سه شنبه, ۲۹ بهمن, ۱۳۹۸ / 18 February, 2020
انتقال آب دریای خزر
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / ...
تداوم مرگ در میانکاله
زهرا رفیعی- خبرنگار  حقابه تالاب میانکاله و خلیج گرگان از دو‌طرف دریا و بارندگی‌ها در بالادست تامین می‌شود. به همین دلیل بخشی از خشک شدن بستر تالاب به عوامل طبیعی مانند پسروی دریای خزر بستگی دارد. روز گذشته رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرد که «وارد نشدن آب به تالاب میانکاله سبب تولید سم بوتولیسم و مرگ پرندگان شده است.» از جمله سازوکارهای تشکیل خلیج و تالاب در خزر انتقال رسوب با جریان طولی ساحلی و تشکیل بارها، جزایر و سپس زبانه‌های محصور‌کننده آب است. 90درصد تالاب‌ها و خلیج‌های حاشیه جنوبی …
انتقال آب دریای خزر آلایندگی مازندران را افزایش می‌دهد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / علمی و آموزشی
انتقال آب دریای خزر آلایندگی مازندران را افزایش می‌دهد
ساری-ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی مازندران گفت: اجرای طرح انتقال آب دریای خزر حجم آلایندگی زیست‌محیطی در این خطه شمال کشور را افزایش می‌دهد.
  اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / اقتصادی
انتقال آب خزر باید با رعایت مسائل زیست محیطی باشد
مدیر پروژه‌های پایش میدانی موسسه تحقیقات آب با بیان اینکه انتقال آب دریای خزر به استان سمنان باید با توجه به قوانین و مقررات زیست محیطی دنبال شود، گفت:
  استان سمنان  دریای خزر  زیست محیطی  قوانین و مقررات  مشکلات
مرکز پژوهش‌های مجلس موضوع انتقال آب از دریا در جهان را بررسی کرد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / سیاسی
مرکز پژوهش‌های مجلس موضوع انتقال آب از دریا در جهان را بررسی کرد
تهران- ایرنا- مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی موضوع انتقال آب بین حوضه‌ای و انتقال آب از دریا در جهان را بررسی کرد.
  مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی  انتقال آب دریای خزر
از
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / اجتماعی
از "کتمان حقیقت در ماجرای بوی نامطبوع تهران" تا "خبرهای خوش برای پرستاران"
هزینه‌های میلیاردی هر روز تعطیلی پایتخت، آخرین وضعیت پرداخت بدهی‌های بیمه سلامت، زمان اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش‌وپرورش، ماجرای انتقال آب دریای خزر و... عناوین برخی از مهم‌ترین اخبار امروز تحریریه اجتماعی ایسنا هستند.
  بسته اجتماعی ایسنا  گاز رادون  سازمان بیمه سلامت  بودجه ۹۹  آنفلوآنزا  آزمون استخدامی  بوی نامطبوع تهران  معاونت پرستاری
وزارت نیرو برای انتقال آب دریای خزر از سازمان جنگل‌ها استعلام نکرده است
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / اجتماعی
وزارت نیرو برای انتقال آب دریای خزر از سازمان جنگل‌ها استعلام نکرده است
معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها گفت: تاکنون در مورد انتقال آب دریای خزر از ما استعلام نشده است و نقشه مسیر انتقال آب را به ما اعلام نکرده‌اند.
  سازمان جنگل‌ها  کاداستر
نقدی بر سخنان رئیس سازمان محیط زیست؛ پول طرح انتقال آب خزر از راه گران شدن زمین تامین می‌شود؟
روزنامه فرهیختگان / ۱۳۹۸-۱۰-۰۷ / اجتماعی
نقدی بر سخنان رئیس سازمان محیط زیست؛ پول طرح انتقال آب خزر از راه گران شدن زمین تامین می‌شود؟
انگار کشمکش‌ها و حواشی پیرامون انتقال آب در کشور ما تمامی ندارد. یک روز خبر انتقال آب در جنوب و مرکز ایران را می‌شنویم و از اثرات آن بر زندگی مردم مبدا و مقصد می‌نویسیم، از خوزستان و بلایی که انتقال آب بر سر کارون و دز و... آورد و از بلایی که انتقال آب به سر چهارمحال و بختیاری، دریای عمان و... آورد، ناگهان حین همین ماجراها خبری به گوش می‌رسد که راهی که در جنوب و مرکز کشور رفته شد، حالا به شمال رسیده و منتفعان ماجرای انتقال آب، چشم به دریای خزر دوخته و قصد خوزستان کردن مازندران و گیلان را دارند، البته آن هم نه برای کسب آورده اقتصادی یا حتی زیست‌محیطی، به گفته خیلی از کارشناسان و فعالان محیط‌زیست، صرفا به خاطر یک فعل و خودنمایی سیاسی!
کلانتری: انتقال آب خزر مشکل محیط زیستی ندارد / مجوز انتقال آب را دولت خاتمی و مجوز زیست‌محیطی آن را دولت احمدی‌نژاد صادر کرده
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اجتماعی
کلانتری: انتقال آب خزر مشکل محیط زیستی ندارد / مجوز انتقال آب را دولت خاتمی و مجوز زیست‌محیطی آن را دولت احمدی‌نژاد صادر کرده
«طرح انتقال آب خزر به سمنان ارزیابی زیست‌محیطی دارد. مجوز زیست‌محیطی آن را دولت احمدی‌نژاد داده است. مجوز انتقال آب آن را هم دولت آقای خاتمی صادر کرد. به لحاظ حقوق بین‌الملل با برداشت آب از دریای خزر هیچ مشکلی نداریم. لذا از نظر ما انتقال آب خزر مشکل زیست محیطی ندارد. البته این طرح به این زودی قابلیت اجرا ندارد چون توجیه اقتصادی زیادی ندارد. این پروژه از نظر زیست محیطی مشکلی ندارد ولی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست. فکر می‌کنم اصلاً اجرا نشود.»
پروژه انتقال آب خزر اقتصادی نیست
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اجتماعی
پروژه انتقال آب خزر اقتصادی نیست
عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان را اقتصادی نمی‌داند اما می‌گوید پردیسان هیچ مانعی برای اجرای این طرح نمی‌بیند. او در گفت‌و‌گو با «ایران» رانش زمین و فرسایش خاک ناشی از این طرح را هم در حیطه نظارتی سازمان متبوع خود نمی‌داند. با عیسی کلانتری درباره پیامد‌های انتقال آب خزر به سمنان، اعتبار پسماند‌های شمال، آراد کوه تهران، احکام بازداشتی‌های محیط زیست و مدارس طبیعت گفت‌و‌گو کردیم.
نامه محیط زیستی‌ها به روحانی؛ هرگونه طرح انتقال آب از دریای خزر را متوقف کنید
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / ...
نامه محیط زیستی‌ها به روحانی؛ هرگونه طرح انتقال آب از دریای خزر را متوقف کنید
صاحب نظران حوزه محیط زیست در واکنش به طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی واکنش نشان داده و در مخالفت با این موضوع به حسن روحانی نامه نوشتند.
طرح انتقال آب خزر به سمنان ماجراجویانه وخطرناک است
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / اجتماعی
طرح انتقال آب خزر به سمنان ماجراجویانه وخطرناک است
شصت تن از کارشناسان با انتشار نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهور، طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان را یکی از ماجراجویانه‌ترین و خطرناک‌ترین دستکاری‌های ممکن در طبیعت ایران دانستند.
وزیر نیرو در پاسخ به تسنیم: طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی صحت ندارد / برنامه‌‌ کنترل سیلاب‌ها ‌تدوین شد‌
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / اقتصادی
وزیر نیرو در پاسخ به تسنیم: طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی صحت ندارد / برنامه‌‌ کنترل سیلاب‌ها ‌تدوین شد‌
گروه استان‌ها ـ وزیر نیرو گفت: برای کنترل سیلاب‌ها یک برنامه مدون از سال 94 با حضور مسئولان بخش‌های مختلف تدوین شده است.
تبعاتِ انتقال آب دریای عمان، خزر و خلیج فارس
فرارو / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / اجتماعی
تبعاتِ انتقال آب دریای عمان، خزر و خلیج فارس
محمد رضا محبوب فر، استاد دانشگاه و کارشناس منابع آب وتوسعه پایدار در گفتگو با فرارو، گفت: "بحث انتقال آب و سدسازی در جهان یک موضوع منسوخ شده است وتحت شرایط خاصی انجام می‌شود. چرا که مغایر با توسعه پایدار است. در سطح دنیا هم کمتر به دو موضوع انتقال آب و سد سازی توجه می‌شود. اما متاسفانه در ایران، ما شاهد نوعی توسعه نامتعادل ونامتوازن هستیم و همیشه بحث انتقال آب و سدسازی در کشور مطرح بوده است. "
  انتقال آب  دریای عمان  خلیج فارس  دریای خزر
توجه به مدیریت مصرف،  مهمتر از انتقال آب دریای خزر است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / اقتصادی
توجه به مدیریت مصرف، مهمتر از انتقال آب دریای خزر است
تهران- ایرنا- یک کارشناس صنعت آب معتقد است: گرچه طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران چنانچه درست و اصولی اجرا شود آسیب زا نخواهد بود، اما توجه به بهره‌وری و مدیریت صحیح مصرف مهتر از این انتقال است.
  سازمان محیط زیست  سمنان  دانشگاه شهید بهشتی
عضو هیات رییسه کمیسیون عمران مجلس: طرح انتقال آب خزر هزینه سنگینی برای کشور دارد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / سیاسی
عضو هیات رییسه کمیسیون عمران مجلس: طرح انتقال آب خزر هزینه سنگینی برای کشور دارد
ساری - ایرنا - عضو هیات رییسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران هزینه سنگینی برای کشور به بار می‌آورد و به هیچ عنوان انجام این طرح به صرفه نیست.
  انتقال آب دریای خزر  بابل
فرارو / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / اجتماعی
"خزر" اسیدی می‌شود؟
دریای خزر در طول دوره های تاریخی نوسانات عجیب و متفاوتی را تجربه کرد، دوره ای پیشروی و زمانی پسروی داشته است، حدود 18 هزار سال قبل رشت، تالاب انزلی و خلیج میانکاله مازندران در زیر آب قرار داشتند، در سال قبل سه برابر کاهش تراز نسبت به 12 سال گذشته درآب دریای خزر اتفاق افتاد، به هر میزان، مقدار آب دریا کاهش یابد، آب شورتر می شود.
  دریای خزر  آلودگی دریای خزر  انتقال آب دریای خزر
از حاشیه تا واقعیت طرح انتقال آب خزر به سمنان
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸-۰۹-۰۵ / اجتماعی
از حاشیه تا واقعیت طرح انتقال آب خزر به سمنان
یک ماه پیش مساله طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان با اعلام اخذ تأییدیه سازمان حفاظت محیط زیست سر و صدای زیادی به پا کرد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی از حوزه‌های انتخابیه استان‌های حاشیه دریای خزر، تمام‌قد به مخالفت با آن پرداختند. بررسی‌های روزنامه “تعادل “ حاکی از آن بود که استدلال‌های مطرح شده در سطح جامعه برای مخالفت یا موافقت با طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان، با واقعیت آنچه این طرح در بر دارد، فاصله دارند و هر دو این اظهارنظرها بعضأ نادرست، بی‌ربط و گمراه‌کننده هستند.
الف / ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / سیاسی
انتقال آب دریای خزر کبریتی بر باروت شیرآبهای پسماند دریاست
نماینده استان مازندران در مجلس ضمن مخالف با انتقال آب دریای خزر به استان سمنان گفت: انتقال آب دریای خزر کبریتی بر باروت شیرآبهای پسماند مسیر رودخانه و ساحل دریاست.
  انتقال آب دریای خزر  کبریت
گزارش ملی تهیه کنید بعد تصمیم بگیرید
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / اجتماعی
گزارش ملی تهیه کنید بعد تصمیم بگیرید
هفده سال از نخستین کلنگ طرح انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی ایران می‌گذرد و حالا در سایه سیل انتقادات بدنه کارشناسی کشور و نمایندگان مجلس شهرهای شمالی، طرح استیضاح وزیر نیرو با 20 محور که مهم‌ترین آنها « عدم توان دفاع از انتقال غیرعلمی و غیرکارشناسی دریای خزر به فلات مرکزی ایران و صدور مجوز غیرکارشناسی» درباره این طرح به محل مناقشه تبدیل شده است.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / ...
چالش‌های آب گران
زهرا داستانیهنوز حواشی موافقت رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با انتقال آب خزر به فلات مرکزی فراموش نشده که رئیس جمهوری روز گذشته از انتقال آب عمان و خلیج فارس به یزد برای تامین آب کشاورزی و صنعت برای سال‌های پیش‌رو خبر داده است؛ طرحی که پیش‌تر در اسفند 94 نیز در سفری که حسن روحانی به یزد داشت، به مردم این شهر وعده داده شد اما پس از گذشت سال‌ها بلاتکلیف مانده و علی‌رغم آنکه بسیاری این طرح را گران‌ قیمت و البته عده‌ای هم مخرب برای محیط‌زیست می‌دانند اما روحانی بر اجرای این طرح برای رساندن آب به یزد به هر طریقی برای ریشه کن شدن بیکاری در این استان مصمم است. عزمی که پاسخ این سوال را بیش از گذشته مهم می‌کند: آیا رئیس جمهوری در سال‌های پایانی دولت خود از اصول اولیه خویش در راستای حفاظت از محیط‌زیست ایران …
واقعا تنها راه نجات سمنان، انتقال آب است؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / اجتماعی
واقعا تنها راه نجات سمنان، انتقال آب است؟
آنالیز تصاویر ماهواره ای نشان می‌دهد بیش از ۹۳ درصد استان سمنان دارای پوشش بیابانی است و چیزی حدود دو درصد از کل مساحت استان به کشاورزی اختصاص دارد، اما توسعه کشاورزی در این منطقه به شدت به منابع آبی وابسته بوده به گونه‌ای که بر اساس گزارش‌های کارشناسی بیش از ۸۵ درصد منابع آبی استان به روش‌های  مختلف صرف همین مناطق دو درصدی کشاورزی می‌شود.
  انتقال آب دریای خزر به سمنان  انتقال آب
معضل کارشناسی در طرح پرحاشیه انتقال آب
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸-۰۸-۱۸ / اجتماعی
معضل کارشناسی در طرح پرحاشیه انتقال آب
در حالی که روزهای پاییز به سمت موعد انتخابات مجلس یازدهم سپری می‌شوند، مخالفت‌ها، موافقت‌ها و اظهارنظرهای جنجالی نمایندگان نیز بیشتر می‌شوند. یکی از موضوعات چالشی ماه‌های اخیر که سر و صدای زیادی در مجلس راه انداخت، موضوع «طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان» است که با جرقه «اعلام موافقت» سازمان حفاظت محیط زیست با این طرح، نمایندگان استان‌های حاشیه دریای خزر را به مخالفت شدید واداشت.
معاون وزیر راه توضیح می‌دهد: پایتخت به سمنان می‌رود؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / اقتصادی
معاون وزیر راه توضیح می‌دهد: پایتخت به سمنان می‌رود؟
  کم آبی - خشکسالی  انتقال آب دریای خزر به سمنان  استان سمنان  پایتخت  وزارت راه و شهرسازی
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / ...
آخرین وضعیت پروژه انتقال آب خزر به فلات مرکزی از زبان وزیر نیرو
پرونده انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران درحالی صفحات نهایی خود را طی می‌کند که موافقت با اجرای آن با اعتراض بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران مواجه شده است. با این حال به نظر نمی‌رسد که دولت برنامه‌ای برای توقف آن داشته باشد و آنطور که وزیر نیرو توضیح داده است، امور مربوط به پروژه طبق روال درحال اجرا بوده و مطالعات زیست محیطی آن درحال تکمیل شدن است.
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / ...
احمدی لاشکی: احتمال منتفی شدن استیضاح اردکانیان وجود دارد
نماینده نوشهر از ارسال نامه‌ی وزیر نیرو به مجلس با محتوای امکان ناپذیر بودن انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی خبر داد و گفت که احتمال متنفی شدن استیضاح وزیر نیرو وجود دارد.
غلبه نگاه سیاسی و منطقه ای جز هدررفت سرمایه آبی نتیجه‌ای ندارد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / علمی و آموزشی
غلبه نگاه سیاسی و منطقه ای جز هدررفت سرمایه آبی نتیجه‌ای ندارد
تهران- ایرنا- حزب ندای ایرانیان در بیانیه‌ای نسبت به طرح انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی ایران هشدار داد و نوشت: غلبه‌ نگاه سیاسی و منطقه‌ای با رویکرد کوتاه‌مدت به امر بسیار حیاتی و علمی مدیریت آب و منابع آبی، نتیجه‌ای جز هدر رفت سرمایه و منابع استراتژیک آبی را به دنبال نخواهد داشت.
  سیستان و بلوچستان  سد گتوند  حزب ندای ایرانیان
هشدار یک حزب اصلاح‌طلب نسبت به طرح انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / سیاسی
هشدار یک حزب اصلاح‌طلب نسبت به طرح انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی
حزب ندای ایرانیان در بیانیه‌ای ضمن هشدار نسبت به طرح انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی ایران از دولت درخواست کرد که پیوست‌های اجتماعی و زیست‌محیطی این طرح را منتشر کند.
آقای رئیس جمهور! یک‌ بار برای همیشه در این دکان را ببندید
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / اجتماعی
آقای رئیس جمهور! یک‌ بار برای همیشه در این دکان را ببندید
یکی از بدترین روش‌های مدیریتی و برنامه‌ریزی آن است که سیاستی تک‌بعدی برای اداره امور یک کشور یا سازمان اجرا شود. عادت یکی از خطرناک‌ترین جنبه‌های نگاه تک‌بعدی در مدیریت جوامع توده‌وار است. برای درک مفهوم عادت، بد نیست به دادن یارانه به همه مردم اشاره کنیم که به اتفاق‌نظر همه کارشناسان و سیاست‌مداران، بلای جان کشور ما شده است.
  حسین آخانی  انتقال آب دریای خزر به سمنان  ریاست جمهوری  وزارت نیرو
فیلم | عدد نجومی ۶۰میلیارد متر مکعبی و تاب آوری بالای دریای خزر!
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۱۰ / اجتماعی
فیلم | عدد نجومی ۶۰میلیارد متر مکعبی و تاب آوری بالای دریای خزر!
احمدرضا لاهیجان‌زاده معاون رئیس سازمان محیط زیست که مهمان ما در کافه خبر بود از پیامدهای انتقال آب خزر به سمنان گفت. او گفت شده به خاطر کاهش بار در روسیه، از ولگا که ۷۰ درصد آب خزر را تامین می کند، این دریاچه ۶۰ میلیارد متر مکعب کاهش ورودی داشته اما تاب آورده. حالا که در طرح انتقال آب بحث ۲۰۰ میلیون متر مکعب است!
  دریای خزر
نتیجه انتقال آب خزر؛ ۴۰هکتار تخریب ناقابل هیرکانی
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۰۵ / اجتماعی
نتیجه انتقال آب خزر؛ ۴۰هکتار تخریب ناقابل هیرکانی
ایران به علت قرار گرفتن در کمر بند جغرافیایی خشک و نیمه خشک و با داشتن حدود ۱۰۰ میلیون هکتارپوشش بیابانی، فقر بسیار شدیدی به لحاظ پوشش‌های گیاهی متراکم و انبوه دارد. به جرات می‌توان گفت که تنها استثنا در پوشش‌های گیاهی متراکم، جنگل‌های هیرکانی در جنوب دریای خزر است که با محدوده‌ای کمتر از دو درصد مساحت کل ایران متراکم‌ترین ناحیه جنگلی ایران را تشکیل داده‌اند.
  انتقال آب دریای خزر به سمنان
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۰۴ / ...
بررسی علمی انتقال آب دریای خزر به استان سمنان در دانشگاه تهران
در یک نشست تخصصی در پردیس علوم دانشگاه تهران، انتقال آب دریای خزر به استان سمنان بررسی شد.
طنز| احیای شغل «آب حوضی» با دریای همیشه خزر!
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۰۴ / فرهنگی و هنری
طنز| احیای شغل «آب حوضی» با دریای همیشه خزر!
اگر صفحات زرین تاریخ غنی کشورمان را ورق بزنیم خیلی زود دست‌مان می‌آید که شاهان و برخی روسای‌جمهور پیشین، هر قدر هم که نالایق بودند اما خداوکیلی آنقدر مرام داشتند که برای هم‌ولایتی‌های‌شان سنگ تمام بگذارند!
  فرزین پورمحبی  طنز  دریای خزر  انتقال آب دریای خزر به سمنان
اعتراض و  اجماع شمالی‌ها به انتقال آب خزر؛ «خلیج گرگان را دریابید»
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / اجتماعی
اعتراض و اجماع شمالی‌ها به انتقال آب خزر؛ «خلیج گرگان را دریابید»
ایرنا نوشت: جمعی از شهروندان مازندران و گلستانی روز جمعه با تشکیل زنجیره انسانی در ساحل دریای آرام شهرستان گلوگاه در شرق مازندران مخالفتشان را با انتقال آب دریای خزر اعلام کردند.
  انتقال آب دریای خزر به سمنان  انتقال آب
زنجیره انسانی شهروندان مازندرانی و گلستانی در مخالفت با انتقال آب خزر
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / اجتماعی
زنجیره انسانی شهروندان مازندرانی و گلستانی در مخالفت با انتقال آب خزر
ساری - ایرنا - جمعی از شهروندان مازندران و گلستانی روز جمعه با تشکیل زنجیره انسانی در ساحل دریای آرام شهرستان گلوگاه در شرق مازندران مخالفتشان را با انتقال آب دریای خزر اعلام کردند.
  محیط زیست  گلوگاه  مازندران  انتقال آب دریای خزر
انتقال آب دریای خزر و امید فعالان محیط‌زیست به «رئیس…
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / ...
انتقال آب دریای خزر و امید فعالان محیط‌زیست به «رئیس…
دغدغه های « انتقال آب دریای خزر به سمنان»، فعالان محیط زیست را بر آن داشته تا خروج از این بن‌بست را در تدابیر شخص رئیس جمهورمحترم دنبال کنند.
دولت محترم ، لطفا صدای کارشناسان را بشنوید
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۰۸/۰۲ / اجتماعی
دولت محترم ، لطفا صدای کارشناسان را بشنوید
طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران با دستان محمود احمدی‌نژاد در 28 فروردین ماه سال 91 کلنگ خورد. همان زمان که کلنگ این طرح به زمین خورد بسیاری از کارشناسان زنهار دادند که به جای این طرح پرهزینه بهتر است به مدیریت تقاضا و روش‌هایی چون بازچرخانی و تعادل‌بخشی به سفره‌ها توجه شود.
در جهت انقراض حیات
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۰۸/۰۲ / اجتماعی
در جهت انقراض حیات
هر نوع عملیاتی که در منطقه مصوب طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان، واقع در رشته کوه‌های البرز صورت بگیرد، به دلیل ویژگی‌های زمین‌ساختی و ژئوتکنیکی آن می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد. هر نوع اقدامی که به حفر ترانشه منجر شود، بخشی از پوشش آخرین واحد زمین‌شناسی یا هولوسن را از بین می‌برد ومحو می‌کند.
انتقال آب از خزر؛ یک دستور و هزار مشکل!
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / اجتماعی
انتقال آب از خزر؛ یک دستور و هزار مشکل!
نه به انتقال آب خزر به کویر مرکزی؛ چرا؟
  استان سمنان  دریای خزر  انتقال آب دریای خزر به سمنان  محمد درویش
روزنامه آرمان ملی / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / ...
۶ شرط سازمان محیط زیست برای انتقال آب خزر/ برخی با اطلاعات غلط مساله را سیاسی می‌کنند/ منبع تامین آب شرب و بهداشتی شهروندان به هیچ کسی ربطی ندارد
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در خصوص طرح انتقال آب دریای خزر گفت: حجم دریای خزر ۸۶ هزار میلیارد متر مکعب است و برداشت ما در سال حداکثر ۲۰۰ میلیون متر مکعب خواهد بود؛ برخی می‌گویند آب شور می‌شود اما اگر ۲۰۰ میلیون در سال برداشت شود ۲.۶ ملیون تن نمک به دریای خزر برمی‌گردد. این ۳ ۰.۰.۰. در هزارم در صد در صدسال می شود. برخی اطلاعات غلط می‌دهند و مساله را سیاسی می‌کنند.
دست خالی کارشناسان درباره چرایی انتقال آب دریای خزر
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / علمی و آموزشی
دست خالی کارشناسان درباره چرایی انتقال آب دریای خزر
ساری - ایرنا - همایش چالش‌های انتقال اب خزر در حالی امروز چهارشنبه با حضور چهره‌های علمی در مازندران برگزار شد که بیشترین تاکید بر ابهام در چرایی اجرای این طرح و عواملی که عملیاتی شدن طرح را توجیه‌پذیر می‌کند، بود.
  آسیب های اجتماعی  محیط زیست  مازندران  انتقال آب دریای خزر
احمدی لاشکی: وزیر نیرو با انتقال آب خزر مخالفت کند استیضاح نمی‌شود
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / سیاسی
احمدی لاشکی: وزیر نیرو با انتقال آب خزر مخالفت کند استیضاح نمی‌شود
نماینده نوشهر گفت که وزیر نیرو در جلسه با متقاضیان استیضاحش به صورت تلویحی در مورد موضوع انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی اعلام نظر کرد.
  انتقال آب خزر به فلات مرکزی  سازمان محیط زیست ایران  وزیر نیرو  استیضاح  اردکانیان
رئیس سازمان محیط زیست: انتقال آب خزر به کسی ربط ندارد| عده‌ای سر و صدای زیادی راه انداخته‌اند| شاید هم چند هزار درخت قطع شود!
آفتاب نیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / سیاسی
رئیس سازمان محیط زیست: انتقال آب خزر به کسی ربط ندارد| عده‌ای سر و صدای زیادی راه انداخته‌اند| شاید هم چند هزار درخت قطع شود!
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برخی افراد موضوع انتقال آب دریای خزر را سیاسی می‌کنند در حالی که این موضوع در حیطه اختیار وزارت نیروست و به هیچ کسی ربطی...
  کلانتری  محیط زیست  دریای خزر
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / ...
کلانتری: انتقال آب خزر به هیچ کس جز وزارت نیرو ربطی ندارد
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برخی افراد موضوع انتقال آب دریای خزر را سیاسی می‌کنند در حالی که این موضوع در حیطه اختیار وزارت نیروست و به هیچ کسی ربطی ندارد.
حفظ صندلی به چه قیمتی ؟
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸-۰۸-۰۱ / اجتماعی
حفظ صندلی به چه قیمتی ؟
محمد درویش: عیسی کلانتری از ترس برکناری، با طرح انتقال آب دریای خزر موافقت کرده است
دولت به دنبال قطع ۴۰ هکتار درخت است!
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / اجتماعی
دولت به دنبال قطع ۴۰ هکتار درخت است!
معاون سازمان حفاظت از محیط زیست در برنامه فرمول یک گفت: برای انتقال آب دریای خزر به سمنان ۴۰ هکتار درخت را قطع می کنیم و این رقم کمی است.
  قطع درختان  جنگل  سازمان محیط زیست
ایران چند دریاچه نمک می خواهد؟!
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / اقتصادی
ایران چند دریاچه نمک می خواهد؟!
طرح ۱۴ ساله انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران درحالی به مرحله اجرا نزدیک می‌شود که همچنان منتقدان زیادی دارد. بسیاری از کارشناسان خشک شدن دریای خزر را مهم‌ترین دلیل مخالفتشان می‌دانند.
  دریای خزر  انتقال آب خزر به فلات مرکزی
دانشجویان مازندران به پویش «نه به انتقال آب خزر» پیوستند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / علمی و آموزشی
دانشجویان مازندران به پویش «نه به انتقال آب خزر» پیوستند
ساری- ایرنا- جمعی از دانشجویان و استادان دانشگاه مازندران در بابلسر روز سه‌شنبه با تجمع و پیاده روی در محوطه دانشگاه مخالفت خود را با طرح انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی اعلام کرده و به پویش " نه به انتقال آب دریای خزر " پیوستند.
  سازمان حفاظت محیط زیست  انتقال آب دریای خزر  دانشگاه مازندران  بابلسر
انتقال آب یا مدیریت مصرف کدام مهمتر است؟
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / اقتصادی
انتقال آب یا مدیریت مصرف کدام مهمتر است؟
تهران- ایرنا- برخی از فعالان صنعت آب معتقد هستند که همه راه‌ها برای تامین آب مورد نیاز کشور را بررسی کرده و چاره دیگری جز انتقال از دریای خزر و خلیج فارس وجود ندارد، اما به نظر گروهی دیگر از کارشناسان، هنوز راه‌های نرفته زیادی باقی مانده که باید بررسی شوند.
  مجلس شورای اسلامی  دریای عمان  پرسش از خبر
قره‌خانی: مردم استان‌های شمالی انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی را نمی‌پذیرند
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / سیاسی
قره‌خانی: مردم استان‌های شمالی انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی را نمی‌پذیرند
نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس با تاکید بر اینکه «در بحث انتقال آب خزر صرفا تامین آب صنایع در اولویت است و مسئله تامین آب شرب مطرح نیست»، گفت: بهتر است به جای انتقال آب که به مراتب هزینه و آثار زیست محیطی سنگین تری دارد، صنایع آب بر را به استان های شمالی انتقال دهیم.
  طرح انتقال آب‌ خزر  انتقال آب خزر به فلات مرکزی  استانی-سیاسی
‌کریدور خزر - سمنان اکوسیستم هیرکانی را تکه تکه می کند
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / اجتماعی
‌کریدور خزر - سمنان اکوسیستم هیرکانی را تکه تکه می کند
عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات تهران، کریدور انتقال آب دریای خزر به سمنان را موجب گسست اکوسیستم هیرکانی دانست و عنوان کرد:‌ یکی از دلایل نابودی اکوسیستم‌ها همین گسستن و تکه‌تکه کردن آنهاست.
  استانی-اجتماعی  جنگل های هیرکانی  دریای خزر  طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی  خشکسالی  آمایش سرزمین
۳۸۰۰ واحد ملکی شهرداری همچنان در اختیار غیر است!/ تقلب علمی موجب ایجاد شک در دیگر فعالیت‌های دانشگاهی می‌شود/ اقدامات را شایسته انجام نمی‌دهیم/ زلزله، محتمل‌ترین خطر تهدیدکننده تهران است/ شناسایی ۲۲ هزار واحد ناایمن در تهران
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / اجتماعی
۳۸۰۰ واحد ملکی شهرداری همچنان در اختیار غیر است!/ تقلب علمی موجب ایجاد شک در دیگر فعالیت‌های دانشگاهی می‌شود/ اقدامات را شایسته انجام نمی‌دهیم/ زلزله، محتمل‌ترین خطر تهدیدکننده تهران است/ شناسایی ۲۲ هزار …
۳۸۰۰ واحد ملکی شهرداری همچنان در اختیار غیر است!، تقلب علمی موجب ایجاد شک در دیگر فعالیت‌های دانشگاهی می‌شود، اقدامات را شایسته انجام نمی‌دهیم، زلزله، محتمل‌ترین خطر تهدیدکننده تهران است، شناسایی ۲۲ هزار واحد ناایمن در تهران، خط لوله انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی از مناطق رانشی عبور می‌کند، از جمله اخبار مهم امروز سرویس اجتماعی است.
تماشا کنید: نعمت یا فاجعه / طرح انتقال آب خزر به سمنان چیست؟ مخالفان و  موافقان چه می گویند؟
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / اجتماعی
تماشا کنید: نعمت یا فاجعه / طرح انتقال آب خزر به سمنان چیست؟ مخالفان و موافقان چه می گویند؟
طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران پس از موافقت محیط زیست با آن بار دیگر مورد بحث و جدل قرار گرفته؛ هدف طرح، تامین آب شرب استان سمنان است. اما موافقان و مخالفان این طرح چه می گویند؟
انتقال حوضه به حوضه آب در دنیا شکست خورده/ انتقال6 میلیون تن نمک با اتصال آب خزر به فلات مرکزی
فارس / ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / اقتصادی
انتقال حوضه به حوضه آب در دنیا شکست خورده/ انتقال6 میلیون تن نمک با اتصال آب خزر به فلات مرکزی
یک استاد دانشگاه با بیان اینکه 90 درصد انتقال حوضه به حوضه آب در دنیا شکست خورده است، گفت: دریای خزر یک دریای بسته است و با انتقال آب خزر به فلات مرکزی سالانه 6 میلیون تن نمک به دریای خزر وارد می‌کنیم.
خط لوله انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی از مناطق رانشی عبور می‌کند/   عبور لوله‌های آب از جنگل‌های هیرکانی/ مخالفتمان با طرح را اعلام کرده‌ایم
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / اجتماعی
خط لوله انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی از مناطق رانشی عبور می‌کند/ عبور لوله‌های آب از جنگل‌های هیرکانی/ مخالفتمان با طرح را اعلام کرده‌ایم
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران با بیان اینکه کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی این استان در نامه‌ای به سازمان حفاظت محیط زیست با انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی کشور مخالفت کرده است، گفت: انتقال آب از مناطق رانشی است و این کار می‌تواند باعث رانش بیش از پیش این مناطق شود.
اعتراض کشاورزان گلستان به انتقال آب خزر/ حیات شمال کشور ایران در خطر یک طرح است
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / ...
اعتراض کشاورزان گلستان به انتقال آب خزر/ حیات شمال کشور ایران در خطر یک طرح است
شفقنا- رییس نظام صنفی کشاورزی استان گلستان گفت: انتقال آب خزر به سمنان منجر به مهاجرت کشاورزان استان گلستان به استان‌های دیگر از جمله سمنان می‌شود. بیست و یکم مهر امسال اعلام شد که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با انتقال آب دریای خزر موافقت کرده است. در روز‌های اخیر اعتراضات مختلفی از طرف فعالان محیط زیست، کشاورزان، نمایندگان مجلس […]