یکشنبه, ۶ بهمن, ۱۳۹۸ / 26 January, 2020
اعتراضات در بولیوی
مورالس نامزدهای ریاست‌جمهوری حزبش را اعلام کرد!
روزنامه توسعه ایرانی / ۵ روز قبل / بین‌المللی
مورالس نامزدهای ریاست‌جمهوری حزبش را اعلام کرد!
رئیس‌جمهور سابق بولیوی که در حال حاضر در آرژانتین به سر می‌برد نامزدهای حزب خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری سوم مه آینده کشورش که در واقع تکرار دوباره انتخابات پرمناقشه اکتبر گذشته و اولین انتخابات بدون حضور وی بعد از دو دهه خواهد بود، اعلام کرد. رویترز گزارش داد، اوو مورالس، در اظهاراتی در یک کنفرانس خبری در شهر بوئنوس آیرس آرژانتین اعلام کرد لوئیس آرسه کاتاکورا، وزیر اقتصاد سابق بولیوی نامزد ریاست جمهوری حزب وی موسوم به حزب جنبش برای سوسیالیسم در این انتخابات بوده و در کنار وی دیوید چوکوئه هوانکا، وزیر امور خارجه دولت سابق هم به عنوان نامزد معاونت وی تعیین شده است. مورالس بعد از آن این دو نامزد حزب سوسیالیست خود را برای انتخابات سوم مه معرفی کرد که با چند مقام این حزب که به …
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / ...
جوکر همان پرویز است
این روزها از هنگ‌کنگ، فرانسه، لبنان و عراق گرفته تا اکوادور، شیلی و بولیوی صحنه اعتراضات مردمی ا‌ست که از نابرابری اجتماعی، فساد و تباهی به تنگ آمده‌اند و خیابان‌ها را به تسخیر خود درآورده‌اند. تولد دوباره «جوکر» در زمانه نا آرامی‌ها ترسیمی از به‌روزبودن و پیشروبودن صنعت سینماست، چراکه جوکر کالبدشکافانه به زایش خشونت می‌پردازد. مردمی که به جوش‌وخروش آمده‌اند و البته صدای برخی‌شان شنیده می‌شود و آنها که صدایشان شنیده نمی‌شود، در دم آخر به صورتی اجتناب‌ناپذیر، جوکر می‌شوند. برای همین هم آشوبستان جوکر روی پرده نقره‌ای، نقبی است به چرایی اینکه ما چرا جوکر می‌شویم؛ دلقک‌هایی انتقامجو. یک زمان با نقاب «گای فاکس»، یک زمان با دماغ قرمز و دهان خندان از خشم و یک زمان با قیافه خودمان که ابر شرور شده‌ایم. …
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / ...
بازگشت زنان کشتی‌گیر بولیوی به داخل رینگ
زنان کشتی گیر بولیوی پس از دو هفته ناآرامی در این کشور که به استعفای اوو مورالیس رئیس جمهور بولیوی انجامید دوباره به رینگ بازگشتند. به گزارش فرارو، مسابقات کشتی زنان در بولیوی به دلیل اعتراضات ضددولتی به حالت تعلیق درآمده بود. کشتی زنان در بولیوی بسیار متفاوت است. در این رقابت‌ها زنان با پوشیدن دامن‌های سنتی داخل رینگ رفته و با رقیب مبارزه می‌کنند. مشت، لگد، کشیدن مو و توهین به یکدیگر در مسابقات کشتی زنان بولیوی رایج است. لیدیا فلورس با نام مستعار دینا، ملکه حلقه می‌گوید کشتی گرفتن پس از فشار زندگی روزانه و آشپزی تسکین خوبی است. او که 44سال دارد به مدت 12سال است که کشتی می‌گیرد و از اینکه کشتی از حالت تعلیق درآمده خوشحال است.
کلمبیا راحت‌ترین هدف بعد از بولیوی برای آمریکاست
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / اجتماعی
کلمبیا راحت‌ترین هدف بعد از بولیوی برای آمریکاست
میرقاسم مومنی کارشناس مسائل آمریکای لاتین معتقد است سلسله اعتراضات در کشور‌های آمریکای لاتین به هم ربط دارند و عمده‌ترین دلیل آن تصمیم آمریکا برای ریشه کن کردن تفکر مارکسیسم از آمریکای جنوبی است. وی در گفتگو با دیدارنیوز گفت: کلمبیا سال‌ها با چریک‌های فارک در حال مبارزه بود، پس از اینکه چندین دهه درگیری و جنگ بین دولت و چریک‌های فارک به صلح انجامید و بحث گروه‌های جدایی طلب و مافیای مواد مخدر تا حدودی مدیریت شد، این کشور از فاز کشوری در حال جنگ خارج و برای گروه‌های سرمایه داری فرصتی فراهم شد که با کمک متحد قوی خود یعنی ایالات متحده، فضایی را ایجاد کنند که امروز شاهد آن هستیم. معتقدم احزاب راست گرای کلمبیا آماده اند قدرت سیاسی را در این کشور به طور کامل در دست گیرند و ساختار حکومتی را بر اساس نزدیکی …
بولیوی نیازمند کمک خارجی برای تحقیق درباره نقص‌های حقوق بشری است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / بین‌المللی
بولیوی نیازمند کمک خارجی برای تحقیق درباره نقص‌های حقوق بشری است
رئیس کمیسیون منطقه‌ای حقوق بشر در بولیوی گفت، این کشور نیازمند کمک خارجی برای بررسی نقض‌های گسترده حقوق بشری در جریان اعتراضات است.
  اعتراضات بولیوی
دولت موقت بولیوی و مخالفان به توافق رسیدند
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / بین‌المللی
دولت موقت بولیوی و مخالفان به توافق رسیدند
فارس نوشت: «جنین آنز» رئیس جمهور موقت بولیوی روز دوشنبه طی توافقی با رهبران معترضان و در راستای آرام کردن فضای متنشج بولیوی، با عقب‌نشینی ارتش این کشور از مناطق اعتراضات و لغو مجوز ارتش برای استفاده از زور علیه معترضان، موافقت کرد.
  بولیوی
سنای بولیوی انتخابات ریاست جمهوری جدید را تایید کرد/توقف اعتراضات در آستانه مذاکرات
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۹/۰۲ / ...
سنای بولیوی انتخابات ریاست جمهوری جدید را تایید کرد/توقف اعتراضات در آستانه مذاکرات
معترضان ضد دولتی در بولیوی امروز (شنبه) در آستانه مذاکرات با دولت موقت جینین آنی‌یز که هدفش پایان دادن به ناآرامی است، موانع برخی از مسیرها را پاکسازی کرده‌اند. هم‌زمان، سنای بولیوی به ابطال پیروزی انتخاباتی اوو مورالس رای داد تا راه برای برگزاری انتخابات جدید هموار شود.
دادستان بولیوی: تحقیقات از اوو مورالس به اتهام «تروریسم و آشوب» را آغاز کرده ایم / مورالس: به جای من درباره کشته‌های اعتراضات تحقیق کنید
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۹/۰۲ / بین‌المللی
دادستان بولیوی: تحقیقات از اوو مورالس به اتهام «تروریسم و آشوب» را آغاز کرده ایم / مورالس: به جای من درباره کشته‌های اعتراضات تحقیق کنید
دادستان کل بولیوی اعلام کرد، دفترش تحقیقاتی را در خصوص اوو مورالس به اتهام "تروریسم و آشوب" آغاز کرده است.
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۰۲ / ...
موالس: به جای من درباره کشته‌های اعتراضات تحقیق کنید
دادستان کل بولیوی اعلام کرد، دفترش تحقیقاتی را در خصوص اوو مورالس به اتهام "تروریسم و آشوب" آغاز کرده است.
طرح ناکام برای ترور «اوو مورالس» در سقوط بالگرد
فرارو / ۱۳۹۸/۰۹/۰۱ / سیاسی
طرح ناکام برای ترور «اوو مورالس» در سقوط بالگرد
مورالس که از سوی کمیسیون انتخابات بولیوی برنده انتخابات ریاست جمهوری بولیوی در ماه اکتبر اعلام شده بود، پس از اعتراضات خشونت‌آمیز مخالفان و اتهامات آنها علیه رئیس‌جمهور این کشور از سمتش استعفا داد.
  اوو مورالس  بولیوی  ترور
کشته شدگان اعتراضات در بولیوی به ۲۳ تن افزایش یافت
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۶ / ...
کشته شدگان اعتراضات در بولیوی به ۲۳ تن افزایش یافت
شفقنا- کمیته حقوق بشر کشورهای آمریکایی در بیانیه ایف امروز، یکشنبه اعلام کرد از روز گذشته تا کنون ۹ تن کشته شدند و ۱۲۲ تن دیگر نیز در جریان سرکوب معترضان توسط پلیس و نیروهای مسلح زخمی...
مورالس: کشتار معترضان را متوقف کنید
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / بین‌المللی
مورالس: کشتار معترضان را متوقف کنید
رئیس جمهوری مستعفی بولیوی پس از کشته شدن ۵ نفر در اعتراضات خیابانی، از ارتش و دولت موقت این کشور خواست تا کشتار غیرنظامیان را متوقف کنند.
  اوو مورالس  بولیوی  اعتراضات مردمی
کشته شدن ۵ نفر در اعتراضات بولیوی
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / بین‌المللی
کشته شدن ۵ نفر در اعتراضات بولیوی
دستکم پنج نفر در جریان درگیری بین طرفداران رئیس جمهور مستعفی بولیوی و نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۴ / ...
هم‌حزبی «مورالس» رئیس جدید سنای بولیوی شد
یکی از هم حزبی‌های رئیس جمهور بولیوی که این هفته در پی بالا گرفتن اعتراضات مجبور به استعفا شده بود، به‌عنوان رئیس مجلس سنای این کشور انتخاب شد.
جای «خانم رئیس جمهور موقت»هم پر شد
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۴ / بین‌المللی
جای «خانم رئیس جمهور موقت»هم پر شد
فارس نوشت: یکی از هم حزبی‌های رئیس جمهور بولیوی که این هفته در پی بالا گرفتن اعتراضات مجبور به استعفا شده بود، به‌عنوان رئیس مجلس سنای این کشور انتخاب شد.
  بولیوی
الف / ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / بین‌المللی
تشدید اعتراضات به انتخاب «آنز» بعنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی؛ یک نفر کشته شد
اعتراضات در بولیوی در پی معرفی سناتور اهل این کشور بعنوان رئیس‌جمهور موقت همچنان ادامه دارد و نیروهای امنیتی این اعتراضات را به خشونت تبدیل کرده‌اند و ظاهراً یک نفر جان خود را از دست داده است.
  کودتا در بولیوی
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / ...
چه شد که «اوو مورالس» علیرغم پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری بولیوی کناره‌گیری کرد؟
در روزهای اخیر که موج اعتراضات مردمی در بسیاری از نقاط جهان، از خاورمیانه گرفته تا هنگ کنگ، به رویه ای معمول و آشنا تبدیل شده، تغییری بزرگ و ناگهانی در کشور نسبتاً آرام بولیوی در آمریکای جنوبی بسیاری را حیرت زده کرد.
دیپلمات های آمریکا بولیوی را ترک می کنند
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / بین‌المللی
دیپلمات های آمریکا بولیوی را ترک می کنند
فارس نوشت: با تشدید اعتراضات در بولیوی به دنبال اعلام ریاست‌جمهوری موقت «ژیناین آنز» بعد از استعفای «اوو مورالس»، وزارت خارجه آمریکا به اعضای خانواده کارکنان دولت آمریکا دستور داد از بولیوی خارج شوند و از کارکنان دیپلماتیک غیرضروری خود خواست تا از این کشور خارج شوند.
  سعد حریری  لبنان
وزیر دفاع بولیوی هم استعفا کرد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / بین‌المللی
وزیر دفاع بولیوی هم استعفا کرد
به دنبال اوو مورالس، رئیس‌جمهور مستعفی بولیوی، وزیر دفاع این کشور نیز از استعفایش در میانه اعتراضات مردمی خبر داد.
  اعتراضات بولیوی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / ...
کناره‌گیری مورالس با فشار ارتش
علی اسدی خمامی: شامگاه یکشنبه، رئیس‏جمهوری بولیوی، با وجود عملکرد اقتصادی درخشان، پس از تداوم اعتراضات به انتخابات ریاست‏جمهوری از سمت خود استعفا کرد. اما این واقعیت که استعفا پس از بیانیه ارتش بولیوی مبنی بر لزوم کناره‌گیری رئیس‌جمهوری صورت گرفته، ظن کودتا در بولیوی را تقویت می‌کند.تقریبا سه هفته پس از انتخابات بولیوی، پس از آنکه طرفداران نامزد بازنده در انتخابات، اعتراضات خیابانی را کلید زدند، «اوو مورالس»، رئیس‏جمهوری این کشور از قدرت کناره‌گیری کرد. مورالس در انتخابات 20 اکتبر سال جاری میلادی، توانست برای بار سوم برنده انتخابات شود، هرچند این پیروزی قاطع نبود. هیچ‏کدام از نامزدهای انتخابات ریاست‏جمهوری نتوانستند در این انتخابات، بیش از 50 درصد آرا را از آن خود کنند، اما از آنجا که اختلاف …
سفیر بولیوی در تهران: کودتای رخ داده رنگ فاشیستی دارد/ جان
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / سیاسی
سفیر بولیوی در تهران: کودتای رخ داده رنگ فاشیستی دارد/ جان "مورالس" در خطر است
سفیر بولیوی در تهران، با اشاره به تحولات اخیر در کشورش که منجر به استعفای رئیس جمهور این کشور آمریکای لاتین شد، اظهار کرد: کودتای رخ داده در بولیوی رنگ فاشیستی دارد و جان رئیس جمهور "اوو مورالس" در خطر است.
  سفیر بولیوی در تهران  استعفای مورالس  اعتراضات در بولیوی  سفیر کوبا در تهران
حمله معترضان بولیویایی به سفارت ونزوئلا در لاپاز
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / بین‌المللی
حمله معترضان بولیویایی به سفارت ونزوئلا در لاپاز
معترضین ضد دولتی در بولیوی در ادامه اعتراضات خود به سفارت ونزوئلا در لاپاز حمله کردند.
فرارو / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / سیاسی
اوو مورالس رفت؛ یک کشور به او پیشنهاد پناهندگی داد
اوو مورالس که از سوی کمیسیون انتخابات بولیوی برنده انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ماه اکتبر اعلام شده بود به دنبال اعتراضات خشونت آمیز مخالفان و اتهامات آن‌ها علیه وی روز یک شنبه ترجیح داد برای جلوگیری از خشونت‌های بیشتر از سمت خود کناره گیری کند.
  بولیوی  مورالس  کودتا
رییس‌جمهوری بولیوی در پی اعتراضات به نتایج انتخابات کناره‌گیری کرد + جزئیات
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / سیاسی
رییس‌جمهوری بولیوی در پی اعتراضات به نتایج انتخابات کناره‌گیری کرد + جزئیات
رییس‌جمهوری بولیوی در پی اعتراضات اخیر نسبت به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور، از سمت خود کناره‌گیری کرد.
اوو مورالس استعفا داد
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / ...
اوو مورالس استعفا داد
شفقنا - خوان اوومورالس آیما رییس جمهور بولیوی استعفا داد به گزارش شفقنا، این استعفا در پی اعتراضات به نتایج انتخابات ماه گذشته ریاست جمهوری این کشور صورت گرفت.
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / ...
ادامه اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بولیوی / نیروهای امنیتی کاخ ریاست جمهوری را ترک کردند/دعوت مورالس به مذاکره
یگان‌های پلیس مستقر در اطراف کاخ ریاست جمهوری بولیوی، پست‌هایشان را ترک کرده‌اند و فشار بر اوو مورالس که تلاش دارد از ناآرامی سراسری کاسته و معترضان به نتایج انتخابات را آرام کند، افزایش یافته است.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / ...
خیزش دوباره «چپ»
علی اسدی خمامی- چپ‌ها مجددا در آمریکای لاتین سربرآورده‌اند. آرژانتین به چپ چرخیده، چپگراها در بولیوی مجددا انتخاب شده‌اند و زمین زیرپای معترضان به بازار آزاد در شیلی، اکوادور و هائیتی می‌لرزد. اما این پایان ماجرا نیست و تحولات جدیدتر، پای ساکنان برزیل را نیز به اعتراضات باز خواهد کرد؛ لولا داسیلوا از زندان آزاد شده است.چند سال پیش، آمریکای لاتین عرصه دولت‌های چپگرا بود، اما ورق برگشت و دول دست راستی، حکمرانی را در کشورهایی که پیش از آن حکومت چپگرا داشتند، به دست گرفتند. در آرژانتین و شیلی احزاب دست راستی انتخابات را برنده شدند، رئیس جمهوری چپگرای اکوادور گردش به راست کرد و در برزیل، دولت چپگرا با دستور قضایی ساقط شد و یک راستگرایی افراطی از صندوق‌های رای سر برآورد. حال چند سال پس از حکومت راست …
الف / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / بین‌المللی
رئیس‌جمهور بولیوی: استعفا نمی‌دهم
به دنبال اعتراضات در بولیوی بعد از اعلام نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری که تاکنون سه کشته بر جا گذاشته، «اوو مورالس» گفت: «من منتخب مردم بولیوی هستم و استعفا نخواهم داد».
  بولیوی  رئیس جمهور بولیوی  مورالس رئیس جمهور بولیوی
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / بین‌المللی
واکنش مورالس به اعتراضات: من منتخب مردم بولیوی هستم و استعفا نمی‌دهم
به دنبال اعتراضات در بولیوی بعد از اعلام نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری که تاکنون سه کشته بر جا گذاشته، «اوو مورالس» گفت: «من منتخب مردم بولیوی هستم و استعفا نخواهم داد».
اعتراضات به نتیجه انتخابات در بولیوی ادامه دارد /پلیس به معترضان پیوست/مورالس: استعفا نمی‌دهم
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / بین‌المللی
اعتراضات به نتیجه انتخابات در بولیوی ادامه دارد /پلیس به معترضان پیوست/مورالس: استعفا نمی‌دهم
پس از ۱۷ روز اعتراضات شدید در بولیوی که مشروعیت انتخاب دوباره اوو مورالس در پست ریاست جمهوری را زیر سوال می‌برد، به نظر می‌رسد که اختلاف به درون نیروهای پلیس در سراسر این کشور آمریکای لاتین هم گسترش یافته است. طرفین درگیر همچنان شکاف سیاسی خودشان را حفظ کرده‌اند.
  اعتراضات بولیوی  اوو مورالس
رهبر معترضان بولیوی خواستار رادیکالیزه شدن اعتراضات شد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / بین‌المللی
رهبر معترضان بولیوی خواستار رادیکالیزه شدن اعتراضات شد
در حالی که اعتراضات راه افتاده در بولیوی در پی اعلام پیروزی رئیس جمهور این کشور در انتخابات ریاست جمهوری اخیر به سومین هفته خود وارد شده، رهبر سرشناس این اعتراضات خواستار رادیکال شدن معترضان از جمله با اقدام برای فجل کردن نهادهای دولتی و بستن مرزهای این کشور شد.
  اعتراضات بولیوی  اوو مورالس
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۸/۰۷ / بین‌المللی
رهبر اپوزیسیون بولیوی مذاکره با مورالس را رد کرد
رهبر اپوزیسیون بولیوی هرگونه مذاکره با رییس جمهور این کشور را برای پایان دادن به بحران سیاسی این کشور رد کرد. بیش از یک هفته است که بولیوی به دنبال تعلیق انتشار نتایج انتخابات ریاست جمهوری از سوی دادگاه انتخاباتی این کشور و سپس اعلام پیروزی مورالس در این انتخابات با اختلاف اندک از رقیب خود، درگیر اعتراضات است.
لبنان، اسپانیا، شیلی، مصر، عراق، هنگ‌کنگ، اکوادور، سودان، بولیوی و... ؛ اعتراضات جهانی نقاط مشترک دارند؟
روزنامه توسعه ایرانی / ۱۳۹۸-۰۸-۰۱ / سیاسی
لبنان، اسپانیا، شیلی، مصر، عراق، هنگ‌کنگ، اکوادور، سودان، بولیوی و... ؛ اعتراضات جهانی نقاط مشترک دارند؟
در هفته‌های اخیر، اعتراضاتی گسترده در کشورهای مختلف از لبنان گرفته تا اسپانیا، شیلی، مصر، عراق، هنگ‌کنگ، اکوادور، سودان، بولیوی و... شکل گرفته است. اعتراضات دلایلی کاملا متمایز دارند و به روش‌های مختلف اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند؛ اما زمینه‌های مشترکی وجود دارد که این اعتراضات را به نوعی به‌ هم مرتبط می‌سازد. خبرگزاری بی‌بی‌سی در گزارشی مفصل به مسائل و موضوعات این اعتراضات پرداخته و بررسی کرده است که چه عاملی کسانی را که در خیابان‌های سرتاسر جهان دست به اعتراض زده‌اند، به هم مرتبط می‌سازد.
تنش و اعتراض در بولیوی بعد از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری
فارس / ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / بین‌المللی
تنش و اعتراض در بولیوی بعد از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری
در حالیکه نتایج اولیه انتخابات حکایت از دو مرحله‌ای شدن انتخابات ریاست جمهوری بولیوی داشت، اعلام نتایج قطعی که به پیروزی مجدد «اوو مورالس» منجر شده است، وقوع اعتراضات خیابانی را به دنبال داشته است.