شنبه, ۴ بهمن, ۱۳۹۹ / 23 January, 2021
صنایع خلاق
ناهماهنگی متولیان، صنعت پوشاک کشور را ضعیف کرده است
۳۳ ساعت قبل
ناهماهنگی متولیان، صنعت پوشاک کشور را ضعیف کرده است
در نشست اخیر کمیسیون کسب‌وکارهای دانش‌بنیان اتاق ایران که به موضوع صنعت مد و پوشاک به‌عنوان یکی از صنایع خلاق کشور اختصاص داشت، دغدغه‌ها و چالش‌های موجود در این حوزه مطرح و بررسی شد.
صادرات محصولات خلاق گسترش می یابد
۱۳۹۹/۱۰/۲۷ / صنایع خلاق / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری / صادرات غیر نفتی
صادرات محصولات خلاق گسترش می یابد
تهران- ایرنا- صادرات محصولات خلاق با حمایت ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گسترش می‌یابد.
۱۳۹۹/۱۰/۲۴ / بنیاد برکت
رویداد ملی «بانوی برکت» فراخوان داد
مجری رویداد ملی بانوی برکت با اعلام این خبر و در تشریح اهداف برگزاری این رویداد گفت: طراحی مدل‌های بومی برای افزایش حضور بانوان در حوزه‌های اقتصاد خانواده و کسب‌و‌کارهای خانگی، افزایش مشارکت اقتصادی بانوان، تقویت شبکه اجتماعی بانوان کارآفرین بنیاد برکت و ارائه طرح‌های صنایع خلاق در کسب‌و‌کار بانوان از جمله اهداف برگزاری این رویداد است.
۱۵هزار مترمربع به زیست‌بوم نوآوری پیوست
۱۳۹۹/۱۰/۲۰
۱۵هزار مترمربع به زیست‌بوم نوآوری پیوست
تفاهم‌نامه راه‌اندازی کارخانه نوآوری «آریا» با حضور معاون علمی و فناوری امضا شد تا فضای تازه‌ای برای رونق کسب‌وکارهای دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها و صنایع خلاق ایجاد شود.
راه‌اندازی کارخانه نوآوری آریا در پارک فناوری پردیس
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ / پارک علم و فناوری / شرکت های دانش بنیان / علمی / علم و تکنولوژی
راه‌اندازی کارخانه نوآوری آریا در پارک فناوری پردیس
تفاهم‌نامه راه‌اندازی کارخانه نوآوری آریا با حضور معاون علمی و فناوری امضا شد تا فضای تازه‌ای برای رونق کسب‌وکارهای دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها و صنایع خلاق ایجاد شود؛ کارخانه نوآوری آریا به عنوان شعبه سوم پارک فناوری پردیس فعالیت خواهد کرد.
اشتغالزایی صنایع خلاق در ایران چقدر است؟
۱۳۹۹/۱۰/۰۹ / اشتغالزایی / کسب و کار / اینترنت / صنایع خلاق / ارزآوری / درآمدزایی / سینما / بازی‌های کامپیوتری / انیمیشن / موسیقی
اشتغالزایی صنایع خلاق در ایران چقدر است؟
بررسی ها نشان می دهد که نزدیک به دو میلیون نفر در صنایع خلاق کشور فعالند که ضمن ایجاد اشتغال و درآمدزایی، ارزآوری قابل‌ توجهی برای کشور به دنبال دارند.
صنایع خلاق در طرح جهش تولید مجلس دیده شود
۱۳۹۹/۱۰/۰۷ / ویروس کرونا / صنایع خلاق / پرویز کرمی / دانش‎ بنیان ‎ها
صنایع خلاق در طرح جهش تولید مجلس دیده شود
تهران- ایرنا- دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاددانش‌بنیان، صنایع نرم و خلاق معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری گفت:‌در طرحی که در مجلس شورای اسلامی تحت عنوان جهش تولید مطرح و قرار است نقایص، چالش‌ها و کمبودهای قانون دانش‌بنیان را رفع کند،بازهم این نقص را دارد که شرکت‌های خلاق و صنایع فرهنگی دیده نشده‌اند.
۱۳۹۹/۱۰/۰۲
ایران به یک بازار ۷۰ میلیونی در حوزه فناوری اطلاعات تبدیل شده است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مهم‌ترین اتفاق در این دولت را تبدیل بازار ایران به یک بازار ۷۰ میلیونی در حوزه فناوری اطلاعات عنوان کرد و مراکز نوآوری را برای بروز خلاقیت‌ها و رسیدن به اقتصاد دیجیتال مهم دانست. محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم افتتاح سرای نوآوری و فناوری‌های آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد غرب تهران، با بیان اینکه همیشه چالش ارتباط صنعت و دانشگاه وجود داشته است، گفت: خلاقیت عصاره اقتصاد دیجیتال است و این فضا زیست بومی برای رشد نیاز دارد که باید فراهم شود. وی با بیان اینکه جایگاه صنایع خلاق در دانشگاه‌ها است، افزود: دولت‌ها در اقتصاد دیجیتال قانون‌گذار و توانمندساز هستند.
۱۳۹۹/۱۰/۰۱
قبل از دولت تدبیر و امید، دسترسی مردم به ابزار دیجیتال اندک بود
وزیر ارتباطات گفت: «قبل از دولت تدبیر و امید ابزارهای دیجیتال به اندازه کافی در دسترس مردم نبود، اماتوسعه زیر ساخت‌های ارتباطی باعث شد ایران دوبار در دو دوره اندازه‌گیری بین‌المللی، بالاترین نرخ رشد حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را به دست بیاورد.» آذری جهرمی خاطرنشان کرد: «در اقتصاد دیجیتال عنصر اصلی خلاقیت است و برای رشد خود نیاز دارد تا زیست‌بوم مناسبی برای آن فراهم باشد. در بحث اقتصاد دیجیتال و در موضوع خلاقیت کارخانه‌های تولید خلاقیت یا صنایع خلاق در دانشگاه جایگاه خوبی دارند.»او با بیان اینکه تمام استارتاپ‌ها و ارکان اقتصاد دیجیتال صرفا در حوزه فناوری اطلاعات نیست، تأکید کرد: «در بخش خدماتی که در حوزه فناوری اطلاعات شکل می‌گیرند، …
راه اندازی بزرگترین سرای نوآوری صنایع خلاق در تهران
۱۳۹۹/۱۰/۰۱ / محمد مهدی طهرانچی / سرای نوآوری / انقلاب اسلامی ایران / دانشگاه آزاد اسلامی
راه اندازی بزرگترین سرای نوآوری صنایع خلاق در تهران
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از راه‌اندازی بزرگترین سرای نوآوری صنایع خلاق در تهران همزمان با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی خبر داد.
افتتاح بزرگترین سرای صنایع خلاق در ۲۲ بهمن/افزایش ۵ درصدی دانشجویان دانشگاه آزاد
۱۳۹۹/۱۰/۰۱ / زیست بوم نوآوری / سرای نوآوری آزاد / دانشگاه آزاد اسلامی / دکتر طهرانچی
افتتاح بزرگترین سرای صنایع خلاق در ۲۲ بهمن/افزایش ۵ درصدی دانشجویان دانشگاه آزاد
رئیس دانشگاه آزاد با بیان این که تا ۲۲ بهمن بزرگترین سرای صنایع خلاق را در چهارراه فلسطین افتتاح می‌کنیم، یادآور شد: دانشگاه آزاد به عنوان بزرگترین بخش خصوصی در حوزه آموزش و پرورش به تغییر رویکرد نیاز داشت؛ لذا ادبیات جدید خلق شد و در همین راستا نیز مفهوم "سرای فناوری" را در دستور کار خود قرار دادیم. از پیامدهای این اقدام این بود که امسال علی رغم کاهش جمعیت دانشجویی کشور، دانشگاه آزاد با ۵ درصد افزایش دانشجو مواجه شد.
فعالیت 2 میلیون نفر در صنایع خلاق کشور/ متعلقات بازارهای مالی در صنعت هنر دیده نشده است
۱۳۹۹/۱۰/۰۱
فعالیت 2 میلیون نفر در صنایع خلاق کشور/ متعلقات بازارهای مالی در صنعت هنر دیده نشده است
معاون اشتغال وزارت کاربا اشاره به پلتفرم نمایشگاه های مجازی فرهنگ و هنر ایران گفت: از منظر کارآفرینی در حوزه صنایع خلاق هنری می‌توان انتظار تولید محصولات خوبی را در این حوزه داشت و اشتغال خوبی نیز ایجاد می‌شود.
۲ میلیون نفر در صنایع خلاق کشور فعال هستند 
۱۳۹۹/۱۰/۰۱ / خلاقیت / تعاونی / صنایع خلاق / اشتغال زایی / عیسی منصوری / وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی
۲ میلیون نفر در صنایع خلاق کشور فعال هستند 
تهران - ایرنا - معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون گفت: طبق ارزیابی‌های انجام شده ۲ میلیون نفر در صنایع خلاق کشور فعال هستند.  
نیازمند مطالعات پژوهشی دوران کرونا برای بازگرداندن رونق به اقتصاد صنایع خلاق هستیم/ تعداد پرستاران مبتلا و یا شهید سلامت نشان از مجاهدت‌های آنان دارد
۱۳۹۹/۰۹/۳۰
نیازمند مطالعات پژوهشی دوران کرونا برای بازگرداندن رونق به اقتصاد صنایع خلاق هستیم/ تعداد پرستاران مبتلا و یا شهید سلامت نشان از مجاهدت‌های آنان دارد
ایلنا: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز در سخنانی که به صورت تصویری در آیین بزرگداشت هفته پژوهش پخش شد، تاکید کرد: با توجه به اینکه ایران همانند تمام جهان درگیر با بیماری کرونا است، نیازمند مطالعات پژوهشی در زمینه تعاون اجتماعی در این دوران هستیم که چگونه می‌توان با خسارت‌های ناشی از این بیماری در بخش صنایع خلاق مواجه شد و رونق آن را بازگرداند.
تیم‌های خلاق حوزه تولید صنعتی در شتاب دهنده هم افزا جذب می‌شوند
۱۳۹۹/۰۹/۳۰ / صنایع خلاق / ستاد توسعه فناوری‌ های فوتونیک لیزر مواد پیشرفته و ساخت / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری / دانش‎ بنیان ‎ها
تیم‌های خلاق حوزه تولید صنعتی در شتاب دهنده هم افزا جذب می‌شوند
تهران- ایرنا- تیم های خلاق حوزه ساخت و تولید صنعتی با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در شتاب دهنده هم افزا جذب می‌شوند.
پارک علم و فناوری خراسان رضوی یکی از درگاه‌های صنایع خلاق کشور محسوب می‌شود
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / استانی-علمی و آموزشی / پارک علم و فناوری / پارک علم و فناوری خراسان / پژوهش / هفته پژوهش
پارک علم و فناوری خراسان رضوی یکی از درگاه‌های صنایع خلاق کشور محسوب می‌شود
رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت: با توجه به پتانسیلی که در شهرستان‌های خراسان رضوی وجود دارد نگاه ویژه‌ای به شهرستان‌ها داریم. پارک علم و فناوری به عنوان یکی از درگاه‌های صنایع خلاق ثبت شده است. ظرفیت بالای خراسان رضوی در این موضوع مورد توجه قرار گرفته و سرمایه‌گذارانی از تهران پای کار آمده‌اند که به زودی شاهد اتفاقات خوبی در حوزه صنایع خلاق خواهیم بود.
اتصال اکوسیستم و زیست‌بوم صنایع خلاق با
۱۳۹۹/۰۹/۲۲ / تلویزیون / علمی / شرکت های دانش بنیان / علم و تکنولوژی
اتصال اکوسیستم و زیست‌بوم صنایع خلاق با "پلتفرم جامع صنایع فرهنگی"
رئیس بنیاد ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی اظهار کرد:‌ یکی از وظایف بنیاد، ایجاد یک پلتفرم جامع است که اکوسیستم و زیست‌بوم صنایع خلاق را به هم وصل می‌کند که کارهای آن نهایی شده و ان شاءالله تا یک ماه آینده "پلتفرم جامع صنایع فرهنگی" رونمایی خواهد شد.
«رهبری در صنایع خلاق» در بازار کتاب
۱۳۹۹/۰۹/۲۱ / کتاب رهبری در صنایع خلاق
«رهبری در صنایع خلاق» در بازار کتاب
کتاب «رهبری در صنایع خلاق» نوشته ال مالیا (از فعالان رسانه‌ای) با ترجمه و تحشیه مهدی شریفی و ناصر جنانی منتشر شد.
۱۳۹۹/۰۹/۰۸
نتفلیکس بودجه تولید محصولات بریتانیایی را ۲ برابر کرد
پس از موفقیت سریال «تاج» نتفلیکس بودجه تولید محصولات بریتانیایی را دو برابر کرد.به گزارش مهر به نقل از ورایتی، نتفلیکس که از آن به عنوان غول استریمینگ یا نمایش آنلاین یاد می‌شود بودجه تولید محصولات بریتانیایی را ۲ برابر کرد و آن را به رقم یک میلیارد دلار رساند.این امر به دنبال موفقیت سریال «تاج» در سراسر جهان رخ داده است.نتفلیکس قصد دارد این بودجه را صرف تولید بیش از ۵۰ برنامه در بریتانیا کند. این امر با وجود آن اتفاق می‌افتد که سال ناخوشایندی برای بسیاری از محصولات بود و تولید «جادوگر» ۲ بار به خاطر شیوع کرونا متوقف شد.سخنگوی نتفلیکس با اعلام این خبر افزود: بریتانیا یک بازار واقعاً مهم برای ماست و ما افتخار می‌کنیم که سرمایه‌مان را در صنایع خلاق بریتانیا افزایش می‌دهیم.«تاج» از سریال‌های نتفلیکس …
حمایت مجلس از شرکت‌های خلاق
۱۳۹۹/۰۹/۰۷ / پارک علم و فناوری
حمایت مجلس از شرکت‌های خلاق
نشست "چالش‌های حکمرانی کارآفرینی و نوآوری در ایران" با حضور جمعی از فعالان حوزه صنایع خلاق، کارآفرینان و مدیران نهادهای مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.
کرونا جان چند نفر را در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گرفت؟
۱۳۹۹/۰۹/۰۷ / ماسک / سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی قشم / کیش / رونق تولید / سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی اروند / جزیره کیش / ماکو / محمدعلی وکیلی / بهداشت و سلامت / کرونا
کرونا جان چند نفر را در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گرفت؟
تهران- ایرنا- معاونت فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: آزمایش کرونای ۱۹ هزار و ۳۵۴ نفر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مثبت اعلام شده و ۵۹۳ نفر نیز از اسفندماه سال گذشته جان خود را به دلیل شیوع کرونا از دست داده‌اند.
اعضای هیات علمی موسس شرکت دانش‌بنیان امتیاز می‌گیرند
۱۳۹۹/۰۸/۲۹
اعضای هیات علمی موسس شرکت دانش‌بنیان امتیاز می‌گیرند
تهران - ایرنا- دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع خلاق و نرم از افزایش امتیاز اعضای هیات علمی تا ۳۰ امتیاز با راه‌اندازی شرکت دانش‌بنیان خبر داد.
راهکارهای ارتقاء آموزش‌وپرورش مناطق آزاد تجاری صنفی بررسی شد
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / گردشگری / معاون / مناطق آزاد / مشارکت های مردمی / نشست مشترک
راهکارهای ارتقاء آموزش‌وپرورش مناطق آزاد تجاری صنفی بررسی شد
ایلنا: در نشست مشترک رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش‌وپرورش با معاون فرهنگی گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورای عالی مناطق…
مجلس در حمایت از شرکت‌های خلاق و صنایع نرم پیشگام می‌شود
۱۳۹۹/۰۸/۲۶ / مجلس شورای اسلامی / شرکت دانش بنیان / صنایع خلاق / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
مجلس در حمایت از شرکت‌های خلاق و صنایع نرم پیشگام می‌شود
تهران- ایرنا- یک عضو کمیسیون‌ برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از تصویب قانونی در حمایت از شرکت‌های خلاق و فناور خبر داد و گفت: قانون فعلی حمایت از شرکت‌های دانش بنیان شامل حال این شرکت‌ها نمی‌شود و حمایت از آنها نیازمند قوانین منسجم‌تری است.
۱۳۹۹/۰۸/۲۶
نمایشگاه مجازی فناوری اطلاعات و ارتباطات برگزار می‌شود
نخستین نمایشگاه مجازی فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور با حمایت ستاد توسعه صنایع خلاق و نرم معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود.
۱۳۹۹/۰۸/۲۱ / شرکت های دانش بنیان / آستان قدس رضوی / فناوری / صنایع خلاق رضوی / اسباب بازی
"ویونا" اسباب‌بازی خلاقانه ایرانی که سرگرمی تمام‌نشدنی لقب گرفت!
مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان صنایع خلاق رضوی از طراحی و ساخت یک اسباب‌بازی خلاقانه تحت عنوان "ویونا" خبر داد .
کرمی: شرکت‌های خلاق در 9 حوزه مجوز می‌گیرند
۱۳۹۹/۰۸/۱۸ / پرویز کرمی / مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری / شرکت‌های خلاق / معاونت علمی و فناوری
کرمی: شرکت‌های خلاق در 9 حوزه مجوز می‌گیرند
دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع خلاق و نرم گفت: در حال حاضر شرکت‌های خلاق در 9 حوزه مختلف از جمله کسب‌وکارهای دیجیتال و فضای مجازی، بازی، صنایع دستی و گردشگری و میراث فرهنگی طبقه بندی شده‌اند.
چند نفر از جویندگان کار سال گذشته توسط مراکز کاریابی‌ شاغل شدند؟
۱۳۹۹/۰۸/۱۵ / بیکاری / کهگیلویه وبویراحمد / اشتغال زایی / اشتغال فراگیر / پرسش از خبر / وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی / نرخ اشتغال / صنایع خلاق؛ عامل اشتغال و توسعه اقتصادی و اجتماعی
چند نفر از جویندگان کار سال گذشته توسط مراکز کاریابی‌ شاغل شدند؟
تهران - ایرنا - بررسی آمار اعلامی وزارت تعاون نشان می‌دهد که سال گذشته ۳۹۱ هزار و ۲۸۰ نفر در کاریابی‌ها ثبت‌نام کردند که از این تعداد ۸۹ هزار و ۵۱۵ نفر وارد بازار کار شدند.
برپایی 12 وبینار استانی برای تداوم آموزش های فناورانه
۱۳۹۹/۰۸/۱۲
برپایی 12 وبینار استانی برای تداوم آموزش های فناورانه
دریافت آموزش های مداوم یکی ازنیازهای اصلی شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع خلاق و نرم کشور بوده و با توجه به پاندمی ویروس کووید19، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با برپایی 12 وبینار استانی سعی در تدوام روند آموزش‌ها دارد.
شکل استفاده از آب‌های گرم معدنی اردبیل تغییر می‌کند
۱۳۹۹/۰۸/۱۰ / استانی-علمی و آموزشی / فناوری / صنایع خلاق / دانشگاه آزاد اسلامی
شکل استفاده از آب‌های گرم معدنی اردبیل تغییر می‌کند
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل از کاربردی‌سازی علوم‌انسانی با ایجاد دانشکده صنایع خلاق در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل خبر داد.
حمایت جهاددانشگاهی از توسعه علمی و فناورانه در کیش/همکاری در حوزه صنایع خلاق و پرورش ماهی
۱۳۹۹/۰۸/۰۷ / جهاد دانشگاهی / صنایع خلاق / منطقه هرمزگان / دکتر طیبی
حمایت جهاددانشگاهی از توسعه علمی و فناورانه در کیش/همکاری در حوزه صنایع خلاق و پرورش ماهی
رییس جهاددانشگاهی با سفر یک‌روزه به جزیره کیش ضمن بازدید از مزرعه پرورش ماهی در قفس این جزیره بر توسعه همکاری‌های بیشتر تأکید کرد و در ادامه این سفر قرارداد بهره‌برداری از فرهنگ‌سرای مرکزی کیش برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌ی صنایع خلاق نیز امضا شد.
شرکت‌های خلاق حوزه رباتیک نیازمند حمایت بیشتر
۱۳۹۹/۰۸/۰۳ / شرکت دانش بنیان / رباتیک / صنایع خلاق
شرکت‌های خلاق حوزه رباتیک نیازمند حمایت بیشتر
تهران- ایرنا- شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلف همواره از تسهیلات و حمایت‌های معاونت علمی ریاست جمهوری بهره‌مند بوده و توانسته‌اند رشد کنند در این میان شرکت‌های فعال در زمینه رباتیک به جهت هزینه‌های بالای تجهیزات و امکانات نیازمند توجه و رشد بیشتری هستند.
زیست بوم صنایع خلاق 1000 تایی شد
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / صنایع / دانش / فناوری / فضای مجازی / پرویز کرمی رئیس شورای سیاستگذاری «جشن هزار شرکت خلاق» / c
زیست بوم صنایع خلاق 1000 تایی شد
تعداد شرکت‌های خلاق به یک‌هزار رسید. همزمان با این اتفاق تابستان سال جاری بود که فراخوان جشن هزاره شرکت‌های خلاق و جشنواره خلاق برتر منتشر شد.
واحدهای فناور علوم انسانی مشکلات ساختاری دارند؛ رتبه پنجم قم در صنایع خلاق
۱۳۹۹/۰۷/۲۳
واحدهای فناور علوم انسانی مشکلات ساختاری دارند؛ رتبه پنجم قم در صنایع خلاق
قم - مدیر مرکز رشد واحدهای فناور علوم انسانی و اسلامی پارک علم و فناوری قم گفت: بسیاری از شرکت‌های فناور حوزه علوم انسانی یک گروه کاری هستند و هنوز تبدیل به شرکت نشده‌اند.
سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به گلستان
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / گرگان / سورنا ستاری / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به گلستان
ایرنا - گرگان - سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری امروز شنبه برای بازدید از فعالیت چند شرکت دانش بنیان و امضای تفاهم‌نامه راه‌اندازی مرکز نوآوری صنایع خلاق با استقبال استاندار و جمعی از مسوولان اجرایی وارد استان گلستان شد. آیین واگذاری زمین ها به شرکت های دانش بنیان گلستان، افتتاح مرکز نوآوری بندرترکمن، افتتاح صندوق پژوهش و فناوری استان، آغاز به کار عملیات عمرانی کارخانه نوآوری گنبدکاووس از دیگر برنامه های سفر یک روزه سورنا ستاری در گلستان بود. همچنین با حضور ستاری رونمایی از نخستین تلویزیون اینترنتی روستایی کشور آغاز می شود.
راه اندازی آزمایشگاه تخصصی معاونت علمی و دانشگاه فنی و حرفه ای
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / دانشگاه فنی و حرفه ای / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری / آزمایشگاه
راه اندازی آزمایشگاه تخصصی معاونت علمی و دانشگاه فنی و حرفه ای
دانشگاه فنی و حرفه ای و معاونت علمی ریاست جمهوری با همکاری یکدیگر یک آزمایشگاه تخصصی و شبکه کارگاهی در حوزه صنایع خلاق راه‌اندازی می‌کنند.
بانویی که از نمد، تاج کارآفرینی بر سر نشاند
۱۳۹۹/۰۷/۱۵ / ویروس کرونا / چهارمحال وبختیاری / قرقیزستان / نمایشگاه ملی صنایع دستی / کارآفرینی / یونسکو / صنایع خلاق؛ عامل اشتغال و توسعه اقتصادی و اجتماعی
بانویی که از نمد، تاج کارآفرینی بر سر نشاند
تهران - ایرنا - سوغات بافته شده از نمد او را بر آن داشت تا قدم در مسیر احیای صنایع دستی محلی خود بگذارد، و اکنون پس از ۱۰ سال نه تنها سفارش صادراتی دارد بلکه چندین خانواده را نان می‌دهد.
گذر گردشگری «آب و آتش» افتتاح شد
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / گردشگری / تپه‌های عباس‌آباد / اراضی عباس آباد / پارک آب و آتش / صنایع‌دستی / هفته « تهران / کروناویروس
گذر گردشگری «آب و آتش» افتتاح شد
گذر گردشگری آب و آتش در هفته منسوب به تهران و گردشگری، افتتاح شد. این گذر در واقع بازارچه‌ای برای عرضه صنایع خلاق هنری، جلوه‌هایی از صنایع دستی ایرانی ‌و سوغات است.
هنرمندان پاساژپروانه به باغ هنر می‌روند/افتتاح یک گذرگردشگری جدید
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / گردشگری / اراضی عباس آباد / سید محمد حسین حجازی
هنرمندان پاساژپروانه به باغ هنر می‌روند/افتتاح یک گذرگردشگری جدید
مدیرعامل شرکت اراضی عباس آباد از انتقال هنرمندان پاساژ پروانه به باغ هنر خبر داد و گفت: قرار است هفته دیگر گذر گردشگری تهران با رویکرد صنایع خلاق افتتاح شود.
آخرین مهلت ثبت‌نام در جشن "هزاره شرکت خلاق"/تقدیر از استارتاپ‌ها و فناوران برتر صنایع خلاق
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / صنایع خلاق / استارت آپ‌ها / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
آخرین مهلت ثبت‌نام در جشن "هزاره شرکت خلاق"/تقدیر از استارتاپ‌ها و فناوران برتر صنایع خلاق
رئیس شورای سیاستگذاری «جشن هزاره شرکت خلاق» گفت: استارتاپ‌ها و شرکت‌های منتخب در این رخداد علاوه بر تقدیر و دریافت جوایز نقدی، از بسته‌های حمایتی اختصاص یافته نیز برخوردار می‌شوند. همزمان با این رویداد، جشنواره «خلاق برتر» نیز برگزار می‌شود.
دعوت از فعالان صنایع خلاق فرهنگی برای استقرار در پارک ملی علوم
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / پارک علوم و فناوری‌های نرم
دعوت از فعالان صنایع خلاق فرهنگی برای استقرار در پارک ملی علوم
شرکت‌ها و هسته‌های نوآور و خلاق در حوزه صنایع خلاق فرهنگی برای استقرار و جذب در پارک ملی علوم، فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی فراخوانده شدند.
صنایع خلاق می‌تواند فناوری را پیش بیاندازد
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / استانی-علمی و آموزشی
صنایع خلاق می‌تواند فناوری را پیش بیاندازد
معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: نیروی انسانی خلاق، پیشینه کارآفرینی خوبی دارد و صنایع خلاق می‌تواند همانند فرهنگ کردستان بحث فناوری و علم را پیش بیاندازد.
فرهنگ و هنر قطعا ماهیت اقتصادی دارند/ ضرورت بهره‌گیری از صنایع خلاق فرهنگی
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / صنایع دستی / صنایع فرهنگی / فرهنگ و اقتصاد
فرهنگ و هنر قطعا ماهیت اقتصادی دارند/ ضرورت بهره‌گیری از صنایع خلاق فرهنگی
ایلنا: محمودیان اظهار کرد: این روزها بحث اقتصاد فرهنگ و اقتصاد هنر به عنوان یک مقوله جدید و یک نگاه ویژه از جایگاه فرهنگ به مقوله اقتصاد و از جایگاه اقتصاد به مقوله…
ارائه خدمات بیشتر به شرکت‌های خلاق با امضای تفاهم‌نامه مشترک
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / صنایع خلاق / شرکت‌های دانش‌بنیان / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
ارائه خدمات بیشتر به شرکت‌های خلاق با امضای تفاهم‌نامه مشترک
ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری تفاهم‌نامه همکاری برای فعال‌سازی بیشتر صنایع خلاق و خدمت‌رسانی به شرکت‌های فعال این حوزه امضا کردند.
دانشگاه‌ها می‌توانند موتور اصلی و محرک شهر خلاق باشند 
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / استانی-علمی و آموزشی / شهر خلاق / دانشگاه / دانشگاه تربیت مدرس
دانشگاه‌ها می‌توانند موتور اصلی و محرک شهر خلاق باشند 
عضو هیأت علمی گروه شهرسازی دانشگاه تربیت مدرس تهران گفت: شهر خلاق و گروه‌های خلاق شهری، صنایع خلاق و فرهنگی است که امروزه منبع تولید اقتصاد در شهرها هستند و دانشگاه‌ها می‌توانند موتور اصلی و محرک شهر خلاق باشند.
اقتصاد خلاق و قدرت نرم؛ راهکار هند برای مقابله با کرونا
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / هند / فرانسه / افغانستان / صنایع خلاق / میراث فرهنگی / یونسکو / انگلستان / هراس جهانی از ویروس کرونا
اقتصاد خلاق و قدرت نرم؛ راهکار هند برای مقابله با کرونا
تهران- ایرنا- بدنبال شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا در جهان و آثار منفی آن بر اقتصاد جهانی؛ بسیاری از کشورها از جمله هند به عنوان چهارمین اقتصاد بزرگ دنیا در پی چاره جویی برای کاستن از تبعات منفی ناشی از این ویروس برآمدند و با ورود به عرضه پلتفورم های مجازی، توانستند بخشی از مشکلات خود را مرتفع کنند.
استارتاپ های صنایع خلاق هم‌گام با دانش‌بنیان‌ها با کرونا مقابله می‌کنند
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
استارتاپ های صنایع خلاق هم‌گام با دانش‌بنیان‌ها با کرونا مقابله می‌کنند
استارتاپ‌های حوزه صنایع خلاق عملکرد خوبی در مقابل کرونا از خود نشان دادند و هم‌راستا با شرکت‌های دانش‌بنیان، مشغول مقابله با ویروس هستند.
از انکار واقعیت تا رسیدن به یک راه‌کار مناسب!
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / صنایع‌دستی / صنایع دستی و هنرهای سنتی
از انکار واقعیت تا رسیدن به یک راه‌کار مناسب!
یک کارشناس صنایع‌دستی و هنرهای سنتی بر این باور است که در این حوزه لازم است به ارائه راهکارهایی برای خروج از بحران فعلی پرداخته شود. در این راستا، شاید در کوتاه‌مدت بتوان با استفاده از تجربیات دیگر کشورهای موفق در زمینه صنایع خلاق و بومی کردن آن تجربیات، گام‌هایی در مسیر بهبود وضعیت موجود برداشت.
داشته‌های فرهنگی؛ سرمایه اقتصاد مبتنی بر فرهنگ
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / مالزی / صنایع خلاق / میراث فرهنگی / صادرات غیر نفتی / صنایع خلاق؛ عامل اشتغال و توسعه اقتصادی و اجتماعی
داشته‌های فرهنگی؛ سرمایه اقتصاد مبتنی بر فرهنگ
تهران- ایرنا- داشته‌های فرهنگی هر کشور در کنار ارزش‌های هویتی و ملی آنها، به عنوان یکی از مولفه های انسجام بخشی به ساختارهای اجتماعی و تشکیل گروه های اجتماعی زایا در هر جامعه ای محسوب می‌شوند؛ داشته‌هایی که امروز قابلیت‌های اقتصادی و ارزش افزوده قابل ملاحظه‌ای یافته‌اند.
سومین دورهمی وبینار | دوستداران بازی‌های آنلاین بخوانند
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
سومین دورهمی وبینار | دوستداران بازی‌های آنلاین بخوانند
سومین وبینار دورهمی‌های صنایع خلاق به موضوع بازی‌های ویدئویی اختصاص دارد که روز سه‌شنبه ۳ تیرماه از ساعت ۱۵ تا ۱۶:۳۰ با حضور معاون حمایت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برگزار می‌شود. برای اطلاع از جزئیات این مطلب را بخوانید.
ارتقای امنیت ملی در سایه توجه به ظرفیت‌های صنایع دستی
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / پویا محمودیان
ارتقای امنیت ملی در سایه توجه به ظرفیت‌های صنایع دستی
تهران - ایرنا- پژوهشگر حوزه صنایع خلاق با اشاره به مزیت‌ها و داشته‌های ایران در زمینه‌ صنایع دستی و ظرفیت‌های این حوزه در تولید ثروت و ایجاد اشتغال، معتقد است: توجه به این حوزه می‌تواند از بسیاری از آسیب‌های متوجه به امنیت ملی جلوگیری کند.
سوگیری‌ها و جانبداری‌های فکری در انتصاب مدیران کشور مهم‌تر است
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / حوزه هنری / اقتصاد هنر / صنایع خلاق / پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی
سوگیری‌ها و جانبداری‌های فکری در انتصاب مدیران کشور مهم‌تر است
رییس پیشین حوزه هنری گفت: در حوزه انتصابات مدیریت کشور بیشتر از این‌که به ظرفیت‌های مدیریتی فرد توجه شود، به سوگیری‌ها و جانبداری‌های فکری او توجه می‌شود.
کپی رایت؛ عاملی حیاتی برای توسعه صنایع خلاق
۱۳۹۹/۰۳/۰۸ / ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / میراث فرهنگی
کپی رایت؛ عاملی حیاتی برای توسعه صنایع خلاق
تهران- ایرنا- پژوهشگر صنایع خلاق و مدرس دانشگاه با بیان اینکه اگر ایران بخواهد مانند دیگر کشورهای موفق دنیا در عرصه صنایع خلاق به رشد و توسعه قابل ملاحظه ای برسد به قوانین حمایت از حقوق مولفان احتیاج دارد، نوشت: پیوستن به کنوانسیون های بین‌المللی و عضویت در سازمان جهانی مالکیت معنوی از جمله اقدامات موثری است که می‌تواند شیوه‌ها، طرح‌ها و نقشمایه‌های هنری و فرهنگی ایران را در برابر کپی شدن و تکثیر غیرقانونی حفاظت کند.
صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق راه‌اندازی شد
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی / وزیر علوم / صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق
صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق راه‌اندازی شد
با مشارکت پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی، صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق راه‌اندازی شد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
نگاهی به «سیاست‌های فرهنگی در آسیای شرقی»
کتاب «سیاست‌های فرهنگی در آسیای شرقی: پویایی‌شناسی روابط دولت، هنر و صنایع خلاق» با گردآوری های کیونگ لی و لورین لیم و ترجمه توحید اسدی منتشر شده است.به گزارش ایسنا، زهرا جلال‌زاده، کارشناس‌ارشد زبان‌شناسی در معرفی این کتاب نوشته است: «سیاست‌های فرهنگی در آسیای شرقی» در ۳۹۲ صفحه در قطع وزیری در سه بخش و 12 فصل و مقدمه مفصل گردآورندگان در ۲۱ صفحه، در سال ۱۳۹۸ منتشر شده است.به بیان نویسندگان در مقدمه، میان‌رشته نوظهور «سیاست فرهنگی» در حوزه‌های مختلف - از جمله مطالعات فرهنگی، جامعه‌شناسی فرهنگی، مطالعات سیاست‌گذاری عمومی، مطالعات رسانه و اقتصاد فرهنگی - توجه محققان را به‌خصوص در صنایع خلاق و اقتصاد خلاق به خود جلب کرده است. همچنین آن را حوزه مطالعاتی مجزایی نمی‌شناسند؛ بلکه مضمونی مشترک در رشته‌های …
تبدیل شهر فرودگاهی امام خمینی به قطب صنایع خلاق
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
تبدیل شهر فرودگاهی امام خمینی به قطب صنایع خلاق
بر اساس تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای منطقه شهر فرودگاهی امام خمینی به پایگاه توسعه صنایع فرهنگی و خلاق در کشور تبدیل می‌شود.
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / ویروس کرونا / توییتر / پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات / تلگرام
نتایج پژوهش‌های بررسی ابعاد فرهنگی و اجتماعی کرونا کتاب می‌شود
تهران- ایرنا- رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات از تدوین مجموعه مقالات «ابعاد فرهنگی و اجتماعی کرونا» در قالب جُستار با همکاری جمعی از اندیشمندان و صاحبنظران حوزه‌های مختلف علمی و در موضوعاتی مانند سبک زندگی، خانواده، مطبوعات، صنایع خلاق فرهنگی، رسانه‌ها، مصرف فرهنگی، دین، تحولات فرهنگی اجتماعی و ...خبر داد و گفت: نسخه مکتوب این جستار به صورت کتاب (گزارش‌های پژوهشی- فرهنگی) منتشر می‌شود.
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
تدوین مجموعه مقالات ابعاد فرهنگی و اجتماعی کرونا از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات
رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات از تدوین مجموعه مقالات «ابعاد فرهنگی و اجتماعی کرونا» در قالب جُستار با همکاری جمعی از اندیشمندان و صاحب‌نظران حوزه‌های مختلف علمی و در موضوعاتی مانند سبک زندگی، خانواده، مطبوعات، صنایع خلاق فرهنگی، رسانه‌ها، مصرف فرهنگی، دین، تحولات فرهنگی اجتماعی و... خبر داد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / رسانه / جهاد دانشگاهی
نشست هم‌اندیشی «توسعه اقتصاد صنایع خلاق فرهنگی» برگزار شد
در نشست هم‌اندیشی «توسعه اقتصاد صنایع خلاق فرهنگی» سرفصل‌هایی چون مولد بودن فرهنگ، تهیه تقویم رخدادی در عرصه فرهنگ، نقش حیاتی رسانه در حمایت از صنایع‌دستی، ضرورت تغییر نگاه به فرهنگ به مثابه امری هزینه‌بر و ... مطرح شد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
انگلیس به برهوت فرهنگی تبدیل می‌شود
بیش از ۴۰۰ هنرمند انگلیسی در نامه‌ای به وزیر فرهنگ و دارایی هشدار دادند اگر دولت از صنایع خلاق فوری حمایت نکند، این کشور به برهوت فرهنگی تبدیل خواهد شد.به گزارش ایرنا به نقل از هالیوود ریپورتر، این نامه که خطاب به وزیر دارایی و وزیر دیجیتال، فرهنگ، رسانه و ورزش انگلیس ارسال شده، به امضای چهره‌هایی از جمله استیون فرای، نیک کیو، روفس وین‌رایت، سیمون کالو، میرا سیال، جاناتان پرایس، سوفی دال و سازمان‌هایی چون سالن کنسرت رویال آلبرت هال، نمایش خانه شکسپیر گلوب، مجموعه تیت (Tate)، انتشارات رندوم هاوس پنگوئن و کمپانی لاینزگیت، رسیده است. در این نامه آمده است بسیاری سازمان‌ها و نیروهای حرفه‌ای خلاق برای رهایی از بحران ناشی از کرونا، به پشتیبانی مالی فوری نیاز دارند در حالیکه بسیاری از آن‌ها از کمک‌های …
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / اخبار کارگران
جزئیات برنامه‌های هفته کارگر اعلام شد
کارگران و امنیت شغلی، کارگران و مهارت و صنایع خلاق، کارگران، جهش تولید و گام دوم انقلاب مهمترین عناوین امسال هفته کارگر است که قرار است به صورت غیرحضوری از سوی خانه کارگر برگزار شود.
۱۳۹۹/۰۱/۲۶ / صندوق صنایع خلاق / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
آغاز فعالیت صندوق تخصصی صنایع خلاق و فرهنگی
دبیر برنامه توسعه زیست بوم شرکت‌های خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به راه‌اندازی مراکز نوآوری جدید در سه استان و دو دانشگاه گفت: علاوه بر آن صندوق تخصصی صنایع خلاق و فرهنگی برای حمایت از شرکت‌های فناوری فعالیت خود را آغاز کرده است.
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و / امضای تفاهمنامه / شرکت دانش بنیان / بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی
حمایت مالی از زیست بوم نوآوری و صنایع خلاق گسترش می‌یابد
تهران- ایرنا- تفاهم نامه‌ همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و هلدینگ سیاحتی و مراکز تفریحی پارسیان به نمایندگی از بنیاد مستضعفان برای همکاری در ایجاد و توسعه شتاب دهنده‌های تخصصی، مراکز نوآوری و حمایت از زیست بوم صنایع خلاق و فرهنگی منعقد شد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / اتاق بازرگانی ایران / محمدرضا طلایی / صمت
امکان ارزآوری ۲ میلیارد دلاری با تهیه آیین‌نامه صنایع خلاق
تهران- ایرنا- رییس فدارسیون فاوا گفت: تهیه آیین‌نامه صنایع خلاق توسط اتاق بازرگانی، معاونت علمی و سازمان توسعه تجارت حدود ۲ میلیارد دلار ارزآوری خواهد داشت.
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / سورنا ستاری / استارتاپ / صنایع خلاق / بانوان
ساختار فعالیت بانوان باید در زیست‌بوم نوآوری ایجاد شود
تهران- ایرنا- معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: ما باید در دولت و کشور ساختاری ایجاد کنیم که بانوان در زیست‌بوم نوآوری مختص به خود فعالیت کنند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
توسعه خلاقانه گردشگری و صنایع دستی در شب های فرهنگی نصف جهان در تبریز
بهروز راعی : مایه فخر ایران و جهان با پیوندهایی عمیق که تاریخ دو شهر را به هم گره زده است؛ اصفهان و تبریز، دو خواهرخوانده، دو کلانشهر که یکی را نیمه جهانش خوانند و دیگری را شهر اولین‌ها؛ و این نام چقدر بامسماتر می‌شود وقتی شمارش معکوس میزبانی تبریزی‌ها از نخستین برنامه شب‌های فرهنگی اصفهان از حالا آغاز شده است.بزم هنر و فرهنگ؛ گردهمایی نور و رنگ، موسیقی و نمایش، ادبیات و سینما، صنایع‌دستی و هنرهای تجسمی، به افتخار اصفهان و به میزبانی میهمان‌نوازانه تبریزی‌ها که قرار است گرما را به رگ شب‌های سرد و برفی زمستان تبریز بریزد.نخستین برنامه شب‌های فرهنگی اصفهان با چشم‌انداز اقامه گفت‌وگومندی بر اساس توسعه صنایع خلاق و گردشگری از ساعت 15 تا 21 روز پنجشنبه 24 بهمن ماه به همت معاونت فرهنگی شهرداری اصفهان …
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / استانی-فرهنگی و هنری / شب فرهنگی / اصفهان / تبریز
سلامِ اصفهان به تبریز
نخستین برنامۀ «شب‌های فرهنگی اصفهان» با چشم‌اندازِ اقامۀ گفت‌وگو برای توسعۀ صنایع خلاق و گردشگری و همچنین ارائه ظرفیت‌های فرهنگی اصفهان در زمینه هنرهای تجسمی، ادبیات، موسیقی، نمایش، سینما و گردشگری، امشب به میزبانیِ تبریز برگزار می شود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی / اشتغال زایی / صنایع خلاق / کارآفرینی / محمد شریعتمداری / علم و فناوری
افتتاح بنیاد ملی توسعه فناوری فرهنگی
بنیاد ملی توسعه فناوری فرهنگی با حضور «محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افتتاح شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •