دوشنبه, ۱۱ فروردین, ۱۳۹۹ / 30 March, 2020
رؤیای ایرانی
نگذاریم به جای رؤیای ایرانی، کابوس ایرانی نصیب‌مان شود
«رؤیای ایرانی» از چه زمانی مطرح شده است؟ ملت ایران آیا دارای رؤیای مشترکی هستند؟ آینده بهتر برای ایران و ایرانیان را بر پایه کدام واقعیت‌ها و ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل می‌توان بنا کرد؟ اینها سؤالاتی است که ناصر فکوهی، استاد انسان‌شناسی دانشگاه تهران پاسخ می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / ناصر فکوهی / رؤیای ایرانی /
شورای شهر در رؤیای هاید‌پارک ایرانی
شورای شهر در رؤیای هاید‌پارک ایرانی
در روز‌های اخیر که ایران درگیر اعتراضاتی در بخش‌های مختلف کشور به گرانی بنزین بود، دوباره بحث تعیین مکانی مشخص برای برپایی تجمعات اعتراضی داغ شد؛ طرحی که از آن به‌عنوان هایدپارک ایرانی یاد شده بود و طراحانش به دنبال آن بودند که علاوه بر آنکه تجمعات در مکانی امن و به دور از هرج‌ومرج برگزار شوند، از سرایت آن نیز به مکان‌های دیگر جلوگیری شود.
۱۳۹۸-۰۹-۰۳ /
رؤیای ایرانی را فراموش کردیم
رؤیای ایرانی را فراموش کردیم
سیدمحمد بهشتی ازجمله معدود فعالان فرهنگی و هنری فعلی ایران است که با غیوری خاصی دغدغه ایران دارد. دغدغه او درباره ایران هم یک پا در نگاه توسعه گرایانه او به آینده و یک پا دراحیا و به یادآوردن پیشینه تاریخی ملت ایران دارد. او در گفت وگو با «ایران ماه» دغدغه اش را شرح داده است: به‌نظر شما ما توانسته‌ایم رؤیای ایران را بسازیم؟
۱۳۹۸-۰۷-۳۰ /
کنون رؤیای من باغی‌ست
کنون رؤیای من باغی‌ست
منوچهر آتشی شاعر، روزنامه‌نگار و مترجم معاصر ایرانی اواخر دهه ۳۰ با آهنگ دیگر در شعر معاصر به تجربه‌ای تازه دست می‌زند. او با کشف و شهود در طبیعت جنوبی و وحشی به نوعی خشونت غریزی در شعر دست می‌یابد اما آنچه خشونت شعری آتشی را از عنصر خشونت آشفته و غیرمنسجم برخی از شاعران قبل و بعد از خودش متمایز می‌کند به‌جز حضور «جنوب»، لحن حماسی آن است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۲ /
ایده ایران
ایده ایران
مگر می توان ایرانی بود و درباره ایده ایران حس و درک روشنی نداشت؟ ایده ای که موجب حفظ همبستگی ملی، تشکیل سرمایه، امید و استقرار نظم اجتماعی و تعلق مان به ایران با توجه به ساختار متنوع قومی مان شود. آنچه امنیت ایران را با توجه به نزاع های پیرامون مان تضمین می کند، داشتن ایده روشنی از ایران است که متضمن یک رؤیای ملی نیز باشد. ایده ملت- دولت و نظمِ برخاسته از آن، بازگو کننده قرارداد اجتماعی نو و پدیدار دولت مدرن است.
۱۳۹۸-۰۲-۰۸ /
عادل‌سوزی: پایان مبدع یک رؤیای ایرانی
عادل‌سوزی: پایان مبدع یک رؤیای ایرانی
حذف عادل فردوسی‌پور از برنامه نود و خبر بعدی درخصوص حذف این برنامه از کنداکتور شبکه سه، تحلیل‌های زیادی دارد اما یک نگاه هم از منظر سرمایه اجتماعی، فرهنگ عمومی و رؤیای ایرانی است.
۱۳۹۷/۱۲/۲۹ /
 •  •