یکشنبه, ۱۵ تیر, ۱۳۹۹ / 5 July, 2020
برق خورشیدی
از پشت بام خود درآمدزایی کنید!
۲ روز قبل / نیروگاه پشت‌بامی / انرژی تجدید‌پذیر
از پشت بام خود درآمدزایی کنید!
چند سالی است که توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر بیشتر شده است؛ تاجایی که حتی دولت پیشنهادهایی را برای درآمدزایی مشترکان از پشت‌بام‌ها مطرح کرده و به تازگی نیز رییس جمهوری اعلام کرد که باید با توسعه تکنولوژی در این زمینه هر کسی بتواند پشت بام خانه خود را به یک نیروگاه خورشیدی تبدیل و برق مورد نیاز خود را تامین کند و مازاد آن را به دولت بفروشد.
۲ روز قبل
روحانی: مردم برق تولید کنند؛ ما می‌خریم
حسن روحانی در آیین افتتاح طرح‌های عمرانی استان فارس گفت: باید همه بتوانند پشت بام خانه‌شان را به نیروگاه خورشیدی تبدیل کنند و ما اضافه برق تولیدی را از مردم می‌خریم.
توسعه زنجیره صنعت برق خورشیدی کشور با هدایتگری صندوق نوآوری
۴ روز قبل / علم و تکنولوژی
توسعه زنجیره صنعت برق خورشیدی کشور با هدایتگری صندوق نوآوری
موافقت‌نامه همکاری دوجانبه برای توسعه زنجیره ارزش صنعت برق خورشیدی کشور و مدیریت اجرای پروژه‌های مرتبط با حلقه‌های زنجیره با هدف استفاده حداکثری از دانش فنی داخلی و توانمندی شرکت‌های دانش بنیان میان صندوق نوآوری و شکوفایی و شرکت فراب به امضا رسید.
توسعه پنل‌های خورشیدی دوطرفه
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
توسعه پنل‌های خورشیدی دوطرفه
عمادالدین قاسمی‌پناه ـ خبرنگار مدت‌هاست که دانشمندان و پژوهشگران سراسر دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که انرژی فسیلی نه‌تنها برای کره زمین خطرناک به‌شمار می‌آید بلکه منابع آنها رو‌به اتمام است. این مسئله باعث شده که استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله انرژی خورشیدی مورد توجه قرار بگیرد. اکنون حتی بسیاری از مردم عادی با استفاده از پنل‌های خورشیدی، بخشی از برق خانه‌های خود را تامین می‌کنند. بسیاری از شرکت‌ها و کارخانه‌های سراسر دنیا هم به این نوع انرژی علاقه‌مند شده‌اند. به‌عنوان مثال، ساختمان اصلی …
نیروگاه‌ خورشیدی شهرک صنعتی شهید سلیمی تبریز به بهره‌برداری رسید
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / استانی-اقتصادی / شهرک صنعتی / نیروگاه خورشیدی
نیروگاه‌ خورشیدی شهرک صنعتی شهید سلیمی تبریز به بهره‌برداری رسید
نایب رییس هیات مدیره شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی گفت: اولین نیروگاه‌ خورشیدی پنج کیلوواتی شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان در ساختمان کسب و کار شهرک صنعتی شهید سلیمی به شبکه برق شهری صنعتی وصل شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
۲۵ مگاوات نیروگاه خورشیدی امسال در کرمان وارد مدار خواهد شد/کرمان در ذوزنقه طلایی انرژی خورشیدی
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / شرکت‌های برق منطقه‌ای / اخبار اقتصادی - کرمان / استانی-اقتصادی / نیروگاه خورشیدی
۲۵ مگاوات نیروگاه خورشیدی امسال در کرمان وارد مدار خواهد شد/کرمان در ذوزنقه طلایی انرژی خورشیدی
مدیر عامل شرکت برق منطقه ای کرمان در خصوص میزان تولید انرژی خورشیدی در استان کرمان گفت: در حال حاضر در استان کرمان ۴۶ مگاوات نیروگاه منصوبه در مدار است و امسال که سال جهش تولید است ۲۵ مگاوات نیروگاه خورشیدی به مدار خواهد آمد.
فاز نخست ساخت نیروگاه خورشیدی در سرخه حصار آغاز می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / سرخه حصار / نیروگاه خورشیدی / شهرداری منطقه13
فاز نخست ساخت نیروگاه خورشیدی در سرخه حصار آغاز می‌شود
شهردار منطقه ۱۳ گفت: برای تامین برق پروژه‌های تعریف شده در مجموعه سرخه حصار جهت تبدیل این مجموعه به قطب گردشگری شرق تهران، نیروگاه خورشیدی در زمینی به مساحت ۲۰۰۰ مترمربع و با هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد تومان ساخته می‌شود.
درآمد یک نیروگاه خورشیدی ۱۰ کیلوواتی چقدر است؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / انرژی خورشیدی / هزینه
درآمد یک نیروگاه خورشیدی ۱۰ کیلوواتی چقدر است؟
ایسنا نوشت: مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان گفت که درآمد یک نیروگاه خورشیدی ۱۰ کیلوواتی سه میلیون تومان در ماه است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
ولتاژ برق در روستاهای شرق استان تقویت شد
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گلستان گفت: با توجه به گرمای هوا و لزوم صرفه‌جویی در مصرف برق در نخستین جلسه شورای برنامه‌ریزی استان کاهش ساعت کاری ادارات را پیشنهاد می‌دهیم.علی‌اکبر نصیری در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: با توجه به افزایش دما و گرمای هوا و لزوم صرفه‌جویی در مصرف برق، در نخستین جلسه شورای برنامه‌ریزی استان کاهش ساعت ادارای استان را پیشنهاد می‌دهیم.وی با بیان اینکه بیش از 80 درصد مصرف برق استان در بخش خانگی است، گفت: سال گذشته 77 مگاوات در استان صرفه‌جویی کردیم و امسال هم انتظار داریم 100 مگاوات در مصرف استان صرفه‌جویی کنیم.مدیرعامل شرکت برق استان درباره مشکلات برخی مناطق شرق استان و ضعف ولتاژ برق اظهارداشت: همواره شاهد ضعف ولتاژ برق در روستاهای شرق استان به خصوص گنبدکاووس بودیم زیرا …
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
نقش نیروگاه‌های خورشیدی در تامین برق پایتخت
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران، با اشاره به تولید 5/ 3 مگاوات ساعت انرژی خورشیدی در پایتخت در سال ۱۳۹۸ از طرح‌های گسترده این شرکت به منظور توسعه تولید انرژی برق با استفاده از سلول‌های خورشیدی خبر داد. حسین صبوری با اشاره به بخشنامه ابلاغی وزارت نیرو و الزام وزارتخانه‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی به تامین حداقل 20 درصد از انرژی مصرفی خود از محل انرژی‌های تجدیدپذیر و نگاه ویژه دولت به انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر و همچنین افزایش سالانه مصرف انرژی در تهران، گفت: در همین راستا استفاده از سلول‌های خورشیدی به منظور تولید برق از اهمیتی دوچندان برخوردار شده است.
آسمان آبی پایتخت با بهره‌مندی از سلول‌های خورشیدی
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / ارز / انرژی / انرژی خورشیدی / برق / پایتخت
آسمان آبی پایتخت با بهره‌مندی از سلول‌های خورشیدی
ایلنا: مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، با اشاره به تولید 3.5 مگاوات ساعت انرژی خورشیدی در پایتخت در سال 1398 از طرح های گسترده این شرکت به منظور توسعه…
دستگاه خورشیدی جدیدی که از سایه برق تولید می‌کند!
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
دستگاه خورشیدی جدیدی که از سایه برق تولید می‌کند!
یک دستگاه خورشیدی جدید می‌تواند از سایه الکتریسیته تولید کند و به گفته محققان این اختراع ممکن است روزی مشکل تناوب و نوسان جریان برق را حل کند.
راه اندازی بزرگترین مزرعه خورشیدی کشور در فارس
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
راه اندازی بزرگترین مزرعه خورشیدی کشور در فارس
مدیرکل دفتر جذب سرمایه گذاری استانداری فارس گفت: بزرگترین مزرعه تولید انرژی خورشیدی در آباده به زودی به بهره برداری می‌رسد. هاله فولادفر بیان کرد: این مزرعه خورشیدی بیش از ۴٣١ مگاوات برق تولید خواهد کرد و ١٢ شرکت سرمایه گذار نیز نسبت به تجمع سرمایه گذاری در قالب این طرح اقدام کرده‌اند.
هزار و ۹۰ نیروگاه کیلوواتی در کشور در دست ساخت است
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
هزار و ۹۰ نیروگاه کیلوواتی در کشور در دست ساخت است
بیرجند - ایرنا - وزیر نیرو گفت: ایران از حیث انرژی خورشیدی و بادی ظرفیت بالایی دارد و اکنون هزار و ۹۰ نیروگاه کیلوواتی برق در کشور در دست ساخت است.
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
تولید برق در مرز مشترک با افغانستان
وزیر نیرو گفت: اکنون حدود ۹۰۰ مگاوات ظرفیت نصب شده در انرژی‌های تجدیدپذیر خورشیدی و بادی در کشور وجود دارد. رضا اردکانیان با اشاره به اینکه برنامه دولت توجه بیشتر به این حوزه است افزود: ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر بالقوه در کشور به‌ویژه در بخش باد بسیار وسیع است و ما تونل‌های بادی مطالعه شده قابل ملاحظه‌ای در مناطق مختلف کشور داریم.
نصب مولد خورشیدی در آپارتمانها امکان پذیر شد
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / استانی-اجتماعی / انرژی خورشیدی / خرید برق
نصب مولد خورشیدی در آپارتمانها امکان پذیر شد
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی از افزایش ۳۰ درصدی هزینه خرید برق از دارندگان مولدهای خورشیدی خبرداد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
آماده صدور ۱۰۰۰ مجوز پنل خورشیدی برای خانواده های نیازمند هستیم
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین گفت: برای کمک به اشتغال محرومان، آماده صدور مجوز نصب یک هزار پنل خورشیدی برای خانواده های مددجویان تحت پوشش کمیته امداد در استان قزوین هستیم. فاطمه محمد بیگی منتخب مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس یازدهم روز شنبه با حضور در شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین با سعید بهادیوند چگینی مدیر عامل و معاونین شرکت دیدار و گفتگو کرد.سعید بهادیوند چگینی در این جلسه اظهار داشت: در استان قزوین ۶۱۵ هزار مشترک برق در بخش‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، خدماتی و خانگی وجود دارد که بیشترین مصرف برق مربوط به مصارف حوزه کشاورزی و صنعت است و مصرف خانگی در رده‌های پایین‌تر قرار دارد.وی افزود: میزان تلفات انرژی برق در کشور ۱۰ درصد و در استان قزوین حدود ۷.۳ درصد است که این میزان تلفات …
استفاده از ژل پلیمری برای خنک کردن پنل‌های خورشیدی
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / نور خورشید / پنل خورشیدی / ژل / پلیمر
استفاده از ژل پلیمری برای خنک کردن پنل‌های خورشیدی
اگرچه سیستم‌های تهویه هوا و خنک‌کننده برای خنک‌سازی پنل‌های خورشیدی مورد بررسی قرار گرفته‌اند، اما چنین سیستم‌هایی اغلب از برق بیشتری نسبت به آنچه پنل‌ها تولید می‌کنند، استفاده می‌کنند، اما اکنون ابداع یک ژل پلیمری می‌تواند نقش بسزایی در خنک کردن کارآمد این پنل‌ها داشته باشد.
لامپی که با دست شارژ می شود
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / انرژی خورشیدی / تولید / فناوری / لامپ
لامپی که با دست شارژ می شود
یک شرکت تجاری از تولید لامپ هایی به نام ست لایتس خبر داده که با استفاده از نیروی دست، انرژی خورشیدی یا با جریان متعارف برق قابل شارژ و روشن کردن هستند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
انگلیس به عربستان نیازی ندارد
خودکفاتر شدن انگلیس در زمینه انرژی، بهترین زمان برای دور شدن از حکومت عربستان است. با توجه به کاهش بهای نفت به‌دلیل کاهش تقاضا و همچنین افزایش تولید، استفاده از انرژی آبی، بادی و خورشیدی به‌شدت درحال گسترش است و پایان دوران سوخت‌های فسیلی نزدیک‌تر به‌نظر می‌رسد. انرژی‌های تجدیدپذیر در سال‌جاری میلادی ۳۰ درصد از تقاضای جهانی نیروی برق را به خود اختصاص خواهد داد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
ارزان‌ترین منابع تولید برق جهان کدامند؟
انرژی خورشیدی و نیروی بادی در خشکی، اکنون ارزان‌ترین منابع جدید تولید برق در حداقل دو سوم از جمعیت جهان هستند و تهدید جدی‌تری برای زغال‌سنگ و گاز طبیعی محسوب می‌شوند. بررسی جدید بلومبرگ نیوانرژی فاینانس نشان می‌دهد که هزینه برق تولید شده از پروژه‌های بادی از نیمه دوم سال ۲۰۱۹ به میزان ۹ درصد کاهش پیدا کرده و به ۴۴ دلار در هر مگاوات ساعت رسیده است.
ساخت تجهیزات خانگی برای تولید برق از خورشید
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / اینورتر / انرژی خورشیدی / شرکت دانش بنیان
ساخت تجهیزات خانگی برای تولید برق از خورشید
محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان موفق به بومی سازی اینورترهای خورشیدی 5 کیلوات با کاربردهای خانگی شدند و این محصول قادر است با دریافت انرژی خورشیدی آن را به برق تبدیل کند.
کرمان، یکی از نقاط مطلوب کشور برای توسعه انرژی‌های خورشیدی
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / انرژی خورشیدی / وزارت نیرو / اخبار اقتصادی - کرمان / استانی-اقتصادی
کرمان، یکی از نقاط مطلوب کشور برای توسعه انرژی‌های خورشیدی
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به لزوم توسعه انرژی های نو اظهار کرد: کرمان یکی از نقاط بسیار خوب و مطلوب برای توسعه انرژی های خورشیدی است و با توسعه فعالیت ها در این زمینه، برق کرمان را باید قطب انرژی های نو بدانیم.
کشف اثری مخفی که بهره‌وری تولید برق از نور را متحول می‌کند
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / سلول‌های خورشیدی / الکتریسیته
کشف اثری مخفی که بهره‌وری تولید برق از نور را متحول می‌کند
دانشمندان موفق به کشف "اثر راشبا" در "هالید پروسکایت" ارگانیک فلز که مواد اصلی تشکیل دهنده سلول‌های خورشیدی هستند، شده اند و دریافته اند که این اثر تاکنون از چشم آنها پنهان مانده بوده است.
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
صنعت برق، تعطیل ناپذیر است
شرکت برق منطقه‌ای گیلان با تمام توان خود و با بسیج همه امکانات نسبت به تامین انرژی برق مطمئن و پایدار مراکز حساس اقدام خواهد« بهمن داراب زاده » سرپرست شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان با بیان این مطلب افزود: صنعت برق، صنعتی استراتژیک، زیرساختی و تخصصی است که توانسته است افتخارات زیادی را در سال های متمادی کسب کند.وی افزود: این افتخارات بخصوص بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، بسیار چشمگیرتر بود بطوری که توانست بسیاری از نیازهای خودش را برآورده کند و بسیاری از وابستگی هایی را که در قبل از انقلاب و در حوزه صنعت برق به خارج از کشور وجود داشت، از بین ببرد. هم اکنون صنعت برق در بسیاری از زمینه ها به مرز خودکفایی رسیده است و می توانیم بسیاری از نیازهای صنعت را در داخل ایران تامین کنیم و این توانایی …
گیلان می‌تواند قطب تولید برق از انرژی خورشیدی در کشور باشد
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / استانی-اجتماعی / شرکت‌های برق منطقه‌ای
گیلان می‌تواند قطب تولید برق از انرژی خورشیدی در کشور باشد
سرپرست برق منطقه‌ای گیلان گفت: اگر از تمامی ظرفیت‌های استان گیلان در زمینه انرژی خورشیدی استفاده شود، استان گیلان می‌تواند قطب تولید برق از انرژی خورشیدی در کشور و حتی در منطقه غرب آسیا شود.
تولید آب آشامیدنی از بخار آب موجود در هوا+ فیلم
۱۳۹۹/۰۱/۰۹
تولید آب آشامیدنی از بخار آب موجود در هوا+ فیلم
یک پنل خورشیدی خاص به نام هیدروپنل می‌تواند در کنار تولید برق از طریق مایع‌سازی بخارآب موجود در هوا آب آشامیدنی تولید کند. هر پنل می‌تواند روزانه 5 لیتر آب تولید کند.
موفقیت محققان دانشگاه شیراز در توسعه فناوری نیروگاه‌های خورشیدی حرارتی
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ / دانشگاه شیراز / نیروگاه خورشیدی
موفقیت محققان دانشگاه شیراز در توسعه فناوری نیروگاه‌های خورشیدی حرارتی
با موفقیت محققان دانشگاه شیراز در توسعه فناوری نیروگاه های خورشیدی حرارتی ، تولید برق از بخار در کشور محقق شد.
توزیع ۱۰ هزار پنل خورشیدی در مناطق عشایری خراسان جنوبی
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ / استانی-اجتماعی / کروناویروس
توزیع ۱۰ هزار پنل خورشیدی در مناطق عشایری خراسان جنوبی
استاندار خراسان جنوبی گفت: ۱۰ هزار پنل خورشیدی با یارانه‌ای که از سوی دولت پرداخت می‌شود، میان عشایر توزیع خواهد شد تا در بخش انرژی، شاهد تولید ۵۰ هزار کیلووات برق در سطح استان باشیم.
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
قطع و جمع آوری انشعابات غیر مجاز تا پاک سازی کامل این پدیده نامتعارف
کرمانشاه – کرمی – ابتکار : مرآتی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن ارائه گزارش عملکرد این شرکت در چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به نقش مهم رسانه ها در تابستان سال ۹۸ اشاره کرد وبیان کرد: رسانه ها در فرهنگ سازی مدیریت مصرف انرژی برق در جامعه نقش بسیار تاثیرگذاری دارند و در پیک بار تابستان ۹۸ این مهم، ثابت شد.مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه بیان داشت: در حال حاضر برق در همه نقاط استان بصورت پایدار و مطمئن توزیع می گردد و حتی مرزداران در نقطه صفر مرزی نیز از نعمت برق برخوردار هستند و عملیات برقرسانی به تعدادی از پاسگاه های مرزی باقیمانده نیز تا پایان سال ۹۸ انجام می شود.مرآتی مصرف انرژی برق در استان را ۲۱۲۶ کیلووات اعلام کرد و افزود: …
باتری گرانشی؛ چگونه می‌توان باکمک جاذبه بزرگترین مشکل منابع تجدیدپذیر را حل کرد؟
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
باتری گرانشی؛ چگونه می‌توان باکمک جاذبه بزرگترین مشکل منابع تجدیدپذیر را حل کرد؟
مدل‌های خلاقانه‌ی سامانه‌های ذخیره‌سازی گرانشی می‌تواند انرژی مازاد تولیدی منابع خورشیدی و بادی را ذخیره کرده و در هنگام نیاز دوباره به شبکه‌ی سراسری برق تزریق کند.
شارژر خورشیدی برای نصب بر سقف خودرو
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / پارسی خبر / علم و فناوری / ژاپن / خودرو / برق / صفحات خورشیدی / خورشید / خودرو برقی
شارژر خورشیدی برای نصب بر سقف خودرو
یک شرکت ژاپنی از تولید صفحه خورشیدی قابل نصب بر روی سقف خودرو به منظور دریافت انرژی خورشید و تبدیل آن به برق خبر داده است.
رکورد جهانی تبدیل انرژی خورشیدی به برق شکسته شد
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / انرژی خورشیدی / تحقیقات علمی / نوآوری
رکورد جهانی تبدیل انرژی خورشیدی به برق شکسته شد
محققان استرالیایی نوعی پوسته شفاف، انعطاف پذیر و هوشمند ساخته اند که با کمک نانو ذرات «کوانتوم دات» قابلیت پنل خورشیدی برای تولید برق را ارتقا می دهد.
۷۴۰ مددجوی تحت حمایت کمیته امداد استان کرمان فروشنده برق به دولت
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / کمیته امداد امام خمینی / نیروگاه خورشیدی / اخبار اجتماعی - کرمان / استانی-اجتماعی
۷۴۰ مددجوی تحت حمایت کمیته امداد استان کرمان فروشنده برق به دولت
مدیرکل کمیته امداد استان کرمان به موقعیت نورگیری استان کرمان و بهره‌مندی این استان از نعمت خدادادی نور خورشید اشاره کرد و گفت: از دو سال قبل که طرح نیروگاه‌های خورشیدی در استان کرمان اجراشده است تاکنون ۷۴۰ مددجوی تحت حمایت کمیته امداد استان فروشنده برق به دولت شده‌اند و هر خانواده میانگین ماهی یک‌میلیون تومان به دولت برق می‌فروشد.
تولید برق با سلول خورشیدی حتی در شب!
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / سلول خورشیدی / فناوری / انرژی
تولید برق با سلول خورشیدی حتی در شب!
تحقیق جدیدی توضیح می‌دهد که چگونه صفحات خورشیدی می‌توانند حتی در شب نیز برق تولید کنند.
هزینه 113هزار دلاری فراموشی
۱۳۹۸/۱۱/۱۶
هزینه 113هزار دلاری فراموشی
پاریس:‌ مسئولان یک کتابخانه بزرگ در شهر روبیکس فرانسه که برای مجموعه خود پنل‌های خورشیدی خریده بودند به جای کاهش هزینه‌های مصرف برق با افزایش آن روبه‌رو شدند. به گزارش آدیتی سنترال، مسئول فنی این کتابخانه طی مدتی طولانی فراموش کرده بود پنل‌های خورشیدی را برای دریافت انرژی روشن کند و بنابراین برق این مجموعه به‌صورت عادی محاسبه می‌شد. درحالی‌که مسئولان این کتابخانه با تصور رایگان بودن برق مقادیر زیادی برق مصرف می‌کردند.    
ایجاد ۱۷۰۰ نیروگاه خورشیدی خانگی در استان در آینده نزدیک
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / اخبار اقتصادی - کرمان / استانی-اقتصادی / نیروگاه خورشیدی
ایجاد ۱۷۰۰ نیروگاه خورشیدی خانگی در استان در آینده نزدیک
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمان با بیان اینکه یکی از اهداف استان کرمان ایجاد ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ واحد تولیدکننده برق خانگی است تصریح کرد: افراد می توانند با سرمایه‌ای در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون به ازای هر ۵ واحدکیلوات انرژی خورشیدی حدودا ماهی بین ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به ازای فروش برق به وزارت نیرو، درآمد ماهانه داشته باشند که می تواند به عنوان یک درآمد پایدار برای سرمایه گذاران در استان کرمان باشد.
سلول خورشیدی معکوس؛ فناوری فتوولتائیک جدید در طول شب هم برق تولید خواهد کرد
۱۳۹۸/۱۱/۱۴
سلول خورشیدی معکوس؛ فناوری فتوولتائیک جدید در طول شب هم برق تولید خواهد کرد
طراحی تازه‌‌ی سلول‌‌های فتوولتائیک می‌‌تواند یک‌‌چهارم انرژی تولیدی سلو‌‌ل‌‌های خورشیدی معمولی را در ساعات تاریکی شب تولید کند.
کارنامه تهران درخشان شد
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / صنعت آب و برق / تهران
کارنامه تهران درخشان شد
هفته گذشته ۲۷ پروژه در تهران افتتاح شد که کارنامه آب و برق پایتخت را درخشان کرد؛ چراکه در پی این پروژه‌ها آب به ۷۲ روستا رسید، کیفیت آب جنوب تهران افزایش یافت و بزرگترین نیروگاه‌ خورشیدی استان تهران افتتاح شد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  افتتاح 113 پروژه برق به‌مناسبت دهه فجر در همدان
به گزارش ابتکار همدان ، محمدمهدی شهیدی در نشست خبری با اصحاب رسانه که سالن جلسات شرکت توزیع نیروی برق استان همدان برگزار شد، ضمن تبریک فرا رسیدن دهه فجر با اشاره به افتتاح 113 پروژه برق طی دهه فجر در استان همدان، اظهار داشت: سیزدهمین برنامه پویش «الف - ب - ایران» هفته گذشته به میزبانی استان همدان برگزار شد که عمده‌ترین پروژه‌ها با 160 میلیارد تومان در همدان بود.وی با بیان اینکه استان همدان رتبه اول نیروگاه خورشیدی در کشور را دارد، گفت: در این پویش دو پروژه نیروگاهی استان به عنوان طرح شاخص و همزمان با 4 هزار و 297 پروژه توسعه‌ای شرکت توزیع نیروی برق کشور به بهره‌برداری رسید.مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان ابراز داشت: در این برنامه نیروگاه CHP با ظرفیت ۶ مگاوات در کبودراهنگ که توسط بخش …
طوفان‌های خورشیدی تا چه اندازه‌ ویران‌گر هستند؟
۱۳۹۸/۱۱/۱۲
طوفان‌های خورشیدی تا چه اندازه‌ ویران‌گر هستند؟
بر اساس یافته‌های دانشمندان ابرطوفان‌های خورشیدی که توانایی مختل کردن همه ماهواره‌ها و فضاپیما‌ها و اختلال جدی در شبکه برق و مخابرات و اینترنت را دارند، هر ۲۵ سال یک‌بار از سطح خورشید تولید می‌شوند.
هر ۲۵ سال یک ابرطوفان خطرناک خورشیدی!
۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / طوفان خورشیدی
هر ۲۵ سال یک ابرطوفان خطرناک خورشیدی!
دانشمندان می‌گویند ابرطوفان‌های خورشیدی که توانایی مختل کردن همه ماهواره‌ها و فضاپیماها و اختلال جدی در شبکه برق و مخابرات و اینترنت را دارند، هر ۲۵ سال یک بار از سطح خورشید تولید می‌شوند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۸
اتصال 38 نیروگاه خورشیدی در حوزه‌ خدماتی شرکت توزیع برق تبریز
تبریز – ماهان فلاح: مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز گفت: این شرکت در راستای ترویج فرهنگ بکارگیری نیروگاه‌های تجدیدپذیر و تسهیل فرآیندهای احداث آنها از سال 94 تاکنون اقدام به عقد قرارداد با سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) متولی اصلی امور مربوط به نیروگاه‌های تجدیدپذیر کرده است.عادل کاظمی افزود: در این راستا کلیه‌ی مراحل عقد قرارداد، نظارت و اتصال به شبکه در حوزه‌ خدماتی شرکت توزیع نیروی برق تبریز برای احداث‌کنندگان نیروگاه‌های خورشیدی زیر 100 کیلووات و بادی پایین تر از یک مگاوات و محدود به ظرفیت انشعاب توسط این شرکت به نمایندگی از سازمان ساتبا انجام می‌پذیرد و نیازی به مراجعه‌ی متقاضیان به آن سازمان نیست.وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد 38 نیروگاه خورشیدی با ظرفیت …
تکنولوژی Smart Inverter ال‌جی چیست و چه کاربردهایی دارد؟
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / ال جی
تکنولوژی Smart Inverter ال‌جی چیست و چه کاربردهایی دارد؟
تکنولوژی اینورتر یا معکوس‌گر مدتی است در صنعت مورداستفاده قرار می‌گیرد و به زبان ساده دستگاهی است برای تغییر جریان برق بین مستقیم و متناوب که کنترل فرکانس و ولتاژ را همامکان‌پذیر می‌سازد. در ابتدا از این ابزار برای تبدیل برق تولیدی سلول‌های خورشیدی یا کنترل سرعت موتورهای صنعتی بدون افت قدرت و گشتاورو همچنین کاهش انرژی مصرفی و درنتیجه کاهش هزینه برق هم‌زمان با افزایش طول عمر و بهبود عملکرد موتور استفاده می‌شد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / استانی-اقتصادی / نیروگاه / برق / شرکت برق / وزیر نیرو
افتتاح ۱۶۰ میلیارد تومان پروژه برقی در همدان
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان از افتتاح ۱۶۰ میلیارد تومان پروژه برقی در همدان خبر داد و گفت: همدان رتبه اول احداث نیروگاه خورشیدی را در کشور داراست.
ساخت گیرنده خورشیدی برق و انرژی با کاربرد در ۱۳ اقلیم جهانی/موفقیت در عرضه ۱۴ نانو ماده
۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / نانو ذرات طلا / شرکت دانش بنیان / کیت های تشخیصی / تجاری سازی / گیرنده خورشیدی
ساخت گیرنده خورشیدی برق و انرژی با کاربرد در ۱۳ اقلیم جهانی/موفقیت در عرضه ۱۴ نانو ماده
محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان علاوه بر طراحی و ساخت گیرنده خورشیدی تولید همزمان برق و حرارت با افزایش ۶۰ درصدی کسب انرژی خورشیدی، موفق به تولید و عرضه ۱۴ نوع نانو مواد شدند که از آنها در تولید کیت‌های تشخیص طبی و حسگرها استفاده می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۲۳
منطقه حفاظت شده میانکاله با انرژی خورشیدی برقدار می شود  
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق مازندران از برقرسانی به منطقه حفاظت شده میانکاله با اعتبار 27 میلیارد و 960 میلیون ریال با انرژی خورشیدی خبر داد. رضا غفاری گفت : فاصله اولین آبادی با آخرین آبادی در این منطقه 35 کیلومتر است و محدودیت های زیست محیطی سبب شده تاکنون برای حفاظت از منطقه شبکه برق احداث نگرددوی خاطر نشان کرد: هزینه برقراری انشعاب برای هر خانوار در این منطقه 40 تا 50 میلیون تومان خواهد بود و هزینه های تعمیرات و نگهداری هم بسیار دشوار می باشد.مدیر عامل شرکت توزیع برق مازندران تصریح کرد: این منطقه در حقیقت یک دهستان است و اکثریت آنها در طول سال بطور مدام در منطقه زندگی می کنند.
تولید ۸۵ کیلو وات ساعت برق خورشیدی در کردستان
۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / استان کردستان / انرژی / برق / طول عمر / گاز
تولید ۸۵ کیلو وات ساعت برق خورشیدی در کردستان
کردستان|مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در مورد تولید برق خورشیدی در ساختمان‌های اداری استان گفت:
۱۳۹۸/۱۰/۱۵
دستورالعمل‌های تشویقی برای ساخت تجهیزات تجدیدپذیر باید تسهیل شود
مدیرعامل انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران گفت: در حال حاضر دستورالعمل مشوق ساخت داخل تجهیزات تجدیدپذیر به شدت سخت‌گیرانه است که باید این موضوع تسهیل شود. سید مسلم موسوی درچه با اشاره به ابلاغیه وزارت نیرو در سال گذشته گفت: این ابلاغیه مبنی بر آن است که سرمایه‌گذارانی که از تجهیزات ساخت داخل برای نیروگاه‌های خود استفاده کنند، می‌توانند به‌عنوان مشوق تا سقف ۳۰ درصد برق تولیدی خود را گران‌تر به وزارت نیرو بفروشند. وی ادامه داد: از این رو اگر افرادی برای نیروگاه‌های خود از پنل‌های ساخت داخل استفاده کنند، می‌توانند از این مشوق بهره‌مند شوند.موسوی درچه بیان کرد: دستورالعملی که از سوی وزارت نیرو صادر شده بود برای افرادی بود که از پنل‌های وارداتی استفاده نکنند؛ در صورتی که زنجیره تولید پنل‌های خورشیدی …
تاکنون ۳۲۵ سامانه برق خورشیدی در فارس نصب شده است
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / استانی-اقتصادی / نیروگاه خورشیدی
تاکنون ۳۲۵ سامانه برق خورشیدی در فارس نصب شده است
مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق استان فارس گفت: از ابتدای امسال تا پایان آذرماه، ۳۲۵ سامانه برق خورشیدی در شهرستان‌های مختلف فارس نصب و راه‌اندازی شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۳۰
پژوهش در رونق تولید و ارزش افزوده در برق منطقه ای خوزستان نقش تعیین کننده دارد
نشست گرامیداشت آغاز هفته پژوهش با حضور مدیرعامل، کارگروه تحقیقات و پژوهش برق منطقه ای خوزستان و اساتید دانشگاهی همکار با این شرکت در طرح های تحقیقاتی، برگزار شد.محمود دشت بزرگ با تبریک و گرامیداشت هفته پژوهش، اظهار کرد: پژوهش و تحقیقات علاوه بر آنکه می تواند گره گشای مشکلات و نقشه راه شرکت باشد می تواند در رونق تولید و ارزش افزوده برای شرکت نقش تعیین کننده‌ای داشته باشد.وی با بیان اینکه در طرح های تحقیقاتی باید مسائل اقتصادی و پول زا بودن آن نیز در نظر گرفته شود بیان کرد: شرکت برق منطقه ای خوزستان این آمادگی را دارد تا در زمینه های تحقیقات مورد نیاز شرکت و طرح های پژوهشی که دانشگاهیان پیشنهاد می کنند، همکاری لازم را داشته باشد.مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان تاکید کرد: طرح های تحقیقاتی این …
برق یک دهکده مراکشی با خورشید تامین می شود
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / مراکش / برق / پنل خورشیدی
برق یک دهکده مراکشی با خورشید تامین می شود
یک دهکده کوچک در مراکش برق مورد نیاز خود را به طور کامل از ۳۲ پنل خورشیدی تامین می کند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / آب سوز کردن خودرو
ادعای آب‌سوز کردن خودرو‌ها چه قدر صحت دارد؟
به گفته زاوه در خودرو‌های هیدروژن‌سوز با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی مولکول‌های متان تجزیه می‌شود و هیدروژن را با استفاده از پیل سوختی به آب و برق تبدیل می‌کنند. در در حال حاضر نیز دو مدل خودرو در دنیا مجهز به پیل سوختی و هیدروژنی هستند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸
آرزوی مردم دورافتاده‌ترین روستای ایران برآورده شد
چشمان برق زده کودکان لیپار از دیدن چراغ روشن کپر‌ مدیون طبیعت دوستی مردمی است که با اجرای طرح انرژی خورشیدی نور را به ظلمات روستایشان تاباندند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸
اولین ایستگاه سی جی اس گاز ایلام با استفاده از انرژی خورشیدی نصب شد
ایلام – «ابتکار»- مدیرعامل شرکت گاز ایلام گفت: اولین ایستگاه سی جی اس شرکت گاز این استان با استفاده از انرژی خورشیدی نصب و روشن شد.عباس شمس اللهی روز شنبه درباره فرآیند راه اندازی و نصب این سامانه به ایرنا گفت: ایستگاه سی جی اس وستاهای بخش چوار (مله سیه) به عنوان اولین ایستگاه در سطح شرکت گاز استان ایلام با استفاده از انرژی خورشیدی تامین انرژی گردید.وی با اشاره به اهمیت روشنایی ایستگاه ها در تامین امنیت و حفاظت از آنها تاکید کرد: استفاده از پروژکتورهای اس ام دی با مصرف انرژی کم و نور قابل تنظیم، استفاده ار انرژی تجدید پذیر ،حذف هزینه برق مصرفی ماهیانه ،کاهش خطر سرقت کابل برق و ترانس های مسیر ،حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و کم بودن هزینه استهلاک این پروژه از مزایای اجرای این طرح است.مدیرعامل شرکت …
۱۳۹۸/۰۹/۱۵
مزیت نصب پنل‌های خورشیدی در روستاها/تعرفه برق پرمصرف ها جهشی افزایش یابد
یک کارشناس انرژی با تاکید بر اینکه نصب نیروگاههای خورشیدی در روستاها به محرومیت‌زدایی و درآمد پایدار کمک می‌کند گفت: دولت برای برخورد با پرمصرف‌های برق اقدامی نمی کند اما برای ماینرها تعرفه دو برابر نرخ صادراتی تعیین می‌کند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / استانی-فرهنگی و هنری / موقوفات / وقف / مشهد / نیروگاه خورشیدی
ایجاد نیروگاه خورشیدی در ارتقاء بهروه وری موقوفات موثر است
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: با هفت نیروگاهی که در دهه فجر به بهره‌برداری خواهد رسید مجموعا 40 نیروگاه با ظرفیت تولید 1571 کیلووات ساعت برق و فرآیند ایجاد اشتغال 2332  نفر روز در سال محقق می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۰۵
حال و روز تجدیدپذیرها در ایران
ایران کشوری است که از لحاظ انرژی‌های نو همچون خورشیدی و بادی پتانسیل‌های بالایی داشته و پرونده استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر از سوی دولت به صورت جدی درحال پیگیری است و تخمین زده می‌شود با شرایط فعلی بین ۱۵ تا ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت قابل نصب نیروگاه‌های بادی که صرفه اقتصادی دارند، در ایران وجود داشته باشد.بر این اساس تاکنون از منابع تجدیدپذیر حدود چهار میلیارد و ۴۰۵ میلیون کیلووات ساعت، انرژی تولید شده که این میزان تولید برق توانسته از انتشار سه میلیون تن گاز گلخانه‌ای در کشور بکاهد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۵
جزییات نحوه فروش تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر
ایران سالانه بیش از ۲۹۰۰ ساعت از آفتاب بهره‌مند است و یکی از کشورهای مناسب جهان در حوزه تولید انرژی‌های خورشیدی به شمار می‌رود؛ به گونه‌ای که مشترکان خانگی می‌توانند با خرید پنل خورشیدی و تاسیس نیروگاه روی پشت‌بام خانه خود، علاوه بر تامین نیاز، مازاد برق تولیدی‌شان را ۱۰ برابر گران‌تر به شرکت توزیع برق تهران بزرگ بفروشند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •