شنبه, ۵ بهمن, ۱۳۹۸ / 25 January, 2020
امریکا و ژاپن
حرکت «آبه» بر لبه تیغ سیاست خارجی؛ سیاست خاورمیانه‌ای توکیو می‌تواند به بحران ختم شود
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / سیاسی
حرکت «آبه» بر لبه تیغ سیاست خارجی؛ سیاست خاورمیانه‌ای توکیو می‌تواند به بحران ختم شود
آبه شینزو نخست‌وزیر ژاپن، تلاش دارد تا دونالد ترامپ را در کنار خود نگه‌دارد اما مردم ژاپن با نگرانی به این مساله نگاه می‌کنند. ناظران بر این باورند که استقرار ناو جنگی ژاپن در خاورمیانه که با اصرار دولت امریکا انجام شده، می‌تواند توکیوی صلح‌طلب را به سمت درگیری سوق دهد و در آن صورت موج نارضایتی از دولت آبه شینزو افزایش خواهد یافت.
  چین  خاورمیانه  دولت  ژاپن  سیاست خارجی
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / اقتصادی
پیمان تجاری جدید ژاپن و امریکا اجرایی شد
گروه جهان|پیمان تجاری جدید ژاپن و امریکا که بر اساس آن ژاپن بازار خود را تا حدی که از دامنه پیمان تجاری اقیانوس آرام فراتر نرود
  اقیانوس آرام  تلویزیون  جهان  ژاپن  گوشت
ربیعی: حفظ برجام، پذیرش «اف‌ای‌تی‌اف»، استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی از هند و چین و روسیه تا ژاپن و اروپا و حتی داخل امریکا باید یک استراتژی مقاومت تلقی شود / باید انتخابات مجلس را به استانداردهای انتخابات مجلس اول در اسفند ۵۸ نزدیک کنیم
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / ...
ربیعی: حفظ برجام، پذیرش «اف‌ای‌تی‌اف»، استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی از هند و چین و روسیه تا ژاپن و اروپا و حتی داخل امریکا باید یک استراتژی مقاومت تلقی شود / باید انتخابات مجلس را به استانداردهای انتخابات …
در فضای بشدت سیاست‌زده کنونی یک نوع قطبی‌سازی در اطراف قضیه تحریم شکل گرفته است؛ یا از یکسو از تحریم‌های امریکایی یک بت شکست‌ناپذیر می‌سازند و هرگونه تلاش دیپلماتیک را به منزله یک «تسلیم» جلوه می‌دهند یا اینکه برخی دیگر چاره نهایی مشکلات ناشی از تحریم را در مذاکره محض می‌بینند.
مقاومت کشورهای اسلامی در برابر سلطه دلار
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸-۱۰-۰۳ / اقتصادی
مقاومت کشورهای اسلامی در برابر سلطه دلار
با وجود افزایش قابل‌توجه قدرت اقتصادی چین، بازگشت آلمان به فهرست غول‌های اقتصادی و افزایش توان اقتصادی کشورهایی مانند روسیه، هند، برزیل و ژاپن همچنان ایالات‌متحده امریکا بر بخش زیادی از تبادلات تجاری جهان سلطه دارد و همین امر باعث شده حتی تحریم‌های یک‌طرفه کاخ سفید علیه دولت‌ها نیز برای آنها محدودیت‌هایی قابل‌توجه به وجود آورد.
پیشنهاد جدید برای تحریم شکنی
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / سیاسی
پیشنهاد جدید برای تحریم شکنی
رئیس جمهوری که به دعوت رسمی نخست‌وزیران مالزی و ژاپن به این دو کشور سفر کرده بود، عصر روز گذشته به تهران بازگشت، سفری که یکی از مهم‌ترین دستاوردهای آن را می‌توان پیشنهاد مشترک ایران و ژاپن برای شکستن تحریم‌های یکجانبه امریکا دانست.
دیپلماسی توکیو در عصر یخبندان ایران و امریکا
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / سیاسی
دیپلماسی توکیو در عصر یخبندان ایران و امریکا
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و «آبه شینزو»، نخست وزیر ژاپن روز جمعه در توکیو با یکدیگر دیدار می‌کنند. گفت‌وگویی که بنا بر بیانیه رسمی مقام‌های ژاپن بخش مهمی از آن علاوه بر موضوعات دوجانبه به بررسی تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی مربوط است و بی‌تردید تلاش برای کاستن از اختلافات میان ایران و امریکا جزءلاینفک تلاش «آبه» در این ملاقات خواهد بود.
تلاش برای بی اعتبار کردن روحانی در آستانه سفر به ژاپن برای چیست؟
دیپلماسی ایرانی / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / سیاسی
تلاش برای بی اعتبار کردن روحانی در آستانه سفر به ژاپن برای چیست؟
جلال خوشچهره در یادداشتی می نویسد: تضعیف اعتبار حسن روحانی در بزنگاهی که برخی احتمالات در‌باره امکان مؤثر بودن تلاش‌های میانجیگرانه ژاپن در کاستن از تنش روابط ایران و امریکا بروز یافته، دو هدف را در بر دارد: نخست، خنثی کردن تأثیر نقش رئیس جمهوری در هرنوع اقدام دیپلماتیک برای برون رفت از وضع کنونی. دوم؛ بلاتکلیف نگه داشتن اوضاع تا آرایش پهنه سیاسی کشور در ماه‌های آتی که با انتخابات مجلس شکل خواهد گرفت.
  ایران و ژاپن  میانجی گری ژاپن بین ایران و آمریکا  حسن روحانی  رئیس جمهوری ایران  استیضاح حسن روحانی  ایران و امریکا
لزوم دقت ژاپن در تعریف راهبرد منطقه ای با لحاظ منافع ایران
دیپلماسی ایرانی / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / سیاسی
لزوم دقت ژاپن در تعریف راهبرد منطقه ای با لحاظ منافع ایران
توکیو که برای امنیتش به شدت به ایالات متحده متکی است و همین مساله این کشور را در برابر فشار آمریکا آسیب‌پذیر کرده، باور دارد که پاسخ به انتظارات واشنگتن از برخی جنبه‌ها به نفع امنیت ژاپن است اما ایران از ائتلاف تحت رهبری آمریکا به تنگ آمده و به شدت با مداخله‌های این کشور مخالف است و ژاپن به دلیل روابط دوستانه‌ ۴۰ ساله با جمهوری اسلامی ایران سعی دارد تا جای ممکن از پیوستن به هر ائتلافی که تاثیر منفی بر روابط تهران و توکیو دارد، پرهیز کند.
  ایران و ژاپن  ایران و امریکا  امریکا و ژاپن  منطقه خلیج فارس  تنگه هرمز
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / ...
سفر قریب الوقوع حسن روحانی به ژاپن؛ آغازی دیگر برای تنش زدایی با آمریکا؟
به نظر می‌رسد آزادی متقابل دو زندانی ایرانی و امریکایی بستری برای دیدار حسن روحانی از ژاپن فراهم کرده و این سفر می‌تواند گام نخست شروع تنش‌زدایی میان تهران ـ واشنگتن را فراهم کند. دراین صورت این احتمال که با چراغ سبز واشنگتن و شخص ترامپ در جریان سفر قریب الوقوع حسن روحانی به توکیو (۲۸آذرماه) در راستای رسیدن به مخرج مشترک کوچکی به عنوان شروع تنش‌زدایی میان ایران و امریکا گامی کوچک از جمله ارائه معافیت به ژاپن و احتمالا چند کشور دیگر و بازگشت تدریجی ایران از کاهش تعهدات برجامی برداشته شود، را تقویت می‌کند تا حداقل زمینه گفتگو با امریکا در قالب گروه کشور‌های ۱+۵ فراهم شود و درصورت وقوع چنین تحولی، امیدواری نسبت به کاهش تدریجی تنش‌های خارجی و التهابات سیاسی و اقتصادی بروز و ظهور خواهد یافت.
برجام و سفر به ژاپن
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / سیاسی
برجام و سفر به ژاپن
اعلام برنامه سفر آقای روحانی به ژاپن را باید ناچارا شروع تلاش دیگری برای رفع یا تخفیف تنش بین ایران و امریکا از مجاری دیپلماتیک به شمار آوریم و امیدوار باشیم که چنین تلاشی مورد حمایت همه جناح‌ها در داخل قرار گیرد.
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / سیاسی
تحلیلگر آمریکایی: دیدار روحانی از ژاپن می‌تواند برای روابط  تهران و امریکا راهگشا باشد 
ایرنا – عضو اندیشکده "بنیاد خاورمیانه" روابط ایران و ژاپن را عمیق و تاریخی توصیف کرد و گفت در صورت واقع‌بینی رئیس جمهوری آمریکا و برداشتن دست کم بخشی از تحریم‌های ضد ایرانی، دیدار رئیس جمهوری ایران از ژاپن می‌تواند به بن بست سیاسی تهران و واشنگتن پایان دهد.
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / ...
احداث سکوهای پرتاب موشک قاره‌پیما در کره‌شمالی
گروه جهان|روزنامه آساهی شیمبون ژاپن به نقل از مقامات کره‌جنوبی و امریکا نوشته،
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۰۹/۰۲ / ...
فشار امریکا بر سئول برای حفظ پیمان امنیتی با ژاپن
گروه جهان| در حالی که تا لغو پیمان امنیتی سه‌جانبه امریکا، کره جنوبی و ژاپن فرصتی نمانده،
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / ...
ژاپن هم پیش‌بینی رشد اقتصادی را کاهش داد
گروه جهان|پس از امریکا و چین، ژاپن نیز پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی را کاهش داده است.