جمعه, ۱۶ خرداد, ۱۳۹۹ / 5 June, 2020
وثیقه بانکی
۱ ساعت قبل / آزادسازی سهام عدالت / پرداخت تسهیلات بانکی
وثیقه سازی سهام عدالت، تسهیلات بانکی را عادلانه می‌کند
 علی نادرشاهی، پژوهشگر اقتصاد پولی اندیشکده سیاست گذاری اقتصادی تهران در گفتگو با مهر، گفت: بحث مهمی که در زمینه تخصیص اعتبارهای بانکی وجود دارد این است که این اعتبارات معمولاً به افرادی که از لحاظ مالی قشر برخوردار هستند و به جهت اعتبارشان چیزی برای وثیقه گذاری دارند داده می‌شود.
شرایط پذیرش سهام عدالت بعنوان وثیقه کارت اعتباری اعلام شد
۴۷ ساعت قبل
شرایط پذیرش سهام عدالت بعنوان وثیقه کارت اعتباری اعلام شد
بانک مرکزی در بخشنامه ای شرایط پذیرش سهام عدالت برای وثیقه صدور کارت اعتباری را به شبکه بانکی اعلام کرد.
۲ روز قبل
چطور با سهام عدالت وام بگیریم؟ + جزئیات بخشنامه بانک مرکزی
بانک مرکزی طی بخشنامه ای شرایط پذیرش سهام عدالت برای وثیقه صدور کارت اعتباری را به شبکه بانکی اعلام کرد.
توقف کشت گلخانه‌ای فارس پشت سد وثیقه بانکی
۴ روز قبل / فصلنامه علوم و فنون کشت های گلخانه ای / اراضی کشاورزی / سازمان شیلات ایران / منابع طبیعی / بهره وری / فارس / سال ۹۹؛ سال جهش تولید
توقف کشت گلخانه‌ای فارس پشت سد وثیقه بانکی
شیراز-ایرنا- توسعه کشت گلخانه‌ای یکی از روش‌های رونق و به تعبیری ستون فقرات جهش تولید بخش کشاورزی فارس دانسته می‌شود اما افزون بر مشکلات معمول،پرداخت تسهیلات بانکی و سختگیری برای تامین وثیقه،گلایه‌های فعالان این نوع کشت را به دنبال داشته و آنان از این مشکل به عنوان سدراه کشت گلخانه‌ای تعبیر کرده اند.
آخرین شرایط فرآیند آزاد سازی سهام عدالت اعلام شد
۴ روز قبل
آخرین شرایط فرآیند آزاد سازی سهام عدالت اعلام شد
سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت با بیان این که این سهام قابلیت وثیقه بانکی دارد،‌ گفت: به سهام‌داران توصیه می‌شود به جای فروش سهام عدالت، ‌از سود آینده آن استفاده کنند.
۴ روز قبل
مـــــــرور
 سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت با بیان اینکه، این سهام قابلیت وثیقه بانکی دارد، ‌ گفت: «به سهامداران توصیه می‌شود به جای فروش سهام عدالت، ‌از سود آینده آن استفاده کنند.»  وزیر راه‌وشهرسازی با بیان اینکه ‌هدف‌گذاری اتاق تعاون ساخت ۱۰۰‌هزار واحد مسکونی کارگری است، گفت: «ساخت منازل کارگری در جوار شهرک‌های صنعتی پیگیری و اجرا خواهد شد.»  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که جلسه شورای‌عالی کار ۱۳ خردادماه با حضور وزیر کار و دیگر اعضا با موضوع بررسی افزایش کمک‌هزینه مسکن کارگران در‌ سال ۹۹ برگزار می‌شود.  معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: «مطابق برنامه‌ریزی انجام‌شده …
امکان تبدیل سهام عدالت به وثیقه بانکی
۴ روز قبل / سهام عدالت / فروش سهام عدالت / وثیقه بانکی
امکان تبدیل سهام عدالت به وثیقه بانکی
سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت با بیان اینکه این سهام قابلیت وثیقه بانکی دارد، گفت: به سهام‌داران توصیه می‌شود به جای فروش سهام عدالت، از سود آینده آن استفاده کنند.
سهام عدالت قابلیت وثیقه دارد | برنامه واگذاری جدید سهام عدالت وجود دارد؟ | سهام عدالت را نگه داریم چه می‌شود؟
۵ روز قبل
سهام عدالت قابلیت وثیقه دارد | برنامه واگذاری جدید سهام عدالت وجود دارد؟ | سهام عدالت را نگه داریم چه می‌شود؟
سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت با بیان این که این سهام قابلیت وثیقه بانکی دارد،‌ گفت: به سهام‌داران توصیه می‌شود به جای فروش سهام عدالت، ‌از سود آینده آن استفاده کنند.
ضامنان و راهنان تسهیلات بانکی چه حقوق و وظایفی بر عهده دارند؟
۵ روز قبل
ضامنان و راهنان تسهیلات بانکی چه حقوق و وظایفی بر عهده دارند؟
قاعدتا و اخلاقا باید اینطور باشد که بانک ابتدا به بدهکار اصلی مراجعه کرده و در صورت عدم بازپرداخت از سوی او، به ضامنان مراجعه کند و علی‎الاصول این اتفاق هم می‌افتد، اما در بسیاری از موارد خود بدهکار اصلی مالی ندارد یا وثیقه‎ای که دارد، وثیقه سهل‌الوصولی نیست؛ بنابراین بانک در ابتدا به ضامن یا راهن مراجعه می‌کند.
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
جزییات تازه از ازادسازی سهام عدالت
رئیس سازمان بورس گفت:قابلیت وثیقه گذاری و استفاده از کارت اعتباری و وام بانکی توسط مشمولان سهام عدالت نیز در شورایعالی بورس بررسی شد واکنون منوط به تصمیم گیری بانک مرکزی است.
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
هدف‌گذاری تورم 22 درصدی تا 1400
3 روز پس از آنکه حسن روحانی در گفت‌وگویی با رییس کل بانک مرکزی از او خواست «با استفاده از تمام ظرفیت‌ها و ابزارهای حقوقی و با همکاری وزارت امورخارجه تلاش‌هایی را برای دسترسی به منابع ارزی در بانک‌های خارجی را سرعت بخشد و تورم نیز کنترل شود» بانک مرکزی در بیانیه‌ای «هدف‌گذاری نرخ تورم برای سال آینده را 22 درصد با دامنه مثبت و منفی دو درصد»  اعلام کرد.  عبدالناصر همتی‌، رییس کل بانک مرکزی نیز در بیانیه‌ای به شرح برنامه‌های نهاد سیاست‌گذار پولی در این باره برای رسیدن به نرخ تورم هدف‌گذاری شده در سال 1400 پرداخت. در این بیانیه تداوم شرایط تورم بالا در کشور نشات‌گرفته از ناترازی بودجه به ویژه کسری بودجه …
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
کلاهبرداری با روش رسید جعلی
رئیس پلیس آگاهی استان بوشهر از دستگیری کلاهبردار حرفه‌ای با ۲۰ فقره کلاهبرداری به روش رسید جعلی خبر داد.سرهنگ سهرابی در بیان جزئیات این خبر گفت: در پی شکایت تعدادی از شهروندان مبنی بر کلاهبرداری از آنها توسط فردی ناشناس که با عنوان خریدار کالا در سایت دیوار و یا به صورت حضوری از آنها کلاهبرداری کرده است، شناسایی و دستگیری این فرد در دستورکار ماموران و کارآگاهان پلیس آگاهی استان قرار گرفت. وی با توجه به اظهارات شکات گفت: متهم با مراجعه به مغازه و فروشگاه ها یا اشخاصی که کالایی را در سایت دیوار جهت فروش درج کرده‌اند اقدام به خرید کرده و جهت پرداخت وجه از طریق موبایل‌بانک فعالیت بانکی انجام و با نشان دادن رسید پرداخت موفق به فروشندگان کالا را دریافت و در جواب عدم وصول پیامک انتقال وجه، اعلام می‌دارد …
ماجرای آثار تاریخی صندوق امانات یک‌ایرانی در اروپا
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / میراث فرهنگی / پلیس بین الملل ناجا / آثار تاریخی
ماجرای آثار تاریخی صندوق امانات یک‌ایرانی در اروپا
مدیرکل حقوقی وزارت میراث فرهنگی درباره خبر کشف آثار تاریخی از صندوق امانات یک‌ایرانی در بانکی اروپایی گفت: این‌فرد خاطی سال گذشته دستگیر شد و اکنون با قید وثیقه آزاد است.
امامی طلبکار شد!
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / محمد امامی / هادی رضوی / بانک سرمایه / اختلاس / فرهنگیان / پولشویی / سریال شهرزاد
امامی طلبکار شد!
اگر همان سال محکوم می‌شدم و حکم می‌گرفتم و همچنان متهم نبودم، بیشتر از این زندان می‌ماندم و بیشتر از این مورد اهانت قرار می‌گرفتم؟ اگر در سال ۹۶ که با وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی بعد از ۶ ماه آزاد شدم و به کانادا رفتم، هرگز به کشور بازنمی‌گشتم بیشتر از این مورد افترا و توهین قرار می‌گرفتم؟ فرض کنید هیچ یک از این اموال را در اختیار بانک یا دادسرا قرار نمی‌دادم و همچنان در لیست بدهکاران بانکی بودم آیا بیشتر از این به من توهین می‌شد؟ اگر به سینما نمی‌آمدم و سرمایه‌ام را به زمین و سکه و دلار تبدیل می‌کردم، مثل همه بدهکاران بانک سرمایه -که یک لیست ۷۰ نفره است و فقط ۷ نفر آن‌ها نامشان مطرح شده‌اند و شاید دو نفر از آن‌ها هم الان آزاد باشند- آیا باز هم نامی از من برده می‌شد و مورد اهانت قرار می‌گرفتم؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
پذیرش قراردادهای نفتی به‌عنوان وثیقه بانکی شرکت‌های ایرانی
بودجه ۹۹ این امکان را فراهم کرده تا شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه نفت و گاز بتوانند قرارداد خود را با شرکت ملی نفت به‌عنوان وثیقه و ضمانت به بانک‌ها ارائه کنند.تحریم‌های نفتی باعث شده تا شرکت‌های بزرگ و کوچک بین‌المللی، ‌یکی یکی از ایران بروند و در این میان کار توسعه صنعت نفت به شرکت‌های ایرانی واگذار شود. شرکت‌هایی که با نام شرکت‌های اکتشاف و تولید شناخته می‌شوند و قرار است بحث توسعه میادین و تولید را بر عهده داشته باشند.
طولانی‌شدن استعلام‌ها بلای جان طرح‌های اشتغال
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / بیکاری / اشتغال / وام بانکی / وثیقه بانکی / توسعه اشتغال روستایی / استخدام / بانک کشاورزی / بانک توسعه تعاون / صندوق کارآفرینی امید / اشتغال فراگیر
طولانی‌شدن استعلام‌ها بلای جان طرح‌های اشتغال
مدیر پروژه سرمایه‌گذاری اشتغال فراگیر و روستایی از پرداخت بیش از ۱۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به طرح اشتغال روستایی خبر داد و گفت:‌ بروکراسی‌های پیچیده و طولانی شدن استعلام‌ها به زیان طرح‌های اشتغال است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
گران نمایی بیش از ۱۵۳ میلیارد تومانی یکی از املاک
اولین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم داریوش امان کی و متهمان دیگر در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد. رئیس دادگاه در ابتدای جلسه ضمن تفهیم مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری از نماینده دادستان خواست تا کیفرخواست صادره را قرائت کند.قهرمانی نماینده دادستان ضمن قرارگیری در جایگاه با اشاره به مقدمه کیفرخواست بیان کرد: بانک‌ها و موسسات مالی در صورت عدم نظارت می‌توانند زمینه ساز اضمحلال نظام اقتصادی شوند. یکی از بانک‌هایی که در پی عدم نظارت مشکلات فراوانی را برای نظام اقتصادی ایجاد کرده است بانک سرمایه است که به عنوان ششمین بانک خصوصی ایران محسوب می‌شود.قهرمانی افزود: حد فاصل سال ۹۱ تا ۹۵ مدیران وقت بانک سرمایه پیرو تبانی با اشخاصی اقدام به پرداخت تسهیلات …
بسترهای قانونی عملیات بازار باز
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
بسترهای قانونی عملیات بازار باز
در راستای اجرای چارچوب جدید سیاستگذاری پولی با هدف مدیریت نرخ سود در بازار بین بانکی و نهایتاً کنترل نقدینگی و مهار تورم و فراهم کردن بستر لازم برای سیاست پولی مبتنی بر هدفگذاری تورم با استفاه از ابزارهای کوتاه‌مدت غیرمستقیم سیاست پولی و به استناد بندهای (الف) و (ب) ماده (10) و بندهای(5) و (6) ماده (13) قانون پولی و بانکی کشور، بند (9) مصوبه مورخ 10 مهر 1397 شورای عالی هماهنگی اقتصادی و بند(م) تبصره (5) قانون بودجه سال 1398، در تاریخ 27 فروردین 1398 دستورالعمل «انجام عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه توسط بانک مرکزی» در سوم دی ماه امسال توسط شورای پول و اعتبار تصویب شد.
بازار باز | آغاز به‌کار اجرای “عملیات بازار باز” در بانک مرکزی
۱۳۹۸/۱۰/۲۱
بازار باز | آغاز به‌کار اجرای “عملیات بازار باز” در بانک مرکزی
شفقنا اقتصادی _ در راستای اجرای چارچوب جدید سیاستگذاری پولی با هدف مدیریت نرخ سود در بازار بین بانکی و نهایتاً کنترل نقدینگی و مهار تورم و فراهم کردن بستر لازم برای سیاست پولی مبتنی بر هدف‌گذاری تورم دستورالعمل انجام عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه توسط بانک مرکزی توسط شورای […]
ممنوعیت اخذ وکالت بابت وثیقه وام‌گیرندگان
۱۳۹۸/۱۰/۰۸
ممنوعیت اخذ وکالت بابت وثیقه وام‌گیرندگان
براساس قانون عملیات بانکی بدون ربا دریافت وکالت بلاعزل از تسهیلات گیرندگان بابت وثیقه‌های در رهن بانک‌ها ممنوع است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۱
«خودت بمال» به سبک استاندار خراسان رضوی؟
خبرگزاری فارس می‌گویداظهارات استاندار اشتباه منعکس شده استآفتاب یزد – گروه شبکه: چندی پیش علیرضا رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی در خصوص ظرفیت دارایی‌های راکد استان گفته بود:« ارزش زیورآلات بانوان این استان به عنوان دارایی راکد ۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که خانواده‌ها می‌توانند از این ظرفیت برای حل مشکلات خود در حوزه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی استفاده کنند» به گمان بسیاری استاندار خراسان رضوی از بانوان درخواست کرده که طلاهایشان را بفروشند و از این طریق مشکلاتشان را برطرف کنند از همین رو با واکنش‌هایی روبه‌رو شد. این در حالی است که خبرگزاری فارس در توضیح گفته‌های آقای استاندار آورده است: «اخباری به نقل از استاندار خراسان رضوی منتشر شده مبنی بر اینکه بانوان طلاهای‌شان را بفروشند و خرج …
وام پنج میلیاردریالی بدون وثیقه به بانوان کارآفرین پرداخت می شود
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / تسهیلات بانکی / هرمزگان / صندوق کارآفرینی
وام پنج میلیاردریالی بدون وثیقه به بانوان کارآفرین پرداخت می شود
بندرعباس - ایرنا - عضو هیات مدیره صندوق ضمانت توسعه سرمایه گذاری تعاون کشور گفت: این صندوق ۵میلیارد ریال ضمانت نامه بانکی بدون وثیقه ملکی برای زنان کارآفرین صادر می کند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹
تولیدکنندگان بدهکار دارای وثیقه کافی، ممنوع‌الخروج نمی‌شوند
در نود و یکمین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به منظور بهبود فضای عمومی کسب و کار و در راستای حفظ و رونق تولید در کشور، درخصوص اقدامات صورت گرفته سیستم بانکی واحدهای تولیدی بحث و تبادل نظر شد و تصمیمات لازم برای ابلاغ توسط بانک مرکزی به سیستم بانکی کشور مورد تصویب قرار گرفت.
۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / بودجه 99 / فروش نفت / درآمد نفتی / اوراق مالی
منابع نظام بانکی جایگزین نفت شد
براساس گزارش خرداد ماه ۹۸، کل بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی معادل ۱۳۴ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان است که از این میزان ۵ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان بدهی بانک‌های تجاری دولتی، ۴۶ هزار و ۷۲۰ میلیارد تومان بدهی بانک‌های تخصصی دولتی و ۸۲ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان هم بدهی بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری است؛ بنابراین مطابق با این بند از لایحه بودجه، در صورت تصویب نهایی، بیش از ۶۷ هزار میلیارد تومان از بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی باید وثیقه‌دار شود. به عبارت دیگر بانک‌ها باید معادل این ۶۷ هزار میلیارد تومان وثیقه به بانک مرکزی بدهند که این وثایق عمدتا اوراق مالی دولت است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۷
منابع نظام بانکی جایگزین نفت شد/ بانک‌ها ملزم به خرید اوراق مالی دولت می‌شوند
دولت در لایحه بودجه 99، با هدف جبران بخشی از کمبود درآمدهای نفتی، به بهانه اجرای عملیات بازار باز، در یک اقدام جالب و تاریخی بانک‌ها را ملزم به خرید اوراق مالی خود و ارائه آن به بانک مرکزی به عنوان وثیقه بدهی کرده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / استانی-اقتصادی / بانک / وثیقه بانکی / صنعتگران
دفترچه‌ قرارداد صنعتگر و شرکت شهرک‌های صنعتی حکم سند رسمی دارد
مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس گفت: بر اساس قانون، دفترچه قرارداد منعقد شده بین شرکت شهرک‌های صنعتی استانی با واحدهای صنعتی،­ حکم سند رسمی برای دریافت تسهیلات بانکی دارد و بانک‌ها ملزم به قبول آن هستند و در صورتیکه بانک از پذیرش آن خودداری کند تخلف کرده است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳
تذکر ابطحی به وزیر اقتصاد: چرا برای وام‌های میلیاردی وثیقه لازم دریافت نمی‌شود
نماینده مردم خمینی‌شهر در تذکری به وزیر امور اقتصادی و دارایی عنوان کرد که چگونه بانک‌ها برای پرداخت 10 میلیون تومان وام، آن هم با سود 18 درصد درخواست ضامن کارمند، گواهی کسر از حقوق می‌کنند ولی برای پرداخت صدها میلیارد تومان به مفسدان اقتصادی و ابربدهکاران بانکی هیچ تعهد و وثیقه مناسبی نمی‌گیرند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۸
کشاورزان را از دریافت وام محروم می‌کنند/ درخواست وثیقه خاص مانعِ بعدی است
با وجود اینکه بانک‌ها متعهد به اختصاص 15 درصد وام‌ها خود به کشاورزان هستند، اما موانع مختلف بر سر راه کشاورزان برای دریافت تسهیلات باعث شده تنها حدود هشت درصد وام‌های بانکی به این قشر اختصاص یابد.
۱۳۹۸-۰۸-۱۳ / تسهیلات بانکی / بانک / اعتبارات / وام قرض الحسنه
بانکداری و چالش اعتبار مصرف‌کننده
هیچ بانکی در ایران به مشتریان خود اعتبار خرد برای مصرف روزمره نمی‌دهد. تنها سرویسی که بانک‌ها در این حوزه دارند تسهیلاتی به‌صورت وام است که اولا نیازمند وثیقه یا ضامن (عموما همراه با گواهی کسر از حقوق) است و ثانیا این وام‌ها به‌صورت یک‌بار مصرف هستند و معمولا افراد هر چند سال یک بار می‌توانند چنین وامی را دریافت کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۳
همدست «سلطان سکه» دستگیر شد
رئیس پلیس امنیت اقتصادی پایتخت از دستگیری یکی از دلالان سکه و ارز با گردش حساب بانکی ۱۲تریلیون و ۵۵۲ میلیارد ریالی خبر داد.سرهنگ نعمت‌الله علیپور دراین‌باره گفت: پس از  دستگیری سلطان سکه، شناسایی همدستان وی نیز در دستور کار قرار گرفت و در این راستا شخصی به هویت ج. ح مورد شناسایی واقع و در تحقیقات تکمیلی مشخص شد که این فرد با همکاری وحید مظلومین معروف به «سلطان سکه»، سکه و ارزها را از بازار جمع‌آوری کرده و  موجب افزایش قیمت سکه شده بود. علیپور با اشاره به اینکه این فرد مالک یک باب مغازه طلافروشی در بازار  تهران بود، گفت: این فرد در زمان آشفتگی بازار تحت پوشش خرید و فروش طلا، اقدام به معاملات طلای آب شده کرده بود و مجموع گردش حساب‌های بانکی این فرد در بازه زمانی سال‌های ۹۳ تا ۹۷ بالغ بر ۱۲ تریلیون …
۱۳۹۸/۰۷/۲۴
نرخ بیکاری عشایر فقط ۴ درصد است/ قبول پروانه چَرا به عنوان وثیقه بانکی برای عشایر
رئیس سازمان امور عشایر گفت: میزان بیکاری در جامعه عشایری تنها ۴ درصد است که آن نیز مربوط به افراد تحصیل کرده است که شغلی متناسب با تحصیلات خود نیافته‌اند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۷
پیامدهای توثیق املاک و مستغلات
نظام بانکی ایران با چالش‌های بسیاری رو‌به‌رو است. یکی از این چالش‌ها که به تفصیل مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است. مطالبات معوق بانکی و حجم تسهیلاتی است که بازپرداخت نشده‌اند. حجم این معوقات در سال ۹۷ بیش از ۱۴۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است. یکی از راه‌حل‌های پیشنهادی برای کاهش حجم معوقات و افزایش نرخ بازپرداخت تسهیلات؛ اخذ وثیقه‌های سنگین‌تر و محدود کردن تسهیلات متناسب با دارایی شرکت‌ها است. سختگیری و ایجاد محدودیت در اعطای تسهیلات هزینه جذب سرمایه را افزایش می‌دهد. آیا چنین راه‌حل هزینه بری مفید و بدون اثرات جانبی است؟ در این یادداشت یکی از نواقص این راهکار را مطالعه می‌کنیم و به بررسی مکانیزم تضمین بازپرداخت تسهیلات از طریق وثیقه ملکی می‌پردازیم. همان طور که خواهیم دید وثیقه از نوع …
۱۳۹۸/۰۷/۱۰
رونمایی از تازه‌ترین سلطان فساد و قاچاق؛ مرد تسهیلات سه هزار میلیاردی و قاچاق ۷۰۰ میلیون دلاری!
امروز اولین جلسه دادگاه متهمان گروه عظام و عباس ایروانی برگزار شد. دامنه فعالیت این گروه که یکی از بزرگترین قطعه سازان کشور محسوب می‌شود از قطعه سازی تا کار‌های فرهنگی گسترده است. عباس ایروانی مدیر این شرکت متهم است که با همکاری برخی از مدیران بانکی بدون ارائه وثیقه معتبر مبلغ ۳ هزار میلیارد تومان از بانک‌ها تسهیلات دریافت کرده و به اتهام افساد فی الارض محاکمه می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۰۸
خودسوزی در خیابان ولیعصر تهران
ظهر امروز فردی در خیابان ولی‌عصر(عج) در مقابل کلانتری اقدام به خودسوزی کرد. شاهدان گفتند این فرد قبل از خودسوزی اعلام کرد که قادر به بازپرداخت وام بانکی خود نبوده و به همین علت بانک، وثیقه وام را که یک ملک بوده به مزایده گذاشته است.
۱۳۹۸/۰۶/۳۱ / زنان / تسهیلات بانکی / اشتغالزایی / درآمد / وثیقه بانکی / تعاونی
تعداد تعاونی‌های زنان در کشور چقدر است؟
معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر ظرفیتهای بالای تعاونی‌های زنان، گفت: تعاونی زنان در اشتغالزایی و درآمدزایی نقش بسزایی دارند و در تولید و عرضه محصول باید نیاز بازار و مصرف کنندگان را در نظر داشته باشند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۰
تسهیلات اشتغال‌زایی بانک ملت به مددجویان سازمان بهزیستی
بانک ملت در سال رونق تولید ملی، به کارفرمایان معرفی شده از سوی سازمان بهزیستی تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت می‌کند. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، این بانک در راستای ایفای مسوولیت‌های اجتماعی و اجرای قانون بودجه سال ۹۸، به مددجویان و کارفرمایان معرفی شده سازمان بهزیستی کشور تسهیلات قرض‌الحسنه با سقف فردی ۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت حداکثر ۵ ساله پرداخت می‌کند. افزایش سقف تسهیلات فردی به مددجویان در حالی امسال به ۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است که سال پیش این رقم ۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده بود. تسهیلات مذکور برای کارفرمایان نیز به ازای اشتغال ۵ نفر ۲۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. براساس دستورالعمل صادره، این تسهیلات صرفا برای اشتغال‌زایی و رفع بیکاری بوده و اعطای آن …
۱۳۹۸/۰۶/۱۳
۲۶۳ میلیارد تومان تسهیلات بانک توسعه صادرات برای دانش‌بنیان‌ها
صالح آبادی اعلام کرد: بانک توسعه صادرات ایران 263 میلیارد تومان تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان پرداخت کرده که از این میزان 100میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و 163میلیارد تومان از منابع بانک توسعه صادرات بوده است.مدیرعامل بانک توسعه صادرات با بیان اینکه همکاری‌ها با شرکت‌های دانش بنیان بیش از گذشته افزایش خواهد یافت گفت: بانک توسعه صادرات حمایت های مالی و غیر مالی را از صادرات محصولات دانش بنیان به عمل می آورد و از اولین بانکهای کشور است که از صادرات این محصولات پشتیبانی می کند.علی صالح آبادی در سمینار "تامین مالی شرکت های دانش بنیان صادراتی" که به همت بانک توسعه صادرات ایران برگزار شده بود، گفت: روند رو به رشد صادرات محصولات دانش بنیان در سالهای اخیر و قرار گرفتن ایران در زمره چهار کشور …
۱۳۹۸/۰۶/۱۲ / بانک مرکزی ایران / کنفدراسیون صادرات ایران / تعرفه واردات / گمرک / رفع تعهد ارزی واردات
بخشنامه مهم بانک مرکزی به شبکه بانکی / رفع تعهد ارزی واردکنندگان متناسب با ترخیص کالا از گمرک باشد
اداره سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی تبصره ۴ ذیل بند «ی» بخش اول مجموعه مقررات ارزی درباره وثیقه مقرر واردکنندگان را برای اجرا به شبکه بانکی ابلاغ کرد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۶
نمایندگان فاسد را از ورود به مجلس منع کنید
رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت در نامه‌ای از رئیس مجلس شورای اسلامی خواست با اصلاح فوری آیین‌نامه داخلی مجلس، متهمان به فساد و خیانت را تا محکومیت یا برائت، از ورود به خانه ملت منع کند.به گزارش روابط عمومی دیده‌بان شفافیت و عدالت، در نامه احمد توکلی خطاب به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی آمده است:‌ هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان براساس قانونی تشکیل شده است که فلسفه تصویب آن در خود آن ذکر شده است.وی اضافه کرد: فلسفه تصویب آن قانون، حفظ شان و منزلت نمایندگان و نظارت درباره امور دوران نمایندگی بود. بدین معنا که اگر نماینده‌ای تخلف کرد با جدا ساختن وی از جمع نمایندگان و اعمال مجازات قانونی درباره‌ وی، شان و منزلت کل نمایندگان را حفظ کنند؛ نه آنکه برای نمایندگان متهم، شان و منزلت قائل …
۱۳۹۸/۰۵/۲۲
حمایت صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک از سرمایه‌گذاران/ جبران کسری وثیقه تا سقف ۳۰ میلیارد ریال با صدور ضمانتنامه
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از حمایت‌های صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک برای تامین کسری وثیقه سرمایه‌گذاران و فعالان صنعتی جهت دریافت تسهیلات بانکی خبر داد.
۱۳۹۸-۰۵-۰۶
مسکن همچنان گرفتار در مداربسته سیاستهای تکراری
در اقتصاد پر التهاب ایران هرکس خانه دارد می تواند یعنی می تواند وام بگیرد زیرا نظام بانکی در ایران تنها وثیقه قابل قبول را ملک می داند. در اقتصاد ایران هرکس بتواند دارایی نقدی خود را به یک واحد مسکونی تبدیل کند دیگر بابت حفظ ارزش نقدینگی خود دغدغه ای ندارد زیرا ملک تنها دارایی است که هیچگاه در اقتصاد ایران کاهش ارزش پیدا نمی کند البته مگر در صورت وقوع جنگ.
۱۳۹۸/۰۴/۲۶
دست‌اندازهای ناوگان ریلی کشور
توسعه ناوگان ریلی کشور نیازمند کمک موسسات مالی به‌ویژه بانک‌های بزرگ کشور است. یوسف رحیمی، رئیس هیات‌مدیره شرکت آروین تبریز تولیدکننده قطعات و ادوات نقلیه ریلی با اعلام این مطلب در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» گفت: ما بخش‌خصوصی هستیم و معوقات بانکی نداریم و با توجه به اینکه واگن همیشه روی ریل قرار داشته و در اختیار راه‌آهن جمهوری اسلامی است، یک دارایی ثابت محسوب می‌شود، ولی متاسفانه بنگاه‌های ارائه‌کننده تسهیلات مالی، واگن را به‌عنوان وثیقه قبول نمی‌کنند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۲ / اقتصادی، اشتغال روستایی
انتقاد نماینده مجلس از بروکراسی بانکی برای روستاییان
تهران- ایرنا- نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در محلس شورای اسلامی گفت: بروکراسی موجود در سیستم بانکی به خصوص در دریافت وثیقه مانع استفاده روستاییان از تسهیلات اشتغالزایی شده است.
۱۳۹۸/۰۳/۰۷
همکاری مطلوب بانک توسعه صادرات ایران با واحدهای خوش‌حساب
به گفته مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران برخی بانک‌ها در برابر درخواست بخش خصوصی مبنی‌بر تسهیل در اخذ وثیقه و آزادسازی آن مطابق مقررات بانک مرکزی، مقاومت می‌کنند؛ خوشبختانه بانک توسعه صادرات در این زمینه همدلی کاملی با بخش تولید و صادرات دارد. بخش خصوصی خواستار تسریع در اجرایی کردن پیشنهادهای شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی است.
۱۳۹۸/۰۳/۰۵ / پرونده بانک سرمایه / پرونده هادی رضوی / دادگاه متهمان بانک سرمایه / متهمان بانک سرمایه
اولین جلسه دادگاه هادی رضوی و متهمان بانک سرمایه/ رضوی ۱۰۷ میلیارد تومان را صرف عیش و نوش کرد
اولین جلسه محاکمه هادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر بانک سرمایه به ریاست قاضی مسعودی مقام در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی برگزار شد. نماینده دادستان در این دادگاه گفت: سید هادی رضوی از مجرای پرداخت رشوه به مدیران بانک سرمایه بدون تودیع وثیقه در حدود ۱۰۷ میلیارد تومان را در سال ۹۱ تا ۹۴ از شبکه بانکی خارج و صرف عیش و نوش، سفرهای خارجی، خودروهای لوکس و ملک کرده است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۴
متهم پرونده بانک سرمایه: مرا به عنوان داماد وزیر محاکمه نکنید| داماد نتانیاهو که نیستم| نماینده دادستان: هادی رضوی با پرداخت رشوه و بدون تودیع وثیقه ۱۰۷ میلیارد تومان را از شبکه بانکی خارج کرده است| گران‌نمایی …
سید مهدی هادی رضوی در اولین جلسه محاکمه ۳۱ متهم بانک سرمایه، گفت: برخی افراد فضای رسانه‌ای برایم ایجاد می‌کنند و می‌گویند داماد شریعتمداری(وزیر تعاون،...
۱۳۹۸/۰۲/۲۴
دادگاه رسیدگی به اتهامات داماد وزیر کار و 30 متهم دیگر پرونده بانک سرمایه
دادستانی: رضوی با پرداخت رشوه و بدون تودیع وثیقه ۱۰۷ میلیارد تومان را از شبکه بانکی خارج کرده است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۴ / دیدارنیوز / قاضی مسعودی مقام / سید هادی رضوی / بانک سرمایه
سید هادی رضوی در جلسه دادگاه: داماد شریعتمداری‌ام نه نتانیاهو
نماینده دادستان در اولین جلسه رسیدگی به اتهامات سید هادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه، گفت: متهم سید هادی رضوی از مجرای پرداخت رشوه به مدیران بانک سرمایه بدون تودیع وثیقه در حدود ۱۰۷ میلیارد تومان را در سال ۹۱ تا ۹۴ از شبکه بانکی خارج و صرف عیش و نوش، سفر‌های خارجی، خودرو‌های لوکس و ملک کرده است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۴
نماینده دادستان: سید هادی رضوی ۱۰۷ میلیارد تومان از شبکه بانکی خارج و صرف عیش و نوش کرده / هادی رضوی متهم اخلال در نظام اقتصادی: داماد شریعتمداری، وزیر کار هستم نه نتانیاهو
نماینده دادستان در اولین جلسه رسیدگی به اتهامات سید هادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه، گفغت: متهم سید هادی رضوی از مجرای پرداخت رشوه به مدیران بانک سرمایه بدون تودیع وثیقه در حدود ۱۰۷ میلیارد تومان را در سال ۹۱ تا ۹۴ از شبکه بانکی خارج و صرف عیش و نوش، سفر‌های خارجی، خودرو‌های لوکس و ملک کرده است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۱
بررسی لایحه پیشنهادی قانون وثایق بانکی در کمیسیون اقتصادی دولت
ایلنا: براساس لایحه پیشنهادی «قانون وثایق بانکی» محدوده اموال قابل توثیق گسترش می‌یابد و متقاضیان دریافت اعتبار علاوه بر اموال عینی می‌توانند دین، منفعت و حقوق مالی را به عنوان وثیقه به بانک و موسسه مالی ارائه کنند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۱
خنثی کننده ویروس مشهور واناکرای به 10 سال حبس محکوم شد
پژوهشگر نرم‌افزارهای مخرب، Marcus Hutchins به اتهام ساخت دو نرم‌افزار مخرب بانکی مجرم شناخته شد. هاچینز که ملیتی بریتانیایی دارد و در زمینه امنیت سایبری در سایت MalwareTech فعالیت می‌کند، در آگوست سال 2017 زمانیکه بعد از حضور در کنفرانس Def Con security قصد بازگشت به انگلستان را داشت، در لاس وگلاس دستگیر شد. دادستان او را به دلیل ساخت بدافزار بانکی Kronos در سال 2014 متهم شناخت اما او بعد از این ماجرا به قید وثیقه آزاد شد. طرح دعوی این پرونده در ویسکانزین تکمیل شد و محاکمه او مدتی بعد آغاز …
۱۳۹۸/۰۱/۲۵
پرداخت 31 هزار ميليارد ريال به واحدها و طرح های صنعتی استان اصفهان توسط بانک صنعت و معدن
این بانک با حذف بروکراسی های بانکی و دست اندازهای پرداخت تسهیلات و همچنین تسهیل وثیقه گذاری، اصلاحات ساختاری، افزایش تفویض اختیار به شعب استانها برای تشخیص پرداخت تسهیلات، درصدد همکاری بیشتر با تولیدکنندگان و صنعتگران است.
۱۳۹۸/۰۱/۲۵
دانش بانکداری مدیران بانکی ۲۰ سال از دنیا عقب است/ بانکهای مدرن بدون وثیقه وام می‌دهند
یک کارشناس بانکداری بین‌الملل با بیان اینکه بسیاری از مدیران و اعضای هیئت مدیره بانکها با بانکداری نوین آشنا نیستند گفت: امروزه در جهان وام‌دهی بر اساس رتبه‌بندی است و نه وثیقه‌ و ضامن.
۱۳۹۷/۱۲/۲۹
وثایق بانکی مانع گرفتن تسهیلات زنان روستایی/زنان در بخش کشاورزی توانمند می‌شوند
مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امور زنان با بیان ا ینکه درخواست ضامن و وثیقه مهمترین مانع زنان روستایی و عشایری برای دریافت وام و تسهیلات است، گفت: زنان در بخش کشاورزی توانمند‌تر می‌شوند تا نقش خودشان را در اقتصاد جامعه ایفا کنند.
۱۳۹۷/۱۲/۰۹
بانک؛ گنده لاتی که کسی زورش به آن نمی‌رسد
آدم این جوان و هزاران نفر مثل او را که برای گرفتن وام کفش آهنی به پا می‌کنند، کنار حسین هدایتی می‌گذارد، فردی که مدعی است مدیران بانکی بدون وثیقه به او تسهیلات می‌دهند.
۱۳۹۷/۱۲/۰۸
حسین هدایتی در دادگاه: پایم را در بانک سرمایه نگذاشته‌ام /تمام مدیران بانکی حاضرند بدون وثیقه به من تسهیلات بدهند
من تا حالا مدیران برخی شرکت‌ها را هم ندیده‌ام. با آقای بخشایش و کاظمی هم نسبتی نداشتم.
۱۳۹۷/۱۲/۰۸
هدایتی: مدیران بانک سرمایه صورتجلسه‌ها را شبانه و در استخر امضاء می کردند/ از هول حلیم داخل دیگ افتادم/ اتهاماتم را قبول ندارم؛ شرکتها متعلق به یقینی است و اگر خلافی دارد خودش باید جوابگو باشد/ اگر پولی …
نماینده دادستان در اولین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی گفت: اخلال در نظام اقتصادی کشور از شبکه بانکی از طرق نامشروع و غیر قانونی به میزان ۵۸۶ میلیارد، ۵ فقره خیانت در امانت، پولشویی به میزان ۵۸۶ میلیارد تومان از مجرای نامشروع بخشی از اتهامات حسین هدایتی است.
۱۳۹۷/۱۲/۰۵
ساز و کار مجلس برای تضمین باز پرداخت اصل و سود تسهیلات شرکت‌های اکتشافی و تولید داخلی
اصل قرارداد شرکت‌های اکتشاف و تولید داخلی با شرکت ملی نفت ایران برای توسعه میادین و تولید نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی به عنوان وثیقه برای بازپرداخت اصل و سود تسهیلات بانکی در سال ۹۸ قابل قبول است.
۱۳۹۷/۱۲/۰۵
«منشور اقتصاد در گام دوم»|پاشنه آشیل اقتصاد ما بانک است/ تمرکز ۶۰ درصد پول کشور در تهران + فیلم
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه به علت توزیع غلط نظام بانکی ۶۰درصد پول کشور در تهران متمرکز شده است گفت: متاسفانه ملاک بانکها برای وام دهی وثیقه چرب است و نه ایده و نوآوری.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •