پنجشنبه, ۸ خرداد, ۱۳۹۹ / 28 May, 2020
کره زمین
کارگردانی که فیلمسازی در فضا را تجربه می‌کند/ همکاری با تام کروز
۲۱ ساعت قبل
کارگردانی که فیلمسازی در فضا را تجربه می‌کند/ همکاری با تام کروز
داگ لیمان کارگردانی فیلم تازه تام کروز که قرار است با همکاری ناسا در خارج از کره زمین و در یک ایستگاه فضایی تولید شود را برعهده گرفت.
زنده باد
۲ روز قبل
زنده باد
مسعود میر چه شد بعد از اینهمه مرده باد گفتن ها؟چه نصیبی بردیم ؟ جایمان باز شد و نفس مان عمیق؟ کره زمین جا برای همه مگر ندارد؟ مگر نه اینکه همه بندگان خدا هستیم؟ اصلا توجه کردید اینهمه ادعای قدرت در میان ما انسان ها چطور با یک ویروس ناپیدا به سخره گرفته شد؟ حواستان هست که هنوز هم بی جنگ و خونریزی و فشنگ و توپ، هر روز صدها نفس فرو می رود و برنمی آید؟ اسمش را بگذارید ویروس فراگیر و بلای قرن اما من می گویم کرونا آیینه ای هست پیش روی همه ما. خودتان و خودمان را ببینید و ببینیم تا متوجه شویم که مرگ …
طراحی یک ماه‌نورد لیزری
۲ روز قبل
طراحی یک ماه‌نورد لیزری
عمادالدین قاسمی پناه_خبرنگار انرژی خورشیدی فقط منبع انرژی خوبی در کره زمین نیست بلکه می‌تواند ‌ماه و مریخ را هم تحت‌تأثیر خود قرار دهد. اما جاهایی وجود دارد که یک ماه‌نورد خورشیدی نمی‌تواند به آن دسترسی یابد، مانند مناطق قطبی‌ماه که همیشه در سایه قرار دارند. اکنون، سازمان فضایی اروپا(ESA) سیستم جدیدی را طرح‌ریزی کرده است که در آن یک سطح‌نشین(lander) بر یک ماه‌نورد لیزر می‌تاباند تا از کیلومترها دورتر آن را تغذیه کند. نیواطلس در گزارشی نوشته است: پروازهای کوتاه با چندین مدارگرد نشان داده‌اند …
چگونه آنفولانزای اسپانیایی صنعت گردشگری جهان را تحت تاثیر قرار داد؟
۴ روز قبل
چگونه آنفولانزای اسپانیایی صنعت گردشگری جهان را تحت تاثیر قرار داد؟
همانطور که این روز‌ها کروناویروس زندگی مردم را در سرتاسر جهان را تغییر می‌دهد و تمامی سفر‌های هوایی و زمینی نیز مختل شده اند، در سال ۱۹۱۸، آنفولانزای اسپانیایی در سراسر جهان گسترش یافت و جان میلیون‌ها نفر را گرفت و زندگی روزمره و الگو‌های سفر مردم را از همه گوشه‌های کره زمین تغییر داد. در اینجا نگاهی خواهیم داشت به بیماری همه گیری که در اوایل قرن بیستم جهان را لرزاند.
عکس/ صف تست کرونا در زمین فوتبال
۵ روز قبل / ویروس کرونا / تست کرونا / پیشگیری / بیماری
عکس/ صف تست کرونا در زمین فوتبال
مردم با رعایت فاصله اجتماعی در صف انتظار برای تست کرونا در اینچئون کره جنوبی./عکس: AP
رصد ماه جنبه علمی دارد/ احتمال رویت هلال شوال در نیمه غربی کشور
۵ روز قبل / استانی-علمی و آموزشی / نجوم / رویت هلال ماه / ماه شوال / عید فطر
رصد ماه جنبه علمی دارد/ احتمال رویت هلال شوال در نیمه غربی کشور
یک کارشناس نجوم، با بیان اینکه هلال ماه شوال در ایران صرفا با ابزارهای رصدی رویت می شود، تصریح کرد: هرچقدر به سمت مناطق غربی کره زمین می رویم شرایط رویت پذیری هلال ماه بهتر و هرچقدر به سمت شرق می رویم این شرایط سخت تر است.
۱۳۹۹/۰۳/۰۲
فاجعه 290میلیاردی در انتظار فوتبال ایران؟
با این‌که ویروس کرونا همه شئونات زندگی انسان‌ها در کل کره زمین را تحت‌الشعاع قرار داده و بسیاری از فعالیت‌های بشری را تعطیل یا نیمه‌تعطیل کرده اما در فیفا یک پرونده مربوط به فوتبال ایران به دقت بررسی و رسیدگی می‌شود.
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
بوندس‌لیگا نماد چیست؟
در دوران سکوت و رکود کرونایی دنیا، فوتبال، یک بار دیگر بارقه‌های امید را زنده نگه داشت. بوندس‌لیگای آلمان، در هفته‌ای که گذشت پس از یک وقفه دوماهه از سر گرفته شد و میلیون‌ها هوادار تشنه «بازی زنده» را در روزهای تلخ و ناامیدانه قرنطینه، پای تلویزیون نشاند. گرچه پیش از این لیگ کره جنوبی از سر گرفته شده بود و دو کشور کوچک بلاروس و نیکاراگوئه نیز اصلا لیگ‌شان را تعطیل نکرده بودند؛ اما این نام ژرمن‌هاست که به عنوان نخستین کشور با لیگ معتبر فوتبال، برای بازگشت به زمین فوتبال پس از غلبه بر ویروس کشنده «کووید-19» در یادها می‌ماند. اما آلمان چگونه به این موفقیت رسید؟ به نظر من، بخش بزرگی از آن به «رفتار» مردم و «تعامل» …
ترامپ با خروج از معاهده محیط زیستی پاریس، مصلحت جهانی را قربانی منافع‌اش کرد
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / توافق پاریس / دونالد ترامپ / تغییرات اقلیمی / افزایش دمای کره زمین
ترامپ با خروج از معاهده محیط زیستی پاریس، مصلحت جهانی را قربانی منافع‌اش کرد
یک استاد دانشگاه ایالات متحده آمریکا گفت: بدعهدی آمریکا و خروج این کشور از معاهده محیط زیستی پاریس که بیش از ۱۹۵ کشور دنیا آن را پذیرفته‌اند به‌روشنی نشان داد که ایالات متحده آمریکا و ترامپ در این زمینه نقش خود را به‌درستی ایفا نکرده‌اند. درواقع ترامپ با خروج آمریکا از معاهده توافق آب‌ و هوایی پاریس مصلحت جهانی را قربانی منافع نهادهای سرمایه‌داری کرد.
 اولین حضور سرباز کره‌ای در زمین تمرین تاتنهام(عکس)
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / تاتنهام / سون هیونگ مین
 اولین حضور سرباز کره‌ای در زمین تمرین تاتنهام(عکس)
سون هیونگ مین که دوران سربازی خود در کشورش کره جنوبی را اخیرا به پایان رساند به لندن بازگشت و در زمین تمرین تاتنهام پا به توپ شد.
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
آتشفشان‌های گلی، عامل ایجاد اشکال عجیب روی مریخ
محققان اروپایی با شبیه‌سازی وضعیت کره مریخ (Mars) روی زمین به این نتیجه رسیده‌اند که در این سیاره آتشفشان‌هایی وجود دارد که از آنها گل خارج و گل‌افشانی آتشفشان‌های یادشده باعث ایجاد اشکال منحصربه‌فرد می‌شود. به گزارش نیواطلس، اگرچه سیاره مریخ این روزها بسیار خشک بوده و فعالیت آتشفشانی خاصی در آن وجود ندارد، اما در گذشته این سیاره محل فعالیت آتشفشان‌هایی ‌بزرگ و منحصربه‌فرد در منظومه شمسی بوده است. سابقه فعالیت برخی از این آتشفشان‌ها به 2میلیارد سال قبل برمی‌گردد. از سوی دیگر در گذشته‌های دور در مریخ …
ببینید | تا حالا زمین را از این زاویه ندیده بودید!
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
ببینید | تا حالا زمین را از این زاویه ندیده بودید!
فضانوردان فیلمی از کره زمین از ایستگاه فضایی مخابره کردند که در ادامه می‌‎بینید.
موزه‌هایی که فقط در آذربایجان شرقی می‌توان دید
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / استانی-فرهنگی و هنری / موزه / میراث فرهنگی / تبریز
موزه‌هایی که فقط در آذربایجان شرقی می‌توان دید
موزه‌ها در هر نقطه‌ای از کره زمین که باشند، ویترینی از تاریخ و تمدن بدون مرز جهان بوده و هر موزه هزاران کتاب نانوشته از تاریخ را در دلش به امانت نگه داشته است، با وجود خاص بودن تمامی موزه‌ها برخی‌شان خاص‌تر هستند، مانند موزه‌هایی که موزه‌های که فقط در آذربایجان شرقی می‌توان دید.
روزنامه خبرورزشی| کی‌روش: بعد از کرونا به ایران می‌آیم
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / صفحه اول روزنامه / جلد روزنامه خبرورزشی / صفحه اول روزنامه خبرورزشی / ویژه
روزنامه خبرورزشی| کی‌روش: بعد از کرونا به ایران می‌آیم
در شماره ۶۵۸۱ خبرورزشی می‌خوانید: خلیل‌زاده: به چنگ آوردن قهرمانی پرسپولیس مثل گرفتن کره ماه از روی زمین است!/ همه می‌دانند با اختلاف بهترین تیم ایران هستیم (ص۴)| سپهر حیدری: سوءاستفاده از مرگ متین واقعا کار کثیفی بود (ص۱)| جدیدترین شایعه در مورد پرسپولیس: ترابی همبازی قلی‌زاده در شارلوا؟! (ص۴)| روی‌کاستا در گفت‌وگو با طارمی: بنفیکا بهترین انتخاب برای توست (ص۸)| پادوانی: به سفیر گفتم کاش بتوانم یک بازی استقلال را در آزادی ببینم (ص۱)| هاشم بیک‌زاده: دو بازیکن در استقلال زیرآبم را زدند (ص۸)| دو نفر عامل جدایی ایران و کی‌روش بودند (ص۸)| پیام شیخ برای فرهاد مجیدی: قلباً استقلال را دوست دارم (ص۵)
صحنه‌های خطرناک در زمین فوتبال؛ وقتی کرونا فراموش می‌شود
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / کره‌ جنوبی / ویروس کرونا / آلمان / بوندسلیگا
صحنه‌های خطرناک در زمین فوتبال؛ وقتی کرونا فراموش می‌شود
تهران- ایرنا- با وجود اینکه اکثر تیم‌ها و بازیکنان و در لیگ‌های آلمان و کره جنوبی موارد بهداشتی را در مورد ویروس کرونا رعایت کردند، صحنه‌هایی به ثبت رسیده که نشان می‌دهد این اتفاق برای همه رخ نداده است و برخی از افراد آگاهانه یا ناآگاهانه نکات بهداشتی را رعایت نکردند.
اعداد اعجاب انگیز اسنپ در سال ۹۸
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / رقابت / زمین / مشکلات / سهمیه سوخت / بلیت اتوبوس
اعداد اعجاب انگیز اسنپ در سال ۹۸
شروع هر سال فرصت مناسبی است تا نگاهی به گذشته بیندازیم و مسیر رفته را مرور کنیم؛ سال ۹۸ برای همه ما سال عجیبی بود. سالی که فراز و نشیب‌های بسیار داشت و در روزهای پایانی‌اش پدیده‌‌ای به نام «کرونا» تمام کشورها را تحت تاثیر قرار داد. امروز خیلی از ما ترس‌ها و نگرانی‌هایی را تجربه می‌کنیم که در سراسر کره زمین مشترک است. اما چیزی که برای همه مسلم شده این است که باید از گذشته درس بگیریم و قدر لحظه‌ها را بدانیم. همراه ما شوید تا با هم آلبوم اسنپ را در سال ۹۸ ورق بزنیم؛ راه‌های رفته را بشمریم، لحظه‌های خوش را مرور کنیم و در نهایت برای یک آینده متفاوت برنامه‌ تازه‌ای بریزیم.
طرفداری ویژه از تیم آنسان در لیگ دسته دوم کره جنوبی(عکس)
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / کرونا / ویروس کرونا / لیگ 2 کره جنوبی
طرفداری ویژه از تیم آنسان در لیگ دسته دوم کره جنوبی(عکس)
ایلنا: بازیکنان تیم فوتبال آنسان گرینرز با حمایت ویژه‌ طرفدارانشان به زمین فوتبال بازگشتند.
یک سوم مردم جهان تا سال ۲۰۷۰ اقلیم بسیار گرم را تجربه می‌کنند
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / استانی-علمی و آموزشی / گرمایش جهانی
یک سوم مردم جهان تا سال ۲۰۷۰ اقلیم بسیار گرم را تجربه می‌کنند
شاید افراد باهوشی مثل ایلیان ماسک در فکر انتقال زندگی به کره مریخ باشند اما برای تعدادی دیگر قابل سکونت نگاه داشتن کره زمین راه آسانتری است و به منابع و زمان کمتری نیاز دارد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
فتنه‌گری امریکا در برجام و نظام بین‌الملل
وقتی در کالج روابط بین‌الملل درس می‌خواندیم اساتید در میان درس‌های معمول جملاتی نیز به ما می‌گفتند که در ذهن‌های جوان ما در آن زمان حک می‌شد. مثلا می‌گفتند در تعامل دیپلماتیک همیشه میزانی از عقلانیت نیاز است. یا می‌گفتند همواره درصدی از هوش برای طرف مقابل خود قایل باشید. جملاتی از این دست ورد زبان ما بود. اما اکنون با مشاهده رفتار دولتمردان فعلی امریکا در صحت آن گزاره‌ها که مفروض ما بود شک کرده‌ام. نه حداقلی از عقلانیت در رفتار مسوولان سیاست خارجی امریکا دیده می‌شود و نه آنها درصدی از هوش برای باقی ساکنان کره زمین قائل هستند. به خصوص آنکه کشور امریکا در زمانه‌ای نه چندان دور از پیشروان دیپلماسی و چندجانبه‌گرایی بود ولی میراث امروزی …
می دانید چه کسی اولین تریلیونر جهان خواهد شد؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۶
می دانید چه کسی اولین تریلیونر جهان خواهد شد؟
ممکن است چند سال بعد جف بزوس ، کارآفرین آمریکایی و بنیانگذار آمازون اولین تریلیونر جهان شود. به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه فوربس، اکنون او ثروتمندترین مرد روی کره زمین است.
هانری: همه فوتبالیست‌های جهان زیر سایه مسی هستند
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / فوتبال اروپا / رونالدو / مسی / هانری
هانری: همه فوتبالیست‌های جهان زیر سایه مسی هستند
ایلنا: تیری هانری در اظهارات اخیر خود گفت : همه بازیکنان کره زمین زیر سایه مسی هستند. اگر می خواهید از سایه مسی خارج شوید ، به دنبال یک ورزش دیگر باشید!
کشف یک سیاره فوق‌العاده نادر و شبیه به زمین
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
کشف یک سیاره فوق‌العاده نادر و شبیه به زمین
سیاره‌ای سنگی مانند کره زمین ​​توسط ستاره شناسان کشف شده که ۲۵ هزار سال نوری از خورشید فاصله دارد و اندازه آن یک دهم خورشید است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
ماضی نه چندان بعید
 90 سال پیش در چنین روزی، برابر 13 می 1930 میلادی، فریتیوف نانسن، دانشمند و سیاح شهیر نروژی در شصت‌ونه سالگی درگذشت. یافته‌های اکتشافی نانسن در قطب شمال و منطقه گرینلند تهیه نقشه‌های جغرافیایی از این سرزمین‌های یخ‌زده را تا حد بسیار زیادی تسهیل کرد. او همچنین یکی از افرادی بود که نقشی موثر در ماجرای استقلال نروژ از سوئد ایفا کرد و بعد از تشکیل نروژ مستقل، به‌عنوان نخستین سفیر این کشور راهی بریتانیا شد. فریتیوف نانسن از معدود دانشمندانی بود که در عرصه سیاست نیز از خود علاقه و کارایی نشان داد تا جایی که سال ١٩٢٢ میلادی، به خاطر فعالیت‌های انساندوستانه‌اش در طول جنگ جهانی اول جایزه صلح نوبل را از آن خود کرد. نقشه‌های تهیه شده از اقیانوس اطلس شمالی …
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
30 نکته از سیاره مادر
[شهروند] 1- زمین تقریبا 000/000/000/000/000/000/000/974/5 کیلوگرم وزن دارد. (حدودا 6 سپتیلیون کیلوگرم) چیزی معادل ‌وزن 403/284/541/449/339/807/54  نهنگ آبی، سنگین‌ترین موجود روی زمین! 2- برخلاف آنچه مردم فکر می‌کنند، چرخش زمین به دور خودش 24 ساعت نیست. درواقع از شروع تا پایان یک روز دقیقا 23 ساعت و 56 دقیقه و 4 ثانیه طول می‌کشد. 3- برخلاف تصور عامه یک‌ سال در کره زمین 365 روز نیست، بلکه 2564/365 روز است. 2564/0 روزی که باقی می‌ماند، روز سی‌ویکم هر ماه یا روز سی‌ام ماه اسفند در سال‌های کبیسه است. 4- لقب کره‌ زمین سیاره‌ی آبی ا‌ست زیرا 70‌درصد سطح کل کره‌ زمین پوشیده از آب است! 5- از 70‌درصد کل آب‌های سطح کره‌ …
موشک ۱۸ تنی چینی به روی زمین افتاد
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
موشک ۱۸ تنی چینی به روی زمین افتاد
بدنه یک موشک ۱۸ تنی چینی روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت (۱۱ مه) به عنوان یکی از بزرگترین زباله‌های فضایی به روی کره زمین افتاد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
گزارش اقدامات جامع بانک سامان در دوران اپیدمی کرونا
به نقل از روابط عمومی بانک سامان؛ کرونا، واژه‌ای که بسامد شنیداری‌اش این روزها بسیار بیشتر از هر اتفاق تاریخی دیگری است. شاید هیچ‌ جامعه‌شناسی گمان نمی‌کرد که جهان با یک‌زبان و حس مشترک در خصوص یک اتفاق تاریخی سخن بگوید. واژه‌ای که محدودیت جغرافیایی را درنوردیده و از پهناورترین کشورهای جهان تا دورافتاده‌ترین و ناشناخته‌ترین کشورها را درگیر خود کند و سایه سنگین ترس را بر سطح کره زمین بگستراند.اما واقعیت آن است که در کنار تمامی مباحث و اتفاقات ناشی از این بیماری، کرونا منشا بروز اتفاقات مهمی نیز در حوزه اقتصادی شد. روندی که عیار واقعی بخش‌های اقتصادی را در برخورد با ابر بحران‌ها نمایان کرد و نشان داد که تاب‌آوری نهادهای اقتصادی در شرایط حساس چگونه است.و البته بودند نهادهایی که نه‌فقط ققنوس‌وار …
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / زلزله کره شمالی / زمین لرزه در کره شمالی
رسانه‌ها از ثبت یک «زمین‌لرزه» در کره شمالی خبر دادند
به گزارش فارس، منابع خبری بعد از  ظهر دوشنبه به وقت تهران از ثبت یک زمین لرزه در کره شمالی خبر دادند. 
آینده ما و کووید-19
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
آینده ما و کووید-19
اخیرا محققان آمریکایی گزارشی منتشر کرده‌اند که طبق آن ویروس کرونا تا سال 2022 در جهان ماندگار خواهد بود. به گزارش بیزینس اینسایدر، گروهی از محققان مرکز تحقیقات و سیاست‌های بیماری‌های عفونی (CIDRAP) معتقدند که شیوع بیماری کووید-19 ناشی از ویروس جدید کرونا تا زمانی که 60 تا 70درصد جمعیت کره زمین نسبت به آن مصون نشوند پایان نمی‌یابد که رسیدن به این مصونیت جمعی نیز احتمالا بین 18تا 24‌ماه به طول می‌انجامد. این کارشناسان 3سناریو را برای پیشرفت بیماری همه‌گیر ویروس کرونا ارائه داده‌اند که بدترین حالت …
آب دریاها تا سال ۲۱۰۰ بیش از یک متر بالا می‌آید
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / گرمایش زمین / اقیانوس / سنگاپور
آب دریاها تا سال ۲۱۰۰ بیش از یک متر بالا می‌آید
محققان سنگاپوری هشدار می‌دهند اگر روند انتشار گازهای گلخانه‌ای در کره زمین کند نشود، سطح آب دریاها و اقیانوس‌ها بیش از یک متر بالا می‌آید.
کرونا پاسخی به عدم درک مفهوم گونه‌های مهاجم در اکوسیستم‌ها است
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / ویروس کرونا / حسین آخانی / دانشگاه تهران / حفظ محیط زیست
کرونا پاسخی به عدم درک مفهوم گونه‌های مهاجم در اکوسیستم‌ها است
شاهرود - استاد گیاه‌شناسی دانشگاه تهران بابیان اینکه کرونا با محدود کردن انسان توانست به طور موقت فشار از کره زمین بردارد، گفت: کرونا پاسخی به عدم درک مفهوم گونه‌های مهاجم در اکوسیستم است.
دمای کره زمین فراتر از حد تحمل انسان است
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / گرمایش زمین / گرمای شدید / تغییر اقلیم
دمای کره زمین فراتر از حد تحمل انسان است
محققان پیش بینی کرده اند که اگر تغییرات اقلیمی ادامه داشته باشند، کره زمین در چند دهه آینده شاهد گرمای غیرقابل تحمل خواهد بود.
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
روز جهانی مهاجران سحرانگیز
تمام تاریخ تمدن انسان در مقابل تاریخ مهاجرت پرندگان، به اندازه چند دقیقه محدود از زمان است، اما همین تمدن چند دقیقه‌ای، تکامل چند میلیون ساله مهاجرت در پرندگان را دستخوش تغییراتی چنان عظیم کرده که نمی‌توان انتظار بقای پدیده خارق‌العاده مهاجرت پرندگان را بدون مداخله سریع انسان برای جبران خسارت‌هایش داشت. از میان میلیون‌ها گونه مختلفی که روی زمین زندگی کرده یا می‌کنند، تنها آنهایی قادر به ادامه بقای نسل بوده‌اند که توانسته‌اند به بهترین نحو خود را با شرایط محیط زندگی‌شان وفق دهند. بسیاری از گونه‌های پرندگان در شرایط تغییرات فصلی و آب و هوایی و در دوره‌های یخبندان‌های عظیم، رفتار مهاجرت را آموخته و نسل به نسل آن را منتقل کرده‌اند. …
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
اهمیت مدار 36 هزار کیلومتری چیست؟
مقام معظم رهبری در بیانات اخیرشان (17 اردیبهشت‌) با اشاره به قرار دادن ماهواره نور در مدار نزدیک به زمین (LEO) فرمودند: «همین دست خواهد توانست چند صباح دیگر همین ماهواره را به مدار ۳۶ هزار کیلومتری برساند که مورد نظر ماست؛ ما می‌خواهیم ماهواره به مدار ۳۶ هزار کیلومتری [برسد]». اشاره ایشان به مدار زمین‌آهنگ (Geostationary Oribt, GEO) است. برای اینکه تصوری از مدارهای زمین داشته باشید خوب است، بدانید ایستگاه فضایی بین‌المللی همانند ماهواره نور در مدار نزدیک زمین (۴۱۰ کیلومتری)، مجموعه ماهواره‌های سیستم موقعیت‌یاب جهانی (GPS) در مدار میانی زمین (۲۰۱۸۰ کیلومتری) و ماهواره‌های مخابراتی عموما در مدار زمین‌آهنگ GSO (ارتفاع ۳۵۷۸۶ کیلومتری) قرار دارند. …
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
قدرتمند، سریع و وحشی
شاید یکی از بهترین سوژه‌هایی که می‌توان این روزها در موردش حرف زد، ویدیویی 5 ثانیه‌ای باشد که مثل یک ویروس در تمام گوشی‌های هوشمند پخش شده است. در این ویدیو پسر بد سابق جهان یعنی مایک تایسون در حال مشت‌زنی نشان داده می‌شود در حالی که او حالا بیش از نیم قرن از عمرش را سپری کرده است. بیایید کمی به عقب برگردیم. دقیقا به 22 نوامبر 1986. جایی که مایک تایسون آهنی با تنها 20 سال سن موفق شد، ترور بربیک را ناک ‌اوت کند و جوان‌ترین قهرمان سنگین ‌وزن تاریخ لقب بگیرد. بیش از 33 سال بعد او احتمالا هنوز هم می‌تواند به خودش ببالد که بدترین مرد روی کره زمین است. تایسون 53 ساله این مفهوم را از طریق ارسال همان ویدیوی 5 ثانیه‌ای از ضربات مشت و آمادگی بدنی …
چالش های تولید و نیاز به 7 میلیارد دوز واکسن
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
چالش های تولید و نیاز به 7 میلیارد دوز واکسن
بیل‌گیتس؛ بنیانگذار مایکروسافت  ترجمه و تخلیص: زهرا خلجی  این روزها سؤال‌های زیادی درباره زمان بازگشت به شرایط ‌ماه دسامبر گذشته و در واقع دوران پیش از ظهور پاندمی ویروس کرونا از من پرسیده می‌شود. در این شرایط پاسخ من همیشه این بوده است: وقتی که بتوانیم یک داروی قطعی برای درمان کووید-19 بسازیم یا زمانی که تک تک آدم‌های روی کره زمین در برابر این ویروس واکسینه شوند. این مورد آخر که خب قطعا به این زودی‌ها رخ نخواهد داد. ما به یک داروی معجزه آسا نیاز داریم که حداقل بتواند 95درصد در متوقف کردن شیوع …
عکس روز | چهره‌ای دیگر از ماه
۱۳۹۹/۰۲/۱۹
عکس روز | چهره‌ای دیگر از ماه
عکسی جدید با وضوح و سایه‌روشن بالا از طرف رو به زمین کره ماه که از ترکیب کردن عکس‌های گوناگونی از ماه در یک دوره دو هفته‌ای با شیوه‌ای جدید ایجاد شده است.
آیا قطب جنوب امن‌ترین نقطه جهان در برابر ابتلا کرونا است؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۹
آیا قطب جنوب امن‌ترین نقطه جهان در برابر ابتلا کرونا است؟
قطب جنوب که به سردترین مکان روی کره زمین معروف است، اکنون به عنوان "امن‌ترین مکان در جهان در برابر ویروس کرونا" شناخته می‌شود. اما آیا این موضوعی است که واقعیت دارد؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۹
دریاچه " بایکال " روسیه
دریاچه بایکال در جنوب سیبری در کشور روسیه قرار دارد و به «مروارید سیبری» معروف است. این دریاچه هفتمین دریاچه بزرگ جهان است و در فهرست میراث جهانی قرار گرفته، دریاچه بایکال بزرگترین منبع آب شیرین جهان نیز به شمار می‌آید. تقریباً ۲۰ درصد تمام آب شیرین غیر منجمد سطحی روی کره زمین در این دریاچه قرار دارد. همچنین این دریاچه با عمق ۱٬۶۴۲ متر عمیق‌ترین دریاچه جهان است و زلال‌ترین آب در میان دریاچه‌های جهان را دارد.تصاویری زیبا از دریاچه "بایکال" روسیه را در فصل بهار مشاهده می‌کنید.
ماهواره ایران می تواند هر مورچه آمریکایی و هر پشه اسرائیلی را روی کره زمین رصد کند
۱۳۹۹/۰۲/۱۸ / ایران / ماهواره نور1 / رژیم صهیونیستی
ماهواره ایران می تواند هر مورچه آمریکایی و هر پشه اسرائیلی را روی کره زمین رصد کند
تحلیلگر مشهور جهان عرب تاکید کرد که ماهواره نظامی ایران که اخیرا به فضا پرتاب شده است معادلات منطقه را تغییر می دهد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۸
ویروس جنگل خواری در مازندران
حال زمین خوب نیست، گویی ویروس جنگل خواری همچون کرونا به جان ریه‌های کره زمین افتاده است و روز بروز نفس این کره خاکی را تنگ می‌کند. جنگل‌های مازندران هم از این اپیدمی در امان نمانده است. هر روز صبح صدای اره برقی به جای چهچه پرندگان، جنگل را از خواب آشفته اش بیدار می‌کند. جنگلی که هر شب در این کابوس است که فردا تبر بر تن کدام فرزندش می‌زنند. برای جنگل چه فرقی می‌کند که اره برقی دست قاچاقچی است یا کارخانه دار و مجوز دار، همه تیشه بر یک ریشه می‌زنند. بنگاه‌های خرید و فروش چوب این روز‌ها مثل قارچ‌های سمی در اطراف جنگل روییده اند. کامیون‌هایی که همچون تابوت درختانند، در جاده‌هایی که با تخریب جنگل‌ها ساخته شده اند نعره می‌کشند و می‌تازند و لرزه بر اندام نحیف جنگل می‌اندازند. امروز اگر به داد تن تبدار …
کرونا و حکمرانی خوب
۱۳۹۹/۰۲/۱۸
کرونا و حکمرانی خوب
شوک به جهان، لرزه بر تمدن بشری و ایجاد یک وضعیت غریب و ناآشنا نتیجه پیدایش ویروس کرونا بوده است. یکی از استثنایی‌ترین بحران‌های تاریخ بشریت که به‌خاطر فرآیند جهانی شدن، به سرعت در سراسر کره زمین تکثیر شد. دنیا در مدت زمان بسیار کوتاهی، تغییرات بسیار بزرگی را شاهد بود. البته هم‌اکنون ما در میانه تلاطم‌های این موج سرکش هستیم و طبیعتا تحلیل‌های دقیق‌تر و عمیق‌تر در مورد واقعه کرونا پس از فروکش‌ کردن آشفتگی‌ها و هیجانات جهانی ممکن می‌شود. با وجود این تاکنون می‌توان گفت ویروس کرونا یک قاتل خاموش و ساکت و در عین حال، چموش و چابک است. او برای بقای خود، هوشمندانه عمل می‌کند. کرونا نشان داده که یک قدم از انسان جلوتر بوده و آدمی را غافلگیر می‌کند. پس برای مقابله با این ویروس نوپدید و نامعمول، روش‌های مرسوم …
نتایج تحقیقات جدید: بیش از ۳ میلیارد نفر تا سال ۲۰۲۷ در گرمای غیرقابل تحمل زندگی می‌کنند
۱۳۹۹/۰۲/۱۷
نتایج تحقیقات جدید: بیش از ۳ میلیارد نفر تا سال ۲۰۲۷ در گرمای غیرقابل تحمل زندگی می‌کنند
نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد، بیش از ۳ میلیارد نفر از جمعیت کره زمین تا سال ۲۰۲۷ در مناطقی زندگی خواهند کرد که درجه حرارت آن تقریبا غیرقابل تحمل خواهد بود.
تمام باور‌های اشتباه درباره ویروس کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / ویروس کرونا / پارسی خبر / درمان کرونا / داروی
تمام باور‌های اشتباه درباره ویروس کرونا
شاید چند ماه پیش که خبری از انتشار ویروسی جدید در چین در رسانه‌ها منتشر شد، کسی فکرش را نمی‌کرد چند وقت بعد شیوع این بیماری دامن‌گیر تمام کشور‌های دنیا و تیتر یک تمام اخبار شده و شکل جدیدی به زندگی تمام ساکنان کره زمین بدهد.ماجرا که جدی شد، ترس و اضطراب به بازار داغ شایعات دامن زد و هرکس نسخه‌ای برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری داشت؛ از مصرف سیر و پیاز و اسپند دود کردن که خطری نداشتند گرفته تا خوردن الکل صنعتی که جان افراد زیادی گرفت. نسخه‌های خنده داری که دستمایه شوخی مردم شد هم کم نبودند. مانند مصرف ادرار شتر یا نسخه احمقانه‌ای که رئیس جمهور ایالات متحده برای مردمش پیچید: تزریق مواد ضد عفونی به بدن! که پزشکان و حتی شرکت‌های تولیدکننده مواد ضدعفونی به سرعت حرف او را تکذیب کرده و از مردم خواستند …
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
داستان اُزون
[شهروند] ترمیم شکاف لایه اُزون در قطب شمال را باید بهترین خبر زیست‌محیطی طی ماه‌های گذشته قلمداد کرد. تقریبا در اوایل ‌سال جاری میلادی بود که دانشمندان از بروز رخنه‌ای بزرگ بر پهنه این لایه محافظ حیات در قطب شمال خبر دادند و حالا به نظر می‌رسد که این شکاف بسته شده است. آشنایی عمومی جهانیان با لایه اُزون به دهه 90 میلادی برمی‌گردد که با تکرار ده‌ها و صدها باره این واژه در رسانه‌ها همراه بود و در آن‌ سال‌ها خبر سوراخ‌شدن لایه فوق بر فراز قطبین بسان هشداری مرگبار به سمع و نظر مخاطبان می‌رسید. اُزون با فرمول شیمیایی O3 گازی است که ملکول آن از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است و همچون سپری محافظ، زمین یا به عبارتی حیات بر روی کره ارض را از مرگی …
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
کویر وحشت کرونا
شبیه‌سازی جهان پس از کرونا صعب است و دشوار و بسیار سخت‌تر از آن است که بتوان از حالا مانیفستی برای آن صادر کرد و آن را متفاوت‌تر از گذشته دانست حتی اگر سیاره آبی مغموم و مظلوم این روز و شبان مرگبار منظومه شمسی به سلامت از این بحران عبور کند که دور از ذهن نیست . اکنون دیگر بحث از کرونا برای همه کسالت‌بار و مشمئزکننده است چون دستش برای بشر رو شده و پژوهشگران و دانشمندان هم خوب دستش را خوانده‌اند و نسخه ژنتیکی آن را دانشمندان روسی و چینی استخراج کرده و توالی‌یابی کرده‌اند و احتمال می‌رود یک باز آن مثل تیمیدین جابه‌جا شده باشد که باعث این همه تلفات شده و تا کنون۲۵۰هزار نفر در جهان را بی‌صدا به کام مرگ کشانده است، اما روی دیگر بیماری که مثل روی دیگر …
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
اقدامات آمریکا برنامه ایران برای مقابله کرونا را با چالش مواجه کرده است
رئیس‌جمهوری ضمن تشریح برنامه راهبردی ملی هدفمند ایران برای مبارزه با ویروس کووید ۱۹ گفت: اقدامات ضدحقوق بشری آمریکا برنامه هدفمند ایران برای مقابله با شیوع کرونا را با چالش مواجه کرده است.حسن روحانی عصر دوشنبه در نشست مجازی سران کشورهای عضو گروه تماس جنبش عدم تعهد، با نکوهش اقدامات ضدایرانی و ضد حقوق بشری آمریکا اظهارکرد که با اقدامات ضدحقوق بشری آمریکا، تهیه ملزومات پزشکی مورد نیاز برای ایران معمولا طولانی‌تر و گاه ناممکن شده است و برنامه هدفمند ایران برای مقابله با شیوع این ویروس را با مشکل و چالش مواجه کرده است.رئیس‌جمهوری همچنین تضعیف سازمان جهانی بهداشت را به معنای تضعیف مبارزه مشترک جهانی علیه کرونا برشمرد و گفت که اقدام توجیه‌ناپذیر، شتابزده و غیرمسئولانه دولت آمریکا در محروم کردن سازمان …
ویدیو / ۵ تاثیر عجیب قرنطینه‌های کرونایی + زیرنویس فارسی
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
ویدیو / ۵ تاثیر عجیب قرنطینه‌های کرونایی + زیرنویس فارسی
۱_ موش ها شرورتر خواهند شد؛ تعطیلی رستورانها‌و کسب‌وکارها باعث کمبود غذا برای موش ها شده، آنها به سمت کودک خواری می‌روند، در بلندمدت خود را سازگار خواهند کرد و این یعنی باهوش تر و خشن تر خواهند شد. ۲_ همه گیری رویا در قرنطینه و بی خوابی؛ دانشگاه هاروارد همه گیری رویا در نتیجه شیوع کرونا را تایید کرد، از طرفی جستجوی کلمه بی خوابی در گوگل در هفته دوم اوریل به رکوردی تازه رسید. ۳_ کره زمین کمتر حرکت می‌کند؛ زلزله شناسان می‌گویند کمتر شدن حرکت انسان ها و لرزشهای ناشی از هواپیما و قطارها باعث شده لایه رویی زمین کمتر حرکت می‌کند. ۴_ قرنطینه کرونا به روش های دیگر جان انسان ها را نجات می‌دهد؛ مردم در خانه هستند و تلفات ناشی از تصادفات، جرم و جنایت و مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا کاهش یافته. ۵_ نظریه‌های …
مضحک است که پیشرفته‌ترین کشورهای جهان کمترین آمادگی را در برابر کرونا دارند
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / شیوع کرونا در جهان / کرونا / یوشکا فیشر
مضحک است که پیشرفته‌ترین کشورهای جهان کمترین آمادگی را در برابر کرونا دارند
به گزارش الف، "یوشکا فیشر" وزیر خارجه اسبق آلمان در مقاله ای برای "پایگاه خبری پراجکت سیندیکیت"، از شیوع جهانی ویروس کرونا به عنوان پدیده ای یاد کرده که همه چیز را تغییر داده و به ما نشان داده است، نظام بین المللی کنونی که عمدتا بر ملی گرایی مبتنی است، تا چه میزان در مواجهه با یک بحران مثل اپیدمی یک ویروس، ناکارآمد است. وی در این رابطه می گوید: «اپیدمیِ جهانی ویروس کرونا، به نحوِ قابل توجهی، سستی و ضعف نهادهای سیاسی که اغلب مردم جهان به نوعی به آن ها تکیه دارند را آشکار کرده است. در این میان باید هم به حکومت های ملی و هم نظام بین الملل اشاره کرد. هیچکدام از این دو در شکل فعلی خود، قادر به ادامه حیات نیستند و نباید هم باشند». مدت ها قبل از اینکه برخی نظریه پردازان و مفسران، …
پرمصرف‌ترین فلز جهان 
در ایران
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / ایران / جهان / زمین / قهوه / کربن
پرمصرف‌ترین فلز جهان در ایران
سنگ آهن فراوان‌ترین عنصر فلزی روی کره زمین است. این سنگ گونه‌ای از سنگ است که دارای رگه‌های آهن است که با استخراج این سنگ و جداسازی ناخالصی‌ها، پودر تیره رنگ نقره‌ای قهوه‌ای حاصل می‌شود
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
کرونا هولناک‌ترین بیماری برای اقتصاد جهان
[امیر قاسمی] بیماری‌های عالم گیر در صد‌سال گذشته خسارات زیادی به اقتصاد جهان وارد کرده است. این بیماری‌ها معمولا بین یک تا نزدیک به سه‌سال زندگی مردمان کره زمین را تحت‌تأثیر خود قرار داده اند. در این میان مرگبارترین بیماری عالم گیر جهان را آنفلوآنزای اسپانیایی می‌دانند که در سال‌های جنگ جهانی اول شیوع پیدا کرد و بنا بر آمار رسمی کشورها حدود 500‌میلیون نفر از مردم جهان را درگیر کرد. این رقم در آن زمان حدود 27‌درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌داد. خسارات اقتصادی شیوع این بیماری به‌حدی سنگین بود که در برخی کشورها قحطی و گرسنگی بروز کرد. با این حال محققان آن زمان نتوانستند خسارت اقتصادی آنفلوآنزای اسپانیایی را به‌طور دقیق تخمین بزنند زیرا …
عبور یک سیارک از بیخ گوش یک ماهواره
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
عبور یک سیارک از بیخ گوش یک ماهواره
سیارک کوچکی بنام ۲۰۲۰ HS۷ چند روز پیش از فاصله بسیار کمی از یک ماهواره ارتباطی که در مدار زمین‌آهنگ به دور کره زمین می‌چرخد، عبور کرد.
سرانجام اپیدمی کرونا چه میشود؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
سرانجام اپیدمی کرونا چه میشود؟
یک ویروس‌شناس پزشکی با پیش‌بینی سرانجام اپیدمی کرونا در صورتیکه واکسن کشف نشود، اظهار کرد: نهایت اپیدمی کرونا به اینجا ختم می‌شود که حدود ۲ تا ۳ سال آینده با ابتلای درصد بالایی از افراد جوامع یک ایمنی فراگیر نسبت به ویروس کووید ۱۹ در کره زمین اتفاق می‌افتد و این ویروس نیز مانند آنفلوآنزا و سرماخوردگی به یک بیماری عادی و شناخته شده تبدیل می‌شود.
زوجین چگونه در ایام خانه نشینی اختلافات را کنار بگذارند؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / اختلافات زناشویی / زندگی مشترک / قرنطینه / پارسی خبر
زوجین چگونه در ایام خانه نشینی اختلافات را کنار بگذارند؟
محمدرضا خدایی متخصص روانپزشکیبا اشاره به شیوع ویروس کرونا و خانه نشینی خانواده‌ها و بروز برخی اختلاف‌ها میان زوجین گفت: هر اتفاق جدیدی که می‌افتد بالاخره یک تغییراتی در رفتار ایجاد می‌شود و ممکن است که افراد آمادگی آن واقعه، تغییر یا سبک زندگی را نداشته باشند.او افزود: در صورت تغییر سبک زندگی، الگو و روش‌ها نوین و جدید بسیار طبیعی است که در ابتدای کار تا خانواده‌ها با این سبک‌ها آشنا شوند و خود را انطباق دهند، ممکن است یک سری روش‌ها و رفتار‌های جدید جایگزین رفتار‌های قبلی شود و تغییر کند تا افراد راه خود را در مواجه با آن اتفاق پیدا کنند.خدایی تصریح کرد: می‌توان گفت: ویروس کرونا یک حادثه یا فاجعه بسیار بزرگ برای کره زمین است و تغییرات سبک زندگی برای بقا و هدف بزرگ یعنی جلوگیری از بیماری، آسیب …
سرانجام اپیدمی کرونا در صورتیکه واکسن کشف نشود:  نهایت اپیدمی کرونا به اینجا ختم می‌شود که حدود ۲ تا ۳ سال آینده با ابتلای درصد بالایی از افراد جوامع یک ایمنی فراگیر نسبت به ویروس کووید ۱۹ در کره زمین اتفاق می‌افتد
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
سرانجام اپیدمی کرونا در صورتیکه واکسن کشف نشود: نهایت اپیدمی کرونا به اینجا ختم می‌شود که حدود ۲ تا ۳ سال آینده با ابتلای درصد بالایی از افراد جوامع یک ایمنی فراگیر نسبت به ویروس کووید ۱۹ در کره زمین …
مریم واعظ‌جلالی عضو هیات علمی گروه میکروبیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت‌وگو با ایسنا، تفاوت کووید۱۹ با سایر ویروس‌های تنفسی را سرعت انتقال بسیار بالا و بروز عوارض تنفسی شدید مانند تنگی نفس، کاهش سطح اکسیژن خون و نیاز به دستگاه‌های مراقبت‌های ویژه در برخی مبتلایان دانست و گفت: همین مساله آن را به یک پاندمی و بحران جهانی تبدیل کرده که تنها راه مهار و کنترل آن رعایت اصول بهداشتی توسط تک تک افراد جامعه است.
دفتر چهارم در گذر زمان
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
دفتر چهارم در گذر زمان
فرزام شیرزادی _ داستان‌نویس و روزنامه‌نگار از آن روزهای بهاری نسبتا خنک است که از آسمان شلاقی باران می‌بارد. به رادیو گوش می‌دهیم. در تاکسی. مجبوریم گوش بدهیم. نمی‌توانیم کار بهتر و به‌درد‌بخور‌تری از گوش‌هایم بکشیم. برنامه رادیویی درباره کروناست. توصیه‌هایی درباره دو متر فاصله، نبوسیدن و پرهیز از کارهای بدی چون عطسه، سرفه، اخ، تف، مف و الی غیرالنهایه.  میهمان برنامه آمار کوتاه و بریده‌ای از مبتلایان و متوفیان کره زمین می‌‌دهد. از هند شروع می‌کند و می‌رسد به آمریکا و مکزیک و زیمبابوه و چند اقلیم …
اگر واکسن کرونا کشف نشود چه می شود؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۲
اگر واکسن کرونا کشف نشود چه می شود؟
یک ویروس شناس پزشکی با پیش بینی سرانجام اپیدمی کرونا در صورتیکه واکسن کشف نشود، اظهار کرد: نهایت اپیدمی کرونا به اینجا ختم می‌شود که حدود ۲ تا ۳ سال آینده با ابتلای درصد بالایی از افراد جوامع یک ایمنی فراگیر نسبت به ویروس کووید ۱۹ در کره زمین اتفاق می‌افتد و این ویروس نیز مانند آنفلوانزا و سرماخوردگی به یک بیماری عادی و شناخته شده تبدیل می‌شود.
زمین پرزرق‌وبرق ناصرالدین‌شاه
۱۳۹۹/۰۲/۱۲ / ناصرالدین شاه
زمین پرزرق‌وبرق ناصرالدین‌شاه
یک کره جغرافیایی وجود دارد که هم شکلش با همه کره‌هایی که پیش از این دیده‌ایم متفاوت است، هم اطلاعات روی آن با دیگر کره‌های زمین تفاوت دارد. این کره که به «کره جواهرنشان» شهرت دارد، سال‌ها پیش به دستور ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده و پر از طلا و جواهرات رنگارنگ است.
ماجرای برخورد شهاب سنگ به کره زمین چه بود؟ + ویدئو
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
ماجرای برخورد شهاب سنگ به کره زمین چه بود؟ + ویدئو
ببینید | ادعای جنجالی درباره کوچ اجباری بشر از کره زمین در کمتر از یک قرن پیش رو!
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / زمین / فعالیت فضایی / مهاجرت
ببینید | ادعای جنجالی درباره کوچ اجباری بشر از کره زمین در کمتر از یک قرن پیش رو!
سیاوش صفاریان پور در لایو اینستاگرامی با خبرآنلاین درباره کوچ کردن از زمین به مکانی دیگر گفت:در چندین سال آینده امکان زندگی در زمین وجود ندارد و فرزندان ما باید مکان دیگری را برای زندگی پیدا کنند.
یک درصدی‌ها
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
یک درصدی‌ها
بحران کرونا وارد زندگی ساکنان کره زمین شده و روند آن را دگرگون ساخته است. از تغییراتی که در روال عادی زندگی مردم ایجاد کرده است تا عدم‌اطمینانی که دست‌کم برای آینده نزدیک اقتصادی بشر به‌همراه آورده است. بسیاری خواهند گفت که این یک بلای طبیعی است و از خارج از ساختار اقتصادی-اجتماعی به آن تحمیل شده است. اما شواهد و قرائن چیزی غیر از این را نشان می‌دهند: گویی تمام ساختار اقتصاد جهانی فقط یک ویروس لازم داشت تا یک گام به برملا شدن ناکارآمدی‌اش نزدیک شود.
تأثیر پدیده کرونا بر سبک زندگی
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / سیدرضا صالحی‌امیری / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا
تأثیر پدیده کرونا بر سبک زندگی
خانه‌نشینی مردمان کره زمین و ایجاد محدودیت در فعالیت‌های روزمره انسان، سبب ایجاد فرصتی برای تنفس محیط زیست شده است. احیای گونه‌های حیوانی و گیاهی، آلودگی کمتر محیط زیست نمونه‌های بارز تأثیر مثبت این پدیده بر محیط زیست و سایر جانداران است.
آیا امروز دنیا به پایان می‌رسد؟ / شهاب سنگ غول پیکر در راه زمین
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
آیا امروز دنیا به پایان می‌رسد؟ / شهاب سنگ غول پیکر در راه زمین
امروز چهارشنبه ۲۹ آوریل مصادف با ۱۰ اردیبهشت شهاب سنگ عظیم الجثه‌ای از کنار زمین عبور خواهد کرد. اما لازم نیست وحشت زده شوید. عبور این شهاب سنگ هیچ خطری برای کره زمین و ساکنانش ندارد.
گوترش: کرونا فرصتی برای بهتر کردن دنیا است
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
گوترش: کرونا فرصتی برای بهتر کردن دنیا است
دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: همه گیری ویروس کرونا شکنندگی جوامع را نشان داد، اما اگر دولت‌ها با هم در مقابله با چالش‌های مشترک از جمله گرمای کره زمین همکاری کنند میتوان فرصتی برای بازسازی جهان و بهتر کردن آن یافت.
روحانی: شرکت‌های دانش‌بنیان از ابتدا نیازهای کشور در بخش‌های مختلف را مرتفع کردند
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / حسن روحانی رئیس جمهور / شرکت های دانش بنیان
روحانی: شرکت‌های دانش‌بنیان از ابتدا نیازهای کشور در بخش‌های مختلف را مرتفع کردند
به گزارش فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور عصر امروز دوشنبه 8 اردیبهشت ماه در جلسه هم اندیشی با مدیران پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان، اظهار داشت:ویروس کرونا توانسته زندگی بشریت را تحت تاثیر قرار دهد و این عظمت و قدرت خداوند و طبیعت اوست که یک ویروسی بسیار کوچک پنهان و نادیدنی از یک منطقه فعالیت خود را آغاز و اکنون تمام کره زمین را به خود درگیر کرده است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
طبیعت نفس می‌کشد
در گرماگرم همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، ممنوعیت سفر و فرمان‌های قرنطینه خانگی سطح آلودگی هوا در زمین کاهش چشمگیری داشته، گاز مونواکسید کربن که عمدتا توسط اتومبیل‌ها تولید می‌شود، در مقایسه با سال ۲۰۱۹ تقریبا ۵۰ درصد کاهش یافته است. تولید گاز دی‌اکسید کربن که از طریق گرم کردن کره زمین در تغییرات آب و هوایی سهم دارد، نیز در روز‌های اخیر کاهش یافته است. جنگل‌ها همچنین از پراکنده کردن زباله‌های آلاینده کمی آسوده شده اند. طبیعت مطمئنا قدر این فرصت که در فصل زیبای بهار برایش رخ داده را می‌داند.
رییس آژانس فضایی اسرائیل: پرتاب ماهواره نور به معنای دسترسی کامل ایران به تمام نقاط کره زمین است
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
رییس آژانس فضایی اسرائیل: پرتاب ماهواره نور به معنای دسترسی کامل ایران به تمام نقاط کره زمین است
"اسحاق بن اسرائیل" رییس آژانس فضایی اسرائیل روز یکشنبه گفت، ماهواره "نور" که اخیرا توسط سپاه پاسداران پرتاب شد، می‌تواند پیامدهای خطرناکی برای امنیت اسرائیل داشته باشد.
پرواز سیارکی به بزرگی یک کوه به سمت کره زمین
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / علم و دانش / سیارک / کره زمین / زمین / کوه
پرواز سیارکی به بزرگی یک کوه به سمت کره زمین
۲۹ آوریل سیارکی به قطر ۱.۸ تا ۴.۱ کیلومتر به زمین نزدیک خواهد شد.
بتن‌ریزی روی دیوار چهارم
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
بتن‌ریزی روی دیوار چهارم
از وقتی کرونا از خواب بیدار شده بی‌وقفه دست به کار است تا مدیریت کره زمین را به سمتی که خودش یا خودشان صلاح می‌داند ببرد. درست مثل تصمیمی که انسان از هزاران سال پیش گرفته است.
روزه‌داری در حال و هوای کرونایی امسال چگونه امکانپذیر است؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / ویروس کرونا / ماه رمضان
روزه‌داری در حال و هوای کرونایی امسال چگونه امکانپذیر است؟
برنا نوشت: شیوع ویروس خطرناک کرونا کووید ۱۹ پس از چندماه علاوه بر سیطره در کره زمین و پدید آوردن مشکلات متعدد سرانجام پای خود را به ضیافت الهی مسلمانان باز کرد، ماه رمضان امسال با دوران شیوع ویروس مرموز کرونا مقارن شده و اکنون مهمترین پرسش برای مسلمانان نحوه برگزاری این واجب شرعی در شرایط خطرناک پاندمی کروناست.
لبه نقره‌ای ابر سیاه کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
لبه نقره‌ای ابر سیاه کرونا
کرونا دنیا را فراگرفته‌، میلیون‌ها نفر را در قرنطینه قرار داده و هر روز آماری از فوت‌شدگان بر اثر آن از طریق مقامات بهداشتی کشورها منتشر می‌شود. از نظر اقتصادی هم دنیا در گرداب رکود گرفتار‌ آمده و زندگی برای بسیاری از مردم سخت شده است. تعطیلی سینماها، تئاترها‌، پارک‌ها،  مکان‌های تفریحی و آموزشی از دیگر پیامدهای کووید 19 است. با این حال در لبه تاریک‌ترین ابرها لایه‌ای شفاف و درخشان است که نباید از آن غافل شد. از این‌رو در بدترین مصیبت می‌توان جنبه‌ای خوشایند را یافت، به شرط آنکه بگردیم و آن را پیدا کنیم. می‌گویند روزی حضرت عیسی از کوچه‌ای رد می‌شد که عده‌ای را دید دور سگی مرده جمع شده‌اند. هر یک در …
کرونا و ‌فرصت آیش سرزمین
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
کرونا و ‌فرصت آیش سرزمین
سیدهادی احمدی‌روئینی ‌_ ‌مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها و محوطه‌های تاریخی سال گذشته میلادی، اوج نگرانی کارشناسان درخصوص وضعیت کره زمین بود؛ نگرانی‌هایی که رسیدن کره زمین به آستانه فروپاشی زیستی را گوشزد می‌کرد. بالا رفتن حجم آلاینده‌های زیستی در جو، بحران برداشت ناپایدار آب، از بین رفتن مراتع و جنگل‌ها، مرگ زیست‌بوم‌ها و تهدید حیات‌وحش، همه و همه مواردی بودند که چکیده همه یافته‌های علمی به آن اشاره می‌کرد. البته بشر و در رأس آن، غول‌های صنعتی جهان، همه این نگرانی‌ها را بی‌اساس می‌پنداشتند و بر …
طراحی داشبوردهای شهری- کشوری
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
طراحی داشبوردهای شهری- کشوری
امروزه یکی از چالش‌های اصلی در مبارزه با بیماری‌ها، جابه‌جایی‌های رو به افزایش انسان‌ها است، به‌طوری‌که یک انسان می‌تواند در زمان کوتاهی ویروس را در سراسر کره زمین منتشر کند. این سطح از جابه‌جایی بالای انسان، متخصصان حوزه تکنولوژی و ICT را به اتخاذ شیوه‌هایی سوق داده است تا هم شهروندان و هم مدیران شهری از شیوع ویروس در سطح شهر و کشور آگاه شوند.
اندیشکده|برنامه‌های آب‌وهوایی غرب، کره زمین را به نابودی نزدیک‌تر کرده است
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
اندیشکده|برنامه‌های آب‌وهوایی غرب، کره زمین را به نابودی نزدیک‌تر کرده است
یک اندیشکده روسی با بررسی سیاست‌های غرب برای مقابله با آلودگی هوا، آن را برنامه‌ای ناقص می‌داند که فقط منافع کشورهای توسعه یافته را دنبال می‌کند.
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
«فاصله‌گذاری» و زمان دراز ِ اجتماعی در کرونا ویروس
اما از بُعد مثبت، یکی از مواردی که تاکنون بیشترین اجماع را در میان دانشمندان درباره مبارزه با شیوع آن داشته و در خانواده این ویروس (ویروس‌های تنفسی) نیز دیده می‌شود، رعایت اصل «فاصله‌گذاری اجتماعی» (social distancing) است. این ابزار تا زمانی که دارویی مناسب یا واکسنی موثر برای این بیماری پیدا نشود و تا زمانی که امکان تغییر‌یافتن پیوسته شکل و ساختار آن از میان نرود، بدون تردید، از ابزارهای اصلی برای جلوگیری از واگیری و گسترش آن باقی خواهد ماند. از این رو ما در چند بخش ابتدا نگاهی تاریخی به موضوع «فاصله‌های انسانی» می‌کنیم و سپس موضوع را در موقعیت مدرنیته متاخر بررسی خواهیم کرد.  بحث «فاصله‌گذاری» فیزیکی بین انسان‌ها …
حرمت «زمین» در روزگار کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
حرمت «زمین» در روزگار کرونا
شینا انصاری _ مدیرکل محیط زیست شهرداری تهران نخستین‌بار 50 سال قبل، روز جهانی زمین پاک در 22آوریل 1969، مقارن با سوم اردیبهشت‌ماه نامگذاری شد. هدف از معرفی این روز توجه به مسائل و مشکلات زیست‌محیطی بود که زمین به‌عنوان تنها سیاره قابل سکونت بشر با آن مواجه بود. متأسفانه به‌رغم اقدامات انجام شده برای حفاظت از زمین طی 5 دهه گذشته، تخریب‌ها در سطح جهانی روند بسیار گسترده و فزاینده‌ای داشته است. عدم‌توازن میان ظرفیت زیستی کره زمین و تقاضای بشر با بهره‌کشی‌های بی‌حد و حصر از منابع موجب شده است که این …
ماهواره نظامی سپاه تاکنون چند بار دور کره زمین چرخیده است؟ /اولین ماموریت ماهواره سپاه 
 مشخص شد
۱۳۹۹/۰۲/۰۵ / ماهواره نور / سپاه پاسداران
ماهواره نظامی سپاه تاکنون چند بار دور کره زمین چرخیده است؟ /اولین ماموریت ماهواره سپاه مشخص شد
تسنیم نوشت: فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه گفت: ماهواره نور ۱ در ارتفاع ۴۳۰ کیلومتری قرار گرفته و تاکنون ۱۶ بار دور کره زمین چرخیده است.
اولین ماموریت ماهواره نور چیست؟ / فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه: اولین ماموریت این ماهواره شناسایی است / برنامه سپاه برای دستیابی به مدار‌های بالاتر / این ماهواره روزانه ۱۶ بار به دور کره زمین می‌چرخد / گام بعدی قرار دادن ماهواره نور-۲ در مدار زمین
۱۳۹۹/۰۲/۰۴
اولین ماموریت ماهواره نور چیست؟ / فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه: اولین ماموریت این ماهواره شناسایی است / برنامه سپاه برای دستیابی به مدار‌های بالاتر / این ماهواره روزانه ۱۶ بار به دور کره زمین می‌چرخد …
فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه اولین ماموریت ماهواره نور شناسایی است، گفت: ماهواره‌ای که دیروز پرتاب شد بخشی از یک پازلی بود که در این پازل قرار است عملیات‌های شناسایی، پشتیبانی راهبردی در عملیات‌های شناسایی، ارتباطی و ناوبری را انجام شود و این همان ضرورت دستیابی به فضا است.
سردار جعفرآبادی: اولین ماموریت ماهواره نور "شناسایی" است/ سنسورهای ماموریتی نور تا ۱۰ روز آینده فعال می شوند
۱۳۹۹/۰۲/۰۴ / اخبار نظامی / سپاه پاسداران
سردار جعفرآبادی: اولین ماموریت ماهواره نور "شناسایی" است/ سنسورهای ماموریتی نور تا ۱۰ روز آینده فعال می شوند
فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه گفت: ماهواره نور ۱ در ارتفاع ۴۳۰ کیلومتری قرار گرفته و تاکنون ۱۶ بار دور کره زمین چرخیده است.
موسوی: آرزوی پمپئو برای کره خاکی ما شرم‌آور، ریاکارانه بوده و بدون توجه به هنجارهای جهانی است
۱۳۹۹/۰۲/۰۴ / آرزوی پمپئو / ایران و آمریکا / سخنگوی وزارت خارجه / موسوی
موسوی: آرزوی پمپئو برای کره خاکی ما شرم‌آور، ریاکارانه بوده و بدون توجه به هنجارهای جهانی است
شفقنا- سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به پیام وزیر امور خارجه آمریکا به مناسبت روز جهانی زمین واکنش نشان داده و آن را شرم‌آور و ریاکارانه دانست. سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به پیام توییتری مایک پمپئو...
کشف راز منشأ حیات در کره زمین
۱۳۹۹/۰۲/۰۴
کشف راز منشأ حیات در کره زمین
دانشمندان ژاپن و چین نشان داده اند که روند تکاملی اشکال اولیه حیات در کره زمین بسیار پیچیده تر از آنچه بوده که قبلاً تصور می شد.
ببینید | ماهواره  «نور»سپاه پاسداران روزی سه بار بر فراز آسمان آمریکا !
۱۳۹۹/۰۲/۰۴ / ماهواره / سپاه پاسداران / دستاوردهای موشکی
ببینید | ماهواره «نور»سپاه پاسداران روزی سه بار بر فراز آسمان آمریکا !
تصاویر منتشر شده از مدار و نوع گردش نخستین ماهواره نظامی ایران، نور که روز گذشته با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت نشان می دهد این ماهواره روزی سه بار دور کره زمین را می زند و از فضای آمریکا هم رد می شود.
چرخش بازارها و نوسان قیمت‌ها
۱۳۹۹/۰۲/۰۴
چرخش بازارها و نوسان قیمت‌ها
جایگاه خاورمیانه و تاثیر آن بر بازار جهانی انرژی نقطه آغازین این کتاب است. این موضوع که در فصل اول این پژوهش مطرح شده ابتدا اهمیت نفت در معادلات اقتصادی و سیاسی جهان را با توجه به معیارهای و ضوابط علمی مورد تحلیل قرار داده و سپس جایگاه خاورمیانه به‌عنوان یک منطقه استراتژی از لحاظ انرژی و نظامی مورد بررسی قرار گرفته است. براساس تحقیق KLETT و دیگران، در سال1997کل خشکی‌ها و آب‌های کره زمین را از نظر حجم ذخایر نفت موجود می‌توان به 937 منطقه ژئولوژیک تقسیم کرد. 95درصد نفت شناخته شده جهان در76 منطقه قرار گرفته که به نام مناطق اولویت‌دار در ارزیابی منابع شناخته می‌شوند، که 16منطقه از 76 منطقه اولویت‌دار در خاورمیانه و شمال آفریقا قرار دارند و 90 درصد از ذخایرشان در 11 کشور اطراف شبه‌جزیره عربستان واقع …
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / شیوع کرونا در جهان / کره زمین / محیط زیست
کرونا زنگ تفریح موقت زمین بود
به گزارش مهر، امروز روز زمین پاک است، روزی که هر سال برای افزایش آگاهی و قدردانی نسبت به محیط زیست کره زمین هر سال دو بار در سال، یک بار در طول فصل بهار در نیمکره شمالی (۲۲ آوریل) و در طول فصل پاییز در نیمکره جنوبی (که فصل بهار آن نیمکره محسوب می‌شود) برگزار می‌شود.
حال حیات وحش بعد از کرونا بهتر شده است
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
حال حیات وحش بعد از کرونا بهتر شده است
یک کارشناس اکوتوریسم، با بیان اینکه حال طبیعت بد است، خاطرنشان کرد: حداقل درسی که می توانیم از کرونا بگیریم این است که مرزهای سیاسی مهم نیستند، زیرا اکوسیستم بزرگ کره زمین یکپارچه است و تغییرات اقلیمی مرز نمی شناسند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •