چهارشنبه, ۱ بهمن, ۱۳۹۹ / 20 January, 2021
تولید کربن
نقش انقلاب پایداری در رونق کسب و کارها
۲ روز قبل / راهنمای موفقیت
نقش انقلاب پایداری در رونق کسب و کارها
با اینکه بیشتر شرکت‌های بزرگ وعده داده‌اند تولید کربن خود را به صفر برسانند، مدیران این انقلاب را نادیده می‌گیرند. اشتباه نکنید؛ این یک انقلاب واقعی است.
۲ روز قبل
«انقلاب پایداری»؛ تحول عصر جدید بعد از انقلاب دیجیتال
حتی در سالی که پاندمی جهانی کرونا بر آن سایه افکنده بود، انقلاب پایداری بیش از آنچه انتظار می‌رفت سرعت پیدا کرد و حتی طیف گسترده‌تری از مسائل زیست محیطی و اجتماعی را دربرگرفت. از آنجا که مصرف‌کننده‌ها و سرمایه‌گذاران خواستار تغییراتی اساسی در این زمینه هستند، منابع سود از شرکت‌های پیشکسوت بزرگ، به سوی شرکت‌های شورشی تغییر پیدا می‌کند و با اینکه بیشتر شرکت‌های بزرگ وعده‌ داده‌اند تولید کربن خود را به صفر برسانند، مدیران این انقلاب را نادیده می‌گیرند. اشتباه نکنید؛ این یک انقلاب واقعی است.
کشف روش جدیدی برای تولید سوخت مصنوعی
۴ روز قبل / سوخت مصنوعی / متانول / کربن دی اکسید
کشف روش جدیدی برای تولید سوخت مصنوعی
دانشمندان چینی فرآیندی را که به طور معمول به دمای عملیاتی بسیار بالا نیاز دارد، تغییر داده‌اند تا بتوانند به شکل مقرون به صرفه و کارآمدی همراه با کاهش تولید کربن دی اکسید، متانول مصنوعی تولید کنند.
ویدیو / تاثیر کرونا بر بحران تغییرات اقلیمی + زیرنویس فارسی
۱۳۹۹/۱۰/۲۵
ویدیو / تاثیر کرونا بر بحران تغییرات اقلیمی + زیرنویس فارسی
کاهش کوتاه مدت دی‌اکسیدکربن تا چه میزان منجر به تغییرات اقلیمی می‌شود؟ بعد از کرونا تولید کربن به چه صورت خواهد بود؟ گزارش bbc را ببینید.
۲۰۲۱؛ سالِ مبارزه با تغییرات اقلیمی؟!
۱۳۹۹/۱۰/۱۵ / 201 / مبارزه / اجلاس گلاسکو / تغییرات اقلیمی / بریتانیا / کربن / گرما / کره زمین
۲۰۲۱؛ سالِ مبارزه با تغییرات اقلیمی؟!
بریتانیا اولین اقتصاد بزرگ در جهان بود که از نظر قانونی در ژوئن ۲۰۱۹ به کاهش تولید کربن به صفر متعهد شد و اتحادیه اروپا نیز در مارس ۲۰۲۰ از آن پیروی کرد.
رؤیای کاهش 2 درجه‌ای دمای زمین
۱۳۹۹/۰۹/۲۶
رؤیای کاهش 2 درجه‌ای دمای زمین
سید محمد فخار_روزنامه نگار با گذشت 5سال از انعقاد توافقنامه اقلیمی پاریس، هنوز 95درصد کشورهای پیشرفته جهان به اجرای این توافقنامه پایبند نیستند اما همه به‌ظاهر آن را مهم می‌دانند و برنامه‌های خود را برای عمل به کاهش گازهای گلخانه‌ای اعلام می‌کنند. براساس توافقنامه‌2015 پاریس قرار بود انتشار تولید کربن تا سال‌۲۰۳۰، تا 50درصد کاهش یابد و در سال‌۲۰۵۰ به صفر برسد. این وعده درصورت اجرا موجب کاهش دمای 2درجه‌ای کره زمین خواهد شد تا دامنه مشکلات محیط‌زیستی کاهش یابد، اما شرایط اجرای آن در کشورها چگونه …
ابرنواخترها زودتر از تصور، حیات می‌بخشند
۱۳۹۹/۰۹/۱۸ / ابرنواختر / کربن
ابرنواخترها زودتر از تصور، حیات می‌بخشند
محققان می‌گویند ابرنواخترها احتمالا اتم‌های کربن حیات بخش را سریع‌تر از آنچه تصور می‌شود تولید می‌کنند، چرا که یک ابررایانه نشان داده است که ستاره‌های در حال انفجار، تولید کربن را در اعماق خود افزایش می‌دهند.
کربن؛ راز کثیف دیتاسنتر‌های غول‌های تکنولوژی
۱۳۹۹/۰۹/۱۰ / دیتاسنتر / آلودگی محیط زیست / تولید کربن
کربن؛ راز کثیف دیتاسنتر‌های غول‌های تکنولوژی
برآورد‌ها نشان می‌دهند که دیتاسنتر‌ها به اندازه کل صنعت حمل‌ونقل هوایی که همیشه بزرگ‌ترین متهم انتشار کربن بوده است، کربن منتشر می‌کنند. هزاران سروری که در دیتاسنتر‌های عظیم شرکت‌هایی مانند آمازون و فیس‌بوک قرار دارند، به انرژی بسیار زیادی نیاز دارند تا بتوانند سیستم‌های خنک‌کننده پیشرفته‌شان را به‌کار بیندازند.
توسعه نرم‌افزاری برای مقابله با کربن دی اکسید حاصل از هوش مصنوعی
۱۳۹۹/۰۸/۱۹ / دی‌اکسیدکربن / هوش مصنوعی
توسعه نرم‌افزاری برای مقابله با کربن دی اکسید حاصل از هوش مصنوعی
برخی از کارشناسان بر این باورند که هوش مصنوعی(AI) به رغم کاربردش برای مقابله با کربن دی اکسید در حال تبدیل شدن به یکی از روش‌های تولید کربن دی اکسید است. به همین دلیل اخیرا دو دانشجو نرم افزاری برای مقابله با کربن دی اکسید ایجاد شده توسط هوش مصنوعی توسعه داده‌اند.
۱۳۹۹/۰۷/۱۲
شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر نخستین وبینار بررسی فناوری‌های جدید در شیرین سازی آب دریا برگزار می‌کند
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با بیان اینکه اکنون بخشی از آب آشامیدنی استان از شیرین سازی آب دریا تامین می‌شود اظهار داشت: شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر هم اکنون روزانه اقدام به شیرین سازی ۳۳ هزار ۱۰۰ متر مکعب آب دریا می‌کند عبدالحمید حمزه‌پور افزود: تاکنون مجوز شیرین‌سازی ۱۵۰ هزار مترمکعب آب در شبانه‌روز برای تامین آب آشامیدنی مردم شهرها و روستاهای استان بوشهر صادر و اجرایی شده است . وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت شیرین سازی آب دریا در تامین آب شرب استان بوشهر و سرمایه گذاری‌های گسترده در این حوزه، دفتر تحقیقات و توسعه مدیریت شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر برای تحقیق وتوسعه پیرامون شیرین سازی آب دریا اقدام به انعقاد تفاهم نامه‌های همکاری با دانشگاه‌ها ،مراکز تحقیقاتی، پارک‌های علم و …
پلیس سوئیس معترضان به شرایط آب و هوایی را متفرق کرد
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
پلیس سوئیس معترضان به شرایط آب و هوایی را متفرق کرد
معترضان با برپایی چادرها خواستار انجام اقدامات بیشتر برای کاهش تولید کربن خالص و به صفر رساندن آن تا سال 2030 هستند.
کارخانه کربنات سدیم کاوه
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / هفته دولت / کارخانه / فیروزآباد / فارس / هفته دولت ۹۹ ؛ روحانی چه گرفت و چه می دهد؟
کارخانه کربنات سدیم کاوه
ایرنا - فارس - کارخانه کربنات سدیم کاوه در شهرستان فیروزآباد استان فارس به عنوان یکی از صنایع مادر این استان، در تاریخ ۹ مرداد ۹۹ با دستور ویدیو کنفرانسی رییس جمهوری به بهره‌برداری رسید . واحد شرکت کربنات سدیم کاوه در زمینه تولید کربنات سدیم فعالیت می کند که افق پیش‌بینی شده برای کارخانه کربنات سدیم در بحث تولید یک میلیون تن در سال است که در حال حاضر حدود ۴۰۰ هزار تن آن محقق شده است. این واحد صنعتی با سرمایه گذاری ۲۰ هزار و ۶۷ میلیارد ریال و با اشتغال بیش از هزار و سه نفر در شهرستان فیروزآباد به بهره برداری رسیده است. این کارخانه علاوه بر محرومیت زدایی و تامین نیاز داخلی، برای کشور ارزآوری به دنبال دارد. کشورهایی همچون عراق، ترکیه، هند، کره جنوبی، اندونزی، بنگلادش، اوکراین، یونان، امارات و ارمنستان …
هدف دایملر برای ایام پساکرونا
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
هدف دایملر برای ایام پساکرونا
شرکت خودروسازی دایملر آلمان که برند مادر مرسدس بنز است اعلام کرد که بنا دارد تا خودروهای مسافربری با تولید کربن صفر را تا سال 2022 روانه بازارها کند. اولا کالنیوس، مدیرعامل دایملر گفت:« حالا ما در مسیر تولید جهانی خودروهای بدون آلاینده کربنی تا سال 2022 قرار داریم.» این برنامه دایملر برای تولید خودروهای پاک پیش از این تنها برای قاره اروپا در نظر گرفته شده بود. به‌نظر می‌رسد دایملر نیز نظیر برخی دیگر از خودروسازان نظیر ولوو، قصد دارد در دوران پساکرونا استراتژی جدیدی را برای تولید و فروش محصولات خود در جهان به کار بگیرد. پیش از این مدیرعامل شرکت ولوو نیز اعلام کرده بود که این خودروساز سوئدی در دوران پساکرونا بیش از پیش به توسعه فناوری‌های نوین در خودروها نظیر خودروهای تمام‌برقی مشغول خواهد بود …
کاهش ۱۷ درصدی تولید کربن در اثر بحران کووید ۱۹
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / ویروس کرونا / بیماری های ویروسی / دی اکسید کربن / تخریب محیط زیست / کرونا و محیط زیست
کاهش ۱۷ درصدی تولید کربن در اثر بحران کووید ۱۹
تهران- ایرنا- یک گروه بین‌المللی از محققان دریافتند قرنطینه عمومی در واکنش به شیوع کووید ۱۹، میزان تولید کربن روزانه را در جهان ۱۷ درصد کاهش داد، اما این تاثیر پایدار نخواهد بود.
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / جایزه بفتا / حفاظت از محیط زیست / دی اکسید کربن / سینمای بریتانیا
ابتکار بفتا برای به صفر رساندن ردپای کربن در صنعت فیلم و تلویزیون
با یک ابتکار محیط زیستی در صنعت فیلم بریتانیا، مقامات ناظر بر تولید فیلم می‌خواهند با تولید کربن در این صنعت مقابله کنند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / استانی-اجتماعی / پسماند / سرمایه‌گذاری
طرح سرمایه‌گذاری تولید کربن جامد از زباله عملیاتی می‌شود
با تصویب اعضای شورای شهر اردبیل و اصلاح در بندهای قرارداد با سرمایه‌گذار طرح تولید سوخت جامد از پسماندهای شهر اردبیل به تصویب رسید.
۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / تولید کربن / اداره کل محیط زیست استان تهران / توسعه پایدار
رتبه دهم ایران در تولید کربن
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به اینکه ایران دهمین کشور تولیدکننده کربن در جهان هستیم، گفت: توسعه پایدار در کنار حفظ محیط زیست باید در نظر گرفته شود تا بیش از این شرمنده نسل‌های آینده نشویم.
۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / فرمول 1 / تولید کربن / آلایندگی
مسابقات فرمول ۱ تا سال ۲۰۳۰ پاک می‌شود!
مسئولان برگزاری مسابقات فرمول ۱ اعلام کردند که این سازمان برنامه دارد تا سال ۲۰۳۰ بساط تولید کربن را در این مسابقات برچیند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / عیسی کلانتری / کاهش تولید کربن
کلانتری: باید ۲۳۲ میلیون تن کاهش تولید کربن داشته باشیم
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طبق برنامه ششم توسعه ما باید ۲۳۲ میلیون تن کاهش تولید کربن داشته باشیم.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳
سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیون دلاری گوگل در پروژه‌های استفاده از انرژی پاک
گوگل اقدامات گسترده‌ای در راستای کاهش تولید کربن از چرخه‌ی ساخت محصولات خود جهت حفظ محیط‌زیست انجام خواهد داد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۱ / کربن / زباله / استانی-اقتصادی
تولید کربن از زباله در اردبیل عملیاتی خواهد شد
معاون امور عمرانی استاندار اردبیل گفت: تولید کربن جامد از زباله با مشارکت بخش خصوصی در شهر اردبیل پیگری می‌شود که امیدواریم تا پایان امسال زمینه اجرایی آن فراهم آید.
۱۳۹۸-۰۷-۰۳
گرتا تونبرگ دختر محیط‌زیستی جهان؛ حرف حساب او چیست؟
۸ ساله بود که برای اولین بار اسم تغییرات اقلیمی به گوشش خورد. همان زمان بود که پرسش‌هایی زیادی درباره محیط‌زیست در ذهنش ایجاد شد. او دغدغه‌های زیست‌محیطی فراوانی دارد. با راه انداختن جنبش‌ها و اعتراضات دانش‌آموزی در سراسر دنیا سال‌هاست که می‌خواهد جهان را با خطرات تولید کربن و گازهای گلخانه‌ای آشنا کند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴ / صنعت و معدن / خراسان رضوی
ساخت کارخانه تولید کربن با حضور وزیر صنعت در مه ولات آغاز شد
تربت حیدریه- ایرنا- ساخت کارخانه تولید کربن با حضور رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در شهرستان مه ولات آغاز شد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۷
توزیع برق اصفهان همراه با تابش خورشید طرحی نو در انداخت
اصفهان-بهمن راعی : بزرگترین رویداد شهر خورشیدی با تفاهم نامه همکاری بین شرکت توزیع برق اصفهان و شهرداری اصفهان کلید خورد.بزرگترین رویداد شهر خورشیدی با حضورعابدی و تاج الدین نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی ،حجه الاسلام لارگانی رئیس مجمع نمایندگان اصفهان ، پیرپیران مدیر عامل شرکت توزیع برق اصفهان ، نوروزی شهردار اصفهان، قاضی عسگرسرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان ، خسروی رئیس مرکز پژوهش های شورای شهر اصفهان که در ارگ جهان نمای اصفهان مشرف به میدان امام حسین علیه السلام برگزار شد با هدف فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ استفاده حداکثری از انرژی خورشیدی و در راستای اجرای سیاست کلان استفاده از منابع و امکانات و به کار گیری توانمندی های موجود بین شرکت توزیع برق اصفهان و شهرداری اصفهان …
۱۳۹۸/۰۱/۲۹
تعهد مایکروسافت به کاهش تولید کربن در دیتاسنترهایش
مایکروسافت تعهد خود برای کاهش کربن در جریان عملیات این شرکت را تا دو سال آینده دو برابر کرد و به 75درصد رساند. برد اسمیت رئیس هیات مدیره مایکروسافت در یک پست بلاگ گام‌های این شرکت درباره چالش‌های پایداری و حل مشکلات از طریق هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی صحبت کرد. اسمیت نوشت: عظمت و سرعت تغییرات محیطی جهان به گونه‌ای فزاینده روشن ساخته که ما باید کارهای بیشتری انجام دهیم و داریم گام‌های تازه‌ای برای انجام این کار برمی‌داریم. در زمینه دیتاسنتر مایکروسافت اعلام کرده که در سال 2016 به دنبال این بود که تا 50درصد انرژی دیتاسنترها از منابع تجدیدپذیر تامین شود، اما حالا از برنامه جلوتر است و می‌خواهد تا 60 درصد انرژی دیتاسنترهایش را از منابع تجدیدپذیر تامین کند.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹
ساختمان‌های ایران بوی کربن می‌دهند!
برای نخستین بار در ایران و به همت دانشگاه نوشیروانی بابل، بررسی عملکرد اکولوژیکی ساختمان سبز با استفاده از معیار ردپای کربن در ساختمان سازی مورد تحقیق قرار گرفت که در این مطالعه میزان تولید کربن و آب مصرفی در طول عمر ساختمان‌های شهری محاسبه شد، حاصل کار این پژوهش ارقامی تکان دهنده و نگران کننده در رابطه با آلایندگی ساخت و سازهای کشور دارد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •