سه شنبه, ۱۴ مرداد, ۱۳۹۹ / 4 August, 2020
محمدحسن طالبیان
۲۱ ساعت قبل / استرداد آثار تاریخی / ایران و یونان
همکاری‌ ایران و یونان برای استرداد آثار تاریخی
به گزارش ایسنا، محمدحسن طالبیان با اشاره به بحث تشکیل مجمع تمدن‌های کهن با حضور کشورهای صاحب تمدن مانند ایران، یونان و چین با موضوع اصلی مبارزه با قاچاق اشیای تاریخی و استرداد اموال فرهنگی تاریخی با تکیه بر دیپلماسی فرهنگی، ایران را یکی از موفق‌ترین کشورها در استرداد بیش از ۳۴۰۰ اثر تاریخی فرهنگی تاریخی به ویژه از سال ۱۳۹۳ دانست.
گسترش همکاری‌ها برای استرداد اموال فرهنگی‌تاریخی ایران ویونان
۲۶ ساعت قبل / محمدحسن طالبیان / میراث ناملموس / مجمع تمدن های کهن
گسترش همکاری‌ها برای استرداد اموال فرهنگی‌تاریخی ایران ویونان
در دیدار معاون میراث‌فرهنگی کشور با سفیر یونان بر همکاری‌های مشترک و تبادل تجربیات در زمینهٔ استرداد اموال فرهنگی‌تاریخی تأکید شد.
از ابهام در فعالیت موزه‌ها تا توسعه گردشگری در سند همکاری ایران و چین
۴ روز قبل / ویروس کرونا / محمدحسن طالبیان / چین / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / میراث فرهنگی / ولی تیموری / جهانگردی / موزه
از ابهام در فعالیت موزه‌ها تا توسعه گردشگری در سند همکاری ایران و چین
تهران- ایرنا- شاید خبر خوب حوزه میراث فرهنگی در این روزهای کرونایی که موزه‌ها در سردرگمی باز یا بسته بودن و اعمال محدودیت برای پیشیگری از شیوع کرونا به سر می‌برند، اخبار مربوط به قرار گرفتن مفاد توسعه گردشگری ایران در سند همکاری ایران و چین باشد.
وزیر میراث از دادستان کل کشور برای صدور بخشنامه حفاظت از آثار تاریخی تقدیر کرد
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / دادستانی کل کشور / علی ‌اصغر مونسان / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / قوه قضاییه
وزیر میراث از دادستان کل کشور برای صدور بخشنامه حفاظت از آثار تاریخی تقدیر کرد
تهران- ایرنا- وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدجعفری منتظری در پی ابلاغ بخشنامه‌ای از سوی این دادستانی به‌منظور حفاظت از آثار ارزشمند تاریخی‌فرهنگی کشور تقدیر کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
تائید وقف بخشی از میراث طبیعی ملی دماوند
[مهتاب جودکی] سازمان اوقاف، وقف یک پلاک از کوه دماوند را کذب دانسته و گفته این سند به چند روستا در مراتع مربوط است، اما پیگیری‌های «شهروند» نشان می‌دهد بخشی از میراث طبیعی ملی دماوند در این موقوفه قرار گرفته است. تکذیبیه‌ها و بیانیه‌ها هنوز نتوانسته منتقدان را قانع کند و مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها هم گفته حتی اگر عرصه وقف‌شده مرتع باشد، مشمول تعریف ماده یک قانون ملی‌شدن جنگل‌های کشور می‌شود و باید به دولت بازگردد. همزمان معاون سازمان محیط‌زیست هم اعلام کرده است که دراین‌باره نامه‌ای به رئیس قوه‌قضائیه خواهد فرستاد. واکنش‌ها به وقف دماوند ادامه دارد و گروه‌های مختلف خواستار شفاف‌سازی درباره وضع بلندترین …
معاون میراث فرهنگی تاکید کرد: وزارتخانه پیگیر وقفِ دماوند
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / قله دماوند / وقف دماوند / وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی / معاون میراث فرهنگی / محمدحسن طالبیان
معاون میراث فرهنگی تاکید کرد: وزارتخانه پیگیر وقفِ دماوند
معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور تاکید کرد: پیگیری وضعیت موضوع وقف دماوند در دستور کار وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار دارد.
ایران بالاخره به پرونده خوشنویسی ترکیه معترض شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / محمدحسن طالبیان / یونسکو / ترکیه
ایران بالاخره به پرونده خوشنویسی ترکیه معترض شد
پس از اینکه رسانه‌ها درباره تهیه پرونده جهانی خوشنویسی توسط ترکیه نوشتند حالا متولیان میراث به وجود آن پی برده و اعتراض رسمی اعلام کردند.
طالبیان دبیر هیئت‌امنای مجموعه‌های تاریخی‌فرهنگی شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / علی ‌اصغر مونسان / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / موزه
طالبیان دبیر هیئت‌امنای مجموعه‌های تاریخی‌فرهنگی شد
تهران - ایرنا- وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی طی حکمی محمد حسن طالبیان معاون وزارت میراث‌فرهنگی را به‌عنوان عضو و دبیر هیئت‌امنای مجموعه‌های تاریخی‌فرهنگی ملی منصوب کرد.
به‌جای هگمتانه، منظر تاریخی همدان را جهانی کنیم
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / همدان / ثبت جهانی هگمتانه / منظر فرهنگی شهری همدان / ثبت جهانی / ثبت جهانی یزد / محمدحسن طالبیان
به‌جای هگمتانه، منظر تاریخی همدان را جهانی کنیم
معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می‌گوید:…
۱۳۹۹/۰۴/۲۰ / اشیا تاریخی ایران / ایران و اتریش / بازگشت اشیا تاریخی
اشیای مکشوفه در اتریش به نماینده ایران تحویل داده شد
به گزارش مهر، محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور، عصر جمعه ۲۰ خرداد ۹۹ با اشاره به تحویل تعدادی از اشیای تاریخی به نماینده ایران در یک معاضدت قضائی در کشور اتریش، گفت: این اشیا باید به تهران منتقل شود و بررسی درباره اصالت آن‌ها در تهران انجام می‌شود.او درباره این اشیا گفت: این اشیا توسط افراد سودجو به‌طور غیرقانونی به خارج از ایران و به کشور اتریش قاچاق شده بودند. پلیس اینترپل اتریش از ما برای شناسایی این اشیا دعوت به عمل آورد و مقرر شد که یکی از همکاران ما برای شناسایی اشیا به وین برود اما در همین حال و از آنجایی که موضوع از سوی اداره‌کل امور بین‌الملل قوه قضائیه نیز پیگیری می‌شد، با همکاری اداره آگاهی فردی در تهران در این خصوص دستگیر شد و به قاچاق این …
آثار قاچاق‌شده به اتریش در یک قدمی بازگشت به ایران
۱۳۹۹/۰۴/۲۰ / آثار تاریخی کشف شده در اتریش / ابراهیم شقاقی / محمدحسن طالبیان
آثار قاچاق‌شده به اتریش در یک قدمی بازگشت به ایران
حدود هفت ماه بعد از اعلامِ پلیس اینترپل اتریش به همتای خود در ایران، مبنی بر وجود لوحی فشرده و تعدادی اثر تاریخی احتمالا متعلق به ایران در یک صندوق امانات در آن کشور، اکنون آن آثار به نماینده ایران در وین تحویل داده شد تا راهِ کمتری برای بازگشت آثارِ احتمالا تاریخی ایران به کشور باقی بماند.
بازگشت اشیاء باستانی متعلق به ایران از اتریش
۱۳۹۹/۰۴/۲۰
بازگشت اشیاء باستانی متعلق به ایران از اتریش
اشیاء باستانی متعلق به ایران پنجشنبه ۱۹ تیر ماه طی تشریفات قانونی به نماینده جمهوری اسلامی ایران در اتریش تحویل داده شد. محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی اردیبهشت کاه سال جاری درباره کشف این اشیاء گفته بود: در آذر سال ۱۳۹۸ از طریق تماس تلفنی رئیس اینترپل ایران، موضوع کشف و توقیف تعدادی از اشیای باستانی با منشأ ایران در محتویات لوح فشرده موجود در صندوق امانات یکی از اتباع ایرانی در کشور اتریش، به اطلاع معاونت میراث‌فرهنگی رسید.
دغدغه رییس‌ جمهوری برای پرداخت تسهیلات به مراکز گردشگری
۱۳۹۹/۰۴/۲۰ / علی ‌اصغر مونسان / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / ولی تیموری / حسن روحانی
دغدغه رییس‌ جمهوری برای پرداخت تسهیلات به مراکز گردشگری
تهران- ایرنا- گردشگری یکی از مشاغلی است که در دوران شیوع کرونا آسیب جدی دید؛ دولت در راستای حمایت از فعالان این صنعت تمهیدات ویژه‌ای در نظر گرفت و بسته‌های حمایتی را تدوین کرد و حالا خبرها حاکی از آن است که رییس جمهوری به بانک‌های عامل برای سرعت بخشی به پرداخت تسهیلات دستور صریح داده است.
باب عالی کاخ گلستان بازگشایی می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / کاخ گلستان / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / میراث فرهنگی / موزه
باب عالی کاخ گلستان بازگشایی می‌شود
تهران- ایرنا- مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان از بازگشایی باب عالی واقع در خیابان ناصر خسرو این کاخ در شهریور ماه سال جاری خبر داد.
هدایای روسای جمهور ایران در معرض نمایش عمومی
۱۳۹۹/۰۴/۱۲ / ویروس کرونا / علی ‌اصغر مونسان / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / قرآن کریم / ولی تیموری
هدایای روسای جمهور ایران در معرض نمایش عمومی
تهران- ایرنا- پس از سال ها تلاش برای تجمیع هدایای نفیس، فاخر و ارزشمند هدیه‌شده به روسای جمهور ایران، این هدایا با موافقت حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تحویل داده شد تا در موزه سعدآباد برای عموم به نمایش گذاشته شود.
موافقت روحانی با تحویل هدایای ریاست‌جمهوری‌اش به میراث فرهنگی
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / موزه هدایای ریاست جمهوری / موزه / سید حسن روحانی / میراث فرهنگی / محمدحسن طالبیان
موافقت روحانی با تحویل هدایای ریاست‌جمهوری‌اش به میراث فرهنگی
معاون میراث‌فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از…
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
ثبت ملی ۲۰۰ خانه مشاهیر در کشور
معاون میراث‌فرهنگی کشور گفت: هم‌اکنون ۲۰۰ خانه مشاهیر در سطح کشور ثبت ملی شده و از آنها حفاظت می‌شود، اما تعداد دیگری از خانه‌های مفاخر در دست ورثه قرار دارد و خود مردم باید برای حفاظت از آنها مشارکت کنند. به‌ گزارش ایلنا، محمدحسن طالبیان (معاون میراث‌فرهنگی کشور) در گفت‌وگوی تلویزیونی با خبر ۲۱ شبکه یک سیما، روز جمعه ۶ تیر ۹۹ گفت: ایران یک کشور غنی در حوزه میراث‌فرهنگی است، بدون مشارکت مردم و دست‌اندرکاران نمی‌توانیم حفاظت درستی از این آثار انجام دهیم. او افزود: تعدادی از خانه‌های مشاهیر که در اختیار ورثه قرار دارد اقدام به فروش کرده و سپس موضوع ثبت را مطرح می‌کنند، به این منظور برای حفاظت از این خانه‌های تاریخی نیازمند مشارکت …
تدوین سند راهبردی پدافند غیرعامل میراث فرهنگی در چارچوب مقررات
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / پدافند غیرعامل وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
تدوین سند راهبردی پدافند غیرعامل میراث فرهنگی در چارچوب مقررات
دبیر کمیته پدافند غیرعامل وزارتخانه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تاکید کرد: سند راهبردی پدافند غیرعامل وزارتخانه در چارچوب مقررات و با بهره از جهت‌گیری‌ها، معیارها و روش‌های پیش‌بینی، پیش‌گیری، کاهش خطر، آمادگی، پاسخ و بازتوانی، بازسازی وزارتخانه و نحوه مشارکت مردم هماهنگ با سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و برنامه‌های توسعه کشور تدوین می‌شود.
بازدید گروهی از موزه‌ها و مراکز گردشگری ممنوع شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی / محمدحسن طالبیان / ولی تیموری
بازدید گروهی از موزه‌ها و مراکز گردشگری ممنوع شد
وزیر میراث‌فرهنگی طی نامه‌ای به معاون میراث‌فرهنگی و معاون گردشگری کشور دستور داد از پذیرش بازدیدهای گروهی در موزه‌ها و مراکز گردشگری دولتی و خصوصی خودداری شود.
بازدید معاون میراث‌فرهنگی کشور از موزه ملی ایران
۱۳۹۹/۰۳/۰۸ / ویروس کرونا / موزه ملی ایران / جبرئیل نوکنده / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / سهم اهالی فرهنگ در مهار کرونا / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
بازدید معاون میراث‌فرهنگی کشور از موزه ملی ایران
تهران - ایرنا - همزمان با اعلام بازگشایی موزه‌ها با دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری؛ معاون میراث‌فرهنگی کشور به شکل سرزده از موزه ملی ایران بازدید کرد.
قاچاقچیان دوباره سراغ «بیت‌مشحوت» رفتند + فیلم
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / بیت مشحوت / حفاری غیرمجاز / شوش / محمدحسن طالبیان
قاچاقچیان دوباره سراغ «بیت‌مشحوت» رفتند + فیلم
«امروز یکم خرداد ۱۳۹۹، شوش بخش شاوور، روستای بیت مشحوت؛ هنوز هر شب…
موزه‌ها می‌توانند نقش مؤثری در برابری جامعه ایفا کنند
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی
موزه‌ها می‌توانند نقش مؤثری در برابری جامعه ایفا کنند
تهران- ایرنا- معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به نقش موثر موزه‌ها در برابری جامعه، گفت: موزه‌ها علاوه بر نمایش آثار، نقشی مهم در انتقال مفاهیم و پیام‌های زندگی بشری در طول قرن‌ها بر عهده‌دارند.
استرداد ۱۷۸۳ شی تاریخی در سال ۹۸/ تعیین تکلیف حریم ابنیه تاریخی
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / میراث فرهنگی / محمدحسن طالبیان / امیر رحمت اللهی
استرداد ۱۷۸۳ شی تاریخی در سال ۹۸/ تعیین تکلیف حریم ابنیه تاریخی
معاون میراث‌فرهنگی کشور از تدوین دستورالعمل عمومی برای حریم آثار ملی خبر داد و گفت: در سال گذشته ۱۷۸۳ شی تاریخی به ایران استرداد شده است.
موزه‌ها در دوران کرونا زنده ماندند
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / محمدحسن طالبیان / میراث فرهنگی / موزه
موزه‌ها در دوران کرونا زنده ماندند
تهران_ ایرنا- معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری گفت: به لطف بازدیدهای مجازی، موزه‌ها در دوران کرونا زنده ماندند.
ابلاغ ضوابط ارتفاعی در محدوده املاک مجاور عرصه بناهای ثبت ملی
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی
ابلاغ ضوابط ارتفاعی در محدوده املاک مجاور عرصه بناهای ثبت ملی
تهران- ایرنا- معاون میراث‌فرهنگی کشور از ابلاغ ضوابط ارتفاعی در محدوده املاک مجاور ثبت‌شده در فهرست آثار ملی کشور، توسط وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خبر داد.
بازگشایی تدریجی هتل ها/تصویب اساسنامه صندوق احیاء
۱۳۹۹/۰۲/۲۶ / قلعه فلک الافلاک / محمدحسن طالبیان / محمدرضا کارگر / اتاق بازرگانی ایران / هادی میرزایی / سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
بازگشایی تدریجی هتل ها/تصویب اساسنامه صندوق احیاء
بازگشایی تدریجی هتل ها، تدوین دستورالعمل بهداشتی برای موزه ها، تصویب اساسنامه صندوق احیاء و آسیب زلزله به کاخ صاحبقرانیه از جمله خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
ترک زلزله در کاخ صاحبقرانیه؛ روشی برای مقاوم‌سازی ابنیه تاریخی در دسترس نیست
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / کاخ نیاوران / موزه هنرهای معاصر / کاخ گلستان / محمدحسن طالبیان / زلزله در استان تهران
ترک زلزله در کاخ صاحبقرانیه؛ روشی برای مقاوم‌سازی ابنیه تاریخی در دسترس نیست
تهران-ایرناپلاس- به گفته مدیرکل موزه‌ها، هنوز تجربه و اطلاعات کافی برای مقاوم‌سازی ابنیه تاریخی که در ساخت آنها از آهن استفاده نشده باشد، وجود ندارد.
آسیب جزئی زلزله به کاخ صاحبقرانیه/ انتقال اشیای فلک‌الافلاک
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / زلزله / محمدحسن طالبیان / میراث فرهنگی
آسیب جزئی زلزله به کاخ صاحبقرانیه/ انتقال اشیای فلک‌الافلاک
محمدحسن طالبیان گفت: در پی زلزله ۱۸ اردیبهشت آسیب جزئی به کاخ صاحبقرانیه نیاوران وارد شده است. اشیای قلعه فلک الافلاک در لرستان نیز به مخازن منتقل خواهد شد.
ترک‌های صاحبقرانیه عمیق‌تر شد/دماوند آرام است
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ / زلزله / محمدحسن طالبیان / موزه / بنای تاریخی / اداره کل میراث فرهنگی تهران
ترک‌های صاحبقرانیه عمیق‌تر شد/دماوند آرام است
معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی می‌گوید: خوشبختانه بناها و موزه‌های استان تهران از زلزله‌ هیچ آسیبی ندیدند، اما سازه‌ی بناها باید به صورت دقیق و مشخص بررسی شوند.
خسارت به قلعه فلک افلاک در پی زلزله اخیر
۱۳۹۹/۰۲/۱۸ / ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی
خسارت به قلعه فلک افلاک در پی زلزله اخیر
تهران - ایرنا- معاون میراث وزارت میراث فرهنگی و گردشگری گفت: بر اساس مشاهدات ابتدایی چند کنگره ضلع غربی قلعه فلک الافلاک دچار آسیب شده است.
مسئولان میراث فرهنگی درگذشت احمد تهرانی‌مقدم را تسلیت گفتند
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / علی ‌اصغر مونسان / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / میراث فرهنگی
مسئولان میراث فرهنگی درگذشت احمد تهرانی‌مقدم را تسلیت گفتند
تهران- ایرنا- وزیر و معاونت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در پیامی، درگذشت احمد تهرانی‌مقدم هفدهمین رئیس‌ موزه ملی ایران و برادر ارشد شهیدان تهرانی‌مقدم را تسلیت گفتند.
بازدید مجازی ۷۰ هزار نفر از مجموعه‌های میراث جهانی
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / ویروس کرونا / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی
بازدید مجازی ۷۰ هزار نفر از مجموعه‌های میراث جهانی
تهران- ایرنا- معاون میراث‌فرهنگی کشور گفت: با اجرای طرح ۱۱ هزار کیلومتر در خانه (سفر به میراث جهانی) از ۸ تا ۱۴ اردیبهشت ۹۹، ۷۰ هزار نفر در فضای مجازی از مجموعه‌های میراث جهانی کشور بازدید کردند؛ این بازدیدها و تورهای مجازی تا ۴ خرداد ادامه خواهد داشت.
آثار توقیفی پیداشده در اتریش باید به ایران مسترد شود
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / میراث فرهنگی / آثار تاریخی / محمدحسن طالبیان
آثار توقیفی پیداشده در اتریش باید به ایران مسترد شود
معاون میراث فرهنگی کشور گفت: اشیای پیدا شده در صندوق امانات اتریش، متعلق به ایران است و اظهارنظر دقیق درباره اصالت آن‌ها به رویت آثار نیاز دارد بنابراین باید به ایران برگردانده شوند.
آغاز  نمایش ۱۱ هزار کیلومتر میراث تاریخی
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / ویروس کرونا / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی
آغاز نمایش ۱۱ هزار کیلومتر میراث تاریخی
تهران - ایرنا- معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری گفت: با پخش زنده برنامه ۱۱هزار کیلومتر در خانه، سفر به میراث جهانی با معرفی ۲۴ اثر جهانی ایران از امروز دوشنبه ۸ اردیبهشت ماه  در درگاه الکترونیکی به نشانی www.tva.tv  در دسترس علاقه‌مندان خواهد بود.
موزه‌ها را از لیست مشاغل پرخطر درمی‌آورند؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / همه_باهم_علیه_کرونا / موزه / محمدحسن طالبیان
موزه‌ها را از لیست مشاغل پرخطر درمی‌آورند؟
معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می‌گوید: ممکن است بتوانیم بررسی کنیم که برخی موزه‌ها را می‌توان زودتر فعال کرد و برخی موزه‌ها را از لیست پر خطر درآورد، اما هنوز همه چیز در ابهام است و باید منتظر نتایج بررسی‌ها باشیم.
دستورالعمل هیات امنایی شدن موزه‌ها در دست تدوین
۱۳۹۹/۰۲/۰۵ / آیین‌نامه‌ هیات امنایی شدن ۲۱ مجموعه ملی موزه‌ای / موزه / محمدحسن طالبیان
دستورالعمل هیات امنایی شدن موزه‌ها در دست تدوین
معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می‌گوید: دستورالعمل‌های اجرایی برای آغاز طرح هیات امنایی شدن ۲۱ مجموعه‌ی ملی کشور توسط وزارتخانه در حال تدوین است و بعد از تایید وزیر میراث فرهنگی، ابلاغ می‌شود و به مرور دیگر موزه‌ها نیز به لیست اضافه می‌شوند.
۱۱هزار کیلومتر مسیر؛ تور مجازی ۲۴ اثر تاریخی ثبت جهانی کشور
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / ویروس کرونا / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی
۱۱هزار کیلومتر مسیر؛ تور مجازی ۲۴ اثر تاریخی ثبت جهانی کشور
تهران - ایرنا- معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از آغاز طرح ۱۱ هزار کیلومتر مسیر به‌منظور بازدید مجازی از ۲۴ اثر ثبت جهانی ایران با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرایی از ماه رمضان خبر داد.
آخرین پیگیرهای مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی برای احیا
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / محمدحسن طالبیان / میراث فرهنگی / آموزش
آخرین پیگیرهای مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی برای احیا
محمدحسن طالبیان روز سه‌شنبه در نشست خبری درباره تعطیلی مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی گفت: از دولت قبلی که مرکز آموزش عالی منحل شد، تاکنون پیگیر این مرکز بوده‌ایم. امیدواریم این‌ مرکز بتواند به شکل دیگری فعالیت کند.
تردید درباره کوه بی‌بی‌شهربانو و پیش‌نویس آیین‌نامه نفایس ملی
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / محمدحسن طالبیان / محمدرضا کارگر / میراث فرهنگی / کاخ سعد آباد / ویروس کرونا
تردید درباره کوه بی‌بی‌شهربانو و پیش‌نویس آیین‌نامه نفایس ملی
معاون میراث فرهنگی به همراه مدیران کل وزارت میراث فرهنگی درباره حفاری ها در کوه بی بی شهربانو و یا انحلال مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی و ریزش کاخ سعدآباد و آیین نامه نفایس ملی توضیح دادند.
تعویق برگزاری اجلاس میراث جهانی یونسکو/پرونده راه‌آهن در نوبت ثبت
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / وزارت ارتباطات / محمدحسن طالبیان / میراث ناملموس
تعویق برگزاری اجلاس میراث جهانی یونسکو/پرونده راه‌آهن در نوبت ثبت
معاون میراث فرهنگی کشور با اعلام اینکه اجلاس میراث فرهنگی یونسکو تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده، گفت: در این‌اجلاس قرار بود پرونده پرخطر میراث صنعتی راه‌آهن مورد بررسی قرار گیرد.
بستر الکترونیکی برای 100 موزه و محوطه تاریخی آماده شد/ بعد از راه‌آهن، اورامانات و کاروانسراها در راه جهانی شدن/ میراث فرهنگی نقشی در پرداخت حق‌الکشف‌ آثار تاریخی ندارد
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / محمدحسن طالبیان
بستر الکترونیکی برای 100 موزه و محوطه تاریخی آماده شد/ بعد از راه‌آهن، اورامانات و کاروانسراها در راه جهانی شدن/ میراث فرهنگی نقشی در پرداخت حق‌الکشف‌ آثار تاریخی ندارد
ایلنا: معاون میراث فرهنگی می‌گوید: اگر اکنون به ما بگویید چه تعداد از دیوارهای بناهای تاریخی کشور رطوبت زده‌اند، می‌توانم بگویم تعداد آنها خیلی زیاد است اما در حال…
مواریث فرهنگی آسیب دیده در انتظار دریافت‌ بودجه
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / محمدحسن طالبیان / میراث فرهنگی / سیل
مواریث فرهنگی آسیب دیده در انتظار دریافت‌ بودجه
محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی‌ روز دوشنبه در حاشیه نشست خبری "روز جهانی محوطه ها و بناهای تاریخی" با اعلام اینکه‌ در تلاش هستیم با شرایط کرونا سازگار شویم‌، از عدم‌ دریافت تخصیص اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانی‌ جهت ترمیم‌ و نگهداری مواریث فرهنگی‌ آسیب دیده از سیل ‌سال گذشته ابراز ‌نگرانی کرد و خواستار تلاش مسولان در دریافت این بودجه شد.
پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی تشخیص نفایس ملی بررسی شد
۱۳۹۹/۰۱/۲۶ / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / میراث فرهنگی
پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی تشخیص نفایس ملی بررسی شد
تهران - ایرنا- مدیرکل دفتر ثبت آثار گفت: پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی نفایس با حضور معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بررسی شد.
اُمیدی برای تخریب‌های حداقلی در خلوتی "کرونا"
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / سربازان فرهنگی کشور / میراث فرهنگی / محمدحسن طالبیان
اُمیدی برای تخریب‌های حداقلی در خلوتی "کرونا"
معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می‌گوید: به جز فعالیت انجمن‌های میراثی، سمن‌ها و رسانه‌ها، مردم نیز در رساندن اطلاعات به میراث فرهنگی نقش زیادی دارند، هر چند در شرایط کنونی پروژه‌های عمرانی دستگاه‌های دولتی تعطیل‌اند و اقداماتِ تخریبِ کنونی حداکثری نیستند.
باری که باران بر دوش میراثِ ایران می‌گذارد
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / باران / شورای هماهنگی سازمانهای غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری / بناهای تاریخی / سیل 98 / محمدحسن طالبیان
باری که باران بر دوش میراثِ ایران می‌گذارد
«کمیته تخصصی میراث فرهنگی» شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث‌فرهنگی به نمایندگی از ۱۱۰ انجمنِ میراثی، با یادآوری خسارت‌های احتمالی به بناهای تاریخی و مساله مرمت نشدن آن‌ها بعد از سیلِ سال گذشته، از معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث خواست، تا مدیران استانی خود را برای رسیدگی به بناهای تاریخی کشور و رفع خطر از بناهای تاریخی قبل از وقوعِ آسیبِ بیشتری به بناهای تاریخی، بسیج کند.
مُسَکِن میراث فرهنگی دردی از آسیب‌های سیل ۹۸ کم نکرد
۱۳۹۹/۰۱/۱۱ / سیل / معاون میراث فرهنگی / وزارتخانه میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری / محمدحسن طالبیان
مُسَکِن میراث فرهنگی دردی از آسیب‌های سیل ۹۸ کم نکرد
معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می‌گوید: این وزارتخانه در حدِ مُسکن، توانسته است از بناهای تاریخی بعد از سیلِ نوروز ۹۸ نگهداری کند. آن‌ها اکنون به مرمت‌های اساسی نیاز دارند، اما هنوز یک ریال هم از مصوبات ستاد بحران از سیلِ نوروز ۹۸ به میراث فرهنگی داده نشده است.
سفرهای نوروزی؛ شاید وقتی دیگر
۱۳۹۸/۱۲/۲۲ / ویروس کرونا / علی ‌اصغر مونسان / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / ولی تیموری / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
سفرهای نوروزی؛ شاید وقتی دیگر
تهران- ایرنا- امسال خبری از سفرهای نوروزی نیست، مسئولان استانی و ملی در روزهای گذشته از مردم خواستند نوروز ۹۹ را در خانه بمانند، وزیر میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری نیز از ایجاد تمهیداتی برای سفرهای نشاط‌انگیز با فروکش‌کردن کرونا خبر داد.
مونسان دستور معاون میراث فرهنگی را لغو کرد
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ / بازدید از موزه‌ها / علی اصغر مونسان / موزه‌های ایران / وزیر میراث فرهنگی
مونسان دستور معاون میراث فرهنگی را لغو کرد
 به گزارش ایسنا، در حالی که ۱۷ اسفندماه محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی کشور - در بخشنامه‌ای ۲۴ بندی به موزه‌های تحت نظر این وزارتخانه در سراسر کشور، تقویم کاری - نوروزی موزه‌ها و اماکن فرهنگی – تاریخی را ابلاغ کرده و فعالیت موزه‌های تحت پوشش این وزارتخانه را از ۲۷ اسفند امسال تا ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ اعلام کرده بود، با انتشار این خبر در ۱۹ اسفند توسط رسانه‌ها، علی‌اصغر مونسان - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی -، این‌بار در اقدامی متفاوت، بخشنامه‌ معاون خود را به نفع موزه‌های کشور لغو کرد.
بخشنامه افزایش ساعت کاری موزه‌ها در نوروز ۹۹ لغو شد
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ / موزه / میراث فرهنگی / محمدحسن طالبیان
بخشنامه افزایش ساعت کاری موزه‌ها در نوروز ۹۹ لغو شد
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در نامه‌ای به معاون میراث‌فرهنگی این وزارتخانه، بخشنامه افزایش ساعت کاری و فعالیت موزه‌ها را در نوروز ۹۹ با توجه به شیوع بیماری کرونا لغو کرد.
گردشگری در شوک کرونا
۱۳۹۸/۱۲/۰۸ / ویروس کرونا / ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری / علی ‌اصغر مونسان / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / آندو تیموریان
گردشگری در شوک کرونا
تهران- ایرنا- این روزها، حال‌وهوای گردشگری دربیشتر کشورهایی که به نوعی با ویروس جدید کرونا درگیرهستند مانند دیگر حوزه ها حسابی کساد شده تا شاید به نوعی بتوانند با شیوع این بیماری واگیر دار مقابله کنند از این رو باید چشم انتظار ماند که این میهمان تاج دار ناخوانده چه زمانی تصمیم ترک کشور را دارد تا به دنبال آن مجدا امنیت سلامت، توسعه و رونق گردشگری را در کشور شاهد باشیم.
تحولی بی‌سابقه در حمایت از مرمت و احیای بافت‌های ارزشمند شهری
۱۳۹۸/۱۲/۰۶
تحولی بی‌سابقه در حمایت از مرمت و احیای بافت‌های ارزشمند شهری
ترانه یلدا- معمار و شهرساز دکتر محمدحسن طالبیان، معاون وزیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، طی دعوتی غیررسمی از تنی چند از معماران طرفدار میراث فرهنگی، پایه‌های حرکتی را بنا گذاشت که اگر واقعا پا بگیرد و عملی شود، می‌توانیم به نجات‌یافتن بخشی از بناها و بافت‌های تاریخی شهرهایمان که هنوز به طرز معجزه‌آسایی باقی مانده است، امیدوار باشیم؛ این حرکت در نوع خود بی‌نظیر است و مستوجب تقدیر و قدردانی؛ زیرا طالبیان از ما خواست تا به‌عنوان شهروندان آگاه دوستدار میراث و ارزش‌های شهری، او را در ثبت و حفاظت …
درخواست وزیر برای کاوش در جیرفت
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / گردهمایی سالانه باستان‌شناسان / موزه ملی ایران / علی اصغر مونسان / محمدحسن طالبیان
درخواست وزیر برای کاوش در جیرفت
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از پژوهشگاه میراث فرهنگی درخواست…
سایت باستان‌شناسی ظرفیت تبدیل به مقاصد گردشگری دارد
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری / علی ‌اصغر مونسان / محمدحسن طالبیان
سایت باستان‌شناسی ظرفیت تبدیل به مقاصد گردشگری دارد
تهران - ایرنا- معاون وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: به همان میزان که به پژوهش و کاوش اهمیت می دهیم باید به حفاظت و مرمت و معرفی نیز اهمیت بدهیم، زیرا سایت های باستان شناسی ظرفیت تبدیل به مقاصد گردشگری را دارند.
معاون وزارت میراث فرهنگی: قوانین حفاظت از آثار تاریخی تدوین شوند
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری / محمدحسن طالبیان / شیراز / میراث فرهنگی / یونسکو / فارس
معاون وزارت میراث فرهنگی: قوانین حفاظت از آثار تاریخی تدوین شوند
شیراز-ایرنا-معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گفت: میراث فرهنگی و باستانی کشور ما پیش‌قراول توسعه پایدار ایران است و به همین جهت بررسی ابعاد حقوقی و تدوین قوانین مورد نیاز حفاظت از آثار تاریخی اجتناب ناپذیر است.
کاشی‌ها پیشمرگ گنبد شدند
۱۳۹۸/۱۱/۱۸ / گنبد مسجد شیخ لطف‌الله / مرمت / علی اصغر مونسان / محمدحسن طالبیان / میدان نقش‌جهان
کاشی‌ها پیشمرگ گنبد شدند
از یک سو وزیر میراث فرهنگی می‌گوید که «اگر ما بتوانیم (گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله) را آب گریز کنیم، بسیار خوب است» و از سوی دیگر معاون میراث فرهنگی وزارتخانه تاکید می‌کند که «شروع کارگاه را نباید قضاوت کرد، برداشت‌های متفاوتی درباره آب‌گریزی روی گنبد وجود دارد.»
ثانیه‌هایی که طولانی‌ترین غار نمکی دنیا را تهدید می‌کند
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / غار نمکدان غرب جزیره قشم / محمدحسن طالبیان
ثانیه‌هایی که طولانی‌ترین غار نمکی دنیا را تهدید می‌کند
معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام…
تهیه پرونده جهانی مقرنس با همکاری اسپانیا
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / محمدجواد ظریف / محمدحسن طالبیان / طالبان / داعش
تهیه پرونده جهانی مقرنس با همکاری اسپانیا
معاون میراث فرهنگی کشور گفت: پرونده ثبت جهانی مقرنس با همکاری کشور اسپانیا تهیه و تدوین می‌شود.
«موزه» محور اصلی توسعه فرهنگی است
۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / محمدحسن طالبیان / ایذه / موزه / میراث فرهنگی خوزستان
«موزه» محور اصلی توسعه فرهنگی است
اهواز- معاون وزیر میراث‌فرهنگی گفت: «موزه‌ها» محرک توسعه فرهنگی هستند و در این جهان هرگاه در هر منطقه‌ای به دنبال توسعه بودند، از موزه‌ها شروع می کردند.
مراسم گرامیداشت ثبت جهانی دوتار در مجموعه نیاوران لغو شد
۱۳۹۸/۱۰/۱۳ / سردار سلیمانی / محمدحسن طالبیان / قاسم سلیمانی
مراسم گرامیداشت ثبت جهانی دوتار در مجموعه نیاوران لغو شد
معاون میراث‌ فرهنگی کشور از لغو برگزاری مراسم گرامیداشت ثبت جهانی مهارت ساختن و نواختن دوتار، که قرار بود روز شنبه ۱۴ دی ۹۸ در نیاوران برگزار شود، خبر داد.
اختصاص اعتبارات برای شهر سوخته در اولویت
۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / شهر سوخته زابل / علی ‌اصغر مونسان / شهر سوخته / محمدحسن طالبیان / میراث فرهنگی
اختصاص اعتبارات برای شهر سوخته در اولویت
تهران- ایرنا- معاون میراث فرهنگی،‌ وزارت میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اهمیت تحقیقات در محوطه تاریخی شهر سوخته گفت: کاوش‌های بیشتر و بررسی در این منطقه برای سیستان و بلوچستان مهم و اختصاص اعتبارات به آن در اولویت‌های وزارتخانه است.
رونمایی از نشان‌دار شدن گردشگری ایران تا نمایان‌شدن استخر هخامنشی
۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / گردشگری / چابهار / علی ‌اصغر مونسان / محمدحسن طالبیان / میراث فرهنگی / کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران / قشم / فارس
رونمایی از نشان‌دار شدن گردشگری ایران تا نمایان‌شدن استخر هخامنشی
تهران - ایرنا - رونمایی از برند گردشگری ایران تا نمایان شدن استخر آبی ذوزنقه‌ای شکل متعلق به دوران هخامنشیان، از جمله مهمترین رویدادهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری طی هفته گذشته است.
آموزش مدیریت بحران به موزه ملی رسید
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / علی ‌اصغر مونسان / محمدحسن طالبیان / میراث فرهنگی / موزه
آموزش مدیریت بحران به موزه ملی رسید
تهران - ایرنا- معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری با اعلام این که آتش‌نشانی برای آموزش به مدیران موزه‌ها اعلام آمادگی کرده، گفت: آموزش‌ها از موزه ملی آغاز و این روند ادامه خواهد داشت.
حمایت سفارت اتریش از کارگاه های پیشگیری بحران در موزه ها
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / محمدحسن طالبیان / کاخ نیاوران / اتریش
حمایت سفارت اتریش از کارگاه های پیشگیری بحران در موزه ها
معاون میراث فرهنگی کشور گفت: سفارت اتریش برای حمایت از کارگاه های پیشگیری از بحران در موزه ها اعلام آمادگی کرده است.
توسعه همکاری‌های ایران و ایتالیا در حوزه میراث فرهنگی
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / ایتالیا / محمدحسن طالبیان / میراث فرهنگی / ایران
توسعه همکاری‌های ایران و ایتالیا در حوزه میراث فرهنگی
محمد حسن طالبیان‌، معاون میراث‌ فرهنگی ، گردشگری و صنایع‌دستی در گفتگو با ایرنا از تقویت و توسعه همکاریهای دو کشور ایتالیا و ایران در حوزه میراث فرهنگی خبر داد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳
دوتار ایرانی ثبت جهانی شد
پرونده مهارت‌های سنتی ساختن و نواختن دوتار در اجلاس کمیته میراث بشری ناملموس یونسکو در فهرست میراث جهانی قرار گرفت.به‌ گزارش مهر، در اجلاس میراث جهانی یونسکو که با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث‌ فرهنگی کشور در بوگوتا پایتخت کلمبیا در حال برگزاری است، پرونده مهارت‌های سنتی ساختن و نواختن دوتار که از سوی ایران ارائه شده بود، با نظر موافق اعضای کمیته، در فهرست یونسکو ثبت جهانی شد. این چهاردهمین پرونده میراث ناملموس ایران است که به ثبت جهانی می‌رسد. محمد‏حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور پس از اعلام موافقت کمیته میراث بشری ناملموس یونسکو با ثبت جهانی دوتار ایرانی بیان کرد: «دوتار ایرانی یکی از مهم‌ترین و کهن‏ترین ابزارهای موسیقی ایرانی است که طی قرن‏ها در گستره پهناوری از ایران نواخته می‏شده …
۱۳۹۸/۰۹/۲۲ / میراث فرهنگی / محمدحسن طالبیان / میراث ناملموس
معرفی پرونده میراث ناملموس «شب یلدا» در سال ۲۰۲۱
معاون وزارت میراث‌فرهنگی گفت: با توجه به ظرفیت‌های ایران در حوزه میراث ناملموس در اجلاس بعدی (سال ۲۰۲۱) پرونده مراسم شب یلدا از سوی جمهوری اسلامی ایران معرفی خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / گردشگری / کلمبیا / علی ‌اصغر مونسان / محمدحسن طالبیان / بودجه / میراث فرهنگی / ایران / یونسکو / ولی تیموری
از جهانی شدن دوتار ایران و بودجه حوزه میراث تا کباب رشتی
تهران - ایرنا- در پس زمینه اخبار مربوط به بودجه سال ۹۹ حوزه میراث و گردشگری، امروز و فرداست که خبر جهانی شدن دوتار ایرانی اعلام شود و در این احوال آمدن اینفلوئنسر مشهور غذا به ایران و علاقه‌اش به کباب رشتی در فضای مجاز حسابی سرو صدا کرده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / کلمبیا / محمدحسن طالبیان / میراث فرهنگی / یونسکو / ایران
بررسی ۴۸ پرونده کشورها در کمیته میراث ناملموس یونسکو
تهران - ایرنا- معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، ‌صنایع دستی و گردشگری، گفت: ۴۸ پرونده از کشورهای مختلف که در اجلاس کمیته میراث بشری ناملموس یونسکو در بوگوتا پایتخت کلمبیا برگزار می‌شود، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / امید ابراهیمی / محمدحسن طالبیان / پروژه‌ی هتل بام کرمان / کرمان / تله کابین / میراث فرهنگی استان کرمان
میراث فرهنگی را تعطیل کنید!
متولی بناهای تاریخی کشور می‌گوید «باید مراقب منظر کوه‌های تاریخی شیوشگان باشیم و ارتفاع مجتمع تجاری در حال ساخت در وسط بافت تاریخی کرمان تا حد مجاز پایین آورده شود»، اما مسوولان شهری کرمان بدون توجه به ضوابط و قواعد میراثی و اعلام رسمی موضع میراث فرهنگی، حرف خودشان را می‌زنند!
۱۳۹۸/۰۹/۰۶
تعیین آثار واجد ارزش تاریخی و فرهنگی
معاون میراث‌فرهنگی کشور از ابلاغ دستورالعمل تعیین آثار واجد ارزش تاریخی و فرهنگی از سوی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خبر داد. محمدحسن طالبیان در گفت‌وگو با خبرنگار میراث آریا گفت: «ابلاغ این دستورالعمل با توجه به تکالیف وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به موجب قانون اساسنامه سازمان وقت میراث‌فرهنگی کشور و قانون حمایت و مرمت بافت‌های تاریخی و فرهنگی انجام شده است.» او افزود: «آثار واجد ارزش تاریخی و فرهنگی، آثاری هستند که از ارزش‌های محلی و منطقه‌ای به‌لحاظ فرهنگی و تاریخی برخوردار هستند و از سوی وزارتخانه معرفی و در فهرست ذی‌ربط آثار ملی قرار می‌گیرند.» طالبیان تصریح کرد: «آثاری که در فرآیند ثبت ملی قرار دارند نیز در زمره آثار واجد ارزش فرهنگی و تاریخی قلمداد می‌شوند.»
۱۳۹۸/۰۹/۰۵
اعتراض کارگران ارگ قدیم بم به عدم دریافت مطالبات/ رئیس پایگاه ارگ بم: طلب مزدی تا اواسط آذر پرداخت می‌شود
موحد گفت: در نتیجه اجتماع صنفی صبح امروز که در مقابل پایگاه میراث ارگ قدیم برپا شد، در تماس تلفنی با محمدحسن طالبیان (معاون میراث فرهنگی)، کارگران از پرداخت حقوق خود تا اواسط آذر ماه مطلع شده و به تجمع خود پایان دادند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۶ / باستان‌شناسی دوره هخامنشی / پژوهشگاه میراث فرهنگی / محمدحسن طالبیان / شهرسوخته / «ایران و ایتالیا 60 سال همکاری در میراث فرهنگی» / موزه ملی ایران
ایتالیایی‌ها در مواقع بحران به ما کمک کرده‌اند
معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان این‌که ایتالیایی‌ها در مواقع بحران به کمک‌مان آمده‌اند، گفت: ما همچنان به منشور ونیز در حوزه مرمت پایبندیم و در حوزه بناها، محوطه‌ها و تزئینات آثار تاریخی، روش مشترک ایران و ایتالیا را اجرایی می‌کنیم؛ روشی که مرمت باید از اصل بنا قابل تشخیص باشد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۲
تفاهم‌نامه چهارجانبه برای احیای بازار تاریخی نطنز امضا شد
تفاهم‌نامه چهارجانبه میان وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، وزارت راه و شهرسازی، شهرداری و شورای شهر نطنز برای همکاری بین بخشی برای مرمت و احیای بازار تاریخی شهر نطنز و سامان‌دهی بافت پیرامون آن سه‌شنبه 21 آبان به امضا رسید. به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، انجام همکاری بین بخشی برای مرمت و احیای بازار تاریخی شهر نطنز و سامان‌دهی بافت پیرامون آن هدف این تفاهم‌نامه ذکر شده است. این تفاهم‌نامه به امضای محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی‌ کشور، سید‌محمد پژمان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، علی پیراینده شهردار نطنز و محمد مرادی رئیس شورای شهر نطنز رسید.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / آذربایجان شرقی / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری / گیلان / زنجان / زلزله / بناهای تاریخی
زلزله آسیبی به بناهای تاریخی وارد نکرده است
تهران - ایرنا- معاون میراث فرهنگیِ وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: زلزله اخیر هیچ آسیبی به بناهای تاریخی وارد نکرده است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / وقف / موزه ملی ایران / محمدحسن طالبیان / سیدمهدی خاموشی
از صندوق وقف پول تا تفاهم‌نامه جهادی برای حفاظت از تاریخِ وقف
نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، هفته وفق را بهانه‌ای برای نمایش چهره‌ی جدیدی از وقف دانست و گفت: با راه‌اندازی موزه‌های وقف در شهرهای مختلف کشور، امیدواریم انجام این کار را به صورت مستمر بتوانیم پیگیری کنیم.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / آتش‌سوزی در بناهای تاریخی / محمدحسن طالبیان / علیرضا انیسی / آتش‌سوزی مسجد جامع ساری / آتش‌سوزی در بازار تبریز / آتش سوزی کاروانسرای ملاحسین بازار کهنه قم / آتش سوزی در میدان حسن آباد
فکری که ۲۴ سال بعد اجرایی شد
در حالی رئیس پژوهشکده بناها و بافت‌های تاریخی - فرهنگی می‌گوید «با وقوع آتش‌سوزی در ساختمان مجلس شورای اسلامی به فکر راه کاهش آسیب‌های ناشی از آتش‌سوزی در بناهای تاریخی افتادیم» که دست‌کم در طول ۱۰ سال گذشته بیش از ۶ بنای تاریخی با آسیب‌های زیادی از آتش سوزی مواجه شده‌اند و سرانجام نخستین نشست تخصصی در این زمینه را برگزار کرده‌اند.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / آتش سوزی / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری / میراث فرهنگی
ضرورت بهسازی سیستم‌های الکتریکی بناهای تاریخی در برابر آتش سوزی
تهران - ایرنا- معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی علت اصلی آتش سوزی در بناهای تاریخی را فرسودگی سیستم های برق رسانی عنوان و تصریح کرد: باید اقدامات اساسی در زمینه بهسازی سیستم های الکتریکی بناهای تاریخی انجام شود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / علی ‌اصغر مونسان / محمدحسن طالبیان / میراث فرهنگی
٤٠ اثر تاریخی و فرهنگی غیرمنقول ثبت ملی شد
تهران - ایرنا- معاون میراث‌فرهنگی کشور از ثبت ملی ۴۰ اثر تاریخی و فرهنگی غیرمنقول در شورای ملی ثبت آثار غیرمنقول تاریخی و فرهنگی واجد ارزش خبر داد و گفت: این آثار مربوط به استان‌های خراسان جنوبی و تهران است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / الواح هخامنشی / محمدحسن طالبیان / شرق شناسی / جبرئیل نوکنده
۶۵۰۰ لوح هخامنشی خوانده شده است
استاد مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو گفت: ۶۵۰۰ تبلت را خوانده‌ایم و از بیش از ۴۰۰۰ مُهر که روی تبلت‌ها وجود داشته، رمزگشایی کرده‌ایم.
۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / محمدحسن طالبیان / محمدرضا کارگر / دانشگاه شیکاگو / موزه ملی ایران / جبرئیل نوکنده / الواح هخامنشی
بقیه الواح هخامنشی را در سه مرحله به ایران برمی گردانیم
رئیس موسسه شرق شناسی شیکاگوگفت:برای برگرداندن الواح به مجوز دولتی نیازداریم که کنترلی روی آن وجود ندارد.امیدواریم در۳مرحله بقیه آثاری که نمی توان گفت به طور دقیق چه تعداد است،برگردانده شوند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۷ / سفر روحانی به نیویورک / بازگشت الواح هخامنشی به ایران / محمدحسن طالبیان
غافلگیری آمریکایی - هخامنشی در راه است؟
هفتمین سفر رییس جمهور ایران به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در حالی پایان یافت، که برخلاف برخی تصورها، قول‌هایی که برای بازگرداندن الواح هخامنشی به ایران مطرح شده بودند، با گذشت چند دهه تاخیر، جامه عمل نپوشیدند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۱ / میدان مشق / محمدحسن طالبیان / وزارتخانه میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری / پیروز حناچی / شهردار تهران / _وزیر امور خارجه
لزوم امضای تفاهم‌نامه سه جانبه برای میدان مشق
معاون میراث فرهنگی کشور می‌گوید: باید تفاهم‌نامه‌ای سه جانبه بین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شهرداری تهران و وزارت امورخارجه برای میدان مشق امضا شود تا بتوانیم مصوبه سال ۱۳۸۲ را اجرائی کنیم.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •