سه شنبه, ۳۰ دی, ۱۳۹۹ / 19 January, 2021
فرصت دیپلماسی
فرصت نزدیکی ایران و آمریکا در دولت بایدن نابود شد؟
۱۳۹۹/۰۹/۱۱ / ترور دانشمند هسته ای / ترور محسن فخری زاده / ترور دکتر فخزی زاده / برجام / مذاکرات ایران و امریکا / فرصت دیپلماسی / ریاست جمهوری جو بایدن
فرصت نزدیکی ایران و آمریکا در دولت بایدن نابود شد؟
ترور دانشمند برجسته هسته ای ایرانی در ۲۷ نوامبر که تقریبا همه دستگاه اطلاعاتی اسرائیل را در آن مقصر می دانند، خاورمیانه را در حالت آماده باش قرار و احتمال رویارویی نظامی را افزایش داده است و می تواند در هرگونه تلاش برای به کارگیری دیپلماسی بین ایران و آمریکا پس از روی کار آمدن رئیس جمهوری منتخب جو بایدن اختلال ایجاد کند.
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
جاخالی «هوک» در دقیقه 90
کمتر از ١٠٠ روز مانده به انتخابات سوم نوامبر ریاست جمهوری آمریکا و در حالی که کاخ سفید خواهان به رای گذاشتن پیش‫نویس قطعنامه خود در شورای امنیت سازمان ملل طی روزهای آتی برای تمدید تحریمهای تسلیحاتی علیه ایران است، روز پنجشنبه (١۶ مرداد/۶ آگوست) روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران قصد دارد از سمت خود کناره گیری کند. مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا با تایید گزارش نیویورک تایمز گفت هوک به احتمال زیاد قبل از نوامبر سال جاری (٢٠٢٠) از پست خود کناره‌ گیری می‌کند .پمپئو در بیانیه‌ای اعلام کرد: هوک تصمیم گرفته از نقش خود به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و دستیار ارشد وزیر خارجه جدا شود. او انتخاب من برای ایران در بیش از دو سال بود و دستاورد تاریخی در مقابله …
۱۳۹۹/۰۱/۰۲ / تحریم های آمریکا علیه ایران / روابط ایران و امریکا
بحران ویروس کرونا و فرصت دیپلماسی بین ایران و آمریکا
از سال ۲۰۱۸، هنگامی که دولت ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد، واشنگتن و تهران در یک دوره پرتنش قرار گرفته‌اند و مطالبات غیر واقعی آمریکا مانع از انعطاف نشان دادن ایران شده است. اگر دو طرف از موقعیت‌های به وجود آمده برای به کار گرفتن دیپلماسی بهره نبرند بدون شک تنش‌ها می‌تواند دوباره تکرار شده و رنگ و بوی جدی‌تری به خود بگیرند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
فرصت دیپلماسی در بحران کرونا
در شرایط عادی کشورها ما یک نوع سبک دیپلماسی داریم و در شرایط بحران ناشی از حوادث غیر مترقبه طبیعی یا مقوله‌های بیماری‌های جهانگیر یک نوع دیگر . در این مواقع دیپلماسی تغییر میکند و از حالت قبل به نوعی دیپلماسی به منظور مدیریت بحران تبدیل می‌شود .
۱۳۹۸/۱۰/۱۳
شورای آتلانتیک: ترامپ فرصت دیپلماسی با ایران را از بین برد
مدیر "طرح آینده ایران" و عضو ارشد اندیشکده شورای آتلانتیک روز جمعه در مورد ترور و شهادت قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران نوشت: رییس جمهوری آمریکا با این اقدام خود فرصت دیپلماسی با ایران را از بین برد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱
هنوز فرصت دیپلماسی در‌مورد برجام وجود دارد
سید‌عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان روز گذشته در نشست خبری خود با اشاره به ادعای اسرائیل مبنی بر کشف ذرات هسته‌ای در تورقوزآباد تهران تصریح کرد: پرونده PMD بسته شده و باز کردن آن خلاف مقررات بین‌المللی است. این موضوع تله‌ای است که صهیونیست‌ها طراحی کرده‌اند و ما امیدواریم آژانس در این خصوص هوشیاری لازم را داشته باشد.وی در‌خصوص تحولات عراق نیز گفت: این تحولات منشاء داخلی دارد گرچه برخی در خارج از این کشور تلاش دارند که از این تحولات و مسائل سوء‌استفاده کنند. ناامنی و بی‌ثباتی در کشورهای منطقه مطلوب جمهوری اسلامی ایران نیست و ما خواهان آرامش و پیشرفت کشورهای منطقه از جمله همسایگان خود هستیم.موسوی همچنین در‌مورد آخرین وضعیت اینستکس و این‌که آیا اجرای این سازوکار از دستور کار ایران و کشورهای …
۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / سیاست خارجی / حسن روحانی / توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام / سازمان ملل / دونالد ترامپ / اتحادیه اروپایی / ایران و آمریکا
«نیویورک» آخرین فرصت دیپلماسی نبود
سفر امسال رئیس جمهوری به نیویورک برای شرکت در هفتادوچهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شد و دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران با سخنرانی دکتر روحانی تبیین شد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۵
روسیه: تحریم‌های مستکبرانه آمریکا ضد ایران فرصت دیپلماسی را کاهش داد
نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت تحریم‌های مستکبرانه آمریکا علیه ایران فرصت‌های دیپلماسی را کاهش داده است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۸
خط قرمز جدید آمریکا برای ایران جواب نمی‌دهد، به این ۴ دلیل
اگرچه در هفته‌های اخیر نگاه بیشتر کارشناسان و رسانه‌ها به افزایش تنش‌ها بین آمریکا و ایران معطوف شده بود، دولت ترامپ اولین خط قرمز خود درباره برنامه هسته‌ای تهران را اعلام کرد. هیل می‌گوید این خط قرمز به ۴ دلیل جواب نخواهد داد؛ یکی اینکه با وجود اینکه توقف اجرای برخی از تعهدات برجامی تهران زمان تولید سوخت بمب اتمی را به زیر یک سال رسانده، هنوز هم فرصت دیپلماسی وجود دارد. دوم اینکه یافتن زمان گریز هسته‌ای ایران کار دشواری است. سوم اینکه آمریکا همه گزینه هایش را خرج کرده و فقط اقدام نظامی مانده که ریسک بالایی دارد و چهارم اینکه احتمال حرکت تهران به سمت سلاح هسته‌ای برخلاف ادعای ترامپ بالا نیست.
۱۳۹۸/۰۲/۱۸
ایران با حسن نیت وارد مذاکرات هسته‌ای شد
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد ایران اسلامی با حسن نیت وارد مذاکرات هسته ای شد لذا اروپایی ها باید از فرصت دیپلماسی و مذاکرات کنونی بهره خوبی ببرند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •