شنبه, ۱۵ آذر, ۱۳۹۹ / 5 December, 2020
فرار مغزها
۳ ساعت قبل
حاشیه سیاست / یونسکو در برابر ترور ساکت ننشیند
 احمد جلالی، سفیر کشورمان در یونسکو در سخنرانی خود در اجلاس شورای اجرایی این سازمان، سکوت و بی‌عملی در برابر ترور دانشمند شهید محسن فخری‌زاده را غیرقابل توجیه دانست و با توجه به مسئولیت این سازمان در حوزه دانش و آموزش، خواستار محکوم کردن این جنایت تروریستی شد. به گزارش ایرنا، وی گفت: در کشورهای در حال توسعه، این دانشمندان هستند که باید براساس نیازهای بومی، ساختارهای علمی ایجاد کنند اما افسوس که بسیاری از این کشورها گرفتار پدیده فرار مغزها و از آن بدتر ربایش مغزها و از همه فاجعه‌بارتر، ترور دانشمندان …
تکرار فیلم «هی جو» سی و چند سال بعد!
۱۳۹۹/۰۸/۱۹ / مهاجرت / فرار مغزها / فیلم سینمایی هی جو
تکرار فیلم «هی جو» سی و چند سال بعد!
حالا حدود سی و دو سال پس از اولین اکران فیلم «هی جو» تعداد زیادی از ایرانیان همچون شخصیت اصلی فیلم به شخصیتی به نام جو امید بسته‌اند. گمانم اهمیت انتخاب جو بایدن یا ترامپ برای تعداد کثیری از ایرانیان زنگ خطر دیگری است که جوابش فیلم‌هایی همچون هی جو و تحلیل‌های شعاری و سطحی نیست. نیازمند مکثی صادقانه، علمی، واقع‌بینانه و به دور از تعصب دارد تا ما را به جوابی برساند که چرایی جذابیت روزافزون مهاجرت به غرب و فرار مغز‌ها را باعث شده است.
۱۳۹۹/۰۸/۱۹
هی جو
زمستان سال 1367 منوچهر عسگری‌نسب که فارغ‌التحصیل سینما از دانشگاه ایالتی میشیگان امریکا بود فیلم هی جو را با درونمایه‌ای مشابه فیلم ممل امریکایی (ساخته شاپور قریب) به تصویر کشید تا تکرار کند رویای سفر به امریکا سرابی بیش نیست و پمپ بنزین و کابوهاش نمی‌توانند زندگی خوبی برای ایرانی‌ها بسازند. فیلم نه تنها در هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر آن هم با وجود دوستان همراه و هم‌نظر منوچهر عسگری‌نسب در ترکیب هیات داوران، موفق نبود بلکه در اکران عمومی هم فروش قابل قبولی نداشت. دلیلش هر چه بود ربطی به توان بازیگری سعید پورصمیمی یا شناخت منوچهر عسگری‌نسب از مدیوم سینما نداشت. مشکل در داستان فیلم، درونمایه‌ای که بر آن تاکید می‌کرد و ساده‌انگاری …
ویدئو | نظر مخالف نماینده مهاباد: اگر بچه‌دار شویم؛ چطور جواب بیکارانِ آینده را بدهیم؟
۱۳۹۹/۰۸/۱۲ / بیکاری - ایران / مجلس شورای اسلامی / جمعیت
ویدئو | نظر مخالف نماینده مهاباد: اگر بچه‌دار شویم؛ چطور جواب بیکارانِ آینده را بدهیم؟
جلال محمودزاده، نماینده مهاباد (آذربایجان غربی): ما زیرساخت‌های فرزندآوری را در کشور نداریم، بیمارستان، فضای آموزشی و فضای تفریحی کافی نداریم. فرزندآوری کنیم که فرار مغزها انجام شود؟ برای همین جمعیت موجود هم امکانات کافی رفاهی و فرهنگی نداریم.
مخالفت شدید یک نماینده با افزایش جمعیت | فرزندآوری کنیم که فرار مغزها شود
۱۳۹۹/۰۸/۱۲ / مجلس شورای اسلامی / جمعیت
مخالفت شدید یک نماینده با افزایش جمعیت | فرزندآوری کنیم که فرار مغزها شود
جلال محمود زاده نماینده مهاباد در صحن علنی مجلس گفت: بدون ایجاد زیرساخت‌ها نمی‌شود جمعیت را افزایش داد. بچه‌دار نشویم؛ اگر شدیم چگونه جواب بیکاران آینده را بدهیم. ما زیر ساخت‌های فرزند آوری را نداریم، بیمارستان و فضای آموزش و فضای تفریحی کافی نداریم ... جزئیات را در این ویدئو ببینید.
برنج‌های رسوبی در گمرکات «کالای متروکه» شد/ فرار مغزهای نفتی با استخدام‌های رانتی در وزارت نفت/ انتقادهای تند سهامداران از سیاست‌های اقتصادی دولت/ انبار باروت سپرده‌های جاری
۱۳۹۹/۰۸/۱۲ / گزیده روزنامه های اقتصادی / نفت / دولت / اقتصاد / بورس
برنج‌های رسوبی در گمرکات «کالای متروکه» شد/ فرار مغزهای نفتی با استخدام‌های رانتی در وزارت نفت/ انتقادهای تند سهامداران از سیاست‌های اقتصادی دولت/ انبار باروت سپرده‌های جاری
رکوردهای جدید در آمار نقدینگی نیم‌سال اول ۹۹ چه پیامی دارد؟، باغداران به‌ستوه‌آمده از بوروکراسی دولتی و گرانی با وجود فراوانی کالا! سایر عناوین اقتصادی مهم امروز روزنامه‌ها هستند.
نسخه انگلیسی «سالنامه مهاجرتی ایران» منتشر شد
۱۳۹۹/۰۸/۰۱ / مهاجرت / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری / فرار مغزها
نسخه انگلیسی «سالنامه مهاجرتی ایران» منتشر شد
تهران- ایرنا- دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از انتشار نسخه انگلیسی سالنامه مهاجرتی ایران خبر داد و گفت: این سالنامه ضمن بیان واقعیت‌های آماری ایران در حوزه مهاجرت، زمینه دسترسی محققان و پژوهشگران سایر کشورها و سازمان‌های بین‌المللی را به این آمار میسر می‌کند.
نبود بستر فعالیت اصلی‌ترین دلیل فرار مغزهاست/شان اساتید لطمه خورده است
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / استانی-علمی و آموزشی / دانشگاه فردوسی مشهد / معاونان پژوهش و فناوری
نبود بستر فعالیت اصلی‌ترین دلیل فرار مغزهاست/شان اساتید لطمه خورده است
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی گفت: بیشترین دلیل فرار مغزها نبود بستر فعالیت است. در واقع نخبگان از این جهت که بسترهای فعالیت مناسب در شان ایشان فراهم نیست، گلایه دارند.
بازیگری که ۳ میلیارد تومان دستمزد می‌خواهد!
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / ویروس کرونا / بازیگران سینما و تلویزیون ایران / سینمای ایران
بازیگری که ۳ میلیارد تومان دستمزد می‌خواهد!
مهر نوشت: امیرحسین ترابی کارگردان سینما که به‌تازگی مجوز ساخت فیلم سینمایی «فرار مغزها» را دریافت کرده است، عنوان کرد بازیگری برای حضور در این فیلم درخواست دستمزد سه میلیارد تومانی کرده‌ است!
وقتی یک بازیگر دستمزد ۳ میلیاردی می‌خواهد!/ «فجر» نباید برگزار شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / امیرحسین ترابی / ویروس کرونا / فیلم سینمایی
وقتی یک بازیگر دستمزد ۳ میلیاردی می‌خواهد!/ «فجر» نباید برگزار شود
امیرحسین ترابی کارگردان سینما که به‌تازگی مجوز ساخت فیلم سینمایی «فرار مغزها» را دریافت کرده است، عنوان کرد بازیگری برای حضور در این فیلم درخواست دستمزد سه میلیارد تومانی کرده‌است!
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
مسئولیت‌پذیری همگان در زمینه فرار مغزها
رئیس مجلس شورای اسلامی دیروز در مراسم گشایش همایش ملی مفاهیم موافقتنامه جنبه‌های تجاری مرتبط با حقوق مالکیت معنوی گفت: اکنون بسیاری از نخبگان ایرانی در پیشرفته‌ترین کشورها حضور دارند و دیگران از استعدادهای آنان بهره‌می‌برند، حال آنکه ما با کمال تأسف از استفاده از چنین استعدادهایی در کشور محرومیم. وی اضافه کرد: نکته جالب این است که همه ما این موضوع را می‌دانیم و از آن شکوه می‌کنیم ولی معلوم نیست که باعث آن چه‌کسی است و چه‌کسی نتوانسته است از این نعمت‌های خدادادی استفاده کند؟ پدیده فرار مغزها چگونه …
علل مهاجرت نخبگان پزشکی از نگاه یک نخبه
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
علل مهاجرت نخبگان پزشکی از نگاه یک نخبه
تراژدی غمگین «فرار مغزها» از رشته‌های مهندسی به رشته‌های پزشکی نیز سرایت کرده به طوری که برخی نخبگان پزشکی نیز نسبت به آن ابراز نگرانی می‌کند و معتقدند که عمدتاً بی‌برنامگی کشور در استفاده و بکارگیری نخبگان، ضعف همکاری‌های بین‌المللی و فاصله زیاد با تکنولوژی روز دنیا از مهمترین عوامل انگیزشی مهاجرت نخبگان است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
مو سفیدکرده‌های سینما پروانه ساخت گرفتند
جدیدترین جلسه شورای صدور پروانه ساخت سازمان سینمایی برای برخی از موسفیدکرده‌های سینما مجوز ساخت فیلم سینمایی صادر کرد. فیلم‌نامه‌های تفریق به تهیه‌کنندگی مجید مطلبی، کارگردانی و نویسندگی مانی حقیقی، افسانه اسی به تهیه‌کنندگی علیرضا رئیسیان، کارگردانی امین قوامی و نویسندگی مشترک امین روئینی و محمد کریم‌پور، می‌خواهم سالم زندگی کنم به تهیه‌کنندگی، کارگردانی و نویسندگی فریدون جیرانی، پسری با ابروهای ضخیم به تهیه‌کنندگی محمد ابوالحسنی، کارگردانی و نویسندگی بهرام عظیمی و مستوفی به تهیه‌کنندگی، کارگردانی و نویسندگی سیاوش اسعدی موافقت شورای ساخت سازمان سینمایی را اخذ کردند. همچنین در این جلسه فیلمنامه‌های فرار مغزها به تهیه‌کنندگی سپهر سیفی، …
مهاجرت نخبگان از بریتانیا به دیگر کشورهای اروپایی 30 درصد افزایش یافته است
۱۳۹۹/۰۵/۲۲
مهاجرت نخبگان از بریتانیا به دیگر کشورهای اروپایی 30 درصد افزایش یافته است
بر اساس یک پژوهش جدید مشترک در مراکز رسمی آمار اروپا و بریتانیا، رشد فرار مغزها در بریتانیا پس از برگزیت افزایش یافته است؛ مهاجرت از بریتانیا به اتحادیه اروپا حدود 30 درصد در مقایسه با قبل از برگزیت افزایش یافته است.
فرار مغزها در بریتانیا افزایش یافت
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / فرار مغزها / بریتانیا / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری / برگزیت
فرار مغزها در بریتانیا افزایش یافت
بر اساس یک پژوهش جدید مشترک که در مراکز رسمی آمار اروپا و بریتانیا انجام شده است، رشد فرار مغزها در بریتانیا پس از برگزیت افزایش یافته است.
سیاست‌های دولت ترامپ، عامل فرار مغزها از آمریکا
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / دونالد ترامپ / مهاجرت / ایالات متحده آمریکا / فرار مغزها
سیاست‌های دولت ترامپ، عامل فرار مغزها از آمریکا
تهران – ایرنا – فرمان ممنوعیت صدور روادید کاری در آمریکا به دلیل تبعات آن از جمله خروج افراد متخصص خارجی از این کشور، با واکنش‌های شدید همراه بود به‌طوری‌که برخی از شرکت‌های آمریکایی از دولت واشنگتن شکایت کرده و خواستار لغو این فرمان شده اند.
۱۳۹۹/۰۵/۱۶
بریتانیایی‌ها به اتحادیه اروپا می‌روند
یک مطالعه جدید نشان داده است تعداد شهروندان بریتانیایی که به کشورهای اروپایی مهاجرت کردند، از زمان رفراندوم برگزیت در سال 2016 تا کنون 30 درصد افزایش یافته است. این مطالعه همچنین در زمینه پدیده «فرار مغزها» و مهاجرت بریتانیایی‌ها به این اتحادیه هشدار داده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از بیزینس‌اینسایدر، تعداد شهروندان انگلیسی که هر سال در کشورهای عضو اتحادیه اروپا اقامت می‌گزیدند بین سال‌های 2016 تا 2018 به 73 هزار و 642 نفر بالغ شده است که نسبت به عدد 56 هزار و 832 نفر در بازه زمانی سال‌های 2008 تا 2015 افزایش نشان می‌دهد. این اعداد که توسط «سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه» و «یورواستت» منتشر شده است بر پایه مطالعه مشترکی که «مرکز تحقیقات آکسفورد در برلین» …
عباس عبدی؛ قابل توجه مسوول مربوطه!
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / عباس عبدی / تحلیل گر / مهاجرت / فرار مغزها
عباس عبدی؛ قابل توجه مسوول مربوطه!
عباس عبدی تحلیلگر مسائل اجتماعی و سیاسی در یادداشتی نوشت: فراموش نکنیم که این موج جدید مهاجرت بسیار عمیق‌تر و ریشه‌ای‌تر از امواج قبلی است. کشور مال عده‌ای معدود نیست که هر کاری خواستند، انجام دهند. کشور مال همه ایرانیان است. ظاهرا به شکل مبتذل و کودکانه‌ای برای اشغال پست‌های مدیریتی در حال رزومه‌سازی هستند در حالی که نیرو‌های خلاق و کارآفرین کشور در پی یافتن جای دیگری برای استفاده از توانایی‌های‌شان هستند. واقعا وضعیت کنونی شرم‌آور است.
برگزیت موجب فرار مغزها از انگلیس شده است
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / اتحادیه اروپا / برگزیت / بریتانیا / فرار مغزها
برگزیت موجب فرار مغزها از انگلیس شده است
تهران-ایرنا- روزنامه گاردین با استناد بر نتایج یک تحقیق جدید گزارش داد: برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) به مهاجرت افراد مولد از نظر اقتصادی از بریتانیا به کشورهای اتحادیه اروپا منجر شده است.
مهاجرت معکوس و فرار مغزها؛ آیا اسرائیل در آستانه انزوای جهانی است؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / المیادین / مهاجرت معکوس در اسراییل
مهاجرت معکوس و فرار مغزها؛ آیا اسرائیل در آستانه انزوای جهانی است؟
به گزارش الف به نقل از پایگاه خبری المیادین،آمار و تحقیقات رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد که با آغاز سال جاری میلادی تعداد ساکنان عرب به اندازه‌ای افزایش یابد که شمار یهودیان در اراضی اشغالی به کمتر از 50 درصد برسد و اگر مهاجرت معکوس همچنان ادامه داشته باشد، صهیونیست‌ها دچار یک بحران امنیتی و سیاسی شده و در این میان نقش مقاومت در مقابل رژیم اشغالگر پررنگ و گسترده‌تر خواهد شد.
جذب بالاترین تعداد متخصصان خارج از ایران در دانشگاه شریف
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / دانشگاه صنعتی شریف / بنیاد ملی نخبگان / محمود فتوحی / ایرانیان خارج از کشور / فرار مغزها
جذب بالاترین تعداد متخصصان خارج از ایران در دانشگاه شریف
رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: ۷۰ درصد اعضای هیئت علمی جذب شده در دانشگاه طی سال های ۹۴ تا ۹۷ متخصصان غیرمقیم بوده اند.
رتبه "دانشجوفرستی" ایران در جهان کاهش یافته است
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / دانشجو / مهاجرت / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری / فرار مغزها
رتبه "دانشجوفرستی" ایران در جهان کاهش یافته است
تهران- ایرنا- مدیر رصد خانه مهاجرت ایرانیان: گفت: کشور ما رتبه ۱۲ را در جایگاه دانشجو فرستی در سال ۲۰۱۲ داشته است که در سال ۲۰۱۸ به رتبه ۲۰ تنزل پیدا کرده است.
آمار «دانشجوفرستی» کاهش یافت/ تنزل به رتبه ۲۰
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / دانشگاه استنفورد / دانشگاه صنعتی شریف / محمود فتوحی / بهرام صلواتی / مهاجرت / فرار مغزها
آمار «دانشجوفرستی» کاهش یافت/ تنزل به رتبه ۲۰
مدیر رصد خانه مهاجرت ایران گفت: ما رتبه ۱۲ را در جایگاه دانشجو فرستی در سال ۲۰۱۲ داشتیم که این رتبه به رتبه ۲۰ در سال ۲۰۱۸ تنزل پیدا کرده است.
امسال ۸۰۰ متخصص ایرانی به کشور بر می گردند/ آمار دانشجویان ایرانی که به خارج رفتند
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / ایالات متحده آمریکا / بنیاد ملی نخبگان / سورنا ستاری / مهاجرت / دانشجویان / فرار مغزها
امسال ۸۰۰ متخصص ایرانی به کشور بر می گردند/ آمار دانشجویان ایرانی که به خارج رفتند
معاون علمی و فناوری با بیان اینکه تاکنون بیش از هزار و هفتصد متخصص ایرانی غیر مقیم به کشور بازگشته اند، گفت: پیش بینی می کنیم امسال ۸۰۰ نفر به کشور بازگردند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
دانشگاه: فضایی آزاد برای تفکر
بیست و چهارم تیرماه، روزی بود که یک ضایعه بزرگ برای جامعه علمی و جهان اتفاق افتاد و آن درگذشت دانشمند بزرگ ایرانی مریم میرزاخانی بود. قبل از شروع بحثم قصد دارم درباره این اتفاق و ربط آن با ضرورت گفت‌وگو و تعامل سازنده با دنیا توضیحاتی را ارایه کنم. مریم میرزاخانی، ریاضیدان و فرزند این آب و خاک بود. وی از جمله المپیادی‌هایی بود که بنا به گفته وزیر وقت آموزش و پرورش توانست در کمال ناباوری، مدال طلای این مسابقات را به دست آورد. او در دانشگاه شریف ادامه تحصیل داد و در دانشگاه استنفورد به تدریس و تحقیق مشغول شد. پروفسور مریم میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ موفق شد مدال فیلدز که معتبرترین جایزه در ریاضی است را به دست آورد. اینکه مریم و دانشمندان دیگری اعم از زن و مرد جلای وطن می‌کنند، موضوع مهمی …
خوداتکایی در صنعت خودرو با همکاری دانش بنیان ها محقق می‌شود/ ضرورت ایجاد روابط دو سویه صنعت و علم
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / ایران / خودرو / صنعت / فرار مغزها / کمیسیون صنایع و معادن
خوداتکایی در صنعت خودرو با همکاری دانش بنیان ها محقق می‌شود/ ضرورت ایجاد روابط دو سویه صنعت و علم
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: از آنجا که کشورهای مختلف همکاری خودرویی خود با ایران را به صفر رسانده و یا تقلیل داده اند، ما باید به خود تکیه کنیم و این خوداتکایی با همکاری دانش بنیان ها به دست می‌آید.
قوانین و دولت، مانع بزرگ کارآفرینی در کشور
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / ایران / دولت / علم و فناوری / فرار مغزها / کار آفرین
قوانین و دولت، مانع بزرگ کارآفرینی در کشور
مدیرعامل هلدینگ پارس گفت: بزرگ ترین مانع کارآفرینی در کشور دولت ها هستند.
ایجاد شهرک صنعتی در نواحی دورافتاده صرفه ندارد
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / استانی-علمی و آموزشی / مهاجرت نخبگان / فرار مغزها / ویزای شینگن
ایجاد شهرک صنعتی در نواحی دورافتاده صرفه ندارد
رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان قزوین گفت: ایجاد شهرک صنعتی در شهرهای کوچک و استقرار واحد تولیدی در آن صرفه اقتصادی ندارد و اگر واحدی در آن مستقر شود لطمه خواهد دید.
بیش از ۱۵۰۰ متخصص و کارآفرین ایرانی به کشور بازگشته‌اند
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / کارآفرینی / نیروی متخصص / فرار مغزها
بیش از ۱۵۰۰ متخصص و کارآفرین ایرانی به کشور بازگشته‌اند
تاکنون بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر از ایرانیان خارج از کشور به ایران بازگشته‌اند. کسانی‌ که تجارب و دانش آنها نقش موثری در رشد و توسعه توانمند علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان کشور داشته است.
نماینده مجلس:اقتصاد فعلی نتیجه کنار گذاشتن متخصصان و فرار مغزها است
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
نماینده مجلس:اقتصاد فعلی نتیجه کنار گذاشتن متخصصان و فرار مغزها است
تهران- ایرنا- نماینده مردم زنجان، ‌طارم در مجلس دهم شورای اسلامی اقتصاد فعلی را نتیجه کنار گذاشتن متخصصان و فرار مغزها و سرمایه دانست و گفت: این نابسامانی‌ها با زندان و اعدام درست نمی‌شود.
روایت شاهنامه از سرانجام ایرانیان مهاجر
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / شاهنامه / ابوالقاسم فردوسی / فرار مغزها
روایت شاهنامه از سرانجام ایرانیان مهاجر
روزنامه خراسان نوشت: به پدیده مهاجرت دانشمندان و نخبگان یک کشور به اصطلاح «فرار مغزها» گفته می‌شود. شاید برایتان جالب باشد بدانید در متن شاهنامه فردوسی هم کم و بیش با مشابه این پدیده مواجه هستیم؛ به این معنا که علل و عوامل مختلفی باعث می‌شود شخصیت‌های مؤثر و به اصطلاح مغزهای متفکر، ایران را ترک کنند یا تصمیم به رفتن بگیرند.
سورنا ستاری: یکی از دروغ‌ها علیه جمهوری اسلامی موضوع فرار مغزها است
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
سورنا ستاری: یکی از دروغ‌ها علیه جمهوری اسلامی موضوع فرار مغزها است
سورنا ستاری با اشاره به بازگشت جمع زیادی از نخبگان کشور در سال‌های پس از انقلاب اسلامی گفت: باید این موضوع بیشتر مورد توجه قرار گیرد که جمع کثیری از نخبگان علی‌رغم همۀ مشکلات کشور، خواهان بازگشت به کشور هستند. ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور هم در این‌باره گفت: اردیبهشت ۱۳۹۸ گزارشی در این زمینه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شده که این گزارش باید مبنای بررسی وضعیت نخبگان کشور قرار گیرد. وی افزود: یکی از بزرگترین دروغ‌ها علیه جمهوری اسلامی، موضوع «فرار مغزها» است. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: «رصدخانۀ مهاجرت ایران» تأسیس شده و به‌زودی گزارش فعالیت این مرکز علمی ارائه خواهد شد.
آمار بازگشت نخبگان و متخصصان، مطلوب نیست/تحصیل تنها یک درصد دانشجویان کشور در خارج
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / نقشه جامع علمی کشور / معاون علمی و فناوری رییس جمهور / فرار مغزها
آمار بازگشت نخبگان و متخصصان، مطلوب نیست/تحصیل تنها یک درصد دانشجویان کشور در خارج
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه یکی از بزرگترین دروغ‌ها علیه کشور موضوع فرار مغزها است، ‌گفت: در حال حاضر تنها حدود یک درصد از دانشجویان کشور در خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند، ولی آمارهای مربوط به نخبگان و متخصصان مطلوب نیست.
سیاه نمایی در آمار خروج نخبگان +آمار
۱۳۹۸/۱۲/۱۲ / صندوق بین المللی پول / فرار مغزها / آمریکا
سیاه نمایی در آمار خروج نخبگان +آمار
اینکه برخی می خواهند در ارائه آمار خروج نخبگان سیاه نمایی کرده و آمار را وارونه جلوه دهند، برای مردم جای تعجب دارد که واقعا این افراد چه کسانی هستند و از ارائه آمار جعلی چه نفعی می برند؟
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / جهانگیری / بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی / دانشگاه ها / دولت / وزارت علوم / اسحاق جهانگیری / اقتصاد مقاومتی / وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
جهانگیری: ایجاد شرایطی که منجر به فرار مغزها شود، جفا و خیانت به کشور است
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نیروی انسانی زبده و تحصیلکرده سرمایه‌ای گرانبهاتر از نفت است، گفت: ایجاد شرایطی که منجر به فرار مغزها شود، جفا و خیانت به کشور است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / انقلاب اسلامی / آمریکا / ایران / شرکت دانش بنیان / بانک جهانی / عباس میلانی / فرار مغزها / فناوری
جعل اطلاعات درباره آمار فرار مغزهای ایران
دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در گزارش جعلی سال ۲۰۰۹ میلادی بانک جهانی (IMF)، ایران رتبه اول فرار مغزها را دارد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / اقتصاد کشور / سلامت / فرار مغزها / مشکلات / نخبگان
فراخوان جذب ایده‌های نوآورانه فناپ زیرساخت
رویداد فراخوان جذب طرح‌ها و ایده‌های نوآورانه و دعوت به رویداد طرح مساله شرکت‌ فناپ زیرساخت،
۱۳۹۸/۱۱/۱۷
نگران فرار مغزهای پزشکی نیستیم
رئیس انجمن آموزش علوم پزشکی با اشاره به اهمیت جلوگیری از فرار مغزها در کشور برای رسیدن به مرجعیت علمی گفت: به دلیل تولیدات رشته پزشکی، نگران فرار مغزها در این بخش نیستیم.
۱۳۹۸/۱۱/۱۷ / دانشگاه های علوم پزشکی / سازمان پزشکی قانونی کشور / قوه قضاییه / مرجعیت علمی / فرار مغزها
دبیر ستادحقوق بشر قوه قضائیه: برای ربایش مغزها تدبیری باید اندیشید
تهران- ایرنا- دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه از "فرار مغزها" به عنوان "ربایش مغزها" یاد کرد و با تاکید بر اینکه باید مغزها را به مولفه‌های قدرت تبدیل کنیم، گفت: ربایش مغزها تهدیدی برای مرجعیت علمی کشور به شمار می رود که باید برای آن تدبیری اندیشید.
۱۳۹۸/۱۱/۱۷ / قوه قضاییه / فرار مغزها / علی باقری کنی / حقوق بشر
باقری: با «ربایش مغزها» و نه فرار مغزها مواجهیم
معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه‌قضائیه گفت: اکنون با تهدید خارجی ربایش مغزها و نه فرار و مهاجرت مغزها مواجهیم.
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
شراکت شهر و دانشگاه
اگرچه شروع طرح ساماندهی و توسعه پردیس مرکزی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، به دهه 1370 و حاکمیت رویکردهای از بالا به پایین و تصمیم‌گیری‌های یک طرفه بازمی‌گردد اما در سال‌های اخیر دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران با درک اهمیت حقوق شهروندان و اهمیت مسوولیت اجتماعی دانشگاه اقدام به بازنگری طرح براساس رویکرد «مشارکت و همکاری متقابل میان شهر و دانشگاه» کرده‌اند. دانشگاه نه شرکتی خصوصی است و نه بنگاهی اقتصادی، دانشگاه تهران بخشی از سرمایه معنوی و دارایی مشترک تمامی مردم ایران است و روزآمد کردن و تعالی آن هدفی جمعی و ملی است. واقعیت آن است که در عرصه رقابت‌های جهانی و منطقه‌ای نمی‌توان با میراثی که تعلق به دهه 1310 شمسی دارد به رقابت با …
۱۳۹۸-۱۱-۰۲
پدیده فرار مغزها معلول آموزش غلط
در عصر ارتباطات و انفجار اطلاعات وحذف مرزهای طبیعی و قراردادی و جهانی شدن فرهنگ و اقتصاد شاید سخن گفتن از پدیده‌ای به نام فرار مغزها (Brai- Drain) قدری شگفت آور به نظر برسد، اما با اندک تامل در عمق ماجرای تلخ قرن حاضر و تقسیم جهان به فقیر و غنی، جهان اولی و سومی، توسعه یافته و توسعه نیافته به خوبی به طبیعی بودن این پدیده پی خواهیم برد .
۱۳۹۸/۱۰/۲۸
مهاجرت نخبگان ایران و اثرات آن
به‌طور کلی تعامل عوامل اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، حقوقی، تاریخی، فرهنگی و آموزشی می‌تواند به‌عنوان نیروهای جاذبه و دافعه در مهاجرت نخبگان (فرار مغزها) نقش ایفا کند؛ حتی ممکن است ویژگی‌های فردی مهاجران و نظام بین‌المللی و رسانه‌ای نیز بر آن تأثیر بگذارد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / نخبه گرایی / دانش آموز نخبه
تبعات نخبه‌گرایی در نظام آموزشی کشور
یک کارشناس آموزش و پرورش با اشاره به گردش مالی بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومانی کتب کمک درسی گفت: افزایش فرار مغزها، سرخوردگی طبقه متوسط و ضعیف از پیامد‌های نظام مبتنی بر نخبه‌گرایی و یکی از راهکار‌ها این است که برنامه درسی را برای دانش آموزان متوسط طراحی کنیم و نه نخبه.
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / دانش‌آموز / آموزش و پرورش / کتب درسی
سرخوردگی دانش‌آموزان طبقه متوسط پیامد نخبه‌گرایی
یک کارشناس آموزش و پرورش با اشاره به گردش مالی بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومانی کتب کمک درسی گفت: افزایش فرار مغزها، سرخوردگی طبقه متوسط و ضعیف از پیامدهای نظام مبتنی بر نخبه‌گرایی و یکی از راهکارها این است که برنامه درسی را برای دانش آموزان متوسط طراحی کنیم و نه نخبه.
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اردوی تیم ملی / ایران / عراق / لندن / هلند
فرار مغزها طی یک دهه در رشته ورزش
هفته گذشته در بحبوحه حمله ایران به پایگاه امریکایی عین الاسد در عراق و سپس سقوط هواپیمای اوکراینی،
۱۳۹۸-۱۰-۲۵
از فرار مغزها تا مهاجرت‌های کور؛ گزارش آفتاب یزد از موج حضور مردم در موسسات آموزش زبان
مهاجرت، کلیدواژه‌ای است که از ابتدای سال 97 بیش‌از‌پیش رسانه‌ها به آن پرداخته‌اند. پدیده‌ای که در خلال افزایش مشکلات رواج پیدا کرد و به عقیده کارشناسان افزایش روز افزون آن نگران کننده به نظر می‌رسد؛ مهاجرت کنندگان معمولا دلایل مختلفی برای این کار دارند اما در نهایت اولین اقدام همه کسانی که قصد مهاجرت دارند یادگیری زبان است که اکثرا زبان انگلیسی را مد نظر قرار می‌دهند تا بتوانند شرایط لازم برای زندگی در کشور مقصد را داشته باشند، علاوه بر این اخذ ویزا برای خیلی از مهاجرت کنندگان به نمره آیلتس آن‌ها گره خورده است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / ایران / دولت / کانادا / مسافران / هواپیما
هزینه گزافی که ایران به‌طور نامحسوس می‌پردازد
در سقوط هواپیمای اوکراینی که هفته گذشته در ایران روی داد، ‌اسامی مسافران این هواپیما بسیار قابل تامل بود. از 176 مسافر این هواپیما بیش از 160 نفر آن ایرانی یا ایرانی‌تبار بودند که عمده آنها یا فارغ‌التحصیلان کشورهای دیگر بودند یا برای ادامه تحصیل به کانادا یا سوئد می‌رفتند. در میان این افراد بیش از 13 نفر از آنها فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف بودند. اینها نشان از یک روند می‌دهد، ‌روندی که از دهه 1360 آغاز شده و هر سال شدت می‌گیرد؛ ‌فرار مغزها !
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / دانشگاه / فرار مغزها / نخبگان / مهاجرت / مهاجرت تحصیلی
چرا نخبگان مهاجرت می‌کنند؟/ آمار خروج فارغ‌التحصیلان از کشور
ایرنا نوشت: بر اساس گزارش بنیاد ملی نخبگان طی ۱۸ سال(۱۳۷۸-۱۳۹۶) ۲ درصد از کل دانشجویان ایرانی از کشور خارج شده و تا سال ۲۰۱۶ بیش از ۵۰ هزار دانشجو در خارج از کشور مشغول کار و تحصیل هستند.
۱۳۹۸-۱۰-۲۲
آقای وزیر ورزش! نگویید به من ربطی ندارد؛ چه کسی مسئول فرار نخبگان ورزشی است؟
فرار مغزها؛ این عنوان را دراین دهه‌ها بارها و بارها شنیده‌ایم. در صفحات روزنامه در سخنان مسئولین و درشعارهای انتخاباتی. میان مردم، میان رسانه‌ها و چه بسیار افرادی که در همه این سال‌ها رفتند و هیچ کاری برای جلوگیری از خروجشان نشد. اما اینبار با واژه‌ای جدید درهمین راستا روبه‌روییم: فرار نخبگان ورزشی. اسامی یکی پس ازدیگری است که شنیده می‌شوند؛ اسامی قهرمانان ورزشی‌مان، که روزی روزگاری به آن‌ها افتخار می‌کردیم و حالا ترک وطن می‌کنند بنابه هر دلیلی. مهاجرت این نخبگان اما اینروزها تبدیل به یک اپیدمی شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / مهاجرت نخبگان ایرانی / سقوط هواپیمای اوکراینی / فرار مغزها
چرا این همه نخبه در هواپیمای سقوط کرده بود؟
کاربران زیادی در شبکه‌های اجتماعی با اشاره به این حادثه، سقوط هواپیما را تااندازه‌ای حادثه‌ای عادی دانستند؛ اما حضور این تعداد نخبه را در هواپیمایی که به خارج از مرز‌های یک کشور سفر می‌کند، امری غیرعادی و تلخ دانستند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / فرار مغزها / مهاجرت / سقوط هواپیمای اوکراینی
بررسی مهاجرت نخبگان با استناد به قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران
یک منبع مستند در این زمینه می‌تواند «سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد» یا همان یونسکو باشد که سازمانی تخصصی و وابسته به سازمان ملل متحد است و بالطبع آمار آن قابل‌اعتنا است. یونسکو در ژانویه ۲۰۱۹ آماری درباره مهاجرت دانشجویان منتشر کرده و اطلاعات هر کشور در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۶ را مقایسه کرده است. بر اساس این جدول یونسکو، ایران در سال ۲۰۱۱، حائز رتبه ۱۲ در میان کشور‌های اعزام‌کننده دانشجو در دنیا بوده و جایگاهش در سال ۲۰۱۶ به رتبه ۱۸ تنزل یافته است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / طنز / فرار مغزها / مهاجرت / اقتصاد ایران
پشت‌پرده مهاجرت ورزشکاران لو رفت!
موج مهاجرت ورزشکاران رشته های مختلف به خارج از کشور و همچنین اظهار نظر یکی از مسئولان درباره FATF سوژه طنز شهرونگ شد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / بنیاد ملی نخبگان / فرار مغزها / نخبگان
پاشنه ‌‎آشیل مغالطه در موضوع مهاجرت نخبگانی/ اظهاراتی که موجود نیست
بنیاد ملی نخبگان در خصوص سوءاستفاده از نام چهره‌های شناخته شده علمی و سیاسی و بیان نقل قول‌های ساختگی و منتسب به ‌آنها را یکی از محورهای اصلی در فرافکنی در موضوع مهاجرت نخبگانی مطرح کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / اتیوپی / رایزنی فرهنگی / فرهنگ عمومی
آشنایی با نظام آموزش و پژوهش در اتیوپی/رتبه نخست در فرار مغزها
رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی در تازه‌ترین گزارش ارسالی خود به مهر از نظام آکادمیک و وضعیت پژوهش در این کشور صحبت کرده است. اتیوپی رتبه بالایی در فرار مغزها دارند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / تیم ملی فوتسال ایران / داود پرهیزکار / فوتسال / فرار مغزها
تغییرتابعیت فوتسالیست‌هامثل فرار مغزهاست/ رعدی هنوز مدیرفنی است!
رئیس کمیته فوتسال ضمن اعلام دلیل کناره‌گیری تیم ملی فوتسال اوکراین از تورنمنت چهارجانبه مشهد، گفت: تغییر تابعیت فوتسالیست‌ها مثل فرار مغزها است و نمی‌توان آن را کنترل کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / مهاجرت / سورنا ستاری / فرار مغزها / مهاجرت تحصیلی
کاهش فرار مغزهای ایرانی؛ وارونه‌نمایی همچنان ادامه دارد
فارس نوشت: آمارهای حاکی از تحلیل‌ها و تحقیقات پایگاه‌های معتبر نشان از کاهش مهاجرت استعدادهای ایرانی به کشورهای دیگر دارد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / دانشجو / نخبگان / فرار مغزها / وزارت علوم،تحقیقات و فناوری
وزیر علوم: آیین‌نامه انضباطی جدید اجازه ورود به حریم…
ایلنا نوشت: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بحث قانونی ورود به حریم خصوصی افراد نیاز به مجوز قانونی دارد و این شیوه‌نامه انضباطی دانشجویان جدید نمی‌تواند مجوزی برای این بحث باشد.
۱۳۹۸-۰۸-۰۸
افزایش تب مهاجرت از آلمان تا سلیمانیه
در یک دهه گذشته، اشتغال و تضمین آینده شغلی برای قشر تحصیلکرده جامعه یکی از موضوعاتی بوده که باعث ایجاد تب مهاجرت در جامعه شده است. همواره آمارهای ضد و نقیضی از آمار فرار مغزها از کشور منتشر می‌شود و در آخرین اظهارنظر در این رابطه سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفته است: «ما جزء ۲۰ تا ۳۰ کشور دنیا در بحث مهاجرت نیستیم و کل آمار مهاجرت ما بین ۳۲ تا ۴۰‌هزار نفر در سال است.
۱۳۹۸/۰۸/۰۶
مهاجرت ۳۲ تا ۴۰ هزار نفر در سال/ بحث فرار مغزها حرکت سازماندهی شده است
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: بحث فرار مغزها از آن کلاه‌های گشادی است که سر کشور گذاشته‌اند. این یک حرکت سازمان‌دهی شده است و شبکه‌ای دارد این موضوع را به جامعه‌ ما تزریق می‌کند.
۱۳۹۸-۰۸-۰۶ / فرار مغزها / مهاجرت / مهاجرت تحصیلی
ستاری: سالانه ۴۰ هزار تحصیل‌کرده ایرانی مهاجرت می‌کنند/در فرار مغزها کلاه گشادی سر کشور رفت
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: بحث فرار مغزها از آن کلاه‌های گشادی است که سر کشور گذاشته‌اند. این یک حرکت سازمان‌دهی شده است و شبکه‌ای دارد این موضوع را به جامعه‌ ما تزریق می‌کند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۶ / سورنا ستاری / شورای عالی انقلاب فرهنگی / فرار مغزها
بحث فرار مغزها حرکت سازماندهی شده است/ لزوم رصد آمار واقعی مهاجرت
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: بحث فرار مغزها از آن کلاه‌های گشادی است که سر کشور گذاشته‌اند. این یک حرکت سازمان‌دهی شده است و شبکه‌ای دارد این موضوع را به جامعه‌ ما تزریق می‌کند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸
جاسوسی اسرائیل از ایران، حزب الله و قطر به واسطه امارات
منابع اسرائیلی فاش کرده اند که افسران اطلاعاتی اسرائیل در رده ذخیره ارتش، در شرکت های خصوصی مشغول به کار هستند که برخی از آنها با سرویس های اطلاعاتی امارات مرتبط بوده و بر روی فرار مغزها متمرکز شده اند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / مهاجرت نخبگان / تبادل مغزها / متخصصان ایرانی مقیم خارج
بازگشت ۱۴۰۰ متخصص‌ ایرانی به کشور/استفاده از ظرفیت تبدیل ایران به ارزان‌ترین مقصد گردشگری دنیا
علیرغم این‌که ایران در یکصد سال گذشته وارد عرصه اعزام دانشجو به خارج از کشور شده است و اقدامی برای بازگشت آنها به کشور ترتیب نداده است، اما در قالب اجرای طرح "بازگشت" ۱۴۰۰ متخصص ایرانی مقیم خارج به کشور بازگشتند، همچنین ۵ هزار نفر نیز در قالب برگزاری سمینار و کارگاه‌های آموزشی با ایران تعامل دارند؛ ضمن آنکه به اعتقاد سیاستگذاران حوزه مهاجرت نخبگان در دنیا موضوع "تبادل مغزها" به جای "فرار مغزها" مطرح است؛ چراکه امروزه حضور فیزیکی متخصصان در کشورهای مربوط چندان مهم نیست، بلکه ارتباط داشتن و بهره‌مندی از دانش و تجربیات آنها از اهمیت بیشتری برخوردار است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / شرکت دانش بنیان / رسانه / اصفهان / فرار مغزها
مسئولان زنگ هشدار فرار استارتاپ‌ها را جدی بگیرند
اصفهان - ایرنا - رییس مرکز توسعه خدمات مالی انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان استان‌ اصفهان گفت: اگر به شرکت‌های نوپای فناور در کشور توجهی نشود در آینده با پدیده فرار استارتاپ‌ها مواجه می‌شویم و این زنگ هشدار را جدی گرفته شود.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶
10 کشور برتر کدامند؟
در کشور ما خروج دانشجویان از ایران پدیده‌ای منفی قلمداد می‌شود و به فرار مغزها موسوم است. اما ایران در فرستادن دانشجویان بین‌المللی جزو ۱۰ کشور اول جهان قرار ندارد و برخی از کشورهای منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی جزو این ۱۰ کشور قرار دارند. بزرگ‌ترین فرستندگان دانشجویان بین‌المللی در جهان چه کشورهایی هستند؟ گردش مالی تحصیل این دانشجویان در سایر کشورها چه مقدار است و چه کشورهایی در حال استفاده از بازار پررونق دانشجویان بین‌المللی هستند؟
۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / فرار مغزها / دانشگاه شریف / مهاجرت نخبگان
قرار نداشتن ایران در لیست کشورهای پیشرو ازنظر جمعیت متمایل به مهاجرت/آمارهای واقعی مهاجرت مغزها
مدیرگروه مهاجرت پژوهشکده سیاستگذاری علم و فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر اینکه بر اساس گزارش گالوپ، ایران از نظر تعداد افراد متمایل به مهاجرت نسبت به جمعیت، جزو ۲۰ کشور اول قرار ندارد، گفت: پژوهش‌های اخیر بنیاد ملی نخبگان نشان می‌دهد که تنها ۱۵ درصد از رتبه‌های برتر آزمون‌های سراسری در بین سال‌های ۸۵ تا ۹۴ به خارج مهاجرت کردند؛ ضمن آنکه بر اساس گزارش سال ۱۹۹۸ صندوق بین‌المللی پول، ایران از نظر نرخ خروج تحصیلکردگان به مقصد کشورهای OECD در جایگاه یازدهم از ۶۱ کشور مهاجرفرست به این حوزه قرار دارد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۴ / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری / مهاجرت نخبگان / فرار مغزها
بررسی ادعای مهاجرت نخبگانی/ وضعیتی که قرمز نیست
معاونت علمی و فناوری و بنیاد ملی نخبگان در صدد برآمده تا با بررسی ادعاهای مهاجرت نخبگانی، موضوع را به صورت سندی مورد بررسی قرار دهد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۲ / سورنا ستاری / فرار مغزها / هیئت دولت / سمنان / استانداری سمنان / پارک علم و فناوری استان سمنان
شرکت‌های دانش‌بنیان ۱۳۰ نوع خدمات دریافت می‌کنند
سمنان - معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، یکی از اولویت‌های دولت را حمایت از شرکت‌های دانش بنیان ذکر کرد و گفت: این شرکت‌ها ۱۳۰ نوع خدمت دریافت می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۲ / طنز روز
بحث فرار مغزها نیست بحث ماندن ...‌هاست
خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز
۱۳۹۸/۰۶/۰۹ / مهاجرت / ایران / فرار مغزها / مهاجرت از ایران
اگر عدالت باشد ایرانی نمی رود
سید علی میرموسوی در یادداشتی می نویسد:  بر اساس آخرین پیمایش که در سال۱۳۹۵ انجام شده است، ۳۰٪ از مردم تمایل دارند در کشوری دیگر جز ایران زندگی کنند. آنان  به این پرسش که ” اگر امکانات فراهم باشد، آیا حاضرید برای همیشه از ایران بروید؟” پاسخ مثبت داده اند. این آمار نسبت به پیمایش مشابه انجام شده در سال ۱۳۸۳، که۱۵٪ بوده، افزایش صد در صدی را نشان می دهد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / هنرهای تجسمی / رسانه / مجسمه سازی / هفته دولت / کارآمدی دولت / موسیقی
همگرایی دولت و پدیدآورندگان آثار فرهنگی وهنری مانع فرار مغزها می‌شود
تهران– ایرنا– مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه امروز در دانشگاه‌های ما میل فراوان برای خروج از کشور وجود دارد، تاکیدکرد: همگرایی دولت و پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری و شکل‌گیری چنین تفاهمنامه‌هایی بدون شک مانع فرار مغزها از کشور می شود چراکه افراد احساس احترام به خود و کارهای تولیدی خواهندکرد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲
گزارش سراسر دروغ «دویچه‌وله» درباره فرار مغزها از ایران
مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با صدور اطلاعیه‌ای بر کذب و خلاف واقع بودن اطلاعات و آمارهای گزارش یک سایت خبری بیگانه درباره مهاجرت نخبگان تأکید کرد و پیگیری قضایی منتشرکنندگان این مطالب خبر داد.
۱۳۹۸/۰۵/۳۰ / بنیاد ملی نخبگان / پرویز کرمی / فرار مغزها
ایران هیچگاه جزو ۲۰ کشور اول مهاجرفرست نبوده و نیست
تهران- ایرنا- مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به انتشار برخی اخبار کذب و مغرضانه در خصوص مهاجرت نخبگان و فرار مغزها به خارج از کشور در برخی رسانه‌های داخلی و خارجی، گفت: ایران هیچگاه جزو ۲۰ کشور اول مهاجرفرست نبوده و نیست.
۱۳۹۸/۰۵/۳۰
بررس صحت گزارش صندوق بین‌المللی پول درباره فرار مغزها
موضوع فرار مغزها یکی از مسائلی بوده که هر از چند گاهی مطرح می شود؛ مسئله ای که گاهی درباره آن بزرگ نمایی می شود. اما معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با انتقاد از ارائه برخی آمارهای مهاجرت نخبگان و فرار مغزها از کشور، گفت: تلاش داریم تا پایه اقتصاد کشور را بر نیروهای انسانی قرار دهیم. در همین زمینه در چهار ماهه اول امسال بیش از ۱۳۰ نفر از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به کشور بازگشتند و بر اساس برآوردها تا پایان سال بیش از هزار نفر از این افراد به کشور بازخواهند گشت.
۱۳۹۸/۰۵/۲۹ / معاونت آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی / پارک علم و فناوری / بنیاد ملی نخبگان / سورنا ستاری / شرکت دانش بنیان / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی / فرار مغزها / دانشگاه تهران
مغزها مانده‌اند و می‌سازند
تهران-ایرنا- چندی پیش آماری از سوی معاون آموزشی وزارت بهداشت مبنی بر مهاجرت نخبگان اعلام شد، که طبق بیانیه وزارت بهداشت این آمار مخدوش است. همچنین با توجه به شرایط پیش آمده برای نخبگان و ژن‌های خوب، شواهد نشان می‌دهد که آنها مانده و در حال ساخت کشورشان هستند و به نوعی به جای فرار، شکار می‌شوند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۸ / بازگشت نخبگان به کشور / سورنا ستاری / فرار مغزها / معاونت علمی و فناوری رییس جمهور
انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها»/ بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با انتقاد از ارائه برخی آمارهای مهاجرت نخبگان و فرار مغزها از کشور، گفت: ما تلاش داریم تا پایه اقتصاد کشور را بر نیروهای انسانی قرار دهیم، در همین راستا در چهار ماهه اول امسال بیش از ۱۳۰ نفر از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به کشور بازگشتند و بر اساس برآوردها تا پایان سال بیش از هزار نفر از این افراد به کشور بازخواهند گشت.
۱۳۹۸/۰۵/۲۸ / معاون علمی و فناوری رییس جمهور / سورنا ستاری / فرار مغزها
ویدئو / انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها»
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور طی بازدید از ایسنا که به مناسبت روز خبرنگار انجام شده بود، درباره اقدام معاونت علمی برای «شکار مغزها»، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها و توسعه فناوری توضیحاتی ارائه کرد و گفت: در تلاشیم پایه اقتصاد کشور را بر نیروهای انسانی قرار دهیم. در این راستا در چهار ماه اول امسال بیش از ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به کشور بازگشتند و بر اساس برآوردها تا پایان سال بیش از هزار نفر از این افراد به کشور بازمی‌گردند. سورنا ستاری از عبارت «فرار مغزها» انتقاد می‌کند و می‌گوید بسیاری از آمارهایی که با این عنوان داده می‌شود، اشتباه است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۴
دولت و مجلس برای ترمیم مباحث مرتبط با فرار مغزها راهکار عملیاتی داشته باشند
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: دولت و مجلس برای ترمیم مباحث مرتبط با فرار مغزها بایستی به راهکارهای عملیاتی و تغییر برخی سازوکارها داشته باشند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۳
فرار مغزها، سرگشته میان آمار‌ها و تعاریف
ایران رتبه چند خروج نخبگان از کشور را دارد؟
۱۳۹۸/۰۵/۲۳
خروج نخبگان از کشور "نزولی" شد + آمار تفکیکی
فرار مغزها معضل دهه ۸۰ بود ولی امروز به مرور از آمار خروج نخبگان از کشور کاسته شده‌ است؛ آخرین مطالعات انجام شده در بنیاد ملی نخبگان، خبر از کاهش مهاجرت قطعی نفرات برتر کنکور سراسری و المپیادهای علمی می‌دهد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •