پنجشنبه, ۱ آبان, ۱۳۹۹ / 22 October, 2020
جهانی شدن
کرونا به نفع جهانی شدن؟/ تأثیر پاندمی بر میزان فقر
۲۷ ساعت قبل / اکونومیست / اقتصاد جهانی / پسا کرونا / بحران اقتصاد جهانی / رکود اقتصاد جهانی
کرونا به نفع جهانی شدن؟/ تأثیر پاندمی بر میزان فقر
اقتصادنیوز : پاندمی ویروس کرونا، روند تغییرات در اقتصاد جهانی را تسریع می‌کند. هنری کِر دبیر اقتصادی نشریه هفتگی اکونومیست بر این باور است که این هم فرصت است و هم تهدید.
کارکرد استاندارد در زندگی روزمره، ضرورتی انکار ناپذیر
۳۳ ساعت قبل / سازمان ملی استاندارد ایران / خرم آباد / لرستان
کارکرد استاندارد در زندگی روزمره، ضرورتی انکار ناپذیر
خرم‌آباد - ایرنا - استانداردسازی در دنیای مدرن ضرورتی انکارناپذیر در زندگی بشری است که علاوه بر رهارود سلامت و امنیت، ارتقا کیفیت و سبک زندگی جهانی شدن و قدرت رقابت محصولات و خدمات را به ارمغان می آورد.
۲ روز قبل
جهانی شدن ادبیات از رهگذر ادبیات ملی
داستان‌های عامیانه فارسی گنجینه‌هایی از مضمون، تمثیل، ضرب‌المثل‌ها و آداب و رسوم فارسی‌زبانان به شمار می‌روند. توجه به چنین گنجینه‌هایی در اصل از پاسداشت فرهنگ و ادب کهن سرزمینی است به وسعت زبان فارسی. چه بسیار کسانی که با خواندن این کتاب‌ها انگیزه مطالعه پیدا کردند و کتابخوان شدند، زیرا این داستان‌ها که اغلب روایت پهلوانی و مردانگی و عشقند، با نثری شیرین و پرطمطراق با افسانه‌سازی و خیالپردازی خواننده را بر سر شوق می‌آورند و به خواندن ترغیبش می‌کنند. به تازگی کتاب «نُه منظر» با تصحیح و تحقیق میلاد جعفرپور و علی تسنیمی منتشر شده است. این یازدهمین عنوان از این سری کتاب‌هاست که بعضی از آنها به چاپ‌های دوم و سوم هم …
شورش یقه آبی‌ها علیه رئیس‌جمهور؟
۳ روز قبل / انتخابات آمریکا / کارگران / انتخابات 2020 آمریکا / انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا / دونالدترامپ و جوبایدن / یقه آبی‌ها
شورش یقه آبی‌ها علیه رئیس‌جمهور؟
اقتصادنیوز : بخشی از کارگران صنعتی آمریکا که به دنبال نتایج گریزناپذیر فرآیند جهانی شدن، آسیب شغلی دیده بودند، در سال ۲۰۱۶ به دموکرات‌ها پشت کردند و جذب یک پوپولیست فریبکار شدند تا دونالد ترامپ سوار بر اسب تروای یقه‌آبی‌ها، و در میان بُهت جامعه جهانی کاخ سفید را تسخیر کند. حالا اما بخشی از آن‌ها از برخی اقدامات ترامپ ناخشنودند و ممکن است این‌بار علیه رئیس‌جمهور شورش کنند.
ادبیات، پیش از جهانی شدن باید ملی باشد
۵ روز قبل / ماه محرم / اختصاصی ایرنا / ادبیات
ادبیات، پیش از جهانی شدن باید ملی باشد
تهران- ایرنا- نویسنده کتاب «قصه کربلا» با تاکید بر آنکه این کتاب تمام دانش، تجربه و آموخته‌هایم در عرصه خلق ادبی را با خود یدک می‌کشد، گفت: به جد بر این مساله تاکید دارم که ادبیات در تمامی ساحت‌هایش از جمله ادبیات دینی و عاشورایی پیش از جهانی شدن باید ملی باشد.
دنیای مدرن، خالی از اسطوره‌ها
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / مدرنیته / اسطوره / جهانی شدن / انسان / فضای مجازی / محمدرضا شجریان
دنیای مدرن، خالی از اسطوره‌ها
به عبارت دیگر، انسان پست‌مدرن به دلیل استفاده از فضای مجازی و رشد دسترسی به اطلاعات در دنیای امروز، دیگر فرصت و شالوده لازم برای ساخت اسطوره به شکل فردی را از دست می‌دهد.
روان شناسان و مشاوران، مدافعان سلامت روان
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / وزارت ورزش و جوانان / سلامت روان / بهداشت و سلامت
روان شناسان و مشاوران، مدافعان سلامت روان
تهران - ایرنا - امروزه تغییرات سریع اجتماعی ناشی از توسعه و جهانی شدن، مهاجرت به شهرها، انزوای اجتماعی، بی‌کاری و فقر، فشار و رقابت برای موفقیت در مدرسه، دانشگاه و کار، فشار و آزار هم‌سالان، بحران‌های فردی و خانوادگی و سرانجام دوری از ارزش‌های سنتی جوامع، سلامت روان جوانان را تهدید می‌کند.
۱۳۹۹/۰۷/۱۴
دوباره جهانی شدن
طلاق دادن واقعیت، انکار پدیده‌های عینی پیرامون ذهن و فرار از فهم دنیای دیگران از عواملی است که ترکیب بند فرافکنی و ایجاد ناسازگاری منطقی در معرفت است. در این گونه مواقع که نقاب بر اندیشه آویزان است، حل مساله دچار اختلال می‌شود. وقتی رابطه ذهن و عین با تعصب، ترس و جهل مخدوش شود، زیست - جهان انسان واقع‌بینانه شکل نمی‌گیرد و برون‌داد آن نه تنها لباس حکمت نمی‌پوشد بلکه افسار گسیخته خارج از قاعده نمایان می‌شود. علوم انسانی در ایران از این آشفته بازار رنج بسیار می‌برد و به همین خاطر بنیه نظری محکم، تئوری‌پردازی، فرضیه‌سازی و تولید علم در این روزگاران عنصر گمشده ماست.  با این مقدمه سراغ واژگان، مفاهیم و عناوینی می‌رویم که به عنوان داده‌ها، …
پایداری بر چندجانبه‌گرایی برای ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک
۱۳۹۹/۰۷/۱۱ / سازمان ملل متحد / جمهوری خلق چین / جهانی شدن
پایداری بر چندجانبه‌گرایی برای ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک
به تازگی، جناب آقای شی جین پینگ ،رییس جمھوری خلق چین در جلسات مربوط به ھفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد و ھفتاد و پنچمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کردند. ایشان در این جلسات در واکنش به تغییرات روزگار کنونی و تحولات جھان سخنان مھمی را ایراد کرده و مواضع چین را در رابطه با اوضاع آشفته جاری در نظام بین الملل بیان نموده و با تمرکز بر سرنوشت مشترک بشری، پاسخ ھای چین را مطرح نمودند .
اورامانات در آستانه ثبت جهانی
۱۳۹۹/۰۷/۱۰ / کردستان / سروآباد / اورامانات / یونسکو / اورامانات در مسیر جهانی شدن
اورامانات در آستانه ثبت جهانی
ایرنا - سنندج - پرونده جامع ثبت جهانی منطقه اورامانات به سازمان جهانی یونسکو ارسال گردید. هورامان یا اورامان نام منطقه‌ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش‌هایی از شهرستان‌های سروآباد، سنندج و کامیاران استان کردستان و شهرستان‌های پاوه، جوانرود، نودشه و نوسود استان کرمانشاه را شامل می‌شود. منطقه اورامانات در استان کردستان دارای یک شهر (اورامان تخت) و ۷۶ روستا است که تاکنون ۱۳ روستای این منطقه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و پرونده ثبتی ۲۲ روستا نیز در حال پیگیری است. واژه هورامان یا اورامان از ۲ بخش هورا به معنی اهورا و مان به معنای خانه، جایگاه و سرزمین تشکیل شده و در واقع به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است. (عکاس: سید مصلح پیرخضرانیان)
اخبار«هفت عصر»۸ مهر ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / کردستان / شهر تهران / انجمن پسته ایران / همدان / شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران / جمهوری آذربایجان / بارش باران / کاشمر / صمت / یونسکو
اخبار«هفت عصر»۸ مهر ۱۳۹۹
اخبار« هفت عصر » در ۸ مهر ۱۳۹۹ پیش بینی بارش باران در ۱۲ استان کشور، رزم حسینی سکاندار صمت شد ، اخذ مالیات از صاحبان حساب های پر پول، ۸.۵میلیارد تومان کمک های مردمی به بهزیستی تهران، اورامانات در مسیر جهانی شدن ، پسته تازه ملایر درراه است ، پلدختر و پاپی لرستان زیست گاه منحصر به فرد سمندر ایرانی، آتش درگیری در قفقاز جنوبی به کجا خواهد کشید؟ آتش سوزی در عرصه های جنگلی مناطق جنوبی روسیه ، تاکستان های کالیفرنیا در آتش، اوضاع وخیم پناهجویان درجنگل های متروک بوسنی ... ببینید ، بشنوید ، به اشتراک بگذارید
شمارش معکوس ثبت جهانی اورامانات با بازدید ارزیاب یونسکو آغاز شد
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / اورامانات / یونسکو / مدیرکل دفتر پایگاه های ثبت جهانی / اورامانات در مسیر جهانی شدن
شمارش معکوس ثبت جهانی اورامانات با بازدید ارزیاب یونسکو آغاز شد
کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه با اشاره به ورود «حسام مهدی» ارزیاب مصری یونسکو به استان کرمانشاه، گفت: این کارشناس به مدت هشت روز منطقه اورامانات در استان‌های کرمانشاه و کردستان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.
فرامرزی شدن گردشگری دفاع مقدس یزد زیر چتر جهانی شدن
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / استانی-فرهنگی و هنری / گردشگری جنگ / گردشگری دفاع مقدس / شهر جهانی یزد / سپاه الغدیر یزد / راهیان نور / کروناویروس
فرامرزی شدن گردشگری دفاع مقدس یزد زیر چتر جهانی شدن
مسئول سازمان اردویی و گردشگری سپاه الغدیر و فعال کمیته گردشگری دفاع مقدس یزد از برگزاری تور شهدا از برگزاری تور و تعریف محور گردشگری شهدا در شهرجهانی یزد خبر داد و شروع آن را از موزه دفاع مقدس و پایان آن را فکه شبیه سازی شده یزد دانست.
برای جهانی شدن راه دشواری در پیش داریم
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / استانی-ورزشی / تیم ملی هندبال جوانان ایران / مصطفی غلامی / مسابقات قهرمانی جوانان آسیا
برای جهانی شدن راه دشواری در پیش داریم
مدیر فنی تیم ملی هندبال جوانان گفت: راه سختی در مسیر قهرمانی در آسیا و کسب سهمیه جهانی در پیش داریم، برای رسیدن به هر موفقیتی باید سختی کشید و امیدوارم بتوانیم در مسابقات آسیایی که میزبان هستیم سهمیه رقابتهای جهانی را کسب کنیم.
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
دستیابی رژیم صهیونیستی به سلاح هسته‌ای، تهدیدی برای امنیت جهان است
سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‫های بین‫المللی مستقر در وین، عصر پنجشنبه با ایراد سخنانی در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد: دستیابی رژیم صهیونیستی به سلاح هسته‌ای، تهدیدی جدی برای امنیت و ثبات منطقه و جهان است.به گزارش ایرنا، کاظم غریب آبادی، در این نشست مواضع کشورمان را در مورد خاورمیانه عاری از سلاح‫های هسته‫ای و قابیلت‫های هسته‫ای رژیم صهیونیستی تشریح کرد.سفیر و نماینده دائم کشورمان در ابتدا با اشاره به پنجاهمین سالگرد ان.پی.تی و ابراز تاسف از اینکه این معاهده کماکان تا جهانی شدن فاصله زیادی دارد، افزود: در میان کسانی که خارج از این معاهده هستند، برخی الحاقشان را مشروط به ایجاد یک محیط خاص کرده‫اند و برخی دیگر به دلیل تهدیدی که از سوی کشورهای سلاح هسته‫ای …
جهانی شدن یعنی چه؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / جهانی شدن / مصطفی ملکیان
جهانی شدن یعنی چه؟
مصطفی ملکیان در یادداشتی می نویسد: واقعا ما از «جهانی شدن» چه چیزی اراده می کنیم؟ تا جواب واضحی به این سوال ندهیم، چگونه می توانیم درباره ربط و نسبت چیزی به نام جهانی شدن با عرفان (یا هر امر دیگری) سخن بگویم؟
سرنوشت جهانی شدن در دوران پس از کرونا
۱۳۹۹/۰۶/۲۸
سرنوشت جهانی شدن در دوران پس از کرونا
جای زخم های ناشی از بحران کرونا به سادگی بهبود نیافته و باعث کند شدن روند جهانی شدن می شود.
خانه‌های هلال ابتکاری برای جلب مشارکت محلی است
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
خانه‌های هلال ابتکاری برای جلب مشارکت محلی است
دبیرکل جمعیت هلال‌احمر گفت: تغییرات سبک زندگی ناشی از جهانی شدن و تکنولوژی، موجب کاهش مشارکت اجتماعی در جوامع به خصوص کشورهای در حال توسعه شده است. به همین دلیل لزوم به کارگیری شیوه هایی جدید در جذب مشارکت­ های اجتماعی ضرورتی است که باید سازمان های مردم نهاد و به خصوص جمعیت هلال احمر به عنوان بزرگترین سازمان مردم نهاد کشور توجه و اهتمام ویژه ای به آن داشته باشند.
گردشگری پساکرونا، ظرفیتی برای جهانی شدن
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
گردشگری پساکرونا، ظرفیتی برای جهانی شدن
موضوعی که گردشگری پس از کرونا را همچنان نگران نگه داشته است، ترس مردم از شهرها و مقاصدشان برای سفر و مهمتر از آن فشارهای اقتصادی تحمیل شده ناشی از کرونا بر روی خرج و مخارج خانواده هاست.
تنش بین پکن و واشنگتن، فرصتی برای جهانی شدن «یوان»
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / نرخ ارز / توسعه اقتصادی / پکن
تنش بین پکن و واشنگتن، فرصتی برای جهانی شدن «یوان»
پکن- ایرنا- با افزایش فشارها بر چین از سوی آمریکا و تحمیل تحریم بر این کشور در زمینه های تجاری، فنی، اقتصادی و نگرانی فزاینده بانک های چین، هر روز تلاش های پکن برای جهان کردن یوان پول ملی این کشور سرعت می گیرد.
قانونگذاران به فکر «خیر و شر» رمز ارزها باشند!
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
قانونگذاران به فکر «خیر و شر» رمز ارزها باشند!
در جهان امروز فناوری با سرعت شگرفی درحال پیشرفت است. بزهکاران این موقعیت فرصت ساز را به خوبی شناخته اند و از پیشرفت‌های فناورانه برای پیشبرد اهداف خود بهره می برند. فناوری اطلاعات و ارتباطات، افزون بر ایجاد ابزار‌های جدید ارتکاب جرم، بسترساز ارتکاب جرایمی نو نیز شده که با گسترش محیط مجرمانه به فراتر از مرزهای جغرافیایی یک کشور، فرایند جهانی شدن بزهکاری را تسریع کرده است. ابداع ارزهای مجازی به فرایند مزبور سرعت بخشیده است.
پیش بینی فرا رسیدن
۱۳۹۹/۰۶/۲۰
پیش بینی فرا رسیدن "دوران بی نظمی" در جهان
"عصر بی نظمی" جایگزین دوران جهانی شدن خواهد گردید که از سال 1980 آغاز شده و تا به حال ادامه دارد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
اساطیر زاگرس‌‌نشین
دو سال پیش در چنین روزهایی آغازگاه تاریخ جدیدی از پیکار بین مرگ و زندگی در هیئت آتش و طبیعت بود، آغازی که زندگی را با مرگ تجربه و مرگ را به ابزاری برای جاودانه شدن مبدل کرد.  اندوه از دست دادن دوست، همکار و آموزگارم (شهید شریف باجور) که به همان تازگی روز اول آن را احساس می‌کنم بر این یادداشت سنگینی می‌کند، اندوهی سرشار از انرژی که عزم را جز‌م‌تر، پاها را استوار‌تر و باورها را راسخ‌تر می‌نماید تا در برابر این سیلاب خروشان تخریبات محیط‌زیستی ایستادگی کنیم و مدافعان و حافظان زمین این میراث بشری باشیم.  جنگل‌ها یکی از مهم‌ترین عناصر حیات هستند، آنها سنگ بنای توازنات اکوسیستم و عامل اساسی برای جلوگیری از سیلاب‌ها، فرسایش خاک، توازنات …
فرصت طلایی ثبت جهانی شدن اورامانات را از دست نمی‌دهیم
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / استاندار کرمانشاه / اورامانات / ثبت جهانی / استانی-فرهنگی و هنری
فرصت طلایی ثبت جهانی شدن اورامانات را از دست نمی‌دهیم
استاندار کرمانشاه گفت: همه اقداماتی که لازم است را انجام می‌دهیم تا فرصت طلایی ثبت جهانی شدن منظر فرهنگی تاریخی اورامانات را از دست ندهیم.
گرسنگی ماندگار می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
گرسنگی ماندگار می‌شود؟
پیش از شیوع کرونا، آینده کار بر اساس متغیرهای کلانی همچون تغییرات تکنولوژی و نوآوری، تغییرات مربوط به انتقال جمعیت، تغییرات آب و هوا و محیط‌زیست، جهانی شدن یا به عبارت درست‌تر جهانی‌سازی تحلیل می‌شد، اما در دوره کرونا و پس از آن به‌واسطه تاثیر‌پذیری متغیرهای فوق از ویروس، اندیشمندان بازار کار و اشتغال لاجرم شرایط جدید را در تحلیل‌های خود محاسبه خواهند کرد. در دوره قبل از کووید ۱۹ حدود ۳/ ۳ میلیارد شاغل در سطح جهان کار می‌کردند و بیش از 4/ 1 میلیارد نفر از آنان اشتغال خانوادگی یا خود اشتغالی داشتند و در کنار اینها ۴۷۰ میلیون بیکار نیز حضور داشتند که حدود ۱۸۸ میلیون نفر از این بیکاران به دلیل ناکارآمدی نهادهای بازارکار - نه ناکارآمدی اقتصاد- و با وجود فرصت شغلی در نقاط دیگر بیکار بوده‌اند.
درخواست مقامات پیشین کشورها برای افزایش همکاری جهانی در مقابله با شیوع کرونا
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
درخواست مقامات پیشین کشورها برای افزایش همکاری جهانی در مقابله با شیوع کرونا
چندین مقام بلندپایه پیشین خارجی و ده‌ها کارشناس پیرامون مقابله با شیوع کرونا نظرات خود را ابراز کردند و خواستار تقویت همکاری جهانی شدند.
حسینیه‌های خیابانی یا گریه پروانه‌ها در نظم نوین جهانی
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / ماه محرم / محرم 99 / دهه اول محرم / امام حسین / کربلا / عاشورا / اهل بیت / مراسم عزاداری / تمدن نوین اسلامی
حسینیه‌های خیابانی یا گریه پروانه‌ها در نظم نوین جهانی
پروانه‌هایی که در پیله‌های حسینیه با اشک بر امام حسین (ع) تربیت شده‌اند، حالا برای یک رستاخیز عمومی دعوت شده‌اند. رستاخیزی که در امتداد تجربه پیاده روی اربعین میل جهانی شدن دارد.
افت فروش تویوتا
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
افت فروش تویوتا
شرکت تویوتا موتورز ژاپن اعلام کرد که فروش ماه آگوست این خودروساز در ایالات‌متحده با افت 23 درصدی نسبت به همین ماه در سال 2019 مواجه شده است. بر این اساس، توقف دوماهه تولید خودرو در بهار برای کاهش شیوع کرونا و نیز فضای تردید در مورد زمان بهبود اقتصاد جهانی، مهم‌ترین عوامل برای افت فروش تویوتا در ایالات‌‌متحده اعلام شد. این پنجمین ماه کاهشی فروش محصولات تویوتا در ایالات‌‌متحده بود. از اوایل ماه مه سال جاری، با جهانی شدن شیوع کرونا و رشد موارد ابتلا، بسیاری از شرکت‌های خودروسازی وادار شدند در راستای اجرای مقررات قرنطینه دولتی برای مهار شیوع این بیماری، کارخانه‌ها را تعطیل کنند و در برخی از کشورها این محدودیت‌ها تا چند ماه ادامه یافت. از سوی دیگر هنوز مشخص نیست که بهبود تقاضا برای خودرو چه زمانی …
کدام عکس‌های محرم جهانی شدند؟ + تصاویر
۱۳۹۹/۰۶/۰۹
کدام عکس‌های محرم جهانی شدند؟ + تصاویر
در نواحی مختلف ایران سنت‌ها و آیین‌های گوناگونی برای عزادارای حسینی وجود دارد که همواره در خارج از مرزهای ایران مورد توجه بوده و دیده شده است. البته عکاسان ایرانی در این امر تأثیر به سزایی داشته‌اند و توانسته‌اند با به ثبت رساندن تصاویر مختلفی از این مراسم آیینی در جشنواره‌های جهانی دیده شده و توجه جهانیان را به خود جلب کنند.
مجید مجیدی: ارادت به امام حسین (ع) مرز نمی‌شناسد
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / آیت الله سیستانی / محمد رسول الله / مجید مجیدی / نرگس آبیار / رضا میرکریمی / عاشورا
مجید مجیدی: ارادت به امام حسین (ع) مرز نمی‌شناسد
تهران- ایرنا- کارگردان فیلم سینمایی «محمد رسول الله (ص)»، گفت: شاید تنها موضوعی که قابلیت جهانی شدن داشته باشد موضوع ارادت به امام حسین (ع) است که مرز نمی‌شناسد و از ادیان هم عبور می‌کند.
نقش رستم و نقش رجب ثبت جهانی می‌شوند
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / ایران / باستانی / جاده / چین / نقش
نقش رستم و نقش رجب ثبت جهانی می‌شوند
ثبت و جهانی شدن هر یک از آثار باستانی ایران می تواند، برگ زرینی در پرونده میراث فرهنگی کشور باشد، اینکه حالا قرار است نقش رستم و نقش رجب هم با پیوست به تخت جمشید ثبت جهانی شوند از آن دست اخبار خوبی است
قدرت گرفتن ناسیونالیسم سیاسی و اقتصادی زیر سایه کرونا
۱۳۹۹/۰۶/۰۱
قدرت گرفتن ناسیونالیسم سیاسی و اقتصادی زیر سایه کرونا
رحمان قهرمانپور کارشناس مسائل بین‌الملل در رابطه با تأثیر کرونا بر روابط بین‌الملل می‌توان یک‌سری گذاره‌های کلی مطرح کرد.  به‌نظر می‌رسد که در چندماهی که دولت‌ها به مقابله با این معضل پرداختند، نوعی حس ناسیونالیسم تقویت شده و این تغییر به این معناست که برخلاف آن روند جهانی شدن که در دهه1990 ایجاد شده بود و در ادامه مسیر، 11سپتامبر در قامت یک مانع جدی این هدف ظاهر شد، کرونا هم به‌معنای یک مانع جدی دیگر برای جهانی شدن تعریف می‌شود.  کرونا تمامی صنعت‌های مرتبط با جهانی شدن مانند صنعت گردشگری و هواپیمایی …
روستاهای ایران توانایی جهانی شدن دارند؟
۱۳۹۹/۰۵/۳۰ / صنعت گردشگری / روستا / عشایر / گفتگو بازار / سید ابوالفضل رضوی
روستاهای ایران توانایی جهانی شدن دارند؟
سید ابوالفضل رضوی مدیرعامل خانه توسعه روستا و عشایر ایران در گفتگو با بازار با اشاره به قدمت و طبیعت روستاهای ایران گفت: در ایران روستاهایی وجود دارند که قدمتی بیش از ۱۰۰۰ سال با آثار تاریخی خاص دارند، اقلیم چهار فصل در تمام سال داریم و همچنین فرهنگ غنی و صنایع دستی روستاییان ما فضای مناسبی را فراهم کرده است که می‌توانیم با به شهرت رساندن آنها در سطح جهان می‌توانیم به جذب گردشگر از خارج از کشور بپردازیم.
۱۳۹۹/۰۵/۳۱
جهانی شدن و رقابت پذیری؛ بزرگترین مسائل پیش روی صنعت
اصفهان -راعی : رسالت صنعت فولاد امروز کمک به افزایش رشد اقتصادی، حفظ اشتغال و به گردش درآوردن چرخهای اقتصاد ملی است و از این منظر، دوران حساسی پیش روی این صنعت قرار دارد.عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه، با تاکید بر اینکه جهانی شدن و برخورداری از صنعت رقابت پذیر از بزرگترین مسائل پیش روی صنعت و اقتصاد کشور است، در پاسخ به سوالی درباره گامهای فولاد مبارکه در حوزه جهش تولید چنین پاسخ داد:امسال به فرموده مقام معظم رهبری سال «جهش تولید» نامگذاری شده است. سالی که درست در شدیدترین تحریمهای بین المللی علیه اقتصاد ایران، قرار است حرکتی جهش گونه در اقتصاد ایران شکل گیرد و تا امروز که پنج ماه از سال سپری شده، نمود عینی این امر در برخی از بخشهای صنعتی و معدنی کشور بهخصوص حوزه فولادسازی آشکار شده است. ایران …
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
موج دوم پوپولیسم در جهان
فرهنگ سیاسی، اندیشه، آگاهی‌های متراکم اجتماعی و پاسخگویی دولت‌ها بخش اعظمی از دارایی و تمدن انسان‌هاست که در آتش انانیت حاکمان سیاسی دچار حریق می‌شود و با سیاستگذاری غلط و مشاوره‌های منفعت‌طلبانه از بازدهی مناسب و مطلوب بازمی‌ماند. وقتی دولت‌ها از همدیگر بار ماسک به سرقت بردند و همنوعان در فروشگاه‌ها بر سر مواد غذایی یقه پاره کردند و همکاری بین‌المللی به یکباره متوقف شد و تمدن و فرهنگ نظاره‌گر فلاکت و تنهایی انسان شد و معونتی به او نرسید، تازه الهه اندیشه‌های سیاسی در غرب به شیطان مجسم مبدل شد و سنگ‌های نفرت بر سر تندیس‌ها باریدن گرفت مثل اینکه ابراهیم خلیل برای طهارت و پاک‌سازی بت‌ها از خانه خدا تبر به دست گرفته …
دونالد ترامپ و جدال سخت رسیدن دوباره به کاخ سفید
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / ایالات متحده امریکا / دونالد ترامپ / انتخابات ریاست جمهوری امریکا
دونالد ترامپ و جدال سخت رسیدن دوباره به کاخ سفید
جلال ملکوتی فر در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: شخصیت ترامپ را به عنوان "کارت وحشی" و "بمب انداز"  ارزیابی کرده اند؛ غیرقابل پیش بینی است و چندان روی خوش به قواعد بازی نشان نمی دهد، اصلا جایگاه خود را با کمک همین خصیصه خود بدست آورد. در سال ۲۰۱۶، طبقه یقه آبی و کسانی که از مجموعه های حاکمیتی هر دو حزب ناامید شده بودند و گفتمان نئولیبرال حاکم هم دیگر نمی توانست این قشر را با خود همراه کند، از وی حمایت کرده بودند. مشخص شده بود که جهانی شدن یک پروسه یکطرفه رو به پیشرفت نیست، بلکه برندگان و بازندگانی دارند و از بخت بد آن ها در طرف بازنده قرار گرفته اند.
سرمایه‌گذاری در بورس بهتر است یا بانک؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / بورس / سپرده گذاری در بانک‌ها / سرمایه گذاری در بورس
سرمایه‌گذاری در بورس بهتر است یا بانک؟
ایسنا نوشت: سطح توسعه و اثربخشی بازار سرمایه معیارهای مهمی است که نشان دهنده سطح توسعه یک کشور و رقابت پذیری آن خواهد بود و همچنین فرصتی برای سرمایه‌گذاران جهت جذب پول در صورت نیاز ایجاد می‌کند اما مشکلات و اثربخشی بازار سرمایه به عوامل بسیاری از جمله؛ الزامات قانونی، مالیات، محیط، رفتار سرمایه گذاران، وضعیت اقتصادی کشور، نقدینگی و عمق بازار، در دسترس بودن و شفافیت اطلاعات، آموزش و دانش در دسترس شرکت کنندگان در بازار، تأثیر جهانی شدن و همچنین رقابت پذیری ایجاد شده توسط سایر کشورهایی که خدمات ارائه می‌دهند و ... بستگی دارد.
۱۳۹۹/۰۵/۲۰
موضوع تئوری چند فرهنگ گرایی- ۱
ترجمه:  منیر سادات مادرشاهی| در تفاوت چهارم میان جوامع چند‌فرهنگی سنتی و مدرن باید قدردان مکانیزم اقتصاد مدرن بود که مانع ایزوله کردن اجتماعات سازنده جامعه می‌شود و به عکس قدیم، همه از فرهنگ‌های مختلف در یک الگوی پیچیده روابط اقتصادی با همدیگر و جامعه بزرگ‌تر خود قرار گرفته‌اند.  همچنین با گسترش عقاید لیبرالی و دموکراتیک که موقعیت سیاسی فروتر را برای افراد با فرهنگ متفاوت رد کرد و تقاضای حقوق سیاسی مساوی همه افراد از جمله حق مشارکت و شکل دادن به زندگی فرهنگی جامعه بزرگ‌تر را مطرح می‌کند. از آن‌طرف هم جامعه بزرگ‌تر به برخی از این خواسته‌ها مشروعیت می‌دهد و حداقل تلاشی در جهت برآوردن آنها انجام می‌دهد.  علاوه بر آن، جوامع …
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
برداشت‌های نادرست درباره تیم‌های کاری مجازی
اکنون که در سومین دهه از قرن بیست و یکم قرار داریم، تکنولوژی‌های دیجیتالی به چنان درجه‌ای از پیشرفت و تکامل رسیده‌اند که امروزه سخن گفتن از تیم‌های کاری مجازی یا از راه دور چیز عجیب و غریبی به شمار نمی‌آید به طوری که در سراسر جهان، میلیون‌ها تیم کاری و شرکت مجازی مشغول فعالیت هستند که با کمترین تماس رودررو و با استفاده از ابزارهای تکنولوژیک فعالیت‌های مختلفی را انجام می‌دهند. به همین دلیل هم هست که شرکت‌های کوچک و بزرگ و به ویژه استارت‌آپ‌ها بی‌اعتنا به محدودیت‌های جغرافیایی در حال جذب و کنار هم قرار دادن استعدادهای برتر در قالب تیم‌های کاری و شرکت‌های مجازی هستند که تمام کارهایشان را به صورت راه دور و مجازی انجام می‌دهند و از این طریق به اهداف گوناگونی همچون شکار استعدادهای برتر، افزایش بهره‌وری، …
پرسش‌های بی‌پاسخ
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
پرسش‌های بی‌پاسخ
در سال 2019، سازمان بین‌المللی کار در اعلامیه صدمین سال تاسیس خود، آینده کار را دستور اصلی قرار داد و در این اعلامیه تحولات و دگرگونی دنیای کار را به رسمیت شناخت. به‌دنبال این بحث، تنظیم آینده کار براساس نوآوری در تکنولوژی، تغییرات انتقال جمعیتی، تغییرات آب و هوایی و جهانی شدن یا جهانی‌سازی ضروری دانسته شد. به‌دلیل اینکه پس از 100 سال فعالیت مشترک کشورهای جهان، فقر، نابرابری، بی‌عدالتی، جنگ و فجایع دیگر، همچنان سرنوشت مشترک و سعادت بشر را تهدید می‌کند، طراحی نقشه راه با اقدامات سازمان و اجزای سه‌جانبه آن یعنی دولت‌ها، کارگران و کارفرمایان را برای شکل دادن به یک رویکرد انسان محور در آینده کار به‌عنوان یک اصل ثابت توصیه کرد.
کرونا با دنیا چه کرده است؟!
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / ویروس کرونا / نئولیبرالیسم / امنیت / امنیت بین الملل / روابط بین الملل
کرونا با دنیا چه کرده است؟!
مهدی ترابی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: کرونا یکی از نقاط عطف قرن بیست‌ویکم است که بر اساس پیش‌بینی‌های اندیشمندان سیاسی تحول شگرفی در روابط بین‌الملل پدید خواهد آورد. سرعت تحولات ناشی از ویروس کرونا به گونه ای که اکثر کشورهای مدعی جهان را نیز غافلگیر نموده است. موضوع کرونا بار دیگر به کشورهای دنیا یادآوری کرده است که تامین امنیت در سطح ملی و بین‌المللی صرفا سرمایه‌گذاری‌های کلان در جهت تجهیز نظامی یک کشور نیست، بلکه مفهوم امنیت در دنیای امروز از تعریف سنتی آن فراتر رفته و ابعاد وسیع‌تری همچون اقتصادی، بهداشتی، اجتماعی و غذایی را شامل می‌شود. در واقع شکل گیری این بحران باعث شده است تا نگرش رئالیستها و نئورئالیستها حداقل بصورت موقت نسبت به نقش یگانه دولت‌ها در مواجهه با بحران صورت …
مسئولان درباره بازار بورس نگران نباشند/ بورس عامل خلق پول نیست
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / پیمان مولوی / تحیل روزانه بورس / رشد بورس / نرخ تورم
مسئولان درباره بازار بورس نگران نباشند/ بورس عامل خلق پول نیست
مولوی دبیر کل انجمن اقتصاددانان ایران می‌گوید که تنها راه توسعه پایدار بورس ایران جهانی شدن آن است، یعنی بازار سرمایه ایران زمانی می‌تواند توسعه پایدار پیدا بکند که به بازارهای بین‌المللی وصل شود.
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
نظم نوین دنیا دیگر غرب‌گرایانه نخواهد بود
وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگوی اینستاگرامی با مخاطبان بین‌المللی‌اش که به همت دانشکده مطالعات جهانِ دانشگاه تهران برگزار شد، به بیان دیدگاه‫های خود درباره مسائل مختلف چهان و منطقه پرداخت.به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف در این گفت‫وگو تلاش دارد به سوالات پیرامون تغییرات عینی مانند جهانی شدن فرصت‌ها و تهدیدها از تروریسم تا کرونا، متکثر شدن منابع قدرت از فن‌آوری تا تسخیر قلب‌ها و مغزها، نقش پیدا کردن افراد در صحنه جهانی، کاهش نسبی قدرت کنشگران سنتی و افزایش نسبی قدرت کنشگران نوظهور، پایان نقش آفرینی انحصاری قدرت های بزرگ، پایان هژمونی و تحول در جغرافیای قدرت، بازگشت جهان غیر غربی به مدار تاریخ و ده‌ها پدیده جدید دیگر پاسخ دهد.ظریف در این گفت‫و‫گو تاکید کرد: در سال‌های گذشته اشتباهات گوناگونی رخ داده …
دهکده جهانی و تنهایی آدم‌ها
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / دکتر علی دارابی / دهکده جهانی
دهکده جهانی و تنهایی آدم‌ها
چندسال پیش، در یکی از کلاس‌های کارشناسی ارشد رشته ارتباطات از دانشجویانم پرسیدم تفاوت جهانی شدن و جهانی سازی را شرح دهند. به واسطه تجربیات و مطالعاتی که داشتند، هر یک پاسخ های جالبی نوشتند. یکی از آنها برایم نوشت: جهانی شدن وقتی شکل می گیرد که خودمان بخواهیم، این تغییر را رقم بزنیم و جهانی سازی بدون دخالت ما شکل می‌گیرد و عموما منافع قدرتمندان را تامین می کند. در توضیح تفاوت این دو شکل، توضیح داده بود که مثل تفاوت کسی که یک داروی مفید و مشخص که می‌داند چیست و برای چه دردی نوشته شده، می خورد و کسی که در بیهوشی دارویی را به او تزریق می کنند! بدون اینکه خودش بفهمد این دارو چرا برای او تزریق شده و اصلا قرار است کدام درد را درمان کند.امروز در جهانی زندگی می کنیم که دیگر کسی بی خبر از …
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
تصویر سه بعدی جهان پسا کرونا
طاهر جمشیدزاده- بشر پست مدرن پنت‫هاوس نشین مازارتی سوار در مواجهه با کرونا دچار ترس از تکرار اثر پروانه‫ای و خطای هاله‫ای توامان با هم شده است؛ بر خلاف عادات مالوف و برخی تصور‫های موهوم رایج که فراگیر شدن کرونا را موجب سکته و موجب گسل و شکاف در پروسه جهانی شدن دانسته و ادعا می‫کنند به سبب ترس از تکرار اثر پروانه‫ای بسیاری از کشورها از اولین دور برگردان به لاین مخالف «تشدید ملی-محلی گرایی» راهنمایی شوند. این رویداد می‫تواند به عنوان رنسانس مدرن پساکرونا به تعمیق جهانی شدن از طریق پذیرش اندیس پیوستگی و درهم تنیدگی جهان و گریز ناپذیری قبول این واقعیت برای همگان و توجه به برخی سویه های مغفول و در سایه این پروسه (منجمله سلامت و بهداشت جهانی، اصلاح و تفکر درباره سبک زندگی، حراست بیشتر از کیفیت زندگی …
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
وزیر امور خارجه: ایران در دوران‌های گذار گذشته خسارات فراوانی از فقدان شجاعت دیده است
وعده ظریف برای گفت‌وگوی اینستاگرامی با مخاطبان بین‌المللیوزیر خارجه کشورمان از گفت‌وگوی اینستاگرامی با مخاطبان بین‌المللی‌اش خبر داد.به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف در صفحه اینستاگرامش نوشت: یکی از سوالاتی که ذهن سیاستمداران، متفکرین و مردم سراسر جهان را به خود مشغول کرده، سمت و سوی تحولات جهانی است. دنیا به چه سمتی می‌رود؟ حدود سی سال پیش نظام دوقطبی که چندین دهه در جهان حاکم بود، فروپاشید و دوران گذار آغاز شد. تلاش‌ها و رقابت‌های شدید برای شکل دادن به نظم جدید هنوز هم ادامه دارد و با ویروس کرونا روندهای قبلی شدت بیشتری گرفته است.رقابت‌ها فقط در حوزه عملیاتی و نظامی نیست. بلکه حتی تصویرسازی‫های رقیب از نظم جهانی و تلاش برای شکل‌دهی مفهومی به واقعیت‌ها و جهان آینده به شدت در جریان است. تنوع روایت‌های …
ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه
تفاوت بسیار مهم دیگر میان توسعه سیاسی در آن زمان و اکنون میزان تاثیر عوامل بین‌المللی بر تطور و تکامل نهادهای ملی است. تقریبا تمام روایت‌های گفته شده در این کتاب شامل جوامع منفرد و تعامل میان بازیگران سیاسی مختلف داخلی در درون آنهاست. تاثیرات بین‌المللی ظاهرا تا حد زیادی در نتیجه جنگ، فتح یا تهدید فتح و گسترش گاه‌به‌گاه آموزه‌های مذهبی در تمام مرزهاست. در این زمان نهادهای «فراملی»ای وجود داشتند مانند کلیسای کاتولیک و خلافت اسلامی که در تسهیل انتشار نهادهایی مانند قانون ژوستینیان یا شریعت در تمام مرزهای سیاسی دارای اهمیت بودند. پدیده‌ای که امروز جهانی شدن می‌نامیمش تنها جدیدترین تکرار از فرآیندی است که طی چند قرن گذشته با گسترش فناوری‌های مربوط به حمل‌و‌نقل، ارتباطات و اطلاعات پیوسته در حال رخ …
کرونا و ضرورت اصلاح مسیر جهانی شدن
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
کرونا و ضرورت اصلاح مسیر جهانی شدن
خاویر سولانا ـ مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا شیوع ویروس کرونا در جهان بر پیکره «جهانی شدن» ، زخمی فراموش نشدنی به جا گذاشته است. یکی از مهم‌ترین پیامدهای آن، اخلال در اداره امور در سراسر جهان و توجه بیشتر کشورها به مسائل ملی خود بوده است. نسبت تجارت جهانی به تولید ناخالص داخلی کشورها به‌شدت کاهش داشته و جنبش‌های ضد‌جهانی شدن بیش از هر زمان دیگری برای خود هوادار دست و پا کرده‌اند. دولت‌ها دلایل کافی برای بی‌اعتمادی به بازار جهانی پیدا کرده‌اند. نایاب شدن انواع کالاها، به‌خصوص ماسک و …
پیشنهاد تحریم جومونگ و سریال‌های کره‌ای توسط یک نماینده مجلس | گروکشی هنری در ازای آزادی پول نفت؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
پیشنهاد تحریم جومونگ و سریال‌های کره‌ای توسط یک نماینده مجلس | گروکشی هنری در ازای آزادی پول نفت؟
یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای مقابله با متوقف شدن هفت میلیارد دلار از پول فروش نفت ایران در بانک‌های کره‌ای، طرح تحریم کالاهای این کشور از جمله سریال‌های کره‌ای را در تلویزیون مطرح کرده است! رویکردی عجیب که در عصر جهانی شدن فرهنگ می‌تواند پرسش برانگیز و حتی نگران کننده باشد.
گروکشی هنری در ازای آزادی پول نفت؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / سریال‌های کره‌ای
گروکشی هنری در ازای آزادی پول نفت؟
یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای مقابله با متوقف شدن هفت میلیارد دلار از پول فروش نفت ایران در بانک های کره ای، طرح تحریم کالاهای این کشور از جمله سریال های کره ای را در تلویزیون مطرح کرده است! رویکردی عجیب که در عصر جهانی شدن فرهنگ می تواند پرسش برانگیز و حتی نگران کننده باشد.
عامل پیروزی در میدان رقابت کسب‌وکار
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
عامل پیروزی در میدان رقابت کسب‌وکار
در آغاز قرن حاضر و با گسترش روزافزون تکنولوژی، گسترش پدیده جهانی شدن و تغییرات سرسام‌آور در تمامی ‌حوزه‌ها، توجه به نوآوری و گذر از اقتصاد سنتی به اقتصاد مبتنی بر دانش و فناوری به مهم‌ترین چالش برنامه‌ریزان اقتصادی در اقصی نقاط جهان تبدیل شده است. در جهان امروز، پیروزی در رقابت بازار کسب و کار مستلزم ادغام دانش‌های نوین با صنایع است و در شرایط کنونی، صنعتی که از دانش روز بی‌بهره باشد محکوم به زوال و نابودی است و در میان مردم از هیچ جایگاهی برخوردار نخواهد بود.
سرمایه‌گذاری، رشته حیات گردشگری کویر لوت
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / کرمان / جهانگردی / سرمایه گذاری
سرمایه‌گذاری، رشته حیات گردشگری کویر لوت
کرمان - ایرنا - گرچه طی چهار سالی که از جهانی شدن بیابان لوت این پدیده طبیعی ارزشمند و اسرار آمیز می‌گذرد چرخ گردشگری منطقه سرعت خوبی گرفته ، اما استمرار و شکوفایی صنعت گردشگری در این منطقه بکر و جذاب به سرمایه گذاری بیشتر و کلان نیاز دارد.
آیا بهار غربی در راه است؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / محمد مسجد جامعی / ایالات متحده آمریکا / دونالد ترامپ
آیا بهار غربی در راه است؟
سفیر اسبق ایران در واتیکان معتقد است که واقعیت این است که در اروپا و آمریکا طبقه متوسط در حال اضمحلال است و این جریان یک سری نارضایتی و بلکه بی سرو سامانی‌هایی را ایجاد کرده و در هر فرصتی خود را نمایان می کند. چه به صورت جنبش های ضدجهانی شدن خود را نشان دهد و چه در تظاهرات هواداران محیط زیست. طبقه متوسط در حال حاضر عموماً وضع نگران کننده ای دارند و واقعاً نگران هستند.
خلق را تقلیدشان بر باد داد!
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / بخش خصوصی / بیمارستان / خواب / زمین / سالن اجتماعات
خلق را تقلیدشان بر باد داد!
این روزها دردِ تاق‌بستان را نه تنها تله‌کابینِ بخش خصوصی که حذفِ تدریجی پهنه زردِ این محوطه تاریخی که برای جهانی شدن‌اش تعیین شد و مدیریت شهری هر روز با مجوزهایش زخمِ عمیق‌تری بر پیکر آن زد،
مدیران ریسک‌پذیر و توسعه کسب‌وکار
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
مدیران ریسک‌پذیر و توسعه کسب‌وکار
سال‌های اخیر، ابهامات فراوانی برای کسب‌وکارها به‌دنبال داشته است؛ از انقلاب دیجیتال گرفته تا شیوع کرونا و مسائل زیست‌محیطی. شرایط دائم تغییر می‌کند و برای بسیاری از صنایع و مدیران آنها، پیش‌بینی آینده بسیار دشوار شده است. اما موضوعی که در آن تردیدی وجود ندارد، اهمیت همکاری‌های فرامرزی و فرا فرهنگی است. با جهانی شدن کسب‌وکارها و صنایع، دیگر نمی‌توان در یک مرز و فرهنگ خاص به فعالیت ادامه داد. هروه‌رمو (Professor Hervé Remaud)، مدیرگروه مدیریت اجرایی مدرسه کسب‌وکار کیج (KEDGE) از جهانی شدن و لزوم این همکاری‌های فرامرزی و فرافرهنگی صحبت می‌کند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
نوآوری در دیپلماسی؛ تنها راه باقی مانده
شاید تدوین‌کنندگان و امضاکنندگان کنوانسیون وین درباره روابط دیپلماتیک در حدود نیم قرن پیش نمی‌توانستند این موضوع را باور کنند که زمانی سازمان‌های بین‌المللی و مشروعیت نهادهای چندجانبه‌ای که به وسیله آن کنوانسیون، متولد می‌کردند روزی تبدیل به عاملی برای تبانی و فساد قدرت‌های برتر و مانع از صلح بین‌المللی پایدار شود. با وجود آنکه شیوع ویروس کرونا، توسعه کاربردهای فضای مجازی و ظهور گروه‌های قدرت غیردولتی به عنوان بازیگران مشروع در جهان در حال گذار به همگان ثابت کرد که مفاهیمی همچون «جهانی شدن»، حذف مرزها و انتقال فوری تهدیدها و فرصت‌ها به فراسوی مرزها همچنان زنده و قابل ملاحظه هستند، اما تلاش برای دستیابی به تمامی منافع و محروم کردن دیگران …
آژانس انرژی اتمی ابزار راستی‌آزمایی ادعاهایی جاسوسی؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / آژانس بین‌المللی انرژی اتمی / شورای حکام
آژانس انرژی اتمی ابزار راستی‌آزمایی ادعاهایی جاسوسی؟
میزان نوشت: «صلح خواست کشور فاتح است»؛ این گزاره‌ای است که از پایان جنگ جهانی دوم به این سو، قریب به ۷۵ سال است از سوی بانیان سازمان‌های به اصطلاح بین‌المللی تبلیغ می‌شود؛ مقصود آن است که کشور‌های عمدتاً بلوک غرب شامل آمریکا و انگلیس و فرانسه که در قالب متفقین، فاتح جنگ دوم جهانی شدند، سازمان‌های بین‌المللی را در پایان جنگ تأسیس کردند تا صلح بین‌المللی را ایجاد کنند و تحکیم بخشند!
بنیان‌گذار استارت‌آپ «توانیتو» در آستانه جهانی شدن
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
بنیان‌گذار استارت‌آپ «توانیتو» در آستانه جهانی شدن
وحید رجبلو، کارآفرین جوان دارای معلولیت98 درصدی، که پلت‌فرم توانیتو را با هدف بهبود زندگی کاربران دارای معلولیت راه‌اندازی کرده است، به تازگی از سوی کمیته غیرانتفاعی بین‌المللی جوانان جهان، به‌عنوان یکی از 20 چهره تاثیرگذار دنیا انتخاب شده است. ماموریت کمیته بین‌المللی جوانان جهان (JCI)، فراهم کردن فرصت‌های توسعه برای توانمندسازی جوانانی است که تاثیر مثبتی بر دنیا می‌گذارند. این رویداد معتبر از سال 1983 به‌صورت سالانه، با هدف معرفی 10 جوان شایسته و تاثیرگذار دنیا برگزار می‌شود و تاکنون افراد معروفی مانند الویس پریسلی، جکی چان، جان اف کندی و... از سوی این موسسه به‌عنوان چهره‌های تاثیرگذار و موفق سال انتخاب شده‌اند. این اولین بار است که یک ایرانی در چنین رویدادی کاندیدا می‌شود.
محمدی: جوانان و نوجوانان فوتبال ایران شایسته جهانی شدن هستند
۱۳۹۹/۰۳/۲۹
محمدی: جوانان و نوجوانان فوتبال ایران شایسته جهانی شدن هستند
تهران- ایرنا- رئیس کمیته جوانان فدراسیون فوتبال با بیان اینکه حریف آسان در مسابقات قهرمانی آسیا وجود ندارد، گفت: تیم‌های جوانان و نوجوانان ایران شایسته حضور در جام‌جهانی هستند.
نوستالژی: صعود تاریخی ایران به جام جهانی با شکست کره جنوبی
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / تیم ملی ایران / جام جهانی / جام جهانی 2014 برزیل / نوستالژی / تیم ملی کره جنوبی
نوستالژی: صعود تاریخی ایران به جام جهانی با شکست کره جنوبی
ایلنا: 28 خرداد 1392 شاگردان کارلوس کی‌روش با پیروزی تاریخی مقابل کره جنوبی راهی جام جهانی شدند.
تدبیر کیفی‌گرایی برای جهانی شدن شمشیربازی ایران
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / کره‌ جنوبی / فدراسیون شمشیربازی / دولت تدبیر و امید / مجارستان / فدراسیون جهانی شمشیربازی / مجتبی عابدینی / فضل الله باقرزاده / وعده‌هایی که تحقق یافت
تدبیر کیفی‌گرایی برای جهانی شدن شمشیربازی ایران
تهران- ایرنا- قدرت نمایی شمشیربازان ایرانی که از المپیک ۲۰۱۶ ریو شروع شده بود، با کسب سهمیه تیمی و انفرادی المپیک توکیو به اوج خود رسید.
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
قابوس نامه (نصیحت نامه)
امیر عنصرالمعالی کیکاووس (قابوس) بن‌وشمگیر  تصحیح   سعید   نفیسی  پاکیزه و آراسته خوردن و نوشیدن و بر سر سفره نشستن از سنت‌های خدشه ناپذیر ایرانی هستند. از آنجا که ایرانیان غذا خوردن جمعی را بسیار دوست داشته و می‌دارند برای این دور هم نشستن قواعدی سفت و سخت وضع کرده‌اند و هر کس که این قوانین را به جای آورد، مودب و قابل معاشرت محسوب می‌شود و متخلفین از دایره ادب خارج و البته مطرود خواهند شد. اگر چه به حکم جهانی شدن و فراگیر شدن برخی ضدارزش‌ها، بی‌اعتنایی به آداب گذشته پیشتازی و روشنفکری و متمدن بودن جلوه می‌کند، اما هنوز هم ادب ورزیدن بر سر سفره رفتار و کنش مقبول نزد عموم افراد جامعه ماست.  مهمانداری و البته مهمان شدن …
جهانی شدن و پیمان‌های بین‌المللی به ابزار فشار تبدیل می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / سازمان پدافند غیرعامل کشور / اقتصاد مقاومتی / غلامرضا جلالی
جهانی شدن و پیمان‌های بین‌المللی به ابزار فشار تبدیل می‌شود
تهران- ایرنا- رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور، نگاه به جهانی شدن و بسیاری از پیمان‌های بین‌المللی را ابزار فشار و تسلط جریان سرمایه‌داری جهانی توصیف کرد و گفت: به طور مثال امروز جنگ آمریکا با چین، روسیه و ایران بطور کامل در محور اقتصاد و بستر آن نظامات اقتصاد بین‌الملل است.  
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
امریکا و ناآرامی‌های نژادی
نحوی تاثیر اعتراضات نژادی جاری در امریکا بر انتخابات ریاست‌جمهوری در آبان امسال سوالی است که ذهن ناظران را به خود مشغول کرده. پیش‌فرض مسلم این است که برخورد ترامپ با این اعتراضات کاملا غیرمتعارف بوده است. او برخلاف معمول پیشینیان خود، هرگز نکوشیده تا میانه را بگیرد و نقشی التیام‌بخش بازی کند. لفاظی‌ها، برخوردهای اقتدارگرایانه و سوابق رفتار و  گفتارهای نژادپرستانه او موجب تشدید اعتراضات خشونت‌آمیز شده و به جای اینکه آبی بر آتش باشد، پیوسته نفت بر آتش پاشیده است.  این برخورد ترامپ از یک سو در تطابق با راهبرد او در مبارزات انتخاباتی قبلی یعنی بهره بردن از آشوب‌های نژادی در پی حوادث مشابه در 2014 و 2015 و سعی او در ایجاد تقابل با اقلیت‌های نژادی و …
انتقاد شدید اتحادیه اروپا از آمریکا
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
انتقاد شدید اتحادیه اروپا از آمریکا
رئیس کمیسیون اروپا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای ضمن انتقاد از مواضع واشنگتن خواستار بازگشت آمریکا به سازمان بهداشت جهانی شدند.
تا رویای جهانی شدن کندوان ۶۰ میلیارد تومان فاصله داریم
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / یونسکو / ثبت ملی / یونس / طرح هادی / کندوان / میراث ملی / ساخت و ساز غیر مجاز / ثبت جهانی / میراث جهانی / ثبت ج
تا رویای جهانی شدن کندوان ۶۰ میلیارد تومان فاصله داریم
ایلنا: مدیر پایگاه میراث فرهنگی کندوان با اشاره به آنکه کندوان حریم مصوب ندارد و ساخت و سازهای غیرمجاز مشمول گذر زمان شده‌اند، گفت: ۶۰ میلیارد تومان برای آزادسازی…
کرونا و نقشی که برای جهانی شدن موسیقی ملی ایران ایفا کرد/ اجرا از پشت مانیتور (فیلم)
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
کرونا و نقشی که برای جهانی شدن موسیقی ملی ایران ایفا کرد/ اجرا از پشت مانیتور (فیلم)
شرایطی که کرونا باعث خلق آن و بروز خلاقیت میان هنرمندان شده است. این برای اولین بار است که همه جای دنیا تعطیلی کنسرتها را تجربه می کنند.
فرصتی برای کودکی‌کردن
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
فرصتی برای کودکی‌کردن
مهناز راوند فیلمنامه‌نویس انیمیشن از نخستین روزهایی که ایده ساخت انیمیشن «چیا» با هدف فروش خارجی و حضور در بازار‌های جهانی مطرح شد محتوای آن از مهم‌ترین دغدغه‌های تیم تولید به‌شمار می‌آمد. معمولا در چنین شرایطی تیم تولید گمان می‌کند که برای جهانی شدن یک اثر، باید جهانی فکر کرد. در چنین شرایطی ممکن است ریشه‌های ملی و فرهنگی فراموش شود و اثر تولیدشده به رونوشتی از آثار خارجی تبدیل شود که حتی با وجود کیفیت بصری و فنی خوب ممکن است، در مقایسه با آثار خارجی، حرف تازه‌ای برای گفتن نداشته باشد. در …
اندیشکده|شکست جهانی شدن و سناریوی تشکیل بلوک‌بندی اقتصادی در پساکرونا
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / اخبار "آمریکا" / اخبار "روسیه" / ویروس کرونا
اندیشکده|شکست جهانی شدن و سناریوی تشکیل بلوک‌بندی اقتصادی در پساکرونا
تحلیلگر روس معتقد است که کرونا با در هم شکستن جهانی شدن، بلوک‌بندیِ جدید اقتصادی و فنی ایجاد می‌کند که نتیجه آن چند مرکزی سیستم بین‌المللی خواهد بود.
انتظار «آزادی» برای جهانی شدن
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / برج آزادی / ثبت جهانی / پرونده زنجیره ای میراث معماری معاصر کشور
انتظار «آزادی» برای جهانی شدن
«برج آزادی» در قالب پرونده‌ی زنجیره‌ای از میراث معماری معاصر کشور برای ثبت در فهرست میراث جهانی آماده می‌شود.
دنیای جدید صنعت برق در پساکرونا
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
دنیای جدید صنعت برق در پساکرونا
در ایام تعطیلات عید نوروز مطالعه‌ای از سوی شرکت موننکو ایران صورت گرفت تا نقشه راهی برای متولیان و سیاست‌گذاران صنعت برق در دوران کرونا و پساکرونا باشد. این تحلیل با نگاهی اقتصادی به موضوع جهانی شدن پرداخته و سپس تصویری از دنیای بعد از کرونا را ترسیم کرده است. اوایل سال 2000 بود که دنیا به سمت جهانی شدن حرکت کرد. طبق این تعریف دهکده جهانی شکل گرفت و کشورها سعی کردند حداکثر تعاملات را با یکدیگر ایجاد کنند تا بتوانند پیشرفت‌های بیشتری را برای جامعه جهانی به ارمغان آورند.
حضرت آیت‌الله! کرونا یک ویروس است نه توطئه
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
حضرت آیت‌الله! کرونا یک ویروس است نه توطئه
چه افرادی و چه کسانی علیه کدام کشورها و دولت‌ها توطئه کرده‌اند؟ امروز بزرگ‌ترین خطر بیخ گوش جهانی شدن است.
خیام سبب جهانی شدن شعر فارسی و فرهنگ ایرانی شده‌ است
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
خیام سبب جهانی شدن شعر فارسی و فرهنگ ایرانی شده‌ است
امروزه خیام بیشتر به دلیل رباعیاتی که از او باقی‌مانده و یا به او نسبت می‌دهند، شناخته شده‌ و شهرت جهانی یافته‌است. اما در گذشته او را بیشتر به دلیل آثار دیگری مانند تفسیرات نجومی، فلسفه و ریاضیات می‌شناخته‌اند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •