جمعه, ۴ بهمن, ۱۳۹۸ / 24 January, 2020
مکانیسم ماشه
آیا آژانس صنعت هسته ای ایران را کنترل می کند؟
خبرآنلاین / ۱۹ ساعت قبل / سیاسی
آیا آژانس صنعت هسته ای ایران را کنترل می کند؟
حسن بهشتی پور طی گفت و گویی درباره عدم شکایت ایران در قبال رفتار اروپایی ها گفت: راه اندازی ساز و کار برجام به زیان ایران است . براین اساس ، ایران هیچگاه به دنبال این ساز و کار نمی رفت و از اعضای ناقض شکایت نمی‌کرد . اما در این میان، موضوع جالبی مطرح می‌شود و آن، این است که دیگر اعضا معتقدند ایران برجام را نقض کرده دلیل‌شان هم این است که ایران تعهدات را در پنج مرحله کاهش داده است .
  حسن بهشتی پور  مکانیسم ماشه  توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام
اصول کلی مکانیسم ماشه چیست؟
خبرآنلاین / ۱۹ ساعت قبل / بین‌المللی
اصول کلی مکانیسم ماشه چیست؟
کارشناس ارشد مسائل هسته ای به بررسی مکانیزم ماشه (حل اختلاف) که در روزهای اخیر اروپایی ها آن را فعال کرده اند می پردازد.
  حسن بهشتی پور  مکانیسم ماشه  ان پی تی پیمان منع گشترش تسلیحات هسته ای  توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام  اتحادیه اروپایی
ریسک خروج از برجام و تبعات یک توافق
خبرآنلاین / ۲۰ ساعت قبل / بین‌المللی
ریسک خروج از برجام و تبعات یک توافق
در روزهای گذشته شاهد اتفاق دیگری در خصوص توافق هسته ای بودیم که طی آن سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه طی بیانیه ای در بروکسل مکانیسم حل اختلاف در برجام، موسوم به مکانیسم ماشه را فعال کردند.
  داود هرمیداس باوند  اتحادیه اروپایی  ایران و آمریکا  توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام  تعهدات ایران در برجام  مکانیسم ماشه  شورای امنیت سازمان ملل  کمیسیون برجام  تروئیکای اروپایی
چرا مخالفین برجام، ابعاد مهم این توافق را مطرح نمی کنند؟
خبرآنلاین / ۲۹ ساعت قبل / بین‌المللی
چرا مخالفین برجام، ابعاد مهم این توافق را مطرح نمی کنند؟
کارشناس روابط بین الملل به بررسی پیامدهای اقدام تازه اروپا در فعال سازی مکانیسم ماشه و تاثیر آن بر توافق هسته ای می پردازد.
  حسن بهشتی پور  مکانیسم ماشه  توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام  اتحادیه اروپایی  ایران و آمریکا  تعهدات ایران در برجام  کمیسیون برجام  تروئیکای اروپایی
امیرعبداللهیان: موضع اروپا برای فعال ساختن مکانیسم ماشه غیرسازنده است
انتخاب / ۳۱ ساعت قبل / ...
امیرعبداللهیان: موضع اروپا برای فعال ساختن مکانیسم ماشه غیرسازنده است
دستیار ویژه رییس مجلس و مدیرکل بین­ الملل مجلس شورای اسلامی در دیدار با مدیر کل وزارت امور خارجه دانمارک، موضع اروپا برای فعال ساختن مکانیسم ماشه در قبال برجام را غیرسازنده خواند.
امیرعبداللهیان فشار مجلس مبنی برخروج ایران از NPT را گوشزد کرد
مهر / ۳۱ ساعت قبل / سیاسی
امیرعبداللهیان فشار مجلس مبنی برخروج ایران از NPT را گوشزد کرد
دستیار ویژه رئیس مجلس در دیدار مدیرکل وزارت خارجه دانمارک موضع اروپا برای فعال ساختن مکانیسم ماشه را غیرسازنده خواندو فشار مجلس به دولت ووزارت خارجه مبنی برخروج ایران از NPT را گوشزد کرد.
  مجلس  وزارت خارجه  ایران  دانمارک  تروریسم  امیر عبداللهیان
اگر صنعت هسته ای نابود شده، پس چه طور سانتریفیوژ ها پیشرفته  الان کار می کند؟
خبرآنلاین / ۳۷ ساعت قبل / سیاسی
اگر صنعت هسته ای نابود شده، پس چه طور سانتریفیوژ ها پیشرفته الان کار می کند؟
یک کارشناس ارشد مسائل هسته ای به خبرآنلاین گفت: اینکه ما بتوانیم شش قطعنامه‌ای که می‌خواهد هرچه سریع‌تر غنی سازی اورانیوم متوقف شود را کنار بگذاریم و غنی سازی را ادامه دهیم؛ از نظر خیلی از افراد چیز ارزشمندی نیست اما واقعا مهم است . برخی از همین افراد می‌گویند صنعت هسته‌ای را نابود کردید اما کسی به این موضوع توجه نمی‌کند که اگر نابود شده است چه طور امکان دارد سانتریفیوژهای نوع IR6 ،IR9,IR8 و ...را مجدد کنار هم جمع کردیم؟
  حسن بهشتی پور  توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام  تعهدات ایران در برجام  کمیسیون برجام  مکانیسم ماشه  ایالات متحده آمریکا  ایران و آمریکا  اورانیوم  ان پی تی پیمان منع گشترش تسلیحات هسته ای  نیروگاه هسته ای
اسرائیل و آمریکا دنبال عصبانی‌ کردن ایران هستند
ایسنا / ۳۸ ساعت قبل / سیاسی
اسرائیل و آمریکا دنبال عصبانی‌ کردن ایران هستند
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی گفت: غربی‌ها چرا باید با ما بجنگند؟ آن‌ها نزدیک 7 تریلیون دلار در منطقه هزینه کردند و باید برای ایران نیز 10 تریلیون دلار هزینه کنند. غرب دنبال چنین چیزی نیست.
  استانی-سیاسی  برجام  فعال‌سازی مکانیسم ماشه
ظریف: اروپایی‌ها با فروش شرافت‌ خود، اشتهای ترامپ را تندتر کردند
ایرنا / ۳۸ ساعت قبل / سیاسی
ظریف: اروپایی‌ها با فروش شرافت‌ خود، اشتهای ترامپ را تندتر کردند
تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه نسبت به رویکرد کشورهای اروپایی در قبال برجام انتقاد کرد و به آنها برای اعمال حاکمیت خود به‌جای فروش بیشتر شرافت خود به آمریکا توصیه‌هایی را مطرح کرد.
  برجام  اتحادیه اروپا  دونالد ترامپ  ایالات متحده آمریکا  مکانیسم ماشه
واکنش صالحی به فعال شدن مکانیسم ماشه و سقوط هواپیمای اوکراینی
خبرآنلاین / ۴۲ ساعت قبل / سیاسی
واکنش صالحی به فعال شدن مکانیسم ماشه و سقوط هواپیمای اوکراینی
ایرنا نوشت: رییس سازمان انرژی اتمی بیانیه آلمان، فرانسه و انگلیس مبنی بر سازوکار رفع اختلاف در برجام را ناتوانی و بی‌حکمتی اروپائیان در برابر خواسته‌های آمریکا عنوان کرد.
  علی‌اکبر صالحی  مکانیسم ماشه  توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام  تعهدات ایران در برجام  کمیسیون برجام  سقوط هواپیمای اوکراینی
اظهارنظرهایی که پیام‌های خاصی دارد
روزنامه آرمان ملی / ۴۲ ساعت قبل / سیاسی
اظهارنظرهایی که پیام‌های خاصی دارد
اگر مکانیسم ماشه که اکنون روی میز اتحادیه اروپاست، عملی شود و اگر نتواند با ایران به توافق برسد، قطعا مکانیسم ماشه به اجرا گذاشته می‌شود و پرونده ایران از کمیسیون حل مشکلات به شورای امنیت منتقل خواهد شد درحالی که به طور طبیعی این پروسه دو ماه و نیم طول می‌کشد. نشانه‌ها و علائمی وجود دارد که آمریکا بسیار خشنود است که توانسته است به خواسته خود درباره ایران برسد.
دشمنان دنبال وادار کردن کشورمان به گرفتن تصمیم‌های انتحاری هستند
ایسنا / ۲ روز قبل / سیاسی
دشمنان دنبال وادار کردن کشورمان به گرفتن تصمیم‌های انتحاری هستند
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «دشمنان به دنبال وادار کردن کشور ما به گرفتن یکسری تصمیم‌های انتحاری هستند»، گفت: فضای فشار افراطی علیه ایران شکل گرفته که این گذرا و موقتی است لذا نباید در چنین فضایی تصمیمات انتحاری گرفته شود.
  مکانیزم ماشه  فعال‌سازی مکانیسم ماشه  برجام
اروپایی‌ها در خصوص برجام دچار اشتباه استراتژیک شدند
روزنامه تعادل / ۲ روز قبل / اقتصادی
اروپایی‌ها در خصوص برجام دچار اشتباه استراتژیک شدند
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس رفتار اروپایی‌ها در به‌کارگیری فعالسازی مکانیسم ماشه را اشتباهی استراتژیک توصیف کرد و…
  آلمان  انگلیس  ایران  جمهوری اسلامی ایران  کمیسیون امنیت ملی مجلس
تهدید جدی ایران به خروج از پیمان عدم اشاعه تسلیحات هسته ای
اسپوتنیک / ۲ روز قبل / سیاسی
تهدید جدی ایران به خروج از پیمان عدم اشاعه تسلیحات هسته ای
جناب آقای دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی اظهار داشته بودند که در صورت اعمال مکانیسم ماشه از طرف اروپایی ها و بازگرداندن پرونده ایران به شورای امنیت جهت بازگرداندن این تحریم ها بر علیه ایران، این کشور خروج از پیمان NPT یا پیمان عدم اشاعه تسلیحات هسته ای را در برنامه کار خود قرار خواهد داد.
ایران چه گزینه‌هایی برای مقابله با اروپا و آمریکا دارد؟
مشرق / ۲ روز قبل / سیاسی
ایران چه گزینه‌هایی برای مقابله با اروپا و آمریکا دارد؟
با اعلام ظریف موضوع قدری جدی‌تر شده و بسته به اقدام اروپایی‌ها در پیشبرد این مسیر، ممکن است ایران مجبور به اجرای چنین اقدامی شود هرچند تا آن زمان هنوز قدری فاصله داریم.
  برجام  ایران  آلمان  آمریکا  موگرینی  آژانس بین المللی انرژی اتمی  شورای امنیت سازمان ملل  ترامپ  دانشگاه تهران  مکانیسم ماشه
ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را کنار بگذارد
روزنامه فرهیختگان / ۲ روز قبل / سیاسی
ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را کنار بگذارد
حسن بهشتی‌پور، کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به کلیدخوردن مکانیسم ماشه از سوی طرف‌های اروپایی برجام، به «فرهیختگان» گفت: «درصورت قطعی‌شدن اجرای این مکانیسم طبق برجام کمیسیونی متشکل از معاونان وزرای امور خارجه اعضای برجام تشکیل خواهد شد و اعضا بررسی خواهند کرد آیا نقضی صورت گرفته یا خیر.
اولتیماتوم جدی ایران به اروپا و واکنش روسیه
روزنامه ابتکار / ۲ روز قبل / سیاسی
اولتیماتوم جدی ایران به اروپا و واکنش روسیه
در حالی که سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه هفته گذشته مکانیسم حل اختلاف برجام موسوم به ماشه را فعال کردند و مدعی شدند که اقدامات ایران در نقض برجام موجب اتخاذ چنین تصمیمی از سوی آنها شده است؛ محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان روز گذشته به صراحت گفت که اگر اقدامات مخرب اروپا در قبال توافق هسته‌ای ادامه داشته باشد، ایران از NPT خارج خواهد شد.
امکان فعال‌سازی ماشه و سناریو‌های پیش‌روی ایران
روزنامه آرمان ملی / ۲ روز قبل / سیاسی
امکان فعال‌سازی ماشه و سناریو‌های پیش‌روی ایران
اروپایی‌ها به واسطه تهدید ایالات متحده مکانیسم حل اختلاف برجام را فعال کرده‌اند. اکنون این امکان وجود دارد که کشورهای اروپایی به صورت داوطلبانه (که احتمالش بسیار اندک است) یا تحت فشار آمریکا که فرضی محتمل است، مسیر حقوقی مکانیسم حل اختلاف را طی کرده و در نهایت به مکانیسم ماشه متوسل شوند.
غرب با فعال کردن مکانیسم حل اختلاف به دنبال امتیاز گرفتن از ایران است
ایرنا / ۲ روز قبل / سیاسی
غرب با فعال کردن مکانیسم حل اختلاف به دنبال امتیاز گرفتن از ایران است
تهران- ایرنا- کارشناس مسائل بین الملل گفت: غربی‌ها می‌خواهند با طرح موضوع مکانیسم حل اختلاف از ایران امتیاز بگیرند و با تهدید و ارعاب و عملیات روانی کار خود را پیش ببرند.
  سازمان ملل متحد  شورای امنیت سازمان ملل  شورای عالی امنیت ملی  ایالات متحده آمریکا  انرژی هسته ای  مکانیسم ماشه  محمدی  ترامپ
ستاره صبح نوشت:پیامدهای خروج ایران از NPT چیست؟
شفقنا / ۲ روز قبل / ...
ستاره صبح نوشت:پیامدهای خروج ایران از NPT چیست؟
شفقنا – روزنامه ستاره صبح در سرمقاله این روزنامه با عنوان« پیامدهای خروج ایران از NPT چیست؟» به  قلمحسن بهشتی پور، تحلیلگر مسائل بین‌الملل این گونه آورده است: وزیر امور خارجه روز گذشته در جلسه مجلس در ارتباط با فعال شدن مکانیسم ماشه توسط سه کشور اروپایی گفت: «اگر اروپایی‌ها به رفتارهای بلا وجه خود ادامه دهند و یا پرونده […]
  NPT  حسن بهشتی پور  خروج ایران از NPT  روزنامه ستاره صبح
روزنامه اعتماد / ۳ روز قبل / ...
ایران در حال طراحی گام نهایی در صورت فعال‌سازی مکانیسم ماشه است
«در صورتی که اروپایی‌ها به تعهدات خود برگردند ایران هم کاهش تعهدات را متوقف می‌کند اما اگر اروپایی‌ها به رویه خود بر اساس بازی‌های سیاسی ادامه دهند زیرا هیچ محمل قانونی ندارد ما امکانات متعددی داریم. در نامه رییس‌جمهور آمده اگر این موضوع به شورای امنیت ارجاع شود، خروج ایران از NPT مطرح خواهد بود اما پیش از آن برنامه‌های دیگر را می‌توان در دستور کار قرار داد.» این سخنان محمدجواد ظریف، وزیر خارجه تنها دقایقی پس از انتشار آن با بازتاب بسیاری در رسانه‌های بین‌المللی روبه رو شد. این سخنان وزیر خارجه در شرایطی مطرح می‌شود که ایران گام نهایی در مسیر کاهش تعهدات برجامی را برداشته و سه کشور اروپایی حاضر در توافق هسته‌ای با ایران هم مکانیسم …
روزنامه تعادل / ۳ روز قبل / اقتصادی
مکانیسم ماشه و تفهیم شرایط کنونی برای چین و روسیه
مکانیسم ماشه از سوی دولت‌های اروپایی فعال شده است. سوال مهم و عمده در مورد مکانیسم ماشه این است که امکان اعتراض وجود…
  پاکستان  چین  دولت  روسیه  مسکو
شلیک با «مکانیسم ماشه»/ آیا قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل دوباره تصویب می‌شود؟ +فیلم
رویداد 24 / ۳ روز قبل / سیاسی
شلیک با «مکانیسم ماشه»/ آیا قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل دوباره تصویب می‌شود؟ +فیلم
با اجرایی شدن گام پنجم ایران در جهت کاهش تعهدات برجام، سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان با انتشار بیانیه‌ای، مکانیسم حل اختلاف برجام موسوم به «مکانیسم ماشه» که یکی از بندهای سیاسی توافق‌نامه برجام است را فعال کردند.
  فیلم روز  مکانیسم ماشه  مکانیسم ماشه چیست
روزنامه ابتکار / ۳ روز قبل / ...
رمزگشایی از اقدام برجامی اروپا
همزمان با فعال‏شدن مکانیسم حل اختلاف برجام (ماشه) از سوی سه کشور اروپایی و درحالی‏که ایران وارد پنجمین گام هسته‌ای خود شده که متعاقب آن دیگر هیچ محدودیتی را در ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‏شده و تحقیق و توسعه نمی‌پذیرد، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران که روز گذشته برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان به مجلس رفته بود، در گفت‏و‏گویی با خبرگزاری خانه ملت تصریح کرد: اظهارات اروپایی‌ها وجه قانونی ندارد و اگر آنها اقدام دیگری انجام دهند، طبق نامه رئیس‌جمهوری در اردیبهشت ۱۳۹۷، موضوع خروج ایران از NPT مطرح می‌شود.اشاره ظریف در واقع به موضوع فعال شدن مکانیسم ماشه و ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد است که امکان دارد با توجه به حضور ایالات متحده به‏عنوان رئیس دوره‌ای این …
ظریف به خال زد؛ ماجرای رهایی اروپا از تعرفه‌های ترامپ چه بود؟
ایرنا / ۳ روز قبل / سیاسی
ظریف به خال زد؛ ماجرای رهایی اروپا از تعرفه‌های ترامپ چه بود؟
هنگامی‌که سه کشور اروپایی یعنی آلمان، فرانسه و انگلیس اعلام کردند مکانیسم ماشه را فعال کرده‌اند، ظریف اظهار کرد آن‌ها از ترس تعرفه‌های ترامپ این کار را کرده‌اند. او به دلیل درستی اشاره کرده‌است.
  برجام  فرانسه  دونالد ترامپ  خودرو  محمد جواد ظریف  آلمان  اروپا  ترامپ  بریتانیا
همسویی اروپا عامل اصلی یکجانبه گرایی رو به تزاید آمریکا
دیپلماسی ایرانی / ۳ روز قبل / سیاسی
همسویی اروپا عامل اصلی یکجانبه گرایی رو به تزاید آمریکا
رضا رسالت در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می‌نویسد: آنچه مسلم است این است که به کارگیری مکانیسم ماشه نباید به منزله تیر خلاص بر پیکره برجام باشد و اروپا طی دو ماه آینده اراده واقعی خود را برای حفظ و زنده نگه داشتن برجام و پایان دادن بر یکجانبه گرایی آمریکا، بیش از پیش نمایان کند.
  برجام  اتحادیه اروپا  ایالات متحده امریکا  یکجانبه گرایی  سیاست چندجانبه گرایی
احتمال خارج شدن کنترل شرایط از دست اروپا در برجام با بازیگری مخرب واشنگتن و تل‌آویو
دیپلماسی ایرانی / ۳ روز قبل / سیاسی
احتمال خارج شدن کنترل شرایط از دست اروپا در برجام با بازیگری مخرب واشنگتن و تل‌آویو
احمد نقیب زاده در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی ضمن اذعان به این که گام پنجم ایران در کاهش تعهدات برجامی می تواند شائبه گرایش تهران به سمت غنی سازی ۲۰ درصد را پررنگ تر کند، پیرامون هدف و برنامه غایی سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلستان به عنوان اعضای حاضر در برجام از فعال کردن ساز و کار حل اختلافات برجامی بر این باور است که اروپا سعی کرده است با فعال کردن سازوکار اختلافات برجامی از یک سو مانع از آن شود که ایران به سمت برداشتن گام هایی در خصوص غنی‌سازی ۲۰ درصد برود و از آن سو مانع از وخیم تر شدن وضعیت شود، چرا که برجام منافع سیاسی و امنیتی جدی برای اروپایی‌ها در پی داشته است. لذا اروپا سعی دارد در بستر مذاکرات سازوکار حل اختلافات برجامی در نظر گرفته شده است، مدیریت شرایط را در دست بگیرد.
  احمد نقیب زاده  ایران  آمریکا  آلمان  انگلیس  فرانسه  برجام  کاهش تعهدات ایران در برجام  مکانیسم ماشه  ساز و کار حل اختلافات برجامی
قدم‌های تروئیکای اروپایی در فضای ابهام و تردید برداشته شده است/ تهران همچنان در تلاش است تا با دیپلماسی برجام را حفظ کند
ایلنا / ۳ روز قبل / سیاسی
قدم‌های تروئیکای اروپایی در فضای ابهام و تردید برداشته شده است/ تهران همچنان در تلاش است تا با دیپلماسی برجام را حفظ کند
یک کارشناس مسائل اروپا و آمریکا گفت: «مکانیسم حل اختلاف» می‌تواند در نهایت به فعال شدن مکانیسم ماشه بینجامد و این موضوع به هیچ عنوان با آنچه اروپایی‌ها درباره حفظ برجام مطرح می‌کنند همخوانی ندارد و آنها با پیشبرد این اهداف متناقض درصدد فشار بیشتر بر ایران هستند تا در چهارچوب این فشار بتوانند مذاکرات فراگیرتری ورای مسائل هسته‌ای و در اصل آنچه ترامپ می‌خواهد با ایران انجام دهند.
  آمریکا  برجام  مرتضی مکی  مکانیسم ماشه  مکانیسم حل اختلاف
مکی: در مذاکره با اروپایی‌ها باید از موضع قدرت وارد شویم
ایسنا / ۳ روز قبل / سیاسی
مکی: در مذاکره با اروپایی‌ها باید از موضع قدرت وارد شویم
یک کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: در حال حاضر خواسته حداقلی اروپا از ایران لغو پنج گام کاهش تعهدات برجامی است بدون این‌که خودشان به تعهداتشان در چارچوب برجام عمل کنند.
  مرتضی مکی  برجام  فعال‌سازی مکانیسم ماشه  مقاومت علیه آمریکا
نتیجه حمله  به «عین الاسد» بازدارندگی راهبردی  بود
روزنامه ایران / ۴ روز قبل / سیاسی
نتیجه حمله به «عین الاسد» بازدارندگی راهبردی بود
سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در نشستی به بررسی ابعاد و پیامدهای حمله تروریستی امریکا علیه فرمانده سپاه قدس ایران پرداخت. موضوع برجام و اقدام سه کشور اروپایی این توافق برای به جریان انداختن مکانیسم ماشه از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مطرح شد و معاون وزیر خارجه ایران، تأکید کرد که این اقدام در شرایطی که ایران پیشتر این سازوکار را فعال کرده و به پایان رسانده است، قابل بهره‌برداری نیست.
واکنش عراقچی به شایعات درباره سفر امیر قطر | آیا مکانیسم ماشه فعال شده است؟
همشهری‌آنلاین / ۴ روز قبل / سیاسی
واکنش عراقچی به شایعات درباره سفر امیر قطر | آیا مکانیسم ماشه فعال شده است؟
معاون سیاسی وزیر خارجه با بیان اینکه شلیک موشک به پایگاه آمریکا در عراق هیمنه نظامی این کشور را شکست، گفت: آنها سیلی محکمی خوردند و پس از آن یک موازنه راهبردی نظامی و دفاعی بین ایران و آمریکا ایجاد شد.
اروپایی‌ها در حال کمک به ترامپ برای خروج کامل ایران از برجام؛ گام بعدی چیست؟
آفتاب نیوز / ۴ روز قبل / سیاسی
اروپایی‌ها در حال کمک به ترامپ برای خروج کامل ایران از برجام؛ گام بعدی چیست؟
اروپایی‌ها با آغاز مکانیسم ماشه بزدلی خود را نشان دادند/ اروپایی‌ها در فضایی تنفس می‌کنند که هوای آن با اتهامات امریکا علیه ایران پر شده است/ اروپایی‌ها...
  برجام  مکانیسم ماشه  اروپا  تحریم  آمریکا  تحریم های آمریکا علیه ایران  دونالد ترامپ
اسناد رسانه بریتانیایی درباره محسن فخری زاده پدر برنامه‌ هسته‌ای ایران/ مکانیسم ماشه به بهانه ساخت بمب اتم فعال شد؟ +تصاویر
رویداد 24 / ۴ روز قبل / سیاسی
اسناد رسانه بریتانیایی درباره محسن فخری زاده پدر برنامه‌ هسته‌ای ایران/ مکانیسم ماشه به بهانه ساخت بمب اتم فعال شد؟ +تصاویر
دیلی میل انگلیس برای نخستین بار (به ادعای خودشان) اسنادی را علیه برنامه هسته‌ای ایران منتشر کرده و با نام آوردن از محسن فخری زاده مهابادی به عنوان پدر برنامه هسته‌ای ایران مدعی شده ایران به دنبال ساخت بمب اتم است. در روز‌های گذشته کشور‌های اروپایی عضو برجام رسما قاعده مکانیسم ماشه را در برابر ایران فعال کرده‌اند. این وضعیت نشان می‌دهد اروپایی‌ها شیب خروج از برجام را تند‌تر کرده‌اند.
  خروج ایران از برجام  لغو برجام  محسن فخری زاده  مکانیسم ماشه  مکانیسم ماشه چیست
بیانیه نمایندگان درباره برجام، همکاری با آژانس، مکانیسم ماشه  و حضور سفیر انگلیس در تجمعات اخیر
خبرآنلاین / ۴ روز قبل / سیاسی
بیانیه نمایندگان درباره برجام، همکاری با آژانس، مکانیسم ماشه  و حضور سفیر انگلیس در تجمعات اخیر
مهر نوشت: نمایندگان مجلس با صدور بیانیه‌ای تاکید کردند: مجلس در مورد همکاری با آژانس تصمیم خواهد گرفت تا اروپا بداند جمهوری اسلامی در گرفتن تصمیمات قاطع و انقلابی درنگ نخواهد کرد.
  مجلس دهم  توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام  آژانس بین المللی انرژی اتمی  مکانیسم ماشه
وقتی اروپایی‌ها باقی مانده برجام را می‌فروشند/ مکانیسم حل اختلاف برجام باج‌دهی اروپا به ترامپ است؟
الف / ۴ روز قبل / سیاسی
وقتی اروپایی‌ها باقی مانده برجام را می‌فروشند/ مکانیسم حل اختلاف برجام باج‌دهی اروپا به ترامپ است؟
تروئیکای اروپایی در حالی ادعای تلاش برای حفظ توافق هسته‌ای را دارند که اقداماتشان بوی باج دهی به آمریکا می‌دهد.
  آمریکا و اروپا  آمریکا و برجام  اروپا و برجام  برجام  مکانیسم ماشه
آثار اقتصادی فعال شدن مکانیسم ماشه/ تحریم‌های سازمان ملل تاثیری بر اقتصاد ندارد
رویداد 24 / ۴ روز قبل / اقتصادی
آثار اقتصادی فعال شدن مکانیسم ماشه/ تحریم‌های سازمان ملل تاثیری بر اقتصاد ندارد
کارشناس اقتصاد سیاسی با بیان اینکه بازگشت تحریم های سازمان ملل در اقتصاد کشور تاثیری ندارد، گفت: اقدامات اروپا برای فعال سازی مکانیزم ماشه قطعا با هماهنگی آمریکا بوده است.
  مکانیسم ماشه  تحریم های آمریکا علیه ایران  اقتصاد ایران
پس لرزه های فعال شدن مکانیسم ماشه به مجلس رسید/واکنش آقای نماینده به لغو میزبانی ایران در بازی‌های آسیایی/حواشی صحن علنی مجلس
خبرآنلاین / ۴ روز قبل / سیاسی
پس لرزه های فعال شدن مکانیسم ماشه به مجلس رسید/واکنش آقای نماینده به لغو میزبانی ایران در بازی‌های آسیایی/حواشی صحن علنی مجلس
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با حواشی پیرامون فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی اروپایی ها و لغو بازی های آسیایی ایران همراه بود.
  مجلس دهم  مکانیسم ماشه  بازی های آسیایی  محسن کوهکن
رهبران اروپایی‌ چطور پادوی آمریکا شدند؟
ایرنا / ۴ روز قبل / سیاسی
رهبران اروپایی‌ چطور پادوی آمریکا شدند؟
تهران- ایرنا- مقامات اروپایی که داعیه بازیگری موثر و تعیین‌کننده در عرصه بین‌المللی دارند و از تشکیل ارتش واحد اروپایی دم می‌زنند، در عمل نسبت به حفظ برجام به عنوان توافقی که بیش از یک دهه برای دستیابی به آن مذاکره کردند، ناتوان مانده و با یک تشر رئیس‌جمهوری آمریکا عقب نشستند. این وضعیت بیش از پیش «پادویی» اروپا برای آمریکا را که رهبر انقلاب به آن اشاره کردند به اثبات می‌رساند.
  برجام  مقام معظم رهبری  اتحادیه اروپا  ایالات متحده آمریکا  مکانیسم ماشه  گام پنجم کاهش تعهدات هسته‌ای
شورای نگهبان به بهانه مسائل اقتصادی نمایندگان را رد صلاحیت کرده است/ صلاحیت‌ها با دقت بررسی شود
رویداد 24 / ۴ روز قبل / سیاسی
شورای نگهبان به بهانه مسائل اقتصادی نمایندگان را رد صلاحیت کرده است/ صلاحیت‌ها با دقت بررسی شود
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: شورای نگهبان در رد صلاحیت برخی نمایندگان فعلی و نمایندگان ادوار اعلام کرده این رد صلاحیت‌ها عمدتا مربوط به سوءاستفاده‌های اقتصادی بوده که باید بگویم این مطلب درست نیست.
  برجام  مکانیسم ماشه
سناریوهای موجود پس از فعال شدن مکانیسم ماشه کدامند؟
انتخاب / ۴ روز قبل / سیاسی
سناریوهای موجود پس از فعال شدن مکانیسم ماشه کدامند؟
اقدام اروپا در مورد فعل کردن مکانیسم ماشه، در صورت اجرایی شدن تمام مراحلش، موجب بازگشت تحریمهای سازمان ملل علیه ایران می شود. با این حال، دیپلماتهای اروپایی تصور می کنند که هدف از این تصمیم، حفظ توافق هسته ای از طریق مذاکره و گفتگو با ایران است، تا به تعهدات خود در توافق بازگردد. در مقابل، مسئولان ایرانی به شدت از این اقدام اروپا انتقاد می کنند و آن را نشان دهنده تسلیم شدن اروپایی ها و ترس آنها از ایالات متحده می دانند، که پس از ناتوانی از انجام تعهدات خود در جریان برجام، این تصمیم را گرفته اند، تا بر فشارها بیفزایند.
فعال بودن یا نبودن مکانیزم ماشه تفاوتی برای ایران ندارد
ایسنا / ۴ روز قبل / سیاسی
فعال بودن یا نبودن مکانیزم ماشه تفاوتی برای ایران ندارد
یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که در موضوع برجام اروپایی‌ها هیچ کاره بودند، گفت: اکنون هم با قاطعیت می‌گویم که اجرای مکانیزم ماشه تفاوتی برای ما ایجاد نمی‌کند.
  مکانیزم ماشه  فعال‌سازی مکانیسم ماشه  برجام
مکانیسم ماشه چیست؟/ آیا پرونده ایران بار دیگر به شورای امنیت می‌رود؟
رویداد 24 / ۵ روز قبل / سیاسی
مکانیسم ماشه چیست؟/ آیا پرونده ایران بار دیگر به شورای امنیت می‌رود؟
فرجی راد کارشناس و استاد ژئوپولتیک معتقد است که ایران با گفت و گو و مذاکره می‌تواند اروپا را برای اجرایی کردن طرح مکانیسم ماشه منصرف کند.
  عبدالرضا فرجی راد  مکانیسم ماشه  خروج آمریکا از برجام
فعال شدن مکانیسم ماشه شرایط را به کدام سمت و سو می‌برد؟ / تحریم‌های شورای امنیت چه تفاوتی با تحریم‌های فعلی آمریکا دارد؟
انتخاب / ۵ روز قبل / سیاسی
فعال شدن مکانیسم ماشه شرایط را به کدام سمت و سو می‌برد؟ / تحریم‌های شورای امنیت چه تفاوتی با تحریم‌های فعلی آمریکا دارد؟
سفیر سابق ایران در لندن معتقد است: باید توجه داشته باشیم که اگر در داخل قصد داریم مقاومت خود را افزایش دهیم باید فضای داخلی کشور صدای مخالفت نباشد و به صورت واحد از تلاش‌های دستگاه دیپلماسی کشور حمایت شود؛ زیرا آن‌ها تمام تلاش خود را نشان داده‌اند و اکنون نیز تلاش می‌کنند. مذاکره کردن در شرایط کنونی امری پسندیده نیست؛ مذاکره در چارچوب برجام و حقوق متصور شده برای ما ممکن خواهد بود
آلمان تهدیدات آمریکا علیه اروپا برای خروج از برجام را تایید کرد
رویداد 24 / ۵ روز قبل / سیاسی
آلمان تهدیدات آمریکا علیه اروپا برای خروج از برجام را تایید کرد
یک دیپلمات ارشد وزارت خارجه آلمان گزارش اخیر واشنگتن پست مبنی بر اینکه آمریکا برای فعال سازی مکانیسم ماشه در برجام، اروپا را تحت فشار قرار داده است تایید کرد.
  مکانیسم ماشه  برجام
پایان برجام؟
روزنامه آفتاب یزد / ۵ روز قبل / سیاسی
پایان برجام؟
-‬ سه کشور اروپایی در طول سال های اخیر و به ویژه بعد از امضای توافقنامه برجام در نوع رفتارشان با ایران متناقض بودند، چهار سال از برجام می‌گذرد و اکنون مشخص شد که این سه کشور نمی‌توانند خارج از اراده آمریکا تصمیم مستقلی اتخاذ کنند. مکانیسم ماشه یکی از عواملی است که سه کشور اروپایی همواره به دنبال اجرایی کردن آن بودند و اکنون آن را با برداشته شدن گام پنجم ایران در کاهش تعهدات برجامی‌عملی کرده اند.
مکانیزم ماشه هیچ خاصیتی ندارد
ایسنا / ۵ روز قبل / سیاسی
مکانیزم ماشه هیچ خاصیتی ندارد
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که آمریکایی‌ها چه از تحریم گرفته چه استفاده از ظرفیت‌های بین المللی، هر چه در توان داشتند علیه ما به کار بردند، گفت: اکنون فعال سازی مکانیزم ماشه از سوی اروپایی‌ها هم هیچ گونه خاصیتی ندارد.
  مکانیزم ماشه  فعال‌سازی مکانیسم ماشه  برجام
پیشنهاد برجامی عضو هیات رئیسه مجلس به ظریف /در زمان خروج آمریکا از برجام مکانیزم ماشه کجا بود؟
خبرآنلاین / ۵ روز قبل / سیاسی
پیشنهاد برجامی عضو هیات رئیسه مجلس به ظریف /در زمان خروج آمریکا از برجام مکانیزم ماشه کجا بود؟
ایسنا نوشت:یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی بر ضرورت تشکیل نشست فوق‌العاده وزرای عضو برجام برای بررسی رویکرد جدید اروپا در برجام تاکید کرد.
  توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام  مکانیسم ماشه
نشست فوق‌العاده وزرای برجام برای بررسی رویکرد جدید اروپا در برجام تشکیل شود
ایسنا / ۵ روز قبل / سیاسی
نشست فوق‌العاده وزرای برجام برای بررسی رویکرد جدید اروپا در برجام تشکیل شود
یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی بر ضرورت تشکیل نشست فوق‌العاده وزرای عضو برجام برای بررسی رویکرد جدید اروپا در برجام تاکید کرد.
  فعال‌سازی مکانیسم ماشه  مکانیزم ماشه  برجام
مکانیزم ماشه، پایان برجام نیست/ کاری نکنیم اروپایی‌ها در اردوگاه ترامپ قرار بگیرند
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / سیاسی
مکانیزم ماشه، پایان برجام نیست/ کاری نکنیم اروپایی‌ها در اردوگاه ترامپ قرار بگیرند
یک کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اقدام اروپایی‌ها در فعال کردن مکانیزم ماشه در ارتباط با برجام گفت: این مکانیزم روشی مشخص و کوتاه تر برای حل اختلافات برجامی از منظر تکنیکی است و پایان برجام محسوب نمی‌شود.
  نصرت الله تاجیک  ایران و اروپا  روابط ایران و انگلیس  فعال‌سازی مکانیسم ماشه
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / ...
اروپا در دو راهی حفظ یا فروپاشی برجام
محمدرضا ستاریدر شرایطی که توافق هسته‌ای به واسطه خروج آمریکا از برجام، بازگشت تحریم‌های یکجانبه علیه ایران و عدم توان اروپایی‌ها به منظور عمل به تعهداتشان در نامتوازن‌ترین وضعیت خود به سر می‌برد، هفته گذشته سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه با فعال کردن مکانیسم ماشه ابعاد جدیدی به موضوع حفظ و تداوم توافق هسته‌ای اضافه کردند.پیش از آغاز گام پنجم که برنامه هسته‌ای ایران از این پس با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه مواجه نبوده و صرفا بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت، شش دیپلمات اروپایی به خبرگزاری رویترز گفته بودند که قرار است در ماه ژانویه، تروئیکای اروپا (آلمان، انگلیس و فرانسه) مکانیسم ماشه در برجام را فعال کنند. مکانیسم …
مکانیسم ماشه، شوک جدیدی به اقتصاد ایران وارد می‌کند؟
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / اقتصادی
مکانیسم ماشه، شوک جدیدی به اقتصاد ایران وارد می‌کند؟
فعال شدن مکانیسم ماشه می‌تواند مقدمه‌ای برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران باشد، موضوعی که کارشناسان معتقدند هرچند می‌تواند اثرگذار بر اقتصاد کشور باشد، اما برآورد‌های اولیه نشان می‌دهد که شوک بزرگی به اقتصاد وارد نخواهد کرد.
  مکانیسم ماشه  برجام
لاوروف: تلاش برای فعال کردن مکانیسم ماشه یعنی انداختن تقصیرات به گردن ایران
اسپوتنیک / ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / بین‌المللی
لاوروف: تلاش برای فعال کردن مکانیسم ماشه یعنی انداختن تقصیرات به گردن ایران
 سرگئی لاوروف: تلاش کشورهای اروپایی طرف برجام برای فعال کردن مکانسیم حل اختلاف از این حکایت دارد که آنها می خواهند از وضعیت استفاده کنند تا ایران را مقصر جلوه دهند.
هشدار مسکو درباره خطر از بین رفتن برجام پس از بکار افتادن مکانیزم ماشه
اسپوتنیک / ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / بین‌المللی
هشدار مسکو درباره خطر از بین رفتن برجام پس از بکار افتادن مکانیزم ماشه
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد اگر ساز و کار حل اختلاف برجام موسوم به « مکانیسم ماشه » به کار بیفتد، این توافق هسته ای قدرت های بزرگ جهان با ایران از بین خواهد رفت .
فایننشال تایمز: مکانیسم ماشه، قمار اروپا در قبال ایران
الف / ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / بین‌المللی
فایننشال تایمز: مکانیسم ماشه، قمار اروپا در قبال ایران
روزنامه انگلیسی زبان فایننشال تایمز  از اقدام سه کشور اروپایی در آغاز روند موسوم به مکانیسم ماشه در توافق هسته ای ایران، به عنوان قمار بزرگ اروپا یاد کرده است. 
  ایران و اروپا  برجام  کاهش تعهدات ایران در برجام  مکانیسم ماشه
اروپا از بازی‌ مکانیسم حل اختلاف چه می‌خواهد؟
الف / ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / سیاسی
اروپا از بازی‌ مکانیسم حل اختلاف چه می‌خواهد؟
سه کشور اروپایی عضو برجام پروژه جدیدی تحت عنوان «کلید زدن مکانیزم حل اختلاف» برجام را راه‌اندازی کرده‌اند که در باطن هدفی غیر از پایبندی به برجام و عمل به تعهدات از سوی طرف اروپایی را دنبال می‌کند.
  برجام  تروئیکای اروپایی  مکانیسم ماشه
بعید است مکانیسم ماشه تحریم‌های شورای امنیت را بازگرداند
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / سیاسی
بعید است مکانیسم ماشه تحریم‌های شورای امنیت را بازگرداند
یک کارشناس مسایل بین‌الملل درباره حرکت تروئیکای اروپایی به سمت فعال کردن مکانیسم ماشه در برجام گفت: یک سناریو وجود دارد مبنی بر این‌که اروپایی‌ها در این چارچوب در حال افزایش تنش‌ هستند و رفته رفته با آمریکا هم‌پیمان می‌شوند تا علاوه بر تحریم‌های آمریکا که اعمال شده است، تحریم‌های اروپا نیز بازگردد.
  فعال‌سازی مکانیسم ماشه  برجام  شورای امنیت سازمان ملل
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس: فعال‌سازی
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / سیاسی
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس: فعال‌سازی "مکانیزم ماشه" برجام را از بین می‌برد
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه فعال‌سازی مکانیزم ماشه برجام را از بین می‌برد، اظهار داشت: هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای وجود ندارد که این 3 کشور اروپایی‌ بخواهند از مکانیسم ماشه علیه ایران استفاده کنند.
بلد نیستم، بلد هم نخواهم شد!
مشرق / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / سیاسی
بلد نیستم، بلد هم نخواهم شد!
من بلد نیستم قراردادی حقوقی بنویسم که حق مان را بگیرم. این چه مکانیسم حل اختلافی است که فقط ماشه اش برای ما فعال است و ما هیچ قدرت حقوقی برای پیگیری حقوق هسته‌ای مان نداریم.
  روحانی  رئیس جمهور  بلد نیستم
گام برجامی اروپا؛ پشت پرده چه خبر است؟
فرارو / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / سیاسی
گام برجامی اروپا؛ پشت پرده چه خبر است؟
هنوز نمی‌توان با قاطعیت گفت کدام سناریو درست است. اما مواضع آمریکا در دو ماه آینده (ضرب الاجل بازگشت تحریم‌های شورای امنیت در صورت عدم حل اختلافات برجامی) نشان خواهد داد که کدام سناریو درست است. اگر واقعا آمریکا بعد از ترغیب اروپایی‌ها به فعال سازی مکانیسم حل اختلافات، هیچ انعطافی برای تسهیل مذاکرات با ایران نشان ندهد، معلوم خواهد شد که اروپایی‌ها از آمریکا رکب خورده‌اند.
  برجام  مکانیسم حل اختلاف  توافق هسته ای  مکانیسم ماشه  تحریم ها  مذاکرات
ترامپ باقیمانده اقتصاد ایران را هم تحریم کرد
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / سیاسی
ترامپ باقیمانده اقتصاد ایران را هم تحریم کرد
رئیس جمهور آمریکا با صدور دستور اجرایی جدید زیرساخت حقوقی قرار گرفتن تمام اقتصاد ایران در لیست تحریم را فراهم کرده است.
  تحریم های آمریکا علیه ایران  مکانیسم ماشه
قوی‌ترین مکانیسم ایران در برابر مکانیسم ماشه «وحدت و وفاق ملی» است/همین امروز باید از برجام خارج شویم
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اجتماعی
قوی‌ترین مکانیسم ایران در برابر مکانیسم ماشه «وحدت و وفاق ملی» است/همین امروز باید از برجام خارج شویم
فرانسه، انگلیس و آلمان، ساز و کار حل اختلاف توافق هسته‌ای ایران موسوم به «مکانیسم ماشه» را فعال کردند. مکانیسمی که بر اساس آن، اختلاف حل نشده در کمیسیون مشترک برجام که شامل کشور‌های عضو این توافقنامه است، به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع داده خواهد شد. بر اساس توافقاتی که در برجام تنظیم شده است و در صورتی که شورای امنیت نیز ایران را به نقض برجام محکوم کند، تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل که قبل از برجام نیز وجود داشت، بدون طی شدن هرگونه پروسه‌ای علیه ایران اعمال خواهد شد. در همین خصوص، یکی از کارشناسان روابط بین الملل در گفتگو با دیدارنیوز معتقد است ایران همان ابتدا یعنی بعد از خروج ترامپ از برجام، باید از آن خارج می‌شد. محمود محمدی بر این اعتقاد است که هرچند در شرایط خوبی نیستیم، ولی همین امروز …
من بلد نیستم کاری به دنیا نداشته باشم و مشکلات داخل را نگاه کنم/ همه دنیا در موضوع برجام ترامپ را محکوم کردند
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / سیاسی
من بلد نیستم کاری به دنیا نداشته باشم و مشکلات داخل را نگاه کنم/ همه دنیا در موضوع برجام ترامپ را محکوم کردند
رییس جمهوری با بیان این که آمریکایی ها برنامه‌ریزی غلط و اشتباهی را علیه ایران در پیش گرفته اند، گفت: ملت ایران در برابر توطئه‌ها و تحریم‌های آمریکا مستحکم تر و قوی‌تر شده است.
  جنگ ایران و آمریکا  مکانیسم ماشه
پاسخ تند ظریف علیه باج دادن اروپایی‌ها به آمریکا
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / سیاسی
پاسخ تند ظریف علیه باج دادن اروپایی‌ها به آمریکا
وزیر امور خارجه کشورمان خطاب به طرف‌های اروپایی‌ برجام که گفته می‌شود مکانیسم ماشه را در ازای عدم افزایش تعرفه‌های خودرو برای اروپایی‌ها فعال کرده‌اند، تاکید کرد: شما هیچ موقعیت برتر اخلاقی و حقوقی ندارید!
روایت واشنگتن‌پست از فشارهای ترامپ به اروپا برای فعال کردن مکانیسم ماشه
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / بین‌المللی
روایت واشنگتن‌پست از فشارهای ترامپ به اروپا برای فعال کردن مکانیسم ماشه
مهر نوشت: یک رسانه آمریکایی می‌گوید ترامپ شرکای اروپایی برجام را با تهدید به افزایش تعرفه بر خودروهایشان به فعال کردن مکانیسم ماشه علیه ایران وادار کرد.
  انگلیس  آلمان  فرانسه  دونالد ترامپ  مکانیسم ماشه  توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام
ظریف: اتحادیه اروپا باید رفتار خود را در قبال ایران و برجام تصحیح کند
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / سیاسی
ظریف: اتحادیه اروپا باید رفتار خود را در قبال ایران و برجام تصحیح کند
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن برشمردن اشتباهات و بی عملی اروپایی‌ها در قبال تعهدات شان در برجام، اقدام اخیر سه کشور اروپایی و ادعاهای آنها را مردود خواند و خواستار تصحیح رفتار آنان در قبال ایران و برجام شد.
  برجام  تحریم های آمریکا علیه ایران  مکانیسم ماشه
ترامپ اروپا را تهدید کرد، مکانیزم ماشه علیه ایران فعال شد
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / سیاسی
ترامپ اروپا را تهدید کرد، مکانیزم ماشه علیه ایران فعال شد
نشریه واشنگتن پست آمریکا با انتشار گزارشی مدعی شد که چند روز پیش از آنکه کشورهای اروپایی مکانیسم حل و فصل اختلافات را فعال کند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آنها را به افزایش تعرفه خودروها تهدید کرده بود.
راهبرد اروپایی‌ها فشار حداکثری به ایران در چارچوب سیاست‌ خروج از برجام است
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / سیاسی
راهبرد اروپایی‌ها فشار حداکثری به ایران در چارچوب سیاست‌ خروج از برجام است
یک استاد دانشگاه تهران، می‌گوید: از همان ابتدا سیاست اروپایی‌ها در مورد ایران بخشی از سیاست آمریکا البته با ابراز و ادبیات متفاوت بوده است و اکنون آنها همان سیاست را در قالب راهبرد فشار حداکثری در چارچوب سیاست‌ خروج از برجام پیگیری می‌کنند.
  ایراهیم متقی  اتحادیه اروپا و ایران  برجام  فعال‌سازی مکانیسم ماشه
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / ...
نه ارجاع به شورای امنیت، نه مکانیسم ماشه
جلسه هیات دولت روز چهارشنبه برگزار شد. در حالی که یک روز بعد از فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی آلمان، بریتانیا و فرانسه، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در هند مشغول رایزنی‌ و گفت‌وگو بود، محمود واعظی، رییس‌ دفتر رییس‌جمهوری در جمع خبرنگاران در این مورد توضیح داد. به گزارش ایسنا، واعظی گفته است: «با شناختی که از کار و همچنین مواضع اروپایی‌ها دارم، معتقدم که جلسه‌ای تشکیل خواهد شد و ماجرا در همان جا حل و فصل خواهد شد و به هیچ‌وجه موضوع نه به شورای امنیت می‌رود و نه مکانیسم ماشه اجرایی می‌شود.» او همچنین گفت که در این زمینه با اروپایی‌ها اتمام حجت شده و پس از آن بود که گام‌های نهایی در اردیبهشت‌ماه برداشته شد. او تاکید کرد که …
واشنگتن پست: ترامپ اروپا را درباره برجام تهدید کرد
فرارو / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / سیاسی
واشنگتن پست: ترامپ اروپا را درباره برجام تهدید کرد
یک روزنامه آمریکایی ادعا کرده دونالد ترامپ با «تهدیدی شوکه‌کننده» کشور‌های اروپایی را برای فعال‌سازی مکانیسم حل اختلاف در برجام تحت فشار قرار داده است.
  مکانیسم ماشه  برجام  ترامپ  توافق هسته ای  کشورهای اروپایی
راه مقابله با مکانیسم ماشه در گفتگو با محمدجواد لاریجانی: برجام را بخار شده بدانیم + فیلم
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / سیاسی
راه مقابله با مکانیسم ماشه در گفتگو با محمدجواد لاریجانی: برجام را بخار شده بدانیم + فیلم
محمدجواد لاریجانی معتقد است اساساً اروپایی‌ها نباید بتوانند با استفاده از بندهای 36 و 37 برجام مکانیسم ماشه را علیه ایران عملیاتی کنند.
ابراز تاسف چین از فعال‌سازی مکانیسم ماشه در برجام؛ بر این باوریم که این کار به حل مشکلات و کاهش تنش‌ها کمک نخواهد کرد
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / ...
ابراز تاسف چین از فعال‌سازی مکانیسم ماشه در برجام؛ بر این باوریم که این کار به حل مشکلات و کاهش تنش‌ها کمک نخواهد کرد
سخنگوی وزارت امورخارجه چین با ابراز تاسف نسبت به فعال‌سازی مکانیسم حل اختلاف در برجام تاکید کرد: ما بر این باوریم که این کار به حل مشکلات و کاهش تنش‌ها کمک نخواهد کرد.
آیا ایران از مکانیسم ماشه واهمه ندارد؟
اسپوتنیک / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / سیاسی
آیا ایران از مکانیسم ماشه واهمه ندارد؟
دهه ها است که اروپایی ها به العوبه آمریکا در جهان تبدیل شده اند و ایرانی ها در موارد بسیاری شرایط اروپایی ها را تجربه کرده اند، کما اینکه در توافق هسته ای اروپایی ها ثابت کردند که مانند عروسک های خیمه شب بازی آمریکا هستند و به هیچ وجه از خود اراده ای ندارند.
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / سیاسی
لودریان: به‌دنبال دستیابی به راه حل دیپلماتیک با ایران هستیم
وزیر خارجه فرانسه پس از فعال کردن مکانیسم ماشه توسط تروئیکای اروپائی گفت: به‌دنبال دستیابی به راه حل دیپلماتیک با ایران هستیم.
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / سیاسی
ابراز تاسف چین از فعال‌سازی مکانیسم ماشه در برجام
سخنگوی وزارت امورخارجه چین با ابراز تاسف نسبت به فعال‌سازی مکانیسم حل اختلاف در برجام تاکید کرد: ما بر این باوریم که این کار به حل مشکلات و کاهش تنش‌ها کمک نخواهد کرد.