یکشنبه, ۹ آذر, ۱۳۹۹ / 29 November, 2020
هنری کیسینجر
سی ان ان: ترامپ اعضای یک کمیته مشورتی پنتاگون را اخراج کرد / کیسینجر کنار گذاشته شد
۲ روز قبل / دونالد ترامپ / پنتاگون
سی ان ان: ترامپ اعضای یک کمیته مشورتی پنتاگون را اخراج کرد / کیسینجر کنار گذاشته شد
سه مقام پنتاگون گفته‌اند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا چندین نفر از اعضای بلندپایه «شورای سیاست دفاعی» را برکنار کرده است. شبکه خبری سی‌ان‌ان با گزارش این خبر افزود این اقدام در ادامه پاکسازی وزارت دفاع آمریکا از کارشناسان سیاست خارجی و شخصیت‌های امنیتی صورت گرفته است. سی‌ان ان نوشته از جمله اعضایی که دولت ترامپ ناگهان آن‌ها را از این شورا برکنار کرده «مادلین آلبرایت» و «هنری کیسینجر»، وزیران خارجه اسبق آمریکا بوده‌اند.
هنری کیسینجر اخراج شد
۲ روز قبل / ترامپ / هنری کیسینجر
هنری کیسینجر اخراج شد
اقتصاد نیوز : دولت آمریکا اعضای کمیته‌ای را که به وزیر دفاع آمریکا در زمینه‌های سیاست خارجی و مسائل امنیتی مشاوره می‌دادند اخراج کرده است.
بایدن باید روابط میان واشنگتن-پکن را بهبود بخشد
۵ روز قبل / جو بایدن / آمریکا و چین / هنری کیسینجر
بایدن باید روابط میان واشنگتن-پکن را بهبود بخشد
ایلنا: وزیر خارجه پیشین آمریکا در دهه ۷۰ میلادی گفت که واشنگتن و پکن «به‌شکلی فزاینده به سوی درگیری» پیش می‌روند.
هشدار کیسینجر به بایدن درباره فاجعه آمریکا -چین در ابعاد جنگ جهانی اول
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / جو بایدن / هنری کیسینجر / دونالد ترامپ
هشدار کیسینجر به بایدن درباره فاجعه آمریکا -چین در ابعاد جنگ جهانی اول
هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا گفت،…
دو چالش مهم بایدن برای اداره آمریکا
۱۳۹۹/۰۸/۲۲ / خاک / خاورمیانه / رئیس جمهور / مشکلات / مغز
دو چالش مهم بایدن برای اداره آمریکا
اقتصاد نیوز : هنری کیسینجر معتقد است: مهم‌ترین مشکلات کنونی ایالات‌متحده، نارضایتی‌های موجود در خاک این کشور است و از این جهت دو چالش مهم برای رئیس‌جمهور آتی وجود دارد.
از ابن خلدون چه آموختم؟
۱۳۹۹/۰۸/۰۶ / ابن خلدون / هنری کیسینجر / نعمت الله مظفرپور / دیپلماسی / سیاست خاورمیانه / ایالات متحده امریکا / ایران و امریکا / ایران و خاورمیانه
از ابن خلدون چه آموختم؟
نعمت اله مظفرپور، پژوهشگر ارتباط اندیشه سیاسی و دیپلماسی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: فهم و اقدام دیپلماتیک نیازمند لحاظ اهداف بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت تحولات سیاسی و رفتارهای رقیبان است. در یک معنا سیاستمداران و دیپلماتها باید مانند عقاب باشند. هم ساحت کلان را ببینند و هم ساحت خرد ، جزئی و عینی(Factual) یعنی مولفه های کوتاه مدت را و هم منطق ارتباطی ایندو ساحت را.
گزارش| تایوان؛ نقطه تلاقی جنگ جهانی آمریکا و چین؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۳
گزارش| تایوان؛ نقطه تلاقی جنگ جهانی آمریکا و چین؟
احتمال تقابل نظامی بین آمریکا و چین پس از هشدار هنری کیسینجر، سیاستمدار و تئوریسن آمریکایی، توجه برخی کارشناسان را به تنش میان دو کشور در منطقه جنوب شرق آسیا و بخصوص جزیره تایوان جلب کرده است.
هشدار کیسینجر نسبت به نشانه‌های وقوع یک جنگ جهانی
۱۳۹۹/۰۷/۱۸ / جنگ جهانی / آمریکا و چین / هنری کیسینجر
هشدار کیسینجر نسبت به نشانه‌های وقوع یک جنگ جهانی
ایلنا: وزیر خارجه پیشین آمریکا گفت که ایالات متحده و چین باید حدی را برای مقابله تعیین کنند.
تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او
«دیپلماسی» بهترین چیزی است که هنری کیسینجر شاهکار تاریخی خود را در آن نوشته است. این اثر کتابی است عمیق که از پس یک محقق برمی‌آید و مبنایی به‌دست می‌دهد که تنها با غوطه‌وری در امور عمومی حاصل می‌شود. این کتاب خواننده را با خود از «ریشیلیو» تا «گورباچف» با جزئیات روشن و ارزیابی داهیانه همراه می‌سازد، با تلاشی خستگی‌ناپذیر در زمان عقب و جلو می‌رود تا توازی‌هایی میان اعصار متفاوت ایجاد کند و نشان دهد که چگونه «گذشته» چندان متفاوت از «حال» نیست. این کتاب به شکل موفقیت‌آمیزی هم تاریخی‌تحلیلی است و هم تاریخی‌روایی و به‌مثابه نقطه عطفی در تلاش‌های کیسینجر در انتقال مفاهیم و درس‌های رئالیسم به عموم آمریکایی‌ها تلقی می‌شود.
آیا ایالات متحده و چین به سوی قله جنگ سرد می روند؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / چین / ایالات متحده امریکا / امریکا و چین / جنگ سرد
آیا ایالات متحده و چین به سوی قله جنگ سرد می روند؟
شهره پولاب در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: "ما در کوهپایه های جنگ سرد قرار داریم"؛ این سخنان هنری کیسینجر وزیر امور خارجه اسبق ایالات متحده هنگام مصاحبه با او در مجمع جدید اقتصادی بلومبرگ در نوامبر سال گذشته در پکن بود. وی ادامه‌دار شدن تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا را موجب افزایش زمینه‌های وقوع جنگ نظامی بین دو کشور دانسته و عنوان داشته است که روابط بین این دو کشور به دلیل جدی بودن مشکلات بسیار تیره و تار خواهد شد، به گونه‌ای که به محض اینکه مذاکرات تجاری به بن‌بست واقعی برسد، درگیری نظامی دور از ذهن نخواهد بود.
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
سیاست خارجی در همه جای دنیا از داخل کشور شروع می‌شود
  [ریچارد هاس- رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ] مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه سخنرانی تندی خطاب به چین ایراد کرد. مشکل اینجا نیست که این دیپلمات عالی‌رتبه قاطعانه غیردیپلماتیک عمل می‌کند. مشکل ارایه اطلاعات نادرست از تاریخ و توانایی نداشتن پمپئو در پیشنهاد راهی منجسم و عملی برای مدیریت رابطه‌ای است که بیش از هر رابطه دیگری دوره و زمانه امروز را توصیف می‌کند. پمپئو در سخنرانی خود از آمریکایی‌ها پرسید که دستاورد پنجاه‌ساله «تعامل کورکورانه» با چین چقدر بوده است و پاسخ داد که خیلی کم یا هیچی. او در عوض مغلطه می‌کند که سیاست ایالات‌متحده شکست خورده است، چون چین به دموکراسی تبدیل نشد، درحالی‌که هدف سیاست ریچارد نیکسون و …
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
شمایل
اوریانا فالاچی در سایگون (پایتخت ویتنام جنوبی) - بحبوحه جنگ ویتنام، ‌سال 1972 میلادی نودویک‌سال پیش در چنین روزی، برابر بیست‌ونهم ژوئن 1929 میلادی، اوریانا فالاچی، روزنامه‌نگار شهیر ایتالیایی در شهر فلورانس به دنیا آمد. عمده اشتهار فالاچی به خاطر مجموعه مصاحبه‌های مفصل و مشهورش  با رهبران سرشناسی همچون شاه مخلوع ایران، یاسر عرفات، ذوالفقار علی بوتو، ایندیرا گاندی، ملک حسین، معمر قذافی، جرج حبش و هنری کیسینجر است. این گفت‌و‌گوها در کتابی با عنوان «مصاحبه با تاریخ» در‌ سال1974 به چاپ رسید و تنوع این اشخاص به علاوه سبک و جسارت مصاحبه‌گری، شهرتی فوق‌العاده برای فالاچی به ارمغان آورد. فالاچی یکی از نخستین خبرنگارانی بود که بعد از …
الاهرام : کرونا رویاهای سیاسی ترامپ را تهدید می کند
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / هنری کیسینجر / ویروس کرونا / ترامپ / سازمان جهانی بهداشت / هراس جهانی از ویروس کرونا
الاهرام : کرونا رویاهای سیاسی ترامپ را تهدید می کند
تهران- ایرنا-" محمد السعید ادریس" تحلیلگر روزنامه الاهرام مصر در گزارشی با اشاره به عملکرد نادرست دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در مواجهه با ویروس "کرونا" و تهدید رویاهای سیاسی وی نوشت که رییس جمهوری امریکا در مواجهه با کرونا در وضعیت فرار ناممکن قرار گرفته است.
نظم پساکرونایی به روایت چامسکی، فوکویاما، کیسینجر و باتلر؛ از تهدید اتمی تا دلقک‌هایی چون ترامپ
۱۳۹۹/۰۱/۲۲ / جودیت باتلر / نوام چامسکی / هنری کیسینجر / فرانسیس فوکویاما / ویروس کرونا / ایالات متحده آمریکا / دونالد ترامپ / نظم پساکرونا
نظم پساکرونایی به روایت چامسکی، فوکویاما، کیسینجر و باتلر؛ از تهدید اتمی تا دلقک‌هایی چون ترامپ
متفکران مشرب‌های مختلف فکری شاخه‌های مختلفی را برای نظم پساکرونایی متصور هستند که از موضوعاتی چون رابطه متقابل دولت - ملت تا جنگ اتمی متغیر است.
واکنش محسن رضایی به تحلیل چامسکی و کسینجر درباره پساکرونا
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / محسن رضایی / چامسکی / نوام چامسکی / هنری کیسینجر / ویروس کرونا
واکنش محسن رضایی به تحلیل چامسکی و کسینجر درباره پساکرونا
محسن رضایی در پاسخ به پرسشی درباره تحلیل چامسکی و کیسینجر پیرامون جهان پساکرونا گفت: در موضوع کرونا، چامسکی هم در تحلیل و هم در ارایه راهکار شجاعانه‌تر از کیسینجر عمل کرده، هرچند انتظار می‌رفت که مسائل کلیدی همچون تنهایی بشر و بی عدالتی زیستی را نیز مطرح کند.
پیش‌بینی کیسینجر از جهان پساکرونا
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / ویروس کرونا / هنری کیسینجر
پیش‌بینی کیسینجر از جهان پساکرونا
وزیر خارجه پیشین آمریکا ضمن تأکید بر نیاز واشنگتن به همکاری با دیگر کشورهای جهان برای شکست ویروس کرونا هشدار داد که در صورت عدم اقدام مناسب، احتمالاً اقتصاد جهان برای چندین نسل با بحران روبرو خواهد شد.
سه سناریو برای آینده کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / بحران کرونا / هنری کیسینجر / نظم جهانی / تبعات کرونا / اصلاحات
سه سناریو برای آینده کرونا
این سناریو تبعات فاجعه بار کمتری برای نظام اقتصادی و مالی جهانی خواهد داشت، چون به انجام اصلاحات ضروری منجر خواهد شد. اصلاحاتی که بدون غیبت کشور‌های در حال توسعه انجام خواهد شد. امری که امکان در نظر گرفتن منافع این کشور‌ها یا حداقل عدم تحمیل ظلم آشکار به آن‌ها را فراهم خواهد کرد.
هنری کیسینجر: شکست دولت‌ها از کرونا جهان را به آتش می‌کشد
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / نظم جهانی / کرونا / ویروس کرونا / انزوای اجتماعی / شکوفایی ملت ها / کووید-19 / هنری کیسینجر
هنری کیسینجر: شکست دولت‌ها از کرونا جهان را به آتش می‌کشد
ایالات متحده باید ضمن محافظت از شهروندانش از بیماری ها، خیلی زود برای آغاز یک دوره جدید خود را آماده و برنامه ریزی کند.
۱۳۹۹/۰۱/۱۷
کرونا می‌تواند جهان را به آتش بکشد
[هنری کیسینجر] شکست در برابر کرونا و پیامدهای آن می‌تواند جهان را به آتش بکشد و اقتصاد جهانی را تا سال‌ها دچار مشکل کند. آمریکا باید فورا برای یافتن راهی برای ترمیم اقتصاد اقدام کند. حتی آمریکا هم نمی‌تواند در اقدامی کاملا ملی بر این ویروس چیره شود. ویروس کرونا می‌تواند تخریبی جهانی در زمینه اقتصاد را به دنبال داشته باشد که در صورت اتخاذنشدن تدابیر مناسب تا چندین نسل ادامه یابد. کاخ سفید نیازمند عملکرد موثر و دوراندیشانه برای شکست این بیماری است تا نه‌تنها اعتماد آمریکایی‌ها بلکه اعتماد جهان را بازیابد. وقتی همه‌گیری کووید ۱۹ به پایان برسد، بسیاری از نهادهای کشورها شکست‌خورده تصور می‌شوند. اینکه این قضاوت منصفانه است یا خیر محل بحث نیست. واقعیت این …
کرونا؛ دگرگون‌کننده نظم جهانی
۱۳۹۹/۰۱/۱۷
کرونا؛ دگرگون‌کننده نظم جهانی
هنری کیسینجر _  وزیر خارجه پیشین آمریکا  شیوع ویروس کرونا فضای سورئالی خلق کرده که من را به یاد دوران جوانی‌ام، زمانی که در «نبرد بالج1» به‌عنوان یکی از اعضای لشکر پیاده نظام‌84 حضور داشتم، می‌اندازد. این روزها درست مثل همان سال1944، خطر در کمین است؛ خطری که فرد خاصی را هدف قرار نداده و معلوم نیست از روی شانس دامن چه‌کسی را بگیرد. اما فضای آن نبرد و فضای این روزها، یک تفاوت عمده دارد. آن زمان، تاب و توان ما آمریکایی‌ها به‌خاطر هدف بزرگ ملی که در سر داشتیم، خیلی بیش از اینها بود. اکنون، آمریکا …
هنری کیسینجر: تاثیرات کرونا تا ابد باقی خواهند ماند
۱۳۹۹/۰۱/۱۷ / شیوع کرونا در جهان / هنری کسینجر / زیانهای کرونا
هنری کیسینجر: تاثیرات کرونا تا ابد باقی خواهند ماند
نوسانات و تغییرات سیاسی و اقتصادی کرونا ممکن است تا چندین نسل ادامه پیدا کند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۰
اوپک در منگنه کرونا و شیل
هنری کیسینجر در کتاب نظم نوین جهانی از الگویی از نظم‌دهی و کنترل در جهان سخن به میان می‌آورد که پایه آن چند قرن پیشتر در اروپا بنیان نهاده شد. یکی از جذابیت‌هایی که در این متدلوژی نظم وجود دارد، تاکید بر هنر ایجاد همگرایی در سیاست‌ها، ارزش‌ها و تجارب واگرای موجود در بین ملت‌های مختلف جهان است. گمان نبرید که این همگرایی بناست تا با کار فرهنگی و صحبت و دعوت به یک الگوی مشخص نظم به وجود آید؛ در واقع نظم نوین جهانی سعی می‌کند با برنامه‌ها و سناریو‌های تصمیم‌گیری چند لایه و مرحله‌ای هر رخداد و پیشامدی را مدیریت کرده و در نهایت هر پدیده‌ای ولو ناخوشایند و متفاوت با الگوی این منطق را به سوی منافع آن بچرخاند. نگارنده معتقد است که اوپک یک دهن‌کجی …
۱۳۹۸/۱۱/۲۱
دشواری‌های گذار از نهضت به دولت
در سال ۱۹۷۲، در ضیافتی که به افتخار ریچارد نیکسون رییس‌جمهور وقت امریکا در چین برگزار شده بود هنری کیسینجر از نخست‌وزیر چین، چوئن لای، پرسید که نظرش در مورد انقلاب فرانسه چیست؟ چوئن لای پاسخ داد که «هنوز زود است که در مورد آن قضاوت کنیم.» اخیرا مترجم امریکایی آن گفت‌وگو، در مصاحبه‌ای گفته است که چوئن لای متوجه سوال نشده بود و پاسخ او اشاره‌ای به رویداد‌های سال ۱۹۶۸ پاریس بود، نه در مورد انقلاب ۱۷۸۹. همین مترجم بازنشسته اما اذعان داشت که پاسخ چوئن لای به‌طور ناخواسته دست بر مساله مهمی در تاریخ نگاری انقلاب‌ها گذاشته بود که همان بهتر که هیچ تصحیحی در آن باره صورت نمی‌گرفت.
۱۳۹۸/۱۱/۰۴ / پرونده ترور سردار سلیمانی و المهندس / ترور شهید سلیمانی
سانسور قاسم سلیمانی در فیسبوک
از سال ۲۰۱۸ فیس بوک بخشی از کنترل بر محتوای خود را به شورای آتلانتیک منتقل کرده که یکی از اندیشکده های وابسته به ناتو است. در این شورا مقامات عالیرتبه دولتی همچون هنری کیسینجر، کاندولیزا رایس و کالین پاول و روسای پیشین سیا همچون لئون پانتا ، مایکل هایدن و رابرت گیتز حضور دارند
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / سردار حاج قاسم سلیمانی / حشدالشعبی / شهید سلیمانی / طرح اقتصاد مقاومتی / بنیاد مسکن انقلاب اسلامی / ائتلاف ضد داعش / دونالد ترامپ / سپاه پاسداران انقلاب اسلامی / هنری کیسینجر / سعدالله زارعی
راز به شهادت رساندن سلیمانی
کار سلیمانی در این میان اگرچه هر کدام یک تهدید برای غرب و عوامل منطقه‌ای آن به حساب می‌آمد و می‌آید، اما منطق قوی او مانع از آن شد که در عملیاتی شدن ایده او اشکال عمده‌ای پدید آید.
۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / هنری کیسینجر / جنگ تجاری / آمریکا / چین
کیسینجر در پس پرده مذاکرات تجاری آمریکا و چین
هنری آلفرد کیسینجر سیاستمدار، دیپلمات و مشاور ژئوپلیتیک آمریکایی است که به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا و مشاور امنیت ملی این کشور فعالیت داشته است و در دوران ریاست جمهوری ترامپ هم یکی از ریل گذاران اصلی سیاست خارجی محسوب می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹
سیاست سکوت
چهل‌سال پیش، دیشب، مأموران سرویس مخفی شیلی در کف ماشین شورولت «اورلاندو لتلییر» که در پارکینگ خانه‌اش در بتزدای مریلند، چسبیده به واشنگتن دی‌سی، پارک بود، مواد منفجره پلاستیکی کار گذاشتند. چند خیابان آن‌طرف‌تر در خیابان ماساچوست ماشین ما، فورد پینتو، در ورودی خانه پارک شده بود. من، پدر، مادر، خواهر و تمام همسایه‌ها خواب بودیم. چهل‌سال پیش، امروز صبح، لتلییر داشت به سمت اتاق فکرش در خیابان ماساچوست می‌رفت که مأموران شیلی به دنبالش راه می‌افتند. وقتی لتلییر در میدان شریدن دور می‌زد، بمب منفجر شد نیم‌تنه پایین بدنش تکه‌تکه شد و اندکی بعد مرد. رانی مفیت، دیگر سرنشین بیست‌وپنج‌ساله آمریکایی هم همین‌طور. مایکل، همسر مفیت، سرنشین دوم ماشین، جان سالم به‌در برد. دستور قتل لتلییر را آگوستو پینوشه، دیکتاتور …
۱۳۹۸/۰۸/۳۰
کیسینجر: جنگ تجاری آمریکا-چین می‌تواند به جنگی واقعی تبدیل شود
وزیر خارجه پیشین آمریکا امروز (پنج‌شنبه) گفت، مذاکرات تجاری میان ایالات متحده و چین صرفا "جایگزینی" برای مذاکرات مهمتر درباره درگیری‌ها میان دو کشور است. هنری کیسینجر هشدار داد در صورتی که آن‌ها از حل جنگ تجاری خودشان ناکام بمانند، یک درگیری مسلحانه می‌تواند رخ دهد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / هوش مصنوعی / هنری کیسینجر / دیپلماسی و سیاست خارجی / جنگ
هوش مصنوعی ماهیت استراتژی و جنگ را تغییر می دهد
هنری کیسینجر وزیر خارجه اسبق آمریکا و یکی از استراتژیست های برجسته این کشور در سخنرانی روز سه شنبه خود در واشنگتن در مورد تغییرات ناشی از استفاده از هوش مصنوعی در دنیا سخن گفت.
۱۳۹۸-۰۸-۱۳
«بدون هراس» اثر «وندی شرمن» چرا قربانی «گاندو سازی» شد
در مقدمه خاطرات « آندری گرومیکو » می‌خوانیم: « نمی‌توان همه ی خوانندگان را به یکسان خرسند ساخت.» به طور طبیعی، هرگونه تلاشی در این راه محکوم به شکست است و اما وقتی می‌بینیم بر کتاب خاطرات « آندری گرومیکو » ـ وزیر وقت خارجه اتحادیه جماهیر شوروی سابق ـ نه یک منتقد و مخالف سرسخت روسی بلکه؛ « هنری کیسینجر »؛ همتای آمریکایی او مقدمه می‌نویسد به سختی غصه دار می‌شویم که چرا و چگونه و با کدام استدلال، مجموعه‌ای از مشوش نویسی‌های ذهنی «وندی شرمن»، ابزاری می‌شود برای حمله به دیپلمات‌های متعهد ایرانی؟! و اساساً تا کی باید شاهد ریزش‌ها و رویش‌های پروژه شکست خورده «گاندو‌سازی» علیه مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران باشیم.؟
۱۳۹۸/۰۷/۲۸
چرا ترامپ ناگهان پشت کردهای سوریه را خالی کرد؟ / نگاهی به تاریخچه روابط آمریکا و کردها؛ وقتی محمدرضا پهلوی تصمیم گرفت با همراهی اسرائیل از کردها علیه بغداد استفاده کند
دو سیاست مدار کرد در تاریخ 30 ژوئن سال 1972 به طور مخفیانه وارد مقرهای سازمان سیا در ایالت ویرجینیا شدند. آن ها برای ملاقات با ریچارد هلمز، رئیس افسانه ای این سازمان در دهه 1970 دعوت شده بودند. قرار بود آن ها در مورد تغییر سیاست های آمریکا گفت و گو کنند. هنری کیسینجر، مشاور امنیت ملی ریچارد نیکسون شخصا به رئیس سازمان سیا اجازه داده بود که همدردی آمریکا با کردها را ابراز کند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۸
انتقاد سندرز از دیدار پامپئو با کیسینجر
سناتور برنی سندرز به هنری کیسینجر تاخته و از نشستی که اخیرا مایک پامپئو با این مشاور امنیت ملی و وزیر خارجه اسبق آمریکا داشته انتقاد کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۵
دو دیدار مهم لاوروف با "هنری کیسینجر" و وزیر خارجه گرجستان
وزیر امور خارجه روسیه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با "هنری کیسینجر" سیاستمدار برجسته آمریکایی دیدار کرده و برای نخستین بار پس از ۱۱ سال هم با همتای گرجستانی خود دیدار و درباره روابط دوجانبه و اوضاع منطقه مذاکره کرد.
۱۳۹۸/۰۳/۱۳
«بی نظمی» جدید جهانی
یکی از موارد مناقشه در روابط چین و آمریکا به مساله تایوان برمی‌گردد. ایالات‌متحده آنچه را که به‌طور غیررسمی چین کمونیست یا اصلی (یا «سرخ») نامیده می‌شد، پس از پیروزی‌اش در جنگ داخلی به رسمیت نشناخت. این سیاست با رویکرد ضدکمونیسم‌گرایی ایالات‌متحده که سیاست غالب این کشور طی جنگ سرد بود هماهنگی داشت. اما در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ در بحبوحه دورانی که شواهدی دال بر شکاف جدی میان چین کمونیست و شوروی دیده می‌شد، تمام اینها شروع به تغییر کرد. ریچارد نیکسون و هنری کیسینجر، مشاور امنیت ملی وی، این رقابت روزافزون را به منزله فرصتی برای همکاری با چین برای مهار قدرت شوروی تلقی می‌کردند. در سال ۱۹۷۱، سرزمین اصلی چین (یا همین چین فعلی) کرسی چین در سازمان ملل را به‌دست آورد و به‌عنوان عضو دائم شورای …
۱۳۹۸/۰۳/۱۱ / بیلدربرگ / جلسه بیلدربرگ / حضور کیسینجر در بیلدربرگ / مشارکت پمپئو در بیلدربرگ
آیا سری‌ترین جلسه جهان به ایران می‌پردازد؟
در میان موضوعات اعلامی، نامی از ایران و خاورمیانه نیامده است. اما با توجه به مشارکت جارد کوشنر، داماد رئیس‌جمهور آمریکا و متولی پرونده موسوم به معامله قرن، و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، و نیز هنری کیسینجر، وزیر خارجه اسبق آمریکا، در بیلدربرگ، می‌توان با اندکی اطمینان این احتمال را مطرح کرد که خاورمیانه و شاید ایران در نشست بیلدربرگ بررسی خواهند شد.
۱۳۹۸/۰۳/۱۲
نمایندگان مجلس در گفت‌و با «ابتکار» از دلایل تغییر ادبیات کاخ سفید در قبال جمهوری اسلامی می‌گویند
جنگ روانی راهبرد اتاق فکر آمریکا معصومه معظمیدونالد ترامپ، رئیس‌ ایالات متحده آمریکا سیاستی دوگانه را در قبال جمهوری اسلامی در پیش گرفته است. روزی ایران را به پایان خود تهدید می‌کند و خواستار تغییر نظام در ایران می‌شود و روز دیگر صحبت از مذاکره بدون پیش‌شرط با تهران را مطرح می‌کند. البته ناگفته نماند که این اظهارات ساعاتی بعد از سوی وزیرخارجه او که پیش‌تر نیز شروطی ‌دوازده‌گانه برای ایران تعیین کرده بود، با واکنش مواجه می‌شود و باز شروطی را برای ایران تعریف می‌کند؛ یعنی در واقع مثل همه سال‌های گذشته همچنان آمریکا در قبال جمهوری اسلامی سیاست چماق و هویج را در پیش گرفته است و روزی با تهدید و روز دیگر با زبان نرم سعی در متقاعد کردن ایران دارد.تناقض‌گویی‌های ترامپ، رئیس‌ ایالات متحده آمریکا در قبال …
۱۳۹۸/۰۱/۱۸
ترامپ آماده ترک متحدانش در افغانستان است
به اعتقاد هنری کیسینجر، باید «فاصله مناسبی» میان خروج آمریکا از ویتنام در سال ۱۹۷۵ و پیروزی کمونیست‌ها وجود داشته باشد؛ سایگون اندکی پس از این که آخرین هلی‌کوپتر آمریکا این شهر را ترک کرد، سقوط کرد. حالا فرستاده دونالد ترامپ در مذاکرات صلح افغانستان نیز در خصوص کابل تقریباً بر همین سناریو تمرکز دارد.
۱۳۹۷/۱۲/۱۸ / هنری کیسینجر / داعش / القاعده / مداخله نظامی در خاورمیانه / جنگ در خاورمیانه / حزب الله لبنان
آمریکا در جستجوی دشمن؛ دشمن بعدی کیست؟
محاصره ایران و توصیف آن به عنوان بزرگترین خطر برای امنیت و ثبات منطقه در کنفرانس ورشو، تاکیدات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، درباره اجازه ندادن...
۱۳۹۷/۱۲/۰۸
چه کسانی از استعفای ظریف خوشحال خواهند شد؟
منوچهر مرادی سفیر کشورمان در کی‌ِیف در حساب توئیتری خود نوشت: هنری کیسینجر پیر سیاست در تقدیم کتاب خود به او نوشته بود: «تقدیم به دشمن قابل احترام؛ ظریف».حیف است که محمد جواد ظریف خانه‌نشین شود. بی گمان، صهیونیست‌های تل آویو، قصابان سعودی، جنگ طلبان واشنگتن، منافقین وطن فروش و کاسبان تحریم بیش از همه خوشحال خواهند شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •