سه شنبه, ۶ اسفند, ۱۳۹۸ / 25 February, 2020
شعر و ادب فارسی
روزنامه اعتماد / ۲ روز قبل / ...
شجریان، صدای مردم
استاد محمدرضا شجریان تنها یک خواننده نیستند بلکه به دلایلی که خواهم گفت هم هنرمند و هم در مقام انسان، واجد ویژگی‌هایی هستند که به شخصیت ایشان برجستگی خاصی در فرهنگ و هنر ایرانی می‌دهد. ایشان برای خوانندگی ویژگی‌های خاصی قائل هستند که اگرچه برخورداری همزمان از همه آنها دشوار است و در واقع کمتر شاهد تجمیع همه آنها در یک خواننده هستیم اما خودشان بی‌تردید همه آن خصلت‌ها و ویژگی‌های خاص را یکجا دارند. از جمله اینکه خواننده باید مناسب‌خوان باشد و بداند چه شعر یا ترانه‌ای را کجا بخواند. همچنین تسلط بر تکنیک خوانندگی داشته باشد. در انتخاب‌ ملودی‌ها هم درست و متناسب عمل کند. ویژگی مهم دیگری که استاد شجریان دارند و باعث محبوبیت وافر ایشان نزد مردم شده است، …
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / ...
مهربانی یک‌سویه
باباطاهر فرموده‌اند: «چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی - اگر مجنون دل شوریده‌ای داشت/ دل لیلی از آن شوریده‌تر بی» این دوبیتی از آن عبارت‌های حکمت‌آموز ادبیات فارسی است که در قید زمان و مکان نیفتاده و همیشه صادق است. مانند قانونی است که ورای وقت و جغرافیا و نژاد و ملیت جهانشمول است. این مهربانی یکسویه چه در روابط شخصی و چه در روابط اجتماعی می‌تواند سبب رنج و درد هر دو سوی یک رابطه باشد. در سطح کلان و بزرگ، در روابط بین ملت و دولت نیز چنین است. اگر ملتی دولتش را قبول نداشته باشد، علاقه و اعتقادی به خط و ربط و سلیقه مدیریت و در کل سیاست آن نشان ندهد، حکومت را به دردسری می‌اندازد که در متون علم سیاست آن را «بحران مشروعیت» …
پارسینه / ۱۳۹۸/۱۱/۱۸ / وبگردی
تفسیر جالب اینشتین از شعر هاتف اصفهانی
شعر و ادبیات فارسی، هر جا که پا بگذارد، غوغا می‌کند؛ حتی غربی‌های متکبر و تجربه‌گرا هم نمی‌توانند در برابر مفاهیم بلند و ناب شعر فارسی تاب بیاورند؛ انگار در این ابیات، سحری نهفته است که از ضمیر ناخودآگاه انسان‌ها سخن می‌گوید؛ از فطرت پاکی که پرتوی از انوار رحمت الهی است و فرهنگ و تمدن ایرانی – اسلامی، به خوبی آن‌را در دستاورد‌های ادبی و هنری‌اش، متجلی کرده است.این است که گاه از سحر کلام حافظ شیرین سخن برای گوته آلمانی می‌شنویم و روز دیگر، درباره فیتز جرالد انگلیسی که رباعیات خیام با او و خوانندگان ترجمه‌اش چه کرد و امروز، می‌خواهیم از تأثیر شعر فارسی بر مردی بگوییم که یکپارچه تجربه‌گرایی بود و همگان می‌انگاشتند که در خیالش، معبری به سوی عالم معنا پیدا نمی‌شود؛ آلبرت اینشتین، فیزیک دان نامی، برنده …
دانش‌آموز کرمانشاهی در جشنواره ادبی فردوسی مقام اول را کسب کرد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / دانشگاه/آموزش‌وپروش
دانش‌آموز کرمانشاهی در جشنواره ادبی فردوسی مقام اول را کسب کرد
کرمانشاه- ایرنا- «سارا قره‌تپه» دانش‌آموز پایه دهم دبیرستان، در دومین جشنواره ملی ادبی نوجوان و جوان فردوسی، رتبه اول کشوری را کسب کرد.
  جشنواره فردوسی  شعر  شعر و ادب فارسی  کرمانشاه  اهواز  ادبیات
شیراز، مهد فرهنگ و تمدن
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / ...
شیراز، مهد فرهنگ و تمدن
نیکنام حسین‌پور ـ مدیرعامل ‌خانه کتاب شیراز به‌عنوان شهر مشاهیر ادبیات ایران با پیشینه‌ای عظیم درتاریخ و فرهنگ ایران‌زمین، جایگاه ویژه‌ای نزد ایرانی‌ها دارد. این شهر به‌عنوان یکی از پایتخت‌های تمدنی، فرهنگی و دینی در ایران شناخته شده است و دلیل آن وجود نقش‌آفرینان بزرگی در حوزه ادب و شعر فارسی، همچون حافظ و سعدی با آوازه جهانی و وصال و قاآنی و نیز فیلسوفان و اندیشه‌پردازان مطرحی همچون ملاصدرا و سیبویه است که پایه‌های ادب فارسی نه در شیراز، بلکه در ایران و جهان هستند. حافظ و سعدی و فرصت شیرازی …
پیام صالحی به محفل «نگین سلیمانی»؛ این روزها شکوه حماسه ایرانی بود
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۰ / فرهنگی و هنری
پیام صالحی به محفل «نگین سلیمانی»؛ این روزها شکوه حماسه ایرانی بود
تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به محفل شعرخوانی «نگین سلیمانی» پاسداشت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی پیامی صادر کرد.
  سید عباس صالحی  شعر و ادب فارسی  قاسم سلیمانی
«خاتم سلیمانی» منتشر می‌شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / سیاسی
«خاتم سلیمانی» منتشر می‌شود
تهران - ایرنا - گزیده ای از مجموعه اشعار شاعران انقلابی کشور در رثای سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی با عنوان «خاتم سلیمانی» توسط سازمان بسیج هنرمندان کشور منتشر و ارائه خواهد شد.
  شعر و ادب فارسی  قاسم سلیمانی
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / ...
خوانش شعری از سیدحمید حاجی سیدجوادی «از فردوسی تا فروغ»
حمیدرضا شکارسری‪-‬ «فردوسی، خیام، مولوی، سعدی، حافظ، چه شهر بی‌فروغی»*حتی در تئوری‌های آیینگی شعر که برآمده از دل نقد ادبی مارکسیستی هستند، بر ارزش زیباشناختی متن به مثابه اثری متمایز از واقعیت‌های برون متنی تاکید شده است. گئورگ لوکاچ متفکر مجارستانی یکی از متنفذترین منتقدان مارکسیست می‌گوید: «هر اثر ادبی، دنیای متعلق به خود را ایجاد می‌کند که منحصر به فرد و متمایز از واقعیت متعارف است». این مفهومی پارادوکسیکال است که از یک سو شعر می‌تواند و چه بسا باید بازتابنده واقعیت‌های برون‌متنی باشد و از سوی دیگر باید تمایز خود را با آن واقعیت‌های فرامتنی حفظ کند.شعر سیدحمید حاجی سیدجوادی حاصل تاثیر کنش و واکنشی واقعیت‌های اجتماعی و ادبیات است. شاعر اما یک مصلح اجتماعی و یک روشنفکر سیاسی – اجتماعی نیست، …
اصفهان میزبان چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر می‌شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / فرهنگی و هنری
اصفهان میزبان چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر می‌شود
تهران- ایرنا- چراغ چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، عصر پنج‌شنبه ۱۲ دی‌ماه در اصفهان روشن خواهد شد.
  اصفهان  شعر و ادب فارسی  ادبیات
فروغ فرخزاد دخترِ شورانگیزِ شعرِ فارسی
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / فرهنگی و هنری
فروغ فرخزاد دخترِ شورانگیزِ شعرِ فارسی
فروغ فرخزاد را به حق باید دخترِ شورانگیزِ شعرِ فارسی دانست؛ شاعری که با ذهنی خلاق و جستجوگر و نبوغی فوق‌العاده با درگیری‌ها و دلمشغولی‌هایی که دارد، شعر خود را با احساسات زنانه و بدون پرده‌پوشی با نگاهی خالص و بی‌شائبه بر کاغذ نگاشت.
  شاعر  فروغ فرخزاد  ایران  شعر  شعر و ادب فارسی  ادبیات
طعم سرخ انار را با کتاب بچشید
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / فرهنگی و هنری
طعم سرخ انار را با کتاب بچشید
تهران – ایرنا – کتاب « طعم سرخ انار» نوشته « علی اکبر رشیدی» توسط انتشارات مهر و دل منتشر و روانه بازار نشر شد.
  بازار نشر  شعر و ادب فارسی  کتاب
«خواب‌های قضا شده»
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / فرهنگی و هنری
«خواب‌های قضا شده»
خمین - ایرنا- مجموعه شعر «خواب‌های قضا شده» از سروده‌های شاعر اهل خمین «مصطفی بخشش» است که در سال ۱۳۹۸ از سوی انتشارات «فصل پنجم» روانه بازار نشر شده است.
  کتابخانه ایرنا  خمین  شعر و ادب فارسی  کتاب
ترجمه شعرهایم به زبان پارسی باعث افتخار است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / فرهنگی و هنری
ترجمه شعرهایم به زبان پارسی باعث افتخار است
تهران-ایرنا- سفیر کرواسی در تهران و شاعر نامدار این کشور در آیین رونمایی از دفتر شعر خود به نام «دماوند، از آن‌سوی دریا» گفت: افتخار می‌کنم شعرهایم به زبان شاعران بزرگ تاریخ یعنی حافظ، فردوسی و مولوی ترجمه شده است.
  شعر و ادب فارسی  ایران  کرواسی  شب های بخارا
دبیر اجرایی جشنواره شعر فجر منصوب شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / فرهنگی و هنری
دبیر اجرایی جشنواره شعر فجر منصوب شد
تهران - ایرنا - سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی مهدی قزلی را به عنوان دیبر چهاردهیمن جشنواره بین المللی شعر فجر منصوب کرد.
  معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  شعر  شعر و ادب فارسی  انتصاب  فرهنگ و ارشاد اسلامی
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / ...
«جرعه جام» احمد تمیم‌داری انتشار یافت
کتاب «جرعه جام» شامل مجموعه مقالات احمد تمیم داری، استاد دانشگاه علامه طباطبایی، در ۲۵۵ صفحه و بهای ۳۵ هزار تومان توسط نشر بایا منتشر شد. این کتاب مجموعه مقالات علمی- ادبی، احمد تمیم‌داری را در بر می‌گیرد.کتاب هشت مقاله را در بر دارد که با همکاری استادان و محققان جویای علم در پنج سال اخیر در مجله‌های علمی- پژوهشی به چاپ رسیده و پیرامون موضاعاتی از قبیل سبک‌شناسی، ادبیات تطبیقی و جامعه‌شناسی ادبیات نگاشته شده است. پاره‌ای از این مقاله‌ها که پیرامون ادبیات تطبیقی تالیف شده، بخشی از دغدغه و دلمشغولی نویسنده در حدود نیم قرن فعالیتش در عرصه ادبیات بوده است. همچنین مقاله‌ای با مضمون جامعه‌شناسی ادبیات در این مجموعه جای گرفته است که می‌تواند فتح بابی در مطالعات میان رشته‌ای به شمار آید، با نظر به اینکه …
قدر مصفا در زمان حیاتش شناخته نشد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / فرهنگی و هنری
قدر مصفا در زمان حیاتش شناخته نشد
تهران- ایرنا- دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهید بهشتی، در مراسم چهلمین روز درگذشت و یادبود استاد مظاهر مصفا، شاعر، مصحح ادبی و استاد دانشگاه، گفت: گذشت زمان جایگاه شعری مصفا را هویدا خواهد کرد؛ قدر او در زندگی و زمان حیاتش شناخته نشد.
  مظاهر مصفا  ادبیات فارسی  شعر و ادب فارسی
جریان‌شناسی شعر معاصر در شبکه ۴ سیما
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / فرهنگی و هنری
جریان‌شناسی شعر معاصر در شبکه ۴ سیما
تهران- ایرنا- «جریان‌شناسی شعر معاصر» موضوعی است که در برنامه این هفته «شب شعر» شبکه چهار سیما مورد بررسی قرار می‌گیرد.
  شبکه چهار سیما  شعر و ادب فارسی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۸ / فرهنگی و هنری
"ابوالفضل زرویی نصرآباد" از منظر بزرگان طنز
یزد_ایرنا_تعدادی از بزرگان عرصه طنز کشور با تجلیل از نقش ابوالفضل زرویی نصرآباد در توسعه و تحکیم طنز در عرصه ادبیات، از نقش این طنزپرداز معاصر به نیکی یاد کردند.
  یزد  شعر  شعر و ادب فارسی
انتقاد استاد ادبیات دانشگاه یزد از کم‌توجهی به فرهنگ و ادب استان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۸ / فرهنگی و هنری
انتقاد استاد ادبیات دانشگاه یزد از کم‌توجهی به فرهنگ و ادب استان
یزد- ایرنا - یک استاد باسابقه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد از آنچه "بی‌توجهی به فرهنگ و ادب این استان" خواند انتقاد کرد و گفت: آنطور که شایسته است به ادبیات و ادیبان خود بها نمی‌دهیم و این تاسف برانگیز است.
  یزد  شعر  شعر و ادب فارسی
جشنواره ملی «در امتداد فجر» برگزار شد
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / فرهنگی و هنری
جشنواره ملی «در امتداد فجر» برگزار شد
همزمان با جشنواره شعر در امتداد فجر، جمعی از مدیران، پیشکسوتان ادب فارسی و شاعران کشوری و استانی، با آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد دیدار کردند.
مروری بر کتاب کرکسی در پوست عقاب
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / فرهنگی و هنری
مروری بر کتاب کرکسی در پوست عقاب
زاهدان- ایرنا- کتاب شعر "کرکسی در پوست عقاب" به نویسندگی عباس باقری به رشته تحریر درآمد و روی میز کتابفروشی‌ها قرار گرفت.
  کتابخانه ایرنا  سیستان و بلوچستان  فرهنگی  شعر و ادب فارسی  زاهدان  کتاب
شب شعر طنز «شبخند» در قشم برگزار شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / فرهنگی و هنری
شب شعر طنز «شبخند» در قشم برگزار شد
قشم- ایرنا- به مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص)، شب شعر طنز «شبخند» شامگاه جمعه ۲۴ مهرماه با حضور طنزپردازان کشوری و استانی در قشم برگزار شد.
  سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی قشم  شب شعر  جزیره قشم  شعر  شعر و ادب فارسی  قشم  فرهنگ و ارشاد اسلامی
افسانه آغاز؛ یادی از نیما یوشیج، در سالروز تولدش
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / فرهنگی و هنری
افسانه آغاز؛ یادی از نیما یوشیج، در سالروز تولدش
شعر افسانه اولین پیشنهاد عملی نیما یوشیج برای تغییر درساختمان شعر فارسی است. او پایه‌های شعری را بنا می‌کند که شاملو، اخوان ثالث، فریدون توللی، اسماعیل شاهرودی و فروغ فرخزاد از اولین پیروان آن هستند. اما شعر نو از همان ابتدا با مخالفت ها و انتقادهایی روبروست. با سعید رضوانی، استاد دانشگاه و پژوهشگر گروه ادبیات معاصر در فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی درباره ویژگی‌های شعر نیما و تفاوت‌های او با دیگر تجددخواهان سخن گفته‌ایم
  شعر  نیما یوشیج  شعر و ادب فارسی
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / ...
گفت و گو با منوچهر آشتیانی، خواهر زاده نیما، در حال و هوای سرای سالمندان به مناسبت سالروز تولد پدر شعر امروز ایران:
نیما زمانه «ناجور» را شعر کرد شعر نیما زاده دوران مشروطه است، خود او نیز می گفت شعر من فرزند دوران مشروطه استهمدلی| رضا دستجردی: 21 آبان ماه سالگرد تولد نیمایوشیج، شاعر معاصر و پدر شعر فارسی نوین ایران است. نیمایوشیج با مجموعه تاثیرگذار «افسانه» که مانیفست شعر نو فارسی بود، در فضای راکد شعر ایران، انقلابی به پا کرد و آگاهانه تمام بنیادها و ساختارهای شعر کهن فارسی را به چالش کشید. به طوری که بسیاری از شاعران و منتقدان معاصر، اشعار نیما را نمادین می‌دانند و او را هم‌پایه شاعران سمبولیست به نام جهان می‌شناسند. همدلی به این مناسبت در گفت‌وگو با منوچهر آشتیانی، جامعه‌شناس که به دلیل مشکلات جسمی در آسایشگاه حضور داشت، به تبیین عمده وجوه فردی، خانوادگی و ادبی این شاهکار معاصر زبان و ادب فارسی پرداخته …
انتشار«تار و پود» جلد دوم کتاب کارگاهی شعر و شاعری
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / فرهنگی و هنری
انتشار«تار و پود» جلد دوم کتاب کارگاهی شعر و شاعری
تهران- ایرنا- جلد دوم کتاب «تار و پود (کارگاه شعر و شاعری)» به همت انتشارات کتابستان معرفت روانه بازار شد.
  تازه های نشر  شعر و ادب فارسی
جایزه ملی حسین جلال پور در گناوه برگزار می‌شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / فرهنگی و هنری
جایزه ملی حسین جلال پور در گناوه برگزار می‌شود
گناوه- ایرنا- نخستین دوره جایزه ادبی ملی زنده‌یاد حسین جلال‌پور (جایزه مستقل غزل) دی‌ماه امسال در بندر گناوه برگزار می‌شود.
  بندرگناوه  جایزه جلال  شعر و ادب فارسی
کاریکاتور / میزان شناخت دانش آموزان از مشاهیر!
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / عکس
کاریکاتور / میزان شناخت دانش آموزان از مشاهیر!
همه گیر شدن ترانه های زیرزمینی مبتذل در میان دانش آموزان مدارس و غفلت از آشنایی دادن آنها با مشاهیر شعر و ادب فارسی سوژه کارتونی است است نازنین جمشیدی در شهرونگ شد.
ببینید بچه‌های امروزی چقدر مشاهیر را می‌شناسند!
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / کاریکاتور / طنز
ببینید بچه‌های امروزی چقدر مشاهیر را می‌شناسند!
همه گیر شدن ترانه های زیرزمینی مبتذل در میان دانش آموزان مدارس و غفلت از آشنایی دادن آنها با مشاهیر شعر و ادب فارسی سوژه کارتونی است است نازنین جمشیدی در شهرونگ شد.
  کاریکاتور  دانش‌آموز  شاعر  نویسنده  ادبیات ایران
تذکره شعرا، نگاهی به تاریخچه شاعران سمنان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / فرهنگی و هنری
تذکره شعرا، نگاهی به تاریخچه شاعران سمنان
سمنان- ایرنا- «تذکره شعرای سمنان» نام کتابی است که در آن نخستین تاریخچه مدون از زندگی شعرای سمنان توسط نصرت الله نوح جمع‌آوری شده است.
  کتابخانه ایرنا  فرهنگی  شعر و ادب فارسی  کتاب
ویدیو/ بغض استاد شفیعی کدکنی برای هم‌قطار و دوست پنجاه‌ساله  اش شکست
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / ...
ویدیو/ بغض استاد شفیعی کدکنی برای هم‌قطار و دوست پنجاه‌ساله اش شکست
دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی در آغاز جلسهٔ درس خود از استاد فقید دانشگاه تهران و شاعر و محقّق برجستهٔ روزگار ما دکتر مظاهر مصفا برای دانشجویان و علاقه‌مندان گفت: همهٔ حالات خصوصی او، خشمش، نفرتش، شادی‌هاش، غم‌هاش، اصیل و نجیب و ملّی بود. خیلی سخت است برای من!... دانشگاه تهران استاد بسیار برجسته و ممتاز و بی‌مانندی را از دست داد. زبان فارسی شاعر بزرگ و تراز اولی را در نوع خود از دست داد. حوزهٔ پژوهش‌‌های شعر فارسی و ادب فارسی محقّق بسیار بسیار برجسته‌ای را از دست داد. و جوانمردی و آزادگی یکی از مصادیق اجلی و اتمّ خودش را با فقدان ایشان از دست داد. باید برای بزرگداشت و تکریم او و معرفی فضیلت‌ها و ارزش‌های هنری او مجالسی در دانشگاه تهران تشکیل بشود و صاحب‌نظران هرکدام گوشه‌ای از چشم‌انداز‌ پهناور …
بغض شفیعی‌کدکنی در سوگ مظاهر مصفا ترکید
فرارو / ۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / فرهنگی و هنری
بغض شفیعی‌کدکنی در سوگ مظاهر مصفا ترکید
کدکنی درباره حالات درونی مظاهر مصفا بیان کرد: «همه حالات خصوصی او خشم، نفرت، شادی و غم‌هایش اصیل، نجیب و ملی بود. برای من خیلی سخت است. به هر حال دانشگاه تهران استاد بسیار برجسته، ممتاز و بی‌مانندی را از دست داد، زبان فارسی شاعر بزرگ و تراز اولی را در نوع خود از دست داد؛ حوزه پژوهش‌های شعر فارسی و ادب فارسی محقق بسیار بسیار برجسته‌‍ای را از دست داد و جوانمردی و آزادگی یکی از مصادیق اجل و اتم خودش را با فقدان ایشان از دست داد.»
  مظاهر مصفا  شفیعی کدکنی  ادبیات
علایم تعجب و نیمای بزرگ و «مِه‌زُدایی فرهنگی» شعر امروز!
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۰ / فرهنگی و هنری
علایم تعجب و نیمای بزرگ و «مِه‌زُدایی فرهنگی» شعر امروز!
نمی‌دانم از کجایِ وضعیت دراماتیک شعر ایران بگویم! مثلا بگویم هنوز که هنوز است عده‌ی زیادی از شاعران دهه شصت تا کنون، نه نیما یوشیج (بنیانگذار شعر مدرن و شعر نوی فارسی) را خوانده‌اند نه به درک شعر و اندیشگی او رسیدند اما شعر می‌گویند!
  رضا قنبری  شعر  شعر و ادب فارسی  نیما یوشیج  کتاب
مظاهر مصفا به قله سپید و جاودان شعر و ادبیات فارسی پیوست
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۹ / فرهنگی و هنری
مظاهر مصفا به قله سپید و جاودان شعر و ادبیات فارسی پیوست
تهران - ایرنا - «سیدعباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی توییتری درگذشت استاد مظاهر صفا، شاعر؛ ادیب؛ مصحح و از استادان به نام زبان و ادب فارسی را تسلیت گفت.
  مظاهر مصفا  مشاور وزیر فرهنگ  شعر  ادبیات
قیصر؛ شاعر حرف‌های ناتمام
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / فرهنگی و هنری
قیصر؛ شاعر حرف‌های ناتمام
حدود ساعت سه بامداد هشتم آبان ماه ۱۳۸۶ قیصر امین پور در بیمارستان دی تهران دار فانی را وداع گفت، بیمارستان دی شاهد وداع نویسندگان، شاعران و هنردوستان زیادی بود که آمده بودند تا با قیصر شاعر لحظه‌های ناب، شاعر حرف‌های ناتمام و شاعر همخانه با درد وداع کنند.
  استانی-فرهنگی و هنری  _قیصر امین‎پور  روز شعر و ادب فارسی
از کوچه مهتابی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۲ / فرهنگی و هنری
از کوچه مهتابی
چهارم آبان سالمرگ فریدون مشیری است، شاعری که مردم او را با شعر «کوچه» به خاطر می آورند و برخی روشنفکران شعرش را به خاطر سادگی، شعر مخاطبان عام می دانند. با کامیار عابدی، منتقد و پژوهشگر شعر درباره جایگاه مشیری در شعر معاصر ایران حرف زده ایم. و درباره اینکه شعر او چگونه راه خودش را درمیان توده مردم باز کرد.
  فریدون مشیری  شعر و ادب فارسی  ایران
درباره ابوالقاسم حالت | طنزپردازی معاصر با رسالتی اصلاح گرایانه در ادبیات
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۲ / فرهنگی و هنری
درباره ابوالقاسم حالت | طنزپردازی معاصر با رسالتی اصلاح گرایانه در ادبیات
ابوالقاسم حالت یکی از معدود طنز پردازان معاصر است که در اشـعار جـدی و طنز، همواره با دیدی دقیق، درکی عمیق و بیانی شیوا و دلنشین مسایل محیطی خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار می داد و در حقیقـت همـین ویژگـی، از او شـاعری متمـایز می سازد.
  شاعر  حافظ  شعر و ادب فارسی  ادبیات طنز
شبکه‌های مجازی رقیب کتاب در جهان امروز
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / فرهنگی و هنری
شبکه‌های مجازی رقیب کتاب در جهان امروز
تهران-ایرنا- یک شاعر گفت: در دوره کنونی ظهور رسانه‌های موازی مخصوصا شبکه‌های اجتماعی، رقیب کتاب و کتاب‌خوانی شده ‌است.
  هفته کتاب  شعر  شعر و ادب فارسی  کتاب  ادبیات
تلون شعر در «کاغذپران»
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / فرهنگی و هنری
تلون شعر در «کاغذپران»
تبریز - ایرنا - «کاغذ پران»، نام مجموعه شعری جدید از مرتضی طوسی، شاعر تبریزی، است که در هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز عرضه شده است.
  کتابخانه ایرنا  تبریز  شعر و ادب فارسی  ادبیات
برگزاری دوره سیر تحول شعر معاصر فارسی در دانشگاه شریف
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / ...
برگزاری دوره سیر تحول شعر معاصر فارسی در دانشگاه شریف
کانون شعر و ادب دانشگاه صنعتی شریف دوره سیر تحول شعر معاصر فارسی را برگزار می‌کند.
  دانشگاه شریف
گزارش نشست علمی بیست‌وسومین یادروز حافظ
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / ...
گزارش نشست علمی بیست‌وسومین یادروز حافظ
برنامه‌های علمی بیست‌وسومین یادروز حافظ، با موضوع «حافظ و انسانِ دیروز و امروز»، با حضور صاحب‌نظران، اندیشمندان، حافظ پژوهان و علاقه‌مندان به شعر و ادب فارسی در مرکز اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.
  استانی-فرهنگی و هنری
دو نسخه خطی دیوان حافظ در موزه نیاوران به نمایش درآمد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / فرهنگی و هنری
دو نسخه خطی دیوان حافظ در موزه نیاوران به نمایش درآمد
تهران- ایرنا- موزه کتابخانه اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران همزمان با ۲۰ مهر روز بزرگداشت حافظ، دو نسخه خطی دیوان حافظ از گنجینه این موزه را در معرض دید علاقه‌مندان قرار داد.
  ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری  حافظ  شعر و ادب فارسی  روز بزرگداشت حافظ 
پیام‌های دیوان حافظ منشور صلح و دوستی ایرانیان است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / فرهنگی و هنری
پیام‌های دیوان حافظ منشور صلح و دوستی ایرانیان است
تهران - ایرنا - وزیر میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در پیامی به‌مناسبت روز بزرگداشت حافظ بر تلاش مضاعف و مشترک دستگاه‌های فرهنگی کشور، برای پاسداشت این شاعر بزرگ تأکید کرد.
  علی ‌اصغر مونسان  حافظ  شعر و ادب فارسی
تلقی حافظ‌پژوهان از حافظ و انسان دیروز و امروز
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / فرهنگی و هنری
تلقی حافظ‌پژوهان از حافظ و انسان دیروز و امروز
شیراز- ایرنا- نشست علمی بیست‌وسومین یادروز حافظ، با موضوع «حافظ و انسانِ دیروز و امروز»، روز شنبه در تالار مرکز اسناد و کتابخانه‌ ملی فارس در شیراز برگزار شد.
  موسسه مرکز حافظ شناسی  حافظ  شیراز  شعر و ادب فارسی  ادبیات  فارس
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / ...
بازمانده نسل بی تکرار
عادل جهان‌آرای-19مهر زادروز استاد دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی است. ایشان سال 1318 در کدکن نیشابور به دنیا آمدند. از سال 1348 تاکنون در حال آموزش و تدریس است و نیم‌قرن به صورت متوالی به ادبیات این سرزمین خدمت کرده است. نسلی که دکتر کدکنی به آن تعلق دارد، یک نسل تکرار نشدنی است و ایشان بازمانده نسلی است که امروز تاریخ این سرزمین از داشتن آن به خود می‌بالد. کسی که دکتر کدکنی را می‌شناسد، بی‌اغراق سر تعظیم در مقابل عظمت دانش و فروتنی او فرود می‌آورد. آنهایی که این شانس را داشتند تا در کلاس درس استاد محمدرضا شفیعی کدکنی بنشینند، حتما می‌دانند در کنار چه دریایی از دانش و دانایی، قطره‌هایی از علم او را در قدح هستی خود ریخته‌ و نوشیده‌اند. در باره ویژگی دکتر کدکنی دیدگاه دو تن از ادیبان و پژوهشگران نام‌آشنای …
بزرگداشت حسین آهی در گرامیداشت روز حافظ شیرازی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۹ / فرهنگی و هنری
بزرگداشت حسین آهی در گرامیداشت روز حافظ شیرازی
تهران- ایرنا- همزمان گرامیداشت روز «حافظ شیرازی» و بزرگداشت «حسین آهی» با حضور پیشکسوتان شعر و ادبیات هم چون محمدعلی بهمنی، عبدالجبار کاکایی، محمد سلمانی، حمیدرضا شکارسری و دیگر شاعران در فرهنگسرای ابن سینا برگزار می‌شود.
  فرهنگی  حافظ  شعر و ادب فارسی
آغاز بکار چهاردهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی در ارومیه
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / فرهنگی و هنری
آغاز بکار چهاردهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی در ارومیه
ارومیه- ایرنا- چهاردهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، آذربایجان و ادبیات ایران امروز /سه‌شنبه/ در پردیس دانشگاه ارومیه آغاز به کار کرد.
  آذربایجان غربی  شعر و ادب فارسی  دانشگاه ارومیه
حدادعادل: تمام مثنوی، عشق‌نامه است/ عالَم مولانا نقطه مقابل تمدن غرب است
فارس / ۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / فرهنگی و هنری
حدادعادل: تمام مثنوی، عشق‌نامه است/ عالَم مولانا نقطه مقابل تمدن غرب است
رئیس فرهنگستان شعر و ادب فارسی ضمن نگاهی به عالم مولانا آن را نقطه مقابل چیزی دانست که در تمدن غرب می‌بینیم.
جشنواره شعر دانشجویی به دانشگاه زنجان رسید
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۳ / فرهنگی و هنری
جشنواره شعر دانشجویی به دانشگاه زنجان رسید
تهران- ایرنا- نخستین جشنواره ملی شعر دانشجویی دومین رویداد گردهمایی خود را در دانشگاه زنجان برگزار می‌کند.
  جشنواره  شعر و ادب فارسی  ادبیات  زنجان
عشق سخن‎‌کوشی تویی، سودای خاموشی تویی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / فرهنگی و هنری
عشق سخن‎‌کوشی تویی، سودای خاموشی تویی
تهران- ایرنا- همزمان با روز بزرگداشت مولانا جلال‌الدین محمد بلخی و انتشار اخباری در مورد ساخت فیلمی از زندگی وی، نگاهی کوتاه به برخی آثار ساخته‌شده و طرح‌ها و گمانه‌زنی‌ها در مورد ساخت فیلم یا سریالی از وی بر اساس زندگی این شاعر نام‌آشنا، انداخته‌ایم.
  حسن فتحی  ادبیات کلاسیک  مولوی  افغانستان  شمس تبریزی  مولانا  ترکیه  چهره ماندگار ادبیات  بهزاد عبدی  هالیوود
مهدی اخوان‌لنگرودی؛ دایره‌المعارف شاعران بعد از نیما
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۶ / فرهنگی و هنری
مهدی اخوان‌لنگرودی؛ دایره‌المعارف شاعران بعد از نیما
رشت - ایرنا - مهدی اخوان لنگرودی شاعری با دغدغه‌هایی در ادبیات کهن و مدرن است و نگاه جامع خود به شعر معاصر را در دایره‌المعارفی به همین نام درباره شاعران بعد از نیما یوشیج گرد آورده است.
  شعر  شعر و ادب فارسی  گیلان  ادبیات
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۴ / فرهنگی و هنری
"بیابانکی" و سروده هایی از جنس آب و آیینه و آفتاب
اراک - ایرنا - «سعید بیابانکی» از جمله شعرای معاصر انقلاب اسلامی است که سبک و سیاق سروده هایش به ویژه در بخش آیینی و طنز در میان علاقمندان به ادب و فرهنگ جایگاه خاصی دارد.
  شاعر  شعر  شعر و ادب فارسی  ادبیات
پیشی گرفتن برخی زبان‌ها از زبان فارسی در شعر/هنجارشکنی‌های امروز تهدیدکننده‌ی شعر معاصر
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۱ / ...
پیشی گرفتن برخی زبان‌ها از زبان فارسی در شعر/هنجارشکنی‌های امروز تهدیدکننده‌ی شعر معاصر
عضو هیات علمی دانشگاه یزد و دبیر انجمن شعر کتابخانه وزیری یزد با اشاره آسیب‌های تهدیدکننده‌ی امروز شعر در کشورمان، عنصر ویراستار و کنترل‌کننده اشعار به ویژه از سوی ارشاد و انتشارات‌ را ضروری دانست.
  استانی-فرهنگی و هنری  شعر  عضو هیات علمی دانشگاه یزد  هفته شعر و ادب فارسی  یزد  کتابخانه وزیری یزد
فرهنگ و زبان فارسی با وجود همه همجه‌ها همچنان باقی مانده است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۳۱ / ...
فرهنگ و زبان فارسی با وجود همه همجه‌ها همچنان باقی مانده است
آئین گرامیداشت شعر و ادب پارسی با حضور مسئولان استانی و شاعران و علاقه‌مندان به ادبیات فارسی در تالار اجتماعات حوزه هنری خوزستان برگزار شد.
  استانی-فرهنگی و هنری  اخبار فرهنگی و هنری - خوزستان  استاندار خوزستان
اتریشی‌ها هنر ایرانی را به تماشا گذاشتند
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۶/۳۰ / فرهنگی و هنری
اتریشی‌ها هنر ایرانی را به تماشا گذاشتند
نمایشگاه برخورد هنری گروه نقاشان سالمند اتریشی همزمان با روز شعر و ادب فارسی در محل تالار رایزنی فرهنگی ایران در وین برگزار شد.
معرفی برندگان ​جایزه ادبی سیمین
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۶/۲۸ / فرهنگی و هنری
معرفی برندگان ​جایزه ادبی سیمین
ایبنا نوشت: نخستین دوره جایزه ادبی سیمین عصر روز چهارشنبه ۲۷ شهریور هم‌زمان با روز شعر و ادب فارسی با شرکت نویسندگان، هیات داوران و علاقه‌مندان و با تجلیل از سه داستان‌نویس جوان برتر به کار خود پایان ‌داد.
  ادبیات ایران  جوایز ادبی  نویسنده
تصاویر / بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۶/۲۸ / عکس
تصاویر / بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی
مراسم بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی که به مناسبت سالروز درگذشت شهریار شاعر ایرانی نام گذاری شده است با حضور سید عباس صالحی وزیر ارشاد در برج میلاد تهران برگزار شد.
آفتاب نیوز / ۱۳۹۸/۰۶/۲۸ / سیاسی
شهریار؛ شاعر دردهای انسانی، زندگی و مرگ
چهارمین کنگره بزرگداشت استاد سخن شهریار و بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی با حضور ادبا، شعرا، شهریارپژوهان و متولیان فرهنگی کشور؛ از جمله وزیر فرهنگ برگزار شد.
  استاد شهریار  روز شعر و ادب فارسی
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / ...
در آئین بزرگداشت شهریار بیان شد؛ نگذاریم شهریار مصادره شود/ سریال «شهریار» تحریف کامل بود
شفقنا ــ فرزند آیت‌الله مرعشی نجفی گفت: متأسفانه داستان سرودن شعر «علی ای همای رحمت»، دستمایه‌ای برای یکی از کارگردان‌ها شد که سریالی بسازد که از سر تا پا اشتباه بود و در خور شأن شهریار و مردم تبریز نبود. به گزارش خبرنگار ایکنا؛ آئین نکوداشت روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت مقام استاد شهریار صبح امروز، چهارشنبه، ۲۷ […]
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / ...
دانش‌آموزانی که کمتر از پدرانشان شعر حفظ هستند
امروز روز شعر و ادب فارسی است؛ هنری که به تعبیری هنر ملی ایرانیان و گنجینه ملی ما خوانده می‌شود. به همین مناسبت و در آستانه بازگشایی مدارس، شاید بد نباشد وضعیت شعر را در کتب درسی ابتدایی بررسی کنیم.
مقاومت رمز اقتدار نظام جمهوری اسلامی است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / فرهنگی و هنری
مقاومت رمز اقتدار نظام جمهوری اسلامی است
بیرجند - ایرنا - رئیس حوزه هنری گفت: مقاومت رمز اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی است به طوری که همین ایستادگی سبب بیعت رهبران جبهه مقاومت در سراسر جهان با رهبر معظم انقلاب شد.
  خراسان جنوبی  حوزه هنری  شعر و ادب فارسی
نکوداشت اساتید تحریریه‌ فصل‌نامه‌ "پژوهش زبان و ادبیات فارسی" جهاددانشگاهی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / علمی و آموزشی
نکوداشت اساتید تحریریه‌ فصل‌نامه‌ "پژوهش زبان و ادبیات فارسی" جهاددانشگاهی
نکوداشت اعضا و اساتید فرهیخته‌ی هیات تحریریه‌ی فصل‌نامه علمی ـ پژوهشی «پژوهش زبان و ادبیات فارسی» و رونمایی از پنجاهمین شماره‌ی این نشریه در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی برگزار شد.
  فصل‌نامه‌ "پژوهش زبان و ادبیات فارسی"  روز شعر و ادب فارسی
شاعران ما را به سرقت می‌برند
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / فرهنگی و هنری
شاعران ما را به سرقت می‌برند
یک عضو شورای شهر تهران می‌گوید: کشورهای دیگر شاعران ما را به سرقت می‌برند تا جایگاهی برای خود به‌دست بیاوند، اما ما این‌ها را داریم و به آن‌ها بی‌توجه هستیم.
  روز شعر و ادب فارسی  خانه نیما یوشیج  خانه سیمین و جلال  حسن خلیل آبادی  سهیل محمودی
۱۰ نگاه به شهریار
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / فرهنگی و هنری
۱۰ نگاه به شهریار
همشهری آنلاین: بیست و هفتم شهریورماه که به نام روز شعر و ادب فارسی نام‌گذاری شده، سال‌روز درگذشت سیدمحمدحسین بهجت تبریزی، متخلص به شهریار، است.
شهریار تنها یک شخص نیست
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / فرهنگی و هنری
شهریار تنها یک شخص نیست
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شهریار تنها یک شخص نیست بلکه یک اتفاق معاصر است و در شعر او می‌توان ترکیب‌سازی‌های بی‌نظیری از هویت ملی، قومی و دینی را مشاهده کرد.
  شهریار  روز شعر و ادب فارسی
خلق تصویر از کلمه «حیدر بابا» + ویدیو
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / فرهنگی و هنری
خلق تصویر از کلمه «حیدر بابا» + ویدیو
یک هنرمند گرافیست به مناسبت روز شعر و ادب فارسی که مصادف است با سالروز درگذشت محمد حسین بهجتی تبریزی (ملقب به شهریار) در یک ویدیو تصویری از عبارت «حیدر بابا» را خلق کرد که نام مهم‌ترین منظومه شعر اوست.
  حیدربابا
برگزاری اختتامیه نخستین جشنواره ادبی شعر «نهال»
مهر / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / فرهنگی و هنری
برگزاری اختتامیه نخستین جشنواره ادبی شعر «نهال»
اختتامیه نخستین جشنواره ادبی شعر «نهال» با نگاه ویژه به شعر انقلاب و با حضور حامد عسگری، ارمغان بهداروند، غلامرضا طریقی، ابراهیم اسماعیلی طریقی و... به همت فرهنگسرای مهر برگزار می‌شود.
  شعر انقلاب  روز شعر و ادب فارسی  هفته دفاع مقدس  فرهنگسرای مهر
شعر و ادب فارسی ابزار تحکیم وحدت است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / فرهنگی و هنری
شعر و ادب فارسی ابزار تحکیم وحدت است
بیرجند - ایرنا - رئیس حوزه هنری گفت: اقتدار فرهنگی از مهمترین مولفه‌های قدرت است و شعر و ادب فارسی از دیرباز به عنوان ابزار تحکیم وحدت نقش‌نمایی می‌کند.
  خراسان جنوبی  حوزه هنری  شعر و ادب فارسی
گلایه یک استاد ادبیات از نحوه نامگذاری روز شعر و ادب فارسی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / فرهنگی و هنری
گلایه یک استاد ادبیات از نحوه نامگذاری روز شعر و ادب فارسی
یک دکترای تخصصی زبان و ادب فارسی در دانشگاه کُردستان می گوید با همه احترمی که برای شهریار قایل است، اما "روز شعر و ادب فارسی" باید با تکیه بر اعتبار جهانی شاعران نامور پارسی گوی ایران انتخاب شود.
  شعر  روز شعر و ادب فارسی
هنر در خدمت دین از دستاوردهای انقلاب اسلامی است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / فرهنگی و هنری
هنر در خدمت دین از دستاوردهای انقلاب اسلامی است
بیرجند - ایرنا - رئیس حوزه هنری گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی قرارگیری هنر در خدمت دین است.
  خراسان جنوبی  حوزه هنری  شعر و ادب فارسی  سید علیرضا عبادی
خراسان مهد شعر و ادب فارسی است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / فرهنگی و هنری
خراسان مهد شعر و ادب فارسی است
مشهد- ایرنا- مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: خراسان مهد شعر و ادب فارسی است و شاعران بزرگ ایران زمین همچون فردوسی در این دیار زیسته اند.
  مشهد  روز بزرگداشت شهریار و شعر و ادب فارسی  خراسان رضوی  فرهنگ و ارشاد اسلامی
عده‌ای می‌خواهند روز شعر و ادب فارسی را به‌نام شخص دیگری کنند
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / فرهنگی و هنری
عده‌ای می‌خواهند روز شعر و ادب فارسی را به‌نام شخص دیگری کنند
علی‌اصغر شعردوست با بیان این‌که عظمت شهریار را برنمی‌تابند، گفت: با وجود گذشت نزدیک به دو دهه از تصویب بیست و هفتم شهریورماه به عنوان روز گرامی‌داشت شعر و ادب فارسی، هنوز عده‌ای درصدد هستند این مناسبت را به نام شخص دیگری جایگزین کنند.
  شهریار
خاطره‌هایی از چند ستاره واقعی شعر و ادب فارسی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / فرهنگی و هنری
خاطره‌هایی از چند ستاره واقعی شعر و ادب فارسی
تهران- ایرنا- آسمان پُراخترِ زبان و ادبیات فارسی، ستاره‌های درخشانی را تاکنون به خود دیده است؛ ستارگانی که هر یک از بزرگترین استادان ادبیات، تاریخ و فرهنگ ایران به‌شمار می‌روند. امروز هم که روز پاسداشت شعر و ادب فارسی نام‌گذاری شده، بی‌مناسبت نیست که با نقلِ چند خاطره‌ از شماری از بزرگان شعر و ادبِ هم‌روزگارمان، یادِ آن نادره‌کاران تازه شود.
  عبدالعظیم قریب  محمدرضا شفیعی کدکنی  سید جعفر شهیدی  آسیسی  امیری فیروزکوهی  مظاهر مصفا  احمد سمیعی گیلانی  مهدی نوریان  بدیع‌ الزمان فروزانفر  مجتبی مینوی
چرا شهریار، مگر حافظ و فردوسی نبودند؟
روزنامه خراسان / ۱۳۹۸-۰۶-۲۷ / فرهنگی و هنری
چرا شهریار، مگر حافظ و فردوسی نبودند؟
به دلیل همین شعر‌دوستی‌مان، یک روز را در تقویم به نام روز شعر و ادب فارسی نام گذاری کرده‌اند؛ آن هم سالروز درگذشت شهریار، غزل‌سرای بزرگ معاصر؛ شاعری که به فارسی و ترکی شعر می‌سرود و تا آخر، پای ایران و زبان فارسی و فردوسی و حافظ ایستاد. با دکتر میلاد عظیمی، استاد زبان و ادبیات فارسی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، درباره شهریار و شعرش و وضعیت شعر و ادبیات در ایران گفت‌وگو کرده‌ایم.
ویدئو / جایی که فارسی، آشتی با ایران را به ارمغان می‌آورد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / فرهنگی و هنری
ویدئو / جایی که فارسی، آشتی با ایران را به ارمغان می‌آورد
زبان و ادبیات فارسی، از جمله داشته‌های فرهنگی ایران است که تجلی آن در شعر، دیگر متون ادبی و هنر اصیل کشور دیده می‌شود و حتی می‌تواند دید مردم دیگر کشورها را نسبت به کشورمان بهبود ببخشد. این ویدئو، گشتی کوتاه در مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان در اصفهان است؛ جایی که آموزش زبان فارسی باعث می‌شود تا مردمانی با زبان و فرهنگی دیگر، به واسطه یک زبان تازه، با صاحبان این زبان هم آشتی کنند.
  آموزش زبان فارسی  روز شعر و ادب فارسی
مشکل امروز ادب فارسی گرفتن یا نگرفتن جوایز ادبی نیست
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / فرهنگی و هنری
مشکل امروز ادب فارسی گرفتن یا نگرفتن جوایز ادبی نیست
تهران- ایرنا- استاد ادبیات فارسی و شاهنامه‌پژوه معتقد است که مطرح شدن ادبیات فارسی در سطح جهانی یا گرفتن جوایز ادبی مشکل امروز نیست؛ بلکه خوانده نشدن آن توسط مردم مشکل اصلی است.
  ادبیات کلاسیک  روز بزرگداشت شهریار و شعر و ادب فارسی  ادبیات معاصر
خانه موزه شهریار؛‌ جاذبهِ گردشگری نیازمند توجه جدی‌تر
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / فرهنگی و هنری
خانه موزه شهریار؛‌ جاذبهِ گردشگری نیازمند توجه جدی‌تر
تهران- ایرنا- سیاستمدار و محقق کشور و طراح نامگذاری روز شعر و ادب فارسی به نام شهریار، گفت: خانه موزه شهریار در تبریز می‌تواند یکی از جاذبه‌های مهم برای جذب گردشگران داخلی و خارجی باشد از این رو این مکان نیازمند توجه جدی‌تر سازمان‌های مرتبط و دست اندرکار است.
  تبریز  روز بزرگداشت شهریار و شعر و ادب فارسی  سید محمد حسین شهریار  موزه  موزه استاد شهریار
روزی ملی با تقویم محلی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / فرهنگی و هنری
روزی ملی با تقویم محلی
تبریز - ایرنا - روز ۲۷ شهریور سالروز درگذشت استاد شهریار به عنوان "روز ملی شعر و ادب فارسی" در تقویم کشورمان نام‌گذاری شده است اما اجرای ملی آن هنوز از سوی نهادهای فرهنگی و متولی تا کنون با بی‌مهری مواجه شده است.
  تبریز  روز بزرگداشت شهریار و شعر و ادب فارسی  شعر و ادب فارسی
چرا سالروز درگذشت شهریار به عنوان روز ادب فارسی انتخاب شد؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / فرهنگی و هنری
چرا سالروز درگذشت شهریار به عنوان روز ادب فارسی انتخاب شد؟
ایرنا نوشت: پیشنهاددهنده انتخاب سالروز درگذشت استاد شهریار به عنوان روز شعر و ادب فارسی در تقویم ملی توضیح می‌دهد فرایند انتخاب این روز به شکل قانونی دیگر روزهای ملی، انجام شده و ربطی به دوران نمایندگی وی در مجلس شورای اسلامی ندارد.
  ادبیات ایران  شاعر  شهریار
بزرگداشت شهریار در برنامه «شب شعر»
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / فرهنگی و هنری
بزرگداشت شهریار در برنامه «شب شعر»
مجله تلویزیونی «شب شعر» امشب و در آستانه فرارسیدن روز شعر و ادب فارسی ویژه برنامه‌ای را برای بزرگداشت شهریار تدارک دیده است.
کوله گردها با عملیات «شُنام» به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس می‌آیند
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / فرهنگی و هنری
کوله گردها با عملیات «شُنام» به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس می‌آیند
کتاب «شُنام» به روایت کیانوش گلزار راغب و با حضور اعضای کوله گردهای سوره مهر چهارشنبه ۲۷ شهریور ماه هم‌زمان با روز شعر و ادب فارسی از ساعت ۱۷ الی ۱۹ در تالار آزادگان موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نقد و بررسی می‌شود.
  دفاع مقدس
اهدای تندیس سیمین به برگزیدگان جوان داستان‌نویسی
مهر / ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / فرهنگی و هنری
اهدای تندیس سیمین به برگزیدگان جوان داستان‌نویسی
نخستین دوره جایزه ادبی سیمین روز چهارشنبه ۲۷ شهریور همزمان با روز شعر و ادب فارسی با تجلیل از داستان‌نویسان جوان به کار خود پایان می‌دهد.
  روز شعر و ادبیات فارسی  داستان نویسی  جایزه ادبی سیمین
بزرگداشت شعر و ادب فارسی از تبریز تا برج میلاد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۴ / فرهنگی و هنری
بزرگداشت شعر و ادب فارسی از تبریز تا برج میلاد
تهران- ایرنا- برنامه‌های بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی ( ۲۷ شهریورماه) همراه با بزرگداشت شاعر برجسته معاصر استاد شهریار اعلام شد.
  تبریز  روز بزرگداشت شهریار و شعر و ادب فارسی  سید محمد حسین شهریار  برج میلاد
جلوه‌های حادثه کربلا در شعر شاعران سنّی مذهب
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۲ / فرهنگی و هنری
جلوه‌های حادثه کربلا در شعر شاعران سنّی مذهب
تهران- ایرنا- به جز شاعرانِ شیعه مذهب، تعدادی از شاعرانِ سنّی مذهبِ ادبیات فارسی نیز ماجرای مصیبت‌بار کربلا را در شعر خویش منعکس کرده‌اند. در شعر این شاعران گاه در حدّ بیتی یا ابیاتی به این حادثه عظیم اشاره شده؛ و گاه غزل یا قصیده یا بخشی از یک مثنوی به رثای حضرت امام حسین (ع) اختصاص داده شده است.
  مولانا  سعدی  سیف فرغانی  اهل تسنن  مرثیه  شعر  ناصرخسرو قبادیانی  خواجوی کرمانی  شعر و ادب فارسی  سنایی غزنوی
ردیف بودجه مقبره الشعرا تبریز احیا شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۰ / فرهنگی و هنری
ردیف بودجه مقبره الشعرا تبریز احیا شد
تبریز- ایرنا- مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با اشاره به ضرورت ساماندهی مقبره الشعرا تبریز به عنوان یکی از نمادهای فرهنگی، ادبی و گردشگری کشور، گفت: ردیف بودجه این اثر تاریخی فرهنگی احیا شد.
  آذربایجان شرقی  فرهنگی  سید محمد حسین شهریار  شعر و ادب فارسی  فرهنگ و ارشاد اسلامی
ادیب باصفای گمنام
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۰ / فرهنگی و هنری
ادیب باصفای گمنام
سمنان- ایرنا- ذبیح الله صفا شهمیرزادی، ادیب، پژوهشگر، نویسنده، مترجم، تصحیح‌گر، شاعر و روزنامه‌نگار ایرانی که همچون تخلص‌اش در اشعار، با وجود خدمات فرهنگی و علمی شایسته، «گمنام» مانده است.
  سمنان  پژوهشگر  مفاخر فرهنگی  شعر و ادب فارسی  ادبیات  اهل قلم
شعرعاشورایی، بیدارگر، افشا کننده و حرکت آفرین
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۱۷ / فرهنگی و هنری
شعرعاشورایی، بیدارگر، افشا کننده و حرکت آفرین
استانها – ایرنا – شعر عاشورایی را می توان شعر فضیلت‌ها و ارزش‌ها، عشق ،حماسه، عرفان، پایداری، ستم ‌سوزی، استکبارستیزی، حق ‌طلبی و عدالت‌خواهی نامید و به یقین شاعر اگر به غیر از این بگوید و به گونه‌ای دیگر بیندیشد راه به خطا برده و از مسیر روشن و سعادت‌ بخش نهضت و قیام حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) فاصله گرفته است.
  مداح  عاشورای حسینی  عزاداری  محرم ۹۸  شعر و ادب فارسی
عبدالجبار کاکایی؛ سراینده ترانه‌هایی که اسیر پسند مخاطب نمی‌شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۱۵ / فرهنگی و هنری
عبدالجبار کاکایی؛ سراینده ترانه‌هایی که اسیر پسند مخاطب نمی‌شود
تهران- ایرنا- عبدالجبار کاکایی از زمره شاعرانی است که ترانه خود را به پسندِ مخاطب نفروخته است. او در ترانه سرایی دنباله‌رو شاعرانی است که به جای آنکه در پی سلیقه مخاطب راه بیفتند، سلیقه و پسندِ وی را با شعر و ترانه خویش همراه می‌کرده‌اند.
  موسیقی تیتراژ  بیژن ترقی  محمد اصفهانی  حسام الدین سراج  ترانه سرا  شعر  شعر و ادب فارسی  مجید اخشابی  عبدالجبار کاکایی  قیصر امین پور
ناصرخسرو و رنجِ هزارساله
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۱۲ / فرهنگی و هنری
ناصرخسرو و رنجِ هزارساله
گروهی از مخاطبانِ نکوهش‌های ناصرخسرو، عامیانی‌اند که از آدمی‌زادگی تنها چهره و تن را دریافته‌اند و شگفتا که مخاطبِ حجت خراسان، تنها مردمِ هم‌روزگارِ او نیستند؛ گویی شاعرِ هزار سال پیشِ زبان فارسی، برخی از امروزیانِ شیفته «ظاهر» را نیز پیش چشم داشته است.
  ملک الشعرای بهار  سفرنامه ناصرخسرو  ادبیات فارسی  ناصرخسرو قبادیانی  شعر  سنایی غزنوی  شعر و ادب فارسی  عبدالرحمن جامی  عوام  فیض کاشانی
لوح ثبت اشعار ترکیب‌بند محتشم کاشانی رونمایی شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۱۰ / فرهنگی و هنری
لوح ثبت اشعار ترکیب‌بند محتشم کاشانی رونمایی شد
کاشان- ایرنا- لوح ثبت اشعار ترکیب‌بند محتشم کاشانی در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور یکشنبه با حضور جمعی از مسوولان و مداحان اهل بیت (ع) در کاشان رونمایی شد.
  ثبت آثار ناملموس  شعر و ادب فارسی  میراث فرهنگی  کاشان
«الوند»؛ فقط نام کوه نیست
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۰۸ / فرهنگی و هنری
«الوند»؛ فقط نام کوه نیست
همدان - ایرنا - الوند سرزمینی شاعر پرور و شعر دوست که دست به شاعرانه هایی خلاقانه می زند مانند «جایزه ادبی الوند» تا این بلندای برفی و کبود فقط یک کوه نباشد.
  همدان  شب شعر  شعر و ادب فارسی  الوند  فرهنگ و ارشاد اسلامی
ویدئو / هوشنگ چالنگی، شاعری که سال‌هاست شعر نمی‌گوید
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۵/۳۰ / فرهنگی و هنری
ویدئو / هوشنگ چالنگی، شاعری که سال‌هاست شعر نمی‌گوید
هوشنگ چالنگی - شاعر پیشکسوت - همزمان با سالروز هفتادوهشت‌سالگی‌اش خاطرات خود از همکاری با مجله «خوشه» و برخی بزرگان شعر و ادب فارسی را با ایسنا در میان گذاشته است. او در شکل‌گیری جریان شعری «موج نو» و «شعر دیگر» حضور داشته است، اما به گفته خودش، سال‌هاست که دیگر شعر نمی‌گوید.
  هوشنگ چالنگی