دوشنبه, ۱۶ تیر, ۱۳۹۹ / 6 July, 2020
اسکن مغزی
علایم اعتیاد به اینترنت و کامپیوتر چیست؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / اعتیاد به اینترنت / اعتیاد / اعتیاد اینترنتی / سبک زندگی / پارسی خبر
علایم اعتیاد به اینترنت و کامپیوتر چیست؟
برخلاف مواد مخدر و الکل ، استفاده بیش از حد از اینترنت می تواند به حرفه شما کمک کند ، شما را آگاه تر و با جدید ترین یادداشت های روز به روز می‌کند . اما اخیرا طی مطالعاتی توسط محققان چینی نشان داده شده، استفاده بیش از حد از اینترنت  تا جایی که باعث اعتیاد شود می‌تواند باعث آسیب های مغزی شود. محققان 17 نوجوان مبتلا به اختلال اعتیاد به اینترنت را مورد مطالعه قرار دادند و تداخل ساختاری و عملکردی در بخشی از مغز که تنظیم کننده این سازمان است پیدا کردند که شبیه به اختلال در مواردی که ناشی از قمار و الکل است. پشت این مطلب نکنه علمی وجود دارد : ماده سفید از سلول های عصبی تشکیل شده است ، در حالی که ماده خاکستری که بسیار درباره آن شنیده ایم از بدن سلول تشکیل شده است. میلین نوعی چربی در قسمت سفید (ناحیه …
درمان لرزش مبتلایان به پارکینسون به کمک ام‌آرآی پیشرفته
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / آلزایمر / پارکینسون / افسردگی
درمان لرزش مبتلایان به پارکینسون به کمک ام‌آرآی پیشرفته
تهران- ایرنا- محققان موفق به ارائه یک روش اسکن ام‌آرآی دقیق شده‌اند که می‌تواند بافت مغزی درگیر در بیماری پارکینسون را مورد هدف قرار دهد و مشکلات مربوط به لرزش اندام‌ها را رفع کند.
اسکن یک باره کل مغز با یک کلاه
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / اسکن مغزی / مغز
اسکن یک باره کل مغز با یک کلاه
محققان انگلیسی نسخه جدید یک کلاه را ساخته‌اند که می‌تواند کل مغز را به یک باره اسکن کند.
قهوه شیرین بخوریم یا تلخ؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / قهوه شیرین / قهوه تلخ / سبک زندگی / پارسی خبر
قهوه شیرین بخوریم یا تلخ؟
در بسیاری از کشورها، افراد روز خود را با نوشیدن قهوه آغاز می کنند. قهوه به دلیل دارا بودن کافئین، موجب بهبود فعالیت مغز، افزایش تمرکز و مقابله با خستگی می شود.  علاوه بر این بسیاری از مطالعات قبلی نشان داده اند که قهوه در پیشگیری از بیماری های قلبی- عروقی، سرطان ها و آلزایمر نقش دارد. تحقیقات جدید انجام شده در اسپانیا نشان می دهد در صورتی که به همراه یک فنجان قهوه، یک قاشق چای خوری شکر نیز مصرف شود، تاثیر آن بر مغز به مراتب بیشتر خواهد بود. در واقع این مطالعه نشان داد که نوشیدن یک فنجان قهوه کافئین دار به همراه یک قاشق چای خوری شکر، به آماده سازی مغز برای فعالیت ها و مسئولیت های روزانه کمک قابل ملاحظه ای کرده و موجب افزایش توجه، تمرکز و بهبود حافظه می گردد. برای انجام این مطالعه 40 داوطلب انتخاب …
۱۳۹۸/۱۱/۲۳
هوش مصنوعی واکنش به داروهای ضدافسردگی را بررسی می‌کند
پژوهشگران دانشگاه استنفورد، الگوریتمی مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند نحوه واکنش بیماران را به داروهای ضدافسردگی مورد بررسی قرار دهد.به گزارش ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، شاید به زودی یک روش مبتنی بر هوش مصنوعی بتواند با بررسی امواج مغزی افراد، از احتمال تاثیر داروهای ضدافسردگی در کمک به آنها خبر دهد. ممکن است این روش بتواند راهبرد جدیدی را برای تجویز داروهای مرتبط با بیماری‌های روحی ارائه کند.داروهای ضدافسردگی همیشه کاربرد ندارند و دلیل این موضوع نیز کاملا مشخص نیست. آمیت اتکین، پژوهشگر دانشگاه استنفورد گفت: ما در حوزه روانشناسی‫ با یک مشکل اساسی رو‫به‫رو هستیم. بیمار به روانپزشک می‌گوید که افسرده است و روانپزشک نمی‌تواند ببیند که واقعا در مغز او چه می‌گذرد. او باید براساس همین …
زندگی بدون مغز یک موش
۱۳۹۸/۱۱/۰۸
زندگی بدون مغز یک موش
دانشمندان پس از اسکن مغزی یک موش متوجه جای خالی مغز او شدند. این موش در دانشگاه نورث‌ایسترن درحال گذراندن زندگی عادی خود است. به گزارش تکنولوژی‌نتورک‌، این موش که آر222 نام دارد، در جمجمه‌اش فقط مایعی غیرعادی وجود دارد. کرگ‌فریس، روانشناس دانشگاه نورث‌ایسترن درباره این موش می‌گوید:‌ به‌نظر می‌رسد این موش از بدو تولد فاقد مغز بوده که دلایل آن تحت بررسی است.
پیش‌بینی اختلالات روانی کودکان تنها با بررسی اسکن مغزی آنها
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / اختلال روانی / اسکن مغزی / کودکان
پیش‌بینی اختلالات روانی کودکان تنها با بررسی اسکن مغزی آنها
پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیا، برکلی" آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند می‌توان با بررسی اسکن‌های مغزی کودکان، مشکلات روانی که ممکن است در آینده به آن مبتلا شوند را پیش‌بینی کرد.
پیشگیری از افسردگی نوجوانان با اسکن مغزی در دوران کودکی
۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / استانی-اجتماعی / اسکن مغزی / افسردگی نوجوانان
پیشگیری از افسردگی نوجوانان با اسکن مغزی در دوران کودکی
پیش بینی مشکلات بهداشت روان کودکان تا زمانی که باعث بروز مشکل نشده باشد، دشوار است، اما در حال حاضر محققان روشی برای استفاده از اسکن مغزی پیدا کردند که کودکان در معرض خطر افسردگی، اضطراب و مشکلات روانی را شناسایی می‌کند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / خودکشی / مغز / اسکن مغزی / دانشگاه کمبریج
تفاوت شبکه‌های مغزی در تمایل به خودکشی نقش دارد
پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدیدی دریافتند عملکرد دو شبکه مغزی در افرادی که به خودکشی تمایل دارند، با یکدیگر متفاوت است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۴
روش جدید تشخیص آلزایمر جای اسکن مغزی را گرفت
محققان دانشگاه واشنگتن نشان دادند که آزمایش جدید خون دقیق‌تر از روش PET بیماری آلزایمر را تشخیص می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۹
در این اسکن ببینید کوکائین چه بلایی سر مغزتان می آورد / از فلج حرکتی و ضعف تکلم تا مرگ
یک تیم پزشکی در بریتانیا تصاویری از اسکن مغزی یک بیمار را منتشر کرده اند که در اثر مصرف کوکائین دچار مشکلات جدی شده است. درواقع پزشکان با انتشار این تصاویر تاثیر منفی بمصرف مواد مخدر بر مغر را نشان داده اند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۹ / تحقیقات علمی / نوآوری / مغز
سیستمی که سخنان افراد را پیش بینی می کند
محققان سیستمی توسعه داده اند که با بررسی اسکن های مغزی افراد، آنچه آنان می خواهند بر زبان بیاورند را پیش بینی می کند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۵ / موسیقی درمانی / اسکن مغزی / مغز
هماهنگی مغز بیمار و درمانگر حین موسیقی درمانی
پژوهشگران "دانشگاه آنجلیا راسکین" (Anglia Ruskin University) انگلیس با بررسی اسکن‌های مغزی دریافته‌اند مغز بیماران و درمانگران حین جلسات موسیقی درمانی با یکدیگر هماهنگ می‌شود.
۱۳۹۸/۰۴/۲۲ / مغز / اسکن مغزی
حل معمای کما و افسردگی با ام.آر.آی 4 روزه
پژوهشگران اخیراً اظهار کرده‌اند که اسکن ام.آر.آی که چهار روز به طول می‌انجامد می‌تواند تصاویری بسیار دقیق از مغز تولید کند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۰
هنگام رویارویی با ربات‌های انسان‌نما چه اتفاقی در مغز می‌افتد؟
پژوهشگران با مطالعه‌ی اسکن مغز افراد حین مشاهده‌ی تصاویر انسان‌ها و ربات‌ها، فعالیت مغزی پشت‌صحنه‌ی اثر دره وهمی را توصیف کردند.
۱۳۹۸/۰۲/۲۸
امکان پیش‌بینی آلزایمر سال‏ها قبل از بروز آن وجود دارد؟
محققان آمریکایی به تازگی انواع مختلفی از نشانگرهای زیستی را شناسایی کرده‌اند که می‌توانند پیش از دیده‏شدن علائم بیماری آلزایمر، بروز آن را پیش‌بینی کند.بسیاری از محققان معتقدند که فاز قبل از شروع بیماری آلزایمر می‌تواند بیش از یک دهه قبل از مشاهده بالینی بیماری آغاز شود. در حالی‌که تعداد زیادی از داروهای مربوط به بیماری آلزایمر در آزمایشات بالینی شکست خورده‌اند، به نظر می‌رسد که این مرحله پیش‏بالینی جدید می‌تواند بهترین روش درمانی برای آلزایمر باشد. متاسفانه تاکنون هیچ چهارچوب مشخصی برای تشخیص دقیق آلزایمر در مراحل اولیه وجود نداشته است. آزمایش خون، اسکن «برش‌نگاری با گسیل پوزیترون»، آزمایش‌های چشمی و ژنتیکی راه‌هایی هستند که تا به امروز برای تشخیص بیماری استفاده شده است. ولی تاکنون هیچ نشانگر …
۱۳۹۸/۰۱/۱۴
استفاده از «اسکن سه بعدی شفاف» برای بررسی اختلالات مغزی
اسکن های سه بعدی کاربردهایی متعدد دارند و به نظر می رسد کاربردهای این اسکن ها در شناسایی و درمان اختلالات مغزی بیماران بسیار مفید است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •