دوشنبه, ۲۴ شهریور, ۱۳۹۹ / 14 September, 2020
آزادی رسانه
۱۳۹۹/۰۶/۱۴
زنگ خطر حذف طبقه متوسط
پراید 100 میلیونی شد، سکه بالای 11 میلیون و متوسط قیمت هر متر مسکن در تهران حدود 23 میلیون تومان شده است. طی ماه‫های گذشته از این دست خبرها به وفور شنیده می‫شود. گوش مردم به شنیدن بالا رفتن قیمت‫ها بی‫حس شده است. انقدر که دیگر حتی با تعجب نسبت به آن واکنش نشان نمی‫دهند. اما نکته غم‫انگیز این است که هر کس به هر اندازه که پول دارد باید آن را از ریال به کالایی تبدیل کند تا از تورم افسارگسیخته جا نماند. اما سوال اینجاست که مسئول این شرایط چه کسی یا چه کسانی هستند؟ مردم به طور دقیق تاوان چه چیزی را برای معیشت سخت خود می پردازند؟ آنچه مشخص است مردم به طور مستقیم در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند تا به زعم خودشان تورم تک رقمی سال های 94 و 95 تداوم یابد و به قول اسحاق جهانگیری حرکت کند ماشین اقتصاد …
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
بهار یا ویرانی عربی؟
چندی پیش با دوست محترمی گفت‌وگویی داشتم درباره زیان‌های تغییرات بزرگ و توضیح می‌دادم که چرا اصلاحات معقول‌ترین و پذیرفتنی‌ترین راه است، حتی اگر افتان و خیزان حرکت کند. به ظاهر گفت‌وگوی ما از حیث بیان دلایل یکدیگر را قانع نمی‌کرد، در نتیجه آن دوست‌مان به انگیزه‌خوانی پناه برد و گفت که شما هم از بقای وضع کنونی منتفع می‌شوید به همین علت از خط‌مشی‌های تغییرات بزرگ دفاع نمی‌کنید. البته این نحوه استدلال به معنای پایان یافتن گفت‌وگو بود. از این‌رو به او گفتم که خب اگر کسی هم عین همین استدلال را در برابر شما بیاورد چه خواهی گفت؟ اینکه بگوید منافع تو در گرو تغییرات بزرگ است و به دلیل همین منافع از آن دفاع می‌کنی! روشن است …
روزنامه نگاران، بهترین گزارشگران فساد/ پیشنهاد حمایت سازمان بازرسی از خبرنگاران
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
روزنامه نگاران، بهترین گزارشگران فساد/ پیشنهاد حمایت سازمان بازرسی از خبرنگاران
میان آزادی مطبوعات و فساد رابطه عکس وجود دارد. هر چه آزادی رسانه ها در کشوری بیشتر باشد فساد مالی کمتر است.
درخواست ها برای آزادی فعال الجزایری نماد مبارزه برای آژادی مطبوعات
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / الجزایر
درخواست ها برای آزادی فعال الجزایری نماد مبارزه برای آژادی مطبوعات
درخواست ها برای آزادی روزنامه نگار الجزایری که به نمادی برای مبارزه برای آزادی رسانه در این کشور بدل شده شدت گرفته است.
آزادی رسانه‌های داخلی، باطل‌السحر رسانه‌های مخرب خارجی است
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / استانی-فرهنگی و هنری / خبرنگاران / روزنامه‌نگاران / رسانه / ارتباطات / خبرنگار
آزادی رسانه‌های داخلی، باطل‌السحر رسانه‌های مخرب خارجی است
هادی خانیکی گفت: آزادی در رسانه‌های داخلی، باطل‌السحر رسانه‌های مضر و مخرب خارجی است که می‌خواهند جامعه ما را به سمت آشفتگی و بی‌افقی بکشانند.
عباس عبدی: حکمرانی خوب از آزادی و رسانه آزاد نمی‌ترسد
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / عباس عبدی / آزادی رسانه
عباس عبدی: حکمرانی خوب از آزادی و رسانه آزاد نمی‌ترسد
بهتر است بگوییم حکمرانی خوب بدون رسانه‌های آزاد اصلا بی معنا است. غیرممکن است. شدنی نیست. انگار که بگوییم کشت محصولات کشاورزی در قطب. در آن هوای سرد و درغیاب آفتاب که اصلا محصولی کشت نمی‌شود.
۱۳۹۹/۰۵/۱۶
رعایت کنید توقیف نمی‌شوید
«ما در دستگاه قضایی خود را موظف به حمایت از آزادی رسانه‌ها و مطبوعات می‌دانیم»؛ این جمله را اولین‌بار ریاست دستگاه قضایی در نشستی با اصحاب رسانه مطرح کرد؛ نشستی که نخستین روز خردادماه ۹۸ و درست ۲ ماه و ۱۴ روز بعد از آغاز سکانداری ابراهیم رییسی در دستگاه قضایی برگزار شد و ازقضا بسیار هم مورد توجه قرار گرفت.  رییسی در همان نشست، آزادی رسانه‌ها و مطبوعات را به نفع مردم و کشور دانسته و گفته بود که بیان انتقادات ازجانب رسانه‌ها حتما می‌تواند به رفع اشکالات و نواقص در نظام اداری ما کمک کند. حالا درست یک سال و ۲ ماه و ۱۴ روز پس از اظهارات آن روز ریاست دستگاه قضایی و در آستانه روز خبرنگار، سخنگوی این قوه می‌گوید از ناحیه این دستگاه رویکرد در برخورد …
فرانسه مشروط شدن کمک کرونا به رعایت حقوق پایه‌ای در اتحادیه اروپا را خواستار شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / اتحادیه اروپا / فرانسه / کرونا در جهان
فرانسه مشروط شدن کمک کرونا به رعایت حقوق پایه‌ای در اتحادیه اروپا را خواستار شد
وزیر فرانسه در امور اروپا هشدار داده است، دولت‌های اتحادیه اروپا که حقوق اولیه و پایه‌ای مانند برابری و آزادی رسانه‌ای را تضعیف می‌کنند، باید با تحریم‌های مالی و محرومیت از بودجه ۷۵۰ میلیارد یورویی اروپا برای رهایی از تاثیرات مخرب ویروس کرونا مواجه شوند.
فیلترنت آمریکایی!
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / آزادی رسانه / پلیس فدرال / اوباما / اینترنت / ایالت تگزاس / دولت ترامپ / تیک تاک / 2020 / ایالت فلوریدا / کاخ سفید
فیلترنت آمریکایی!
در ادامه تنش واشنگتن ـ پکن رئیس‌جمهور آمریکا دستور فیلتر تیک‌تاک، اپلیکیشن چینی پرطرفدار در آمریکا را صادر کرد
از رنجی‌که می‌بریم...
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
از رنجی‌که می‌بریم...
نگاهی به مستند «اعتماد» درباره آزادی رسانه‌های داخلی و علل تاسیس رسانه‌های فارسی‌زبان آن‌سوی مرز‌ها در قالب گفتگو با عباس عبدی، عمادالدین باقی مسعود بهنود، علی دهباشی، مجید تفرشی علی علیزاده و احسان منصوری.
رمزگشایی عباس عبدی از نامه احمد توکلی به رئیسی
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / عباس عبدی / احمد توکلی / دیده بان شفافیت / ابراهیم رئیسی
رمزگشایی عباس عبدی از نامه احمد توکلی به رئیسی
جناب آقای توکلی باید بر اصلاح عوامل و متغیر‌های دیگری دست بگذارند، آزادی تاسیس و فعالیت نهاد‌های مدنی، آزادی رسانه‌ها، رعایت مصونیت‌ها یا احترام به حقوق معمول حرفه‌ای و متناسب برای همه فعالان رسانه‌ای، حاکمیت قانون، پاسخگویی دستگاه‌ها از جمله دستگاه قضایی، دسترسی آزاد به اطلاعات، علنی بودن دادگاه‌ها، حق انتخاب آزاد وکیل و برداشتن محدودیت‌های موجود در این زمینه، باز بودن دست رسانه‌ها در انتشار تخلفات و... اگر این‌ها انجام شود دیگر نیازی به تهیه گزارش بی‌اثر برای رفتاری که چند دهه پیش رخ داده، نخواهد بود.
سازمان ملل متحد خواستار تحقیق درباره خشونت آمریکا علیه رسانه‌ها شد
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / جامعه سیاه پوستان آمریکا / سازمان ملل متحد / حقوق بشر آمریکایی / خشم مردم آمریکا و تهدیدات ترامپ
سازمان ملل متحد خواستار تحقیق درباره خشونت آمریکا علیه رسانه‌ها شد
نیویورک- ایرنا- سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد بر آزادی رسانه‌ها در انجام شغل حساسشان تاکید کرد و درباره خشونت پلیس آمریکا علیه خبرنگاران گفت حمله به رسانه در هرکجا باشد، باید مورد تحقیق قرار گیرد.
انتظار داریم که آمریکا آزادی رسانه‌ها را تضمین کند
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / آمریکا / دامنیک راب
انتظار داریم که آمریکا آزادی رسانه‌ها را تضمین کند
ایلنا: وزیر خارجه بریتانیا گفت که لندن از واشنگتن انتظار دارد که از آزادی رسانه‌ها حمایت کند.
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
فشارهای سیاسی در پوشش آزادی رسانه
فشار‌های بی‌اساس برخی دولت‌های اروپایی در رابطه با آزادی فعالیت رسانه‌ها و خبرنگاران داخلی و خارجی مقیم ایران از علم کردن عناصر فرصت‌طلب برای فشار بر رسانه‌ها و دولت ایران عبور کرده و حالا به ادعاهای بی‌پایه و بدون شاهد و مدرک رسیده است.
«پمپئو» از خط قرمز چین گذشت!
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / ایالات متحده آمریکا / چین / هنگ کنگ / سیاست چین واحد / آزادی مطبوعات
«پمپئو» از خط قرمز چین گذشت!
وزیر خارجه آمریکا با دستاویز قرار دادن حق آزادی رسانه‌ها، چین را به تضعیف حق خودمختاری هنگ کنگ متهم کرد و مدعی شد تداوم این روند، واشنگتن را به ارزیابی وضعیت حکومتی این منطقه وا خواهد داشت.
سرکوب رسانه‌ها در فیلیپین ادامه دارد
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / تارنماهای خبری / رئیس جمهوری فیلیپین / فیلیپین
سرکوب رسانه‌ها در فیلیپین ادامه دارد
تهران – ایرنا – پخش برنامه‌های بزرگترین شبکه تلویزیونی فیلیپین به علت اتمام اعتبار مجوز فعالیت آن روز سه شنبه با بیش از ۲۵ سال سابقه متوقف شد که این مساله به اتهامات علیه دولت دوترته درباره تداوم سرکوب آزادی رسانه‌ها دامن زد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۷
از روزنامه‌نگاری که رنج بیکاری و سختی زندگی را به جان خرید
در روز جهانی آزادی مطبوعات کاربران توییتر فارسی با داغ کردن هشتگ «از یک روزنامه‌نگار تشکر کن» از کسانی نوشتند که در این حرفه یاری‌شان داده یا کسانی که پرچم آزادی مطبوعات را بالا نگه داشته‌اند. آنچه می‌خوانید منتخبی از این توییت‌هاست.   «از حسن فتحی که نخستین‌بار به من اعتماد کرد و اجازه داد پشت میز تحریریه بنشینم»، « از علی‌اکبر قاضی‌زاده که نگاه و نوشتن روزنامه‌نگارانه را به من آموخت و از داوود محمدی که برایم همواره متر و معیار شرافت است»، «از فریدون عموزاده خلیلی که به من اعتماد کرد و اجازه داد رویاهام رنگ واقعیت به خودشون بگیرن و از حسام مقامی‌کیا که برخورد حرفه‌ای در کار رو به من یاد …
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
پایان دوران پرده‏پوشی
اساتید ارتباطات تحلیل‌های متفاوتی از کاهش مرجعیت رسانه‌ها بین افکار عمومی ارائه می‌دهند. این واکاوی‌ها اغلب محصول پیشامد یک اتفاق طی چند سال گذشته به شمار می‏رود و آن توجه مردم به شبکه‏های اجتماعی است. هرچند در بسیاری از موارد، این شبکه‌ها خوراک اصلی خود را از رسانه‌های رسمی می‌گیرند اما درنهایت آن‌ها خود تبدیل به منابع اصلی تغذیه افکار عمومی در ارائه تحلیل‌ها و حتی خبرها شده‌اند. غرض این نوشتار پرداختن به تمام جوانب و دلایل این رخداد و یا ارزش‏گذاری مطلق نسبت به تغییر مرجعیت رسانه‌ای نیست، اما شاید بتوان یکی از مهم‏ترین حلقه‌های مفقوده از دست رفتن مرجعیت رسانه‌ای را در محدودیت‌هایی دانست که به دلایل مختلف از جمله ملاحظات اقتصادی و بیشتر ملاحظات سیاسی، اهل خبر و قلم را دلسرد و کم‏انگیزه کرده …
مسیر پر پیچ و خم آزادی مطبوعات در پاکستان
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
مسیر پر پیچ و خم آزادی مطبوعات در پاکستان
اسلام‌آباد - ایرنا - دولت عمران‌خان در پاکستان حمایت از آزادی رسانه و دفاع از حقوق روزنامه نگاران را از اولویت‌های خود معرفی کرده و معتقد است، مطبوعات پاکستان درمقایسه با غرب استقلال بیشتری دارند. در عین حال یک دیده بان جهانی حقوق رسانه‌ها مدعی کاهش آزادی مطبوعات در پاکستان است، جایی که طی شش سال اخیر ۳۳ خبرنگار کشته شدند. 
روز جهانی آزادی رسانه با شعار
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
روز جهانی آزادی رسانه با شعار
نروژ رتبه اول فهرست کشورها در زمینه آزادی رسانه ها را کسب کرد.
شیوع کرونا وضعیت آزادی رسانه‌های اروپا را وخیم‌تر کرده است
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / ضرب و جرح عمدی / اتحادیه اروپا / روزنامه نگار / هراس جهانی از ویروس کرونا
شیوع کرونا وضعیت آزادی رسانه‌های اروپا را وخیم‌تر کرده است
تهران- ایرنا - تارنمای فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران به نقل از گزارش سالیانه «بستر حمایت از روزنامه‌نگاران شورای اروپا» نوشت: در بحبوحه بحران شیوع بیماری کووید-۱۹، حمله‌های جدید به آزادی رسانه‌ها در قاره سبز، چشم‌انداز تیره و تار آزادی رسانه‌ها را بدتر کرده است.
کمیسر حقوق بشر سازمان ملل: آزادی رسانه‌ها در دوران بحران دوچندان مهم است
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
کمیسر حقوق بشر سازمان ملل: آزادی رسانه‌ها در دوران بحران دوچندان مهم است
کمیسر عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد فشار بر رسانه‌ها و هراس‌افکنی در بین روزنامه‌نگاران در پی بحران کرونا را محکوم کرد. او گفت ارائه آزادانه اطلاعات در چنین دوران بحرانی از اهمیت خاصی برخوردار است.
سقوط یک پله‌ای افغانستان؛ آزادی رسانه‌ها همچنان با تهدید روبرو است
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / اخبار "افغانستان"
سقوط یک پله‌ای افغانستان؛ آزادی رسانه‌ها همچنان با تهدید روبرو است
بر اساس گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز، افغانستان یک پله در رده بندی آزادی رسانه‌ها سقوط کرده است بنابراین خبرنگاران و رسانه‌ها همچنان با تهدید روبرو هستند.
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
بازخورد
از شرق تا غرب عالم، پروپاگاندا را می‌توان در جنبه‌های مختلف سیاستگذاری‌ها و اقدامات دولت‌ها دید. آخرین شماره مجله «بازخورد» ریشه‌های تاریخی پروپاگاندا را کاویده و اینکه در عصر دیجیتال، پروپاگاندا چطور به کار خود ادامه می‌دهد. موضوع پرونده دیگری که در بازخورد سیزدهم منتشر شده حکمرانی اینترنت است. این پرونده در پی این است که بداند اینترنت واقعا در دستان کیست. گزارشی آماری نیز از قطعی‌های اینترنت جهان در سال ۲۰۱۹ در این پرونده آمده است. در این شماره بازخورد همچنین یکی از روزنامه‌نگاران افغانستانی مقیم ایران گزارشی از نظام رسانه‌ای افغانستان و آزادی رسانه در آنجا نوشته و در همین شماره گزارشی نیز درباره فرآیند خریدوفروش کاربران و فالوورهای جعلی …
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
طرح روز
سایت «کارتون موومنت» در چند هفته اخیر پروژه‌ای درباره آزادی رسانه دارد. کارتونیست‌ها درباره این موضوع طرح‌های بسیاری در این سایت منتشر کردند. طرحی که می‌بینید«آزادی در معرض خطر» نام دارد که توسط «رودریگو دیمتئوس» طراحی شده است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / مایک پامپئو / ازبکستان / آمریکا
تناقض گفتار و رفتار پامپئو درباره آزادی رسانه
وزیر امور خارجه آمریکا در حالی در چهار روز گذشته از دولت‌های کشورهای حوزه شرق اروپا و آسیای مرکزی خواسته از محدودیت‌ها علیه آزادی مطبوعات در کشورهایشان بکاهند که خود او از بابت رفتار توهین‌آمیز با خبرنگاران یکی از رسانه‌های کشورش مورد انتقاد قرار گرفته است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / آزادی رسانه‌ها در مبارزه با فساد / رونق تولید / محمد نهاوندیان
نهاوندیان : لازمه پیشرفت تولید، مبارزه با فساد است / جواب ما به تحریم حداکثری باید همبستگی حداکثری در صحنه تولید باشد
دکتر محمد نهاوندیان در همایش حمایت از تولید ملی(حاتم): جواب ما به تحریم حداکثری باید همبستگی حداکثری در صحنه تولید باشد
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / دولت ترامپ / دونالد ترامپ / عراق / ایران
نامزد انتخابات آمریکا: ترامپ اعتقادی به آزادی رسانه و حقایق ندارد
تهران-ایرنا- رقیب جمهوری‌خواه دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سخنانی انتقادی از دونالد ترامپ تصریح کرد او در حالی خواستار فعالیت آزادانه خبرنگاران در ایران شده که خودش اعتقادی به آزادی رسانه‌ها در آمریکا ندارد.
۱۳۹۸-۱۰-۱۸
اقدامات حقوقی در مقابل سانسور اینستاگرام
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران طی نامه‌ای به مدیرعامل اجرایی اینستاگرام اقدامات اخیر این شبکه اجتماعی علیه رسانه‌های ایرانی را خلاف اصول آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها دانست
۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / علی ربیعی / محدودیت اینستاگرام
ربیعی: دم خروس دموکراسی وآزادی رسانه‌ای دربزنگاه‌ها نمایان می شود
سخنگوی دولت تاکید کرد: اینستاگرام در اقدامی غیر دموکراتیک و رسوا صدای مظلومیت ملت ها در مورد ترور شهید قاسم سلیمانی را بسته اما تروریست‌ها صدای رها شده دارند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۱
واکنش عباس عبدی به توصیه دادستان برای اعتراض با «نامه نویسی»
عباس عبدی گفت: سیستم ایران نشان نمی‌دهد که آمادگی پذیرش این واقعیت‌ها را دارد. زیرا اگر داشت شرط‌های مقدماتی آن نظیر حق اعتراض، آزادی رسانه، نهادهای مدنی و اعتراض به صورت سازمان یافته و دسته جمعی را نیز می‌پذیرفت. متاسفانه هنوز هیچ کدام از این موارد را بطور جدی نپذیرفته‌اند و هیچ شواهدی هم دال بر پذیرش آنها از سوی سیستم وجود ندارد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲
پوتین طرح معرفی اشخاص به عنوان "عوامل بیگانه" را امضا کرد
ولادیمیر پوتین طرحی را امضا کرده که اجازه می‌دهد برخی اشخاص به عنوان "عوامل بیگانه" معرفی شوند. این طرح انتقاداتی را از سوی گروه‌های حقوق بشری به دنبال داشته که می‌گویند این اقدام بیش از پیش آزادی رسانه‌ها را در این کشور محدود می‌کند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰
آزادی رسانه‌ها و احزاب تامین شود؛ مطالبات مردم تلنبار نمی‌شود/ روزنه‌ها را نمی‌بستند؛ اعتراضات صنفی تبدیل به بحث‌های سیاسی و امنیتی نمی‌شد
مدیرعامل بنیاد باران گفت: زمینه‌ها و روزنه‌ها را بسته‌اند، اگر نبسته بودند اعتراض صنفی تبدیل به بحث‌های سیاسی و امنیتی نمی‌شد، اما چون ما روزنه‌ها را بسته‌ایم و اجازه ندادیم این مطالبات مطرح شوند، مطالبات حجیم و تلنبار شده و در نهایت از یک جایی بیرون می‌زند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰
جواد امام: آزادی رسانه‌ها و احزاب تامین شود؛ مطالبات مردم تلنبار نمی‌شود
مدیرعامل بنیاد باران گفت: زمینه‌ها و روزنه‌ها را بسته‌اند، اگر نبسته بودند اعتراض صنفی تبدیل به بحث‌های سیاسی و امنیتی نمی‌شد، اما چون ما روزنه‌ها را بسته‌ایم و اجازه ندادیم این مطالبات مطرح شوند، مطالبات حجیم و تلنبار شده و در نهایت از یک جایی بیرون می‌زند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۷ / ایالات متحده آمریکا / عراق
بیانیه مداخله جویانه سفارت آمریکا درباره آزادی رسانه‌ها در عراق
مهر نوشت: سفارت آمریکا در بغداد یک بیانیه در خصوص آزادی رسانه ها در عراق صادر کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۲
عباس عبدی: وقتی اجازه اعتراضات مدنی را ندهیم، به طور ضمنی خشونت و تخریب را پذیرفته ایم
یک فعال سیاسی گفت: حق اعتراض با آزادی رسانه نیز عجین است، نمی‌توان چندهزار نفر در خیابان راه بیفتند و اعتراض کنند و رسانه‌ها، رادیو و تلویزیون آن را به شکل مناسب منعکس نکنند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۷
آزادی رسانه نباشد آمدنیوز دیگری می‌آید
اگر رسانه‌های داخلی تقویت شوند امثال روح‌الله زم میدانی برای مانور نخواهند داشت، در این حالت فضایی برای رسانه‌های معاند برای انتشار اخبار راست و دروغ پشت پرده و مانند آن‌ها ایجاد نخواهد شد. وقتی ما نتوانیم در حوزه شفافیت، خبری را منتشر کنیم کانال آمدنیوز و شبیه به آن، منتشر می‌کنند و مشتری خود را هم جذب می‌کنند بنابراین تنها دلیل مهم شدن آمدنیوز، بسته بودن فضای داخلی برای رسانه هاست. ما صدا و سیمایی داریم که اخبار را مهندسی کرده و هرگونه که می‌خواهد عمل می‌کند. این خلأ وجود دارد و تا زمانی که همه رسانه‌های دیداری، شنیداری، مکتوب و غیر مکتوب ما آزادی عمل و انتشار نداشته باشند درب بر همین پاشنه می‌چرخد. شاید توانستیم روح‌الله زم را با شگرد‌های امنیتی و اطلاعاتی دستگیر کنیم، ولی او علت نیست بلکه …
۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / ارز 4200 تومانی / اسحاق جهانگیری / مبارزه با فساد
جهانگیری: ارز ۴۲۰۰ تومانی مورد تایید همه ارکان نظام بود/ از قوه قضائیه در برخورد با مفسدان حمایت می‌کنیم
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: نیازمند آزادی رسانه‌ها در بیان و پیشگیری از مفاسد هستیم و از قوه قضاییه در برخورد با متخلفان و مفسدان حمایت می‌کنیم.
۱۳۹۸/۰۷/۲۹
روزنامه‌های استرالیا صفحه یک خود را سانسورشده چاپ کردند
روزنامه‌های بزرگ استرالیا امروز در نمایشی نادر از همبستگی، به محدودیت‌های رسانه‌ای در این کشور اعتراض کردند و در راستای مبارزه برای آزادی رسانه‌ها، صفحه‌های یک خود را به صورت سانسور شده چاپ کردند.
۱۳۹۸-۰۷-۲۲
معدن اسناد و مدارک!
زمانی از آزادی رسانه که سخن به میان می‌آمد، می‌گفتند مطبوعات در نوشتن آزادند، اما آزادی پس از نوشتن است که آنها را با مشکل مواجه می‌کند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / مبارزه با فساد / قانون اعلام دارایی‌های مسئولان
گردش آزاد اطلاعات و شفافیت راه مبارزه با فساد است
یک عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به نقش تاثیر آزادی رسانه‌ها بر مقابله با فساد و رانت، گفت: شفافیت ضدفساد و رانت‌خواری و فرصت‌طلبی است و رسانه‌ها هم ابزار شفافیت هستند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / شهرداری تهران / تهران / شهدا
اتهام «سیاسی» به مدیریت شهری پایتخت با برند شهدا
تهران - ایرنا - رسانه‌های معتبر خارجی یکسری خط قرمزهای نوشته یا نانوشته اما بسیار جدی دارند که کسی حق عدول از آنها را ندارد، با وجود همه شعارهایی که از آزادی رسانه و فضای آزاد سر می‌دهند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۹ / آزادی رسانه‌ها در مبارزه با فساد / مبارزه با فساد
حلقه مفقوده جنگ با فساد
روزنامه همشهری در گفت‌وگو با کارشناسان، نقش آزادی رسانه به‌عنوان بازوی مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت را بررسی می‌کند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳
جهانگیری: باید پشت صحنه و ابعاد پنهان پرونده بابک زنجانی مشخص شود
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌هاست زیرا عملکردهای پنهان و مخفی‌کاری‌هاست که فساد را در جامعه گسترش می‌دهد.اگر همه چیز شفاف باشد و همه امور در معرض دید عموم و زیر ذره بین رسانه ها و افکار عمومی قرار گیرد، قطعا کسی جرأت سوء استفاده و تخلف را نخواهد داشت.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲
جهانگیری: باید مشخص شود که چگونه یک نفر می‌تواند ۲.۷ میلیارد دلار سوء استفاده کند
معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر این که یکی از رویکردهای اصلی دولت تدبیر و امید مبارزه با فساد است گفت: راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌ها است زیرا عملکردهای پنهان و مخفی کاری‌ها فساد را در جامعه گسترش می دهد.
۱۳۹۸-۰۶-۰۲
جهانگیری: باید پشت صحنه و ابعاد پنهان پرونده بابک زنجانی مشخص شود / در دوره ی قبل، رئیس جمهور در جلسه علنی علیه رئیس مجلس فیلم پخش می کرد / آمریکا با تمام امکانات، نفتکش ایران را در دریا و بنادر تعقیب …
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در دیدار با مسئولین تشکیلات مرکزی خانه کارگر که عصر امروز(شنبه) برگزار شد، یکی از رویکردهای اصلی دولت تدبیر و امید را مبارزه با فساد عنوان کرد و گفت: راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه هاست زیرا عملکردهای پنهان و مخفی کاری هاست که فساد را در جامعه گسترش می دهد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲
جهانگیری: راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌ها است
شفقنا – معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر این که یکی از رویکردهای اصلی دولت تدبیر و امید مبارزه با فساد است گفت: راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌ها است زیرا عملکردهای پنهان و مخفی کاری‌ها فساد را در جامعه گسترش می دهد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر […]
۱۳۹۸/۰۵/۲۶
روایت عباس عبدی از یک اتفاق عجیب در صداوسیما
اگر صداوسیما و رسانه ملی در آن زمان آزادی عمل داشت و یک رسانه واقعی بود، نه از بیان آن انتقاد ترسی به خود راه می‌داد و نه اجازه می‌داد که مسوول دستگاه قضا چنین بی‌محابا یکه‌تازی کند و نه دادستان شهر به خودش حق می‌داد که به فوریت امتثال امر کند و برای یک مجری خبرگوی تلویزیونی به این سرعت احضاریه صادر و مطابق آنچه که در برنامه افشا شد، قصد بازداشت آنان را کند. در واقع ریشه اصلی بروز این مشکلات، در فقدان استقلال و آزادی رسانه بود.
۱۳۹۸/۰۵/۲۵
واکنش سازمان امنیت و همکاری اروپا به توقیف رسانه‌های حامی آتامبایف در قرقیزستان
نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا در امور آزادی رسانه‌ها نسبت به توقیف یک کانال تلویزیونی در قرقیزستان واکنش نشان داد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۷ / توسعه آزادی رسانه‌ها
مدیرانی را به استان آوردیم که دید ملی داشته باشند/انتقاد، حق رسانه‌ها است
استاندار اصفهان گفت: بدخواهان نظام اسلامی به دنبال ایجاد یاس در جامعه هستند، معتقدم ایجاد یاس در میان مردم از گناهان کبیره است و هر شخصی که بذر نا امیدی را در کشور بیفشاند، گناه کبیره مرتکب شده است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۶
کنفرانس رسانه ای آسیای میانه در بیشکک قرقیزستان
تهران - ایرنا - بیست و یکمین دوره کنفرانس رسانه ای آسیای میانه امروز چهارشنبه در بیشکک قرقیزستان با موضوع آزادی رسانه ها و تکثرگرایی در عصر تغییرات دیجیتال آغاز به کار کرد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۳
راه‌اندازی ائتلاف بین‌المللی آزادی رسانه
همشهری‌آنلاین: وزیران خارجه انگلیس و کانادا از راه‌اندازی ائتلاف بین‌المللی آزادی رسانه برای رسیدگی به حمله علیه روزنامه‌نگاران و قرار دادن آنها در کانون توجه خبر دادند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۸
واکنش کرملین به ممنوعیت ورود خبرنگاران اسپوتنیک و راشا تودی به کنفرانس لندن
سخنگوی مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه دمیتری پسکوف کنفرانس جهانی مربوط به آزادی رسانه ها را که از حضور راشا تودی و اسپوتنیک امتناع نمود ، شبه رویداد نامید.
۱۳۹۸/۰۴/۱۸
تحریم رسانه‌های روسی در کنفرانس آزادی رسانه‌ها | تقابل رسانه‌ای روسیه و بریتانیا
همشهری آنلاین: دولت بریتانیا از حضور نمایندگان دو رسانه روسی آرتی و اسپوتنیک در کنفرانس جهانی آزادی رسانه‌ها در لندن جلوگیری کرد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵
انگلیس تاثیر خرید رسانه‌های این کشور از سوی عربستان بر آزادی مطبوعات را بررسی می‌کند
سفیر ایران در انگلیس گفت: وزیر فرهنگ انگلیس دستور داده که تاثیر خرید رسانه‌های انگلیسی توسط عربستان بر روند آزادی رسانه‌ها بررسی شود.حمید بعیدی‌نژاد در صفحه توئیتر خود نوشت: «عربستان بخشی از روزنامه‌های ایندیپندت و ایونینگ استاندارد را خریداری و شبکه فارسی ایران اینترنشنال را جهت تاثیرگذاری بر افکار عمومی ایران ایجاد کرده است».
۱۳۹۸/۰۳/۱۴ / سی‌امین سال هجرت آفتاب
رسالت رسانه‌ها در نگاه امام‌ خمینی (ره)
تهران- ایرنا- رسانه ها در کارکرد خود، بایدها و نبایدهایی را ملزم به رعایت هستند. در نگاه امام خمینی (ره) آزادی رسانه ها مرهون کوشش های بی دریغ ملت مکتبی و فضای ایجاد شده از سوی نظام اسلامی است. از این رو، از این آزادی باید در جهت منافع ملت و نظام مقدس جمهوری اسلامی بهره گرفت. ایشان می گویند: «همه مطبوعات آزادند، مگر اینکه مقالات مضر به حال کشور باشد».
۱۳۹۸/۰۳/۱۲ / فرانسه / امارات متحده عربی / عربستان سعودی
حقوق بشر و آزادی رسانه در فرانسه به دلارهای نفتی فروخته شده است
احضار مکرر و گسترده فعالان رسانه ای افشا کننده فروش تسلیحات فرانسوی به عربستان و امارات موجی از مخالفت های کم سابقه در فضای رسانه ای فرانسه را بدنبال داشته است.
۱۳۹۸/۰۳/۰۷ / والتر اشتاین مایر
اشتاین‌مایر: آزادی رسانه در سراسر جهان در خطر است
رئیس جمهوری آلمان در پیامی به همایش جهانی رسانه‌ها نسبت به تحت فشار قرار گرفتن آزادی رسانه در جهان هشدار داد. این همایش به میزبانی دویچه‌وله در شهر بن برگزار می‌شود و شخصیت‌هایی از ۱۴۰ کشور در آن حضور دارند.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱
رئیس قوه قضائیه: آزادی رسانه‌ها به نفع مردم و کشور است | راه اندازی سامانه انتشار آرای محاکم
همشهری آنلاین: رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه احساس عدالت در جامعه در گرو اقدامات ما و آگاهی بخشی و امید آفرینی اصحاب رسانه است، گفت: آزادی رسانه‌ها به نفع مردم و کشور است.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱
رئیس قوه قضائیه: از آزادی مطبوعات حمایت و از نقد دستگاه قضائی استقبال می‌کنیم| آزادی رسانه‌ها به نفع کشور و مردم است| در برخورد با فساد، فرقی بین دانه‌ریز و دانه‌درشت قائل نیستیم
رئیس قوه قضائیه گفت: امروز مقابله با پروژه ناامیدسازی دشمن، نیازمند اقدام و عمل همه مسئولان و امیدآفرینی رسانه هاست. /تاکید ما این است که مسائل و اختلافات...
۱۳۹۸/۰۲/۲۸
قدردانی پاپ فرانسیس از روزنامه‌نگاران کشته شده
رهبر مسیحیان جهان با شرکت در مراسم قدردانی از زحمات روزنامه‌نگاران کشته شده، تاکید کرد که آزادی رسانه‌ها عنصری حیاتی برای سالم بودن کشور‌ها است.
۱۳۹۸/۰۲/۱۸
مقامات اروپا خواستار آزادی فعالیت رسانه‌های اینترنتی در تاجیکستان
نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا در زمینه آزادی رسانه‌ها از مقامات تاجیکستان خواست دسترسی به منابع متعدد اینترنتی از جمله رسانه‌های آنلاین، شبکه‌های اجتماعی و خدمات گوگل در این کشور را برقرار کنند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۴
نقض آزادی رسانه‌ها؛ ابزار دولت فرانسه برای مخفی کردن استراتژی ارعاب در کشور
یک نشریه فرانسوی از افزایش سرکوب‌ معترضان توسط نیروهای پلیس خبر داد و ضمن وخیم ارزیابی کردن شرایط حاکم از تلاش دولت پاریس برای مخفی کردن استراتژی مبتنی بر ارعاب و تهدید خود در برقراری نظم در کشور پرده برداشت.
۱۳۹۸/۰۱/۲۹
گزارشگران بدون مرز: ایران و افغانستان در رده‌بندی آزادی رسانه‌ها سقوط کرده‌اند
در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها ۲۰۱۹، نروژ در بین ۱۸۰ کشور به‌عنوان آزادترین و امن‌ترین کشور برای رسانه‌ها در رده نخست قرار گرفت و ایران در جایگاه ۱۷۰، افغانستان ۱۲۱ و عربستان ۱۷۲ قرار دارند. جایگاه ایران نسبت به سال گذشته شش رده و افغانستان نیز سه رده تنزل داشته است.
۱۳۹۸/۰۱/۲۷
آسانژ؛ جرمش این بود که اسرار هویدا می‌کرد
دولت‌ها مخصوصا دولت آمریکا باید بدانند که گزینه حذف فیزیکی را باید فراموش کنند، چون ایده ویکی‌لیکس، امروز دیگر در اختیار یک فرد نیست و افراد زیادی در دنیا هستند که می‌توانند این ایده را پیش ببرند. باید منتظر ماند و دید که وضعیت دادگاه آسانژ در انگلستان به کجا ختم می‌شود، اما چیزی که روشن است این است که آسانژ را از هر زاویه ببینیم نمی‌شود دستاوردی که او و ویکی‌لیکس داشته اند را نادیده گرفت. دستاوردی که در جهت جریان آزاد اطلاعات و آزادی رسانه‌ها قدم‌های بزرگی برداشته است.
۱۳۹۸/۰۱/۲۲
واکنش‌ها به بازداشت آسانژ؛ از «روز سیاه آزادی رسانه‌ها» تا «بزرگ‌ترین خائن آمریکای لاتین»
ادوارد اسنودن: «دولت آمریکا بخاطر ندادن یک رمز وی را متهم می کند در حالی که بیشتر از ده سال است که نیروهای اطلاعاتی آمریکا کاملا واقف به این پسووردها هستند.»
۱۳۹۷/۱۲/۲۷
تظاهرات در صربستان با هدف تغییر دولت
بلگراد-ایرنا- احزاب مخالف دولت و رئیس جمهوری صربستان در چهار ماه گذشته با ادعای نبودن آزادی رسانه ای، رفاه و معضلات اقتصادی در کشور و با هدف برکناری دولت کنونی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی تظاهرات متعددی را آغاز کرده اند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •