جمعه, ۴ بهمن, ۱۳۹۸ / 24 January, 2020
عراق و امریکا
تحلیلگر عراقی : بغداد برای رهایی از امریکا نیاز به قراردادهای تسلیحاتی جدید دارد
ایرنا / ۱۱ ساعت قبل / سیاسی
تحلیلگر عراقی : بغداد برای رهایی از امریکا نیاز به قراردادهای تسلیحاتی جدید دارد
بغداد – ایرنا – کارشناس مسائل سیاسی عراق گفت که این کشور نیازمند قراردادهای تسلیحاتی جدید برای حفاظت از حاکمیت و رهایی از سلطه آمریکا است.
  روسیه  ایالات متحده آمریکا  العرداوی
نماینده مجلس عراق : راهپیمایی فردا همه پرسی درباره خروج امریکا از منطقه است
ایرنا / ۱۴ ساعت قبل / بین‌المللی
نماینده مجلس عراق : راهپیمایی فردا همه پرسی درباره خروج امریکا از منطقه است
بغداد – ایرنا – عضو ائتلاف الفتح در پارلمان عراق گفت که تظاهرات فردا (جمعه) همه پرسی مردمی برای مخالفت با حضور آمریکا در عراق خواهد بود و نتیجه آن شکست آمریکا است.
  تظاهرات بغداد  ایالات متحده آمریکا  پارلمان  عراق
روزنامه اعتماد / ۲۴ ساعت قبل / ...
تعداد نظامیان امریکایی در عراق کاهش یافته است
گروه جهان | «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور امریکا در دیدار با «برهم صالح» همتای عراقی خود در حاشیه نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوییس اعلام کرد، تعداد نظامیان امریکایی در عراق به حدود ۵۰۰۰ نظامی کاهش یافته است. به گزارش فارس، بنا بر گزارش خبرنگاران امریکایی حاضر در نشست دو جانبه روسای جمهور امریکا و عراق در داووس، ترامپ به رغم تنش‌ها بین بغداد و واشنگتن و تصویب مصوبه خروج نظامیان خارجی از این کشور گفت: «ما (امریکا و عراق) یک رابطه بسیار خوبی داریم».
احتمال پیگیری فاز ترور مهره‌های مقاومت توسط واشنگتن بعد از ترور سردار سلیمانی
دیپلماسی ایرانی / ۳۵ ساعت قبل / سیاسی
احتمال پیگیری فاز ترور مهره‌های مقاومت توسط واشنگتن بعد از ترور سردار سلیمانی
حسن هانی زاده در گفت و گو با دیپلماسی ایرانی ضمن تاکید بر این که یک سناریوی بسیار خطرناک و پیچیده در قالب تداوم ترور نظامی برای دیگر فرماندهان محور مقاومت از جانب امریکا و صهیونیست ها در نظر گرفته شده، معتقد است که کاخ سفید با پیگیری برخی تلاش‌ها برای تداوم و تشدید اعتراضات و حتی گاهی شکل‌گیری اغتشاشات و بحران در عراق و لبنان درصدد است، ضمن فراهم آوردن زمینه برای کاهش نفوذ ایران و محور مقاومت مانند حزب الله و حشدالشعبی از بستر تنش ها برای حذف مهره های تاثیر گذار محور مقاومت در عراق و لبنان نهایت استفاده را ببرد.
  حسن هانی زاده  لبنان  عراق  ایران  حزب الله لبنان  الحشد الشعبی  سعد حریری  سمیر جعجع  فواد سنیوره  آمریکا
روزنامه اعتماد / ۲ روز قبل / ...
استراتژی کلان امریکا
تنش‌های اخیر میان ایران و ایالات متحده امریکا که با ترور سردار قاسم سلیمانی و حملات موشکی ایران به پایگاه نظامی امریکا در عراق شدت یافت، موجی از تحلیل‌ها و گمانی‌زنی‌ها در خصوص شروع یک جنگ، هر چند محدود، بین ایران و امریکا را به وجود آورد. نکته قابل توجهی در این خصوص وجود دارد و آن این است که در تحلیل چنین رویدادهایی باید تصویر بزرگ‌تر یا کل نظام بین‌الملل را در نظر گرفت. در تصویر کلی نظام بین‌الملل، ما شاهد تغییر جهت در نظم بین‌المللی و به عبارتی دیگر، افول نظم بین‌المللی لیبرال هستیم که رویارویی بین ایالات متحده امریکا و چین در همین راستا قابل تفسیر است. تقابل چین و امریکا از زمان ارایه طرح جاده ابریشم جدید معروف به (یک کمربند یک جاده) توسط چین، …
ناکامی‌های امریکا در عراق
ایرنا / ۲ روز قبل / بین‌المللی
ناکامی‌های امریکا در عراق
تهران – ایرنا – روزنامه لاتریبون چاپ پاریس روز سه شنبه در گزارشی به بررسی هفده سال حضور آمریکا در عراق پرداخت و وضعیت موجود در این کشور را شکستی برای واشنگتن دانست.
  صدام حسین  ایالات متحده آمریکا  خاورمیانه  عراق
ایران و عراق  و تحولات اخیر
روزنامه اعتماد / ۳ روز قبل / سیاسی
ایران و عراق و تحولات اخیر
تحولات اخیر (ترور سردار سلیمانی توسط امریکا و حمله موشکی ایران به پایگاه امریکا در عراق) موجب شده تا روابط ایران و عراق نیز وارد مرحله جدیدی شود. در جریان این تحولات، ایران و امریکا برای اولین‌بار به‌طور مستقیم در قلمرو عراق با هم درگیری نظامی پیدا کردند.
هرج و مرج  جدید در عراق طرح امریکا برای سقوط دولت
ایرنا / ۴ روز قبل / سیاسی
هرج و مرج جدید در عراق طرح امریکا برای سقوط دولت
بغداد - ایرنا - «حافظ آل بشاره» از کارشناسان و تحلیلگران امنیتی عراق تاکید کرد که رویکرد امریکا در این کشور ایجاد هرج و مرج در استان های جنوبی با بستن ادارات دولتی و مراکز آموزشی به وسیله باندهای نقاب دار به منظور سرنگونی دولت انجام می شود.
  بغداد  ایالات متحده آمریکا  کربلا  دولت  تظاهرات عراقی ها  نجف  اعتراض در عراق
روزنامه اعتماد / ۴ روز قبل / ...
چرا امریکا باید به اشغال عراق پایان بدهد
به یاد دارید ۱۷ سال پیش دولت جورج بوش، رییس‌جمهور اسبق امریکا چگونه حمله خود به عراق را توجیه کرد؟ حمله او به خاک این کشور تنها به بهانه داشتن سلاح‌های کشتار جمعی و اتحاد با گروه‌های تروریستی نبود بلکه بیشتر قرار بود، آزادی و دموکراسی را به مردم عراق هدیه کند. قرار بود این مردم برای سرنگون کردن صدام حسین دیکتاتور دیرینه‌شان قدردان امریکا باشند. قرار نبود این جنگ تنها برای تحقق یافتن اهداف امریکا(و برخلاف اهداف عراقی‌ها) باشد بلکه قرار بود اقدامی بشردوستانه و به نفع مردم عراق باشد.
روزنامه اعتماد / ۴ روز قبل / ...
اظهارات تازه ترامپ درباره ترور سردار سلیمانی
«دونالد ترامپ» رییس‌جمهور امریکا در ادامه لفاظی‌های ضد ایرانی خود درباره عملیات تروریستی این کشور در عراق و به شهادت رساندن سردار سپهبد قاسم سلیمانی، این بار در یک نشست جمع‌آوری کمک مالی برای انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 امریکا به تعریف و تمجید از این عملیات تروریستی و اتهام‌زنی و لفاظی علیه سردار سلیمانی پرداخته است. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از «سی‌ان‌ن» رییس‌جمهور امریکا در جریان یک نشست با حضور حامیان مالی حزب جمهوری‌خواه در تفرجگاه شخصی خود در «مار-ئه-لاگو» ایالت فلوریدا، جزییات مفصلی از عملیات تروریستی بامداد 13 دی ماه این کشور در حومه فرودگاه بین‌المللی بغداد ارایه کرد؛ عملیاتی که در آن سردار سپهبد …
توانایی خارق العاده ایران در تبدیل شکست فرضی به یک برد سیاسی
دیپلماسی ایرانی / ۵ روز قبل / سیاسی
توانایی خارق العاده ایران در تبدیل شکست فرضی به یک برد سیاسی
پیامد اصلی قتل سلیمانی این است که درگیری بین هواداران آمریکا و نیروهای طرفدار ایران در پارلمان و دولت عراق بسیار شدت گرفته است. ابومهدی المهندس نیز در میان یاران کشته شده سلیمانی بود. قتل او احساسات میهنی  پرستانه بسیاری از عراقی ها را برانگیخته است و به روحیه ملی گرا و ضد آمریکایی در این کشور دامن می زند. این حمله، استدلال احزاب و شبه نظامیان طرفدار ایرانی را تقویت می کند که آمریکا همچنان مانند یک قدرت اشغالگر و مستکبر رفتار می کند، به قوانین عراق وقعی نمی نهد و نه تنها قوانین بین المللی را نقض می کند بلکه استقلال عراق را نیز زیر پا می گذارد. بدین ترتیب آمریکا مجبور خواهد شد مشاوران نظامی خود را که هنوز در عراق مستقر هستند، فرا بخواند و جایگاه سیاسی خود را در عراق از دست بدهد. این ضربه ای شرم …
  ترور سردار سلیمانی  واکنش ایران به ترور سردار سلیمانی  شهادت سردار سلیمانی  ایران و امریکا  ایران و عراق  عراق و امریکا  ایران و عراق و امریکا
پنج دلیل برای تشدید تنش‌ها بین امریکا و اروپا
روزنامه ایران / ۵ روز قبل / سیاسی
پنج دلیل برای تشدید تنش‌ها بین امریکا و اروپا
از زمان تهاجم امریکا به عراق در سال 2003 روابط امریکا و اروپا به کمترین حد رسیده است. اختلافاتی که اگر پیشتر بر سر اندیشه‌های سیاسی بود، اکنون در زمینه‎های اقتصادی و صنعتی بروز کرده ‎است. اما مسأله مهم در این میان این است که به‌نظر می‌رسد، تنش بین امریکا و اروپا به پنج دلیل در دهه پیش رو به سمت افزایش می‎رود.
آیا کردها به امریکا اجازه احداث پایگاه های نظامی در عراق را خواهند داد؟
اسپوتنیک / ۵ روز قبل / بین‌المللی
آیا کردها به امریکا اجازه احداث پایگاه های نظامی در عراق را خواهند داد؟
منابع آگاه از رایزنی هیأت‌های آمریکایی با رئیس و نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق برای احداث چهار پایگاه نظامی آمریکا در این منطقه خبر دادند.
تحریک امریکا برای خونریزی و دور جدید اعتراضات عراق
ایرنا / ۵ روز قبل / سیاسی
تحریک امریکا برای خونریزی و دور جدید اعتراضات عراق
بغداد – ایرنا – اعتراضات خیابانی عراق همان گونه که پیش بینی می شد بعد از تصویب قانون اخراج نظامیان آمریکا در پارلمان این کشور وارد فاز جدید خشونت طلبی و خونریزی شده است.
  امریکا  بغداد  داعش  پارلمان  عادل عبدالمهدی  اعتراض در عراق
توانایی غرب در تولید محتوا و جنگ رسانه‌ای بسیار بالا است
ایلنا / ۵ روز قبل / فرهنگی و هنری
توانایی غرب در تولید محتوا و جنگ رسانه‌ای بسیار بالا است
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به موج میلیونی تشییع و تکریم سپهبد شهید قاسم سلیمانی در ایران و عراق و سایر کشورها گفت: اگرچه امریکا در ترور نظامی و ناجوانمردانه حاج قاسم سلیمانی موفق شد اما در ترور رسانه‌ای وی نزد افکارعمومی جهان، سیلی سخت و شکست غیرقابل باوری را متحمل شد.
امریکا در ترور رسانه‌ای «حاج قاسم» سیلی سختی از مردم جهان خورد
دیدارنیوز / ۵ روز قبل / ...
امریکا در ترور رسانه‌ای «حاج قاسم» سیلی سختی از مردم جهان خورد
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به موج میلیونی تشییع و تکریم سپهبد شهید قاسم سلیمانی در ایران و عراق و سایر کشورها گفت: اگرچه امریکا در ترور نظامی و ناجوانمردانه حاج قاسم سلیمانی موفق شد اما در ترور رسانه‌ای وی نزد افکارعمومی جهان، سیلی سخت و شکست غیر قابل باوری را متحمل شد.
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / اقتصادی
ادامه فعالیت خارجی‌ها در حوزه نفت عراق در گرو تصمیم امریکا
گروه انرژی- عراق که اخیرا به صحنه تقابل سیاسی و نظامی ایران و امریکا تبدیل شده بود،
  انرژی  ایران  درآمد  عراق  نفت
ویدیو / معضل سیاست خارجی ترامپ +زیرنویس فارسی
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / ...
ویدیو / معضل سیاست خارجی ترامپ +زیرنویس فارسی
فرید زکریا: سه ماه پیش ترامپ نیروهای آمریکایی را از شمال سوریه بیرون کشید که بخشی از کارشان مقابله با تلاش ایران در آن منطقه بود، دلیل این اقدام را در باتلاق دیدن خادرمیانه می‌دانست. هفته گذشته ترامپ این مداخله خود در خاورمیانه را با صدور فرمان ترور برترین فرمانده نظامی ایران و اعزام هزاران نیروی جدید گسترش داد. بعد از ترور قاسم سلیمانی ترامپ گفت در صورت حمله به نیرو یا دارایی های امریکایی واکنش سریع نشان خواهد داد. اما وقتی ایران به پایگاه امریکا حمله کرد ترامپ اساسا هیچ کاری نکرد. ترامپ حرف خودش را نقض کرد. ترور سردار سلیمانی مانند دیگر اقدامات ترامپ عجولانه ، بدون فکر و فاقد برنامه بود و تاثیر آن سردرگمی است؛ در نتیجه این سیاست که می‌توانست بخشی از قدرت ایران را بکاهد می‌تواند منجر به خروج …
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / ...
ماشین تبلیغاتی غرب
ماشین تبلیغاتی امریکا و اروپا پس از حمله تروریستی پهپادهای امریکایی به سردار سلیمانی به دو گروه متضاد تقسیم شده‌اند؛ گروهی مدعی‌اند جنجال‌های اخیر و رویارویی‌ها بین واشنگتن و تهران، رییس‌جمهور امریکا را چه در زمینه سیاست داخلی و چه سیاست خارجی تقویت کرده است، اما نیمی از مردم امریکا و در کل اروپا با اطمینان بر این باور بودند که ترامپ در خاورمیانه، آتش بر پا کرده است. اروپایی‌ها ترامپ را متهم می‌کنند که با ترور قاسم سلیمانی تلاش می‌کند تا توجه افکار عمومی را به فرآیندی غیر از استیضاح خود منحرف سازد و حتی برخی او را احمق و آتش افروز عنوان ‌کرده و به عنوان رییس‌جمهور، کارهای احمقانه زیادی انجام داده ولی با این وجود این به آن معنا نیست که همه کارهایی …
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / ...
توافق امریکا دوام نیاورد توافق ترامپ چقدر دوام می‌آورد؟
«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته در نشست سالانه گفت‌وگوهای «رایسینا»در «دهلی نو» به اظهارنظر درباره طیف وسیعی از موضوعات از تنش‌های اخیر در غرب آسیا تا فرجام برجام پرداخت. وزیر خارجه درباره تنش‌های اخیر منطقه غرب آسیا گفت:«تحولات ناراحت‌کننده دو هفته اخیر بازتابی از مشکل جدی نوع نگرش امریکا به امور بوده است. در وهله اول، امریکا همه‌ امور را از چشم‌انداز خود و نه از چشم‌انداز مردم این منطقه می‌بیند. وقتی آنها با نقض حاکمیت عراق، یک فرمانده قابل احترام را در این کشور ترور کردند، گمان می‌کردند مردم در خیابان‌های تهران و عراق خواهند رقصید. این نمایانگر دو مطلب است که بسیار خطرناک است و وقتی …
2 مزیت عبور پروازهای خارجی از ایران؛  عربستان، عراق و افغانستان جایگزین کریدور هوایی کشورمان شدند
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اقتصادی
2 مزیت عبور پروازهای خارجی از ایران؛ عربستان، عراق و افغانستان جایگزین کریدور هوایی کشورمان شدند
در پی حمله موشکی به دو پایگاه امریکا در کشور عراق و همچنین ساقط شدن هواپیمای اوکراینی به دلیل خطای انسانی در حوالی تهران، برخی گزارش‌های غیررسمی حاکی از کاهش تعداد پروازهای عبوری از آسمان ایران است.
  افغانستان  ایران  درآمد  عراق  نفت
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / اقتصادی
کوتاه از منطقه
دولت عراق و امریکا در مذاکرات اولیه پیرامون آینده نیروهای امریکایی در عراق به این اتفاق‌نظر رسیده‌اند
  خلیج فارس  دلار  عراق  نیروهای امنیتی  هواشناسی
پایگاه آمریکایی «عین الاسد» چند روز پس از پاسخ موشکی ایران
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / فیلم
پایگاه آمریکایی «عین الاسد» چند روز پس از پاسخ موشکی ایران
هفته گذشته بود که سپاه در پاسخ به ترور شهید حاج قاسم سلیمانی و همراهانش توسط امریکا پایگاه عین الاسد امریکا در عراق را موشک باران کرد.
  عین الاسد  ایالات متحده آمریکا  موشک بالستیک  پایگاه نظامی
الف / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / سیاسی
روسیا الیوم خبر داد: پیشنهاد عراق درباره آینده حضور نظامیان آمریکایی
یک رسانه روسی مدعی شده که ارتباطاتی میان آمریکا و عراق در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در عراق وجود دارد.
  عراق و امریکا
ایران برتری امریکا را به چالش کشیده است
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / اقتصادی
ایران برتری امریکا را به چالش کشیده است
دیپلمات چینی و سفیر پیشین این کشور در ایران با اشاره به ترور سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران در عراق به دست…
  ایران  جامعه  سازمان ملل  عراق  واشنگتن
مشت آهنین واشنگتن برای ابقای نظامیان امریکایی در عراق؛ افشای تهدید امریکا درباره ممانعت از دسترسی بغداد به درآمدهای نفتی پیش از سفر عادل عبدالمهدی به اربیل
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / سیاسی
مشت آهنین واشنگتن برای ابقای نظامیان امریکایی در عراق؛ افشای تهدید امریکا درباره ممانعت از دسترسی بغداد به درآمدهای نفتی پیش از سفر عادل عبدالمهدی به اربیل
همزمان با سفر مهم عادل عبدالمهدی به اربیل برای دیدار با مقامات کردستان عراق و حل بحران بین اقلیم و دولت مرکزی عراق، روزنامه وال استریت ژورنال فاش کرد، وزارت خارجه امریکا که این روزها با رأی پارلمان عراق برای خروج نظامیان خود از خاک این کشور تحت فشار قرار دارد، در تماسی تلفنی با تهدید به مسدود کردن درآمدهای نفتی عراق، خواستار عقب نشینی بغداد از مواضع خود شد.
توهین‌کنندگان به تصویر شهید سلیمانی از شکستن هیمنه آمریکا عصبانی‌اند
مشرق / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / سیاسی
توهین‌کنندگان به تصویر شهید سلیمانی از شکستن هیمنه آمریکا عصبانی‌اند
معترضین به سه موضوع حمله حشدالشعبی به سفارت آمریکا در عراق، حضور گسترده مردم در تشییع پیکر شهید سردار قاسم سلیمانی و پاسخ موشکی ایران در زدن پایگاه امریکا در عراق اعتراض دارند.
  پاکستان  نیروی هوافضای سپاه پاسداران  سردار حاج قاسم سلیمانی  امیرحسین ثابتی  انگلیس  شهید سلیمانی  جنگ تحمیلی  حمله موشکی ایران  دفاع‌مقدس  سفارت آمریکا
شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی فرهنگ مقاومت را زنده کرد
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / سیاسی
شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی فرهنگ مقاومت را زنده کرد
دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم هفتم شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس جانشین سابق فرمانده نیروهای داوطلب مردمی عراق گفت: باید به جنایات امریکا بازگردانی کرد.
  سید حسن نصرالله  حزب الله لبنان  قاسم سلیمانی  ابو مهدی المهندس
بعد از جنگ جهانی دوم؛ حمله موشکی به پایگاه آمریکایی در عراق
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / اقتصادی
بعد از جنگ جهانی دوم؛ حمله موشکی به پایگاه آمریکایی در عراق
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش؛ بعد از جنگ جهانی دوم هیچ کشوری جرات حمله به آمریکا را نداشت و برای نخستین بار جمهوری اسلامی ایران، پایگاه نظامی آمریکا در عراق را مورد حمله موشکی قرار داد و هیمنه امریکا در منطقه فرو ریخت.
  جمهوری اسلامی ایران  جنگ جهانی دوم  حقوق بشر  عراق  مصاحبه
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / ...
می‌توانستیم آسایشگاه آمریکایی‌ها را بزنیم اما هدف مان کشتن نبود
در پی انجام عملیات موفقیت‌آمیز موشکی "شهید سلیمانی" علیه پایگاه متجاوزان امریکایی عین الاسد، سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه به تشریح فرآیند این عملیات مهم پرداخت و ترور حاج قاسم سلیمانی را از بزرگترین خطاهای راهبردی امریکا توصیف و تاکید کرد: به طور قطع این اقدام نابخردانه و ناشی از اوج استیصال و زبونی امریکا برابر جریان مقاومت، مبدا آغاز تحولات بسیار وسیع در منطقه و دنیا خواهد شد. فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان این‌که «در ساعات اولیه پس از ترور سردار سلیمانی پایگاه‌هایی که در این اقدام تروریستی مشارکت داشتند را شناسایی کردیم»، اظهار کرد: اولین گزینه ما برای انتقام پایگاه التاجی بود اما در ادامه هدف به پایگاه راهبردی و مهم عین الاسد تغییر یافت. عین الاسد بزرگترین …
رمزگشایی رسانه ای از اسرار و عواقب یک ترور
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / سیاسی
رمزگشایی رسانه ای از اسرار و عواقب یک ترور
شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران در حمله تروریستی امریکا در فرودگاه بغداد که اغلب تحلیلگران از آن به عنوان بزرگترین اشتباه استراتژیک «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری امریکا یاد می‎کنند، برخلاف آنچه او می‎پنداشت، نه تنها باعث تضعیف موقعیت و نفوذ ایران در عراق و خاورمیانه نشد که پیروزی استراتژیک بزرگی را برای ایران رقم زد.
افت قیمت اونس طلا پس از کاهش تنش‌های خاورمیانه
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / اقتصادی
افت قیمت اونس طلا پس از کاهش تنش‌های خاورمیانه
روز جمعه 20 دی ماه 98 و دو روز پس از حمله ایران به پایگاه‌های امریکا در عراق و همچنین اعلام نظر ترامپ مبنی بر کاهش تنش در خاورمیانه،
  ارز  اونس طلا  ایران  خاورمیانه  دی ماه
بهشتی پور: به نفع ایران نخواهد بود که از NPT  خارج…
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۰ / بین‌المللی
بهشتی پور: به نفع ایران نخواهد بود که از NPT خارج…
یک کارشناس مسائل بین الملل معتقد است که در شرایط فعلی و با جنایتی که امریکا در خاک عراق علیه شهید سردار سلیمانی انجام داده، نمی شود پیشبینی کرد که اتفاقات به کدام سمت می روند.
  توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام  تعهدات ایران در برجام  کمیسیون برجام  حسن بهشتی پور  تروئیکای اروپایی  ایران و اروپا  ایران و آمریکا
عضو فراکسیون سائرون: امریکا با حضور نظامی در صدد تضعیف دولت‌ عراق است
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / ...
عضو فراکسیون سائرون: امریکا با حضور نظامی در صدد تضعیف دولت‌ عراق است
"ریاض المسعودی" نماینده ائتلاف سائرون که بیشترین تعداد کرسی‌های پارلمان عراق را در اختیار دارد پنجشنبه گفت: آمریکا از سال ۱۹۹۱ برای تحمیل سلطه و حضور نظامی‌اش در مقام تضعیف دولت‌های عراق برآمده است.
اهداف موشک‌های ایران؛ انتقام سخت از آمریکا و هشدار به اقلیم کردستان!
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / اجتماعی
اهداف موشک‌های ایران؛ انتقام سخت از آمریکا و هشدار به اقلیم کردستان!
ایران در حملات موشکی خود، در واقع با یک تیر، دو نشان را هدف قرار داده است؛ بدین معنا که اراده کرده تا هم آمریکا را از مواضع خود عقب بنشاند و هم هشداری جدی به اقلیم کردستان مبنی بر تمایل به استقلال و اتحاد با نیرو‌های آمریکایی بدهد، به ویژه اینکه هم حزب دموکرات کردستان و هم اتحادیه میهنی کردستان با خروج امریکا از عراق مخالف هستند و نمایندگان کرد در رای گیری پارلمان عراق مبنی بر خروج آمریکا از عراق شرکت نکردند. سیروان خسروزاده کارشناس مسائل سیاسی و پژوهشگر حوزه مناطق کردنشین غرب آسیا در این باره به دیدارنیوز گفت: استقلال کردستان ربطی به عزم آمریکا ندارد و تهدید ترامپ مبنی بر حمایت از استقلال کردستان عراق، تنها یک بلوف و تهدید است، زیرا در وهله اول دو کشور ایران و ترکیه نسبت به استقلال کردستان بسیار …
پیامدهای ماندگار ترور و انتقام
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / ...
پیامدهای ماندگار ترور و انتقام
در نگاه اول حمله موشکی ایران به پایگاه امریکایی در عراق به منظور انتقام از ترور غیرانسانی سردار قاسم سلیمانی به دست نیروهای امریکایی بود. این انتقام همان مطالبه احساسی بود که بسیاری از مردم دل شکسته و خشمگین ما خواستار آن بودند. اما وجه دیگر این تصمیم، تلافی اقدام امریکا به هدف برقرار کردن موازنه روانی از دست رفته پس از ترور فرمانده نیروی قدس سپاه و ترسیم نقشه سیاسی تازه‌ای در کشاکش‌های ژئوپلیتیکی ایران و امریکا بود.
  شهادت سردار سلیمانی  انتقام سخت
انتقام از رئیس جمهور قاتل
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / ...
انتقام از رئیس جمهور قاتل
این روزها با حرکت نابخردانه رئیس جمهور امریکا و اعتراف رسمی او بر اینکه دستور قتل سردار سلیمانی را او صادر کرده است خون ملت ایران و عراق و بسیاری از مردم آزادیخواه دنیا را به جوش آورده است؛
  شهید سپهبد قاسم سلیمانی  غلامرضا فدایی
حمله به پایگاه‌ نظامی امریکا کنترل ‌‌شده‌ترین مقابله به مثل بود
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / سیاسی
حمله به پایگاه‌ نظامی امریکا کنترل ‌‌شده‌ترین مقابله به مثل بود
شب گذشته و پس از حدود یک هفته از ترور قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس جمهوری اسلامی که بسیاری از ناظران او را مهم‌ترین عامل پیشبرد برنامه‌های ایران در منطقه خاورمیانه می‌دانستند، وعده «انتقام سخت» تهران از واشنگتن محقق شد و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از کرمانشاه با 15 موشک فاتح 313 و قیام به پایگاه‌های نظامی امریکا در عراق حمله کرد.
تحلیل جامع ترور سردار شهید سلیمانی از منظر حقوق بین‌الملل: چرا در هر حالتی اقدام امریکا محکوم است
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / سیاسی
تحلیل جامع ترور سردار شهید سلیمانی از منظر حقوق بین‌الملل: چرا در هر حالتی اقدام امریکا محکوم است
جمعه شب 13 دی‌ماه 98 و در پی حمله پهپادی نیروهای امریکایی به نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد در عراق سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌همراه ابومهدی المهندس معاون تشکیلات حشد شعبی و هشت تن دیگر از همراهان (چهار تن عراقی و چهار تن ایرانی) به شهادت رسیدند.
  حقوق  دی ماه  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  عراق  فرودگاه
قیمت اونس جهانی طلا به بالای 1600 دلار رسید
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / اقتصادی
قیمت اونس جهانی طلا به بالای 1600 دلار رسید
روز چهارشنبه 18 دی ماه 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا به دنبال حمله موشکی سپاه پاسداران به دو پایگاه نظامی امریکا در عراق به‌شدت افزایش یافت و در ساعاتی از روز چهارشنبه به بالای 1600 دلار رسید
  اونس طلا  دلار  دی ماه  سپاه پاسداران  عراق
انتقام اصلی، خروج امریکا از منطقه است
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / اقتصادی
انتقام اصلی، خروج امریکا از منطقه است
چند ساعت پس از حمله غرورآفرین سپاه به مقر نیروهای امریکایی در عراق و پس از یک هفته پر از حادثه و ماجرا؛
  القاعده  جنگ  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  عراق  وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
اولین واکنش ترامپ پس از حمله موشکی ایران/ پایگاه های آمریکا آسیب کمی دیدند و کسی کشته نشد/ آماده ایم صلح کنیم
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / سیاسی
اولین واکنش ترامپ پس از حمله موشکی ایران/ پایگاه های آمریکا آسیب کمی دیدند و کسی کشته نشد/ آماده ایم صلح کنیم
نشست خبری ترامپ در مورد حمله انتقامی ایران به پایگاه امریکا در عراق برگزار شد.
  ترامپ  پایگاه عین الاسد  نشست خبری ترامپ  پایگاه نظامی آمریکا در عراق  پایگاه نظامی آمریکا
ویدیو / تحلیل 'باربارا اسلاوین' از ترور سردار سلیمانی +زیرنویس فارسی
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / سیاسی
ویدیو / تحلیل 'باربارا اسلاوین' از ترور سردار سلیمانی +زیرنویس فارسی
ایران راه‌های مختلفی برای تلافی دارد. می‌تواند از نیروهای نیابتی اش استفاده کند، حمله سایبری به زیرساخت‌های آمریکا انجام دهد یا آمریکا را در خاورمیانه یا دیگر نقاط جهان هدف بگیرد. ایران معتقد است ترامپ به دنبال جنگ تمام عیار نیست. یک مسئله دیگر می‌تواند خروج بیشتر ایران از توافق هسته ای باشد و اقدامات تند برای احیای برنامه هسته ای . نماینده ایران در سازمان ملل گفت ایران به صورت نظامی به این اقدام پاسخ می‌دهد. الان به نفع ایران است که همه چیز را مبهم نگه دارد. با ترور سردار سلیمانی نفوذ ایران در منطقه افزایش میابد، زیرا شرایط آمریکا در منطقه بصورت فزاینده ای وخیم است و احتمال خروج نیروهای آمریکایی از عراق وجود دارد. امریکا اگر از عراق خارج شود باید از سوریه نیز خارج شود. / انتخاب #زیرنویس_فارس منبع: …
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / اجتماعی
"پرهیز از جنگ" کلیدواژه مشترک رسانه‌های امریکایی
با ترور سردار حاج قاسم سلیمانی، اکثر رسانه‌های امریکایی با رویکرد‌های متفاوت و نقطه‌نظرهای متفاوتشان نسبت به عملکرد و تصمیمات دونالد ترامپ، بعد از انهدام پایگاه‌ نظامی امریکا در عراق بر یک موضوع متفق‌القول بودند و آن "پرهیز از جنگ با ایران" بود.
صبح انتقام
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / بین‌المللی
صبح انتقام
تهران- ایرنا- سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد چهارشنبه در واکنش به اقدام تروریستی بامداد جمعه ۱۳ دی ماه دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون فرمانده حشد الشعبی عراق از شلیک دهها موشک بالستیک به سمت پایگاه عین ‌الاسد آمریکا در استان الانبار در غرب عراق خبر داد.
  ایالات متحده آمریکا  ایران  حمله موشکی  عین الاسد  قاسم سلیمانی  انتقام سخت  شهادت سردار سلیمانی
سامانه رهگیر موشکی امریکا موسوم به پاتریوت هم نتوانست مقاومت کند
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / سیاسی
سامانه رهگیر موشکی امریکا موسوم به پاتریوت هم نتوانست مقاومت کند
یک کارشناس نظامی گفت: موشک‌های ایرانی از فراز دو پایگاه نظامی امریکایی در عراق با وجود سیستم رهگیر موشکی عبور و به پایگاه الاسد اصابت کردند.
  موشک بالستیک  موشک پاتریوت  ایالات متحده آمریکا  عراق  ایران
گرامیداشت یاد شهدای عملیات تروریستی امریکا در سفارت ایران
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / سیاسی
گرامیداشت یاد شهدای عملیات تروریستی امریکا در سفارت ایران
عصر امروز مراسم گرامیداشت یاد شهیدان قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و همرزمانشان که بامداد روز جمعه توسط نیروهای نظامی آمریکا در بغداد ترور شدند با حضور اقشار مختلف مردم عراق و مقامات سیاسی کنونی و پیشین این کشور در سفارت ایران در بغداد برگزار شد.
  شهادت سردار سلیمانی  عراق
نامه سردار باقرزاده به پیتر مائورر در پی ترور سردار سلیمانی
آفتاب نیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / سیاسی
نامه سردار باقرزاده به پیتر مائورر در پی ترور سردار سلیمانی
در پی ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهان توسط امریکا در خاک عراق سردار سید محمد باقرزاده فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح نامه ای به رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ نوشت.
  سردار باقرزاده  سردار سلیمانی  پیتر مائورر  امریکا  کمیته بین المللی صلیب سرخ
آمریکا تصمیم برای تحریم عراق را رد کرد
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / ...
آمریکا تصمیم برای تحریم عراق را رد کرد
به دنبال تهدید دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای تحریم عراق، وزارت خارجه امریکا روز سه شنبه اعلام کرد که تصمیمی برای تحریم عراق ندارد. عراق همپیمان آمریکاست و گزینه های دیپلماتیک هنوز روی میز است.
الف / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / بین‌المللی
مردم حلب سلیمانی را شهید بزرگ اسلام خواندند
شمار زیادی از مردم حلب پایتخت اقتصادی سوریه در شمال این کشور روز سه شنبه با اجتماع در میدان سعدالله الجابری اقدام تروریستی امریکا در ترور و شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و همراهانش را در عراق محکوم کردند.
  استان حلب  شهادت سردار سلیمانی
عراق خواستار محکومیت ترور سلیمانی و المهندس در شورای امنیت شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / سیاسی
عراق خواستار محکومیت ترور سلیمانی و المهندس در شورای امنیت شد
تهران - ایرنا - نماینده دائم عراق در سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه خواستار محکومیت ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و "ابومهدی المهندس" جانشین شهید سازمان الحشد الشعبی به دست امریکا در سازمان ملل و شورای امنیت شد.
  قاسم سلیمانی دشتکی  امریکا  سازمان ملل متحد  عراق  شهادت سردار سلیمانی
رای به اخراج امریکا
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / سیاسی
رای به اخراج امریکا
رای مجلس عراق به خروج نیروهای امریکایی از این کشور نمایانگر طیفی از اقدامات انتقام‌جویانه موثر علیه دولت ترامپ به خاطر اقدام جنایتکارانه‌اش در به شهادت رساندن سردار سلیمانی و همراهان او است. این مصوبه که هم از نظر نمادین و هم محتوایی مهم است، اگر به‌ درستی پیگیری شود، می‌تواند از جمله خساراتی باشد که امریکا به خاطر این اقدام خواهد پرداخت.
پایان امریکا در خاورمیانه؛  اکونومیست از تاثیر شهادت سردار قاسم سلیمانی بر ایران و منطقه گزارش داد
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / اقتصادی
پایان امریکا در خاورمیانه؛ اکونومیست از تاثیر شهادت سردار قاسم سلیمانی بر ایران و منطقه گزارش داد
نشریه اکونومیست در تازه‌ترین گزارش خود، به این موضوع اشاره کرده است که یک مدل رایج برداشت درباره تاثیر شهادت سردار سلیمانی بر ایران و منطقه این است که با توجه به واکنش شدید توده‌های مردمی در ایران و عراق به ماجرای این کشتار و حضور دسته‌های عظیم عزاداری، امریکا یک پیغام واضح از حضور مردم در خیابان‌ها گرفته است و آن این است که زمان خروج امریکا از خاورمیانه فرا رسیده است.
  ایران  خاورمیانه  شیعیان  کربلا  وزیر امور خارجه ایران
صدر : آقای ترامپ آیا مشتاق باتلاق دیگری چون ویتنام هستی
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / بین‌المللی
صدر : آقای ترامپ آیا مشتاق باتلاق دیگری چون ویتنام هستی
تهران-ایرنا-مقتدا صدر رییس جریان صدر و رهبر معنوی فراکسیون سائرون به عنوان یکی از فراکسیون های مهم پارلمان عراق خطاب به دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا گفت: آیا ویتنام را فراموش کردی یا مشتاق باتلاق دیگری هستی؟
  سید مقتدا صدر  ایالات متحده آمریکا  عراق  ترامپ  محور مقاومت در سوگ فرمانده  شهادت سردار سلیمانی
واکنش صریح نخست وزیر عراق به تهدید ترامپ: به خواست دولت آمدید و به خواست دولت باید بروید
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / ...
واکنش صریح نخست وزیر عراق به تهدید ترامپ: به خواست دولت آمدید و به خواست دولت باید بروید
نخست‌وزیر ⁧ عراق⁩ در دیدار با سفیر امریکا لزوم اجرای طرح خروج نیروهای نظامی خارجی از عراق را به سفیر ⁧ آمریکا⁩ ابلاغ کرد.
تظاهرات مردم یمن علیه اقدام تروریستی امریکا در بغداد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / بین‌المللی
تظاهرات مردم یمن علیه اقدام تروریستی امریکا در بغداد
تهران -ایرنا- میلیون ها یمنی روز دوشنبه در محکومیت تجاوز آمریکا به عراق و به شهادت رساندن سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس جانشین فرمانده الحشد الشعبی، در استان صعده به خیابان ها آمدند.
  یمن  مقاومت  الحشد الشعبی  إیران  قاسم سلیمانی  تشییع پیکر سردار شهید سلیمانی  محور مقاومت در سوگ فرمانده  شهادت سردار سلیمانی
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / ...
پیام تسلیت معاونت اقتصادی رئیس جمهور
بسم الله الرّحمن الرّحیم ‪-‬ اِنْ یَمْسَسْکُمْ قَرْحٌ فَقَدْ مَسَّ الْقَوْمَ قَرْحٌ مِثْلُهُ وَتِلْکَ الْاَیَّامُ نُدَاوِلُهَا بَیْنَ النَّاسِ وَلِیَعْلَمَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا وَیَتَّخِذَ مِنْکُمْ شُهَدَاءَ وَاللَّهُ لَا یُحِبُّ الظَّالِمِینَصعود سرفرازانه جهادگر رشید اسلام، سردار قاسم سلیمانی، به قلّه رفیع شهادت، برای آن روح بزرگ، درجه اعلای پیروزی و سعادت و برای مردم ایران، مایه اندوه و اراده‌ای استوارتر برای مقابله با متجاوزان جهانی است. آنچه سردار سلیمانی را چهره محبوب قلوب ملّتهای منطقه کرده بود، فداکاری و شجاعت کم نظیر او در مبارزه بی‌امان با تروریسم تکفیری و نقشه‌های صهیونیست‌ها در منطقه بود که به ریشه کنی سرطان داعش در عراق و سوریه انجامید و در دل مستکبران در دولت امریکا و ارتجاع …
رأی تاریخی پارلمان عراق: خروج فوری نظامیان امریکا
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / سیاسی
رأی تاریخی پارلمان عراق: خروج فوری نظامیان امریکا
دیروز 72 ساعت پس‌ از آنکه «دونالد ترامپ» با تصور کاهش نفوذ ایران در منطقه و عراق، انگشت خود را روی نام «قاسم سلیمانی»، سردار ایرانی گذارد و فرمان ترور او را صادر کرد، پارلمان عراق با وجود تمام تلاش‎های وزیر خارجه امریکا برای بی‌نتیجه گذاردن نشست ویژه این نهاد قانونگذاری به خواست مردم خود عمل کرد و رأی به خروج نیروهای امریکایی از کشور خود داد.
سلیمانی، داعش، ترامپ
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / سیاسی
سلیمانی، داعش، ترامپ
شهادت مظلومانه حاج قاسم سلیمانی در سرزمین عراق توسط جنگ‌افروزان امریکایی رویدادی نمادین است که پیام‌های گویایی برای جامعه امروز دارد. او مجاهدی است که سال‌ها برای استمرار امنیت در عراق و سوریه به مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری پرداخت و در نهایت به دستور نماد اعلای افراطی‌گری مدرن یعنی رئیس جمهوری کنونی امریکا به شهادت رسید.
فیلم | فریاد «نعم؛ نعم سلیمانی» و «کلا؛ کلا امریکا» در پارلمان عراق
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / فیلم
فیلم | فریاد «نعم؛ نعم سلیمانی» و «کلا؛ کلا امریکا» در پارلمان عراق
نمایندگان پارلمان عراق یکصدا با فریاد «نعم، نعم سلیمانی» و «کلا؛ کلا امریکا» از امریکا خواستند از کشورشان خارج شود.
  پارلمان عراق  شهید سپهبد قاسم سلیمانی  ایالات متحده آمریکا
نمایندگان پارلمان وارد نشست بررسی خروج امریکا از عراق شدند
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / سیاسی
نمایندگان پارلمان وارد نشست بررسی خروج امریکا از عراق شدند
بغداد – ایرنا – نشست فوق العاده پارلمان عراق برای تصویب قانون اخراج نیروهای آمریکایی که از پیش از ظهر یکشنبه به علت حاضر نشدن نمایندگان فراکسیون های کردها و اهل سنت در کش و قوس اختلاف ها معلق مانده سرانجام با ورود مخالفان به صحن مجلس رسمیت یافت.
  تروریست  ایالات متحده آمریکا  عراق  قاسم سلیمانی  محور مقاومت در سوگ فرمانده
قانون اخراج نظامیان امریکا از عراق روی میز پارلمان
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / سیاسی
قانون اخراج نظامیان امریکا از عراق روی میز پارلمان
بغداد – ایرنا – نشست فوق العاده پارلمان عراق روز یکشنبه برای تصویب قانون اخراج نیروهای آمریکایی در دست انداز موافقان و مخالفان فراکسیون ها گیر افتاده است.
  مقاومت اسلامی عراق  هادی العامری  ایالات متحده آمریکا  محمد الحلبوسی  پارلمان  محور مقاومت در سوگ فرمانده  شهادت سردار سلیمانی
رئیس جمهور امریکا یا گالیور امروزی؛ رویکرد ترامپ در قبال ایران مبهم و غیرقابل پیش بینی است
دیپلماسی ایرانی / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / سیاسی
رئیس جمهور امریکا یا گالیور امروزی؛ رویکرد ترامپ در قبال ایران مبهم و غیرقابل پیش بینی است
تحولات اخیر بین ایران و ایالات متحده را شاید بتوان بدترین بحران بیندو کشور از زمان حمله سال ۲۰۰۳ آمریکا به عراق و همچنین نشانه ای از ناهماهنگی و آسیب پذیری سیاست های دولت ترامپ در قبال ایران و عراق دانست.
  تنش ها بین واشنگتن و تهران  سیاست ترامپ در قبال ایران
ایران نوشت:ترور شخصیت سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / ...
ایران نوشت:ترور شخصیت سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی
شفقنا – روزنامه ایران نوشت: «ترور شخصیت»؛ این نامی است که حمیدرضا آصفی، دیپلمات سابق و تحلیلگر سیاسی برای ادعاهای اخیر امریکایی‌ها در توجیه عملیات ترور شهید سپهبد قاسم سلیمانی می‌گذارد. وزیر امور خارجه امریکا مدعی است که شهید سلیمانی مشغول ترتیب دادن اقداماتی خطرناک در عراق بوده و مایک پنس، معاون رئیس جمهوری امریکا هم مدعی ارتباط داشتن سردار […]
  قاسم سلیمانی
تلاش کنگره امریکا برای محدود کردن اختیارات جنگی ترامپ
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / بین‌المللی
تلاش کنگره امریکا برای محدود کردن اختیارات جنگی ترامپ
یک روز پس از آنکه دونالد ترامپ، فرمانده کل قوا و رئیس جمهوری امریکا با یک تصمیم نابخردانه و یکجانبه سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه را در خاک عراق به شهادت رساند، زمزمه‌ها درباره لزوم محدود کردن قدرت نظامی رئیس جمهوری بالا گرفت و سناتور «تیم کین»، عضو دموکرات کمیته روابط خارجی سنا اعلام کرد، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به کنگره ارائه می‌دهد که به موجب آن رئیس جمهوری دیگر حق ندارد بدون تأیید کنگره اقدام خصمانه‌ای علیه ایران انجام دهد.
ارزیابی حمیدرضا آصفی از اظهارات اخیر مقامات کاخ سفید؛ امریکایی ها در توجیه ترور سلیمانی درمانده شده اند
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / سیاسی
ارزیابی حمیدرضا آصفی از اظهارات اخیر مقامات کاخ سفید؛ امریکایی ها در توجیه ترور سلیمانی درمانده شده اند
«ترور شخصیت»؛ این نامی است که حمیدرضا آصفی، دیپلمات سابق و تحلیلگر سیاسی برای ادعاهای اخیر امریکایی‌ها در توجیه عملیات ترور شهید سپهبد قاسم سلیمانی می‌گذارد. وزیر امور خارجه امریکا مدعی است که شهید سلیمانی مشغول ترتیب دادن اقداماتی خطرناک در عراق بوده و مایک پنس، معاون رئیس جمهوری امریکا هم مدعی ارتباط داشتن سردار سلیمانی با تروریست‌های 11 سپتامبر شده است.
پخش زنده مراسم تشییع شهید سلیمانی از شبکه های تلویزیونی بین المللی
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / بین‌المللی
پخش زنده مراسم تشییع شهید سلیمانی از شبکه های تلویزیونی بین المللی
تهران – ایرنا – مراسم تشییع پیکرهای شهدای حمله تروریستی امریکا به خودروهای حامل سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق که هم اکنون در شهر مقدس کاظمین در نزدیک بغداد پایتخت عراق در حال برگزاری است ، توسط شبکه های تلویزیونی محلی در عراق و منطقه و جهان به طور زنده پخش می شود.
  عادل عبدالمهدی  سومریه نیوز  دونالد ترامپ  مقاومت  ایرج مسجدی  ابومهدی المهندس  پنتاگون  سردار سلیمانی  محور مقاومت در سوگ فرمانده
تحلیل علی مطهری از خطای بزرگ ترامپ
فرارو / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / سیاسی
تحلیل علی مطهری از خطای بزرگ ترامپ
مجلس عراق باید اخراج نیرو‌های امریکا از عراق را به تصویب برساند. امریکا و اسراییل از شهادت این قهرمانان مبارزه با داعش که در واقع آن‌ها را رسوا کرده‌اند، خوشحال نباشند زیرا این حادثه موجب اخراج امریکا از خاورمیانه و آغاز آزادی سرزمین فلسطین و اتحاد بیشتر نیرو‌های مقاومت خواهد شد.
  علی مطهری  شهادت سردار سلیمانی
پاسخ ایران به حمله آمریکا چه خواهد بود؟
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / سیاسی
پاسخ ایران به حمله آمریکا چه خواهد بود؟
روابط پرتنش ایران و امریکا در دو سال اخیر، تنها یک جرقه برای آغاز یک درگیری بزرگ کم داشته و اکنون این جرقه در عراق زده شده است.
ربیعی: فرمان ترور امریکا برای شهادت سلیمانی مغایر با موازین بین‌المللی است
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / سیاسی
ربیعی: فرمان ترور امریکا برای شهادت سلیمانی مغایر با موازین بین‌المللی است
تهران - ایرنا - سخنگوی دولت در یادداشتی در اینستاگرام نوشت، دستگاه ترور دولتی ایالات متحده آمریکا فرمان به شهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ابومهدی المهندس معاون حشدالشعبی عراق و چندین فرمانده محور مقاومت را صادر کرد. این اقدام که مغایر با تمام موازین و حقوق بین‌الملل است آشکارا یک دولت را صادرکننده و مجری فرمانی تروریستی معرفی می‌کند.
  ربیعی  ایالات متحده آمریکا  عراق  سردار سلیمانی  شهادت سردار سلیمانی
برای قاسم سلیمانی
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / سیاسی
برای قاسم سلیمانی
بامداد جمعه دستگاه ترور دولتی ایالات متحده امریکا فرمان شهادت حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ابومهدی المهندس معاون حشدالشعبی عراق و چندین فرمانده محور مقاومت را صادر کرد. اقدامی مغایر تمام موازین و حقوق بین‌الملل که آشکارا یک دولت را صادرکننده و مجری فرمانی تروریستی معرفی می‌کند.
جهان در شوک ترور «سردار»
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / سیاسی
جهان در شوک ترور «سردار»
«دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری تاجرمآب کاخ سفید، در ادامه پارادوکس‎های رفتاری‎اش در سه سالی که از ریاست ‎جمهوری او در امریکا می‎گذرد، عصر پنجشنبه تنها دو روز پس از آنکه شاخه زیتونی را به جهانیان نشان داد و مدعی شد خواهان صلح با ایران است، دستور ترور قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران و «ابومهدی المهندس» را صادر کرد. اقدامی که اکنون امریکا خود بیش از همه نگران تبعات آن است و با به صدا درآوردن زنگ هشدار، از شهروندان خود در عراق خواسته هرچه سریع‎تر خاک این کشور را ترک کنند.
نوری المالکی: دولت عراق مانع تکرار جنایت‌های آمریکا شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ / سیاسی
نوری المالکی: دولت عراق مانع تکرار جنایت‌های آمریکا شود
بغداد – ایرنا – نخست وزیر اسبق و دبیرکل حزب الدعوه اسلامی عراق در واکنش به اقدام امریکا در ترور سردار قاسم سلیمانی از دولت کشورش خواست که تدابیر لازم برای ممانعت از تکرار جنایت های امریکایی اتخاذ کند.
  الحشد الشعبی  نوری المالکی  ابو مهدی المهندس  دولت عراق  قاسم سلیمانی  شهادت سردار سلیمانی
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ / بین‌المللی
پیکر شهدای حمله تروریستی امریکا فردا در عراق تشییع می شود
فارس نوشت: سازمان الحشد الشعبی اعلام کرد که مردم عراق روز شنبه مراسم تشییع پیکر شهدای حمله تروریستی آمریکا به فرودگاه بغداد را تشییع می‌کنند و پیکر معاون این سازمان هم در نجف اشرف به خاک سپرده می‌شود.
  قاسم سلیمانی  عراق  ایالات متحده آمریکا
اتفاقات عراق از ۳ روز پیش تا بامداد امروز | چه شد که سردار سلیمانی شهید شد؟
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ / سیاسی
اتفاقات عراق از ۳ روز پیش تا بامداد امروز | چه شد که سردار سلیمانی شهید شد؟
سفارت امریکا در منطقه سبز بغداد در پی اعتراضات عراقی‌ها خالی و سپس بخش‌هایی از آن آتش زده شد. مقامات امریکایی انگشت اتهام خود را به سمت تهران گرفته‌اند و در نهایت زهر خود را با خون سردار ایران ریختند.
واکنش حماس ، الحشد الشعبی و جنبش جهاد اسلامی فلسطین به شهادت سردار سلیمانی
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ / بین‌المللی
واکنش حماس ، الحشد الشعبی و جنبش جهاد اسلامی فلسطین به شهادت سردار سلیمانی
تهران – ایرنا - سازمان بسیچ مردمی عراق (الحشد الشعبی ) ،جنبش جهاد اسلامی فلسطین و جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس ) با صدور بیانیه های جداگانه ای در واکنش به اقدام آمریکا در ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابومهدی مهندس جانشین الحشد الشعبی ، امریکا و رژیم صهیونیستی را مسئول اصلی این جنایت عنوان و تاکید کردند که پرچم مقاومت بر زمین نخواهد ماند.
  سلیمانی  دونالد ترامپ  الحشد الشعبی  حزب الله لبنان  وزارت دفاع آمریکا  رژیم صهیونیستی  شهادت سردار سلیمانی
اتهام‌افکنی امریکا علیه نقش ایران در صحنه سیاسی عراق
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / سیاسی
اتهام‌افکنی امریکا علیه نقش ایران در صحنه سیاسی عراق
ماجرای حمله امریکا به نیروهای حشدالشعبی عراق و پیامدهای آن از جمله حمله به سفارت امریکا در این کشور نقطه عطفی در تاریخ حضور نظامی امریکا در عراق بعد از سقوط صدام در این کشور از سال 2003 است. عراق به سرزمینی تبدیل شده است که در آن قدرت‌های بزرگ منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر به طور مستمر رقابت می‌کنند.
هشدار جدی رهبر انقلاب به ترامپ و عقب‌نشینی رئیس‌جمهور آمریکا
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / سیاسی
هشدار جدی رهبر انقلاب به ترامپ و عقب‌نشینی رئیس‌جمهور آمریکا
حضرت آیت الله خامنه ای هیجان ضد امریکایی در بغداد و سراسر عراق را نتیجه طبیعی جنایتهای امریکا برشمردند و افزودند: رئیس جمهور امریکا در مطلبی گفته ما این مسائل را از چشم ایران می بینم و به آن پاسخ خواهیم داد. اما باید به آنها گفت اولاً غلط می کنید زیرا این موضوع ربطی به ایران ندارد. ثانیاً باید منطقی باشید و بفهمید که علت اصلی این قضایا چیست. البته آنها منطقی نیستند...
تشدید تنش در عراق به نفع ایران و امریکا نیست
دیپلماسی ایرانی / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / سیاسی
تشدید تنش در عراق به نفع ایران و امریکا نیست
بازدارندگی ما (ایالات متحده امریکا) علیه ایران کاهش چشم‌گیری داشته چرا که دولت ترامپ خط قرمزهای آمریکا را روشن و قطعی تعیین نکرده است. ایران با آگاهی از این مساله، با دقت و اسلوب‌مند، از نردبان تنش‌زایی نظامی‌اش بالا رفته و برای شناسایی خطوط قرمز ارزشمند ما و واکنش‌های ما در برابر هر مورد تلاش کرده است.
  عراق  ایران و عراق  ایالات متحده امریکا  عراق و امریکا  حمله به سفارت امریکا در بغداد  الحشد الشعبی  ایران و امریکا  تشدید تنش در روابط ایران و امریکا