شنبه, ۱۴ تیر, ۱۳۹۹ / 4 July, 2020
افزایش نرخ تورم
۲ ساعت قبل
بروز نشانه‌های افت بازار مسکن در دهه اول تیر
نخستین داده‌های قیمتی از بازار مسکن شهر تهران میانگین افت 7درصدی نرخ‌های پیشنهادی را نشان می‌دهد. به گزارش ایسنا، داده‌های به دست آمده از بازار مسکن شهر تهران در 12 روز ابتدای تیرماه ۱۳۹۹ نشان می‌دهد میانگین افزایش نرخ‌های پیشنهادی از ۱۲.۵‌درصد به ۵.۲‌درصد کاهش یافته است. به نظر می‌رسد بازه تلاطمی بازار مسکن که به دلیل کرونا حدود دو ماه به تأخیر افتاده بود در تیر به پایان رسیده و نرخ‌ها فروکش کرده است. همچنین بازار در شمال و جنوب پایتخت در حال بالانس قیمتی است. در شمال تهران سرعت رشد ماهیانه از ۲۲‌درصد به ۳.۵‌درصد رسیده است و این در حالی است که خرداد امسال منطقه یک بر اساس قیمت‌های قطعی معاملات پیشتاز تورم ماهیانه ملکی در تهران …
۳ ساعت قبل
هدف‌گذاری تورم با دلار
بانک مرکزی در اقدامی بی‌سابقه، با هدف‌گذاری مهار تورم و هدف‌گذاری آن در نرخ 22 درصد تا پایان سال، این روزها با چالش‌های بسیاری مواجه است. با اصل هدف‌گذاری تورم کسی مخالفت ندارد اما در اقتصادی که به واردات کالاهای مصرفی و مواد خام و اولیه به ‌شدت وابسته است، قیمت موادی همچون آهن، فولاد تا قیمت زمین و مسکن و.... براساس دلار تعیین می‌شود، هدف‌گذاری تورم تا زمان ثبات در نرخ ارز امکان‌پذیر نیست. از زمان قاجار تاکنون که مبادلات کشور براساس ارزهای خارجی بوده، تورم نیز تابعی از نوسانات قیمت ارز بوده است؛ به گونه‌ای که با بالا رفتن دلار، تورم از طریق بازار به افراد منتقل می‌شد. مدعای این گزاره افزایش قیمت دلار و در نهایت تاثیر بر تورم در گزارش‌های …
۴ ساعت قبل
بیشتر از قبل مراقب تورم و کنترل آن باشیم
رئیس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف با بیان اینکه افزایش نرخ سهام در بازار بورس مقدمه ای برای تبدیل نقدینگی به تورم است، گفت: در وضعیتی که سطح درآمد افزایش نیافته و تعداد شاغلین زیاد می شود، افزایش شاغلین منجر به افزایش درآمد نخواهد شد.
۴ ساعت قبل
ضدحمله دوم به نقدینگی
بانک مرکزی به فاصله کمتر از 10 روز، برای دومین بار کف دالان نرخ سود را افزایش داد. به‌طوری‌که نرخ بهره سپرده‌گذاری بانک‌ها نزد بانک مرکزی از 10 درصد به 13 درصد رسید. اما افزایش پی‌در‌پی نرخ سود سپرده‌پذیری بانک مرکزی، با چه هدفی انجام شده است و چه اثری می‌تواند داشته باشد؟ رشد نقدینگی در سال‌جاری، به‌دلیل حمایت‌های کرونایی سرعت قابل‌توجهی دارد. رشد نقدینگی در فصل اول سال معادل 3/ 7 درصد بوده؛ درحالی‌که این عدد در فصل مشابه سال قبل 3/ 5 درصد بوده است. نکته اینجاست که در شرایطی که درآمدهای نفتی کفاف واردات کالاهای اساسی را هم نمی‌دهد، روند تورم همخوانی بیشتری با روند نقدینگی دارد. به تاخیر انداختن همخوانی این دو متغیر در شرایط فعلی کار دشواری است و راه بهینه، کنترل رشد نقدینگی است. پس از اولین …
واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود
۱۲ ساعت قبل / افزایش نرخ تورم / حجم نقدینگی / عبدالناصر همتی
واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود
رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد، حجم نقدینگى موجود و حتى رشد کنونى آن نمی تواند موجب آن تورم بالایی بشود که برخی ها پیش بینی می کنند چرا که بخشی از همین نقدینگی موجود برای تامین کسری بودجه استفاده خواهد شد.
۱۴ ساعت قبل
چرا خودرو دوباره گران شد؟
قیمت‌ها در بازار خودرو دوباره در مسیر افزایش قرار گرفته و کارشناسان برای این مسئله دلایل مختلفی ذکر می‌کنند، در چنین شرایطی به نظر می‌رسد تا زمانیکه تورم کنترل نشود و نرخ ارز آرام نگیرد، نمی‌توان انتظار ثبات و یا کاهش قیمت خودرو را داشت.
۱۷ ساعت قبل / افزایش نرخ سود بانکی / تغییر نرخ سودبانکی
از فردا نرخ سودسپرده‌گذاری بانک‌ها نزدبانک مرکزی به ۱۳درصد افزایش می یابد
به گزارش بانک مرکزی، آخرین اطلاعات به دست آمده از عملکرد بخش واقعی اقتصاد نشان می‌دهد، رشد اقتصادی بدون نفت در مسیر صعودی قرار گرفته است. از طرف دیگر، نرخ تورم از تورم هدف اعلام شده (۲۲ درصد) فاصله دارد. بر این اساس، هیئت عامل بانک مرکزی در راستای اجرای قانون پولی و بانکی کشور برای حفظ ارزش پول ملی در جلسه پنج شنبه مورخ ۱۲ تیرماه ۱۳۹۹، ترتیبات جدید اجرای سیاست پولی را تصویب کرد.
اجاره مسکن در فصل بهار چقدر گران شد؟ | نرخ تورم کدام استان بیشتر است؟
۳۱ ساعت قبل
اجاره مسکن در فصل بهار چقدر گران شد؟ | نرخ تورم کدام استان بیشتر است؟
مرکز آمار ایران اعلام کرد: در فصل بهار ١٣٩٩، متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای کل خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته اند، برابر با ٣٣,٦ درصد است.
هر عاملی که منجر به رشد نقدینگی شود، تورم زاست
۳۷ ساعت قبل / استانی-اقتصادی / نرخ تورم / نقدینگی
هر عاملی که منجر به رشد نقدینگی شود، تورم زاست
رئیس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف با بیان اینکه افزایش نرخ سهام در بازار بورس مقدمه ای برای تبدیل نقدینگی به تورم است، گفت: در وضعیتی که سطح درآمد افزایش نیافته و تعداد شاغلین زیاد می شود، افزایش شاغلین منجر به افزایش درآمد نخواهد شد.
تورم در مسیر کاهشی
۲ روز قبل
تورم در مسیر کاهشی
تاکنون با برگزاری 5 حراج هفتگی 233.5هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت به فروش رسیده است.  تازه‌ترین آمارهای رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد که حجم نقدینگی در هفته منتهی به پایان خردادماه امسال به رقم 2651هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به پایان سال گذشته 7.3درصد افزایش یافته و حجم پایه پولی هم در این مدت به رقم 383هزار و 470میلیارد تومان رسیده که نسبت به آخر سال گذشته رشدی 8.8درصدی را تجربه کرده است. تداوم این میزان رشد نقدینگی و پایه پولی در ماه‌های آینده زنگ خطری جدی برای حرکت نرخ تورم به ارقام بالاتر …
رشد ۳.۶ درصدی قیمت نهاده‌های ساختمانی تهران در بهار ۹۹
۲ روز قبل / مرکز آمار ایران / مصالح ساختمانی
رشد ۳.۶ درصدی قیمت نهاده‌های ساختمانی تهران در بهار ۹۹
تهران – ایرنا – مرکز آمار اعلام کرد نرخ تورم نهاده‌های ساختمانی شهر تهران در بهار امسال معادل ۳۱.۹ درصد بوده است و نسبت به زمستان گذشته ۳.۶ درصد افزایش داشته است.
چرا تعیین سقف  ۲۵ درصدی افزایش اجاره‌بها عملی نیست؟
۲ روز قبل / تعیین سقف اجاره بها / قیمت گذاری مسکن / رشد اجاره خانه / بازار مسکن / افزایش قیمت مسکن
چرا تعیین سقف ۲۵ درصدی افزایش اجاره‌بها عملی نیست؟
مهدی سلطان‌محمدی با اشاره به اینکه این راهکار‌های ارائه شده به هیچ عنوان در بازار مسکن جوابگو نخواهد بود، بیان داشت: تنها راه‌حل موجود برای حل مشکل بازار مسکن، کنترل تورم است و راهی جزء این نیز وجود ندارد، در حال حاضر به دلیل نرخ بالای تورم، تمام بازار‌ها حرکت صعودی خود را آغاز کرده‌اند و شما شواهد آن را به عینه مشاهده می‌کنید، در این رابطه وقتی طی دو سال بورس رشد بیش از ۱۰ برابری را تجربه کرده، نمی‌توان جلوی رشد بازار‌های دیگر از جمله ارز، سکه، طلا و خودرو را گرفت.
۳ روز قبل
کاهش تورم سالانه بخش مسکن
روز گذشته مرکز آمار در گزارشی به بررسی شاخص قیمتی بخش مسکن پرداخت. در این گزارش عدد شاخص در خرداد 99 به 460.9 رسیده که نسبت به خرداد 98 بیش از 44درصد افزایش داشته است. نرخ تورم بخش مسکن در ماه موردنظر نیز 11.3درصد برآورد شده که نسبت به اردیبهشت 1.8درصد افزایش داشته است. با مقایسه گزارش‌های منتشره از بخش مسکن توسط دو نهاد مهم آماری کشور، بانک مرکزی و مرکز آمار و نرخ ارز در بازار می‌توان اذعان داشت که رنگ تلاطم و نوسانات ارزی بیش از آنچه که با سیاست‌های موقتی و کوتاه‌مدت کاهش یابد با ثبات‌بخشی به شرایط اقتصاد کلان بهبود می‌یابد. هر زمان که بازار ارز از ثبات دور شود با یک گپ زمانی کوتاه، بازار مسکن نیز دچار افزایش قیمت می‌شود. 
عوامل افزایش نرخ دلار | قیمت ارز با نرخ تورم همراه شد؟
۳ روز قبل
عوامل افزایش نرخ دلار | قیمت ارز با نرخ تورم همراه شد؟
رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین گفت: علت افزایش دوباره نرخ دلار در بازار ایران را باید در تغییرات ثبت شده در دو عامل بررسی کرد.
۴ روز قبل
بررسی فاصله تورمی دهک‌ها در بهار ۹۹
بررسی شدت اصابت تورم بر دهک‌ها نشان می‌دهد نرخ تورم در فصل گذشته کاهش یافته و به تناسب آن فاصله بین نرخ تورم دهک اول (قشر کم‌برخوردار) و دهک دهم (ثروتمندان جامعه) همواره در حال افزایش بوده و از رقم ۳.۴ درصد در فروردین‌ماه به ۴.۲ درصد رسیده است.به گزارش ایرنا، هر جامعه‌ای به لحاظ درآمد و مصرف به ۱۰ گروه تقسیم‌بندی می‌شوند که به هرکدام از این گروه‌ها دهک می‌گویند. دهک اول قشر کم برخوردار جامعه و ثروتمندان در دهک دهم قرار دارند. دهک‌های کم‌درآمد به علت درآمد کمتر، هزینه کمتری را به تفریح و سرگرمی و حتی بهداشت و درمان اختصاص می‌دهند. بنابراین وزن این کالاها در سبد مصرفی آنها کمتر است. در مقابل بیشترین سهم را خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها دارند. بیش از ۴۰ درصد از سبد مصرفی گروه‌های کم‌درآمد را خوراکی‌ها …
۴ روز قبل
پیشنهاد تاسیس سازمانی برای اجاره‌داری در کشور
محمود فاطمی‌عقدا، رئیس سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی می‌گوید: برای حل مشکل اجاره‌بها به صورت ریشه‌ای، کشور نیازمند ایجاد یک نظام و سازمان اجاره‌داری است که این سازمان با اقتدار بتواند تعیین کننده وضعیت اجاره در کشور باشد.«اجاره یک واحد ۸ متری بالای یک پشت بام ماهانه ۷۰۰ هزار تومان است». «درخواست دو خانوار برای اجاره یک واحد مسکونی رو به افزایش است». «با مبلغ اجاره سال گذشته در شهر تهران، امسال می‌توان در شهر‌های اقماری تهران خانه اجاره کرد» و... ؛ این‌ها خبر‌ها و واقعیت‌های امروز بازار رهن و اجاره آن هم در روز‌های سخت اقتصادی است، روزهایی که مردم باید با حقوق اندک خود به فکر سرپناه و یا همان حق طبیعی و ابتدایی خود باشند. به گزارش اقتصاد 24، تردیدی نیست که بازار از هم‌گسیخته رهن و اجاره، …
تورم  28  درصدی برای فقیرترین خانوارهای کشور
۴ روز قبل / بهداشت و درمان / تورم / جامعه / سبزیجات / وزن
تورم 28 درصدی برای فقیرترین خانوارهای کشور
بررسی شدت اصابت تورم بر دهک‌ها نشان می‌دهد نرخ تورم در فصل گذشته کاهش یافته و به تناسب آن فاصله بین نرخ تورم دهک اول (قشر کم‌برخوردار) و دهک دهم (ثروتمندان جامعه) همواره در حال افزایش بوده
تبعات تثبیت نرخ خرید برق
۴ روز قبل
تبعات تثبیت نرخ خرید برق
اعمال ماده 13 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری بر «ابطال تثبیت قیمت خرید برق از نیروگاه‌ها» با 69 درصد رای موافق چندی پیش در هیات عمومی این دیوان مصوب شد. در سال 1394 هیات تنظیم بازار برق ایران، مصوبه‌ای خلاف قانون تصویب کرد که براساس آن نرخ پایه آمادگی خرید برق از نیروگاه‌ها از مرداد سال 1394 ثابت شد، در حالی که براساس بند (و) ماده 133 قانون برنامه پنجم توسعه این نرخ باید براساس نرخ تورم افزایش می‌یافت. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد تثبیت نرخ پایه خرید برق در طول این 3 سال (1394 تا 1397) لطمات جبران‌ناپذیری به بخش نیروگاه‌ها وارد کرده است. «اکو نیرو» در گفت‌وگو با یک حقوقدان و یک کارشناس ارشد صنعت برق، ماجرای بند (1) مصوبه شماره 263 هیات تنظیم بازار برق و تبعات آن را بررسی کرده است.
فاصله تورمی بین دهک اول و دوم چقدر است؟
۴ روز قبل
فاصله تورمی بین دهک اول و دوم چقدر است؟
بررسی شدت اصابت تورم بر دهک‌ها نشان می‌دهد نرخ تورم در فصل گذشته کاهش یافته و به تناسب آن فاصله بین نرخ تورم دهک اول (قشر کم‌برخوردار) و دهک دهم (ثروتمندان جامعه) همواره در حال افزایش بوده و از رقم ۳.۴ درصد در فروردین‌ماه به ۴.۲ درصد رسیده است.
خطر تورم بالا در اقتصاد ایران
۴ روز قبل / تورم / اقتصاد ایران / کرونا
خطر تورم بالا در اقتصاد ایران
یک کارشناس مسائل اقتصادی می‌نویسد: امروز رشد اقتصاد ایران منفی است و درصد بالایی از مشاغل به مدت دو ماه رکود داشتند. نگرانی اصلی در همان روزها، احتمال تشدید تورم بود؛ شاخص اقتصادی‌ای که همیشه در ایران، ارقام بالایی را ثبت می‌کند. تداوم این نرخ بالا در اقتصاد ایران، کاهش قدرت خرید و فقیرترشدن مردم را در پی خواهد داشت. افزایش حقوق و دستمزد‌ها متناسب با تورم، با وضعیت فعلی اقتصاد ایران، شدنی به نظر نمی‌رسد.
۵ روز قبل
4 برنامه بانک مرکزی برای مدیریت نقدینگی
عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در تازه‌ترین یادداشت اینستاگرامی به بیان دو نکته مهم درباره مدیریت نقدینگی توسط بانک مرکزی پرداخت و اعلام کرد: قرار است درآینده‌ای نزدیک ارایه طرح گواهی سپرده یورویی به شورای پول و اعتبار رخ دهد و بانک مرکزی در قالب گواهی یورویی با سود مشخص و با فروش به ‌نرخ بازار نسبت به جمع‌آوری ریال اقدام کند.  او در صفحه شخصی خود نوشت:  1- در راستای چارچوب فعلی سیاستگذاری پولی و اجرای عملیات بازار باز و به ‌منظور مدیریت نقدینگی و هدایت تورم به‌ سمت هدف 22درصدی، بانک مرکزی به زودی طرح گواهی سپرده یورویی را به شورای پول و اعتبار ارایه خواهد داد، بر این مبنا قرار است بانک مرکزی در قالب گواهی یورویی با سود مشخص و با فروش به ‌نرخ …
۵ روز قبل
گواهی سپرده یورویی جایگزین ریال می‌شود
رئیس کل بانک مرکزی از دو برنامه این بانک برای مدیریت نقدینگی خبر داد و اعلام کرد: بانک مرکزی به زودی طرح گواهی سپرده یورویی را به شورای پول و اعتبار ارائه خواهد کرد.به گزارش ایسنا، عبدالناصر همتی طی پست اینستاگرامی عنوان کرد: در راستای چارچوب فعلی سیاستگذاری پولی و اجرای عملیات بازار باز و به منظور مدیریت نقدینگی و هدایت تورم به سمت هدف ۲۲ درصدی، بانک مرکزی به زودی طرح گواهی سپرده یورویی را به شورای پول و اعتبار ارائه خواهد داد.وی در ادامه افزود: بر این مبنا، قرار است بانک مرکزی در قالب گواهی یورویی با سود مشخص و با فروش به نرخ بازار، نسبت به جمع‫آوری ریال اقدام کند. در این طرح بانک مرکزی با تکیه بر ذخایر کافی اسکناس یورویی خود متعهد می‌شود، عین مبلغ را در زمان سررسید به یورو پرداخت کند. همتی …
۵ روز قبل
متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در تهران ۱۹میلیون تومان
افزایش نرخ تورم و سراریزشدن نقدینگی به بازار معاملات مسکن، املاک و اجاره بها، زمینه افزایش قیمت‌ها و مشکلات مشتریان و مستأجران را فراهم کرده است. به گزارش همشهری، براساس گزارش دفتر برنامه‌‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از آمار بازار مسکن در خرداد‌ماه امسال، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران با افزایش ۱۲.۱درصدی نسبت به‌ ماه قبل به ۱۹میلیون و ۷۱هزار تومان رسیده است. براساس این گزارش، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران 19میلیون و 71هزار تومان برآورد شده که نسبت به ‌ماه گذشته …
قیمت‌های جدید خودرو چه زمانی اعلام می‌شود؟
۵ روز قبل / بازار خودرو / خودروسازان / شورای رقابت / قطعه سازان / قیمت خودرو / نرخ تورم
قیمت‌های جدید خودرو چه زمانی اعلام می‌شود؟
اعمال افزایش قیمت‌ها در قراردادهای قطعه سازان دیر یا زود اتفاق خواهد افتاد، افزایش قیمت تمام شده قطعات به معنای افزایش قیمت تمام شده خودرو و نرخ تورمی جدید برای خودروسازان است اما نکته جالب توجه آنجاست که این خبر از دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان زمانی منتشر شد که به سررسید تاریخ مقرر شورای رقابت برای اعمال مجدد نرخ تورم نزدیک می‌شویم. نوشته قیمت‌های جدید خودرو چه زمانی اعلام می‌شود؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
مالکان انتظار افزایش دو برابری اجاره بها را داشتند/ رشد نرخ اجاره به نرخ تورم نمی‌رسد/ افزایش کوچ مردم به پایین‌شهر
۵ روز قبل / افزایش قیمت / تورم / رشد / مسکن / ویروس
مالکان انتظار افزایش دو برابری اجاره بها را داشتند/ رشد نرخ اجاره به نرخ تورم نمی‌رسد/ افزایش کوچ مردم به پایین‌شهر
ایلنا: نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک گفت: یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در تعیین اجاره بها، قیمت ملک است و در سال 98 هم قیمت‌ها 100 درصد افزایش یافت یعنی قیمت یک واحد…
صورتجلسه‌های فدرال رزرو در بحران 2008
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
صورتجلسه‌های فدرال رزرو در بحران 2008
بازخوانی مجدد صورت جلسات سه نشست فدرال رزرو در تابستان سال 2008، پرده از اتفاقات عجیبی برمی‌دارد. این گزارش‌ها نشان می‌دهد درحالی‌که اقتصاد آمریکا دچار بحران‌های بزرگ اعتباری بود و ریسک‌های سیستماتیک جدی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را تهدید می‌کرد، مقامات فدرال رزرو به طرز شگفت‌آوری در شناخت بحران دچار اشتباه شده و به طرز باورنکردنی از عملکرد خود راضی بودند. در حقیقت مقامات بانک مرکزی آمریکا در این دوره از ترس افزایش تورم و دستمزدها، نرخ بهره هدف را ثابت نگه داشتند و سقوط اقتصاد را به تماشا نشستند.
شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان/کردستان در صدر فهرست افزایش تورم نقطه‌ای+نمودار
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / تورم
شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان/کردستان در صدر فهرست افزایش تورم نقطه‌ای+نمودار
در خرداد ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان کردستان با ٥,٥ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان بوشهر با ۰.۱ درصد افزایش بوده است.
پشت‌پرده دلارِ گران و چند پیشنهاد به بانک مرکزی
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / نرخ ارز / نرخ دلار / نرخ سکه / اقتصادی / دولت
پشت‌پرده دلارِ گران و چند پیشنهاد به بانک مرکزی
با افزایش نرخ دلار گروهی چون بهمن آرمان بر این نظر هستند که با افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پولی قدرت خرید مردم همچنان کاهش می‌یابد و کارگاه‌های تولیدی بیشتری تعطیل می‌شوند. اما عده‌ای چون صادق الحسینی بر این نظر هستند این سیاست بانک مرکزی است که به دلار اجازه نوسان قیمت داده است،چون از این منظر بانک مرکزی می‌خواهد سیاست پولی مستقل داشته باشد و تورم را درمحدوده مد نظرش کنترل کند پس نیاز به سیاست مستقل ارزی ندارد و باید به دلار اجازه نوسان قیمت بدهد. در نتیجه نوسان نرخ دلار چیز بدی نیست و خطری ندارد. اما سوی دیگر برخی چون عبدالمجید شیخی با انتقاد از دولت، این وضع را نتیجه سوءمدیریت دولت و به ضرر اقشار ضعیف و تولید کننده و مصرف کننده دانست.
کدام استان بیشترین تورم ماهانه را دارد؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / تورم در ایران / مرکز آمار ایران
کدام استان بیشترین تورم ماهانه را دارد؟
مرکز آمار ایران اعلام کرد: در خرداد ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان کردستان با ٥,٥ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان بوشهر با ٠.١ درصد افزایش است.
وضعیت تورم خردادماه در استان‌های مختلف +جدول
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / تورم / بوشهر / کردستان / استان هرمزگان / مرکز آمار ایران
وضعیت تورم خردادماه در استان‌های مختلف +جدول
مرکز امار ایران اعلام کرد: در خرداد ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان کردستان با ٥,٥ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان بوشهر با ٠.١ درصد افزایش است.
کیش ریال به نوسان دلار
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
کیش ریال به نوسان دلار
دلار با غافلگیری در مواجهه با ریال مواجه شد. سیاست‌گذار پولی با 2 اقدام سعی کرد پول ملی را در برابر ارز محافظت کند. افزایش نرخ بهره کف از سوی بانک مرکزی و فروش بیش از 6 هزار میلیارد تومان اوراق در بازار بین بانکی دو خبری بودند که دیروز، سیگنال مهمی را به بازارها مخابره کردند. نرخ سود سپرده‌گذاری در بانک مرکزی با 2 درصد افزایش به 12 درصد رسید. این نرخ به‌عنوان کف دالان نرخ سود در بازار بین بانکی محسوب می‌شود. به عقیده صاحب‌نظران، با انقباض دالان نرخ سود در بازار بین بانکی، حداقل از سرعت کاهش جذابیت ریال کاسته می‌شود. پیش‌تر کارشناسان تاکید کرده بودند که بانک مرکزی برای تحقق تورم هدف، باید اقدام به افزایش نرخ بهره کند. این سیاست می‌تواند منجر به افزایش نرخ سود در بازار بین بانکی و به تبع آن، نرخ …
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
سه عامل افزایش قیمت دلار در بازار
یک کارشناس بازار ارز معتقد است که افزایش قیمت ارز به دلیل بالارفتن پایه پولی، بسته‌شدن مرزها به دلیل شیوع کرونا و بازنگشتن ارزهای صادراتی اتفاق افتاده است. میثم رادپور در گفت‌وگو با ایرنا با بیان اینکه علت افزایش نرخ ارز به حجم پایه پولی کشور برمی‌گردد، گفت: «این مسأله باعث افزایش قیمت در بازارهای مختلف از دلار گرفته تا مسکن شده است.» او ادامه داد: «این مشکل سیستماتیک در اقتصاد است که با افزایش پایه پولی و نقدینگی در جامعه‌ تورم افزایش پیدا کرده و قیمت‌ها صعودی می‌شود.» رادپور با تأکید بر اینکه شیوع کرونا باعث بسته‌شدن مرزها و کاهش تجارت خارجی و ورود ارز به کشور شد، ‌افزود: «کرونا باعث شده که بخشی از درآمد ارزی به دلیل بسته‌شدن …
«پشت‌بام‌خوابی» در تهران شبی ۵۰ هزار تومان!
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / بازار مسکن تهران / بدمسکنی / وضعیت مسکن
«پشت‌بام‌خوابی» در تهران شبی ۵۰ هزار تومان!
با وخیم‌شدن وضعیت معیشت خانوار به سبب افت درآمد و افزایش تورم و گرانی، اقلام دیگر نیز با رشد درخور توجهی روبه‌رو شده‌اند. مسکن، یکی از مواردی است که همتای گرانی‌ها، افزایش داشته و جامعه با افزایش درصد اجاره‌نشینی روبه‌رو شده است؛ علاوه بر اینکه بسیاری از مردم، به دلیل افزایش نرخ اجاره، مجبور به حاشیه‌نشینی یا سکونت در شهر‌های اقماری شده‌اند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
کاهش ضریب جینی خوشحال‫کننده نیست
یک کارشناس اقتصادی درباره کاهش ضریب جینی سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ گفت: این موضوع نه تنها خوشحال کننده نیست بلکه به معنی بدترشدن وضعیت دهک‌های متوسط و ثروتمند و نزدیک شدن به دهک‌های پایین است، درواقع این کاهش به دلیل بهبود وضعیت دهک‌های پایین نبوده است.به گزارش اقتصادآنلاین، شیب ضریب جینی در ایران از سال 92 به بعد صعودی بوده‌، به طوریکه از 0.365 به 0.409 در سال 97 رسیده است، اما در سال 98 شاهد کاهش آن بودیم و با توجه به اعلام رئیس مرکز آمار این عدد به 0.399 رسیده است. مجید عینیان اظهار کرد: در‫‌این‌‫باره دو موضوع مطرح است، اول اینکه مقدار این کاهش کم است و عدد قابل توجهی نیست و دوم الگوی کلی ضریب جینی در ایران به این صورت است که در سال‌های رکود ضریب جینی کاهش و در سال‌های رونق افزایش می‌یابد. عینیان …
نرخ سود بانکی افزایش می‌یابد؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
نرخ سود بانکی افزایش می‌یابد؟
برخی کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی اعتقاد دارند تصمیم بر کاهش نرخ سود بانکی به ۱۵ درصد و نرخ سود کوتاه‌مدت به ۸ درصد آن هم در شرایطی که نرخ تورم کشور بالای ۴۰ درصد است، باعث خروج منابع از سیستم بانکی و ورود آن به بازار‌ها شده است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
دو «متر» برای رفاه خانوار
آخرین وضعیت رفاهی خانوارهای کشور با 2 متر اندازه‌گیری شد. متر اول، گزارش دخل و خرج خانوارها در سال 98 بود که از سوی مرکز آمار منتشر شد؛ یک خانوار شهری به‌طور متوسط در سال گذشته 4/ 47 میلیون تومان هزینه کرده‌ است که در قیاس با سال 97، رشد 6/ 20 درصدی را نشان می‌دهد. این در حالی است که نرخ تورم کل کشور در سال گذشته معادل 4/ 34 درصد بوده است. در واقع میزان افزایش هزینه، به میزان تورم نبوده که نشان‌دهنده کوچک شدن سبد مصرفی خانوارهای کشور است. متوسط درآمد سالانه یک خانوار شهری نیز در سال قبل معادل 1/ 54 میلیون تومان اظهار شده که موید رشد 4/ 24 درصدی است. متر دوم که از زبان رئیس مرکز آمار اعلام شد، ضریب جینی بود. ضریب جینی در سال 98 به 3992/ 0 رسید که در قیاس با سال 97، افت 0101/ 0 واحدی را ثبت کرد. …
راه حل کنترل قیمت مسکن چیست؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / قیمت مسکن / مسکن
راه حل کنترل قیمت مسکن چیست؟
راه حل‌های مختلفی برای ایجاد آرامش در بازار مسکن از طرف کارشناسان ارائه می‌شود که خروجی اغلب آنها به افزایش عرضه متناسب با تقاضای واقعی و کنترل نرخ تورم منتهی می‌شود.
اعتبارات کمیته امداد باید متناسب با نرخ تورم افزایش یابد
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / سید احسان قاضی‌زاده هاشمی / کمیته امداد امام خمینی / لایحه بودجه
اعتبارات کمیته امداد باید متناسب با نرخ تورم افزایش یابد
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش اعتبارات کمیته امداد متناسب با نرخ تورم، نقش موثری در تحقق اهداف این نهاد به ویژه در حوزه توانمندسازی و ایجاد اشتغال دارد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / اسلامی وزیر راه و شهرسازی / تسهیلات ودیعه مسکن
جزئیات جدید از تسهیلات ودیعه مسکن اعلام شد
به گزارش مهر، محمد اسلامی در برنامه تلویزیونی نگاه یک اظهار داشت: مسائلی بازار مسکن، متأثر از عرضه و تقاضا نیست و متأثر از مسائلی دیگر مانند بازار تر است.در گذشته هم میان نرخ ارز و تورم و قیمت مسکن و اجاره بها رابطه مستقیم داشته و حتی در مواردی، اجاره بها از رشد مسکن بیشتر بوده است.وی افزود: در دوره کرونا که معاملاتی نبود، صرفاً نگرانی مردم از ناتوانی در حفظ قیمت خود، این تجدید ارزیابی‌ها را انجام داده اند.وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سایت‌هایی که ایجاد بناهای می‌کنند، نقدینگی که به مسکن می‌آید برای مصرفی نمی‌آید بلکه برای سرمایه‌ای است و می‌خواهند با خرید مسکن، سرمایه خود را حفظ کنند.اسلامی با تأکید بر اینکه در سه دهه گذشته، اجاره بها کاملاً تابعی از قیمت …
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
پای لرزان اقتصاد در سربالای تند تورم
یک کارشناس اقتصادی پیش‌بینی کرده است که با توجه به مولفه‌های کنونی اقتصاد ایران نرخ تورم بالای ۳۰ درصد در سال‌های آتی انتظارمان را می‌کشد.نرخ تورم در ایران ارتباط نزدیکی با افزایش نرخ دلار دارد. اگرچه طی هر شوک ارزی توجیهاتی مبنی بر عدم تاثیر آن بر تورم و در هر بار افزایش دستمزد سالانه نیز وعده عدم افزایش تورم شنیده می‌شود اما افزایش نرخ تورم تاثیر گرفته از آثار تورمی کالاهای وارداتی و مواد اولیه است. افزایش قیمت‌ها در یک حوزه نیز متمرکز نمی‌ماند و حتی به بخش خدمات نیز می‌رسد اما فقط این نیروی کار است که ابزارِ لازم را ندارد تا همپای تورم خود را بالا بکشد. شوک ارزی در ایران سابقه دیرینه دارد. در دولت‌های مختلف شوک ارزی اتفاق افتاده و بر قیمت‌ها اثر گذاشته است. احسان سلطانی (کارشناس اقتصادی) پیش‌بینی …
نقدینگی در کشور در چه نسبتی با تولید ناخالص داخلی قرار دارد؟
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / نقدینگی / تورم / رکود اقتصادی / پول / تولید
نقدینگی در کشور در چه نسبتی با تولید ناخالص داخلی قرار دارد؟
فارس نوشت: از سال ۹۲ به بعد، با توجه به کاهش رشد اقتصادی حقیقی که در سال‌های بعد با کاهش نرخ تورم همراه شد، نسبت نقدینگی به تولید ناخالص داخلی افزایش یافت به طوری که این نسبت به ۱۰۳.۶ درصد در سال ۹۸ رسیده است.
شایعات افزایش قیمت گازوئیل از کجا آب می‌خورد؟
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / فرآورده های نفتی
شایعات افزایش قیمت گازوئیل از کجا آب می‌خورد؟
اگر دولت بخواهد هر اقدام نسنجیده ای مشابه آنچه در مورد بنزین انجام داد را برای گازوئیل تکرار کند، وضعیت فعلی کشور و تورم بالای اقتصاد، جوابگوی این افزایش نرخ نخواهد بود.
چرا در سال‌های آینده نرخ تورم بالا در انتظارمان است؟ / نیروی کار زورِ افزایش قیمت خود را ندارد/ عمق و شدت شوک ارزی ۹۷ بالا بود
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
چرا در سال‌های آینده نرخ تورم بالا در انتظارمان است؟ / نیروی کار زورِ افزایش قیمت خود را ندارد/ عمق و شدت شوک ارزی ۹۷ بالا بود
ایلنا: یک کارشناس اقتصادی پیش‌بینی کرده است که با توجه به مولفه‌های کنونی اقتصاد ایران نرخ تورم بالای ۳۰ درصد در سال‌های آتی انتظارمان را می‌کشد.
تورم مسکن چقدر بوده است؟
۱۳۹۹/۰۳/۳۰
تورم مسکن چقدر بوده است؟
یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه میانگین تورم بخش مسکن در طول ۲۷ سال گذشته ۲۴ درصد بوده است، گفت: ۸۰ درصد افزایش قیمت مسکن مربوط به نرخ تورم عمومی است و نمی توان با نرخ های دستوری بازار مسکن را کنترل کرد.
متوسط نرخ تورم در دنیا چند درصد است؟
۱۳۹۹/۰۳/۳۰
متوسط نرخ تورم در دنیا چند درصد است؟
میانگین تورم بخش مسکن در طول ۲۷ سال گذشته ۲۴ درصد بوده است؛ ۸۰ درصد افزایش قیمت مسکن مربوط به نرخ تورم عمومی است و نمی‌توان با نرخ‌های دستوری بازار مسکن را کنترل کرد.
عمیق‌تر شدن شکاف طبقاتی با افزایش بدون وقفه نقدینگی/ موتور خلق پول در اقتصاد ایران کجاست؟ / نقدینگی سرگردان به کدام سو می‌رود؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
عمیق‌تر شدن شکاف طبقاتی با افزایش بدون وقفه نقدینگی/ موتور خلق پول در اقتصاد ایران کجاست؟ / نقدینگی سرگردان به کدام سو می‌رود؟
عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان معتقد است: بیشترین زیان ناشی از افزایش نرخ تورم از مسیر رشد نقدینگی، متوجه طبقات فرودست جامعه است و در مقام مقایسه، افزایش نرخ تورم به نفع طبقات فرادست جامعه است. اما چگونه این اتفاق رخ می دهد؟
چرا نرخِ
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
چرا نرخِ "فرزندآوری کارگران" پایین است/ مزدِ دو میلیون و ۶۱۱ هزار تومانی برای هزینه‌های ماهانه‌ی یک نفر هم کافی نیست!
«ضریب هوشیِ» مرم ایران به هیچ وجه پایین نیست و پایین هم نیامده است؛ مردم بسیار هوشمندند و با هوشمندی بسیار درتلاشند تا قبل از هرچیز، زندگی خود را بچرخانند و کم نیاورند، اما زندگی بسیار دشوار است؛ تا این دشواری‌ها هست، تا فاصله افزایش دستمزد و نرخ تورم بالای ۳۰ یا ۴۰ درصد است، توقع فرزندآوری، چندان واقع‌بینانه نیست و محقق نخواهد شد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
سندرم سال آخر
کمتر از یک سال به انتخابات ریاست‌جمهوری باقی مانده است. فرصت دولت روحانی برای ساماندهی به اقتصاد متلاطم کشور کم است و به نظر نمی‌رسد در این فرصت باقی مانده بتوان برای بازارهای مسکن‌، طلا و... نسخه‌ای بلندمدت چید و از سوی دیگر تورم بیش از 30 درصد را نیز کنترل کرد. هر چند روحانی در چند هفته اخیر با «دستور»‌هایی به رییس کل بانک مرکزی و وزرای مسکن و سرپرست وزارت صمت سعی در کنترل معضل افزایش شدید قیمت‌ها را دارد، اما راه علاج اقتصاد ایران از بحران‌های بزرگی مانند جنگ، دو دوره تحریم و این اواخر شیوع کرونا را نمی‌توان در دستور نوشت. به گواه آمارهای رسمی کشور‌، تقریبا تمام دولت‌ها در پایان دوره‌های خود به خصوص دور دوم‌، وضعیت خوبی …
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / پوست / تورم / زمستان / شاخص / واردات
رشد ۷.۳ درصدی نرخ تورم کالاهای وارداتی
تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های دلاری در چهار فصل منتهی به زمستان ۹۸ برابر با ٥١.٣ بوده که در مقایسه با تورم سالانه پاییز ۹۸ (٤٤)، حدود ٧.٣ درصد افزایش یافت.
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
مـــــــرور
 محمد عسگری، سخنگوی شرکت ملی گاز ایران از افزایش تولید روزانه گاز طبیعی نسبت به زمان مشابه ‌سال گذشته خبر داد و گفت: «میانگین تولید روزانه گاز طبیعی در پالایشگاه‌های کشور هم‌اکنون ۶۷۴‌میلیون مترمکعب است که در مقایسه با دوره مشابه پارسال ۲۴‌میلیون مترمکعب افزایش داشته است.»  مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور با اشاره به اینکه با رعایت صرفه‌جویی در مصرف برق در ساعات اوج مصرف برای پاسخگویی به رشد متعارف مصرف نیازی به خاموشی برنامه‌ریزی‌شده نخواهد بود، گفت: «برآورد حداکثر مصرف ۵۸‌هزار و ۵۰۰ مگاوات با مدیریت مصرف است.»  جواد حسین‌زاده، رئیس مرکز آمار ایران اظهار داشت: «در دنیا عمدتا سازمان‌های …
افزایش نرخ تورم کالاهای وارداتی در زمستان ۹۸ +نمودار
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / تورم
افزایش نرخ تورم کالاهای وارداتی در زمستان ۹۸ +نمودار
تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده­‌های دلاری در چهار فصل منتهی به زمستان ۹۸ برابر با ٥١.٣ درصد بوده که در مقایسه با تورم سالانه­ پاییز ۹۸ ( ٤٤ درصد)، حدود ٧.٣ درصد افزایش یافت
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
کاهش نرخ سود بانکی از نیمه دوم سال
مدیرعامل صندوق کارآفرین امید اظهار کرد: تحلیل مدیران بانک مرکزی هم این است که حتما در نیمه دوم سال با کاهش نرخ تورم روبه‌رو می‌شویم، چراکه پول وارد بخش حقیقی اقتصاد شده و به همین دلیل است که بانک مرکزی نرخ تورم 22 درصدی را هدف‌گذاری کرده است.به گزارش ایلنا، اصغر نوراله‌‌زاده درباره سیاست‌ها و ابزارهای بانک مرکزی برای تحقق نرخ تورم 22 درصدی و دلیل عدم استقبال بانک‌ها از عملیات بازار باز گفت: نرخ سود تسهیلات تابعی از نرخ تورم است و یکی از مهم‌ترین اقدامات بانک مرکزی کاهش هزینه تمام شده پول است. باید توجه داشته باشیم وقتی با تورم 40 درصد مواجه هستیم، سود 20 درصد، نرخ سود بالایی محسوب نمی‌شود. یکی از نکات قابل توجه این است که از آنجا که هزینه تجهیز منابع بانک‌ها، هزینه بالایی محسوب می‌شود، در سنوات …
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
من هم بودم سرخورده می شدم
محمدجواد پهلوان- تصور نمی‌شد اینقدر زود عده‌ای از مجلس جدید سرخورده شوند.شاید هم حق دارند. فی‌المثل چه اصرار و اجباری است نمایندگان جدید در میان این همه مصائب و مشکلات صاف رفتند سراغ تغییر نام فرودگاه مهرآباد؟! آیا اولویت مهم‌تری نبود و نیست؟قابل کتمان نیست که وقتی سال هاست شعار سال، اقتصادی است طبعا بایستی اولویت اصلی و مهم مسئولان در تصمیم‌گیری‌ها و سیاستگذاری‌ها مباحث اقتصادی باشد.در حال حاضر بیماری اقتصادی کشور عود کرده و تحریم‌ها و برخی سوءمدیریت‌ها دست به دست هم داده تا کام مردم تلخ باشد.وضعیت مسکن،خودرو،لوازم خانگی،مواد غذایی و... علیرغم وعده و دستورهای مسئولان کماکان آشفته و نگران‌کننده است.در سالی که سال جهش تولید است تولید‌کننده‌ها توان کافی برای تولید و بالانس کردن بازار ندارند و مدام …
وزیر اقتصاد: قصد نداریم تورم را با ایجاد رکود کنترل کنیم / کاهش ۴۳ برابری هزینه تراکنش با استفاده از اپلیکیشن‌ها
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
وزیر اقتصاد: قصد نداریم تورم را با ایجاد رکود کنترل کنیم / کاهش ۴۳ برابری هزینه تراکنش با استفاده از اپلیکیشن‌ها
وزیر اقتصاد اظهار داشت: قصد ما این نیست که تورم را با ایجاد رکود کنترل کنیم، بلکه باید با افزایش طرف عرضه اقتصاد، رشد تورم را کاهش داد. از این جهت انتظار این است که نظام بانکی در افزایش نرخ بهره برداری از ظرفیت‌های تولیدی کشور و ارتقای تولید نقش آفرین باشد. وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم حرکت به سمت بانکداری هوشمند افزود: هزینه تراکنش در نظام بانکی با اپلیکیشن‌های تلفن همراه، نسبت به بانکداری مرسوم، ۴۳ برابر هزینه‌ها کمتر است. این هزینه در مقایسه با بانکداری مبتنی بر تلفن ثابت ۱۳ برابر و نسبت به دستگاه خودپرداز ۱۲ برابر کمتر است.
حجم رانت قرعه‌کشی خودرو ۱۲۰۰ میلیارد تومان بود / نوسان بی سابقه نرخ اجاره مسکن در کشور طی ۷ سال گذشته/ تأثیر ناچیز افزایش دستمزد بر تورم
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / گزیده روزنامه های اقتصادی / قیمت مسکن / کالای اساسی / اقتصاد
حجم رانت قرعه‌کشی خودرو ۱۲۰۰ میلیارد تومان بود / نوسان بی سابقه نرخ اجاره مسکن در کشور طی ۷ سال گذشته/ تأثیر ناچیز افزایش دستمزد بر تورم
رفع کسری بودجه دولت با فشار بر مردم و با تشدید تورم «طبقه متوسط» معنای خود را از دست داده است، سایر موضوعات اقتصادی مهم امروز روزنامه‌ها است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
عوامل سازنده یارانه پنهان
 از سال 87 که بحث‌های هدفمندی یارانه‌ها مطرح شد، همواره این سوال وجود داشت که با «یارانه هنگفت انرژی» باید چه کار کرد؟ وقتی قیمت‌ها واقعی نباشد، همه متضرر می‌شوند. آثار قیمت غیرواقعی در همه بخش‌ها وجود دارد و به سایر بخش‌ها نیز تسری می‌یابد چه حامل‌های انرژی باشد و چه نان‌؛ تفاوتی ندارد. مشکل اصلی اقتصاد ایران این است که همگان تصور می‌کنند‌،  اگر ارز دولتی به کالاها تخصیص پیدا کند و قیمت‌ها چند نرخی شود، دهک‌های کم درآمد سود می‌برند. در حالی که وقتی ارز دولتی به کالایی تخصیص داده می‌شود و در کنارش همان کالا با ارز آزاد به بازار وارد می‌شود‌، قیمت کالا در بازار بر اساس نرخ ارز آزاد تعیین …
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
کاهش تورم با افزایش تولید در بلندمدت
مدیرعامل بانک توسعه صادرات به دلایل انتخاب شعار سال 1399 یعنی «جهش تولید» پرداخت.علی صالح آبادی عندان کرد؛ جهش تولید از لحاظ علمی و مبتنی بر اقتصاد، به عنوان یک موضوع راهبردی محسوب می‌شود و درواقع به ‌معنای گذر از شرایط بحرانی ویژه در زمینه‌های بهره‌وری و اشتغال، بیکاری و تورم، تولید ناخالص داخلی و ملی، نقدینگی، ارزش پول ملی، ریسک‌های اقتصادی، مالی و پولی و همچنین میزان سرمایه‌گذاری به منظور دستیابی به رونق و رشد اقتصادی است.به اعتقاد وی، مبنای انتخاب شعار جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری، ناشی از اثرات دو پدیده مهم و پیچیده تحریم‌ها و گسترش شیوع ویروس کرونا بوده که به‌واسطه آن، اغلب کسب‌وکارهای متوسط و کوچک با کاهش تولید مواجه شده یا کاملا تعطیل شده‌اند که به‌تبع آن با کسادی بازار کسب‌وکارها، …
نابرابری تورم بین دهک‌های درآمدی بیشتر شد+جدول و نمودار
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
نابرابری تورم بین دهک‌های درآمدی بیشتر شد+جدول و نمودار
در طول سال 98نرخ تورم کل، کالاهای خوراکی و غیر خوراکی در دهک‌های بالای درآمدی بیشتر از دهک‌های پایین درآمدی بوده است و اختلاف تورم بین دهک‌ها با افزایش نرخ تورم بیشتر شده است؛ بنابراین در شرایط تورمی نابرابری تورمی بین دهک‌های درآمدی بیشتر شده است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
احتمال افزایش قیمت مسکن ملی
جلسات کارشناسی برای اصلاح قیمت واحدهای طرح اقدام ملی مسکن متناسب با نرخ تورم مصالح ساختمانی برگزار می‌شود.به گزارش ایسنا، ‌از زمانی که طرح اقدام ملی مسکن به شکل رسمی از شهریور سال گذشته آغاز شد مسئولان وزارت راه و شهرسازی همواره اعلام کردند که قیمت هر متر مربع از این واحد ها ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون تومان است. هر چند در برخی شهرها از جمله پرند رقمهای بالاتری از سوی مسئولان محلی اعلام و بعداً عنوان شد که واحدهای گران‌قیمت‌تر دارای مشاعات بیشتری است و از مرغوبیت بالاتری برخوردار است. اما از نیمه دوم سال ۱۳۹۸ نرخ تورم مصالح ساختمانی روند صعودی به خود گرفت. با توجه به اینکه تامین منابع مالی طرح اقدام ملی مسکن صرفا از طریق آورده متقاضیان و سقف ۱۰۰ میلیون تسهیلات بانکی ۱۸ درصدی است و دولت یارانه ای را به …
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
سبقت اجاره خانه از تورم
بازار اجاره در آغاز فصل جابه‌جایی بدون متولی مانده و آنگونه که از آمارها برمی‌آید در وضعیت نامساعدی به سر می‌برد؛ به‌گونه‌ای که حتی با نزولی شدن شیب رشد تورم، همچنان شاخص اجاره‌بها در روند صعودی قرار دارد و حتی برای نخستین بار در یک سال اخیر، ضریب افزایش آن از نرخ تورم نیز بیشتر شده است. از نظر مشاوران املاک، ثمره این وضعیت، تشدید فشار مالی به مستأجران و کوچ اجباری آنها به محلات و مناطق پایین‌دست محل سکونت و حتی شهرهای حومه‌ای و بافت‌های حاشیه‌ای است. به‌گزارش همشهری، بازار اجاره ایران همواره …
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
چالش تورم و اجاره‌نشین‌ها
رضا کربلائی _ ‌روزنامه‌نگار نرخ تورم بالا در نهایت به زیان مردم است و گذشته از کسانی که سود خود را در نرخ تورم بالا و شکل‌گیری موج انتظارات تورمی جست‌وجو می‌کنند و می‌توان آنها را در ردیف کاسبان تورم قلمداد کرد، واقعیت این است که افزایش نرخ تورم به‌معنای ضعیف‌شدن قدرت خرید و کاهش ارزش دارایی‌های ریالی مردم خواهد بود و در این مسیر یکی از اصلی‌ترین چالش‌های همیشگی و تکراری بین صاحبخانه‌ها و اجاره‌نشین‌ها به تعیین نرخ مطلوب اجاره‌بها مربوط می‌شود. در طول 40سال گذشته به‌ویژه در سال‌هایی که اقتصاد …
افزایش متوسط ۲۰ درصد قیمت بلیت قطار ارتباطی با جبران اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی ندارد
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / افزایش قیمت / تورم / راه آهن / مسافران / قیمت بلیت قطار
افزایش متوسط ۲۰ درصد قیمت بلیت قطار ارتباطی با جبران اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی ندارد
ایلنا: معاون مسافری راه‌آهن گفت: افزایش قیمت بلیت قطار بر اساس افزایش نرخ تورم و افزایش هزینه‌ها بود و ارتباطی با بحث فاصله‌گذاری اجتماعی در واگن‌ها و کاهش تعداد…
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
چگونه به تورم 22درصدی می‌رسیم
گروه اقتصادی|  یک هفته پس از اعلام هدف‌گذاری تورم 22درصدی در پایان سال جاری، بانک مرکزی به توضیح «نقشه راه» چگونگی رسیدن به این عدد برای نرخ تورم در قالب پاسخ به 4 سوال در این حوزه پرداخته است. مهم‌ترین نهاد سیاست‌گذار پولی کشور که در یکی، دو سال گذشته، امکان هیچ گفت‌وگوی رو در رو با خبرنگاران و پاسخگویی به رسانه‌ها را ایجاد نکرده، حالا در بدعتی عجیب به «پرسش و پاسخ با خود» پرداخته و ترجیح داده تا سوالات بی‌شمار موجود درباره وضعیت پولی کشور و چگونگی رسیدن به تورم 22 درصدی در پایان سال را بی‌پاسخ بگذارد و تنها به ذکر برنامه‌های خود در این حوزه، آن‌هم در قالب «گفت‌وگو با خود» بپردازد. این در حالی است که معمولا …
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
استقلال عمل بانک مرکزی کلید موفقیت هدف‌گذاری تورم
رئیس اسبق پژوهشکده پولی و بانکی تاکید کرد: نکته بسیار مهم و کلیدی در موفقیت سیاست جدید بانک مرکزی در هدف‌گذاری تورم، استقلال عمل و داشتن اختیارات کافی از سوی دولت است.به گزارش ایرنا، احمد مجتهد، رئیس اسبق پژوهشکده پولی و بانکی درباره بیانیه رسمی بانک مرکزی در خصوص هدف‌گذاری نرخ ۲۲ درصدی برای تورم در سال جاری با نوسان ۲ درصدی منفی و مثبت اظهار کرد: موضوع هدف‌گذاری نرخ تورم بیش از ۲۰ سال است که در بانک‌های مرکزی کشورهای دیگر مورد استفاده قرار گرفته و عمده‌ترین ابزاری که نهاد ناظر در این خصوص در اختیار دارد، استفاده از تغییرات نرخ بهره و استفاده از عملیات بازار باز است.رئیس اسبق پژوهشکده پولی و بانکی در ادامه با بیان اینکه هدف‌گذاری نرخ تورم مورد تائید بانک‌های مرکزی بسیاری از کشورهاست، تصریح کرد: …
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
تورم بخش کشاورزی 23.9 درصد رشد کرد
افزایش قیمت‌ها در برخی کالاهای اساسی مرتبط با رشد تورم تولیدکننده بخش کشاورزی و دامداری در سال 98 بوده است. آخرین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد تورم تولیدکننده بخش زراعت، باغداری و دامداری سنتی در سال 98 برابر با ۴۸۱.۹ بوده که نسبت به سال 97 حدود ٣٢.٩درصد افزایش یافته است. قیمت تولیدکننده که گزارش آن ارایه می‌شود، قیمت سرخرمن است و از مقایسه اطلاعات حاصل از این گزارش با نتایج طرح‌های خرده‌فروشی می‌‌توان به بررسی نقش واسطه‌ها و دیگر عوامل موثر در شکل‌گیری سایر قیمت‌ها تا رسیدن محصول به دست مصرف‌کننده نهایی پرداخت. براساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم تولیدکننده گروه «زراعت و باغداری» در سال ١٣٩٨ برابر با ۴۵۴.۱ بوده که نسبت به سال قبل …
سهم خودرو از تورم چقدر است؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / قیمت خودرو / خودرو
سهم خودرو از تورم چقدر است؟
اگر چه بارها عنوان شده که یکی از دلایل افزایش قیمت خودرو تاثیرپذیری این کالا از نرخ تورم در کشور است، اما حالا در پژوهشی میزان سهم خودرو در تورم کل مورد بررسی قرار گرفته است.
آخرین وضعیت نرخ تورم همسایگان ایران
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / ارمنستان / گرجستان / نرخ تورم
آخرین وضعیت نرخ تورم همسایگان ایران
نرخ تورم در ارمنستان افزایش و در گرجستان کاهش پیدا کرد.
روند تغییر دستمزد کارگران در ۸ سال گذشته
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / دستمزد / کارگران / نرخ تورم / بسته معیشتی / شورای عالی کار / حقوق و دستمزد / وزارت کار و رفاه اجتماعی / سبد معیشت / بانک مرکزی / مرکز آمار
روند تغییر دستمزد کارگران در ۸ سال گذشته
بررسی حداقل دستمزد اعلام شده طی سال‌های ۹۱ تا ۹۸ نشان می‌دهد که تا قبل از سال ۱۳۹۳ افزایش حداقل دستمزد کمتر از نرخ تورم بوده و در سال ۱۳۹۷ نرخ تورم از افزایش حداقل مزد پیشی گرفته است.
آیا تلاش بانک مرکزی برای مهار تورم امکان پذیر است؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / نرخ تورم / نرخ تورم ایران / تحریم ایران / کاهش درآمدهای نفتی ایران / ایران و امریکا / تنش ایران و آمریکا / مذاکرات ایران و امریکا
آیا تلاش بانک مرکزی برای مهار تورم امکان پذیر است؟
علی دینی ترکمانی در یادداشتی می نویسد: شواهد و قرائن اقتصادی دالّ بر امکان ناپذیر بودن آن است. افزایش نرخ ارز و قرار گرفتن آن در کانال ۱۷ هزار تومان و احتمال افزایش ان به کانال‌های بالاتر، کاهش درآمدهای ارزی نفتی بر اثر تحریم‌ها و افت شدید قیمت جهانی نفت و افزایش مخارج غیر مترقبه دولت بر اثر وقایعی چون سیل و کرونا موجب بیشتر شدن کسری بودجه می‌شود.
سرنوشت سهام عدالت در گرو عملکرد بازار بورس
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / سهام عدالت / بازار بورس ایران / رونق بورس / مشکلات اقتصادی ایران / نارضایتی عمومی از شرایط اقتصادی / افزایش نرخ تورم / افزایش نرخ بیکاری / همه گیری کرونا / تحریم های آمریکا علیه ایران
سرنوشت سهام عدالت در گرو عملکرد بازار بورس
موافقت با آزادسازی و تجارت سهام عدالت ۱۵ سال پس از شروع این طرح هیچ هدفی غیر از آرام کردن نارضایتی های داخلی از شرایط وخیم اقتصادی را دنبال نمی کند.
هشدار یک کارشناس اقتصادی نسبت به تلاطم ارز نیمایی و تأثیر آن در تورم سال 99
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
هشدار یک کارشناس اقتصادی نسبت به تلاطم ارز نیمایی و تأثیر آن در تورم سال 99
یک کارشناس اقتصادی با انتقاد از سیاست یک بام و دو هوای بانک مرکزی در کنترل تورم گفت: بانک مرکزی از یک طرف نرخ تورم را در سال 99،  22 درصد هدف­گذاری می کند و از طرف دیگر  با تغییر ارز نیمایی عملا باعث افزایش چند برابری قیمت کالاهای اساسی می ­شود.
فنر نرخ ارز چطور در می‌رود؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / دلار / ارز / بازار طلا و ارز / ارز تک نرخی / اصغر سمیعی
فنر نرخ ارز چطور در می‌رود؟
بارها گفته‌ایم علت اصلی افزایش قیمت‌ها از جمله قیمت ارز، در واقع کاهش یافتن ارزش پول ملی است که در اثر بالا بودن نرخ تورم و بهره، رخ می‌دهد.
قدرت خرید مردم نسبت به سال ۹۰ | وضعیت جهانی تورم در ایران
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
قدرت خرید مردم نسبت به سال ۹۰ | وضعیت جهانی تورم در ایران
سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس با انتقاد از افزایش نرخ تورم گفت: ما با تورم‌های دو رقمی متولد و پیر می‌شویم؛ این ویژگی برای کشور ما عادی است. نرخ تورم در ایران جزو بالاترین نرخ‌های تورم در جهان است.
«سنگِ بزرگ» بانک مرکزی؛ تورم ۵۰ درصدی در راه است؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / افزایش نرخ تورم / هدفگذاری نرخ تورم / افزایش نقدینگی / اقزایش پایه پولی / افزایش نرخ ارز / افزایش قیمت ها / افزایش تورم / تورم 50 درصدی
«سنگِ بزرگ» بانک مرکزی؛ تورم ۵۰ درصدی در راه است؟
دینی ترکمانی با پیش‌بینی اینکه تورم همچنان سیر صعودی خواهد داشت، ادامه داد: با توجه به رکود شدید تورمی و افزایش نرخ ارز حتی می‌توان متصور بود اگر شرایط به همین منوال تا پایان سال پیش رود، نرخ تورم حتی به ۵۰ درصد برسد، به بیان دیگر پیش‌بینی می‌شود نرخ دلار بالاتر رود و طبعا در چنین شرایطی انتظارات تورمی نیز افزایش خواهد یافت که این موضوع رشد تورم و نفدینگی را نیز به دنبال خواهد داشت.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •