دوشنبه, ۱۱ فروردین, ۱۳۹۹ / 30 March, 2020
لایحه بودجه 98
پربازدیدهای حقوقی در آخرین هفته سال ۹۸
پربازدیدهای حقوقی در آخرین هفته سال ۹۸
تایید لایحه بودجه سال ۹۹ از سوی شورای نگهبان، برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس در شهریور سال ۹۹، ابلاغ نرخ دیه سال ۹۹ و ... از پربازدیدهای اخبار حقوقی و قضایی ایسنا در هفته آخر سال ۹۸ بود.
۱۳۹۹/۰۱/۰۱ / اخبار حقوقی و قضایی در هفته‌ای که گذشت /
شورای نگهبان حدود ۸۰ ایراد به لایحه بودجه ۹۹ گرفته است
شورای نگهبان حدود ۸۰ ایراد به لایحه بودجه ۹۹ گرفته است
سخنگوی شورای نگهبان روز چهارشنبه در آخرین نشست خبری خود در سال ۹۸ گفت: شورای نگهبان حدود ۸۰ ایراد به لایحه بودجه ۹۹ گرفته است، امروز اصلاحات جدید انجام شده توسط مجلس را برای ما ارسال کردند و شورای نگهبان این اصلاحات را بررسی می کند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / سخنگوی شورای نگهبان / عباسعلی کدخدایی /
بررسی لایحه بودجه ۹۹؛ قبل از عید
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما عباسعلی کدخدایی در این باره  گفت: تلاش می‌کنیم لایحه بودجه سال آینده در کمترین زمان ممکن و پیش از پایان سال ۹۸ تصویب و برای اجرا به دولت ابلاغ شود.
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / بررسی لایحه بودجه در شورای نگهبان / لایحه بودجه ۹۹ /
ابهام در افزایش 11 درصدی نرخ کرایه تاکسی‌های پایتخت تا پایان سال
شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد که در‏پی اعلام دولت، صبح سه‌شنبه لایحه دو فوریتی‌ای را به تصویب رسانده که بر اساس آن نرخ کرایه تاکسی تا پایان سال ۱۱ درصد افزایش می‌یابد.محسن هاشمی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، در جلسه این شورا در تشریح جزئیات این ‏لایحه دو‏فوریتی‏ گفت: به دلیل افزایش نرخ بنزین دولت تصمیم گرفته است تا پایان سال نرخ کرایه تاکسی را ۱۱ درصد افزایش دهد. علیرضا قنادان مدیرعامل سازمان تاکسیرانی نیز در تشریح این مصوبه گفت: فرمانداری در حالی نرخ کرایه تاکسی در سال ۹۸ را ۲۰ درصد افزایش داد که در متن مصوبه آمده است این رقم به فرض ثابت بودن (‏قیمت) حامل‌های انرژی است. وی گفت: بعد از آنکه نرخ بنزین افزایش پیدا کرد با اینکه تاکسیرانان سهمیه داشتند، افزایش ۵۰ درصدی (قیمت) بنزین برای آنها غیر …
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ /
گرانی نتیجه آزاد شدن واردات خودرو؟
چهارشنبه گذشته (۱۴ اسفندماه) متن بودجه سال ۹۹ کل کشور که در کمیسیون تلفیق مجلس تصویب و برای تایید شورای نگهبان به عنوان «قانون بودجه ۱۳۹۹ کل کشور» به این شورا ارسال شده، منتشر شد. آنچه در قانون بودجه جلب توجه می‌کرد مجاز بودن واردات خودرو بود که پس از دو سال اجازه داده شده بود.به گزارش ایرنا، مطابق بند الحاقی ۷ لایحه بودجه سال ۹۹، در سال آینده واردات خودروهای سبک و سنگین (با اولویت خودروهای ترکیبی (هیبریدی) و ماشین‌آلات معدنی و راهسازی با ارز منشاء خارجی طبق قوانین و مقررات مجاز است.واردات خودروهای سبک و سنگین که پس از گذشت بیش از دو سال در قانون بودجه اجازه داده شده، ما را بر آن داشت تا در زمینه بند الحاقی ۷ لایحه بودجه و تاثیر آن بر رونق واردات خودرو و تعدیل قیمت‌ها در این حوزه با برخی کارشناسان …
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ /
میز خبر
در صورت تصویب فرمانداری تهران کرایه حمل‌ونقل عمومی سال آینده 25 درصد افزایش می‌یابد [شهروند]  اعضای شورای شهر تهران در جریان بررسی لایحه بودجه۹۹ شهر تهران به افزایش ۲۵ ‏درصدی میزان کرایه حمل‌ونقل عمومی در سال آینده رأی مثبت دادند؛ این افزایش در صورت تصویب ‏فرمانداری تهران برای سال آینده اعمال خواهد شد‎. در جلسه دیروز اعضای شورای شهر، بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ شهرداری تهران در دستور کار ‏قرار گرفت و اعضای شورای شهر به بررسی تبصره ۲۶ لایحه پرداختند که درباره بهای خدمات ‏شهرداری بود. حسن رسولی ابتدا در این باره گفت: «پیش از این بهای خدمات شهرداری ‏تهران به صورت یک لایحه جداگانه به شورای شهر می‌آمد اما در برنامه سوم شهر تهران و همچنین ‏آیین‌نامه‌ای …
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ /
تاثیر رد لایحه بودجه بر اقتصاد مانند کرونا
یک کارشناس اقتصادی می‌گوید بحران کرونا بین پنج تا ۱۰ درصد تقاضای مصرفی داخلی کشور را از بین برده که این رقم در شرایط فعلی اقتصادی رقمی چشمگیر است.به گزارش خبرآنلاین، سال ۹۸ سالی پر از دشواری و حادثه برای ایران بود. سالی که با بحران سیل آغاز شد و حالا می رود با پایان کرونایی خود، نامش را در تاریخ به ثبت برساند. کرونا اما تنها مسئله ایران نیست، مسئله ای است جهانی که بی تردید بخش عمده ای از اقتصاد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این‌ همه در شرایطی است که اقتصاد ایران زیر فشار تحریم‌های ایالات متحده روزهای چندان خوبی را سپری نمی‌کرد و این‌ها مزید بر علت شدند تا بر حجم مشکلات اقتصادی کشور افزوده شود. این در حالی است که با رد لایحه بودجه ۹۹ از سوی نمایندگان مجلس سال آینده نیز با مسائل خاص خود آغاز خواهد …
۱۳۹۸/۱۲/۱۲ /
سازوکار افزایش حقوق‌های زیر ۲ میلیون و ۸۰۰ مشخص شد
سازوکار افزایش حقوق‌های زیر ۲ میلیون و ۸۰۰ مشخص شد
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۹ گفت:طبق مصوبه کمیسیون تلفیق تمام حقوق‌بگیرانی که در سال ۹۸ حداقل حقوق‌شان یک میلیون و ۵۶۰ هزار تومان است در سال آینده حقوقشان تا ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش یابد، البته در حکم کارگزینی این افراد در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ بیش از ۵۰ درصد امکان افزایش وجود نخواهد داشت.
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ /
طلب ۱۷ میلیاردی کمیته ملی المپیک از دولت بابت بودجه مصوب ۹۸
طلب ۱۷ میلیاردی کمیته ملی المپیک از دولت بابت بودجه مصوب ۹۸
کمتر از یک ماه به پایان سال ۹۸ باقی مانده اما کمیته ملی المپیک هنوز ۱۷ میلیارد تومان از مجموع اعتبارات مصوب خود برای سال جاری را دریافت نکرده است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / کمیته ملی المپیک / لایحه بودجه 98 / کیکاووس سعیدی /
تصویب لایحه اصلاح و متمم بودجه سال ۹۸ شهرداری مشهد
تصویب لایحه اصلاح و متمم بودجه سال ۹۸ شهرداری مشهد
در جلسه امروز شورای شهر مشهد لایحه اصلاح و متمم بودجه سال ۹۸ شرکت‌ها و سازمان‌های شهرداری مشهد به تصویب رسید.
۱۳۹۸/۱۲/۰۵ / استانی-اجتماعی /
دولت باید ظرف یک هفته لایحه سه دوازدهم بودجه را به مجلس ارائه دهد
دولت باید ظرف یک هفته لایحه سه دوازدهم بودجه را به مجلس ارائه دهد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه دولت باید ظرف یک هفته لایحه سه دوازدهم بودجه را ارائه کند، گفت: اگر ارائه نشود، سه دوازدهم لایحه بودجه ۹۸ از سوی مجلس تمدید می‌شود.
۱۳۹۸/۱۲/۰۵ / محمد حسینی / هیئت دولت / کمیسیون برنامه و بودجه /
۳۱‌هزار و ۳۳۲‌میلیارد تومان برای تهران
[شهروند] جلسه روز گذشته شورای شهر تهران روز گذشته 14 عضو حاضر داشت و با این حال یکی از مهم‌ترین مصوبات شورا که بحث بودجه شهرداری است، در آن به تصویب رسید و کلیات بودجه‌ سال آینده شهرداری توانست با ۱۰ رأی مثبت از ۱۴ عضو حاضر به تصویب رسد.  بر این اساس بودجه شهرداری که برای ‌سال ۹۹ مطابق با لایحه ارسالی ۳۰‌هزار و ۲۱۰‌میلیارد تومان بود، پس از بررسی در کمیسیون‌های برنامه و بودجه و تلفیق به ۳۱‌هزار و ۳۳۲‌میلیارد تومان افزایش یافت.افزایش بودجه درحالی رأی آورد که حجت نظری از اعضای شورا در انتقاد به پیشنهاد برخی از اعضای شورا مبنی بر افزایش بیش از یک‌هزار میلیاردی سقف بودجه پیشنهادی شهرداری گفت: «شهرداری تهران لایحه‌  ۳۰‌هزار و ۱۰۰‌میلیارد …
۱۳۹۸/۱۲/۰۵ /
جلسات دو شیفته بررسی بودجه در مجلس از فردا آغاز می‌شود
جلسات دو شیفته بررسی بودجه در مجلس از فردا آغاز می‌شود
بنا بر اعلام هیات رئیسه مجلس، جلسات علنی مجلس از روز دوشنبه هر روز در دو نوبت به منظور بررسی لایحه بودجه تشکیل می‌شود.
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / مجلس شورای اسلامی / صحن علنی مجلس / لایحه بودجه / لایحه بودجه 98 /
بودجه حمل‌و‌نقل پایتخت در سال 99
مدت زیادی از ارائه لایحه بودجه 99 شهرداری تهران به هیات‌رئیسه شورای شهر نمی‌گذرد و بررسی این لایحه در کمیسیون‌های تخصصی شورا آغاز شده است. در این بین بودجه حوزه حمل‌و‌نقل و ترافیک اگرچه با رشد قابل توجهی نسبت به سال 98 همراه است، اما میزان این بودجه تازه به حدی رسیده که در آخرین سال از دوره گذشته مدیریت شهری تصویب شده بود و به این ترتیب نمی‌توان رشد بودجه حوزه حمل‌و‌نقل و ترافیک را یک اقدام شاخص توصیف کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۱ /
حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹/ جزئیات افزایش حقوق و عیدی ۹۹ کارمندان
حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹/ جزئیات افزایش حقوق و عیدی ۹۹ کارمندان
در لایحه بودجه سال ۹۹ که آذر ۹۸ به مجلس ارائه شد، بندی در خصوص افزایش دستمزد کارگران در سال آینده اختصاص یافته بود. در این بند این‌‏گونه آمده که «افزایش حقوق و دستمزد مشمولان قانون کار ۱۵ درصد تعیین خواهد شد، رقم قطعی افزایش به تصویب شورای عالی کار خواهد رسید.» به نظر می‌رسد با توجه به افزایش پانزده درصدی حقوق و دستمزد کارگران، حداقل دستمزد کارگران عدد چشم‌گیری نباشد. سال گذشته شورای عالی کار روز ۲۸ اسفند حداقل دستمزد سال ۹۸ را به اتفاق آراء یک میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ تومان تعیین کرد. پانزده درصد را بگذارید روی این عدد میشود حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹!
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / حداقل دستمزد کارگران / عیدی کارمندان /
تشریح جزئیات بودجه سال آینده شهرداری تهران در حوزه شهرسازی
تشریح جزئیات بودجه سال آینده شهرداری تهران در حوزه شهرسازی
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران جزئیاتی از بودجه سال آینده شهرداری تهران در حوزه شهرسازی را تشریح کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / شورای شهر تهران / لایحه بودجه 98 شهرداری تهران / شهرداری تهران /
موافقت شوراییان شیراز با کلیات بودجه ٩٩
اعضای شورای اسلامی شهر شیراز با کلیات لایحه بودجه ۹۹ و متمم بودجه ۹۸ شهرداری شیراز موافقت کردند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / استانی-اجتماعی / شهرداری / کمیسیون برنامه و بودجه / بودجه شهرداری‌ها / شورای اسلامی شهر شیراز /
آخرین تغییرات بودجه ای دانشگاهها در سال ۹۹/ تزریق اعتبار رفاهی جدید به دانشگاههای ضعیف
آخرین تغییرات بودجه ای دانشگاهها در سال ۹۹/ تزریق اعتبار رفاهی جدید به دانشگاههای ضعیف
عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: در کمیسیون تلفیق مجلس مقرر شد، در سال ۹۹ اعتبار جداگانه ای به دانشگاه های کوچک و آن هایی که از نظر بودجه با محدودیت مواجه اند، تزریق شود.
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / دانشگاه ها / لایحه بودجه 98 / جبار کوچکی نژاد / وزارت علوم تحقیقات و فناوری /
بررسی لایحه بودجه و رای اعتماد به وزیر کشاورزی اسفندماه در مجلس
بررسی لایحه بودجه و رای اعتماد به وزیر کشاورزی اسفندماه در مجلس
تهران- ایرنا- سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پنجم اسفند زمان آغاز بکار مجلس بعد از انتخابات اسفندماه مجلس است، گفت: در نخستین روز کاری مجلس ابتدا گزارش تفریغ بودجه ۹۸ قرائت و بعد از آن بررسی بودجه ۹۹ در دستور کار قرار خواهد گرفت.
۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / مجلس شورای اسلامی / وزارت جهاد کشاورزی / اسدالله عباسی / دولت / املش / معاونت حقوقی امور مجلس و تفریغ بودجه دیوان محاسبات کشور /
پیشنهاد افزایش ۳۳ درصدی بودجه ۹۹ شهرداری شیراز
پیشنهاد افزایش ۳۳ درصدی بودجه ۹۹ شهرداری شیراز
شهردار شیراز لایحه بودجه سال ۹۹ این مجموعه را در حالی تقدیم شورای اسلامی شهر کرد که مجموعه ارقام پیشنهادی در مقایسه با بودجه سال ۹۸ بالغ بر ۳۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / استانی-اجتماعی / شورای شهر / شهرداری شیراز / لایحه بودجه /
تصویب متمم بودجه شهرداری تهران با اولویت حمل و نقل عمومی
تصویب متمم بودجه شهرداری تهران با اولویت حمل و نقل عمومی
اعضای شورای اسلامی شهر تهران در یکصد و نودو یکمین جلسه شورا، لایحه متمم بودجه شهرداری تهران در سال ۹۸ را با ۵۳۵۰ میلیارد تومان در منابع درآمدی و نیز با افزایش ۳ هزار میلیارد تومانی در تبصره های این لایحه درراستای توسعه مترو و اتوبوسرانی به تصویب رساندند.
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / شورای شهر / شهرداری تهران / تهران / حمل و نقل عمومی /
افزایش 6 هزار میلیارد تومانی بودجه 98 پایتخت؛  کلیات متمم بودجه سال جاری شهرداری تهران تصویب شد
افزایش 6 هزار میلیارد تومانی بودجه 98 پایتخت؛ کلیات متمم بودجه سال جاری شهرداری تهران تصویب شد
دیروز پارلمان شهری پایتخت بررسی لایحه متمم بودجه سال 1398 را استارت زد و به کلیات آن رای داد.
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / بودجه / پایتخت / شهرداری تهران / لایحه / یورو /
لایحه بودجه ۹۹ شهرداری تهران آماده ارسال به شورا/ پیشنهاد بودجه ۲۷ هزار میلیاردی
لایحه بودجه ۹۹ شهرداری تهران آماده ارسال به شورا/ پیشنهاد بودجه ۲۷ هزار میلیاردی
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری وامور شورای شهردار تهران گفت: لایحه بودجه سال ۹۹ آماده است و پس از تصویب متمم بودجه سال ۹۸ به شورا ارائه می شود.
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / حامد مظاهریان / لایحه بودجه / شورای شهر تهران /
دولت حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه در سال آینده پیدا خواهد کرد
دولت حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه در سال آینده پیدا خواهد کرد
استاد اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان و رییس دانشگاه فنی و حرفه ای استان کرمان گفت: عدد مصارف هزینه ای لایحه بودجه ۹۹ نیز بیش از بودجه اصلاحی ۹۸ است و به خاطر تورم ناشی از افزایش ۱۵ درصدی حقوق ها و افزایش کالاهایی از جمله بنزین، برق و ...، از لحاظ قیمت های واقعی، بودجه انقباضی است که شاید دولت بتواند این را مدیریت کند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اخبار اقتصادی - کرمان / استانی-اقتصادی / بودجه ۹۹ / کسری بودجه /
دانشگاه‌های بزرگ و "سطح یک" در بودجه ۹۹ بیشتر متضرر شده‌اند
دانشگاه‌های بزرگ و "سطح یک" در بودجه ۹۹ بیشتر متضرر شده‌اند
رئیس دانشگاه تربیت مدرس، تاکید کرد:‌ بودجه این دانشگاه برای سال ۹۸ حدود ۳۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و بر اساس لایحه دولت بودجه ما برای سال آینده نیز حدود ۵ تا ۶ درصد افزایش داشته است و سال آینده سال بسیار سختی خواهد بود و برخی دانشگاه‌ها به خصوص دانشگاه‌های بزرگ و سطح یک در بودجه سال ۹۹ بیشتر متضرر شده‌اند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / بودجه سال 99 دانشگاه تربیت مدرس / بودجه دانشگاه های سطح یک در سال 99 / دانشگاه تربیت مدرس / وضعیت تخصیص بودجه دانشگاه ها /
فروش کاربری با واژه جدید
فروش کاربری با واژه جدید
لایحه متمم بودجه شهرداری تهران به پارلمان محلی پایتخت ارائه شد. جزئیات جداول بودجه‌ای ارائه شده به شورای شهر نشان می‌دهد اتکای اصلی نقشه بودجه‌ای جدید مدیریت شهری بر «فروش کاربری» البته با واژه جدید در ماه‌های باقی مانده از سال 98 قرار دارد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، پیش از این طی هفته‌های پایانی فصل پاییز، مدیران شهرداری تهران به شورای شهر اعلام کردند بنا دارند به جای تدوین و ارائه لایحه اصلاحیه بودجه، لایحه متمم بودجه را برای بررسی و تصویب به پارلمان محلی پایتخت ارائه دهند تا به این ترتیب کم‌بینی سقف بودجه امسال را به نوعی جبران کنند و مبنای هزینه‌ها و منابع درآمدی برای سال 98 به شکل واقعی در بودجه ثبت شود. حالا پس از گذشت چند هفته، همان‌طور که پیش از این مدیران شهرداری از ابعاد لایحه متمم …
۱۳۹۸/۱۰/۱۶ /
مصوبه عجیب کمیسیون تلفیق در حمایت از پردرآمدها و نجومی بگیران
مصوبه عجیب کمیسیون تلفیق در حمایت از پردرآمدها و نجومی بگیران
بر خلاف لوایح بودجه سال‌های ۹۷ و ۹۸ که دولت اصرار به مدل دو پله‌ای برای مالیات ستانی از کارمندان داشت، در لایحه بودجه سال آینده دولت، مدل پنج پله‌ای را برای مالیات ستانی از کارمندان لحاظ کرد، اما در تصمیمی عجیب، کمیسیون تلفیق این مدل را رد کرده و آن را به مدل دو پله‌ای بازگردانده است!
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ /
مقاومت ذی‌نفعان در برابر اصلاح ساختاری بودجه
استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: در‌مجموع لایحه بودجه سال آینده پیام خوشایندی ندارد و باید تلاش کرد تا مطالبه توده‌ها و اکثریت جامعه را به گوش سیاستگذاران رساند. البته اگر کرسی‌های سیاستگذاری توسط گروه‌ها ذی‌نفع قبضه نشده باشد.به گزارش ایلنا، احسان خاندوزی در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد با موضوع «ترکیب ذی‌نفعان مقاومت‌کننده در برابر اصلاح ساختار بودجه» گفت: اجازه دهید بحث را با یکی از معروف‌ترین جملات در ادبیات اقتصاد سیاسی شروع کنیم که به طور مکرر نقل شده و به آن ارجاع داده می‌شود و این‌که هر تعادل بد اقتصادی که راه حل آن روشن و زمان برای تغییر آن به اندازه کافی وجود دارد اما مانا باشد، احتمالا حکایت از یک تعادل اقتصادسیاسی دارد، به عبارت دیگر نیروهای اقتصاد سیاسی به تعادل‌هایی …
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ /
اهمیت توجه به صادرات غیرنفتی در دوران تحریم
ایرنا: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران می‌گوید: صادرات غیرنفتی یکی از راهکارهای اساسی مقابله با تحریم است که با توجه به ظرفیت‌های کشور می‌توانیم بیش از میزان موجود صادرات داشته باشیم که مقدمه آن، کنار زدن موانع صادراتی است.مسعود خوانساری افزوده است: بررسی‌ها نشان می‌دهد هنوز افرادی هستند که با وجود شرایط سخت تحریمی، موفق هستند و می‌توانند الگویی برای دیگران باشند. البته من هم قبول دارم کار‌کردن و صادرات در این شرایط بسیار دشوار است، اما باید به یکدیگر امید دهیم که در این شرایط هم می‌توان کارهای بزرگ انجام داد.این در حالی است که حلقه فشار تحریم‌ها روزبه‌روز تنگ‌تر می‌شود و فعالان اقتصادی می‌گویند سال۹۹ هم اگر مشکل تحریم حل نشود، مشکلات زیادی خواهیم داشت. لایحه بودجه سال ۹۹ کشور …
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ /
بگذاریم این «یاری» پایدار بماند
‏   [امیر‌ هاتفی‌نیا] یکم. «افزایش ۲۵درصدی اعتبارات هلال‌احمر در لایحه بودجه‌سال 99»؛ این خبری بود که چندوقت پیش از لایحه بودجه بیرون آمد. یعنی نه‌تنها هیچ یک از ردیف‌های بودجه‌ای هلال حذف نشد، بلکه اعتبارات ردیف‌ها نسبت به لایحه‌سال 98 افزایش هم پیدا کرد. در لایحه بودجه ٩٩ منابع اختصاصی جمعیت هلال‌احمر از ۱۲‌هزار و ۸۲۵‌میلیون ریال لایحه‌سال پیش به ۱۷‌هزار و ۷۰۰‌میلیون ریال در‌سال ٩٩ رسید و همچنین در منابع عمومی هم از ٢هزار و ٣٢٠‌میلیون ریال به ۲‌هزار و ۶۳۵‌میلیون ریال در لایحه ۹۹ افزایش پیدا کرد. از طرفی،‌ ۵‌هزار‌میلیون ریال برای ردیف‌های متفرقه (موضوع …
۱۳۹۸/۱۰/۱۲ /
متمم بودجه شهرداری در دستور کار شورا
پارلمان محلی پایتخت به یک فوریت متمم بودجه 98 شهرداری تهران رای مثبت داد. روز گذشته در حالی که بنا بود مدیران شهرداری به زودی لایحه اصلاحیه بودجه سال جاری شهر تهران را به شورای شهر ارسال کند، اما اعلام شد مدیران ارشد شهرداری تصمیم دارند به جای اصلاحیه، لایحه متمم بودجه را به شورای شهر برای بررسی و تصویب ارسال کند. به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین دلایل تغییر این تصمیم، افزایش درآمدهای شهرداری از محل برخی مجوزها و فعالیت‌های شهرداری‌های مناطق باشد. پیش از این بنا بود معاونت برنامه‌ریزی و بودجه شهرداری، لایحه اصلاحیه بودجه را با رقمی در حدود 6 هزار میلیارد تومان به شورای شهر ارسال کند. از این رو ممکن است سقف ریالی متمم بودجه شهرداری در همین حدود پیش‌بینی شود. حامد مظاهریان، معاون شهردار تهران در جریان …
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ /
سقف معافیت مالیاتی تعیین شد
سقف معافیت مالیاتی تعیین شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، سقف پیشنهادی دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ برای معافیت مالیاتی را تشریح کرد. براساس مصوبه سه‌شنبه شب این کمیسیون، سقف معافیت مالیاتی برای حقوق بگیران، ۳ میلیون تومان تعیین شد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / معافیت مالیاتی / بودجه سال 99 /
تاکید بر جمع‌بندی هزینه‌های سالیانه شهرداری
تاکید بر جمع‌بندی هزینه‌های سالیانه شهرداری
معاون شهردار تهران در خصوص فوریت بررسی متمم بودجه سال۹۸ شهرداری تهران گفت: دی ماه زمان بودجه است و جمع‌بندی هزینه‌های سال از اهمیت خاصی برخوردار است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / شهرداری تهران / محسن هاشمی / لایحه بودجه 98 /
حقوق کارمندان دولت در سال آینده باید حداقل ۲۰ درصد افزایش پیدا کند
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها گفت: افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۹ به هیچ عنوان با تورم موجود در جامعه سازگاری ندارد و امیدوارم با تلاش همکارانم در کمیسیون تلفیق و سپس صحن علنی مجلس، این درصد افزایش پیدا کند.به گزارش اقتصاد ۲۴، چندی پیش، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته بود علی‌رغم اینکه بودجه سال ۹۹، تنها هشت درصد رشد داشت، اما برای کارکنان دولت افزایش ۱۵ درصدی حقوق در نظر گرفته شده است. در همین رابطه، علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات مسئولان دولتی و همچنین با استناد به لایحه بودجه سال ۹۹ مبنی بر افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان، اظهار کرد: طبق قانون، حقوق کارمندان باید متناسب با تورم افزایش یابد، لذا اگر دولت تورم ۱۵ درصدی …
۱۳۹۸/۱۰/۱۰ /
سال بعد، آینده روشنی از لحاظ بودجه‌ای نداریم
یک نماینده مجلس گفت: هرگاه اعداد مربوط به فروش نفت و مالیات که در لایحه بودجه می‌آید محقق نشود باید اوراق بفروشیم. فروش اوراق نیز به نوعی آینده فروشی است.به گزارش ایلنا، مسعود رضایی در رابطه با بخش درآمدی و واگذاری دارایی‌های مالی و سرمایه‌ای لایحه بودجه ۹۹ و در پاسخ به این سوال که آیا سال آینده می‌توانیم همه اعداد ذکر شده در این سه بخش را تامین کنیم؟ گفت: اگر به منابع خود در بودجه توجه کنیم، می‌بینیم چهار مورد عمده برای آن وجود دارد؛ فروش نفت، اخذ عوارض‌های گمرکی و مالیات، فروش اوراق و فروش املاک غیرضروری دولت. به عبارتی طی چند سال گذشته از این چهار منبع بودجه خود را تامین کرده‌ایم.عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: اولین شاخه تامین‌کننده بودجه ما فروش نفت بوده است. در سال ۹۸ حدود ۱۵۳ هزار میلیارد …
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ /
ادیانی: مخالف کلیات بودجه هستم/ ساختار بودجه 99 کپی‌شده بودجه‌های قبلی است
ادیانی: مخالف کلیات بودجه هستم/ ساختار بودجه 99 کپی‌شده بودجه‌های قبلی است
عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 99 با بیان اینکه لایحه بودجه 99 یک بودجه مقاومتی نیست، گفت: بودجه سال 99 هیچ سنخیتی با اصلاح ساختار بودجه ندارد و شاکله و ساختار آن کپی‌شده ساختار بودجه سال‌های 98 و 97 است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ /
مهم ترین اخبار امروز/ از پیش بینی بدتر شدن وضعیت هوا در سال آینده و پیشنهاد کارشناسان به مجلس ایران برای رد لایحه بودجه ۹۹ تا تکذیب خبر دیدار رهبری با مسوولان درباره ی حوادث آبان ۹۸ و ادامه ی تعطیلی ها به دلیل آلودگی هوا در شهرهای ایران
مهم ترین اخبار امروز/ از پیش بینی بدتر شدن وضعیت هوا در سال آینده و پیشنهاد کارشناسان به مجلس ایران برای رد لایحه بودجه ۹۹ تا تکذیب خبر دیدار رهبری با مسوولان درباره ی حوادث آبان ۹۸ و ادامه ی تعطیلی ها …
شفقنا- خبرهای امروز از پیش بینی بدتر شدن وضعیت هوا در سال آینده و پیشنهاد کارشناسان به مجلس ایران برای رد لایحه بودجه ۹۹ تا تکذیب خبر دیدار رهبری با مسوولان درباره ی حوادث آبان ۹۸ و ادامه ی تعطیلی ها به دلیل آلودگی هوا در شهرهای ایران. خلاصه اخبار امروز را در ادامه می خوانید: گذرگاه مرزی دیالی و […]
۱۳۹۸/۱۰/۰۳ /
سبقت فقر از فقرزدایی؛ کمک‌های نهادهای حمایتی از قشر آسیب‌پذیر از آمارهای اقتصادی عقب مانده‌اند
سبقت فقر از فقرزدایی؛ کمک‌های نهادهای حمایتی از قشر آسیب‌پذیر از آمارهای اقتصادی عقب مانده‌اند
از آخرین خط فقر رسمی که در شهریورماه سال گذشته معادل 2 میلیون و 850 هزار تومان برای یک خانواده 4 نفره اعلام شد تا پیش‌بینی‌ها از خط فقر واقعی که بر اساس لایحه بودجه در سال 98 زیر 4 میلیون و 592 هزار تومان محاسبه شد؛ این‌ها همه عدد است.
۱۳۹۸-۱۰-۰۲ /
سبقت فقر از فقرزدایی
گروه جامعه: از آخرین خط فقر رسمی که در شهریورماه سال گذشته معادل 2 میلیون و 850 هزار تومان برای یک خانواده 4 نفره اعلام شد تا پیش‌بینی‌ها از خط فقر واقعی که بر اساس لایحه بودجه در سال 98 زیر 4 میلیون و 592 هزار تومان محاسبه شد؛ این‌ها همه عدد است. با تورم 40 تا 50 درصدی، نرخ رشد منفی، نرخ بیکاری بدون تغییر و البته حوادث و رویدادهایی که نمودشان در جامعه دیده می‌شود، نمی‌توان فقر را با عدد لمس و تفسیر کرد. در این میان، سوالی که وجود دارد، تاثیر تلاش نهادهای گوناگون فقرزدایی و حمایت از قشر مستضعف و آسیب‌پذیر است که موفقیت‏شان با تعداد فقرا و آسیب‌ها و نتایج فقر سنجیده می‌شود.چند روزی است که ماجرای جان‏باختن دو کولبر نوجوان کردستانی در برف و سرما، عواطف و احساسات غم‌آلودی را در بسیاری از ایرانی‌ها …
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ /
براساس لایحه بودجه ۹۹ درآمد بانکی ۱۱۶.۴ هزار میلیارد تومانی
براساس لایحه بودجه ۹۹ درآمد بانکی ۱۱۶.۴ هزار میلیارد تومانی
تهران- ایرنا- درآمد بانک مرکزی و هشت بانک دولتی در سال ۹۹ حدود ۱۱۶ هزار و ۴۹۹ میلیاد تومان در نظر گرفته شده که رشد ۱۰.۲ درصدی را نسبت به سال ۹۸ نشان می‌دهد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۱ /
افزایش ۶.۶ درصدی بودجه بهزیستی تناسبی با نرخ تورم ندارد
رییس سازمان بهزیستی با انتقاد از اینکه بودجه جاری بهزیستی در لایحه ۹۹ نسبت به سال ۹۸ تنها ۶.۶ درصد افزایش یافته است، گفت:
۱۳۹۸/۱۰/۰۱ /
سازمان امور استخدامی متولی توسعه دولت الکترونیکی شد
سازمان امور استخدامی، دستگاه سیاست‌گذار توسعه دولت الکترونیک شد. مطابق آنچه که در لایحه بودجه سال ۹۹ پیشنهاد شده، بودجه توسعه دولت الکترونیک در کشور به سازمان امور استخدامی به عنوان دستگاه سیاست‌گذار، تخصیص یافته است.در جدول بودجه دستگاه‌های سیاست‌گذار در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ که مربوط به جداول کلان لایحه بودجه پیشنهادی دولت می‌شود، برنامه توسعه دولت الکترونیک در جدول شماره ۷ در ذیل برنامه‌های سازمان امور اداری و استخدامی در دو ردیف مجزا دیده شده است؛ به این معنی که بودجه هزینه‌ای این دستگاه برای توسعه دولت الکترونیک مبلغ ۲ میلیون و ۷۲ هزار و ۹۷۰ میلیون ریال برای سال ۹۹ درنظر گرفته شده است. این در حالی است که در سال ۹۷ عملکرد بودجه این دستگاه در زمینه توسعه دولت الکترونیک ۴ میلیون و ۲۱۲ هزار و ۹۰۷ میلیون …
۱۳۹۸/۱۰/۰۱ /
جزئیات بودجه حوزه سلامت/ رشد 15 درصدی بودجه دانشگاه‌ها
جزئیات بودجه حوزه سلامت/ رشد 15 درصدی بودجه دانشگاه‌ها
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با اشاره به سهم درمان و بهداشت گفت: اعتبارات ما از محل مصارف عمومی دولت در سال ۹۸ بالغ بر ۴۱ هزار میلیارد تومان بوده که این رقم در لایحه بودجه ۱۳۹۹ به ۴۶ هزار و ششصد میلیارد تومان افزایش یافته است.
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ /
آمار و ارقام سخن می‌گویند | گازوئیل گران می‌شود؟
آمار و ارقام سخن می‌گویند | گازوئیل گران می‌شود؟
مقایسه جدول درآمدهای حاصل از فروش فرآورده‌های نفتی در بودجه ۹۸ و لایحه بودجه ۹۹ نشان می‌دهد دولت برای گران کردن نفت سفید و گازوئیل برنامه دارد.
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ /
ابهام در درآمد هدفمندی بودجه ۹۹/ گازوئیل و سایر فروآورده‌های نفتی گران می‌شوند؟
ابهام در درآمد هدفمندی بودجه ۹۹/ گازوئیل و سایر فروآورده‌های نفتی گران می‌شوند؟
بررسی تبصره ۱۴ لایحه بودجه نشان می دهد، درحالی کل درآمد فروش داخلی فرآورده‌های نفتی نسبت به لایحه سال ۹۸ حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان رشد خواهد کرد، برخی ابهامات در خصوص میزان مصرف و درآمد حاصل از فروش داخی این فراورده ها در سال آتی وجود دارد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۹ /
سایه مالیات بر سر کارگران
کیمیا نجفیدرآمدهای مالیاتی یکی از اصلی‌ترین منابع تامین بودجه کشور به شمار می‌آید و هر کدام از اقشار جامعه سهمی از آن دارند، اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که دریافت مالیات از اقشار پایین جامعه با سهولت بیشتری انجام می‌شود. وقتی مسئله‌ دریافت مالیات از اقشار پایین جامعه به میان می‌آید، بسیاری این امر را نا‌عدالتی دانسته و معتقدند که مسئولان مربوطه باید جامع‌تر به دنبال دریافت مالیات از افراد با درآمدهای بالا باشند، چراکه از گذشته تا کنون اقشار پایین جامعه که شامل کارمندان دولت و کارکنان بخش خصوصی هستند بدون دردسر و چالش هر ماه اقدام به پرداخت مالیات می‌کنند. البته در این میان دولت معافیت‌هایی را برای بخشی از کارکنان و کارمندان در نظر می‌گیرد، اما دریافت مالیات از کارمندان و کارگران بحثی است …
۱۳۹۸/۰۹/۲۹ /
بودجه | سهم هر ایرانی از بودجه سال ۹۹ چقدر است؟
بودجه | سهم هر ایرانی از بودجه سال ۹۹ چقدر است؟
شفقنا اقتصادی_ سهم هر ایرانی از بودجه سال آینده نسبت به بودجه مصوب سال ۹۸ بالغ بر ۳۳ درصد بوده است. خبر آنلاین نوشت:  در هفدهم آذر  ۹۹ لایحه بودجه سال ۹۹ تقدیم مجلس و دیروز (۹۸/۰۹/۲۵) بعد از بررسی آن در کمیسیون «برنامه، بودجه و محاسبات» مجلس شورای اسلامی، کلیات لایحه به تصویب رسید، اکنون […]
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ /
ناگفته‌های بازار بدهی در بودجه 99
ناگفته‌های بازار بدهی در بودجه 99
بررسی لایحه بودجه سال آینده حکایت از خبرهای مثبتی برای بازار سرمایه و به ویژه بازار بدهی دارد. در لایحه بودجه سال 99 بودجه عمومی دولت با رقم 484 هزار و 500 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که قرار است از این رقم نزدیک به 208 هزار و 600 میلیارد تومان از محل درآمدهای مالیاتی، 98 هزار و 800 میلیارد تومان از محل واگذاری دارایی سرمایه‌ای و 124 هزار و 700 میلیارد تومان از محل واگذاری دارایی مالی تامین شود.
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ /
افزایش ۲۵ درصدی اعتبارات هلال‌احمر در لایحه بودجه سال ١٣٩٩
افزایش ۲۵ درصدی اعتبارات هلال‌احمر در لایحه بودجه سال ١٣٩٩
مدیرکل دفتر برنامه و بودجه جمعیت هلال‌احمر از افزایش ۲۵ درصدی بودجه هلال‌احمر در لایحه بودجه سال ۹۹ در مقایسه با لایحه بودجه ۹۸ خبر داد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / هلال احمر جمهوری اسلامی ایران / لایحه بودجه / مجلس شورای اسلامی /
مهمترین تحولات لایحه بودجه۹۹ / ساختاربودجه با چه رویکردی اصلاح شد؟
مهمترین تحولات لایحه بودجه۹۹ / ساختاربودجه با چه رویکردی اصلاح شد؟
سال ۹۹ مانند سال ۹۸ به دلیل شرایط خاص اقتصادی، بودجه اهمیت ویژه تری یافته است. به دلیل اعمال تحریمهای ظالمانه آمریکا ، بودجه سال آینده با محدودیت‌های جدی‌تری مواجه است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / لایحه بودجه سال 99 کل کشور / کسری بودجه / نفت /
حذف بند مرتبط با شفافیت مناقصات دولتی در لایحه بودجه 99
حذف بند مرتبط با شفافیت مناقصات دولتی در لایحه بودجه 99
یک کارشناس اقتصادی گفت: در قانون بودجه سال 1396، تبصره ای به نام تبصره 19 وجود داشت که بیان می کرد اطلاعات کامل همه مناقصه ها و مزایده ها باید به طورکامل و شفاف در اختیار مردم قرار گیرد اما در قانون بودجه 97 ، 98 و 99 این تبصره وجود ندارد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۵ /
کاهش 27 درصدی فصل امور دفاعی در بودجه سال 99 نسبت به سالجاری چه معنایی دارد؟
کاهش 27 درصدی فصل امور دفاعی در بودجه سال 99 نسبت به سالجاری چه معنایی دارد؟
عضو اسبق کمیسیون برنامه مجلس با بیان اینکه متاسفانه دولت در لایحه بودجه 98 فصل امور دفاعی را 27 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داده گفت:وقتی کشورهای منطقه با صرف هزینه‌های نجومی در حال گسترش توان امنیتی خود هستند کاهش بودجه دفاعی ایران چه معنایی دارد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۴ /
غربال یارانه‌بگیران؛ شاید وقتی دیگر
اگرچه درسال‌های اخیر همواره بر غربال یارانه‌بگیران و حذف۲۴میلیون یارانه بگیر پردرآمد تاکید شده، اما رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌گوید که دولت نمی‌خواهد با حذف دهک‌های پردرآمد به جامعه استرس وارد کند.به گزارش مهر، نزدیک به ۹ سال از زمان اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها می‌گذرد و بر‏خلاف اهداف پیش‌بینی‏شده، به دلیل اجرای اشتباه، این قانون نتوانست در بهبود فاصله طبقاتی، رقابتی شدن اقتصاد، بهبود بخش تولید و صنعت و ساماندهی یارانه پنهان کاری از پیش ببرد.یکی از اصلی‌ترین انتقادها به نحوه اجرای قانون مربوط به وضعیت واریز یارانه نقدی است؛ سیاستی که قرار بود ۵ سال ادامه داشته باشد اما تداوم آن به شیوه اولیه، مورد نقد مسئولان نیز قرار گرفت. در همین راستا در فرایند تصویب لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، مقرر …
۱۳۹۸/۰۹/۲۴ /
تکرار وعده‌های تکراری!
کیمیا نجفیایجاد یک میلیون شغل در سال 1399 از دیگر وعده‌هایی است که اخیرا از سوی دولت مطرح شده، این در حالی است که دولت برای سومین سال پیاپی ایجاد یک میلیون شغل را هدف‏گذاری می‌کند. وقتی به آمارهای رسمی نگاهی می‌کنیم درمی‌یابیم که عملکرد اشتغال‏زایی دولت طی سال‌های اخیر با هدف‏گذاری انجام شده فاصله بسیاری دارد. بنابراین هنگامی که صحبت از ایجاد یک میلیون شغل در سال آتی به میان می‌آید، به نظر می‌رسد که این هدف همانند سال‌های گذشته ناکام خواهد ماند. وعده ایجاد یک میلیون شغل برای اولین‏بار در سال 96 از سوی دولت داده شد. در آن سال رئیس سازمان برنامه و بودجه از هدف‏گذاری برای ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار شغل در سال ۹۷ خبر داد. این هدف‏گذاری در حالی انجام شد که سال 96 تنها ۷۹۰ هزار و ۵۶۱ نفر شغل ایجاد …
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ /
مثل خمینی(ره)/ همه ما باید خدمتگزار محرومان باشیم
مثل خمینی(ره)/ همه ما باید خدمتگزار محرومان باشیم
دویست‌وچهاردهمین شماره‌ی هفته‌نامه‌ی خط حزب‌الله با عنوان «مثل خمینی(ره)» منتشر شد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / خط حزب‌الله / لایحه بودجه 98 / ایران /
انتقاد مجری تلویزیون از سهم بسیار ناچیز بودجه فرهنگ
انتقاد مجری تلویزیون از سهم بسیار ناچیز بودجه فرهنگ
محمدرضا یزدانپرست: این همه فرهنگ فرهنگ می‌کنید، همین؟! فقط ۰/۴۳ درصد؟! این پول به چه کاری می‌آید؟ به چه دردی می‌خورد؟ اصلا کجا را می‌گیرد؟ سهم هر تهرانی فقط ۴۷تا تک‌تومانی؟!
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / لایحه بودجه / لایحه بودجه 98 / سازمان برنامه و بودجه /
بودجه ۹۹؛ دولت درآمد خود از مردم را چقدر افزایش می‌دهد؟
بودجه ۹۹؛ دولت درآمد خود از مردم را چقدر افزایش می‌دهد؟
دولت نرخ‌هایش را بالا برد. لایحه بودجه سال ۹۹ که دیروز به مجلس رفته، تغییرات زیادی در بخش تعرفه خدمات دولتی دارد. جدول شماره ۱۸ لایحه بودجه به انواع تعرفه‌های خدماتی مثل صدور کارت معافیت، هزینه ثبت نام در آزمون‌ها، عوارض خروج از کشور، هزینه خدمات ثبتی و ... اختصاص دارد که در لایحه بودجه سال ۹۹ خیلی از تعرفه‌ها نسبت به بودجه سال ۹۸ افزایش پیدا کرده است. در این گزارش چند مورد از این تغییرات را بررسی کرده‌ایم که نشان می‌دهد دولت در بعضی موارد می‌خواهد نرخ‌هایش را تا ۲.۵ برابر افزایش دهد.
۱۳۹۸-۰۹-۱۹ /
سند ۱۵۰۰ هزار میلیاردی سربسته ماند
سند ۱۵۰۰ هزار میلیاردی سربسته ماند
به گفته سبحانیان دولت به تکلیف قانون ۹۸ عمل کرده، اما ناقص؛ یعنی فقط میزان سهام را آورده و اطلاعات عملکردی و سود را نداده است. او می‌افزاید: در قانون بودجه ۹۸ مقرر شد که این اتفاق بیفتد و دولت این اقدام مثبت را انجام داد و در لایحه بودجه ۹۹ این را لحاظ کرده و اطلاعات شرکت‌هایی را هم که سهام دولت در آن‌ها زیر ۵۰ درصد است، ارائه داده است؛ اما این اطلاعات هم ناقص هستند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / لایحه بودجه / بودجه 99 /
سبقت هزینه‌ها در وزارت گردشگری
سبقت هزینه‌ها در وزارت گردشگری
دولت در لایحه بودجه 99 کل کشور برای سه حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اعتبار 1280 میلیارد تومانی در نظر گرفته است به‌طوری‌که میزان هزینه‌های وزارتخانه مسوول این سه حوزه به لحاظ نرخ رشد از اعتبارات سرمایه‌گذاری سبقت گرفته است. اعتبار هزینه‌ای پیش‌بینی شده در لایحه بودجه 99 برای وزارت گردشگری حدود 547 میلیارد تومان است که نسبت به بودجه هزینه‌ای امسال (444 میلیارد تومان) 23 درصد رشد داشته است. این در حالی است که اعتبار سرمایه‌ای در نظر گرفته شده برای پروژه‌های وزارت گردشگری در سال 99 حدود 733 میلیارد تومان است که نسبت به بودجه اعتبار سرمایه‌ای امسال (683 میلیارد تومان) از رشد 5/ 13 درصدی برخوردار است. کل بودجه این وزارتخانه در سال 98 حدود 1127 میلیارد تومان بوده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ /
عوارض سیگار و تنباکو در جیب ورزش
عوارض سیگار و تنباکو در جیب ورزش
افزایش چشمگیر بودجه وزارت ورزش بودجه جاری وزارت ورزش و جوانان در‌ سال ٩٩ در لایحه پیشنهادی بیش از ٨٧٠‌میلیارد و بودجه عمرانی این وزارتخانه در ‌سال آینده بیش از ٥٨١‌میلیارد درج شده که نشان می‌دهد جمعا بودجه وزارت ورزش ‌هزار و ٤٥١‌میلیارد و ٦٦٧‌میلیون و ٢٠٠‌هزار تومان تعیین شده است. درصورتی که مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه وزارت ورزش را بدون تغییر به تصویب برساند، شاهد افزایش چشمگیر بودجه این وزارتخانه نسبت به‌ سال ٩٨ خواهیم بود. ‌سال گذشته مجموع بودجه جاری و عمرانی وزارت ورزش‌ هزار و ١٦٦‌میلیارد بود که برای‌ سال جدید حدود ٢٨٥‌میلیارد افزایش داشته است.کمیته المپیک هم سهم بیشتری دارد بودجه درنظر گرفته‌شده برای کمیته ملی المپیک در ‌سال ٩٩ نیز از نظر افزایش شباهت زیادی به وزارت ورزش دارد، درحالی ‌که …
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ /
کمیته ملی المپیک سقف پرداختی به فدراسیون‌ها را صد درصد کرد
کمیته ملی المپیک سقف پرداختی به فدراسیون‌ها را صد درصد کرد
کمیته ملی المپیک بودجه لازم برای تخصیص ۱۰ درصد بودجه باقی مانده فدراسیون‌ها در سال جاری را دریافت کرد تا سقف پرداختی به آنها در سال جاری را صد درصد کند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / کمیته ملی المپیک / لایحه بودجه 98 / فدراسیون های ورزشی /
پیش‌بینی 5/4 هزار میلیارد تومانیِ درآمد حاصل از جرائم رانندگی
درآمد حاصل از جرائم رانندگی برای سال آینده، ۴.۵ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال ۹۹ پیش‌بینی شده است.در لایحه بودجه سال ۹۹ برای بخش درآمدهای حاصل از جرائم و خسارات، ۶ هزار و ۹۲۱ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. همچنین برای بخش درآمدهای حاصل از جرائم رانندگی ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. در سال گذشته دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ از محل جرایم رانندگی بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان درآمد پیش‌بینی کرده بود و بنا بر این درآمدهای حاصل از جرائم رانندگی در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸، ۵۰۰ میلیارد افزایش دارد.همچنین بر اساس بند الف تبصره ۱۰ لایحه بودجه سال ۹۹، شرکت‌های بیمه موظفند بر اساس جدولی که از میزان فروش آنها (پرتفوی) تعیین شده است و از محل عرضه بیمه شخص ثالث تهیه می‌شود، مجموعا تا سقف …
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ /
سهام شرکت ملی نفت ایران در بی پی و شل
جداول و پیوست‌های لایحه بودجه 99 که از سوی دولت تقدیم مجلس شده است نشان می‌دهد شرکت ملی نفت ایران سهم یک درصدی در شرکت بی‌پی انگلستان دارد. همچنین این شرکت در شرکت شل سنگال نیز 4/ 6 درصد سهم دارد.این شرکت‌ها موضوع جزء 8 بند (ط) تبصره 2 قانون بودجه سال 99 هستند.براساس جزء 8 بند (ط) تبصره 2 قانون بودجه سال 98 سازمان برنامه و بودجه کل کشور موظف است با همکاری وزارت نفت، نسبت به تنظیم روابط مالی جدید بین دولت و شرکت‌های اصلی تابعه وزارت نفت ظرف 6ماه اول سال ١٣٩٨ اقدام و پس از اخذ مجوزهای قانونی، در پیوست جداگانه‌ای، مبنای تهیه بودجه سال ١٣٩٩ قرار دهد. روابط مالی جدید باید علاوه بر ایجاد شفافیت در رابطه دولت و شرکت‌های مذکور، همه منابع و مصارف مرتبط با نفت و گاز و مشتقات مربوطه را دربرگیرد و موجب تقویت …
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ /
افزایش ۲۸۱۰ میلیارد تومانی مالیات بر ثروت در لایحه بودجه
میزان مالیات بر ثروت در لایحه بودجه ۹۹ رقم ۶ هزار و ۹۴۶ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که حدود دو هزار و ۸۱۰ میلیارد تومان را نسبت به بودجه ۹۸ نشان می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۷ /
تجسمی کاهش داشت، موسیقی افزایش
تجسمی کاهش داشت، موسیقی افزایش
براساس لایحه بودجه‌ای که به مجلس شورای اسلامی ارائه شده، مجموع بودجه‌های پیشنهادی موسیقی و هنرهای تجسمی به ۸۹ میلیارد و ۳۲۸ میلیون تومان می‌رسد. بودجه پیشنهادی سال ۹۹ نسبت به بودجه پیشنهادی سال ۹۸ با نزدیک به پنج میلیارد تومان افزایش همراه بوده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / بودجه ۹۹ /
بیمه‌ها اطلاعات مشتریان را به سازمان امور مالیاتی می‌دهند
بیمه‌ها اطلاعات مشتریان را به سازمان امور مالیاتی می‌دهند
تهران- ایرنا- لایحه بودجه ۹۸ شرکت‌های بیمه را مکلف کرد که اطلاعات هویتی، مالی و اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی درخواست شده را به ترتیبی که سازمان امور مالیاتی مقرر می‌کند در اختیار آن سازمان قرار دهند، در غیر این صورت، جریمه می‌شوند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / وصول مالیات / صنعت بیمه / بودجه ۹۹ / بودجه ۹۹ /
مواضع حسن روحانی درباره اینترنت ملی
مواضع حسن روحانی درباره اینترنت ملی
حسن روحانی امروز در جریان سخنرانی و ارائه لایحه بودجه 98 درباره اینترنت ملی و توسعه شبکه ملی اطلاعات موضع گیری کرد و با اشاره به دستور رهبری در این زمینه گفت: «از آغاز دولت یازدهم قدرت پهنای باند تقریبا 20 برابر شده است. این روند را ادامه می دهیم تا بتوانیم شبکه ملی اطلاعات را آنچنان تقویت کنیم که مردم برای رفع نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند.» برشی از اظهارات رئیس جمهور را می‌شنوید.
۱۳۹۸/۰۹/۱۷ /
لایحه بودجه سال ۹۹ انقباضی است یا انبساطی؟
لایحه بودجه سال ۹۹ انقباضی است یا انبساطی؟
هزینه‌های جاری در لایحه بودجه سال ۹۹ در مقایسه با قانون بودجه سال ۹۸ با رشدی ۴ درصدی از ۳۵۲ هزار میلیارد تومان به ۳۶۷ هزار میلیارد تومان رسیده است. هزینه‌های عمرانی یا همان تملک دارایی‌های سرمایه‌ای لایحه بودجه سال ۹۹ در مقایسه با قانون بودجه سال ۹۸ با رشدی ۴.۵ هزار میلیارد تومانی حدود ۷۰.۳ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۷ /
درآمد مالیات بر واردات سال آینده 20 هزار میلیارد تومان است
درآمد مالیات بر واردات سال آینده 20 هزار میلیارد تومان است
بر اساس لایحه بودجه 98 در سال آینده درآمد ناشی از مالیات بر واردات 20 هزار و 870 میلیارد تومان خواهد بود.
۱۳۹۸/۰۹/۱۷ /
افزایش 24 درصدی سقف بودجه 99/ وعده جدا شدن بودجه جاری از نفت محقق نشد
افزایش 24 درصدی سقف بودجه 99/ وعده جدا شدن بودجه جاری از نفت محقق نشد
جزئیات ارقام کلان لایحه بودجه سال آینده نشان می‌دهد وعده نوبخت برای جدا شدن بودجه جاری از نفت محقق نشد و هم‌چنین در حالی که بودجه 98 با رقم نفت اصلاح‌شده 300 هزار بشکه در جلسه سران قوا بسته شد، در لایحه بودجه 99 حدود یک میلیون بشکه مفروض شد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۶ /
بودجه فرهنگی در سال 99 همچنان روند منفی دارد
بودجه فرهنگی در سال 99 همچنان روند منفی دارد
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: با وجود تغییر و اصلاح در لایحه بودجه سال 99 بودجه فرهنگی سال آینده از منفی 15 درصد به منفی 10درصد رسیده و همچنان روند کاهشی را نسبت به سال 98 دارد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۳ /
مشکلات معلولان کی تمام می‌شود/حمایت‌های یارانه‌ای پاسخگو نیست
مشکلات معلولان کی تمام می‌شود/حمایت‌های یارانه‌ای پاسخگو نیست
افراد معلول جامعه با بیشترین مشکلات در مسیر زندگی مواجه هستند و هر آنچه که در قالب قوانین و آیین نامه ها برای آنها تدوین و تصویب شده، نتوانسته آن طور که باید ازحجم مشکلات معلولان بکاهد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۷ / لایحه بودجه 98 / سازمان جهانی بهداشت / شهرداری / محمد نفریه / علی همت محمودنژاد /
ساز تازه‌ای که پزشکان برای مالیات کوک کرده‌اند/ تلاش برای کاهش مالیات کارانه به ۱۰ درصد
ساز تازه‌ای که پزشکان برای مالیات کوک کرده‌اند/ تلاش برای کاهش مالیات کارانه به ۱۰ درصد
اگرچه در بودجه سال ۹۸ کل کشور برای کارانه پزشکان حداکثر تا ۳۵ درصد مالیات در نظر گرفته شده اما متولیان این بخش به دنبال تغییر نرخ موثر مالیاتی به ۱۰ درصد هستند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۱ / پزشکان / مالیات پزشکان / فرار مالیاتی / فرار مالیاتی پزشکان / لایحه بودجه 98 / مجلس شورای اسلامی /
افزایش ۹ درصدی بودجه دولتی‌ها
هرچند متن لایحه بودجه شرکت‌های دولتی هنوز به انتشار عمومی درنیامده است، اما طبق اطلاعات رسیده این لایحه متنی نیست که بتوان آن را پرده‌برداری از درآمد و هزینه شرکت‌های دولتی دانست. یکی از اعضای کمیسیون برنامه‌و‌بودجه می‌گوید: تنها تفاوتی که لایحه بودجه شرکت‌های دولتی با سنوات گذشته دارد، این است که این لایحه را یک ماه زودتر ارائه کرده و مجلسی‌ها یک ماه بیشتر فرصت بررسی آن را دارند. اعداد و ارقام و کیفیت لایحه شبیه سنوات گذشته است و در مجموع بودجه شرکت‌های دولتی به نسبت سال ۹۸ حدود ۹ درصد افزایش پیدا کرده است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / بودجه دولتی ها / لایحه بودجه /
ارزیابی محتوایی بودجه سال ۹۹
سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس گفت: در جلسه غیرعلنی مجلس، بودجه سال ۹۹ و مقایسه آن با بودجه سال ۹۸ از نظر شکلی و محتوایی مورد ارزیابی قرار گرفت. اسدالله عباسی در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما، در خصوص جلسه غیرعلنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی، افزود: در آستانه ارائه لایحه بودجه سال ۹۹ به مجلس شورای اسلامی هستیم و در این جلسه بودجه سال ۹۹ در مقایسه با بودجه سال ۹۸، از نظر شکلی و محتوایی مورد ارزیابی قرار گرفت تا ببینیم چه میزان توانسته‌ایم بودجه وابسته به نفت را محقق کنیم. سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس ادامه داد: درخصوص مالیات، حدود ۱۳۵ هزار میلیارد تومان بودجه مالیاتی پیش‌بینی کرده‌ایم و با توجه به اعمال قانونی که قوه قضائیه داشت و همچنین حذف معافیت‌های مالیاتی غیرضرور، حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان تحقق پیدا …
۱۳۹۸/۰۸/۲۲ /
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •