یکشنبه, ۳۰ شهریور, ۱۳۹۹ / 20 September, 2020
رحمان قهرمانپور
قدرت گرفتن ناسیونالیسم سیاسی و اقتصادی زیر سایه کرونا
۱۳۹۹/۰۶/۰۱
قدرت گرفتن ناسیونالیسم سیاسی و اقتصادی زیر سایه کرونا
رحمان قهرمانپور کارشناس مسائل بین‌الملل در رابطه با تأثیر کرونا بر روابط بین‌الملل می‌توان یک‌سری گذاره‌های کلی مطرح کرد.  به‌نظر می‌رسد که در چندماهی که دولت‌ها به مقابله با این معضل پرداختند، نوعی حس ناسیونالیسم تقویت شده و این تغییر به این معناست که برخلاف آن روند جهانی شدن که در دهه1990 ایجاد شده بود و در ادامه مسیر، 11سپتامبر در قامت یک مانع جدی این هدف ظاهر شد، کرونا هم به‌معنای یک مانع جدی دیگر برای جهانی شدن تعریف می‌شود.  کرونا تمامی صنعت‌های مرتبط با جهانی شدن مانند صنعت گردشگری و هواپیمایی …
" لبنان " هشداری به کشورهای خاورمیانه است/سفر مکرون به بیروت در ادامه اشتباهات گذشته‌اش بود
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / رحمان قهرمانپور / انفجار بیروت / امانوئل مکرون رییس‌جمهور فرانسه
" لبنان " هشداری به کشورهای خاورمیانه است/سفر مکرون به بیروت در ادامه اشتباهات گذشته‌اش بود
یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: تحولات و شرایط در لبنان بیش از اینکه ناشی از مداخلات خارجی، حضور نیروهای خارجی یا ضعف لبنان در سیاست خارجی باشد متاثر از اوضاع بد و ظرفیت کم حکمرانی و اداره عمومی جامعه در لبنان است.
قهرمان‌پور: سند همکاری با چین باید خیلی زودتر اجرایی می‌شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / رحمان قهرمانپور / ایران و چین
قهرمان‌پور: سند همکاری با چین باید خیلی زودتر اجرایی می‌شد
یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: آمریکا نگران چرخش استراتژیک ایران به سمت چین است؛ چرا که می‌داند با توجه به نبود موانع تاریخی، هویتی و سیاسی اساسی در روابط میان ملت‌ها و دولت‌ها، این چرخش سریع‌تر از آنچه فکر می‌کند، اتفاق می‌افتد.
رمزگشایی از رای تاریخی چین در شورای حکام
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / چین / شورای حکام / آژانس بین المللی انرژی اتمی
رمزگشایی از رای تاریخی چین در شورای حکام
همچنین رحمان قهرمانپور، کارشناس ارشد مسائل استراتژیک درباره مناسبات تهران و چین می‌گوید: «امضای سند قرارداد همکاری ۲۵ ساله ایران و چین در هیات دولت نشان می‌دهد ایران در حال تبدیل شدن به یک متحد استراتژیک چین است.» وی در پاسخ به «دنیای اقتصاد» ادامه داد: «تصویب سند همکاری استراتژیک ۲۵ ساله میان ایران و چین در هیات دولت نشان داد به هر حال این اقدام پکن متاثر از گفتگو‌هایی بود که پیش از برگزاری جلسه شورای حکام بین ایران و چین در این خصوص صورت گرفته بود. البته این نافی تاثیرگذاری اقدامات ترامپ بر رفتار چین نیست.»
دلیل رفتار متفاوت اعضای باقی مانده در برجام چیست؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / رحمان قهرمانپور / قطعنامه شورای حکام / برجام / اروپا
دلیل رفتار متفاوت اعضای باقی مانده در برجام چیست؟
یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: رای منفی روسیه و چین به قطعنامه شورای حکام درباره ایران این پیام را برای آمریکا داشت که دستور کار بعدی‌اش با موضوع تمدید تحریم‌ تسلیحاتی ایران در شورای امنیت را با این پیش فرض تنظیم کند.
تاثیر اعتراضات آمریکا حتی در صورت پیروزی ترامپ در انتخابات هم ماندگار خواهد بود
۱۳۹۹/۰۳/۲۳ / رحمان قهرمانپور / اعتراضات در آمریکا / نژادپرستی
تاثیر اعتراضات آمریکا حتی در صورت پیروزی ترامپ در انتخابات هم ماندگار خواهد بود
یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: حتی اگر ترامپ در انتخابات بعدی رای بیاورد که تا الان این طور به نظر می‌رسد، به معنای آن نیست که اعتراض‌ها و تلاش‌های جریان لیبرال دموکراسی شکست خورده است.
3ویژگی اعتراض‌های آمریکا
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
3ویژگی اعتراض‌های آمریکا
رحمان قهرمانپور؛ کارشناس مسائل بین‌الملل  وضعیت آشفته این روزهای آمریکا دست‌کم طی 5‌دهه گذشته سابقه نداشته است. دولت برای کنترل اوضاع در برخی ‌ایالت‌ها به اعزام نیروهای گارد ملی و اعلام مقررات منع رفت‌و‌آمد متوسل شده‌است؛ وضعیتی که در آمریکا بعد از ترور مارتین لوتر‌کینگ، رهبر جنبش سیاهپوستان در سال1968 بی‌سابقه بوده است. وقایع این روزهای آمریکا را از 3منظر می‌توان مورد تحلیل قرار داد. 1- مسئله تبعیض‌نژادی، بارزترین ویژگی اعتراض‌های اخیر است. جنبش مدنی که مارتین لوتر‌کینگ در دهه1960 به‌راه انداخت، …
چالش حقوقی برجام
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
چالش حقوقی برجام
رحمان قهرمانپور - تحلیلگر مسائل آمریکا
قهرمان‌پور: کرونا نشان داد حاکمیت در ایران اقتدار لازم برای حل بحرانی در این سطح را دارد
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / رحمان قهرمانپور
قهرمان‌پور: کرونا نشان داد حاکمیت در ایران اقتدار لازم برای حل بحرانی در این سطح را دارد
یک کارشناس مسایل بین الملل تاکید کرد: کرونا بیش‌تر از هر چیز اهمیت حفظ تعادل بین کارآمدی و دموکراسی را نشان داد و این‌که کشورهای با سیستم دموکراسی اگر نتوانند این تعادل را حفظ کنند با مشکل جدی رو به رو خواهند بود.
قهرمان‌پور: دیگر "پشمی به کلاه" اروپا نیست/آمریکا با ترور سردار سلیمانی معادلات را بر هم زد
۱۳۹۹/۰۱/۰۷ / رحمان قهرمانپور / اتحادیه اروپا / برجام / روابط ایران و آمریکا
قهرمان‌پور: دیگر "پشمی به کلاه" اروپا نیست/آمریکا با ترور سردار سلیمانی معادلات را بر هم زد
تقریبا دو سال از خروج آمریکا از برجام به عنوان یکی از مهم‌ترین توافق‌های نیم قرن اخیر در سطح بین‌المللی و توافقی که به گفته بسیاری از مقامات و شخصیت‌های سیاسی و بین‌المللی توانست از طریق دیپلماسی بر یک بحران بین‌المللی فائق آید می‌گذرد اما امروز دنیا ناامیدوارتر از هر زمانی به این توافق نگاه می‌کند.
ترکیه به دنبال سهم خواهی از آینده سوریه است/ در بلند مدت خدشه‌ای به روابط روسیه و ترکیه وارد نمی‌شود
۱۳۹۸/۱۲/۱۰
ترکیه به دنبال سهم خواهی از آینده سوریه است/ در بلند مدت خدشه‌ای به روابط روسیه و ترکیه وارد نمی‌شود
بحران ادلب موجب تشدید تنش‌ها بین روسیه و ترکیه شده است و روسیه حملات تروریست‌ها به مواضع ارتش سوریه و اقدامات خصمانه علیه مراکز روسی در ادلب را ناشی از عدم پایبندی ترکیه به از بین بردن گروه‌های تروریستی در ادلب و نقض توافقنامه سوچی می‌پندارد. رحمان قهرمانپور کارشناس مسائل ترکیه در رابطه با اهداف ترکیه از حرکات نظامی اخیر در ادلب در گفتگو با دیدارنیوز ابراز کرد: تلاش ترکیه از این‌رو صورت می‌گیرد که سهمی پس از آرایش و نظم سیاسی آینده سوریه از آن خود سازد تا حضورش را در این منطقه حفظ کند، بنابراین از این حیث، ادلب برای ترکیه از اهمیت استراتژیکی برخوردار است. ترکیه به طور حتم امتیازاتی از آمریکا و روسیه دریافت خواهد کرد و در واقع این مسئله را بدین شکل حل خواهد کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / برجام / خروج ایران از NPT / آژانس بین‌المللی انرژی اتمی / رحمان قهرمانپور
قهرمان‌پور: قابل استفاده بودن اهرم NPT برای ایران چندان شفاف نیست
یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: معنای سیاسی خروج از NPT در سطح افکار عمومی جهان این است که کشور خارج شونده از این معاهده قصد دارد از مسیر صلح آمیز منحرف شود از این رو چه کشور مذکور واقعا چنین قصدی داشته باشد یا نداشته باشد بر تصمیمش برای خروج از NPT تاثیر می‌گذارد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / رحمان قهرمانپور / برجام / اتحادیه اروپا / فدریکا موگرینی
قهرمان‌پور: اگر موضوع سوریه هنوز جدی بود برهم زدن برجام برای اروپا هزینه داشت
یک کارشناس مسایل بین‌الملل معتقد است: خروج سه کشور اروپایی از برجام و از بین رفتن این توافق به اندازه‌ای که برگزیت بر سرنوشت اروپا تاثیر می‌گذارد، بر شرایط این اتحادیه به لحاظ عملی تاثیر ندارد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۷ / رحمان قهرمانپور / گام چهارم کاهش تعهدات برجامی
قهرمان‌پور: اروپا برای حل مساله برجام در شرایط فعلی کار سختی دارد
یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: برداشتن گام چهارم از طرف ایران شرایط را حتما پیچیده‌تر می‌کند اما میزان آن به اقدام فنی ایران گره خورده است.
۱۳۹۸-۰۷-۲۸
غنی‌سازی ۲۰ درصدی را انجام ندادیم چون نیاز نداشتیم
رحمان قهرمانپور کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره کاهش تعهدات ایران در ذیل برجام گفت: ایران به‌لحاظ فنی توان غنی‌سازی ۲۰ درصدی را دارد و این موضوع نیز بارها توسط متولیان موضوع هسته‌ای اعلام شده است، اما آنچه مانع از آن شده است که تاکنون چنین امری از سوی کشورمان اجرایی شود، عدم نیاز به این درصد از غنی‌سازی است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / رحمان قهرمانپور / خروج آمریکا از برجام
ناتوانی مکرون و اتحادیه اروپا در حفظ برجام مقدمه‌ای برای حذف اروپا از موضوع هسته‌ای است
یک کارشناس مسایل بین‌الملل درباره روند مذاکرات سیاسی و دیپلماتیک بر سر برجام به ویژه بعد از شکست طرح‌ها و ابتکارات فرانسه برای ایجاد تعامل و گفت‌وگو میان ایران و آمریکا گفت: از این به بعد نقش اروپا کمرنگ می‌شود و شاید فضا به سال‌های سال 1384 بازگردد که مذاکرات پاریس با محوریت تروئیکای اروپا شکست خورد و در عمل سه کشور از عرصه کنار رفتند و تنش با آمدن آمریکا به صحنه افزایش یافت.
۱۳۹۸/۰۶/۲۱ / رحمان قهرمانپور / مجمع عمومی سازمان ملل / برجام
قهرمان‌پور: نتانیاهو به دنبال تحت‌الشعاع قرار دادن دیدارهای احتمالی در نیویورک است
یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: جوسازی‌ها و ادعاهای جدید نتانیاهو درباره برنامه هسته‌ای ایران ناشی از نگرانی وی از تحولات و دیدارهایی است که احتمال می‌رود در نیویورک و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل میان طرف‌های برجام اتفاق افتاد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۰ / رحمان قهرمانپور / ایران و آمریکا / دونالد ترامپ
قهرمان‌پور: بعید است ترامپ از مواضعش درباره ایران کوتاه‌ آمده باشد
یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: اروپا می‌تواند برای خرید زمان و جلب اعتماد ایران، مبلغ 15 میلیارد دلار که در رسانه‌ها بر سر آن بحث است را به ایران منتقل کند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۵ / چهار سالگی برجام / رحمان قهرمانپور / برجام
قهرمان‌پور: برجام دفع شر بود/ ادامه مسیر برجام باید مبتنی بر تصمیم‌ حاکمیت باشد
یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: برجام توافقی شکننده بود اما در ایران درباره آن فراجناحی و در سطح حاکمیت تصمیم گیری شد و معتقدم ادامه مسیر آن نیز باید از مجرای تصمیم‌های حاکمیتی باشد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۸ / فرانسیس فوکویاما / رحمان قهرمانپور / دونالد ترامپ
"هویت" در نگاه فرانسیس فوکویاما
نظریه «پایان تاریخ» فوکویاما خوشایند اصلاح‌طلبان بود زیرا لیبرال دموکراسی را سرنوشت حتمی کشورها می‌دانست. اما اصول‌گرایان از کتاب «نظم و زوال سیاسی» او استقبال کردند زیرا معتقد بودند فوکویاما پشیمان شده و پذیرفته لیبرالیسم در سراشیبی سقوط است. کتاب جدید این اندیشمند به تازگی در ایران ترجمه و در دسترس علاقه‌مندان است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶ / رحمان قهرمانپور / اینستکس / تحریم
قهرمان‌پور: اینستکس "نفت‌ در برابر غذا" نیست
قهرمان‌پور گفت: اینستکس نفت در برابر غذا نیست چون فعلا نفتی در آن فروخته نمی‌شود که پولش به غذا یا چیز دیگر تبدیل شود. ساز و کاری است برای وارد نکردن پول در شبکه مالی جهانی.
۱۳۹۸/۰۲/۱۵ / تصمیم دولت آمریکا مبنی بر لغو دو مورد از معافیت‌های هسته ای ایران / رحمان قهرمانپور
قهرمان‌پور: لغو یا کاهش معافیت‌های هسته‌ای فرصت خوبی برای اقدام متقابل از سوی ایران است
یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: لغو و کاهش برخی معافیت‌های هسته‌ای از سوی آمریکا فرصت خوبی است تا ایران نیز اقداماتی را ذیل برجام در حوزه هسته‌ای و بر اساس اصل اقدام متقابل انجام دهد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •