جمعه, ۳ بهمن, ۱۳۹۹ / 22 January, 2021
عرضه دلار
نوسان عجیب در بازار طلا/ کاهش قیمت‌ها ادامه‌دار است؟
۲ روز قبل / قیمت طلا / قیمت سکه
نوسان عجیب در بازار طلا/ کاهش قیمت‌ها ادامه‌دار است؟
تداوم ریزش قیمت طلا و دلار در شرایطی رخ می‌دهد که کارشناسان معتقدند جو این بازارها هیجانی است و اتفاق ویژه‌ای در اقتصاد کلان کشور رخ نداده تا بازارها را تحت تاثیر خود قرار دهد با این وجود فعالان بازار می‌گویند که تقاضای عرضه دلارهای خانگی و طلا باعث تداوم کاهش قیمت شده است.
شرایط ویژه بازار ارز در آخرین روز هفته/پیش‌بینی مهم صرافان از آینده بازار
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ / بازار ارز / صرافی ها
شرایط ویژه بازار ارز در آخرین روز هفته/پیش‌بینی مهم صرافان از آینده بازار
بازار ارز در آخرین روز هفته در حالی به فعالیت خود پایان داد که صرافان از افزایش عرضه دلار و یورو به بازار خبر دادند.
دلار در ۱۴ روز گذشته چقدر مشتری داشت؟+ جدول و نمودار
۱۳۹۹/۰۸/۱۷ / افزایش تقاضای ارز / کاهش عرضه دلار / نسبت تقاضا به عرضه ارز
دلار در ۱۴ روز گذشته چقدر مشتری داشت؟+ جدول و نمودار
اقتصاد نیوز: آمار بانک مرکزی نشان می دهد: در هفته اول آبان از هر ۱۰ هزار دلاری که به بازار عرضه شده، تنها ۱۴۳ دلار آن مشتری داشته است. این رقم برای هفته دوم به ۳۳۸ دلار رسیده که نشان از رشد بیشتر خرید به نسبت هفته اول آبان دارد.
عرضه دلارهای نفتی دولت در گرو نتیجه انتخابات آمریکا؟
۱۳۹۹/۰۸/۱۱ / انتخابات آمریکا / فروش نفت / تحریم / دلارهای نفتی
عرضه دلارهای نفتی دولت در گرو نتیجه انتخابات آمریکا؟
اقتصادنیوز : خضریان گفت: ایران در ۷ ماه اول سال جاری حدود ۲.۵ تا ۳ میلیارد دلار فروش فرآورده‌های نفتی داشته اما دولت برای عرضه این دلارها به بازار منتظر نتیجه انتخابات آمریکاست.
آمار بانک مرکزی از میزان عرضه روزانه دلار
۱۳۹۹/۰۸/۰۸ / بازار متشکل ارزی / بانک مرکزی / عرضه دلار
آمار بانک مرکزی از میزان عرضه روزانه دلار
به گزارش مهر به نقل از بانک مرکزی، این بانک در هفت روز نخست آبان ماه (از تاریخ ۱ الی ۷ آبان ماه ۱۳۹۹) روزانه، به طور متوسط ٧٠ میلیون دلار ارز به صورت اسکناس در «بازار متشکل معاملات ارزی» در نرخ‌های حاشیه بازار عرضه کرده است.
یک عامل افزایش دلار از بین رفت
۱۳۹۹/۰۸/۰۱ / بازار ارز / پیش بینی قیمت دلار / دلار تهران
یک عامل افزایش دلار از بین رفت
اقتصاد نیوز : بازارساز نشان داده که این بار قصد رها کردن بازار و نرخ ارز را ندارد، یک تغییر استراتژی مشهود است: خداحافظی با رویکرد منفعلانه. همین عامل موجب شده تا انگیزه دپوی دلار از بین رود، و یک کانال فعال در عرضه دلار ایجاد شود.
عرضه ۶۰ میلیون دلار در بازار متشکل ارزی
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / بازار متشکل ارزی / بانک مرکزی / عرضه دلار
عرضه ۶۰ میلیون دلار در بازار متشکل ارزی
بانک مرکزی امروز حدود ۶۰ میلیون دلار ارز به صورت اسکناس در «بازار متشکل معاملات ارزی» در نرخ‌های حاشیه بازار عرضه کرد. نوشته عرضه ۶۰ میلیون دلار در بازار متشکل ارزی اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
قیمت‌ها در بازار ارز به دلیل افزایش عرضه دلار به‌زودی کاهش می‌یابد
۱۳۹۹/۰۷/۲۳
قیمت‌ها در بازار ارز به دلیل افزایش عرضه دلار به‌زودی کاهش می‌یابد
تهران - ایرنا - کارشناس ارشد بازارهای مالی، عرضه روزانه ۵۰ میلیون دلار در بازار ارز و همچنین افزایش احتمال پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را باعث کاهش انتظارات تورمی دانست و گفت: در این شرایط، بازار ارز دیگر امکان ادامه دادن به این روند را نداشته و به زودی با تغییر مسیر در حرکت این بازار شاهد فروکش قیمت‌ها خواهیم بود.
افزایش عرضه دلار در بازار / عرضه ۷۸ میلیون دلاری اسکناس با تقاضای ۱.۵ میلیون دلاری مواجه شد
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / بازار ارز / قیمت دلار
افزایش عرضه دلار در بازار / عرضه ۷۸ میلیون دلاری اسکناس با تقاضای ۱.۵ میلیون دلاری مواجه شد
بانک مرکزی امروز در دومین روز اجرای سیاست جدید ارزی، حدود ٧٨ میلیون دلار ارز به صورت اسکناس در بازار متشکل معاملات ارزی در نرخ‌های حاشیه بازار عرضه کرد. به رغم این میزان عرضه و امکان خرید هر صرافی به میزان ۵٠٠ هزار دلار در بازار مذکور، صرفا حدود ۱.۵ میلیون دلار توسط صرافی‌ها خریداری شد که این امر حاکی از فقدان تقاضای موثر در بازار برای ارز به صورت اسکناس است.
افزایش عرضه‌ دلار در بازار
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / بانک مرکزی / دلار / عرضه دلار
افزایش عرضه‌ دلار در بازار
به گزارش الف به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، به رغم این میزان عرضه و امکان خرید هر صرافی به میزان ۵٠٠ هزار دلار در بازار مذکور، صرفا حدود 1.5 میلیون دلار توسط صرافی‌ها خریداری شد که این امر حاکی از فقدان تقاضای موثر در بازار برای ارز به صورت اسکناس است.
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
جهش ‌هزار و ۲۰۰ تومانی نرخ رسمی دلار
[شهروند] بانک مرکزی در ابتدای مبادلات دیروز، نرخ عرضه دلار در شبکه صرافی تحت مدیریت خود را تا ۳۱‌هزار و ۵۰ تومان افزایش داد. همزمان، نرخ آغازین بازار آزاد ارز تهران با افزایش ۴۰۰ تومانی نسبت به نرخ پایانی دادوستدهای روز شنبه به ۳۱‌هزار و ۳۰۰ تومان رسید. پس از آنکه نرخ رسمی عرضه دلار ۱۰۰ تومان دیگر افزایش یافت، بهای آزاد دلار تا سطح بی‌سابقه ۳۱‌هزار و ۸۰۰ تومان بالا رفت. با آغاز عرضه دلار ۳۱‌هزار و ۱۵۰ تومانی توسط شبکه رسمی صرافی‌ها، بهای آزاد دلار سیر نزولی به خود گرفت و تا ۳۱‌هزار و ۵۵۰ تومان کاهش یافت. هر یورو  نیز  دیروز تا ۳۷‌هزار و ۶۰۰ تومان اوج گرفت ولی با نزدیک‌شدن به ساعات‌های پایانی مبادلات بازار آزاد تهران تا ۳۷‌هزار …
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
اصلاح بازار ربطی به مسائل سیاسی ندارد
[شهروند] ساعاتی پس از اعلام بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران به وسیله آمریکا، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز یکشنبه ۲.۸‌درصد افت کرد و بانک مرکزی ایران نیز نرخ رسمی عرضه دلار را ۷۵۰ تومان افزایش داد. مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، در ساعات پایانی روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای رسما از اعمال دوباره «همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران» خبر داد. هر چند این اقدام آمریکا تاکنون با مخالفت سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و روسیه مواجه شده ولی ایالات متحده به تمامی اعضای سازمان ملل هشدار داده که در صورت نقض این تحریم‌ها که شامل «تمدید دائمی» تحریم تسلیحاتی ایران نیز می‌شود با پیامدهای تنبیهی روبه‌رو خواهند …
مجلس می‌خواهد «صمت» بی وزیر بماند؟/مواضع‌ دولتی‌ها یکی از دلایل گستاخی آمریکا و اروپا /بهانه جدید برای انسداد فضای مجازی
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / اقتصاد / حبس / فضای مجازی / وزیر صنعت معدن و تجارت / عرضه دلار
مجلس می‌خواهد «صمت» بی وزیر بماند؟/مواضع‌ دولتی‌ها یکی از دلایل گستاخی آمریکا و اروپا /بهانه جدید برای انسداد فضای مجازی
اقتصادنیوز: بررسی روزنامه‌های امروز ۲۷ شهریورماه ۱۳۹۹ را با مرور مطالب اصلی صفحه اول آنها آغاز می‌کنیم.
حذف مانع بازگشت دلارها
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
حذف مانع بازگشت دلارها
مهم‌ترین مانع بازگشت دلارهای صادراتی به کشور برداشته شد. سیاست‌گذار پولی در هفته جاری سه تصمیم مهم، در جهت تعادل‌بخشی به بازار ارز انتخاب کرد: «حذف رانت ارزی با نزدیک کردن قیمت صرافی به بازار»، «حذف سقف قیمتی در معاملات سامانه نیما» و در گام آخر «صدور مجوز عرضه دلار صادرکنندگان به صرافی‌ها». عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و معدنی‌ها می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را مستقیما به صرافی‌های مجاز برای واردات کالاهای دارای تخصیص ارز بفروشند. پیش از این تصمیم، وجود محدودیت‌ها در فروش آزادانه ارز، باعث شده بود که صادرکنندگان‌ تمایل کمتری برای بازگرداندن ارز داشته باشند. اگرچه سیاست‌گذار با رویکرد قهری سعی در قانع کردن صادرکنندگان برای بازگشت ارز داشت، اما تغییر …
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
مُسکن سبز در رگ‌های بورس
کیمیا نجفیمدتی است که افت و خیز بازار بورس سهام‌داران به خصوص تازه‌واردان را دچار ترس و وحشت کرده است البته پس افت شدید هفته‌های اخیر، شاخص کل طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در مسیر صعود قرار گرفت. شاخص کل بورس روز گذشته در حالی بیش از ۵۹ هزار واحد صعود کرد که شاخص کل با معیار هم وزن نیز برخلاف روزهای گذشته روندی صعودی داشت. شاخص کل بورس با ۵۹ هزار و ۶۷۲ واحد صعود رقم یک میلیون و ۶۶۷ هزار واحد را ثبت کرد. شاخص کل با معیار هم وزن نیز با ۵۹۴۷ واحد صعود به رقم ۴۲۸ هزار و ۸۳۷ واحد رسید.از ابتدای سال 99 بازار بورس رکوردهای بی‌سابقه‌ای را ثبت کرد و محلی برای جذب سرمایه‌های در دست افراد بود اما روند اینگونه نماند و این بازار از نیمه دوم مردادماه دچار ریزش شد و سهام‌داران را شوکه کرد. در این میان راهکارهایی …
بسته شدن راه صادرات چاپی شرق کشور/ افغانستانی‌ها ریال می‌دهند، اما دولت از ما دلار می‌خواهد
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / صنعت چاپ
بسته شدن راه صادرات چاپی شرق کشور/ افغانستانی‌ها ریال می‌دهند، اما دولت از ما دلار می‌خواهد
در حالیکه صادرات محصولات چاپی ایران به افغانستان چمدانی و با ریال انجام می‌شود‌، به گفته رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان، بانک مرکزی در بخشنامه‌ای خواستار عرضه دلار در سامانه ارز نیمایی از سوی فعالان چاپ شده است.
قیمت دلار و یورو در بازار امروز پنج شنبه ۵ تیرماه ۹۹/ قیمت دلار به کانال ۱۸ هزار تومان بازگشت
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
قیمت دلار و یورو در بازار امروز پنج شنبه ۵ تیرماه ۹۹/ قیمت دلار به کانال ۱۸ هزار تومان بازگشت
بازار ارز در ایستگاه پایانی هفته با روند کاهشی قیمت ها همراه شده است. این در حالی است که خبرها از بازار ارز تهران، حکایت از افزایش عرضه دلارهای خانگی دارد. 
خرج درهم، بازی دلار!
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / درهم امارات / دلار / نرخ ارز / عبدالناصر همتی / سامانه نیما / ارز نیمایی
خرج درهم، بازی دلار!
گرچه کاهش عرضه دلار و عدم تامین نیاز بازار از عوامل افزایش قیمت ارز…
راه‌های دلالی در خرید سهمیه ارزی را مسدود‌ کرده‌ایم/ با فشار عرضه دلار به کمتر از ۱۵‌هزار تومان می‌رسد
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / ایران / بانک مرکزی / دلار / ویروس / نرخ دلار
راه‌های دلالی در خرید سهمیه ارزی را مسدود‌ کرده‌ایم/ با فشار عرضه دلار به کمتر از ۱۵‌هزار تومان می‌رسد
ایلنا: دبیر کل کانون صرافان ایران اظهار داشت: تمام راه‌های دور زدن مقررات برای دلالی در خرید سهمیه ارزی را مسدود کرده‌ایم به طوری که متقاضیان باید خودشان با داشتن…
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / دلار / قیمت ارز / ارزش ریال / کاهش ارزش ریال
سه‌گانه‌هایی که قیمت ارز را در کشور تعیین می‌کنند
محمد حسین ادیب در یادداشتی می‌نویسد: سه گانه ذخیره دلاری صرافی ها، بانک‌ها و بانک مرکزی در گذشته اجازه نمی دادند تا اخلالهای کوتاه مدت در نرخ ارز خود را نشان دهد و اکنون سه گانه بالا جایگزین سه گانه قبلی شده است لذا نوسان کوتاه مدت در عرضه دلار به بازار نمی تواند طول عمر داشته باشد. پتانسیل سه گانه جدید، کم قدرت تر از سه گانه قبل نیست. قدرت ۴۰ میلیارد دلار ارز خانگی، ۱۰۰ میلیارد دلار طلای خانگی و ۲۰۰ میلیارد دلار ثروت تجار منطقه، در تنظیم نرخ ارز را دست کم نگیرید.
۱۳۹۸/۰۷/۰۴
عرضه دلار ۴۲۰۰تومانی رانتی قطع خواهد شد
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه وجود ثبات و آرامش در بازار ارز، جزو اولویت‌های کشور است، گفت: این موضوع برای تولیدکننده،صادرکننده، واردکننده و عرضه‌کننده کالا حائز اهمیت است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۲
نماینده مجلس: دولت باید عرضه دلار ۴۲۰۰تومانی را متوقف کند
شفقنا- نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: تزریق ارز ۴۲۰۰تومانی به اقتصاد کشور باعث به وجود آمدن رانت‌های زیادی شد پس دولت بایستی ارز ۴۲۰۰ تومانی را لغو و قیمت ارز را واقعی کند. احمد علیرضا بیگی؛ نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در کشور ما با غیر […]
۱۳۹۸/۰۵/۰۹
افت قیمت سکه طلا؛ نرخ دلار به هفته پیش بازگشت
همزمان با کاهش ۱۰۰ تومانی نرخ فروش دلار آمریکا در سامانه رسمی بانک مرکزی، بهای عرضه دلار در بازار آزاد تهران نیز به سطح هفته پیش خود بازگشت.
۱۳۹۸/۰۵/۰۷
آرامش دلار پیش از تعبیر رویای ۵ ساله؛ بازار متشکل ارز چیست؟
در آستانه راه‌‌اندزی بازار متشکل ارز و با وجود کاهش ۱۰۰ تومانی نرخ فروش دلار در سامانه رسمی سنا، بهای عرضه دلار در معاملات روز دوشنبه بازار آزاد تهران ثابت ماند.
۱۳۹۸/۰۱/۲۵
عقب نشینی دوباره شاخص ارزی؛ دلار در صرافی‌های بانکی ۱۵۰ تومان ارزان شد
بازار ارز دومین روز هفته را با کاهش نرخ عرضه دلار و یورو در صرافی‌های بانکی به عنوان بازارساز ارزی کلید زد. این در حالی است که بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ همه ارز‌ها نسبت به روز گذشته ثابت ماند.
۱۳۹۸/۰۱/۲۰
آربیتراژ قیمت دلار کمتر شد/ همتی: بانک مرکزی در بازار ارز حضور جدی دارد
بازار ارز بر خلاف روز گذشته، با وجود رشد قیمت ها، با نوسان کمتری سپری شد. به نظر می‌رسد اقدام بازارساز در جهت عرضه دلار و یورو به نرخ نزدیک به حاشیه بازار، باعث کاهش ورود تقاضای کاذب به بازار شده است و در نتیجه امروز شاهد جهش نرخ‌ها نبودیم و دلار در محدوده ۱۴ هزار تومان خرید و فروش شد.
۱۳۹۷/۱۲/۱۸
ارزپاشی یا کمک به اقشار کم‌درآمد
سیاست عرضه دلار با نرخ ۴۲۰۰ از میانه تابستان تغییر کرد. دولت با راه‌اندازی بازار دوم ارز تحت عنوان سامانه «نیما»، تصمیم گرفت نیازهای ارزی در این سامانه تامین شود. اما برای کمک به اقشار ضعیف جامعه و مهار افزایش قیمت کالاهای اساسی راهکار دیگری اتخاذ کرد. راهکار دولتمردان تخصیص...
۱۳۹۷/۱۱/۳۰
اثر پروانه‌ای در بازار ارز؟
وضعیت بازار ارز با یک تغییر کوچک در سمت تقاضا، دچار دگرگونی شده است، امری که می‌توان آن را به اثر پروانه‌ای تشبیه کرد. بازار ارز دارای لایه‌های مختلفی از عرضه و تقاضاست و در ماه‌های اخیر با وجود کاهش قیمت دلار، زیر پوست بازار، سمت عرضه در حال تضعیف بود. به گفته کارشناسان یکی از مهم‌ترین عوامل تضعیف سمت عرضه، عرضه دلار با نرخ ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی است و در ماه‌های اخیر بخشنامه‌های صادراتی مختلف نیز موجب کاهش صادرات شده است. به این دو اثر، تحریم‌ها بر درآمدهای ارزی را نیز باید اضافه کرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •