پنجشنبه, ۳ مهر, ۱۳۹۹ / 24 September, 2020
مهرداد جمال ارونقی
۲ روز قبل
جزئیات دپوی ۸ میلیون تنی کالا در بنادر
طبق اعلام معاون فنی و امور گمرک ایران، در حال حاضر حدود هشت میلیون تن کالا در بنادر دپو شده است. مهرداد جمال ارونقی در گفت‌وگویی با «ایسنا»، آخرین وضعیت رسوب و موجودی کالاها را در بنادر تشریح کرد. بر اساس اعلام وی، تا ۲۳ شهریورماه حدود 8 میلیون تن کالا در بنادر وجود داشته که نزدیک به یک میلیون تن آن را کالای کانتینری و حدود 7 میلیون تن دیگر را کالای غیر کانتینری تشکیل می‌دهد که 5/ 3 میلیون تن آن کالای اساسی است.
بسته ۶ بندی گمرک برای حمایت از صادرات ابلاغ شد 
۲ روز قبل / گمرک ایران / صادرات غیرنفتی / مهرداد جمال ارونقی
بسته ۶ بندی گمرک برای حمایت از صادرات ابلاغ شد 
بسته حمایت از صادرات گمرک ایران در ۶ بخش، به گمرکات کشور ابلاغ شد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / ایران / تلفن همراه / دلار / گمرک / معاون
روی خط خبر
ایرنا| معاون فنی گمرک ایران گفت: هر گونه ثبت غیرحضوری تلفن‌همراه مسافری و بعد از خروج از گمرکات اجرایی (مبادی ورودی) توسط مسافرین ممنوع می‌شود. مهرداد جمال ارونقی گفت:
واردکنندگان از ترخیص کالا بدون کدرهگیری بانکی استقبال نکردند/۱.۴میلیون تن ذرت در انتظار تخصیص ارز
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / گمرک ایران / مهرداد جمال ارونقی / تخصیص ارز / کالاهای اساسی / برنج
واردکنندگان از ترخیص کالا بدون کدرهگیری بانکی استقبال نکردند/۱.۴میلیون تن ذرت در انتظار تخصیص ارز
معاون فنی گمرک ایران با بیان اینکه واردکنندگان از تسهیلات ترخیص کالا، بدون کد رهگیری بانکی استقبال نکردند، آخرین وضعیت کالاهای موجود در بنادر که معطل تخصیص ارز هستند را تشریح کرد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
پیشنهاد جدید برای کاهش انباشت کالا
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در نامه‌ای به سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت راهکاری را با هدف کاهش اقلام رسوبی در گمرکات ارائه داده است. مهرداد جمال ارونقی اعلام کرده است که ترخیص اقلام اظهار شده به گمرک بدون نیاز به اصلاح ثبت‌سفارش طبق ردیف تعرفه استنباطی به گمرک، مشروط به ثابت بودن شرح تجاری کالا باشد. از این رو و به منظور تسریع در انجام تشریفات ترخیص کالا و به منظور تامین به موقع مواد اولیه واحد‌های تولیدی و تامین کالاهای اساسی و ضروری سه پیشنهاد مطرح شده است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / برنج وارداتی / واردات برنج
کاهش ترخیص برنج وارداتی از گمرکات کشور
به گزارش مهر، مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و امورگمرکی گمرک گفت: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که ۹۲۱ هزار تن برنج از گمرکات ترخیص شده بود کاهش محسوسی را نشان می‌دهد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
ترخیص ۱۰ میلیون تن کالای اساسی و ضروری از گمرکات
معاون فنی گمرک ایران از ترخیص بیش از ۱۰‌میلیون تن کالای اساسی و ضروری از گمرکات کشور در پنج ماه اول سال خبر داد. مهرداد جمال ارونقی گفت: موجودی کالاهای اساسی در حال حاضر در بنادر کشور به 3 میلیون و 327 هزار تن می‌رسد که این اقلام در بنادر امام خمینی(ره)، شهیدرجایی، انزلی، امیرآباد، شهید باهنر، بوشهر، چابهار، خرمشهر، نوشهر، فریدون‌کنار و آستارا موجودند. معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: آمار و ارقام کالاهای غیراساسی غیرکانتینری نشان می‌دهد این اقلام دارای وزنی معادل 3 میلیون و 400 هزار تن بوده و اکثر آنها مواد اولیه مربوط به خطوط تولیدی، ماشین‌آلات و تجهیزات مربوط به پروژه‌ها و اقلام واسطه‌ای تولید یا سرمایه‌ای هستند. معاون گمرک ایران کانتینرهای پر وارداتی موجود در بنادر کشور را نزدیک به …
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
تدابیر ویژه برای رویه ورود موقت
معاون فنی گمرک ایران، تدابیر ویژه گمرک برای رویه ورود موقت، بدون اخذ تضمین بانکی یا سپرده نقدی را تشریح کرد. به گزارش گمرک ایران، مهرداد جمال ارونقی اظهار کرد: با توجه به الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون استانبول به‌عنوان یک سند بین‌المللی واحد به‌ویژه در زمینه ورود موقت که در گسترش تجارت بین‌الملل تاثیر بسزایی دارد، دستورالعمل مربوط به نحوه اقدام گمرکات در پذیرش و تسویه دفترچه کارنه A.T.A به‌منظور اجرا در گمرکات مجاز ابلاغ شد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
آخرین مهلت ترخیص خودروهای دپویی
روابط عمومی گمرک ایران: معاون گمرک ایران، آخرین مهلت ترخیص خودروهای سواری و کالاهای گروه ۴ از گمرک را تا ۲۶ شهریورماه جاری اعلام کرد. مهرداد جمال ارونقی درخصوص آخرین وضعیت کالاهای گروه ۴ و خودروهای موجود در بنادر و گمرکات کشور اظهار کرد: با توجه به اینکه مهلت «اظهار» کالاهای مشمول گروه چهارم کالایی مصوبه مربوطه تاپایان سال ۹۸ بوده است، اظهار کالاهای مورد نظر از محل مصوبه ابلاغی در سال جاری امکان‌پذیر نیست؛ اما با وجود این مورد اشاره شده از سوی دفتر واردات بخشنامه شده تا در صورت ارائه هر گونه مکاتبه، مدارک، مستندات و ثبت سفارش جهت اظهار کالا، هماهنگی لازم قبل از هرگونه اقدام با آن دفتر به عمل آید. معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران افزود: اظهار خودروهای سواری نیز در حال حاضر صرفا با رعایت مفاد …
واردات برنج ممنوع شد
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / مهرداد جمال ارونقی / گمرک ایران / واردات برنج / برنج
واردات برنج ممنوع شد
ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی گمرک گفت: از امروز (اول شهریور) ممنوعیت واردات برنج اعمال خواهد شد.
۱۳۹۹/۰۵/۳۰
ممنوعیت واردات برنج بعد از شهریور
معاون فنی و امور گمرکی گمرک اظهار کرد: بعد از اجرا شدن ممنوعیت فصلی ورود برنج به کشور، اگر مشکلات واردکنندگان برنج در حوزه ارز برطرف نشود، ترخیص برنج امکان‌پذیر نخواهد بود. به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهرداد جمال ارونقی گفت: در سال گذشته حدود 800 هزار تن برنج به ایران وارد شده است و عملیات ترخیص این مقدار انجام شده که واردات برنج به ایران امسال حدود 20 درصد کاهش پیدا کرده است.
گره ارزی ترخیص ۳۰۰ هزار تن برنج دپو شده
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / مهرداد جمال ارونقی / ترخیص کالا / گمرک ایران / برنج
گره ارزی ترخیص ۳۰۰ هزار تن برنج دپو شده
جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران گفت: هم اکنون بر اساس اسناد و مدارک ارائه شده ۳۰۰ هزار تن برنج در صف تخصیص ارز قرار دارند که بخشی از آن با مشکل عدم انتقال مالکیت کالا به دلیل منتقل نکردن ارز مواجه است.
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / ترخیص کالا از بنادر / گمرگ
کالاهای اساسی برای ترخیص از گمرکات نیاز به کد رهگیری ندارد
به گزارش خبرآنلاین، مهرداد جمال ارونقی با بیان اینکه ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات بدون اخذ کد رهگیری و اعلامیه تأمین ارز بانک بلامانع است، گفت: با عنایت به ضرورت تسریع در ترخیص کالاهای اساسی و ضروری و توافق حاصل شده فیمابین وزارت صنعت، معدن تجارت؛ بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلامی ایران، بدینوسیله به اطلاع صاحبان کالاهای اساسی؛ ذرت، دانه‌های روغنی، روغن خام، کنجاله سویا و جو در گمرکات کشور می‌رساند ترخیص اقلام اشاره شده با ارائه مجوزهای قانونی لازم، «بدون اخذ کد رهگیری و اعلامیه تأمین ارز بانک» بلامانع بوده، بدیهی است بانک مرکزی متعاقباً با هماهنگی واردکنندگان اقدام به صدور گواهی تخصیص ارز مدت دار به منظور تأمین ارز در سررسید حداکثر سه ماهه اقدام خواهد نمود.
۱۳۹۹/۰۵/۲۳
بلامانع بودن ترخیص کالاهای اساسی بدون اخذ کد رهگیری
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران اعلام کرد: ترخیص کالاهای اساسی «ذرت، دانه‌های روغنی، روغن خام،کنجاله سویا و جو» از گمرکات کشور، بدون اخذ کد رهگیری و اعلامیه تأمین ارز بانک بلامانع است. ‌مهرداد جمال ارونقی با بیان این مطلب افزود: با توجه به ضرورت تسریع در ترخیص کالاهای اساسی و ضروری و توافق حاصل شده میان وزارت صنعت،معدن و تجارت، بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلامی ایران، به اطلاع صاحبان کالاهای اساسی؛ شامل ذرت، دانه‌های روغنی، روغن خام، کنجاله سویا و جو در گمرکات کشور می‌رساند ترخیص اقلام اشاره شده با ارائه مجوزهای قانونی لازم،«بدون اخذ کد رهگیری و اعلامیه تامین ارز بانک» بلامانع است. بدیهی است بانک‌مرکزی متعاقبا با هماهنگی واردکنندگان اقدام به صدور گواهی تخصیص ارز مدت دار به منظور تامین ارز در …
تدابیر گمرک در شرایط تحریم و اتخاذ رویه واحد
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / مهرداد جمال ارونقی / گمرک ایران / تحریم اقتصادی / ویروس کرونا
تدابیر گمرک در شرایط تحریم و اتخاذ رویه واحد
جمال ارونقی، معاون گمرک ایران گفت: در شرایطی که اقدامات نظام استکباری علیه کشور شدت گرفته، موضوع تحریم‌های ظالمانه از طریق تضعیف جریان‌های ورود کالاهای ضروری، مطرح است.
۱۳۹۹/۰۵/۲۰
آخرین وضعیت کالاهای دپو شده در گمرکات
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با تشریح موجودی کالاهای دپوشده در بنادر و گمرکات کشور به آخرین وضعیت ترخیص کالاهای اظهاری به گمرکات کشور پرداخت. به گزارش اکسپورتنا، مهرداد جمال ارونقی گفت: در حال حاضر موجودی کالاهای اساسی در بنادر کشور به بیش از ۳ میلیون تن برآورد می‌گردد که بیش از ۲ میلیون تن از این اقلام اساسی در بندر امام خمینی (ره) دپو شده است.
واکنش گمرک به واردات گوشت‌های تاریخ گذشته
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / مهرداد جمال ارونقی / گمرک ایران / ترخیص کالا / فراورده های دامی
واکنش گمرک به واردات گوشت‌های تاریخ گذشته
جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: محموله‌های گوشت بدون مجوز سازمان‌های مربوطه، از گمرک ترخیص نشده است.
۳۰۰ هزار تن برنج در صف ترخیص از گمرک
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
۳۰۰ هزار تن برنج در صف ترخیص از گمرک
معاون گمرک اعلام کرد: ۳۰۰ هزار تن برنج در صف تأمین و تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی قرار دارد و بعد از حل این مشکل امکان ترخیص پیدا خواهد کرد. مهرداد جمال ارونقی با اشاره به آخرین وضعیت موجودی و ترخیص برنج از گمرک گفت: در 4‌ماه ابتدایی سال گذشته ۸۱۹ هزار تن واردات و ترخیص برنج انجام شده بود که این رقم در دوره مشابه سال‌جاری به کمتر از ۴۰۰ هزار تن رسیده و حدود ۴۰۰ هزار تن برنج نیز در بنادر و گمرکات موجود است. (ایسنا)
ترخیص برنج تا پایان مرداد ماه، بلامانع است
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / مهرداد جمال ارونقی / برنج / گمرک ایران
ترخیص برنج تا پایان مرداد ماه، بلامانع است
جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران از تاخیر در اجرای مجدد ممنوعیت فصلی ترخیص برنج از ابتدای شهریورماه خبر داد و گفت: ترخیص برنج تا پایان مرداد ماه بلامانع است.
ترخیص کالاها بدون اصلاح ثبت‌سفارش برای جلوگیری از رسوب کالا
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / مهرداد جمال ارونقی / گمرک ایران / رسوب کالا در بنادر / وزارت صنعت معدن و تجارت
ترخیص کالاها بدون اصلاح ثبت‌سفارش برای جلوگیری از رسوب کالا
گمرک از وزارت صمت درخواست کرد تا با ترخیص کالاها بدون اصلاح ثبت‌سفارش برای جلوگیری از رسوب کالا موافقت کند.
توسعه همکاری‌های ترانزیتی بین ایران و جمهوری آذربایجان
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / جمهوری آذربایجان / گمرک / مهرداد جمال ارونقی
توسعه همکاری‌های ترانزیتی بین ایران و جمهوری آذربایجان
توسعه همکاری‌های گمرکی و ترانزیتی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در دیدار رؤسای گمرکات دو کشور که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، مورد تأکید قرار گرفت.
قطع تسهیلات صادرکنندگانی که ارز خود را برنمی گردانند
۱۳۹۹/۰۵/۰۳ / گمرک / صادرات غیرنفتی / صادرات کالا / مهرداد جمال ارونقی
قطع تسهیلات صادرکنندگانی که ارز خود را برنمی گردانند
معاون فنی گمرک ایران گفت: تمامی تسهیلات صادرات صادرکنندگانی که ارز صادراتی را بازنگردانده‌اند متوقف می‌شود و صادرات کالای آنها در مسیر قرمز قرار می‌گیرد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
رشد ۳۰ درصدی صادرات محصولات کشاورزی
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران از رشد ۳۰‌درصدی صادرات محصولات کشاورزی از طریق گمرکات کشور خبر داد. به گزارش گمرک ایران، مهرداد جمال ارونقی اعلام کرد: میزان صادرات اقلام و محصولات کشاورزی در ۴ ماهه نخست امسال بیش از ۲ میلیون و ۷۰۶ هزار تن است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل (2 میلیون و ۷۴ هزار تن)، بیش از 4/ 30 درصد رشد داشته است. این مقام مسوول افزود: محصولات صادرشده در سال‌جاری دارای ارزشی معادل یک میلیارد و ۶۹۰ میلیون دلار هستند که نسبت به ارزش اقلام صادراتی سال ۹۸ در مدت مشابه با ارزشی معادل یک میلیارد و ۵۸۲ میلیون دلار از رشدی معادل ۶/ ۸ درصد برخوردار بوده است. ارونقی، اقلام عمده کالاهای کشاورزی صادرشده را پسته، گوجه‌فرنگی، هندوانه، سیب، رب گوجه‌فرنگی، مغز پسته، شکلات، بیسکویت، سیب‌زمینی …
تسریع در ترخیص کالاهای اساسی و تولیدی از گمرک کلید خورد /۳.۵ میلیون تن کالای اساسی در گمرکات
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / مهرداد جمال ارونقی / گمرک / گمرک ایران / ترخیص کالا / کالای اساسی
تسریع در ترخیص کالاهای اساسی و تولیدی از گمرک کلید خورد /۳.۵ میلیون تن کالای اساسی در گمرکات
معاون گمرک ایران از پذیرش پیشنهادات گمرک ایران از سوی ریاست جمهوری برای تسریع در ترخیص کالاهای اساسی و تولیدی از گمرک خبر داد .
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
فهرست کارت‌های اجاره‌ای به صمت و بانک مرکزی رفت
معاون گمرک ایران اعلام کرد: «تمامی کارت‌های بازرگانی مشکوک، در مسیر قرمز انتخاب اظهارنامه قرار گرفته و هیچ‌گونه تسهیلاتی از سوی گمرک به این کارت‌های بازرگانی اعطا نشده و اقدامات تنبیهی لازم نیز در این کارت‌های بازرگانی، اِعمال و اجرا شده است.» به گزارش ایلنا، مهرداد جمال ارونقی با اشاره به اقدامات گمرک درباره پیگیری برگشت ارز صادراتی اعلام کرد: «با توجه به لزوم تودیع تعهد صادرکنندگان جهت بازگشت ارز حاصل از صادرات و با عنایت به شائبه افزایش صادرات غیرمتعارف توسط برخی از صاحبان کالاهای صادراتی و احتمال اجاره‌ای‌بودن کارت‌های بازرگانی آنها، احصای شاخص‌های عمومی عملیات مشکوک در رویه صادرات در دستور کار حوزه فنی و امور گمرکی گمرک ایران قرار …
هیچ گونه تسهیلات گمرکی به کارت‌های بازرگانی مشکوک اعطا نمی‌شود/ اسامی کارت‌های مشکوک ارسال شده است
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / گمرک / گمرک ایران / مهرداد جمال ارونقی
هیچ گونه تسهیلات گمرکی به کارت‌های بازرگانی مشکوک اعطا نمی‌شود/ اسامی کارت‌های مشکوک ارسال شده است
معاون گمرک گفت: طی ۱۳ فقره نامه طبقه‌بندی شده، اقدام به اعلام مشخصات کارت‌های بازرگانی مشکوک کردیم.
واردات خودرو به شرط سرمایه‌گذاری خارجی
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
واردات خودرو به شرط سرمایه‌گذاری خارجی
شرط جدید گمرک برای واردات محدود خودروهای خارجی بالای 2500سی‌سی، گمانه‌زنی درباره احتمال آزادسازی واردات را افزایش داده است. مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک اما می‌گوید: ورود موقت 3 دستگاه خودروی سواری خارجی تنها محدود به سرمایه‌گذاری خارجی است. وی افزود: آن دسته از سرمایه‌گذاران خارجی که مجوز قانونی لازم را دریافت کرده‌اند، پس از شروع عملیات اجرایی طرح و ورود تمام یا بخشی از سرمایه خارجی به کشور می‌توانند به ازای هر هزار دلار سرمایه‌گذاری حداکثر تا سقف 3 دستگاه خودروی سواری نو با طی تشریفات گمرکی …
۳۰ هزار مکاتبه زاید برای ترخیص کالا می تواند حذف شود
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / ترخیص کالا / گمرک / مهرداد جمال ارونقی / صادرات کالا
۳۰ هزار مکاتبه زاید برای ترخیص کالا می تواند حذف شود
معاون فنی گمرک پیشنهاد داد برای تسهیل فرایند ترخیص کالا بیش از ۳۰ هزار مکاتبه زاید بانکی که برای ترخیص کالا فقط در یک گمرک انجام شده بود، حذف شود.
ساماندهی کامنت‌های بانک مرکزی در اظهارنامه‌های گمرکی/جزئیات پیشنهاد حذف ۳۰هزار مکاتبه زاید بانکی
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / مهرداد جمال ارونقی / بانک مرکزی ایران / گمرک ایران
ساماندهی کامنت‌های بانک مرکزی در اظهارنامه‌های گمرکی/جزئیات پیشنهاد حذف ۳۰هزار مکاتبه زاید بانکی
معاون فنی گمرک با ارایه پیشنهاداتی به رئیس کل گمرک ایران، خواستار حذف ۳۰ هزار مکاتبه زاید بانکی شد و اعلام کرد: کامنت‌های مرتبط با بانک مرکزی در اظهارنامه‌های گمرکی ساماندهی می‌شوند.
چه تعداد خودرو ترخیص شد و چه تعداد در گمرکات دپو شده‌اند؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / واردات خودرو / مهرداد جمال ارونقی / گمرک ایران
چه تعداد خودرو ترخیص شد و چه تعداد در گمرکات دپو شده‌اند؟
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران آخرین وضعیت خودروهای ترخیص شده از گمرک بر اساس مصوبه جدید دولت را تشریح کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
شرایط ترخیص برنج‌های تامین ارز شده
معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت به معاون گمرک ایران نامه نوشت. به گزارش خبرگزاری مهر عباس قبادی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به گمرک ایران، شرایط ترخیص برنج‌های تامین ارز شده را اعلام کرد. در این نامه که خطاب به مهرداد جمال ارونقی نوشته شده چنین آمده است: «با توجه به لزوم عرضه کلیه برنج‌های وارداتی اعم از انواع برنج هندی، پاکستانی و … تامین ارز شده با نرخ ارز رسمی (۴۲۰۰ تومانی) در شبکه‌های تحت نظارت دولت، خواهشمند است با قید فوریت به همه گمرکات اجرایی ابلاغ شود خروج برنج از گمرکات پس از اظهار و طی تشریفات گمرکی و پرداخت مابه‌التفاوت ریالی به سازمان حمایت، منوط به اعلام رسمی و صدور حواله توزیع توسط دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار کشور است. ضمنا از آنجاکه خروج انواع برنج پاکستانی …
ترخیص ۱۴ محموله دیگر از اقلام مقابله با کرونا/همکاری بی‌نظیر گمرک و وزارت صمت در گمرکات
۱۳۹۹/۰۱/۰۴ / مهرداد جمال ارونقی / گمرک ایران / ویروس کرونا / وزارت صنعت معدن و تجارت
ترخیص ۱۴ محموله دیگر از اقلام مقابله با کرونا/همکاری بی‌نظیر گمرک و وزارت صمت در گمرکات
معاون گمرک ایران از انجام تشریفات گمرکی و ترخیص ۱۴ محموله دیگر مرتبط با کنترل و مقابله با بیماری کرونا خبر داد و گفت: همکاری بی‌نظیری میان وزارت صمت و گمرک ایران شکل گرفته است.
ترخیص سه محموله دیگر از اقلام و تجهیزات پزشکی برای مقابله با کرونا
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ / مهرداد جمال ارونقی / گمرک ایران / ماسک طبی
ترخیص سه محموله دیگر از اقلام و تجهیزات پزشکی برای مقابله با کرونا
▪️معاون گمرک ایران از ترخیص سه محموله دیگر در ارتباط با کنترل و مقابله با کرونا طی امروز خبر داد.
ورود بیش از ۱۵میلیون ماسک به کشور طی 2 روز آینده/ترخیص ۱۰۰دستگاه ونتیلاتور و ۱۰۰۰دستگاه کمک تنفسی
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ / مهرداد جمال ارونقی / گمرک / ماسک طبی
ورود بیش از ۱۵میلیون ماسک به کشور طی 2 روز آینده/ترخیص ۱۰۰دستگاه ونتیلاتور و ۱۰۰۰دستگاه کمک تنفسی
معاون فنی گمرک ایران، از ورود بیش از ۱۵ میلیون عدد ماسک سه لایه و N۹۵ طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، ۲۸ و ۲۹ اسفندماه به کشور خبر داد.
ورود ۱۰۰۰ دستگاه کمک تنفسی برای بیماران کرونایی
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ / مهرداد جمال ارونقی / گمرک ایران / ویروس کرونا
ورود ۱۰۰۰ دستگاه کمک تنفسی برای بیماران کرونایی
معاون گمرک ایران از ترخیص ۱۰۰۰ دستگاه کمک تنفسی برای بیماران کرونایی خبر داد و گفت: ۱۰۰۰ دستگاه دیگر نیز امروز از گمرک انزلی ترخیص می شود.
تمهیدات گمرک برای تسریع در عودت اقلام بهداشتی صادراتی به کشور
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / اتاق بازرگانی / وزارت صنعت معدن و تجارت / مصوبه هیئت وزیران / مهرداد جمال ارونقی / گمرک ایران
تمهیدات گمرک برای تسریع در عودت اقلام بهداشتی صادراتی به کشور
معاون فنی گمرک ایران در نامه ای به قائم مقام وزیر صمت، مسائل مربوط به صادرات و واردات را اعلام کرد.
اقلام بهداشتی وارداتی به سرعت ترخیص می‌شوند
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ / مهرداد جمال ارونقی / گمرک ایران / ترخیص کالا
اقلام بهداشتی وارداتی به سرعت ترخیص می‌شوند
معاون گمرک ایران، درباره اقلام بهداشتی در گمرکات کشور گفت: درصورت صدور مجوز وزارت بهداشت کمتراز ۲۴ ساعت کالاهای بهداشتی ترخیص می‌شود.
ترخیص فوری ۵۰ دستگاه آمبولانس برای امدادرسانی به بیماران
۱۳۹۸/۱۲/۱۳ / آمبولانس / مهرداد جمال ارونقی / گمرک ایران
ترخیص فوری ۵۰ دستگاه آمبولانس برای امدادرسانی به بیماران
معاون فنی گمرک ایران گفت: با درخواست وزارت بهداشت، دستور ترخیص فوری ۵۰ دستگاه آمبولانس صادر و از امروز این خودروهای امدادی در اختیار این وزارتخانه قرار گرفت.
ماهیگیری از آب گل آلود وقتی همه برای مقابله با کرونا بسیج شده اند/ آیا از گمرکات بوشهر ماسک صادر شده است؟
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
ماهیگیری از آب گل آلود وقتی همه برای مقابله با کرونا بسیج شده اند/ آیا از گمرکات بوشهر ماسک صادر شده است؟
مهرداد جمال ارونقی معاون امور گمرکی گمرک جمهوری اسلامی ایران در این خصوص گفت: به محض اعلام وزارت بهداشت در تاریخ ۱۲ بهمن ماه سالجاری ، ممنوعیت صدور ماسک به گمرکات کشور توجه داده شده و از تاریخ ۲۱ بهمن ماه نیز متعاقب تصویب موضوع در کارگروه تنظیم بازار  وزارت صمت و ابلاغ آن ظرف همان روز به گمرکات اجرایی کشور، بصورت رسمی از صدور این کالا جلوگیری شده است.
گمرک کلیپ منتشر شده درباره صادرات ماسک از گمرک بوشهر را تکذیب کرد
۱۳۹۸/۱۲/۱۳ / گمرک ایران / ویروس کرونا / اداره کل گمرک بوشهر / مهرداد جمال ارونقی
گمرک کلیپ منتشر شده درباره صادرات ماسک از گمرک بوشهر را تکذیب کرد
گمرک ایران، انتشار کلیپی که به تازگی در فضای مجازی مبنی بر صادرات ماسک از گمرکات بوشهر منتشر شده را، تکذیب کرد.
جزئیات ۳۰ کد تعرفه تجهیزات پزشکی که مشمول ممنوعیت صادرات شد / جلوگیری از دپوی این اقلام در بنادر
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ / صادرات کالا / گمرک ایران / مهرداد جمال ارونقی / تجهیزات پزشکی / ویروس کرونا
جزئیات ۳۰ کد تعرفه تجهیزات پزشکی که مشمول ممنوعیت صادرات شد / جلوگیری از دپوی این اقلام در بنادر
جزئیات ممنوعیت صادرات تجهیزات پزشکی که با نامه معاون گمرک ایران به گمرکات وارد فاز اجرایی شده، منتشر شد.
تدابیر ویژه گمرک برای ترخیص تجهیزات مقابله با کرونا
۱۳۹۸/۱۲/۱۰
تدابیر ویژه گمرک برای ترخیص تجهیزات مقابله با کرونا
شفقنا- معاون فنی گمرک تدابیر ویژه این سازمان برای ترخیص تجهیزات وارداتی و صادراتی مقابله با کرونا را به گمرکات ابلاغ کرد. به گزارش فارس، مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران، تدابیر ویژه برای واردات و...
محموله‌های صادراتی تمامی تجهیزات پزشکی باید به کشور بازگردند/اظهارنامه‌های صادراتی ابطال خواهند شد
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ / گمرک / ویروس کرونا / گمرکات / مهرداد جمال ارونقی
محموله‌های صادراتی تمامی تجهیزات پزشکی باید به کشور بازگردند/اظهارنامه‌های صادراتی ابطال خواهند شد
معاون فنی و امور گمرکی گمرک جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه‌ای اعلام کرد: تمامی محموله‌های صادراتی تجهیزات پزشکی مانند ماسک، لباسِ گان، دستکش و محصولات بهداشتی، باید به کشور عودت داده شوند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۲ / فرودگاه / فرودگاه امام / واردات / لباس و پوشاک / زیبایی / گمرک
جریان واردات ژل های تزریقی از فرودگاه امام چیست؟
مهرداد جمال ارونقی با هدف شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات، گزارش شفافی در مورد اقلام مشمول مصوبه اخیر هیأت وزیران درباره نحوۀ ترخیص کالاهای گروه ۴ دارای ثبت سفارش ارائه داد و سهم «پوشاک» و «پیانو» تا «ژل های تزریقی» و «غذای حیوانات و پرندگان» را تشریح کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / ایران / حقوق / دی ماه / گمرک / معاون
30 پاسخ به 30 چالش؛ جوابیه سازمان گمرک به گزارش «تعادل»
معاون فنی وامور گمرکی گمرک ایران در جوابیه‌ای به ارایه پاره‌ای توضیحات پیرامون گزارش مورخ 23 دی‌ماه «روزنامه تعادل» با عنوان «30 چالش در مواجهه با گمرک» پرداخته است. مهرداد جمال ارونقی، در این جوابیه جهت تنویر افکار عمومی، به 30 چالش احصا شده از سوی فعالان اقتصادی، 30 پاسخ داده است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / گمرک ایران / مهرداد جمال ارونقی / بخشنامه گمرکی / ارزش کالاهای وارداتی
بخشنامه نحوه رسیدگی به ارزش امروز ابلاغ می‌شود
بخشنامه نحوه رسیدگی به ارزش امروز (دوشنبه ۹ دی ۹۸) ابلاغ می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / مهرداد جمال ارونقی / گمرک ایران / ترخیص کالا
۵۱ درصد کالاها با ارائه اظهارنامه، بلافاصله ترخیص می‌شوند
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: ۵۱ درصد کالاهای وارداتی بر اساس اظهارنامه سریعا ترخیص می‌شوند.
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / مهرداد جمال ارونقی / گمرک / گمرک ایران
انتصاب رئیس کارگروه بررسی و تعیین ارزش کالاهای وارداتی و صادراتی
باحکم رئیس کل گمرک ایران مهرداد جمال ارونقی به عنوان رئیس کارگروه بررسی و تعیین ارزش کالاهای وارداتی و صادراتی منصوب شد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / گمرک ایران / مهرداد جمال ارونقی / بخشنامه / معافیت گمرکی / واحد تولیدی
معافیت گمرکی قطعات خطوط تولید مبهم است
معاون گمرک در نامه ای به معاونت حقوقی ریاست جمهوری خواستار تشکیل جلسه ای برای رفع ابهامات مربوط به معافیت گمرکی اجزا و قطعات مورد نیاز ماشین آلات خطوط تولید شد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / گمرک ایران / مهرداد جمال ارونقی / صادرات و واردات / اظهارنامه گمرکی
دستور کاهش معطلی اظهارنامه کالا در گمرکات
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران از دستور برای کاهش معطلی اظهارنامه کالا در گمرکات تحت خارج کردن اظهارنامه از صف رسیدگی خبر داد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / مهرداد جمال ارونقی / کاغذ / واردات کاغذ
کاغذهای دپو شده از فردا ترخیص می‌شوند/جزئیات ضوابط
کاغذهای دپو شده در گمرک جمهوری اسلامی ایران، از فردا ترخیص می شوند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / مهرداد جمال ارونقی / گمرک ایران / ترخیص کالا
۲۵ سازمان در فرایند تجارت دخیل هستند/علل طولانی شدن تشریفات گمرکی
معاون گمرک ایران، ضمن تشریح علل طولانی شدن تشریفات گمرکی، گفت: گمرک در انجام فرآیند تشریفات خود، از صفر تا صد با بیش از ۲۵ سازمان مختلف در ارتباط است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹
چه خبر از ترخیص کالا؟
تازه‌ترین گزارش گمرک ایران از وضعیت ترخیص کالاهای اساسی ارائه شد. معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در جدیدترین اظهارات خود درخصوص آخرین وضعیت ترخیص و برنامه‌های ضدرسوب کالا، از آغاز تشریفات ترخیص برای 56 هزار تن برنج خبر داده و اعلام کرده است که موانع مربوط به ترخیص کاغذ از گمرکات حل شده و در روزهای آینده به‌تدریج روند ترخیص آنها کلید می‌خورد. مهرداد جمال ارونقی با حضور در یک برنامه تلویزیونی از آغاز تشریفات برای ترخیص 56 هزار تن برنج از گمرک بندر شهید رجایی خبر داده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / مهرداد جمال ارونقی / گمرک ایران / ترخیص کالا / برنج / کاغذ
آغاز ترخیص ۵۶ هزار تن برنج از گمرک/ مشکل کاغذهای وارداتی حل شد
معاون گمرک، از آغاز تشریفات ترخیص ۵۶ هزار تن برنج از گمرک بندر شهید رجایی خبر داد و گفت: موانع مربوط به ترخیص کاغذ از گمرکات نیز حل شده و در روزهای آینده، به تدریج ترخیص خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / گمرک ایران / مهرداد جمال ارونقی / ترخیص کالا
الزام دستگاه‌ها به صدور مجوزهای ترخیص ظرف هفت روز
معاون گمرک ایران گفت: تمامی دستگاه‌های استعلام شونده و یا صادرکننده مجوز برای ترخیص کالا از گمرکات کشور مکلف به ارسال پاسخ نهایی استعلام به گمرک ،ظرف حداکثر هفت روز کاری شدند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۶
پرونده برنج‌های دپو شده روی میز
عده‌ای «اختلاف گمرک و سازمان استاندارد» را مانع ترخیص برنج‌های دپو شده دانسته‌اند که مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک این موضوع را تکذیب کرده و گفته که هیچ اختلافی بین گمرک و سازمان دیگری وجود ندارد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / مهرداد جمال ارونقی / گمرک ایران / برنج / کاغذ / رسوب کالا در بنادر / ستاد تنظیم بازار
۱۵۰۰ کانتینر برنج در گمرک رجایی منتظر صدور مجوزهای قانونی برای ترخیص است
معاون گمرک با اشاره به رسوب ۱۵۰۰ کانتینر برنج، گفت: برای ترخیص این محموله‌ها هیچ اختلاف نظری وجود ندارد و در انتظار بارگذاری مجوز دستگاههای ذیربط از جمله استاندارد بر روی سامانه گمرک است.
۱۳۹۸-۰۸-۱۹
گره کورترخیص خودروهای محبوس؛ گزارش «تعادل» از دست های پنهان در معطلی خودروهای مانده در گمرکات
ترخیص خودروهای محبوس در گمرک همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد. هفته گذشته بود که معاون فنی گمرک در یک خبری غیرمنتظره از صدور مجوز برای ترخیص 1048 خودروی دپوشده از گمرکات رونمایی کرد. اظهارات مهرداد جمال ارونقی، نشان ازاین داشت که وزیر صمت برای ترخیص این تعداد خودرو موافقت کرده و موضوع به گمرک ایران نیز ابلاغ شده است.
۱۳۹۸-۰۷-۳۰
پایان سودجویی قاچاقچیان تلفن همراه مسافری با حذف معافیت 80 دلاری واردات صورت می گیرد
«معافیت ۸۰ دلاری واردات تلفن همراه مسافری لغو شد.» این خبری بود که هفته گذشته از سوی «مهرداد جمال ارونقی» معاون فنی گمرک ایران اعلام شد. وی گفت: بر اساس مصوبه ۲۲ مهر ماه ستاد تنظیم بازار، معافیت ۸۰ دلاری برای واردات تلفن همراه مسافری از این بعد منتفی خواهد شد و حقوق و عوارض ورودی تلفن همراه از این به بعد به‌جای ارز 4200 تومانی با نرخ ارز سنا محاسبه می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۵
ترخیص1100 خودروی دپویی مشروط به اجازه دولت
آن‌طور که معاون گمرک اعلام کرد: تمام مشکلات مربوط به ترخیص حدود هزار و 100 دستگاه خودروی دارای پروانه، برطرف شده، اما ترخیص آنها مشروط به اجازه دولت است. مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: زمان مصوبه دولت برای ترخیص خودروها در ۱۶ تیر به پایان رسید و باید مرجع ذی‌صلاح درخواست تمدید را ارائه کند که این مسوولیت به عهده گمرک یا وزارت اقتصاد نیست، بلکه وزارت صنعت، معدن و تجارت باید به دنبال آن باشد. وی با بیان اینکه مشکلی متوجه گمرک درباره عدم خروج خودروهای پروانه شده، نیست، ادامه داد: ما هم موافق تمدید زمان و هم موافق ایجاد تغییراتی در مصوبه به نفع کسانی هستیم که خودروهای آنها فرآیند قانونی را طی کرده، اما مجوز ترخیص ندارند. خودروهای دپوشده حدود ۱۳ هزار دستگاه بودند که از …
۱۳۹۸/۰۷/۲۴ / واردات گوشی / گمرک / گوشی مسافری
لغو معافیت گوشی مسافری
«مهرداد جمال ارونقی» در این زمینه نیز گفت: اعمال نرخ ارز براساس سامانه سنا برای محاسبه حقوق ورودی و مالیات ارزش افزوده گوشی تلفن همراه مسافری ابلاغ شده است. ممکن است به‌نظر برسد تاثیر این لغو معافیت ۸۰ دلاری بر اغلب گوشی‌ها زیاد نیست اما به هر حال روی قیمت گوشی تاثیر خواهد داشت.
۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / برنج / واردات برنج / گمرک ایران / واردات کالا / تنظیم بازار / ستاد تنظیم بازار / مهرداد جمال ارونقی
ترخیص برنج‌ به معنی عرضه در بازار نیست / ممنوعیت واردات به قوت خود باقی است
معاون گمرک گفت: ترخیص برنج‌های دپو شده در گمرکات کشور به معنای مجوز مصرف نیست بلکه مقرر شده تا زمان اتخاذ سیاست از سوی دولت، محموله‌های برنج در انبارها بماند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۴
برنج های دپو شده در بنادر و توضیحات گمرک در مورد آن
شفقنا اقتصادی_ بعد از رفت و برگشت در ممنوعیت و لغو ممنوعیت واردات برنج، گمرک اعلام کرد که منظور از ممنوعیت فصلی واردات برنج برای گمرکات مشخص نبوده و مراجع ذی ربط پاسخ مشخصی برای تعیین تکلیف محموله‌های دپو شده ارائه نکرده‌اند. به گزارش شفقنا اقتصادی، مهرداد جمال ارونقی -معاون فنی گمرک ایران- در رابطه […]
۱۳۹۸/۰۶/۲۴ / قاچاق / دارو / مواد اولیه / واردات دارو / مهرداد جمال ارونقی / گمرک ایران / سازمان غذا و دارو
اما و اگرها حذف نمونه‌برداری از مواد اولیه وارداتی دارو
چندی پیش سازمان غذا و دارو با ارسال نامه ای به گمرک خواستار انجام نمونه برداری مواد اولیه دارو در کارخانجات داروسازی شد که طبق گفته مسئولان گمرک این موضوع باید به تایید سازمان استانداردبرسد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۰ / مهرداد جمال ارونقی / گمرک ایران / بانک مرکزی ایران / واردات کالا / کالاهای لوکس / ترخیص کالا
تمام کالاهای گروه ۴ ترخیص نخواهند شد / مصوبه جدید مشمول کالاهای تامین‌ارز شده است
معاون فنی گمرک ایران گفت: بعد از ممنوعیت واردات کالاهای گروه ۴، قسمتی از کالاها تامین ارز شده و یا منشا ارزشان مشخص شده بود که با بخشنامه جدید اجازه ترخیص این کالاها صادر شد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۶ / گمرک ایران / مهرداد جمال ارونقی / ترخیص کالا / وزارت صنعت معدن و تجارت / بانک مرکزی ایران
امکان ترخیص قسمتی از کالاهای مشمول گروه ۴ / خودرو کماکان ممنوع است
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران از امکان ترخیص قسمتی از کالاهای مشمول گروه ۴ براساس تصمیمات اتخاذ شده در هفتمین جلسه شورای بازرگانی و ابلاغیه وزیر صمت خبر داد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۹ / مهرداد جمال ارونقی / گمرک ایران / تنظیم بازار / وزارت صنعت معدن و تجارت / ثبت سفارش واردات کالا / صادرات و واردات
موافقت کارگروه تنظیم بازار با پیشنهادات گمرک / تشریفات گمرکی تسهیل و تسریع می‌شود
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: کارگروه ستاد تنظیم بازار با پیشنهادات گمرک در خصوص ارزش گمرکی کالا و نحوه پذیرش ارزش کالاهای مذکور در ثبت سفارش در شرایط تحریم اقتصادی موافقت کرد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۶ / گمرک ایران / منطقه آزاد اروند / واردات خودرو / مهرداد جمال ارونقی / معاونت حقوقی رئیس جمهور
شرایط ترخیص خودروهای خارجی دپو شده در منطقه آزاد اروند اعلام شد
گمرک ایران، شرایط ترخیص خودروهای خارجی دپو شده در منطقه آزاد اروند را اعلام کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۸ / گمرک ایران / مهرداد جمال ارونقی / ترخیص کالا / کالاهای اساسی
۵ دستور جدید برای سرعت بخشی به ترخیص کالاهای اساسی
۵ دستور جدید با هدف تسریع و تسهیل در انجام تشریفات گمرکی کالاهای اساسی، از سوی گمرک ایران به گمرکات اجرایی کشور ابلاغ شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •