جمعه, ۲۲ فروردین, ۱۳۹۹ / 10 April, 2020
اصلاح قانون انتخابات
قانون انتخابات ریاست‌جمهوری و مساله تداخل وظایف
۳ روز قبل / قانون انتخابات / انتخابات ریاست جمهوری / قوه قضاییه
قانون انتخابات ریاست‌جمهوری و مساله تداخل وظایف
تهران- ایرنا- با اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری در مجلس نهم از دایره اختیارات وزارت کشور به عنوان متولی اجرای انتخابات به نفع دیگر نهادها از جمله شورای نگهبان کاسته‌شد. حضور پررنگ‌تر قوه قضاییه در فرایند انتخابات از دیگر نتایج این اصلاحات بود.
استانی‌شدن انتخابات؛ طرحی بی‌سرانجام
۱۳۹۹/۰۱/۱۰ / شورای نگهبان / انتخابات مجلس شورای اسلامی
استانی‌شدن انتخابات؛ طرحی بی‌سرانجام
تهران- ایرنا- طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که در سال ۹۷ از سوی نمایندگان ارائه و با عنوان طرح استانی شدن انتخابات مجلس شناخته‌می‌شود بعد از ایرادات بیست‌ودوگانه شورای نگهبان، در بهارستان مسکوت و بلاتکلیف رها شده‌است.
نمایندگان مجلس یازدهم با چه تحصیلاتی راهی بهارستان شدند؟ +جدول
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ / مجلس یازدهم / اصلاح قانون انتخابات
نمایندگان مجلس یازدهم با چه تحصیلاتی راهی بهارستان شدند؟ +جدول
مروری بر تحصیلات راهیافتگان به مجلس نشان می دهد که در برخی استان ها چون اصفهان، بوشهر، تهران، سیستان و بلوچستان و فارس نمایندگانی با تحصیلات دکترا دست برتر را دارند. در استان خراسان رضوی و بعد اصفهان نیز تعداد نمایندگان با تحصیلات حوزوی بیشتر از دیگر استان هاست.
۱۳۹۸/۱۲/۲۸
بی‌اعتمادی آمریکایی‌ها به رای‌گیری الکترال
بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی موسسه تحقیقاتی پیو در واشنگتن، مشخص شد که اغلب شهروندان آمریکایی دیگر تمایلی به سیستم کنونی انتخاباتی (الکترال) برای انتخاب رئیس‌جمهور ندارند و معتقدند باید با اصلاح قانون اساسی، از این پس انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده نه رقابتی میان مجمع برگزینندگان برای کسب آرای الکترال بلکه باید در سطح ملی برگزار شود تا همگان بتوانند نظر مستقیم خود را درباره کاندیداها ابراز کنند. البته هم اکنون تمایل به تغییر این روند بین دموکرات‌ها بیش از جمهوری‌خواهان دیده می‌شود.
پوتین مصوبه ای که او را دوباره رئیس جمهور می کند را تایید کرد
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
پوتین مصوبه ای که او را دوباره رئیس جمهور می کند را تایید کرد
مسکو - ایرنا - رئیس جمهوری روسیه طرح اصلاح قانون اساسی روسیه را که در آن قید شده او بار دیگر می تواند در انتخابات ریاست جمهوری (سال ۲۰۲۴ میلادی) شرکت کند را با امضای خود تایید کرد.
تصویب لایحه اصلاح قانون اساسی روسیه/پوتین می‌تواند باز هم در انتخابات شرکت کند
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
تصویب لایحه اصلاح قانون اساسی روسیه/پوتین می‌تواند باز هم در انتخابات شرکت کند
بعد از تصویب لایحه اصلاحات در قانون اساسی روسیه در دومای دولتی، شورای فدراسیون (پارلمان اعلاء) نیز با اکثریت آراء این سند را تصویب کرد که از جمله موارد آن اجازه پوتین برای شرکت در انتخابات بعدی ریاست جمهوری است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
با پوتین تا همیشه!
دومای روسیه روز سه شنبه در شور دوم خود، سرانجام اصلاحیه های پیشنهادی رئیس جمهوری روسیه برای قانون اساسی این کشور را تصویب کرد تا ولادیمیر پوتین که تا سال ۲۰۲۴ میلادی می‌تواند در مسند قدرت باشد، این امکان را پیدا کند که بار دیگر رئیس جمهوری روسیه شود.پس از آن که ولادیمیر پوتین به دومای روسیه آمد و دیدگاه‌های خود را در مورد این پیشنهادها بیان کرد، فقط یکی از اصلاحیه ها تایید شد و در نتیجه آن، احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی رد شد اما صفر شدن دوره های قبلی ریاست جمهوری پوتین امکان پذیر شد. اصلاحاتی که پوتین پیشتر پیشنهاد کرده بود در نشست دوما یا پارلمان روسیه بررسی نشد و نمایندگان بدون بحث در حمایت از آن رای دادند تا میزان رضایت پارلمان روسیه از عملکرد رئیس جمهوری به شکل آشکاری نمایان …
خیز کویت برای اصلاح قانون اساسی در میان مخالفت‌های داخلی
۱۳۹۸/۱۲/۱۷ / اصلاح قانون اساسی / کویت
خیز کویت برای اصلاح قانون اساسی در میان مخالفت‌های داخلی
منابع آگاه از قصد دولت کویت برای اصلاح و تغییر در قانون اساسی و قانون انتخابات این کشور خبر دادند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۴
خشونت‌ها در هند به پارلمان رسید
قانون‌گذاران وابسته به احزاب مخالف و موافق روز سه‌شنبه در پارلمان هند به دلیل خشونت‌های یک هفته گذشته در شمال‌شرق دهلی نو با یکدیگر درگیر شدند. حزب عام آدمی (ای‌ای‌پی) که در انتخابات ایالت دهلی به پیروزی رسیده است، به همراه حزب تریمونال کنگره ایالت بنگال و حزب کنگره ضمن انتقاد از حزب حاکم بهارتیا جانتا پارتی (بی‌جی‌پی) خواستار استعفای آمیت شاه، وزیر کشور هند شدند. با ادامه مشاجره احزاب موافق و مخالف هند جلسات هر دو پارلمان بالا و پایین هند تا فردا تعطیل شد. راهول گاندی، ساشی تارور و چندین عضو دیگر پارلمان به خشونت‌های دهلی نو اعتراض کردند و خواستار استعفای وزیر کشور هند شدند. احزاب مخالف هند همچنین در محوطه بیرونی پارلمان در دهلی نو با در دست داشتن …
ایمانی به فراکسیون امید: آقایان چرا در این ۴ سال قانون انتخابات را اصلاح نکردید
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
ایمانی به فراکسیون امید: آقایان چرا در این ۴ سال قانون انتخابات را اصلاح نکردید
یک تحلیلگر سیاسی اصولگرا گفت: آقایان فراکسیون امید چرا در این ۴ سال قانون انتخابات را تغییر نداده و اصلاح نکردند، تلاششان را می کردند و به بن بست می خوردند و بعد می گفتند ما تلاش خود را کردیم.
در چه شرایطی انتخابات به مرحله دوم کشیده می‌‍‌‌شود؟
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
در چه شرایطی انتخابات به مرحله دوم کشیده می‌‍‌‌شود؟
شرایط و چگونگی دو مرحله‌ای‌ شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در آخرین اصلاحیه قانون انتخابات مجلس تصریح شده است. به گزارش فارس، براساس تصمیم هیأت اجرایی انتخابات، دور دوم انتخابات دوره یازدهم 29 فروردین ماه 99 برگزار می‌شود. بر اساس آخرین اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که خرداد ماه سال 95 به تصویب رسید، ماده 8 و 9 قانون که در مورد شرایطی هستند که منجر به کشیده شدن انتخابات به دور دوم می‌شود، اصلاح شد و امسال اولین دوره است که این قانون اجرایی خواهد شد. طبق این قانون، در انتخابات مجلس شورای اسلامی فرد منتخب در مرحله اول انتخابات باید حداقل 20 درصد از کل آراء را کسب کند و انتخاب در مرحله دوم و همچنین انتخابات میان‌دوره‌ای با کسب اکثریت نسبی به هر میزان است. همچنین …
انتخابات دوم اسفند؛ دغدغه‌ها و امیدها
۱۳۹۸/۱۲/۰۲ / انتخابات مجلس شورای اسلامی / اصلاح قانون انتخابات / مشارکت سیاسی / خانه احزاب ایران / گام ششم، روز انتخابات
انتخابات دوم اسفند؛ دغدغه‌ها و امیدها
تهران- ایرنا- نتیجه انتخابات امروز به رغم نگرانی و دغدغه‌هایی که طی روزهای منتهی به دوم اسفندماه بیان‌شد گامی در مسیر مردم‌سالاری دینی است و برآیند آن می‌تواند انتخاب نمایندگانی باشد که به سلیقه و خواست آحاد جامعه نزدیک‌ترند.
تمسخر انتخابات با توزیع قلیان و کباب!
۱۳۹۸/۱۲/۰۱
تمسخر انتخابات با توزیع قلیان و کباب!
در انتخابات مجلس، هر بار با پدیده‌های عجیبی روبرو می‌شویم. در حوزه‌های انتخاباتی کوچک‌تر از قدیم همواره خبر‌هایی مبنی بر پرداخت پول برای خرید رای شنیده می‌شود. حتی مجالس مختلفی که در آن پذیرایی مفصلی وجود دارد نیز تدارک دیده می‌شود تا با این روش، جذب رای صورت بگیرد. واقعیت این است که هیچ راهی جز اصلاح قانون انتخابات و محوری کردن احزاب نداریم تا این پدیده‌ها تکرار نشود. اگر احزاب محوری باشند دیگر کباب و مسائل جنسی در برنامه‌های کاندیدا‌ها دیده نمی‌شود. آن زمان احزاب باید با برنامه منسجم پا به عرصه بگذارند تا بتوانند به قدرت برسند. همچنین نظارت بر عملکرد احزاب و گردش‌های مالی آن‌ها نیز کار شدنی تری است تا اینکه بخواهیم به سراغ تک تک افراد برویم و آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. بدون تعارف تا این …
۱۳۹۸/۱۲/۰۱
مشارکت کمتر از 50‌درصد نخواهد بود
تنها چندروز پس از کنفرانس مطبوعاتی حسن روحانی، نشست خبری عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با حضور ‏خبرنگاران داخلی و خارجی در هتل لاله تهران برگزار شد. آخرین نشست سخنگوی شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات ‏مجلس یازدهم به گونه‌ای بود که با پاسخ‌های کوتاه سخنگوی شورای نگهبان این اجازه را به اکثر خبرنگاران حاضر در سالن داد ‏تا سوال‌های خود را مطرح کنند. نشستی که بیش از گذشته برای آن تدارک دیده بودند و اجرای  آن برعهده محمدرضا حیاتی مجری مشهور ‏خبر صداوسیما بود. اصرار بر پاسخگویی به همه سوال‌ها، در میانه کنفرانس خبری هم باعث شد حیاتی از ‏خبرنگاران خارجی درخواست کند تا بازهم برای سوال جدید ثبت‌‎نام کنند. کدخدایی در ابتدای این نشست گفت: «درباره …
۱۳۹۸/۱۲/۰۱
قهر کردن با صندوق رای باعث پیشروی معاندان به منافع ملی است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با صدور پیامی تاکید کرد: قهر کردن با صندوق رای که از مهمترین ارکان رفتار مدنی و پیشفرض دموکراسی است، نه تنها نتیجهای مطلوب نخواهد داشت بلکه باعث پیشروی جریانهای افراطی داخل و خارج کشور و رشدنیروهایمعاندمنافعملیوتمامیتارضیایرانعزیزاست. علی اکبر ناطق نوری روز چهارشنبه در این پیام خطاب به ملت ایران تصریح کرد:در انتخابات پیش رو که قرار است افرادی صلاحیت خود را از رای مردم کسب کردهتا به نمایندگی از آنان سخن گفته و مطالبهگری کنند، قهر کردن با صندوق رای که ازمهمترین ارکان رفتار مدنی و پیشفرض دموکراسی است، نه تنها نتیجهای مطلوب نخواهدداشت بلکه باعث پیشروی جریانهای افراطی داخل و خارج کشور و رشد نیروهای معاند منافع ملی و تمامیتارضی ایران عزیز است. وی افزود: در این شرایط حساس …
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / انتخابات مجلس 98 / انتخابات مجلس یازدهم / مجید انصاری
انصاری: باید کسانی که مردد هستند را ترغیب به مشارکت در انتخابات کنیم
به گزارش مهر، مجید انصاری سر لیست ائتلاف اصلاح طلبان عصر امروز (چهارشنبه ۳۰ بهمن) در همایش مردمی این ائتلاف در مجموعه ورزشی معتمدی، اظهارداشت: عده‌ای در تلاشند که خانه ملت از حضور نمایندگان بخش عظیمی از مردم یعنی اصلاح طلبان و نواندیشان خالی بماند. در این چند روز مدعیان اصولگرایی امتحان پایبندی خود به قانون و اصول شرعی و اخلاقی نشان دادند.
کاندیداها چقدر رای بیاورند وارد مجلس می شوند؟
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / انتخابات مجلس یازدهم / اصلاح قانون انتخابات
کاندیداها چقدر رای بیاورند وارد مجلس می شوند؟
براساس اصلاحیه قانون انتخابات مجلس، حداقل میزان رای آوری کاندیداهای مجلس ۲۰ درصد از کل آرا است.
بادامچیان: اصلاح‌طلبی عامل همه مشکلات کشور است
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
بادامچیان: اصلاح‌طلبی عامل همه مشکلات کشور است
دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی با تأکید بر اینکه در یک کار جمعی، باید به نتیجه، احترام گذاشت، گفت: حزب مؤتلفه از فهرست شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب اسلامی حمایت می‌کند / بادامچیان گفت: جریان اصلاح طلب که عامل اصلی همه مشکلات کشور و ملت است، در این دوره علیرغم تهاجمات علیه شورای محترم نگهبان و حملات به نظارت استصوابی که در قانون اساسی دارای جایگاهی است، در این انتخابات ورود کرده است.
ابتکار: افرادی را به مجلس بفرستیم که به اصلاحات اعتقاد دارند
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / معصومه ابتکار / زنان / روز مادر / انتخاب درست / انتخابات مجلس یازدهم
ابتکار: افرادی را به مجلس بفرستیم که به اصلاحات اعتقاد دارند
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه تاکید معاونت بر این است که هرگونه مجوز برای ازدواج زیر ۱۳ سال در قانون متوقف شود گفت: امیدواریم به دلیل اهمیت این موضوعات و ضرورت اصلاح قانون تلاش کنیم در انتخابات آینده افرادی را به مجلس بفرستیم که به این اصلاحات اعتقاد دارند. به نظر این موضوع حداقل دلیلی است که با وجود همه دل نگرانی‌ها باید در موضوع انتخابات مجلس مشارکت داشته باشیم، زیرا افرادی هستند که هیچ اعتقادی به این اصلاحات ندارند و معتقدند همه اینها مسایل نادرستی است.
مجلس قوی برای سربلندی ایران
۱۳۹۸-۱۱-۲۶
مجلس قوی برای سربلندی ایران
رقابت بر سر ۲۹۰ کرسی مجلس شورای اسلامی، به مرحله پایانی رسیده و می‌توان گفت جمعه این هفته، با برگزاری انتخابات و چند روزی که صرف شمارش و اعلام آرا می‌شود، این مرحله به پایان می‌رسد. پیش‌ازاین، بر اساس قانون انتخابات، اگر در انتخابات مجلس، نامزدی ۲۵ درصد آرای مأخوذه را کسب نمی‌کرد، انتخابات به دور دوم راه می‌یافت و اغلب اوقات در شهرهای بزرگ و به‌ویژه تهران، انتخابات مجلس دومرحله‌ای می‌شد که با اصلاح قانون انتخابات و کاهش کف رأی به ۱۵ درصد، به نظر می‌رسد این مسئله حل‌شده باشد و انتخابات در همین مرحله اول تمام شود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۵
اصولگرایان و اصلاح‌طلبان نتوانستند به وحدت برسند/ اصولگرایان با لیست «مداح، جبهه و ائتلاف» وارد انتخابات شدند؛ اصلاح‌طلبان با لیست «شورای هماهنگی و کارگزاران»!
همین رویکرد را برخی سیاسیون هم یادآور شده اند و تاکید کرده اند اینکه لیستی بواسطه فعالیت احزاب سیاسی شکل می گیرد و مردم یکجا باید به آن رأی بدهند یکی از آسیب هایی است که قانون انتخابات دارد و حتما باید این رویه برای انتخابات های بعدی مورد اصلاح و بازنگری قرار بگیرد تا چهره های توانمند و کارآمد آنهم بواسطه شناخت مردم بتوانند راهی قوه مقننه شوند و برای بهبود رویه ها و امور قانوگذاری کنند...
کدخدایی: 7هزار نفر کافی نیست؟
۱۳۹۸/۱۱/۲۴
کدخدایی: 7هزار نفر کافی نیست؟
عباسعلی کدخدایی، قائم‌مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان طی اظهاراتی در برنامه تلویزیونی درباره نحوه بررسی صلاحیت نامزدهای مجلس گفت: بارها بنده پیشنهاد داده‌ام که چرا قانون اصلاح نمی‌شود، باید قانون براساس شرایط روز اصلاح شود. چرا ما باید بیش از ۱۶‌هزار نفر ثبت‌نام‌کننده داشته باشیم، حدود ۷‌هزار نفر صلاحیتشان تأیید شده است؛ یعنی برای هر کرسی حدودا ۲۴ نفر. آیا از جهت تعداد کافی نیست؟ فرهنگ انتخابات را پا‌به‌پای اقتضائات جامعه بالا نیاورده‌ایم. باید از احزاب استفاده کنیم، در موضوع انتخابات چرا شورای نگهبان …
عدالت اقتضا می‌کند که همه گروه‌های سیاسی فرصت برابر برای رقابت در صحنه انتخابات داشته باشند/ قانون انتخابات باید اصلاح شود
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / الهام امین زاده / انتخابات مجلس 98 / معاون حقوقی اسبق رییس جمهور
عدالت اقتضا می‌کند که همه گروه‌های سیاسی فرصت برابر برای رقابت در صحنه انتخابات داشته باشند/ قانون انتخابات باید اصلاح شود
ایلنا: معاون حقوقی اسبق رییس‌جمهور گفت: عدالت اقتضا می‌کند که همه گروه‌های سیاسی فرصت برابر برای رقابت و حضور در صحنه انتخابات داشته باشند.
رفراندوم در راه است؟
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
رفراندوم در راه است؟
   [مجتبی رحیمی]  چند روز پس از آنکه حزب «اتحاد ملت» در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهوری ایران خواستار ‏برگزاری همه‌پرسی درباره نظارت استصوابی شده بود، حسن روحانی در زیر همان نامه دستور داد تا ‏‏«لایحه اصلاح موضوع نظارت بر انتخابات» تهیه شود. حسن روحانی، در پی‌نوشت نامه حزب اتحاد ‏ملت، از معاون اول، وزیر کشور و معاون حقوقی خود خواسته تا لایحه‌ای برای «اصلاح بخش نظارت ‏بر انتخابات» تهیه و ارایه شود‎. ‏ زیر دستور حسن روحانی برای تهیه لایحه اصلاح موضوع نظارت بر انتخابات، اسحاق جهانگیری ‏معاون اول او نیز از معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری خواسته تا این لایحه در «اولین فرصت» به دولت ‏ارایه …
۱۳۹۸/۱۱/۱۷
خبر سیاسی
واکنش روحانی به درخواست همه پرسی«اتحاد ملت» دستور رئیس‌جمهوری برای ارایه لایحه اصلاح موضوع نظارت بر انتخابات رئیس‌جمهوری در نامه‌ای خطاب به معاون اول خواستار تهیه و ارایه لایحه‌ای برای اصلاح بخش نظارت بر ‏انتخابات شد‎.در پی نامه حزب اتحاد ملت ایران اسلامی به رئیس‌جمهوری و درخواست ارایه لایحه قانونی به مجلس برای ‏همه‌پرسی درخصوص نظریه تفسیری شورای نگهبان از اصل ۹۹ قانون اساسی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ‏حسن روحانی در پی نوشت این نامه دستور داد: «لایحه‌ای برای اصلاح بخش نظارت با کمک جناب آقای ‏دکتر رحمانی فضلی، سرکار خانم دکتر جنیدی و جناب آقای دکتر امیری حقوقی تهیه و ارایه شود.»همچنین اسحاق جهانگیری پس از دستور …
۱۳۹۸/۱۱/۱۷
تدوین لایحه اصلاح نظارت بر انتخابات
رئیس‌جمهوری در نامه‌ای خطاب به معاون اول خواستار تهیه و ارایه لایحه‌ای برای اصلاح بخش نظارت بر ‏انتخابات شد‎.در پی نامه حزب اتحاد ملت ایران اسلامی به رئیس‌جمهوری و درخواست ارایه لایحه قانونی به مجلس برای ‏همه‌پرسی درخصوص نظریه تفسیری شورای نگهبان از اصل ۹۹ قانون اساسی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ‏حسن روحانی در پی نوشت این نامه دستور داد: «لایحه‌ای برای اصلاح بخش نظارت با کمک جناب آقای ‏دکتر رحمانی فضلی، سرکار خانم دکتر جنیدی و جناب آقای دکتر امیری حقوقی تهیه و ارایه شود.»همچنین اسحاق جهانگیری پس از دستور رئیس‌جمهوری در پی‌نوشت نامه‌ای به لعیا جنیدی نوشت: «سرکار ‏خانم جنیدی پیشنهادی در نخستین فرصت تهیه …
دستور مهم رئیس جمهور به جهانگیری برای ارائه لایحه اصلاح موضوع نظارت بر انتخابات و اصل رفراندوم در قانون اساسی
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / حسن روحانی / رفراندوم
دستور مهم رئیس جمهور به جهانگیری برای ارائه لایحه اصلاح موضوع نظارت بر انتخابات و اصل رفراندوم در قانون اساسی
رییس جمهوری در نامه‌ای خطاب به معاون اول خواستار تهیه و ارائه لایحه‌ای برای اصلاح بخش نظارت بر انتخابات شد.
تبعیت از قانون؛ بهترین راه برون رفت از مجادلات انتخاباتی
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / عباس علی کدخدائی / شورای نگهبان / مجلس یازدهم / احمد مازنی / انتخابات مجلس شورای اسلامی / مجمع تشخیص مصلحت نظام / چالش نظارت بر انتخابات مجلس
تبعیت از قانون؛ بهترین راه برون رفت از مجادلات انتخاباتی
تهران- ایرنا- بحث و جدل ها در خصوص ردصلاحیت ها و عملکرد شورای نگهبان به عنوان ناظر انتخابات در حالی در رسانه ها اصولگرا و اصلاح طلب ادامه دارد که به نظر می رسد قانون و تبعیت بی چون و چرا از آن، یکی از بهترین و راهبردی ترین روش های برون رفت از فضای کنونی و حضور حداکثری مردم در دوم اسفندماه است.
دردسرهای یکی بودن ناظر و داور بررسی صلاحیت‌ کاندیداها /نقص قانون انتخابات چه زمانی اصلاح خواهد شد؟
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / شورای نگهبان / انتخابات مجلس یازدهم
دردسرهای یکی بودن ناظر و داور بررسی صلاحیت‌ کاندیداها /نقص قانون انتخابات چه زمانی اصلاح خواهد شد؟
ایسنا نوشت: در سال‌های اخیر کاندیداهای انتخابات مجلس در مراحل پایانی بررسی صلاحیت‌ها و در صورت عدم احراز صلاحیت‌شان از سوی شورای نگهبان باید به همین شورا اعتراض کنند، موضوعی که برخی فعالان سیاسی و حقوقی و نمایندگان فعلی مجلس مانند دوره‌های گذشته آن را نقص قانون و دور باطل می‌دانند و می‌گویند باید مرجع بالاتری برای رسیدگی به این اعتراضات وجود داشته باشد و البته سخنگوی شورای نگهبان معتقد است که «اراده‌ای برای تغییر قانون انتخابات وجود ندارد.»
میرسلیم: کسانی که دنبال همه‌پرسی بودند حالا باید سرافکنده باشند/ مجلس و دولت قانون انتخابات را اصلاح نکردند، حالا به شورای نگهبان فشار می‌آورند!/ اگر قالیباف تخلفی کرده قوه‌قضائیه باید رسیدگی کند، نه خبرنگاران
۱۳۹۸-۱۱-۱۵
میرسلیم: کسانی که دنبال همه‌پرسی بودند حالا باید سرافکنده باشند/ مجلس و دولت قانون انتخابات را اصلاح نکردند، حالا به شورای نگهبان فشار می‌آورند!/ اگر قالیباف تخلفی کرده قوه‌قضائیه باید رسیدگی کند، نه خبرنگاران
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اگر مشکلات جمهوری اسلام حل شود خیرش به همه جهان و بشریت می‌رسد، گفت: برای همین است که دشمنان خارجی جمهوری اسلامی و عوامل داخلی آنها در چارچوب تخریب انقلاب اسلامی از بدو پیروزی انقلاب تاکنون تلاش بی وقفه ای از خود نشان داده اند، تا ما دچار مشکل باشیم؛ هرچند بعضی ایرات داخلی هم داریم.
۱۳۹۸/۱۱/۱۵
بهره برداری و کلنگ زنی  ۵۹۰ طرح عمرانی  و اقتصادی در دهه فجر
مرضیه کولانی : استاندار همدان در نخستین روز از دهه فجر در جمع خبرنگاران از بهره برداری و کلنگ زنی  ۵۹۰ طرح با اعتبار ۹۴۴ میلیارد تومان و اشتغالزایی هزارو ۱۷۵ نفر خبر داد.سید سعید شاهرخی گفت:  امروز مسوولیتی بزرگ  به واسطه  رای مردم به ما واگذار شده و باید در  جهت خدمات شایسته به مردم گام برداریم و در عرصه انتخابات امروز باید شرایط را برای انتخاب شونده  و انتخاب کننده فراهم کنیم.وی افزود: ظرفیت  بزرگی در قانون اساسی وجود دارد که ناشی از بخش جمهوریت نظام است و آن  جایی در قانون اساسی است که سرنوشت مردم را به خودشان واگذار کرده است.وی تصریح کرد: امروز  استقرار جمهوری اسلامی انتخاب معتمدین  و نخبگان را به خود مردم  واگذار کرده تا سبک و روش اداره کشور و قانونگذاری توسط نخبگان و منتخبین مردم رقم زده …
آیت الله شب زنده دار: قانون انتخابات نیازمند اصلاح است/ در احراز صلاحیت ها تنها معیار قانون بوده است
۱۳۹۸/۱۱/۱۴
آیت الله شب زنده دار: قانون انتخابات نیازمند اصلاح است/ در احراز صلاحیت ها تنها معیار قانون بوده است
شفقنا- عضو فقهای شورای نگهبان با رد دخالت احزاب و گروه ها در تائید یا ردّ صلاحیت کاندیداها گفت: یکی از مشکلات مهم قانون انتخابات است که باید اصلاح شود. به گزارش شفقنا، آیت الله شب زنده دار در درس...
۱۳۹۸/۱۱/۱۴
راهکارهای سه‌ گانه در مسیر اصلاح نظارت استصوابی
بارها از زبان رییس‌جمهوری کلمه رفراندوم و مراجعه به آرای عمومی را شنیده‌ایم؛ موضوعی که یکی از اصول و تاکتیک‌های قانون اساسی است و اجرای آن از قضا بر عهده رییس‌جمهوری. متاسفانه تا امروز آقای روحانی تنها از رفراندوم صحبت‌ کرده و گامی عملی در این راستا برنداشته است؛ در این میان حزب اتحاد ملت در بیانیه‌ای موضوع رفراندوم برای نظارت استصوابی را پیشنهاد کرد و از رییس‌جمهوری خواسته تا در رابطه با نظارت استصوابی، این اصل مغفول مانده قانون اساسی را کلید بزند. نکته‌ای که نباید از نظر دور داشت اینکه رفراندوم یکی از چارچوب‌هایی است که وقتی مشکلاتی در کشور ایجاد می‌شود، می‌توان برای برون‌رفت از آن به آرای عمومی متوسل شد، موضوعی که هیچ جای ترس و واهمه‌ای …
کدخدایی: هر کدام از مقامات که بخواهند، پرونده‌ داوطلبان را در اختیارشان می‌گذاریم
۱۳۹۸/۱۱/۱۳
کدخدایی: هر کدام از مقامات که بخواهند، پرونده‌ داوطلبان را در اختیارشان می‌گذاریم
سخنگوی شورای نگهبان بر ضرورت اصلاح قانون و روش‌ها در انتخابات تاکید کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۳
کدخدایی: صلاحیت پنجاه درصد داوطلبان احراز شد
سخنگوی شورای نگهبان بر ضرورت اصلاح قانون و روش‌ها در انتخابات تاکید کرد.
کدخدایی: باید قانون و روش‌ها را اصلاح کنیم / ثبت نام گسترده، ما را از انجام وظیفه اصلی خود بازمی‌دارد
۱۳۹۸/۱۱/۱۳
کدخدایی: باید قانون و روش‌ها را اصلاح کنیم / ثبت نام گسترده، ما را از انجام وظیفه اصلی خود بازمی‌دارد
سخنگوی شورای نگهبان بر ضرورت اصلاح قانون و روش‌ها در انتخابات تاکید کرد. وی تصریح کرد: ما هنوز نتوانستیم مدیریت روشنی برای ثبت نام اولیه داوطلبان داشته باشیم تا هم حقوق آنان تضمین شود و هم مشکلات بعدی نداشته باشیم.
موافقت شورای نگهبان با طرح شفافیت مالی کاندیداها/ قانون برای انتخابات اسفند اجرا می‌شود؟
۱۳۹۸/۱۱/۰۹ / شورای نگهبان / اصلاح قانون انتخابات / مجلس دهم
موافقت شورای نگهبان با طرح شفافیت مالی کاندیداها/ قانون برای انتخابات اسفند اجرا می‌شود؟
تسنیم نوشت: رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: با رایزنی که با شورای نگهبان داشته‌ایم نظر مساعد اولیه اعضای شورا را برای طرح شفافیت مالی کاندیداها را اخذ کرده‌ایم.
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
کافه مجلس
  طرح‌های ضد آمریکایی در مجلس جلسات علنی این هفته بهارستان در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه تشکیل می‌شود. ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح دوفوریتی شفاف‌سازی منابع تأمین مالی تبلیغات و فعالیت‌های انتخاباتی با اصلاح برخی مواد قانون انتخابات مجلس ازجمله مهم‌ترین دستو‌رهای کار‌این هفته صحن علنی مجلس است. همچنین قرار است نمایندگان این هفته 4طرح ضد‌آمریکایی را ازجمله طرح الزام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به حمایت از ساخت فیلم‌های ضدآمریکایی، طرح تاسیس موزه جنایات آمریکا، …
«پول‌کراسی» در انتخابات؛ نتیجه لجاجت مجلس/ مخالفان شورای نگهبان یک سوزن هم به خود بزنند
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / ایراد شورای نگهبان / پول کراسی / طرح اصلاح قانون انتخابات / لایحه جامع انتخابات / مجلس شورای اسلامی
«پول‌کراسی» در انتخابات؛ نتیجه لجاجت مجلس/ مخالفان شورای نگهبان یک سوزن هم به خود بزنند
دستور هفتگی مجلس | بررسی مواد باقیمانده طرح شفافیت هزینه‌های انتخاباتی
۱۳۹۸/۱۱/۰۲
دستور هفتگی مجلس | بررسی مواد باقیمانده طرح شفافیت هزینه‌های انتخاباتی
بررسی مواد باقیمانده طرح دو فوریتی شفاف‌سازی منابع تأمین مالی تبلیغات و فعالیت‌های انتخاباتی با اصلاح برخی مواد قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در دستور کار هفته آینده نمایندگان است.
انتقاد یک عضو حقوقدان شورای نگهبان از اصلاح نکردن قانون انتخابات در مجلس
۱۳۹۸/۱۰/۳۰
انتقاد یک عضو حقوقدان شورای نگهبان از اصلاح نکردن قانون انتخابات در مجلس
یک عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: متأسفانه قانون جدید انتخابات که از سوی شورای نگهبان بابت استانی شدن انتخابات رد شد، از سوی نمایندگان مجلس اصلاح نشد تا به این دوره از انتخابات مجلس برسد.
شورای نگهبان اطلاعات خصوصی دربارۀ هر نامزد ندارد
۱۳۹۸/۱۰/۳۰
شورای نگهبان اطلاعات خصوصی دربارۀ هر نامزد ندارد
عضو حقوقدان گفت: قانون جدید انتخابات از سوی نمایندگان مجلس اصلاح نشد تا به این دوره برسد و شورای نگهبان از طریق قانون جدید بهتر می‌توانست به صلاحیت‌ها رسیدگی کند.
محمود صادقی: برخی داوطلبان قصد طرح دعوا علیه کدخدایی را دارند / کدخدایی مغالطه می‌کند
۱۳۹۸/۱۰/۳۰
محمود صادقی: برخی داوطلبان قصد طرح دعوا علیه کدخدایی را دارند / کدخدایی مغالطه می‌کند
کجای قانون انتخابات این اجازه را به شورای نگهبان داده که وقتی نمی‌تواند جزئیات را بگوید همه را متهم کند.آقای کدخدایی به عنوان سخنگو حق ندارد این حرف‌ها را بزند، اما او وارد مسایلی می‌شود که در حیطه کار سخنگویی نیست.اظهارات آقای کدخدایی در متهم ساختن نمایندگان رد صلاحیت شده قابل تعقیب است. برخی داوطلبان قصد طرح دعوا علیه آقای کدخدایی را دارند.وقتی درباره انتشار جزئیات پرونده نامزد‌ها صحبت شود نمی‌توان قانون انتخابات را مقصر دانست. اما در ردصلاحیت‌ها و نظارت استصوابی، قانون انتخابات نقص زیادی دارد.اگر نمایندگان بگویند که نظارت استصوابی نباشد یا در صدد تغییر آن باشند شورای نگهبان باید آن را تأیید کند، اما خودش جلویش را می‌گیرد.نحوه عملکرد شورای نگهبان در اجرای قانون فعلی هم بر اساس تفسیر سلیقه‌ای …
اگر مجلس قانون انتخابات را اصلاح‌ می‌کرد، بهتر به صلاحیت‌ها رسیدگی می‌شد
۱۳۹۸/۱۰/۳۰
اگر مجلس قانون انتخابات را اصلاح‌ می‌کرد، بهتر به صلاحیت‌ها رسیدگی می‌شد
عضو حقوقدان گفت: قانون جدید انتخابات از سوی نمایندگان مجلس اصلاح نشد تا به این دوره برسد و شورای نگهبان از طریق قانون جدید بهتر می‌توانست به صلاحیت‌ها رسیدگی کند.
۱۳۹۸/۱۰/۳۰
شورای نگهبان در اعلام جزئیات پرونده‌ها ممنوعیت قانونی دارد
روز گذشته علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در انتقاد از علت‌های بیان‏شده در مورد ردصلاحیت نامزدهای انتخاباتی از جانب شورای نگهبان گفت: مطلبی از جانب سخنگوی شورای نگهبان از سوی رسانه‌ها منتشر شد که علت ردصلاحیت را سوء‌استفاده اقتصادی بیان می‌کرد، این مطلب درست نیست. عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به سخنان لاریجانی، گفت: اگر رئیس محترم مجلس در جریان قرار نگرفته اشکال از نمایندگانی است که مراجعه کردند، اما جزئیات را اعلام نکرده‌اند. ما به عنوان شورای نگهبان از جهت قانونی ممنوعیت داریم که جزئیات پرونده‌ها را به افکار عمومی اعلام کنیم. اگر قانون انتخابات را اصلاح می‏کردند به چنین وضعیتی نمی‌رسیدیم. نمایندگان مجلس در اصلاح قانون انتخابات کم‏لطفی کردند.وی افزود: در قانون انتخابات، …
پاسخ سخنگوی شورای نگهبان به انتقادهای لاریجانی از ردصلاحیت‌های گسترده نمایندگان مجلس
۱۳۹۸/۱۰/۲۹
پاسخ سخنگوی شورای نگهبان به انتقادهای لاریجانی از ردصلاحیت‌های گسترده نمایندگان مجلس
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه اگر مجلس قانون انتخابات را اصلاح می‌کرد چنین وضعیتی پیش نمی‌آمد، گفت: از یک مقام عالی کشور انتظار نداشتیم عملکرد هیات‌های نظارت یک جانبه قضاوت شود.
واکنش ابتکار به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / انتخابات مجلس شورای اسلامی / معصومه ابتکار / ثبت‌نام انتخابات مجلس یازدهم
واکنش ابتکار به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس
تهران-ایرنا- معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری در واکنش به رد صلاحیت نامزدهای اصلاح طلب انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در توییتی نوشت: شورای نگهبان نقش مهمی در قانون دارد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / عباسعلی کدخدایی / انتخابات مجلس یازدهم / نظارت استصوابی / سازمان صدا و سیما / قوه قضاییه / اصلاح قانون انتخابات
واکنش کدخدایی به توییت پمپئو درباره تقلب در انتخابات و یک هشدار به صداوسیما/ این که نظارت استصوابی باعث عدم مشارکت شده حرف دشمن است
تسنیم نوشت: سخنگوی شورای نگهبان گفت: با گسترش فضای مجازی و روش‌های تبلیغات، همه هر روز تبلیغات می‌کنند و ما هم مرتب تذکر می‌دهیم، حتی به صداوسیما که این آقایانی را که در برنامه‌هایتان می‌آورید داوطلب انتخابات هستند.
جلسه علنی آغاز شد/ بررسی طرح شفاف‌سازی منابع مالی تبلیغات انتخاباتی
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / علی لاریجانی / کمیسیون اقتصادی / امریکا / کمیسیون آموزش و تحقیقات / مجلس شورای اسلامی
جلسه علنی آغاز شد/ بررسی طرح شفاف‌سازی منابع مالی تبلیغات انتخاباتی
رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی در مورد طرح دوفوریتی شفاف سازی منابع مالی تبلیغات و فعالیت های انتخاباتی و اصلاح برخی مواد قانون انتخابات مجلس در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.
احزاب اصلاح طلب در انتخابات مشارکت فعالانه را دنبال می‌کنند
۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / وزارت کشور / قانون اساسی / گام دوم برای مجلس یازدهم
احزاب اصلاح طلب در انتخابات مشارکت فعالانه را دنبال می‌کنند
تهران- ایرنا- دبیر کمیسیون ماده ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی با اشاره به نشست با احزاب اصلاح طلب گفت: این احزاب, مشارکت فعالانه را دنبال می کنند نه انفعال در انتخابات و قاعدتاً باید حداقل‌هایی برای بستن لیست‌های انتخاباتی باشد.
نمایندگان سرگرم انتخابات هستند، قوانین معطل را اصلاح نمی‌کنند
۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / محمد امامی امین / معاونت استانداری تهران / مالیات بر ارزش افزوده
نمایندگان سرگرم انتخابات هستند، قوانین معطل را اصلاح نمی‌کنند
معاون استاندار تهران گفت: به برخی از نمایندگان گفتم که نیمی از شما تائید صلاحیت نمی شوید، پس لطفا کاری برای مردم کنید و قانون مالیات بر ارزش افزوده را اصلاح کنید.
برخی اظهارنظرهای انتخاباتی مقامات نظامی، نقض قانون است
۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / اصلاح طلبان / انتخابات / فلسفه / قانون / برنا
برخی اظهارنظرهای انتخاباتی مقامات نظامی، نقض قانون است
در بیست و ششمین جلسه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان تاکید شد که برخی اظهارنظرهای انتخاباتی مقامات نظامی، نقض قانون و موجب بی اعتمادی مردم به انتخابات می‌شود.
نماینده مجلس: قانون انتخابات نیاز به اصلاحات جدی دارد
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / اصلاح قانون انتخابات / اصلاحات / قانون انتخابات / نماینده مجلس
نماینده مجلس: قانون انتخابات نیاز به اصلاحات جدی دارد
شفقنا- عضو فراکسیون امید مجلس گفت: اگر امکان اینکه احزاب مدیریت جریان انتخابات را در دست بگیرند، وجود داشت، امورات سیاسی و برنامه ریزی کشور روان‌تر انجام می‌شد. خانه ملت نوشت: علی ابراهیمی در خصوص شرایط پیش از برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس، اظهار داشت: هر چه زمان می‌گذرد، فضای کشور انتخاباتی‌تر می‌شود و به نوعی توجه مردم، مسئولان و […]
وضعیت عراق با اصلاح  قانون انتخابات، درست نمی‌شود/ موانع بر سر راه فراکسیون اکثریت زیاد است
۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / عراق / برهم صالح / فراکسیون اکثریت پارلمانی عراق / ائتلاف البناء / اسعد العیدانی
وضعیت عراق با اصلاح قانون انتخابات، درست نمی‌شود/ موانع بر سر راه فراکسیون اکثریت زیاد است
ایلنا: کارشناس مسائل منطقه گفت: تغییر قانون انتخابات عراق بسیار مهم است اما فکر نمی‌کنم با اصلاح آن و حتی با تشکیل فراکسیون…
استعفای «صالح»؛ عراق دیگر بار به سوی اما واگرهای سیاسی رفت
۱۳۹۸/۱۰/۰۷
استعفای «صالح»؛ عراق دیگر بار به سوی اما واگرهای سیاسی رفت
در حالی که با اصلاح قانون انتخابات عراق، انتظار می‎رفت این کشور ولو برای مدتی کوتاه روی آرامش را ببیند، خبر استعفای احتمالی «برهم صالح»، رئیس‎جمهوری این کشور، دیگر بار پهنه سیاسی بغداد را دستخوش تردید‎هایی کرد.
کدخدایی: چرا اصلاح قانون انتخابات از دستورکار مجلس خارج شد؟
۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / اصلاح قانون انتخابات / سخنگوی شورای نگهبان
کدخدایی: چرا اصلاح قانون انتخابات از دستورکار مجلس خارج شد؟
شفقنا- سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که نظارت شورای نگهبان مشکل انتخابات نیست، مشکل انجام ندادن وظایف نمایندگی، از جمله عدم تصویب قانون جامع انتخابات در طول ۴ سال گذشته است. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با انتشار...
دیدگاه
۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / اصلاح قانون انتخابات / بودجه / پارلمان عراق / قانون / مشکلات
دیدگاه
با وجود تقلاها، مخالفت‌ها و اعتراضات جریانات و فراکسیون نمایندگان کردی در پارلمان عراق نسبت به آنچه تغییر اصلاح قانون…
خط پایان‌ناپذیر ناآرامی‎ها
۱۳۹۸/۱۰/۰۵
خط پایان‌ناپذیر ناآرامی‎ها
تغییر قانون انتخابات عراق بخشی از مطالبات مردمی این کشور در اعتراض‎های اخیر بود. اما پیچیدگی اوضاع اجتماعی و سیاسی عراق طوری است که به‌نظر نمی‎رسد با اصلاح یک قانون به بحران خاتمه دهد.
معترضان عراقی حرف خود را به کرسی نشاندند؛ قانون انتخابات عراق اصلاح شد
۱۳۹۸/۱۰/۰۵
معترضان عراقی حرف خود را به کرسی نشاندند؛ قانون انتخابات عراق اصلاح شد
پارلمان عراق 2 ماه و 3هفته و 2 روز پس از آغاز ناآرامی‎های این کشور، به وعده خود عمل کرد و اصلی‎ترین خواسته معترضان را که ایجاد اصلاحات در قانون انتخاباتی بود برآورده ساخت. اغلب احزاب با وجود اینکه قدرت آنها با این اصلاحات کاهش می‎یابد، به آن تن دادند. معترضان نیز که اکنون دیگر ایجاد اصلاحات در قانون انتخابات تنها خواسته آنها نیست، سه‎شنبه شب بعد از تصویب این اصلاحات به جشن و پایکوبی پرداختند.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / عراق / ماراتن / نجف / اعتراضات عراق
(تصاویر) برگزاری دو ماراتن در حمایت از اعتراضات در نجف
صدها نفر از مردم عراق در نجف در یک مسابقه ماراتن شرکت کردند. این ماراتن در حمایت از اعتراضات خیابانی برگزار شد و روی لباس شرکت کنندگان نیز ثورة أکتوبر (انقلاب اکتبر) نوشته شده بود. عراق در سه ماه گذشته شاهد ناآرامی های خیابانی در شهرهای مختلف است و به دنبال ادامه این ناارامی ها عادل عبدالمهدی استعفا کرد و قرار است نخست وزیر موقتی برای اصلاح قانون انتخابات و برگزاری انتخابات پارلمانی جدید تعیین شود.
محمود صادقی: مشارکت کلانشهرها در انتخابات مجلس پایین خواهد بود/ تابش: حاکمیت صلاحیت اصلاح طلبان را تایید کند تا  جنس ویترین جور باشد
۱۳۹۸/۱۰/۰۲
محمود صادقی: مشارکت کلانشهرها در انتخابات مجلس پایین خواهد بود/ تابش: حاکمیت صلاحیت اصلاح طلبان را تایید کند تا جنس ویترین جور باشد
تابش:نهادهای حاکمیتی تمهیدی ایجاد کنند تا مقدمات تائید صلاحیت داوطلبان طبق قانون انجام شود تا مردم احساس کنند در این ویترین همه جور جنسی وجود دارد.
فراکسیون منصرف‌ها؛ نزدیک به 40نماینده مجلس که در انتخابات ثبت‌نام نکرده‌اند
۱۳۹۸-۱۰-۰۲
فراکسیون منصرف‌ها؛ نزدیک به 40نماینده مجلس که در انتخابات ثبت‌نام نکرده‌اند
39نفر از نمایندگان فعلی مجلس که از نامزدی برای حضور در مجلس یازدهم انصراف داده‌اند، تشکیلاتی به‌نام فراکسیون منصرفین را تاسیس کرده‌اند و با شعار اصلاح ساختار و بازنگری در قانون اساسی، می‌خواهند فارغ از رقابت‌های انتخاباتی - تبلیغاتی در 6‌ماه باقیمانده از عمر مجلس دهم برای تقویت مجلس چاره‌اندیشی کنند.
داوطلبان حضور در مجلس؛ هر دوره بیشتر از قبل / چرا قانون اصلاح نمی‌شود؟
۱۳۹۸/۱۰/۰۲
داوطلبان حضور در مجلس؛ هر دوره بیشتر از قبل / چرا قانون اصلاح نمی‌شود؟
برای داوطلب کاندیداتوری شدن تنها حداقل‌هایی لازم است و هر دوره هم تعداد ثبت‌نام‌کنندگان بیشتر می‌شود و هم دست اندرکاران بررسی و نظارت شاکی‌تر، اما در چهار سال بین دو انتخابات گامی برای تغییر وضعیت برداشته نمی‌شود.
شفافیت منابع مالی کاندیداها؛ باور کنیم؟
۱۳۹۸-۱۰-۰۲
شفافیت منابع مالی کاندیداها؛ باور کنیم؟
روز گذشته در مجلس دوفوریت قانون مهمی تصویب شد، قانونی که شاید سال‌ها مطالبه افکارعمومی و فعالان سیاسی و اجتماعی بود. در نوبت صبح جلسه علنی روز گذشته مجلس نمایندگان با ۱۳۴ رای موافق، ۲۸ رای مخالف و چهار رای ممتنع ازمجموع ۱۹۷ نماینده حاضر با دوفوریت طرح شفاف‌سازی منابع تامین مالی تبلیغات و فعالیت‌های انتخاباتی با اصلاح برخی مواد قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی موافقت کردند
۱۳۹۸/۰۹/۳۰
مرز ما سقف جمهوری اسلامی و قانون اساسی است
وزیر کشور دولت اصلاحات مرز سیاسی اصلاح طلبان را زیر سقف جمهوری اسلامی و قانون اساسی دانسته و گفته: هر کس قانون اساسی جمهوری اسلامی را قبول دارد و ملتزم آن است زیر این سقف قرار دارد؛ کسی که همه قانون را قبول دارد و یا ملتزم به همه اصول آن است ولو برخی از آن‌ها را ناقص و ضعیف بداند. ما با کسی که اصل قانون اساسی را قبول ندارد تعارفی نداریم و چنین کسی نمی‌تواند در جمهوری اسلامی مدیریت داشته باشد.او در پاسخ به این سوال که آیا این انتخابات را تمام شده و واگذار شده به رقیب می‌دانید یا امیدوار هستید، گفته: این فضای اولیه در همه ادوار انتخابات برای ما وجود داشته است، در انتخابات مجلس سوم که رئیس ستاد بودم حتی ۱۰ نفر که پوستر بچسبانند نداشتیم تا اینکه از بچه‌های اسلام شهر به ما ملحق شدند و توانستیم ستاد …
۱۳۹۸/۰۹/۳۰
برخی اصولگرایان دارای پرونده فساد مالی تایید صلاحیت شدند
رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در واکنش به ردصلاحیت تعدادی از اصلاح‌طلبان در سراسر کشور از سوی هیئت‌های اجرایی طی بیانیه‌ای اعلام کرده: شورای هماهنگی جبهه اصلاحات (شامل 30 حزب اصلاح‌طلب) در نشست فوق‌العاده‌ای، ردصلاحیت‌های صورت گرفته در فرمانداری‌ها و هیئت‌های اجرایی را مورد بررسی قرار داد و با انتقاد از وزارت کشور، خواستار تصحیح این روند شد.به گزارش ایسنا، مصطفی کواکبیان رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، در گفت‌وگویی، با اشاره به ردصلاحیت برخی چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب گفته: براساس اطلاع ما برخی چهره‌های شاخص منسوب به جریان اصولگرایان که حتی دارای پرونده‌های اقتصادی و متهم به فساد مالی هستند از سوی هیئت‌های اجرایی تایید شده‌اند اما تعدادی از نمایندگان فعلی اصلاح‌طلب متاسفانه رد صلاحیت شده‌اند!دبیرکل …
۱۳۹۸/۰۹/۲۷
فوریت بررسی اصلاحیه قانون نظام صنفی
نائب رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه عنصر زمان در تصویب اصلاحیه قانون نظام صنفی بسیار مهم است، گفت: با توجه به اندک بودن زمان مجلس و همچنین در دستور‏کار قرار گرفتن لایحه بودجه بحث ارجاع اصلاحیه قانون نظام صنفی به مجلس اهمیت دارد.جلال‌الدین‌محمد شکریه در نشست هم‏اندیشی هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران با اعضای فراکسیون اصناف مجلس و دیگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بحث مالیات بر ارزش افزوده و اصلاحیه قانون نظام صنفی دو مسئله مهم در حوزه اصناف است که در حال حاضر اصلاحیه قانون نظام صنفی با هماهنگی هیئت عالی نظارت تنظیم شده و مقرر شد با طرح فوریت به مجلس ارجاع داده شود .قانون نظام صنفی در سال ۹۲ تصویب شد که در آن زمان یک قانون دو دوره‌ای برای حضور اصناف در انتخابات هیئت مدیره اتحادیه‌ها …
مجلس نباید اصلاح قانون انتخابات را از دستور خارج می‌کرد/ شفافیت هزینه‌ تبلیغات می‌تواند به این دوره هم برسد
۱۳۹۸/۰۹/۲۶
مجلس نباید اصلاح قانون انتخابات را از دستور خارج می‌کرد/ شفافیت هزینه‌ تبلیغات می‌تواند به این دوره هم برسد
عضو حقوقدان شورای نگهبان با انتقاد از خروج یکباره اصلاح قانون انتخابات از دستور کار مجلس گفت: اصلاح قانون انتخابات می‌توانست در مرحله تبلیغات و شفافیت هزینه‌ها به این دوره از انتخابات هم برسد.
انتقال تجهیزات نظامی به سفارت آمریکا در بغداد
۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / تجهیزات نظامی / سفارت آمریکا / بغداد
انتقال تجهیزات نظامی به سفارت آمریکا در بغداد
عراق از حدود دو ماه گذشته صحنه اعتراضات است و تظاهرکنندگان خواستار بهبود خدمات‌رسانی، اشتغال‌زایی، اصلاح قانون اساسی و تصویب قانون جدید انتخابات هستند.
استقبال سخنگوی شورای نگهبان از برگزاری رفراندوم /با این قانون انتخابات، مجلس بعدی هم کارآمدی ندارد/بازنگری در قانون اساسی یک امر ناشدنی نیست
۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / عباسعلی کدخدایی / شورای نگهبان / اصلاح قانون انتخابات / رفراندوم
استقبال سخنگوی شورای نگهبان از برگزاری رفراندوم /با این قانون انتخابات، مجلس بعدی هم کارآمدی ندارد/بازنگری در قانون اساسی یک امر ناشدنی نیست
ایسنا نوشت: سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به برخی ضرورت‌ها برای بازنگری در قانون اساسی، تأکید کرد که ظرفیت‌های قانون اساسی باید به کار گرفته شد؛ مانند اصل ۵۹ که به قانونگذاری از طریق همه‌پرسی (رفراندوم) اشاره می‌کند.
روایت کدخدایی از میزان حضور احتمالی مردم در انتخابات مجلس
۱۳۹۸/۰۹/۲۴
روایت کدخدایی از میزان حضور احتمالی مردم در انتخابات مجلس
سخنگو و قائم مقام شورای نگهبان با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای اصلاح قانون انتخابات و طولانی‌شدن فرآیند آن در مجلس گفت: متاسفانه مجلس به نظر من کوتاهی کرد و جا دارد که باز هم گلایه‌مان را از مجلس تکرار کنیم.
کدخدایی: علیرغم مسائلی که وجود دارد امیدوارم گزارش‌های خوبی از حضور مردم پای صندوق‌ها مخابره شود / ان شاء الله مشارکتمان کمتر از دوره قبل نخواهد بود
۱۳۹۸/۰۹/۲۴
کدخدایی: علیرغم مسائلی که وجود دارد امیدوارم گزارش‌های خوبی از حضور مردم پای صندوق‌ها مخابره شود / ان شاء الله مشارکتمان کمتر از دوره قبل نخواهد بود
سخنگو و قائم مقام شورای نگهبان با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای اصلاح قانون انتخابات و طولانی‌شدن فرآیند آن در مجلس گفت: متاسفانه مجلس به نظر من کوتاهی کرد و جا دارد که باز هم گلایه‌مان را از مجلس تکرار کنیم.
هیچ نماینده‌ای بخاطر نطقش ردصلاحیت نمی‌شود/ از کوتاهی مجلس در اصلاح قانون انتخابات گله مندیم
۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / رویداد24 / عباسعلی کدخدایی / انتخابات مجلس یازدهم / شورای نگهبان
هیچ نماینده‌ای بخاطر نطقش ردصلاحیت نمی‌شود/ از کوتاهی مجلس در اصلاح قانون انتخابات گله مندیم
عباسعلی کدخدایی، سخنگو و قائم مقام شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان هیچ گاه به فردی نگفته که شما به دلیل رای و پیشنهادی که داده‌اید یا نطقی که کرده‌اید صلاحیت‌تان تایید نمی‌شود. اگر اینچنین است یک مورد را به ما اعلام کنید.
کدخدایی:صحبت‌های آیت‌الله جنتی درباره جوانگرایی، ملاک احراز صلاحیت‌ها نیست/هیچ نماینده‌ای بخاطر نطقش ردصلاحیت نمی‌شود اما.../از مجلس گلایه داریم
۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / مجلس شورای اسلامی / شورای نگهبان / عباسعلی کدخدایی
کدخدایی:صحبت‌های آیت‌الله جنتی درباره جوانگرایی، ملاک احراز صلاحیت‌ها نیست/هیچ نماینده‌ای بخاطر نطقش ردصلاحیت نمی‌شود اما.../از مجلس گلایه داریم
ایرنا نوشت:سخنگو و قائم مقام شورای نگهبان با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای اصلاح قانون انتخابات و طولانی‌شدن فرآیند آن در مجلس گفت: متاسفانه مجلس به نظر من کوتاهی کرد و جا دارد که باز هم گلایه‌مان را از مجلس تکرار کنیم.  
۱۳۹۸/۰۹/۲۴
آماده گفت‌وگو با مخالفان هستم
عبدالمجید تبون، رئیس جمهور منتخب الجزایر در نخستین نشست خبری پس از پیروزی خود در انتخابات اعلام کرد، برای اصلاح قانون اساسی و به همه‌پرسی گذاشتن آن، رایزنی‌ها را آغاز خواهد کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز،وی متعهد شد در نخستین ماه‌های تصدی پست ریاست جمهوری قانون اساسی کشور را اصلاح کرده و به جای اینکه مانند بوتفلیقه آن را در پارلمان به تصویب برساند به همه‌پرسی می‌گذارد.رئیس جمهور الجزایر برگزاری گفت‌وگوی جدی را به معترضان مخالف الجزایر پیشنهاد داد و در ادامه گفت، آماده گفت‌وگوی مستقیم با معترضان و با کسانی است که آنها انتخاب می‌کنند تا ابهامات برطرف شده و زمینه برای ساخت کشوری جدید فراهم شود.تبون ۷۴ ساله جانشین عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری مستعفی این کشور شد. وی از وفاداران …
کدخدایی: وظیفه شورای‌نگهبان اجرای قانون است
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / شورای نگهبان / عباسعلی کدخدایی / ثبت‌نام انتخابات مجلس یازدهم
کدخدایی: وظیفه شورای‌نگهبان اجرای قانون است
تهران-ایرنا- سخنگوی شورای نگهبان وظیفه این شورا اجرای قانون دانست، گفت: متاسفانه اصلاح قانون انتخابات به سرانجام نرسید و ناچاریم طبق همین قوانین بررسی صلاحیت خود را انجام دهیم.
وعده رئیس جمهور منتخب الجزایر به انجام اصلاحات/
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / انتخابات الجزایر / تظاهرات الجزایر
وعده رئیس جمهور منتخب الجزایر به انجام اصلاحات/"آماده گفتگو با مخالفان هستم"
رئیس جمهور منتخب الجزایر از آغاز رایزنی‌ها پیرامون اصلاح قانون اساسی خبر داد و اعلام کرد، آماده گفت‌وگو با مخالفان برگزاری انتخابات است.
طرح شفافیت منابع هزینه‌های انتخاباتی در مجلس کلید خورد
۱۳۹۸/۰۹/۲۰
طرح شفافیت منابع هزینه‌های انتخاباتی در مجلس کلید خورد
نماینده شاهین‌شهر در مجلس گفت: طرح شفافیت در منابع هزینه‌های انتخاباتی با اصلاح موادی از قانون انتخابات با قید دو فوریت در مجلس کلید خورد.
توافق تشکل‌های سیاسی عراق برای اصلاح بخشی از قانون انتخابات
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / قانون انتخابات / تشکل های سیاسی عراق
توافق تشکل‌های سیاسی عراق برای اصلاح بخشی از قانون انتخابات
ایلنا: نمایندگان تشکل‌های مختلف سیاسی عراق اعلام کردند که به نقاط توافقی درباره قانون انتخابات که قرار است امروز -چهارشنبه- تصویب شود، رسیده‌اند.
خبرآنلاین نوشت/حسن رسولی: با کمال تاسف مرز اجرا و نظارت اصلا وجود خارجی ندارد/ رهبری ورود کنند تا صافی های نظارتی تنظیم شود
۱۳۹۸/۰۹/۲۰
خبرآنلاین نوشت/حسن رسولی: با کمال تاسف مرز اجرا و نظارت اصلا وجود خارجی ندارد/ رهبری ورود کنند تا صافی های نظارتی تنظیم شود
شفقنا – خبرآنلاین نوشت/ عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت:امروز نظارت استصوابی غالب بر منظومه انتخابات است و مرز اجرا و نظارت اصلا وجود خارجی ندارد و روز به روز میزان دخالت حوزه نظارت در بخش اجرایی تحت تاثیر قانون نظارت استصوابی، بیشتر توسعه پیدا کرده. امروز شورای نگهبان تعیین کننده مطلق درجه آزادی حضور جریانات سیاسی به خصوص اصلاح […]
رمزگشایی فاطمه راکعی از دلیل انصراف عارف | خاتمی در مورد حضور زنان اصلاح طلب چه گفت؟
۱۳۹۸/۰۹/۱۹
رمزگشایی فاطمه راکعی از دلیل انصراف عارف | خاتمی در مورد حضور زنان اصلاح طلب چه گفت؟
فاطمه راکعی معتقد است اصلاح‌طلبان باید در صحنه انتخابات حضور داشته باشند تا اینکه قانون بالاخره حرف اول را در کشور بزند و احترام به حقوق شهروندی در جامعه عملی شود.
انتشار لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور/ حمایت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از اجرای برجام/ واکنش رئیس ستاد انتخابات کشور به ثبت‌نام بدون نوبت قالیباف
۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / بسته خبری
انتشار لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور/ حمایت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از اجرای برجام/ واکنش رئیس ستاد انتخابات کشور به ثبت‌نام بدون نوبت قالیباف
ایلنا: انتشار لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، مخالفت نمایندگان با طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها، مکالمه تلفنی نتانیاهو و پوتین با محوریت ایران، اعلام وصول سوال ملی…
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •