سه شنبه, ۱۴ مرداد, ۱۳۹۹ / 4 August, 2020
ثبت آثار ناملموس
سه اثر ناملموس بافق ثبت ملی شد
۱۳۹۹/۰۴/۱۲ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی / میراث ناملموس / بافق یزد / شهرداری
سه اثر ناملموس بافق ثبت ملی شد
شهردار بافق از ثبت سه اثر ناملموس کله گیپا، پلوتوکی و فن منال بافی در این شهر خبر داد و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از ۲۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و فرهنگی در شهرستان بافق شناسایی شده که با ثبت سه اثر فوق الذکر مجموع آثار ثبت شده این شهرستان در فهرست آثار ملی به ۷۳ اثر رسید.
ورود شهرداری‌ها به ثبت میراث ناملموس گامی بلند و اقدامی موثر
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
ورود شهرداری‌ها به ثبت میراث ناملموس گامی بلند و اقدامی موثر
در نشست معرفی ۱۳ اثر ملی ناملموس شهر یزد توسط شهرداری، ورود شهرداری‌ها به ثبت آثار ناملموس به منظور حفظ و احیای این آثار، گامی بلند و اقدامی موثر عنوان و پیوند شهرها با میراث فرهنگی و محیط زیست از شاخص‌های موفقیت شهرها اعلام شد.
۷۱ اثر ناملموس گیلان در فهرست میراث آثار ملی ثبت شده است
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / استانی-اجتماعی / میراث فرهنگی / فهرست آثار ملی کشور
۷۱ اثر ناملموس گیلان در فهرست میراث آثار ملی ثبت شده است
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان از ثبت سه اثر ناملموس(معنوی) شهرستان شفت در فهرست آثار ملی خبر داد و گفت: تاکنون ۷۱ اثر ناملموس استان در فهرست میراث آثار ملی جای گرفته است.
سبک مداحی «حسین سعادتمند» ملی شد + صوت
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / استانی-فرهنگی و هنری / نوحه‌خوانی / یزد / فهرست آثار ملی
سبک مداحی «حسین سعادتمند» ملی شد + صوت
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد از ثبت سبک نوحه‌های «حسین سعادتمند» مداح فقید یزدی در فهرست آثار ناملموس خبر داد و گفت: ملودی نوحه‌های حسین سعادتمند منطبق با موسیقی دستگاهی ایران و کاملا مذهبی است.
صدایی که ماندگار شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
صدایی که ماندگار شد
سبک نوحه خوانی زنده یاد حسین سعادتمند در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسید.
ثبت ملی ۱۲ میراث ناملموس لرستان
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث / سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری / وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی / فهرست آثار ملی کشور
ثبت ملی ۱۲ میراث ناملموس لرستان
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان از ثبت ۱۲ اثر ناملموس استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.
بررسی ثبت جهانی خوشنویسی در سال ۲۰۲۲ / اسپانیا شریک مقرنس نشد
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / ویروس کرونا / فاصله گذاری اجتماعی / گردشگری
بررسی ثبت جهانی خوشنویسی در سال ۲۰۲۲ / اسپانیا شریک مقرنس نشد
مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی با تشریح سرنوشت پرونده‌های میراث ناملموس جهانی در دوران کرونا از ارسال پرونده‌های پیشنهادی به یونسکو خبر داد و گفت: ثبت جهانی خوشنویسی در سال ۲۰۲۲ انجام می شود.
گنجینه زنده بشری در یزف برای زوج اماراتی لحاف طلا دوخت
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / استانی-فرهنگی و هنری / فهرست آثار ملی / طلا / گردشگری / دولت
گنجینه زنده بشری در یزف برای زوج اماراتی لحاف طلا دوخت
زرگر یزدی که نامش به عنوان تنها گنجینه زنده بشری یزد در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده و جزو تعداد انگشت شمار اساتید ساخت زیورآلات خاص سنتی در کشور است، دولت را تنها ناجی ظرفیت اقتصادی و گردشگری طلای یزد می‌داند و می‌گوید: دولت با پرداخت وام‌های ارزان به ازای تهیه یک کیلوگرم طلا می‌تواند نه تنها این صنعت بلکه شاغلان و صنعتگرانی که در خطر بیکاری هستند را نجات دهد.
ثبت ملی «کلوا» به اسم ملایر یک اشتباه املایی بود
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث ناملموس / میراث فرهنگی
ثبت ملی «کلوا» به اسم ملایر یک اشتباه املایی بود
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان اعلام کرد: ثبت مهارت پخت شیرینی «کلوا» به اسم روستای گوراب ملایر در فهرست آثار ملی ناملموس یک اشتباه املایی بود که اصلاح می‌شود.
پیگیری ثبت آیین مغفول ۴۰۰ ساله در فهرست آثار ناملموس
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / استانی-شهرستانها / میراث ناملموس / تالاب پیرسلمان / میراث فرهنگی
پیگیری ثبت آیین مغفول ۴۰۰ ساله در فهرست آثار ناملموس
مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اسدآباد از پیگیری ثبت آیین «جشن شکرگزاری برداشت محصول تالاب پیرسلمان» به عنوان اثر ناملموس در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.
هشت اثر  بوشهر ملی شد
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / بوشهر / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / میراث فرهنگی
هشت اثر بوشهر ملی شد
بوشهر- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: هشت آیین و مهارت معنوی ناملموس مردم این استان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
شنگی پلو  و کاک شاهرودی‌ها هم ثبت ملی شد
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی سمنان / شاهرود
شنگی پلو و کاک شاهرودی‌ها هم ثبت ملی شد
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: 2 اثر ناملموس شهرستان شاهرود در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
ثبت ملی ۹ میراث معنوی تهران / ثبت ملی مهارت برداشت خرمالو!
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ / پرهام جانفشان عراقی / ثبت ملی / میراث فرهنگی
ثبت ملی ۹ میراث معنوی تهران / ثبت ملی مهارت برداشت خرمالو!
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تهران گفت: در سال ۹۸ تعداد ۹ میراث ناملموس استان تهران در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.
ثبت ملی ۵۷ اثر تاریخی آذربایجان شرقی در سال  ۹۸
۱۳۹۸/۱۲/۰۸ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی
ثبت ملی ۵۷ اثر تاریخی آذربایجان شرقی در سال ۹۸
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از ثبت ۵۷ اثر تاریخی، طبیعی و ناملموس آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی در سال ۹۸ خبر داد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / آثار تاریخی / دانشگاه علوم پزشکی / گورستان / محمد مصدق / ویروس
اخبار شهرستان‌ها
کرج |مدیرکل میراث فرهنگی البرز از ثبت چهار اثر میراث تاریخی منقول و یک اثر میراث ناملموس استان در فهرست آثار ملی خبر داد. فخرالدین صابری در این باره اظهار کرد:
ثبت 655 اثر از خراسان شمالی در فهرست آثار ملی
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / استانی-فرهنگی و هنری / فهرست آثار ملی
ثبت 655 اثر از خراسان شمالی در فهرست آثار ملی
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی گفت: تاکنون 655 اثر طبیعی، تاریخی، ناملموس و اثر منقول از این استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
گیلان چهارمین استان کشور در ثبت آثار تاریخی
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی
گیلان چهارمین استان کشور در ثبت آثار تاریخی
مدیرکل میراث ‌فرهنگی گیلان از ثبت ۶۰ اثر تاریخی منقول و غیرمنقول، طبیعی و ناملموس گیلان در فهرست آثار ملی ایران خبر داد و گفت: این استان با دارا بودن ۱۱۷۳ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی، رتبه چهارم به لحاظ تراکم آثار تاریخی در کشور را داراست.
۱۳۹۸/۱۰/۳۰
گردهمایی بزرگ تبریز و میراث فرهنگی ناملموس برگزار شد
تبریز - فلاح: به همت کمیسیون حقوق بشر و حقوق شهروندی کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی، گردهمایی بزرگ تبریز و میراث فرهنگی ناملموس با هدف شناسایی و کمک به ثبت جهانی میراث فرهنگی ناملموس آذربایجان، توسط کانون وکلای آذربایجان شرقی برگزار شد.در ابتدای این مراسم جناب وکیل شربیانی، ریاست کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی با تاکید بر رسالت کانونهای وکلای دادگستری به عنوان بزرگترین نهاد مدنی کشور در پیش قدم شدن برای حراست از میراث فرهنگی و تمدنی کشور، ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاری این همایش، هدف از برگزاری این نشست را شناسایی پتانسیل های تمدنی و فرهنگی کهن استان و تلاش برای حمایت حقوقی از پروسه ثبت آنها عنوان نموده و آمادگی کانون وکلای دادگستری را برای همه گونه حمایت حقوقی و تخصصی در راستای …
عسل و سرشیر اردبیل در فهرست آثار ناملموس کشور
۱۳۹۸/۱۰/۲۳
عسل و سرشیر اردبیل در فهرست آثار ناملموس کشور
عسل و سرشیر (بال، قیماغ) صبحانه اردبیل در فهرست آثار ناملموس کشور ثبت شد.
ویژگی‌های فرهنگی
۱۳۹۸/۱۰/۱۱
ویژگی‌های فرهنگی "قایق شاشک"، "اشتروک" و "سوند بافی" که در آثار ملی کشور ثبت شدند
ساخت قایق شاشک، هنر ساخت اشتروک و سوند بافی به عنوان 3 اثر ناملموس در فهرست آثار ملی کشور ثبت شدند اما ویژگی‌های این آثار چیست؟
ایران با ۴ پرونده مشترک در اجلاس میراث ناملموس ۲۰۲۰
۱۳۹۸/۱۰/۰۱ / مراسم جشن یلدای ایرانی / ثبت آثار ناملموس ایران در فهرست یونسکو
ایران با ۴ پرونده مشترک در اجلاس میراث ناملموس ۲۰۲۰
ایلنا: جشن مردمی یلدای ایرانی با همکاری کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و با حضور علی‌اصغر مونسان (وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی) در مجموعه فرهنگی‌تاریخی…
۱۳۹۸/۰۹/۱۹
«دوتار» ایرانی در آستانه ثبت جهانیست
محمدحسن طالبیان معاون وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نسبت به ثبت ساز دوتار به عنوان میراث فرهنگی ناملموس اظهار امیدواری کرد.معاون میراث‌فرهنگی گفت: پرونده مهارت‌های سنتی ساختن و نواختن دوتار در اجلاس کمیته میراث بشری ناملموس یونسکو که ۹ تا ۱۴ دسامبر در بوگوتا پایتخت کلمبیا برگزار می‌شود، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. محمدحسن طالبیان گفت: «امیدواریم این اثر میراث‌فرهنگی ناملموس به آثار ثبت‌شده کشور در فهرست میراث جهانی ناملموس افزوده شود».او افزود: «مهارت‌های سنتی ساختن و نواختن دوتار در زمره قدیمی‌ترین، رایج‌ترین و محبوب‌ترین ابزار موسیقی کشور است که به‌شکل گسترده رواج دارد». طالبیان تصریح کرد: «دوتار یکی از مهم‌ترین سازهای زهی-زخمه‌ای فولکلوریک جوامع محلی روستایی و شهری ایران است و به‌شکل …
۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اصفهان / ثبت آثار ناملموس / کاشان
لوح ثبتی مهارت پخت کلوچه سنتی کاشان رونمایی شد
کاشان- ایرنا- لوح ثبتی مهارت پخت کلوچه سنتی کاشان که پیش‌تر با شماره ۱۸۵۴ در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور قرار گرفته بود، در آیینی رونمایی شد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / ثبت آثار ناملموس / آثار باستانی / مازندران / میراث فرهنگی
زیرخاکی‌های چند هزار ساله وستمین مازندران ثبت ملی شد
ساری - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران گفت که ۱۱ زیرخاکی تاریخی و میراثی استان که در محوطه باستانی " وستمین " کیاسر از توابع شهرستان ساری کشف شده بود، ثبت ملی شد.
۱۳۹۸/۰۶/۳۰
مستندسازی قورمه و چاپاتی راز و جرگلان برای ثبت ملی
بجنورد- ایرنا- قورمه و چاپاتی ترکمن‌های شهرستان راز و جرگلان خراسان شمالی برای ثبت در فهرست آثار ناملموس ملی مستندسازی شد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / ثبت آثار ناملموس / ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری / یزد
شیرین کامی قهوه تلخ با طعم یزدی
یزد- ایرنا - قهوه یزدی که نوعی روش سنتی در تهیه این نوشیدنی است، به علت استفاده از هل، گلاب و نبات در مراحل تهیه آن و همچنین مدت زمان طولانی پخت و دم کردن این نوشیدنی، دارای طعمی دلچسب و متفاوت با قهوه معمولی است که این طعم امسال با مذاق سازمان میراث فرهنگی نیز سازگار شد و زمینه ثبت ملی قهوه یزدی را در فهرست میراث ناملموس کشور فراهم ساخت.
۱۳۹۸/۰۶/۲۳ / ثبت‌ملی
"ته‌چین" گرمساری ثبت ملی می شود
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان با بیان اینکه گفت: این استان از حیث تعداد آثار ثبت شده در فهرست آثار معنوی کشور که به میراث ناملموس نام گرفته است دارای رتبه دوم کشوری است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۱
آئین سنتی دسته چوبی در گرگان
ایرنا - گرگان- شامگاه دومین شب شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفایش و مصادف با شب دوازدهم محرم الحرام، آئین دسته چوبی سنتی محله میخچه گران گرگان به واسطه برخی ویژگی های بصری و زیبایی شناختی اش به عنوان یک میراث معنوی ناملموس در ۲۲ آذر ماه سال ۹۱ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. دسته چوبی، آیین چند صد ساله مردم گرگان با رنگ و بوی عاشورایی و نماد خونخواهی برای حضرت امام حسین (ع) و شهدای کربلا است که با گذشته‌ای پر رمز و راز در شب بعد از عاشورای حسینی در محله میخچه‌گران این شهر اجرا می‌شود.عکاس مجید میهن دوست
۱۳۹۸/۰۶/۱۶ / کاشان
«باز این چه شورش است»، میراث ناملموس ایرانیان
بالاخره نشان ثبت ترکیب‌بند محتشم کاشانی رونمایی شد و این مرثیه در فهرست میراث ناملموس ایرانیان قرار گرفت. محتشم کاشانی شاعر عصر صفوی است که به پدر مرثیه‌سرایی مشهور است. شعر باز این چه شورش است در کتیبه‌های عاشورایی، هیئت‌های عزاداری و آثار هنری ماندگار شده است
۱۳۹۸/۰۶/۱۴ / گردشگری / ثبت آثار ناملموس / تربت حیدریه / میراث فرهنگی
آبشار رود معجن تربت حیدریه ثبت ملی شد
تربت حیدریه- ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه از ثبت ملی آبشار رود معجن این شهرستان خبر داد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۰ / بندرماهشهر / خوزستان / میراث فرهنگی
ثبت ۲ اثر معنوی ماهشهر
آبادان - ایرنا - ۲ شیوه سنتی ماهیگیری بندر ماهشهر شامل «دست‌اشکن» و «آلات» در فهرست آثار ملی ناملموس کشور ثبت شدند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۲ / گردشگری / ثبت آثار ناملموس / اصفهان / میراث فرهنگی
بهره‌برداری از ظرفیت های میراث ناملموس، نیازمند شناسایی و برنامه‌ریزی
اصفهان- ایرنا - سرزمین ایران گنجینه ای بکر، اسرارآمیز و متنوع از میراث ناملموس بشری است، اما این ظرفیت و سرمایه‌ معنوی ، فرهنگی و اقتصادی تاکنون آنطور که باید شناسایی و مورد بهره برداری بهینه قرار نگرفته است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۹ / میراث ناملموس / ثبت ملی / پرهام جانفشان
خوشنویسی با خودکار به عنوان میراث ناملموس تهران ثبت ملی شد
مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران گفت : شش میراث ناملموس استان تهران از جمله خوشنویسی با خودکار در فهرست آثار ملی ثبت شد.
۱۳۹۸/۰۴/۰۵
دانش سنتی تهیه کشمش، ریسندگی و «آشیرما» ثبت ملی شدند
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی از ثبت ۳ اثر ناملموس آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۹
پنجاه بدر قابلیت ثبت در فهرست ملی را دارد
قزوین - ایرنا - رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و هنری شورای اسلامی شهر قزوین گفت: آئین سنتی پنجاه بدر قابلیت ثبت به عنوان میراث ناملموس فرهنگی کشور در فهرست آثار ملی را دارد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۹ / طلا / منطقه یزد
ساخت طلایی به نرمی آب در یزد! + تصاویر
معاون میراث فرهنگی استان یزد با اشاره به ثبت زیور آلات یزدی در فهرست آثار ملی ناملموس کشور، قدمت زرگری و ساخت زیورآلات در این کهن‌شهر را به استناد مدارک موجود تا دو هزار سال قبل برآورد می‌کند.
۱۳۹۷/۱۲/۱۵
9 میراث معنوی خراسان شمالی ثبت ملی شد
بجنورد- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: 9 اثر فرهنگی ناملموس معنوی استان در نشست کمیته ثبت آثار میراث ناملموس کشور در فهرست آثار ملی ثبت شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •