یکشنبه, ۲۹ دی, ۱۳۹۸ / 19 January, 2020
وساطت ژاپن
پیشنهاد جدید روحانی به آبه؛ ژاپن چه می‌کند؟
فرارو / ۱۳۹۸/۱۰/۰۱ / سیاسی
پیشنهاد جدید روحانی به آبه؛ ژاپن چه می‌کند؟
در چنین شرایطی، روحانی پیشنهاد جدیدی برای برداشتن تحریم‌های آمریکا به آبه داد. آمریکا هنوز واکنشی درباره این پیشنهاد نشان نداده و روزه سکوت گرفته است. با این حال، سابقه وساطت فرانسه و همچنین ناتوانی ژاپن در اعمال فشار بر آمریکا جهت رفع تحریم‌های ایران نشان می‌دهد که نباید نسبت به موفقیت وساطت آبه بیش از حد خوشبین بود. دقیقا مانند طرح ماکرون، موفقیت طرح آبه هم مستلزم همراهی و رضایت آمریکاست. اما باید دید که آیا آمریکایی‌ها حاضر می‌‎شوند چماق تحریم را زمین بگذارند و اگر این کار را بکنند، چه امتیازی در ازای آن، خواهند خواست؟
  سفر روحانی به ژاپن  دیدار روحانی و آبه  وساطت ژاپن  ایران و آمریکا  برجام  تحریم های نفتی
تحولات دیپلماتیک از ژاپن تا اروپا؛ در بر همان پاشنه می‌چرخد
فرارو / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / سیاسی
تحولات دیپلماتیک از ژاپن تا اروپا؛ در بر همان پاشنه می‌چرخد
در حال حاضر، اروپایی‌ها به رغم تهدید به فعال‌سازی مکانیسم اختلاف، تمایلی به نابود کردن برجام از طریق فعال‌سازی مکانیسم ماشه ندارند. ولی می‌خواهند از طریق تهدید، ایران را از ادامه روند کاهش تعهدات منصرف کنند. اما هنوز معلوم نیست که ایران هشدار‌های اروپا را جدی خواهد گرفت یا نه. در چنین شرایطی باید دید که آیا در فرصت باقی‌مانده ژاپن می‌تواند تحولی ایجاد کند یا اینکه مانند گذشته، تلاش‌های آن به جایی نخواهد رسید.
  حسن روحانی  شینزو آبه  سفر روحانی به ژاپن  دیدار حسن روحانی و شینزو آبه  وساطت ژاپن
ماموریت حسن روحانی در ژاپن
فرارو / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / سیاسی
ماموریت حسن روحانی در ژاپن
پیش‌تر، شینزو آبه صریحا از وساطت میان ایران و آمریکا سخن گفته بود. دوشنبه هفته گذشته نخست وزیر ژاپن اعلام کرد کشورش سفر روحانی را تنظیم می‌کند، چون می‌خواهد نقش بزرگتری در حل و فصل بن بست هسته‌ای تهران و واشنگتن داشته باشد. آبه افزود ژاپن در پی این است که نقش واسطه را میان ایران و آمریکا ایفا کند.
  سفر روحانی به ژاپن  وساطت ژاپن  ایران و آمریکا  تنش در منطقه  شینزو آبه
گام پنجم کاهش تعهدات هسته‌ای و دو موضوع غیرمنتظره
فرارو / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / سیاسی
گام پنجم کاهش تعهدات هسته‌ای و دو موضوع غیرمنتظره
پرسشی که اکنون بی‌پاسخ مانده، این است که چنانچه وساطت ژاپن میان ایران و آمریکا این بار موفق شود، واکنش اروپایی‌ها به این امر چه خواهد بود و در پرتو چنین وساطتی، آیا اروپایی‌ها حاضر خواهند بود برای نجات برجام، منافع اقتصادی ایران را تضمین کنند؟ این پرسش از این منظر حائز اهمیت است که خود اروپایی‌ها در ماه‌های گذشته سعی کردند میان ایران و آمریکا وساطت کنند، ولی هیچکدام موفق نشدند.
  گام پنجم کاهش تعهدات هسته ای  برجام  وساطت ژاپن  ایران و آمریکا  اتحادیه اروپا
کانال توکیو دوباره فعال شد
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸-۰۹-۱۸ / سیاسی
کانال توکیو دوباره فعال شد
یک روز بعد از اجرای عملیات تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا که با وساطت سوئیس انجام شد، رسانه‌ها از تعیین زمان سفر حسن روحانی به ژاپن، نزدیک‌ترین متحد آسیایی آمریکا خبر داده‌اند. روز گذشته یک رسانه ژاپنی به نقل از «منابع دیپلماتیک» گزارش داد که آمریکا از ژاپن خواسته است تا نتیجه دیدار روحانی با شینزو آبه در سفر احتمالی رئیس‌جمهوری ایران به ژاپن را به اطلاع آمریکا هم برساند.
ایران و آمریکا؛ تبادل زندانیان به چه معناست؟
فرارو / ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / سیاسی
ایران و آمریکا؛ تبادل زندانیان به چه معناست؟
با این حال باید دانست که اختلاف نظر درباره ایران در دولت آمریکا چیز جدیدی نیست. همواره برخی مقامات با تعامل با ایران مخالفت می‌کنند. اما تصمیم گیر نهایی ترامپ است. چنانچه ژاپن به دونالد ترامپ اطلاع دهد که ایران به تعامل و گفتگو متمایل شده است، عناصر مخالف در دولت وی ممکن است در نهایت مجبور شوند که با تعامل با ایران کنار بیایند. به هر حال، ترامپ نشان داده که هیچ مخالفتی از مقامات دولتش را برنمی‌تابد و تا به حال، کسانی که با تصمیمات او مخالفت کرده‌اند شغل خود را از دست داده‌اند. از همین رو، احتمال موفقیت تحولات جدید فیمابین ایران و آمریکا این بار بیشتر است.
  تبادل زندانیان  دکتر مسعود سلیمانی  ژیو وانگ  ایران و آمریکا  وساطت ژاپن  سفر روحانی به ژاپن
بن علوی در تهران؛ وساطت عمان کمرنگ می‌شود؟
فرارو / ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / سیاسی
بن علوی در تهران؛ وساطت عمان کمرنگ می‌شود؟
آبه، قبل از سفر به ایران با شخص رئیس جمهور آمریکا دیدار‌ها و گفتگو‌های مفصلی انجام داد و حتی پیامی از جانب دونالد ترامپ به رهبری انقلاب به تهران آورد. اما رهبری انقلاب از پذیرش نامه رئیس جمهور آمریکا خودداری کرد. در نتیجه، میانجیگری ژاپن به جایی نرسید. اما حالا ممکن است با سفر روحانی به ژاپن این وساطت بار دیگر احیا شود. چنین اتفاقی، می‌تواند نشانه‌ای از خروج عمان از گردونه میانجیگری میان ایران و آمریکا باشد.
  یوسف بن علوی  سفر بن علوی به ایران  وساطت عمان  جنگ یمن
چه اقدامی تنش میان تهران-واشنگتن را کاهش می دهد؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / بین‌المللی
چه اقدامی تنش میان تهران-واشنگتن را کاهش می دهد؟
درماه گذشته وساطت شخصیتهای برجسته جهانی همچون ماکرون رییس جمهور فرانسه، جانسون نخست وزیر انگلیس، مرکل صدراعظم آلمان، آبه نخست وزیر ژاپن و عمران خان نخست وزیر پاکستان؛ برای دیدار روحانی-ترامپ درجریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل شکست خورد.
  سید حسین موسویان  ایران و آمریکا  ایالات متحده آمریکا  عربستان  ایران و عربستان  یمن  توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام