دوشنبه, ۱۶ تیر, ۱۳۹۹ / 6 July, 2020
علوم اعصاب
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / انجمن علمی علوم اعصاب
مجموعه وبینار انجمن علمی دانشجویی علوم اعصاب صدرا برگزار شد
اولین دوره از مجموعه وبینارهای انجمن علمی دانشجویی علوم اعصاب صدرا دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.
همه چیز درباره کرونا از زبان یک محقق و استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / استانی-اجتماعی / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / درمان کروناویروس / واکسن کرونا
همه چیز درباره کرونا از زبان یک محقق و استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران
برای آنهایی که در روزهای اوج همه گیری، اخبار کرونا را در شبکه‌های مجازی دنبال می کردند، دکتر صفری چهره نام آشنایی است. پزشکی که فوق دکترای علوم اعصاب دارد، اما مطالعات و پژوهش‌های فراوانش درباره ویروس کووید۱۹ باعث شد، اظهار نظرها و توصیه‌های دقیقی درباره این بیماری منتشر کند و نوشته‌هایش، بارها به عنوان مرجع دقیق علمی مورد استفاده قرار گرفت.
همکاری دوجانبه سیستم عصبی و ایمنی برای ترمیم شکستگی استخوان
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / سیستم ایمنی بدن / علوم اعصاب / پوکی استخوان
همکاری دوجانبه سیستم عصبی و ایمنی برای ترمیم شکستگی استخوان
تهران- ایرنا-‌ مطالعات اخیر نشان می‌دهد سیستم ایمنی و عصبی برای ترمیم شکستگی استخوان تعامل دارند.
هفت ساعت نفس‌گیر در اتاق عمل بیمارستان شهید چمران شیراز
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فارس / جراحی مغز و اعصاب / شیراز
هفت ساعت نفس‌گیر در اتاق عمل بیمارستان شهید چمران شیراز
شیراز - ایرنا- تیم متخصصان جراحی بیمارستان شهید چمران شیراز به سرپرستی دکتر سید رضا موسوی جراح مغز و اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز موفق شدند برای نخستین بار در کشور یک عمل جراحی هفت ساعته را در این بیمارستان در ناحیه مهره دوم گردن و جمجمه ،بر روی یک بیمار ۳۳ ساله انجام دهند.
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / استانی-علمی و آموزشی
جراحی پیچیده مهره گردن برای نخستین بار در کشور
یک جراح مغز و اعصاب علوم پزشکی شیراز از انجام یک جراحی پیچیده گردن برای اولین بار در کشور خبر داد.
درباره مجید سمیعی
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / رشت / علوم اعصاب / چین / مجید سمیعی / شهرداری رشت / آلمان / گیلان
درباره مجید سمیعی
تهران- ایرنا- پروفسور مجید سمیعی به‌عنوان بهترین جراح مغز و اعصاب در دنیا شناخته می‌شود و در ایران نیز کمتر شخصی است که آوازه و نام وی را نشنیده باشد؛ او با ابداع روش نوین در جراحی مغز، خدمات زیادی برای آموزش جراحان انجام داده است.
تاثیرات منفی محدودیت‌های کرونایی بر سلامت روان نوجوانان
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
تاثیرات منفی محدودیت‌های کرونایی بر سلامت روان نوجوانان
متخصصان علوم اعصاب می‌گویند کاهش تماس رو در رو بین نوجوانان و دوستانشان در طول همه‌گیری کرونا ممکن است عواقب طولانی مدت را به دنبال داشته باشد.
کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز بکار کرد
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / دندانپزشکی / دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز بکار کرد
کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی (نورین) با ارایه کلیه خدمات تخصصی دندانپزشکی و همچنین خدمات ویژه اطفال، بیماران کم توان ذهنی و جسمی و بیماران اعصاب و روان آغاز به کار کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
با شرطی نوع سوم به عقب بازگردید
  سعیده حسنی ‏ در نوشته‌های قبلی دیدیم شرطی که در مورد آن حرف می‌زنیم ممکن است محتمل باشد یا فرضی و غیر‏محتمل. امروز می‌خواهیم یکی از شرطی‌های مورد علاقه پدران ایرانی را بررسی کنیم. شرطی نوع سوم. تصور ‏کنید شما پارسال هر چقدر پس‌انداز ریالی داشتید مقداری را تبدیل به سکه و دلار و مقداری هم ‏وارد بورس کرده بودید. نتیجه این شرط را امروز می‌توانستید روی زندگی‌تان ببینید و دیگر پس‌اندازتان ‏معادل چند کیلو عنبرنسا نبود. در شرطی نوع سوم شرط به بیان حسرت‌های گذشته می‌پردازیم که اگر فلان ‏کار را کرده بودم امروز فلان وضع را داشتم. اما نه آن کار را کرده‌اید و نه امروز آن وضع را دارید. مثلا ‏اگر آن زمین را مفت مفت نمی‌فروختم …
تحقیقات دانشمندان: مغز برنامه نویسان چگونه کار می کند؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۴
تحقیقات دانشمندان: مغز برنامه نویسان چگونه کار می کند؟
پروفسور سون آپل از دانشگاه زارلاند آلمان به همراه تیمی از دانشمندان علوم اعصاب و علوم کامپیوتر ، فعالیت های بخش های گوناگون مغز برنامه نویسان را در طول فعالیت های حرفه ای آنها مورد بررسی قرار دادند.
آیا بین کرونا و بروز سکته ارتباطی وجود دارد؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا
آیا بین کرونا و بروز سکته ارتباطی وجود دارد؟
مدیرگروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه پس از حمله ویروس کرونا، واکنش‌های ایمنی بدن هر فرد باعث ایجاد اختلالات مختلف و متفاوتی می‌شود، گفت: عوارض کمیابی مثل بروز التهاب در دیواره عروق و به دنبال آن ایجاد مشکلات انعقادی و تشکیل لخته داخل رگ برخی از این عوارض است که گاها منجر به انسداد رگ و بروز سکته می‌شود.
دستاورد محقق ایرانی برای پیش‌بینی زودتر کرونا
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
دستاورد محقق ایرانی برای پیش‌بینی زودتر کرونا
محققان موسسه علوم اعصاب راکفلر دانشگاه ویرجینیا غربی به مدیریت یک محقق ایرانی توانسته‌اند با استفاده از یک مدل انگشتر و هوش مصنوعی کرونا را سه روز زودتر پیش بینی کنند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
افراد مبتلا به اوتیسم، درک حسی قوی‌تری دارند
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود به این نتیجه رسیدند که افراد مبتلا به اوتیسم، درک حسی بالایی دارند.به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، افراد مبتلا به اوتیسم، حساسیت حسی بالایی را تجربه می‌کنند. پژوهشگران دانشگاه مینه‌سوتا در بررسی جدید خود تلاش کرده‌اند تا با نشان دادن تفاوت‌های درک محرک بصری در افراد مبتلا به اوتیسم که با سرکوب ضعیف‌تر نورون‌ها در قشر بینایی مغز همراه است، دلیل این موضوع را نشان دهند.اگرچه تشخیص متخصصان علوم اعصاب و روان‌شناسان این است که تفاوت در عملکرد حسی افراد مبتلا به اوتیسم، امری متداول است اما هنوز مشخص نیست که چه اتفاق متفاوتی در سطح نورونی مغز پیش می‌آید که به تفاوت در درک حسی منجر می‌شود.مایکل پاول اسکالمو، پژوهشگر ارشد این پروژه و همکارانش، با استفاده از …
تهیه نقشه دیجیتال اعصاب گوش برای تسکین دقیق درد
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / مغز و اعصاب / علوم اعصاب / اتریش
تهیه نقشه دیجیتال اعصاب گوش برای تسکین دقیق درد
محققان از مدت‌ها پیش از تحریک اعصاب درون گوش انسان برای تسکین درد استفاده می‌کردند. حال محققان اتریشی قصد دارند این روش درمانی را با طراحی یک نقشه دیجیتال گسترش دهند.
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / استانی-علمی و آموزشی / کروناویروس / سکته مغزی
سردردهای بیماران مبتلا به بیماری کووید ۱۹سبب سکته مغزی نمی شود
پزشک متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: سردردهای بیماران مبتلا به کووید ۱۹ پس از بهبودی سبب سکته مغزی نمی شود و ارتباطی به ابتلا در آینده نیز ندارد.
راه اندازی  مرکز رشد برای توسعه استارتاپ‌ها در زمینه علوم اعصاب و شناختی
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / دانشگاه علوم پزشکی ایران / استارت آپ‌ها / علوم اعصاب و شناختی
راه اندازی مرکز رشد برای توسعه استارتاپ‌ها در زمینه علوم اعصاب و شناختی
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در جلسه‌ی شورای راهبردی علوم اعصاب و شناختی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: با کمک شرکت های دانش بنیان، یک مرکز رشد برای توسعه استارتاپ‌ها در زمینه علوم اعصاب و شناختی راه‌اندازی شود.
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
افزودن قابلیت دیدن حروف در نابینایان با یک فناوری کاشتنی
محققان توانستند برای انتقال مستقیم اطلاعات دیداری به مغز در افراد نابینا، راه‌حلی پیدا کنند.به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، محققان آمریکایی از الکترودهای کاشتنی مغز استفاده کردند که به افراد نابینا اجازه می‌دهد به صورت مصنوعی توالی حروف را دیده و ضبط کنند.این الکترودها روی قشر بینایی مغز شکل می‌گیرد. ناحیه‌ای در پشت مغز که اطلاعات دیداری را دریافت کرده و پردازش می‌کند.در آزمایش‌های این پروژه، افراد نابینا و بینا شرکت کردند و با استفاده از الکترودها توانستند حروف الفبا را تشخیص داده و توصیف کنند.دنیل یوشور، استاد ارشد جراحی مغز و اعصاب در کالج پزشکی بیلور که از معتبرترین کالج‌های علوم پزشکی آمریکا و جهان به حساب می‌آید، گفت: زمانی‌ که ما از تحریک الکتریکی برای ردیابی حروف در مغز بیماران استفاده …
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
چگونه در دوران کرونا دانش‌آموزان را تشویق به درس خواندن کنیم؟
چه دانش‌آموز باشید یا معلم، حضور در کلاس مثل بودن در پناهگاه است. جایی که در آن می‌توانید خود را در دانش و یادگیری غرق کنید و حتی شده برای چند ساعت در هفته، مسائل بیرون از کلاس درس را فراموش کنید.امروزه تعداد زیادی از مدارس و دانشگاه‌ها در سراسر دنیا به دلیل بحران ناشی از ویروس کرونا موقتاً تعطیل شده‌اند و تا اطلاع ثانوی امکان حضور فیزیکی در کلاس‌های درس وجود ندارد و چون مردم همچنان با تاثیرات کووید ۱۹ سر و کار دارند، در بسیاری از کشور‌ها کلاس‌های درس به صورت آنلاین یا مجازی برگزار می‌شوند. تقریباً تمام مطالب مختلفی که توسط مراکز مختلف آموزش و پرورش ارائه شده است، بر فناوری آموزش متمرکز شده‌اند: راه‌های بهینه‌سازی سایت‌های آموزش آنلاین، ابزار‌هایی برای ضبط جلسات تدریس مجازی، نحوه‌ برگزاری امتحانات …
انتقال بیماران اعصاب و روان بیمارستان سینا برای ایجاد ظرفیت پذیرش مبتلایان کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۲۶
انتقال بیماران اعصاب و روان بیمارستان سینا برای ایجاد ظرفیت پذیرش مبتلایان کرونا
رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از انتقال ۵۳ بیمار از بخش اعصاب و روان بیمارستان سینا به بیمارستان گلستان اهواز، به منظور ایجاد ظرفیت تخت خالی در بیمارستان سینا برای بیماران مبتلا به کرونا خبر داد.
مردمک چشم از ریتم محیط پیروی می‌کند
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / مردمک چشم / محیط
مردمک چشم از ریتم محیط پیروی می‌کند
دانشمندان علوم اعصاب "مرکز نخستی‌سانان آلمان"(German Primate Center) در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند مردمک چشم ما از ریتم‌هایی که در اطراف ما به وجود می‌آید، پیروی می‌کنند.
بیش از ۳۰ درصد بیماران مبتلا به کرونا علایم عصبی دارند
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / ویروس کرونا / علوم اعصاب / دانشگاه تربیت مدرس / پویش اجتماعیِ سهم من در کرونا / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
بیش از ۳۰ درصد بیماران مبتلا به کرونا علایم عصبی دارند
تهران- ایرنا- نتایج نهایی طرح‌های پژوهشی محققان مرکز مطالعات علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس حاکی از آن است که بیش از ۳۰ درصد بیماران مبتلا به کرونا ویروس علایم عصبی دارند.
درمان بیماری‌های عصبی با روشی نوین
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / نورون / مغز / بیماری عصبی
درمان بیماری‌های عصبی با روشی نوین
محققان "موسسه علوم اعصاب پرینستون" (Princeton Neuroscience Institute) در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک سیستم شده‌اند که توسط آن می‌توانند ژن‌ها را فعال کنند و از آن برای درمان بیماری‌های عصبی استفاده کنند.
۱۳۹۹/۰۱/۱۶
راه‌حل جدیدی برای پاک کردن خاطرات آسیب روحی
پژوهشگران ژاپنی در بررسی خود دریافتند که شاید بتوان با کمک برخی عوامل محیطی و مکانیسم‌های مولکولی، راه حل جدیدی برای پاک کردن خاطرات مربوط به آسیب روحی ارائه داد.به گزارش ایسنا و به نقل از نوروساینس‌نیوز، دانشمندان دانشگاه متروپولیتن توکیو در بررسی جدیدی دریافته‌اند که اگر گروهی از مگس‌ها موسوم به «مگس سرکه» پس از یک رخداد آسیب‌زا در تاریکی نگه داشته شوند، حافظه بلندمدت مربوط به آن رخداد را از دست می‌دهند. آنها دریافتند که قرار گرفتن در معرض نور محیطی می‌تواند نقش مهمی در نگهداری حافظه بلندمدت داشته باشد.این گروه پژوهشی در بررسی خود، مکانیسم مولکولی خاصی را کشف کردند که در این موضوع نقش دارد. پاک کردن حافظه بلندمدت، کار دشواری است؛ در‏نتیجه این پژوهش می‌تواند به ابداع راه‌های درمانی جدیدی برای …
پاک‌سازی حافظه‌ موش‌ها در دانشگاه پکن
۱۳۹۹/۰۱/۱۰ / مرکز ملی تحقیقات علمی / چین
پاک‌سازی حافظه‌ موش‌ها در دانشگاه پکن
پکن- ایرنا- دانشمندان موسسه‌ تحقیقاتی علوم اعصاب دانشگاه پکن با استفاده از روش‌های تصحیح ژنوم (موسوم به CRISPR) توانستند به توانمندی حذف بخشی از حافظه‌ موش‌های آزمایشگاهی دست پیدا کنند.
بیکاری، عامل مهم هجوم افکار منفی و اضطراب
۱۳۹۹/۰۱/۰۹ / استانی-اجتماعی / ویروس کرونا / اضطراب
بیکاری، عامل مهم هجوم افکار منفی و اضطراب
عضو هیات علمی و پزشک متخصص اعصاب و روان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: بیکاری، عامل مهم هجوم افکار منفی و اضطراب است، بنابراین در شرایط کنونی که افراد به منظور قطع چرخه شیوع ویروس کرونا باید در خانه باشند، برنامه ریزی و تحرک کافی داشته باشید .
عوارض کرونا بر «بیماری‌های مغزی» چیست؟
۱۳۹۹/۰۱/۰۱
عوارض کرونا بر «بیماری‌های مغزی» چیست؟
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به عوارض ویروس کرونا بر سیستم اعصاب، گفت: بیماری کرونا در ۳۰ درصد مبتلایان می تواند باعث درگیر شدن سیستم اعصاب مرکزی و محیطی شود.
تأثیر ویروس کووید ۱۹ بر سیستم اعصاب 
۱۳۹۸/۱۲/۲۹
تأثیر ویروس کووید ۱۹ بر سیستم اعصاب 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به عوارض ویروس کووید ۱۹ بر سیستم اعصاب گفت: بیماری کرونا در ۳۰ درصد مبتلایان می‌تواند باعث درگیر شدن سیستم اعصاب مرکزی و محیطی شود. 
کرونا سیستم اعصاب مرکزی را درگیر می‌کند
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ / کرونا / آلزایمر / پارسی خبر
کرونا سیستم اعصاب مرکزی را درگیر می‌کند
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به عوارض ویروس کویید ۱۹ بر سیستم اعصاب گفت: بیماری کرونا در ۳۰ درصد مبتلایان می‌تواند باعث درگیر شدن سیستم اعصاب مرکزی و محیطی شود.
تعداد جانباختگان مصرف الکل در اردبیل به ۱۹ نفر افزایش یافت
۱۳۹۸/۱۲/۲۵
تعداد جانباختگان مصرف الکل در اردبیل به ۱۹ نفر افزایش یافت
به گفته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، تعداد جانباختگان مصرف الکل در اردبیل به ۱۹ نفر افزایش یافت و تاکنون ۱۸۰ نفر در استان بر اثر مصرف الکل و مسمومیت به بیمارستان مراجعه کرده‌اند و هم اکنون ۷۹ نفر از این تعداد در بخش‌های ویژه ، دیالیز و اعصاب تحت مراقبت هستند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
کودکان ۴ ساله فکر دیگران را می‌خوانند
دانشمندان «موسسه ماکس پلانک» در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند کودکان چهار ساله می‌توانند درک کنند که دیگران به چه چیزی فکر می‌کنند.به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، نظریه ذهن(Theory of Mind) که گاه به اختصار ToM نیز یاد می‌شود، در روانشناسی عبارت است از توانایی نمود دادن وضعیت‌های ذهنی از قبیل باورها، مقاصد، خواسته‌ها، وانمود کردن‌ها و دانش و غیره به خود و دیگران و همینطور درک این‌ که دیگران نیز دارای باورها، خواسته‌ها و نیاتی متفاوت از ما هستند. حال دانشمندان دریافته‌اند کودکان در یک سن خاصی قادر به درک و فهمیدن افکار دیگران هستند.تاکنون متخصصان نمی‌توانستند بسیار مطمئن سنی خاص را مشخص کنند که نشان دهند کودکان در این سن این قابلیت را دارند، اما اخیرا دانشمندان «علوم شناختی و مغز انسان …
ابداع راهکاری برای ترمیم اعصاب آسیب‌دیده
۱۳۹۸/۱۲/۱۵ / علوم اعصاب / جراحی مغز و اعصاب
ابداع راهکاری برای ترمیم اعصاب آسیب‌دیده
تهران – ایرنا – مطالعات محققان دانشگاه ایندیانا در آمریکا، احتمال می‌دهد افزایش ذخیره انرژی سلول‌های عصبی آسیب‌دیده می‌تواند به رشد مجدد و ترمیم فیبرهای عصبی کمک و عملکرد این فیبرها را بازیابی ‌کند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۶
پروتئینی مهم برای ترمیم آسیب طناب نخاعی
پژوهشگران آمریکایی در بررسی‌های خود دریافتند که نوعی پروتئین فعال در سیستم عصبی مرکزی، نقش مهمی در روند ترمیم پس از آسیب طناب نخاعی بر عهده دارد.به گزارش ایسنا و به نقل از بیزینس‌استاندارد، پژوهشی که در مدرسه پزشکی مانت ساینای آمریکا انجام شده، نشان می‌دهد که پروتئین موسوم به Plexin-B2 که در سیستم عصبی مرکزی فعالیت می‌کند، نقش مهمی در ترمیم زخم و ترمیم عصب پس از آسیب طناب نخاعی بر عهده دارد. شاید این یافته‌ها بتوانند به ارائه روش‌هایی منجر شوند که نقش موثری در درمان بیماران مبتلا به آسیب طناب نخاعی بر عهده دارند.ترمیم بافت پس از آسیب طناب نخاعی، به استفاده از سلول‌های ایمنی و گلیال نیاز دارد تا یک سد محافظتی را برای بستن زخم، پاکسازی آلودگی‌ها و پوشش دادن التهاب‌ها شکل دهند. ساخت این سد محافظتی، …
اعصاب مصنوعی و بیولوژیک با موفقیت تبادل اطلاعات کردند
۱۳۹۸/۱۲/۱۳ / تراشه عصبی / علوم اعصاب / اینترنت
اعصاب مصنوعی و بیولوژیک با موفقیت تبادل اطلاعات کردند
محققان اروپایی و انگلیسی با موفقیت و برای اولین بار اعصاب مصنوعی و واقعی بیولوژیک را به یکدیگر پیوند دادند و از آنها برای تبادل داده با یکدیگر استفاده کردند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
تشخیص بهتر اختلالات خواب با کمک هوش مصنوعی
پژوهشگران آمریکایی باور دارند که هوش مصنوعی می‌تواند به تشخیص و درمان بهتر اختلالات خواب کمک کند. به گزارش ایسنا و به نقل از ردیت، هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که کارآیی و دقت را در حوزه پزشکی خواب بهبود ببخشد.داده‌هایی که طی آزمایش چندگانه خواب که جامع‌ترین بررسی در مورد خواب است، جمع‌آوری می‌شوند، می‌توانند به بهبود تحلیل خواب توسط هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی کمک کنند.کیتی گلداشتاین، استادیار حوزه پزشکی خواب و علوم اعصاب دانشگاه میشیگان و نویسنده ارشد این پژوهش، گفت: هنگامی که به نقش هوش مصنوعی در پزشکی خواب فکر می‌کنیم، معمولاً رتبه‌بندی خواب و وقایع مرتبط با آن به ذهن می‌رسند. این کار می‌تواند روند بررسی خواب را ساده‌تر انجام دهد و زمان لازم را برای درمان مستقیم بیمار فراهم کند.از آنجا که …
۱۳۹۸/۱۲/۱۰
کشف مکانیسم موثر در مغز برای مبارزه با آلزایمر
پژوهشگران دانشگاه هاروارد در مطالعه اخیرشان موفق به کشف مکانیسم اساسی جریان خون در مغز شده‌اند. به گزارش ایسنا، مکانیسمی که دانشمندان موفق به شناسایی آن شده‌اند، می‌تواند نقش مهمی در مبارزه با بیماری آلزایمر ایفا کند.اخیرا دانشمندان علوم اعصاب دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد موفق به کشف مکانیسم کنترلی در مغز موش‌ها شده‌اند که این مکانیسم می‌تواند جریان خون در مغز را تنظیم کند تا فعالیت تمام بخش‌های مغز یکسان باشد.آزمایشات دانشمندان نشان می‌دهد که چگونه سرخرگ‌های مغز به طور فعال اعصاب عروقی را در پاسخ به فعالیت‌های عصبی تنظیم می‌کنند و همچنین پروتئینی به نام Mfsd2a که قبلاً به عنوان یک تنظیم کننده مهم سد خونی مغزی شناخته شده بود، نقش مهمی را در فرایند تنظیم فعالیت اعصاب عروقی نیز ایفا می‌کند.سد …
جراحی مغز یا فرستادن موشک به فضا؟
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
جراحی مغز یا فرستادن موشک به فضا؟
ساسان شادمان منفرد_خبرنگار جراحی مغز و دانش موشکی هر دو قابلیت قرار گرفتن در زمره دشوارترین کارهای ذهنی را دارند. واقعیت این است که مقایسه این دو کار با یکدیگر به‌صورت مستقیم خیلی سخت است. دانشمندان موشکی روی طراحی، توسعه و آزمایش موتورهای موشک‌ و وسیله نقلیه‌شان کار می‌کنند که می‌تواند یک فضاپیما، موشک یا حتی جت‌پک‌ باشد. از سوی دیگر، جراحان مغز دانش خود در زمینه علوم اعصاب و آناتومی را برای برطرف کردن مشکل مغز به‌کار می‌گیرند. دانشمندان موشکی تحقیقات خود را انجام داده و یافته‌های‌شان را در اختیار …
استعاره مغز در علم مدیریت
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / علوم شناختی / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
استعاره مغز در علم مدیریت
تهران - ایرنا - علوم و فناوری‌های شناختی همه رشته‌های دیگر را تحت تأثیر قرار داده است و حوزه مدیریت در این میان یک استثنا نیست. رویکرد شناختی به مدیریت سعی دارد با استفاده از یافته‌های علوم اعصاب شناختی در زمینه کارکردهای شناختی مغز، رویکرد جدیدی را در قالب استعاره مغز در علم مدیریت عرضه کند.
کنفرانس ملی علوم شناختی و رسانه برگزار می‌شود
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / کنفرانس ملی علوم شناختی و رسانه
کنفرانس ملی علوم شناختی و رسانه برگزار می‌شود
کنفرانس ملی علوم شناختی و رسانه با بررسی موضوعاتی چون روش‌های تحقیق در علوم شناختی و رسانه، فلسفه ذهن و رسانه، علوم اعصاب و رسانه، هوش مصنوعی و رسانه و ... در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
دانشمند کانادایی مدعی ساخت قرص درمان قلب شکسته شد
یکی از محققان دانشگاه مونترال ادعا می‌کند به دارویی دست یافته است که در ترکیب با یک درمان برای غلبه بر حوادث تراژدیک و تلخ، می‌تواند قلب‌های شکسته و داغدار را التیام دهد.به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، براساس گزارش بی‌بی‌سی، یک دانشمند از دانشگاه مونترال ممکن است درمانی را برای قلب شکسته شما به شکل یک قرص داشته باشد. آلن برونت معتقد است که با استفاده از یک معالجه و یک مسدود‌کننده بتا که برای کاهش فشار خون استفاده می‌شود، می‌تواند بسیاری از دردهای عاطفی افراد را برطرف کند.این معالجه با دارویی به نام پروپرانولول محقق می‌شود که یک مسدود کننده بتا است که به طور سنتی برای درمان فشار خون بالا و میگرن استفاده می‌شود. برونت به معالجه‌ای رسیده است که شامل مصرف این دارو حدوداً یک ساعت قبل از آغاز یک …
کاشتنی‌ها در آستانه ورود به مغز با هدف بازیابی خاطرات
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
کاشتنی‌ها در آستانه ورود به مغز با هدف بازیابی خاطرات
اگر به تحولات چند ساله اخیر دنیای پزشکی به ویژه در حوزه علوم اعصاب نگاهی داشته باشید، به خوبی مشاهده می‌کنید که دانشمندان پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در رابطه با مغز داشته‌اند. به‌طوری که اکنون دانشمندان به دنبال به‌کارگیری کاشتنی‌هایی در مغز هستند که به افراد اجازه می‌دهد بر ناتوانی‌های جسمی خود غلبه کنند. در حال حاضر تمرکز اصلی دانشمندان بر درمان بیماری آلزایمر و صرع است. صرع بیماری است که میلیون‌ها انسان در سراسر جهان به آن مبتلا هستند و در بعضی موارد داروهایی که بیماران مصرف می‌کنند دیگر جواب‌گوی مشکل آن‌ها نیست. از طرفی تصادفات شدید، ضربه‌های سنگین و قرار داشتن در وضعیت‌های سخت و استرس‌زا باعث شده تا افرادی که در چنین محیط‌هایی هستند صدمات شدید مغزی را متحمل شوند.
 تصادفات یکی از عوامل شکل‌گیری صرع در بین جوانان است
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / استانی-علمی و آموزشی / صرع
 تصادفات یکی از عوامل شکل‌گیری صرع در بین جوانان است
مسؤول تعالی علوم اعصاب در دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: آمار بالای تصادفات در کشور، یکی از عوامل شکل‌گیری صرع در بین جوانان است.
ایران در علوم اعصاب و شناختی در منطقه اول است/ ترکیه را پشت سر گذاشتیم
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / محمدتقی جغتایی / علوم شناختی / ستاد علوم شناختی / انقلاب اسلامی ایران / علوم اعصاب / مغز انسان
ایران در علوم اعصاب و شناختی در منطقه اول است/ ترکیه را پشت سر گذاشتیم
مشاور دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی گفت: ما در حوزه علوم اعصاب و شناختی در منطقه اول هستیم و توانستیم در سه سال اخیر ترکیه را پشت سر بگذاریم.
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
کارکرد انگشت کوچک پا چیست؟
کارشناسان می‌گویند اگر شما یک سبک زندگی بی تحرک را رعایت می‌کنید، که بسیاری از شهروندان در معرض آن قرار دارند: قدم نزدن، استفاده از آسانسور، بیشتر روز‌ها در مطب نشستن یا روی نیمکت دراز کشیدن، پس به سختی نیازی به انگشتان دیگر اندام تحتانی دارید.با این حال، اگر کسی کوه‌ها را صعود کند، بر روی ماسه یا سنگریزه قدم بزند، بدود، برقصد، شنا کند، از درختی صعود کند - در بدن او چنین عضله یا مفصلی که درگیر آن نباشد، وجود ندارد.امروز، حتی در شبکه جهانی وب، هیچ منبعی وجود ندارد که به مطالعات ویژه در مورد واکنش بدن انسان به عدم وجود انگشت کوچک روی پا‌ها اشاره کند، اما ارتوپد‌هایی که با افرادی که انگشت کوچک پا را از دست داده اند همکاری می‌کنند، درباره نقض هماهنگی حرکت صحبت می‌کنند.نکته این است که انگشت کوچک برخلاف …
متخصص مغز و اعصاب: از بیماری صرع نترسیم
۱۳۹۸/۱۱/۱۱ / دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / انجمن صرع ایران
متخصص مغز و اعصاب: از بیماری صرع نترسیم
تهران - ایرنا - متخصص مغز و اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه نباید از بیماری صرع ترسید، گفت: بیش از ۷۰ درصد بیماری صرع قابل درمان دارویی است و درصدی از بیماران صرع مقاوم به درمان دارویی هم با استفاده از روش‌های جراحی مداوا می‌شوند.
بازسازی شبکه عصبی آسیب دیده با نوعی پروتئین
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / تراشه عصبی / مغز و اعصاب / علوم اعصاب
بازسازی شبکه عصبی آسیب دیده با نوعی پروتئین
میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به علت آسیب دیدن شبکه عصبی خود با مشکلات فراوان مواجه می‌شوند، اما نوعی پروتئین می‌تواند به حل این مشکل کمک کند.
تولید انسولین از زرده تخم مرغ برای حل مشکل پمپ‌های انسولین
۱۳۹۸/۱۰/۳۰
تولید انسولین از زرده تخم مرغ برای حل مشکل پمپ‌های انسولین
پژوهشگران "موسسه علوم اعصاب و سلامت روان فلوری استرالیا اخیرا موفق به تولید انسولین از زرده تخم مرغ شده‌اند.
«هفته آگاهی از مغز» به دور پنجم رسید
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / مرکز ارتباطات / علوم اعصاب / سید کمال خرازی / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
«هفته آگاهی از مغز» به دور پنجم رسید
تهران - ایرنا - «هفته آگاهی از مغز» رویدادی برای ارتقاء دانش و افزایش سطح آگاهی عموم مردم از ساختار و عملکردهای مغز است که به دور پنجم رسید.
مرکز رشد و شتاب دهنده علوم اعصاب در علوم پزشکی ایران ایجاد شود
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / محمدتقی جغتایی / مغز / علوم اعصاب / دانشگاه علوم پزشکی ایران
مرکز رشد و شتاب دهنده علوم اعصاب در علوم پزشکی ایران ایجاد شود
رئیس انجمن علوم اعصاب ایران با تاکید بر عمومی سازی علوم نوروساینس پیشنهاد داد در راستای اقدامات فناورانه، مرکز رشد و شتاب دهنده علوم اعصاب در دانشگاه علوم پزشکی ایران ایجاد شود.
۱۳۹۸/۱۰/۲۳
توسعه انسولین از زرده تخم‏مرغ
پژوهشگران موسسه علوم اعصاب و سلامت روان فلوری استرالیا اخیرا موفق به توسعه انسولین از زرده تخم‏مرغ شده‌اند. به گزارش ایسنا وبه نقل از گیزمگ، پژوهشگران استرالیایی در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه انسولین از زرده تخم‏مرغ شده‌اند که می‌تواند روزی به عنوان درمانی ارزان‌تر و امن‌تر برای بیماران مبتلا به دیابت مورد استفاده قرار گیرد. دیابت نوعی اختلال ناتوان‏کننده است که در سراسر جهان ۳۸۰ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است. یکی از مشکلات آن این است که بیماران می‌بایست به طور مداوم قند خون خود را مورد بررسی قرار دهند.در حال حاضر، پمپ‌های انسولین هورمون‌های مهمی که بدن به آنها نیاز دارد را ارسال می‌کنند، اما به دلیل ترکیبی که با نام فیبریل شناخته می‌شود نیاز به تعویض منظم دارند. این ترکیبات طی یک یا …
۱۳۹۸/۱۰/۲۰
حذف تومورهای مغزی با استفاده از دستگاه ساخت متخصصان ایرانی
مدیر گروه جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با خریداری دستگاه نوروناویگیشن ساخت متخصصان ایرانی، برداشتن تومورهای مغزی با روشهای نوین و پیشرفته برای نخستین بار در شمال شرق کشور میسر شد.
۲ پژوهشکده
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / علوم اعصاب / چشم / دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
۲ پژوهشکده "چشم" و "علوم اعصاب" ایجاد شود
در چهل و پنجمین جلسه شورای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر ایجاد پژوهشکده چشم و پژوهشکده علوم اعصاب تاکید شد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۵
چگونه بعضی استرس‌ها می‌توانند برای‌مان مفید باشند؟
استرس و اضطراب اغلب به عنوان نوعی احساس منحصراً منفی شناخته می‌شود: کار‌های روی هم انبار شده و مشکلات خانوادگی و برنامه‌‌ کاری شلوغ ما را تحت فشار قرار می‌دهند و از نفس می‌اندازند. کتلین گانسرت، استاد روان‌شناسی اظهار می‌کند: زمانی مردم مضطرب می‌شوند که احساس کنند کار‌ها و وظایفی که باید انجام دهند از میزان وقت و توانایی آن‌ها بیشتر است. روان‌شناسان دو نوع مختلف اضطراب را شناسایی کرده‌اند: استرس خوب و بد. استرس بد همان اضطراب منفی است که باعث ایجاد حس پریشانی و تسلیم می‌شود. اما استرس خوب نوعی اضطراب مثبت است که باعث فعالیت و سازندگی می‌شود.استرس مزمندر واقع پاسخی روانی یا فیزیولوژیکی به یک واقعه‌ استرس‌زای درونی یا بیرونی است که به طول می‌انجامد و طبق نظر انجمن روان‌شناسان با تغذیه‌ ناسالم، …
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / علوم اعصاب / فناوری نانو / بیماری
" میکرو الکترود تنگستنی " توسط محققان ایرانی طراحی و تولید شد
تهران- ایرنا- محققان مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری موفق به طراحی و تولید «میکروالکترود تنگستنی» برای ثبت اطلاعات عصبی شدند.
امکان ثبت اطلاعات عصبی با دستاورد محققان کشور فراهم شد
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / دانشگاه علوم پزشکی کرمان / نورون
امکان ثبت اطلاعات عصبی با دستاورد محققان کشور فراهم شد
محققان مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری موفق به طراحی و تولید «میکروالکترود تنگستنی» برای ثبت اطلاعات عصبی شدند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۰
بلای خاکستری
‏   [زهرا جعفرزاده] جهش ژنی، تخریب سلولی، اختلال در اکسیژن‌رسانی به قلب و مغز، کبد و کلیه و آسیب‌رسیدن به کیسه‌های هوایی و تأثیر بر سیستم اعصاب مرکزی تنها بخشی از بلایی است که آلودگی هوا بر سر ما و به‌طور ویژه گروه‌های حساس می‌آورد. ذرات معلق 2.5 میکرون منجر به آزادشدن رادیکال‌هایی می‌شوند که این رادیکال‌ها تأثیر مستقیمی بر سلول‌ها می‌گذارند و آنها را از حالت طبیعی خارج می‌کنند؛ سرطان ریه یکی از نتایج این اتفاق است. ذرات معلق منجر به افت عملکرد مغز می‌شوند و تفکر، تمرکز و دقت را کند و گاهی هم با ایجاد اختلال بر سیستم اعصاب محیطی، عملکرد دست‌ها و پاها را ضعیف می‌کنند. در فرآیند تخریب قلب سهم قابل توجهی دارد؛ …
۱۳۹۸/۱۰/۰۷
سگ‌ها هم می‌توانند بشمارند؟
یافته‌های پژوهشگران دانشگاه اموری آمریکا نشان می‌دهد که اگرچه سگ‌ها نمی‌توانند مانند انسان‌ها اعداد را بشمارند اما اگر غذای کم یا اضافه در ظرفشان گذاشته شود، یا تعداد برخی اشیا کم و زیاد شود آن را تشخیص می‌دهند به این معنا که قدرت درک کمیت‌ها را دارند.  به‌گزارش روزنامه کانادایی «نشنال‌پست»، در این تحقیق، گرگوری برنز، از محققان علوم اعصاب دانشگاه اموری به‌همراه ۵نفر از همکارانش ترکیبی از ۱۱نژاد مختلف سگ را مورد بررسی قرار دادند تا ببینند که آیا بخش خاصی از مغز این سگ‌ها به اعداد حساس است یا خیر. …
۱۳۹۸/۱۰/۰۶
نقشه‌برداری از بخش تصمیم‌گیری در مغز
پژوهشگران سوئدی در بررسی جدیدی توانستند نقشه بخشی از مغز را تهیه کنند که در تصمیم‌گیری و گسترش اعتیاد نقش دارد.به گزارش ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی موسسه کارولینسکا، پژوهشگران سوئدی موفق شده‌اند گام دیگری به سوی درک نحوه عملکرد بخشی از مغز بردارند که در تصمیم‌گیری و رشد اعتیاد در سطح مولکولی مغز نقش دارد.پژوهشگران موسسه کارولینسکا در بررسی خود روی موش‌ها، به نقشه‌برداری از سلول‌ها و بافت‌های مغز پرداختند و توانستند شکل‌گیری بخش‌های گوناگون جسم مخطط یا استریاتوم را نشان دهند. شاید این نقشه مولکولی بتواند به درک بهتر سامانه پاداش مغز کمک کند.استریاتوم، بخش داخلی مغز است که به تنظیم عملکردهای مرتبط با پاداش، انگیزه و عملکردهای حرکتی می‌پردازد. این بخش، نقش مهمی در تصمیم‌گیری و رشد اعتیادهای گوناگون …
تفاوت مغز نوجوانان مبتلا به امراض روحی با مغز افراد سالم
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / مغز / افسردگی
تفاوت مغز نوجوانان مبتلا به امراض روحی با مغز افراد سالم
مطالعه اخیر دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه "آلبرتا"(University of Alberta) کانادا نشان داده است مغزهای نوجوانانی که با مشکلات روحی روانی روبرو هستند ممکن است با همسالانی که از نظر روحی سالم هستد، متفاوت باشد.
چند روش برای خواب راحت
۱۳۹۸/۱۰/۰۲
چند روش برای خواب راحت
بی‌خوابی اختلالی فراگیر است که برخی از ما به اشتباه برای درمانش به مصرف دارو، رو می آوریماگر بخواهیم از نظر فنی به این موضوع بپردازیم که آیا هر چه کار بیشتری از مغزمان بکشیم، انرژی بیشتری مصرف می کنیم ؟ جواب مثبت است اما به گفته کلود مسیر استاد روان شناختی و علوم اعصاب کانادا آن چه به عنوان یک کار ذهنی «دشوار» شمرده می شود بین افراد متفاوت است .
علوم اعصاب شناختی میان دانش‌آموزان گسترش یافت
۱۳۹۸/۰۹/۳۰
علوم اعصاب شناختی میان دانش‌آموزان گسترش یافت
با حمایت ستاد توسعه علوم وفناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری "پردیس مغز" من در مجموعه باغ کتاب ایجاد و راه اندازی شد. مجموعه‌ای جذاب که دانش‌آموزان و عموم مردم با فعالیت‌های مغز به طور عملی در آن آشنا می‌شوند.
همگرایی فناوری‌ها برای ساخت نانوالکترودهای چاپی
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / ستاد توسعه فناوری نانو
همگرایی فناوری‌ها برای ساخت نانوالکترودهای چاپی
تهران- ایرنا- پروژه NanoEDGE BMBF که به رهبری موسسه فرانهوفر در حال انجام است از همگرایی حوزه‌های نانومواد، مهندسی پیشرفته و علوم اعصاب برای تولید الکترودهای چاپی به کمک نانوذرات استفاده می‌کند.
توانمندی‌های داخلی حوزه علوم اعصاب تقویت می‌شود
۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری / علوم اعصاب
توانمندی‌های داخلی حوزه علوم اعصاب تقویت می‌شود
هشتمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی به منظور انتقال یافته‌ها و ایجاد فرصت‌های علمی و تخصصی در این حوزه با حضور جمعی از مسئولان حوزه‌های پزشکی، دانشگاهی و تحقیقاتی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری در مرکزهمایش‌های بین‌المللی رازی درتهران گشایش یافت.
رتبه اول ایران در منطقه در تولید مقالات علوم اعصاب
۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / علوم اعصاب / مغز / محمدتقی جغتایی / شاهین آخوندزاده
رتبه اول ایران در منطقه در تولید مقالات علوم اعصاب
قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: رتبه ایران در حوزه علوم اعصاب (نوروساینس) از نظر تعداد مقاله ۱۹ و در استنادات ۲۷ است، جایگاه کشور در منطقه از نظر تعداد مقالات اول است.
بیماری «آلزایمر» سومین علت مر گ در ایران
۱۳۹۸/۰۹/۲۷
بیماری «آلزایمر» سومین علت مر گ در ایران
رئیس انجمن علوم اعصاب ایران با بیان اینکه آلزایمر تبدیل به سومین علت مرگ در کشور ما شده است، گفت: روزانه ۴۰۰ نفر در کشور دچار سکته مغزی می‌شوند.
ایران رتبه برتر «علوم اعصاب» در منطقه را دارد
۱۳۹۸/۰۹/۲۷
ایران رتبه برتر «علوم اعصاب» در منطقه را دارد
قائم مقام معاونت تحقیقات وزارت بهداشت گفت: ایران رتبه نخست رشته علوم اعصاب در منطقه را دارد.
روزانه ۴۰۰ نفر در کشور دچار سکته مغزی می شوند
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / علوم اعصاب / محمدتقی جغتایی / سکته مغزی
روزانه ۴۰۰ نفر در کشور دچار سکته مغزی می شوند
رئیس انجمن علوم اعصاب ایران، از افزایش بار بیماری های مرتبط با اعصاب و مغز خبر داد.
دولت ها باید برای رشته علوم اعصاب پول خرج کنند
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / شاهین آخوندزاده / علوم اعصاب / وزارت بهداشت
دولت ها باید برای رشته علوم اعصاب پول خرج کنند
قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، با اشاره به اهمیت رشته علوم اعصاب در تشخیص و درمان بیماری ها، گفت: برای پیشرفت در این حوزه، دولت ها باید پول خرج کنند.
نقش علوم اعصاب در تشخیص بیماری ها/ارتباط عفونت و آلزایمر
۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / علوم اعصاب / پیمان حسنی ابهریان / آلزایمر
نقش علوم اعصاب در تشخیص بیماری ها/ارتباط عفونت و آلزایمر
دبیر علمی هشتمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی، گفت: حوزه علوم اعصاب در سال های گذشته منجر به کشفیات زیادی در بیماری ها شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۵
واقعیت هایی درباره کالری سوزی فعالیت های مغزی
آیا هرچه مغز را بیشتر به کار بگیریم ، انرژی بیشتری از دست می دهد و کالری بیشتری می سوزاند؟اگر بخواهیم از نظر فنی به این موضوع بپردازیم که آیا هر چه کار بیشتری از مغزمان بکشیم، انرژی بیشتری مصرف می کنیم ؟ جواب مثبت است اما به گفته کلود مسیر استاد روان شناختی و علوم اعصاب کانادا آن چه به عنوان یک کار ذهنی «دشوار» شمرده می شود بین افراد متفاوت است .
۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله / علوم اعصاب / سپاه پاسداران انقلاب اسلامی / حسین سلامی
فرمانده سپاه از نمایشگاه پیشگامان گام دوم انقلاب بازدید کرد
تهران- ایرنا- فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز -دوشنبه- از نمایشگاه پیشگامان گام دوم انقلاب در دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) تهران بازدید کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / سلولهای بنیادی / فلج مغزی / سلول‌های خون‌ساز / ستاد توسعه سلول‌های بنیادی
انجام کارآزمایی‌های بالینی برای کاربردی کردن سلول‌های بنیادی در درمان فلج مغزی
رییس ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از انجام کارآزمایی‌های بالینی برای کاربردی کردن سلول‌های بنیادی در حوزه اعصاب و نورولوژی خبر داد و گفت: تاکنون تاییدیه‌ سازمان غذا و دارو برای آن دریافت نشده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / مغز / توجه
افزایش توجه با کنترل امواج مغزی
دانشمندان علوم اعصاب موسسه "ام.آی.تی" با رهبری "یاسمن باقرزاده" دانشمند ایرانی در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند افراد می‌توانند امواج مغزی خود را به منظور ارتقای توجه کنترل کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / اختلالات اضطرابی / اختلالات روان / سلامت زنان / فرهنگستان علوم پزشکی
نشانگرهای اختلالات روان در زنان خانه‌دار ایرانی بیشتر است
تهران- ایرنا- عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی ایران گفت: نشانگرهای اختلالات اعصاب و روان مانند افسردگی در بیشتر نقاط دنیا در زنان شاغل بیشتر از زنان خانه‌دار است اما در ایران برعکس است که نشان می‌دهد محیط خانه احتیاج به یک اصلاح اساسی دارد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / علوم اعصاب / علوم شناختی
ارائه دستاوردهای فنی متخصصان حوزه علوم اعصاب در یک رویداد علمی
رییس هشتمین کنگره بین‌المللی علوم اعصاب پایه و بالینی گفت: به منظور معرفی توانمندی‌ها در زمینه طراحی و ساخت سیستم‌ها، برای نخستین بار دستاوردهای فنی و تکنولوژیکی محققان و متخصصان حوزه علوم اعصاب دراین رویداد علمی ارائه و معرفی می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / ویرجینی استرپنیچ / دپارتمان علوم اعصاب پایهدانشگاه ژنو / دانشگاه ژنو / کابوس
کابوس بدن را نسبت به هراس در بیداری واکسینه می‌کند
تهران-ایرنا- نتایج یک مطالعه جدید نشان داد ترسی که به هنگام دیدن خواب بد تجربه می‌کنید، روش مغز برای آماده کردن شما در مواجهه با سختی‌های زندگی روزمره و ترسهایتان است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳
سردرد شایعترین علت مراجعه سرپایی به درمانگاه‌های مغز و اعصاب
ساری - ایرنا - متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: سردرد شایعترین علت مراجعه سرپایی به درمانگاه‌های مغز و اعصاب به شمار می‌آید که باید برای کاهش این مشکل سبک زندگی را تغییر داد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / ایران و برزیل / علوم شناختی
همکاری‌های ایران و برزیل در علوم شناختی شتاب گرفت
پژوهشگران ایران و برزیل در حوزه‌های هوش مصنوعی، بررسی کارکردهای شناختی و علوم اعصاب همکاری‌های مشترک دارند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۴
آخرین وضعیت درمانی «میثم زارع» از زبان پزشک معالجش
پزشک و مسئول تیم توان‌بخشی میثم زارع، دارنده مدال برنز کشتی آزاد نوجوانان جهان و نقره آسیا که به دلیل تصادف رانندگی دچار ضایعه نخاعی شده و برای ادامه امر درمان به تهران منتقل شده است را تشریح کرد.به گزارش ایسنا، سید مجید اخوان حجازی، ضمن تشریح آخرین وضعیت میثم زارع، کشتی‌گیر کرمانشاهی ضمن بیان اینکه اقدامات درمانی، ارزیابی‌های پزشکی و اقدامات مورد نیاز بیمار بعد از آسیب نخاعی انجام شده و مشاوره‌های لازم برای جراحی اعصاب و روانپزشکی، مشاوره‌های تغذیه و رژیم درمانی، جراحی ارتوپد و... نیز در اختیار او گذاشته شده است گفت: درمان این بیمار و توانبخشی وی برای ۳ دوره ۲۱ روزه در بیمارستان ادامه خواهد داشت. وی گفت: این کشتی‌گیر ۲۶ مهرماه امسال به دنبال حادثه رانندگی و تصادف از ناحیه ستون فقرات گردنی آسیب …
۱۳۹۸/۰۸/۲۲
تولد نوزاد پس از ٩٢ روز کمای مادر
مهدی به‌زودی به خانه می‌رود آن‌طور که معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی کاشان به «شهروند» می‌گوید مهدی نوزاد تازه‌متولدشده به‌زودی از بیمارستان مرخص می‌شود و مادر جوان این نوزاد هم به احتمال زیاد و در صورت ادامه همین روند و زندگی نباتی باید به خانه منتقل شود، چراکه علم پزشکی در این شرایط نمی‌تواند کمک چندانی به بهبود وضع بیمار کند: «مادر این نوزاد زندگی نباتی دارد، زندگی نباتی هم اساسا با مرگ‌مغزی متفاوت است، درواقع بیمار بدون هیچ دستگاه و وسیله‌ای زنده است، اما هیچ واکنش و ارتباطی با دنیای اطرافش ندارد. این نوع بیماران چون به مراقبت خاصی نیاز ندارند، معمولا پس از مدتی از بیمارستان مرخص‌می‌شوند.» به گفته محمدحاجی جعفری دلیل اصلی بستری طولانی‌مدت این زن جوان کمک به وضع حمل کم‌خطر و سالم به دنیا آمدن …
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / علوم شناختی / مغز و اعصاب / دانشگاه فردوسی مشهد / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
بیماری‌های تکامل سیستم عصبی با نشانگرهای زیستی پیش‌بینی می‌شود
محققان حوزه علوم اعصاب شناختی در جستجوی نشانگرهای زیستی هستند که بتوان بر مبنای آنها روند تکامل مغز و شبکه‌های مربوط به شکل‌گیری زبان و گویش را بررسی کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰
جراح ایرانی‌تبار در آمریکا ایمپلنت‌های مغزی را برای ترک اعتیاد آزمایش می‌کند
نخستین کارآزمایی بالینی در آمریکا برای استفاده از ایمپلنت‌های مغزی برای کاهش میل به مواد بیماران دچار اعتیاد شدید به شبه‌افیونی‌ها به همت دکتر علی رضایی، استاد برجسته علوم اعصاب در حال انجام است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۵
اولین عمل کاشت الکترود در مغز برای ترک اعتیاد توسط دانشمند ایرانی
محققان موسسه علوم اعصاب راکفلر و دانشکده پزشکی دانشگاه وست ویرجینیا به سرپرستی دکتر "علی رضایی" برای نخستین بار در آمریکا از کاشت الکترود در مغز یک بیمار مبتلا به اعتیاد به مشتقات تریاک برای تحریک عمیق مغزی و در نهایت ترک اعتیاد استفاده کردند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / استانی - علمی دانشگاهی / دانشگاه علوم پزشکی مشهد
اعطای بورس تحقیقاتی دانشگاه مونستر آلمان به 6 دانشجوی برگزیده دانشگاه علوم پزشکی مشهد
رییس دپارتمان علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد از اعطای بورس تحقیقاتی دانشگاه مونستر آلمان به 6 تن از دانشجویان برگزیده این دانشگاه خبر داد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •