پنجشنبه, ۲ بهمن, ۱۳۹۹ / 21 January, 2021
ترکیه و ناتو
ارائه پیشنهاد اخراج ترکیه از ناتو در کنگره آمریکا
۱۳۹۹/۰۷/۲۸ / اخراج ترکیه از ناتو / ترکیه و ناتو / ناتو
ارائه پیشنهاد اخراج ترکیه از ناتو در کنگره آمریکا
 به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کمیته ملی ارمنی‌های آمریکا در توییتر نوشت: تولسی گابارد، نامزد پیشین ریاست جمهوری آمریکا و عضو مجلس نمایندگان خواستار حذف ترکیه از ناتو به دلیل درگیری در قره باغ شد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / ناتو / سازمان پیمان آتلانتیک شمالی / ایالات متحده امریکا / روسیه / امریکا و ناتو / روسیه و ناتو / ترکیه و ناتو / فرانسه / آلمان / امانوئل مکرون
ناتو در بزنگاه تاریخی
ابوالقاسم دلفی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: فقدان مشروعیت ضروری برای ادامه حیات در جهان باقی مانده از فروپاشی نظام دوقطبی و ظهور پدیده های نوظهور این دوران که لازمه پاسخگویی منطبق بر نیازهای روز را ایجاب کرده، ناتو  را با شرایطی روبه رو ساخته که امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه وضعیت آن را به مرگ مغزی تشبیه کرد. لذا هفتادمین اجلاس سران این سازمان در "وات فورد " بریتانیا ناچار به تصمیم‌گیری برای تشکیل  "کارگروه تفکر برای آینده " ناتو  را، که پاسخی دیپلماتیک به مطالبات رئیس جمهوری فرانسه و بخش اعظم ناراضیان از تداوم حیات کلاسیک این سازمان بود، تلقی شد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ / ادلب سوریه / ترکیه و ناتو / ناتو و سوریه
آمریکا: به نقش ناتو در ادلب می‌اندیشیم
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه در کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل اظهار کرد که کشورش راه‌های حمایت از ترکیه در سوریه را بررسی می‌کند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ / اردوغان / ترکیه و اتحادیه اروپا / ترکیه و ناتو
درخواست اردوغان در بروکسل از کشورهای عضو ناتو
به گزارش ایرنا به نقل از آناتولی ترکیه، اردوغان که برای رایزنی با مقام‌های اروپایی در بروکسل بلژیک حضور دارد، در این باره گفت: از متحدانمان (در ناتو) انتظار حمایت کامل برای مقابله با شرایط موجود در سوریه را بدون هیچ تمایزی با دیگر کشورهای عضو داریم.
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / اردوغان / تحولات سوریه / ترکیه و ناتو
اردوغان خواهان حمایت ناتو از ترکیه در سوریه شد
به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در دیدار با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در بروکسل گفت: ترکیه از ۹ سال پیش با تهدیداتی که منبع آن سوریه بوده است جنگید. ما تنها کشور عضو ناتو هستیم که با داعش جنگیدیم و در این راه فرزندانمان را دادیم.
۱۳۹۸/۱۲/۱۷
ناکامی ترکیه در کشاندن ناتو به ادلب با ابزار پناهجویان/ مفاد توافق زیان باری که پوتین به اردوغان تحمیل کرد چیست؟
سیروان خسروزاده پژوهشگر حوزه مسائل خاورمیانه در گفتگو با دیدارنیوز ابعاد مختلف وضعیت پناهجویان و اقدامات ترکیه برای استفاده ابزاری از آنان در جهت اعمال فشار را مورد بررسی قرار داده است. وی معتقد است: اردوغان در تلاش است بدون آنکه به عنوان یک بازنده معرفی شود، با کمترین هزینه از سوریه عقب نشینی کند. برای این کار تلاش دارد با درگیر کردن ناتو در ادلب، مساله حضور ترکیه در سوریه و یا خروج از این کشور را به توافقات ناتو و روسیه در سوریه گره بزند و چنین وانمود کند به عنوان بخشی از ناتو در چهارچوب منافع سازمان آتلانتیک شمالی عمل کرده و منافع ترکیه و ناتو در خروج این کشور از سوریه تشخیص داده شده است. اما به رغم تماس ­های اردوغان با روسای جمهور آمریکا و فرانسه و همچنین نخست وزیر انگلیس و صدر اعظم آلمان، …
۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / مولود چاووش اوغلو / ترکیه و ناتو
چاووش اوغلو برای پذیرش طرح بالکان ناتو شرط گذاشت
ایلنا: وزیر خارجه ترکیه گفت که این کشور متن نهایی طرح دفاعی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای کشورهای حوزه بالتیک و لهستان موسوم به طرح بالکان را بلوکه خواهد…
۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / ترکیه / ترکیه و ناتو / ناتو
ترکیه: به دنبال باج گیری از ناتو نیستیم
یک منبع امنیتی ترکیه در آستانه نشست ناتو در لندن گفت: ترکیه به دنبال باج‌گیری از ناتو با رد طرح دفاعی این ائتلاف برای بالتیک نیست.
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / ناتو / ترکیه
تقابل ترکیه و ناتو به دلیل اختلاف‌نظر درباره سوریه
چهار منبع عالی‌رتبه در ناتو اعلام کردند: ترکیه از حمایت از طرح دفاعی این پیمان برای کشورهای حوزه دریای بالتیک و لهستان خودداری می‌کند و این امر را مشروط به حمایت سیاسی گسترده ناتو از عملیات خود علیه یگان‌های مدافع خلق کرد در شمال سوریه کرده است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / اخراج ترکیه از ناتو / ترکیه و ناتو
ناتو «اخراج ترکیه» را رد کرد
دبیر کل ناتو با ستایش از اقدامات ترکیه در مبارزه با داعش، اخراج ترکیه از سازمان ناتو را رد کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / پایگاه اینجرلیک / ترکیه و ناتو / کلاهک اتمی آمریکا در ترکیه / کلاهک های اتمی در ترکیه
ماجرای کلاهک‌های اتمی آمریکا در ترکیه چیست؟
دهه‌هاست که گفته می‌شود ترکیه میزان تعداد زیادی کلاهک اتمی آمریکاست. با بالا گرفتن تنش میان واشنگتن و آنکارا، این کلاهک‌ها به موضوعی جنجالی در آمریکا تبدیل شده است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / ترکیه و ناتو / حمله ترکیه به سوریه
نماینده کنگره آمریکا: می‌توانیم ترکیه را از ناتو بیرون بیندازیم
یک نماینده کنگره آمریکا روز سه‌شنبه با انتقاد از تهاجم ترکیه به شمال شرق سوریه احتمال خارج کردن این کشور از ائتلاف ناتو را گزینه‌ای دانسته که روی میز قرار دارد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۲ / ناتو / ترکیه
حاشیه سازی در روابط ترکیه و ناتو جنبه تبلیغاتی دارد
تهران - ایرنا - سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه گفت که حاشیه‌سازی‌ها در روابط ترکیه و ناتو تنها استفاده تبلیغاتی دارد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۵ / تركيه / ناتو
تاکید استولتنبرگ بر تعهدات دفاعی ترکیه و ناتو پیش از سفر به آنکارا
دبیرکل ناتو که قرار است ششم و هفتم ماه مه (دوشنبه و سه‌شنبه) به ترکیه سفر کند، اعلام کرد: تعهدات دفاعی ترکیه و ناتو همچنان پابرجا بوده و ادامه دارد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹
گزارش تسنیم|۶۷ سالگی ترکیه در ناتو و تغییر موقعیت متقابل
بی‌اعتنایی دولت فعلی آمریکا به اهمیت ناتو٬ تحولات جدید نظام بین‌الملل و نزدیک شدن ترکیه به روسیه٬ همگی شواهدی هستند که تغییر موقعیت متقابل ترکیه و ناتو را به عنوان یک واقعیت جدید برجسته می‌کند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •