جمعه, ۳ بهمن, ۱۳۹۹ / 22 January, 2021
پرونده هسته ای ایران
افزایش تنش راهکار مناسبی برای ایران نیست
۱۳۹۹/۱۰/۲۶ / پرونده هسته ای ایران / غنی سازی 20 درصد / ایران و امریکا / خروج امریکا از برجام / تحریم های ایران / بازگشت امریکا به برجام / جو بایدن / دونالد ترامپ / کاهش تعهدات ایران در برجام / مصوبه مجلس
افزایش تنش راهکار مناسبی برای ایران نیست
دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ به طور یک جانبه از توافق هسته ای خارج شد و تحریم های اقتصادی را علیه ایران از سر گرفت. اما جو بایدن، رئیس جمهوری بعدی آمریکا به شرط پایبند بودن ایران به تعهدات توافق هسته ای برای بازگشت به توافق رویکردی مثبت نشان داده است. بنابراین ممکن است ایران با افزایش غنی سازی اورانیوم بخواهد آمریکا را به لغو تحریم ها و بازگشت به توافق هسته ای مجبور کند و بدین ترتیب از انزوای بین المللی رهایی یابد. چنانچه ایران چنین اندیشه ای در سر داشته باشد و به آن عمل کند،‌ این اقدام ایران مغایر با از سرگیری گفت وگوها برای بازگشت به توافق هسته ای خواهد بود و باعث بغرنج تر شدن مسائل میان دو طرف خواهد شد. 
نگاهی متفاوت به سیاست بایدن در قبال ایران
۱۳۹۹/۱۰/۲۶ / ایران و امریکا / جو بایدن / مذاکرات ایران و امریکا / پرونده هسته ای ایران / برجام / امریکا و چین
نگاهی متفاوت به سیاست بایدن در قبال ایران
محمود سریع القلم در یادداشتی می نویسد: چه بایدن رییس جمهور می شد چه ترامپ، موضوعِ اوّل آمریکا در صحنۀ جهانی در حد ۶۰-۷۰ درصد «چالش های اقتصادی و امنیتی چین» می بود. سپس: روسیه، اتحادیۀ اروپا، بازسازی روابط دوجانبه با انگلستان، موضوع محیطِ زیست، چندجانبه گرایی برای تعدیل کرونا و احیای جایگاه اقتصادی آمریکا در جهان.
مسکو به تهران هشدار می دهد در واشنگتن تلاش می کند
۱۳۹۹/۱۰/۲۶ / روسیه / جمهوری اسلامی ایران / ایران و روسیه / واشنگتن / مسکو / پرونده هسته ای ایران / برجام / بازگشت امریکا به برجام / غنی سازی 20 درصدی / دونالد ترامپ
مسکو به تهران هشدار می دهد در واشنگتن تلاش می کند
علی موسوی خلخالی می نویسد: روسیه دو هدف را در موازات هم دنبال می کند؛ نخست به ایران پیام دهد که اگر بخواهد همانند دفع پیش در سال ۲۰۱۵ که برجام امضا شد و روسیه دید ایران از آن فاصله گرفت و به سمت غرب گرایش پیدا کرد، این بار هم همان گونه رفتار کند، به راحتی از کنار این موضوع نخواهد گذشت و این رفتار را تلافی خواهد کرد. هدف دوم روسیه به تلاش هایش در واشنگتن باز می گردد مبنی بر این که خود را از اولویت دولت جدید امریکا خارج کند و همان طور که با آمدن ترامپ توانست خود را از اولویت خارج کند و ایران به اولویت واشنگتن تبدیل شد این بار نیز همان سناریو را تکرار کند و ایران را اولویت بایدن قرار دهد.
تهران با غنی سازی ۲۰ درصدی به استقبال بایدن می رود
۱۳۹۹/۱۰/۲۳ / ایران و امریکا / پرونده هسته ای ایران / جو بایدن / بازگشت امریکا به برجام / بازگشت بایدن به برجام / ایران و امریکا و اسرائیل / غنی سازی 20 درصد
تهران با غنی سازی ۲۰ درصدی به استقبال بایدن می رود
ایران زمان کنونی را برای اجرای کاهش تعهداتش انتخاب کرد تا بر دولت جدید آمریکا تاثیر بگذارد و جو بایدن را به سمت بازنگری در اولویت هایش در پرونده های بین المللی بعد از به دست گرفتن قدرت در ۲۰ ژانویه سوق دهد.
ترامپ می رود اما تنش با ایران می ماند
۱۳۹۹/۱۰/۲۳ / پرونده هسته ای ایران / ایران و امریکا / دونالد ترامپ / جو بایدن / کاخ سفید / چالش های بازگشت امریکا به برجام / بازگشت امریکا به برجام / صبر استراتژیک ایران
ترامپ می رود اما تنش با ایران می ماند
جلال خوشچهره در یادداشتی می نویسد: سیاست‌ تهران در همه‌ سال‌هایی که دولت ‌ترامپ کوشید بر مدار‌ عصبی ایران بتازد «صبر استراتژیک» بود. شاید بتوان یکی از محصولات این سیاست راهبردی را همان فرسودگی اقتدار ترامپ دانست که می‌شد دامنه آن را تا درون خاک ایالات‌ متحده پیش‌بینی کرد. با این ‌حال اوضاع آن گونه نیست که سایه ترامپ را بر آینده رویکرد کاخ سفید در قبال تهران نادیده گرفت‌. 
بایدن هدف اصلی امضای برجام را فراموش نکند
۱۳۹۹/۱۰/۱۲ / برجام / پرونده هسته ای ایران / ایران و امریکا / بازگشت امریکا به برجام / خروج امریکا از برجام / جو بایدن / محمد جواد ظریف / دونالد ترامپ
بایدن هدف اصلی امضای برجام را فراموش نکند
ترامپ پس از راه یافتن به کاخ سفید اعلام کرد که توافق هسته ای، به اهداف مورد نظر خود نرسیده است و توجه خود را به جای ترغیب ایران برای بازگشت به جامعه جهانی، به مهار بلند پروازی های هسته ای این کشور محدود کرد و به این ترتیب بحران آغاز شد. در این میان اهداف بنیادین منطقه ای به دست فراموشی سپرده شد و وسیله هدف را توجیه کرد.
بایدن با پافشاری بر پرونده موشکی ایران در دام تندروها نیفتد
۱۳۹۹/۱۰/۰۴ / جو بایدن / دونالد ترامپ / ایالات متحده امریکا / ایران / جمهوری اسلامی ایران / پرونده هسته ای ایران / پرونده موشکی / مصوبه مجلس / کاهش تحریم های ایران
بایدن با پافشاری بر پرونده موشکی ایران در دام تندروها نیفتد
مجلس ایران به کشورهای اروپایی و ایالات متحده دو ماه فرصت داده تا تحریم ها را بردارند. ظریف گفته که دولت مجبور به اجرای این قانون است. به این ترتیب با اجرای این قانون، توافقی که چهار سال از تحریم های خفه کننده جان سالم به در برد در آستانه مرگ قرار می گیرد. بایدن می تواند بلافاصله پس از ورود به دفتر ریاست جمهوری با چند فرمان اجرایی، توافق را نجات دهد.
گروسی: ایران خواستار امنیت و ثبات در سراسر دنیا است
۱۳۹۹/۰۹/۲۶ / ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی / پرونده هسته ای ایران / گروسی مدیرکل آژانس بین المللی آژانس
گروسی: ایران خواستار امنیت و ثبات در سراسر دنیا است
به گزارش فارس، «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه‌ای امروز چهارشنبه از خروج دولت آمریکا از برجام انتقاد کرد. او در این مصاحبه همچنین گفته که ایران خواستار امنیت و ثبات در سراسر دنیا است.
بازدارندگی هسته ای و بازگشت به ریل توسعه اقتصادی
۱۳۹۹/۰۹/۲۳ / ایران هسته ای / امنیت ایران / اقتصاد ایران / توسعه اقتصادی / پرونده هسته ای ایران
بازدارندگی هسته ای و بازگشت به ریل توسعه اقتصادی
مصطفی نجفی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: نچه واضح به نظر می رسد این است که مسئله توسعه اقتصادی در ایران در ۲۰۰ گذشته هیچگاه در یک مدار و مسیر مشخصی قرار نگرفت و بیش از هرچیزی گروگان معضله امنیت و بقا بوده است. اگرچه امنیت و توسعه اقتصادی را نمی توان از یکدیگر جدا کرد، اما هیچ نقشه راه و برنامه مدون، قابل اجرا و مستقلی برای توسعه اقتصادی جدا از مسئله امنیت وجود نداشته است. آنچه بیش از هر چیز بر برنامه ها، دیدگاه ها و چشم انداز توسعه محور غلبه داشته، معضله امنیت و مسئله بقا بوده است. 
فریدون عباسی: تولید پلوتونیوم در راکتور اراک دروغ بود/ جزئیات خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای
۱۳۹۹/۰۹/۲۱ / پرونده هسته ای ایران / خرابکاری در برنامه هسته ای / سازمان انرژی هسته ای / فریدون عباسی
فریدون عباسی: تولید پلوتونیوم در راکتور اراک دروغ بود/ جزئیات خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای
رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه برای جا انداختن توافق برجام، رآکتور آب سنگین اراک را سیاسی کردند و حتی تولید پلوتونیوم در آنجا هم دروغ بود، گفت: برای تخلیه اطلاعاتی تماس‌های مشکوک می‌گرفتند؛ MI۶ انگلیس در جاسوسی نقش داشت.
غریب آبادی: تنها نقش آژانس در برجام، نظارت و راستی آزمایی اقدامات مرتبط هسته ای و ارائه گزارشات به روز شده است
۱۳۹۹/۰۹/۲۱ / ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی / برنامه هسته ای ایران / پرونده هسته ای ایران / کاظم غریب آبادی
غریب آبادی: تنها نقش آژانس در برجام، نظارت و راستی آزمایی اقدامات مرتبط هسته ای و ارائه گزارشات به روز شده است
به گزارش فارس، «کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین و آژانس بین المللی انرژی اتمی در واکنش به اظهارات جدید رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در توئیتی نوشت: «تنها نقش آژانس در برجام، نظارت و راستی آزمایی اقدامات مرتبط هسته ای و ارائه گزارشات به روز شده در این مورد است. ارائه هرگونه ارزیابی و تحلیل، خارج از ماموریت محوله به آژانس تحت برجام می باشد». 
بررسی خروج و عدم اجرای پروتکل الحاقی در شرایط کنونی وفق حقوق بین الملل
۱۳۹۹/۰۹/۱۹ / پرونده هسته ای ایران / پروتکل الحاقی / خروج از ان پی تی / ایران هسته ای / ترور شهید فخری زاده
بررسی خروج و عدم اجرای پروتکل الحاقی در شرایط کنونی وفق حقوق بین الملل
محمد کاویانی طالقانی مقدم در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: اجرای پروتکل الحاقی به کنوانسیون منع اشاعه سلاح های هسته ای NPT اشتباه یا درست که این نیز خود بحثی جداگانه نیاز دارد، اما بر اساس آنکه از روی حسن نیت کشورمان و بر مبنای  تعهد به راستی آزمایی در نظام انرژی هسته ای کشورمان در مقابل جامعه جهانی اجرایی می شود در کمترین تاثیر آن علاوه بر مسدود کردن بهانه ها و اتهامات واهی گذشته، دلیلی بر حسن نیت کشورمان ایران در تعامل با دنیا در استفاده صلح آمیز انرژی هسته ای  بوده و در عمل با وجود سایر تقلیلات تعهدات برجامی ایران، یک دلیل مؤثر در عدم قرار گیری  ایران در ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد به عنوان تهدید صلح و امنیت بین الملی است.
ایران در حال سپری کردن یکی از مهمترین بحران‌های امنیتی - سیاسی دنیا
۱۳۹۹/۰۹/۱۸ / پرونده هسته ای ایران / ایران و امریکا / ایران و جامعه جهانی / بحران امنیتی / بحران سیاسی / بحران هسته ای
ایران در حال سپری کردن یکی از مهمترین بحران‌های امنیتی - سیاسی دنیا
حمیدرضا اسماعیلی نجار در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: کشور ما در حال سپری کردن یکی از مهمترین بحران‌های سیاسی امنیتی در دنیاست و امنیت هسته‌ای سهم پررنگی در گذار توام با موفقیت ایران از این بحران دارد.
حرکت هسته ای شدن ایران متوقف نمی شود
۱۳۹۹/۰۹/۱۸ / پرونده هسته ای ایران / ایران و امریکا / دونالد ترامپ / بمب هسته ای / ایران و اسرائیل / ترور شهید فخری زاده
حرکت هسته ای شدن ایران متوقف نمی شود
تمامی احتمالات افزایش یافته و ترور فخری زاده مسیر هسته ای ایران را کند نخواهد کرد. ایران پایگاه علمی عظیمی دارد که می تواند از دست رفتن این دانشمند را جبران کند.
طرح مجلس می تواند فرصتی برای دیپلماسی کشور باشد
۱۳۹۹/۰۹/۱۷ / ترور شهید فخری زاده / ایران و امریکا / ایران و 1+5 / پرونده هسته ای ایران / طرح مجلس برای لغو تحریم ها / خروج از ان پی تی / پروتکل الحاقی / سید محمد صادق خرازی
طرح مجلس می تواند فرصتی برای دیپلماسی کشور باشد
سید محمد صادق خرازی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: ما باید همواره از امکاناتمان بهترین استفاده را ببریم. شاید با طرح جدید مجلس کار دیپلمات های ما سخت شده باشد، اما می توان از دریچه دیگری نیز به موضوع نگاه کرد. این طرح می تواند اهرم فشاری در اختیار دستگاه سیاست خارجی کشورمان قرار دهد تا طرف غربی را وادار کند به برجامی که خود نقض کرده پایبند بماند و به طور جدی خواسته اصلی ایران که همان رفع واقعی تحریم هاست را محقق کند. هنر دیپلماسی استفاده بهینه از فرصت ها و تبدیل موقعیت ها و احیانا تهدیدها به فرصت است.
۱۳۹۹/۰۹/۱۶ / اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها / برجام / پرونده هسته ای ایران / مالک شریعتی
پرونده هسته‌ای به شورای عالی امنیت ملی برمی‌گردد؟!
مالک شریعتی نماینده مجلس شورای اسلامی در توئیتی نوشت: بیانیه دبیرخانه شعام معلوم کرد "قانون اقدام راهبردی برای #لغوتحریمها" مصوبه آن شورا بوده. تکذیب سخنگوی دولت و رئیس دفتر رئیس جمهوری، مخالفت رئیس جمهور و ظریف، نشان داد عزم اجرای قانون و در نتیجه صلاحیت ادامه کار را ندارند. «ممکن است پرونده هسته ای مجددا به دبیرخانه شعام بازگردد».
تشریح ابعاد بیشتری از افشای اطلاعات محرمانه ایران در آژانس
۱۳۹۹/۰۹/۱۵ / ایران و آژانس / پرونده هسته ای ایران / غریب آبادی
تشریح ابعاد بیشتری از افشای اطلاعات محرمانه ایران در آژانس
به گزارش خبرآنلاین، غریب آبادی ابتدا گفت: اعتراضات و پیگیری های حقوقی ایران از  آژانس در زمینه حفاظت از اطلاعات محرمانه، سابقه ای بیش از دو دهه دارد. قبل از پرداختن به ریشه این مشکلات، باید اشاره کنم که در مقاطع مختلف و بر اساس تعهدات کشورمان و ماموریتی که به آژانس از سوی شورای حکام داده شده، آژانس گزارشاتی را از راستی آزمایی اجرای تعهدات تهیه و در اختیار شورای حکام قرار می دهد. در یک برهه طولانی، گزارشات پادمانی آژانس که بسیار مفصل هم بودند تهیه و میان اعضا توزیع می شد و در پنج سال اخیر نیز گزارشات برجامی جایگزین شدند.
جایگاه برنامه هسته‌ای ایران در دکترین امنیتی اسرائیل
۱۳۹۹/۰۹/۱۵ / برنامه هسته ای ایران / ایران و اسرائیل / حمله به ایران / موساد / پرونده هسته ای ایران
جایگاه برنامه هسته‌ای ایران در دکترین امنیتی اسرائیل
پارسا جعفری در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: با بررسی و واکاوی تمام عوامل و شرایط داخلی رژیم صهیونیستی و نیز واقعیت های منطقه ای و بین المللی مشخص است که این رژیم قادر به حمله علیه تأسیسات هسته ای ایران نیست و بیشتر رفتارهای سیاسی آن در این زمینه، در راستای ایجاد جنگ روانی و از سویی تحریک آمریکا و غرب برای افزایش فشارهای سیاسی، امنیتی و اقتصادی است.
واکنش دیپلمات روس به درز گزارش محرمانه آژانس درباره ایران
۱۳۹۹/۰۹/۱۴ / ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی / پرونده هسته ای ایران
واکنش دیپلمات روس به درز گزارش محرمانه آژانس درباره ایران
به گزارش فارس، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین اتریش در پیامی در توییتر به درز گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرد.
رویترز به نقل از آژانس ادعا کرد: ایران قصد نصب ۳ آبشار سانتریفیوژ پیشرفته‌تر در نطنز دارد
۱۳۹۹/۰۹/۱۴ / ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی / پرونده هسته ای ایران
رویترز به نقل از آژانس ادعا کرد: ایران قصد نصب ۳ آبشار سانتریفیوژ پیشرفته‌تر در نطنز دارد
به گزارش ایسنا، رویترز در گزارشی مدعی شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه به کشورهای عضو گفته است که ایران به اطلاع دیدبان هسته‌ای سازمان ملل رسانده است که قصد نصب سه آبشار دیگر از سانتریفیوژهای پیشرفته IR-۲m در نیروگاه زیرزمینی خود در نطنز دارد.آژانس گفته است که ایران به اطلاع آژانس رسانده که اپراتور نیروگاه غنی‌سازی سوخت در نطنز قصد دارد که نصب سه آبشار IR-۲ را آغاز کند.
واعظی: بندهایی تصویب کرده‌اند که مانع رفع تحریم است
۱۳۹۹/۰۹/۱۴
واعظی: بندهایی تصویب کرده‌اند که مانع رفع تحریم است
شاید با مصوبه اخیر مجلس پرونده هسته ای ایران دوباره به شورای امنیت و فصل هفتم بازگردد.
بازی دو سر باخت برای تهران در صورت اجرایی شدن طرح مجلس
۱۳۹۹/۰۹/۱۲ / علی بیگدلی / ایران / برجام / پرونده هسته ای ایران / طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها / مجلس یازدهم / دولت روحانی / گام های کاهش تعهدات برجامی / آژانس بین المللی انرژی اتمی / سازمان انرژی اتمی
بازی دو سر باخت برای تهران در صورت اجرایی شدن طرح مجلس
علی بیگدلی در گفت و گو با دیپلماسی ایرانی ضمن تاکید بر این نکته که در صورت اجرایی شدن مفاد طرح مجلس مبنی بر اقدام ها راهبردی برای لغو تحریم ها کشور در یک بازی دو سر باخت قرار می گیرد، پیرامون تبعات دیپلماتیک و سیاسی اقدام مجلس در تصویب کلیات طرح مذکور بر این باور است که این طرح عملاً پرونده فعالیت هسته‌ای ایران از آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای حکام به شورای امنیت خواهد برد و باعث خواهد شد که سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلستان و حتی روسیه و چین نیز در کنار ایالات متحده آمریکا، اسرائیل و عربستان قرار بگیرند.
نکاتی درباره طرح دو فوریتی مجلس برای لغو تحریم ها
۱۳۹۹/۰۹/۱۱ / طرح لغو تحریم ها / ایران و امریکا / طرح مجلس برای لغو تحریم ها / پرونده هسته ای ایران / برجام
نکاتی درباره طرح دو فوریتی مجلس برای لغو تحریم ها
حسن بختیاری زاده در یادداشتی می نویسد: این موضوع که لغو تحریم‌ها، به هدفی اجماعی در ایران، تبدیل شده؛ نکته مثبتی است. اما لغو تحریم‌ها با دیپلماسی و توافقی متوازن مانند برجام به دست می‌آید و تجربه گذشته نشان داده است که هیچ روش دیگری نمی‌تواند به لغو تحریم‌ها منجر شود.
آژانس اتمی: توقف بازرسی‌ها بردی نصیب ایران نمی‌کند
۱۳۹۹/۰۹/۱۰ / ایران و آژانس / ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی / پرونده هسته ای ایران
آژانس اتمی: توقف بازرسی‌ها بردی نصیب ایران نمی‌کند
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه مدعی شد از توقف بازرسی‌ها سودی نصیب ایران و طرف‌های دیگر نخواهد شد.
ترامپ حماقت کرد، ترور فخری زاده جلوی برنامه هسته ای ایران را نمی گیرد
۱۳۹۹/۰۹/۰۹ / ایران و امریکا / ترور محسن فخری زاده / شهادت سردار سلیمانی / برجام / پرونده هسته ای ایران / خروج امریکا از برجام / بازگشت امریکا به برجام
ترامپ حماقت کرد، ترور فخری زاده جلوی برنامه هسته ای ایران را نمی گیرد
اگر قرار باشد از تاریخ درس بگیریم، آن درس این است که ایران – بی توجه به قتل دانشمندان، از کار افتادن سانتیریفیوژها به خاطر حملات سایبری یا تحت فشار بودن اقتصاد به خاطر تحریم ها – همچنان به توسعه برنامه هسته ای اش ادامه می دهد. حالا هم با خروج نابخردانه ترامپ از توافق هسته ای، ذخیره اورانیوم ایران هشت برابر شده است. حتی حملات هوایی هم نمی توانند برنامه هسته ای ایران را ریشه کن کنند، هرچند ممکن است منطقه را به یک جنگ تمام عیار بکشانند.
غریب‌آبادی: ایران وارد مرحله تازه‌ای از غنی‌ سازی شد
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ / پرونده هسته ای ایران / غریب آبادی / غنی سازی
غریب‌آبادی: ایران وارد مرحله تازه‌ای از غنی‌ سازی شد
 به گزارش خبرآنلاین، تازه ترین گام هسته ای ایران در قبال تعهدات برجامی تزریق گاز هگزافلوراید اورانیوم یا یو.اف.شش به سانتریفیوژ آی.ار.ام بود که در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد بررسی قرار گرفت. ضمن این که بعد از این تروئیکای اروپا (فرانسه،انگلیس و آلمان) بار دیگر بیانیه ای علیه ایران صادر و کشورمان را متهم به نقض توافق هسته‌ای کردند.
متن کامل گزارش نوامبر آژانس درباره راستی آزمایی برنامه هسته‌ای ایران
۱۳۹۹/۰۹/۰۱ / پرونده هسته ای ایران / گزارش آژانس درباره ایران
متن کامل گزارش نوامبر آژانس درباره راستی آزمایی برنامه هسته‌ای ایران
در گزارش نوامبر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان اینکه ایران همچنان به اجرای موقت پروتکل الحاقی ادامه می‌دهد، عنوان شده که آژانس به ارزیابی اظهارنامه‌های ایران ذیل پروتکل الحاقی ادامه داده و دسترسی تکمیلی را به تمامی سایت‌ها و مکان‌های مورد نیاز در داخل ایران، انجام داده است.
درخواست آمریکا از شورای حکام آژانس درباره ایران
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ / ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی / ایران و آمریکا / پرونده هسته ای ایران
درخواست آمریکا از شورای حکام آژانس درباره ایران
به گزارش فارس، «جکی ولکات»، نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین امروز چهارشنبه گفته شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید قاطعانه خواستار همکاری ایران شود.
تاکید ایران بر تضمین اجرای موثر برنامه‌های همکاری فنی مرتبط هسته‌ای از سوی آژانس
۱۳۹۹/۰۸/۲۶ / ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی / پرونده هسته ای ایران
تاکید ایران بر تضمین اجرای موثر برنامه‌های همکاری فنی مرتبط هسته‌ای از سوی آژانس
 به گزارش ایسنا، کاظم غریب‌آبادی، در ابتدا با اشاره به این‌که چالش‌ها و دشواری‌های برآمده از شیوع کرونا نبایستی دست کم گرفته شود، تلاش‌های دبیرخانه آژانس جهت تضمین اجرای موثر برنامه‌های همکاری فنی را بسیار حائز اهمیت دانست و تحقق آنها را مستلزم همبستگی بالا و همکاری در تمامی سطوح جهانی دانست.
مشاور دولت اوباما: بایدن نگاهی متفاوت به خاورمیانه خواهد داشت
۱۳۹۹/۰۸/۲۵ / برجام / فرانسه / انتخابات ۲۰۲۰ / یمن / دونالد ترامپ / عربستان سعودی / جو بایدن / ایالات متحده آمریکا / خاورمیانه / رژیم صهیونیستی
مشاور دولت اوباما: بایدن نگاهی متفاوت به خاورمیانه خواهد داشت
تهران - ایرنا - رابرت مالی، رئیس گروه بین المللی بحران، مشاور ارشد باراک اوباما و عضو تیم مذاکره کننده ای آمریکا در پرونده هسته ای ایران، در گفت و گو با روزنامه فرانسوی لوپوئن به تشریح اولویت های دیپلماتیک رئیس جمهور آینده آمریکا در خاورمیانه ازجمله عربستان سعودی، رژیم اسرائیل، ترکیه و .. پرداخت.
فاز اول نقشه راه دولت بایدن یک توافق موقت «منجمد سازی» است
۱۳۹۹/۰۸/۲۵ / جو بایدن / پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا / ریاست جمهوری بایدن / روابط ایران و آمریکا / پرونده هسته ای ایران / توافق هسته ای ایران / برجام
فاز اول نقشه راه دولت بایدن یک توافق موقت «منجمد سازی» است
جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، وعده داده دوباره به توافق هسته ای ایران بازگردد. الی گرانمایه در گزارشی که اخیرا برای بنیاد سیاسی آلمانی «فردریش اِبِرت استیفتونگ» منتشر کرده، به بررسی اقدامات مشخصی که ایالات متحده، ایران و اروپا می توانند برای تضمین تعهد کامل همه طرفین برجام به این توافق انجام دهند، پرداخته و بیش از هر مساله ای به اهمیت زمان اشاره کرده است.
سیاستمدار با تجربه آمریکایی : بایدن بازگشت به برجام را در اولویت دارد
۱۳۹۹/۰۸/۲۴
سیاستمدار با تجربه آمریکایی : بایدن بازگشت به برجام را در اولویت دارد
رابرت مالی، رئیس گروه بین المللی بحران، مشاور ارشد باراک اوباما و عضو تیم مذاکره کننده ای آمریکا در پرونده هسته ای ایران، در گفت و گو با روزنامه فرانسوی لوپوئن با تاکید بر اینکه ایران در جهان منزوی نیست، بازگشت به برجام را از جمله اولویت های دیپلماتیک رئیس جمهوری آینده آمریکا برشمرد.
تخت روانچی: فعالیت هسته‌ای سعودی و صهیونیستی شفاف شود
۱۳۹۹/۰۸/۲۲ / آژانس بین المللی انرژِی اتمی / پرونده هسته ای ایران / تخت روانچی
تخت روانچی: فعالیت هسته‌ای سعودی و صهیونیستی شفاف شود
به گزارش مهر، مجید تخت روانچی روز چهارشنبه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که با موضوع گزارش سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برگزار شد، بر نقش مهم انرژی هسته‌ای در ابعاد مختلف توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها تاکید کرد.
اظهارات جدید مدیرکل آژانس درباره بازرسی‌های اخیر در ایران
۱۳۹۹/۰۸/۰۴ / ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی / پرونده هسته ای ایران
اظهارات جدید مدیرکل آژانس درباره بازرسی‌های اخیر در ایران
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری د. پ. آ آلمان،  رافائل گروسی در بخشی از گفت و گویش با این خبرگزاری به موضوع بازرسی‌های اخیر از دو محل در ایران اشاره کرده و در این باره گفت: اگر هر چه زودتر تمام جنبه هایی را که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی بررسی می شود شفاف سازی کنیم،  برای همه و اول ایران بهتر خواهد بود. 
اروپا باید به ایران نه به چشم مشکل، که به چشم راه حل بنگرد
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ / پرونده هسته ای ایران / سیاست اروپا در قبال ایران / یکجانبه گرایی ترامپ / منطقه خلیج فارس
اروپا باید به ایران نه به چشم مشکل، که به چشم راه حل بنگرد
اختلاف بین اروپا و ایالات متحده بر سر ایران عمیق تر شده است. اروپایی ها برای بازیابی قدرت خود و به دست آوردن اهرم فشاری تاثیرگذار، باید با هر ۸ کشور حاشیه خلیج فارس گفت و گوهایی درباره امنیت منطقه ای و منع گسترش سلاح های هسته ای داشته باشند.
غریب آبادی: گریز و کیفیت قابل توجه مواد هسته ای جایگاهی در اسناد آژانس ندارند
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی / پرونده هسته ای ایران / کاظم غریب آبادی
غریب آبادی: گریز و کیفیت قابل توجه مواد هسته ای جایگاهی در اسناد آژانس ندارند
به گزارش مهر، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین المللی در وین در فضای مجازی نوشت: اصطلاحاتی نظیر «گریز» و «کیفیت قابل توجه مواد هسته ای» جایگاهی در اسناد حقوقی آژانس ندارند. ترسیم معیارهای خودساخته مانند «گریز» و «کیفیت قابل توجه مواد هسته ای» برای کشورهایی که تحت نظارت آژانس به غنی سازی اورانیوم می‌پردازند، غیرمرتبط بوده، ضمن اینکه در اسناد حقوقی آژانس نیز هیچ جایگاهی ندارد.
آقای ترامپ هر کاری کنی جمهوری اسلامی جایی نمی رود
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / ایران و امریکا / اعمال فشار حداکثری علیه ایران / پرونده هسته ای ایران / خروج امریکا از برجام / دونالد ترامپ / تلاش ترامپ برای رژیم چنج / جو بایدن / بازگشت امریکا به برجام / کاهش تعهدات هسته ای ایران
آقای ترامپ هر کاری کنی جمهوری اسلامی جایی نمی رود
هرکس که رئیس جمهوری آمریکا شود، با این واقعیت روبه روست که جمهوری اسلامی هرچقدر هم که با تحریم و ناخشنودی های داخلی ضعیف شود، جایی نمی رود. سیاستی که تنها بر آرزومندی های اسرائیلی ها و اعراب سنی استوار باشد، لاجرم "مقاومت" ناپایدارساز بیشتری را از جانب ایران و شرکایش بر می انگیزد و آسیب بیشتری به منافع آمریکا، دوستانش و جامعه بین المللی وارد می کند.
نتانیاهو، بزرگترین بازنده در کارزار هسته ای ایران
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / ایران و اسرائیل / پرونده هسته ای ایران / برجام / خروج امریکا از برجام / دونالد ترامپ / بنیامین نتانیاهو / اسرائیل
نتانیاهو، بزرگترین بازنده در کارزار هسته ای ایران
در واقع این نتانیاهو بود که با کشیدن یک خط قرمز در تصویری که در سخنرانی سازمان ملل نشان داد، به آمریکا علامت داد که اسرائیل تا چه سطحی از غنی سازی ایران را می پذیرد. پس شگفت آور نیست که همین خط قرمز، راه خودش را به بسته بزرگ امتیازات واشنگتن به تهران در برجام باز کرد؛ همان توافقی که نتانیاهو سال هاست از آن انتقاد می کند. دیپلماسی عمومی که دربردارنده سخنرانی ها و مصاحبه های مطبوعاتی با تکیه بر یافته های خیره کننده اطلاعاتی است، نمی تواند جایگزین کارزارهای متمرکز دیپلماتیک پنهان و آشکار نزدِ کشورهای صاحب نفوذ باشد که با تلاشی مصمم برای برساختن توانمندی هایی همراه می شود که به ما اجازه می دهد در صورت ضرورت قطعی، خودمان مشکل را چاره کنیم.
کارزار «شکست خورده» اعمال فشار حداکثری ترامپ
۱۳۹۹/۰۷/۱۵ / کارزار اعمال فشار حداکثری ترامپ / انتخابات ریاست جمهوری امریکا / مذاکره با امریکا / مذاکرات ایران و امریکا / پرونده هسته ای ایران / برجام / تحریم های آمریکا علیه ایران
کارزار «شکست خورده» اعمال فشار حداکثری ترامپ
اگر یک کلمه برای خلاصه کردن کارزار اعمال فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ علیه ایران وجود داشته باشد، «شکست» است. استراتژی دو سال و نیم تحت فشار قرار دادن اقتصاد ایران نتیجه ای دقیقا عکس پیش بینی طرفداران آن داشت. رهبری سیاسی ایران تسلیم نشد و در عوض، کارزار مقاومت حداکثری را به اجرا گذاشت.
اظهارات مداخله جویانه وزیر خارجه سعودی علیه ایران
۱۳۹۹/۰۷/۱۴ / عربستان سعودی / ایران / فیصل بن فرحان / پرونده هسته ای ایران
اظهارات مداخله جویانه وزیر خارجه سعودی علیه ایران
وزیر خارجه سعودی در جدیدترین مواضع خصمانه خود اظهارات مداخله جویانه جدیدی را علیه ایران مطرح کرد.
سیاست هسته ای یک بام و دو هوای اروپا؛ از تقابل با ایران تا تفاهم با اعراب
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ / پرونده هسته ای ایران / سازمان انرژی اتمی / انرژی هسته ای / ایران و امریکا / ایران و اروپا / چالش هسته ای
سیاست هسته ای یک بام و دو هوای اروپا؛ از تقابل با ایران تا تفاهم با اعراب
علی بمان اقبالی زارچ در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: باید به واقعیت تلخی اذعان کرد  که کشورهایی بیشترین ناخرسندی را از برنامه صلح آمیز هسته ای ایران دارند که از طرفی خود بالاترین بهره را از انرژی هسته‌ای برده و از طرف دیگر به‌ دلیل تعامل دیرینه با ملت تمدن ساز ایران خوب می‌دانند که اراده ملت ایران بهره‌گیری صلح آمیز از انرژی هسته‌ای است، موضوعی که در اکثریت گزارش های تخصصی آژانس بین المللی  انرژی اتمی بر آن صحه گذاشته است. 
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / اردوغان / پرونده هسته ای ایران
اردوغان: موضوع هسته‌ای ایران تنها از طریق دیپلماسی قابل حل شدن است
به گزارش فارس، رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود در هفتاد و پنجمین مجمع عموعی سازمان ملل متحد که به‌صورت از قبل ضبط شده بود بر حل و فصل موضوع‌ هسته‌ای ایران از طریق دیپلماسی تاکید کرد.
برجام جلوی رقابت تسلیحاتی منطقه ای را گرفت/صحبت از مذاکره موشکی دشوار است
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / پرونده هسته ای ایران / ایران و فرانسه / برجام / رقابت تسلیحاتی
برجام جلوی رقابت تسلیحاتی منطقه ای را گرفت/صحبت از مذاکره موشکی دشوار است
ژرار آرو می گوید: برجام یک توافق پیچیده در ۱۵۹ صفحه است. وقتی توافقی را منعقد می کنید طبیعی است در روند آن مشکلاتی به وجود آید، همیشه در عمل و وقتی که توافق به مرحله اجرا می رسد، اختلاف نظرهایی به وجود می آید. برای همین کمیته حل اختلاف را مطابق با برجام تعریف کردیم. ما هر شش ماه تشکیل جلسه می دهیم و بر سر مفاد اختلافات با یکدیگر رایزنی می کنیم. بنابراین تا زمانی که برجام هست و این کمیته هم هست، حل اختلافات امکان پذیر است. چیزی که تا کنون هم شاهدش بودیم. سعی اعضای برجام بر این بوده است که اختلافات موجود سبب نشوند تا اصل موضوع یعنی حفظ برجام به محاق برود. به هر حال نگرانی هایی وجود داشته است اما به اعتقاد ما با دیپلماسی می توان نگرانی ها را رفع کرد. 
نگران مکانیسم ماشه نیستیم/ برجام‌ستیزی به نفع آمریکا است
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / پرونده هسته ای ایران / دولت آمریکا / دونالد ترامپ / علی ربیعی / هیئت دولت / برجام / مکانیسم ماشه / خروج آمریکا از برجام
نگران مکانیسم ماشه نیستیم/ برجام‌ستیزی به نفع آمریکا است
سخنگوی دولت گفت: ما فعال شدن مکانیسم ماشه نگران نیستیم اما نگران ماشه‌ای هستیم که به هر دلیل اعم از ناآگاهی یا بی‌دقتی در کشورمان چکانده شود.
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی / پرونده هسته ای ایران / شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته ای
اولیانوف: نشست شورای حکام فردا برگزار می شود/ بحث برانگیزیترین موضوعات ایران حل شد
به گزارش مهر، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان های بین المللی، با انشتار پیامی در توئیتر نوشت: جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ماه سپتامبر، روز دوشنبه آغاز می شود. انتظار می رود که این جلسه به آرامی برگزار شود. بحث برانگیزیترین موضوعات (یعنی دسترسی به ۲ مکان در ایران) با موفقیت در سفر مدیر کل آژانس به تهران که در اواخر آگوست انجام گرفت، حل شدند. 
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / ایران و آمریکا / بیانیه ایران و آژانس انژی اتمی / پرونده هسته ای ایران / توافق ایران و آژانس انرژی اتمی
واکنش اتحادیه اروپا به توافق میان تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
به گزارش ایسنا، هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه(5 شهریور) در توییتی نوشت: خبرهای خوبی از تهران در خصوص همکاری میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیده است. اتحادیه اروپا به نقش غیرجانبدارانه و مستقل آژانس باور دارد. در همین ‌حال ما هفته آینده با کمیسیون مشترک به کارمان برای حفظ برجام ادامه خواهیم داد. من  از طرف جوزپ بورل، ریاست این جلسه را برعهده خواهم گرفت.
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی / پرونده هسته ای ایران / حمید بعیدی نژاد
بعیدی‌نژاد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آمریکا را ناامید کرد
به گزارش فارس، حمید بعیدی‌نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن در پی بیانیه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در پی سفر دو روزه رافائل گروسی مدیرکل آژانس به ایران از سوی دو طرف صادر شد، امشب (چهارشنبه)‌در توئیتی نوشت: «پذیرش آژانس به اینکه درخواست دسترسی از تاسیسات ایران باید براساس تجزیه و تحلیل مستقل خود ‌‌‌‌آژانس باشد و با اعطای دسترسی درخواستی، آژانس هیچ سؤال و درخواست دسترسی دیگری به مکان‌های فراتر از موارد اظهار شده نخواهد داشت، آمریکا را برای کشانیدن بحث پادمان ایران به شورای امنیت ناامید کرد.»
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی / بیانیه ایران و آژانس انژی اتمی / پرونده هسته ای ایران / علی اکبر صالحی
صالحی: ملاحظات اصولی ایران در بیانیه مشترک با آژانس در نظر گرفته شد
به گزارش مهر، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ملاحظات اصولی جمهوری اسلامی در بیانیه مشترک ایران و آژانس همگی در نظر گرفته شد، گفت: در بیانیه مشترک ایران وآژانس توافق شد با توجه به درخواست آژانس برای بازرسی از دو محل؛ دیگر بر اساس اطلاعات خود آژانس، درخواست دیگری نداشته باشند وآنها هم پذیرفتند.
ظریف: ایران به دنبال ادامه همکاری با آژانس در شرایط عادی و در چارچوب مقررات بین‌المللی است
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی / پرونده هسته ای ایران / دیدار ظریف و گروسی / سفر گروسی به ایران
ظریف: ایران به دنبال ادامه همکاری با آژانس در شرایط عادی و در چارچوب مقررات بین‌المللی است
رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در رأس هیأتی به تهران سفر کرده، بعدازظهر امروز (سه‌شنبه) با محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی / پرونده هسته ای ایران / سفر گروسی به ایران / گروسی مدیرکل آژانس بین المللی آژانس
«گروسی» از تمایل ایران برای همکاری بیشتر با آژانس قدردانی کرد
به گزارش مهر، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به تهران سفر کرده است؛ دقایقی پیش در پیامی توئیتری اعلام کرد: دیداری با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران داشتم تا گفتگوهایی که در تهران در حال انجام است تداوم یابد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / ایران و آژانس انرژی اتمی / پرونده هسته ای ایران / سفر گروسی به ایران
مسکو به سفر «گروسی» به ایران واکنش نشان داد
به گزارش مهر، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین امروز شنبه به اخبار منتشره پیرامون سفر روز دوشنبه «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران واکنش نشان داد.
آمریکا توان اجماع‌سازی برای «مکانیسم ماشه» علیه ایران را ندارد
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / ایالات متحده آمریکا / شورای امنیت / سازمان ملل متحد / الهام امین زاده / برجام / مکانیسم ماشه / مجلس شورای اسلامی / پرونده هسته ای ایران / رئیس‌جمهور
آمریکا توان اجماع‌سازی برای «مکانیسم ماشه» علیه ایران را ندارد
معاون اسبق رئیس‌جمهور گفت: ایالات متحده به لحاظ نظام سیاسی و اجتماعی بسیار تضعیف شده و در حال حاضر دولت ضعیفی است و دیگر توان اجماع‌سازی بر سر مکانیسم ماشه در شورای امنیت را ندارد.
سختگیری آمریکا در قبال ایران به نفع چین تمام شد؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / توافق 25 ساله / مشارکت استراتژیک ایران و چین / سیاست اعمال فشار حداکثری ترامپ علیه ایران / سیاست خارجی ترامپ / سیاست ترامپ در قبال ایران / پرونده هسته ای ایران
سختگیری آمریکا در قبال ایران به نفع چین تمام شد؟
تاریخ سیاست امنیت ملی ایالات متحده در پی تبعات ناخواسته آن از جمله در موارد جنگ عراق و داعش مشهور است. در حدود دو سال گذشته، اعمال فشار حداکثری ایالات متحده علیه ایران و محکم شدن جای پای چین در خاورمیانه نیز به این فهرست اضافه شده اند.
مشاور ارشد جو بایدن: اگر پیروز شویم، مسئله پرونده هسته ای ایران را می بندیم
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
مشاور ارشد جو بایدن: اگر پیروز شویم، مسئله پرونده هسته ای ایران را می بندیم
جیک سالیوان، مشاور ارشد سیاست خارجی جو بایدن گفت: ایالات متحده باید به توافق هسته ای با ایران بازگردد تا بتواند به حل اختلافات بین ایران و همسایگانش کمک کند.
انگیزه تهران برای تعامل با واشنگتن با فشارهای ترامپ کمتر می شود
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / پرونده هسته ای ایران / امنیت منطقه خلیج فارس / خاورمیانه / تحریم های آمریکا علیه ایران / کارزار اعمال فشار حداکثری ترامپ / اصول گرایان / تهدید گروه های افراطی / افراط گرایی سنی
انگیزه تهران برای تعامل با واشنگتن با فشارهای ترامپ کمتر می شود
کارزار اعمال فشار حداکثری ایالات متحده و اتخاذ رویکرد تقابلی از سوی ایران خطر درگیری نظامی بین دو طرف را افزایش داده است. منافع اروپا حکم می کند که این چرخه را بشکند. اروپا برای اینکه بتواند دیپلماسی خود را به شیوه موثرتری پیش ببرد، باید به درک عمیق تری از تمایلات، اولویت ها و عملکرد بلوک های قدرت در ایران دست یابد. اروپا از طریق مسائل اقتصادی و پرونده هسته ای می تواند ایران و ایالات متحده را به تعامل و مشارکت در مذاکرات معنادار با یکدیگر ترغیب کند.
ایران با آمریکا مذاکره می کند، اما نه در دوره روحانی؟!!
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ / پرونده هسته ای ایران / مذاکرات بین ایران و آمریکا / برجام / نوگرایان / طیف میانه رو / مخالفت اصول گرایان با دولت روحانی
ایران با آمریکا مذاکره می کند، اما نه در دوره روحانی؟!!
کارزار اعمال فشار حداکثری ایالات متحده و اتخاذ رویکرد تقابلی از سوی ایران خطر درگیری نظامی بین دو طرف را افزایش داده است. منافع اروپا حکم می کند که این چرخه را بشکند. اروپا برای اینکه بتواند دیپلماسی خود را به شیوه موثرتری پیش ببرد، باید به درک عمیق تری از تمایلات، اولویت ها و عملکرد بلوک های قدرت در ایران دست یابد. اروپا از طریق مسائل اقتصادی و پرونده هسته ای می تواند ایران و ایالات متحده را به تعامل و مشارکت در مذاکرات معنادار با یکدیگر ترغیب کند.
چرا ایران اجازه بازرسی به آژانس نمی‌دهد؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / پرونده هسته ای ایران / آژانس بین المللی انرژی اتمی / ایران و آژانس / برجام / بازرسی های آژانس
چرا ایران اجازه بازرسی به آژانس نمی‌دهد؟
جاوید منتظران در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: با نظر به مفاد قطعنامه شورای حکام و درخواست از ایران برای همکاری کامل و شفاف‌سازی برای صحت‌ و سقم اعلامیه‌های ایران تحت توافقات پادمانی و پروتکل الحاقی ازجمله عدم دسترسی به دو محل خاص و در مقابل با توجه به نوع واکنش تند و صریح ایران نسبت به رد این قطعنامه، سؤالی که اکنون در اذهان بسیاری از متفکران داخلی و بین‌المللی ایجاد شده، این است که چرا با وجود این که طرف‌های غربی سعی دارند از این وضعیت پیش‌آمده برای اتهام و اجماع علیه ایران استفاده کنند و ایران را به استناد عدم بازرسی از دو سایت مزبور تحت‌ فشار بگذارند و از سوی دیگر با توجه به اینکه ایران مطابق با فتوای رهبر معظم انقلاب، بر حرام بودن، تولید، تکثیر، انباشت و استفاده از سلاح‌های کشتار …
واقعیت آمریکا و چشم‌های بسته دولت/ روحانی عجله در مذاکرات را تائید کرد
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / محمود واعظی / پرونده هسته ای ایران / مذاکرات هسته ای / شورای امنیت / کمیسیون ویژه برجام / مجلس نهم / برجام / شورای امنیت سازمان ملل / احمد نادری / فناوری هسته ای
واقعیت آمریکا و چشم‌های بسته دولت/ روحانی عجله در مذاکرات را تائید کرد
محمود واعظی اخیرا در حالی مدعی شده است «عجله‌ای در مذاکرات نداشتیم زیرا اساس برجام بر بی‌اعتمادی به آمریکا بود» که حسن روحانی در جلسه هیئت دولت ادعای رئیس دفتر خود را نقض کرد.
گروسی: ایران دسترسی به دو سایت‌ مدنظر آژانس را فراهم کند
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / برجام / پرونده هسته ای ایران / گروسی مدیرکل آژانس بین المللی آژانس
گروسی: ایران دسترسی به دو سایت‌ مدنظر آژانس را فراهم کند
به گزارش ایسنا، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگویی با وال استریت ژورنال مدعی شد که اگر تهران تا پایان ماه جاری مجوز لازم برای دسترسی به سایت‌های مدنظر آژانس را فراهم نکند، "بد" خواهد شد.وی با اشاره به اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این‌زمینه پاپس نخواهد کشید، در اینباره گفت: من همچنان بر لزوم حتمی حل‌وفصل این موضوع در آینده‌ای نزدیک تاکید می‌کنم چرا که این مسئله همچنان باقی می‌ماند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / برجام / پرونده هسته ای ایران / جوزپ بورل / عباس عراقچی
عراقچی: منتظر نتیجه رایزنی‌های بورل هستیم
به گزارش خبرآنلاین، عباس عراقچی روز دوشنبه با اشاره به نامه وزیر امور خارجه به جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده برجام درخصوص فعال شدن ساز و کار حل اختلاف، اظهار داشت: نامه ایران واصل شده و آقای بورل به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک در حال رایزنی با سایر اعضا است تا در خصوص چگونگی جلسه‌ای که باید به دنبال این نامه ایران تشکل شود، تصمیم‌گیری کنند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / ایران و آمریکا / برجام / پرونده هسته ای ایران
مشاور امنیت ملی آمریکا: ایران به تعهداتش در «ان‌پی‌تی» و برجام پایبند نیست
به گزارش فارس، «رابرت اوبراین»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه‌ای روز دوشنبه بدون ارائه مستندات لازم مدعی شد ایران به تعهداتش ذیل «معاعده منع اشاعه» (ان‌پی‌تی) و برجام پایبند نبوده است.
فشار آمریکا به دلیل توانمندی ایران است/ دشمن از همه توان برای فشار بر مردم استفاده می‌کند
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / پرونده هسته ای ایران / برجام / شورای امنیت سازمان ملل
فشار آمریکا به دلیل توانمندی ایران است/ دشمن از همه توان برای فشار بر مردم استفاده می‌کند
وزیر امور خارجه گفت: این حجم از فشار آمریکا به ایران به علت بالندگی و توانمندی‌های جمهوری اسلامی است.
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / ایران و روسیه / برجام / پرونده هسته ای ایران
روسیه: حل مشکلات پیرامون برجام بدون مراجعه به اقدامات اضطراری باشد
به گزارش ایسنا، به نقل از تاس، وزارت خارجه روسیه روز شنبه در بیانیه‌ای از طرفین برجام خواست تا بدون توسل به اقدامات اضطراری، به دنبال راه‌حلی برای بحران کنونی بگردند.در این بیانیه آمده است: موضع اصولی روسیه این است که هرگونه سوالی که حین اجرای برنامه جامع اقدام مشترک ایجاد می‌شود، باید در کمیسیون مشترک حل شود. با این حال بهتر است این کار را بدون توسل به اقدامات اضطراری و قرارندادن فرایند حصول راه‌حل در تنگنای زمانی، انجام شود.در این بیانیه آمده است که علی‌رغم‌ تمام مشکلات، طرفین باید از اهدافی والا که در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ گرامی داشته شده، کمک بگیرند و به گفت‌وگو مشغول شوند.به گزارش ایسنا، متعاقب اقدام غیرمسئولانه و غیرقانونی سه دولت اروپایی (آلمان، انگلیس …
دیپلمات روس: تمامی موضوعات برجام باید در کمیسیون مشترک حل شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / ایران و روسیه / برجام / پرونده هسته ای ایران
دیپلمات روس: تمامی موضوعات برجام باید در کمیسیون مشترک حل شود
به گزارش فارس، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین خواستار حل و فصل اختلافات درباره برجام در چارچوب کمیسیون مشترک شد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۲ / پرونده هسته ای ایران / عباس عراقچی / گروسی و برایان هوک
عراقچی با کنایه به عکس هوک و گروسی: بهتر است هم فاصله اجتماعی را رعایت کنید و هم فاصله سیاسی
سید عباس عراقچی، در توییتی در واکنش به دیدار «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، به کنایه خطاب به گروسی نوشت: بهتر است هم فاصله اجتماعی و هم فاصله سیاسی خود را حفظ کنید...!
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
حمایت قاطع چین از ایران مقابل آمریکا
ایرنا- «سی جی تی ان» تلویزیون انگلیسی زبان چین در گزارشی ضمن پرداختن به نشست شب گذشته شورای امنیت سازمان ملل در مورد پرونده هسته ای ایران گفت که چین در این نشست ضمن اعلام مخالفت با فشارهای آمریکا بر ایران، خواستار توقف تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران شد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / کنترل تسلیحاتی / شورای امنیت سازمان ملل / پکن / نشست شورای امنیت و قطعنامه ۲۲۳۱
تلویزیون چین: پکن خواستار توقف تحریم های یکجانبه ایران است
پکن- ایرنا- «سی جی تی ان» تلویزیون انگلیسی زبان چین در گزارشی ضمن پرداختن به نشست شب گذشته شورای امنیت سازمان ملل در مورد پرونده هسته ای ایران گفت که چین در این نشست ضمن اعلام مخالفت با فشارهای آمریکا بر ایران، خواستار توقف تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران شد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / برایان هوک / پرونده هسته ای ایران / تحریم تسلیحاتی ایران
هوک: روسیه و چین باید با تحریم تسلیحاتی ایران همراهی کنند
به گزارش فارس، «برایان هوک» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت که گزینه نظامی علیه برنامه هسته‌ای ایران هنوز روی میز است.
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / برجام / پرونده هسته ای ایران / نشست شورای امنیت با موضوع ایران
فرانسه: از حرکت‌های یک‌جانبه برای وضع تحریم‌ حمایت نمی‌کنیم
به گزارش ایسنا،‌ نماینده فرانسه در سازمان ملل متحد در نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل گفت: با سه کشور اروپایی از طریق گفت‌وگو با ایران به نتیجه رسیدیم. این توافق به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تبدیل شد و همه اعضای شورا آن را به اتفاق تصویب کردند.
سخنرانی ظریف در نشست شورای امنیت
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / پرونده هسته ای ایران / سخنرانی ظریف در شورای امنیت / نشست شورای امنیت با موضوع ایران
سخنرانی ظریف در نشست شورای امنیت
به گزارش فارس، ظریف در این نشست به کودتای سیا علیه دولت مصدق اشاره کرد و گفت: «آمریکا ستیزه‌جویی‌های متعددی علیه ایران و همسایگانش مرتکب شده و طی سه دهه گذشته سه بار به همسایگان ما حمله کرده است؛ آمریکا منطقه را با فروش بی‌ثبات‌کننده سلاح می‌دوشد، به صورت نظام‌مند از تروریست‌ها حمایت می‌کند و به جنایت‌های یمن کمک مادی ارائه کرده است.»
نشست مجازی شورای امنیت با موضوع ایران/ دیکارلو: از خروج آمریکا از برجام متاسفیم
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / برجام / پرونده هسته ای ایران / نشست شورای امنیت با موضوع ایران
نشست مجازی شورای امنیت با موضوع ایران/ دیکارلو: از خروج آمریکا از برجام متاسفیم
به گزارش مهر، موضوع ادامه تحریم‌ها علیه ایران همزمان با شیوع جهانی کرونا از دیگر مسائل مورد اشاره دیکارلو بود و او در این ارتباط گفت: آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار رفع تحریم‌هایی شده که پاسخ ایران به بیماری کووید -۱۹ را دشوار می‌کند.
چشم واشنگتن به دنبال توافق با تهران یا پیونگ یانگ است
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / سیاست خارجی ترامپ / جان بولتون / پرونده هسته ای ایران / مذاکرات ترامپ و کیم / پیشنهاد مذاکره ترامپ به ایران
چشم واشنگتن به دنبال توافق با تهران یا پیونگ یانگ است
جان بولتون، مشاور جنگ طلب امنیت ملی پیشین دولت دونالد ترامپ، در خاطرات خود درباره مدت فعالیتش در کاخ سفید از رئیس جمهوری سخن گفته که به طور همزمان سعی دارد هم سخت و خشن به نظر به رسد و هم به توافقی، هر گونه توافقی، با ایران یا کره شمالی دست یابد و آن را به مثابه یک پیروزی به تصویر بکشد.
تحریم ها علیه ایران و روسیه به پایان روابط ترنس-آتلانتیک می انجامند؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / پرونده هسته ای ایران / برجام / ایران و امریکا / ایران و اروپا / ایران و اتحادیه اروپا
تحریم ها علیه ایران و روسیه به پایان روابط ترنس-آتلانتیک می انجامند؟
تلاش تروئیکای اروپایی برای قرار دادن ایران در برابر عمل انجام شده
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / احد رضایان قیه باشی / برجام / شورای حکام آژانس / ایران / ایران و تروئیکای اروپایی
تلاش تروئیکای اروپایی برای قرار دادن ایران در برابر عمل انجام شده
احد رضایان قیه باشی در گفت و گو با دیپلماسی ایرانی ضمن تاکید بر این نکته که اگر پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت برود بهتر از آن است که در شورای حکام بماند، در تحلیل سیاست اورپایی ها در برابر ایران بر این باور است که اکنون ایالات متحده آمریکا، کشورهای اروپایی، آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای حکام نیز به این باور رسیده اند که دیگر دولت و وزارت امور خارجه کنشگر نیستند و اتفاقاً خود تصویب قطعنامه جمعه گذشته شورای حکام مویدی بر همین واقعیت است. چون این قطعنامه شکست مذاکره با وزارت امور خارجه و محمدجواد ظریف را تداعی می کند. یعنی اروپا دیگر تمایلی ندارد که بخواهد از طریق مذاکره با وزارت امور خارجه منافع خود را پیش ببرد. اکنون دیگر فضا به سمت عدم مذاکره و امتیاز گیری به واسطه فشار، ذیل تصویب …
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
پرونده خود را در شورای حکام حل کنیم؛ نباید کار به شورای امنیت بکشد
رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه ایران باید پرونده هسته‌ای کشور را با دیپلماسی به گونه‌ای مدیریت کند که این پرونده از شورای حکام به شورای امنیت ارجاع داده نشود، گفت: تا زمانی که پرونده در شورای حکام باشد، ما می‫توانیم پرونده سالم خود را رفع نقص کنیم و خودمان مسئول پرونده‫مان هستیم ولی اگر این پرونده به شورای امنیت برود آن موقع سرنوشت آن متاثر از اما و اگرهای ناشی از تعاملات بین دولت های بزرگ خواهد بود.حشمت الله فلاحت پیشه، در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با قطعنامه اخیر شورای حکام در مورد فعالیت های هسته ای ایران گفت: من معتقدم که اگر بخواهیم این تحولات را به روش تاریخی تحلیل کنیم باید بگوییم با توجه به آنچه که در شورای حکام گذشت باید منتظر این بود …
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / ایران و اروپا / برجام / پرونده هسته ای ایران / روسیه و ایران
روسیه: اقدامات اروپا علیه ایران با وعده‌هایشان در برجام منافات دارد
سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته اقدامات کشورهای اروپایی علیه ایران با وعده‌های آنها در خصوص برجام منافات دارد.
وقت آن رسیده اروپا در رابطه با ایران تکلیف خود را روشن کند
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / طرفین اروپایی برجام / توافق هسته ای / برجام / پرونده هسته ای ایران / بازگشت تحریم ها / خروج آمریکا از برجام / قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت / ان پی تی
وقت آن رسیده اروپا در رابطه با ایران تکلیف خود را روشن کند
اتحاد غیرمتداول میان کشورهای اروپایی، روسیه و چین در چند ماه گذشته شاهد پیشروی ایالات متحده به سمت تشدید تحریم ها علیه ایران بودند؛ آمریکا روی این استدلال حقوقی شرط بسته که به رغم خروج دولت ترامپ از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵، هنوز در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت یکی از طرفین برجام به شمار می رود و می تواند از این مساله برای بازگشت تحریم ها علیه ایران استفاده کند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / ایران و آمریکا / برجام / پرونده هسته ای ایران / تحریم تسلیحاتی ایران
جزئیات رویترز از قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ضد ایران
به گزارش فارس، یک رسانه انگلیسی روز سه‌شنبه جزئیاتی از قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ضد ایران ارائه کرده است. 
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی / برجام / پرونده هسته ای ایران / کمیسیون امنیت ملی مجلس
بیانیه کمیسیون امنیت مجلس؛ داده‌های جاسوسی نمی‌تواند پایه درخواست آژانس قرار گیرد
کمیسیون امنیت ملّی مجلس تصریح کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی مجاز نیست داده‌های سرویس های جاسوسی، به‌ویژه آنچه بر مبنای ادعاهای واهی رژیم صهیونیستی باشد، را پایه درخواست‌های خود قرار دهد.
آژانس و تکرار سناریوی امنیتی سازی برنامه هسته‌ای ایران
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / ایران و آژانس / آژانس انرژی اتمی / گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی / ایران / پرونده هسته ای ایران
آژانس و تکرار سناریوی امنیتی سازی برنامه هسته‌ای ایران
جاوید منتظران در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: در روابط بین‌الملل، اگر امنیتی سازیِ یک موضوع، موفق عمل کند، آن پدیده از جریان امور عادی سیاسی جدا شده و وارد حوزه اضطراری می‌شود که باید با آن برخوردی فوری و قاطعانه داشت.
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی / ایران و چین / پرونده هسته ای ایران
وزارت خارجه چین: آژانس درباره ایران بی‌طرفانه عمل کند
به گزارش مهر به نقل از شینهوا، «ژائولیجیان»، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری خود در روز دوشنبه اعلام کرد که پکن و مسکو به قطعنامه اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران رأی منفی داد.
اروپایی ها در پرونده هسته ای ایران را رها کرده اند؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / قطعنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی / توافق هسته ای / برجام / عقب نشینی ایران از برجام
اروپایی ها در پرونده هسته ای ایران را رها کرده اند؟
فرانسه، آلمان، بریتانیا و اتحادیه اروپا به قطعنامه انتقادی از ایران رای دادند، اما تاکید کردند با بازگشت تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران موافق نیستند.
ملاحظاتی درباره نوع تعامل تهران با آژانس و قطعنامه تروئیکای اروپایی
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / مذاکرات ایران و آژانس / ایران و آژانس / آژانس انرژی اتمی / پرونده هسته ای ایران
ملاحظاتی درباره نوع تعامل تهران با آژانس و قطعنامه تروئیکای اروپایی
رضا رسالت در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: آژانس یک نهاد بین المللی است که بر مبنای یک معاهده و بیشتر از یک دهه قبل از ان. پی. تی تشکیل شده است. این نهاد سند تاسیسی خاص خود را دارد (اساسنامه آژانس) و نحوه عضویت در آن به عنوان یک نهاد بین المللی متفاوت و مجزا است. اساسنامه آن شامل جزئیات مربوط به قواعد، آئین‌ها و اختیارات حقوقی می شود. تنها ارتباط حقوقی آژانس و ان پی تی به تعهد موجود در ماده ۳ (۴) ان پی تی مربوط می شود. این ماده تصریح می‌دارد «اعضای این معاهده که فاقد سلاح های هسته‌ای هستند برای رعایت مفاد این ماده، موافقت‌نامه‌هایی را منفردا یا به اتفاق سایر اعضاء طبق اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی با آژانس منعقد می کنند.»
میخ «آخر» بر تابوت رابطه با غرب/ تجربه مذاکره با اروپا؛ «راهزنی» به جای «رایزنی»
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / پرونده هسته ای ایران / مقام معظم رهبری / عاشورا / برجام / توافق هسته ای
میخ «آخر» بر تابوت رابطه با غرب/ تجربه مذاکره با اروپا؛ «راهزنی» به جای «رایزنی»
قطعنامه شورای حکام آژانس در عین آنکه میخی بر تابوت رابطه با غرب بود؛ اما می‌تواند در صورت هوشمندی دولت این موضوع به فرصت تبدیل شود.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / پرونده هسته ای ایران / جهانگیری / قطعنامه شورای حکام
جهانگیری: قطعنامه شورای حکام تأثیر جدی بر شرایط کشور ندارد
به گزارش مهر، اسحاق جهانگیری بعداز ظهر امروز (دوشنبه) در نشست با مدیران ارشد وزارت نیرو با اشاره به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه کشورمان تاکید کرد: این جلسات و قطعنامه‌هایی که در ادامه آن صادر می‌شود، نقش تعیین کننده ای ندارند و کشور ما که سخت‌ترین فشارهای ناشی از تحریم‌ها را در ابعاد مختلف انرژی، تجارت، حمل و نقل و بانکی تحمل کرده ارزشی برای آن قائل نیست و این قطعنامه‌ها تأثیر جدی بر شرایط کشور نخواهد داشت.
بیانیه سفیر چین در نشست شورای حکام بر سر پرونده هسته ای ایران
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / آژانس بین المللی انرژی اتمی / چین / ایران / ایران و آژانس
بیانیه سفیر چین در نشست شورای حکام بر سر پرونده هسته ای ایران
سفیر چین آقای، وانگ کان (Wang Qun) در نشست شورای حکام، دستور جلسه ۶e در روز شانزدهم ژوئن ۲۰۲۰ در وین را قرائت کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / پرونده هسته ای ایران / قطعنامه شورای حکام
امارات از قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام استقبال کرد
به گزارش فارس، وزارت خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات امروز (شنبه) در بیانیه‌ای، قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را گام مهمی در راستای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران دانست.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / ایران و اروپا / پرونده هسته ای ایران / تروئیکای اروپایی
امیرعبداللهیان؛ سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان باید از مردم ایران عذر خواهی کنند
به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان دستیار رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل طی گفت‌وگویی با اشاره به قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران گفت:سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) باید از مردم ایران عذر خواهی کنند که در مقابل تحریم‌های یک جانبه آمریکا و خروج این کشور از برجام هیچ نقش موثر بازدارنده‌ای ایفا نکردند و به حرف‌های بی‌عمل و بی‌خاصیت بسنده کردند.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / ایران و آمریکا / پرونده هسته ای ایران / پمپئو وزیر خارجه آمریکا
پامپئو: دنبال راه‌حل دیپلماتیک فراگیر برای پرداختن به نگرانی‌های هسته‌ای در ایران هستیم
وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در بیانیه مطبوعاتی با اشاره به تصویب قطعنامه ضد ایران شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که واشنگتن به دنبال یک راه‌حل دیپلماتیک فراگیر برای پرداختن به نگرانی‌های هسته‌ای در ایران بوده، راه‌حلی که باید بر اساس راستی‌آزمایی موثر ایجاد شده باشد.
۱۳۹۹/۰۳/۳۰ / ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی / پرونده هسته ای ایران / قطعنامه شورای حکام / موسوی سخنگوی وزارت خارجه
موسوی: قطعنامه شورای حکام یک طلبکاری سیاسی است/ این زیاده‌خواهی را از سوی هیچ کشور و سازمانی نمی‌پذیریم
به گزارش فارس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امشب (جمعه) در واکنش به قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی به شورای حکام که به تصویب رسید، صدور قطعنامه سیاسی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را اقدامی غیر‌سازنده، غیرمسئولانه و غیر‌قابل پذیرش خواند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •