یکشنبه, ۶ بهمن, ۱۳۹۸ / 26 January, 2020
بیل کلینتون
روزنامه شهروند / ۳ روز قبل / ...
اخبار روز
سنای آمریکا قوانین استیضاح ترامپ را تأیید کرد مجلس سنای آمریکا در ادامه فرآیند مربوط به استیضاح رئیس‌جمهوری این کشور قطع‌نامه‌ای را با مفاد قوانین اساسی مربوط به محاکمه برای این استیضاح تصویب کرد. به گزارش ایسنا، سناتورهای آمریکایی با ۵۳ رأی موافق به ۴۷رأی مخالف، دیروز (چهارشنبه) قطع‌نامه مربوط به تعیین قوانین اساسی محاکمه برای استیضاح ترامپ را تصویب کردند. این قطع‌نامه از سوی میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا و بعد از آن مطرح شد که جمهوری‌خواهان این مجلس چندین طرح دموکرات‌ها را به هدفِ کشاندن شاهدان بیشتر و طرح اسناد و مدارک بیشتر در فرآیند محاکمه رد کردند. جمهوری‌خواهان سنا با رأی‌دادن به تصویب این قطع‌نامه به نوعی جلوی تلاش …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / ...
دردسر جدید جمهوری‌خواهان برای دفاع از ترامپ
محمدرضا ستاریبا ارجاع رسمی پرونده دونالد ترامپ به مجلس سنای آمریکا جهت آخرین مرحله از استیضاح، او یک تیم باسابقه از وکلا را به منظور دفاع از خودش در برابر سناتورهای آمریکا مامور کرده است.این تیم حقوقی متشکل از کن استار، آلن دوروتیز، پت سیپولون، جی سلکو، پم پوندی، رابرت ری، اریک هرشمن و جین راسکین است که دو نفر نخست از جمله کسانی هستند که در ماجرای استیضاح بیل کلینتون رئیس جمهوری پیشین آمریکا در سال 1998 نقشی کلیدی داشتند. موضوع استیضاح ترامپ در سنای آمریکا که پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان بالاخره پرونده آن توسط دموکرات‌های کنگره به این مجلس ارسال شده، هر‌چند از روز پنجشنبه هفته گذشته به صورت رسمی کلید خورد، اما از سه‌شنبه این هفته با شروع علنی جلسات آغاز می‌شود و در این جلسات است که مشخص خواهد شد …
وکلای سلبریتی در تیم حقوقی ترامپ
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / بین‌المللی
وکلای سلبریتی در تیم حقوقی ترامپ
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز جمعه نام «کن استار» و «آلن درشویتز» و «رابرت ری» را که از وکلای باسابقه به شمار می‌روند، برای پیوستن به تیم حقوقی‌اش در جلسه استیضاح سنا که این هفته آغاز می‌شود، معرفی کرد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، دونالد ترامپ، کن استار را که از تیم دادستان‌های پرونده استیضاح بیل کلینتون در سال 1998 بود، انتخاب کرد و در کنار او نیز رابرت دابلیو ری از وکلای موفق و سلبریتی این کشور قرار است فعالیت کند. او نیز جزو تیم مذاکره‌کننده با بیل کلینتون برای استیضاح بود که جانشین استار شد. رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده با انتخاب این وکلای شناخته‌شده، سعی کرده است تیم حقوقی خود را تقویت کند، اما هر یک از این افراد سوابقی نیز در پرونده کاری خود دارند که از آن انتقاد می‌شود.
حقوقی‌های سرشناس، وکلای مدافع ترامپ شدند
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / اقتصادی
حقوقی‌های سرشناس، وکلای مدافع ترامپ شدند
«کن استار» که در جریان استیضاح بیل کلینتون از سوی جمهوری‌خواهان به عنوان دادستان اصلی محاکمه رییس‌جمهوری وقت امریکا برگزیده شده بود قرار است
  استیضاح  بیل کلینتون  خودکشی  رییس جمهوری  زندان
تیم دفاع از ترامپ در جلسه استیضاح را بشناسیم
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / بین‌المللی
تیم دفاع از ترامپ در جلسه استیضاح را بشناسیم
تهران - ایرنا - چند وکیل و کارشناس حقوقی زبده آمریکا به عنوان تیم حقوقی مدافع دونالد ترامپ قرار است از وی در فرآیند استیضاح در مجلس سنا دفاع کنند. برخی از این وکلا، کسانی هستند که زمینه استیضاح بیل کلینتون رئیس جمهوری پیشین آمریکا را در سال ۱۹۹۸ فراهم کردند.
  حزب جمهوری خواه آمریکا  سناتورهای دمکرات  استیضاح ترامپ  ایالات متحده آمریکا  استیضاح ترامپ
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / بین‌المللی
پاسخ جمهوری‌خواهان به پلوسی
اعضای جمهوری‌خواه سنا که خود را برای محاکمه ترامپ آماده می‌کنند، هرگونه تلاش برای تبرئه ترامپ بدون برگزاری محاکمه را رد کردند. انتظار می‌رود اواخر یا اوایل هفته بعد، مجلس نمایندگان به‌طور رسمی دو ماده قانونی محاکمه ترامپ را به سنا بفرستد، جایی که میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت متعهد شده است که ترامپِ جمهوری‌خواه را از اتهامات تبرئه کند. ترامپ روز یکشنبه موضع خود را در باب پیشبرد محاکمه‌اش درسنا عوض کرد و در توییتر نوشت که یک محاکمه کامل به دموکرات‌هایی که چنین مساله‌ای را دنبال می‌کردند اعتبار قابل اطمینانی می‌دهد. سناتور روی بلانت از جمهوری‌خواهان روز دوشنبه گفت: هیچ علاقه‌ای بین جمهوری‌خواهان وجود ندارد که بدون برگزاری محاکمه اقدام به رد اتهامات کنند. سناتور میت رامنی نیز گفت که چنین حرکتی بین سناتورها …
ترور سردار سلیمانی و چالش میزان محبوبیت و اعتبار ترامپ / آیا بلایی که سر بوش پدر آمد، این بار دامن ترامپ را خواهد گرفت؟
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / سیاسی
ترور سردار سلیمانی و چالش میزان محبوبیت و اعتبار ترامپ / آیا بلایی که سر بوش پدر آمد، این بار دامن ترامپ را خواهد گرفت؟
جورج اچ دبلیو بوش، در سال ۱۹۹۰ پس از اعزام نیرو به خاورمیانه از ۷۴ درصد مقبولیت برخوردار شد. البته به دنبال حمله رهبر عراق صدام حسین به کویت دو سال بعد، بوش در رقابت انتخاباتی با بیل کلینتون شکست خورد. گرچه ترامپ یک مورد منحصر به فرد است، اما میزان محبوبیت او در نظرسنجی‌های گالوپ هرگز از ۵۰ درصد عبور نکرده...
«ایران» موضوع مورد علاقه گروه محرمانه بیلدربرگ
مشرق / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / سیاسی
«ایران» موضوع مورد علاقه گروه محرمانه بیلدربرگ
گروهی متشکل از ثروتمندترین و قدرتمندترین افراد جهان و اعضای خانواده‌های سلطنتی را تصور کنید که سالی یک‌بار جمع می‌شوند و درباره مسائل مهم دنیا تصمیم می‌گیرند. اصلاً چنین گروهی وجود دارد؟
  مایک پمپئو  بریتانیا  پوپولیسم  سازمان‌ملل  سوئد  عربستان  روسیه  سوئیس  جنگ جهانی دوم  بیلدربرگ
تحلیل ایندیپندنت از ترور سلیمانی: کپی ترامپ از روی دست بیل کلینتون برای فرار از استیضاح
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / سیاسی
تحلیل ایندیپندنت از ترور سلیمانی: کپی ترامپ از روی دست بیل کلینتون برای فرار از استیضاح
یک روزنامه انگلیسی نوشت بعید نیست دستور دولت آمریکا درخصوص ترور سردار سلیمانی، با انگیزه شخصی صورت گرفته باشد. به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، «بیل کلینتون» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا روز ۱۶ دسامبر ۱۹۹۸ (۲۵ آذر ۱۳۷۷)، درست سه روز پیش از استیضاحش در کنگره آمریکا دستور انجام عملیاتی نظامی در عراق را صادر کرد. دو دهه بعد از این اقدام کلینتون، درحالی که چیزی به استیضاح ترامپ در مجلس سنای کنگره آمریکا باقی نمانده است، رئیس‌جمهور آمریکا دستور ترور سردار سلیمانی را صادر می‌کند.
  شهادت سردار قاسم سلیمانی  پنتاگون
روایت وزیر پاکستانی از شهادت سردار سلیمانی و تکرار طرح های آمریکا
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / سیاسی
روایت وزیر پاکستانی از شهادت سردار سلیمانی و تکرار طرح های آمریکا
اسلام آباد - ایرنا - وزیر امور حقوق بشر پاکستان در واکنش به شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی که به حکم ترامپ انجام شد، با یادآوری اقدام بیل کلینتون برای بمباران عراق در سال ۱۹۹۸ برای در امان ماندن از استیضاح گفت:تاریخ خود را با بی پروا ترین حالت تکرار کرد.
  سردار قاسم سلیمانی  پاکستان  ایالات متحده آمریکا  عراق  شهادت سردار سلیمانی
تزار پسا کمونیسم؛ روسیه در دو دهه حکمرانی ولادیمیر پوتین چه مسیری را پیموده است؟
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸-۱۰-۰۹ / سیاسی
تزار پسا کمونیسم؛ روسیه در دو دهه حکمرانی ولادیمیر پوتین چه مسیری را پیموده است؟
در ماه ژوئن سال 2000 میلادی، هنگامی که چند ماه از به قدرت رسیدن ولادیمیر پوتین در روسیه می‌گذشت، او میزبان بیل کلینتون رئیس‌جمهوری وقت آمریکا بود. در ضیافت مفصلی که پوتین برای همتای آمریکایی خود در کرملین تدارک دیده بود، رئیس جمهوری جدید و جوان روسیه با پرسیدن سوالی از کلینتون بمب خبری خود را منفجر کرد. او از کلینتون پرسیده بود که آیا امکان پیوستن روسیه به ناتو وجود دارد؟ موضوعی که کلینتون در پاسخ به پوتین گفته بود: از نظر من هیچ مشکلی برای پیوستن روسیه به ناتو وجود ندارد.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / ...
تزار پسا کمونیسم
محمدرضا ستاری در ماه ژوئن سال 2000 میلادی، هنگامی که چند ماه از به قدرت رسیدن ولادیمیر پوتین در روسیه می‌گذشت، او میزبان بیل کلینتون رئیس‌جمهوری وقت آمریکا بود. در ضیافت مفصلی که پوتین برای همتای آمریکایی خود در کرملین تدارک دیده بود، رئیس جمهوری جدید و جوان روسیه با پرسیدن سوالی از کلینتون بمب خبری خود را منفجر کرد. او از کلینتون پرسیده بود که آیا امکان پیوستن روسیه به ناتو وجود دارد؟ موضوعی که کلینتون در پاسخ به پوتین گفته بود: از نظر من هیچ مشکلی برای پیوستن روسیه به ناتو وجود ندارد. حالا دو دهه پس از حکمرانی پوتین در روسیه، این کشور به میزان قابل توجهی موقعیت‌های ژئوپلتیکی اتحاد جماهیر شوروی در سراسر جهان را احیاء کرده است؛ به طوری که همزمان با الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، گسترش روابط …
فرمانروایی ولادیمیر پوتین 20 ساله شد؛ آیا روسیه‌ از همیشه قوی‌تر است؟
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / سیاسی
فرمانروایی ولادیمیر پوتین 20 ساله شد؛ آیا روسیه‌ از همیشه قوی‌تر است؟
ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه چند ماه پس از به قدرت رسیدن در سن 47 سالگی مشتاق این بود تا در اولین نشست خود با همتای امریکایی‌اش، بیل کلینتون دیدار کند. این سرهنگ بازنشسته «کاگ‌ب» (سرویس اطلاعاتی و امنیتی اتحاد جماهیر شوروی سابق) نقشه‌اش برای جلب اعتماد طرف مقابل را با یک ضیافت شام مفصل آغاز کرد.
پس از استیضاح ترامپ چه می‌شود؟/ مجلس نمایندگان جو بایدن را به کاخ سفید می‌رسانند؟
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / سیاسی
پس از استیضاح ترامپ چه می‌شود؟/ مجلس نمایندگان جو بایدن را به کاخ سفید می‌رسانند؟
در تاریخ آمریکا جانسون و بیل کلینتون با استیضاح مواجه شدند و البته استضیاح هیچکدام رای نیاورد. با این حال هر دو در انتخابات بعدی شکست خوردند. در آخرین مورد استیضاح ترامپ شب گذشته تصویب شد و اگر او برکنار شود، اتفاقی بی سابقه در تاریخ آمریکا افتاده است. ترامپ متهم به کارشکنی علیه کنگره و سوء استفاده از قدرت برای حذف جو بایدن بوده است.
  استیضاح ترامپ  دونالد ترامپ
استیضاح در سالگرد استیضاح
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / سیاسی
استیضاح در سالگرد استیضاح
«... به اعتقاد من آنها [کنگره] کاری را انجام می‌دهند که باید انجام داد. آنها آنچه را که وظیفه‌شان است، انجام می‌دهند. باید منتظر باشیم ببینیم چه پیش می‌آید...» این نظر بیل کلینتون چهل‌ودومین رئیس‌جمهوری ایالات متحده در خصوص استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری فعلی آمریکاست.
شورای روابط خارجی: آمریکای ترامپ عامل بی‌ثباتی است
فرارو / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / سیاسی
شورای روابط خارجی: آمریکای ترامپ عامل بی‌ثباتی است
برخی روسای جمهور در دوره اول ریاست‌جمهوری‌شان با بحران‌های بزرگی مواجه شده‌اند. مثلا بوش پدر با حمله صدام حسین به کویت، بیل کلینتون با جنگ‌های یوگسلاوی، بوش پسر با حوادث ۱۱ سپتامبر و اوباما با بهار عربی و تبعات ناگوار آن مواجه شده‌اند. اما ترامپ هنوز با بحرانی که برای منافع آمریکا تهدید ایجاد کند و مستلزم استقرار بزرگ نیرو‌های آمریکایی باشد، مواجه نشده است. با این حال، نظرسنجی جدید شورای روابط خارجی نشان داد که ترامپ ممکن است در سال آینده با چنین بحرانی مواجه شود.
  شورای روابط خارجی  نظرسنجی  سیاست خارجی ترامپ  بحران های سیاست خارجی
نظر بیل کلینتون درباره استیضاح ترامپ
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / بین‌المللی
نظر بیل کلینتون درباره استیضاح ترامپ
ایسنا نوشت: پس از آنکه دموکرات‌های آمریکا دو طرح حقوقی برای استیضاح دونالد ترامپ ارائه کردند، رئیس جمهوری پیشین آمریکا گفت کنگره در حال انجام وظیفه خود است.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / بین‌المللی
دوئل نظامیان و ترامپ
داستان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و نظامی‌ها با اخراج ریچارد اسپنسر، وزیر نیروی دریایی آمریکا وارد فاز تازه‌ای شد. ترامپ با مداخله آشکار، هر چند در یک توییت تکذیب کرد که در اخراجش نقش داشته و آن را متوجه مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا کرد اما از کسی پنهان نیست که ترامپ در توقف اخراج یک کماندوی نیروی دریایی آمریکا نقش بسزایی داشته است؛ کاری که به گفته کارشناسان دخالت در امور نظامی‌ها به حساب می‌آید. در این راستا ریچارد جی.دانزینگ، وزیر نیروی دریایی آمریکا در دوران بیل کلینتون و شان اوکیف، وزیر نیروی دریایی دولت جورج بوش دوم در یک مقاله مشترک در باب اقدام اخیر ترامپ در اخراج وزیر نیروی دریایی آمریکا و بازگرداندن یک کماندوی متخلف به کار در نیویورک‌تایمز چنین نوشتند: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۲۴ / ...
40 سال جنگ اقتصادی
محمدرضا ستاریدونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا بامداد دیروز طی نامه‌ای به کنگره، برای یک سال دیگر وضعیت اضطراری ملی علیه ایران را تمدید کرد. ترامپ در این نامه آورده است: روابط ما با ایران هنوز عادی نشده و فرایند اجرای توافقنامه‌ها با این کشور به تاریخ 19 ژانویه 1981 (توافق الجزایر در 29 دی 1359) ادامه دارد. بر همین اساس، من تصمیم گرفته‌ام که ادامه وضعیت فوق‌العاده ملی در ارتباط با ایران ضرورت دارد.اعلام وضعیت اضطراری ملی آمریکا علیه ایران برای نخستین بار به دوران ریاست جمهوری جمیمی کارتر و به واسطه تسخیر سفارت آمریکا در تهران بازمی‌گردد؛ امری که در واقع سنگ بنای نخستین تحریم‌های آمریکا علیه ایران بوده و در طول چهل سال گذشته بر میزان و ابعاد آن افزوده شده است. این موضوع در 14 نوامبر 1981 (29 دی …
خاطرات آیت‌الله هاشمی؛ ۲۸ مهر ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۵: اخبار انتخابات آمریکا مرکز توجهات است، به نظر می‌رسد، بیل کلینتون برنده می‌شود/ با آقای خویینی‌ها صحبت کردم؛ با اصرارش بر استعفا، قرار شد استعفایش را بپذیرم
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / ...
خاطرات آیت‌الله هاشمی؛ ۲۸ مهر ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۵: اخبار انتخابات آمریکا مرکز توجهات است، به نظر می‌رسد، بیل کلینتون برنده می‌شود/ با آقای خویینی‌ها صحبت کردم؛ با اصرارش بر استعفا، قرار شد استعفایش را بپذیرم
شب میهمان آیت‌الله خامنه‌ای بودم. درباره اوضاع افغانستان، کردستان عراق، مسأله انتخابات ریاست جمهوری و موضع شورای مرکزی روحانیت مبارز و جامعه مدرسین و سایر گروه‌ها و احتمالات نتایج و نیز مجمع تشخیص مصلحت نظام، صحبت کردیم.
کلینتون در سال ۲۰۰۰ از تونی بلر درخواست
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / بین‌المللی
کلینتون در سال ۲۰۰۰ از تونی بلر درخواست "لطف" کرده بود
در بحبوحه تلاش‌ها از سوی دموکرات‌های آمریکا برای استیضاح ترامپ به خاطر مساله اوکراین، سندی به تازگی فاش شده که نشان می‌دهد، بیل کلینتون هم در سال ۲۰۰۰ درخواستی مشابه ترامپ مطرح کرده بود. کشف این سند نشان از آن دارد که وقتی موضوع به هم‌حزبی‌ها برسد، دموکرات‌ها کاملا بی‌توجه و فراموشکار می‌شوند.
  بیل کلینتون  ترامپ زلنسکی
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / ...
آکسیوس: حمایت عمومی از استیضاح ترامپ در مقایسه با ریچارد نیکسون و بیل کلینتون بیشتر است
یک تارنمای آمریکایی نوشت؛ افزایش حمایت عمومی از استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در نتیجه رسوایی تماس تلفنی اش با یک رهبر خارجی برای دستیابی به اهداف سیاسی زنگ هشدار را به صدا در آورده است.
مراسم تشییع جنازه ژاک شیراک در پاریس برگزار شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / سیاسی
مراسم تشییع جنازه ژاک شیراک در پاریس برگزار شد
تهران - ایرنا - مراسم تشییع جنازه «ژاک شیراک» رئیس جمهوری اسبق فرانسه که پنجشنبه گذشته در سن 86 سالگی درگذشت، امروز - دوشنبه - با حضور شماری از رهبران و شخصیت های پیشین و کنونی جهان در پاریس برگزار شد.
  فرانسه  مجارستان  بیل کلینتون  ولادیمیر پوتین  پاریس