دوشنبه, ۱۲ خرداد, ۱۳۹۹ / 1 June, 2020
سعید مدنی
انحراف در مسیر اصلی حربه کهنه دشمن
۵ روز قبل / مجلس دهم / انقلاب اسلامی / مجلس یازدهم / رضاخان / مجلس / آمریکا / ایران / مکه / محمدسعید مدنی
انحراف در مسیر اصلی حربه کهنه دشمن
یکی از تاکتیک‌ها و روش‌های معمول قدرت‌های استکباری و زیاده‌خواه برای مقابله با حرکت توفنده وسازنده انقلاب اسلامی،ایجاد انحراف درمسیر وکارکرد جریان‌های اصیل و خدمتگزار از فرد گرفته تا دولت‌ها بوده است.
۱۳۹۹/۰۳/۰۵
قرعه‌کشی برای فروش خودرو را قبول ندارم
   [یزدان مرادی]  پیش‌فروش هزاران دستگاه خودرو توسط شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا درحالی طی هفته‌های اخیر شتاب بیشتری به خود گرفته است که هنوز مشخص نیست «چرا همه متقاضیان باید «قبل از انجام قرعه‌کشی» نصف پول مورد نیاز خودروی‌شان را واریز کنند؟» آن‌طور که خودروسازها درباره طرح پیش‌فروش 25‌هزار دستگاه خودرو به مناسبت عید فطر امسال توضیح داده‌اند، همه متقاضیان باید نصف پول مورد نیاز برای خودروی مورد نظرشان را پرداخت کنند و سپس منتظر قرعه‌کشی بمانند؛ اگر نام‌شان بیرون آمد، روند خرید طی می‌شود اما اگر شانس با آنها یار نبود، پول پرداختی‌شان یک هفته بعد از قرعه‌کشی به حساب‌شان واریز …
مردم متوجه پیامدهای خشونت هستند
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
مردم متوجه پیامدهای خشونت هستند
«خشونت علیه خود به‌ویژه در یک دهه اخیر، سیر صعودی جدی داشته و با شتاب بیشتری در حال افزایش است.» این توصیف سعید مدنی پژوهشگر اجتماعی از وضعیت بروز خشونت در ایران امروز و تأثیرات آن بر شکل‎دهی یا تغییر شکل روابط افراد است.
میدان آزمون مسئولان
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / سردار حاج قاسم سلیمانی / انتخابات مجلس یازدهم / مجلس دهم / مجلس یازدهم / مردم سالاری دینی / قوه قضائیه / محمدسعید مدنی / سید ابراهیم رئیسی / نهج البلاغه
میدان آزمون مسئولان
مردم ایران با حضور پای صندوق‌ها، رای به انقلابیگری و بازگشت به شعارهای انقلاب اسلامی دادند و تغییر و تجدید نظر در بسیاری از سیاست‌های جاری به ویژه در ابعاد اقتصادی را خواستار شدند.
نظارت گمشده مدیریت
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / شورای نگهبان / دیوان محاسبات / قوه قضائیه / محمدسعید مدنی / ضعف مدیریت / بودجه / تفریغ بودجه / ارز دولتی / نجومی بگیران / نظارت
نظارت گمشده مدیریت
اگر نظارت قانونی و دلسوزانه بر کاروبار فرهنگی و تولیدات این بخش اعمال می‌شد بدون تردید جامعه امروز از حیث فرهنگی و اخلاقی با مشکلات کمتری مواجه بود.
راه مقابله با کرونا
 تکیه بر جامعه مدنی است
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
راه مقابله با کرونا تکیه بر جامعه مدنی است
 [زهرا جعفرزاده‏ ‏] از شصت‌ودو روز پیش با شیوع ویروس کرونا شرایط متفاوتی بر ایران سایه‌ انداخت. دو هفته‌ای طول کشید ‏تا ایرانیان متوجه فاجعه شدند و درِ خانه‌هایشان را به روی ویروس بستند. بسیاری از مغازه‌ها ناچار به پایین ‏کشیدن کرکره‌ها شدند. آنها در ماراتن نفسگیر کاسبی شب‌عید، بازی را باختند و با جیب‌های خالی به ‏خانه‌هایشان برگشتند. مدارس تعطیل شد. دانش‌آموزان و معلمان‌شان در خانه ‌ماندند و دانشجویان و ‏استادان‌شان هم به آنها اضافه شدند. هر روز دایره در «خانه مانده‌ها» بزرگ‌تر می‌شد. تعطیلات نوروز اعلام ‏رسمی قرنطینه بود. هر چند کارشناسان می‌گویند «سطح سوم …
۱۳۹۹/۰۱/۲۶
شاد؛ افتخار ملی یا شکاف آموزشی
گروه اجتماعی| «طبق پژوهش‌های صورت گرفته، احتمال شیوع این بیماری از طریق مدارس بیش از 11 درصد است و باید با احتیاط بسیار عمل کرد.» این را سعید اوحدی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش روز یکشنبه اعلام کرد و رسما گفت که شرایط برای بازگشایی مدارس مهیا نیست. این موضوع البته همراه شده است با تبلیغات گسترده آموزش و پرورش روی طراحی و بهره‌برداری از شبکه اجتماعی دانش‌آموزان (شاد)؛ فضایی مجازی برای تشکیل کلاس‌های درس و در ارتباط ماندن معلمان و دانش‌آموزان. شبکه‌ای که به قول وزیر آموزش و پرورش جای نگرانی برای تعطیلات ناخواسته باقی نمی‌گذارد و یکی از افتخارات این وزارتخانه به شمار می‌رود. افتخاری که وزیر می‌گوید البته سبب شده تا پای فعالان …
سعید مدنی: سازماندهی اعتراضات آبان ماه در داخل و خارج جوک است! / میرحسین موسوی همچنان مرجعیت اجتماعی دارد، به سراغش بروید!
۱۳۹۹/۰۱/۱۵
سعید مدنی: سازماندهی اعتراضات آبان ماه در داخل و خارج جوک است! / میرحسین موسوی همچنان مرجعیت اجتماعی دارد، به سراغش بروید!
در بخش نخست گفتگوی دیدارنیوز با سعید مدنی پژوهشگر اجتماعی و جامعه شناس، وی بنای تحلیل خودش را در تحلیل اتفاقات آبان ماه بر نظریه جامعه جنبشی گذاشت. او در ادامه، نقش جریانات خارجی و نفوذ داخلی را رد کرد. او همچنین راهکار‌هایی در زمینه بهبود وضعیت نیز ارائه کرد. راهکار‌های سعید مدنی اکثرا حول محور اصلاح ساختار قرار می‌گیرد. وی می‌گوید: «یکی از اولین کار‌هایی که می‌تواند برای شروع اصلاح ساختار صورت بگیرد در وهله اول این است که سیاست مبتنی بر برخورد و حذف کنار گذاشته شود و مذاکره با افرادی مثل مهندس موسوی و آقای خاتمی شروع شود که به نوعی زمینه‌های تغییر و اصلاح سیاسی در ایران را آغاز کند. یک وجه دیگر آن در واقع بازگشتن به خواست و اراده مردم است. ما هم در سیاست خارجی و هم در سیاست داخلی در وجوه مختلف …
سعید مدنی: ما درگیر بحران بنیادین هستیم! / اعتراضات آبان ماه یک شورش اجتماعی بود
۱۳۹۹/۰۱/۱۱
سعید مدنی: ما درگیر بحران بنیادین هستیم! / اعتراضات آبان ماه یک شورش اجتماعی بود
این روز‌ها که از التهاب آبان ۱۳۹۸ کمی فاصله گرفتیم فرصت خوبی است تا به اتفاقات آن روز‌ها مراجعه کنیم و البته با یک نگاه جامعه شناختی و علمی آن را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم. به این منظور از سعید مدنی پژوهشگر اجتماعی دعوت کردیم تا با هم در مورد اتفاقات آبان ۹۸ صحبت کنیم. مدنی می‌گوید: «اعتراضات آبان در شرایطی شکل گرفت که جامعه ایران دچار بحران بنیادین و ساختاری است. این بحران ساختاری در متن جامعه‌ای صورت گرفته که این جامعه جنبشی است. این جامعه جنبشی در واقع بسیار تحریک‌پذیر است. تصمیم‌گیری در مورد افزایش قیمت بنزین و اعلام و اجرای آن در واقع محرکی بود که می‌توانست یک چرخه دیگر را در ایران ایجاد کند. هر تصمیم تحریک کننده دیگری می‌تواند این وضعیت را طبیعتاً تشدید کند.» آنچه در ادامه می‌خوانید …
این هنوز اول «بسم‌الله» است...!
۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / سردار حاج قاسم سلیمانی / شورای نگهبان / عدالت / کریس مورفی / محمدسعید مدنی / حضرت فاطمه / آمریکا / ایران / انقلاب / عراق
این هنوز اول «بسم‌الله» است...!
آنها هر کاری می‌کنند، به هر تاکتیک و اقدامی که دست می‌زنند تا خود را از مخمصه نجات دهند وضع برایشان بدتر می‌شود.
رمز پیوند مردم و انقلاب
۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / هرمزگان / دوران دفاع مقدس / انقلاب اسلامی / محمدسعید مدنی / چالوس / آمریکا / ایران / رهبر معظم انقلاب
رمز پیوند مردم و انقلاب
دشمن با همه قوا، بی‌امان و خستگی‌ناپذیر بر ضد این ‌ملک و ملت تلاش و شیطنت می‌کند.در این راه از هر ابزار و تاکتیک و حربه‌ای که بتواند دریغ نمی‌ورزد.
ساختار قدرت «جامعه مدنی» را رقیب خود می‌داند
۱۳۹۸/۱۰/۰۱
ساختار قدرت «جامعه مدنی» را رقیب خود می‌داند
بسیاری از مواقع، «بحران‌های اجتماعی» و پیدا کردن راه‌حل برای برون‌رفت از آنها، نقطه عطفی برای تعامل «جامعه مدنی» و «کارگزاران سیاسی» می‌شود. اما در برخی جوامع، ساختار قدرت بیشتر میل به «کنترل» جامعه مدنی دارد تا «تعامل» با آن. حال اگر چنین نگرشی بر یک جامعه حاکم شود چه مصائبی را به دنبال خواهد داشت؟ به منظور بررسی عمیق‌تر این موضوع و اینکه جامعه مدنی در جامعه ما چقدر عاملیت و کارایی دارد؟ به سراغ سعید مدنی رفتیم. مدنی، جامعه‌شناس و پژوهشگر حوزه آسیب‌های اجتماعی است که اکنون سردبیری «فصلنامه علمی-پژوهشی رفاه اجتماعی» را نیز برعهده دارد. او در این گفت‌وگو به نکات قابل‌تأملی اشاره می‌کند که می‌تواند برای موقعیت امروز جامعه ما در بسیاری از مسائل، افق‌گشا باشد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / اعتراضات بنزینی / سعید مدنی
تحلیل سعید مدنی از اعتراضات بنزینی؛ چرخه ادواری خشونت
«مشکلی جدی که در جوامعی مثل جامعه ما وجود دارد، این است که نه‌تن‌ها به مطالبات قبلی در اعتراضات توجه نمی‌شود، بلکه عواملی وضعیت را تشدید می‌کند. برای مثال در دی‌ماه ۹۶ با مجموعی از کنش‌های اعتراضی رو‌به‌رو بودیم که مطالبه خود را مطرح کرده و نارضایتی از فقر و ناکارآمدی را اعلام کردند. به‌ویژه در آن کنش جوانان سهمی اساسی داشتند. چون به این مطالبات پاسخ داده نشد و تصور این بود که با برخورد با این مطالبات موضوع حل می‌شود، این مطالبات، در مدار دیگری که امروز شاهدش هستیم و به بهانه بالارفتن قیمت بنزین بروز و ظهور پیدا کرده و طبیعتا هم از جهت مواضع رادیکال‌تر و هم از جهت رفتار خشن‌تر است.»
۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / همایش طالقانی و زمانه ما / سعید مدنی / سید محمود طالقانی / توسعه پایدار
طالقانی توحید را زیربنای توسعه جامعه انسانی می‌دانست
تهران - ایرنا - پژوهشگر اجتماعی با بیان این که طالقانی توحید را زیربنای توسعه جامعه انسانی می‌دانست، گفت: در واقع نوع نگاه طالقانی به توحید می‌توانست با دنیای مدرن گره بخورد. طالقانی عقل و علم بشری را بر بنیان‌های آزادی پی‌ریزی کرد و در تفسیر پرتویی از قرآن هم تاکید داشت که پیشرفت اولیه اسلام به همین دلیل بوده است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / سعید مدنی / اعظم طالقانی / سید محمود طالقانی / درگذشت اعظم طالقانی
اعظم طالقانی همواره چشم به جامعه مدنی داشت
تهران-ایرنا- جامعه شناس و استاد دانشگاه گفت: مرحوم اعظم طالقانی همواره چشم به جامعه مدنی داشت و راه حل مسائل را تقویت امید می‌دانست.
۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / کوبا / امریکا / سعید مدنی / ایالات متحده آمریکا / شیلی / هاوانا
درباره چگوارا| روح ارنستو در هاوانا تصویرش در ایران
تهران- ایرنا- ارنستو چگوارا مبارزی سرسخت و مردم گرا بود که آوازه او از آمریکای لاتین فراتر رفت و به آفریقا و آسیا نیز رسید. این شخصیت مبارز در ایران و در سال های قبل از انقلاب به عنوان نماد و الگوی مبارزه تبدیل شد و سال ها تصویرش بر روی لباس ها، قاب ها و ... خودنمایی می کرد.
۱۳۹۸/۰۴/۰۹ / فرشاد مومنی / دانشگاه علامه طباطبایی
برکناری رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی به دنبال رونمایی از کتاب یک چهره ملی-مذهبی
شرق نوشت: در ۲۲ خردادماه سال جاری، مراسم رونمایی از کتاب «فروپاشی» مرحوم هدی صابر در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه‎ طباطبایی برگزار شد و سعید مدنی فعال سیاسی و جامعه‌شناس، به عنوان کسی که مقدمه کتاب هدی صابر را نوشته و فرشاد مؤمنی، عضو هیئت علمی این دانشگاه که از اساتید مرحوم صابر نیز بوده درباره این کتاب سخنرانی کردند.
۱۳۹۸/۰۲/۱۵ / قیمت خودرو / خودروساز / قیمت / دولت / دلال‌ / فضای مجازی / حاشیه‌ / سعید مدنی
دلالی؛ علت اصلی رشد نجومی قیمت خودرو
سعید مدنی، مدیرعامل سابق سایپا ؛
۱۳۹۸/۰۱/۳۱ / شهرداري / شهرداري تهران
رابطه شهرداری با شهروندان باید ترمیم شود
سی و هفتمین گفت و گوی اجتماعی «تهران امید دارد» با موضوع بررسی لایحه بودجه 1398 شهرداری تهران با حضور محمد قاسمی معاون پژوهش های اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، سعید مدنی جامعه شناس و الهام فخاری عضو شورای شهر تهران برگزار شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •