پنجشنبه, ۱۲ تیر, ۱۳۹۹ / 2 July, 2020
هنرهای نمایشی
۲ نمایش عروسکی ویدئویی تولید شد/ آموزش مفاهیم فرهنگی به خردسالان
۴ ساعت قبل
۲ نمایش عروسکی ویدئویی تولید شد/ آموزش مفاهیم فرهنگی به خردسالان
مدیریت هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در راستای آموزش مفاهیم فرهنگی و اجتماعی و انتقال باورهای دینی و ملی به نسل‌ جدید ۲ نمایش عروسکی به شکل ویدئویی تولید کرده است.
مطالبه حمایت تئاتری‌های مازندران از مسئولان و نمایندگان
۱۷ ساعت قبل / عباس زارع / کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی / هنرمند تئاتر / مازندران / کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی / خسارت اقتصادی کرونا به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه
مطالبه حمایت تئاتری‌های مازندران از مسئولان و نمایندگان
ساری – ایرنا - تعدادی از پیشکسوتان و فعالان تئاتر مرکز مازندران همراه با اعضای انجمن هنرهای نمایشی این استان در نشستی که با حضور سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار شد خواستار توجه بیشتر به هنرمندان تئاتر مازندران و رفع مشکلات این حوزه شدند.
چرا فعلا مجوز «دروغ» صادر نشده است؟
۴۵ ساعت قبل / فیلم تئاتر / تئاتر / شبکه نمایش خانگی / شورای نظارت و ارزشیابی / اداره کل هنرهای نمایشی / سازمان سینمایی
چرا فعلا مجوز «دروغ» صادر نشده است؟
آریان رضایی که سال گذشته نمایش «دروغ» را به صحنه برده بود، تصمیم داشت فیلم این نمایش را در شبکه نمایش خانگی منتشر کند، اما خودش اذعان دارد که "این فیلم مجوز لازم را دریافت نکرده است."
«فصل امید» جایگزین «تئاتر کودک» شد/ ملاحظات کرونایی یا بازی با کلمات؟
۲ روز قبل / تئاتر ایران / جشنواره تئاتر کودک و نوجوان- همدان / اداره کل هنرهای نمایشی / ویروس کرونا
«فصل امید» جایگزین «تئاتر کودک» شد/ ملاحظات کرونایی یا بازی با کلمات؟
در حالی که وضعیت تولید و بودجه در تئاتر ایران شرایط مناسبی ندارد و برگزاری جشنواره‌ها موضوعیت خود را از دست داده‌اند، بهانه برای برگزاری آن‌ها از سوی متولیان تئاتر ایران بسیار است.
آتیلا پسیانی اجرای «قهوه قجری» را به بعد موکول کرد
۲ روز قبل
آتیلا پسیانی اجرای «قهوه قجری» را به بعد موکول کرد
سرانجام پس از مدتی بررسی و گفتگو با اداره کل هنرهای نمایشی ، گروه اجرایی نمایش «قهوه قجری» به این نتیجه رسیدند که با وجود بازگشایی سالن‌های تئاتر، اجرای خود را به زمانی دیگر موکول کنند.
نتایج جشنواره مجازی «تئاتر خانوادگی» اعلام شد
۲ روز قبل / اداره کل هنرهای نمایشی / برگزیدگان جشنواره / شهرداری منطقه 11 / تئاتر ایران / فضای مجازی
نتایج جشنواره مجازی «تئاتر خانوادگی» اعلام شد
هیات‌ داوران جشنواره مجازی «تئاتر خانوادگی» اسامی برگزیدگان این رویداد را اعلام کرد.
کرونا «عصر طویلگی» را متوقف نکرد
۳ روز قبل / عصر طویلگی
کرونا «عصر طویلگی» را متوقف نکرد
ایلنا: نمایش «عصر طویلگی» به نویسندگی علیرضا غفاری نویسنده، شاعر و مجری، تولید جدید آکادمی هنرهای نمایشی سولو و گروه تئاتر سولو، به طراحی و کارگردانی عماد سالکی برای…
تمهیدات تالار مولوی برای میزبانی از مخاطبان تئاتر
۳ روز قبل / دانشگاه تهران / نمایش / اداره کل هنرهای نمایشی
تمهیدات تالار مولوی برای میزبانی از مخاطبان تئاتر
تهران- ایرنا- مدیر تالار مولوی با تشریح اقدامات این تماشاخانه برای دو سالن خود جهت اجرای تئاتر گفت: در کنار شیوه‌نامه ابلاغی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مشاوره مرکز بهداشت دانشگاه تهران برای افزایش ضریب اطمینان خاطر مخاطبان بهره بردیم.
یادداشت| قصه‌گویی در جهان مدرن
۴ روز قبل / کتاب و ادبیات
یادداشت| قصه‌گویی در جهان مدرن
در جهان مدرن، قصه‌گویی از هنری فراگیر و پراقبال به هنری آرشیوی و جانبی بدل شد و عملاً زیرمجموعه و جزو کوچکی از هنرهای دیگر همچون نمایش و هنرهای نمایشی یا صنایع دستی و هنرهای بومی، هنر اقوام، فولکلور و ... تلقی شد.
۴ روز قبل / تئاتر / تبلیغ بازیگران
چهره‌هایی که تبلیغ ماست و دوغ را به تئاتر ترجیح می‌دهند
مهیار جوادی‌ها که از جمعه ۶ تیر اجرای نمایش خود را در تالار مولوی از سر گرفته است، در گفتگو با ایسنا از تلاش برای بقای تئاتر در دوران کرونایی، کم توجهی اداره کل هنرهای نمایشی به گروه‌هایی که متضرر شده‌اند، ژست روشنفکرانه برخی از تئاتری‌ها برای اجرا نکردن تئاتر و  چهره‌هایی که تبلیغ ماست و دوغ را به تبلیغ تئاتر ترجیح می‌دهند، سخن گفت. 
۴ روز قبل
درد مشترک داریم
بازگشایی سالن‌های تئاتر نوعی سردرگمی به وجود آورده و این در حالی است که هنرمندان تئاتر پیش‌تر بارها گفته‌اند جای طرح مساله صرف و انتشار زودهنگام برنامه‌ها باید در جامعه و بین مردم اعتمادسازی کنیم. در برنامه‌ مدنظر ما حتی طرح حمایت از سالن‌های تئاتری نیز دیده شده بود ولی به آن توجه نشد. هر تصمیمی باید در مشورت با متخصصان امر گرفته شود چون شرایط ما حتی با ورزش نیز متفاوت است، مثلا نمایش‌ها در فضای باز هم اتفاق نمی‌افتد، کمااینکه در زمینه فوتبال هم دیدیم وقتی گل به ثمر رسید پروتکل‌ها رعایت نشد چون امور سال‌های سال به همین شیوه پیش رفته است؛ در مورد تئاتر که قرن‌ها به همین شکل بوده. اداره ‌کل هنرهای نمایشی هم تمام تلاش خود را انجام داده …
۴ روز قبل
فقط غُر می‌زنیم
مدیر تماشاخانه «مستقل تهران» با انتقاد از اینکه عده‌ای به جای کار کردن فقط غر می‌زنند، می‌گوید: همان‌طور که خیلی از هنرمندان برای بازگشایی سینماها تبلیغ کردند، خوب است این کار را در تئاتر هم انجام دهند تا مردم بدانند تئاتر هم روی صحنه است در حالی که برخی‌ها بیشتر سبب بی‌اعتمادی شدند. مصطفی کوشکی در گفت‌وگویی با ایسنا از میزان استقبال مخاطب در اولین روزهای بازگشایی تئاتر بیان کرد: وضعیت حضور مخاطب نسبت به شرایط بد نبوده و با دو نمایشی که داشتیم تقریبا ظرفیت 50‌درصد را  پر کردیم، ولی برای هفته جدید آمار کمی ضعیف است. در حالی که اگر اطلاع‌رسانی شده بود و تبلیغات بیشتری از طرف اداره کل هنرهای نمایشی انجام می‌شد، مخاطب بیشتری را …
شماره‌ ۲۴۹ ماهنامه‌ «نمایش» روی پیشخوان
۵ روز قبل / اداره کل هنرهای نمایشی / تئاتر ایران / ماهنامه
شماره‌ ۲۴۹ ماهنامه‌ «نمایش» روی پیشخوان
جدیدترین شماره‌ ماهنامه‌ «نمایش» ویژه‌ خرداد ۱۳۹۹ با نگاه ویژه‌ به «تئاتر و مرگ» منتشر شد.
ماجرای ترور شهید بهشتی روی صحنه می‌رود/ سه زن راوی «عاشورایی دیگر»
۵ روز قبل / نصرالله قادری / نمایشنامه نویس / تئاتر ایران / آیت الله بهشتی / مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری
ماجرای ترور شهید بهشتی روی صحنه می‌رود/ سه زن راوی «عاشورایی دیگر»
نصرالله قادری در حال نگارش نمایشنامه‌ای با عنوان «عاشورایی دیگر» است که به روایت زندگی شهید بهشتی، حادثه تروریستی انفجار سرچشمه و سرانجام عامل این حادثه می‌پردازد.
۵ روز قبل
تئاتر روی صحنه صدا
گروه فرهنگ و هنر - روزهای جمعه برای خیلی از متولدین دهه 60 و پیش از آن، روز وقت‌گذرانی با رادیو بود. صبح‌ها با «ضبح جمعه با شما» آغاز می‌شد و ظهرها پای قصه‌گویی محمدرضا سرشار ناهار صرف می‌شد و شب هم با «قصه‌های شب» به خواب می‌رفتند. شاید این روزها دیگر مانند گذشته با وجود گسترش شبکه‌های اجتماعی و محتواهای برخط طرفدار نداشته باشد، اما رادیو همچنان جذاب است، خصوصا اگر طرفدار نمایش و قصه باشید.امروز، آغاز دهمین سالگرد رادیو نمایش است. سالگردی که کرونا جلوی جشن گرفتن برایش را گرفته است اما برنامه‌سازی در این رادیو همچنان ادامه خواهد داشت. حمیدرضا افتخاری، مدیر کل هنرهای نمایشی و رادیو نمایش، درباره این مناسبت و برنامه‌هایش می‌گوید:‌ «در سال گذشته با دوستان قراری گذاشتیم که به سمت کیفی‌سازی آثار برویم، …
ساماندهی آثار فاخر ابرکوه در سامانه ثبت گروه‌های نمایشی ایران
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / ابرکوه / کرونا / تئاتر / انجمن هنرهای نمایشی / نقالی / استانی-شهرستانها
ساماندهی آثار فاخر ابرکوه در سامانه ثبت گروه‌های نمایشی ایران
اولین گردهمایی اعضای انجمن نمایش ابرکوه تحت عنوان نشست «صحنه 2» با هدف برنامه‌ریزی فعالیت‌های آینده این انجمن در سالن آمفی‌تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ابرکوه برگزار شد.
به جای نطق‌های سیاسی با مردم سخن بگوئید/کادر درمان هرمزگان خسته و اندوهگین است
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / استانی-فرهنگی و هنری / اخبار فرهنگی و هنری - هرمزگان / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا
به جای نطق‌های سیاسی با مردم سخن بگوئید/کادر درمان هرمزگان خسته و اندوهگین است
جمعی از هنرمندان هنرهای نمایشی استان هرمزگان با انتشار نامه ای خطاب به رئیس جمهور، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استاندار هرمزگان و مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس خواستار اعمال تصمیمات قاطع تر در جهت کاهش شیوع کرونا در استان هرمزگان شدند.
اجرای تئاترهای خیابانی با شعار «نه به اعتیاد»
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / تئاتر خیابانی / پهنه رودکی / اداره کل هنرهای نمایشی
اجرای تئاترهای خیابانی با شعار «نه به اعتیاد»
به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، ۱۴ گروه‌ منتخب تئاتر خیابانی با شعار «نه به اعتیاد» در تهران و ۹ استان دیگر به اجرا می‌پردازند.
برای اعمال محدودیت‌‎های جدید در تئاتر ابلاغی نداشتیم
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / قادر آشنا / اداره کل هنرهای نمایشی / سهم اهالی فرهنگ در مهار کرونا / پویش اجتماعیِ سهم من در کرونا
برای اعمال محدودیت‌‎های جدید در تئاتر ابلاغی نداشتیم
تهران- ایرنا- مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رعایت قوانین و ضوابط شورای ملی ستاد مبارزه با کرونا را در استان‌ها نسبت به ابلاغیه این اداره کل در اولویت دانست و گفت: تا این لحظه برای اعمال محدودیت‎های جدید در تئاتر ابلاغیه‌ای نداشتیم.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
دیالوگ
میکاییل شهرستانی، هنرمند و مدرس تئاتر: «هم جان مخاطب و هم جان اعضای گروه برایم بسیار مهم است و در این دو شب که اجرای‌مان را از سر گرفته‌ایم، همه کوشش‌مان بر رعایت پروتکل‌ها بوده و از دوستی خواستم تا پیش از ورود تماشاگران تب آنان و همین‌طور تب اعضای گروه را چک کند اما حتی نیمی از ظرفیت سالن هم پُر نشده است. تاوان سالم زندگی‌کردن در کشور ما این است که بعد از 38‌ سال فعالیت هنری باید صورت خود را با سیلی سرخ نگه داری. اگر من نیز مانند برخی از همکارانم راه ارتزاق دیگر و منبع درآمد کافی ‌داشتم، در خانه می‌نشستم و بر سر جان و سلامتی خود ریسک نمی‌کردم.» امیر دژاکام، کارگردان تئاتر: «پیش از کرونا تصمیم داشتم نمایش تازه خود «ایوب …
خبرهای جدید «آشنا» درباره بدهی‌، حمایت مالی از شروع اجراها و شفاف‌سازی
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / شفاف‌سازی / مطالبات تئاتری‌ها / تماشاخانه‌های خصوصی / اجرای تئاترها پس از کرونا / همه_باهم_علیه_کرونا
خبرهای جدید «آشنا» درباره بدهی‌، حمایت مالی از شروع اجراها و شفاف‌سازی
مدیرکل هنرهای نمایشی با اعلام اینکه تمام بدهی‌های سال گذشته به گروه‌های…
کارگاه تجربی مبانی تئاتر در حوزه هنری آذربایجان شرقی برگزار می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / استانی-فرهنگی و هنری / تئاتر / هنرهای نمایشی
کارگاه تجربی مبانی تئاتر در حوزه هنری آذربایجان شرقی برگزار می‌شود
کارگاه تجربی مبانی نمایشی با رویکرد آموزش و تولید آثار نمایشی، برای گروه سنی بالای 15 سال به صورت رایگان توسط واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری استان برگزار می‌شود.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
منهای سینما
 شعبه انجمن خوشنویسان ایران در منطقه آزاد ارس به‌عنوان سرزمین مادری میرزاطاهر خوشنویس، تأسیس و آغاز به کار کرد.  نمایشگاه عکاسی «۹۹» متشکل از آثار بیش از ۹۰ عکاس پیشکسوت و جوان، روز گذشته ۳۰ خردادماه در گالری هنر طهران آغاز به کار کرد. در این نمایشگاه، آثاری از عباس کیارستمی، مریم زندی، مسعود زنده روح کرمانی، کامران شیردل، سیوا شهباز، سیف‌الله صمدیان، سعید صادقی، حمید جانی‌پور، نیوشا توکلیان، صادق تیرافکن، نادر سماواتی، مجید برزگر، مهدی پاکدل، ساسان توکلی‌فارسانی، نادر داوودی، نوید سجادی‌حسینی، بهروز بادروج، کوروش ادیم، آلفرد یعقوب‌زاده، ساعد نیک‌ذات، مرتضی نیکوبذل، محمود کلاری، عباس کوثری، آرمان استپانیان، ساسان مویدی و... به نمایش درآمده …
تئاترها محدود نمی‌شوند/ آغاز فعالیت تئاتر از فردا
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / قادر آشنا / اداره کل هنرهای نمایشی / ویروس کرونا
تئاترها محدود نمی‌شوند/ آغاز فعالیت تئاتر از فردا
مهر نوشت: مدیرکل هنرهای نمایشی درباره بحث های مطرح شده درباره احتمال بازگشت محدودیت‌های بهداشتی و لغو فعالیت‌ها و اجراهای تئاتری تأکید کرد هنوز ابلاغی به ما درباره بازگشت محدودیت‌ها ارائه نشده است.
چندوچون بازگشایی تئاترشهر؛ تدبیری در برابر تعطیلی تئاتر
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / ویروس کرونا / سعید اسدی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / تئاتر شهر / قادر آشنا / اداره کل هنرهای نمایشی / آنلاین تئاتر ببینید / سهم اهالی فرهنگ در مهار کرونا / پویش اجتماعیِ سهم من در کرونا
چندوچون بازگشایی تئاترشهر؛ تدبیری در برابر تعطیلی تئاتر
تهران- ایرنا- مدیر مجموعه تئاترشهر با اشاره به بازگشایی سالن‌های نمایشی و اعلام خبر تبدیل سالن کارگاه نمایش به استودیویی برای ضبط آثار نمایشی و پخش آنلاین آثارگفت: همه اینها تدبیری در برابر تقدیر ویروس کرونا و اقتضائات آن بود.
آغاز فعالیت تئاتر از فردا/ ابلاغی برای بازگشت محدودیت‌ها نداشتیم
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / قادر آشنا / اداره کل هنرهای نمایشی / تئاتر ایران / ویروس کرونا
آغاز فعالیت تئاتر از فردا/ ابلاغی برای بازگشت محدودیت‌ها نداشتیم
مدیرکل هنرهای نمایشی درباره بحث های مطرح شده درباره احتمال بازگشت محدودیت‌های بهداشتی و لغو فعالیت‌ها و اجراهای تئاتری تأکید کرد هنوز ابلاغی به ما درباره بازگشت محدودیت‌ها ارائه نشده است.
سالن‌های تئاتر با «مخاطبان قهرکرده» پر می‌شود؟/ نگرانی از هزینه‌ها
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / حسین موذن / تالار هنر / اداره کل هنرهای نمایشی / بیماری کرونا
سالن‌های تئاتر با «مخاطبان قهرکرده» پر می‌شود؟/ نگرانی از هزینه‌ها
حسین موذن مدیر «تالار هنر» با اشاره به مشخص نبودن چگونگی تامین هزینه گروه‌های نمایشی عنوان کرد بازگشایی این تالار منوط به مشخص شدن چگونگی حمایت اداره کل هنرهای نمایشی از آثار است.
بازگشت حیات به سالن های موسیقی و نمایش/ دستور العمل ها اجرا شود
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / امیر مصباح / ارشادگیلان / ویروس کرونا / اداره کل هنرهای نمایشی / کنسرت موسیقی
بازگشت حیات به سالن های موسیقی و نمایش/ دستور العمل ها اجرا شود
رشت- معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان با اشاره به آغاز فعالیت گروه های نمایشی و اجرای کنسرت های موسیقی از اول تیر ماه، گفت: مسئولان برگزار کننده و مردم باید دستورالعمل ها رعایت کنند.
مروری‌بر کارنامه تئاتری محمدعلی کشاورز/ نقش‌هایی که سپردیم به یاد
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / محمدعلی کشاورز / روح الله جعفری / تئاتر ایران
مروری‌بر کارنامه تئاتری محمدعلی کشاورز/ نقش‌هایی که سپردیم به یاد
روح‌الله جعفری استاد دانشگاه، کارگردان و پژوهشگر تئاتر در یادداشت پژوهشی و تحلیلی مروری بر فعالیت‌های تئاتری زنده‌یاد محمدعلی کشاورز در حوزه هنرهای نمایشی داشته است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
سوپراستارهای کم‌سو
فاطمه امین‌الرعایاتاریخ سینمای ایران را ستاره‌هایی چون جمشید مشایخی، داوود رشیدی، عزت‌الله انتظامی، محمدعلی کشاورز و علی نصیریان روشن می‌کنند، بازیگرانی که تنها بازیگر نبودند بلکه مانند راهنمایی مسیر بازیگران نسل‌های بعدی را روشن کردند. حالا این ستاره‌ها یکی یکی از میان ما می‌روند و نسل‌های بعدی به عرصه قدم می‌گذارند اما آیا بازیگران نسل‌های بعد از این بزرگان می‌توانند جا پای بزرگان پیشین بگذارند؟روز یکشنبه محمدعلی کشاورز، بازیگر نامدار ایرانی که ایفاگر بسیاری از نقش‌های درخشان در سینمای ایران بود، از آسمان بازیگری ایران پرکشید و حالا از 5 رفیق و 5 ستاره تنها علی نصیریان باقی مانده است. در این سال‌ها بازیگران زیادی به عرصه بازیگری پاگذاشته‌اند، برخی موفق و برخی هم ناموفق. حالا سوپراستارهایی جدید …
استفاده از ماسک در سالن‌های تئاتر الزامی شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / نمایش / اداره کل هنرهای نمایشی / تئاتر
استفاده از ماسک در سالن‌های تئاتر الزامی شد
اطلاعیه شماره 5 اداره‌کل هنرهای نمایشی در قالب مجموعه‌ای از الزامات و پیشنهادات برای از سرگیری فعالیت‌های نمایشی منتشر شد.
الزامات و پیشنهادات ازسرگیری فعالیت‌های نمایشی منتشر شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / اطلاعیه / کرونا / دستورالعمل / اداره‌کل هنرهای نمایشی / تعطیلی تئاترها / اطلاعیه شماره ۵ اداره‌کل هنرهای نمایشی / الزامات و پیشنهادات ازسرگیری فعالیت‌های نمایشی منتشر شد / بازگشایی تئاترها
الزامات و پیشنهادات ازسرگیری فعالیت‌های نمایشی منتشر شد
ایلنا: اطلاعیه شماره ۵ اداره‌کل هنرهای نمایشی در قالب مجموعه‌ای از الزامات و پیشنهادات جهت ازسرگیری فعالیت‌های نمایشی منتشر شد.
برای از سرگیری اجرای تئاتر، چه الزاماتی باید رعایت کنیم؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / تئاتر / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا
برای از سرگیری اجرای تئاتر، چه الزاماتی باید رعایت کنیم؟
اداره کل هنرهای نمایشی در اطلاعیه‌ای، الزامات و پیشنهادات ازسرگیری فعالیت‌های نمایشی را منتشر کرد.
شرایط اجرای تئاتر و حضور تماشاگران در سالن ها مشخص شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / اداره کل هنرهای نمایشی / تئاتر ایران / ویروس کرونا
شرایط اجرای تئاتر و حضور تماشاگران در سالن ها مشخص شد
اطلاعیه شماره ۵ اداره‌کل هنرهای نمایشی در قالب مجموعه‌ای از الزامات و پیشنهادات جهت ازسرگیری فعالیت‌های نمایشی منتشر شد.
تسلیت مدیرکل هنرهای نمایشی و مدیر تئاتر شهر برای محمدعلی کشاورز
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / پیام تسلیت / قادر آشنا / تئاتر ایران / سعید اسدی
تسلیت مدیرکل هنرهای نمایشی و مدیر تئاتر شهر برای محمدعلی کشاورز
مدیرکل هنرهای نمایشی و مدیر تئاتر شهر برای درگذشت محمدعلی کشاورز پیام های تسلیتی صادر کردند.
تئاتر برای کشاورز نوید عشق و امید زندگی بود
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / هنرمند تئاتر / محمدعلی کشاورز / قادر آشنا / اداره کل هنرهای نمایشی
تئاتر برای کشاورز نوید عشق و امید زندگی بود
تهران- ایرنا- مدیرکل هنرهای نمایشی در پیامی ضمن تسلیت درگذشت محمدعلی کشاورز هنرمند پیشکسوت عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون گفت: این هنرمند تئاتر را «مثل نسیم روح‌بخش بهاری، نوید عشق و امید این زندگی» می‌دانست.
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
دل‌تنگیِ سنگلج ابدی شد
شورش تسلیمی| عجب بر روزگار بی‌مروت است؛ یک عمر هنرمندی و خوش رقصی در جهان را به پاپاسی آخرین بازدم می‌فروشد. کافی است حالا نام محمدعلی کشاورز را جست‌وجوی سرانگشتی کنید، یک خبر روی سر تمام خبرها و عکس‌ها و یادگارها می‌ایستد. از کوچه باغ‌های اصفهان سال 1309 که این چراغ روشن شد تا تابستان گرم 1399 که چشم بر جهان فروبست در بسیاری از آثار تئاتری، سینمایی و تلویزیونی به ایفای نقش پرداخت. نمایش «اشباح» نوشته هنریک ایبسن یکی از نخستین و قدیمی‌ترین همکاری‌های تئاتری محمدعلی کشاورز با زنده‌یاد حمید سمندریان به شمار می‌رود. جایی که او با جمیله شیخی، عباس مغفوریان، اسماعیل داورفر و عزت پریان به ایفای نقش پرداخت. او همچنین در «مرده‌های …
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
در سوگ محمدعلی کشاورز
درگذشت محمدعلی کشاورز یکی از تلخ‌ترین اخبار سینمایی سال جاری تاکنون بوده. خبری که با واکنش گسترده اهالی سینما و تلویزیون مواجه شده است. رئیس رسانه ملی، عبدالعلی علی‌عسکری: «پدرسالار دوست داشتنی مخاطبان تلویزیون در آخرین روزهای بهار ۹۹ از این کره خاکی خداحافظی کرد، اما با نقش آفرینی ماندگار خود در چهل و پنج فیلم سینمایی، سی و هشت سریال تلویزیونی و ده‌ها ئتاتر و تله تئاتر همواره در قلب و جان مردم ایران باقی خواهد ماند.» مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی علیرضا تابش: «صفای نفس، خلوص، تواضع و فروتنی استاد فقید مرحوم محمدعلی کشاورز میراث مانایی است از هنرمندی که با شرافتش، در گنجینه هنرهای نمایشی این آب و خاک، چون دُرّی نایاب، تابنده خواهد ماند.» امین تارخ: هنرمندان …
لغو «مالیات بر ارزش افزوده تئاتر» در انتظار ورود مجلس/ پیگیر هستیم
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / قادر آشنا / اداره کل هنرهای نمایشی / تئاتر ایران / مالیات بر ارزش افزوده / ویروس کرونا / مجلس شورای اسلامی
لغو «مالیات بر ارزش افزوده تئاتر» در انتظار ورود مجلس/ پیگیر هستیم
قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی اعلام کرد ارشاد از طریق نمایندگان دوره جدید مجلس شورای اسلامی پیگیر اقدام قانونی برای لغو کسر مالیات بر ارزش افزوده از گروه‌های تئاتری در سال جاری است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
تئاتر شهر شیوه‌نامه خود را برای بازگشایی اعلام کرد
شیوه‌نامه اجرایی و بهداشتی بازگشایی تئاتر شهر در حالی توسط مدیریت این مجموعه تهیه و منتشر شده که هنوز از شیوه‌نامه اداره کل هنرهای نمایشی برای سالن‌های تئاتری کشور که به اطلاع وزارت ارشاد و ستاد ملی مقابله با کرونا رسیده بود، خبری نیست.به گزارش ایسنا، مجموعه تئاتر شهر با مدیریت سعید اسدی شیوه‌نامه‌ای را براساس دستورالعمل اخیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از انتشار اطلاعیه ستاد ملی مبارزه با کرونا منتشر کرده تا مشخص باشد تماشاگران و هنرمندانی که پس از بازگشایی در سالن‌های تئاتر شهر حضور می‌یابند چه موارد بهداشتی را باید رعایت کنند یا چه نکاتی را مدنظر  قرار دهند.اما انتشار این شیوه‌نامه که با جزئیات زیادی هم تهیه شده و می‌تواند تا حد قابل توجهی نگرانی هنرمندان را برطرف کند، طرح این سوال را پیش …
من، تو، ما، تئاتر، زندگی و کرونا
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / ویروس کرونا / تئاتر شهر / تئاتر خیابانی / فاصله گذاری اجتماعی / تئاتر شهر / نمایش
من، تو، ما، تئاتر، زندگی و کرونا
ایرنا - تهران - پس از چند ماه تعطیلی نمایش‌های خیابانی به دلیل شیوع ویروس کرونا، ۱۲ گروه نمایشی با مشارکت کانون تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی و معاونت اجتماعی فرهنگی منطقه ۱۱ تهران با شعار « من، تو، ما، تئاتر، زندگی و کرونا » اجراهای خود را آغاز کردند. این نمایش ها همه روزه از ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۰ در محوطه بیرونی مجموعه تئاتر شهر واقع در چهارراه ولی عصر (عج) اجرا می شود و علاقمندان می توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی این نمایش ها را تماشا کنند.
تماشاخانه سنگلج آماده اجرا از اول تیر است/ قول حمایت مالی از آثار
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / پریسا مقتدی / تماشاخانه سنگلج / تئاتر ایران / اداره کل هنرهای نمایشی / هنرمندان تئاتر
تماشاخانه سنگلج آماده اجرا از اول تیر است/ قول حمایت مالی از آثار
مدیر تماشاخانه سنگلج اعلام کرد این سالن تئاتری آمادگی از سرگیری فعالیت های خود را از اول تیر و با به صحنه رفتن آثاری که اجرایشان به دلیل کرونا متوقف شده بود، دارد.
نخستین تالار تئاتری که از قرنطینه کرونا درمی‌آید
۱۳۹۹/۰۳/۲۳ / ویروس کرونا / تئاتر / اداره کل هنرهای نمایشی
نخستین تالار تئاتری که از قرنطینه کرونا درمی‌آید
مهر نوشت: مدیر تالار محراب از فعالیت مجدد این مجموعه تئاتری با اجرای نمایش «بدنبال بخت» به کارگردانی احمد دهقان از ۱۵ تیر خبر داد.
کلاس‌های آموزشگاه هنرهای نمایشی چهارسو به صورت آنلاین برگزار می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ / استانی-فرهنگی و هنری / اخبار فرهنگی و هنری - خوزستان / تئاتر / خوزستان
کلاس‌های آموزشگاه هنرهای نمایشی چهارسو به صورت آنلاین برگزار می‌شود
صاحب امتیاز و مدیر مسئول آموزشگاه هنرهای نمایشی چهارسو گفت: با توجه به شرایط بیماری کرونا در کشور کلاس‌های این آموزشگاه به صورت آنلاین و با حضور اساتید هنرهای نمایشی در سطح کشور برگزار می‌شود.
آرامگاه فردوسی میزبان «نقشا» برای پیوند اسطوره‌ها می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۲۲
آرامگاه فردوسی میزبان «نقشا» برای پیوند اسطوره‌ها می‌شود
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از برپایی آیین پایانی جشنواره نقالی و شاهنامه‌خوانی نقشا در جوار آرامگاه حکیم ابولقاسم فردوسی خبر داد.
برپایی مسابقه «انسان- هنر- بحران»/ کردی و فارسی نمایشنامه بنویسید
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ / فاتح بادپروا / نمایشنامه نویسی / اداره کل هنرهای نمایشی / اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان
برپایی مسابقه «انسان- هنر- بحران»/ کردی و فارسی نمایشنامه بنویسید
رییس انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان درباره چگونگی برگزاری مسابقه نمایشنامه نویسی «انسان- هنر- بحران» اطلاعاتی ارائه داد.
«تئاتر» در خیابان‌ها جان دوباره می‌گیرد/ جزئیات اجراها در ۵ استان
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / سامان خلیلیان / نمایش خیابانی / اداره کل هنرهای نمایشی / تئاتر ایران
«تئاتر» در خیابان‌ها جان دوباره می‌گیرد/ جزئیات اجراها در ۵ استان
مدیر کانون تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد درباره جزئیات طرح آغاز اجرای نمایش‌های خیابانی که از امروز در تهران و ۴ استان دیگر آغاز می‌شود، توضیحاتی ارائه داد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
پایانی بر تعطیلی تئاتر با اجراهای خیابانی
آغاز اجراهای تئاتر خیابانی با شعار «من، تو، ما/ تئاتر، زندگی، کرونا» از امروز، چهارشنبه ۲۱ خردادماه در تهران و چند استان دیگر، پایانی بر تعطیلی قریب به چهار ماهه اجراهای زنده در شرایط مربوط به شیوع ویروس کرونا است.به گزارش «ابتکار» به نقل از روابط‌ عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، تعطیلی ۱۰۸ روزه تئاتر از سوم اسفند ۱۳۹۸ در شرایط مربوط به شیوع ویروس کرونا، با نمایش‌های خیابانی به پایان می‌رسد.در تهران‫ ۱۲ گروه نمایشی با مشارکت کانون تئاتر خیابانی اداره‌کل هنرهای نمایشی و معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۱۱ از فردا چهارشنبه ۲۱ خرداد تا شنبه ۳۱ خرداد هر روز از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در پهنه فرهنگ و هنر رودکی (محوطه مجموعه تئاترشهر) میزبان علاقه‌مندان به تئاتر خیابانی می‌شوند.همچنین در بازه زمانی ذکر …
آغاز اجراهای خیابانی؛ پایانی بر تعطیلی تئاتر? در کشور
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / اداره کل هنرهای نمایشی / تئاتر خیابانی / ویروس کرونا / تئاتر
آغاز اجراهای خیابانی؛ پایانی بر تعطیلی تئاتر? در کشور
اجراهای تئاتر خیابانی با شعار «من، تو، ما/ تئاتر، زندگی، کرونا» از فردا، چهارشنبه 21 خردادماه در تهران و چند استان دیگر برپا می‌شود.
تعطیلی جشنواره‌های تئاتر کودک و خیابانی
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
تعطیلی جشنواره‌های تئاتر کودک و خیابانی
اداره‌کل هنرهای نمایشی با استناد به دلایل و شرایط مربوط به شیوع ویروس کرونا و پس از مشورت با نهادهای مربوطه ازجمله ستاد ملی مبارزه با کرونا، برنامه‌ای جهت حمایت از برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان و خیابانی مریوان به شکل سال‌های گذشته ندارد. به گزارش همشهری، در اطلاعیه‌ای که از سوی مرکز هنرهای نمایشی آمده، اعلام شده است:«با توجه به شرایط مرتبط با شیوع ویروس کرونا و پس از مشورت با ستاد ملی مبارزه با کرونا، مدیران‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر نهادهای مؤثر 2 استان، جشنواره‌های …
کرونا جشنواره‌ کودک و نوجوان را به تعطیلی کشاند
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
کرونا جشنواره‌ کودک و نوجوان را به تعطیلی کشاند
اداره‌کل هنرهای نمایشی با استناد به دلایل مربوط به شیوع ویروس کرونا برنامه‌ای برای حمایت از برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان و تئاتر خیابانی مریوان ندارد.
توضیحات یک مسئول درباره تعیین تکلیف اجرای نمایش‌ها در سالن اصلی و بهار مشهد
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / استانی-فرهنگی و هنری / تئاتر / انجمن هنرهای نمایشی
توضیحات یک مسئول درباره تعیین تکلیف اجرای نمایش‌ها در سالن اصلی و بهار مشهد
معاون هنری و سینمایی اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی در خصوص تعیین تکلیف اجرای نمایش‌ها در سالن اصلی و بهار توضیحاتی ارائه داد.
جشنواره‌های نمایش خیابانی مریوان و تئاتر کودک‌ همدان امسال برگزار نمی‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / ویروس کرونا / جشنواره تئاتر خیابانی مریوان / جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان / قادر آشنا / اداره کل هنرهای نمایشی / سهم اهالی فرهنگ در مهار کرونا / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
جشنواره‌های نمایش خیابانی مریوان و تئاتر کودک‌ همدان امسال برگزار نمی‌شود
تهران- ایرنا- اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چهارمین اطلاعیه خود با اشاره به دلایل و شرایط مربوط به شیوع کرونا ضمن اعلام عدم برگزاری دو جشنواره بین‌المللی «نمایش خیابانی مریوان» و «تئاتر کودک‌ونوجوان همدان» در سال ۱۳۹۹ تاکید کرد: با این رویکرد محوریت حمایت از اجرای عمومی آثار این دو حوزه جایگزین برگزاری رخدادها خواهد بود.
تصمیم اداره‌کل هنرهای نمایشی برای مشارکت در جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر خیابانی و کودک و نوجوان
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / تئاتر / رسانه / کودک و نوجوان / ویروس / همدان
تصمیم اداره‌کل هنرهای نمایشی برای مشارکت در جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر خیابانی و کودک و نوجوان
ایلنا: اداره‌کل هنرهای نمایشی با استناد به دلایل و شرایط مربوط به شیوع ویروس کرونا و پس از مشورت با نهادهای مربوطه از جمله ستاد ملی مبارزه با کرونا، برنامه‌ای جهت…
انجمن هنرهای نمایشی دیگر متولی برگزاری اجراهای سالن‌های نمایشی نیست
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / استانی-فرهنگی و هنری / انجمن هنرهای نمایشی / تئاتر
انجمن هنرهای نمایشی دیگر متولی برگزاری اجراهای سالن‌های نمایشی نیست
رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی گفت: انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی، دیگر متولی برگزاری اجراهای سالن‌های نمایشی نیست.
بهره‌مندی از فضای مجازی اولویت انجمن هنرهای نمایشی است
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / انجمن هنرهای نمایشی ایران / سعید اسدی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / قادر آشنا
بهره‌مندی از فضای مجازی اولویت انجمن هنرهای نمایشی است
تهران- ایرنا- مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: استفاده و بهره‌مندی از فضای مجازی در شرایط فعلی برای به سرانجام رساندن‌ برنامه‌های در نظر گرفته‌ شده، اولویت انجمن هنرهای نمایشی است.
کرونا باز هم یک نمایشگاه سوئیسی را به تعویق انداخت
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / نمایشگاه هنری / مدیرکل هنرهای نمایشی
کرونا باز هم یک نمایشگاه سوئیسی را به تعویق انداخت
ایسنا نوشت: نمایشگاه «آرت بازل» بزرگ‌ترین نمایشگاه در بازار بین‌المللی هنر که قرار بود در ماه سپتامبر(شهریور) در سوئیس برگزار شود، دوباره به تعویق افتاد.
مراسم معارفه مدیرعامل جدید انجمن هنرهای نمایشی ایران برگزار شد
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / انجمن هنرهای نمایشی ایران / تئاتر ایران / قادر آشنا / حمید نیلی / سعید اسدی
مراسم معارفه مدیرعامل جدید انجمن هنرهای نمایشی ایران برگزار شد
مراسم معارفه رضا بصیرت با حضور قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، اعضای هیأت‌مدیره انجمن و مدیران اداره‌کل هنرهای نمایشی برگزار شد.
راه حل «سم مندس» برای نجات تئاتر در دوران کرونایی
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / سم مندس / تئاتر / کرونا در جهان / تعطیلی تئاتر / هنرهای نمایشی
راه حل «سم مندس» برای نجات تئاتر در دوران کرونایی
«سم مندس» کارگردان برنده اسکار و فعال در عرصه تئاتر خواستار حمایت دولت بریتانیا و سرویس‌های تماشای فیلم آنلاین از تئاتر برای نجات این هنر در دوران سخت کرونایی شد.
آغاز به‌کار دبیرخانه جشنواره فرهنگی هنری دانشگاهیان کشور در دانشگاه چمران اهواز
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / استانی-علمی و آموزشی / علمی و آموزشی-خوزستان / دانشگاه شهید چمران
آغاز به‌کار دبیرخانه جشنواره فرهنگی هنری دانشگاهیان کشور در دانشگاه چمران اهواز
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز، از آغاز به کار دبیرخانه بخش فیلم و هنرهای نمایشی جشنواره فرهنگی، ادبی، هنری دانشگاهیان سراسر کشور در دانشگاه شهید چمران اهواز خبر داد.
وقتی رئیس‌جمهور «تئاتر» را حذف می‌کند!
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / حسن روحانی / تئاتر ایران / ویروس کرونا / رئیس جمهور اسلامی ایران
وقتی رئیس‌جمهور «تئاتر» را حذف می‌کند!
سخنان امروز رئیس جمهور دولت دوازدهم درباره شرایط بازگشایی مجدد سالن‌های سینما و کنسرت‌ها از اول تیرماه حاکی از تکرار اتفاقی تراژیک بود؛ نادیده گرفتن تئاتر و هنرهای نمایشی از سوی دولت!
نمایشنامه زندگی حضرت امام خمینی(ره) به زیر چاپ رفت
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / سید حسن خمینی / حوزه هنری / امام خمینی(ره) / کوروش زارعی / نمایش / قادر آشنا / اداره کل هنرهای نمایشی / سی و یکمین سالگرد هجرت آفتاب
نمایشنامه زندگی حضرت امام خمینی(ره) به زیر چاپ رفت
تهران- ایرنا- مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اشاره به اتمام کار نگارش نمایشنامه «در مجلس تشرف تهران» که بازتاب فرازهایی از زندگی حضرت امام خمینی(ره) است گفت: بعد از بیش از یک سال کار پژوهشی و نگارشی به مرحله چاپ رسید.
تئاتری‌ها، فعلاً خودشان مراقب حقوق‌شان باشند
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / اداره کل هنرهای نمایشی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / تئاتر / کارگردانان تئاتر
تئاتری‌ها، فعلاً خودشان مراقب حقوق‌شان باشند
یکی از مدیران اداره‌کل هنرهای نمایشی تاکید می‌کند تا زمانی که مباحث حقوقی تئاترآنلاین شیوه‌مند نشده است، خود هنرمندان، قراردادهای‌شان را دقیق‌تر بخوانند و امضا کنند تا از درآمد پخش فیلم-تئاترها در سایت‌ها و «وی.او.دی»‌ها بی‌نصیب نمانند.
حضور علی نصیریان و جمشید مشایخی در خانه‌ها تکرار می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / تئاتر / اداره کل هنرهای نمایشی / فضای مجازی / هنرمندان / بازیگران تئاتر / کارگردانان تئاتر / نمایشنامه
حضور علی نصیریان و جمشید مشایخی در خانه‌ها تکرار می‌شود؟
محسن امیری، از مدیران اداره‌کل هنرهای نمایشی و مسوول بررسی و پیگیری فعالیت‌های نمایشی در فضای مجازی، اعتقاد دارد نمایش گسترده فیلم-تئاترها در سایت‌ها و «وی.او.دی»‌ها، نه تنها باعث جذب مخاطبان بیشتر و آشنایی مردم با این هنر خواهد شد، بلکه جریان اصلی تئاتر کشور را هم که همان اجراهای زنده و صحنه‌ای است، تقویت خواهد کرد.
دزدها سالن تئاتر را به آتش کشیدند
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
دزدها سالن تئاتر را به آتش کشیدند
مدیر آموزشگاه هنرهای نمایشی دراما و سرپرست آکادمی تئاتر پیشوا با اشاره به سرقت از این مکان فرهنگی هنری عنوان کرد آتش سوزی صورت گرفته توسط سارقان عمدی بوده است.
سالن تئاتری که به دست سارقان در آتش سوخت/ روایت جزییات حادثه
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / حسن پورگل محمدی / سرقت / آتش سوزی / تئاتر ایران / پیشوا
سالن تئاتری که به دست سارقان در آتش سوخت/ روایت جزییات حادثه
مدیر آموزشگاه هنرهای نمایشی دراما و سرپرست آکادمی تئاتر پیشوا با اشاره به سرقت از این مکان فرهنگی هنری عنوان کرد آتش سوزی صورت گرفته توسط سارقان عمدی بوده است.
نگاه دولت به هنر نمایش کسب درآمد نیست
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / ویروس کرونا / نمایش / شهرام کرمی / فضای مجازی / قادر آشنا / کسب و کار آنلاین / اداره کل هنرهای نمایشی / آنلاین تئاتر ببینید / کرونا و کسب‌وکارها: از دورکاری تا رونق آنلاین‌ها / سهم اهالی فرهنگ در مهار کرونا
نگاه دولت به هنر نمایش کسب درآمد نیست
تهران - ایرنا - مسئول بررسی و پیگیری فعالیت‌های نمایشی در فضای مجازی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر تلاش متولیان عرصه تئاتر برای بازگرداندن فضای اجرا و تولید آثار برای هنرمندانی که تنها منبع درآمد و معشیت‌شان فعالیت در این حرفه است یادآور شد: با صراحت اعلام می‌کنم که نگاه نماینده دولت به هنر نمایش درآمدی نیست.
به دنبال 7‌میلیارد تومان
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
به دنبال 7‌میلیارد تومان
فهیمه پناه آذر_روزنامه نگار قادر آشنا، مدیر مرکز هنرهای نمایشی از پرداخت بخشی از بدهی‌های مرکز به هنرمندان خبر داد و توضیح داد: «از ۱۱میلیارد بدهی مرکز به هنرمندان تئاتر ۵میلیارد تومان پرداخت شده و مابقی نیز در حال پیگیری برای پرداخت است.» به‌گزارش همشهری، اوایل دهه۸۰ گروه‌های تئاتری با گسترش تماشاخانه‌های دولتی و خصوصی افزایش یافتند. علاوه بر گروه‌های فعال تئاتری هر سال به جمع خانواده تئاتر در شاخه‌های مختلف اضافه شده، اما این افزایش به لحاظ مالی هیچ هماهنگی و توازنی نداشت. در آن سال‌ها تئاتر …
۴۶۶ تئاتر استانی تعطیل شده در ایام کرونا
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / کرونا / قم / مازندران / اصفهان / لرستان / فارس
۴۶۶ تئاتر استانی تعطیل شده در ایام کرونا
تهران- ایرنا- اداره‌کل هنرهای نمایشی سومین گزارش خود را در رابطه با رصد و پیگیری شرایط و مشکلات گروه‌های نمایشی و تماشاخانه‌های خصوصی در وضعیت همه‌گیری بیماری کرونا این بار با تمرکز بر تئاتر استان‌ها منتشر کرد.
جدیدترین اطلاعیه اداره‌کل هنرهای نمایشی درباره تعطیلی تئاتر استان‌ها
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / اطلاعیه اداره کل هنرهای نمایشی درباره تعطیلی تئاتر استانها / همه_باهم_علیه_کرونا
جدیدترین اطلاعیه اداره‌کل هنرهای نمایشی درباره تعطیلی تئاتر استان‌ها
اداره‌کل هنرهای نمایشی سومین گزارش خود را در رابطه با رصد و پیگیری شرایط و مشکلات گروه‌های نمایشی و تماشاخانه‌های خصوصی در وضعیت همه‌گیری بیماری کرونا این بار با تمرکز بر تئاتر استان‌ها منتشر کرد.
آمار گروه‌ها و سالن‌های متضرر تئاتر تا پایان خرداد تکمیل می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / اتابک نادری / ویروس کرونا / تئاتر ایران / اداره کل هنرهای نمایشی
آمار گروه‌ها و سالن‌های متضرر تئاتر تا پایان خرداد تکمیل می‌شود
اتابک نادری مسئول بررسی وضعیت ضرر و زیان گروه‌ها و سالن‌های تئاتر در دوران کرونا اعلام کرد که این بررسی نهایتاً تا پایان خرداد تکمیل می‌شود.
برپایی ۴۰ نشست‌ مجازی تئاتری در کانون پرورش فکری
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / بیماری کرونا / کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان / نشست تخصصی / تئاتر ایران
برپایی ۴۰ نشست‌ مجازی تئاتری در کانون پرورش فکری
بیش از ۴۰ نشست‌ انجمن هنرهای نمایشی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور با تداوم شیوع بیماری کرونا در فضای مجازی برگزار شد.
مدیران ستادی جشنواره تئاتر مقاومت معرفی شدند
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / انجمن هنرهای نمایشی ایران / دفاع مقدس / دانشگاه هنر / انجمن هنر های نمایشی ایران / بنیاد فرهنگی روایت فتح
مدیران ستادی جشنواره تئاتر مقاومت معرفی شدند
تهران- ایرنا- مدیران ستادی بخش‌های مختلف هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت معرفی شدند. 
دستورالعمل بازگشایی سالن‌های تئاتر به‌زودی صادر می‌شود/ رایزنی برای اختصاص کمک‌هزینه به تماشاخانه‌های خصوصی
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / کرونا / مدیرکل هنرهای نمایشی / انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران / شاهین چگینی / حمایت دولت از تئاتر / تعطیلی تئاترها / ستاد ملی مبارزه با کرونا / بازگشایی سالن‌های سینما و تئاتر
دستورالعمل بازگشایی سالن‌های تئاتر به‌زودی صادر می‌شود/ رایزنی برای اختصاص کمک‌هزینه به تماشاخانه‌های خصوصی
ایلنا: رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران ضمن اظهار نگرانی از آینده نامعلوم بازگشایی سالن‌های تئاتر و ادامه وضعیت…
انتخاب سکان‌دار تازه انجمن هنرهای نمایشی/ شفاف‌سازی مالی پیگیری می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / تئاتر ایران / اداره کل هنرهای نمایشی / قادر آشنا / انجمن هنرهای نمایشی ایران
انتخاب سکان‌دار تازه انجمن هنرهای نمایشی/ شفاف‌سازی مالی پیگیری می‌شود؟
رضا بصیرت به‌زودی به‌عنوان مدیرعامل جدید انجمن هنرهای نمایشی معرفی می‌شود؛ انجمنی که هنوز بخش اعظمی از شفاف‌سازی مالی سال ۹۸ را انجام نداده و انتظار می‌رود در مدیریت جدید این کار انجام شود.
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
رویینه‌تنی ما رو به پایان است
حسین کیانی همزمان با آغاز به کار مجلس جدید شورای اسلامی با نگارش نوشتاری خطاب به مسوولان هشدار داده است که در برخورد با دیو نادیدنی کرونا که کسی را یارای هماوردی با آن نیست، بهترین مشاوران و همدلانِ آنها همان هنرمندانی هستند که همچنان تئاتر را راهی مطمئن برای تلطیف شرایط سخت و تغییر شرایط دشوار می‌دانند. این نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر، در این یادداشت که آن را در اختیار ایسنا گذاشته، آورده: «در آغاز به کارِ مجلسِ جدید لازم و ضروری به نظرمی‌رسد که مدیران و مسوولان هنر و فرهنگ، طرح و برنامه مشخص و مدون خود را برای برون رفت از بحرانی که دامنگیر هنر به خصوص هنرهای نمایشی شده به صورت کوتاه‌مدت و نیز برنامه‌های بلندمدت خود را برای رفع مشکلاتِ تاریخی و همیشگی این هنر و …
اعلام اسامی چکیده‌های سمینار «مطالعات تاریخی تئاتر و درام ایران»
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / کانون تئاتر دانشگاهی / اداره کل هنرهای نمایشی / تئاتر ایران / مقاله
اعلام اسامی چکیده‌های سمینار «مطالعات تاریخی تئاتر و درام ایران»
اسامی چکیده‌های منتخب در بخش مقالات ارائه‌ شده به سمینار «مطالعات تاریخی تئاتر و درام ایران» اعلام شد.
حیات مجدد تئاتر با نمایش خیابانی و تمام بایدها و نبایدهای آن
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / ویروس کرونا / تئاتر خیابانی / مجید امرایی / نمایش / قادر آشنا / اداره کل هنرهای نمایشی / خسارت اقتصادی کرونا به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه / سهم اهالی فرهنگ در مهار کرونا / پویش اجتماعیِ سهم من در کرونا
حیات مجدد تئاتر با نمایش خیابانی و تمام بایدها و نبایدهای آن
تهران- ایرنا- هم‌زمان با اعلام فراهم ساختن شرایط جهت تولید و اجرای آثار نمایشی و بازگشت فعالیت هنرمندان این عرصه با محوریت حوزه تئاتر خیابانی؛ هنرمندان و مسئولان از دغدغه‌ها، نگرش‌ها، رویکردها و پیشنهادهای خود برای گام نهادن صحیح و اصولی در این عرصه سخن گفتند.
برگزاری کارگاه نقالی و پرده‌خوانی در یزد
۱۳۹۹/۰۳/۰۸ / استانی-اجتماعی / یزد / حوزه هنری / نقالی
برگزاری کارگاه نقالی و پرده‌خوانی در یزد
مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری یزد گفت: کارگاه نقالی و پرده‌خوانی با حضور مرشد شاخص کشوری در یزد برگزار شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •