دوشنبه, ۲۸ بهمن, ۱۳۹۸ / 17 February, 2020
وابستگی بودجه به نفت
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / ...
نفت، اثرگذار‌تر از همیشه بر اقتصاد
گروه اقتصادی|از زمان کشف نفت در مسجدسلیمان، تاریخ سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و... ایران دستخوش تغییر شد. نفت 111 سال پیش برای اولین‌بار پس از ماه‌ها تلاش و حفاری از مسجدسلیمان کشف شد. در سال 1909 میلادی که نفت کشف شد، شرکت نفت ایران و انگلیس تاسیس شد و تا سال 1928 مسوولیت تولید نفت ایران از میدان نفتی مسجدسلیمان را برعهده داشت. در سال‌های 1928 تا 1938، چهار میدان نفتی کشف شد. باوجود اینکه تاریخ ایران تا پیش از ملی شدن نفت پر از فراز و فرودهایی از قبیل اعطای امتیاز استخراج و فروش نفت به مدت طولانی به کشورهای خارجی و منازعه ایران بر سر تقسیم سود و درآمد حاصل از فروش بود‌، اما کشور پس از ملی شدن نفت متوجه اثرات ورود این ماده سیاه به اقتصاد شد. بنابراین پربیراه نیست اگر بگوییم تاریخ …
توسعه گردشگری کشور را از وابستگی به نفت نجات می‌دهد
مشرق / ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / سیاسی
توسعه گردشگری کشور را از وابستگی به نفت نجات می‌دهد
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: توسعه صنعت گردشگری می‌تواند کشور ما را از وابستگی بودجه به نفت نجات دهد.
  گردشگری  جاذبه گردشگری  نفت  میراث فرهنگی  استان تهران
وابستگی بودجه ۹۹ به نفت چقدر است؟
مشرق / ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / اقتصادی
وابستگی بودجه ۹۹ به نفت چقدر است؟
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه وابستگی بودجه به نفت به شدت در حال تقلیل است، گفت: سال آینده کل وابستگی ما به نفت کمتر از ۱۰ درصد خواهد بود.
  محمد باقر نوبخت  گچساران  سازمان برنامه و بودجه کشور  محمدباقر نوبخت  نفت  بودجه 98  بودجه
فشار مالیاتی به مردم تا کجا؟
روزنامه آرمان ملی / ۱۳۹۸-۱۱-۰۲ / اقتصادی
فشار مالیاتی به مردم تا کجا؟
مسئولان دولتی می‌گویند رویای قطع وابستگی به درآمدهای نفتی در بودجه سال آتی به واقعیت بدل خواهد شد و در این راستا تغییراتی در ساختار سند سالانه کشور منظور شده است. پیش از این، علی ربیعی، سخنگوی دولت اظهار کرده بود که «از سال آتی بودجه جاری از نفت جدا می‌شود و هر آنچه از منابع نفتی به ‌دست بیاید صرف اعتبارات عمرانی و تملک‌زدایی می‌شود.»
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / ...
گزیده اخبار
برنامه‌های جدید همتی برای بازار ارزی و پولی کشور [ایلنا] رئیس‌ کل بانک مرکزی برنامه‌های تقویت اقتصادی بانک مرکزی را اعلام کرد و گفت: «با توجه به اینکه بازار ارز محل تخلیه شوک‌های خارجی به اقتصاد است، نقش بانک مرکزی جلوگیری از نوسانات بازار و حذف نقش مخرب سفته‌بازان در این بازار است.» عبدالناصر همتی در پست اینستاگرامی نوشت: «تلاش‌های بی‌وقفه بانک مرکزی به‌ همراه سایر بخش‌های کشور، نظام ارزی کشور را در شرایط بسیار سخت اقتصادی به سامان رسانده است. بازار ارز محل تخلیه شوک‌های خارجی به اقتصاد است و نقش بانک مرکزی نیز جلوگیری از نوسانات بازار و حذف نقش مخرب سفته‌بازان در این بازار است.» رئیس کل بانک مرکزی گفت: «این …
نفتی بودن لایحه بودجه 99 کاملا مشهود است
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اقتصادی
نفتی بودن لایحه بودجه 99 کاملا مشهود است
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر ضرورت کاهش وابستگی بودجه به نفت گفت: شما نگاه کنید همین امسال نیز کاهش وابستگی بودجه به نفت اتفاق نیفتاده است و نفتی بودن این بودجه کاملا مشهود است.
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / اقتصادی
تنبیه در هزینه‌های مالی
یکی از محورهای مهم اصلاح ساختار بودجه ناظر بر قطع وابستگی بودجه به نفت است.
  بودجه  درآمد  سازمان برنامه و بودجه  کنکور  نفت
اصلاح ساختاری بودجه زمینه ساز افزایش درآمدهای سالم و کاهش وابستگی به نفت
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / سیاسی
اصلاح ساختاری بودجه زمینه ساز افزایش درآمدهای سالم و کاهش وابستگی به نفت
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح ساختاری بودجه به معنی فراهم کردن راهکارهایی برای افزایش درآمدهای سالم در بودجه برای دولت و کاهش هزینه هاست تا در نتیجه بتوان کاهش وابستگی بودجه دولت به نفت را ایجاد کرد.
  استانی-اقتصادی  بودجه
پتروشیمی؛ سپر دفاعی در برابر تحریم نفت
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / اقتصادی
پتروشیمی؛ سپر دفاعی در برابر تحریم نفت
درآمد ارزی ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی‌ها از نظر مقام‌های دولتی ایران به سپر دفاعی در برابر تحریم صادرات نفت ایران تبدیل شده و بخش زیادی از اتکای سیاستگذار ارزی به حفظ ثبات در بازار ارز ایران به درآمد ارزی پتروشیمی‌ها و عرضه آن در اقتصاد ایران بستگی دارد. دولت در بودجه سال آینده به صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی و البته محصولات پتروشیمی دل بسته؛ موضوعی که باعث شده تا منتقدان این ترکیب درنظرگرفته شده در بودجه را به صادرات روزانه یک میلیون نفت خام تقلیل دهند و از وابستگی بودجه …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / ...
در شرایط کنونی بودجه‌ای بهتر نمی‌توان بست، در شرایط تعامل با جهان می‌توان از بودجه بهتر حرف زد
ضرورت حذف کامل معافیت‌های مالیاتی یک اقتصاددان معتقد است: از هر شخصی که درآمد دارد باید مالیات اخذ شود. معتقد هستم اگر فرار مالیاتی حذف شود، کل بودجه کشور تامین شود. در پایان نیز باور دارم باید مذاکره با خارج، در دستورکار قرار بگیرد. تجربه نشان داده برای گذار از وضعیت بحران در کشور نیازمند مذاکره بوده و هستیم.به گزارش انتخاب، مهدی پازوکی، اقتصاددان و استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص ارزیابی خود از بودجه ارائه‏شده از سوی دولت به مجلس برای سال 99 گفت: بودجه عبارت است از محاسبه دخل و خرج دولت. در قسمت درآمدی بودجه دو منبع مهم مالیات و نفت قرار دارند. در سال 1399 درآمدهای نفتی به شدت کاهش یافته و 153 هزار میلیارد تومان سال 98 به 48 هزار میلیارد تومان قرار است کاهش پیدا کند. در واقع، وابستگی …
نبود اصلاحات ساختاری در لایحه بودجه، حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری به‌وجود می‌آورد
الف / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / اقتصادی
نبود اصلاحات ساختاری در لایحه بودجه، حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری به‌وجود می‌آورد
یک پژوهشگر اقتصادی ‌گفت: ‌به نظر می‌رسد فقدان عزم و اراده سیاسی برای اصلاحات ساختاری بودجه موجب شده ‌بسیاری از راهکارهای پیشنهادی برای کاهش وابستگی بودجه به نفت مورد توجه قرار نگیرد و ‌بودجه را ‌متکی بر نفت بسته‌اند‌.
  ایرادات بودجه ۹۹  بودجه 99  لایحه بودجه ۹۹  میثم پیله‌فروش
تحلیل المانیتور از بودجه ۹۹ ایران: تغییر استراتژیک یا ساختاری مهمی در بودجه ۹۹ مشاهده نمی‌شود / وابستگی به نفت کمتر شده، اما نیاز به آن از بین نرفته / اگر دولت برای تامین کسری بودجه، منابع ارزی خود را در بازار آزاد بفروشد، تورم باز هم بیشتر می شود / مهم‌ترین جنبه بودجه ۹۹ شفاف‌تر شدن بودجه نهاد‌های فرهنگی است
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / سیاسی
تحلیل المانیتور از بودجه ۹۹ ایران: تغییر استراتژیک یا ساختاری مهمی در بودجه ۹۹ مشاهده نمی‌شود / وابستگی به نفت کمتر شده، اما نیاز به آن از بین نرفته / اگر دولت برای تامین کسری بودجه، منابع ارزی خود را …
عواید مالیاتی دولت نسبت به سال جاری ۱۳ درصد افزایش خواهد یافت. اما این راه حل میتواند به اقتصاد ایران ضربه وارد کند، زیرا کسب و کار‌های کشور زیر فشار تحریم‌های اقتصادی باید بخش بزرگتری از درآمد‌های خود را به دولت پرداخت کنند. دولت برای پرهیز از این سناریو میتواند مالیات نهاد‌های نیمه دولتی از جمله سازمان‌های تحت کنترل بنیاد‌های مذهبی و انقلابی را افزایش دهد. البته انجام این اصلاحات با توجه به محدودیت‌های سیاسی واقع گرایانه به نظر نمی‌رسد. دولت روحانی همچنین می‌تواند برای تامین کسری بودجه بخشی از منابع ارزی خود را در بازار‌های آزاد به فروش برساند. البته این اقدام می‌تواند باعث تشدید فشار‌های تورمی در جامعه شود.
لایحه بودجه ۹۹ چقدر در راستای کمک به اقشار ضعیف جامعه است؟ نمایندگان پاسخ می‌دهند
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / ...
لایحه بودجه ۹۹ چقدر در راستای کمک به اقشار ضعیف جامعه است؟ نمایندگان پاسخ می‌دهند
شفقنا- بودجه سال ۹۹ در حالی به مجلس ارایه شده است که اصلاح ساختار بودجه در جهت کاهش وابستگی به نفت و کمک به حل مشکلات معیشتی مردم مورد تاکید نمایندگان قرار داشت اما آنچه بیش از هر چیزی در لایحه بودجه ۹۹ برجسته شده، کاهش وابستگی به نفت و افزایش درآمدهای حاصل از مالیات است. هادی قوامی در گفت […]
وابستگی بودجه به نفت کمتر از ۱۰ درصد است/ اختصاص ۶ هزار میلیارد برای بازنشستگان
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / اقتصادی
وابستگی بودجه به نفت کمتر از ۱۰ درصد است/ اختصاص ۶ هزار میلیارد برای بازنشستگان
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه وابستگی بودجه به نفت کمتر از ۱۰ درصد است، از اختصاص ۶ هزار میلیارد برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان خبر داد.
  لایحه بودجه  لایحه بودجه 99  محمدباقر نوبخت  سازمان برنامه و بودجه  فروش نفت  صادرات نفت
پیش‌بینی ۳۰۰۰ میلیارد تومان برای رتبه‌بندی فرهنگیان/ وابستگی منابع عمومی بودجه به نفت در سال ۹۹ کمتر از ۱۰ درصد
آفتاب نیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / سیاسی
پیش‌بینی ۳۰۰۰ میلیارد تومان برای رتبه‌بندی فرهنگیان/ وابستگی منابع عمومی بودجه به نفت در سال ۹۹ کمتر از ۱۰ درصد
رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: وابستگی منابع عمومی بودجه به نفت کمتر از ۱۰ درصد است که ۱۰۰ درصد آن برای پروژه‌های عمرانی استفاده می‌شود.
  محمدباقر نوبخت  رییس سازمان برنامه و بودجه  صادرات نفت  لایحه بودجه سال ۹۹  رتبه‌بندی فرهنگیان
چند درصد بودجه سال آینده به دلارهای نفتی وابسته است و چگونه خرج خواهد شد؟
تابناک / ۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / اقتصادی
چند درصد بودجه سال آینده به دلارهای نفتی وابسته است و چگونه خرج خواهد شد؟
محمدباقر نوبخت نشست اخیر در خود با خبرنگاران اعلام کرد که میزان وابستگی بودجه سال آینده به نفت ۱۰ درصد است. میزان وابستگی بودجه ۹۹ به نفت در حالی از سوی رئیس سازمان برنامه و بودجه ده درصد اعلام شد که رئیس دیوان محاسبات در جلسه علنی مورخه ۲۶ آذر ماه مجلس گفت: طبق نظر دیوان محاسبات کشور و بررسی‌های به عمل آمده وابستگی واقعی بودجه به نفت حدود ۲۰ درصد می‌باشد.
هنر دولت و مجلس در تصویب بودجه استفاده حداکثری از منابع موجود است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / سیاسی
هنر دولت و مجلس در تصویب بودجه استفاده حداکثری از منابع موجود است
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به کاهش وابستگی بودجه به نفت اشاره کرد و گفت: هنر دولت و مجلس در تصویب بودجه این است که از منابع موجود حداکثر استفاده بهینه را برده و از انحرافات جلوگیری کنند و مانع از هزینه‌های غیرضروری شوند.
  بودجه  مجلس شورای اسلامی  استانی-سیاسی
ضرورت کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی
اسپوتنیک / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / سیاسی
ضرورت کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی
آیا فروش 50 دلاری نفت در بودجه سال آینده واقع بینانه است؟
تغییر شکلی یا ماهوی؟
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / اقتصادی
تغییر شکلی یا ماهوی؟
برنامه کلی اصلاح ساختاری بودجه عمومی، با رویکرد قطع وابستگی «مستقیم» بودجه به نفت در دومجموعه بسته‌ سیاستی تنظیم شده است:
افتخاری: بار کاهش وابستگی بودجه به نفت بر دوش مردم نباشد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / سیاسی
افتخاری: بار کاهش وابستگی بودجه به نفت بر دوش مردم نباشد
یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به کاهش وابستگی به نفت در بودجه سال ۱۳۹۹ از دولت خواست که بار این تغییر رویکرد بودجه‌ای بر دوش اقشار آسیب‌پذیر قرار نگیرد.
  بودجه ۹۹
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۲۲ / سیاسی
موسوی لارگانی: افزایش بودجه شرکت‌های دولتی در بودجه 99 معنا ندارد
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با توجه به تحریم‌ها باید بودجه شرکت‌های دولتی را کاهش دهیم تا بتوانیم از وابستگی بودجه به نفت نجات کنیم.
بودجه ۹۹ | حرکت منفعلانه دولت در کاهش وابستگی به نفت
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / اقتصادی
بودجه ۹۹ | حرکت منفعلانه دولت در کاهش وابستگی به نفت
شفقنا اقتصادی _ یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه کاهش وابستگی به نفت در بودجه سال آینده، منفعلانه است، گفت: تحریم ما را مجبور کرده تا نقش درآمدهای نفتی را در سال آینده کم کنیم. مهر نوشت: سعدوندی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، گف…
ویدئو/ پایان اجباری خواب آشفته نفت
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / ...
ویدئو/ پایان اجباری خواب آشفته نفت
برنامه ششم توسعه و سایر برنامه‌های توسعه‌محور در ایران همواره بر کاهش وابستگی بودجه به نفت تاکید داشت و حتی راهکارهایی برای عدم وابستگی بودجه به نفت ارائه می‌کرد.
پنج ترفند سعودی برای نفت‌زدایی
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / اقتصادی
پنج ترفند سعودی برای نفت‌زدایی
بزرگ‌ترین صادرکننده نفت دنیا، نخستین گام‌های عملی برای کاهش وابستگی به درآمد‌های نفتی را برمی‌دارد. عربستان سعودی کشوری است که با انتشار بودجه سال 2020، برنامه‌های خود برای فاصله گرفتن از درآمدهای نفتی را در مرکز توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار داد. پس از عرضه اولیه 5/ 1 درصد از سهام آرامکو در بورس داخلی عربستان که معاملات آن از امروز آغاز می‌شود، تغییرات محسوس در بودجه سال آینده این کشور، اقدامی دیگر در راستای کاهش وابستگی پادشاهی سعودی به درآمدهای نفتی به‌شمار می‌رود.
وابستگی به نفت در بودجه ۹۹ به‌قوت خود باقی است/فروش ۸۰هزار میلیارد اوراق در سال آینده
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / سیاسی
وابستگی به نفت در بودجه ۹۹ به‌قوت خود باقی است/فروش ۸۰هزار میلیارد اوراق در سال آینده
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وابستگی به نفت در بودجه ۹۹ به‌قوت خود باقی است و کاهش نیافته است، گفت: حدود ۲۲۰هزار میلیارد تومان کسری بودجه برای سال آینده پیش‌بینی می‌شود.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / ...
دستِ تنگ حقوق‌بگیران در سال 99
کیمیا نجفیاین‌روزها شاهد کاهش قدرت خرید بسیاری از خانوارها هستیم. مسئله‌ای که به یک چالش و دغدغه‌ی اساسی در جامعه تبدیل شده و هراز‏گاهی مسئولان را به فکر ارائه راه‌حل برای جبران کاهش قدرت خرید مردم می‌اندازد. اما اینکه راه‌حل‌های ارائه‏شده تا چه میزان می‌تواند مُسکن درد‌های خانوارها باشد پرسشی است بی‌پاسخ. وقتی صحبت از حمایت و یا راهکار برای جبران کاهش قدرت خرید به میان می‌آید دولت افزایش حقوق به صورت سالانه را اولین قدم می‌داند. این درحالی است که افزایش‌ حقوق به شکل سالانه در برابر تورمی که در اقتصاد به وجود می‌آید رقمی ناچیز خواهد بود و همین مسئله حقوق‌بگیران را نسبت به گذراندن روزگار با چالش و نگرانی روبه‌رو می‌کند. در این راستا بسیاری از کارشناسان معتقدند اینگونه افزایش‌ها نه‏تنها دردی را …
بخشی از بودجه نفت به طرح‌های عمرانی اختصاص می‌یابد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / سیاسی
بخشی از بودجه نفت به طرح‌های عمرانی اختصاص می‌یابد
تهران-ایرنا- نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: افزایش درآمدهای مالیاتی، اعم از مالیات بر درآمد و ارزش افزوده، کاهش وابستگی به نفت و اصلاح ساختار دولت به منظور کاهش هزینه های جاری در بودجه سال ۹۹ پیش بینی شده است، همچنین بخشی از بودجه نفت به طرح‌های عمرانی اختصاص می یابد.
  فرار مالیاتی  سامانه مالیات بر ارزش افزوده  بودجه  دولت  حمیدرضا فولادگر  وصول مالیات  بودجه ۹۹  بودجه ۹۹
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / اقتصادی
غلظت نفت در بودجه 99؟
لایحه بودجه 99 به مجلس ارائه شد. حسن روحانی در نطق پیش از تقدیم بودجه، از کاهش وابستگی بودجه به نفت سخن گفت. ظاهر ارقام مندرج در بودجه هم سخن رئیس دولت را تایید می‌کند؛ اما جست‌وجو در سطور مختلف بودجه، این گزاره را با ابهام مواجه می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد آنچه موجب غلظت ظاهرا کم نفت در بودجه شده، تفکیک درآمدهای نفتی در دو بخش واگذاری دارایی‌های سرمایه و دارایی‌های مالی بوده است. در حقیقت دولت، سهم مازاد مورد استفاده خود را به‌عنوان دارایی مالی صندوق توسعه ملی فرض کرده و در واگذاری دارایی‌های مالی گنجانده است. از این رو، پیش‌بینی دولت از درآمدهای نفتی در سال آینده حدود 78 هزار میلیارد تومان است. اگرچه در ظاهر این عدد هم نسبت به بودجه‌های گذشته کم است، اما این عدد بر فرض تخصیص 5/ 10 میلیارد …
گزارش رویترز از بودجه 39میلیارد دلاری ایران با رویکرد مقاومت در برابر تحریم‌ها
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / اقتصادی
گزارش رویترز از بودجه 39میلیارد دلاری ایران با رویکرد مقاومت در برابر تحریم‌ها
رویترز طی گزارشی از لایحه بودجه سال آینده ایران به نقل از رئیس‌جمهور ایران نوشت: این بودجه با رویکرد مقاومت در برابر تحریم‌های آمریکا با کاهش وابستگی به صادرات نفت تنظیم شده است.
بیشترین درآمد دولت در بودجه ۹۹ از کدام بخش‌هاست؟
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / اقتصادی
بیشترین درآمد دولت در بودجه ۹۹ از کدام بخش‌هاست؟
تهران- ایرنا- بررسی جزئیات لایحه بودجه ۹۹ حاکی از کاهش وابستگی به نفت با افزایش ۲۳ هزار میلیارد تومانی درآمدهای مالیاتی و افزایش ۴۵ هزار میلیارد تومانی واگذاری دارایی‌های دولتی است.
  مالیات  بودجه  بودجه ۹۹  بودجه ۹۹
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / ...
کسری؛ نتیجه‌ بودجه نفتی
کیمیا نجفیلایحه بودجه سال آتی امروز در صحن علنی مجلس رونمایی می‌شود. این در حالی است که تاکنون گزارش رسمی از داده‌های بودجه منتشر نشده اما آنطور که منابع غیررسمی می‌گویند به نظر می‌رسد دولت با فرض فروش یک میلیون بشکه نفت در روز، بودجه ۹۹ را به تصویب رسانده است. وقتی صحبت از فروش یک میلیون بشکه نفت در روز به میان می‌آید، به نظر می‌رسد که بیش از آنکه واقعیت باشد یک نگاه خوش‌بینانه به وضعیت فروش نفت در سال آتی باشد؛ چراکه میزان فروش نفت در سال جاری گواه ناممکن بودن این مسئله را می‌دهد.با توجه به کاهش درآمدهای نفتی به‏ویژه در سال جاری، بسیاری از تحلیلگران بر این باور بودند که بودجه سال آینده شاید متفاوت‌ترین بودجه دولت نسبت به چند سال گذشته باشد، چراکه شرایط به گونه‌ای است که باید تغییرات اساسی در …
روزنامه آرمان ملی / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / ...
جزئیات لایحه بودجه ۹۹/ کمترین وابستگی به نفت در طول تاریخ کشور
رئیس سازمان برنامه و بودجه با تشریح عناصر اصلی لایحه بودجه ۹۹، گفت: مهم ترین سیاست پیش بینی شده در بودجه سال ۹۹ کل کشور، افزایش قدرت خرید مردم است.
تابناک / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / اقتصادی
جزئیات لایحه بودجه ۹۹؛ نرخ ارز نیمایی ۸ تا ۸۵۰۰ تومان
معاون رئیس جمهور افزود: سعی کردیم کمترین وابستگی را به متغیرهای برون زا همچون صادرات نفت داشته باشیم. حتی نسبت به سال گذشته منابع نفتی را به یک سوم تقلیل دادیم. آن مقداری هم که از صادرات نفت منابعی به دست آید صرف طرح های عمرانی خواهیم کرد. حتی یک ریال در اموری غیر از طرح های عمرانی، استفاده نخواهیم کرد.
بزرگ‌ترین اشتباه دولت درنوشتن بودجه که هر سال تکرار می‌شود
فرارو / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / اقتصادی
بزرگ‌ترین اشتباه دولت درنوشتن بودجه که هر سال تکرار می‌شود
وحید شقاقی شهری رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین اشتباه دولت در قبال بودجه فراهم نکردن شرایط برای کاهش وابستگی به درآمد‌های نفتی است، گفت: در سال‌های ۹۰ و ۹۱ تلاش‌هایی در این باره صورت گرفت و وابستگی به نفت تا حدودی کاهش یافت، اما در سال‌های بعد از آن بخصوص در سال ۹۴ و بعد از اجرای برجام، دوباره متاسفانه وابستگی به نفت افزایش یافت.
  بودجه 99  بودجه سنواتی  بودجه بدون نفت  روحانی  دولت  مجلس
لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ تا دوازدهم آذر نهایی می‌شود/ از  اعلام ارقام غیرواقعی با جدیت اجتناب خواهیم کرد
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۷ / اقتصادی
لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ تا دوازدهم آذر نهایی می‌شود/ از اعلام ارقام غیرواقعی با جدیت اجتناب خواهیم کرد
رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در مورد قطع وابستگی به منابع نفتی هم تمام تلاش خود را معطوف می‌کنیم که از محل فروش نفت در اعتبارات هزینه‌ای مبلغی اختصاص ندهیم.
الف / ۱۳۹۸/۰۸/۲۷ / اقتصادی
نوبخت: اعداد بودجه واقعی است/ عدم اختصاص درآمد نفت به اعتبارات هزینه‌ای
رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در مورد قطع وابستگی به منابع نفتی هم تمام تلاش خود را معطوف می‌کنیم که از محل فروش نفت در اعتبارات هزینه‌ای مبلغی اختصاص ندهیم.
  بودجه 99  درآمد نفت  سازمان برنامه و بودجه  محمدباقر نوبخت
بودجه در کانون اقتصاد
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / اقتصادی
بودجه در کانون اقتصاد
با اجرای اصلاحات در بودجه، متغیرهای اصلی بودجه سال 1399 و 1400 نیز با تغییرات زیادی همراه شده است. هرچند قرار است در سال آینده همچنان بخشی از درآمدهای نفتی برای اجرای طرح‌های عمرانی استفاده شود، ولی قرار است که وابستگی بودجه جاری سال آینده به نفت به صفر برسد.
الف / ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / سیاسی
توضیحات سخنگوی هیئت رئیسه مجلس درباره جلسه غیرعلنی
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از بررسی چگونگی کاهش وابستگی بودجه به نفت و ضرورت جلوگیری از انتظارات کاذب در بودجه سال آینده در جلسه غیرعلنی امروز مجلس خبر داد.
  اسدالله عباسی  مجلس شورای اسلامی
گام چهارم تعهدات برجامی در جلسه غیرعلنی بررسی شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / سیاسی
گام چهارم تعهدات برجامی در جلسه غیرعلنی بررسی شد
تهران-ایرنا- سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه سال ۹۹، میزان تحقق عدم وابستگی بودجه ۹۸ به نفت و گام چهارم تعهدات برجامی در جلسه غیر علنی مجلس بررسی شد.
  مجلس شورای اسلامی  برجام  فرانسه  نیویورک
معاون رییس جمهور: 
تدوین بودجه ۹۹ با رویکرد قطع وابستگی به نفت
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / ...
معاون رییس جمهور: تدوین بودجه ۹۹ با رویکرد قطع وابستگی به نفت
معاون پارلمانی رییس جمهور با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر تنظیم بودجه بدون وابستگی به نفت اظهار کرد: بودجه سال ۹۹ در دستور کار قرار گرفته و در ستاد تنظیم بودجه جلسات آن آغاز و با رویکرد قطع وابستگی به نفت تدوین شده است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / سیاسی
کاهش درآمد نفتی یک فرصت برای کشور است/کسری بودجه 70 هزار میلیارد تومانی امسال
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه امسال 70 تا 80 هزار میلیارد تومان کسری دارد، کاهش درآمدهای نفتی را فرصتی برای کشور دانست و گفت که باید از این فرصت به درستی و در راستای قطع وابستگی به نفت استفاده کرد.
  غلامرضا تاجگردون
کسری بودجه با نفت١٩۵ دلاری سیاه نمایی است تا واقعیت
روزنامه آرمان ملی / ۱۳۹۸-۰۸-۰۹ / اقتصادی
کسری بودجه با نفت١٩۵ دلاری سیاه نمایی است تا واقعیت
صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود، اعلام کرده است که ایران در سال آینده، نیازمند نفت ۶/۱۹۴ دلاری است تا بتواند کسری بودجه سالانه خود را جبران کند. این در حالی‌ست که سازمان برنامه و بودجه درصدد است تا بودجه سال ۹۹ کل کشور را در راستای قطع وابستگی به نفت طراحی و به مجلس ارائه کند. IMF همچنین تخمین زده است که اقتصاد ایران در سال جاری میلادی ۵/۹ درصد کوچک‌تر شده باشد.
خط‌کش دولت برای بودجه بدون نفت در سال ۹۹/ سه منبع جایگزین نفت در بودجه/ بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در بودجه ۹۸/ مازاد درآمد‌های نفتی با رفع تحریم چه می‌شود؟
تابناک / ۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / اقتصادی
خط‌کش دولت برای بودجه بدون نفت در سال ۹۹/ سه منبع جایگزین نفت در بودجه/ بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در بودجه ۹۸/ مازاد درآمد‌های نفتی با رفع تحریم چه می‌شود؟
به گفته نوبخت: منابع بودجه ۱۳۹۹ کمترین وابستگی را به نفت دارد بطوریکه می‌توانیم بگوییم بودجه جاری مطلقا به نفت وابستگی ندارد و ما حتی ریالی از نفت را در بودجه‌های جاری و هزینه‌ای صرف نخواهیم کرد و صرفا منابعی که از نفت تحصیل می‌شود با عنوان واگذاری دارایی‌ها سرمایه‌ای آن را صرف تملک دارایی‌های سرمایه‌ای می‌کنیم و برای تحقق طرح‌های عمرانی استفاده خواهیم کرد.
موسوی لارگانی: برخوردهای سلیقه‌ای با کسب و کارهای دیجیتال به ضرر اقتصاد کشور است
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / سیاسی
موسوی لارگانی: برخوردهای سلیقه‌ای با کسب و کارهای دیجیتال به ضرر اقتصاد کشور است
نماینده فلاورجان گفت: ظرفیت پیش‌روی خدمات ارزش‌افزوده اپراتوری باید تبدیل به سرمایه برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور و حرکت به سمت دور شدن از وابستگی بودجه به نفت شود.
بودجه و دولت پاسخگو
روزنامه ایران / ۱۳۹۸-۰۷-۳۰ / اقتصادی
بودجه و دولت پاسخگو
اصلاح بودجه سال 1399 و کاهش وابستگی بزرگ‌ترین سند مالی کشور به نفت الزامی است که دولت را در مسیر اصلاحات ساختاری قرارداده است. با توجه به‌کاهش درآمدهای نفتی کشور از محل فشار حداکثری تحریم‌ها، سیاستگذاران باید منابع پایداری را جایگزین منابع نفتی کنند.
سپر طلایی روس‌ها در برابر سقوط قیمت نفت/ نفت ۴۲ دلاری در بودجه روسیه
فارس / ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / اقتصادی
سپر طلایی روس‌ها در برابر سقوط قیمت نفت/ نفت ۴۲ دلاری در بودجه روسیه
وزیر اقتصاد روسیه گفت: به لطف ذخایر قابل توجه طلای این کشور و تلاش در راستای کاهش وابستگی دولت به درآمدهای نفتی، این کشور می‌تواند با کاهش قابل توجه قیمت نفت، کنار بیاید.
تنها دو ماه برای اصلاح بودجه زمان باقی مانده است
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / سیاسی
تنها دو ماه برای اصلاح بودجه زمان باقی مانده است
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بر ضرورت کاهش وابستگی بودجه سالانه به صادرات نفت خام و اصلاح ساختار بودجه تأکید کرد.
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۷/۱۹ / سیاسی
عضو کمیسیون انرژی مجلس: کاهش یک‌باره اتکای بودجه به درآمد نفت امکان‌پذیر نیست
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره احتمال حذف درآمدهای حاصل از فروش نفت در بودجه سال آینده کشور گفت: ممکن است در بودجه سال ۹۹ وابستگی به درآمد نفت کاهش پیدا کند، اما به نظرم امکان صفر شدن این وابستگی وجود نخواهد داشت.
چرا برخی افراد و مشاغل باید از پرداخت مالیات معاف باشند؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۱۹ / اقتصادی
چرا برخی افراد و مشاغل باید از پرداخت مالیات معاف باشند؟
تسنیم نوشت: عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی با اشاره به لزوم کاهش وابستگی بودجه به نفت از طریق اصلاح فهرست بلندبالای معافیت های مالیاتی افزود: مستثنی کردن برخی مناطق جغرافیایی از مالیات ارزش افزوده مبنای علمی ندارد.
  مالیات  مالیات بر ارزش افزوده  فرارمالیاتی
کاهش وابستگی بودجه به نفت با اصلاح فهرست بلندبالای معافیت های مالیاتی
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۷/۱۹ / اقتصادی
کاهش وابستگی بودجه به نفت با اصلاح فهرست بلندبالای معافیت های مالیاتی
عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی با اشاره به لزوم کاهش وابستگی بودجه به نفت از طریق اصلاح فهرست بلندبالای معافیت های مالیاتی افزود: مستثنی کردن برخی مناطق جغرافیایی از مالیات ارزش افزوده مبنای علمی ندارد.
رییس بانک مرکزی: توانستیم رکود تورمی را در کشور کنترل کنیم
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۸ / ...
رییس بانک مرکزی: توانستیم رکود تورمی را در کشور کنترل کنیم
شفقنا- رییس کل بانک مرکزی با اشاره به وابستگی ۳۰ درصدی بودجه به نفت، گفت:‌ در شرایطی که صادرات نفت کاهش پیدا کرده، درآمدهای ارزی به حداقل رسیده و تحریم، هزینه‌های مبادلاتی را ۱۵ تا ۲۰ درصد...
کنترل رکود تورمی با وجود افزایش هزینه مبادلات ارزی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۸ / اقتصادی
کنترل رکود تورمی با وجود افزایش هزینه مبادلات ارزی
تهران- ایرنا- رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به وابستگی ۳۰ درصدی بودجه به نفت، گفت:‌ در شرایطی که صادرات نفت کاهش پیدا کرده، درآمدهای ارزی به حداقل رسیده و تحریم، هزینه‌های مبادلاتی را ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش داده است، توانستیم رکود تورمی را در کشور کنترل کنیم.
  مقام معظم رهبری  عبدالناصر همتی  دانشگاه الزهرا  ایالات متحده آمریکا  نفت  یارانه  بانک مرکزی  عبد الناصر همتی
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / ...
نوبخت: آرمان قطع وابستگی به نفت را در بودجه ۹۹ محقق می‌کنیم
شفقنا- رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: منابع بودجه ۹۹ کمترین وابستگی را به نفت خواهد داشت و تکیه بودجه جاری به طور مطلق از نفت برداشته می‌شود و ما حتی ریالی از نفت را در بودجه‌های جاری و هزینه‌ای صرف نخواهیم کرد. «محمد باقر نوبخت» امروز (چهارشنبه) در حاشیه نشست روز چهارشنبه هیات دولت در جمع خبرنگاران از پیشنهاد […]
تابناک / ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / ...
نوبخت: بودجه ۹۹ وابستگی به نفت نخواهد داشت
محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه جلسه امروز هیأت دولت در جمع خبرنگاران درباره مهمترین ویژگی‌های بودجه سال ۹۹ اظهار داشت: بودجه سال ۱۳۹۹ در چارچوب طرح اصلاح ساختار بودجه تهیه شده است.
افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۹
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / سیاسی
افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۹
نوبخت با اشاره به اینکه به طور متوسط حدود ۱۵ درصد حقوق کارکنان دولت را در سال ۱۳۹۹ افزایش می‌دهیم گفت: البته این موضوع نیاز به تایید دولت و سپس تصویب مجلس دارد، اما با همه اوصاف این رقم به صورت متوسط است و برای حقوق‌های پایین این افزایش از ۲۰ درصد نیز بالاتر خواهد رفت.
  بودجه سال ۹۹  محمدباقر نوبخت  قطع وابستگی بودجه به نفت  در حاشیه جلسه دولت
نیت خصمانه ترامپ فرصت تاریخی برای اصلاح ساختار اقتصاد فراهم کرده است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / سیاسی
نیت خصمانه ترامپ فرصت تاریخی برای اصلاح ساختار اقتصاد فراهم کرده است
تهران-ایرنا- عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به سهم ۳۳ درصدی نفت در بودجه گفت: نیت خصمانه ترامپ فرصت تاریخی برای کشور ایجاد کرده تا دست به اصلاح ساختار اقتصاد بزنیم و وابستگی بودجه به نفت را کاهش دهیم.
  غلامعلی جعفرزاده ایمن ‌آبادی  دونالد ترامپ  بودجه  دولت  نفت  کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی
یک سوم درآمد دولت روحانی از نفت بوده است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۱ / سیاسی
یک سوم درآمد دولت روحانی از نفت بوده است
تهران-ایرنا- در حالی که دولت نهم و دهم تقریبا دو سوم از کل بودجه خود را با نفت می‌بست؛ میزان وابستگی به نفت در دولت یازدهم و دوازدهم به ۳۳ درصد کاهش پیدا کرده است.
  نوبخت  سازمان برنامه و بودجه کشور  نفت  روحانی
درآمد پژوهشگاه شیمی با کمک دانش‌بنیان‌ها محقق شد 
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / علمی و آموزشی
درآمد پژوهشگاه شیمی با کمک دانش‌بنیان‌ها محقق شد 
تهران- ایرنا- رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران گفت: در دو سال اخیر تغییر خوبی در پژوهشگاه رخ داده همانطور که در دولت تصمیم گرفته شد وابستگی به نفت از بودجه کشور جدا شود، در پژوهشگاه نیز تکیه بر درآمدهای مربوط به فروش شرکت‌های دانش‌بنیان اجرا شد و در این راستا برای اولین بار توانستیم در ۶ ماه ابتدای امسال تمام درآمدهای مورد نیاز خود را از این طریق محقق کنیم.
  وزارت علوم تحقیقات و فناوری  شرکت دانش بنیان
سه بسته مهم اقتصادی روی میز سران قوا/ جزئیات بسته‌های قطع وابستگی بودجه به نفت
فارس / ۱۳۹۸/۰۶/۳۰ / اقتصادی
سه بسته مهم اقتصادی روی میز سران قوا/ جزئیات بسته‌های قطع وابستگی بودجه به نفت
یک مقام مسؤول گفت:‌ سه بسته مهم اقتصادی درباره درآمدزایی پایدار و چگونگی قطع وابستگی بودجه به نفت در دستور کار جلسات سران قوا قرار دارد.
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / ...
وزیر اقتصاد: امکان کاهش هزینه‌های دولت وجود ندارد
وزیر اقتصاد و دارایی درباره کاهش وابستگی بودجه به نفت گفت: برای این‌که از لحاظ ساختاری نفت را از بودجه جدا کنیم یا باید هزینه‌ها را کمتر کنیم که امکان این کار وجود ندارد یا اینکه درآمدهای مالیاتی و یا سایر درآمدهای دیگر را افزایش دهیم که این امر هم نیازمند کارهای کارشناسی دقیق است
امکان کاهش هزینه‌های دولت وجود ندارد/ فاصله بین ارز نیما و سنا بسیار کم شده است
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / سیاسی
امکان کاهش هزینه‌های دولت وجود ندارد/ فاصله بین ارز نیما و سنا بسیار کم شده است
ایلنا: وزیر اقتصاد و دارایی درباره کاهش وابستگی بودجه به نفت گفت: برای این‌که از لحاظ ساختاری نفت را از بودجه جدا کنیم یا باید هزینه‌ها را کمتر کنیم که امکان این کار وجود ندارد یا اینکه درآمدهای مالیاتی و یا سایر درآمدهای دیگر را افزایش دهیم که این امر هم نیازمند کارهای کارشناسی دقیق است
گردشگری سلامت پتانسیل طلایی ایران برای رهایی از اقتصاد وابسته به نفت
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۱۶ / فیلم
گردشگری سلامت پتانسیل طلایی ایران برای رهایی از اقتصاد وابسته به نفت
تهران- ایرنا- ظرفیت های گردشگری سلامت که در جای جای ایران پهناور به وفور یافت می شود گنجینه ای ارزشمند برای کمک به رهایی بودجه کشور از وابستگی به نفت است.
  سلامت  گردشگری  نفت  نوآوری
گفتگو| دروغ‌های بودجه‌ای دولت، از شفافیت تا اصلاح ساختار/صندوق توسعه ملی گوشت قربانی شد
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۶/۱۳ / اقتصادی
گفتگو| دروغ‌های بودجه‌ای دولت، از شفافیت تا اصلاح ساختار/صندوق توسعه ملی گوشت قربانی شد
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در حوزه اصلاح ساختار بودجه و قطع وابستگی بودجه به نفت تنها شعار داده شده است، تأکید کرد یکی از دلایل تخلفات عدیده که توسط دیوان محاسبات گزارش می‌شود به غیرشفاف و غیرعلمی بودن بودجه‌ریزی کشور بازمی‌گردد.
نقدی بر گزارش عملکرد دولت تدبیر و امید/ اقتصاد نفتی ایران مقاوم شد؟/ وقتی ریشه‌های تورم خشک نشد
الف / ۱۳۹۸/۰۶/۱۲ / اقتصادی
نقدی بر گزارش عملکرد دولت تدبیر و امید/ اقتصاد نفتی ایران مقاوم شد؟/ وقتی ریشه‌های تورم خشک نشد
سازمان برنامه و بودجه گزارشی را در خصوص عملکرد دوازدهم به صورت آمارای ارائه کرده است که نشان می‌دهد وابستگی به نفت همچنان وجود دارد، البته دولت در این گزارش سعی داشته مانند همه دولت‌های پیشین چهره مثبتی از خود نشان دهد و فقط برخی شاخص‌ها را گزینشی انتخاب کرده است.
  اقتصاد ایران  دولت تدبیر و امید