شنبه, ۱۷ خرداد, ۱۳۹۹ / 6 June, 2020
دیپلماسی فرهنگی
۵ روز قبل
بررسی روابط بین‌الملل و آداب دیپلماسی در شاهنامه فردوسی
کتاب «دیپلماسی در شاهنامه؛ بررسی روابط بین‌الملل و آداب دیپلماسی در شاهنامه فردوسی» نوشته علی سهامی از سوی انتشارات فصل پنجم منتشر شد. این کتاب در چهار فصل تنظیم شده است. فصل اول کتاب کلیاتی درباره تعریف دیپلماسی و تغییر ماهیت سنتی آن و نقش دیپلماسی فرهنگی در روابط بین‌الملل و همچنین مفهوم کشور در ایران کهن را در بر‌می‌گیرد. فصل دوم این کتاب درباره فرهنگ و دیپلماسی فرهنگی است که زیرشاخه‌هایی از قبیل بررسی فرهنگ و سیاست فرهنگی، دیپلماسی عمومی و تماس فرهنگی، نقش فرهنگ در سیاست خارجی و تاثیرگذاری هویتی و همچنین پیوند دین و سیاست در شاهنامه و نقش فره ایزدی در اندیشه سیاسی ایرانیان را شامل می‌شود. فصل سوم کتاب به بررسی دیپلماسی و روابط بین‌الملل در شاهنامه …
دغدغه افغانستانی‌ها همان دغدغه ایرانی‌هاست/ به ریشه‌ها بر می‌گردیم
۵ روز قبل / افغانستان / شهر هرات / دیپلماسی فرهنگی / بازار نشر افغانستان
دغدغه افغانستانی‌ها همان دغدغه ایرانی‌هاست/ به ریشه‌ها بر می‌گردیم
افضلی می‌گوید که ایران و افغانستان یک خاستگاه فرهنگی دارند و ضرورت دارد برای پیوند هرچه بیشتر دو ملت روی اشتراکات فرهنگی کار کرد. این مدیر فرهنگی همچنین از وضعیت صنعت نشر افغانستان گفت.
دیپلماسی فعال مقاومت؛ هنر گفتمان انقلاب اسلامی است 
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / استانی-اجتماعی / دیپلماسی فرهنگی / دیپلماسی مقاومت / گفتمان انقلاب / سازمان تبلیغات اسلامی
دیپلماسی فعال مقاومت؛ هنر گفتمان انقلاب اسلامی است 
مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران با اشاره به انزوای کشورهای استکباری در مقابل دیپلماسی جمهوری اسلامی گفت: امروز منطق مقاومت و دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی، چالش جدی کشورهای استکباری به ویژه ایالات متحده آمریکا است.
سرمایه‌گذاری‌های فرهنگی و آموزشی عجیب آلمان در لبنان
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / حزب الله لبنان / لبنان / رایزنی فرهنگی / دیپلماسی فرهنگی / آلمان
سرمایه‌گذاری‌های فرهنگی و آموزشی عجیب آلمان در لبنان
تنوع مذهبی و فرهنگی، هم‌مرز بودن با سوریه و فلسطین و افزایش محبوبیت حزب‌الله در لبنان، باعث شده تا بسیاری از سیاستمداران اروپایی و آمریکایی از جمله آلمانی‌ها به این کشور، توجه نشان دهند.
آیا ظریف در زمین دموکرات‌ها بازی می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / ایران و آمریکا / محمدجواد ظریف / وزیر خارجه ایران
آیا ظریف در زمین دموکرات‌ها بازی می‌کند؟
روزنامه وطن امروز نوشت: محمدجواد ظریف که بیشتر عمرش را به اقتضای شغلی و البته بر خوردن در چمبره حلقه نیویورکی‌ها در سپهر سیاسی و فرهنگی آمریکا نفس کشیده، به شکلی روزافزون مضرات این دورافتادگی از هوای وطن را به معرض نمایش می‌گذارد. او اخیرا با حواله دادن متلکی کافکایی به کاخ سفید برای چندین و چندمین بار خود و دیپلماسی جمهوری اسلامی را در معرض بازی غیرهوشمندانه در میدانی 100 درصد آمریکایی قرار داده است. 
ضرورت گسترش گفتمان بینافرهنگی بین ایران و ایتالیا
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / رایزنی فرهنگی / ایتالیا / ایران / مفهوم گفت‌وگو / سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی / دیپلماسی فرهنگی
ضرورت گسترش گفتمان بینافرهنگی بین ایران و ایتالیا
ماسیمو برای در ارتباط زنده (آنلاین) با محمدتقی امینی، رایزن جدید فرهنگی ایران در ایتالیا بر لزوم گسترش همکاری‌های فرهنگی بین دو کشور به ویژه گفتمان بینافرهنگی، تأکید کرد.
برنامه‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دوران کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / ابوذر ابراهیمی ترکمان / همه_باهم_علیه_کرونا / کروناویروس
برنامه‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دوران کرونا
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان این‌که در دوره کرونا ۱۷۰۰ عنوان‌ کتاب در دسترس علاقه‌مندان خارج از کشور قرار گرفته است، درباره اقدامات این سازمان در روزهای شیوع ویروس کرونا گفت: این سازمان به عنوان اصلی‌ترین نهاد متولی دیپلماسی فرهنگی در کشور در ایام کرونا اقداماتی در حوزه‌های مختلف داشته است.
۱۷۰۰ عنوان‌ کتاب در دسترس علاقه‌مندان خارج از کشور قرار گرفت
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
۱۷۰۰ عنوان‌ کتاب در دسترس علاقه‌مندان خارج از کشور قرار گرفت
تهران - ایرنا - رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان اینکه در دوره کرونا ۱۷۰۰عنوان‌ کتاب در دسترس علاقه مندان خارج از کشور قرار گرفته است، درباره اقدامات این سازمان در روزهای شیوع ویروس کرونا گفت: این سازمان به عنوان اصلی‌ترین نهاد متولی دیپلماسی فرهنگی در کشور در ایام کرونا اقداماتی در حوزه‌های مختلف داشته است.
باید دیپلماسی عمومی با محوریت سلامت را در دستور کار قرار داد
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / ویروس کرونا / شیوع ویروس کرونا در جهان / چین هراسی / ایالات متحده امریکا / قدرت های بزرگ / مبارزه با کرونا / دیپلماسی عمومی / سلامت
باید دیپلماسی عمومی با محوریت سلامت را در دستور کار قرار داد
غلامعلی خوشرو در یادداشتی می نویسد: انسان اکنون در مواجهه با پرسش‌های بنیادین به ارزیابی و بازیابی خود می‌پردازد به نحوی که جهان پس از کرونا با دنیای پیش از آن متفاوت خواهد بود. کرونا با تقدیرگرایی، ساده‌اندیشی، عوام‌گرایی و رشد ناسیونالیسم و دیوارکشی بین کشورها قابل حل نیست بلکه به تعاملات سازنده و پایدار فرهنگی و تمدنی بین کشورها و نهادهای علمی و مردمی نیاز دارد. در این راستا باید با رویکردی دانش‌بنیان و آینده‌گرا در پی ایجاد الگوی مناسب نظم و زندگی در دنیای پسا کرونا بود.
تقویت دو جریان «ناسیونالیسم کردی و ترکی» مانع از برقراری دیالکتیک سیاسی و اجتماعی میان این دو شده است
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / رحمن قهرمانپور / ترکیه / پ.ک.ک / عبدالله اوجالان / رجب طیب اردوغان / ناسیونالیسم کردی / ناسیونالیسم ترکی
تقویت دو جریان «ناسیونالیسم کردی و ترکی» مانع از برقراری دیالکتیک سیاسی و اجتماعی میان این دو شده است
رحمن قهرمانپور در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی ضمن تاکید بر این نکته که تقویت دو جریان «ناسیونالیسم کردی و ترکی» مانع از برقراری دیالکتیک سیاسی و اجتماعی میان این دو شده است، پیرامون آینده تقابل «کردی – ترکی» و تاثیر آن بر صحنه تحولات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ترکیه و منطقه بر این باور است که با وجود پررنگ تر شدن جریان ناسیونالیسم کردی در برابر تقویت جریان ناسیونالیسم ترکی ما شاهد ترورهای هدفمند مانند ترور نخبگان سیاسی، دیپلمات‌ها و فرماندهان نظامی و نیز تشدید جنگ چریکی و پارتیزانی با ارتش ترکیه از سوی گروه های معارض مسلح کرد، هم در ترکیه، هم در سوریه و هم در قندیل عراق باشیم.
محمد اله‌یاری: موسیقی نقش خطیری در عرصه دیپلماسی فرهنگی دارد
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ /  عبدالحسین مختاباد  / محمد اله یاری / دفتر موسیقی
محمد اله‌یاری: موسیقی نقش خطیری در عرصه دیپلماسی فرهنگی دارد
تهران- ایرنا- محمد اله‌یاری، مدیر کل دفتر موسیقی، با تبریک کسب نشان طلای رقابت‌های ۲۰۲۰ جایزه جهانی موسیقی برای هنرمند بین‌المللی کشور، گفت: موسیقی نقش مؤثر و شایسته‌ در عرصه خطیر دیپلماسی فرهنگی ایفا می‌کند.
قلعه دیزه و دانشگاه انقلاب: تراژدی درسدن کردستان
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / کردستان / کردستان عراق / سلیمانیه / دانشگاه سلیمانیه / ایران و کردستان عراق / انقلاب / درسدن
قلعه دیزه و دانشگاه انقلاب: تراژدی درسدن کردستان
صلاح الدین خدیو در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: زبان فارسی که در مدارس علوم دینی کردستان ایران و عثمانی آموخته می شد، نقش نوعی میانجی فرهنگی را داشت و گفته می شود که سبک هندی شعر فارسی یکی از محرک های انقلاب زبانی سلیمانیه بود که به فاصله چند دهه کردستان مکری را هم در برگرفت و چند شاعر طراز اول را هم در این خطه به میدان آورد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۴
موزه، جایی برای گفت‌وگو
با تاکید بر اهمیت روزافزون موزه‌ها و جایگاه آنها در تعاملات فرهنگی، به‌روزرسانی ماهیت فلسفی این بنیاد امری الزامی و اجتناب‌ناپذیر است، اگرچه موزه‌شناسی را دانشی مستقل می‌شناسند، موزه به عنوان پدیده‌ای نوین در رابطه‌ای دوسویه با مباحث علوم انسانی به سر می‌برد، از این‌رو ایفای نقش و بهره‌برداری از رویکردهای گوناگون فلسفی، جامعه‌شناسی، فرهنگ‌شناسی و روانشناسی می‌تواند به استحکام این جایگاه به عنوان یکی از ارکان توسعه پایدار بینجامد. تحلیل گفت‌وگو شاخه‌ای از جامعه‌شناسی است که به مطالعه بافت و ساختار رفتارهای انسانی با نگاهی عمیق‌تر به رفتارهای گفت‌وگو می‌پردازد. گفت‌وگو در گامی فراتر از مناسبات فردی، …
قدرت نرم موثری در اتیوپی داریم/نقش مهم زبان فارسی در تبلیغ اسلام
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ / رایزنی فرهنگی / اتیوپی / سلمان رستمی / سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی / دیپلماسی فرهنگی
قدرت نرم موثری در اتیوپی داریم/نقش مهم زبان فارسی در تبلیغ اسلام
سلمان رستمی می‌گوید که ایران بدون صرف هزینه در اتیوپی قدرت نرم بسیاری دارد و مردم و شیوخ آنجا به شدت شیفته انقلاب ایرانند. او همچنین زبان فارسی را ابزار مهمی برای تبلیغ اسلام و انقلاب دانست.
دیپلماسی نوین فرهنگی چین
۱۳۹۹/۰۱/۱۷ / چین / دیپلماسی فرهنگی چین / چین نوین
دیپلماسی نوین فرهنگی چین
نویسندگان: عادل خانی - ابراهیم پرویز
ایران و پاکستان در سال ۹۸ - درخشش دیپلماسی «اول همسایگان»
۱۳۹۹/۰۱/۰۹
ایران و پاکستان در سال ۹۸ - درخشش دیپلماسی «اول همسایگان»
اسلام آباد - ایرنا - جمهوری اسلامی ایران و پاکستان سال ۱۳۹۸ شمسی را با سفرهای متعدد مقام های بلندپایه دو طرف به کشورهای یکدیگر به منظور ارتباط بیشتر و تعمیق همکاری های مشترک در زمینه های مختلف، اعم از سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی به پایان بردند و می توان گفت که در طول یک سال گذشته دیپلماسی «اول همسایگان» در ایران جان تازه ای به مناسبات دو کشور همسایه و دوست بخشید.
برنامه
۱۳۹۹/۰۱/۰۹
برنامه "مجله ورزشی" شبکه خارجی تلویزیون/ دیپلماسی ورزشی دستور کار ارتباطی با کشورهای همسایه
وقتی در برون‌مرزی صداوسیما تصمیم به تهیه برنامه‌ای با محتوای ورزشی گرفته می‌شود قطعاً ابعاد فرهنگی و اجتماعی آن به مراتب وسیع‌تر از تفریحات و سرگرمی چه برای آذری‌زبانان داخل کشور و یا حتی آذری زبانان کشور همسایه در اقصی نقاط جهان است.
دیپلماسی شهری و فرهنگی از ویژگی‌های شهرهای خلاق است
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ / «سنندج»، «شهر خلاق موسیقی»
دیپلماسی شهری و فرهنگی از ویژگی‌های شهرهای خلاق است
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری سنندج، با اشاره به اینکه یکی از ویژگی‌های شهرهای خلاق، دیپلماسی شهری و فرهنگی است، گفت: ما زمانی کە بە شبکە شهرهای خلاق دنیا ملحق شدیم، پذیرفتیم آن چە داریم باید با دنیا بە اشتراک بگذاریم.
معیارهای شایستگی یک ابرقدرت
۱۳۹۹/۰۱/۰۵ / چین / شیوع ویروس کرونا / قدرت / ایالات متحده امریکا / ویروس کرونا / اروپا
معیارهای شایستگی یک ابرقدرت
حسن فتاحی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: چین محاسبات عناصر تشکیل دهنده قدرت را به هم ریخت. قدرت های بزرگ باید مدیریت های بزرگ، کمک ها  و خدمات بزرگ و احترام نسبت به جامعه بشری به جا آورند. زوایای پنهانی از بحران کرونا لازم است آشکار شود؛ نه تنها از جهت منشأ ساخت و شکل گیری کرونا، بلکه بخشی از نگاه ها باید معطوف به کنش و واکنش های خرد و کلان فرهنگی و اجتماعی این امر معطوف شود. بر روی محموله های ارسالی چین برچسب هایی با خط درشت از عذرخواهی، ناچیز بودن و وعده کمک های مجدد از سوی ملت چین حکایت می کرد. مقامات چین با تمامی کشورها با بهترین لحن ممکن گفت وگو کردند و پیوسته بر همبستگی جامعه جهانی برای مقابله با تهدیدات مشترک فراروی بشر تأکید کردند. چین به معنای واقعی در آزمون احساس مسئولیت …
ترامپ از آثار اقتصادی کرونا عصبی است
۱۳۹۹/۰۱/۰۵ / ترامپ / آثار اقتصادی کرونا / ویروس کرونا
ترامپ از آثار اقتصادی کرونا عصبی است
«آرشین ادیب مقدم» معتقد است به لطف دولت ترامپ، ایالات متحده آمریکا از نظر دیپلماسی فرهنگی خود در حال حاضر مرده است.
دیپلماسی کرونا و رنج تحریم
۱۳۹۹/۰۱/۰۴ / کرونا / ویروس کرونا / دیپلماسی / تحریم / محمد جواد ظریف / رایزنی های دیپلماتیک ایران برای مقابله با کرونا / پرونده | پیشنهادهایی برای پیشگیری از کرونا / مجله تصویری کرونا / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها / هراس جهانی از ویروس کرونا
دیپلماسی کرونا و رنج تحریم
این روزها که بخش‌های مختلفی از حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در شرایط تعطیلی هستند اما دستگاه دیپلماسی ایران روزهای پرکاری را تجربه می‌کند.
ظهور هنجارهای جدید اجتماعی با سرایت بیماری  COVID-۱۹
۱۳۹۸/۱۲/۲۳ / ویروس کرونا / شیوع ویروس کرونا / تغییر رفتار / مناسبات اجتماعی
ظهور هنجارهای جدید اجتماعی با سرایت بیماری  COVID-۱۹
حسن فتاحی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: بی تردید پیامدهای اجتماعی کرونا نیز دارای جنبه های مثبت و منفی است. اما تفوق جنبه های منفی مانند ایجاد گسل های اجتماعی و بیشینه سازی تفردگرایی در کنار فرهنگ انزواگرایانه مدرنیسم و دنیای صنعتی، بیش از پیش انسان ها را از هم دور می سازد و بنا به قول فردیناند تونیس جامعه شناس، روابط را بیش از پیش حسابگرانه می سازد و این همان چیزی است که معیارهای مهرورزی، نوعدوستی و انسان مداری را تحت الشعاع قرار می دهد. پیامدهای جهانی اقتصادی و سیاسی ظهور کرونا نیز  به زودی از راه خواهند رسید. شاید برای نخستین باز پیامدهای – نوعاً - دراز مدت فرهنگی و اجتماعی از پیامدهای سیاسی و اقتصادی رخدادها پیشی گرفته اند.
آیا رایزنی‌های شمخانی عراق را از بن‌بست سیاسی خارج می‌کند؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۲ / عراق / ایران و عراق / سفر شمخانی به عراق / عادل عبدالمهدی / امنیت عراق / ویروس کرونا
آیا رایزنی‌های شمخانی عراق را از بن‌بست سیاسی خارج می‌کند؟
فاطمه سیاحی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: درحالی‌که برخی افراد و رسانه‌ها این‌گونه سفرها و دیدارهای دوجانبه بین مسئولان ایرانی و عراقی را مداخله‌جویانه قلمداد می‌کنند اما در عمل و تا به اینجای کار همکاری‌ها و همفکری‌ها چه در سطوح امنیتی – سیاسی و چه در حوزه‌های اقتصادی – فرهنگی متضمن دستاوردهای مثبت برای هر دو کشور بوده است. در فهم ماهیت همکاری‌های تهران – بغداد درک این نکته ضروری‌ست که عراقِ امن و باثبات، کمک شایانی به امنیت و رشد ایران خواهد داشت. ایران همواره با تاکید بر نقش مهم عراق در ثبات غرب آسیا، کمک به ارتقاء دیپلماسی منطقه‌ای بغداد و افزایش مستمر همکاری‌های مشترک در حوزه‌های مختلف، به دنبال تقویت این کشور بوده است.
تاکید شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اقدامات بازدارنده علیه کشتار مسلمانان هند
۱۳۹۸/۱۲/۱۶ / ویروس کرونا / سید سعیدرضا عاملی / شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاکید شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اقدامات بازدارنده علیه کشتار مسلمانان هند
تهران-ایرنا- دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن محکومیت کشتار مسلمانان هند بر لزوم عکس‌العمل قاطع و بازدارنده علیه این جنایات از جانب همه نهادهای مسوول از جمله دستگاه دیپلماسی کشور تاکید کرد.
قابلیت‌های مغفول دیپلماسی فرهنگی پایتخت
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
قابلیت‌های مغفول دیپلماسی فرهنگی پایتخت
ایمان مهدی‌زاده ـ  پژوهشگر توسعه پایدار پایتخت‌ها سمبل و نماد دیپلماسی هر کشور به شمار می‌آیند. اغلب پایتخت‌ها مسئول روابط و دیپلماسی در عرصه سیاست محسوب می‌شوند. در بعضی کشورها، پایتخت‌ها مرکز تعامل آن کشور در عرصه فرهنگ با مردم دنیا به‌حساب نمی‌آیند و صرفا کارکرد سیاسی دارند که آنکارا نمونه بارز آن است. تعاملات فرهنگی و روابط با مردم دنیا بیشتر در استانبول که شهری با قدمت و فرهنگ بیشتر است، انجام می‌شود و مثال همسایه‌مان در کشورهای بسیاری رایج است؛ حتی آمریکا. پایتخت‌های محدودی اما مانند پاریس، …
نشست «بازتعریف روابط فرهنگی بین‌المللی ایران» برگزار می‌شود
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی / گام دوم انقلاب / ابوذر ابراهیمی ترکمان / دیپلماسی فرهنگی
نشست «بازتعریف روابط فرهنگی بین‌المللی ایران» برگزار می‌شود
نشست «بازتعریف روابط فرهنگی بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران» بر مبنای «بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» روز یکشنبه ۴ اسفند در سازمان فرهنگ و ارتباطات برگزار می‌شود.
ظریف در دیدار با رئیس سازمان سینمایی: دیپلماسی فرهنگی در ایجاد درک مشترک میان ملتها موثر است
۱۳۹۸/۱۱/۱۷
ظریف در دیدار با رئیس سازمان سینمایی: دیپلماسی فرهنگی در ایجاد درک مشترک میان ملتها موثر است
شفقنا- وزیر خارجه کشورمان بااشاره به اهمیت دیپلماسی فرهنگی در ایجاد مفاهمه و درک مشترک میان ملتها، بر نقش سینما در ایجاد زبان مشترک تاکید کرد. به گزارش مهر، حسین انتظامی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان...
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / دیدار ظریف و سینماگران / رئیس سازمان سینمایی / ظریف / محمدجواد ظریف
ظریف بر نقش سینما در ایجاد زبان مشترک تاکید کرد
وزیر خارجه کشورمان بااشاره به اهمیت دیپلماسی فرهنگی در ایجاد مفاهمه و درک مشترک میان ملتها، بر نقش سینما در ایجاد زبان مشترک تاکید کرد.
ایجاد دیپلماسی عزت، شاخصه مهم حرکت اربعین است
۱۳۹۸/۱۱/۱۱ / سرویس زیارت و گردشگری / اربعین ۹۸
ایجاد دیپلماسی عزت، شاخصه مهم حرکت اربعین است
مدیر حوزه علمیه عرفان هرات با اشاره به شاخصه‌های اربعین گفت: شاخصه مهم این حرکت عظیم، ایجاد دیپلماسی عزت است که ما باید امروز در معاملات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خود مورد توجه قرار دهیم.
۱۳۹۸/۱۱/۰۸
تخریب میراث‌ فرهنگی معادل نسل‌کشی فرهنگی است
گروه اجتماعی| نشست تخصصی مراکز فرهنگی میراث مشترک بشری با عنوان «هم‌اندیشی حفاظت از اموال فرهنگی ملت‌ها و میراث جهانی»، صبح روز دوشنبه، هفتم بهمن‌ ماه با حضور مسوولان وزارت میراث فرهنگی، سازمان یونسکو، وزارت امور خارجه و جمعی از هنرمندان در سالن همایش‌های مرکز اسناد در کتابخانه ملی ایران برگزار شد. مهدی حجت، بنیانگذار سازمان میراث فرهنگی در پنل «چالش‌های میراث ‌فرهنگی بشر در جهان امروز» گفت: هر موجودی را به عزیزترین چیزش نسبت می‌دهند، میراث فرهنگی ایران جان ماست. به گزارش «اعتماد»، مهدی حجت در ابتدای این پنل با اشاره به ارزش والای مجموعه میراث فرهنگی ایران، گفت: هر موجودی را به عزیزترین چیزش نسبت می‌دهند. میراث فرهنگی …
موسوی: تهدید ترامپ علیه مراکز فرهنگی غافلگیر کننده نبود
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
موسوی: تهدید ترامپ علیه مراکز فرهنگی غافلگیر کننده نبود
سخنگوی وزارت امور خارجه کشور با تاکید بر اینکه دیپلماسی تهران مبتنی بر هویت فرهنگی و تاریخی است، اظهار داشت: من تعجب نکردم وقتی ترامپ تهدید به حمله علیه مراکز فرهنگی کرد، کشوری که سابقه‌اش شاید یک بیستم تاریخ هفت هزار ساله تمدن ایران نیست.
دیپلماسی ایران مبتنی بر هویت فرهنگی و تاریخی است/ ترامپ جز کاباره و پول چیز دیگری ندیده
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / سخنگوی وزارت امور خارجه / سید عباس موسوی
دیپلماسی ایران مبتنی بر هویت فرهنگی و تاریخی است/ ترامپ جز کاباره و پول چیز دیگری ندیده
سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر هویت فرهنگی و تاریخی است، اظهار داشت: من برخلاف برخی از دوستان، من تعجب نکردم وقتی آقای ترامپ تهدید کرد ۵۲ سایت و مکان در ایران از جمله مراکز فرهنگی و تمدنی را مورد هدف قرار می‌دهد. کشوری که سابقه‌اش شاید یک بیستم تاریخ هفت هزار ساله تمدن ایران نیست.
گردشگری وارد ستاد هماهنگی تنظیم روابط اقتصادی خارجی شد
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / گردشگری / دیپلماسی اقتصادی / وزارت خارجه
گردشگری وارد ستاد هماهنگی تنظیم روابط اقتصادی خارجی شد
رئیس اداره دیپلماسی گردشگری وزارت امور خارجه با اعلام تهیه سند راهبردی بین وزارت خارجه و میراث فرهنگی گفت: گردشگری به موضوع ستاد هماهنگی تنظیم روابط اقتصادی خارجی در وزارت خارجه اضافه شد.
ذوالقدر: از طریق دیپلماسی عمومی به دنبال رفع محرومیت ایران از میزبانی آسیا هستیم
۱۳۹۸/۱۰/۲۹
ذوالقدر: از طریق دیپلماسی عمومی به دنبال رفع محرومیت ایران از میزبانی آسیا هستیم
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: در نشست اضطراری کمیسیون فرهنگی مجلس با وزیر ورزش بنا شد تا موضوع رفع محرومیت ایران از میزبانی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا از طریق دیپلماسی عمومی پیگیری شود.
تهدید ترامپ فرصتی تاریخی برای فعال کردن دیپلماسی فرهنگی ایران است
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / بهمن نامور مطلق / دیپلماسی فرهنگی / میراث جهانی یونسکو / دونالد ترامپ
تهدید ترامپ فرصتی تاریخی برای فعال کردن دیپلماسی فرهنگی ایران است
نامورمطلق می‌گوید که سخنان غیرعقلانی ترامپ در هدف قرار دادن میراث فرهنگی یک فرصت تاریخی برای ماست تا با فعال کردن دیپلماسی فرهنگی‌مان جهان را متحد سیاسی خود کنیم.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸
اخبار روز
جواد ظریف در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان:  ‏ تهدیدهای ترامپ ما را نخواهد ترساند وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگویی اختصاصی، مواضع کشورمان را درباره اقدامات تروریستی ‏اخیر آمریکا علیه ایران بیان کرد.محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، سه‌شنبه در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان تصمیم دونالد ‏ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را برای صادر کردن دستور حمله پهپادی به سردار قاسم سلیمانی و به ‏شهادت رساندن او  «اقدام تروریستی یک کشور» تلقی کرد‎. ظریف گفت تصمیم ترامپ برای ‏خروج از توافق هسته‌ای و در پیش گرفتن سیاست‌های سخت‌گیرانه علیه ایران، ثبات را در خاورمیانه ‏از بین برد و هشدار داد که اگر آمریکا رویه خود را عوض …
مشاور رئیس‌جمهور: بُرندگی دیپلماسی فرهنگی بیشتر از دیپلماسی سیاسی است
۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / اشرف بروجردی / دیپلماسی سیاسی / کشورهای عضو اکو
مشاور رئیس‌جمهور: بُرندگی دیپلماسی فرهنگی بیشتر از دیپلماسی سیاسی است
شفقنا- مشاور رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با اشاره به مشترکات فرهنگی بین کشورهای عضو اکو گفت: این قرابت‌های فرهنگی فرصت مغتنمی برای سیاستگذاران و پویندگان عرصه سیاست است چون دیپلماسی فرهنگی می‌تواند حرف برنده‌تری از دیپلماسی سیاسی داشته باشد. به گزارش ایسنا، اشرف بروجردی در مراسم معارفه رئیس جدید موسسه فرهنگی اکو که امروز دوشنبه (۹ […]
جام ملت های اکو، راهی برای همدلی مردم منطقه
۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / موسسه فرهنگی اکو / معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه
جام ملت های اکو، راهی برای همدلی مردم منطقه
به دنبال انتصاب رئیس جدید موسسه فرهنگی اکو، معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ایران بر برگزاری مسابقات ورزشی و تشکیل جام ملت‌های اکو و همچنین ضرورت آشنایی مردم منطقه با جاذبه‌های گردشگری کشورهای منطقه تاکید کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۹
برندسازی «موسیقی فجر» در حوزه بین‌الملل
مدیر کمیته امور بین‌الملل سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های انجام‏گرفته این بخش، از تلاش برای برندسازی «موسیقی فجر» در رویدادهای جهانی سخن گفت.اردوان جعفریان، مدیر کمیته امور بین‌الملل سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، در گفت‌وگو با مهر ضمن اشاره به تازه‌ترین فعالیت‌های انجام گرفته در این بخش بیان کرد: طی این مدتی که در ستاد اجرایی جشنواره موسیقی فجر حضور پیدا کردم نهایت تلاش را انجام دادیم تا با دعوت از گروه‌های شاخص حوزه بین‌الملل به موضوع برندسازی موسیقی فجر در خارج از مرزها کمک کنیم. قطعاً تداوم این حرکت باعث شاخص شدن جشنواره موسیقی فجر می‌شود. ضمن اینکه چنین شرایطی موجب آن خواهد شد که با این افزایش اعتبار گروه‌های خارجی نیز انگیزه بیشتری برای حضور در این رویداد داشته …
سیاست اصلی ما همکاری ایران با شبکه‌های نخبگانی در سراسر دنیا است
۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / استانی-علمی و آموزشی / چهارمین مجمع دانشگاههای ایران و جهان عرب / دانشگاه فردوسی مشهد
سیاست اصلی ما همکاری ایران با شبکه‌های نخبگانی در سراسر دنیا است
سرپرست مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: سازمان ما متولی دیپلماسی فرهنگی نظام جمهوری اسلامی بوده و یکی از سیاست‌های اصلی سازمان این است که بین نخبگان، اندیشمندان، دانشگاهیان و دانشگاه‌های کشورهای مختلف شبکه‌هایی را ایجاد کند و همکاری ایران را با شبکه‌های نخبگانی در سراسر دنیا توسعه دهد.
برگزاری نشست هم‌اندیشی شهرهای دوستدار کتاب
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / نشست هم‌اندیشی شهرهای دوستدار کتاب / محسن جوادی / علی‌اصغر سیدآبادی
برگزاری نشست هم‌اندیشی شهرهای دوستدار کتاب
در نشست هم‌اندیشی شهرهای دوستدار کتاب، درباره برنامه‌های توسعه کتاب‌خوانی، استفاده از ظرفیت‌های شهرهای کوچک و رستاها برای توسعه شبکه کتاب‌خوانی، لزوم دیپلماسی فرهنگی در میان شهرهای کشور و واگذاری جشنواره‌ها به نهادهای مردمی سخن گفته شد.
امضای تفاهمنامه همکاری بین خانه فرهنگ ایران و دانشگاه فرهنگ لاهور
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / پاکستان / ایران / دیپلماسی فرهنگی
امضای تفاهمنامه همکاری بین خانه فرهنگ ایران و دانشگاه فرهنگ لاهور
تفاهمنامه همکاری فرهنگی بین خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور و مؤسسه دانشگاهی فرهنگ و هنر لاهور (IAC) به امضاء رسید.
نماینده تبریز: اختصاص ردیف بودجه مجزا برای شبکه‌های برون مرزی کشور یک ضرورت است
۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / شبکه‌های برون مرزی / صدا و سیما / محمد اسماعیل سعیدی
نماینده تبریز: اختصاص ردیف بودجه مجزا برای شبکه‌های برون مرزی کشور یک ضرورت است
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت شبکه های برون مرزی صداوسیما برای دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی، اختصاص ردیف بودجه مجزا برای این شبکه ها را ضروری خواند.
وزیر ارشاد: تمدن‌سازی نوین اسلامی نیازمند تقویت دیپلماسی فرهنگی است
۱۳۹۸/۱۰/۰۳
وزیر ارشاد: تمدن‌سازی نوین اسلامی نیازمند تقویت دیپلماسی فرهنگی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تمدن‌سازی نوین اسلامی نیازمند تقویت دیپلماسی فرهنگی و توسعه روابط خارجی است. جریان پژوهش در روابط خارجی و دیپلماسی فرهنگی باید از ترکیب روش‌های مختلف استفاده کند.
۱۳۹۸/۱۰/۰۳
به همه خانواده‌های آسیب‌دیده حوادث آبان سرکشی شده است
سخنگوی دولت با اعلام اینکه دادستانی مرجع اعلام تعداد کشته‏شده‌های آبان‏ماه با جزئیات شده است، گفت: به همه خانواده‌های آسیب‏دیده حوادث آبان سرکشی شده است .به گزارش ایسنا، علی ربیعی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران با اشاره به سفر اخیر روحانی به مالزی و ژاپن، این سفرها را حائز اهمیت خواند و گفت: این سفرها و سطح دیدارها و مذاکرات نشان‌دهنده آن بود که دیپلماسی فعال و سازنده دولت همچنان با قدرت ادامه دارد و هیچ‌گاه روندهای دیپلماتیک و گفت‌وگو‏محور برای توسعه کشور و ارتقای جایگاه ایران در دنیا، تعطیل نخواهد شد.سخنگوی دولت در ادامه با یادآوری اینکه سفر رئیس‌جمهوری به ژاپن در نودمین سال روابط سیاسی دو کشور نیز اهمیت ویژه‌ای داشت، خاطرنشان کرد: علی‌رغم برخی حاشیه‌سازی‌ها، این سفر در راستای گسترش همکاری‌های …
نتایج پژوهش‌ها نباید مبهم و تکراری باشد/ پژوهش به نقد زنده است
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / سیدعباس صالحی
نتایج پژوهش‌ها نباید مبهم و تکراری باشد/ پژوهش به نقد زنده است
ایلنا: وزیر ارشاد بر ضرورت مشارکت فراملی در پژوهش‌های روابط خارجی به‌ویژه دیپلماسی فرهنگی تاکید کرد.
کمال پژوهش در نقد است/راه اندازی جایزه ملی پژوهش در روابط خارجی
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی / ابوذر ابراهیمی ترکمان / سید عباس صالحی / علی اکبر ولایتی / وزارت امور خارجه ایران / هفته پژوهش / رایزنی فرهنگی
کمال پژوهش در نقد است/راه اندازی جایزه ملی پژوهش در روابط خارجی
صالحی در مراسم بزرگداشت هفته پژوهش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر ضرورت دیپلماسی فرهنگی و لزوم پژوهش‌ها در این حوزه تاکید کردند. جایزه ملی پژوهش در روابط خارجی نیز در این مراسم معرفی شد.
تاکید ایران و اسلوونی بر توسعه دیپلماسی عمومی
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / سید عباس صالحی / سید مجتبی حسینی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / هنرهای تجسمی / معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / رسانه / اسلوونی / سینما / تئاتر / موسیقی
تاکید ایران و اسلوونی بر توسعه دیپلماسی عمومی
تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سفیر اسلوونی در تهران دیدار و دو طرف بر توسعه و گسترش دیپلماسی عمومی و همکاری‌های فرهنگی و هنری تاکید کردند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۵
سکانداری مصر برای تربیت مربی زبان فارسی در جهان عرب / تعطیلی تولید فکر و فرهنگ نتیجه عمل‌زدگی مسئولان است
محمد میرکیانی می‌گوید: در سایه ضعف دیپلماسی فرهنگی ایران مصر به مرکز تربیت مربیان زبان فارسی در جهان عرب تبدیل شده است،‌ این مربیان با استفاده از زبان فارسی فرهنگ خودشان را تبلیغ می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۲ / استانی-سیاسی
تبریز قابلیت تبدیل شدن به مرکز دیپلماسی منطقه را دارد
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت‌های کم‌نظیر استان برای توسعه مراودات تجاری و اقتصادی و روابط علمی و فرهنگی با کشورهای همسایه، گفت: تبریز قابلیت تبدیل شدن به مرکز دیپلماسی منطقه را دارد و تحقق این موضوع یکی از اولویت‌های مدیریت استان است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۳
گزارش| نگاهی به دیپلماسی فعال قطر در آسیای مرکزی
طی ماه‌های اخیر کشور قطر توسعه مناسبات خود را با قزاقستان عمدتا در مسائل اقتصادی، ازبکستان در مسائل سیاسی و تاجیکستان در حوزه مسائل فرهنگی توسعه داده است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۶
ضرورت تدوین قوانین مدون برای نقش‌آفرینی بسیج در توسعه گردشگری
در نشست بررسی نقش بسیج در توسعه گردشگری و صنایع دستی بر استفاده این نهاد مردمی از ظرفیت‌های میراث فرهنگی برای تقویت دیپلماسی عمومی تأکید شد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / ایران و ترکیه / رجب طیب اردوغان / حزب عدالت و توسعه / ترکیه / اروپا / روابط ترکیه و اروپا / ترکیه و غرب
از ترکیه دشمن نسازیم!
بهاء الدین بازرگانی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: ترکیه در جریان جنگ تحمیلی و در تحریم های آمریکایی و بین المللی تامین کننده حیاتی ترین نیازهای ما بوده و هست. ترکیه هنوز خیلی بیش از دیگر همسایگان، خصوصا، همسایگان عرب جنوبی، دارای مناسبات متعادل و پایدار و اشتراکات تمدنی، فرهنگی و دینی با ماست. رویکردهای حسن همجواری و وجدان سیاسی آنها در قیاس با دیگر همسایگان، با ما بیشتر است. ترک‎ها دموکراسی دارند، پلورالیسم سیاسی و اجتماعی و نظامات پارلمانی در ترکیه حاکمیت دارد، جامعه مدنی ترکیه با تکیه بر عنصر کار و تجارت و بدون دسترسی به منابع خام زیرزمینی شکل گرفته و نضج پیدا کرده است. ترکها بیش از همه همسایگان دارای سوابق دولت – ملتی هستند. رهبران دیروز و امروز حزب عدالت از اسلام‌گرایی دوران …
۱۳۹۸/۰۹/۰۴
توجه ویژه شهرداری گرگان به دیپلماسی شهری
شهردار گرگان گفت: توجه به دیپلماسی شهری به ویژه در حوزه بین‌المللی با انعقاد اولین تفاهمنامه خواهرخواندگی با شهر گوانگجو در کشور چین نویدبخش توسعه شهری متوازن و پیشرفت روز افزون شهر گرگان است.به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط عمومی شهرداری گرگان، عبدالرضا دادبود امشب در دیدار سفرای 10 کشور مختلف در حاشیه جشنواره بین‌المللی اقوام ایران زمین، اظهار کرد: گرگان شهری بزرگ در شمال ایران و شهری زیبا در کشور ما محسوب می‌شود.وی ادامه داد: طبیعت چشم نواز و جاذبه‌های بی‌شمار آن می‌تواند هر میهمانی را به خود جذب کند و به همین دلیل یک شهر گردشگر پذیر است.شهردار گرگان گفت: گرگان قطب تجارت منطقه‌ای محسوب می‌شود و در این شهر زیبا بافت تاریخی دیدنی، طبیعت دلنشین و آب و هوای دلچسب فضای بسیار خوبی را برای گردشگری …
۱۳۹۸/۰۸/۲۹
ایران رتبه 45 گردشگری در جهان
به‌گزارش میراث‌آریا، ولی تیموری، معاون گردشگری کشور در نشست رونمایی از اقلام تبلیغاتی برای کشورهای هدف با بیان چالش‌های اصلی گردشگری کشور در ابعاد بین‌المللی همچون پدیده ایران‌هراسی و شرح وظایف سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: «تصمیم گرفتیم با وزارت امورخارجه بسته دیپلماسی فرهنگی را تهیه کنیم و نهایتا در بهمن‌ماه گذشته تفاهم‌نامه‌ای را با آنها در جهت تبلیغات بازاریابی و معرفی ایران اسلامی امضا کردیم.» تیموری افزود: «موضوعات این تفاهم‌نامه شامل استفاده از ظرفیت دفاتر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای معرفی گردشگری ایران و استفاده از ظرفیت برگزاری روزهای گردشگری است. همچنین دسترسی به اطلاعات گردشگری که برای فعالیت‌های بازاریابی به آن احتیاج داریم …
۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / شیراز / حافظ / آلمان / شهرداری شیراز
هفته فرهنگی آلمان، فرصتی برای شناساندن ظرفیت‌های شیراز
شیراز-ایرنا-شهردار شیراز گفت: برگزاری هفته فرهنگی آلمان در شیراز، فرصت مناسبی برای تقویت دیپلماسی فرهنگی ایران و آلمان و همچنین شناساندن ظرفیت‌های بین‌المللی شیراز است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / اربعین 98 / امام خمینی(ره) / موکب / عراق / ایران / مهاجرین افغانستانی / پاکستان / انقلاب اسلامی ایران
تحقق رؤیایت مبارک پیرمرد/ آرمانگرایان جهان متحد شدند
بی‌نیاز به دستگاه پرمدعای دیپلماسی که اولویت‌های دیگری مثل بازی‌های «برد- برد» دارد و بی وابستگی به فعالیت‌های رسانه‌ای، فرهنگی و هنری انقلاب؛ تیر کمان خمینی(ره) همچنان در حال حرکت است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۵
برگزاری هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس وزارت خارجه قرقیزستان+تصاویر
هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس وزارت امور خارجه قرقیزستان در آکادمی دیپلماسی این کشور با حضور مقامات سیاسی، فرهنگی و علمی قرقیز برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / سینمای مستند / سینمای ایران / سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت / فیلم مستند
از آخرین وضعیت فیلم پرسروصدای «لاله» تا تغییر جشنواره سینما حقیقت
انتشار شیوه‌نامه حمایتی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، توضیح درباره آخرین وضعیت فیلم «لاله»، توجه به دیپلماسی فرهنگی و تغییر فرم برگزاری جشنواره سینما حقیقت از جمله مباحثی بودند که محمد حمیدی مقدم در نخستین نشست خبری خود بیان کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳
برای حفظ شیعه و سنی باید مسیر اعتدال را بپیماییم
وزیر امور خارجه تاکید کرد: خوشبختانه شیعیان در کنار برادران و خواهران اهل سنت همواره نیروی عمده مقابله با افراط و داعشی‏‌گری بوده‏‌اند. البته اندیشه‏‌‏های افراطی، شیعه و سنی نمی‏‌شناسد و برای حفظ شیعه و سنی باید همین مسیر اعتدال را بپیماییم.به گزارش اداره‏کل اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه، محمدجواد ظریف در پیامی برای همایش آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: به دلیل انجام سفر پیش‌بینی نشده نخست‌وزیر پاکستان به تهران نتوانستم در جمع شما عزیزان، دانشجویان، طلاب، فضلا و اندیشمندان حضور پیدا کنم، عذرخواهی کرده و امیدوارم در زمان مناسب دیگری، افتخار حضور در آن دانشگاه نصیب بنده شود.وی با بیان اینکه در نظام جهانی در حال گذار، دولت‏ها به دنبال تغییر جایگاه با هدف تبدیل خواست، اراده و نگرانی …
۱۳۹۸/۰۷/۲۱
ظریف: دیپلماسی فرهنگی و علمی بستر مناسب برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی است
شفقنا- وزیر امور خارجه گفت: در کنار به کارگیری دیپلماسی متعارف و رسمی از سوی دستگاه های مرتبط با روابط خارجی، دیپلماسی فرهنگی و علمی بستر مناسبی برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی فراهم می کند. به گزارش خبرنگار...
۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / مجلس شورای اسلامی / وزارت ورزش و جوانان
تقدیر کمیته دیپلماسی فرهنگی مجلس از وزارت ورزش و جوانان
تهران- ایرنا- کمیته دیپلماسی فرهنگی مجلس شورای اسلامی از وزارت ورزش و جوانان به‌عنوان دستگاهی فعال تشکر کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / باشگاه فرهنگی ورزشی / مشکلات فرهنگی فوتبال / دیپلماسی ورزشی / دیپلماسی عمومی / دیپلماسی فرهنگی / مسئولیت اجتماعی / مسئولیت اجتماعی ورزشکاران
بی‌تفاوتی فرهنگی پرسپولیس، تراکتور و 9 باشگاه دیگر
باشگاه پرسپولیس و 10 باشگاه دیگر لیگ برتری، در اولین جلسه فرهنگی فوتبال که در سازمان لیگ برگزار شد، غایب بودند!
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / امام موسی صدر / دیپلماسی فرهنگی / قدرت نرم
تبیین فرهنگ ارتباطی امام موسی صدر در دست‌یابی به قدرت نرم
تأکید امام موسی صدر بر استقلال بشر و آزادی او و استنباط این نکته از مفهوم خلیفه بسیار لطیف و دارای آثار فراوان است، و در جای‌جای نوشتارها و گفتارهای وی تکرار شده است. برای همین است که امام موسی صدر به آزادی عقیده و آزادگی انسان‌ها سخت پایبند است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶
نفوذ نـرم روس‌ها در آمریکـا
پوتین با استفاده از «قدرت نرم» و دیپلماسی فرهنگی به دنبال افزایش نفوذ در آمریکا است. وقتی افکار عمومی غرب می‌خواهند به روسیه فکر کنند، پوتین از آنها می‌خواهد که به پوشکین، تولستوی و چایکوفسکی فکر کنند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / مجلس شورای اسلامی / تحریم / ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری / الواح هخامنشی / تخت جمشید / ایالات متحده آمریکا / میراث فرهنگی / کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی / فارس
بازگشت الواح هخامنشی به ایران کار بزرگی است
تهران - ایرنا- سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، گفت: بازگشت ۱۷۸۳ لوح هخامنشی کار بزرگی بود که با وجود تحریم‌های آمریکا و با تلاش‌های خوب وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و دیپلماسی خوب و موفق کشورمان انجام شد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۵
صالحی امیری: از حاشیه‌های ورزش عبور کرده‌ایم
رییس کمیته ملی المپیک گفت: ما در ورزش مرزبندی نداریم و توانستیم از حاشیه ها عبور کنیم. اگر بتوانیم رویدادهای بیشتری را میزبانی کنیم، می توانیم زبان دیپلماسی فرهنگی ورزشی قوی تری داشته باشیم.
۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / رضا صالحی امیری / کمیته ملی المپیک / وزارت ورزش و جوانان
صالحی امیری: ایران می‌تواند قدرت فرهنگی بزرگی در جهان باشد
تهران- ایرنا- رئیس کمیته ملی المپیک در نشست کمیسیون فرهنگی دیپلماسی ورزشی گفت: اگر از ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنیم ایران می‌تواند قدرت فرهنگی بزرگی در جهان باشد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۳ / سازمان اسناد و کتابخانه ملی / مخزن آرشیو / کتاب
غفلت از دیپلماسی آرشیوی
... ایران به لحاظ غنا و پیشینه فرهنگی در موقعیتی فوق‌العاده‌ای قرار دارد، که یکی از این ظرفیت‌ها تاریخ کهن آن است. تاریخ چندهزارساله ایران در میراث فرهنگی مکتوب و مستند آن جلوه دارد و اسناد بی‌شماری در این رابطه حکایت از این ظرفیت مهم فرهنگی دارند که تاکنون مردم و دولتمردان نتوانسته‌اند به دلیل وجود چالش‌های مختلف از آنها به نحو مطلوب در حوزه دیپلماسی آرشیوی استفاده کنند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۰
میراث ناملموس راهگشای دیپلماسی فرهنگی
ایلنا: هم‌زمان با گشایش نمایشگاه عکس «میراث فرهنگی ناملموس و جوانان»، مراسم اعلام نتایج دومین مسابقه بین‌المللی عکاسی و اهدای جوایز به برگزیدگان شامگاه چهارشنبه ۱۰ مهر ماه در مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / اصفهان / استانی-فرهنگی و هنری / دیپلماسی فرهنگی
در دیپلماسی فرهنگی متوقف به اصفهان نشده‌ایم
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان گفت: در دیپلماسی فرهنگی متوقف به اصفهان نشده‌ایم، چراکه فرهنگ منحصر به مرزهای جغرافیایی و قراردادی نیست و چاره‌ای نداریم که پای خود را از اصفهان فراتر بگذاریم.
۱۳۹۸/۰۷/۰۷ / انتشارات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی / خوی / همایش بین المللی شمس
«شمس» محور دیپلماسی فرهنگی در ایران قرار بگیرد
ارومیه- ایرنا- رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ایران گفت: شمس تبریزی می‌تواند محور فرهنگ گفت‌ و گو و دیپلماسی‌ فرهنگی در ایران، جهت نیل به توسعه این کشور قرار بگیرد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۴
دستگاه دیپلماسی درباره حوادث کشمیر و وضعیت شیخ‌ زکزاکی فعالانه رفتار کند
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از وزارت خارجه خواست درباره حوادث کشمیر و وضعیت شیخ زکزاکی فعالانه رفتار کرده و اقدامات لازم را انجام دهد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۴ / سید عباس صالحی / کارآمدی دولت / فرهنگ و ارشاد اسلامی
امضای ۲۰ سند جدید فرهنگی با دیگر کشورها در دست اقدام است
اصفهان -ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امضای ۲۰ سند جدید فرهنگی و هنری در راستای توسعه دیپلماسی فرهنگی با دیگر کشورها در دست اقدام است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۴ / حسن روحانی / دستاورد مذاکره / دولت روحانی / مذاکرات برجام
روحانی: قطعنامه‌های آمریکا را مانند بتی که ابراهیم شکاند، تخریب کردیم/ دست قدرت و دیپلماسی باید باهم باشد
رئیس جمهور گفت: اشتباه می‌کنند کسانی که فکر می‌کنند یک دست بس است بلکه باید از هم قدرت نظامی و اقتصادی و فرهنگی و سیاسی استفاده کنیم؛ باید مذاکره کنیم و حرف بزنیم و راه‌حل پیدا کنیم و مشکل را حل کنیم. بعد از مذاکره به جای ۱ میلیون بشکه نفت، بیش از ۲.۸ میلیون بشکه نفت صادر کردیم و قطعنامه‌هایی که آمریکا ۳۰ سال برای آن زحمت کشیده بود را تخریب کردیم؛ مانند بتی که حضرت ابراهیم شکاند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۴ / ایرنا / روحانی
روحانی: منافع ملی را با قدرت و دیپلماسی تامین کنیم
تهران- ایرنا- رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه برای حفظ منافع ملی باید با هر دو دست قدرت و دیپلماسی کار کنیم، خاطرنشان کرد: برای حل و فصل مشکلات باید از قدرت نظامی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی خود استفاده کنیم.
۱۳۹۸/۰۵/۲۷ / مهمترین اخبار سیاسی ایسنا / تجمعات اعتراضی / نفتکش گریس 1 / ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج از کشور / معاهده عدم تعرض
گریس۱ در مسیر مدیترانه/کاهش ۳۸درصدی تجمعات اعتراضی/تاکید ظریف بر دیپلماسی فعال و...
کاهش ۳۸درصدی تجمعات اعتراضی در سال جاری/ هشدار احمد توکلی نسبت به رشد پدیده حاشیه نشینی در اطراف شهرها/ شکایت کمیسیون فرهنگی مجلس از دولت/ احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور/ ارزیابی یک حقوقدان از دادگاه‌های ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی و... از جمله گزیده اخبار سیاسی ایسنا در روز یکشنبه، بیست و هفتم مرداد ماه ۱۳۹۸ است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۶
جزیره کیش باید به پایگاه دیپلماسی فرهنگی و ورزشی کشور تبدیل شود
کیش - ایرنا - مسئولان ورزشی و فرهنگی کشور و مدیرعامل منطقه آزاد کیش در نشستی مشترک ضمن بررسی طرح برگزاری اولین دروه مسابقات فرهنگی - ورزشی جام اکو و آسیای میانه بر لزوم تبدیل کیش به پایگاه دیپلماسی فرهنگی و ورزشی کشور تاکید کردند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۶
گزارشی از برنامه «سینما و دیپلماسی فرهنگی»/ ترویج اندیشه‌های ضد ایرانی در سینمای غرب
سینما محفلی برای نمایش قدرت سیاسی کشورها و خط و مشی از دیپلماسی فرهنگی در جهان است. در این میان چتر سلطه آمریکا بر سیاست گذاری جشنواره‌های فیلم خارجی، منجر به تسلط بر دیپلماسی کشورها شده و با سیاه نمایی تاریخ، اندیشه‌هایی ضد ایرانی را ترویج می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۳
محبوبیت زدایی از سرمایه های اجتماعی
روز گذشته حشمت الله فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت که مشکل تعطیلی برنامه 90 محبوبیت عادل فردوسی‌پور بوده است. این خبر البته از چند منظر قابل بررسی است. فردوسی‌پور به عنوان یک چهره جوان، بدون هیچ رانتی پا به صدا و سیما گذاشت و توانست در یک روند منطقی و به دور از هیچ زد وبندی در مسیر پیشرفت و محبوبیت قرار بگیرد. آن‌چه این خبر را بیش از همه مهم می‌کند نقش کلید واژه محبوبیت در حذف عادل فردوسی‌پور است که بانی آن رئیس جدید شبکه سه (از بستگان یکی از چهره‌های سیاسی) شد. این رویکرد را اگر بخواهیم به عنوان یک پدیده فراگیر در سپهر اجتماعی کشور بررسی کنیم، کمترین تبعات این نوع از برخودها بی‌انگیزه کردن سرمایه‌های اجتماعی است. نکته در این است که برنامه 90 در سال گذشته مصرانه بر روی …
۱۳۹۸/۰۴/۳۱
50 واحد تولیدی در آذربایجان شرقی راه‌اندازی شد
تبریز - فلاح: استاندار آذربایجان شرقی با اعلام اینکه امسال ۵۰ واحد تولیدی با ۳۶۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در استان راه‌اندازی شده است، گفت: مهم‌ترین سرمایه هر منطقه، نیروی انسانی آن است و متولیان توسعه نیز در واقع از مهم‌ترین منابع سرمایه هستند.محمدرضا پورمحمدی در آئین گرامی‌داشت روز ملی صنعت و معدن در تبریز، تاکید کرد: سرمایه‌گذاری در پرورش نیروهای متخصص موجب پیشرفت است و در حقیقت فرهنگ، دانش و نیروی انسانی است که انسان و جامعه را به توسعه سوق می‌دهد.وی با بیان اینکه اراده و عزم جمعی نیز از دیگر شاخص‌های توسعه است، ادامه داد: مجمع مشورتی آذربایجان شرقی اکنون ۱۴۰ نفر عضو دارد که کارگروه‌های مختلفی در ذیل آن تشکیل شده و با حضور مشاوران متخصص در حکم اتاق فکر استان است.استاندار آذربایجان شرقی …
۱۳۹۸/۰۴/۲۹ / کنسرت یوگنی گرینکو در ایران / دیپلماسی فرهنگی / سیدمحمد طباطبائی
کاش آقای ظریف می‌گفت ...
«در دیپلماسی فرهنگی به همان میزان که باید برای حضور در دیگر کشورها فکر کرد لازم است برای حضور هنرمندان دیگر کشورها در ایران هم برنامه‌ریزی داشت. حضور فرهیختگان و هنرمندان شاخص بین‌المللی می‌تواند به ارائه تصویر صحیح از ایران کمک کند. این همه موجب می‌شود تا زمینه برای فعالیت مسئولان سیاست خارجی کشور در عرصه دیپلماسی مناسب‌تر باشد و به اصطلاح آن‌ها با مُشت پُر وارد عرصه شوند.»
۱۳۹۸/۰۴/۲۹ / شورای شهر‌ / کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان / شورای شهر اصفهان / إیران
دیپلماسی شهری بهسازی و توسعه روابط بین ملت‌ها را هدف قرار می‌دهد
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: مزیتی که دیپلماسی شهری در معرفی یک کشور به جهان دارد، دیپلماسی دولتی ندارد چراکه سیاست به دلیل منفعت طلبی‌ها شدیداً در دیپلماسی دولتی دخیل است و به تبع آن نمی‌تواند ارتباطات موثری را جهت تبادلات فکری، فرهنگی و اجتماعی برقرار کند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴ / ثبت موزه علی اکبر صالحی
ثبت موزه علی اکبر صالحی با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی
موزه علی اکبر صالحی به نام موزه ملت با حضور دکتر علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور، زاهدی، استاندار قزوین، خادم قائمی، مدیر کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی و جمعی از مسئولین شهر قزوین در سرای سعدالسلطنه این شهر به ثبت میراث فرهنگی رسید.
۱۳۹۸/۰۴/۱۰ / اشرف بروجردی / سازمان اسناد و کتابخانه ملی
دیپلماسی «سیاسی» تغییر می‌کند، اما «فرهنگی» نه
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران معتقد است: دیپلماسی سیاسی تغییر می‌کند اما دیپلماسی فرهنگی در ملت‌ها هیچ‌گاه تغییر نمی‌کنند، بنابراین نقشی تعیین کننده در عرصه‌های بین‌المللی دارند، که این می‌تواند به بهبود هر جامعه کمک کند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •