پنجشنبه, ۲ بهمن, ۱۳۹۹ / 21 January, 2021
جنگل های آمازون
حیات وحش برزیل در خطری بزرگ
۱۳۹۹/۰۷/۱۲ / آتش سوزی جنگل / آتش سوزی / جنگل های آمازون / حیوانات وحشی / نجات کره زمین
حیات وحش برزیل در خطری بزرگ
حیات وحش جنگل آمازون که یکی از متنوع ترین زیستگاه‌های جانوری در زمین است با خطری جدی رو به رو شده است که هر لحظه در حال پیشروی است.این آتش سوزی سبب تخریب قسمت‌های وسیعی از ایالت‌های آمازون شده است و ماموریت اصلی ماموران آتش نشانی نجات حیوانات از این آتش سوزی گسترده است.
استخراج غیرقانونی طلا در برزیل
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / تولید طلا / برزیل / اقتصاد برزیل
استخراج غیرقانونی طلا در برزیل
جنگل های آمازون در برزیل سال هاست که به محل فعالیت جویندگان غیرقانونی طلا تبدیل شده است. بر اساس آمارها، سالانه حدود ۳۰ تن طلا به ارزش حدود ۱.۱ میلیارد دلار در استان پارای برزیل داد و ستد می شود. این رقم ۶ برابر میزان طلای استخراج شده ای است که به صورت قانونی اعلام می شود.
عنکبوتهایی که سریعتر از یوزپلنگ حرکت می کنند
۱۳۹۹/۰۵/۳۱
عنکبوتهایی که سریعتر از یوزپلنگ حرکت می کنند
خانواده ای از عنکبوتهای ریزی که در جنگل های آمازون زندگی می کنند قادر به سرعت گرفتن تا 1300 متر بر ثانیه برای گرفتن طعمه هستند که 100 برابر سریعتر از یوزپلنگ است.
آتش سوزی در جنگل های آمازون برزیل
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / جنگل های آمازون / آتش سوزی جنگل / برزیل
آتش سوزی در جنگل های آمازون برزیل
حجم آتش سوزی ها در جنگل های بارانی آمازون طی ماه اوت نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایش بوده و نگرانی هایی را در مورد روند جنگل زدایی در این کشور برانگیخته است. با این حال جیر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل این ادعا که آتش سوزی ها در حال از بین بردن جنگل های آمازون است را یک دروغ خوانده است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ / برزیل / آتش سوزی جنگل های آمازون
بولسونارو ارتش برزیل را مسئول مبارزه با تخریب آمازون کرد
رئیس جمهوری برزیل دستور داد تا نیروهای ارتش برای مقابله با تخریب جنگل‌های بارانی آمازون مستقر شوند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / اینترنت / آمازون / جنگل
بالن ها برای جنگل آمازون اینترنت می آورند
زیرمجموعه شرکت آلفابت قصددارد به وسیله بالن اینترنت ۴G را برای ۲۰۰ هزار خانوار در جنگل های آمازون واقع در پرو فراهم کند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / قتل / آمازون / جنگل های آمازون
قتل فعال مشهور حفاظت از جنگل‌های آمازون
منتقدان دولت برزیل، رئیس جمهور این کشور، «ژاییر بولسونارو» را مسئول افزایش خشونت در مناطق مورد حفاظت بومیان می‌دانند. به گفته منتقدان، بومیان جنگل آمازون دیگر نمی‌توانند آزادانه در سرزمین خود حرکت کنند. هیچ گونه حفاظتی نیز از آنان صورت نمی‌گیرد و با کسانی که به طور غیرقانونی وارد مناطق بومیان می‌شوند مقابله نمی‌شود.
۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / آتش سوزی جنگل های آمازون
سخنرانی شدیداللحن بولسونارو در نشست عربستان
رئیس‌جمهوری برزیل در جریان سفر به عربستان، در یک سخنرانی شدیداللحن در مقام دفاع از دولت راست افراطی خود برآمد و هرگونه انتقاد از سیاست‌هایش در مواجهه با آتش سوزی‌های گسترده در منطقه آمازون را محکوم کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / پرنده / آمازون / ثبت رکورد
پرنده آمازونی رکورد بلندترین صدا را شکست
محققان ویدئویی از یک پرنده سفید رنگ ۲۵۰ گرمی در جنگل های آمازون ثبت کرده اند که صدای آن ۱۲۵ دسی بل است. این پرنده دارای بلندترین صدا در قلمرو حیوانات است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۳
۱۰ اثر پروانه ای باورنکردنی که مسیر تاریخ را به طور کلی تغییر دادند
آیا به هم خوردن بال های یک پروانه در جنگل های آمازون می تواند چند هفته بعد باعث ایجاد یک طوفان در اروپا شود؟ این همان مفهوم جذاب و رازآلودی است که به ان اثر پروانه ای (The Butterfly effect) گفته می شود که توسط ادوارد لورنتز ارائه شده است....
۱۳۹۸/۰۷/۰۲ / آتش سوزی / فرانسه / گروه هفت / آمازون / برزیل
ارتش برزیل ۶۳تن را در جریان اطفاء حریق آمازون دستگیر کرد
تهران – ایرنا – خبرگزاری فرانسه امروز به نقل از وزیر دفاع برزیل خبرداد که درجریان مشارکت نیروهای نظامی این کشور در اطفاء حریق جنگل های آمازون ۶۳ تن دستگیر و میزان جریمه های صادر شده از ۸ میلیون دلار فراتر رفت.
۱۳۹۸/۰۶/۳۱ / عکس / آتش سوزی
تصویر متفاوت از آتش گرفتن یک درخت
مشرق نوشت:تصویری خاص از آتش گرفتن یک درخت در آتش سوزی جنگل های آمازون را در ادامه مشاهده می‌کنید.
۱۳۹۸/۰۶/۲۳ / مالزی / آتش سوزی مراتع / آمازون / اندونزی / سنگاپور
تراژدی خاکستر شدن جنگل ها در جهان ،‌ این بار اندونزی
تهران- ایرنا- درحالیکه هنوز شعله های آتش در جنگل های آمازون کاملا فروکش نکرده، گزارش ها حاکی از وقوع آتش سوزی گسترده در جنگل ها و مزارع سوماترای اندونزی است که سبب شده هزاران کیلومتر دود سیاه و غلیظ ناشی از آن نه تنها شهرهای متعدد این کشور جنوب شرق آسیا بلکه شهرهای هم مرز با سنگاپور و اندونزی را فراگیرد و سلامت میلیون ها نفر را تهدید کند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۷ / برزیل / آمازون / بولیوی
آتش آمازون دامن بولیوی را هم گرفت
تهران - ایرنا - آتش در جنگل های آمازون فقط به برزیل محدود نشده و آسیب شدیدی به بخش های از آمازون در بولیوی وارد کرده و به چالشی جدی برای این کشور تبدیل شده است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۵ / فرانسه / دونالد ترامپ / جنگل های آمازون / فیس بوک / برزیل / پاریس
جدال لفظی مقام‌های برزیل علیه همسر مکرون ادامه دارد
تهران - ایرنا - در ادامه اهانت های لفظی مقامات برزیل نسبت به «بریژیت مکرون» بانوی اول کاخ الیزه، در اقدامی تازه، یکی از وزرای رئیس جمهوری برزیل از او به عنوان "یک زن واقعا زشت" نام برده است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۹ / فرانسه / دونالد ترامپ / جنگل های آمازون / فیس بوک / آلمان / شیلی / آمازون / پاریس
خودکار «بیک» دعوای فرانسه و برزیل را تشدید کرد
تهران - ایرنا - تنش های بین فرانسه و برزیل بدنبال دعوای ناموسی روسای جمهوری دو کشور، با امتناع «ژائر بولسونارو» از استفاده از خودکار «بیک» فرانسوی تشدید شده است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۹ / آلمان / آمازون / برزیل
اعلام آمادگی آلمان برای کمک به مهار آتش آمازون
تهران - ایرنا - صدراعظم آلمان در گفت وگوی تلفنی با رئیس جمهوری برزیل گفت، برلین آمادگی دارد در اطفای آتش در جنگل های آمازون به این کشور کمک کند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۶
زمین به خاکستر تبدیل شده است
اسپوتنیک توجه شما را به تصاویری از آتش گرفتن جنگل های آمازون جلب می کند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۵
چه موضوعاتی در اجلاس «گروه ۷» مطرح شد؟
تهران - ایرنا - اجلاس سران هفت کشور صنعتی جهان (جی ۷) در حالی به پایان رسید که موضوعاتی در این اجلاس از جمله آتش سوزی جنگل های آمازون، مالیات بر غول های دیجیتال و مسائل مربوط به اوضاع اوکراین مورد توجه قرار گرفت.
۱۳۹۸/۰۶/۰۴ / آمازون
پاپ خواستار اقدام جهانی برای مهار آتش سوزی آمازون شد
تهران - ایرنا - رهبر کاتولیک های جهان ضمن ابراز نگرانی از وضعیت آتش سوزی گسترده جنگل های آمازون، خواستار اقدام بین المللی برای حل و فصل این چالش جدی در کره زمین و مهار این آتش سوزی شد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ / آمازون
نگرانی از فاجعه نابودی گونه های زیست محیطی آمازون
تهران - ایرنا - کارشناسان معتقدند دهه ها زمان می برد تا تنوع زیست محیطی از دست رفته بدنبال آتش سوزی گسترده در آمازون بار دیگر احیا شود حتی برخی کارشناسان برآورد کرده اند چندین قرن طول خواهد کشید برخی از این گونه های گیاهی و جانوری از دست رفته بار دیگر در جنگل های آمازون مشاهده شوند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ / آتش سوزی / برزیل / آمازون
رئیس جمهوری برزیل در مخمصه آتش آمازون
تهران-ایرنا- آتش سوزی در جنگل های آمازون در حالی نگرانی کارشناسان نسبت به وضعیت زیست محیطی جهان را به دنبال داشته که رئیس جمهوری راست برزیل پس از مواجهه با موج انتقادهای داخلی و خارجی اکنون به شدت تحت فشار قرار گرفته است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ / بوریس جانسون / امانوئل ماکرون / آنگلا مرکل / آتش سوزی جنگل های آمازون / نشست گروه 7 در فرانسه
جانسون با تصمیم ماکرون برای ممانعت از توافق تجاری اتحادیه اروپا و مرکوسور مخالفت کرد
انگلیس نیز همچون آلمان از تصمیم رئیس جمهور فرانسه برای جلوگیری کردن از یک تواق تجاری میان اتحادیه اروپا و بلوک تجاری مرکوسور در آمریکای لاتین به هدف تحت فشار قرار دادن برزیل برای تغییر موضع نسبت به آتش‌سوزی اخیر جنگل‌های آمازون انتقاد کرد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ / آتش سوزی جنگل های آمازون / رییس جمهور برزیل / آژانس تحقیقات فضایی برزیل
ویدئو / تهدید جدی بیخ گوش بزرگترین جنگل بارانی دنیا
طبق اعلام آژانس تحقیقات فضایی برزیل، آتش‌سوزی جنگل‌های بارانی آمازون امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۸۴ درصد افزایش پیدا کرده است. آمازون، بزرگترین جنگل بارانی دنیاست و به عنوان ذخیره‌کننده کربن در کره زمین، روند گرمایش سیاره ما را کاهش می‌دهد. این منطقه میزبان یک میلیون گونه جانوری و گیاهی و یک میلیون نفر از افراد بومی است. حالا این جنگل درگیر آتش‌سوزی و تهدید نابودیِ بیش از پیش است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ / جنگل / آتش سوزی / برزیل
فیلم | چه کسی آمازون را آتش زده است؟
جنگل های آمازون که ۲۰ درصد کل اکسیژن کره زمین را تامین می کنند همچنان در آتش می سوزند و دولت برزیل نتوانسته حریق را خاموش کند. جالب اینکه رئیس جمهور برزیل ادعا دارد این آتش کار گروه های مردم نهاد محافظ آمازون است که بودجه های شان قطع شده.
۱۳۹۸/۰۶/۰۱
برزیل، مکرون را به سوءاستفاده سیاسی از آتش سوزی آمازون متهم کرد
تهران- ایرنا- رئیس جمهوری برزیل که از اظهارات همتای فرانسوی اش درباره آتش سوزی جنگل های آمازون به خشم آمده است، گفت، "امانوئل مکرون" فردی جنجالی و درصدد بهره برداری از این آتش سوزی برای مقاصد سیاسی است.
۱۳۹۸/۰۵/۳۱ / جنگل / برزیل / آتش سوزی
فیلم | سیاه شدن آسمان سائوپائولو به دلیل آتش سوزی جنگل های آمازون
آسمان شهر سائوپائولو برزیل به دلیل آتش سوزی جنگل های آمازون در تاریکی فرو رفت.
۱۳۹۸/۰۵/۳۱
آتش سوزی در آمازون ؛ سائوپائولو در کام غول تاریکی
جنگل های آمازون در آتش می سوزد و دود ناشی از این آتش سوزی آسمان سائوپائولو را پوشانده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۳
جنگ لفظی برزیل و آلمان بر سر جنگل های آمازون
تهران - ایرنا - انتقادهای آلمان از نحوه هزینه کرد کمک مالی این کشور به دولت برزیل برای پروژه های محیط زیستی آمازون با پاسخ تند «ژائر بولسونارو» مواجه شد.
۱۳۹۷/۱۲/۱۱
جانداران ساکن آمازون‎
در این گزارش شما را به دل جنگل های آمازون در کشور برزیل می بریم و با حیوانات شگفت انگیز این جنگل آشنا می کنیم.
۱۳۹۷/۱۲/۱۰
فیلم | عجیب‌ترین شکار ضبط شده دنیا
ویدئویی که می بینید لحظه شکار یک صاریغ توسط عنکبوت تارانتولا را در جنگل های آمازون نشان می دهد. اندازه تارانتولا بزرگتر از بشقاب غذاخوری است اما صاریغ کیسه‌داری است که جثه‌اش چیزی بین موش و گربه است. تارانتولا معمولا قورباغه، موش و ... را می‌خورد اما شکار صاریغ از عجایب است!
۱۳۹۷/۱۲/۰۷
کشف یک نهنگ ۱۰ تنی در جنگل های آمازون موجب حیرت شد! +تصاویر
اقتصاد نیوز:در جنگل های آمازون جسد یک نهنگ ۱۰ تنی کشف شده است. هر چند دانشمندان تصور می کنند حیوان هنگام طوفان به خشکی پرتاب شده اما هنوز نمی دانند چگونه این مسافت را طی کرده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •