شنبه, ۱۸ مرداد, ۱۳۹۹ / 8 August, 2020
پروتکل الحاقی
چرا ایران اجازه بازرسی به آژانس نمی‌دهد؟ | برخی بازرسان آژانس جاسوس هستند؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
چرا ایران اجازه بازرسی به آژانس نمی‌دهد؟ | برخی بازرسان آژانس جاسوس هستند؟
شورای حکام آژانس در قطعنامه‌ای در روز جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ که برای اولین‌بار بعد از توافقنامه برجام به دلیل عدم اجازه ایران به بازرسی آژانس از دو سایت مورد مناقشه مصوب کرد از ایران خواست که به تعهدات خود در چارچوب توافقات پادمانی ان‌پی‌تی همچنین پروتکل الحاقی عمل کند.
۱۳۹۹/۰۵/۰۳
ذوالنور: خروج از پروتکل الحاقی به معنای خروج از NPT نیست
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس یازدهم در رابطه با «طرح توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی» گفت: این طرح تحویل هیئت رییسه شده است.
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / پروتکل الحاقی / تعلیق اجرای پروتکل الحاقی / حجت الاسلام ذوالنور
ارزیابی ذوالنور درباره طرح تعلیق پروتکل‌الحاقی
حجت الاسلام و المسلمین مجتبی ذوالنور در گفت‌وگو با میزان با اشاره به سرنوشت طرح الزام دولت به تعلیق اجرای پروتکل الحاقی در مجلس گفت: این طرح از سوی چند نماینده عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مطرح شد و در حال حاضر به هیئت رییسه مجلس تحویل داده شده است. وی افزود: این طرح مسیر خود را در مجلس طی می کند تا فوریت آن در صحن مجلس مطرح و پس از تصویب در کمیسیون مورد بررسی قرار گیرد. رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این طرح بازدارندگی لازم را خواهد داشت؟ گفت: قطعا این طرح اثرات خود را خواهد داشت با این حال باید منتظر بمانیم و ببینیم که نظر نمایندگان در صحن مجلس درباره این طرح چه خواهد بود. طرح الزام دولت به تعلیق اجرای داوطلبانه پروتکل …
پوتین شرایط وام دولتی روسیه به ونزوئلا را تسهیل کرد
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / روسیه / ولادیمیر پوتین / نیکلاس مادورو / ونزوئلا
پوتین شرایط وام دولتی روسیه به ونزوئلا را تسهیل کرد
مسکو- ایرنا - رئیس جمهوری روسیه پروتکل الحاقی به موافقت نامه اعطای وام دولتی چهار میلیارد دلاری روسیه به ونزوئلا را امضا کرد که بر اساس آن شرایط بازپرداخت وام تسهیل می شود.
خروج از پروتکل الحاقی یا NPT؟ مجلس می‌خواهد ایران را از کدام‌یک خارج کند؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / پروتکل الحاقی / NPT / برجام
خروج از پروتکل الحاقی یا NPT؟ مجلس می‌خواهد ایران را از کدام‌یک خارج کند؟
سوم تیر هم نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی از تدوین طرحی دوفوریتی برای خروج داوطلبانه ایران از NPT خبر داده بود.
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
مخالفت اصولگرا با طرح اصولگرایانه
چندی پیش بود که همزمان با اعمال تحریم اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی و تشدید تلاش‌های ایالات متحده امریکا برای جلوگیری از لغو تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران، جمعی از نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی طی اظهاراتی خبر از تهیه طرحی در کمیسیون امنیت ملی برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و البته خروج ایران از پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای موسوم به NPT دادند. طرحی که همان زمان با مخالفت‌ها و موافقت‌هایی همراه شد ولی تا امروز خبری از بررسی آن در این کمیسیون نبوده و به نظر می‌رسد میان اصولگرایان نیز بر سر آن اتفاق ‌نظر وجود نداشته باشد؛ چنانکه سیدمحمود نبویان، عضو جبهه پایداری و یکی از مخالفان سفت و سخت توافق هسته‌ای روز گذشته در جریان …
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
جزئیات طرح جدید مجلس برای خروج ایران از پروتکل الحاقی
حجت‌الاسلام سیدمحمود نبویان، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح جدید مجلس برای خروج داوطلبانه ایران از پروتکل الحاقی در یک ماده واحده تدوین و تقدیم هیأت‌ رئیسه مجلس شده است. هدف ما از این طرح این است که جمهوری اسلامی ایران در راستای بازدیدهای آژانس از تأسیسات هسته‌ای، مراکز نظامی و بعضی بازدیدهایی که از برخی دانشگاه‌ها، صورت گرفته، دست برتر را داشته باشد و بتوانیم حربه‌ای در برابر تحریم‌های آمریکا داشته باشیم. وی افزود: در این طرح دولت ملزم است از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند و نظارت‌ها را صرفا تحت پادمان بپذیرد و اجرایی کند.
جزئیات طرح جدید مجلس برای خروج ایران از پروتکل الحاقی / نبویان: در این طرح، دولت ملزم است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند /  نظارت‌ها را صرفا تحت پادمان می پذیریم
۱۳۹۹/۰۴/۲۸
جزئیات طرح جدید مجلس برای خروج ایران از پروتکل الحاقی / نبویان: در این طرح، دولت ملزم است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند / نظارت‌ها را صرفا تحت پادمان می پذیریم
نماینده مردم تهران در مجلس جزئیاتی از طرح جدید پارلمان برای خروج داوطلبانه ایران از پروتکل الحاقی را تشریح کرد. نبویان گفت: ما در این طرح گفته‌ایم که دولت ملزم است از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند و نظارت‌ها را صرفا تحت پادمان بپذیرد و اجرایی کند.
شیشه عمر
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / پروتکل الحاقی / پرونده هسته ای / برجام
شیشه عمر "برجام" در دست مجلس!
تا وقتی که امکان مذاکره و گفتگو وجود دارد باید از عجله و شتابزدگی و کار‌هایی که تا اندازه‌ای برگشت‌ناپذیر هستند و می‌توانند خسارت‌هایی وارد کنند خودداری کنیم، ولی تعلیق و متوقف کردن پروتکل الحاقی که داوطلبانه اجرا می‌شود نباید خطر قرمز محسوب شود و در صورتی‌که لازم شود باید این کار را انجام بدهیم. منتهی به نظر می‌رسد برای ما هنوز راه‌هایی وجود دارد که به طور کامل آن‌ها را نرفتیم و آزمایش‌های لازم را نکردیم اگر این راه‌ها منجر به موفقیت نشود ایران این را حق خودش می‌داند که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
سخنگوی وزارت خارجه: جزئیات سند ۲۵ ساله ایران و چین پس از نهایی‌شدن منتشر می‌شود
عباس موسوی دیروز نشست مطبوعاتی خود را با قرائت بیانیه‌ای به مناسبت پنجمین سالگرد انعقاد توافق هسته‌ای آغاز کرد. در این بیانیه آمده که پس از ۱۳‌سال مذاکرات بین‌المللی فشرده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در تاریخ بیست‌وسوم تیر ۱۳۹۴ تفاهم شد که یک هفته پس از آن به‌عنوان ضمیمه الف به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تأیید شد. سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت: «تا قبل از روی کار آمدن رژیم ترامپ در آمریکا، با وجود برخی موانع و مشکلات بر سر راه انتفاع اقتصادی ایران، برجام از روند اجرایی متعادلی برخوردار بود.» موسوی گفت که پس از خروج یک‌جانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام در اردیبهشت ۹۷، تحریم‌های ثانویه این کشور علیه ایران به‌طور کامل اجرایی …
رابطه با چین وارد مرحله جدیدی می‌شود/ گزارش حادثه نطنز نهایی نشده است
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / وزارت امور خارجه ایران / برجام / قطعنامه 2231 شورای امنیت / سید عباس موسوی / سخنگوی وزارت امور خارجه / نشست خبری / پروتکل الحاقی / توافق هسته ای / دونالد ترامپ / تحریم تسلیحاتی
رابطه با چین وارد مرحله جدیدی می‌شود/ گزارش حادثه نطنز نهایی نشده است
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: رابطه ایران با چین با یک ریل گذاری صحیح و اصولی وارد مرحله جدید خواهد شد.
تصاویر: جلسه علنی مجلس/ ۲۲ تیر ۹۹
۱۳۹۹/۰۴/۲۲
تصاویر: جلسه علنی مجلس/ ۲۲ تیر ۹۹
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ به ریاست سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس و با حضور ۱۹۵ نفر از نمایندگان برگزارشد.لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات‌های بر درآمد به انضمام پروتکل الحاقی از جمله دستورکارهای امروز مجلس بود. همچنین نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با رهبر معظم انقلاب به صورت گفتگوی زنده تصویری دیدار کردند. این دیدار اولین دیدار نمایندگان با رهبر معظم انقلاب است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۲
پیام مجلس یازدهم به آژانس و طرف‌های برجام
برنا/ نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس در رابطه با اقدام مجلس برای خروج از ان پی تی گفت:نمایندگان مجلس در خصوص توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی طرحی دو فوریتی را آماده و پیشنهاد خواهند داد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۲
تشکیل کمیسیون ویژه فضای مجازی در دستور کار نمایندگان
تشکیل کمیسیون ویژه فناوری اطلاعات، فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال در دستورکار جلسات علنی هفته جاری مجلس است.نمایندگان مجلس در جلسات علنی روزهای یکشنبه و چهارشنبه هفته جاری (۲۲ و ۲۵ تیرماه) لایحه موافقت‫نامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات‌های بر درآمد به انضمام پروتکل الحاقی را در دستور کار دارند. لایحه مالیات بر ارزش افزوده، طرح اصلاح تبصره یک ماده ۳۸ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس و بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان در مـورد تشکیل کمیسیون ویژه فناوری اطلاعات، فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال از دیگر دستورکارهای جلسات هفته جاری مجلس است. نمایندگان همچنین در جلسات هفته جاری انتخاب رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی …
طرح مجلس برای توقف اجرای پروتکل الحاقی آماده شد؛ ایران از
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / مجلس شورای اسلامی / برجام
طرح مجلس برای توقف اجرای پروتکل الحاقی آماده شد؛ ایران از "برجام" و "ان پی تی" خارج می‌شود؟
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از آماده شدن طرح این کمیسیون برای عدم اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی خبر داد.
عصبانیت وزیر احمدی نژاد از نامه‌نگاری احمدی‌نژاد / نظر محمد هاشمی درباره مقایسه روحانی با بنی صدر / عبدالله نوری جایگزین عارف می‌شود؟ / پشت صحنه استیضاح روحانی کیست؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
عصبانیت وزیر احمدی نژاد از نامه‌نگاری احمدی‌نژاد / نظر محمد هاشمی درباره مقایسه روحانی با بنی صدر / عبدالله نوری جایگزین عارف می‌شود؟ / پشت صحنه استیضاح روحانی کیست؟
رصد‌خانه «تابناک» خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: واکنش سفیر ایران در چین به ادعایی «مضحک» / طرح مجلس برای عدم اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی آماده شد / نظر متفاوت هاشمی رفسنجانی درباره مجاهدین خلق در سال 50 و ... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
نماینده تهران: تهیه طرح خروج از پروتکل الحاقی در مجلس
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
نماینده تهران: تهیه طرح خروج از پروتکل الحاقی در مجلس
علی خضریان نماینده اصول‌گرای مجلس تصریح کرد: در حال حاضر نمایندگان در حال امضا طرحی هستند که دولت را ملزم به خروج از پروتکل الحاقی کنیم.
بازگشت کوپن در مجلس کلید خورد /نمایندگان به دنبال خروج از پروتکل الحاقی
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی / آژانس بین المللی انرژی اتمی / توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام / مجلس یازدهم / کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس / کالاهای اساسی
بازگشت کوپن در مجلس کلید خورد /نمایندگان به دنبال خروج از پروتکل الحاقی
مهر نوشت: نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: روند اداری بررسی طرح دوفوریتی توقف اجرای پروتکل الحاقی در حال بررسی است و به زودی اعلام وصول می‌شود.
زاکانی: ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را کنار بگذارد
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / برجام / پروتکل الحاقی / تعلیق اجرای پروتکل الحاقی / علیرضا زاکانی
زاکانی: ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را کنار بگذارد
علیرضا زاکانی در گفتگو با مهر، با اشاره به بدعهدی  غربی‌ها در اجرای برجام، گفت: برای اقدام متقابل قطعاً باید صدای واحد از ایران منعکس شود و این اصل برای ما مهم است که هر چقدر منسجم‌تر صدای خود را به جهانیان برسانیم، می‌توانیم در مقابل غربی‌ها دست برتر داشته باشیم.
بانوان ملایر با مشکلات ساختار قامتی آشنا شدند
۱۳۹۹/۰۴/۱۲ / استانی-شهرستانها / ناهنجاری ساختار قامتی‌ / وزارت ورزش و جوانان
بانوان ملایر با مشکلات ساختار قامتی آشنا شدند
سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان ملایر با اشاره به برگزاری کارگاه آموزشی ساختار قامتی ویژه بانوان گرامیداشت دهه کرامت در سالن شهید بهشتی استادیوم تختی، گفت: این کارگاه آموزشی با همکاری هیئت والیبال برای ورزشکاران دختر این رشته ورزشی در رده های سنی نوجوانان و جوانان، با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت فردی طبق دستورات پروتکل الحاقی ستاد پیشگیری و مبارزه با کروناویروس برگزار شد.
نایب رئیس کمیسیون امنیت: موضع ظریف در نشست شورای امنیت اصولی بود/ باید با تعلیق اجرای پروتکل الحاقی پیام روشنی به غرب بدهیم
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
نایب رئیس کمیسیون امنیت: موضع ظریف در نشست شورای امنیت اصولی بود/ باید با تعلیق اجرای پروتکل الحاقی پیام روشنی به غرب بدهیم
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: منافع چین و روسیه در این است که از منافعی که در خصوص ارتباط با ایران دارند حفاظت و حراست کنند، چون به نفع همه طرف هاست بنابراین عقلانیت سیاسی حکم می‌کند این ارتباط از سوی چین و روسیه تعمیق شود
اتحادیه اروپا: از دست دادن برجام به معنی از دست دادن پروتکل الحاقی است
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
اتحادیه اروپا: از دست دادن برجام به معنی از دست دادن پروتکل الحاقی است
نماینده اتحادیه اروپا در نشست شورای امنیت با موضوع اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ گفت که برجام به کاهش خطرات جهانی کمک می‌کند.
جلسه شورای امنیت درباره ایران / نماینده اتحادیه اروپا: از دست دادن برجام به معنای از دست دادن پروتکل الحاقی است / پومپئو: اگر اقدام نکنید، ایران قادر به خرید جنگنده خواهد بود و این کشورهای اروپایی را در تیررس تهران قرار خواهد داد
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
جلسه شورای امنیت درباره ایران / نماینده اتحادیه اروپا: از دست دادن برجام به معنای از دست دادن پروتکل الحاقی است / پومپئو: اگر اقدام نکنید، ایران قادر به خرید جنگنده خواهد بود و این کشورهای اروپایی را در …
دبیرکل سازمان ملل متحد در تازه‌ترین گزارش مربوط به عملکرد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، کشورهای جهان را تشویق کرد با جمهوری اسلامی ایران همکاری اقتصادی داشته باشند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
توضیح ظریف درباره قطعنامه شورای حکام به کمیسیون امنیت ملی مجلس
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هفته آینده از وزیر خارجه برای ارائه‌ی گزارشی از آخرین وضعیت برجام و مباحث پیرامون آن دعوت کرده است. شهریار حیدری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: کمیسیون امنیت ملی از وزیر امور خارجه برای حضور در جلسه هفته آینده دعوت کرده تا گزارشی درباره‌ی آخرین وضعیت برجام و بیانیه شورای حکام پیرامون پرونده هسته‌ای ایران ارائه دهد. وی درباره‌ آخرین وضعیت طرح کمیسیون امنیت ملی برای الزام دولت به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی گفت که این طرح در دست بررسی برای ارائه به صحن علنی مجلس شورای اسلامی است. به گزارش ایسنا، کمیسیون امنیت ملی هفته گذشته مقرر کرد که طرحی برای الزام دولت به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل …
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
ایران زیربار فشارهای سیاسی و رفتارهای زیاده خواهانه نمی‌رود
ورامین – خبرنگار ابتکار: نماینده ورامین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که ایران زیر بار فشارهای سیاسی و رفتارهای زیاده‌خواهانه نخواهد رفت و از حق خود دفاع می‌کند.حسین نوش‌آبادی ، با محکوم کردن قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: کلیه فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با اطلاع و نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام شده و تمامی اقدامات در چارچوب تعهدات و در راستای حق قانونی و مسلم ما برای دستیابی به انرژی صلح‌آمیز بوده است. متاسفانه در چنین شرایطی دولت‌های اروپایی نه تنها به تعهدات خود عمل نکرده که در موضوع سازوکار مالی موسوم به اینستکس گامی برنداشتند. اروپایی‌ها در برجام متعهد به ایجاد سازوکاری …
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
تصمیم فراپارلمانی
مساله همکاری‌ها میان جمهوری اسلامی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این روزها دوباره به بحث داغ نمایندگان مجلس شورای اسلامی و به تبع آن رسانه‌های ارتباط جمعی و محافل تخصصی تبدیل شده است؛ چراکه پس از صدور قطعنامه ضدایرانی به پیشنهاد کشورهای اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، به‌ویژه اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی طی بیانیه‌ای از تدوین طرحی برای الزام دولت به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی خبر دادند. واقعیت آن است که جمهوری اسلامی در طول سال‌های اخیر به‌ویژه سال‌های پس از انعقاد توافقنامه هسته‌ای   موسوم به «برجام»  بیشترین همکاری ممکن را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی …
تماشا کنید: بازی در زمین ترامپ / ۸ نکته در مورد طرح برخی نماینده‌های مجلس برای تعلیق اجرای پروتکل الحاقی
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
تماشا کنید: بازی در زمین ترامپ / ۸ نکته در مورد طرح برخی نماینده‌های مجلس برای تعلیق اجرای پروتکل الحاقی
سارا فلاحی با اشاره به جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح الزام دولت به تعلیق اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی در اولین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی مطرح خواهد شد. پروتکل الحاقی به عنوان ضمیمه‌ای برای اجرای درست ان پی تی تا کنون به امضای ۱۴۷ کشور رسیده است و ایران نیز از سال ۸۱ به صورت داوطلبانه آن را اجرا می‌کند. در شرایط فعلی اجرا نکردن این پروتکل از لحاظ قانونی منعی ندارد، اما می‌توان آن را به‌نوعی بازی در زمین ترامپ دانست، چرا که اجرا نکردن آن مانع بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای نیست.
توئیت ترامپ و اظهارات ظریف، مکمل هم
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / وحید جلال زاده / کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس / برجام / شورای حکام آژانس / ایران و تروئیکای اروپایی / شورای امنیت سازمان ملل
توئیت ترامپ و اظهارات ظریف، مکمل هم
وحید جلال زاده در گفت و گو با دیپلماسی ایرانی پیرامون واکنش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم به قطعنامه شورای حکام و طرح این کمیسیون پیرامون الزام دولت جمهوری اسلامی ایران به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی بر این باور است که ما به عنوان نمایندگان مجلس شورای اسلامی و وکلای ملت باید از حقوق ایران اسلامی صیانت کنیم. لذا صیانت از حقوق حقه مردم عزیر ایران ارتباطی به تبعات سیاسی طرح کمیسیون امنیت ملی ندارد. ما وظیفه داریم در شرایط کنونی واکنش قاطعی از خود در برابر رفتار مخرب آژانس و شورای حکام نشان دهیم تا شاهد تکرار این دست رفتار مخرب غرب و زیاده خواهی های بیشتری در پرونده فعالیت های صلح امیز هسته ای نباشیم.
کالبدشکافی گرانی دلار در مطبوعات
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / مرور روزنامه‌های ایران
کالبدشکافی گرانی دلار در مطبوعات
روند افزایشی نرخ دلار، سخنان رئیس جمهور، عدم رعایت پروتکل‌های کرونایی توسط مردم و طرح مجلس برای توقف پروتکل الحاقی از جمله سوژه‌های امروز مطبوعات است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
در واکنش به قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و رفتار کشورهای اروپایی مطرح شد
کلید خوردن طرح توقف پروتکل الحاقی در بهارستانگروه سیاسی: در حالی که صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای با فرا رسیدن زمان تصمیم‌گیری طرفین برجام درباره درخواست آمریکا مبنی بر تداوم و عدم لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران همزمان شده است، این دو فرآیند باعث شده که منتقدان برجام در مجلس یازدهم، سازوکارهای مقابله‌ای برای واکنش به این دو ماجرا را کلید بزنند.دیروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در واکنش به قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن آمده است: «شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با صدور قطعنامه سیاسی و غیرحرفه‌ای خود علیه برنامه صلح‌آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران در روز ۳۰ خردادماه (۱۹ژوئن ۲۰۲۰)، که …
طرح الزام دولت به تعلیق اجرای پروتکل الحاقی در کمیسیون امنیت ملی
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / کمیسیون امنیت ملی / مجلس
طرح الزام دولت به تعلیق اجرای پروتکل الحاقی در کمیسیون امنیت ملی
در جلسه امروز کمیسیون بنا شد که از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی دعوت شود تا در نشست آتی این کمیسیون حضور پیدا کنند.
مجلس یازدهم خروج از برجام را کلید زد
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / مجلس یازدهم / برجام
مجلس یازدهم خروج از برجام را کلید زد
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: طرح الزام دولت به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی تهیه و برای تصویب به صحن علنی ارائه می شود.
واکنش کمیسیون امنیت ملی به قطعنامه شورای حکام/طرح توقف اجرای پروتکل الحاقی تهیه می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی / آمریکا / مجلس شورای اسلامی / کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی / برجام / پروتکل الحاقی
واکنش کمیسیون امنیت ملی به قطعنامه شورای حکام/طرح توقف اجرای پروتکل الحاقی تهیه می‌شود
کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در واکنش به قطعنامه شورای حکام تاکید کرد که در راستای صیانت از حقوق مسلم ملت ایران طرح "الزام دولت جمهوری اسلامی ایران به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی" را تهیه و برای تصویب به صحن علنی مجلس ارائه می‌کند.
آژانس و اروپا در دور باطل/ ۳ تخلف حقوقی شورای حکام در قطعنامه
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / پادمان های هسته ای / پروتکل الحاقی / آژانس بین المللی انرژی اتمی / شورای حکام
آژانس و اروپا در دور باطل/ ۳ تخلف حقوقی شورای حکام در قطعنامه
بررسی برجام نشان می‌دهد اقدام آژانس در درخواست بازرسی از اماکن جدید منافی متن صریح برجام بوده و بدعت جدیدی است.
لحظه ای حساس برای تصمیم گیری؛ ایران از برجام خارج می شود یا NPT
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
لحظه ای حساس برای تصمیم گیری؛ ایران از برجام خارج می شود یا NPT
اگر فرض کنیم که ایران دو گزینه لغو پروتکل الحاقی و خروج از NPT را در دست بررسی داشته باشد، گزینه اول معقول تر و مدبرانه تر است چرا که می‌تواند در عین حفظ عزت ملی، زمان را هم به نفع ما تغییر دهد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
خط و نشان بهارستان برای NPT
نشانه‫های توافق بر سر تنش‫های بین‫المللی ایران با غرب همچنان در حالتی از ابهام قرار دارد. در حالی که بدعهدی آمریکا به خودی خود راه را برای بهبود شرایط سخت کرده بود حالا قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‫المللی انرژی اتمی مزید بر علت شده است. اما از سوی دیگر طرفین غربی با هر وسیله‫ای در صدد بهانه جویی در زمین بازی، منتظر خروج ایران از برجام هستند تا با این وسیله بتوانند هم نوا با آمریکا دست به اقدامات سلبی بیشتری بزنند. حالا اما در داخل ایران نیز مخالفان سرسخت برجام بر روی صندلی سبز بهارستان نشسته اند تا صحبت از خروج از ان‫پی‫تی را به تصویب برسانند. این اتفاق هر‫چند می‫تواند شرایط را در سپهر سیاست خارجی کشور دشوارتر کند اما با توجه به ترکیب فعلی مجلس یازدهم این اتفاق دور از ذهن نیست.‬‬‬‬‬‬‬‬‬در …
مذاکره مطلقا ممنوع
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
مذاکره مطلقا ممنوع
مجلس یازدهم در شروع دومین‌ ماه فعالیت خود، تا حدودی مواضعش در حوزه سیاست خارجی و برجام را تبیین کرد؛ رویکردهایی که زاویه معناداری با مجلس دهم و نطق‌های علی لاریجانی رئیس آن داشتند.  بیانیه محکومیت 237نفری آنان در واکنش به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، همسویی حداکثری نمایندگان در لغو اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را به همراه داشت. برخی از آنان خروج از معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) را خواستار شدند و برخی دیگر هم خروج از برجام را طلب کردند. قالیباف: دوران کوتاه‌آمدن‌ها …
نمایندگان مجلس ایران خواستار توقف اجرای پروتکل الحاقی توسط دولت شدند
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
نمایندگان مجلس ایران خواستار توقف اجرای پروتکل الحاقی توسط دولت شدند
نمایندگان مجلس ایران در واکنش به قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی، بیانیه‌ای صادر کردند.
جنبه‌های حقوقی درخواست دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / شفاف سازی / دسترسی تکمیلی / راستی آزمایی / موافقت پادمانی جامع / پروتکل الحاقی / اظهاریه / منابع آزاد / طرف ثالث / پرونده هسته ای ایران / پرونده هسته ای
جنبه‌های حقوقی درخواست دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران
گزارش فصلی جدید مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خواستار دسترسی و شفاف‌سازی درخصوص دو مکان در ایران شده است. بر همین اساس، آژانس با استناد به اطلاعات و اسنادی جعلی ادعایی که از طریق عملیات جاسوسی اسرائیل بدست آمده، خواستار دسترسی گردیده است. جمهوری اسلامی ایران این اتهامات را یک بدعت غیراصولی و نامشروع قلمداد می‌کند و به دنبال جلوگیری از ایجاد چنین رویه‌ای است. جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است چنین درخواست‌هایی بایستی مبتنی بر دلایل شفاف حقوقی و در چارچوب‌های نظام راستی‌آزمایی آژانس باشند. به اعتقاد ایران، کشورهای عضو نبایستی اجازه ایجاد چنین بدعت نامطلوبی در روند نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحت فشارهای سیاسی را بدهند.
ایران اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کند/ آژانس مسیر سیاسی پیش گرفته است
۱۳۹۹/۰۳/۳۰ / ایران / آژانس بین المللی انرژی اتمی / برجام / نادر انتصار
ایران اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کند/ آژانس مسیر سیاسی پیش گرفته است
پروفسور «نادر انتصار» معتقد است که ایران در واکنش به قطعنامه ضد ایرانی آژانس بین المللی انرژی اتمی در گام اول اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کند.
غریب آبادی در نشست شورای حکام: قطعنامه شورای حکام را رد می‌کنیم/ واکنش ایران عواقب خواهد داشت
۱۳۹۹/۰۳/۳۰ / پروتکل الحاقی / قطعنامه شورای حکام / کاظم غریب آبادی
غریب آبادی در نشست شورای حکام: قطعنامه شورای حکام را رد می‌کنیم/ واکنش ایران عواقب خواهد داشت
شفقنا- نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت: جمهوری اسلامی ایران، قطعنامه شورای حکام آژانس اتمی را کاملاً رد می‌کند و اقدام مقتضی و مناسب را در واکنش به آن اتخاذ خواهد کرد. درپی تصویب قطعنامه پیشنهادی سه...
درخواست آژانس اتمی از ایران پس از تایید تصویب قطعنامه
۱۳۹۹/۰۳/۳۰ / آژانس بین المللی انرژی اتمی
درخواست آژانس اتمی از ایران پس از تایید تصویب قطعنامه
فارس نوشت: آژانس بین الملی انرژی اتمی با تایید تصویب قطعنامه ضدایرانی اعلام کرد، در این قطعنامه از ایران خواسته شده است به تعهدات خود در چارچوب ان پی تی و پروتکل الحاقی کاملا پایبند باشد.
هشدار دیپلمات ارشد چینی درباره عواقب تصویب قطعنامه پیشنهادی اروپایی‌ها علیه ایران
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / اتحادیه اروپا / آژانس بین‌المللی انرژی اتمی / اخبار "چین"
هشدار دیپلمات ارشد چینی درباره عواقب تصویب قطعنامه پیشنهادی اروپایی‌ها علیه ایران
نماینده دائم چین در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین هشدار داد که اگر قطعنامه پیشنهادی اروپایی‌ها علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصویب شود، نه‌تنها برجام بلکه توافقات پادمانی، پروتکل الحاقی و ان‌پی‌تی نیز به خطر خواهند افتاد.
تماشا کنید: تنش بعد از ۵ سال / ۸ نکته در مورد اختلاف تازه آژانس با ایران
۱۳۹۹/۰۳/۲۹
تماشا کنید: تنش بعد از ۵ سال / ۸ نکته در مورد اختلاف تازه آژانس با ایران
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش دوره‌ای خود به شورای حکام آژانس که از ۳۵ کشور تشکیل شده گفته است که ایران چهار ماه است که اجازه دسترسی به دو مرکزی که بازرسان آژانس به فعالیت آن‌ها مشکوک شده اند را نمی‌دهد. از سوی دیگر ایران می‌گوید در اجرای پروتکل الحاقی که تعهد این کشور بر اساس برجام است، در سال ۲۰۱۹ یعنی سال گذشته میلادی ۳۳ دسترسی تکمیلی به بازرسان آژانس داده است. این تعداد از دسترسی تکمیلی به شکلی که ایران مایل بوده در گزارش‌های مدیرکل به شورای حکام درج نشده است. ایران در نامه‌ای به دبیرخانه آژانس از مدیرکل خواسته بود این میزان همکاری را در گزارش هایش بیاورد.
آمریکا از قطعنامه تروئیکای اروپایی علیه ایران حمایت کرد
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / آمریکا / اروپا / ایران
آمریکا از قطعنامه تروئیکای اروپایی علیه ایران حمایت کرد
این مقام آمریکایی با ادعای اینکه ایران همچنان با همکاری با آژانس اتمی مخالفت می‌کند، اظهار داشت: «ما اکنون با سناریوی بی‌سابقه‌ای مواجه‌ایم که در آن یک کشور مانع دسترسی به تعهداتش ذیل پروتکل الحاقی می‌شود».
پیگیری حقوقی یا فشار سیاسی برخی اعضای آژانس؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / آژانس بین المللی انرژی اتمی / ان پی تی پیمان منع گشترش تسلیحات هسته ای / توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام
پیگیری حقوقی یا فشار سیاسی برخی اعضای آژانس؟
نورنیوز نوشت: ایران در موضوع ارائه دسترسی‌ به بازرسان آژانس همواره به تعهدات خود ذیل برجام، موافقت‌نامه پادمان جامع و پروتکل الحاقی پایبند بوده است، لذا بدیهی است تاکید گزارش جدید بر لزوم دسترسی‌های بیشتر آن هم بر اساس ادعاهای کذب رژیم غاصب صهیونیستی معنایی جز عبور از فاز فنی ـ حقوقی و سوق آن به سیاسی ـ امنیتی شدن موضوع از سوی مدیرکل آژانس ندارد و به همکاری‌های مثبت ایران و آژانس لطمه خواهد زد.
پای آژانس جای پای موساد
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / آژانس بین المللی انرژی اتمی / ایران / ایران و آژانس / جمهوری اسلامی ایران / ایران و اسرائیل / ایران و امریکا / اسرائیل / ایالات متحده امریکا / بنیامین نتانیاهو
پای آژانس جای پای موساد
هادی محمدی در یادداشتی می نویسد: و نکته آخر این که بررسی مواد قانونی مورد استناد گزارش اخیر همچون ماده ۶۹ «ان.پی.تی» یا مواد ۴B  و ۵C  پروتکل الحاقی به خوبی نشان می دهد که جمهوری اسلامی در عمل به همین مواد نیز کوتاهی نداشته و اماکنی که بر اساس این مواد باید اعلام و دسترسی لازم داده می شد در اختیار بازرسان قرار داشته است. این همکاری در حالی است که طرف مقابل برجام و حتی آژانس بین المللی انرژی اتمی در دو سال اخیر بدعهدی ها و نقض های پی در پی برجام را تحت فشار آمریکا مرتکب شده اند و ایران به رغم این تخلفات، به سوالات و ابهامات در چارچوب پروتکل و پادمان عمل کرده و ادعاهای اخیر نیز تنها بهانه گیری های بی دلیلی است که ریشه در موضوعات سیاسی علیه کشورمان دارد.
پاسخ روسیه به ادعای مقام آمریکایی علیه ایران
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / ایران و روسیه / ایران و آمریکا
پاسخ روسیه به ادعای مقام آمریکایی علیه ایران
نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز یکشنبه در پیامی در توئیتر به همکاری گسترده ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از جمله ده‌ها بازدید آژانس از ایران بر اساس پروتکل الحاقی اشاره کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
 گزارش جدید آژانس از تداوم فعالیت‌های راستی‌آزمایی حکایت دارد
سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت: گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخصوص برجام، هم حاکی از تداوم فعالیت‌های راستی‌آزمایی آژانس بوده و هم اقدامات ایران در اجرای تصمیمات خود مبنی بر تعلیق تعهدات برجامی را به تصویر می‌کشد.به گزارش ایرنا، کاظم غریب‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود که این گزارش در ارتباط با تحولات فنی هسته‫ای، به پیشرفت‫های زیر اشاره می‫کند:عبور تولید آب سنگین ایران از مرز ۱۳۰ تن و رسیدن به ۱۳۲.۶ تن؛استفاده از ماشین‫های جدید از جمله غنی‫سازی با ماشین‫های آی. آر ۴، آی. آر ۵، آی. آر ۶، آی. آر. اس، آی. آر. اس ۶، و آی. آر.۲.ام در خطوط تحقیق و توسعه؛غنی‫سازی اورانیوم تا سطح ۴.۵ درصد و فراتر از حد تعیین شده در برجام؛تولید ۱۵۷۱.۶ کیلوگرم اورانیوم …
تماشا کنید: رویای هسته‌ای ولیعهد / بن سلمان در حال حرکت به سمت تولید بمب اتم است؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۲
تماشا کنید: رویای هسته‌ای ولیعهد / بن سلمان در حال حرکت به سمت تولید بمب اتم است؟
«بلومبرگ» در گزارشی خبر داده تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد عربستان در حال اتمام اولین راکتور هسته‌ای خود در شهرک «ملک عبدالعزیز» است. بر اساس این تصاویر، بر خلاف قوانین نظارت آژانس، قبل از نظارت بازرسان از راکتورها بر روی این تاسیسات سقف ساخته شده. عربستان با وجود امضای معاهده ان.پی.تی در ۱۹۹۸ پروتکل الحاقی را امضا نکرده و جامعه جهانی نگران آن است که در پی ساخت کلاهک هسته‌ای قدم بر دارد
روسیه: اگر آمریکا برجام را ناکارآمد سازد، اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران متوقف می‌شود
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / آمریکا / اجرای پروتکل الحاقی / ایران و آمریکا / ایران و روسیه / پروتکل الحاقی / روسیه
روسیه: اگر آمریکا برجام را ناکارآمد سازد، اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران متوقف می‌شود
شفقنا-  «میخائیل اولیانوف»، سفیر روسیه در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین در حساب کاربری خود در توئیتر با انتقاد از سیاست‌ها و رویکردهای ضدایرانی مقامات آمریکایی گفت: احساس خیلی زیادی وجود دارد که سیاست آمریکا درباره ایران حساب...
تهدید جدی تهران به غرب در صورت نهایی شدن بازگشت تحریم های تسلیحاتی چیست؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / ایران و امریکا / پروتکل الحاقی / خروج از ان پی تی / پایان تحریم تسلیحاتی ایران / ایران و غرب / خروج امریکا از برجام
تهدید جدی تهران به غرب در صورت نهایی شدن بازگشت تحریم های تسلیحاتی چیست؟
هادی محمدی در یادداشتی می نویسد: یک منبع آگاه گفته است که طرح ایران برای مقابله با این اقدام آمریکا یا دوستان اروپایی اش در دو مرحله و با تعلیق پروتکل الحاقی در مرحله اول و خروج از ان پی تی در صورت نهایی شدن بازگشت تحریم های تسلیحاتی، اجرایی خواهد شد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۷
دیپلماسی
غریب آبادی خبر داد: ایران در صدر بازرسی‌های‌ سال ۲۰۱۹ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران با پذیرش ۲۱‌درصد کل بازرسی‌های آژانس در سطح جهانی در‌ سال ۲۰۱۹ و همچنین پذیرش بیش از ۹۰‌درصد از بازرسی‌ها در گروه ۶۲ کشوری که به آن تعلق دارد، یک بار دیگر در صدر کشورهای پذیرنده بازرسی‌های آژانس قرار گرفت. به گزارش ایسنا، کاظم غریب‌آبادی اظهار کرد: «ایران در میان ۶۲ کشوری قرار دارد که پروتکل الحاقی و موافقت‌نامه جامع پادمان را اجرا می‌کنند اما هنوز فاقد جمع‌بندی گسترده‌تر آژانس در مورد مواد و فعالیت‌های اظهارنشده هستند. …
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
احتمال وتوی تحریم تسلیحاتی ایران بسیار زیاد است
ایالات متحده آمریکا به دنبال آن است که تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند. طبق توافق برجام، تحریم خرید سلاح توسط ایران در پاییز امسال پایان می‌یابد، اما وزیر خارجه آمریکا طرحی برای توقف آن را پیگیری می‌کند. در واکنش به این موضوع، ایران اعلام کرده که اگر تحریم تسلیحاتی تمدید شود از برجام خارج خواهد شد.به گزارش فرارو، علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی روز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت (سوم مه) در توئیتی تهدید کرد در صورت تداوم تحریم‌های تسلیحاتی، پیکر کم‌جان برجام به مرگ ابدی خواهد رفت.او تصریح کرد: پیکر کم‌جان برجام با دور زدن قطعنامه ۲۲۳۱ و تداوم غیرقانونی تحریم تسلیحاتی ایران به مرگ ابدی خواهد رفت. ویروس تحریم، ابزار کاخ سفید برای بقای هژمونی رو به افول آمریکا است. اروپا کدام سو ایستاده؛ «حفظ آبرو و …
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
در حاشیه سیاست
  گزینه‌های روی میز ایران مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به تلاش آمریکا برای بازگشت به برجام با هدف فعال کردن مکانیسم ماشه و تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران به گزینه‌های روی میز ایران در مقابل این اقدامات اشاره کرد و به تسنیم گفت: یکی از این موارد، اجرا نکردن پروتکل الحاقی و تجدید نظر در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. ذوالنوری با تأکید براینکه یکی از گزینه‌های ایران در برابر بدعهدی‌های طرف غربی برجام خروج از «ان‌پی‌تی» است، اظهار داشت: ایران هیچ‌گاه …
گفت‌وگوی تلفنی پوتین و اردوغان درباره سوریه و کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
گفت‌وگوی تلفنی پوتین و اردوغان درباره سوریه و کرونا
کاخ ریاست‌‎جمهوری روسیه از تماس تلفنی پوتین و اردوغان خبر داد. کرملین اعلام کرد که دو طرف در این تماس درباره اوضاع سوریه، از جمله پیشرفت‌های حاصل شده در اجرای توافق‌های مربوط به منطقه کاهش تنش در ادلب و پروتکل الحاقی یادداشت تفاهم سوچی بحث و تبادل نظر کردند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •