دوشنبه, ۱۶ تیر, ۱۳۹۹ / 6 July, 2020
رآکتور هسته ای
تولید سریع واکسن‌های ارزان با باکتری راکتورهای هسته‌ای
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / واکسن / باکتری / رآکتور هسته ای
تولید سریع واکسن‌های ارزان با باکتری راکتورهای هسته‌ای
یک باکتری که اولین بار در سال ۱۹۵۶ در راکتورهای هسته‌ای شناسایی شد، برای تولید سریع واکسن‌های ارزان قابل استفاده است.
راز هسته ای صالحی که عاملان تحریم را کیش و مات می کند
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / ایران و امریکا / عدم تمدید تحریم های هسته ای / مایک پمپئو / خروج امریکا از برجام / پلوتونیوم / تولید پلوتونیوم / رآکتور اراک
راز هسته ای صالحی که عاملان تحریم را کیش و مات می کند
علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در بهمن ۹۷ درباره روش ایران برای سیمان ریختن در لوله های «کالاندریا»ی رآکتور اراک، برای نخستین بار از یک راز سرپوشیده در اجرای برجام پرده برداشته بود که به گفته او «فقط یک نفر دیگر» یعنی رهبر معظم انقلاب از آن اطلاع داشته است: «ما مشابه این لوله ها را هم خریداری کرده بودیم. اما من آن زمان نمی توانستم این را اعلام کنم. این موضوع را فقط یک نفر در ایران می دانستند که بالاترین مقام ارشد نظام هستند و کس دیگری نمی دانست... در این زمینه ما یک سری لوله هایی به قطر ۲-۳ سانتیمتر و با طول ۳-۴ متر خریداری کردیم. (دربرجام) گفته شد که در لوله های کالاندریای اراک سیمان ریخته شود و ما هم پذیرفتیم اما دیگر اعلام نکردیم که مشابه این لوله ها را هم داریم چرا که اگر …
آمریکا: ایران نخواهد توانست رآکتور اراک را به شکل سابق خود به کار اندازد
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
آمریکا: ایران نخواهد توانست رآکتور اراک را به شکل سابق خود به کار اندازد
کریستوفر فورد ، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در زمینه منع گسترش سلاح های هسته ای اعلام کرد بعید است ایران بتواند راکتور اراک را به شکل سابق خود به کار اندازد که می شد در آنجا پلوتونیوم تسلیحاتی تولید کرد.
ترور و جنایت بدون ‌مرز رژیم کودک‌کش اسرائیل
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / خاورمیانه / تل آویو / تل‌آویو / شارون / یاسر عرفات / رژیم کودک کش اسرائیل / اسراییل / اسرائیل / دولت عراق / یاسرعرفات
ترور و جنایت بدون ‌مرز رژیم کودک‌کش اسرائیل
یکی از افسران موساد در آن زمان گفت: «انفجار ماشین‌ها و ویرانی کل خیابان را از دور می‌دیدم. ما به لبنانی‌ها یاد می‌دادیم ماشین بمب‌گذاری‌شده تا چه حد کارایی دارد.
تولید قلب راکتور هسته‌ای با چاپگر سه بعدی
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / چاپگر سه بعدی / رآکتور هسته ای / ایالات متحده آمریکا
تولید قلب راکتور هسته‌ای با چاپگر سه بعدی
آزمایشگاه ملی اوک ریج وابسته به وزارت انرژی آمریکا از تولید نمونه اولیه قلب راکتور هسته‌ای با استفاده از چاپگر سه بعدی خبر داده است.
مهم ترین اخبار امروز/ از قرنطینه ی منطقه میانکاله در شمال ایران و ممنوعیت شکار و صید و راه اندازی اولین رآکتور هسته ای کشورهای عربی توسط امارات تا ابتلای ۷۰ هزار نفر به ویرووس کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد جهان
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
مهم ترین اخبار امروز/ از قرنطینه ی منطقه میانکاله در شمال ایران و ممنوعیت شکار و صید و راه اندازی اولین رآکتور هسته ای کشورهای عربی توسط امارات تا ابتلای ۷۰ هزار نفر به ویرووس کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد …
شفقنا- خبرهای امروز از قرنطینه ی منطقه میانکاله در شمال ایران و ممنوعیت شکار و صید و راه اندازی اولین رآکتور هسته ای کشورهای عربی توسط امارات تا ابتلای 70 هزار نفر به ویرووس کرونا و تاثیر آن بر...
کشف یک قارچ عجیب در چرنوبیل! (+تصاویر)
۱۳۹۸/۱۱/۲۵
کشف یک قارچ عجیب در چرنوبیل! (+تصاویر)
به دنبال یک آزمایش ایمنی در یکی از رآکتورهای هسته ای متداول شوروی سابق رنجیره ای از واکنش های کنترل نشده ایجاد شد که در نهایت انفجار رآکتور هسته ای شماره 4 در نیروگاه اتمی چرنوبیل را به همراه داشت.
محافظت از انسان در برابر رادیواکتیو با قارچ چرنوبیلی!
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / تحقیقات علمی / چرنوبیل / رآکتور هسته ای / قارچ
محافظت از انسان در برابر رادیواکتیو با قارچ چرنوبیلی!
محقق ناسا سعی دارد با تحقیق بر قارچ هایی که پس از واقعه چرنوبیل روی راکتورهای هسته ای روییده و در برابر اشعه رادیواکتیو مقاوم است، دارویی برای محافظت از انسان دربرابر اشعه های خطرناک بسازد.
راکتورهای هسته ای در امارات راه اندازی شد
۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / راکتورهای هستــه‌ ای / امارات متحده عربی
راکتورهای هسته ای در امارات راه اندازی شد
فارس نوشت: مؤسسه انرژی هسته‌ای «الامارات» اعلام کرد رآکتور اول نیروگاه انرژی اتمی براکه پس ارزیابی‌های اولیه آماده بهره‌برداری است.
نیاز کشور به راکتور تحت فشار تأمین شد
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / رآکتور هسته ای / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری / بومی سازی / شرکت دانش بنیان
نیاز کشور به راکتور تحت فشار تأمین شد
یک شرکت دانش‌بنیان در کشور توانسته توانایی تولید چندین مدل از راکتورهای تحت فشار به منظور انجام واکنش‌های شیمیایی را کسب کند و نیاز صنعت و مراکز علمی کشور به این تجهیز مهم را برطرف کند.
استفاده از دستگاه شوک برای پاکسازی آلاینده‌های هسته‌ای
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / انرژی هسته ای / رآکتور هسته ای / دانشگاه ام آی تی
استفاده از دستگاه شوک برای پاکسازی آلاینده‌های هسته‌ای
محققان دانشگاه ام آی تی روش جدیدی را برای پاکسازی آلاینده‌های هسته‌ای موجود در آب مورد استفاده در راکتورها ابداع کرده اند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۷
۱۱ سال بعد از سونامی؛ ژاپن رآکتور هسته ای اوناگاوا را دوباره راه اندازی می کند
شفقنا- ژاپن رآکتور هسته ای اوناگاوا را دوباره راه اندازی می کند. این راکتور هسته ای بیش از ۸ سال پیش در زلزله و سونامی ژاپن دچار حادثه شد و باعث بروز فاجعه فوکوشیما شد. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از یورونیوز، سازمان انرژی ژاپن  در بیانیه ای اعلام کرد که اولین چراغ سبز را از سازمان هسته […]
۱۳۹۸/۰۹/۰۶
بازدید اعضای کمیته هسته‌ای مجلس از تاسیسات آب سنگین و رآکتور اراک
اعضای کمیته هسته ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از سایت های هسته‌ای آب سنگین و رآکتور خنداب اراک بازدید کردند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / ساخت رآکتور هسته ای فرانسه / فرانسه
فرانسه در پی ساخت «۶ رآکتور پیشرفته هسته‌ای» است
فرانسه قصد دارد با تامین ۴۶ میلیارد یورو، ۶ رآکتور پیشرفته هسته‌ای مورد نیاز در صنعت برق این کشور را تولید کند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / رآکتور هسته ای / موضوع هسته ای ایران / دانشگاه باهنر کرمان / مدیران دانشگاهی
بیش از ۱۰۰ نوع دارو با فناوری هسته ای ساخته شد/ کاربرد صنعت هسته‌ای در کشاورزی
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به برگزاری چهل و هشتمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای در دانشگاه شهیدباهنر، دستاوردهای این فناوری را در پزشکی و کشاورزی تشریح کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱
تشریح اقدامات هسته ای ایران در هفته های آینده
علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی از راه اندازی قسمت ثانویه رآکتور اراک، نصب ماشین جابه جایی سوخت رآکتور اراک و رونمایی از زنجیره ۳۰ تایی سانتریفوژ آی ار۶ ظرف دو تا سه هفته آینده خبر داد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۳
آمریکا شرایط تعلیق تحریم های کره شمالی را اعلام کرد
دونالد ترامپ در ازای برچیدن رآکتور هسته ای در یونبن آماده است به مدت سه سال تحریم های سازمان ملل را در زمینه صادرات محصولات نساجی و زغال سنگ تعلیق نماید.
۱۳۹۸/۰۷/۰۳ / سید محمود رضاآقا میری / مذاکرات هسته ای ایران / انرژی هسته ای / فناوری هسته ای / رآکتور هسته ای / پزشکی هسته‌ای
ایران در جمع ۵ کشور برتر در دانش هسته‌ای/ اگر برجام نبود به ۱۹۰ هزار سو می‌رسیدیم
رئیس دانشکده هسته ای شهید بهشتی با بیان اینکه ایران چرخه سوخت خود را تکمیل کرده و به معنای واقعی یک کشور هسته‌ای محسوب می‌شود، گفت: ایران جزو ۵ کشور برتر جهان در حوزه دانش هسته‌ای است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۳
مذاکرات هسته‌ای عربستان و آمریکا
شفقنا- قرار است دوشنبه آینده وزیر انرژی آمریکا برای رایزنی درباره ساخت رآکتور هسته ای در عربستان با همتای سعودی خود دیدار نماید. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از یورونیوز، بنا بر اعلام ریک پری...
۱۳۹۸/۰۶/۲۳ / ایالات متحده آمریکا / عربستان سعودی / رآکتور هسته ای / ریک پری / محمد بن سلمان / معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای
گفتگوی وزرای انرژی آمریکا و عربستان پیرامون ساخت رآکتور هسته ای
وزیر انرژی آمریکا دوشنبه آینده در دیدار با همتای سعودی خود پیرامون طرحهای عربستان برای ساخت رآکتورهای هسته ای در این کشور گفتگو می کند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۳ / رآکتور هسته ای / انرژی هسته ای / انگلیس
سوخت اولین نیروگاه هسته‌ای جهان تخلیه شد
سوخت اولین نیروگاه هسته‌ای جهان که حدود نیم قرن مشغول فعالیت بوده روز گذشته تخلیه شد. این نیروگاه موسوم به ملکه الیزابت دوم فعالیت خود را در اکتبر سال ۱۹۵۶ در انگلیس آغاز کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۷ / رآکتور هسته ای / بلژیک / فعالیت هسته ای
دادگاه عالی اروپا درباره راکتورهای هسته‌ای بلژیک تصمیم می‌گیرد
دادگاه عالی اروپا در نظر دارد در نشست امروز خود درباره چگونگی فعالیت دو رآکتور هسته ای بلژیک تصمیم گیری و اعلام رای کند.
۱۳۹۸/۰۴/۰۵
افزایش نگرانی ها از تکرار فاجعه چرنوبیل در نیروگاه اتمی اسرائیل
تهران-ایرنا-روزنامه فرامنطقه ای رأی الیوم گزارش داد که منابع صهیونیستی با اعتراف به فعالیت های مخاطره آمیز هسته ای اسرائیل افشا کردند که یک هزار و ۵۳۷ عیب در رآکتور دیمونا در جنوب سرزمین‌های اشغالی نگرانی‌ها و پرسش‌هایی را در خصوص عملکرد آن و زرادخانه تسلیحات هسته‌ای این رژیم و تکرار فاجعه چرنوبیل در اوکراین ایجاد کرده است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۲
فاجعه چرنوبیل به روایت شاهد زنده ای که بقایای رادیواکتیو سقف رآکتور را پاکسازی کرد
جان کرینال در سن 32 سالگی راهی چرنوبیل شد تا بقایای روی سقف رآکتور هسته ای را پاکسازی کند شاید او هرگز فکرش را هم نمی کرد روزی چنین کار مهمی را انجام دهد و البته چند دهه بعد نیز با پخش سریال چرنوبیل خبرنگاران برای گفتگو با او مشتاق باشند.ای بی سی نیوز با جان کرینال گفتگویی ترتیب داده و از وی در خصوص روزهای نخست عملیات پاکسازی چرنوبیل پرسیده است.
۱۳۹۸/۰۲/۳۰ / انرژی هسته ای / سوئد / رآکتور هسته ای
کشف شکاف خطرناک در نیروگاه هسته‌ای سوئد
کشف یک شکاف چند میلیمتری در قدیمی‌ترین نیروگاه هسته‌ای سوئد یک بار دیگر به بحث و جدل در مورد ضرورت به روزرسانی تجهیزات نیروگاه یادشده دامن زده است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۴
اولین رآکتور اتمی گاو شیرده آمریکا در مرحله پایانی
تهران - ایرنا - این روزها رسانه های بین المللی از نزدیکی اتمام ساخت رآکتور اتمی عربستان خبر می دهند، فعالیتی که تا این لحظه بدون هماهنگی با آژانس بین المللی انرژی اتمی و در مقابل با چراغ سبز و هماهنگی آمریکا و برخی کشورهای غربی پیش رفته است. عربستان که در کنار آمریکا و رژیم صهیونیستی همواره از فعالیت مسالمت آمیز هسته ای ایران انتقاد می کند، خود چند سالی است که به دنبال ساخت رآکتور اتمی می باشد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۷
اهداف برنامه هسته ای عربستان… دست یابی به انرژی یا نفوذ سیاسی؟ العربی الجدید
شفقنا- عربستان سعودی در دهه ۱۹۶۰ قرن گذشته برنامه هسته ای غیرنظامی ضعیفی داشت و پس از یک دهه، موسسه تحقیقاتی انرژی هسته ای(AERI) را تاسیس و تحقیقاتش را روی انرژی هسته ای و پیشگیری از تشعشعات هسته ای متمرکز کرد. اما تا آن زمان، عربستان هیچ گونه رآکتور هسته ای نداشته و بر صلح آمیز بودن طرح هایش در […]
۱۳۹۸/۰۱/۲۰
خط و نشان آژانس اتمی برای رآکتور عربستان
اقتصادنیوز:مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار این شد تا عربستان توافقی را امضا کند که در آن متعهد شود از راکتور اتمی برای ساخت سلاح هسته ای استفاده نکند.
۱۳۹۸/۰۱/۱۵
گاردین: نخستین رآکتور هسته‌ای عربستان در آستانه تکمیل است
لندن- ایرنا- گاردین گزارش داد؛ تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که عربستان تنها چند ماه تا تکمیل نخستین رآکتور هسته ای در این کشور فاصله دارد. این درحالی است که ریاض هنوز برای پذیرش پادمان‌های حفاظتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در راستای منع توسعه ساخت سلاح هسته ای اعلام آمادگی نکرده است.
۱۳۹۸/۰۱/۱۵
بلومبرگ: عربستان در آستانه تکمیل ساخت نخستین راکتور هسته ای است
شفقنا- سایت بلومبرگ آمریکا براساس تصاویر ماهواره ای اعلام کرد: عربستان در آستانه پایان ساخت اولین رآکتور هسته ای خود در جنوب غربی شهر علوم و فناوری ملک عبدالعزیز در ریاض است. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از الجزیره، بلومبرگ همچنین عنوان کرد: موضوع نزدیک بودن اتمام اولین راکتور هسته ای عربستان هشداری در خصوص امکان استفاده این […]
۱۳۹۸/۰۱/۱۲
طرح چین برای ساخت 8 رآکتور تا سال 2030
چین اوایل امسال مجوز لازم برای احداث 2 رآکتور هسته ای در جنوب شرق این کشور را صادر کرده ولی از آن زمان تاکنون هیچ مجوز دیگری را برای اجرای پروژه های جدید نداده است.
۱۳۹۷/۱۲/۱۵
کره جنوبی توقف فعالیت راکتور هسته ای کره شمالی را تایید کرد
پکن- ایرنا- همزمان با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که اعلام کرد فعالیت راکتور هسته ای 5 مگاواتی 'یونگ بیون' کره شمالی از چند ماه پیش متوقف بوده سرویس جاسوسی کره جنوبی نیز تایید کرد که این رآکتور از اواخر سال میلادی گذشته تا کنون هیچ فعالیتی نداشته است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •