یکشنبه, ۲۹ دی, ۱۳۹۸ / 19 January, 2020
ابوالقاسم فردوسی
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / ...
مرمت خانه منسوب به فردوسی در پاژ به پایان رسید
مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی توس گفت: مرمت خانه منسوب به فردوسی در روستای پاژ در مراحل پایانی قرار دارد و تنها بازپیرایی محوطه اطراف آن باقیمانده است.احسان زهره‌وندی، مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی توس گفت: خانه‌ای در پاژ وجود دارد که منسوب به فردوسی است، این خانه روی یک تپه تاریخی قرار دارد و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. او افزود: امسال این خانه را مرمت و بازسازی کردیم تا بتوانیم به عنوان خانه معرفی پاژ یا خانه معرفی فردوسی در زادگاه این شاعر نامدار استفاده کنیم.زهره‌وندی اظهار کرد: روستای پاژ درمحدوده شهرتاریخی توس قرار دارد و زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر و حماسه‌سرای ایران است. آرمگاه فردوسی درشهرتاریخی توس در ۲۴ کیلومتری مشهد قرار دارد.
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / ...
شب به یادماندنی چکناواریان در وحدت
ارکسترسمفونیک تهران در تالار وحدت و به رهبری لوریس چکناواریان در اجرایی که یادآور دوران درخشش این ارکستر در گذشته ای نه چندان دور بود، دو اثر از این هنرمند را اجرا کرد.پنجشنبه شب گذشته ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت در اجرایی درخشان و بی نقص دو اثر زیبا از چکناواریان را به زیبایی اجرا کرد تا بار دیگر بر اهمیت نقش رهبر در ارتقای کیفیت و اجرای استاندارد یک ارکستر موسیقی کلاسیک تاکید کند. در این اجرا که پس از مدت ها بردیا کیارس به عنوان کنسرت مایستر چکناواریان را همراهی می‌کرد، در قسمت اول سوییت سمفونیک دفاع مقدس برای کر و ارکستر در شش موومان به نام‌های تشویش، حمله، فریادها، شب شهدا، تشییع پیکر شهدا، آزادی خرمشهر با همراهی گروه کر به رهبری رازمیک اوحانیان اجرا شد. این قطعه ترجمان موسیقیایی ذهن …
رونمایی از سردیس فردوسی در اوستیای شمالی روسیه
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / سیاسی
رونمایی از سردیس فردوسی در اوستیای شمالی روسیه
مراسم رونمایی از سردیس حکیم ابوالقاسم فردوسی با حضور مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ولادی قفقاز پایتخت جمهوری اوستیا-آلانیای شمالی روسیه برگزار شد.
  روابط ایران روسیه  ابوالقاسم فردوسی  جمهوری اوستیا  مهدی سنایی
فردوسی به ایتالیا می‌رود
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / اجتماعی
فردوسی به ایتالیا می‌رود
در پی توافق صورت گرفته با سفارت ایتالیا، تندیس حکیم ابوالقاسم فردوسی برای نصب در بوستان شهر "ماترا"ی ایتالیا به این کشور فرستاده می‌شود.
  ایتالیا  ایران  پایتخت  مشهد
سفیر ایتالیا از آرامگاه فردوسی دیدن کرد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / فرهنگی و هنری
سفیر ایتالیا از آرامگاه فردوسی دیدن کرد
مشهد- ایرنا- جوزپه پرونه، سفیر ایتالیا در ایران عصر پنجشنبه از آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی در مشهد دیدن کرد و از سردیس این شاعر شهیر رونمایی نمود.
  مشهد  خراسان رضوی  میراث فرهنگی  ابوالقاسم فردوسی
نام‌گذاری خیابانی در ایتالیا به نام خراسان نشانگر روابط فرهنگی خوب دو کشور است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / سیاسی
نام‌گذاری خیابانی در ایتالیا به نام خراسان نشانگر روابط فرهنگی خوب دو کشور است
مشهد- ایرنا- سفیر ایتالیا در ایران گفت: خراسان رضوی و شهر ماتِرا در جنوب ایتالیا رابطه خوب فرهنگی با یکدیگر دارند به نحوی که یکی از خیابانهای این شهر به نام خراسان نام‌گذاری شده است.
  مشهد  خراسان رضوی  سفیر ایتالیا  وزارت خارجه  ابوالقاسم فردوسی
واکنش کیهان به حضور انیمیشن ایرانی در اسکار
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / فرهنگی و هنری
واکنش کیهان به حضور انیمیشن ایرانی در اسکار
گفته شده انیمیشن «آخرین داستان»، برداشتی آزاد از داستان ضحاک ماردوش در شاهنامه، اثر ابوالقاسم فردوسی است اما در تیزری که از این فیلم نمایش داده شده، وفاداری چندانی به شاهنامه فردوسی حتی در سر و شکل شخصیت‌ها هم به چشم نمی‌خورد و کاراکترهای زن کاملا بی‌حجاب بوده و روابط آزادی در میان آنها و مردان نشان داده می‌شود.
کاخ بلندِ فردوسی؛ در حاشیه‌ بازگشایی آرامگاه حکیم ادبیات ایران در 20 مهر سال 1313
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / فرهنگی و هنری
کاخ بلندِ فردوسی؛ در حاشیه‌ بازگشایی آرامگاه حکیم ادبیات ایران در 20 مهر سال 1313
به روایت کتاب چهار مقاله «نظامی عروضی سمرقندی»، با مرگ حکیم ابوالقاسم فردوسی در سال 411 هجری قمری، متعصبان طوس به دلیل پیروی او از مذهب تشیع از دفنش در گورستان شهر جلوگیری و پیکرش به شهر تابران (طابران) طوس بازگردانده و در باغچه‌‏ای به خاک سپرده شد.
نیایش‌های پهلوانی در شاهنامه
روزنامه خراسان / ۱۳۹۸-۰۷-۱۳ / فرهنگی و هنری
نیایش‌های پهلوانی در شاهنامه
روایت حکیم ابوالقاسم فردوسی از 6 دعایی که مستجاب شد
آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی طوسی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / عکس
آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی طوسی
ایرنا - مشهد - ابوالقاسم فردوسی طوسی شاعر حماسه‌سرای ایرانی و سرایندهٔ شاهنامه حماسهٔ ملی ایرانیان است. برخی فردوسی را بزرگ‌ترین سرایندهٔ پارسی‌گو دانسته‌اند که از شهرت جهانی برخوردار است.