سه شنبه, ۱۷ تیر, ۱۳۹۹ / 7 July, 2020
اقشار حاشیه
طرح خانه‌های 25متری در محاق
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
طرح خانه‌های 25متری در محاق
محمود مولایی _ خبر‌نگار بحران اقتصادی در سال‌های اخیر قدرت تهیه مسکن را برای مردم به حداقل رسانده است. به موازات افزایش جمعیت شهر تهران، خرید مسکن توسط خانواده‌ها دشوار شده و بسیاری را برای اسکان به حاشیه شهر کشانده است. پیروز حناچی، شهردار تهران معتقد است در قانون شهرداری‌ها به «مسکن اجتماعی» اشاره ضعیفی شده و مانند یک مأموریت برای شهرداری به این موضوع پرداخته نشده است. مسکن اجتماعی پدیده‌ای است از قرن نوزدهم و در برخی کشورهای پیشرفته مطرح شد، به این ترتیب که اقشار کم‌درآمد جامعه در خانه‌های …
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / استانی-اجتماعی
40 هزار بسته پروتئینی بین اقشار نیازمند کردستان توزیع می‌شود
مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در کردستان گفت: همزمان با دهه کرامت، ۴۰ هزار بسته پروتئینی بین اقشار ضعیف استان در مناطق حاشیه شهرها توزیع می‌شود.
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
مسکن اولویت کمیسیون عمران در مجلس یازدهم
رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: هفته آینده در کمیسیون عمران نشستی با حضور وزیر راه و شهرسازی، سرپرست بانک مسکن و مسئولان مربوطه برای ساماندهی بازار مسکن تشکیل خواهد شد.محمدرضا رضایی کوچی با اشاره به نقشه راه کمیسیون عمران در مجلس یازدهم، اظهار کرد: قانون‫گذاری و نظارت دو وظیفه مجلس شورای اسلامی است تا دستگاه های اجرایی بتوانند به وظایف خود عمل کنند.وی با تاکید بر اینکه در مجلس یازدهم به مقوله «نظارت» باید توجه بیشتری شود، افزود: ما در حوزه قانون‫گذاری برای مدیریت و ساماندهی بازار مسکن تقریبا اشباع هستیم و نیاز به قانون خاصی نداریم اما آنچه که نیاز داریم نظارت بر اجرای قوانین جاری در این حوزه است.رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه، قانون بودجه و اسناد بالادستی …
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
طرح ویژه خرید لوازم خانگی برای زوج‌های جوان
مدرس‌خیابانی گفت: نباید فراموش کرد که بخشی از افزایش قیمت لوازم خانگی متاثر از شاخصه‌های کلان اقتصادی و نرخ دستمزدها است. وقتی شورای‌عالی کار نرخ دستمزدها را افزایش می‌دهد، قیمت‌ها نیز افزایش می‌یابد.به گزارش ایلنا، حسین مدرس‌خیابانی (سرپرست وزارت سنعت، معدن و تجارت) در حاشیه جلسه ستاد اقتصادی دولت اظهار کرد: خوشبختانه بخش عمده‌ای از تولیدات لوازم خانگی در کشور انجام می‌شود؛ به جز کولر گازی که هنوز مشکلاتی وجود دارد. تولید لوازم خانگی بیش از دو تا سه برابر سال گذشته است و اگر تمرکز کنیم، می‌توانیم بازار لوازم خانگی را تامین کنیم. خوشبختانه بخش عمده‌ای از واردات لوازم خانگی ممنوع است. وزارت صمت با اولویت تامین لوازم خانگی اقداماتی انجام داده است. در سال جاری افزایش تولید لوازم خانگی به عنوان سیاست …
جهانگیری: ممکن است اشتباه باشد اما فکری برای اجاره‌بهای مسکن می‌کنیم
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / اسحاق جهانگیری / اجاره بهای مسکن / دولت روحانی
جهانگیری: ممکن است اشتباه باشد اما فکری برای اجاره‌بهای مسکن می‌کنیم
بخش زیادی از جامعه اجاره نشین هستند و هزینه اجاره مسکن در سبد هزینه خانوار اهمیت فراوانی دارد. دولت قطعاً برای مهار رشد اجاره بهای مسکن تصمیمات لازم را اتخاذ خواهد کرد که البته ممکن است با اصول اقتصاد سازگار نباشد، اما دولت نمی‌تواند این موضوع را نادیده بگیرد و به اقشار ضعیف جامعه بگوید که ناچار هستید خانه‌ای کوچک‌تر انتخاب و یا به حاشیه شهر مهاجرت کنید.
ضجه حاشیه در گوش مریوان
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / شهرداری مریوان / کردستان / مدیریت شهری / اقشار حاشیه
ضجه حاشیه در گوش مریوان
سنندج - ایرنا - دامنه کوه‌های مشرف به شهر مریوان میزبان اتفاقی است که ضجه کنان در حالی ناله حاشیه را تا قلب این شهر سر می‌دهد که در شرق آن این مویه نه تنها به گوش همسایگان زریوار نمی‌رسد بلکه آنان را مشتاق به ادامه ساخت و سازهای غیرمجاز با ظاهری مدرن‌تر از قبل می‌کند.
بازدید مسئولان قضایی و شهردار کرمانشاه از آلونک تخریب‌شده «آسیه پناهی»
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ /  سعید طلوعی  / دادگستری / شهرداری کرمانشاه / کرمانشاه / اقشار حاشیه / دادگستری کل استان کرمانشاه
بازدید مسئولان قضایی و شهردار کرمانشاه از آلونک تخریب‌شده «آسیه پناهی»
ایرنا - کرمانشاه - «پرویز توسلی زاده» رییس کل دادگستری استان به همراه معاونین، «شهرام کرمی» دادستان عمومی و انقلاب استان و «سعید طلوعی» شهردار کرمانشاه از مکان منزل تخریب‌شده خانم «آسیه پناهی» آلونک‌نشین حاشیه شهر کرمانشاه بازدید کردند. سه‌شنبه هفته گذشته (۳۰ اردیبهشت) این خانم آلونک‌نشین پس از تخریب محل سکونتش و انتقال به کمپ ترک اعتیاد «چشمه سفید» کرمانشاه توسط ماموران اجراییات شهرداری، جان خود را از دست داد.
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
رایحه همدلی و مواسات در گروه توسعه صنایع بهشهر
همزمان با سالروز شهادت حضرت علی(ع) و لیالی قدر رزمایش «همدلی مومنانه» توسط گروه توسعه صنایع بهشهر با تهیه 3 هزار بسته معیشتی به ارزش ۵ میلیارد ریال در تهران به انجام رسید. به گزارش بیدنا، مجید محسنی‌مجد، مدیرعامل گروه توسعه صنایع بهشهر در بازدید از محل آماده‌سازی این اقلام خاطرنشان کرد: انفاق، احسان و نیکوکاری در تار و پود مردم کشور نهفته است و ما نیز همچون دیگر اقشار جامعه با لبیک به ندای رهبر معظم انقلاب نسبت به تهیه این بسته‌ها اقدام کرده‌ایم. مدیرعامل توسعه صنایع بهشهر با توجه به ضرورت کمک و کاهش مشکلات معیشتی و اقتصادی ناشی از کرونا افزود: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور مجموعه‌های تولید مواد شوینده توسعه صنایع بهشهر شبانه‌روز تلاش کردند تا نسبت …
تمدید دوماهه قراردادهای اجاره مسکن؛ ماجرا از چه قرار است؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / بازار اجاره بها / بازار مسکن / قراردادهای اجاره / تمدید دوماهه / افزایش قیمت مسکن
تمدید دوماهه قراردادهای اجاره مسکن؛ ماجرا از چه قرار است؟
یک استاد دانشگاه با اشاره به اینکه به طور کلی تقاضا برای اجاره با توجه به قیمت‌های بالا در کلان‌شهر‌ها به خصوص تهران با کاهش روبرو بوده است، بیان داشت:اما در مقابل طی چند وقت اخیر بازار اجاره خانه در حاشیه شهر‌ها و شهر‌های اقماری به خصوص در تهران با استقبال روبرو شده، چرا که بسیاری از اقشار کم درآمد و حتی متوسط دیگر توانایی پرداخت اجاره مسکن در شهر‌ها را ندارند، برای همین رو به حاشیه نشینی آورده‌اند که خود این موضوع می‌تواند تبعات بسیاری زیادی را به دنبال داشته باشد.
حاشیه‌نشینی در سال ۱۳۹۹؛ بودجه کمتر، اعتبار بیشتر
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / سکونتگاه غیررسمی / اقشار حاشیه / آسیب ها
حاشیه‌نشینی در سال ۱۳۹۹؛ بودجه کمتر، اعتبار بیشتر
تهران-ایرنا- کاهش حدود ده درصدی اعتبارات مقابله با آسیب‌های اجتماعی در بودجه سال ۱۳۹۹، در بخش اعتبارات مربوط به «مقابله با حاشیه‌نشینی و حذف بافت‌های‌ فرسوده» نیز خود را نشان داده و وام‌های مسکن به جای کمک‌های بلاعوض یا بودجه‌های توسعه زیرساخت‌ها، سهم بیشتری را در بودجه امسال به خود اختصاص داده‌اند.
پیتزای نذری در کوره‌های آجرپزی چهاردانگه‎
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / چهاردانگه / کمک های مردمی / فقر / محرومیت / اقشار حاشیه
پیتزای نذری در کوره‌های آجرپزی چهاردانگه‎
ایرنا- تهران - یک زوج نیکوکار که هر ساله میزبان ایتام تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) استان تهران در مراسم افطاری ماه مبارک رمضان بودند امسال با وجود شرایط کرونا تصمیم به احسان ۵۰۰ پرس پیتزا در بین اقشار کم بضاعت جامعه گرفتند. تصاویر احسان ۲۵۰ پرس از این پیتزاها در آجرپزخانه‌های چهار دانگه تهران را نشان می‌دهد.
آماده‌سازی ۳۵ هزار بسته معیشتی توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا به منظور توزیع بین نیازمندان
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / رزمایش کمک به نیازمندان / قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء
آماده‌سازی ۳۵ هزار بسته معیشتی توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا به منظور توزیع بین نیازمندان
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در حاشیه بازدید از روند آماده سازی بسته‌های معیشتی برای کمک به نیازمندان اظهار کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از ابتدای فرمان رهبر معظم انقلاب در خصوص برگزاری رزمایش کمک مومنانه به اقشار آسیب پذیر جامعه، در بخش‌های مختلف و سپاه‌های استانی و بسیج برای خدمت رسانی وارد میدان شد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۸ / بنیاد مستضعفان / سردار سلامی فرمانده کل سپاه
تقدیر فرمانده کل سپاه پاسداران از اقدامات بنیاد مستضعفان در برابر کرونا
به گزارش تسنیم، سرلشکر حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در نامه‌ای به سید پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان، با ارزشمند خواندن اقدامات این بنیاد و کمک‌های هدفمند آن به اقشار ضعیف به ویژه حاشیه نشینان، دستفروشان و اقشار کم درآمد و آسیب دیده بر اثر شیوع کرونا، از انجام این اقدامات تقدیر کرد.
معیشت و امنیت شغلی دغدغه همیشگی کارگران
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / کرونا / شهرداری مشهد / کارگر / وضعیت معیشت / اقشار حاشیه / کمیته امداد امام خمینی (ره) / کرونا و قشرهای آسیب پذیر
معیشت و امنیت شغلی دغدغه همیشگی کارگران
مشهد- ایرنا- پنجم تا یازدهم اردیبهشت ماه در کشور به ‌نام هفته گرامیداشت کارگر نامگذاری شده و این هفته فرصتی است که نگاه ها به مشکلات این قشر به خصوص در شرایط کرونایی دوخته شود مشکلاتی که از جنس دغدغه معیشت و امنیت شغلی است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
اجرای رزمایش همدلی و کمک مومنانه با مشارکت سازمان جوانان در کشور
[شهروند] رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر از اجرای رزمایش همدلی و کمک مومنانه با مشارکت سازمان جوانان و  وزارت آموزش‌وپرورش در مدارس کشور خبر داد. علی حیدری نجات گفت: «پیرو فرمایش مقام معظم رهبری در نیمه شعبان مبنی بر کمک مومنانه و رزمایش همدلی به اقشار آسیب‌پذیر در وقوع پدیده ویروس کرونا، مرحله نخست این رزمایش با مشارکت و هم‌افزایی شورای هماهنگی دانش‌آموزی متشکل از سازمان بسیج دانش‌آموزی، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، سازمان دانش‌آموزی و سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر با همراهی مراکز دارالقرآن‌الکریم، کانون‌های فرهنگی و تربیتی و انجمن اولیا و مربیان همزمان با ولادت باسعادت کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی(ع) در پانزدهم …
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / آل هاشم امام جمعه تبریز / رزمایش کمک مومنانه
تاکید آل‌هاشم بر حفظ کرامت انسانی در کمک مومنانه
به گزارش فارس، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در حاشیه بازدید انبار بسته‌بندی بسته‌های معیشتی پویش رحمت تبریز با بیان اینکه رزمایش مواسات و کمک‌های مؤمنانه با امر رهبر معظم انقلاب تا پایان رمضان ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: برای کمک رسانی به نیازمندان و افراد آسیب دیده از بیماری کرونا همه اقشار مردمی به میدان آمده‌اند و موسسات خیریه کمک‌های ملت نوع دوست را از هزار تومان تا یک میلیارد تومان سازماندهی می‌کنند.
رزمایش همدلی نیروی زمینی ارتش
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران / ارتش جمهوری اسلامی ایران
رزمایش همدلی نیروی زمینی ارتش
ایرنا - تهران - نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی روز چهارشنبه در رزمایش همدلی و کمک مومنانه، ۳۵ هزار بسته مواد غذایی را که در سراسر کشور توسط نیروی زمینی آماده شده است در بین اقشار آسیب پذیر توزیع کرد. تصاویر توزیع در حاشیه استان تهران را نشان میدهد.
حمایت بنیاد مستضعفان از حاشیه نشینان مشهد
۱۳۹۹/۰۱/۲۸ / خراسان رضوی / بنیاد مستضعفان / کمیته امداد امام خمینی ( ره ) / حاشیه نشینی / مشهد
حمایت بنیاد مستضعفان از حاشیه نشینان مشهد
بنیاد مستضعفان به منظور کمک به اقشار آسیب پذیر استان خراسان رضوی، ۵ میلیارد تومان برای حمایت از حاشیه نشینان این استان تخصیص و در اختیار کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار داد.
۱۳۹۹/۰۱/۲۵
تأمین معیشت 100‌هزار خانوار نیازمند
[شهروند] رئیس جمعیت هلال‌احمر از جمع‌آوری 606‌میلیارد ریال کمک‌های نقدی و غیرنقدی خبر داد و اعلام کرد: «با توجه به کمبود ونتیلاتور در کشور، خیرین جمعیت هلال ‌احمر تأمین 100 دستگاه آن را عهده‌دار شدند. دکتر کریم همتی درباره تمهیدات جمعیت هلال‌ احمر برای مقابله با بحران کرونا گفت: «در نخستین روزهای شیوع این بیماری در کشور جمعیت هلال ‌احمر وارد عمل شد و در عرصه‌هایی که به این جمعیت محول شده بود حضور فعالی داشت.» او افزود: «براساس ماده 14 قانون مدیریت بحران، جمع‌آوری کمک‌های مردمی داخلی و خارجی و همچنین توزیع آن بر عهده جمعیت هلال‌احمر گذاشته شد و این جمعیت از همان روزهای نخست، تمرکز خود را بر جمع‌آوری کمک‌های …
نماینده مجلس:کنترل «کرونا» توجه به معیشت اقشار آسیب‌پذیر را به حاشیه نبرد
۱۳۹۹/۰۱/۲۱ / مجلس
نماینده مجلس:کنترل «کرونا» توجه به معیشت اقشار آسیب‌پذیر را به حاشیه نبرد
نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه کنترل «کرونا» توجه به معیشت اقشار آسیب‌پذیر را به حاشیه نبرد، گفت:کارگران روز مزد و دستفروشان مشمول دریافت حق بیمه بیکاری قرار گیرند.
توزیع اقلام بهداشتی در بین اقشار کم‌درآمد شهر کرمانشاه‎
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ / ویروس کرونا / کرمانشاه / اقشار حاشیه / بهداشت و سلامت
توزیع اقلام بهداشتی در بین اقشار کم‌درآمد شهر کرمانشاه‎
ایرنا - کرمانشاه - تصاویر، توزیع اقلام بهداشتی توسط جمعیت هلال احمر در محله‌های جعفرآباد و شهرک صادقیه شهر کرمانشاه را نشان می دهد.
 مرکز پژوهش‌های مجلس بر هدفمندسازی حمایت‌های اجتماعی تاکید کرد
۱۳۹۹/۰۱/۱۷ / ویروس کرونا / مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی / بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی / اقشار حاشیه / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
 مرکز پژوهش‌های مجلس بر هدفمندسازی حمایت‌های اجتماعی تاکید کرد
تهران- ایرنا- مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی بر هدفمند سازی حمایت‌های اجتماعی از اقشارآسیب پذیر تاکید کرد.
نباید اقشار ضعیف را تنها بگذاریم/ مبارزه با کرونا به همراهی با اقشار کم‌درآمد نیاز دارد
۱۳۹۹/۰۱/۱۴ / استانی-اجتماعی / همه_باهم_علیه_کرونا / کروناویروس
نباید اقشار ضعیف را تنها بگذاریم/ مبارزه با کرونا به همراهی با اقشار کم‌درآمد نیاز دارد
معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: کمک‌های رسیده از طریق پویش چراغی برافروز با تمرکز بر حاشیه شهر هزینه می‌شود.
۷۰۰ سبد غذایی و بهداشتی بین اقشار آسیب پذیر دلگان توزیع شد
۱۳۹۹/۰۱/۱۲ / شهرستان دلگان
۷۰۰ سبد غذایی و بهداشتی بین اقشار آسیب پذیر دلگان توزیع شد
فرماندار دلگان سیستان و بلوچستان گفت:۷۰۰ سبد غذایی به‌ همت بهزیستی، سپاه دلگان، گروه جهادی محمد رسول الله ( ص)، خیرین گرامی در ایام بعد از بروز بحران کرونا، در بین اقشار آسیب پذیر اعم از پاکبان های محترم، نیروهای خدماتی و کارگری، برخی بانوان سرپرست خانوار، کفاشان و دست فروشان و تعدادی از نیازمندان حاشیه شهر و روستاها توزیع گردیده است.
علم‌الهدی: عوارض سوء کرونا در اقشار آسیب‌پذیر به حد استیصال رسیده است
۱۳۹۹/۰۱/۰۸
علم‌الهدی: عوارض سوء کرونا در اقشار آسیب‌پذیر به حد استیصال رسیده است
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: خیران و نهادهای دست‌اندرکار از جمله آستان قدس رضوی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، ستاد حاشیه شهر، مدیران و مالکان هتل‌ها و رستوران‌ها به‌عنوان نذر سلامت خود و خانواده‌شان، بخشی از دستمزد کارگران بیکار شده را بپردازند تا زندگی آنان نیز تا اندازه‌ای تامین شود.
17 راهکار حمایت از اقشار ضعیف و محروم جامعه در برابر شیوع ویروس کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۰۶
17 راهکار حمایت از اقشار ضعیف و محروم جامعه در برابر شیوع ویروس کرونا
مرکز پژوهش‌های مجلس با تاکید بر اینکه معمولا گروه های حاشیه ای و محروم جامعه بیشترین آسیب را از بلایای طبیعی و بیماری‌های همه گیر متحمل می‌شوند،17 راهکار برای حمایت از اقشار ضعیف و محروم جامعه در برابر شیوع ویروس کرونا پیشنهاد داد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۶
جدال بر سر دستمزد
کیمیا نجفیافزایش قیمت طی یک سال گذشته، مشکلات بی‌شماری را برای افراد جامعه به وجود آورده است. این مشکلات زمانی پررنگ‌تر می‌شود که دخل و خرج با یکدیگر جور درنیاید. در این میان است که درمی‌یابیم چرخ زندگی به آسانی نخواهد چرخید. افزایش هزینه‌ها تاثیرش را بر زندگی تمام افراد جامعه گذاشته و بی‌شک این تاثیر برای کارگران قابل لمس‌تر از دیگر اقشار جامعه خواهد بود. در این میان تصمیماتی در جلسات تعیین دستمزد کارگران در شورای عالی کار گرفته می‌شود که مورد نقد برخی از صاحب‌نظران بوده و معتقدند این تصمیمات تا کنون دردی را از کارگران درمان نکرده‌اند.افزایش هزینه‌های زندگی دیگر مسئله عجیب و غریبی نبوده و این روزها شاهد هستیم که در پی این صعودی شدن قیمت‌ها تنها سفره‌های کارگران کوچک‌تر و جیب‌شان خالی‌تر از دیروز …
نشت گاز «ال‌پی‌جی» در قزوین در پی نظارت‌های ضعیف
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / استانی-اقتصادی / ال پی جی / عرضه سوخت
نشت گاز «ال‌پی‌جی» در قزوین در پی نظارت‌های ضعیف
پس از افزایش قیمت بنزین بسیاری از اقشار دهک‌های پایین جامعه به‌دنبال سوختی جایگزین برای بنزین هستند، «گاز» گزینه مطلوب برای آن‌هاست اما ازآنجاکه هزینه نصب کپسول گاز سی‌ان‌جی بالاست بسیاری از افراد گاز ال‌پی‌جی یا همان مایع را انتخاب می‌کنند که این امر موجب صف‌های طولانی در حاشیه شهرها شده است.
تهران، شهری که هم به کابل شبیه است هم به لندن!
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / بارش برف - باران
تهران، شهری که هم به کابل شبیه است هم به لندن!
در یادداشت قبلی تحت عنوان «در پاریس چه می‌کنی؟ دق!» گفتیم که مهاجرت با خودش عقده می‌آورد، می‌خواهد مهاجرت از مرکز شهر به حاشیه شهر باشد یا از تهران به پاریس تا جایی که وقتی از عبدالعزیز فرمانفرماییان پرسیده بودند در پاریس چی می‌کنی؟ گفته بود: دق! در ادامه، بخش آخر این سلسله نوشتار که به موضوع مهاجرت بسیاری از اقشار فرودست و حتی متوسط از تهران و رشد حاشیه نشینی در این کلان شهر اختصاص دارد را ملاحظه می‌فرمایید.
هزار دفتر تسهیلگری برای ساکنان حاشیه نشین در کشور نیاز است
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / آسیب های اجتماعی / وزارت کشور / حاشیه نشینی / اصفهان / سکونتگاه غیررسمی / اقشار حاشیه
هزار دفتر تسهیلگری برای ساکنان حاشیه نشین در کشور نیاز است
اصفهان- ایرنا- معاون امور آسیب‌ها و مسائل اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور گفت: یک هزار دفتر تسهیلگری و توسعه محلی برای ساکنان حاشیه نشین کشور نیاز است که در صورت همکاری نهادها بویژه شهرداری‌ها می‌توان در ۲ تا سه سال آنها را تشکیل داد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / فقر / اختلاف طبقاتی
دهک به دهک تهران را ترک می‌کنیم
در یادداشت قبلی تحت عنوان «تهران، شهر از ما بهتران» از فرآیندی سخن گفتیم که منجر به مهاجرت بسیاری از اقشار فرودست و حتی متوسط از تهران و رشد و افزایش حاشیه ‌نشینی در این کلان‌شهر شده و آسیب‌های اجتماعی فراوانی را با خود به همراه داشته است. در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰
معلمان و کارگران، متضرران اصلی سیاست‌های انقباضی/ گرانی بنزین، اقشار فرودست را به حاشیه می راند
کانون صنفی معلمان در بیانیه‌ای نسبت به نتایج سیاست‌های انقباضی و فشار تورمی بر اقشار فرودست اعتراض کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / تجمعات اعتراضی / حاشیه نشینی
نقش حاشیه نشین ها در اعتراضات اخیر/ اعتراضات در اتاق‌های فکر بررسی شود
روزنامه ایران در یادداشتی به قلم مصطفی ازکیاجامعه شناس نوشت:با نگاهی عمیق و توجه درست به اتفاقات روی داده در چند روز اخیرمتوجه می‌شویم که بیشتر شرکت‌کنندگان در این شلوغی‌ها را اقشار فرودست جامعه یعنی دهک‌های کم درآمد جامعه تشکیل می‌دادند. این گروه ها بیشتر در شهرک‌های حاشیه‌ای زندگی می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۹ / محمود واعظی / سهمیه بندی بنزین / یارانه
فیلم | واعظی: بنزین ارزان باعث افزایش مصرف شده بود
محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: گرانی‌های اخیر باعث شد که اقشار گسترده‌ای در کشور تحت فشار معیشتی قرار گیرند و ما مجبور بودیم از کسانی که سوخت بیشتری مصرف می‌کنند و وضع مالی بهتری دارند، بگیریم و به کسانی که اصلاً بنزین مصرف نمی‌کنند یا کمتر استفاده می‌کنند، یارانه دهیم.
۱۳۹۸/۰۸/۲۹
ربیعی: گفته بودم خشونت بیش از دو روز دوام نخواهد داشت / در خشونت‌های خیابانی صدای اعتراض مدنی به حاشیه می‌رود
علی ربیعی ‏دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری و سخنگوی دولت گفت: هدف طرح حمایت معیشتی با مدیریت مصرف سوخت، نه جبران کسری بودجه‌ دولت، که جبران کسریِ حمایت از معیشت مردم، به ویژه اقشار کمتربرخوردار است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۲
«همدلی» در گفت‌وگو با محمود جام‌ساز کارشناس اقتصادی، طرح ملی مسکن را ارزیابی کرد
اگر شرکت‌ها مالک مسکن ملی باشند، رانت ایجاد می‌شودهمدلی| فاطمه آقایی‌فرد: مسکن از مرز بحرانی هم عبور کرده است. این را می‌توان با نگاهی به قیمت‌ها طی دو سال اخیر به خوبی فهمید. بر اساس اخبار مختلف، قیمت مسکن تنها در سال 97 حدود 66 درصد افزایش یافته است، هر چند آمارهای رسمی زیادی در این‌باره وجود دارد که نشان می‌دهد طی یکسال اخیر قیمت‌ها حتی از 100 درصد نیز بیشتر افزایش یافته است. این افزایش قیمت‌ها در حالی اتفاق افتاده که بسیاری از اقشار متوسط و ضعیف را از مراکز شهرها به حاشیه رانده است. در سال‌های اخیر سیاست‌های مختلفی از سوی دولت‌ها برای ساماندهی وضعیت مسکن و خانه‌دار کردن اقشار ضعیف و متوسط روی کار آمده؛ از مسکن مهر گرفته تا طرح‌هایی مانند مسکن اجتماعی و ...، اما این سیاست‌ها هیچ گاه به هدف …
۱۳۹۸/۰۸/۲۲
در مبارزه با فساد گرفتا حاشیه‌ها نمی‌شویم
رئیس قوه قضائیه گفت: دستگاه قضا مصمم است این روند را دنبال کند و هیچ‏گونه حاشیه‌سازی، ما را گرفتار نخواهد کرد، از مبارزه با فساد باز نخواهد داشت و روند کار دستگاه قضایی را کند نخواهد کرد. ما مصمم‌تر از همیشه به صورت قاطعانه با فساد مبارزه می‌کنیم و مردم را نیز در جریان اقدامات خود قرار خواهیم داد زیرا معتقدیم مشارکت و احساس مسئولیت مردم در این زمینه بسیار مهم است.به گزارش ایسنا، سیدابراهیم رئیسی در جلسه مسئولان قضایی با تبریک ایام ولادت با سعادت پیامبر اکرم‏‏(ص) و امام جعفرصادق‏(ع)، وحدت در پرتو وجود پیامبر اسلام‏(ص) را وحدتی راهبردی دانست که جمهوری اسلامی از ابتدا بر آن تاکید کرده است و تصریح کرد: این وحدت نه‏تنها بین شیعه و سنی بلکه بین همه اقوام، گویش‌ها، فرهنگ‌ها و‏... مطرح است و امروز وحدت …
۱۳۹۸/۰۷/۲۴ / یارانه / محمد شریعتمداری / ایران
به هیچ عنوان یارانه اقشار کم درآمد حذف نخواهد شد
محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ظهر امروز در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران گفت:به هیچ عنوان یارانه اقشار کم درآمد حذف نخواهد شد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳
سه هزار نامزد احتمالی انتخابات مجلس شورای اسلامی شناسایی شدند
سمنان- ایرنا- معاون سیاسی وزارت کشور گفت: سه هزار نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی براساس رصد و ارزیابی مسئولان ستاد انتخابات استان‌ها شناسایی شدند.جمال عرف عصر یکشنبه در حاشیه نشست هم‌اندیشی فعالان اجتماعی و سیاسی استان سمنان در سالن یادگار امام (ره) استانداری سمنان در گفت‏و‏‏گو با ایرنا افزود: تحرک‌های انتخاباتی نامزدهای احتمالی در دست بررسی است و احتمال افزایش نامزدهای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی وجود دارد.وی خاطر‏نشان کرد: وعده‌های انتخاباتی غیرکارشناسی خط قرمز وزارت کشور است و نامزدها از بیان شعار و وعده‌های غیرقانونی اجتناب کنند.معاون سیاسی وزارت کشور تصریح کرد: وعده تقسیمات کشوری خط قرمز وزارت کشور است و در زمان تعیین صلاحیت نامزدها، خطاهای نامزدهای …
۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / مجلس شورای اسلامی / محمد شریعتمداری / فقر / روزنامه شرق
به رسمیت‌ شناخته‌شدن حق مادران ایرانی
تهران- ایرنا- خانواده‌های حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در سال‌های اخیر به دلیل ضعف قوانین تابعیت در ایران تبدیل به یکی از محروم‌ترین و فقیرترین اقشار جامعه‌ ایران شده بودند. این خانواده‌ها آن‌قدر در حاشیه بودند که حتی داده‌های دقیقی درباره آنها وجود نداشت. وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی بنا بر گزارش‌های موردی واصله و در راستای مأموریت فقرزدایی در مرحله‌ اول وظیفه‌ خود دانست که به شناسایی این خانواده‌ها و وضعیت معیشت آنها و فرزندان‌شان بپردازد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / نمایشگاه کتاب کردستان / استانی-اجتماعی
کام تلخ کتاب دوستان کردستانی در نمایشگاه کتاب
در حاشیه نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب کردستان، غرفەداران و کتاب فروش‌ها از سیاستگذاری‌های غلط در بحث کتاب گلایەها داشتند و اعتقادشان بر این بود کە بە دلیل وجود مشکلات اقتصادی و معیشتی و کاهش قدرت خرید بین اقشار مختلف، مردم دیگر آنچنان کە شاید و باید توانایی خرید کتاب‌های مورد علاقه خود را ندارند و همین امر زمینەساز مشکلات بسیاری در جامعە است کە البتە این موضوع را نباید ناشی از نبود فرهنگ کتابخوانی دانست، بلکە نشات گرفته از سیاست‌گذاری‌های غلط در بحث کتاب است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۴ / یزد / مهریز / گردشگری
طبیعت زیبای روستای مدوار شهرستان مهریز
یزد-ایرنا- روستای مدوار و تفرجگاه طبیعی غربال بیز در حاشیه این روستا در شهرستان مهریز یزد، همه روزه پذیرای جمع زیادی از اقشار مختلف مردم است.عکس:مسعود میرجلیلی
۱۳۹۸/۰۴/۰۶
جزئیات جدید از صندوق حمایت از مستاجران
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: پیش‌بینی کرده‌ایم که صندوق حمایت از مستاجران تا ۷۰ درصد رقم رهن خانه‌های مسکونی را شامل شود. به گزارش «ایسنا»، فرهاد دژپسند دیروز در حاشیه جلسه هیات‌وزیران در جمع خبرنگاران به ارائه توضیحاتی درباره فعالیت صندوق حمایت از مستاجران پرداخت و گفت: با توجه به اینکه در فصل جابه‌جایی مستاجران قرار داریم و این اقشار در این ایام فشار مضاعفی را تحمل می‌کنند، به‌دنبال تعیین رابطه‌ای میان رهن و اجاره هستیم و در این زمینه هدفمان نوعی طرفداری از مستاجران است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۵ / حسن روحانی / دولت / قضات / وزیر نفت / زنگنه / عبدالرضا رحمانی فضلی / وزیر کشور / پارک پلیس / علی ربیعی / سخنگوی دولت
توضیحاتی درباره ارتباط یک خانم با وزارت نفت/تخصیص بسته حمایتی برای اقشار نیازمند و ...
اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) پنجم تیرماه ۱۳۹۸ هیات وزیران در حیاط دولت با حضور در جمع خبرنگاران به سوالاتشان پاسخ دادند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۰
مجوز ۹۰۰۰ پست جدید برای استخدام پرستاران در حال نهایی شدن
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای اشتغال پرستاران، اخذ مجوز ۹۰۰۰ پست جدید در حال نهایی شدن است تا بتوانیم در اولین فرصت برای استخدام آنها اقدام کنیم.سعید نمکی در حاشیه کنگره جامعه جراحان با بیان اینکه در بسیج ملی کنترل فشار خون حدود ۴۰ میلیون نفر جمعیت بالای ۳۰ سال تحت پوشش این بسیج قرار می‌گیرند، افزود: ارائه خدمات این طرح از اندازه‌گیری فشار خون تا ارجاع به پزشک در صورت نیاز، به صورت رایگان است و اطلاعات هر یک از افرادی که فشار خون آنها اندازه‌گیری می‌شود، در پرونده الکترونیک سلامت آنها ثبت خواهد شد و این افراد پیام‌های مختلف را از طریق گوشی همراه خود دریافت خواهند کرد. وی ابراز امیدواری کرد در پایان مرحله دوم بسیج ملی کنترل فشار خون، حداقل دو میلیون موارد جدید فشار خون را تشخیص داده …
۱۳۹۸/۰۲/۲۴
نیمی از اقشار کم درآمد برای پرداخت اجاره بها نیازمند حمایت های یارانه ای هستند
اقتصاد نیوز: کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر این‌که ۵۰ درصد اقشار کم‌درآمد جامعه در بحث اجاره‌بها نیازمند حمایت‌های یارانه‌ای برای تحمل‌پذیرتر شدن اجاره‌بها هستند، گفت:‌ اگر نتوانیم از این قشر حمایت کنیم به حاشیه و سکونتگاه‌ها ی غیررسمی پرتاب می شوند.
۱۳۹۸/۰۲/۲۴
هشدار پرتاب نیمی از مستاجران به سکونتگاه‌های غیررسمی/ ۵۰ درصد اقشار کم‌درآمد نیازمند حمایت‌ یارانه‌ای
کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر این‌که ۵۰ درصد اقشار کم‌درآمد جامعه در بحث اجاره‌بها نیازمند حمایت‌های یارانه‌ای برای تحمل‌پذیرتر شدن اجاره‌بها هستند، گفت:‌ اگر نتوانیم از این قشر حمایت کنیم به حاشیه و سکونتگاه‌ها ی غیررسمی پرتاب می شوند.
۱۳۹۷/۱۲/۰۵
بارسنگین زندگی بر دوشِ مردمانِ مرزنشین
مرز؛ پُرکاربردترین واژه در گستره‌ ادبیات اقلیت این روزهای حاشیه ایران است. «کجا میری؟ مرز. کجا بودی؟ مرز. شنیدی که میگن میخوان مرز رو ببندن؟ میری مرز؟ بریم مرز…؟» مرزها این روزها تنها پناه کارگران و کاسب‌کاران است. ساکنان آن از اقشار فرودست و دهک‌های پایین جامعه هستند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •