چهارشنبه, ۱۵ مرداد, ۱۳۹۹ / 5 August, 2020
کهکشان
۲۸ ساعت قبل
کشف کهکشانی که اکسیژن دارد
دانشمندان با کمک فناوری یادگیری ماشین موفق به کشف یک کهکشان که مقدار اکسیژن آن بسیار کم است، شده‌اند. به گزارش تک اکسپلوریست، از آنجایی که کهکشان‌های تازه تشکیل شده نادر هستند، یک  گروه تحقیقاتی بین‌المللی در مطالعه اخیر با بررسی داده‌های تصویربرداری گسترده‌ای که توسط تلسکوپ سوبارو انجام شده بود، در جست‌وجوی آنها بودند. در این مطالعه جدید پژوهشگران از فناوری یادگیری ماشین برای یافتن چنین کهکشان‌هایی در میان انبوهی از داده‌ها استفاده کردند. پژوهشگران برای انجام این کار از یک رایانه استفاده کردند …
خرید‌های تابستانی احتمالی رئال مادرید؛ کهکشان تکمیل می‌شود
۲۹ ساعت قبل / رئال مادرید / نقل و انتقالات اروپا / نقل و انتقالات رئال مادرید
خرید‌های تابستانی احتمالی رئال مادرید؛ کهکشان تکمیل می‌شود
ایلنا: تیمی که الان در اختیار زین‌الدین زیدان قرار دارد، مشکل و کمبود چندانی ندارد و خب این موضوع با قهرمانی شایسته آن در لالیگا هم به اثبات رسید.
کشف یک کهکشان با مقدار اکسیژن بسیار کم با کمک یادگیری ماشینی
۴۱ ساعت قبل / کهکشان / اکسیژن
کشف یک کهکشان با مقدار اکسیژن بسیار کم با کمک یادگیری ماشینی
دانشمندان اخیرا با کمک فناوری یادگیری ماشین موفق به کشف یک کهکشان که مقدار اکسیژن آن بسیار کم است، شده‌اند.
۳ روز قبل
اولین رآکتور هسته‌ای در جهان عرب را راه‌اندازی کردیم
«محمد بن راشد آل مکتوم» رییس و نخست‌وزیر امارات عربی متحده، روز گذشته با انتشار یک توییت از راه‌اندازی اولین رآکتور هسته‌ای در کشورهای عربی خبر داد.در این توییت آمده است: امروز اعلام می‌کنیم که امارات موفق شده است اولین رآکتور هسته‌ای صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای در جهان عرب را در نیروگاه هسته‌ای «براکه» در ابوظبی راه‌اندازی کند. گروه‌ها موفق شدند، بسته‌های سوخت هسته‌ای را بارگیری و آزمایش‌های جامعی را اجرا کنند. عملیات راه‌اندازی با موفقیت  به اتمام رسید.  هدف راه‌اندازی 4 نیروگاه انرژی هسته‌ای است که یک چهارم نیاز کشور به برق‌را به‌طور ایمن قابل‌اطمینان و بدون آلودگی …
رصد گروهی مرموز از ستارگان باستانی در یک صورت فلکی
۳ روز قبل / کهکشان راه شیری / ستاره
رصد گروهی مرموز از ستارگان باستانی در یک صورت فلکی
یک تیم بین المللی از اخترشناسان از جمله اخترشناسان "رصدخانه لاول"(Lowell Observatory) اخیرا یک خوشه ستاره‌ای کروی را که در صورت فلکی سیمرغ قرار دارد، رصد کرده‌اند.
ارسال تلسکوپ با بالونی به اندازه استادیوم فوتبال
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / ناسا / تلسکوپ / کهکشان
ارسال تلسکوپ با بالونی به اندازه استادیوم فوتبال
ناسا قصد دارد برای مطالعه ستاره‌های تازه متولد شده، یک بالون غول پیکر…
هر دانشجو یک کهکشان است
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / استانی-علمی و آموزشی / دانشگاه / دانشگاه فردوسی مشهد / کانون نجوم / استاد دانشگاه
هر دانشجو یک کهکشان است
دبیر کمیته ترویج علم دانشگاه فردوسی مشهد گفت: هر دانشجویی یک کهکشان است و در وجود او دنیایی است که سر کلاس استادی حضور دارد.
اندازه‌گیری قطر ستاره‌های دوردست
۱۳۹۹/۰۵/۰۳ / ستاره / کهکشان
اندازه‌گیری قطر ستاره‌های دوردست
"مشاهدات وضوح زاویه‌ای بالا"(High angular resolution observations) در طول موج نوری بینش ارزشمندی راجع به اخترفیزیک ستاره‌ای ارائه می‌دهد. همچنین به محققان امکان اندازه‌گیری مستقیم پارامترهای اساسی ستاره‌ای و جستجوی جو ستاره‌ای، قرص‌های پیرا-ستاره‌ای و زاویه کشیدگی ستارگان که به سرعت در حال چرخش هستند و پالس‌های متغیر دلتا قیفاووسی فراهم می‌کند.
جلوه‌های ویژه فیلم زمین سرگردان
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
جلوه‌های ویژه فیلم زمین سرگردان
فیلم «زمین سرگردان / The Wandering Earth» به کارگردانی فرانت گو است که بر پایه رمانی با همین نام نوشته شده توسط لیو سیچین محصول سال 2019 چین است. پس از خاموشی و ناپایداری خورشید و از بین رفتن تدریجی کهکشان راه شیری و سیاره زمین، بحران سراسر این منظومه را در برگرفته است و طی صد سال بیش از 300 سیاره منظومه شمسی از بین می‌روند. دانشمندان تنها راه‌حل را در ساخت موتورهای غول‌پیکر بین سیاره‌ای و سفری 2500 ساله برای فرار به سوی سیاره‌های دیگر یافتند. در واقع، دانشمندان می‌خواهند زمین را هم با خود برده و در کهکشان دیگری مستقر کنند. راه‌حل ساخت ده هزار جت غول‌پیکر برای از مدار خارج کردن زمین و یک سفر طولانی به کهکشان دیگری است. کو جوشیائو، وو جینگ و ژائو جینامی در این فیلم بازی کرده‌اند. جلوه‌های ویژه …
ویدئو/ از امکان کاشت تربچه در کره ماه تا شنیدن موسیقی، بدون گوش
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / درمان سرطان / کره ماه / نقشه کهکشانی / الون ماسک
ویدئو/ از امکان کاشت تربچه در کره ماه تا شنیدن موسیقی، بدون گوش
در این شماره از بستۀ اخبارعلم و فناوری ایسنا، خبرهایی از امکان کاشت تربچه در خاک کره ماه، ویژگی جدید درون کاشت‌های مغزی شرکت نورالینک، انتشار بزرگترین نقشه سه بعدی جهان هستی توسط دانشمندان، امکان تشخیص سرطان تا چهار سال زودتر و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.
بزرگترین نقشه سه بعدی جهان رونمایی شد
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / استانی - علمی دانشگاهی / سه بعدی
بزرگترین نقشه سه بعدی جهان رونمایی شد
کنسرسیوم بین‌المللی دانشمندان، چندین میلیون کهکشان و کوازار(اختروش‌ها یا کوازارها هسته‌های فعال به‌شدت نورانی کهکشان‌های دوردست هستند) را برای ایجاد بزرگترین نقشه سه‌بعدی جهان مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دادند.
رصد سیاهچاله‌ای که ناپدید شده بود
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
رصد سیاهچاله‌ای که ناپدید شده بود
اخترشناسان از رصد یک سیاهچاله که ظرف یک‌ سال  ناپدید و دوباره ظاهر شد، شگفت‌زده شدند. به گزارش نیو‌اطلس، این سیاهچاله یک ابرسیاهچاله هیولاست که در مرکز یک کهکشان در فاصله ۱۰۰میلیون سال نوری از ما قرار دارد. ماجرا از مارس۲۰۱۸ شروع شد، زمانی که یک هسته فعال کهکشانی با اسم «1ES1927+654» به‌طور ناگهانی شعله‌ور شد و ۴۰بار درخشان‌تر از حد معمول خود درخشید. دانشمندان ناگهان دریافتند که در کمال تعجب درخشندگی آن در حال کاهش است.«ارین کارا» سرپرست این تیم تحقیق می‌گوید: ما انتظار داریم که تغییر درخشندگی در …
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / ادلب / کهکشان راه شیری / ستاره / آسمان / سوریه
(تصاویر) آسمان پرستاره ادلب
در شهر ادلب سوریه که بر اثر جنگ و درگیری به شدت ویران شده است ستاره ها در آسمان می درخشند و بازتاب نور آنان ساختمان های ویران شده را روشن می کند.
رصد دومین انفجار پرتوی گاما کوتاه در فاصله بسیار دور
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / انفجار پرتوی گاما کوتاه / کهکشان
رصد دومین انفجار پرتوی گاما کوتاه در فاصله بسیار دور
اخترشناسان با استفاده از دو "رصدخانه مونوکی" یا "رصدخانه مونا کیا"(Mauna Kea Observatory) در هاوایی و تلسکوپ‌های کِک و تلسکوپ جمنای و اخترشناسان برنامه "NOIRLA NSF" دومین انفجار پرتوی گاما کوتاه مشاهد شده در فاصله بسیار دور(SGRB) را رصد کرده‌اند.
سن جهان ۱۳ میلیارد سال تخمین زده شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / تحقیقات علمی / کهکشان / اکتشافات فضایی / تلسکوپ
سن جهان ۱۳ میلیارد سال تخمین زده شد
محققان با اندازه گیری قدیمی ترین نور در جهان، تخمین ۱۳.۸ میلیارد سالی از سن آن را تایید کردند.
عکس روز| راه شیری در آسمان
۱۳۹۹/۰۴/۲۷
عکس روز| راه شیری در آسمان
آسمان صاف شب در سن میشل در فرانسه کهکشان راه شیری را نشان می‌دهد.
ستاره‌ای که پس از انفجار  ابرنواختر  زنده ماند
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
ستاره‌ای که پس از انفجار ابرنواختر زنده ماند
این ستاره همچنان با سرعت حدود ۹۰۰ هزار کیلومتر بر ساعت، در حال سفر در کهکشان راه شیری است.
طرز تهیه شربت گلاب زعفرانی خانگی
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / شربت کهکشانی / طرز تهیه شربت / شربت گلاب زعفرانی / شربت خانگی / سبک زندگی / پارسی خبر / نوشیدنی خنک
طرز تهیه شربت گلاب زعفرانی خانگی
در این مطلب قصد داریم روش تهیه شربت گلاب را به شما عزیزان آموزش دهیم.
کشف ستاره‌های جدید در کهکشان
۱۳۹۹/۰۴/۲۴
کشف ستاره‌های جدید در کهکشان
دانشمندان جریانی یکپارچه از ستارگان را در کهکشان راه شیری کشف کرده‌اند که به‌نظر می‌‌رسد از جای دیگری آمد‌ه‌اند. این کشف از خوشه ستارگان که «نیکس» نام دارد می‌تواند نمایانگر ادغام کهکشان وارف و کهکشان راه شیری باشد که شواهدی را به شکل این ستارگان تازه کشف شده از خود به‌جا می‌‌گذارند.  به‌گزارش ساینس، محققان با تماشای حرکت ستارگان و ماده تاریک، زمانی که در کهکشان ما در حرکتند، این خوشه‌ها را کشف کرده‌اند و امیدوارند محلی را که از آن آمده‌اند یا مکانی را که به‌سوی آن رهسپارند، شناسایی کنند.  
۹ نکته جالب درباره مرموزترین ماده کیهان
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / کیهان / ماده تاریک / علم نجوم / کیهان شناسی / نجوم / ستاره / سبک زندگی / پارسی خبر
۹ نکته جالب درباره مرموزترین ماده کیهان
ماده تاریک یکی از اسرارآمیزترین مواد کیهان است. این ماده برخلاف تمامی موادی که می‌شناسیم نور را به خود جذب نمی‌کند. گفته می‌شود که حدود ۸۳ درصد کیهان از این ماده تشکیل‌شده است. چیز‌های کمی در این مورد این ماده می‌دانیم و ابهامات ما در مورد چنین چیزی بسیار زیاد است. در ادامه آنچه از این ماده را می‌دانیم بیان می‌کنیم. ۱- نظریه ماده تاریک در نجوم به ماده‌ای فرضی گفته می‌شود که اثرات آن بر اجسام مرئی مانند کهکشان، ستاره‌ها و سایر اجسام آسمانی وجود دارد، اما به دلیل اینکه از خود نور یا امواج الکترومغناطیسی منتشر یا بازتاب نمی‌کند، امکان دیدن آن وجود ندارد. به همین دلیل در علم نجوم به مسئله‌ای رازآلود و مبهم تبدیل‌شده است. ۲- انسان‌ها، زمین، تمام سیارات، خورشید و هر چیزی که در کیهان وجود دارد و نور …
دریچه‌ای جدید برای مطالعه کهکشان راه شیری
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / کهکشان راه شیری / دانشگاه صنعتی شریف / دانشگاه صنعتی اصفهان
دریچه‌ای جدید برای مطالعه کهکشان راه شیری
در پژوهشی جدید یک تیم بین‌المللی متشکل از منجمان بیش از ۵۰ موسسه تحقیقاتی و متشکل از چندین گروه تحقیقاتی همانند OGLE, MiNDSTEp, MOA, KMTNet, ... با استفاده از اثر اختلاف منظر در ریز همگرایی گرانشی، جرم و فاصله ستاره‌هایی را در مرکز کهشان راه شیری محاسبه کرده‌اند.
کشف «دیوار قطب جنوب» در فاصله یک میلیارد سال نوری از زمین
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / تحقیقات علمی / نوآوری / اکتشافات فضایی / کهکشان
کشف «دیوار قطب جنوب» در فاصله یک میلیارد سال نوری از زمین
محققان یک ساختار عظیم فضایی به نام « دیوار قطب جنوب» را رصد کرده اند که ۱.۴ میلیارد سال نوری امتداد یافته و نیم میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد.
اغلب سیاره‌های میزبان حیات، "پیر" هستند
۱۳۹۹/۰۴/۲۰ / حیات فرازمینی / کهکشان راه شیری / زمین ساخت صفحه ای
اغلب سیاره‌های میزبان حیات، "پیر" هستند
اخترشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که اغلب سیاره‌های میزبان حیات در کهکشان راه شیری احتمالاً در اوایل تشکیل کهکشان شکل گرفته‌اند.
طلوع اولین دنباله‌دار سال ۲۰۲۰ که با چشم غیرمسلح قابل رویت است
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / کهکشان / رخداد های نجومی
طلوع اولین دنباله‌دار سال ۲۰۲۰ که با چشم غیرمسلح قابل رویت است
تهران-ایرنا- یک ستاره دنباله‌دار به نام  (C/۲۰۲۰ F۳ (NEOWISE برای چند هفته در ماه ژوئیه با چشم غیرمسلح و روشن تر از همیشه قابل رویت می‌شود.
ناپدیدشدن رازآلود یک ستاره
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
ناپدیدشدن رازآلود یک ستاره
عماد الدین قاسمی پناه_خبرنگار یک ستاره غیرمعمول درخشان، به شکلی رازآلود از رصدهای کیهانی پنهان شده است. طبق پژوهش جدیدی که در اطلاعیه‌های ماهانه انجمن سلطنتی نجوم منتشر شده، یک جرم آسمانی که در داخل کهکشان کوتوله کینمن (Kinman) قرار داشته، ناپدید شده است. براساس مشاهدات نجومی صورت گرفته بین سال‌های 2001 تا 2011 فرض می‌شد که این ستاره آبی رنگ عظیم، استثنایی و بسیار روشن وجود دارد اما از سال2019 دیگر قابل تشخیص نیست. رفتن به درون سیاه‌چاله سایت گیزمودو در گزارشی نوشته است: نویسندگان این مطالعه، …
ویدئویی تماشایی از کوه دماوند
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
ویدئویی تماشایی از کوه دماوند
ویدیو عبور کهکشان راه شیری بر فراز کوه دماوند را مشاهده می‌کنید، که این ویدیو از ۷۰۰ عکس تهیه شده و در تمام مدت شب دوربین در حال ثبت تصویر بوده است. این ویدئو را محمدرضا دومیری‌گنجی ثبت کرده است.
نمایی تازه از یک کهکشان مارپیچ+عکس
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / اخبار هوا و فضا
نمایی تازه از یک کهکشان مارپیچ+عکس
تلسکوپ فضایی هابل به تازگی تصویر یک کهکشان مارپیچ را به اشتراک گذاشته است.
ویدیو/ عبور کهکشان راه شیری بر فراز کوه دماوند
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / کوه دماوند / کهکشان راه شیری
ویدیو/ عبور کهکشان راه شیری بر فراز کوه دماوند
رصد یک کهکشان مارپیچی توسط تلسکوپ فضایی هابل
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / کهکشان مارپیچی / کهکشان / ناسا
رصد یک کهکشان مارپیچی توسط تلسکوپ فضایی هابل
ناسا در وبسایت خود تصویر کهکشانی مارپیچی را منتشر کرد که الگوهای مارپیچی آن به وضوح مشخص است.
جزییات ناپدید شدن یک ستاره غول ‌پیکر
۱۳۹۹/۰۴/۱۲ / مرگ ستارگان / ابرنواختر / نجوم / سبک زندگی / پارسی خبر
جزییات ناپدید شدن یک ستاره غول ‌پیکر
تاکنون دانشمندان یک روال مشخص برای مرگ ستارگان متصور بوده‌اند و هر ستاره قبل از مرگش به یک ابرنواختر تبدیل می‌شود، اما به تازگی با رصد یک ستاره غول‌پیکر ابهامات تازه‌ای در راستای این یافته‌های علمی به‌وجود آمده است. یک ستاره غول پیکر در فاصله ۷۵ میلیون سال نوری از زمین بدون اینکه به یک ابرنواختر تبدیل شود ناپدید شده است. این ستاره که ۲.۵ میلیون برابر خورشید درخشندگی دارد، در کهکشان کوتوله کینمن مستقر بود و حالا دیگر قابل مشاهده نیست. یکی از احتمالات ستاره‌شناسان بلعیده شدن ستاره توسط یک سیاه‌چاله است که باعث شده این ستاره بدون تبدیل شدن به ابرنواختر ناپدید شود. ستاره‌شناسان احتمال می‌دهند این ناپدید شدن در بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ اتفاق افتاده باشد. احتمال دیگری که در این مورد اعلام شده است پوشانده …
سیاه‌چاله‌ای که ۳۴ میلیارد بار بزرگتر از خورشید است +عکس
۱۳۹۹/۰۴/۱۲ / خورشید / استرالیا / کهکشان / فناوری
سیاه‌چاله‌ای که ۳۴ میلیارد بار بزرگتر از خورشید است +عکس
محققان در یک پژوهش جدید دریافتند، سیاهچاله‌ای که حجم آن ۳۴ میلیارد بار بزرگتر از خورشید است، با بیشترین سرعت در جهان رشد می‌کند.
فیلم| ناسا ویدئوی یک ساعته را از تحولات ۱۰ ساله خورشید منتشر کرد
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
فیلم| ناسا ویدئوی یک ساعته را از تحولات ۱۰ ساله خورشید منتشر کرد
ناسا با استفاده از تصاویری که از سال ۲۰۱۰ میلادی از خورشید گرفته شده ویدئویی یک ساعته منتشر کرده است که یک دهه از تحولات بر سطح این ستاره کهکشان راه شیری را نشان می دهد.
ایران زیباست؛ ارتفاعات شاه‌کوه
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
ایران زیباست؛ ارتفاعات شاه‌کوه
متابق همیشه در فصل تابستان گرمای هوا بر لطافت این فصل غلبه می‌کند، هر چه از سطح زمین بالاتر رویم به علت فشار کم هوا در ارتفاعات، هوا خنک‌تر شده و کاهش چند درجه‌ای دما کاملا محسوس است. ارتفاعات رشته کوه کهکشان یا گاوکشان (شاهکوه) در استان گلستان که در امتداد شرقی رشته کوه البرز قرار دارد که با قله‌هایی به ارتفاع بالای ۳۰۰۰ متر از سطح دریا باعث شده که مناطقی بسیار زیبا و چشم نواز، مراتعی سرسبز و خنک همراه با چشمه های فراوان درآن به وجود آید. برای دیدن این زیبایی‌ها می‌توان در مسیر گرگان به شاهرود و در جاده زیبای توسکستان، با گذشت فاصله تقربی ۶۰ کیلومتر به این مناطق دسترسی پیدا کرد.
برندگان رقابت عکاسی "Capture the Atlas" معرفی شدند
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / کهکشان راه شیری
برندگان رقابت عکاسی "Capture the Atlas" معرفی شدند
برندگان رقابت سالیانه عکاسی "Capture the Atlas" در سال ۲۰۲۰ مشخص شدند.
میلیاردها سیاره زمین مانند در کهکشان وجود دارد؛ پس چرا نمی‌توانیم آن‌ها را پیدا کنیم؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
میلیاردها سیاره زمین مانند در کهکشان وجود دارد؛ پس چرا نمی‌توانیم آن‌ها را پیدا کنیم؟
برآوردی جدید نشان می‌دهد راه شیری تقریبا میزبان ۶ میلیارد سیاره‌ی زمین‌مانند است؛ درحالی‌که تاکنون فقط یک کاندید بالقوه برای پشتیبانی از حیات پیدا کرده‌ایم.
کتابی درباره حیات‌های هوشمند فرازمینی که در همسایگی ما هستند
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
کتابی درباره حیات‌های هوشمند فرازمینی که در همسایگی ما هستند
فریدالدین آرایی‌نژاد معتقد است با توجه به داده‌ها و اطلاعات جدید از کاوش‌های فضایی احتمال وجود هوش فرازمینی بسیار بالاست. راه شیری یکی از سه‌هزار میلیارد کهکشان موجود در کیهان است که حداقل ۱۰ هزار حیات هوشمند شبه‌زمینی می‌تواند وجود داشته باشد.
پرغبارترین مرگ‌های ستاره‌ای در کهکشان + تصاویر
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / سحاب فضایی / ناسا / تلسکوپ هابل / سحابی پروانه / سبک زندگی / پارسی خبر
پرغبارترین مرگ‌های ستاره‌ای در کهکشان + تصاویر
هابل تصاویر جدیدی از سحاب‌های فضایی تازه تشکیل شده به ناسا فرستاده که اطلاعات بسیار مناسبی برای اخترشناسان به همراه داشته است.
احتمال وجود ۶ میلیارد سیاره مشابه زمین در کهکشان راه شیری
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / رخداد های نجومی
احتمال وجود ۶ میلیارد سیاره مشابه زمین در کهکشان راه شیری
تهران- ایرنا- نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که احتمالا ۶ میلیارد سیاره مشابه زمین که قابلیت حمایت از حیات را دارند، در کهکشان راه شیری وجود دارد.
راه شیری احتمالا میزبان ۳۶ تمدن بیگانه با توانایی برقراری ارتباط رادیویی است
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
راه شیری احتمالا میزبان ۳۶ تمدن بیگانه با توانایی برقراری ارتباط رادیویی است
تقریبا از یک قرن پیش، در حال ارسال سیگنال‌های رادیویی به درون کهکشان بوده‌ایم. آیا دیگر تمدن‌ها در آن‌سوی کیهان نیز در حال انجام همین کار بوده‌اند؟
شناخت کهکشان فرهنگ‌های موسیقی
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
شناخت کهکشان فرهنگ‌های موسیقی
بهره‌های عمومی یک کتاب دانشگاهی
آخرین خورشیدگرفتگی قرن ۱۴ شمسی را مستقیم تماشا کنید
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / صدا و سیما / آخرین خورشید گرفتگی قرن 14 شمسی / ویژه برنامه راهنمای مسافران کهکشان
آخرین خورشیدگرفتگی قرن ۱۴ شمسی را مستقیم تماشا کنید
ایلنا: ویژه‌ برنامه‌ «راهنمای مسافران کهکشان» از ساعت ۹ صبح اول تیر با پخش زنده‌ آخرین خورشیدگرفتگی قرن ۱۴ شمسی از جزیره‌ کیش روی آنتن شبکه‌ چهار می‌رود.
نخستین رصد انفجارهای رادیویی سریع منظم از منبعی ناشناس
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / انفجار رادیویی سریع / کهکشان
نخستین رصد انفجارهای رادیویی سریع منظم از منبعی ناشناس
ستاره‌شناسان اولین الگوی منظم شناخته شده از انفجارهای رادیویی سریع(FBR) را شناسایی کرده‌اند که از یک منبع ناشناخته فراتر از کهکشان ما ناشی می‌شود.
ویدئو / از وجود ۳۶ تمدن هوشمند در کهکشان تا ساخت موتوری با ۱۶ اتم
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / بسته اخبار علم و فناوری
ویدئو / از وجود ۳۶ تمدن هوشمند در کهکشان تا ساخت موتوری با ۱۶ اتم
در این شماره از بسته اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی از ویروس کرونا، وجود دست‌کم ۳۶ تمدن بیگانه هوشمند در کهکشان راه شیری، ساخت موتوری مولکولی با تنها ۱۶ اتم و گامی بلند در ذخیره‌سازی اطلاعات در «دی.اِن.اِی» را مرور می‌کنیم.
تعداد تقریبی موجودات فضایی در کهکشان راه شیری چقدر است؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
تعداد تقریبی موجودات فضایی در کهکشان راه شیری چقدر است؟
دانشمندان دانشگاه ناتینگم در بریتانیا تعداد تقریبی تمدن موجودات فضایی را که در کهکشان راه شیری وجود دارند، تخمین زدند.
ارائه مدلی که نحوه رفتار یک سیاهچاله کلان جرم در مرکز کهکشان راه شیری را نشان می‌دهد
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / کمان ای / سیاهچاله / کهکشان راه شیری
ارائه مدلی که نحوه رفتار یک سیاهچاله کلان جرم در مرکز کهکشان راه شیری را نشان می‌دهد
دانشمندان "دانشگاه کالیفرنیا، سانتا باربارا"(University of California, Santa Barbara) در مطالعه اخیرشان با ایجاد یک مدل نکاتی را درباره رفتار یک سیاهچاله در مرکز کهکشان راه شیری متوجه شدند.
پشت صحنه فیلم جنگ ستارگان: خیزش اسکای‌واکر
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
پشت صحنه فیلم جنگ ستارگان: خیزش اسکای‌واکر
فیلم سینمایی «جنگ ستارگان: خیزش اسکای‌واکر / Star Wars: the rise of skywalker» به کارگردانی جی. جی. آبرامز محصول سال 2019 است. پس از اینکه کایلو رن، پالپاتین را که توسط نیروی سیاه زنده مانده پیدا می کند پالپاتین به او میگوید اگر از او کمک بگیرد و خواسته اش را براورده کند می‌تواند فرمانروا تمام کهکشان شود و به او کلی سفینه‌های ستاره شکن می دهد و ری هم برای شکست رن باید سیاره‌ای مخفی متعلق به سیت ها به نام اکسگول که ستاره شکن‌ها درون آن هستند را پیدا کند و سفینه‌ها را نابود کند. دیزی ریدلی، آدام درایور، جان بویگا، اسکار آیزاک، لوپیتا نیونگو، دامنل گلیسون، کلی مری ترن، جوناس سوتامو، بیلی لورد، نائومی آکی، ریچارد ای گرانت، کری راسل، مارک همیل، آنتونی دنیلز، بیلی دی ویلیامز و کری فیشر در این فیلم …
برف‌های کیهانی را ببینید
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
برف‌های کیهانی را ببینید
تلسکوپ فضایی هابل به تازگی تصویری از یک کهکشان منتشر کرده که حدود ۱۳ هزار سال نوری از مرکز کهکشان راه شیری فاصله دارد و ستاره‌های آن شبیه به برف هستند.
تجربه مشاهده ۵۰۰ سال تکامل کیهانی با کمک واقعیت مجازی
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / کیهان شناسی / سیاهچاله / کهکشان راه شیری
تجربه مشاهده ۵۰۰ سال تکامل کیهانی با کمک واقعیت مجازی
دانشمندان ناسا مصور سازی جدیدی به نام "مرکز کهکشانی واقعیت مجازی"(Galactic Center VR) ایجاد کرده‌اند که به کاربران این امکان را می‌دهد ۵۰۰ سال تکامل کیهانی در اطراف سیاه‌چاله کلان‌جرم در مرکز کهکشان راه شیری را مشاهده کنند.
تاثیر ادغام کهکشان‌ها بر فعالیت هسته آن‌ها
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / کهکشان / ادغام کهکشان
تاثیر ادغام کهکشان‌ها بر فعالیت هسته آن‌ها
هسته‌های کهکشانی فعال(AGN) نقش مهمی در تکامل کهکشان‌ها دارند. اخترشناسان "موسسه تحقیقات فضایی اس آر او ان هلند"(SRON Netherlands Institute for Space Research) و "دانشگاه خرونینگن"(RUG) اخیرا از یک داده ثبت شده از کهکشان‌ها استفاده کردند تا تأیید کنند که ادغام کهکشان‌ها تأثیر مثبتی در روشن کردن هسته‌های کهکشانی فعال دارد.
چرخه‌های خورشیدی چیست و چه زمانی رخ می‌دهد؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۹ / کهکشان راه شیری / چرخه خورشید / ناسا / سبک زندگی / پارسی خبر
چرخه‌های خورشیدی چیست و چه زمانی رخ می‌دهد؟
زمانیکه فعالیت خورشیدی به حداقل می‌رسد، چرخه جدید فعالیت این ستاره آغاز می شود.
«امباپه» دوباره به «زیدان» و کهکشان مادرید چشمک زد
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / کریستیانو رونالدو / تیم ملی فرانسه / بورسیادورتموند / کیلین امباپه / زین الدین زیدان / پاری سن ژرمن
«امباپه» دوباره به «زیدان» و کهکشان مادرید چشمک زد
تهران- ایرنا- «کیلین امباپه» در تازه‌ترین چراغ سبز خود برای رفتن به رئال، گفت که «زین الدین زیدان» و «کریستیانو رونالدو» بزرگ‌ترین قهرمانان فوتبالی وی هستند.
برخورد کهکشانی ممکن است باعث ایجاد منظومه شمسی شده باشد
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / کهکشان / کهکشان راه شیری / منظومه شمسی
برخورد کهکشانی ممکن است باعث ایجاد منظومه شمسی شده باشد
محققان اخیرا اظهار کرده‌اند برخورد کهکشانی ممکن است باعث ایجاد منظومه شمسی شده باشد.
رصد یک "حلقه آتش" حاصل از یک برخورد کیهانی
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / کهکشان / کهکشان راه شیری
رصد یک "حلقه آتش" حاصل از یک برخورد کیهانی
ستاره شناسان اخیرا موفق به کشف کهکشانی که ساختار آن شبیه به یک دونات بزرگ است، شده‌اند و آن را نوعی "حلقه آتش کیهانی"(cosmic ring of fire) توصیف کرده‌اند.
رصد یک سوسو در مرکز کهکشان راه شیری
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / کهکشان راه شیری / کمان ای / آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما
رصد یک سوسو در مرکز کهکشان راه شیری
دانشمندان با کمک "آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما" برای اولین بار داده‌های باکیفیتی از تغییر شدت موج رادیویی کمان ای* به مدت ۱۰ روز و هر روز به مدت ۷۰ دقیقه به دست آوردند.
ستاره ملال‏آور
۱۳۹۹/۰۳/۰۴
ستاره ملال‏آور
خورشید در مقایسه با صدها ستاره مشابه در کهکشان ما تا حدی کم‏کار است اما شاید همین ویژگی است که پیدایش حیات در منظومه شمسی را ممکن کرد
ببینید | کشف بزرگ دانشمندان ناسا در قطب: شواهدی از احتمال وجود جهان های موازی !
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / کهکشان / ناسا
ببینید | کشف بزرگ دانشمندان ناسا در قطب: شواهدی از احتمال وجود جهان های موازی !
گروهی دانشمندان ناسا مستقر در قطب جنوب به شواهدی دست یافته اند که ممکن است متعلق به جهانی موازی باشد، جایی که قوانین فیزیکی کاملا به طور معکوس عمل می کنند.
عکس | تصاویر واضح ، زیبا و جدید فضاپیمای
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / مشتری سیاره منظومه شمسی / کهکشان / ناسا
عکس | تصاویر واضح ، زیبا و جدید فضاپیمای "جونو" از سیاره مشتری
ناسا به تازگی تصویری ثبت‌شده از سیاره مشتری توسط فضاپیمای جونوی خود را منتشر کرده است. این فضاپیما در چهارم ژوئیه ۲۰۱۶ در مدار قطبی سیاره مشتری قرار گرفت.
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / ابرنواختر درخشان / کهکشان
دو ابرنواختر درخشان در یک کهکشان خیره کننده
به گزارش ایسنا و به نقل از سایتک دیلی، تقریباً در فاصله ۸۵ میلیون سال نوری از زمین، در صورت ترازو(Libra)، یک کهکشان زیبا به نام "NGC ۵۸۶۱" قرار دارد که تصویر آن توسط تلسکوپ فضایی هابل شکار شده است.
شبیه‌سازی ادغام کهکشان راه شیری و کهکشان آندرومدا
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
شبیه‌سازی ادغام کهکشان راه شیری و کهکشان آندرومدا
اولین مرحله از برخورد بین کهکشان راه شیری ما و کهکشان آندروما را در چهار و نیم میلیارد سال آینده نشان میدهد.
کشف دورترین سیاره شبیه به زمین با مشخصاتی شگفت‌انگیز
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / سیاره / زمین / کهکشان / ستاره شناسی / پارسی خبر
کشف دورترین سیاره شبیه به زمین با مشخصاتی شگفت‌انگیز
ستاره‌شناسان در تازه‌ترین کشفیات خود از شناسایی دورترین سیاره شبیه به زمین در کهکشان خبر دادند.
طبقه‌بندی کهکشان‌ها با کمک یک مدل رایانه‌ای
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / کهکشان / رایانه / هوش مصنوعی / فناوری
طبقه‌بندی کهکشان‌ها با کمک یک مدل رایانه‌ای
پژوهشگران آمریکایی، نوعی مدل رایانه‌ای ابداع کرده‌اند که می‌تواند کهکشان‌ها را به صورت خودکار طبقه‌بندی کند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
افسون ساز مشکاتیان
در میان سازهای ایرانی، سنتور از دیرباز با صدای افسونگرش جایگاهی عزیز  را به خود اختصاص داده است.  در یکی از مجسمه‌های دوره آشوری که جشنی را نشان می‌دهد که به افتخار آشور بانی‌پال(667-626 پیش از میلاد) بر پا شده است، سازی را می‌بینیم که می‌توانیم آن را نیای سنتور امروزین بدانیم و دیرینه سالی این ساز را دریابیم.  سنتور در واقع ریشه‌ای عبری دارد و در تورات واژه «سنتور» به زبان آرامی به چشم می‌خورد. این ساز که داده مشرق زمین است به دلیل زیبایی صدایش مورد توجه اروپاییان قرار گرفت و در آغاز قرون وسطی در اروپا گسترش یافت.  نام سنتور در زبان فرانسه کهن Doulcimele و در زبان ایتالیایی Dolcemele است که  از واژه یونانی Dolcis melos …
رصد یک سیاره ابرزمین نادر
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
رصد یک سیاره ابرزمین نادر
ستاره شناسان دانشگاه کنتربری(UC) نیوزیلند یک سیاره "ابرزمین"(super-Earth) نادر جدید را در مرکز کهکشان راه شیری کشف کردند. احتمال کشف چنین سیاره ای یک در میلیون است. این سیاره جز معدود سیاراتی است که دارای اندازه و مدار معادل زمین است.
حدیثه تهرانی و مادرش در خارج از ایران + عکس
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
حدیثه تهرانی و مادرش در خارج از ایران + عکس
حدیثه تهرانی نوشت: تو ماه ترین و زیباترین مادر دنیایی ، کاش بتونم به خوبی تو باشم به پاکی و شفافی روحت ، به بزرگی و زلالی قلب صبورت … دوستت دارم به اندازه تمام ستاره های تمام کهکشان ها … روزت مبارک جاااان دلم ♥️
ببینید | نزدیک‌ترین سیاهچاله به زمین کشف شد
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ / فعالیت فضایی / کهکشان
ببینید | نزدیک‌ترین سیاهچاله به زمین کشف شد
گروهی از ستاره شناسان " رصدخانه جنوبی اروپا" (ESO) و سایر مؤسسات ، یک سیاه چاله را کشف کرده‌اند که در فاصله ۱۰۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد.
یکی از قدیمی‌ترین اجرام کهکشان راه شیری کشف شد
۱۳۹۹/۰۲/۱۸ / کهکشان راه شیری / خوشه ستاره‌ای کروی
یکی از قدیمی‌ترین اجرام کهکشان راه شیری کشف شد
دانشمندان "دانشگاه فدرال کازان" (Kazan Federal University) روسیه در مطالعه اخیرشان موفق به کشف یکی از قدیمی‌ترین اجرام کهکشان راه شیری شدند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۸
گناهان پدر
نام فیلم را که می‌بینید، بیش از آنکه به یاد فیلمی علمی-‌ تخیلی با موضوعیت کهکشان و فضانوردی افتید، ذهن به سوی آیه‌ای از کتاب مقدس می‌رود. «Ad Astara» عبارتی است لاتین، همان زبانی که آگوستین قدیس با آن کتاب «اعترافات» خود را نگاشته است.  اعترافاتی که در آن از حالات و رفتار مادی خود، همان رفتار آغشته به گناه، شاید گناه نخستینی که پدرش مرتکب شده است، با زبانی مملو از اندوه و افسوس بیان می‌کند. همان گناهی که سرگرد مک‌براید در هنگامه از دست دادن پدرش می‌گوید «در نهایت پسر از گناه پدر رنج می‌برد»: اشاره‌ای به آیاتی از انجیل، 24 بار تکرار شده در اسفار مختلف، با اشاره به  «گناهان پدر». آگوستین قدیس …
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
کویر وحشت کرونا
شبیه‌سازی جهان پس از کرونا صعب است و دشوار و بسیار سخت‌تر از آن است که بتوان از حالا مانیفستی برای آن صادر کرد و آن را متفاوت‌تر از گذشته دانست حتی اگر سیاره آبی مغموم و مظلوم این روز و شبان مرگبار منظومه شمسی به سلامت از این بحران عبور کند که دور از ذهن نیست . اکنون دیگر بحث از کرونا برای همه کسالت‌بار و مشمئزکننده است چون دستش برای بشر رو شده و پژوهشگران و دانشمندان هم خوب دستش را خوانده‌اند و نسخه ژنتیکی آن را دانشمندان روسی و چینی استخراج کرده و توالی‌یابی کرده‌اند و احتمال می‌رود یک باز آن مثل تیمیدین جابه‌جا شده باشد که باعث این همه تلفات شده و تا کنون۲۵۰هزار نفر در جهان را بی‌صدا به کام مرگ کشانده است، اما روی دیگر بیماری که مثل روی دیگر …
کدام کهکشان‌ها برای "زندگی هوشمند" مناسب هستند؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / کهکشان / کهکشان راه شیری
کدام کهکشان‌ها برای "زندگی هوشمند" مناسب هستند؟
پژوهشگران "دانشگاه آرکانزاس"(University of Arkansas) آمریکا در مطالعه…
افتخارات استقلال را داشتند کهکشان راه شیری را روی سینه می‌زدند!
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / میداوودی / استقلال / پرسپولیس
افتخارات استقلال را داشتند کهکشان راه شیری را روی سینه می‌زدند!
میلاد میداوودی، مهاجم سابق تیم استقلال تهران می‌گوید چند سال پیش با پیشنهاد نجومی از پرسپولیس مواجه شد اما به آن پاسخ منفی داد.
از پرسپولیس پیشنهاد داشتم اما عشقم را نفروختم / اینکه باشگاه ما قبل از فدراسیون فوتبال و پرسپولیس تاسیس شده ما مقصر نیستیم!/ اگر افتخارات استقلال را داشتند کهکشان راه شیری را روی سینه می‌زدند!
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
از پرسپولیس پیشنهاد داشتم اما عشقم را نفروختم / اینکه باشگاه ما قبل از فدراسیون فوتبال و پرسپولیس تاسیس شده ما مقصر نیستیم!/ اگر افتخارات استقلال را داشتند کهکشان راه شیری را روی سینه می‌زدند!
ایلنا: میلاد میداوودی، مهاجم سابق تیم استقلال تهران می‌گوید چند سال پیش با پیشنهاد نجومی از پرسپولیس مواجه شد اما به آن پاسخ منفی داد.
بقایای درخشان یک ابرنواختر
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / علم و فناوری / نجوم / ناسا / ابرنواختر / کهکشان / تلسکوپ فضایی اسپیتزر / پارسی خبر
بقایای درخشان یک ابرنواختر
ناسا تصویری از بقایای یک ابرنواختر را منتشر کرده که تصویری درخشان را به نمایش می‌گذارد.
کشف جدید ستاره شناسان و تایید فرضیات انیشتین!
۱۳۹۹/۰۱/۲۹ / کهکشان راه شیری / سیاهچاله / ستاره S2 / نظریه نسبیت انیشتین / ستاره شناسان / منظومه شمسی
کشف جدید ستاره شناسان و تایید فرضیات انیشتین!
ستاره شناسان رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) پس از حدود سه دهه رصد یک ستاره در نزدیکی سیاهچاله‌ای در مرکز کهکشان راه شیری، متوجه شدند که تئوری «نسبیت عام» آلبرت انیشتین و مشخصاً بحث سیاهچاله‌ها درست بوده است.
رقصی که پیش‌بینی
۱۳۹۹/۰۱/۲۸ / آلبرت اینشتین / نظریه نسبیت عام انیشتین / راه شیری / سیاهچاله / کهکشان راه شیری / علم و فناوری / پارسی خبر
رقصی که پیش‌بینی "آلبرت اینشتین" را تایید کرد !
دانشمندان "موسسه فیزیک فرازمینی ماکس پلانک" (Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics) با بررسی انجام شده توسط تلسکوپ "وی‌ال‌تی" برای اولین بار شاهد چرخش یک ستاره در مدار سیاهچاله ابرجرم در مرکز کهکشان راه شیری بودند و این همان چیزی است که آلبرت اَینشتَین فیزیکدان نظری آلمانی در نظریه نسبیت عام خود پیش‌بینی کرده بود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •