دوشنبه, ۳۰ دی, ۱۳۹۸ / 20 January, 2020
نصب فیلتر دوده
ضرورت نصب فیلتر دوده بر خودروهای دیزلی / کاهش تعداد روزهای سالم نسبت به سال گذشته
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / بهداشت و سلامت
ضرورت نصب فیلتر دوده بر خودروهای دیزلی / کاهش تعداد روزهای سالم نسبت به سال گذشته
معاون بهداشت بر ضرورت نصب فیلترهای کاهنده آلودگی هوا بر روی خودروهای دیزلی و وسائط نقلیه عمومی همچون اتوبوس‌ها و کامیون‌ها تاکید کرد.
  آلودگی هوا  سلامت  نصب فیلتر دوده  خودروی دیزلی  وزارت بهداشت
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / ...
تاکسیرانی میزان مصرف بنزین تاکسی‌ها را احصاء کند
رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر تهران توضیحاتی را در خصوص نصب فیلتر دوده بر روی اتوبوس‌های شهری ارائه کرد.
14 دستگاه مسؤول «هوای پاک» چه وظایفی دارند
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / اجتماعی
14 دستگاه مسؤول «هوای پاک» چه وظایفی دارند
چهارده دستگاه موظف به اجرای برنامه‌های قانون هوای پاک شده‌اند، اما بسیاری از این موارد همچون نصب فیلتر دوده یا نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی به بهانه‌ تحریم‌ها و یا کمبود بودجه به فراموشی سپرده شده‌است.
دودی که بی‌فیلتر به چشم مردم می‌رود
تابناک / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / فیلم
دودی که بی‌فیلتر به چشم مردم می‌رود
آبان امسال، تهران مانند سال‌های قبل موجی از آلودگی هوا را پشت سر گذاشت؛ موجی که با فرارسیدن آذر، همچنان ادامه دارد. یکی از راه‌های کاهش آلاینده‌های هوا، اجرای قانون «نصب فیلتر جاذب دوده روی خودروهای دیزلی» است که نیمه‌کاره اجرا شد. استفاده از این فیلترها به دلایلی همچون تحریم، گرانی و ناکارآمدی تاکنون به تأخیر افتاده است. این ادعاها چقدر صحت دارد و نصب فیلتر دوده چه تأثیری بر کاهش آلودگی هوا خواهد داشت؟
مسکوت ماندن پنج ساله مصوبه فیلتر دوده ماشین‌های سنگین / بازیگران اصلی در مواقع لزوم خود را پنهان می کنند
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / ...
مسکوت ماندن پنج ساله مصوبه فیلتر دوده ماشین‌های سنگین / بازیگران اصلی در مواقع لزوم خود را پنهان می کنند
یک متخصص حوزه آلودگی هوا ضمن اشاره به اینکه شهرداری تنها ارگانی نیست که مسئولیت کنترل آلودگی هوا را برعهده دارد، گفت: سال ٩٣ مصوبه نصب فیلتر دوده روی ماشین های سنگین ابلاغ شد اما تا به امروز این مصوبه بین دولت و خودروسازان مسکوت مانده است.
۲۰ اتوبوس در تهران به فیلتر جذب دوده نسل جدید مجهز شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / اجتماعی
۲۰ اتوبوس در تهران به فیلتر جذب دوده نسل جدید مجهز شد
تهران- ایرنا- معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه فیلتر جذب دوده نسل جدید بر روی ۲۰ اتوبوس دوکابین شرکت واحد اتوبوسرانی پایتخت نصب شد، گفت: در مرحله نخست قرار است ۵۰ اتوبوس به این فیلتر مجهز شوند.
  معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران  محیط زیست  شهرداری تهران  محسن پورسیدآقایی  شرکت واحد اتوبوسرانی تهران  نصب فیلتر دوده
نصب فیلتر دوده بر روی ۸۰۰ اتوبوس بی.آر.تی در صورت تامین اعتبار
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / اجتماعی
نصب فیلتر دوده بر روی ۸۰۰ اتوبوس بی.آر.تی در صورت تامین اعتبار
مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران از نصب فیلتر دوده بر روی ۸۰۰ اتوبوس بی.آر. تی تا پایان سال در صورت تامین اعتبار خبر داد.
  اتوبوس بی‌ آر تی  شهرداری تهران
موتورسیکلت‌های فرسوده؛ بلای جان شهرها
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۸/۲۹ / ...
موتورسیکلت‌های فرسوده؛ بلای جان شهرها
چند روزي است براساس مصوبه كميته هماهنگي سران قوا قيمت بنزين در ايران اصلاح شده است؛ اصلاحي كه البته شكل اجراي آن با انتقادهاي برخي كارشناسان اقتصادي همراه بوده است. اصلاح قيمت‌ حامل‌هاي انرژي يكي از سياست‌هايي است كه در كشورهاي مختلف با هدف اصلاح سياست‌گذاري عمومي در عرصه‌هاي مختلف همچون بهبود حمل‌ونقل عمومي و در نتيجه بهبود وضعيت محيط زيست انجام مي‌‌شود. اكنون هم فعالان و کارشناسان محیط‌ زیست معتقدند باید بخشي از درآمد حاصل از قیمت سوخت برای توسعه حمل‌ونقل عمومی، اسقاط موتورسیکلت‌ها و خودروهای فرسوده و نصب فیلتر دوده روی اتوبوس‌های کارکرده درحال تردد خرج شود. در غیر این‌صورت اصلاح قیمت بنزین در کاهش آلودگی هوا موثر نخواهد بود. همزمان با اصلاح قیمت بنزین، عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست …
درخواست خودروسازان برای حذف فیلتردوده به کجا رسید؟
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۵ / اجتماعی
درخواست خودروسازان برای حذف فیلتردوده به کجا رسید؟
رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این سازمان پس از جمع‌بندی‌های نهایی مجدد تاکید کرد که با حذف فیلتر دوده روی خودروهای دیزلی مخالف است و در جلسه‌ای ایران خودرو دیزل و سایر همکاران را توجیه کردیم که حتما «فیلتر جاذب دوده» را در خودروهای سنگین نصب کنند.
  قانون هوای پاک  مصوبه فیلتر دوده  خودروی دیزلی  ایران خودرو دیزل
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۸/۰۶ / اقتصادی
تولید سواری دیزل را ممنوع نکنید
درحالی‌که سازمان حفاظت محیط‌زیست به‌دنبال ممنوع کردن تولید سواری دیزل از طریق هیات وزیران است، رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم این سازمان می‌گوید وزارت صنعت از ما خواسته است که به جای ممنوع کردن تولید سواری‌های دیزل، مصوبات قبلی در این زمینه را لغو کنیم. محمد مهدی میرزایی قمی با بیان اینکه آخرین مصوبه مربوط به تولید سواری دیزل به سال 94 برمی‌گردد و هیات وزیران تولید آن را مشروط به نصب فیلتر دوده کرده است، اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط‌زیست با توجه به درخواست شرکت ایران خودرو مبنی بر تولید سواری دیزل بررسی‌هایی انجام داد و به این نتیجه رسید که در حال حاضر دنیا به سمت توقف تولید سواری دیزل رفته است.
هزینه فایده نصب فیلتر دوده در خودروهای سنگین
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / اقتصادی
هزینه فایده نصب فیلتر دوده در خودروهای سنگین
درخواست یکی از شرکت‌های تجاری‌ساز برای معافیت نصب فیلتر دوده روی تولیدات آن شرکت تا زمان رفع تحریم‌ها، هنوز با انتقاداتی همراه است. این درخواست در شرایطی با واکنش بسیاری از فعالان زیست‌محیطی مواجه شد که خودروسازان نیز برای درستی ادعای خود در بی‌فایده بودن نصب فیلتر، دلایل متعددی ارائه کردند. از جمله هزینه گزاف نصب فیلتر دوده آن هم در شرایط تحریم، بی‌کیفیت بودن گازوئیل مصرفی و در نهایت لزوم استفاده از فیلتر دوده در موتورهایی که به لحاظ ساختاری اصلاح و بهبود یافته هستند.
اقتصاد | اقتصاد قهوه‌ای/ کلانتری: ایجاد دانشگاه‌های سبز اقدام بسیار خوبی بود 
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / اقتصادی
اقتصاد | اقتصاد قهوه‌ای/ کلانتری: ایجاد دانشگاه‌های سبز اقدام بسیار خوبی بود 
شفقنا اقتصادی - رئیس سازمان محیط زیست اظهار داشت: اقتصاد قهوه‌ای به معنای تولدی به هر قیمتی است. مدیران خودرویی بهترین فارغ التحصیلان دانشگاه‌های کشور هستند می‌گویند فیلتر نصب نکنیم و مردم با دوده زندگی کنند چرا که قیمت فیلتر بسیار بالاست و ب…
برخی از تولیدکنندگان حداکثر سوء استفاده را از دستورات رهبری دارند/ در ایران به دنبال اقتصاد قهوه‌ای هستیم
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / اقتصادی
برخی از تولیدکنندگان حداکثر سوء استفاده را از دستورات رهبری دارند/ در ایران به دنبال اقتصاد قهوه‌ای هستیم
رئیس سازمان محیط زیست اظهار داشت: اقتصاد قهوه‌ای به معنای تولدی به هر قیمتی است. مدیران خودرویی بهترین فارغ التحصیلان دانشگاه‌های کشور هستند می‌گویند فیلتر نصب نکنیم و مردم با دوده زندگی کنند چرا که قیمت فیلتر بسیار بالاست و باید هزینه‌ای را متحمل شوند بنابراین این تفکر مدیران باید تغییر کند.
حذف فیلتر دوده به شماره افتادن نفس شهرها
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / اجتماعی
حذف فیلتر دوده به شماره افتادن نفس شهرها
سید محمد فخار: در روزی که معاون اول رئیس‌جمهور آب پاکی را روی دست خودروسازان ریخت و آنها را مجاب به استفاده از فیلتر دوده برای کاهش آلودگی دیزلی‌ها کرد، یک مسئول شهری، الزام نصب این فیلترها را کار دلالان دانست.
باید‌های نصب فیلتردوده
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸-۰۷-۰۹ / اجتماعی
باید‌های نصب فیلتردوده
گازوئیل‌ها استاندارد نیست، فیلتر دوده گران است. این جمع‌بندی ادعای مدیرعامل شرکت ایران خودرو دیزل است که به‌تازگی توانسته موافقت معاون اول رئیس‌جمهور را برای تولید و عرضه یک مدل کامیون، البته بدون نصب فیلتر دوده دریافت کند.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / اقتصادی
اصل بر استفاده از فیلتر دوده است
معاون اول رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه اصل بر استفاده از فیلتر دوده در خودروهای دیزلی است، از رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست خواست تا در جلسه‌ای با حضور مسوولان ذی‌ربط این موضوع را مورد بررسی قرار دهند. اسحاق جهانگیری در پاسخ به نامه عیسی کلانتری معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست درخصوص درخواست شرکت ایران‌خودرو دیزل مبنی بر حذف الزام نصب فیلتر جذب ذرات معلق(DPF) در خودروهای دیزلی به دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها، تصریح کرد: اصل بر استفاده از فیلتر دوده است، ولی نسبت به محدودیت‌های ناشی از تحریم هم نباید بی‌تفاوت بود. وی خطاب به رئیس سازمان محیط‌زیست گفته که «در نامه اینجانب هم تاکید بر بررسی بوده است، لطفا جلسه‌ای با حضور مسوولان ذی‌ربط بگذارید، مطالب آنها را بشنوید و نتیجه را …
نفوذ  دلالان به شهرداری برای نصب فیلتر دوده
فارس / ۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / اجتماعی
نفوذ دلالان به شهرداری برای نصب فیلتر دوده
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: مدتی پیش برخی دلالان به شهرداری نفوذ کرده و اصرار داشتند فیلترهای دوده در اتوبوس‌ها نصب‌ شود.
فیلتر دوده را هوا کردند، مراقب اسقاط باشیم
مهر / ۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / اجتماعی
فیلتر دوده را هوا کردند، مراقب اسقاط باشیم
فعالان محیط زیست می‌گویند با توجه به اثرگذاری دوچندان اسقاط ناوگان فرسوده نسبت به نصب فیلتر دوده در کاهش آلودگی هوا، چرا هیچ واکنشی نسبت به طرح درحال تصویب «ساماندهی صنعت خودرو» نمی‌شود.
  محمد کاظمی  اسحاق جهانگیری  آلودگی هوا  اسقاط خودرو  سازمان محیط زیست