یکشنبه, ۹ آذر, ۱۳۹۹ / 29 November, 2020
تورم دهک‌ها
۱۳۹۹/۰۷/۱۷
از جهش نر خ ارز تا افزایش قیمت بنزین
دلیل فاصله تورمی ۵.۶ درصدی دهک‌ها چیست؟رئیس مرکز آمار ایران به اشاره به افزایش شکاف تورمی دهک‌ها گفت: همانطور که گفته شد کالاهای با دوام در سبد مصرفی دهک‌های بالا سهم بالاتری دارند به همین دلیل است که این یکی از دلایل شکاف تورمی بین دهک‌هاست و هر چه این اعداد بیشتر می‌شود شکاف تورم دهک اول تا دهم افزایش می‌یابد.به گزارش ایلنا، جواد حسین‌زاده با اشاره به معیارهای تعیین نرخ تورم اظهار کرد: نرخ تورم از 475 قلم کالا استخراج و این نرخ به تفکیک گروه‌های دوازده‌گانه براساس طبقات بین‌المللی تهیه و منتشر می‌شود و این تقسیم‫بندی کالا و خدمات و هزینه‌های آنها طبق تقسیم‌بندی جهانی و بین‫المللی است که از منظر جامع و مانع بودن بسیار اهمیت دارد.وی تاکید کرد: مرکز آمار ایران نه تنها تورم ماهانه بلکه تورم کل، …
افزایش اختلاف تورم دهک‌ها در شهریورماه
۱۳۹۹/۰۷/۰۶ / تورم / تورم دهک‌ها / دهک‌های هزینه‌ای
افزایش اختلاف تورم دهک‌ها در شهریورماه
تورم شهریورماه در دهک اول به ۲۳.۴ درصد و در دهک دهم به ۲۹.۹ درصد رسید. اختلاف ۶.۵ درصدی بین این دو دهک نسبت به ماه گذشته ۱.۱ درصد افزایش داشته است. نوشته افزایش اختلاف تورم دهک‌ها در شهریورماه اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
گسل تورمی بین دهک‌ها + نمودار
۱۳۹۹/۰۷/۰۶ / تورم / تورم دهک‌های مختلف / دهک‌های جامعه / مرکز آمار ایران
گسل تورمی بین دهک‌ها + نمودار
دنیای ‌اقتصاد نوشت: شکاف دهکی تورم نقطه‌ای در شهریورماه به ۵/ ۱۳ درصد رسیده که رکورد بیشترین فاصله بین دو دهک هزینه‌ای بوده است. گزارش مرکز آمار کشور نشان می‌دهد در شهریورماه تورم نقطه‌ای دهک کم‌درآمد ۱/ ۳۱ درصد و تورم نقطه‌ای دهک پردرآمد ۶/ ۴۴ درصد بوده است.
بیشترین افزایش هزینه تحمیل شده به دهک‌ها از محل کدام کالاهاست؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۶ / تورم / تورم دهک‌ها / تورم ماهانه / دهک‌ها
بیشترین افزایش هزینه تحمیل شده به دهک‌ها از محل کدام کالاهاست؟
وضعیت تورم نشان می‌دهد که در مردادماه بیشترین افزایش هزینه از محل غیرخوراکی‌ها و خدمات با ۲.۳۵ درصد به دهک‌ها تحمیل شده و سهم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها تا ۱.۱۴ بوده است. نوشته بیشترین افزایش هزینه تحمیل شده به دهک‌ها از محل کدام کالاهاست؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / تورم / تورم دهک های درآمدی
تورم دهک‌های درآمدی در خرداد ۱۳۹۹چقدر بود؟
به گزارش مهر به نقل از مرکز آمار ایران، نرخ تورم کل کشور در خرداد ماه ١٣٩٩ برابر ٢٧, ٨ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٢٥.٨ درصد برای دهک اول تا ٣٠.٠ درصد برای دهک دهم نوسان دارد. محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ٢٥.٤ درصد برای دهک اول تا ٢٧.٩ درصد برای دهک دهم است. هم چنین اطلاع مذکور در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین ٢٦.١ درصد برای دهک اول تا ٣٠.٥ درصد برای دهک دهم است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / تورم / تورم دهک‌های مختلف / دهک‌های جامعه / وضعیت اقتصادی
افزایش هزینه دهک‌ها چقدر است؟ + جدول
به گزارش ایسنا، آخرین وضعیت تورمی خانوارهای ایرانی در فروردین‌ماه سال جاری از کاهش تورم در شاخص سالانه تا ۳۲.۲ درصد و تورم نقطه به نقطه تا ۱۹.۸ درصد حکایت داشت.
فاصله تورمی دهک‌های هزینه‌ای به ۳ درصد رسید
۱۳۹۹/۰۱/۰۶ / مرکز آمار ایران / نرخ تورم کل کشور / نرخ تورم
فاصله تورمی دهک‌های هزینه‌ای به ۳ درصد رسید
مرکز آمار ایران تغییرات نرخ تورم دهک‌های هزینه‌ای را در اسفندماه سال گذشته اعلام کرد که براین اساس نرخ تورم کل کشور در اسفند ماه ١٣٩٨ برابر ۳۴.۸ درصد است.
۱۳۹۸/۰۳/۰۷
بررسی تغییرات نرخ تورم دهک‌های هزینه‌ای در اردیبهشت ماه
مرکز آمار ایران تغییرات نرخ تورم دهک‌های مختلف هزینه‌ای را در اردیبهشت ماه سال جاری اعلام کرد.
۱۳۹۸-۰۱-۲۲
شکاف 3 واحد درصدی تورم دهک‌ها
گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که شکاف تورمی میان دهک‌های اول و دهم کشور در پایان سال 97 به بیشترین میزان خود رسیده است.
۱۳۹۸/۰۱/۲۱
تورم دهک‌های هزینه‌ای در اسفند ۹۷ منتشر شد/ افزایش فاصله تورمی دهک‌ها
مرکز آمار ایران شاخص قیمت مصرف کننده کل کشور بر اساس دهک‌های هزینه‌ای اسفند ١٣٩٧ را منتشر کرد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۹ / دلار / تورم / بانک مرکزی
کارنامه ارزانی با دلا‌ر ۴۲۰۰
مرکز آمار ایران در دو گزارش آمارهای تورمی خوراکی‌ها و تورم دهکی در بهمن‌ماه را به تصویر کشیده است. در گزارش نخست، آمارها نشان می‌دهد که تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی موجب کنترل قیمت آنها نشده است. گزارش دوم، نیز تایید می‌کند که با وجود تخصیص حجم زیادی از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای پایین نگه داشتن تورم دهک‌های کم‌درآمد، شکاف تورم نقطه‌به‌نقطه دهک اول و آخر تنها ۲ واحد درصد بوده است. این دو آمار تایید می‌کند که کارنامه تخصیص ارز به‌منظور کنترل قیمت‌ها با نمره قبولی همراه نبوده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •