دوشنبه, ۷ مهر, ۱۳۹۹ / 28 September, 2020
تحریم نفتی
ظریف: تحریم‌های آمریکا مصداق «تروریسم پزشکی» است
۹ ساعت قبل / ایران / تحریم نفتی / ایالات متحده امریکا / راشاتودی / محمد جواد ظریف / ویروس کرونا
ظریف: تحریم‌های آمریکا مصداق «تروریسم پزشکی» است
وزیر خارجه ایران می‌گوید تحریم‌های آمریکا، تلاش‌های ایران در زمینه مهار کرونا را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و آنچه آنها انجام می‌دهند تروریسم پزشکی است.
افزایش ۲ برابری صادرات نفت با راهکارهای مویرگی زنگنه
۱۸ ساعت قبل / مجلس شورای اسلامی / بیژن نامدار زنگنه / دولت ترامپ / تحریم نفتی / خبرگزاری رویترز / اختصاصی ایرنا / ایالات متحده آمریکا / نفت / برجام / قیمت نفت
افزایش ۲ برابری صادرات نفت با راهکارهای مویرگی زنگنه
تهران – ایرنا - به فاصله ۱۰ روز از صحبت‌های «بیژن زنگنه» در مجلس مبنی بر گشایش‌هایی برای صادرات نفت با استفاده از راهکارهای مویرگی، حالا خبرگزاری رویترز تایید کرده که صادرات نفت ایران در ماه جاری به شدت افزایش داشته و تا ۱.۵ میلیون بشکه در روز نیز برآورد می‌شود.
رمز پیروزی در دفاع اقتصادی
۳۶ ساعت قبل / تحریم تسلیحاتی ایران / تحریم نفتی / اقتصاد مقاومتی / اختصاصی ایرنا
رمز پیروزی در دفاع اقتصادی
تهران- ایرنا- جنگ اقتصادی آمریکا علیه کشورمان که هر روز ابعاد گسترده‌تری می‌یابد با ایستادگی مردم تاکنون دستاوردی برای رهبران کاخ سفید به دنبال نداشته است. تداوم مقاومت ملی برابر این نبرد ظالمانه، مستلزم به رسمیت‌شناختن شرایط جنگی از سوی همه ارکان نظام، احیای اعتماد عمومی، اتحاد ملی و بسیج نیروها و امکاناتی است که همه باید در خدمت کشور باشد.
افزایش تنوع سبد محصولات پتروشیمی ایران در روزگار تحریم
۳۷ ساعت قبل / عسلویه / پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران / پتروشیمی / شرکت ملی صنایع پتروشیمی / میدان گازی پارس جنوبی / پتروشیمی / تحریم / دولت تدبیر و امید / تحریم نفتی / ارزش افزوده
افزایش تنوع سبد محصولات پتروشیمی ایران در روزگار تحریم
تهران- ایرنا- به گفته معاون مدیریت برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، تکمیل زنجیره پروپیلن در بعضی محصولات می‌تواند تا ۳۰ برابر ارزش‌افزوده ایجاد کرده و علاوه بر تنوع در سبد محصولات پتروشیمی، تاب‌آوری این صنعت را نیز افزایش دهد.
خبر خوش همتی از گشایش‌های ارزی و بهبود صادرات نفت
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / نرخ ارز / تحریم نفتی / عبدالناصر همتی / بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
خبر خوش همتی از گشایش‌های ارزی و بهبود صادرات نفت
تهران- ایرنا- رییس‌کل بانک مرکزی با اشاره به تلاش‌های آمریکا برای جنگ روانی و فشار علیه ایران، گفت: در حوزه بین‌المللی رایزنی‌های ارزی ما در بعضی کشورها در آستانه ثمردهی بوده و از طرف دیگر میزان صادرات نفت و فرآورده‌های آن بهتر و روند بازگشت ارز صادرکنندگان سرعت گرفته است.
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / تحریم نفتی ونزوئلا / نفتکش ونزوئلا / ونزوئلا
مشهورترین نفتکش ونزوئلا نام و پرچمش را عوض کرد
به گزارش فارس به نقل از اسپوتنیک، اطلاعات دو مؤسسه رهگیری خطوط کشتیرانی به نام‌های اکوآسیس و مارین ترافیک، حاکی از آن است که مشهورترین نفتکش ونزوئلا به نام آیاکوچو، پرچمش را تغییر داده و حالا با پرچم روسیه و با نام جدید ماکسیمو گورکی، در حال فعالیت است.
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
تحریم چه تاثیری بر سفره مردم گذاشته است؟
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: تحریم و کرونا قدرت خرید طبقه متوسط و طبقه فقیر را با کاهشی جدی روبه‌رو کرده‌اند.به گزارش خبرآنلاین، عباس آرگون با تاکید بر اینکه در بعد اقصادی باید دلایل عمده رشد تورم و مشکلات متعددی که گریبان اقتصاد را گرفته است، مورد بررسی قرار گیرد، گفت: ما باید تحریم را از دو منظر مورد بررسی قرار دهیم. یکی تبعات سیاسی تحریم و دیگری تبعات اقتصادی آن. وقتی می‌خواهیم موضوع تحریم را بررسی کنیم، با دو نوع نگاه داخلی و خارجی مواجه هستیم، به هر حال در بعد بیرونی، ادبیات ما باید به گونه‌ای باشد که موفقیت‌هایمان در این عرصه نمود داشته باشد و طبیعی است که ما در حوزه برخورد با تحریم موفقیت‌هایی را داشته‌ایم که کمتر کشوری قادر به کسب آن است. اگر از توفیق‌های سیاسی و مقاومت …
سردار خط مقدم تحریم، زیر ضرب خودی‌ها
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / مجلس شورای اسلامی / بیژن نامدار زنگنه / علیرضا زاکانی / جلسه علنی / محمد باقر قالیباف / تحریم نفتی / مجلس یازدهم / صندوق توسعه ملی / میدان گازی پارس جنوبی / تحریم
سردار خط مقدم تحریم، زیر ضرب خودی‌ها
تهران- ایرناپلاس- «هر کاری می‌کنیم وظیفه‌مان است؛ اما اقلا یک نفر بگوید دستتان درد نکند. همواره در سر ما می‌زنند. صادرات نفت و فرآورده کنونی را با دوره پیشین تحریم مقایسه کنید. من نمی‌توانم علنی بگویم، اما شما (نمایندگان) که می‌توانید بیایید و ببینید. این‌ها سربازان گمنام ما هستند که دارند کار می‌کنند. اینها مجاهدند. یک نفر نباید بگوید دست‌شان درد نکند؟ همیشه باید خستگی‌ها بر تن ما بماند؟»
صدور جواز به پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها برای عرضه ارز در بازار
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / بازار ثانویه / نرخ ارز / تحریم / تحریم نفتی / عبدالناصر همتی / کمیته‌ی تنظیم بازار ارز / دلالان سکه و ارز / بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران / سامانه نیما
صدور جواز به پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها برای عرضه ارز در بازار
تهران - ایرنا - رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی با ذکر ‌چند نکته در زمینه بازار ارز، التهابات اخیر در این بازار را ناشی از راه اندازی ماشین تبلیغاتی دولت آمریکا با طرح لغو تمام معافیت های تحریمی از چند هفته پیش دانست.
صادرات نفت ایران به ونزوئلا برای اولین‌بار
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / بازار جهانی نفت / تحریم نفتی / صادرات نفت / نفت ایران
صادرات نفت ایران به ونزوئلا برای اولین‌بار
روز گذشته اخباری مبنی بر تخلیه بار یکی از نفتکش‌های ایرانی در بندر «خوزه» در ونزوئلا، منتشر شد. این نفتکش که «هانی» نام دارد با پهلو گرفتن در این بندر در حال تخلیه بار خود است. براساس گزارش‌های «تانکر ترکرز»، این نفتکش ایرانی دو میلیون بشکه نفت خام دارد و از مسیر طولانی‌تری خود را به بندر خوزه رسانیده است. نوشته صادرات نفت ایران به ونزوئلا برای اولین‌بار اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
دولت در دوراهی سخت
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
دولت در دوراهی سخت
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، می‌گوید: درآمدهای نفتی ایران از 120میلیارد دلار در سال 1390به کمتر از 20میلیارد دلار در سال 98کاهش پیدا کرده است. اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، هم پیش از این با اشاره به افت درآمدهای نفتی ایران به زیر 10میلیارد دلار در سال ‌جاری تأکید کرده بود که این کاهش درآمد، بر همه بخش‌ها ازجمله بودجه دولت تأثیر می‌گذارد. حالا سؤال اصلی این است که دولت حسن روحانی در این سال سخت و تحت فشار تحریم نفتی و حملات کرونا چه کاری می‌تواند انجام دهد؟   نرخ بهره بانکی را افزایش دهید سید‌بها‌الدین …
کشف «پالس مذاکره» با هدف «ناامید کردن» مردم  
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / برجام / تحریم / تحریم نفتی / ایالات متحده آمریکا / محمدباقر نوبخت / نفت
کشف «پالس مذاکره» با هدف «ناامید کردن» مردم  
تهران- ایرناپلاس- به باور تحلیلگران بین‌المللی، سخت‌ترین تحریم دهه‌های اخیر در حال اجرا علیه مردم ایران است و رئیس جمهوری متفاوت آمریکا که حتی رای همه اعضای شورای امنیت هم برایش مهم نیست، تلاش می‌کند هیچ منفذی به روی ایران باز نماند. طبعا مردم و دولتمردان دچار مشکلاتی شده‌اند؛ با این حال زندگی در جریان است و روند کشور همچنان ادامه دارد.
حرکت دولت در مسیر اصلاح ساختار بودجه
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / اوپک / دولت یازدهم / مقام معظم رهبری / سازمان برنامه و بودجه / تحریم نفتی / اقتصاد مقاومتی / نفت
حرکت دولت در مسیر اصلاح ساختار بودجه
تهران- ایرنا- اصلاح ساختار بودجه از دغدغه‌های جدی سال‌های اخیر به شمار می‌رود که رهبر معظم انقلاب نیز بارها بر آن تاکید کرده‌اند؛ تشدید تحریم توسط آمریکا نیز عاملی شده تا هدف اصلاح ساختار بودجه و کاهش بودجه به درآمدهای نفتی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
ادامه خصومت آمریکا علیه مردم ایران؛تحریم ۳ فرد و ۱۱ شرکت
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / تحریم / تحریم نفتی / ایالات متحده آمریکا
ادامه خصومت آمریکا علیه مردم ایران؛تحریم ۳ فرد و ۱۱ شرکت
نیویورک- ایرنا- خزانه‌داری آمریکا در ادامه سیاست خصمانه علیه مردم ایران، سه فرد حقیقی و ۱۱ شرکت را به دلیل همکاری با ایران تحت تحریم قرار داد.
آمریکا تحریم های نفتی علیه ونزوئلا را تشدید می کند
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / ونزوئلا / ایالات متحده امریکا / تحریم نفتی
آمریکا تحریم های نفتی علیه ونزوئلا را تشدید می کند
نماینده دولت آمریکا در امور ونزوئلا اعلام کرد که واشنگتن قصد دارد تحریم های نفتی علیه کاراکاس را تشدید نماید.
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / تحریم نفتی ایران / خلع پرچم نفتکش / صادرات نفت ایران
خلع پرچم ۴ نفت‌کش برای نقض تحریم های ایران
به گزارش فارس، شبکه خبری «ان‌بی‌سی» ادعا می‌کند در پی تحقیقات این رسانه در خصوص اقدام ادعایی چند نفتکش برای انتقال مخفیانه نفت ایران، ۴ نفتکش خلع پرچم شده‌اند.
رشد سالانه ۰.۶ درصدی تولید ناخالص داخلی طی ۸ سال اخیر
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / برجام / تحریم / خبرگزاری فارس / مرکز آمار ایران / تحریم نفتی / سازمان برنامه و بودجه / اقتصاد مقاومتی / رشد اقتصادی
رشد سالانه ۰.۶ درصدی تولید ناخالص داخلی طی ۸ سال اخیر
تهران - ایرنا - به استناد آمار بانک مرکزی و مرکز آمار ایران، طی دوره ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۸، رشد سالانه تولید ناخالص داخلی، بالغ بر ۰.۶ درصد بوده است. نکته قابل‌توجه، بالا بودن رشد اقتصاد غیرنفتی است که هر دو نهاد آماری کشور موید آن هستند.  
انتظارها با واقعیت‌های اقتصادی کشور همسو شود
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / صندوق توسعه ملی / تحریم / تحریم نفتی / دولت / نفت / حسن روحانی / صادرات غیر نفتی
انتظارها با واقعیت‌های اقتصادی کشور همسو شود
تهران- ایرناپلاس- یکی از انتقادهای رئیس‌جمهوری در نشست با مدیران رسانه‌ها، نگفتن واقعیت‌های موجود و ایجاد انتظارها،‌ فراتر از توان و شرایط کنونی کشور است. در واقع روحانی تاکید دارد آنچه اکنون بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد، بیان واقعیت‌ها به دور از غرض‌ورزی‌های سیاسی و جناحی برای مردم است تا خواسته‌ها منطبق با وضعیت حال باشد.
دستاوردهای اقتصادی برجام که مخالفان چشم روی آن بستند
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / برجام / تحریم / تحریم نفتی / رونق اقتصادی / بهبود کسب و کار / ایالات متحده آمریکا / مکانیسم ماشه
دستاوردهای اقتصادی برجام که مخالفان چشم روی آن بستند
تهران- ایرناپلاس- این روزها صحبت از تلاش آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه و شکست آن، به بهانه‌ای برای مرور برجام تبدیل شده است. مکانیسم ماشه به معنای بازگشت به دوران پیش از توافق هسته‌ای و بازگشت کامل تحریم‌های سازمان ملل است. در حالی برخی منتقدان، بر خروج از برجام و زیان‌بار بودن آن سخن می‌گفتند که اکنون نیز حاضر به واقع‌بینی از این موفقیت نبوده و حتی آثار اقتصادی این توافق را نادیده می‌گرفتند.
کره‌جنوبی به دنبال تسویه بخشی از بدهی نفتی با تجهیزات پزشکی
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / کره‌ جنوبی / تجهیزات پزشکی / اتاق بازرگانی ایران / تحریم / تحریم های دارویی آمریکا / تحریم نفتی / سئول / نفت / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی / انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
کره‌جنوبی به دنبال تسویه بخشی از بدهی نفتی با تجهیزات پزشکی
تهران- ایرنا- سئول که تاکنون به بهانه های مختلف از پرداخت طلب نفتی ایران خودداری کرده، به گفته رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره‌جنوبی این بار پیشنهاد ارسال تجهیزات پزشکی در ازای بخشی از بدهی‌ها به ایران را مطرح کرده که البته هنوز تهران به آن پاسخ مثبت نداده است.
رفتارهای پوپولیستی مهم‌تر از یک واقعیت بی‌سابقه
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / تحریم / سازمان برنامه و بودجه / تحریم نفتی / محمدباقر نوبخت
رفتارهای پوپولیستی مهم‌تر از یک واقعیت بی‌سابقه
تهران- ایرناپلاس- بعضی از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مجازی، ویدئوی کوتاهی از گفت‌وگوی نوبخت را نشر دادند و تیتر «بی‌اطلاعی نوبخت از قیمت کالاهای اساسی» را هم چاشنی آن کردند تا شاید از رهگذر گل‌آلود کردن آب، ماهی جناحی و منافع سیاسی خود را صید کنند؛ آن هم در حالی که وی تصریح کرد که در تحریم‌های جدید حتی اجازه فروش نفت برای تهیه غذا هم امکان‌پذیر نیست.
چرا بازار ارز دچار التهاب شده است؟
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / برجام / ویروس کرونا / روسیه / تحریم / تحریم نفتی / اختصاصی ایرنا / چین / ایالات متحده آمریکا / بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران / دولت
چرا بازار ارز دچار التهاب شده است؟
تهران- ایرنا- یک کارشناس بانکی با اشاره به عوامل موثر در بروز التهاب در بازار ارز، تاکید کرد: تنها راهکار موثر برای مقابله با تلاطم ارزی، هماهنگی بیش از پیش میان دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای مسوول است.
زنگنه:در تمام میادین مشترک بزرگ نفتی از همسایگان جلوتریم
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / بیژن نامدار زنگنه / توسعه ایران / تحریم نفتی / شورای اقتصاد / نفت
زنگنه:در تمام میادین مشترک بزرگ نفتی از همسایگان جلوتریم
تهران - ایرنا - وزیر نفت با اشاره به اینکه در توسعه میادین نفتی منتظر خارجی ها نمی‌مانیم، گفت:در تمامی میادین مشترک بزرگ نفتی و گازی در ظرفیت تولید از همسایگان جلوتر هستیم.  
۱۳۹۹/۰۵/۲۴
حواشی نقدِ نفت نسیه
کیمیا نجفیچندی پیش حسن روحانی از سیاستی تحت عنوان گشایش اقتصادی خبر داد، پس از آن جامعه و اقتصاد چشم‫به‫راه مشخص شدن این گشایش اقتصادی بودند. اما با اعلام جزئیات این سیاست جامعه، بازارهای اقتصادی و بسیاری از تحلیلگران نسبت به آن جبهه گرفتند. مخالفان طرح گشایش اقتصادی معتقدند این طرح بسیار مبهم و پیچیده بوده و نمی‌تواند اقتصاد را از بلاتکلیفی نجات دهد.طرح گشایش اقتصادی دولت، از روز رسانه‌ای شدن به یکی از اصلی‌ترین و جنجالی‌ترین موضوعات مورد بحث تحلیلگران اقتصادی تبدیل شده است. این مسئله از همان ابتدا نظر مخالفان و موافقان برانگیخت. مخالفان معتقدند که نفت در شرایط کنونی بسیار پر ریسک بوده و این درحالی است که هیچ افق سرمایه‌ای برای افرادی که قصد سرمایه‌گذاری دارند، دیده نمی‌شود. البته نظر مخالفان …
کسری بودجه، اوراق نفتی و گشایش اقتصادی به نفع مردم؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / طرح گشایش اقتصادی / بورس / نفت / کسری بودجه دولت
کسری بودجه، اوراق نفتی و گشایش اقتصادی به نفع مردم؟
روحانی گفت: دولت همه توان خود را امروز به کار گرفت تا نقدینگی را کنترل و با تحریم نفتی شدیدا مقابله کند و بتواند فروش نفت را با چارچوبی که درحال نهایی کردن است به فروش برساند. با این طرح دولت تلاش دارد تا حداقلی را تضمین کند و حداکثری هم هست که مردم می‌توانند بر مبنای آن برنامه‌ریزی خود را تنظیم کنند
مشکلات و چالش‌های کشور راه حل می‌خواهد نه تحریف
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / برجام / تحریم نفتی / دونالد ترامپ / دولت
مشکلات و چالش‌های کشور راه حل می‌خواهد نه تحریف
تهران-ایرنا- اقدامات ضدونقیض کاخ سفید، تحریف‌های متنوع داخلی و خارجی و تب و تاب تحریم و کرونا، آتش‌های توپخانه همان شرایط جنگی است که رییس جمهوری بارها به آن اشاره کرده و از منتقدان خواسته است راه‌حل خود را در اختیار دولت قرار دهند.
مزیت‌های طرح گشایش اقتصادی از زبان روحانی
۱۳۹۹/۰۵/۲۳
مزیت‌های طرح گشایش اقتصادی از زبان روحانی
حسن روحانی رئیس جمهور گفت: مقابله با تحریم نفتی، ایجاد سرمایه برای مردم و تزریق جان تازه به بورس از مزیت‌های طرح گشایش اقتصادی است. جزئیات بیشتر را در این ویدئو ببینید.
۱۳۹۹/۰۵/۲۲
تلاش دولت برای ثبات اقتصاد
فارغ از این‌گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه درنهایت کلید گشایش اقتصاد در جیب کیست و دولت چگونه قادر خواهد بود در این اوضاع وخیم اقتصادی و شرایط ناگوار معیشتی، کاری صورت داده و گشایشی ایجاد کند، حسن روحانی، رییس‌جمهوری در آخرین اظهارات خود که در جریان نشست ستاد اقتصادی دولت انجام شد بار دیگر بر اینکه دولت تا آخرین ساعت کار خود، با همه توان انجام وظیفه خواهد کرد، تاکید کرد. روحانی گفته است: مردم باید در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد اطمینان خاطر داشته باشند و بدانند برای حفظ معیشت و دارایی آنان از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد. به گزارش ایسنا، حسن روحانی که در یکصد و پنجاه و هشتمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت صحبت می‌کرد، با اشاره به دغدغه‌های متخصصان …
۱۳۹۹/۰۵/۲۲
مردم از تلاش دولت برای ایجاد ثبات در اقتصاد اطمینان خاطر داشته باشند
رئیس‌جمهوری با تاکید مجدد بر اینکه دولت تا آخرین ساعت کار خود، با همه توان انجام وظیفه خواهد کرد، اظهار کرد: مردم باید در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد اطمینان خاطر داشته باشند و بدانند برای حفظ معیشت و دارایی آنان از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.حسن روحانی دیروز در یکصد و پنجاه و هشتمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، با اشاره به دغدغه‌های متخصصان و اقتصاددانان در زمینه حجم نقدینگی موجود در جامعه و لزوم هدایت آن به مسیر تولید و مقابله با تحریم و جنگ اقتصادی دشمنان، تاکید کرد: دولت به ویژه ستاد اقتصادی همواره در تلاش برای اتخاذ و اجرای سیاست‫ها وتدابیری در جهت کنترل نقدینگی و هدایت آن به مسیر درست و چرخه تولید بوده است.رئیس‌جمهوری طرح فروش داخلی نفت و عرضه آن در بورس انرژی …
۱۳۹۹/۰۵/۲۱
خبر سیاسی
روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت:  مردم از تلاش دولت برای ایجاد ثبات در اقتصاد اطمینان خاطر داشته باشند رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه دولت تا آخرین ساعت کار خود با همه توان انجام وظیفه خواهد کرد، گفت: «مردم باید در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد اطمینان خاطر داشته باشند و بدانند برای حفظ معیشت و دارایی آنان از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.» به گزارش ایسنا، حسن روحانی روز سه‌شنبه در یکصد و پنجاه و هشتمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با اشاره به دغدغه‌های متخصصان و اقتصاددانان در زمینه حجم نقدینگی موجود در جامعه و لزوم هدایت آن به مسیر تولید و مقابله با تحریم و جنگ اقتصادی دشمنان تأکید کرد: «دولت به‌ویژه ستاد اقتصادی همواره …
تاکید روحانی بر اجرای طرح «فروش داخلی نفت»
۱۳۹۹/۰۵/۲۱
تاکید روحانی بر اجرای طرح «فروش داخلی نفت»
رئیس‌جمهور روحانی گفت: طرح فروش داخلی نفت و عرضه آن در بورس انرژی را از جمله طرح های مبتنی بر اقتصاد مردم محور و اقدامی موثر در راستای سامان دادن به بازار سرمایه و بورس و گام مهمی برای مقابله با تحریم نفتی دشمنان است.  با توجه به تصویب کلیات این…
«فشار حداکثری» بر ایران؛ تقلای فراوان اما بی‌نتیجه برای کاخ سفید
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / هند / پاکستان / تحریم نفتی / گاز
«فشار حداکثری» بر ایران؛ تقلای فراوان اما بی‌نتیجه برای کاخ سفید
تهران- ایرنا- «فشار حداکثری» دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی موجب شده‌ برخی شرکای تهران به علت ترس از مجازات‌های کاخ سفید، رفتار محتاطانه‌ای را در پیش بگیرند، با این حال تحلیلگران اعتقاد دارند این فشارها نتوانسته ایران را متوقف کند ضمن این‌که نشانه‌های شکست فشار حداکثری درحال آشکارشدن ‌است.
تصویب کلیات طرح فروش داخلی نفت در شورای سران قوا
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / فروش نفت / بورس انرژی / روحانی
تصویب کلیات طرح فروش داخلی نفت در شورای سران قوا
روحانی طرح فروش داخلی نفت و عرضه آن در بورس انرژی را از جمله طرح‌های مبتنی بر اقتصاد مردم محور و اقدامی موثر در راستای سامان دادن به بازار سرمایه و بورس و گام مهمی برای مقابله با تحریم نفتی دشمنان دانست و با توجه به تصویب کلیات این طرح در جلسه روز گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، اظهار امیدواری کرد پس از تصویب نهایی و تدوین شیوه اجرایی، دولت بتواند این اقدام را عملیاتی کند.
طرح فروش داخلی نفت؛ گامی مهم برای مقابله با تحریم نفتی دشمن
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / حسن روحانی / نقدینگی / رونق تولید / بورس انرژی / گشایش اقتصادی / اوراق نفتی
طرح فروش داخلی نفت؛ گامی مهم برای مقابله با تحریم نفتی دشمن
حجت الاسلام روحانی، رئیس جمهور گفت: مردم باید در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد اطمینان خاطر داشته باشند و بدانند برای حفظ معیشت و دارایی آنان از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۲۱
معمای اقتصاد برای دولت
انتظار به سر رسید. نشست شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه که قرار بود محل گفت‌وگو و تصمیم‌گیری درباره موضوعی باشد که با تعبیر «وعده گشایش اقتصادی» - از چهارشنبه گذشته تا همین دیروز- به معمای مهم سیاسی کشور بدل شده بود، برگزار شد. نشستی که البته چون پنجاه‌ویک جلسه پیش از آن، به‌صورت غیرعلنی و درحالی برگزار شد که خروجی آن، جز خبری مختصر که متن سخنرانی مختصر رییس‌جمهوری باشد، حاوی نکته دیگری نیست. البته در این حدود 500 کلمه، کمتر از 50 کلمه هم به آن انتظار چند روزه جامعه و افکار عمومی مربوط بود. آن‌جا که در پارگراف پایانی خبر رسمی که روی خروجی پایگاه اطلاع‌رسانی دولت رفت، اعلام شد که «در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، پیشنهاد مطرح …
گشایش اقتصادی در مرز تصمیم
۱۳۹۹/۰۵/۲۱
گشایش اقتصادی در مرز تصمیم
سرانجام نشست شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا در نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد و حسن روحانی، رئیس‌جمهور، سیدابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه و محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی از بسته پیشنهادی ستاد اقتصادی دولت برای مقابله با تحریم نفتی و نحوه مدیریت نقدینگی استقبال کردند اما تصمیم‌گیری نهایی درباره متن بسته پیشنهاد شده و شیوه اجرای آن به نشست دیگری موکول شد. به گزارش همشهری، در این نشست مهم که دیروز برگزار شد، اعضای شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی بر سر متن طرح پیشنهادی ستاد اقتصادی دولت …
جزئیاتی از تغییر طرح فروش نفتی دولت توسط مجلس
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / فروش نفت / مجلس شورای اسلامی / دولت / تحریم نفتی / نقدینگی / اخبار داغ
جزئیاتی از تغییر طرح فروش نفتی دولت توسط مجلس
پیگیری‌ها نشان می‌دهد طرح دولت که شبیه اوراق قرضه بود با مخالفت کارشناسی مجلس شورای اسلامی اصلاح شد و تبدیل به فروش نقدی نفت شده است.
۱۳۹۹/۰۵/۲۰
نهایی شدن طرح اقتصادی دولت برای مهار نقدینگی
در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، پیشنهاد مطرح شده از سوی ستاد اقتصادی دولت برای مقابله با  تحریم نفتی و هدایت نقدینگی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ضمن استقبال از این طرح، تصمیمات لازم جهت نهایی شدن آن اتخاذ شد. حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز گذشته در پنجاه‌وسومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه که با حضور روسای قوای مقننه و قضائیه، اعضای ستاد اقتصادی دولت و نمایندگان قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی برگزار شد، تأکید کرد:«باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی و اقدام کنیم تا مردم شریف ایران حس کنند مجموعه نظام برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی آنان در تلاش هستند و این موضوع در شرایط خاص و پیچیده اقتصادی امروز کشور بسیار حائز اهمیت است.» رئیس …
بررسی پیشنهاد دولت برای مقابله با تحریم نفتی در جلسه سران قوا/ روحانی: به دنبال گشایش در اقتصاد هستیم
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / رییس جمهور / حسن روحانی
بررسی پیشنهاد دولت برای مقابله با تحریم نفتی در جلسه سران قوا/ روحانی: به دنبال گشایش در اقتصاد هستیم
رییس جمهوری با اشاره به ضرورت حفظ انسجام و همگرایی قوای سه‌گانه در راستای حل و فصل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مقابله با تحریم و توطئه دشمنان تاکید کرد: دولت با همکاری قوای دیگر به دنبال گشایش در اقتصاد و معیشت مردم است و نخواهیم گذاشت توطئه دشمنان به ثمر بنشیند.
طرح « گشایش اقتصادی» نهایی شد؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۰
طرح « گشایش اقتصادی» نهایی شد؟
بر اساس آنچه ساعتی قبل در پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری منتشر شده است تصمیمات لازم «جهت نهابی شدن» طرح ستاد اقتصادی دولت برای «مقابله با تحریم نفتی و هدایت نقدینگی» در شورای اقتصادی سران سه قوه با حضور روحانی، قالیباف و رئیسی اتخاذ شده است. به گزارش انصاف نیوز وبسایت ریاست‌جمهوری…
مسوولان باید در گفتار و رفتار خود هوشیار باشند/ بررسی پیشنهاد ستاد اقتصادی دولت برای مقابله با تحریم نفتی و هدایت نقدینگی
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / ستاد اقتصادی دولت / قوه قضاییه / شورای عالی هماهنگی اقتصادی / حجت الاسلام حسن روحانی / شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا / روحانی / مجلس شورای اسلامی / ایران / دولت / اخبار داغ
مسوولان باید در گفتار و رفتار خود هوشیار باشند/ بررسی پیشنهاد ستاد اقتصادی دولت برای مقابله با تحریم نفتی و هدایت نقدینگی
پیشنهاد دولت برای مقابله با تحریم نفتی در جلسه امروز سران قوا مورد بررسی قرار گرفت.
سایت ریاست جمهوری: در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، پیشنهاد مقابله با تحریم نفتی و هدایت نقدینگی مورد استقبال قرار گرفت
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / تحریم نفتی / سران قوا
سایت ریاست جمهوری: در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، پیشنهاد مقابله با تحریم نفتی و هدایت نقدینگی مورد استقبال قرار گرفت
رئیس جمهور در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به ضرورت حفظ انسجام و همگرایی قوای سه گانه در راستای حل و فصل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مقابله با تحریم و توطئه دشمنان، تاکید کرد.
حال و روز اقتصادِ دولت با بحران‌های بی‌سابقه
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / برجام / FATF / بسته حمایتی / ویروس کرونا / تحریم / تحریم نفتی / وضعیت معیشت / حسن روحانی
حال و روز اقتصادِ دولت با بحران‌های بی‌سابقه
تهران- ایرناپلاس- یک سال تا پایان دولت دوازدهم باقیمانده است. در هفت سال زمامداری، اقتصاد کشور با بحران‌های غیرمترقبه مواجه شده که در ۳۰ سال پیش از آن نیز وجود نداشته است. یکی از مهم‌ترین آنها شیوع کرونا بود که موجب شد کل وضعیت اشتغال و تولید تحت‌الشعاع قرار گیرد و هزینه‌های گزاف روی دست خزانه کشور بگذارد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
3 چالش بزرگ سد راه فروش اوراق ارزی نفتی
ندا جعفری- مشکلات مالی، کمبود شدید درآمدهای حاصل از فروش نفت، عدم تحقق فروش یک میلیون بشکه نفت در روز و شیوع کرونا و محقق نشدن درآمدهای حاصل از مالیات ایده انتشار اوراق ارزی نفتی در هفته جاری از سوی دولت را قوت بخشیده است.چند روز پیش نیز رییس‌جمهور از گشایشی اقتصادی خبر داد و گفت هفته آینده از آن رونمایی خواهد شد. در همان روز مشاوران رییس‌جمهور نظیر حسام‌الدین آشنا با زیرکی توییت کردند که مردم صبر کنند و بعد از رونمایی از این گشایش اقتصادی تصمیم‌های اقتصادی خود را بگیرند. به نظر می‌رسد گشایش اقتصادی دولت فروش اوراق ارزی با پایه نفت یا همان پیش ‌روش نفت است. به عبارت دیگر دولت نفت دو سال آتی را به مردم می‌فروشد و در تاریخ سررسید با نرخ دلار روز و قیمت نفت روز …
اکبر ترکان: مجلس می‌تواند جلوی فرار پول‌ها به آنتالیا و استرالیا را بگیرد
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / توسعه اقتصادی / تحریم نفتی / حسن روحانی / صادرات غیر نفتی
اکبر ترکان: مجلس می‌تواند جلوی فرار پول‌ها به آنتالیا و استرالیا را بگیرد
تهران- ایرنا- «اکبر ترکان» مشاور عالی سابق رئیس‌جمهوری به ایرنا می‌گوید: ما باید از مجلس محترم یازدهم برای بازگرداندن ماده ۱۳۸ قانون سابق مالیات‌های مستقیم کمک بگیریم. این ماده می‌گوید آن قسمت از سود که صرف سرمایه‌گذاری شود از مالیات معاف است. 
اویل پرایس: پیروزی بایدن و توافق با ایران، بازار نفت را متحول می‌کند
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / اوپک پلاس / انتخابات ۲۰۲۰ / تحریم / تحریم نفتی / نفت / آمریکا ۲۰۲۰
اویل پرایس: پیروزی بایدن و توافق با ایران، بازار نفت را متحول می‌کند
تهران-ایرنا- تارنمای اویل پرایس نوشت، پیروزی بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا می‌تواند پیش‌بینی‌های کنونی درباره قیمت نفت در سال آینده را تغییر دهد و بازارهای نفت نباید این عامل سیاسی و ژئوپلتیکی را کم اهمیت نشان دهند؛ چرا که دولت بایدن تمایل دارد با ایران درباره توافق هسته ای و احتمالا کاهش تحریم های کنونی و صادرات نفت مذاکره کند.
دلواپسی‌های کاخ سفید از مشارکت راهبردی ایران و چین
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / جمهوری خلق چین / واشنگتن / تحریم نفتی / برنامه جامع همکاری ایران و چین، حدس‌ها و ابطال‌ها
دلواپسی‌های کاخ سفید از مشارکت راهبردی ایران و چین
تهران- ایرنا- پیامدهای اجرای موفق «برنامه جامع همکاری بلندمدت ایران و چین» از هم‌اکنون نگرانی‌های جدی را نزد آمریکا و برخی دیگر از دولت‌های غربی به بار آورده است.
استاد اقتصاد دانشگاه مازندران : سیاست‌های بانکی باید اصلاح شود
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / ویروس کرونا / تحریم نفتی / مازندران / بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
استاد اقتصاد دانشگاه مازندران : سیاست‌های بانکی باید اصلاح شود
ساری - ایرنا - استاد اقتصاد دانشگاه مازندران بر ضرورت اصلاح سیاست‌های بانکی کشور تاکید کرد و گفت: دولت برای عبور از مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم ها و کرونا ، باید بانک‌ها را از خواب خود خواسته بیدار و آنها به سرمایه‌گذاری منابعشان در بخش تولید و عمرانی مکلف کند.
بومی‌سازی در بخش معدن با رویکرد اشتغالزایی و کاهش ارزبری 
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / ایمیدرو / سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور / تحریم نفتی
بومی‌سازی در بخش معدن با رویکرد اشتغالزایی و کاهش ارزبری 
تهران- ایرنا- موضوع بومی‌سازی و اتکا به توانمندی‌های داخلی در جهان امروز، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و بخش معدن کشورمان نیز استفاده از ظرفیت‌های داخلی در ساخت قطعات، تجهیزات و ماشین‌آلات و مواد اولیه را به عنوان ضرورتی جدی با رویکرد اشتغالزایی و کاهش ارزبری در دستور کار خود دارد.
مهم ترین دستاوردهای برجام
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / برجام / تحریم / تحریم نفتی / انرژی هسته ای / پنجمین سالگرد برجام
مهم ترین دستاوردهای برجام
برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) سند توافقی است که از دی ماه ۹۴ اجرایی شد و اردیبهشت ماه ۹۷ دونالد ترامپ از آن خارج شد؛ این سند دستاوردهای سیاسی و اقتصادی زیادی به همراه داشت. رشد اقتصادی ۱۲.۵ درصدی، قرارداد با خودروسازان وشرکت‌های نفتی بزرگ، آزادسازی ۴۰۰ میلیون دلار پول بلوکه شده ایران توسط آمریکا، تنها بخشی از دستاوردهای برجام است. دستاوردهایی که آمریکا با بدعهدی خود، مانعی در تداوم آن شد.
درس‌هایی از مصدق برای اقتصاد تحریم‌ شده
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / صندوق توسعه ملی / تحریم / تحریم نفتی / صنعت نفت ایران / بانک مرکزی / درآمدهای نفتی / بازار اوراق قرضه / محمد مصدق / انگلستان
درس‌هایی از مصدق برای اقتصاد تحریم‌ شده
تهران- ایرناپلاس- زمستان ۱۳۳۰ می‌توانست به یک مبدأ تاریخی در اقتصاد ایران تبدیل شود. شاید زمانی که مصدق، نخست‌وزیری که دست انگلیس را از منابع نفتی ایران کوتاه کرده بود، اوراق قرضه را به مردم معرفی می‌کرد، گمان نمی‌کرد تأمین مالی ۲۰۰ میلیون تومانی دولت توسط این اوراق در مراحل اولیه شکست بخورد. با این حال اکنون دولت با موانع ۷۰ سال پیش مواجه نیست و می‌تواند از ابزارهای مالی به‌عنوان راهی برای مقابله با تحریم‌ استفاده کند.
خسارت ۱۱هزار میلیارد دلاری کرونا به اقتصاد جهانی / ۳ سال زمان برای بازگشت به قبل لازم است
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / تحریم نفتی / عباس ملکی / قیمت نفت / نفت برنت
خسارت ۱۱هزار میلیارد دلاری کرونا به اقتصاد جهانی / ۳ سال زمان برای بازگشت به قبل لازم است
دکتر عباس ملکی دانشیار سیاستگذاری انرژی - دانشگاه صنعتی شریف در گفتگویی ویدیویی با الف آخرین وضعیت بازار نفت را تشریح کرد .
شرکت پالایش نفت بندرعباس و ۲۳ سال میدان‌داری در تولید
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / تحریم نفتی / جهش تولید / افزایش تولید / پالایشگاه نفت / هرمزگان / نفت / سال ۹۹؛ سال جهش تولید
شرکت پالایش نفت بندرعباس و ۲۳ سال میدان‌داری در تولید
بندرعباس- ایرنا- شرکت پالایش نفت بندرعباس درحالی بیست و سومین سال فعالیت خود را پشت سر می‌گذارد که در طول فعالیت خود علاوه بر اجرای ماموریت و رسالت اصلی‌اش مبنی بر توسعه و تولید مستمر برای تامین فرآورده‌های نفتی کشور این قطار را با نگاه تحول و امیدآفرین به آینده در مسیر جهش تولید و رونق اقتصاد به پیش می‌رود.
مبادلات انرژی ایران و ترکیه هدف «فشار حداکثری»
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / برجام / رجب طیب اردوغان / تحریم نفتی / آنکارا / انفجار خط لوله گاز ایران در ترکیه
مبادلات انرژی ایران و ترکیه هدف «فشار حداکثری»
تهران- ایرنا- روابط اقتصادی ایران و ترکیه به‌ویژه در حوزه انرژی به طور کلی رو به گسترش بوده اما فشار حداکثری دولت «دونالد ترامپ» و تهدید مجازات کشورها، موجب احتیاط شرکای تهران و سخت‌تر شدن مسیر تعاملات اقتصادی و تجاری میان دو کشور شده‌است.
عراق تا پایان امسال کل بدهی برقی خود را پرداخت می‌کند
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / عراق / بدهی برق / ایران / تحریم نفتی
عراق تا پایان امسال کل بدهی برقی خود را پرداخت می‌کند
چندین سال است که عراق یکی از مشتریان پروپا قرص گاز و برق ایران بوده، اما در سال های اخیر چندان در پرداخت مطالبات خود خوش قول نبوده و این در حالی است که بر اساس مذاکرات اخیر صورت گرفته بین دو کشور به نظر می رسد که این کشور قصد افزایش همکاری با ایران دارد. به تازگی نیز وزیر نیرو در این باره اعلام کرد: عراق در حال پرداخت بدهی های خود است که تا کنون بخشی از آن را دریافت کرده‌ایم و مابقی نیز امیدواریم تا پایان امسال پرداخت شود. به گزارش ایسنا،
معادله تحریم در نهایت به نفع ایران تمام می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / مجلس شورای اسلامی / کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی / تحریم نفتی / مجلس یازدهم / ونزوئلا / لغو معافیت های تحریمی برجام / اعزام پنج نفتکش ایرانی به ونزوئلا / دیپلماسی کرونا علیه تحریم
معادله تحریم در نهایت به نفع ایران تمام می‌شود
تهران- ایرنا- دبیرکمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، دوره مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم را گذرا ارزیابی کرد و گفت: شک نکنید خروجی این معادله به نفع ایران تمام خواهد شد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
چاپ پول در تنگنای مالی
گروه اقتصادی| روز گذشته و در آخرین هفته خرداد ماه بانک مرکزی «گزیده آمارهای اقتصادی سال 98» را منتشر کرد. این آمارها در 3 بخش بازار سرمایه، ترازپرداخت‌ها، پولی و بانکی منتشر شد. انتشار این آمارها در حالی است که مهم‌ترین بخش آن، مالی و بودجه همچنان منتشر نشده و آخرین اعداد و ارقام ارایه شده از بخش بودجه‌ای مربوط به آذر سال 97 است. در بخش مالی و بودجه، آمارهای مربوط به وضعیت بودجه عمومی دولت، درآمدهای نفتی، درآمدهای مالیاتی و پرداخت‌های عمرانی ارایه می‌شود. در واقع این بخش نشان‌دهنده میزان کسری بودجه و درآمدهای نفتی است اما هیچ اطلاعاتی از میزان کسری بودجه بعد از آذر 97 در دست نیست.  در بخش پولی و بانکی این آمارها، مهم‌ترین موضوع، نقدینگی و اجزای …
نرخ منفی رشد اقتصادی با وجود تحریم نفتی قابل پیش‌بینی بود
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / تحریم / مرکز آمار ایران / تحریم نفتی / عبدالناصر همتی / إیران / بانک مرکزی / رشد اقتصادی / نفت / عبد الناصر همتی
نرخ منفی رشد اقتصادی با وجود تحریم نفتی قابل پیش‌بینی بود
تهران- ایرناپلاس- یک اقتصاددان معتقد است با وجود تحریم‌هایی که بر میزان درآمدهای ارزی ناشی از فروش نفت تأثیر گذاشته، ارقام منفی بزرگ‌تر از آنچه برای رشد اقتصادی اعلام ‌شده نیز نباید تعجب‌برانگیز باشد.
چوب حراج کره بر ۵۳ سال همکاری و مراوده با ایران
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / کره‌ جنوبی / تحریم / تحریم های دارویی آمریکا / تحریم نفتی / وزارت امور خارجه / ایالات متحده آمریکا / حسن روحانی
چوب حراج کره بر ۵۳ سال همکاری و مراوده با ایران
تهران- ایرنا- با دستور رییس‌جمهوری به رییس کل بانک مرکزی برای آزادسازی دارایی‌های ایران در کره جنوبی، به نظر می‌رسد روند پیگیری‌های ایران وارد مرحله جدی‌تری نسبت به گذشته شده و ایران می‌خواهد با انجام اقدامات قاطعانه مانع از تکرار این موضوع در دیگر کشورها شود.
همراهی برزیل با تحریم‌های اقتصادی واشنگتن بر ونزوئلا
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / دولت ترامپ / تحریم نفتی / ایالات متحده آمریکا / نفت / ونزوئلا / آمریکای جنوبی / برزیل / اعزام پنج نفتکش ایرانی به ونزوئلا
همراهی برزیل با تحریم‌های اقتصادی واشنگتن بر ونزوئلا
تهران- ایرنا- شرکت دولتی نفت برزیل «پتروبراس» در تصمیمی که نشانه پیروی این کشور آمریکای جنوبی از تحریم‌های دولت ایالت متحده علیه ونزوئلاست، به شرکت‌های اجاره دهنده کشتی‌های نفتکش ابلاغ کرده از شناورهایی که در ۱۲ ماه گذشته در بندرهای آن کشور پهلو گرفته‌اند، استفاده نخواهد کرد.
مادورو: ایران از دوستان واقعی ونزوئلا است
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / ایران و ونزوئلا / تحریم نفتی ونزوئلا / مادورو / نفتکش‌های ایران در ونزوئلا
مادورو: ایران از دوستان واقعی ونزوئلا است
رئیس جمهور ونزوئلا در یک سخنرانی از کمک‌های بشردوستانه کشورهای مختلف از جمله ایران قدردانی کرد.
موسویان: سیاست تحریم، نشانه ضعف و زبونی آمریکاست
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / تحریم / تحریم های دارویی آمریکا / تحریم نفتی / ایالات متحده آمریکا / سید حسین موسویان / ونزوئلا
موسویان: سیاست تحریم، نشانه ضعف و زبونی آمریکاست
تهران- عضو پیشین تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای تاکید کرد: یک ابرقدرت در صورتی واقعی و موفق است که بتواند بحران‌ها و اختلافات را از طریق دیپلماسی حل کند در حالی که آمریکا در دوران ابرقدرتی خود، به جنگ و تحریم متوسل شده که این نشانه ضعف و زبونی است و نه قدرت.
ابتکار خطرناک مردم ونزوئلا برای دور زدن کمبود بنزین
۱۳۹۹/۰۳/۰۹ / کمبود بنزین / تحریم نفتی ونزوئلا
ابتکار خطرناک مردم ونزوئلا برای دور زدن کمبود بنزین
مردم ونزوئلا در مواجهه با کمبود شدید بنزین، به دستکاری سیستم سوخت خودروهایشان پرداخته‌اند تا با سیلندرهای گاز مورد استفاده در آشپزی کار کنند.
اسپوتنیک: ایران بیخ گوش آمریکا بر تحریم‌های نفتی غلبه کرد
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / اسپوتنیک / ایران و ونزوئلا / تحریم نفتی ایران / فروش نفت ایران به ونزوئلا
اسپوتنیک: ایران بیخ گوش آمریکا بر تحریم‌های نفتی غلبه کرد
به گزارش فارس، خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» در گزارشی به ورود نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا اشاره کرد و نوشت که ایران بیخ گوش آمریکا، بر تحریم‌های نفتی غلبه کرد.
اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / ایران و ونزوئلا / تحریم نفتی ایران / نفتکش‌های ایرانی در ونزوئلا
اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا
صبح‌نو نوشت: با وجود تهدیدهای امپریالیسم غرب مبنی بر صادر نشدن بنزین ایران به ونزوئلا، کشتی‌های حامل سوخت کشورمان در سواحل دریای کارائیب پهلو گرفت و توانست محصولات پتروشیمی کشورمان را به آمریکای لاتین برساند. چراکه آمریکا می‌دانست ایجاد هرگونه مزاحمت برای کشتی‌های ایران با پاسخ تکان‌دهنده ایران مواجه خواهد شد آن‌هم نه در ونزوئلا و دریای کارائیب بلکه در خلیج‌فارس، که صدها کشتی آمریکایی در آنجا حضور دارند.
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / بیژن زنگنه / پارس جنوبی / تحریم نفتی ایران
 زنگنه: توسعه نفتی در شرایط تحریم متوقف نمی‌شود
بیژن زنگنه، امروز (پنجشنبه) در مراسم آغاز نصب پایه نخستین سکوی فاز ۱۱ پارس جنوبی که با حضور رییس جمهوری و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد،‌ ادامه داد:‌ میدان عظیم پارس جنوبی موهبت الهی برای ملت و کشور ما است.
تلاش آمریکا برای جلوگیری از ارسال محموله‌های نفتی ایران به ونزوئلا
۱۳۹۹/۰۲/۲۶ / ایران و ونزوئلا / تحریم نفتی ونزوئلا / نیکولاس مادورو / سیاست‌های ترامپ در برابر ایران
تلاش آمریکا برای جلوگیری از ارسال محموله‌های نفتی ایران به ونزوئلا
یک مقام دولت آمریکا با مطرح کردن این ادعا که ایران به ونزوئلا سوخت می‌فرستد گفت که دولت ترامپ در حال بررسی واکنش به این اقدام است.
چند وعده جهانگیری به پرستاران و کادر درمانی / کرونا انتقام سختی از کشورهایی گرفت که ایران را تحریم نفتی کردند
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / ویروس کرونا / اسحاق جهانگیری
چند وعده جهانگیری به پرستاران و کادر درمانی / کرونا انتقام سختی از کشورهایی گرفت که ایران را تحریم نفتی کردند
معاون اول رییس جمهوری با قدردانی از فداکاری و ایثارگری کادر پزشکی و درمانی کشور گفت: کاری که تیم پزشکی و درمانی کشور در این مقطع انجام داد بازگرداندن امید و اعتماد به مردم و افزایش سرمایه اجتماعی در کشور بود.
دور تازه تحریم‌ها علیه صنعت نساجی و پوشاک و نگرانی فعالان این صنایع
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / کرونا / تحریم نفتی / صنعت نساجی / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
دور تازه تحریم‌ها علیه صنعت نساجی و پوشاک و نگرانی فعالان این صنایع
تهران- ایرنا- صنعت نساجی و پوشاک که سال گذشته به دلیل حوادث مختلف از جمله سهمیه‌بندی بنزین و شیوع ویروس کرونا در مجموع سال بدی را پشت سر گذاشت، این روزها متاثر از دور تازه تحریم‌ها قرار گرفته و فعالان این صنایع آینده تیره و تاری برای آن متصورند.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
فاصله‌گذاری هوشمند به جای تعطیلی مطلق
 با گذشت حدود ۴ماه از ورود ویروس کرونا به کشور همچنان با سیر صعودی تعداد مبتلایان و فوت‌شدگان بر اثر ابتلا به ویروس مزبور روبه‌رو هستیم و سوالات همچنان مطرح می‌شود که چرا دولت از ابتدای نشر سریع این ویروس منحوس تعطیلی مطلق اعلام نکرد و همگی مشاغل خصوصی و دولتی غیر از مدارس و دانشگاه‌ها که تعطیلی‌شان تصمیم مدبرانه‌ای بود، مشغول  فعالیت ماندند.  تعطیلات سال جدید فرصت عالی بود تا ۱۴ روز تعطیلی مطلق اعلام شود اما ستاد ملی کرونا از این تصمیم اجتناب کرد و فقط مشاغل خصوصی ( غیر از مشاغل و صنوف خدماتی) را مکلف به تعطیلی کرد. در ابتدای سال جاری سازمان امور اداری و استخدامی کشور طی دو بخشنامه به تمامی دستگاه‌های موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری …
برندگان و بازندگان نفت منفی؛ ایران نسبت به سایر صادرکنندگان آسیب‌پذیری کمتری دارد
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / امریکا / قیمت نفت / کرونا / اوپک / روسیه / بازار نفت / ویروس کرونا / ایالات متحده آمریکا / ترامپ / اقتصاد کرونا
برندگان و بازندگان نفت منفی؛ ایران نسبت به سایر صادرکنندگان آسیب‌پذیری کمتری دارد
تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس اقتصاد انرژی معتقد است ادامه روند فعلی در زمینه مبازره جهانی با ویروس کرونا می‌تواند به تکرار تجربه کاهش قیمت نفت و ورود به دامنه منفی در سایر شاخص‌ها منجر شود. در این میان، سیاست‌های مقابله‌جویانه ترامپ در عرصه اقتصاد جهانی، نقش آمریکا در تشدید آثار اقتصادی کرونا را پررنگ کرده است. با این حال، ایران به‌دلیل تجربه تحریم نفتی، نسبت به سایر صادرکنندگان نفت در برابر کاهش قیمت‌های جهانی طلای سیاه، شوک کمتری را متحمل خواهد شد.
چرا مسکو به توافق کاهش تولید نفت اپک تن نداد؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۵ / روسیه / اوپک / اوپک پلاس / سقوط قیمت نفت / سیاست نفتی روسیه / عربستان سعودی
چرا مسکو به توافق کاهش تولید نفت اپک تن نداد؟
محمد باقر حسین پور در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: . حال با توجه به گسترش ویروس کرونا و کاهش تقاضا نفت خام از جانب کشورهای چین، کره جنوبی و ژاپن و نظر کمیته فنی اوپک مبنی بر کاهش ۶۰۰ هزار بشکه ای، رویکرد روسیه در نشست آتی اوپک پلاس جای سوال خواهد داشت. چرا که شرکت های روسی تولیدکننده نفت خواهان شکستن سقف تعهدات دولت به اوپک پلاس هستند. روس ها مدعی هستند  که تاثیر ویروس کرونا به میزان یاد شده نیست و همچنین کاهش تولید نفت لیبی و تحریم نفتی ونزوئلا که توسط آمریکا اعمال شده است می تواند کاهش احتمالی تقاضا را جبران کند. 
کاهش مدت زمان معافیت تحریمی عراق برای واردات انرژی از ایران
۱۳۹۹/۰۱/۰۷ / عراق / تحریم نفتی / آمریکا و ایران
کاهش مدت زمان معافیت تحریمی عراق برای واردات انرژی از ایران
ایلنا: ایالات متحده مدت معافیت تحریمی عراق برای واردات انرژی از ایران را کاهش داد.
آیا صادرات نفت ناشی از تحریم متوقف شده است؟
۱۳۹۹/۰۱/۰۷ / تحریم ایران / تحریم نفتی ایران / اقتصاد ایران / صادرات نفت ایران / ایران و امریکا
آیا صادرات نفت ناشی از تحریم متوقف شده است؟
محمد حسین ادیب در یادداشتی می نویسد: نظر به این که نصف تولید داخلی صادر می شود روزانه از محل تولیدات داخلی، معادل ارزش حرارتی ۸۰۰ هزار بشکه نفت، صادرات صنعتی وجود دارد.
کوبا تحریم آمریکا علیه شرکت تابعه «روس‌نفت» را محکوم کرد
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / روسیه / کوبا / تحریم نفتی / ایالات متحده آمریکا / ونزوئلا
کوبا تحریم آمریکا علیه شرکت تابعه «روس‌نفت» را محکوم کرد
تهران-ایرنا- برونو رودریگز پاریلا (Bruno Rodriguez Parrilla) وزیر امور  خارجه کوبا تحریم‌های آمریکا علیه شرکت بین‌المللی «تی. ان. کی تریدینگ اس. ای» را که زیرمجموعه شرکت روس نفت روسیه است، محکوم کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۶
در حالی که 2 هفته به ایام نوروز باقی مانده، مسئولان برنامه‌ سفرهای نوروزی را روشن نمی‌کنند
بلاتکلیفی مردم در تعطیلات نوروزی 99زهرا داستانیدر حالی که تا رسیدن به تعطیلات نوروزی در ایران نزدیک به 2 هفته باقی است، اما همچنان تعطیلات و سفر‌های نوروزی بعد از شیوع بیماری کرونا بلاتکلیف مانده است. سفرهای نوروزی که رخداد تلخ سیل و مرگ هموطنانمان در سال 98 آن را با کاهش 10 درصدی نسبت‌ به سال 97 روبه‌رو کرد حالا به نظر می‌رسد در نوروز 99 کاهش چشم‌گیرتری داشته باشد. گویا حوادث و بلاهای طبیعی دست به دست هم داده‌اند تا سفرهای نوروزی و مشاغل وابسته به آن کسادتر شود و صنعت گردشگری را با ورشکستگی مواجه کند. خیابان‌های تقریبا خالی از جمعیت تهران در این روزهای سال یک معنا و مفهوم بیشتر ندارد؛ کسادی بازار. گرچه اوضاع و شرایط اقتصادی خراب مردم هرساله بازارهای شب عید را کسادتر از سال‌های پیش کرده اما …
آمریکا دنبال تدابیر سختگیرانه‌تر علیه فروش نفت ونزوئلا
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / تحریم نفتی ونزوئلا
آمریکا دنبال تدابیر سختگیرانه‌تر علیه فروش نفت ونزوئلا
نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا اظهار کرد، رییس جمهور آمریکا تحریم‌ها علیه بخش نفتی ونزوئلا را شدیدتر کرده و مجازات افرادی را که این اقدامات تازه را نقض می‌کنند، سختگیرانه‌تر کرده است تا فشار را بر دولت ونزوئلا افزایش دهد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۴
رانت‌خواران فولادی علیه سهامداران شرکت‌های بورسی
انجمن توسعه سرمایه‌گذاری حرفه‌ای ایران در نامه‌ای خطاب به معاون اول رئیس جمهوری و سه وزیر صمت، اقتصاد و رفاه، از تحرکات دلالان در بازار فولاد ابراز نگرانی کرده و این تحرکات را اقدامی در جهت تضعیف حقوق سهامدار و متعاقب آن مخالف سیاست‌های ماندگاری نقدینگی در بازار سرمایه کشور عنوان کرده است.به گزارش ایسنا، انجمن توسعه سرمایه‌گذاری حرفه‌ای ایران در این نامه آورده است: اقتصاد ایران در دو سال اخیر آماج شدیدترین تهاجم تحریمی تاریخ اقتصاد جهان قرار داشته است که با هدف به زانو درآوردن این مرز بوم به فعالان اقتصادی آن تحمیل شده است. در توصیف این شرایط جمله‌ای رساتر از تعبیر مقام معظم رهبری نیست که امروز عرصه‌ اقتصاد، به خاطر سیاست‌های خصمانه آمریکا، یک عرصه کارزار است. یک عرصه جنگ است، جنگی از نوع خاص. …
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / تحریم نفتی / ایالات متحده آمریکا / عراق
فریادهای پمپئو در تماس با عبدالمهدی
بغداد – ایرنا - «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در تماس تلفنی با «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق را تهدید کرد که در صورت حملات مکرر به مقرهای این کشور، عراق باید موضوع معافیت از تحریم های ایران را فراموش کند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / نفت / قیمت نفت / وزارت نفت
احتمال کاهش تحریم نفتی ایران چقدر است؟
دنیای‌اقتصاد نوشت: نگرانی سعودی‌ها ممکن است به توافقی چهارجانبه دیپلماتیک بین ایران، عربستان، ایالات‌متحده آمریکا و حوثی‌های یمن بینجامد. وب‌سایت نشریه آمریکایی «فوربس» در مطلبی به قلم «جیم کرِین» - محقق مطالعات انرژی در انستیتوی سیاست‌گذاری «بِیکر» در دانشگاه رایس در شهر هوستون تگزاس- از نگرانی شدید سعودی‌ها از تامین امنیت نشست نوامبر ۲۰۲۰ سران گروه بیست در ریاض خبر داده و در عین حال تاکید کرده این مساله ممکن است به یک توافق چهارجانبه بین ایالات‌متحده آمریکا، عربستان سعودی، ایران و حوثی‌های یمن بینجامد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۵
مسکن چگونه به اشتغال‫زایی و رشد اقتصادی کمک می‌کند؟
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مسکن ظرفیت زیادی برای کمک به اقتصاد کشور دارد، گفت: با ساخت ۲۰۰ هزار مسکن روستایی معادل ۴۰۰ هزار شغل پایدار ایجاد می‌شود و از آنجاکه معادل ۲۰ درصد از رشد تولید ناخالص داخلی مربوط به مسکن است، طرح مسکن مهر با هدایت اعتباری و افزایش پایه پولی باعث جبران کاهش درآمدهای نفتی در رشد اقتصادی، افزایش اشتغال و تولید ناخالص داخلی شده است.به گزارش ایسنا، محمد‌هادی سلیمی‌زاده با بیان اینکه بخش مسکن ظرفیت زیادی برای کمک به اقتصاد کشور دارد، اظهار کرد: در این زمینه، مسکن روستایی با بافت قدیمی به دلیل آسیب‌هایی که در اثر سیل و وقایع طبیعی می‌بیند، اهمیت زیادی دارد و بدین منظور مشکلات افراد ساکن در روستا را بیشتر می‌کند. در حال حاضر معادل ۵.۵ میلیون مسکن روستایی داریم که تعداد …
۱۳۹۸/۱۱/۲۳
فروش ذخایر استراتژیک نفت آمریکا برای تامین هزینه‌های بودجه
دونالد ترامپ پیشنهاد فروش 15 میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک را به عنوان بخشی از طرح بودجه 2021 ارائه داده است. به گزارش بلومبرگ، طبق این پیشنهاد که باید به تصویب کنگره آمریکا برسد، از درآمد فروش این نفت برای تامین هزینه فعالیت‌های خاص وزارت انرژی آمریکا استفاده می‌شود مانند احیای محیط‌زیستی یک میدان نفتی در کالیفرنیا که زمانی تحت مالکیت دولت بود. ذخایر استراتژیک نفت آمریکا بزرگ‌ترین ذخایر دولتی در دنیا است که پس از تحریم نفتی عربی در دهه 1970 ایجاد شد و در پاسخ به عملیات توفان صحرا در 1991، توفان کاترینا در 2005 و مختل شدن عرضه نفت لیبی در 2001، از آن بهره‌برداری شد. ترامپ در 2017 درخواست کرد نیمی از این ذخایر برای کمک به کاهش کسری بودجه فروخته شود. مقدار این ذخایر درحال‌حاضر 635 میلیون بشکه …
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / مسعود براتی / تحریم نفتی / تحریم اقتصادی ایران / ایالات متحده آمریکا / فروش نفت
تقویت «درِ پشتی» تحریم / تسهیل‌گری امریکا برای جلوگیری از مقاوم شدن اقتصاد ایران است
یک تحلیلگر اقتصاد سیاسی گفت: آمریکا از اثر کوتاه مدت تحریم ناامید شده و در حال کار کردن روی اثرات بلندمدت تحریم است تا اجازه ندهد ایران در حوزه اقتصاد به یک سیستم مقاوم نسبت به تحریم برسد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / درآمد / دلار / صنعت نفت / نفت / ونزوئلا
روسیه برنده بزرگ تحریم نفتی امریکا علیه ونزوئلا
مقامات امریکا و تحلیلگران صنعت نفت این کشور تخمین می‌زنند که روسیه از طریق انتقال و فروش نفت ونزوئلا به سایر بازارها ماهانه ۱۲۰ میلیون دلار درآمد داشته باشد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
اقتصاد بین‌الملل
روسیه برنده بزرگ تحریم نفتی امریکا علیه ونزوئلا
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •