دوشنبه, ۳۱ شهریور, ۱۳۹۹ / 21 September, 2020
گونه‌های گیاهی
بوستانی با دریاچه‌ای زیبا و محیطی فرح بخش
۵ روز قبل
بوستانی با دریاچه‌ای زیبا و محیطی فرح بخش
بوستان 53هکتاری بعثت یا همان خزانه، نخستین مجموعه تفریحی، گردشگری و ورزشی جنوب تهران است که دارای‌گونه‌های گیاهی متنوع و بی‌نظیر است. تا قبل از ساخت بوستان ولایت، این بوستان از بزرگ‌ترین بوستان‌های شهر تهران به شمار می‌آمد. بوستان بعثت دارای دریاچه مصنوعی زیبا با امکانات متنوع از جمله پیست قایقرانی، زمین بازی کودکان با مساحت 3هزار و 800‌مترمربع، مسیر دوچرخه‌سواری، آمفی‌تئاتر روباز و... است. ساخت بوستان بعثت در بین سال‌های 1348 تا 1352 انجام شده و تنوع پوشش گیاهی این بوستان تأثیر بسزایی در بهبود وضعیت …
امسال 3500 هکتار از منابع طبیعی کرمانشاه زیرکشت گونه‌های گیاهی می‌رود
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / استانی-اقتصادی / گونه‌های گیاهی / کرمانشاه / منابع طبیعی
امسال 3500 هکتار از منابع طبیعی کرمانشاه زیرکشت گونه‌های گیاهی می‌رود
رئیس اداره بهره‌برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه از برنامه‌ریزی برای کشت گونه‌های گیاهی در سطح 3500 هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان در صورت تخصیص اعتبار خبر داد.
حفظ جنگل‌های هیرکانی یک مسئولیت جهانی و انسانی است
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / جنگل های ساری / وقف / جنگل هیرکانی
حفظ جنگل‌های هیرکانی یک مسئولیت جهانی و انسانی است
درپی انتشار اخباری مبنی بر ادعای یک شخص بر مالکیت ۵۶۰۰ هکتار از جنگل‌های آق‌مشهد ساری بر اساس یک سند قدیمی دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور گفت: ثبت شدن جنگل‌های هیرکانی به عنوان میراث طبیعی جهان به این معنا است که این جنگل‌ها مجموعه‌ای از گونه‌های گیاهی مربوط به چندین میلیون سال قبل هستند و اگر گونه‌ای در این جنگل‌ها را از دست دهیم درواقع بشریت آن را از دست داده است بنابراین حفظ این جنگل‌ها صرفا یک مسئولیت ملی و منطقه‌ای نیست بلکه یک مسئولیت جهانی و انسانی است.
تماشای زرافه‌های رو به انقراض در اقامتگاه محبوب شرق آفریقا
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / سرویس زیارت و گردشگری / کنیا / جاذبه های گردشگری جهان / _هتل / آفریقا / نایروبی / برترین مقاصد گردشگری
تماشای زرافه‌های رو به انقراض در اقامتگاه محبوب شرق آفریقا
توسعه صنعت گردشگری در دهه‌های اخیر موجب رشد و خلق ایده‌های گوناگون در جهت جذب گردشگران و ایجاد تجارب منحصر به فرد سفر در مقاصد مختلف دنیا شده است. قاره آفریقا نیز به دلایلی از جمله موقعیت جغرافیایی خاص خود، تنوع گونه‌های گیاهی و حیوانی از مقاصدی است که گردشگران را برای تجربه ایده‌های برخاسته از آن به سفر وا می‌دارد.
از آثار طبیعی ملی استان تهران چه می‌دانید؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / تنگه واشی / رودافشان / تار و هویر / اداره کل محیط زیست استان تهران
از آثار طبیعی ملی استان تهران چه می‌دانید؟
استان تهران دارای سه اثر طبیعی ملی و دارای گونه‌های گیاهی و جانوری است و جزو مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران به شمار می‌روند.
معرفی یک گونه گیاهی جدید
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران / گونه‌های گیاهی
معرفی یک گونه گیاهی جدید
محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با همکاری محققان داخلی و بین المللی موفق به کشف و معرفی گونه جدید گیاهی جدید با نام Allium schisticola از جنس Allium شدند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
محیط‌بانان بجستان
بنابر تعریف کلی، محیطبان کسی است که حفاظت و کنترل از عرصه‌های طبیعی و حیات وحش را برعهده دارد. شغلی که محل کارش از پشت میز تا پهنه‌ی دشت و حتی پرمخاطره‌ترین صخره‌های صعب‌العبور است و از طلوع خورشید تا خلوت‌ترین ساعات شب. دیده‌بانی در پاسگاههایی با حداقل امکانات که در درورافتاده‌ترین مناطق واقع‌اند و تعقیب و گریز شکارچیان متخلف با کمترین امکانات امنیتی و تجهیزات را می‌توان از جمله عواملی دانست که این شغل را در گروه مشاغل سخت جای می‌دهد و مصداق این ادعا شاید آمار بالغ بر ۱۲۰ محیط بان در کل کشور باشد که در اثر عوامل مختلفی همچون شلیک مستقیم از سوی شکارچیان، سقوط از پرتگاه و سوانح رانندگی در حین خدمت جان خود را از دست داده‌اند. منطقه حفاظت‌شده هلالی با وسعتی بالغ بر ۱۲۰ هزار هکتار، بین بجستان …
ببینید | جدال داوطلبان و محیط‌بانان با آتش در کرمانشاه
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / محیط بان / استان کرمانشاه / آتش سوزی
ببینید | جدال داوطلبان و محیط‌بانان با آتش در کرمانشاه
آتش بر جان منطقه حفاظت شده «بوزین و مزه خیله» در بخش مرزی باینگان شهرستان پاوه افتاد تا هرآنچه که محیط زیست در این سال‌ها برای حفاظت از گونه‌های گیاهی و جانوری در این منطقه رِشته بود، چند ساعته پنبه کند و همه تلاش‌ها را از بین برد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
تهران در صدر خودکشی با قرص برنج
رئیس گروه تجویز و مصرف منطقی و اطلاع‌رسانی فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو به قاچاق قرص برنج اشاره کرد و گفت: تهران، گیلان و مازندران رکوردار مصرف قرص برنج هستند.یسنا به‌منش، رئیس گروه تجویز و مصرف منطقی و اطلاع‌رسانی فراورده‌های سلامت دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت، سازمان غذا و دارو گفت: استفاده صحیح، علمی و منطقی از سموم دفع آفات برای مصارف کشاورزی، باعث افزایش کمی و کیفی محصولات از طریق نابودی آفات شده و نقش بسیار مهمی در راستای تامین غذای مورد نیاز انسان دارد. وی ادامه داد: البته باید توجه کرد که استفاده نادرست از این سموم می‌تواند منجر به بروز انواع مسمومیت‌های حاد و مزمن در انسان و یا بروز آلودگی‌های زیست‌محیطی و نابودی گونه‌های گیاهی و جانوری مفید شود. به‌منش افزود: یک گروه …
۱۳۹۹/۰۴/۰۶
اجرای کنسرت برای سه هزار گلدان +تصاویر
کنسرتی در اسپانیا در حضور سه هزار گلدان حاوی گونه‌های گیاهی متنوع برگزار و در نهایت گلدان‌ها به نیرو‌های درمانی تقدیم شد.
ایران، بزرگترین ذخیره‌گاه ژنتیکی «انار شیطان» در خاورمیانه
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / استانی-علمی و آموزشی / گونه در معرض انقراض / انقراض / انقراض گونه‌ها / گونه درحال انقراض / گیاهان
ایران، بزرگترین ذخیره‌گاه ژنتیکی «انار شیطان» در خاورمیانه
درخت انار شیطان  یکی از گونه‌های گیاهی بومی ارزشمند و سازگار با مناطق خشک و نیمه خشک ایران است و این درخت به عنوان گونه‌ای مهم برای حفاظت از مناطق خشک، تثبیت شن در مناطق مستعد فرسایش و همچنین پناهگاه مناسبی برای حیات وحش است.
قربانیان پنهان آتش‌سوزی‌جنگل‌ها
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
قربانیان پنهان آتش‌سوزی‌جنگل‌ها
الهام مصدقی‌راد- خبرنگار  آتش‌سوزی وسیع در جنگل‌ها به‌جز سوزاندن درختان و گونه‌های گیاهی متعدد و کاهش توان بازسازی و نوزایی در آنها، حیات وحش را نیز به نابودی می‌کشاند. این اتفاق به میزان از بین رفتن جنگل و درختانش دردناک و آسیب‌زا‌ست. حیات‌وحش اما در بحبوحه و التهاب شعله‌های سرخ، فراموش می‌شوند و پس از خاموش‌شدن آتش هم به آنچه بیشتر پرداخته می‌شود، وسعت نابود‌شده جنگل است. متخصصان حیات‌وحش می‌گویند تاکنون بعد از آتش‌سوزی‌های گسترده در جنگل‌های کشور آماری از حیات‌وحش آسیب‌دیده منتشر نشده ‌و این …
بیابانزدایی در منطقه گودگوار بافق
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
بیابانزدایی در منطقه گودگوار بافق
بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی منطقه گودگوار شهر بافق زیر کشت انواع گونه‌های گیاهی متناسب با منطقه کویری قرار گرفته است.
آتش طمع بر جان جنگل‌های زاگرس
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
آتش طمع بر جان جنگل‌های زاگرس
الهام مصدقی‌راد- خبر‌نگار 95درصد آتش‌سوزی جنگل‌ها عامل انسانی دارد. این آماری است که سازمان جنگل‌ها اعلام می‌کند. برخی آتش‌سوزی‌ها به‌دلیل بی‌توجهی و ناآگاهی رخ می‌دهد و مهیا بودن شرایط همچون خشکیدگی گیاهان علفی در فصل گرم، احتمال برافروخته شدن آتش را تشدید می‌کند، اما بخشی از این آتش تعمدی به جان جنگل‌ها می‌افتد و آتش‌افروزان زبانه‌هایی را شعله‌ور می‌کنند که دامنه‌اش وسیع می‌شود و درختان و گونه‌های گیاهی و حتی جانوری بسیاری را از بین می‌برد. جالب آنکه اطلاعات و آمار مرتبط با آتش‌افروزی عمدی در …
دیروز ۱۳۲ هکتار از مراتع اراک در آتش سوخت
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / حریق مراتع / گونه‌های گیاهی / اراک / استانی-اجتماعی / استان مرکزی
دیروز ۱۳۲ هکتار از مراتع اراک در آتش سوخت
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: ۱۳۲ هکتار از عرصه های طبیعی شهرستان اراک دیروز در آتش سوخت.
تماشا کنید: فاجعه ادامه دارد! / جنگل‌های بی‌نظیر ابر در آتش بی‌تدبیری همگانی می‌سوزد
۱۳۹۹/۰۳/۲۲
تماشا کنید: فاجعه ادامه دارد! / جنگل‌های بی‌نظیر ابر در آتش بی‌تدبیری همگانی می‌سوزد
در روزهای گذشته خبرهایی از آتش سوز در جنگل ابر منتشر شد، جنگل ابر، قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی است با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر، یکی از زیباترین نقاط ایران و شمال شرق کشور می‌باشد. این جنگل با ۳۵ هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌های سرسبز شمال کشور است. این جنگل به‌دلیل وجود گونه‌های گیاهی نادر و جانوری آن بسیار مهم است،‌ اما در روند آتش‌سوزی‌های اخیر کشور،‌ همت جدی مسئولان را می‌طلبد تا با سیاست‌گذاری‌های درست و همچنین تشکیل نیرویی مخصوص برای حفاظت از جنگل‌های کشور، از منابع طبیعی کشور حفاظت کنند.
  شروه‌ای در سوگ مرگ تدریجی جنگل‌های زاگرس
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / جنگل / کهگیلویه وبویراحمد / زاگرس
  شروه‌ای در سوگ مرگ تدریجی جنگل‌های زاگرس
تهران- ایرنا- مرگ دلخراش و جزغاله شدن خیل عظیمی از جانداران ،از بین رفتن گونه‌های گیاهی کمیاب و سوختن و پَر پَر شدن درختان بنه، ارژن، بادام کوهی و بلوط در بیش از یک هزار هکتار از جنگل‌هایِ خائیز و خامی واقع در ناحیه گرمسیری استان کهگیلویه و بویراحمد دل هر بیننده‌ای را بدرد آورده است.
حالِ ناخوشِ «مورخوش»، گیاه انحصاری هرمزگان
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / استانی-علمی و آموزشی / پژوهش / گیاهان
حالِ ناخوشِ «مورخوش»، گیاه انحصاری هرمزگان
مدیریت معمول منابع طبیعی کشور، بیابان‌زایی، چرای بی‌رویه، کاهش سطح جنگل‌ها و توسعه کشاورزی، خشک شدن رویشگاه‌های ماندابی، برداشت بی‌رویه گیاهان دارویی از رویشگاه‌های طبیعی، همچنین توسعه صنعت و گسترش جاده‌ها همه و همه عواملی هستند که گونه‌های گیاهی و رویشگاه‌های طبیعی کشور را تهدید می‌کنند.
زنگ خطر نابودی جنگل‌های کشور
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
زنگ خطر نابودی جنگل‌های کشور
مظفر شیروانی _ ‌مشاور بین‌الملی جنگل و محیط‌زیست- وین ایران 165میلیون هکتار مساحت دارد و بر اساس اعلام سازمان جنگل‌ها، 14میلیون هکتار آن از جنگل پوشیده شده است. جنگل‌های ایران متنوع‌ترین و غنی‌ترین منابع ژنتیک را در خود دارند، زیرا عرض جغرافیایی گسترده کشور از 25 الی 40درجه شمالی توأم با شرایط آب‌وهوایی مناسب، شرایط رشد، انبوهی و تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری این منابع را به‌خوبی فراهم کرده است. پراکنش جنگل‌های ایران در 5منطقه رویشی کاملا متفاوت، زمینه مساعدی برای بهره‌‌بردن از توان اکولوژی …
«آب بشقابی» در حال انقراض، اکسیر معجره آسای حیات
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ / استانی-علمی و آموزشی / گیاهان دارویی / پژوهش / گیاه / گونه‌های گیاهی / پژوهشکده گیاهان دارویی / گونه درحال انقراض / در معرض خطر انقراض
«آب بشقابی» در حال انقراض، اکسیر معجره آسای حیات
گیاه «آب بشقابی» یکی از گیاهان ارزشمند دارویی است که دارای خواص دارویی متعددی بوده و از دیرباز برای درمان انواع بیماری‌ها استفاده می‌شده است. آب بشقابی جزء گیاهان در معرض انقراض ایران طبقه بندی شده است که بیشتر در تالاب انزلی یافت می‌شود.
گونه‌های گیاهی در حال انقراض، منبع ژن‌های حیاتی برای بهبود محصولات کشاورزی هستند
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / استانی-اجتماعی / کشاورزی / دانشگاه تبریز / دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز / گیاهان دارویی / گردشگری کشاورزی
گونه‌های گیاهی در حال انقراض، منبع ژن‌های حیاتی برای بهبود محصولات کشاورزی هستند
عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز تاکید کرد: گونه‌های گیاهی در حال انقراض مزایای زیادی دارند که از جمله می‌توان به عنوان منبع ژن‌های حیاتی برای بهبود محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار داد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / استانی-علمی و آموزشی / گیاهان دارویی / پژوهش / گیاه / گونه‌های گیاهی
"خلر" و تاثیر آن بر عملکرد سیستم  زراعی
ورود بقولات علوفه‌ای از جمله «خلر» در چرخه تناوب زراعی، علاوه بر مزایای کنترل فرسایش خاک، تثبیت بیولوژیکی نیتروژن، افزایش مواد آلی و کنترل علف‌های هرز و استفاده از کود سبز حاصل از این گیاه موجب افزایش بهره‌وری محصولات و گیاهان در کشت بعدی می‌شود.
ویدئو / مسئولیت‌های کوچک برای حفاظت از کره زمین
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / 22 آوریل 2020 / روز زمین
ویدئو / مسئولیت‌های کوچک برای حفاظت از کره زمین
۲۲ آوریل ۲۰۲۰، پنجاهمین سالروز گرامیداشت «روز زمین» است. این روز برای یادآوری اهمیت محیط‌زیست و افزایش آگاهی دربارة آلودگی و تأثیرات مضر آن بر سیارة ما به ثبت رسیده است. تغییرات اقلیمی، جنگل‌زدایی، انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری، از بین رفتن صخره‌های مرجانی، گرم شدن قطب شمال، آلودگی آب، مدیریت زباله‌ها و راهیابی حجم بالایی از پلاستیک به محیط‌زیست، برخی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که کره زمین با آن روبه‌روست. مسئولیت ما در قبال این سیاره چیست و هر فرد چقدر می‌تواند در حفاظت از آن سهیم باشد؟
۱۳۹۹/۰۱/۲۸
ایران زیباست؛ گنبد نمکی جاشک
گنبد نمکی جاشک یا دشتی، جاذبه‌ای طبیعی و خارق‌العاده با وسعت ۳۶۶۶ هکتار است که عنوان بزرگترین گنبد نمکی خاورمیانه را دارد. از جاده کنگان – بوشهر قسمت‌های بلند این پدیده همچون کوه‌های برفی در یک دشت به نظر می‌رسند و هر چشمی را به خود خیره می‌کنند. باید توجه داشت که این گنبد نمکی یکی از فعال‌ترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران نیز به شمار می‌رود و به عنوان یک سرمایه ملی با قدمت ۶۰۰ میلیون سال اهمیت بسیاری دارد. گنبد نمکی جاشک یکی از جاذبه‌های ژئوتوریسم در کشورمان محسوب می‌شود و علاوه بر گنبدهای نمکی، وجود نمک فشان‌ها ، غارها و قندیل‌های نمکی، رودخانه‌ها و چشمه‌های نمکی و استقرار گونه‌های گیاهی شورپسند در مناطق خاک دار سیمای ویژه‌ای به منطقه داده است. این گنبد در فاصله ۱۴۴ کیلومتری استان بوشهر ، …
نگرانی از شیوع نوعی عامل بیماری‌زای گونه‌های گیاهی در اروپا
۱۳۹۹/۰۱/۲۶ / درخت / اروپا / بیماری / پاتوژن
نگرانی از شیوع نوعی عامل بیماری‌زای گونه‌های گیاهی در اروپا
کارشناسان محیط زیست در اروپا نسبت به خسارت های وسیع ناشی از شیوع نوعی عامل بیماری ‌زا (پاتوژن) که شماری از درختان از جمله درختان زیتون در این منطقه را تهدید می‌کند، هشدار دادند.
علف‌چینی و زغال‌گیری بلای جان کوهستان‌ها
۱۳۹۹/۰۱/۰۴ / کوهستان
علف‌چینی و زغال‌گیری بلای جان کوهستان‌ها
یک کارشناس محیط زیست نسبت به از بین رفتن گونه‌های گیاهی کوهستان بخاطر علف‌چیی و برداشت بی‌رویه گیاهان کوهی هشدار داد.
کرونا و علم اکولوژی
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
کرونا و علم اکولوژی
باغ‌وحش شهر بریستول در غرب انگلستان از شهرت و اعتبار علمی فراوانی برخوردار است. برنامه‌های حیات‌وحش بی‌بی‌سی که در جهان شناخته شده است با همکاری این باغ‌وحش تهیه می‌شود. در یکی از زیرزمین‌های تاریک و نمور این باغ‌وحش در محوطه‌ای به وسعت 100متر توانستیم جنگل بارانی مناطق استوایی را ایجاد کنیم و جانوران خاص این مناطق را از همان باغ‌وحش در جنگل رها کردیم. جانوران چنان احساس کردند در خانه خود هستند که 2گونه پرنده مبادرت به تخمگذاری کردند. خیلی از گونه‌های گیاهی از برزیل به این جنگل دست‌ساز منتقل شدند …
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / گرمایش زمین / گونه های در حال انقراض / ایالات متحده آمریکا / حفاظت از محیط زیست
انقراض یک سوم گیاهان و حیوانات جهان تا سال۲۰۷۰
بررسی‌های جدید دانشگاه آریزونا نشان می‌دهد تا سال ۲۰۷۰ به علت گرمایش زمین یک سوم گونه‌های گیاهی و جانوری به طور کامل نابود خواهند شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۶
ایران، کانون تنوع زیست‌محیطی جهان
ایران به‌علت تنوع زیست‌محیطی و الگوی موفق اجرای طرح‌های محافظت از گونه‌های گیاهی و جانوری بیشترین ضریب امنیت زیست‌محیطی را در جهان دارد. اصغر محمدی فاضل، مجری طرح ملی حفاظت از تنوع زیستی کشور با بیان این مطلب گفت: تصمیم قاطع دولت در حفاظت از تنوع زیستی و اجرای طرح‌های بین‌المللی گوناگون باعث شده است تا کارشناسان اتحادیه جهانی حفاظت در نقشه‌های مناطق زیستی، درحال حاضر ایران را به‌صورت جزیره‌ای امن و حلقه اتصال راهبردی زیست‌بوم‌ها و مأمن گونه‌های مهاجر معرفی کنند. وی گفت: متأسفانه وظایف و ساختار فعلی …
۱۳۹۸/۱۱/۲۳
پاسخ شرکت کنترل کیفیت هوا به یک پیام مردمی
پیرو پیشنهاد یکی از شهروندان محترم در تاریخ 26 دی‌ماه 98 با موضوع آب‌پاشی درختان برای کاهش آلودگی هوا که در آن روزنامه وزین منتشر شده است، شهروند مذکور پرسیده بود که چرا برای کاهش آلودگی هوا یا مقابله با آن لااقل شهرداری اقدام به آب‌پاشی درختان کنار خیابان‌ها و بلوارها نمی‌کند تا حداقل کمی هوا تلطیف شود؟ این کار می‌تواند در روز چند بار با استفاده از آب چاه توسط ماشین‌های مخصوص آب‌پاشی انجام گیرد. در این باره باید دانست که گونه‌های گیاهی بسیار متنوع بوده و نحوه آبیاری و آب‌پاشی آنها نیز متفاوت است، به طوری که برخی از گونه‌های گیاهی نیاز به آبیاری کمتر و برخی نیاز به آبیاری بیشتری دارند که امکان تفکیک آنها برای آبیاری به این صورت در مساحت کلانشهری نظیر تهران میسر نمی‌باشد. از سویی این اقدام نه …
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / سازمان محیط زیست / موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی / علی مدادی
نمایش ۱۰۰ هزار نمونه گیاهی و جانوری در موزه تاریخ طبیعی محیط‌زیست
مدیر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ۱۰۰ هزار نمونه ژنتیک گونه‌های گیاهی و جانوری در این موزه آماده بهره‌برداری و استفاده محققان داخلی و خارجی است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / استانی-علمی و آموزشی / فسفر / گونه‌های گیاهی
چه زمانی قابلیت جذب فسفر توسط گیاه به‌شدت کاهش می‌یابد؟
یک کارشناس ارشد گیاه‌شناسی گفت:‌ قابلیت جذب فسفر توسط گیاه ‌به دلیل تثبیت با یون‌های معدنی ‌مانند آلومینیوم، آهن، کلسیم و منیزیم به‌شدت کاهش می‌یابد. ‌
۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / عیسی کلانتری / سازمان محیط زیست / تنوع زیستی / دریاچه زریوار
ساختمان مرکز تحقیقات گونه‌های گیاهی و جانوری افتتاح شد
ساختمان مرکز تحقیقات گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض خطر غرب کشور روز جمعه با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، استاندار و جمعی از مسئولان کردستان در سنندج افتتاح شد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱
شیره‌جان درختان زاگرس قابل داد و ستد نیست
شهرکرد- ایرنا- اهمیت اقتصادی «صمغ» درختان بنه جنگل‌های زاگرس و سودآوری تجارت سقز در حالی از سوی برخی رسانه‌ها تبلیغ می‌شود، که کارشناسان مربوطه معتقدند این گونه‌های گیاهی در وضعیتی نیستند که بتوان از طریق بهره‌کشی از شیره حیاتی آنها فعالیت اقتصادی شکل داد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱
دوئل رهبران سیاسی و تجاری در داووس
امسال قرار است پنجاهمین مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سوئیس از 21 ژانویه (امروز) تا 24 ژانویه برگزار شود؛ شهری کوچک که در میان کوهستانی برفی محاصره شده است. با این حال داووس هر ساله به‌طور همزمان میزبان طیف وسیعی از رهبران و تجار جهان است. در این مجمع رهبران جهان بخش عمده‌ای از زمان و رایزنی‌های خود را به آینده و چشم‌انداز مسائل مختلف اختصاص می‌دهند، مسائلی نظیر پهپادهایی که قادر به رساندن بسته‌های پستی باشند یا هوش مصنوعی. داووس 2020 اما در شرایطی برگزار می‌شود که منازعات تجاری، تحولات در عرصه سیاست‌خارجی و شرایط اضطراری آب و هوا به چالش‌های عظیمی برای جهان بدل شده است. انتظار می‌رود که در نشست امسال، رهبران تجاری تلاش خود را برای فشار بر رهبران سیاسی جهان انجام دهند؛ برای نمونه آن‌ها عزم …
۱۳۹۸/۱۰/۲۴
تصاویر : آسیب دیدن حیوانات در آتش سوزی استرالیا
از اکتبر سال جاری میلادی تاکنون حدود ۴۸۰ میلیون جانور در آتش‌سوزی‌های وسیع فصلی کشور استرالیا از بین رفته‌اند. این حیوانات از گونه‌های مختلف پستانداران، پرندگان و خزندگان بوده‌اند و با توجه به وسعت بی‌سابقه آتش‌سوزی، پیش‌بینی می‌شود این آمار افزایش یابد. کارشناسان اعلام کرده‌اند احتمالا شماری از گونه‌های گیاهی و جانوری این کشور بر اثر این آتش‌سوزی منقرض شده‌اند. به گفته آنها در دو قرن اخیر حدود ۳۴ گونه جانوری در این قاره از بین رفته است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / استرالیا / آتش سوزی / زیستگاه حیوانات / آتش سوزی استرالیا
ویدئو / آتشی که نیم میلیارد جان را گرفت
از اکتبر سال جاری میلادی تاکنون حدود ۴۸۰ میلیون جانور در آتش‌سوزی‌های وسیع فصلی کشور استرالیا از بین رفته‌اند. این حیوانات از گونه‌های مختلف پستانداران، پرندگان و خزندگان بوده‌اند و با توجه به وسعت بی‌سابقه آتش‌سوزی، پیش‌بینی می‌شود این آمار افزایش یابد. کارشناسان اعلام کرده‌اند احتمالا شماری از گونه‌های گیاهی و جانوری این کشور بر اثر این آتش‌سوزی منقرض شده‌اند. به گفته آنها در دو قرن اخیر حدود ۳۴ گونه جانوری در این قاره از بین رفته است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / کاریکاتور / آتش سوزی / استرالیا / محیط زیست
نمای جدیدی از فاجعه زیست محیطی در استرالیا!
بزرگمهر حسین پور با انتشار طرحی در صفحه اینستاگرامی خود بر اساس اثر مشهور فرانسیسکو گویا، به آتش سوزی گسترده در استرالیا که منجر به از بین رفتن تعداد بی شماری از حیوانات و گونه‌های گیاهی شده، واکنش نشان داد.
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / سازمان حفاظت محیط زیست / حیات وحش
فراخوان جشنواره فیلم روز جهانی حیات وحش ۲۰۲۰
تهران- ایرنا- دبیرخانه کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض خطر انقراض (CITES) و کنوانسیون تنوع زیستی (CBD)، برنامه عمران سازمان ملل متحد (UNDP)، برنامه محیط‌زیست سازمان ملل متحد(UNEP)، جشنواره فیلم حیات وحش جکسون هول با همکاری هم جشنواره بین‌المللی نمایش فیلم برگزار می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / کاشت نهال / یگان حفاظت سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری
همه دوستداران طبیعت در جنگلانه دعوت هستند
تهران-ایرنا- دوستداران طبیعت، تشکل‌ها و سازمان‌های غیردولتی و مردم‌نهاد با هدف احیا و توسعه عرصه‌های جنگلی و مرتعی و حمایت از گونه‌های گیاهی در معرض خطر روز جمعه ۲۹ آذر در قالب «طرح جنگلانه» در سراسر کشور پا به عرصه‌های منابع طبیعی نهاده و هزاران اصله نهال و بذر را تقدیم زمین می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۵
تصاویر / دامن رنگارنگ پاییزی از رودبار تا سیاهکل
شهرستان‌های «رودبار» و «سیاهکل» در استان گیلان، دارای طبیعتی بینظیر هستند. این مناطق داردای گونه‌های گیاهی شامل افرا، ممرز، پلت، شیردار، راش، توسکا، لیلکی، صنوبر، انار، تمشک، شب خسب، ون، شمشاد، گردو و ملج است و در مواردی مورد توجه مراکز دانشگاهی برای تفرج قرار گرفته است و از گونه‌های مهم جانوری شامل مرال، شوکا، پلنگ، خرس قهوه ای، شغال، گراز، گربه جنگلی، سمور و رودک می توان نام برد. از آبشارهای مهم این مناطق می توان آبشار لونک در مسیر لاهیجان به دیلمان و پس از شهر سیاهکل نام برد و آبشار بسیار زیبایی دیگری در منطقه جنگلی که در کنار جاده کوهستانی لاهیجان به دیلمان قرار دارد. آبشار لونک‌ در منطقه جنگلی کنار جاده کوهستانی سیاهکل به دیلمان پس از شهر سیاهکل قرار دارد و فاصله آن تا شهر سیاهکل حدود ۲۵ …
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / روز جهانی کوهستان / کوهستان / طبیعت
گنجینه‌های طبیعی زمین را حفظ کنیم
کوهستان‌ها سکونتگاه ۱۵ درصد از جمعیت جهان و زیستگاه یک چهارم از گونه‌های گیاهی و جانوری هستند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹
پارک ملی یوسیمیتی در فصل زمستان
پارک ملی «یوسیمیتی / Yosemite» پارکی طبیعی در ایالت کالیفرنیا در ایالات متحده آمریکا است که در سال 1890 تاسیس شد و اکنون به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو شناخته می‌شود. وسعت این پارک که در اصل یک دره است، 3081 کیلومتر مربع بوده از سه هزار سال پیش میزبان بشر بوده، هرچند چنین گمان می‌رود که انسان‌ها از هشت تا ده هزار سال پیش در این محدوده جغرافیایی رفت و آمد داشته‌اند. «تب طلا در کالیفرنیا / The California Gold Rush» از 1848 که با پیدا شدن طلا توسط جیمز دبلیو. مارشال در ساترز میل در کلما، کالیفرنیا آغاز شد، منجر به موج بزرگی از مهاجران به این مناطق شد و درگیری‌های شدیدی را میان سفیدپوستان و سرخ‌پوستان در پی داشت. با تغییر فضای آمریکا این پارک نیز تغییر وضعیت داد و یک پارک ملی شد و بدین ترتیب …
۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / محیط زیست / روز ملی پرنده نگری
پرنده‌نگری، درمان ارگانیک استرس 
تهران- ایرنا- رفتن به طبیعت و گوش کردن به صدای پرندگان همیشه دل‌انگیز و دل‌نواز بوده، حتی چند سالی است متخصصان به طبیعت درمانی توصیه می‌کنند و ایران با داشتن اقلیمی متنوع از طبیعت و گونه‌های گیاهی و جانوری منحصر به فردی برخوردار است که در این میان پرندگان نقش بسزایی دارند و می‌توان با استفاده از این ظرفیت با رونق صنعت پرنده‌نگری هم چرخ اقتصاد کشور را به حرکت درآورد و هم محیط زیستی سالم و پایدار داشت.
۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / استانی-اجتماعی / کاهو / گونه‌های گیاهی
انتقال کاهوی آبی توسط مردم از تهدیدات زیست محیطی گیلان
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: نا آگاهی از انتقال گونه های گیاهی مهاجم موجب گسترش گیاهانی نظیر کاهوی آبی و سنبل آبی در استان می شود.
۱۳۹۸/۰۸/۰۴ / استان گیلان
تصاویر | تفریح توریست‌ها در منطقه گردشگری گیسوم
جنگل‌های گیسوم در استان گیلان با مساحتی حدود ۸۰ هکتار قرار دارد. انبوهی از درختان و گونه‌های گیاهی در این منطقه جلگه‌ای شناسایی شده‌اند. عکس‌ها: تسنیم
۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / سازمان حفاظت محیط زیست / گیاهان دارویی / مجمع عمومی سازمان ملل متحد / گیاهان
انقراض گیاهان، نابودی ستون فقرات زمین
تهران-ایرنا- تعداد تمام گونه‌های حیوانی و گیاهی جهان حدود هشت میلیون برآورد می‌شود. تازه‌ترین گزارش سازمان ملل حکایت از آن دارد که یک هشتم این گونه‌ها در معرض خطر جدی نابودی قرار دارند. همچنین مدیرکل تشکیلات IPBES معتقد است انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری برای امنیت غذایی، سلامت و کیفیت زندگی در سراسر جهان، یک تهدید جدی به شمار می‌رود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / محیط زیست / پارک ملی / پارک ملی یلواستون / آبگرم / گونه جانوری
یلواستون، قدیمی‌ترین پارک ملی جهان
تهران- ایرنا- یلواستون قدیمی‌ترین پارک ملی جهان است که به تنوع و غنای گونه‌های گیاهی و جانوری و فراوانی چشمه‌های آب گرم و دیگر منافذ گرم‌آبی شناخته می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / گونه‌های گیاهی / مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران
ارزیابی تنوع گیاه درمنه در مناطق هیرکانی
مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در پژوهشی به ارزیابی تنوع گیاه درمنه در مناطق هیرکانی پرداخته است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۹
کشف راز همزیستی گونه‌ها در جنگل‌های نیمه گرمسیری
دانشمندان چینی مکانیسم تنظیم همزیستی گونه‌های گیاهی در جنگل‌های نیمه گرمسیری را کشف کرده‌اند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۶ / انقراض / گونه‌های گیاهی / درخت / اروپا
خطر انقراض در کمین ۵۸ درصد از گونه‌های درختیِ اروپا
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد ۵۸ درصد از گونه‌های درختی بومی اروپا با خطر انقراض روبرو هستند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۱
تهدید امروز کشور نه آمریکا و اسراییل بلکه شرایط محیط‌زیستی است
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: امروز نه آمریکا و نه اسراییل تهدیدی برای سرزمین ما نیستند بلکه شرایط محیط‌زیست، منابع آبی، گونه‌های گیاهی و جانوری تهدید کشور به حساب می‌آید.
۱۳۹۸/۰۶/۳۰ / نوشهر / جنگل / شمشادهای هیرکانی
تاثیر آفت شب‌پره شمشاد بر دیگر گونه‌های گیاهی جنگل‌های شمال کشور
نوشهر- ایرنا- یک عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گفت: آفت شب پره شمشاد علاوه بر نابودی گستره زیادی از رویشگاه‌های شمشاد همچنین باعث آسیب رساندن به برخی از گونه‌های دیگر از جمله گیاه خاس در جنگل‌های شمال شده‌است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۸ / آتش سوزی
بلایی که آتش‌سوزی بر سر محیط زیست طارم آورد
‌رئیس اداره محیط زیست طارم گفت: آتش‌سوزی در ارتفاعات این شهرستان علاوه بر این‌که موجب از بین رفتن بخشی از گونه‌های گیاهی و جانواری شد، در فرسایش خاک و آب‌های سطحی و زیرزمینی نیز تاثیرگذار است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷
هاشمی: گونه‌های گیاهی چیتگر با اقلیم فعلی تهران تناسب ندارد
رئیس شورای شهر تهران گفت:کاشت گونه‌های گیاهی در چیتگر تناسبی با اقلیم فعلی پایتخت ندارد و باید در هنگام کاشت درختان به گونه‌های آن توجه شود و نباید همان رویه گذشته را دنبال کنیم.
۱۳۹۸/۰۶/۲۱ / گیاهان / گیاهان تراریخته / محیط زیست
گونه‌های گیاهی مهاجم با طبیعت چه می‌کنند؟
ایسنا نوشت: گونه گیاهی مهاجم به گونه‌ای گفته می‌شود که از گذشته در یک منطقه حضور نداشته است و با دخل و تصرف انسان به منطقه‌ای معرفی و به دنبال آن، سبب بر هم خوردن نظم طبیعی زیستگاه و ایجاد خسارت‌های اقتصادی و محیط زیستی می‌شوند. گونه‌های مهاجم می‌توانند مانع رشد و زایش گونه‌های بومی و در نتیجه حذف آن‌ها شوند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۱ / گونه مهاجم / گونه‌های گیاهی
۸ نکته درباره گونه‌های گیاهی مهاجم
گونه گیاهی مهاجم به گونه‌ای گفته می‌شود که از گذشته در یک منطقه حضور نداشته است و با دخل و تصرف انسان به منطقه‌ای معرفی و به دنبال آن، سبب بر هم خوردن نظم طبیعی زیستگاه و ایجاد خسارت‌های اقتصادی و محیط زیستی می‌شوند. گونه‌های مهاجم می‌توانند مانع رشد و زایش گونه‌های بومی و در نتیجه حذف آن‌ها شوند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۴ / زباله
طلایی دردسرساز که زخمی بر دل زمین شده....
رهاسازی زباله‌ها در محیط‌های پیرامون شهرها و روستاها علاوه بر آلوده کردن محیط زیست، گونه‌های گیاهی و جانوری را با خطر مواجه کرده و زندگی را برای مردم شهرها و روستاها دشوار می‌کند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ / پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی / دریاچه ارومیه
آموزش روش‌های بهینه تولید به کشاورزان حاشیه دریاچه ارومیه
پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی به منظور توسعه کشاورزی پایدار و کمک به حفظ محیط زیست و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی، جلوگیری از فرسایش خاک و تسهیل دسترسی به علوفه با همکاری دفتر تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست و شرکت‌های همکار، گونه‌های گیاهی و تکنیک‌های افزایش بهره‌وری و کشاورزی پایدار را به کشاورزان منطقه دریاچه ارومیه ارائه می‌کند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲
آتش سوزی ارسباران؛ جای خالی مدیریت بحران (فیلم)
آتش سوزی ارسباران پس از خاکستر شدن 300 هکتار از جنگل و نابودی 20 درصد از گونه‌های گیاهی شناسایی شده، مهار شد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۷
سایه بلند احتشام
سازمان خوارباروکشاورزی ملل متحد (فائو) درسال ۲۰۰۶ گزارشی را منتشر کرد که به وضعیت تغییرات اقلیمی اختصاص داشت. این گزارش که به سایه ی بلند احشام معروف است، سهم صنعت بی رحم دامپروری در تولید گازهای گلخانه‌ای را 18 درصد در مقابل سهم 12 درصدی حمل و نقل و سوخت‌های فسیلی معرفی می‌کند، هرچند که از صفرتا صدمراحل تهیه، تولید و توزیع گوشت و محصولات لبنی سهمی بیش از 50 درصد را شامل می‌شود. اخیرا" گزارشی از طرف همین نهاد منتشر شده است که وضعیت را بسیار بحرانی تشریح کرده و اکیدا توصیه می‌کند که انسانها مصرف گوشت و تولیدات دامی را به حداقل برسانند، زیرا کره زمین یک و نیم درجه گرمتر شده است!این در حالی است که یک راس گاو بطور متوسط روزانه بین 500 تا 700 لیتر گاز متان تولید می‌کند. این گاز در بدن گاو تولید و …
۱۳۹۸/۰۵/۲۶
۴ خاصیت درمانی اکالیپتوس
شفقنا زندگی- سرامید مرطوب کننده‌های طبیعی بدن است که مانع از خشک شدن پوست می‌شود. استفاده موضعی از عصاره برگ‌های اکالیپتوس قابلیت بدن را در تولید سرامید تقویت می‌کند. برگ‌ گیاه اکالیپتوس علائم سرماخوردگی را تسکین داده، سلامت دهان را بهبود بخشیده و فوائد دیگری برای سلامت بدن دارد. به گزارش شفقنا به نقل از ایسنا، اکالیپتوس از گونه‌های گیاهی […]
۱۳۹۸/۰۵/۲۲ / محیط زیست / دونالد ترامپ / ایالات متحده آمریکا
گونه‌های در خطر انقراض، قربانیان جدید سیاست‌های ترامپ
تهران- ایرنا- دولت آمریکا در اقدامی که به گفته منتقدان به ضرر تمام گونه‌های گیاهی و جانوری است، مجموعه‌ای از تغییرات غیراصولی را در قانون حفاظت از گونه‌های در خطر انقراض اعمال می‌کند.  
۱۳۹۸/۰۵/۱۲
بزرگ‌ترین جنگل استوایی بر ریل نابودی
اکونومیست در سرمقاله این هفته خود، موضوع تخریب جنگل‌های استوایی آمازون را مورد بررسی قرار داده و تداوم روند کنونی را تهدید بزرگ در تسهیل روند تحولات اقلیمی کره خاکی می‌داند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، هفته‌نامه «اکونومیست» در سرمقاله این هفته خود به بررسی گردن زدن درختان در جنگل‌های آمازون پرداخته است؛ طنابی که بر گردن بزرگ‌ترین جنگل استوایی جهان افکنده شده و هر روز تنگ‌تر می‌شود. تباهی آمازون هم‌اکنون نیز موجب شده است تا مقادیر قابل‌توجهی از دی‌اکسید کربن وارد جو زمین شود. منطقه آمازون که اکنون میزبان 40 درصد از جنگل‌های بارانی زمین و 10 تا 15 درصد از گونه‌های گیاهی است، در مسیر خطرناک تبدیل به جلگه‌ای خالی از سکنه‌ قرار گرفته است که طی چند دهه آتی دیگر مسدود ساختن …
۱۳۹۸/۰۵/۰۳
دانشگاه برن سوئیس: رکورد ۲ هزارساله گرمای هوا شکست
بررسی یاد شده مشخص کرده که شدت گرمای فعلی هوا طی ۲ هزار سال اخیر سابقه نداشته و تاثیرگذاری عمومی گرمای فعلی هوا بر گونه‌های گیاهی برای نخستین بار رخ داده است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۵
وجود گونه‌هایی در جنگل‌های هیرکانی که فسیل‌شان در اروپاست
مدیرکل دفتر اکوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در جنگل‌های هیرکانی گونه‌های گیاهی داریم که فسیل‌‌شان در اروپا موجود است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۲
آتش فقر امکانات بر جان مهم ترین ذخیرگاه طبیعی زیست کره ایران
ساری - ایرنا - عوامل انسانی، خشکسالی و کمبود امکانات و تجهیزات دست به دست هم داده‌اند تا هر سال بخش‌هایی از تالاب مهم میانکاله در آتش بسوزد و بخشی از گونه‌های گیاهی و جانوری این زیستگاه ارزشمند از بین بروند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۷ / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری / محمدحسن عصاره / گیاهان دارویی
تقویت و توسعه بانک ژن گونه‌های گیاهی
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تقویت و توسعه بانک ژن گونه‌های گیاهی اقدام کرده است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۱
انقراض نزدیک به ۶۰۰ گونه گیاهی به دست انسان
تهران- ایرنا- نخستین تلاش صورت گرفته برای جدول‌بندی انقراض گونه‌های گیاهی در جهان نشان داد که بشر از اواسط قرن هجدهم میلادی تاکنون هرسال به طور متوسط باعث انقراض دو گونه گیاهی شده است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۰
حفاظت از گونه‌های گیاهی با انتشار نقشه پراکنش 27 استان
طرح شناخت مناطق اکولوژیک کشور برای تحقق برنامه توسعه کشت و فرآوری اولیه گیاهان دارویی اجرایی شده و بر اساس آن نقشه پراکنش 27 استان کشور برای ثبت مزیت‌ها و حفاظت از گونه‌های گیاهی منتشر شده است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۰ / کشت دیم / گیاهان دارویی
تهیه نقشه پراکنش گونه‌های گیاهی برای ۲۷ استان کشور
با اجرایی شدن طرح شناخت مناطق اکولوژیک کشور برای تحقق برنامه توسعه کشت و فرآوری اولیه گیاهان دارویی، نقشه پراکنش ۲۷ استان کشور برای ثبت مزیت‌ها و حفاظت از گونه‌های گیاهی منتشر شد.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱ / انقراض / تنوع زیستی / حیات وحش / روز جهانی تنوع زیستی / زیستگاه حیوانات
انسان علیه انسان
یک متخصص اکولوژی حیات‌ وحش و مدیریت زیستگاه‌ها ضمن اشاره به اینکه خطر انقراض حدود یک میلیون از گونه‌های گیاهی و جانوری در کره زمین را تهدید می‌کند، گفت: انسان جزیی از زنجیره اکوسیستم است و اگر تعادل آن را بهم بزند در نهایت به خود صدمه وارد کرده است.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱ / علمی آموزشی / محیط زیست / تنوع زیستی
تنوع زیستی و تضمین سلامتی بشر
تهران-ایرنا- تنوع زیستی ایران در دنیا منحصربه‌فرد است اما این شرایط خیلی طول نمی‌کشد اگر سیاست‌های خود را در قبال محیط‌زیست تغییر ندهیم، به اعتقاد کارشناسان تا زمانی که محیط‌زیست را محیط ایست بدانیم همچنان طبیعت و گونه‌های گیاهی و جانوری موجود آن در خطر نابودی خواهند بود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۳
بازگشت زندگی به «هور»
از برگشتن ماهی‌ها و بعضی گونه‌های گیاهی به تالاب شادگان خوزستان پس از سیل و تأثیری که در زندگی مردم منطقه خواهد گذاشت
۱۳۹۸/۰۲/۱۸
آینده حیات روی زمین‎
دانشمندان در تحقیقی گسترده با موضوع تأثیر تمدن مدرن بر طبیعت دریافته‌اند که روند پرشتاب انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری در کره‌زمین اثرات جبران‌ناپذیری بر زندگی نوع بشر خواهد داشت.
۱۳۹۸/۰۲/۱۷
مرگ تدریجی پردیسان
بسیاری از گونه‌های گیاهی پردیسان از بین رفت. شهرداری بر اساس تفاهم نامه قرار بود ۱۵ سال نگهداری از این پارک را برعهده بگیرد اما هیچ اقدامی صورت نگرفت و سرنوشت این پارک در هاله ای از ابهام است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۲
تصاویری از برخورد پلیس انگلیس با معترضان محیط زیستی
شفقنا- پلیس انگلیس صدها نفر از طرفداران محیط زیست را بازداشت کرد. تظاهرکنندگان که چند روز است در لندن به خصوص در منطقه آکسفورد تجمع برگزار کرده‌اند به عدم توجه دولت انگلیس به فاجعه محیط زیستی مرتبط با گرمایش جهانی و نابودی گونه‌های گیاهی و جانوری معترض هستند. تظاهرات موسوم به «قیام علیه انقراض» زمانی آغاز شد که فعالان محیط […]
۱۳۹۸/۰۱/۱۰
خطر قارچ‌های سمی در کمین مسافران و مردم محلی
با آغاز فصل بهار و مساعد شدن شرایط آب و هوایی برای رویش گونه‌های گیاهی مختلف از جمله قارچ‌ها، رئیس گروه گیاهی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه شناسایی قارچ خوراکی از سمی آسان نیست، نسبت به خطرات ناشی از مصرف قارچ‌های سمی هشدار داد.
۱۳۹۸/۰۱/۰۴
چه درختانی مناسب فضای سبز تهران نیست؟
گونه‌های گیاهی نه تنها زیبایی‌های بصری برای شهر به همراه دارند بلکه اگر به‌درستی و بر اساس شرایط اکولوژیک انتخاب شوند، می‌توانند ترافیک، انعکاس‌ نورهای منفی و امواج شدید صوتی را کنترل کنند. در حال حاضر اغلب گونه‌های درختی شهر تهران از جمله کاج، سرو و چنار دیگر مناسب شرایط اکولوژیک پایتخت نیست و باید برای آن‌ها جایگزین مناسبی انتخاب کرد.
۱۳۹۷/۱۲/۲۲
گونه‌های گیاهی و جانوری در حال انقراض بر سر سفره هفت‌سین!
مدیرکل محیط زیست البرز گفت: با فروشندگان گونه‌های گیاهی و جانوری در حال انقراض به شدت برخورد می‌شود.
۱۳۹۷/۱۲/۲۲
همراه اول برای سومین سال پیاپی از باغ ملی گیاه‌شناسی حمایت کرد
همراه اول در راستای مسئولیت اجتماعی خود و با هدف حمایت از محیط زیست، اقدام به اجرای کمپین حذف قبوض کاغذی خود کرده و در این راه کمک شایانی به نگهداری درختان و حفظ گونه‌های گیاهی کرده است.
۱۳۹۷/۱۲/۲۱
گونه‌های گیاهی کوهستان‌ها و مراتع کهگیلویه و بویراحمد در حال انقراض است
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: گونه‌های گیاهی کوهستان‌ها و مراتع کهگیلویه و بویراحمد به دلیل سوء ‌استفاده برخی از سودجویان و مخربین منابع طبیعی در حال انقراض است.
۱۳۹۷/۱۲/۲۱
تجارت «افعی دم‌عنکبوتی» ممنوع می‌شود
دفتر کنوانسیون (CITES) تجارت گونه‌های گیاهی و جانوری در ایران، پیشنهاد داده که افعی دم‌عنکبوتی در لیست این کنوانسیون قرار گیرد.
۱۳۹۷/۱۲/۲۱
افعی دم عنکبونی به دلیل تبدیل شدن به گونه بازارپسند در رده درمعرض انقراض‌ها قرار می‌گیرد
مدیر اجرایی کنوانسیون تجارت گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض انقراض با تاکید بر جایگاه ارزشمند افعی دم عنکبوتی، گفت: به دلیل تبدیل شدن این گونه اندمیک به گونه‌ای بازارپسند به دنبال تغییر رده حفاظتی آن هستیم.
۱۳۹۷/۱۲/۲۱
ممنوعیت در انتظار افعی دم‌عنکبوتی
افعی دم‌عنکبوتی به عنوان یکی از شاخص‌ترین گونه‌ افعی‌ها، تنها در ایران وجود دارد. تجارت غیرقانونی، بقای این گونه را تهدید می‌کند. برای همین دفتر کنوانسیون (SITIS) تجارت گونه‌های گیاهی و جانوری در ایران، پیشنهاد داده که افعی دم‌عنکبوتی در لیست این کنوانسیون قرار گیرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •