شنبه, ۳ خرداد, ۱۳۹۹ / 23 May, 2020
فروپاشی اقتصادی
برایان‌ هوک: ایران فقط دو انتخاب دارد
۳ روز قبل / ایران و آمریکا / تحریم های آمریکا / برایان هوک
برایان‌ هوک: ایران فقط دو انتخاب دارد
برایان‌هوک ادعا کرد: ایران با دو انتخاب مذاکره یا فروپاشی اقتصادی روبه‌روست.
اقتصاد آمریکا تا پایان 2021 نمی‌تواند خسارات ناشی از کرونا را جبران کند
۳ روز قبل
اقتصاد آمریکا تا پایان 2021 نمی‌تواند خسارات ناشی از کرونا را جبران کند
دفتر بودجه کنگره آمریکا اعلام کرد بهبودی کامل از فروپاشی اقتصادی بوجود آمده در اثر همه گیری ویروس کرونا، تا پایان سال آینده میلادی ممکن نخواهد بود.
برایان‌هوک ادعا کرد: ایران با دو انتخاب مذاکره یا فروپاشی اقتصادی روبه‌روست
۳ روز قبل / تحریم‌های آمریکا / سیاست فشار حداکثری ترامپ / سیاست‌های ترامپ در برابر ایران / تحریمهای اقتصادی آمریکا / برایان هوک
برایان‌هوک ادعا کرد: ایران با دو انتخاب مذاکره یا فروپاشی اقتصادی روبه‌روست
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مدعی شد که ایران باید با دولت ترامپ مذاکره کند و در غیر این صورت شاهد تبعات تحریم‌های آمریکا برای اقتصادش خواهد بود.
ادعای برایان هوک: ایران بین مذاکره با ترامپ یا فروپاشی اقتصادی یکی را انتخاب کند/ ایران را مهار کرده‌ایم
۳ روز قبل / ادعای آمریکا علیه ایران / برایان هوک / فشار آمریکا به ایران / مذاکره با آمریکا
ادعای برایان هوک: ایران بین مذاکره با ترامپ یا فروپاشی اقتصادی یکی را انتخاب کند/ ایران را مهار کرده‌ایم
به گزارش فارس، «برایان هوک»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران روز سه‌شنبه مدعی شده سران ایران یا باید با «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا مذاکره کنند و یا شاهد فروپاشی اقتصاد خود باشند.
جنگ نفتی؛ حماقتی که آل سعود را به مرز فروپاشی رساند/ مردمی که تاوان نابخردی حکومت را می‌دهند
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / آل سعود
جنگ نفتی؛ حماقتی که آل سعود را به مرز فروپاشی رساند/ مردمی که تاوان نابخردی حکومت را می‌دهند
حماقتی که مقامات عربستان با آغاز جنگ نفتی در پی شیوع کرونا مرتکب شدند، به دنبال رکود شدید اقتصادی در این کشور آل سعود را به آستانه نابودی کشانده و مردم بزرگترین قربانی این نابخردی هستند.
هشدار وزیر خزانه‌داری آمریکا درباره فروپاشی اقتصاد این کشور
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / ویروس کرونا / اخبار "آمریکا"
هشدار وزیر خزانه‌داری آمریکا درباره فروپاشی اقتصاد این کشور
وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت که اگر واشنگتن به دلیل ویروس کرونا طولانی مدت منتظر بازگشایی اقتصادی باقی بماند، اقتصاد این کشور با خطر فروپاشی مواجه خواهد شد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
میراث سیاسی تیتو
40 سال بعد از مرگ تیتو، بنیانگذار جمهوری سوسیالیستی یوگسلاوی او همچنان محور بحث‌ها و گفت‌وگوهای سیاسی در یوگسلاوی سابق است. 10 سال بعد از 1980 که تیتو از دنیا رفت یوگسلاوی از هم فرو پاشید و به 6 جمهوری بوسنی و هرزگوین، صربستان، کرواسی، مقدونیه، اسلوونی و مونته‌نگرو تجزیه شد. جریان فروپاشی به این 6 جمهوری منحصر نماند و کوزوو نیز  در سال 1999 از صربستان جدا شد. همچنین هنوز مشخص نیست که این روند تجزیه در منطقه یوگسلاوی سابق تمام شده باشد. مناطقی چون بخش صربی در بوسنی و هرزگوین و یا ویوودینا در شمال صربستان به دنبال خودمختاری حداکثری و حتی جدایی از این کشورها هستند. برخی پژوهشگران چون ایو باناچ، استاد تاریخ کرواسی، جمهوری یوگسلاوی را یک جامعه مصنوعی توصیف می‌کنند که …
عربستان به مرحله بحران اقتصادی و فروپاشی اخلاقی رسیده است
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / محمد عبدالسلام / یمن / عربستان سعودی / جنبش انصارالله یمن
عربستان به مرحله بحران اقتصادی و فروپاشی اخلاقی رسیده است
سخنگوی جنبش انصارالله یمن امروز اظهار داشت که عربستان سعودی به مرحله بحران اقتصادی و فروپاشی اخلاقی رسیده است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
دستاورد ثبات اقتصادی به‌رغم شرایط تحریمی
رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: با وجود تحریم‌های ظالمانه و انتظار دشمنان برای فروپاشی اقتصاد، خوشبختانه با تصمیم‌های صحیح مجموعه اقتصادی دولت و بانک مرکزی، شاهد ثبات اقتصادی و رشد اقتصادی غیرنفتی بوده‌ایم. به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در جلسه« نظام بانکی و جهش تولید»که با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری، مدیران عامل بانک‌ها و اعضای هیات عامل در بانک مرکزی برگزار شد، اقدام‌ها و دستاوردهای بانک مرکزی در حوزه‌های «سیاست پولی»، «اعتباری»، «ارزی» و «نظام‌های پرداخت» را تشریح کرد و گفت: این دستاوردها با تلاش و کوشش مجموعه نظام بانکی و در سایه سیاست‌گذاری صحیح بانک مرکزی به دست آمده است و در صورتی که از نظام بانکی حمایت شود، دستاوردهای سترگی را در آینده شاهد خواهیم بود.
شیوع کرونا و فروپاشی اتحاد قاره سبز؟
 
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
شیوع کرونا و فروپاشی اتحاد قاره سبز؟  
مشکلات موجود به واسطه کرونا، برگزیت، جنگ تجاری و افزایش تنش‌‌‌ها میان ایتالیا و فرانسه و تاثیرات آن بر اقتصاد اتحادیه اروپا و رکود اقتصادی فراگیر در اروپا می‎تواند نشانه‌هایی از فروپاشی اتحادیه اروپا در دوران پساکرونا باشد. در حقیقت ویروس کرونا شرایط را به گونه‌ای رقم زده است که کشورها در حل بحران‌های داخلی خود به مشکلات فراوانی خورده‌اند و شاید در این شرایط کشورهای اروپایی دیگر نتوانند به عنوان یک زنجیره به یکدیگر وصل باشند. آینده قاره سبز حالا بیش از همیشه در هاله‌ای از ابهام است. 
دستور العمل مربوط به وام بنگاه‌ها صادر شد/ وضعیت ذخایر اسکناس ارزی بی‌سابقه است
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / همتی / بانک مرکزی
دستور العمل مربوط به وام بنگاه‌ها صادر شد/ وضعیت ذخایر اسکناس ارزی بی‌سابقه است
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه سیستم بانکی کشور محور موثر و تاثیر گذار در اقتصاد کشوراست، گفت: علی‌رغم تحریم‌های ظالمانه و انتظار دشمنان برای فروپاشی اقتصاد، خوشبختانه با تصمیم‌های صحیح مجموعه اقتصادی دولت و بانک مرکزی در حال حاضر شاهد ثبات اقتصادی و رشد اقتصادی غیرنفتی بوده ایم و بر اساس برنامه ریزی‌های لازم حمایت از تولید در اولویت قرار دارد.
نگرانی از فروپاشی اقتصادی در برابر نگرانی از کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۱۸ / بحران اقتصادی / کرونا / همه گیری کرونا / مشکلات اقتصادی ایران / قرنطینه خانگی / تعطیلی مشاغل / کوچک شدن اقتصاد ایران / کمک های مالی دولت
نگرانی از فروپاشی اقتصادی در برابر نگرانی از کرونا
ایران ممکن است به زودی با موج دوم موارد ابتلا به ویروس کرونا مواجه شود، اما تعطیل ماندن اقتصاد بدون وجود یک شبکه ایمنی می تواند به ناآرامی، طغیان و فروپاشی بینجامد.
بیانیه پایانی نشست ملی مالی/ وزیر دفاع لبنان: دولت مدنی تنها راه‌حل است
۱۳۹۹/۰۲/۱۸ / لبنان
بیانیه پایانی نشست ملی مالی/ وزیر دفاع لبنان: دولت مدنی تنها راه‌حل است
وزیر دفاع لبنان توییت کرد، هیچ راه‌حلی برای کشور جز تلاش سخت برای ایجاد دولت مدنی وجود ندارد. همچنین در بیانیه پایانی نشست مالی لبنان تاکید شد، طرح دولت به دشواری خود ادامه دارد اما سختی آن کمتر از پیامدهای فروپاشی همه جانبه اقتصادی و مالی است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۸
کرونا و فضای مجازی
درباره ‌اینکه فضای پساکرونا چگونه خواهد بود زیاد بحث شده است. گاه به‌طور اغراق‌آمیز. در اینکه کرونا تکانی آمیخته با نگرانی به همه دنیا داده است ‌تردیدی نیست. در اینکه نوعی خاطره تاریخی جهانی برجای گذاشته و خواهد گذاشت ‌تردیدی نیست. زلزله‌های بزرگ مصیبت‌زا هستند، حال اگر چنان زلزله بزرگی در سراسر جهان رخ دهد، بسیار مصیبت‌زا‌تر خواهد بود. اما آیا کرونا با وجود جهانی بودن مصیبتی قابل مقایسه با زلزله‌ای جهانی است؟ البته چنین نیست. اما احساس نگرانی مشترک و رنج از تنهایی در دوران حصر خانگی این موجود اجتماعی را در سراسر جهان افسرده کرده است. گاه واکنش‌هایی نشان می‌دهند. سرها را از پنجره‌ها بیرون می‌آورند و دیگران را فرا می‌خوانند …
تبعیض علیه رنگین پوستان
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
تبعیض علیه رنگین پوستان
بازگشایی سریع اقتصاد، خطر عمیق‌تر شدن نابرابری‌ها بین دو گروه بزرگ در آمریکا از لحاظ اجتماعی و اقتصادی را در پی دارد. گروه اول شامل کسانی است که می‌توانند میزان در معرض خطر ابتلا به کرونا بودن خود را کنترل کنند و گروه دوم کسانی هستند که مجبورند بین بیمار شدن احتمالی یا فروپاشی شرایط مالی خود یکی را انتخاب کنند. این یک بحران بزرگ است. رکود حاصل از همه‌گیری ویروس کرونا سبب بیکار شدن ده‌ها میلیون نفر از آسیب‌پذیرترین مردم آمریکا از لحاظ اقتصادی شده است. عجله در بازگشایی کسب‌وکارها به این گروه کمک می‌کند بار دیگر درآمد داشته باشند، اما ریسکی بزرگ سلامت آنها را تهدید خواهد کرد.
هجوم زنبورهای قاتل به آمریکا در اوج بحران کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / ویروس کرونا / زنبور عسل / ایالات متحده آمریکا
هجوم زنبورهای قاتل به آمریکا در اوج بحران کرونا
نیویورک- ایرنا- ایالات متحده که در بحران ویروس کرونا و فروپاشی اقتصادی ناشی از آن دست و پا می‌زند، اینک در وحشت زنبورهای سرخ قاتلی است که می‌توانند کلونی‌های زنبوران عسل را ویران سازند.
واکنش اتحادیه اروپا به درخواست آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران/ادعای آمریکا مبنی بر موافقت فرانسه، انگلیس و آلمان با تحریم تسلیحاتی ایران/ تروریستی اعلام شدن حزب الله از سوی آلمان/ درخواست کمک عراق از آمریکا برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی
۱۳۹۹/۰۲/۱۲
واکنش اتحادیه اروپا به درخواست آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران/ادعای آمریکا مبنی بر موافقت فرانسه، انگلیس و آلمان با تحریم تسلیحاتی ایران/ تروریستی اعلام شدن حزب الله از سوی آلمان/ درخواست کمک …
ادعای آمریکا مبنی بر موافقت فرانسه، انگلیس و آلمان با تحریم تسلیحاتی ایران، تروریستی اعلام شدن حزب الله از سوی آلمان، درخواست کمک عراق از آمریکا برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی و حمله بالگردهای اسرائیل به مواضعی در جنوب سوریه از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به واکنش اتحادیه اروپا به درخواست آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران نیز اشاره کرد.
به دنبال سقوط قیمت نفت بازار ال‌ان‌جی هم در حال سقوط است
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / قیمت نفت / گاز طبیعی / گاز
به دنبال سقوط قیمت نفت بازار ال‌ان‌جی هم در حال سقوط است
در حالی که همگان ناظر ویران شدن بازارهای نفت جهان هستند، بازار جهانی گاز طبیعی هم در حال فروپاشی است. پاندمی ویروس کرونا و بحران اقتصادی ناشی از آن تقاضای گاز جهان را کاهش داده است. 
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
شوخی برجامی آمریکا
یکی از موارد مهم مندرج در توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 در سال 2015، پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران پنج سال پس از نهایی شدن برجام است. طبق قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، پنج سال پس از راستی‌آزمایی در برنامه اتمی ایران، تحریم‌های تسلیحاتی بین‌المللی شامل تجهیزات نظامی سبک و سنگین مانند هواپیما و بالگرد و تانک لغو می‌شوند.در این رابطه و در حالی که کمتر از شش ماه به پایان این تحریم‌ها زمان باقی مانده است، ایالات متحده آمریکا مدت‌هاست که تلاش می‌کند لغو این تحریم‌ها را از دستورکار شورای امنیت خارج کرده و یا آن را برای مدت زمانی نامعلوم به تعویق بیندازد. برجسته کردن برنامه موشکی ایران، فشارهای اقتصادی، ترغیب اروپا برای فعال کردن مکانیسم ماشه و نیز القای این موضوع که ایران به دنبال …
صدای پای انقلاب گرسنگان در لبنان
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
صدای پای انقلاب گرسنگان در لبنان
سیاوش فلاح‌پور _ خبرنگار وضعیت اجتماعی در لبنان به مرز انفجار رسیده است؛ به‌گونه‌ای که شهروندان حتی با وجود نگرانی از شیوع ویروس کرونا به‌دلیل فشارهای اقتصادی باز هم به خیابان‌ها آمدند و تجمعات اعتراضی خود را در مناطق مختلف این کشور از سر گرفتند. فروپاشی اقتصادی، ابهام در سرنوشت نظام بانکی و گرانی شدید حاصل از سقوط قیمت لیر در برابر دلار عناوین مطالبات و شعارهای معترضان است؛ معترضانی که می‌گویند دیگر حتی برای تامین مایحتاج اولیه زندگی، ازجمله مواد غذایی همچون نان نیز با مشکل روبه‌رو شده‌اند. روز …
ریشه‌های اقتصادی فروپاشی شوروی
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / اقتصاد / روسیه / سیاست خارجی / zwnj / اقتصادی
ریشه‌های اقتصادی فروپاشی شوروی
اگر می‌خواهید درباره دلایل اقتصادی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بخوانید، «ریشه‌های اقتصادی فروپاشی اتحاد شوروی: زمینه‌های اقتصادی «تفکر جدید» گورباچف» را خریداری کنید.
فرصت طلبی آمریکا از اعتراضات لبنان برای تسویه حساب با حزب‌الله
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / اعتراضات لبنان
فرصت طلبی آمریکا از اعتراضات لبنان برای تسویه حساب با حزب‌الله
در حالی که معترضان لبنانی تنها دغدغه معیشتی دارند، آمریکا دنبال سوء‌استفاده از خشم مردم از فروپاشی اقتصادی است و با این حربه چراغ سبزی را به احزاب مخالف حزب‌الله برای مقابله با آن نشان داد؛ بازی خطرناکی که احتمال فروپاشی امنیت در لبنان را به همراه دارد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
پیام حزب‌الله به امریکا از طریق فرانسه
منابع رسانه‌ای در لبنان می‌گویند، حزب‌الله از طریق فرانسه به طرف امریکایی پیام داده است که در مقابل تلاش‌های این کشور برای فروپاشی اقتصادی لبنان، بیکار نخواهد نشست و آنچه امریکا در جنگ صهیونیستی و تکفیری نتوانسته به دست آورد، از طریق اقتصادی هم نخواهد توانست. به گزارش فارس، روزنامه اللواء لبنان روز گذشته در تشریح این خبر گزارش کرد، به نظر می‌رسد سیدحسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان، آن گزینه‌ای را که در سال 2012 مطرح کرد، قصد دارد در سال ۲۰۲۰ نیز دوباره مطرح کند. گزینه نصرالله برگزاری «کنفرانس موسسان ملی» در سایه تلاش‌ها برای فروپاشاندن اقتصادی و سیاسی لبنان است.  اللواء توضیح داد: «اطلاعات به دست آمده می‌گوید، حزب‌الله …
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
نفت و تقابل ایران و امریکا
به همین دلیل، امریکا که در 2005 حدود 60 درصد از نفت خام مورد نیاز خود را وارد می‌کرد، در 2015 قانون منع صدور اقلام نفتی را لغو و در 2019 به یک صادر‌کننده خالص اقلام نفتی تبدیل شد. به‌علاوه، نفت شیل، جمع کثیری از کشورها مانند برزیل، کنگو، استونی، مراکش و ایتالیا را نیز به جمع تولید‌کنندگان نفت افزوده و بیش از پیش موقعیت اوپک را با چالش مواجه کرده است. این روند تاثیر عمده‌ای در عدم رشد قیمت نفت به‌رغم حوادث مختلف، به ویژه حمله به تاسیسات نفتی عربستان و ترور سردار سلیمانی داشت.  در کوتاه و میان‌مدت، کرونا طی دو، سه ماه اخیر ضربه‌ای کاری به نفت و تولیدکنندگان آن وارد کرده است. بحران اقتصادی ناشی از کرونا موجب حذف 30-20 میلیون بشکه از تقاضای روزانه و سقوط …
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
جنگ داخلی با سلاح اقتصاد
سیاوش فلاح‌پور ـ خبرنگار با گذشت 3‌ماه از روی کار آمدن دولت حسان دیاب، صحنه معادلات سیاسی در لبنان شاهد تحولات مهمی است؛ تحولاتی که ممکن است موقعیت طبقه حاکم بر این کشور طی 3دهه گذشته را متزلزل کند. دولت تازه نفس دیاب که در پی استعفای سعد حریری از نخست‌وزیری و با حمایت حداقلی احزاب ائتلاف 8مارس (حزب‌الله و متحدین‌اش) در شرایطی اضطراری کار خود را آغاز کرد بود حالا به‌تدریج مواضعی تهاجمی‌تر نسبت به جریانات حاکم بر نظام بانکی لبنان اتخاذ می‌کند؛ جریاناتی که مسئول اصلی فروپاشی اقتصادی لبنان به شمار …
ویروس فروپاشی در پیکر اتحادیه اروپا
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
ویروس فروپاشی در پیکر اتحادیه اروپا
سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشستی فوق‌العاده برای بررسی برنامه اقتصادی مشترک در دوران پساکرونا صبح پنجشنبه تشکیل جلسه خواهند داد. این نشست در حالی برنامه‌ریزی شده است که پیشنهاد ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، پرتغال، اسلوونی، یونان، ایرلند، لوکزامبورگ و بلژیک برای احیای اقتصادی کشورهای آسیب دیده در کرونا با ارائه اوراق قرضه مشترک از سوی آلمان، اتریش، فنلاند و هلند پیش‌تر با مخالفت روبه‌رو شد.
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
روسیه و احزاب سیاسی
علی‌رغم انحصارطلبی مقتدرانه پوتین فضای سیاسی روسیه متنوع است و این تنوع ریشه در سنت سیاسی این کشور دارد. معمولا در روسیه مخالفان دولت ستون پنجم یا مزدور امریکا نیستند بلکه به صورت رسمی و قانونی در مجلس یا جریان‌های منتقد رادیکال یا لیبرال حضور دارند. مساله کمی پیچیده است. مسلما روسیه دموکراسی ضعیفی دارد. روس‌ها طلایی‌ترین دوره دموکراسی را در سال‌های بین 1905 تا 1917 تجربه کردند، یعنی فاصله بین یک انقلاب ناکام و یک انقلاب موفق. در همان موقع دوما به عنوان نهاد قانونگذاری تاسیس شد و نخستین‌بار ضمن برگزاری انتخابات مجلس مطبوعات فضای آزادی پیدا کردند. بعدها در دوره‌های حاکمیت کمونیست‌ها نیز بارقه‌هایی از اصلاحات دموکراتیک دیده و تجربه شد. به عنوان نمونه …
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
کرونا و خطر رشد پوپولیسم در اروپا
نحوه مواجهه اروپایی‌ها با کرونا امروز این سوال را برای ناظران مسائل بین‏المللی ایجادکرده است که این نهاد و نماد چندجانبه گرایی و منطقه گرایی چه تاثیری در مقابله اعضا با تهدیدهای نوپدید جهانی می‌تواند داشته باشد و اعضا چقدر می‌توانند به حمایت‌های آن متکی باشند.تاثیرات مخرب کرونا بر اقتصاد اتحادیه اروپا امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه را نگران کرده است. او هشدار داده که رهبران اروپا باید رویکردی مناسب در مقابله با کرونا داشته باشند وگرنه وضعیت فعلی می‌تواند شانس پوپولیست‌ها را برای پیروزی در انتخابات آتی افزایش دهد.ماکرون در گفت‌وگو با روزنامه فایننشال تایمز گفت: «اتحادیه اروپا باید تصمیم بگیرد آیا زمان اتخاذ رویکردی سیاسی است یا تنها باید موضوع بازار را در اولویت قرار دهد. اکنون زمان برخورد …
۱۳۹۹/۰۱/۲۸
افت ۱۰درصدیGDPاروپا با یورش کرونا
تحلیلگران پیش‌بینی کردند در نیمه اول سال ۲۰۲۰ میلادی، تولید ناخالص داخلی اروپا به میزان متوسط 10 درصد کاهش یابد. در عین حال، ضربه اصلی به اقتصاد اروپا در 3 ماه دوم رخ خواهد داد، زمانی که اقتصاد اروپا 3/ 8 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را از دست می‌دهد. حتی اگر اقتصاد اروپا در نیمه دوم سال بهبود یابد، تولید ناخالص داخلی در کشورهای اروپایی همچنان 2/ 5 درصد کاهش در سال را نشان خواهد داد. ایتالیا و اسپانیا که به بزرگ‌ترین مراکز گسترش این ویروس در اروپا تبدیل شده‌اند، بیشترین فروپاشی اقتصادی را متحمل می‌شوند.
۱۳۹۹/۰۱/۲۷
مهم ترین اخبار امروز/ از پیش بینی فروپاشی اقتصادی آفریقا بر اثر کروناو نگرانی ها از گسترش بیکاری در ایران پس از شیوع کرونا تا واکنش ها به تصمیم آمریکا مبنی بر قطع کمک هزینه به سازمان بهداشت جهانی و تکذیب …
شفقنا- خبرهای امروز از پیش بینی فروپاشی اقتصادی آفریقا بر اثر کروناو نگرانی ها از گسترش بیکاری در ایران پس از شیوع کرونا تا واکنش ها به تصمیم آمریکا مبنی بر قطع کمک هزینه به سازمان بهداشت جهانی و...
نشنال اینترست: طرح های آمریکا برای عراق در حال فروپاشی است 
۱۳۹۹/۰۱/۲۶ / الحشد الشعبی / نشریه نشنال اینترست
نشنال اینترست: طرح های آمریکا برای عراق در حال فروپاشی است 
به گزارش الف نشنال اینترست نوشت آمریکا با افزایش فشار بر گروه های نیابتی منطقه ای ایران و نیز اعمال فشار بر بخش انرژی، خطر ضربه زدن به روابط خود را با دولت عراق به جان می خرد. اسناد فاش شده از پنتاگون در اواخر مارچ نشان میدهد در ارتش آمریکا مباحثاتی در این باره درگرفته است که آیا باید با نیروهای مردمی در عراق درگیر شد؟ گروه هایی  که حمله به اهداف نیروهای آمریکایی و متحدانش را در عراق تشدید کرده اند. در 26 مارچ  بود که آمریکا با دادن کوتاه مدت ترین معافیت تحریم ها، به عراق اجازه داد همچنان از ایران گاز بخرد بدون آنکه مشمول خشم  واشنگتن شود. هدف از این تلاش ها، پایان دادن به نفوذ اقتصادی و نظامی ایران در عراق است. <<گرچه این اقدامات در بحبوحه ضربات اقتصادی ناشی از  کرونا …
۱۳۹۹/۰۱/۲۴
میز خبر
در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهوری مطرح شد اعلام ورشکستگی فعالان صنایع دستی در پی شیوع کرونا [شهروند] فعالان صنایع دستی و فرش دستباف در پی شیوع ویروس کرونا، از سایه سنگین این ویروس بر صنایع دستی و فرش خبر دادند. جمعی از مدیران تشکل‌های صنایع دستی و فرش دستباف در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری نوشتند:   «شرایط بحرانی حاصل از شیوع کرونا بر اقتصاد کشور خصوصا بخش صنایع دستی و فرش دستباف که از فعال‌ترین، مهم‌ترین و پراشتغال‌ترین حوزه‌های اقتصادی جامعه فرهنگی ایران است، سایه سنگینی انداخته و هم‌اکنون نیاز مبرم به توجه مقامات مسئول برای گذر از وضع موجود دارد، بنابراین شروع فعالیت‌های اقتصادی‌ سال نو از …
تدابیر دولت ترکیه به منظور حمایت از کسب و کارها در دوران شیوع ویروس کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / اشتغال / ترکیه / دولت / ویروس / فعالان اقتصادی
تدابیر دولت ترکیه به منظور حمایت از کسب و کارها در دوران شیوع ویروس کرونا
در پی شیوع بیماری Covid-19 در سراسر دنیا، کشورهای مختلف تدابیر مختلف اقتصادی به منظور محافظت از اشتغال و جلوگیری از فروپاشی اقتصادی اتخاذ کرده اند. در این میان اطلاع از برنامه سایر کشورها در این زمینه می تواند الگوی مناسبی برای سیاست گذاران و فعالان اقتصادی کشورمان باشد تا با در نظرگرفتن شرایط ویژه کشورمان نسبت به طرح ریزی و اجرای این تدابیر اقدام نمایند.
تکرار «رکود بزرگ» در جهان
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
تکرار «رکود بزرگ» در جهان
اندک اندک ابعاد اقتصادی کرونا در کنار ابعاد انسانی آن وضوح بیشتری می‌یابد. تمام موسسات بین‌المللی و نشریات معتبر از کرونا می‌گویند. «سازمان تجارت جهانی» در تازه‌ترین ارزیابی‌ خود گزارش داده است، تجارت کالایی جهان با سقوطی عمیق‌تر نسبت به بحران مالی 2008، ممکن است تا 32 درصد کاهش یابد. برخی تحلیلگران از ترکیدن مجدد حباب مسکن در آمریکا بعد از 2008 خبر می‌دهند. در سرمقاله اکونومیست آمده است، شوکی که این روزها جهان تجارت را درمی‌نوردد، هولناک است. با قرنطینه شدن کشورهایی که نیمی از تولید ناخالص داخلی جهان را به خود اختصاص می‌دهند، فروپاشی فعالیت‌های بازرگانی بسیار مهلک‌تر از نوبت‌های پیشین خواهد بود. دست آخر سخنان رئیس صندوق بین‌المللی پول سطح هشدارها را به بالاترین حد رساند. کریستالینا جورجیوا، …
فضای کسب‌وکار در پساکرونا
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
فضای کسب‌وکار در پساکرونا
نشریه اکونومیست سرمقاله و طرح روی جلد خود را این هفته به بررسی شوکی اختصاص داده است که درحال شکافتن تجارت جهانی است و در این باره می‌نویسد: کشورهایی که در قرنطینه هستند، مسوول 50 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان هستند و فروپاشی فعالیت‌های بازرگانی در واقع این بار بسیار شدیدتر از ادوار رکودی پیشین است. شاخص‌های اقتصادی متعددی نیز بر این امر مهر تایید می‌زنند. تقاضای جهانی برای نفت به یک‌سوم کاهش یافته است؛ تولید خودرو و قطعات آنها نیز در ایالات‌متحده تا 70 درصد کاهش یافته است.
اثر کرونا در ایران بسیار کمتر از دنیا خواهد بود/ انزوای اقتصادی به دادِ ما رسید
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / سعید لیلاز / کرونا / ویروس کرونا / تحریم های آمریکا
اثر کرونا در ایران بسیار کمتر از دنیا خواهد بود/ انزوای اقتصادی به دادِ ما رسید
سعید لیلاز: کرونا حداقل سه درصد تولید ناخالص داخلی را از بین خواهد بُرد/ انزوای اقتصادی در بحران کرونا به دادِ ما رسیده است/ هیچ‌گاه به حالتِ فروپاشی نرسیدیم/ در سال ۹۹ رشد اقتصادی مثبت می‌شود، یا اقلا منفی نمی‌شود/ رشد اقتصادِ غیرنفتی در سال گذشته مثبت بود/ شدتِ آسیب‌های اقتصادی کرونا در ایران، کمتر از عربستان، اسپانیا، ایتالیا و انگلیس خواهد بود/ اثر کرونا در ایران بسیار کمتر از دنیا خواهد بود/ سطح عمومی قیمت‌ها در ۲ سال گذشته جمعا ۸۵ درصد افزایش داشته است/ اگر بسته‌های حمایتی دولت نبود و نباشد، بسیاری در کشور گرسنه خواهند ماند.
زلنسکی: اوکراین بدون کمک شرکای بین المللی با فروپاشی اقتصادی مواجه می‌شود
۱۳۹۹/۰۱/۱۱ / اوکراین / ولودیمیر زلنسکی / کروناویروس / کرونا در جهان
زلنسکی: اوکراین بدون کمک شرکای بین المللی با فروپاشی اقتصادی مواجه می‌شود
رئیس جمهور اوکراین تاکید کرد کشورش به خاطر پاندمی ویروس کرونا در شرایط…
جمشید پژویان: مردم تاوان بی‌احتیاطی دولت‌ها را پس می‌دهند/ سعدوندی: نباید خطاهای‌مان را با تحریم توجیه کنیم
۱۳۹۹/۰۱/۱۰ / جمشید پژویان / علی سعدوندی / کرونا / اقتصاد ایران
جمشید پژویان: مردم تاوان بی‌احتیاطی دولت‌ها را پس می‌دهند/ سعدوندی: نباید خطاهای‌مان را با تحریم توجیه کنیم
علی سعدوندی: تبعیض‌ها نباشند، دولت می‌تواند به کمک مردم بشتابد/ قیمت بنزین و حامل‌های انرژی را باید آزاد کنیم / خزانه با کسری ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی روبرو است/ دولت نظرات دِموده و متناقض با علم اقتصاد را می‌پذیرد/ فرهیختگان کشور را به سمت فروپاشی می‌برند/ تکرار خطا‌ها و هزینه‌سازی‌ها جامعه را کرخت کرده است/ اصلاح سیاست‌ها تبعات تحریم را خنثی می‌کند/ زمانی که فروش نفت‌مان بالا بود، چه کاری توانستیم انجام بدهیم. جمشید پژویان: مردم تاوان بی‌احتیاطی دولت‌ها را پس می‌دهند/ خزانه دولت خالی است / دولت‌های ایران فعالیت و تصمیم‌سازی‌های دوراندیشانه‌ای نداشتند/ مسایل جدی اقتصادی از دید دولتی‌ها کاملا پنهان است
جهانِ پسا کرونا چگونه خواهد بود؟ / نظرات ۱۲ متفکر برجسته از سراسر جهان را بخوانید
۱۳۹۹/۰۱/۰۶ / پارسی خبر / کرونا / کرونا ویروس / جهان پس کرونا / دیوار برلین / آمریکا / چین / دونالد ترامپ
جهانِ پسا کرونا چگونه خواهد بود؟ / نظرات ۱۲ متفکر برجسته از سراسر جهان را بخوانید
مانند سقوط دیوار برلین یا فروپاشی بانک برادران لیمن، همه گیری کرونا رویدادی تازه در جهان است که پیامد‌های گسترده آن در آینده را می‌توان از همین امروز تصور کرد. مساله مسلم آن است که درست همانطور که این بیماری زندگی‌ها و بازار‌ها را مختل کرده و صلاحیت دولت را در معرض داوری قرار داده به روش‌هایی که بعداً آشکار می‌شود منجر به تغییر دائمی قدرت سیاسی و اقتصادی هم خواهد شد.
آیا برنده بزرگ بحران کرونا تجارت الکترونیک و فناوری است؟
۱۳۹۹/۰۱/۰۵ / کرونا / کسب و کارهای اینترنتی / هراس جهانی از ویروس کرونا
آیا برنده بزرگ بحران کرونا تجارت الکترونیک و فناوری است؟
تهران – ایرنا – شیوع ویروس کرونا به فروپاشی بورس‌ها و قرار گرفتن شرکت‌ها در وضعیتی سخت منجر شده و از دیگر تبعات این ویروس ضررهای اقتصادی بسیار بزرگ است که چه بسا باعث تحولات بزرگ‌تری در جهان شود و به نظر می‌رسد در میان این بحران، برنده بزرگ شرکت‌های بخش فناوری و اینترنت و تجارت الکترونیک باشند.
۱۳۹۹/۰۱/۰۴
چرا اپیدمی کرونا برای نیویورک بسیار بدتر از ۱۱ سپتامبر است؟/ گزارش نیویورک تایمز
در یکی دو هفته اخیر تمام توجهات رسانه های آمریکا به موضوع خطر فروپاشی اقتصادی نیویورک بخاطر کرونا بوده. بیماری همه‌گیری که تقریبا زندگی را در نیویورک، بزرگترین شهر و مرکز اقتصادی ایالات متحده متوقف کرده و حداقل در اولین مراحل این پاندمی باعث شده مشاغل مرتبط با توریسم، از جمله بیش از ۲۵ هزار رستوران و ۱۲۰ هزار اتاق هتل با تهدیدات جدی مواجه شود.
وقتی فروپاشی اقتصادی در رژیم صهیونیستی از مشکلات کرونا پیشی می‌گیرد
۱۳۹۹/۰۱/۰۳
وقتی فروپاشی اقتصادی در رژیم صهیونیستی از مشکلات کرونا پیشی می‌گیرد
بر اساس افشاگری رسانه‌های عبری، در یکی از جلسات مقامات اقتصادی صهیونیست پیش بینی شد که هزینه کرونا برای اقتصاد رژیم صهیونیستی تا ۱۰۰ میلیارد شیکل هم برسد.
تقاضای وام از خارج بیانگر فروپاشی مدیریت داخلی کشور است
۱۳۹۹/۰۱/۰۲ / حسین راغفر / سال جهش تولید / کسری بودجه
تقاضای وام از خارج بیانگر فروپاشی مدیریت داخلی کشور است
حسین راغفر در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی پیرامون ارزیابی شعار سال و نسبت آن با واقعیت های کنونی اقتصادی و معیشتی کشور بر این باور است که چون صدای طیف گسترده ای از مردم و مشکلات اقتصادی و نیازهای جامعه در زمینه تولید شنیده نمی شود و به موازات آن هر روز شاهد تنگ تر شدن حلقه قدرت در زمینه سیاسی و اقتصادی هستیم. بنابراین در چنین شرایطی قطعا نمی توان شاهد تحقق شعارهای اقتصادی سال بود. کما این که در طول سال‌های گذشته نیز این شعارها کمابیش بر زمین مانده است.
تشکر رئیس‌کل بانک مرکزی از مردم
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ / اینستاگرام / عبدالناصر همتی / مردم / بانک مرکزی
تشکر رئیس‌کل بانک مرکزی از مردم
رئیس کل بانک مرکزی نوشت: سال ١٣٩٨، سال بسیار سختی بود. کشورمان به صورت ناجوانمردانه و ظالمانه‌ای، آماج شدیدترین طوفان‌های اقتصادی قرار گرفت که هر کدام برای از هم گسستن و فروپاشی یک اقتصاد کفایت می‌کرد
۹۸، سال سخت اقتصاد ایران
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ / عبدالناصر همتی / بانک مرکزی ایران / اقتصاد ایران
۹۸، سال سخت اقتصاد ایران
رئیس کل بانک مرکزی گفت: سال ١٣٩٨، سال بسیار سختی بود و کشور به صورت ناجوانمردانه و ظالمانه‌ای، آماج شدیدترین طوفان‌های اقتصادی قرار گرفت که هر کدام برای فروپاشی یک اقتصاد کفایت می‌کرد.
رییس کل بانک مرکزی: ثمرات سیاست‌های پولی و ارزی کم‌کم آشکار می‌شود
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ / بانک مرکزی / عبدالناصر همتی
رییس کل بانک مرکزی: ثمرات سیاست‌های پولی و ارزی کم‌کم آشکار می‌شود
به گزارش الف، عبدالناصر همتی امروز در پستی اینستاگرامی اظهار کرد که سال ١٣٩٨، سال بسیارسختی بود. کشورمان بصورت ناجوانمردانه و ظالمانه‌ای، آماج شدیدترین طوفان‌های اقتصادی قرار گرفت که هر کدام برای از هم گسستن و فروپاشی یک اقتصاد کفایت می‌کرد.
کرونای ترامپ در مسیر کاترینای بوش!
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / ویروس جدید کرونا / کرونا در آمریکا / طوفان کاترینا / انتخابات آمریکا / دونالد ترامپ
کرونای ترامپ در مسیر کاترینای بوش!
«آنطور که خودش گفته، واضح است که رئیس جمهور ترامپ، محافظت از شهروندان و اطمینان یافتن از عدم فروپاشی اقتصادی در سطح ملی را وظیفه اول خود می‌داند. اما از نظر سیاسی، او می‌داند که اگر فاجعه‌ای رخ دهد و دولت‌اش نتواند از شهروندان محافظت کند، سرنوشت دولت در انتخابات در معرض خطر خواهد بود. کرونا ممکن است (در انتخابات سوم نوامبر) نقش ایفا کند، همانگونه که طوفان کاترینا در ۲۰۰۵ نقش ایفا کرد.»
۱۳۹۸/۱۲/۲۷
مبارز، نترس و رفیق بود
شادروان فریبرز رییس‌دانا را با کتاب «امپریالیزم و فروپاشی کشاورزی» که درفروردین 1358 منتشر شده بود، شناختم؛ با مقدمه‌ای آتشین علیه امپریالیزم و دفاع سختکوشانه و وفادارانه از طبقه کارگر. او در این کتاب تاکید می‌کرد «سیاست‌های ضددموکراتیک و سفیهانه رژیم شاه بود که به فنای کشاورزی ایران انجامید. علاوه بر این نابودی کشاورزی ایران ‌باید به عنوان قیمتی تلقی شود که توسط خلق ایران به ویژه طبقه کارگر شهر و روستا بابت رشد ناموزون اقتصاد یا بهتر بگوییم فربهی اقتصاد ایران پرداخت شد.» بعدها و در سفر به شهرکرد در جریان یک همایش مربوط به زندگی عشایر ایران در اواخر دهه 1360 از نزدیک با او گفت‌وگو کردم. ماهیت سخنانش با آنچه در کتاب یادشده به آن وفادار بود، …
بزرگترین ریزش قیمت نفت از زمان جنگ خلیج‌فارس رقم خورد
۱۳۹۸/۱۲/۱۹
بزرگترین ریزش قیمت نفت از زمان جنگ خلیج‌فارس رقم خورد
بازارهای نفت پس از فروپاشی اتحاد اوپک پلاس و آغاز جنگ قیمت میان عربستان سعودی و روسیه که احتمالا تبعات اقتصادی و سیاسی فوری خواهد داشت، بیش از ۳۰ درصد سقوط کردند.
درباره میخاییل گورباچف
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ / مسکو / سازمان ملل متحد / جایزه صلح نوبل / میخائیل گورباچف / ایالات متحده آمریکا / دیوار برلین / آلمان
درباره میخاییل گورباچف
تهران- ایرنا- میخاییل گورباچف به عنوان آخرین رهبر اتحاد شوروی از شناخته‌شده‌ترین سیاستمداران جهان به شمار می‌رود که تلاش های وی در خصوص اصلاحات سیاسی و اقتصادی در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی، اگرچه باعث پایان جنگ سرد شد اما نتوانست از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی جلوگیری کند. وی در ۱۹۹۰ موفق به دریافت جایزهٔ صلح نوبل شد.
معامله قرن محکوم به شکست است/ موشک هم به اعتماد عمومی خورد هم به هواپیمای اوکراینی/ با فرض پیروزی ترامپ در انتخابات باید برنامه بریزیم
۱۳۹۸/۱۲/۱۰
معامله قرن محکوم به شکست است/ موشک هم به اعتماد عمومی خورد هم به هواپیمای اوکراینی/ با فرض پیروزی ترامپ در انتخابات باید برنامه بریزیم
در بخش دوم گفت و گوی دیدارنیوز با حسن بهشتی پور کارشناس روابط بین الملل به سراغ بحث‌هایی نظیر انتخابات آمریکا و تاثیر آن بر ایران و لزوم تدوین استراتژی درست در این رابطه رفتیم و همچنین در مورد نسبت ایران با روسیه به گفتگو پرداختیم. همچنین به صورت مختصر به سراغ معامله قرن و اتفاقات دو سه ماه اخیر مانند سقوط هواپیمای اوکراینی و شهادت سردار سلیمانی نیز رفتیم. بهشتی پور معتقد است «آمریکایی‌ها اگر بدانند که این تحریم‌های اقتصادی اثر بخش نیست یا کم اثر است، حتماً تجدید نظر می‌کنند. زیرا ابزار خوبی دارند و نقشه آن‌ها خیلی روشن است و می‌خواهند به جای اینکه ده‌ها میلیارد دلار هزینه کنند و بجنگند، به واسطه نظام اقتصادی، فروپاشی از درون رخ دهد، اگر بتوانند ایران را تجزیه کنند. این نقشه خطرناک آن‌ها است؛ …
۱۳۹۸/۱۲/۰۹
کمیسیون مشترک برجام و چند ابهام مهم
دیروز نخستین نشست کمیسیون مشترک برجام میان ایران و گروه 1+4 پس از فعال شدن مکانیسم ماشه توسط سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه در وین برگزار شد. نشستی که در نوع خود از جهاتی منحصر به فرد بود و اظهار‏نظرهای مختلف مقامات درخصوص محتوا و خروجی آن نیز به دامنه سوالات و ابهامات موجود درخصوص آینده توافق هسته‌ای دامن زد. بنابر گزارش‌های رسیده از وین، جلسه دیروز زودتر از جلسات قبل شروع شده و خیلی زودتر از آنچه گمان می‌شد به پایان یافت، به طوری که شروع و پایان این جلسه به دو ساعت نیز نکشید. از سوی دیگر در حالی که دیروز هلگا اشمیست معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از آغاز جلسه کمیسیون مشترک تصریح کرده بود که در این نشست برای حفظ برجام بحث‌هایی حیاتی خواهیم داشت و نماینده چین نیز گفته که در تلاش هستیم …
آمریکا و فروپاشی از درون
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / فروپاشی آمریکا / فوکویاما
آمریکا و فروپاشی از درون
گزاره فوق یک واقعیت عینی است که گاهی از لابه‌لای آمار و ارقام فقر و فلاکت اقتصادی در ده‌ها میلیون آمریکایی سر و کله خود را نشان می‌دهد. در آمریکا درصد ناچیزی هستند که آنقدر می‌خورند و می‌چرند که خود را خفه می‌کنند و رقم قابل ملاحظه‌ای هم وجود دارند که با فقر و بدبختی دست و پنجه نرم می‌کنند.
آیا عدم تصویب FATF تاثیری بر اقتصاد ایران ندارد؟
۱۳۹۸/۱۱/۳۰
آیا عدم تصویب FATF تاثیری بر اقتصاد ایران ندارد؟
از چهار لایحه مربوط به گروه ویژه اقدام مالی که ایران پس از برجام سعی به ورود به آن را کرده تنها دو لایحه تصویب شده و دو لایحه مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) در حالی همچنان در مجمع تشخیص مصلحت نظام خاک می‌خورند که مهلت تصویب این لوایح، آخرین روز‌های خود را سپری می‌کند. محمود جام ساز اقتصاددان در خصوص عدم تصویب لوایح FATF به دیدارنیوز گفت: اقتصاد ایران باید خود را با قوانین و عرفیات اقتصاد بین المللی وفق دهد، اگرنه با توجه به شرایط کنونی اگر از فروپاشی اقتصادی سخن بگوییم به گزافه نگفته ایم. اقتصاد ایران چندین سال است که اقتصادی منزوی است و ۲۱ سال انتظار در پشت در‌های سازمان تجارت جهانی، نمود این انزواست. با عدم تصویب لوایح FATF ایران علاوه بر اینکه …
حیدر مصلحی چهره اصولگرا: آمریکا در عرصه اقتصادی در حال فروپاشی است، علتش هم انقلاب اسلامی ایران است
۱۳۹۸/۱۱/۳۰
حیدر مصلحی چهره اصولگرا: آمریکا در عرصه اقتصادی در حال فروپاشی است، علتش هم انقلاب اسلامی ایران است
وزیر سابق اطلاعات با بیان اینکه آمریکا در حال افول است یک نظریه علمی است، گفت: عصر کنونی قرن نبرد حق و باطل و پیروزی مستضعفان بر مستکبران است.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰
نگران نباشید این ملت می‌داند چه بکند
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز در دیدار هزاران نفر از مردم آذربایجان‌شرقی، حضور در انتخابات مجلس را وظیفه شرعی، ملی، انقلابی و حق مدنی آحاد مردم برشمردند و با اشاره به دو رکن مهم «حضور پرشور» و «انتخاب خوب» گفتند: «انتخابات یک جهاد عمومی و نعمت و امتحان الهی است که اگر با حضور حداکثری مردم همراه شود، مایه آبروی نظام اسلامی و تقویت کشور و مصونیت‌بخش در برابر توطئه‌ها و زمینه‌ساز ایران قوی خواهد بود.» رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به مشکلات عمیق و گسترده اجتماعی و اقتصادی جامعه آمریکا برخلاف ظاهر بزک‌کرده آن افزودند: «آمریکا درحال حرکت به سمت فروپاشی از درون است و شکوه و جلال ظاهری …
۱۳۹۸/۱۱/۳۰
کسانی که دوستدار اسلام، انقلاب، نظام اسلامی و ایران هستند، در انتخابات شرکت کنند
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز، سه‌شنبه در دیدار هزاران نفر از مردم آذربایجان شرقی، حضور در انتخابات مجلس را وظیفه شرعی، ملی، انقلابی و حق مدنی آحاد مردم برشمردند و با اشاره به دو رکن مهم «حضور پرشور» و «انتخاب خوب» گفتند: «انتخابات یک جهاد عمومی و نعمت و امتحان الهی است که اگر با حضور حداکثری مردم همراه شود، مایه آبروی نظام اسلامی و تقویت کشور و مصونیت‌بخش در برابر توطئه‌ها و زمینه‌ساز ایران قوی خواهد بود.» به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به مشکلات عمیق و گسترده اجتماعی و اقتصادی جامعه امریکا برخلاف ظاهر بزک کرده آن افزودند: «امریکا …
۱۳۹۸/۱۱/۳۰
هرچه حضور مردم در پای صندوق‌ها بیشتر باشد، مجلس قوی‌تر است
رهبر انقلاب اسلامی تصریح کردند: در انتخابات هم مثل ۲۲ بهمن و بزرگداشت شهید سلیمانی دشمن به هدفش نمی‌رسد.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری، آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز سه‌شنبه در دیدار هزاران نفر از مردم آذربایجان شرقی، حضور در انتخابات مجلس را وظیفه شرعی، ملی، انقلابی و حق مدنی آحاد مردم برشمردند و با اشاره به دو رکن مهم «حضور پرشور» و «انتخاب خوب» گفتند: انتخابات یک جهاد عمومی و نعمت و امتحان الهی است که اگر با حضور حداکثری مردم همراه شود، مایه آبروی نظام اسلامی و تقویت کشور و مصونیت بخش در برابر توطئه‫ها و زمینه‫ساز ایران قوی خواهد بود.رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به مشکلات عمیق و گسترده اجتماعی و اقتصادی جامعه آمریکا برخلاف ظاهر بزک کرده آن، افزودند: آمریکا …
جهانگیری: اصرار دولت واگذاری بنگاه‌های اقتصادی به مردم است
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / اسحاق جهانگیری / بنگاه های کوچک و زودبازده / بخش خصوصی / خصوصی سازی
جهانگیری: اصرار دولت واگذاری بنگاه‌های اقتصادی به مردم است
معاون اول رییس جمهور با اشاره به ناکامی‌های آمریکا در فروپاشی نظام جمهوری اسلامی ایران و اقتصاد کشور، گفت: آن‌ها اطمینان داشتند که ملت ایران جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را نخواهد دید، اما به فضل الهی امسال چهلمین و یکمین جشن پیروزی انقلاب نیز برگزار شد و وضع اقتصادی کشور نسبت به زمان آغاز تحریم‌های آمریکا بهتر است که همه این‌ها نتیجه سیاست‌ها و برنامه‌های مدبرانه و البته صبر، تحمل و بزرگواری ملت ایران است.
«سه‌شنبه‌های لعنتی» یک خانواده محترم/ چطور یک زندگی فرومی‌پاشد
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / محمدمهدی خاتمی / تالار سایه / تئاتر ایران
«سه‌شنبه‌های لعنتی» یک خانواده محترم/ چطور یک زندگی فرومی‌پاشد
کارگردان نمایش «سه‌شنبه‌های لعنتی» عنوان کرد این اثر نمایشی فروپاشی یک خانواده ایرانی به دلیل مشکلات اقتصادی را روایت می‌کند.
جوراب رییس‌جمهور گم شد‎! ‎/ ‏مدیرمسئول کیهان: به چه کسانی نباید رأی داد! ‏/علت دلسردی حامیان روحانی چیست؟
۱۳۹۸/۱۱/۲۷
جوراب رییس‌جمهور گم شد‎! ‎/ ‏مدیرمسئول کیهان: به چه کسانی نباید رأی داد! ‏/علت دلسردی حامیان روحانی چیست؟
اعلام آمادگی ایران برای گفتگو با عربستان، حمله به دولت و مجلس؛ دفاع از رد صلاحیت ‏ها، یک پرونده مخوف بانکی، حیرت ناظران جهانی از تاب‌آوری ملت در برابر آمریکا، ۵ پرسش اقتصادی از ‏رئیس‌جمهور، دوئل تهران و ریاض در مونیخ، نگرانی از فروپاشی اتحاد غرب، سخنان روحانی درباره ‏انتخاب وزیر زن، محاکمه محترمانه اسکوچیچ، نسخه امیر کبیر علیه ترامپی ها، اصلاح طلبان یک انتخابات و دو راهبرد و ‏جولان وعده‌های عجیب انتخاباتی در خلأ قانون! از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز ‏شده است. ‏
یک عکس، یک خاطره
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
یک عکس، یک خاطره
یوری آندروپوف (راست) در کنگره حزب کمونیست- 1984 ‏سی‌وشش‌‌سال پیش در چنین روزی، برابر نهم فوریه 1984 میلادی، یوری آندروپوف، دبیرکل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی و ‏رهبر این کشور در هفتادسالگی درگذشت. آندروپوف که از او با عنوان معمار حمله ارتش سرخ به افغانستان یاد می‌شود، پس از ‏مرگ لئونید برژنف در نوامبر 1982 سکان اداره ابرقدرت شرق را به دست گرفت. اما فساد اقتصادی مسئولان رده بالای حکومت ‏و همچنین وضع سلامتی نه‌چندان متعادل آندروپف، او را از اداره امور کشور به شکل مطلوب باز می‌داشت. به این ترتیب طی ‏زمامداری او اتحاد جماهیر شوروی یک قدم دیگر به دوران افول و فروپاشی نزدیک‌تر شد. ‏
سردار سلیمانی: مشکلات اقتصادی و فاصله طبقاتی به دلیل فاصله از ولایت است/ بعیت از فرامین رهبری پیروزی و نصرت را به همراه دارد
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / سردار غلامرضا سلیمانی / شهید سپهبد قاسم سلیمانی
سردار سلیمانی: مشکلات اقتصادی و فاصله طبقاتی به دلیل فاصله از ولایت است/ بعیت از فرامین رهبری پیروزی و نصرت را به همراه دارد
ایسنا نوشت: رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: هیچ قدرتی نمی تواند در مقابل این فشار حداکثری نشکند، اما ایران تاکنون این راهبرد دشمن را به فروپاشی کشانده است و آثار آن مشخص است.
دژ  نفوذ ناپذیر در برابر تحریم‌ها
۱۳۹۸/۱۱/۱۵
دژ نفوذ ناپذیر در برابر تحریم‌ها
تحریم واژه بسیار پرکاربرد در ادبیات اقتصادی کشور در دهه اخیر بوده و توانسته اقتصاد کشور را دچار تکانه‌های شدید کند، اما به هدف اصلی خود مبنی بر فروپاشی اقتصاد ایران نرسیده است. تحریم‌های چندلایه علیه ایران، به‌‌رغم تمامی سختی‌ها و چالش‌هایی که برای کشور به ارمغان آورده است، می‌تواند و تا حدودی توانسته ساختار معیوب اقتصاد ایران را اصلاح و بخشی از سیاست‌گذاری‌های غلط انباشته شده را اصلاح کند. بررسی آمار ارزش افزوده اقتصادی بخش‌های مختلف به قیمت ثابت سال 1390 نشان می‌دهد که سهم نفت از 27 درصد اقتصاد در سال 1383 به حدود 15 درصد در سال 1398 کاهش یافته و این سهم تماما توسط بخش‌های صنعت و خدمات جذب شده است و سهم بخش کشاورزی بدون تغییر معنی‌دار و حدود 6 درصد باقی مانده است. این تغییر ساختار به سمت بخش‌های …
تظاهرات مردم بیروت علیه سیاست‌های مالی دولت لبنان
۱۳۹۸/۱۱/۱۴
تظاهرات مردم بیروت علیه سیاست‌های مالی دولت لبنان
تظاهرکنندگان لبنانی با حضور در خیابان اصلی بیروت مخالفت خود را با کابینه جدید به ریاست حسان دیاب و سیاست پولی و اقتصادی این کشور اعلام کردند. به نوشته روزنامه الیوم السابع چاپ مصر، این راهپیمایی‌ها از  شنبه شب در مناطق مختلف بیروت به صورت همزمان آغاز شدند و تظاهرکنندگان لبنانی با در دست داشتن پرچم‌های این کشور و پلاکاردهایی اعتراض خود را به کابینه جدید لبنان ابراز داشتند. همچنین آنها با سردادن شعارهایی استقلال دستگاه قضایی، آزادی برخی از فعالان سیاسی که به تازگی بازداشت شده‌اند و نیز مقابله با فروپاشی اقتصادی لبنان را خواستار شدند. این تظاهرکنندگان تاکید کردند:کابینه جدید برخلاف خواسته‌های معترضان لبنانی و براساس سهمیه‌بندی‌های طائفه‌ای و تقسیم پست‌ها …
پیشنهاد نفتی ونزوئلا برای فرار از فروپاشی اقتصادی
۱۳۹۸/۱۱/۰۹
پیشنهاد نفتی ونزوئلا برای فرار از فروپاشی اقتصادی
دولت ونزوئلا در مواجهه با فروپاشی اقتصادی و تحریم‌های دشوار، واگذاری سهم عمده و کنترل صنعت نفت خود به شرکت‌های بین‌المللی بزرگ را پیشنهاد کرده است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
ترومای سکوت اجتماعی
تکرار مدام اخبار ناخوشایند طی ماه‌های اخیر، جامعه ایران را در موقعیتی ویژه و خاص قرار داده است. موقعیتی که بسیاری از مفاهیم اجتماعی را دستخوش دگرگونی‌های فراوان کرده. وضعیت موجود، جامعه را با انبوهی از پیامدهای ناگوار روبه‌رو ساخته که بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های عمومی اجتماع را به چالش کشیده است.به طور طبیعی هر جامعه‌ای برای زیستِ معمول، معقول و سلامت، پیش‌نیازهایی بدیهی را مطالبه می‌کند. امنیت‌های حداقلی (به مفهوم عام و در تمام زمینه‌ها)، برخورداری، رفاه، آزادی‌های مدنی، اطمینان عمومی و... همه‌وهمه در زمره الزامات زیستِ سالم و عادی در هر کشوری است. به دیگر بیان، نمی‌توان و نمی‌شود از جامعه‌ای که با بحران‌های متعدد و متکثر اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دست و پنجه نرم می‌کند، توقع داشت که تجربه‌های …
شیطان بزرگ برای شکستن مقاومت ما تلاش می‌کند فوتبال ایران را منزوی کند
۱۳۹۸/۱۱/۰۴ / استانی-سیاسی / مجلس شورای اسلامی / قانون اساسی / نماز جمعه / انقلاب‌اسلامی / دولت اسلامی
شیطان بزرگ برای شکستن مقاومت ما تلاش می‌کند فوتبال ایران را منزوی کند
نماینده ولی فقیه در استان البرز گفت: امروز رشد و گسترش نظریه مقاومت از اصلی‌ترین نگرانی‌های دنیای استکبار است و می خواهند با سخت گرفتن بر ما این مسیر را قطع کنند اما ببینید در سایه ایستادگی و مقاومت حال و روز آمریکا چگونه است؛ مشکلاتی سیاسی، نظامی، اجتماعی و اقتصادی به جان آمریکا افتاده و در حال طی کردن  مسیر فروپاشی از درون است.
تحلیل یک رسانه آمریکایی: چرا سیاست فشار حداکثری، اقتصاد ایران را به زانو در نیاورد؟
۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / تحریم / دولت ترامپ / اقتصاد / ایالات متحده آمریکا / نفت / ایران
تحلیل یک رسانه آمریکایی: چرا سیاست فشار حداکثری، اقتصاد ایران را به زانو در نیاورد؟
تهران- ایرنا- رادیوی عمومی ملی آمریکا(NPR) در نوشتاری به قلم «جکی نورثام» با بیان اینکه پیش‌بینی‌های دولت ترامپ از فروپاشی اقتصادی ایران یک سوء‌تفاهم بوده، نوشت: ایران اقتصاد متنوعی دارد که فقط به نفت متکی نیست؛ جمهوری اسلامی در طول چهار دهه گذشته، آموخته است چگونه در برابر تحریم‌ها ایستادگی کند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۸
چرا کابینه‌ مدودف پس از صحبت‌های پوتین استعفا داد؟
ظهر روز چهارشنبه هفته گذشته حدود نهصد نفر در سالن مانژ در نزدیکی کرملین در انتظار ولادیمیر پوتین، رئیس فدراسیون روسیه بودند تا مطابق رسم هر‌ساله به تبیین مشکلات کشور و راه حل‌های آن صحبت کند؛ سنتی که از سال ۱۹۹۳ یعنی اندکی پس از فروپاشی شوروی پایه‌گذاری شده است.جلسه‌ای که اگرچه به سخنرانی سالیانه رئیس‌جمهوری در شورای فدرال (مجلس علیا) شهرت دارد، اما نمایندگان مجلس دوما (مجلس سفلی) نیز به همراه دولتمردان، هیئت وزرا، دادستان و روسای دادگاه‌ها، اعضای کمسیون مستقل انتخابات، استانداران، چهره‌های سرشناس دینی، علمی، ورزشی و همچنین خبرنگاران نیز در آن حضور دارند.با اینکه پیش از این نشست، کرملین به موضوعاتی که احتمال می‌رفت رئیس‌جمهوری به آنها بپردازد، اشاره‌ای نکرده بود؛ اما برخی شنیده‌ها از افزایش درآمدها …
NPR: چرا فشار حداکثری موجب فروپاشی اقتصاد ایران نشده است؟
۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / آمریکا / ایران / تحریم / ترامپ / فشار حداکثری
NPR: چرا فشار حداکثری موجب فروپاشی اقتصاد ایران نشده است؟
شفقنا- رادیو عمومی ملی آمریکا در وب‌سایت خود با اشاره به سیاست «فشار حداکثری» ترامپ علیه ایران و اعمال تحریم های شدید علیه این کشور، نوشت: چرا تاکنون این اقدامات موجب فروپاشی اقتصادی در ایران نشده است؟ به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از رادیو عممی ملی(NPR)، در این مطلب که به قلم «جاکل نورتهام» نگاشته شده،‌ آمده است: […]
خانه‌تکانی پوتین
۱۳۹۸/۱۰/۲۶
خانه‌تکانی پوتین
چهار سال مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری برای تعیین رییس‌جمهور آینده روسیه، بعد از دو دهه سلطه ولادیمیر پوتین بر قدرت، رییس‌جمهور روسیه از برنامه خود برای اصلاحات اساسی در قانون اساسی روسیه و توازن قوا در این کشور خبر داد. ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه روز چهارشنبه در سخنرانی سالانه خود از پیشنهاد برای تغییر قانون اساسی روسیه و افزایش اختیارات پارلمان و نخست‌وزیر این کشور سخن گفت. بلافاصله، خبرگزاری ایتارتاس خبر داد که دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه استعفای خود را به رییس‌جمهور تقدیم کرده و خواستار انتخاب نخست‌وزیر و کابینه جدید برای روسیه شده است. به نوشته خبرگزاری اینترفکس، ولادیمیر پوتین از دولت خواسته است تا معرفی دولت جدید به کار خود ادامه دهد. اینترفکس مدعی شده که قرار است دیمیتری مدودف، …
۱۳۹۸/۱۰/۲۷
زلزله سیاسی در مسکو
محمدرضا ستاریروز گذشته دیمیتری مدودف نخست وزیر روسیه، ساعاتی پس از سخنرانی سالانه پوتین در مجمع فدرال روسیه، با استعفا از مقام خود تصریح کرد که به منظور یک سلسله تغییرات بنیادی در قانون اساسی، دولت مسکو کناره‌گیری کرده و دولت جدید پس از این سلسله تغییرات انتخاب خواهد شد.بنابر اعلام کاخ کرملین، مدودف که در سال 2012 پس از اتمام دوره ریاست جمهوری‌اش، جای خود را به پوتین داد، اکنون پس از کناره‌گیری از مقام نخست وزیری، به عنوان معاون پوتین در شورای امنیت ملی روسیه فعالیت خواهد کرد. این تصمیم غافلگیر کننده زمانی صورت گرفت که پوتین لزوم تغییرات در قانون اساسی روسیه را اعلام و وعده داد که مطابق سال‌های گذشته برای ارتقاء سطح زندگی مردم و رشد اقتصادی کشور تلاش خواهد کرد. بنابر گزارش بلومبرگ، روسیه در سال‌های …
۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ادامه تظاهرات لبنانی‌ها علیه وضعیت اقتصادی
صدها لبنانی با سر دادن شعار «هرگز بهایی نمی‌دهیم» علیه وضعیت اقتصادی تظاهرات کردند. به گزارش شبکه خبری اسکای‌نیوز، صدها لبنانی شنبه در بیروت در اعتراض به قطعی برق در مقابل سازمان برق تجمع کردند. آن‌ها همچنین در مقابل جمعیت بانک‌ها تجمع کرده و بعد به سمت مقر پارلمان رفتند. معترضان پلاکاردهایی را در دست داشتند که روی آن این عبارت‌ها نوشته شده بود: ای جنایتکاران، کشور درحال فروپاشی است دولتی مستقل و طرحی برای نجات می‌خواهیم و بهایی نمی‌دهیم. این اعتراضات در صیدا، النبطیه و طرابلس نیز برگزار شد. اعتراضات در لبنان از ۱۷ اکتبر آغاز شده است و معترضان علیه طبقه سیاسی حاکم و وخامت اوضاع اقتصادی تظاهرات می‌کنند. بعد از ناتوانی مسئولان در انجام اصلاحات …
۱۳۹۸/۱۰/۱۸
فشار اقتصادی دشمن را خنثی خواهیم کرد
رئیس کل بانک مرکزی گفت: کاری که ما اقتصادی‌ها می‌توانیم انجام دهیم فارغ از آنچه مسئولان سیاسی تصمیم می‌گیرند، مقابله با فشار اقتصادی آمریکاست و این‌که بتوانیم اقتصاد مقاومتی را تقویت کنیم و آثار منفی تحریم را بر اقشار مختلف و اقتصاد کاهش دهیم و تمام توان‌مان را خواهیم گذاشت که در راه سردار سپهبد سلیمانی که همان مقاومت است، قدم برداریم و استقلال اقتصادی کشور را تقویت و فشار اقتصادی دشمن را خنثی کنیم.به گزارش ایلنا، عبدالناصر همتی درمورد شهادت سردار سلیمانی اظهار کرد: همانگونه که حضور ایشان برای کشور نعمت بود، شهادت‌شان هم برای کشور نعمت شده است؛ از این لحاظ که حماسه ملی را در سراسر کشور موجب شدند. پیکر این شهید بزرگوار در شهرهای مختلف کشور تشییع شد و حتی شهرهایی هم که تشییع نشد، ملت بزرگ ایران …
مهاجرت معکوس به روستا در سایه فناوری
۱۳۹۸-۱۰-۰۵
مهاجرت معکوس به روستا در سایه فناوری
رشد بی‌رویه شهرها و بخصوص حواشی آنها، حاشیه نشینی، نارسایی‌ها و پیچیدگی‌های اجتماعی و انسانی، مهاجرت و مسائل اقتصادی در تزلزل و فروپاشی حیات روستایی ریشه دارد و رشد و توسعه بسیاری از شهر‌ها درگرو ساماندهی عرصه‌های روستایی است. در دهه‌های گذشته تحولات اقتصادی اجتماعی حاکم برکشور از یک سو و آگاهی جمعیت از سوی دیگر سبب حرکات شدید مهاجرتی گردیده که این جابجایی دربعضی مناطق کشور با شدت بیشتری همراه بوده است.
مولایی: نپیوستن به FATF، اقتصاد را به فروپاشی می‌کشاند
۱۳۹۸/۱۰/۰۲
مولایی: نپیوستن به FATF، اقتصاد را به فروپاشی می‌کشاند
یک استاد حقوق بین‌الملل با اعتقاد به این‌که عدم پیوستن به FATF قرار گرفتن در لیست سیاه و لیست کشورهای با ریسک بالا را به دنبال دارد،‌ گفت: در صورتی‌که به این لوایح نپیوندیم، اقتصاد ما وارد چرخه جهانی نمی‌شود و  اقتصادی که با دنیا داد و ستد نداشته باشد، از درون خودش به‌عنوان یک سیستم بسته به طرف ناکارآمدی و فروپاشی می‌رود.
القدس العربی: تشدید رقابت ترکیه و عربستان در کشور‌های اسلامی؛ از سوریه تا لیبی / اعتماد دولت‌های عربی به نقش سعودی برای حل بحران هایشان، از میان رفته / ترکیه اکنون بیش از عربستان به کشور‌های عربی نزدیک است / ریاض دو سلاح برای مقابله با نفوذ آنکارا دارد: حمایت آمریکا و تثبیت نظام‌های دیکتاتوری
۱۳۹۸/۱۰/۰۲
القدس العربی: تشدید رقابت ترکیه و عربستان در کشور‌های اسلامی؛ از سوریه تا لیبی / اعتماد دولت‌های عربی به نقش سعودی برای حل بحران هایشان، از میان رفته / ترکیه اکنون بیش از عربستان به کشور‌های عربی نزدیک …
امروز، ترکیه قدرتی است که طرح های داخلی، اقتصادی و اسلامی را در ضمن برنامه های خود دارد و از طریق آنها تلاش می کند رهبری دو جهان عربی و اسلامی را از آن خود کند و در این مسیر، از فروپاشی سیطره عربستان در جهان اسلام، نهایت استفاده را می کند. علاوه بر اینکه اعتماد دولتهای عربی به نقش فعال و اثرگذار ریاض برای حل بحران هایشان، از میان رفته است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۹
بخش مهمی از منابع بانک‌ها به تولید اختصاص یافته است
مدیرعامل بانک صادرات ایران گفت: بانک‌ها از جمله بانک صادرات ایران بخش مهمی از منابع‌شان را به تسهیلات تولید اختصاص داده‌اند و به همین منظور از ابتدای سال جاری طرح «طراوت» در این بانک اجرا شده است. به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، حجت‌اله صیدی در گفت‏و‏گو با «روزنامه مستقل» اظهار کرد: این طرح هم برای تقویت تولید و هم برای تحریک تقاضای خرید ارائه شده و به دلیل اینکه امروز هم در بخش عرضه و هم در بخش تقاضا رکود وجود دارد، می‌تواند راه‏حل بسیار مناسب و درستی باشد اما با توجه به بزرگی اقتصاد کشور و فراوانی انتظارات،‌ کارهای برزمین‏مانده زیادی هم وجود دارد که امیدوارم بتوانیم در این زمینه‌ها هم گام‌های جدی برداریم.     صیدی در خصوص شفافیت عملکرد بانک صادرات ایران ابراز کرد: برای شفافیت عملکرد، …
۱۳۹۸/۰۹/۲۷
اقتصاد ایران قرار بود فروبپاشد، اما سرپا ایستاد
معاون اول رئیس‏جمهوری گفت: گاهی اوقات برخی در واکنش به مطالبی که درباره وضعیت اقتصاد ایران مطرح می‌شود، می‌گویند که فلانی خبر ندارد که چه خبر است. در پاسخ به این افراد باید بگوییم که اقتصاد ایران در حال فروپاشی بود اما سرپا ایستاد.به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‏جمهوری دیروز در اجلاسیه دومین همایش ملی ایثار اجتماعی که در سالن سوره حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: مهم‏ترین پیام همایش ایثار اجتماعی این است که ایران عزیز ما به شدت به این فرهنگ و راه نیاز دارد و هر چه از آثار ایثار اجتماعی به مردم بگوییم و این راه را زنده نگه داریم قطعا به دوام و قوام جامعه ایران کمک کرده‌ایم.وی با بیان اینکه در انقلاب اسلامی مفهوم ایثار و فداکاری و از‏خودگذشتگی به صورت عملی اجرا …
۱۳۹۸/۰۹/۲۴
شرط آمریکا برای رفع تحریم‌های ایران
برایان هوک رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا که برای شرکت در ‌سمینار دوحه‌ به کشور قطر سفر کرده است در گفت‌وگویی با شبکه الجزیره مدعی شد: اگر ایران فعالیت‌های خصمانه خود را متوقف کند ما آماده رفع تحریم‌ها و از سرگیری روابط دیپلماتیک با این کشور خواهیم بود.به گزارش ایسنا، وی با طرح این ادعا که مقامات ایران به جای گزینه گفت‌وگو با ما گزینه فروپاشی اقتصادی را انتخاب کرد، افزود: تحریم ایران به منظور مجازات این کشور نیست بلکه برای تضمین امنیت ملی ما است. هوک در ادامه گفت: می‌توان به توافق بهتری با تهران رسید. این دیپلمات آمریکایی همچنین خاطرنشان کرد: امیدواریم که تبادل زندانیان با ایران گامی برای آزادی زندانیان دیگر باشد. همچنین استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز دیروز گفت که …
۱۳۹۸/۰۹/۲۳
آیا لبنان وارد مرحله فروپاشی شده است ؟ اوضاع سیاسی و اقتصادی لبنان در گفتگوی شفقنا با اقتصاددادن مطرح لبنانی
شفقنا- لبنان در سایه نگرانی نسبت به وخامت شدید اوضاع این کشور و کشیدن شدن آن به سمتی که پیامدهای ناگواری در پی خواهد داشت، همچنان در متن طوفان سیاسی و اقتصادی قرار دارد و در حالی که ذینفعان سیاسی مشغول درگیری بر سر قدرت هستند، هیچ کس به مشکلات شهروندان این کشور در خصوص گرانی، کاهش حقوق و دستمزدها […]
انتشار پیش‌نویس بیانیه پایانی نشست پاریس درباره لبنان
۱۳۹۸/۰۹/۲۰
انتشار پیش‌نویس بیانیه پایانی نشست پاریس درباره لبنان
یک روزنامه عربی متن پیش‌نویس نشست امروز پاریس درباره لبنان را منتشر کرد، در این بیانیه تأکید شده لبنان در آستانه فروپاشی اقتصادی قرار دارد و باید جلوی آن گرفته شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •