پنجشنبه, ۱ اسفند, ۱۳۹۸ / 20 February, 2020
سیاست مهار ایران
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / ...
ابتکارهای پشت پرده اروپا
موضع اتحادیه اروپا در تمدید مهلت حل اختلاف برجامی با ایران را می‌توان به فال نیک گرفت. با این‌حال، به‌سختی می‌شود اراده اروپا را برای جبران خسارت‌های ایران از بهار سال گذشته تاکنون پذیرفت. «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نخستین سفر خود به تهران اعلام کرد که مهلت اجرای راه‌کار حل اختلاف برجامی با ایران تا اطلاع ثانوی تمدید می‌شود. این نظر که بازتابی از توافق سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان است، نشان از انعطافی دارد که اعضای اروپایی برجام پس از گام پنجم ایران در کاستن از تعهدات برجامی در مواضع خود بروز داده‌اند. اما آیا در مذاکرات بورل با مقام‌های ایرانی، توافق تازه‌ای در کاستن از تنش‌ها میان ایران و اروپا رخ داده است؟ آیا فرصت دوباره‌ای به دیپلماسی داده شده که برجام به وضع سابق …
سیاست ایران در قبال مساله «بازدارندگی هسته‌ای» را چگونه ارزیابی می‌کنید؟/به نظر شما، آیا ایران باید جدی به دنبال «بازدارندگی هسته‌ای» باشد یا خیر؟
تابناک / ۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / سیاسی
سیاست ایران در قبال مساله «بازدارندگی هسته‌ای» را چگونه ارزیابی می‌کنید؟/به نظر شما، آیا ایران باید جدی به دنبال «بازدارندگی هسته‌ای» باشد یا خیر؟
با پایان جنگ سرد، تسلیحات هسته‌ای به عنوان عامل بازدارنده و مهار کننده جنگ مطرح شدند. دستیابی به چنین فناوری، موجب تحول نیروی نظامی و تضمینی برای سیاست امنیتی دولت‌هاست. در واقع پس از پایان جنگ سرد، داشتن سلاح هسته‌ای به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزار بازدارندگی و تامین امنیت کشور‌ها در دنیای آنارشیک روابط بین الملل تلقی می‌شود.
خطر رویارویی ناتو با ایران؟!
دیپلماسی ایرانی / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / سیاسی
خطر رویارویی ناتو با ایران؟!
علی سلیمانی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می‌نویسد: دخالت غرب در خاورمیانه به اقدام مشترک اروپا و امریکا یعنی؛ اتحادیه اروپایی و ناتو با بیش از ۵۰ کشور علیه کشورهای خاورمیانه به خصوص جمهوری اسلامی ایران تبدیل میشود و از پیمان نظامی ناتو به عنوان اهرم مقابله استفاده خواهد شد. اگر اقدامی نظامی از سوی ناتو علیه جمهوری اسلامی ایران واقع شود، پاسخگو چه کشوری و کدام دولت خواهیم بود؟
  خاورمیانه  ناتو  پیمان آتلانتیک شمالی  ایالات متحده امریکا  ایران  جنگ با ایران  سیاست مهار ایران
استارت یک عملیات بانکی در ۶۰ سالگی بانک مرکزی/ غول نقدینگی با اجرای «عملیات بازار باز» کنترل خواهد شد؟
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / اقتصادی
استارت یک عملیات بانکی در ۶۰ سالگی بانک مرکزی/ غول نقدینگی با اجرای «عملیات بازار باز» کنترل خواهد شد؟
بانک مرکزی به تازگی طی اطلاعیه ای اجرای عملیات بازار باز را آغاز کرد. عملیات بازار باز یک سیاست پولی مرسوم در بانک های مرکزی دنیا است که به منظور کنترل نقدینگی و مهار تورم به کار گرفته می شود اما بانک مرکزی ایران در عمر 60 ساله خود از به کار بردن این سیاست محروم بوده است.
سیاست فشار حداکثری زیر فشار حداکثری
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / ...
سیاست فشار حداکثری زیر فشار حداکثری
جواد نصرتی _ خبرنگار سیاست‌های دونالد ترامپ درباره ایران و کره‌شمالی، نتیجه عکس داده و بحران در بغداد و پیونگ‌یانگ، تعطیلات سال نوی او را در سال انتخابات، به کابوس تبدیل کرده است. دونالد ترامپ، مهار ایران با سیاست فشار حداکثری و خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی با ایجاد ارتباط دوستانه با رهبر این کشور را به‌عنوان بزرگ‌ترین دستاوردهای خود در سیاست خارجی در 3سال حضورش در کاخ سفید می‌خواند، اما در شروع سال نو میلادی، هر دو دستاورد او یکباره به بزرگ‌ترین شکست‌هایش تبدیل شده‌اند. در بغداد، محاصره سفارت …
تبادل زندانی‌ها، نقطه آغاز کاهش تشنج‌ها و اختلافات میان ایران و آمریکا است / گفتگو با واشنگتن می‌تواند ادامه داشته باشد
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / سیاسی
تبادل زندانی‌ها، نقطه آغاز کاهش تشنج‌ها و اختلافات میان ایران و آمریکا است / گفتگو با واشنگتن می‌تواند ادامه داشته باشد
کارشناس مسائل بین‌الملل بر این باور است که در مقطع کنونی اولویت سیاست خارجی آمریکا در مسیر مهار کشور چین متمرکز شده است.
  رویداد24  قاسم محبعلی  اولویت های سیاسی آمریکا
کتاب «ترامپ و ایران؛ از مهار تا تقابل» در آمریکا منتشر شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / بین‌المللی
کتاب «ترامپ و ایران؛ از مهار تا تقابل» در آمریکا منتشر شد
نیویورک- ایرنا- کتاب «ترامپ و ایران؛ از مهار تا تقابل» تازه‌ترین اثر منتشر شده در آمریکا است که در یک کار پژوهشی به موضوع سیاست خارجی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در قبال ایران پرداخته و به بدیل‌های دیپلماسی در روابط دو کشور اشاره کرده است.
  برجام  تازه های نشر  دونالد ترامپ  ایران
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / ...
سپاه تحریم‌های آمریکا علیه ستاد کل نیروهای مسلح را محکوم کرد
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ستاد کل نیروهای مسلح و تعدادی از فرماندهان و مقامات لشکری را محکوم کرد.به گزارش روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در بخشی از این بیانیه آمده است: اقدام رژیم مستکبر، سلطه‌گر و تروریستی ایالات متحده آمریکا در تحریم «ستاد کل نیروهای مسلح» و تعدادی از فرماندهان و مقامات لشکری جمهوری اسلامی که همواره در خط مقدم امنیت و افتخارآفرینی برای ملت ایران برابر توطئه‌ها و نقشه‌های شیطانی جبهه دشمنان انقلاب اسلامی درخشیده‌اند، دلالت بر حقانیت و موفقیت راه و مسیری دارد که از یک سو خرسندی، اعتماد و غرور ایرانیان و بلکه امت اسلامی را رقم زده است و از سوی دیگر استیصال و عصبانیت جبهه دشمن به ویژه هیئت حاکمه بی‌خرد کاخ سفید را نمایان ساخته است.این بیانیه …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / ...
جمهوری‌خواهان به دنبال پایان معافیت‌های هسته‌ای ایران
شماری از سناتورهای جمهوری‌خواه کنگره آمریکا در رویکردی متفاوت با دولت ترامپ در حال تهیه طرحی برای پایان تمدید معافیت‌های هسته‌ای برجام از سوی واشنگتن هستند.این برنامه جمهوری‌خواهان، یک روز بعد از اعلام وزارت خارجه آمریکا مبنی بر تمدید معافیت‌های مربوط به همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با تهران از سوی یک نماینده جنگ‌طلب گفته شده است. ‌مورگان اورتاگوس‌، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در بیانیه‌ای مدعی شد که ‌مایک پمپئو‌ وزیر خارجه این کشور، محدودیت‌های هسته‌ای علیه ایران را با هدف حفظ نظارت بر برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز تهران، کاهش خطر اشاعه، مهار توانایی ایران برای کاهش زمان رسیدن به سلاح هسته‌ای و پیشگیری از بازسازی سایت‌هایی با هدف اشاعه، تمدید می‌کند. البته همراه با اعلام این خبر، وزارت خارجه …
بروکینگز: آمریکا به آسانی نمی تواند تهدید موشکی ایران را مهار کند
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / سیاسی
بروکینگز: آمریکا به آسانی نمی تواند تهدید موشکی ایران را مهار کند
موسسه مطالعاتی بروکینگز به نقش مهم قدرت موشکی ایران و اهداف آن در سیاست امنیتی ایران را پرداخته و به تهدیدات جدی ای که این قدرت موشکی، متوجه دوستان و متحدان آمریکا می شود می پردازد.
  توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام  ایالات متحده آمریکا  ایران و آمریکا
مذاکره با آمریکا و سیاست فشار حداکثری ترامپ
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / بین‌المللی
مذاکره با آمریکا و سیاست فشار حداکثری ترامپ
نیویورک‌تایمز به نقل از منابعی در خود دولت ترامپ گزارش داده بود که ترامپ به دنبال آغاز روند واقعی دیپلماتیک با ایران نیست و برنامه‌ای برای آن ندارد و صرفاً از طریق طرح این موضوع به دنبال آن است تا گام‌های تعهدات برجامی ایران را مهار کند.
آفتاب نیوز / ۱۳۹۸/۰۶/۰۹ / سیاسی
پیش‌بینی رییس‌کل بانک مرکزی از وضعیت قیمت مسکن
عبدالناصر همتی گفت: سیاست های اتخاذ شده در جوزه پولی و ارز، نوسانات اقتصادی ناشی از بی‌سابقه ترین تحریم‌های اعمال یدشه علیه ایران را مهار کرد.
  مسکن  بانک مرکزی  همتی
استراتژی ماکرون از نشست گروه ۷ تا مجمع عمومی سازمان ملل
دیپلماسی ایرانی / ۱۳۹۸/۰۶/۰۸ / سیاسی
استراتژی ماکرون از نشست گروه ۷ تا مجمع عمومی سازمان ملل
چندین ماه از رویکرد شدیدالحن ایالات متحده و ایران در برابر یکدیگر می گذارد و اروپا بیش از هر زمان دیگری احساس می کند که در مخمصه گرفتار شده است. اگر ایران در واکنش به تحریک های ایالات متحده بیشتر در صدد اتخاذ سیاست های خطرناک برآید، آنگاه ممکن است کشورهای عضو اتحادیه اروپا به این نتیجه برسند که چاره ای جز پذیرفتن استراتژی مهار دولت ترامپ ندارند.
  توافق هسته ای ایران  استراتژی ماکرون برای نجات برجام  نشست گروه ۷  اجلاس بیاریتز  تلاش ها برای کاهش تنش ها  تنش ها بین واشنگتن و تهران
افزایش تنش‌ها موجب ایجاد تلاطم در بازار ایران نشد/ تهران در کنترل تورم موفق بوده است
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۵/۳۰ / بین‌المللی
افزایش تنش‌ها موجب ایجاد تلاطم در بازار ایران نشد/ تهران در کنترل تورم موفق بوده است
ایلنا: بلومبرگ در گزارشی سیاست ‌ای بانک مرکزی ایران را برای مهار تورم موفق ارزیابی کرد.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۵/۲۴ / ...
کانال‌های معتبر ارتباطی و تغییر اطرافیان ترامپ راهکار حل تنش ایران-آمریکا است
سید‏حسین موسویان دیپلمات پیشین کشورمان در مقاله ای در پولتیکو نوشت: از زمان انتخاب ترامپ به ریاست‏جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶، او با اتخاذ سیاست بیمارگونه «فشار حداکثری» فشارهای همه‏جانبه و سخت‏ترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرده تا در مورد توافق جدید هسته‏ای، ایران را به میز مذاکره بکشاند که تاکنون موفق نبوده است.به گزارش ایسنا، متن این مقاله به شرح زیر است:این سیاست نه‏تنها موجب «خصومت حداکثری» در روابط ایران و آمریکا شده بلکه زمینه‏ساز تنش‌ها و اقدامات خصومت‏آمیز بی‌سابقه گردیده به‏گونه‏ای که جامعه جهانی را درمورد احتمال بروز یک درگیری نظامی جدید، بشدت نگران کرده است. اگر ترامپ سیاست های جاری را ادامه دهد، او نه‏تنها محکوم به شکست است، بلکه هیچ شانسی برای مذاکره وجود نخواهد داشت حتی اگر او …
آمریکا و تزلزل هژمون از خلیج فارس تا دریای جنوبی چین
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۵/۲۰ / بین‌المللی
آمریکا و تزلزل هژمون از خلیج فارس تا دریای جنوبی چین
واشنگتن برای مهار کشورهای مختلف و حفظ هژمونی (سلطه) خود از راهبرد فشار و تنش استفاده می‌کند و شرایط در خلیج فارس و منطقه دریای جنوبی چین گویای همین سیاست است؛ سیاستی که با حضور ایران و چین در این دو منطقه در میزان موفقیت آن جای تردید وجود دارد.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۵/۱۸ / ...
داستان ادامه‌دار چهار صفر
اکنون ۸ میلیارد و ۷۰۹ میلیون برگ اسکناس و ایران‌چک در اقتصاد ایران در گردش است. سالانه ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد برگ اسکناس نیز امحا و جایگزین می‌شود. در این شرایط، حذف چهار صفر از پول ملی از یک طرف بیش از ۱۴۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی در سال برای جایگزینی اسکناس‌های فرسوده به دنبال دارد. اما از طرف دیگر، تغییر کل اسکناس‌های موجود در کشور حدود یک هزار و ۹۱۶ میلیارد تومان هزینه خواهد داشت.«پدری از ایالتی کوچک با پول کافی برای خرید یک جفت کفش برای فرزندش راهی برلین شد؛ اما زمانی که به آنجا رسید تنها توانست یک فنجان قهوه بخورد و یک بلیت اتوبوس برای برگشت به خانه بخرد.» این حکایتی است که در میان آلمانی‌ها برای روایت از درام دوران ابرتَوَرم باقی مانده‌است. در سال ۱۹۲۳، آلمان نرخ تورم ۲۹ هزار و ۵۰۰ درصدی …
زمان مناسب صفرزدایی؟
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۵/۱۷ / اقتصادی
زمان مناسب صفرزدایی؟
«اصلاح ظاهری واحد پول ملی در برابر دلار». این تازه‌ترین اظهار نظر عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی ایران پیرامون طرح حذف چهار صفر از پول ملی است. اصلاحاتی که به نظر می‌رسد، سیاست‌گذار پولی بنا دارد از انتها به ابتدای آن برسد چرا که حذف چهار صفر از واحد پول ملی به‌زعم بسیاری از کارشناسان علم اقتصاد، آخرین زنجیره اصلاحات پولی خواهد بود. اقتصاددانان بر این باورند که در شرایط تورمی، هرس کردن صفرها از واحد پول ملی، نه تنها اثر مثبتی ندارد بلکه هزینه‌هایی اعم از تورم گرد کردن اعداد به بالا، چاپ اسکناس‌های جدید، تغییر سیستم‌‌های مالی و حسابداری و هزینه فرصت برای اجرای این سیاست را به جامعه تحمیل می‌کند. هزینه‌ای که می‌تواند به اولویت‌های دیگری که مهم‌ترین آنها، مهار تورم است اختصاص یابد. همتی اما معتقد …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۵/۱۲ / ...
ظریف الگوی انقلابی گری نوین
روابط ایران و آمریکا وارد مراحل تازه ای شده است. آمریکا همه مزیت های استراتژیک خود را خرج مهار و تسلیم کردن ایران کرده و البته به نتیجه مطلوبش اصلا نرسیده است. به‌نظر می‌آید در این مرحله، حس می‌کند دیگر کارتی برای بازی کردن ندارد و به دامِ بلاهت در سیاست افتاده است.۲- تحریم دکتر ظریف آخرین اقدام مضحک آنان است. به گفته اکثر کارشناسان آمریکایی، این اقدام هیچ توجیه سیاسی ندارد و تنها می توان آن را واکنشی روانی به توفیقات سیاست خارجی ایران نسبت داد. تنها در دستگاهِ تحلیلِ روانشناختی، می توان برای آن دلیل و توجیهی جست.۳- آمریکا از برجام خارج شد تا توافقی بهتر از برجام نصیبش شود. از همان ابتدا سخنگوی ایران، دکتر ظریف، رسماً اعلام کرد به چیزی بهتر از برجام نخواهند رسید. تا کنون هم همینگونه شده است. …
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۵/۱۱ / ...
مسبب ناامنی‌ها در خلیج‌فارس از نگاه رسانه چینی
یک رسانه چینی در تحلیلی سیاست ها و راهبردهای آمریکا برای فشار نظامی و اقتصادی بر ایران را باعث افزایش تنش ها در منطقه خلیج فارس دانست و نوشت: آمریکا خلیج فارس را نا امن کرده است بازیگران مختلف از سراسر جهان باید برای مهار تنش‌ها تلاش خود را بکار...
رسانه چینی: آمریکا خلیج فارس را نا امن کرده است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۵/۱۱ / بین‌المللی
رسانه چینی: آمریکا خلیج فارس را نا امن کرده است
پکن- ایرنا- یک رسانه چینی در تحلیلی سیاست ها و راهبردهای آمریکا برای فشار نظامی و اقتصادی بر ایران را باعث افزایش تنش ها در منطقه خلیج فارس دانست و نوشت: آمریکا خلیج فارس را نا امن کرده است بازیگران مختلف از سراسر جهان باید برای مهار تنش‌ها تلاش خود را بکار گیرند و راه را برای حل و فصل این موضوع هموار کنند.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۵/۰۹ / ...
سه اقدام برای حل بحران هسته‌ای ایران
سیدحسین موسویان، دیپلمات ارشد پیشین ایران، در یادداشتی برای مجله دانشمندان اتمی آمریکا که اخیراً تارنمای آن هم خواستار کاهش تنش میان ایران و آمریکا شده است، نوشت: تصور بانیان خروج ترامپ از برجام بر این بود که:۱- با اعمال فشار حداکثری و به صفر رساندن روابط بانکی و مالی و صادرات نفت ایران، اقتصاد ایران از هم خواهد پاشید؛۲- شورش‌های مردمی سراسر ایران را فرا خواهد گرفت؛۳- ایران قدرت و نفوذ منطقه‌ای خود را از دست خواهد داد؛۴- در نتیجه حاکمیت فعلی ایران فروخواهد پاشید یا حداقل ایران از موضع ضعف به پای میز مذاکره خواهد آمد.من از اولین روزهای ریاست‏جمهوری ترامپ، مکرر تاکید کردم که این یک آرزوی تخیلی و توهمی بیشتر نیست و خروج ترامپ از برجام عواقب ناگواری فراتر از روابط دوجانبه ایران و آمریکا در سطح منطقه‌ای …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۴/۰۱ / ...
جنگ‏های آمریکا منشاء اصلی بی‌‏ثباتی در خاورمیانه است
سید‏حسین موسویان پژوهشگر دانشگاه پرینستون آمریکا و عضو پیشین گروه مذاکره‏کننده هسته‏ای ایران، در نشست ائتلاف برای صلح در آمریکا، جنگ‏های این کشور را منشاء اصلی بی‌‏ثباتی و بحران‏های جاری در خاورمیانه دانست.عضو پیشین گروه مذاکره‏کننده هسته‏ای ایران در ادامه این نشست افزود: با آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ، وارد خصمانه‏ترین دوران تاریخ روابط آمریکا و ایران شده‏ایم و خصومت، پدیده تازه‏ای در روابط دوکشور نیست. در چهل سال گذشته دولت‌های آمریکا به دنبال تغییر رژیم و یا به اصطلاح مهار ایران بوده‏اند به جز دور دوم ریاست جمهوری باراک اوباما که روابط سیاست «تعامل» را تجربه کرد.او ادامه داد: منتهی در دوران ترامپ بی‏رحمانه‏ترین تحریم‏ها نه‏تنها در موضوع هسته‏ای بلکه در تمام ابعاد علیه ۸۰ میلیون ایرانی اعمال …
چابهار معاف از تحریم، یک فرصت برای ایران
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۲/۲۵ / اقتصادی
چابهار معاف از تحریم، یک فرصت برای ایران
تهران- ایرنا- با توجه به معافیت بندر چابهار از تحریم های اعمال شده آمریکا علیه کشورمان یک کارشناس مسائل بین الملل می گوید این موضوع در راستای سیاست آمریکا در قبال مهار کردن قدرت چین شکل گرفته و ایران می تواند از این ظرفیت برای کاهش تحریم ها استفاده کند.
جیمز جفری: سیاست آمریکا  مهار ایران است
فارس / ۱۳۹۸/۰۲/۲۴ / بین‌المللی
جیمز جفری: سیاست آمریکا مهار ایران است
نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه ضمن اعلام حمایت کشورش از کارزار رژیم صهیونیستی علیه ایران، تصریح کرد که هدف واشنگتن مواجهه با ایران در منطقه است.
آیا ترامپ می‌تواند همزمان با تحت فشار قرار دادن ایران و ونزوئلا، قیمت نفت را مهار کند؟
تابناک / ۱۳۹۸/۰۲/۲۰ / اقتصادی
آیا ترامپ می‌تواند همزمان با تحت فشار قرار دادن ایران و ونزوئلا، قیمت نفت را مهار کند؟
رفتار متخاصمانه ایالات متحده علیه ایران و ونزوئلا که از تولیدکنندگان اصلی نفت خام در جهان هستند، ممکن است باعث افزایش سرسام آور قیمت نفت خام شود. با این حال، افزایش قیمت نفت خام از دید واشنگتن، یک تهدید جدی برای سیاست گذاری داخلی این کشور محسوب می شود.
فرارو / ۱۳۹۸/۰۲/۱۸ / سیاسی
هدف نهایی آمریکا علیه ایران
استاد روابط بین‌الملل دانشگاه هاروارد در مقاله‌ای به‌بررسی پنج انگیزه ممکن دولت دونالد ترامپ برای در پیش گرفتن سیاست‌های کنونی علیه ایران پرداخته است. به اعتقاد او پنج گزینه «تلاش برای خشنودی برخی از طرف‌ها، دستیابی به توافق جدید، تغییر نظام سیاسی، جنگ پیشگیرانه و سیاست مهار» سناریو‌هایی است که ممکن است پشت‌پرده اقدامات کنونی کاخ‌سفید در برابر ایران باشد. والت البته تاکید می‌کند که معتقد است گزینه سیاست مهار ایران محتمل‌تر از دیگر احتمالات است به‌نحوی که دولت ترامپ تلاش دارد تا با تداوم کمپین فشار حداکثری خود ایران را وادار سازد تا دست از حمایت از شرکایش در منطقه بردارد.
  استفان والت  هدف نهایی آمریکا  فارن پالیسی
رضا نصری، حقوقدان: بستن تنگه هرمز در شرایط کنونی، دلخواه تندرو‌های آمریکاست / در این صورت، احتمالاً یک قطعنامه فصل هفتمی در شورای امنیت علیه ایران تصویب می‌شود / با این کار، بسیاری از دولت‌هایی که امروز در کنار ایران ایستاده‌اند، در کنار آمریکا قرار خواهند گرفت
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۲/۰۵ / سیاسی
رضا نصری، حقوقدان: بستن تنگه هرمز در شرایط کنونی، دلخواه تندرو‌های آمریکاست / در این صورت، احتمالاً یک قطعنامه فصل هفتمی در شورای امنیت علیه ایران تصویب می‌شود / با این کار، بسیاری از دولت‌هایی که امروز …
یک کارشناس مسائل سیاست خارجی در مورد برخی از تحلیل ها مبنی بر این که ایران در برابر تلاش آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفتش باید اقدام به بستن تنگه هرمز کند، گفت: در اینکه ایران قادر است تردد در تنگه هرمز را مختل کند تردیدی نیست. حتی لازم است ایران همواره نشان دهد «همه گزینه‌هایش» روی میز است و در شرایط خطیر از هیچ اقدامی برای حفظ شیرازه کشور و پاسداری از منافع ملی دریغ نخواهد کرد. اما این اقدام در شرایط کنونی - در حالی که دولت‌های جهان در حال جست وجوی راه‌حل برای مهار تحریم‌های آمریکا هستند - اقدامی غیرضروری است.
آفتاب نیوز / ۱۳۹۸/۰۲/۰۵ / سیاسی
چرا ایران در شرایط کنونی نباید اقدام به بستن تنگه هرمز کند؟
یک کارشناس مسائل سیاست خارجی در مورد برخی از تحلیل ها مبنی بر این که ایران در برابر تلاش آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفتش باید اقدام به بستن تنگه هرمز کند، گفت: در اینکه ایران قادر است تردد در تنگه هرمز را مختل کند تردیدی نیست. حتی لازم است ایران همواره نشان دهد «همه گزینه‌هایش» روی میز است و در شرایط خطیر از هیچ اقدامی برای حفظ شیرازه کشور و پاسداری از منافع ملی دریغ نخواهد کرد. اما این اقدام در شرایط کنونی - در حالی که دولت‌های جهان در حال جست وجوی راه‌حل برای مهار تحریم‌های آمریکا هستند - اقدامی غیرضروری است.
اقدام ترامپ و تقویت جایگاه سپاه
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۱/۲۷ / اقتصادی
اقدام ترامپ و تقویت جایگاه سپاه
حرکت اخیر کاخ سفید در تعیین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌عنوان یک نیروی خارجی تروریست بیشتر در امتداد سیاست «فشار حداکثری» دولت ترامپ در گسترش دامنه تحریم‌های اقتصادی روی ایران است. اما این سیاست که با هدف مهار نقش منطقه‌ای ایران و محدود کردن برنامه پیشرفته موشکی آن صورت گرفته...
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۱/۰۱ / علمی و آموزشی
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
تهران- ایرنا- تاکید رهبر انقلاب بر رونق تولید به عنوان راه حل مشکل معیشت مردم ضمن نامگذاری سال 98 به عنوان سال «رونق تولید»، توصیف رئیس جمهوری از سال جدید به عنوان سال مهار تورم و متعادل کردن قیمت ارز در پیام نوروزی، تاکید وزیر خارجه ایران بر اینکه برگزاری جشن نوروز در میانه تحریم ها و فشارهای بی سابقه آمریکا نشان دهنده امیدواری ایرانیان است، تاکید وزیر خارجه آمریکا بر تداوم مذاکرات کشورش با عراق پیرامون تحریم های ضد ایرانی، وعده وزیر خارجه آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای مقابله با حضور ایران در منطقه، تغییر سیاست واشنگتن از خروج همه نظامیان آمریکایی از سوریه به ماندن 400 نظامی در این کشور، مهمترین خبرهای 12 ساعت گذشته ایرنا بود.
گام ترامپ در مسیر جنگ با ایران؟! / دموکرات ها برای مهار رئیس جمهور پیش بینی ناپذیر وارد میدان شدند
انتخاب / ۱۳۹۷/۱۲/۲۰ / بین‌المللی
گام ترامپ در مسیر جنگ با ایران؟! / دموکرات ها برای مهار رئیس جمهور پیش بینی ناپذیر وارد میدان شدند
مغزهای پشت پرده سیاست ایران در کاخ سفید، شامل بسیاری از قهرمانان حمله پیشگیرانه سال ۲۰۰۳ به عراق است: بنیاد دفاع از دموکراسی ها، مرکز سیاست امنیتی فرانک گافنی و فرد فلیتز و مشاور امنیت ملی دولت، جان بولتن. نخستین مشاور امنیت ملی ترامپ، مایکل فلین، کمی پیش از انتخابات ۲۰۱۶ با همکاری مایکل لدین، کتابی نوشته بود.
برنامه موشکی ایران و استاندارد دوگانه آمریکا
ایرنا / ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ / بین‌المللی
برنامه موشکی ایران و استاندارد دوگانه آمریکا
ایرنا- تهران- دولت جمهوریخواه کنونی آمریکا در حالی سیاست مهار تهران را از طریق تمرکز بر برنامه موشکی و فعالیت های منطقه ای ایران پیگیری می کند که برای قدرت یابی موشکی و تسلیحاتی محور عبری- عربی متحد خود در خاورمیانه می کوشد.