پنجشنبه, ۸ خرداد, ۱۳۹۹ / 28 May, 2020
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران
آسمان، امشب میزبان بارش‌شهابی "چنگی"است/ملاقات "تاچر" و "زمین" در سال ۲۲۷۶
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / بارش شهابی چنگی / انجمن نجوم آماتوری ایران / دنباله دار چنگی
آسمان، امشب میزبان بارش‌شهابی "چنگی"است/ملاقات "تاچر" و "زمین" در سال ۲۲۷۶
آسمان صبحگاهی فردا چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه شاهد اوج بارش شهابی "چنگی" است ولی به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از آنجایی که در این زمان نور خورشید مانع رصد شهاب‌های این بارش است، از این رو رصدگران می‌توانند از نیمه شب امشب سه‌شنبه ۲ تا بامداد روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت نسبت به رصد این شهاب باران اقدام کنند.
مشاهده اولین و بزرگترین اَبرماه سال ۹۹ در شامگاه ۱۹ فروردین
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / علم و فناوری / اَبرماه / نجوم آماتوری / پارسی خبر
مشاهده اولین و بزرگترین اَبرماه سال ۹۹ در شامگاه ۱۹ فروردین
مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتگو با ایسنا گفت: حرکت ماه به دور زمین از منظر‌های مختلفی می‌تواند مورد توجه قرار گیرد؛ از جمله در یک مدار بیضی به گرد زمین می‌گردد؛ از این رو نسبت به زمین در دو نقطه "اوج" (بیشترین فاصله با زمین) و "حضیض" (کمترین فاصله با زمین) قرار می‌گیرد.وی ادامه داد: از سوی دیگر گردش ماه به دور زمین و تغییر زاویه آن نسبت به زمین و خورشید، دوری از اَهله ایجاد می‌کند که به آن "فاز ماه" می‌گویند.عتیقی با بیان اینکه در هر شب از یک ماه قمری ماه را با چهره‌های متفاوت مشاهده می‌کنیم، یادآور شد: این وضعیت پس از ماه نو (ماه بین زمین و خورشید) ابتدا به صورت هلال شامگاهی پدیدار و با بزرگ شدن هلال ماه پس از یک هفته، کره ماه در وضعیت تربیع اول برای ناظر زمینی مشاهده …
۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران / نجوم / شب یلدا
یلدا، شاهکار محاسباتی ایرانیان باستان
تهران- ایرنا- یلدا یک واژه سریانی به معنی زایش است. این واژه اشاره به طلوع خورشید پس از یک شب طولانی دارد. در باور ایرانیان باستان شب یلدا نقطه آغاز خلقت بوده و پس از یک شب طولانی و تاریک، نور بر ظلمت غلبه کرده، روشنایی پیروز و مهر زاده می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / خورشید / مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران / نجوم
خورشید برای آخرین بار در سال ۹۸ چهره خود را می‌پوشاند
تهران- ایرنا- حدود دو هفته دیگر در آخرین روزهای سال جاری میلادی و در ابتدای زمستان امسال، آخرین گرفت خورشید رخ خواهد داد و از شانس خوب رصدگران کشور این واقعه در ایران به صورت جزئی قابل مشاهده است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران / رخداد های نجومی / نجوم
رخدادهای نجومی آخرین ماه فصل پاییز
تهران-ایرنا- رصد هلال شامگاهی ربیع الثانی ۱۴۴۱ قمری، قران مه و مشتری،  هم نشینی سیاره حلقه بر گردن کیوان و ماه، هم نشینی ناهید و ماه و هم نشینی ستاره دل شیر با ماه؛ از جمله رخدادهای نجومی آذر ماه آخرین ماه فصل پاییز است.  
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / سیاره تیر / مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران
گذر تیر از مقابل خورشید را از باغ موزه قصر مشاهده کنید
تهران- ایرنا- رئیس انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: کارشناسان و تجهیزات انجمن نجوم آماتوری ایران ساعت ۴ بعدازظهر امروز دوشنبه ۲۰ آبان جهت رصد نیم ساعت اول گذر سیاره تیر از مقابل خورشید در محوطه پارک باغ موزه قصر در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.
۱۳۹۸/۰۸/۰۶ / مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران / نجوم
سیاره کیوان سلطان جدید تعداد اقمار در سامانه خورشیدی شد
تهران- ایرنا- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: سیاره حلقه بر گردن کیوان با ۸۲ قمر سلطان منظومه شمسی از لحاظ تعداد اقمار است این در حال است که قبلا این برتری از آن سیاره مشتری یا برجیس بود.
۱۳۹۸/۰۶/۳۰ / مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران / اعتدال پاییزی
اعتدال پاییزی در راه است
تهران-ایرنا- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: ساعت ۱۱:۲۰ دقیقه روز دوشنبه اول مهر ۹۸ ، خورشید به نقطه اعتدال پاییزی رسیده و فصل پاییز در نیم کره شمالی آغاز می‌شود.
۱۳۹۸/۰۵/۱۳ / بارش شهابی پرساوشی / مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران / نجوم
رصد آذرگوی‌های پرساوشی امسال زیر نور ماه
تهران- ایرنا- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: سه‌شنبه ۲۲ امرداد ۹۸ ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه صبح (وضعیت روز) اوج بارش پرساوشی امسال است که با توجه به نور روز، بامداد این تاریخ زمان مناسبی برای شهاب‌ها و آذرگوی‌های بارش پرساوشی ۹۸ است.
۱۳۹۸/۰۵/۰۸ / مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران / هلال ذی الحجه ۱۴۴۰
رویت هلال ذی‌الحجه در شامگاه پنجشنبه بسیار بعید است
تهران- ایرنا- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: هلال اول ماه ذی‌الحجه ۱۴۴۰ با توجه به پارامترهای علمی رویت هلال ماه به ویژه طول کم کمان آن،در شامگاه پنجشنبه ۱۰ امرداد ۹۸ بسیار دور از انتظار است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴
آخرین ماه‌گرفتگی قرن را از پارک ملت رصد کنید
تهران- ایرنا- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: علاقه‌مندان به رصد آخرین ماه گرفتگی قرن حاضر می‌توانند این پدیده را فردا شب در پارک ملت از زاویه تلسکوپ‌های مستقر در این محل رصد کنند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴
فردا آخرین فرصت تعیین دقیق جهت قبله در سال ۹۸
تهران- ایرنا- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: درصورتی‌که فرصت قبلی برای تعیین دقیق جهت قبله با شاخص خورشیدی را از دست داده‌اید سه‌شنبه ۲۵ تیر آخرین فرصت در سال ۹۸ برای تعیین دقیق جهت قبله با این روش است و علاقه‌مندان می‌توانند بدون نیاز به فرمول‌های دست و پاگیر ریاضی جهت دقیق قبله را به راحتی تعیین کنند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۰
فردا خورشید می گیرد
شفقنا- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: فردا سه‌شنبه ۱۱ تیر ۹۸ برابر با دوم جولای ۲۰۱۹ میلادی خورشیدگرفتگی در کره زمین رخ خواهد داد اما در هیچ نقطه از کشور ایران قابل مشاهده نیست. «مسعود عتیقی» روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا گفت: این گرفت از اقیانوس آرام جنوبی آغاز و برای ساکنان آمریکای جنوبی به ویژه بخش‌های کوچکی […]
۱۳۹۸/۰۳/۲۸
دعوت از کشورهای جهان برای نامگذاری سیارات فراخورشیدی
اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی از کشورهای دنیا برای نامگذاری سیارات فراخورشیدی دعوت به عمل آورده است.به گزارش ایسنا، اتحادیه بین‌المللی ستاره‌شناسی (Internationa- Astronomica- Union) یا (IAU) به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس خود از تمامی کشورها دعوت کرده تا به کمپین جهانی نامگذاری دنیاهای فراخورشیدی (IAU100 NameExoWorlds globa- campaigns) پیوسته و نام منتخب خود را برای سیارات و ستاره میزبان آنها پیشنهاد دهند. هدف از ایجاد این کمپین آگاهی از جایگاه ما در هستی و نحوه تمدن زمینی در سیاره‌ای دیگر اعلام شده است. در دهه‌های اخیر هزاران سیاره و سیستم سیاره‌ای که به دور ستارگان اطراف ما می‌چرخند، کشف شده‌اند و برخی از این سیارات مانند سیاره زمین، کوچک و صخره‌ای و برخی دیگر شبیه غول‌های گازی سامانه خورشیدی …
۱۳۹۸/۰۳/۱۲
هلال شوال ۱۴۴۰ در سراسر ایران قابل رویت است
تهران- ایرنا- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: با وجود اینکه در آغاز ماه رمضان با یک هلال بحرانی روبرو بودیم اما در پایان این ماه هلال شوال به سادگی و با چشم غیر مسلح در سراسر ایران قابل رویت است.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱
توضیحات مدیر انجمن نجوم آماتوری کشور؛ آیا ممکن است ماه در شب سیزدهم کامل باشد؟
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: وضعیت رسیدن ماه به شرایط بدر یا ماه کامل از لحظه مقارنه محاسبه می‌شود نه از روز اول ماه یا غروب روزی که رؤیت هلال اتفاق افتاده است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۱
ویژه‌برنامه روز جهانی ستاره‌شناسی امشب برپا می‌شود
تهران- ایرنا- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: این انجمن هم‌زمان با کشورهای جهان امروز شنبه 21 اردیبهشت برابر با 11 مه 2019 ویژه‌برنامه روز جهانی نجوم را در مسجد امام علی بن ابی‌طالب (ع) در غرب تهران برگزار می‌کند.
۱۳۹۸/۰۲/۱۵
مشاهده هلال «جوان» رمضان در آسمان شامگاهی یک‌شنبه شب
نجومایسنا نوشت: مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران رؤیت هلال ماه رمضان ۱۴۴۰ را در شامگاه روز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت دانست و گفت: مجموع پارامترهای علمی رؤیت هلال شامگاهی رمضان ۱۴۴۰ خبر از مواجهه با یک هلال "بحرانی" دارد؛ چراکه برخی پارامترها خاص و پایین‌تر از حد تجربی هستند و از این نظر هلال ماه رمضان امسال برای رصدگران مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد، ضمن آنکه آغاز ماه رمضان مقارن با آغاز هفته جهانی ستاره‌شناسی خواهد بود.
۱۳۹۸/۰۲/۱۱
شرایط سخت رویت‌پذیری هلال رمضان 1440
نجومایرنا نوشت: مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: رویت هلال رمضان 1440 در شامگاه یکشنبه 15 اردیبهشت به دلیل طول کوتاه کمان و مدت کوتاه مکث هلال در افق و دیگر ضوابط علمی با شرایط سختی روبرو است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۹
آغاز هفته جهانی نجوم
نجومایرنا نوشت: مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: رویت هلال ماه رمضان 1440، همنشینی ماه و ناهید، بارش شهابی اتا دلوی، هم نشینی ستاره مشهور چشم گاو و ماه و عبور خراشان خوشه زیبای کندوی عسل از جنوب ماه؛ از جمله رویدادهای جذاب نجومی اردیبهشت ماه هستند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۴
آغاز برنامه‌های هفته نجوم از 16 اردیبهشت
تهران- ایرنا- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اعلام کرد: ویژه‌برنامه‌های هفته نجوم امسال از روز دوشنبه 16 تا 22 اردیبهشت برگزار می‌شود و شنبه 21 اردیبهشت روز جهانی ستاره‌شناسی است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۲
اولین بارش شهابی سال 98 از راه رسید
تهران-ایرنا- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از وقوع اولین بارش شهابی سال 98 در آسمان ایران در بامداد سه‌شنبه، سوم اردیبهشت ماه خبر داد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •