جمعه, ۲ آبان, ۱۳۹۹ / 23 October, 2020
جایزه نوبل
آنچه باید در مورد نظریه برنده نوبل اقتصاد بدانید
۲۲ ساعت قبل / استانی-اقتصادی / جایزه نوبل اقتصاد / حراج / مزایده
آنچه باید در مورد نظریه برنده نوبل اقتصاد بدانید
عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در سال ۲۰۲۰ بار دیگر نوبل اقتصاد به نظریه حراج یا مزایده (auction) داده شد. این نظریه کاربردهای زیادی در اقتصاد داشته و به طور کلی یک هدف ساده دارد و آن هم این است که مکانیسم شفافی ایجاد کند تا بتوانیم منبعی کمیاب را به کسی بدهیم که بیشترین ارزشمندی را برای آن قائل است.
۳۳ ساعت قبل
مملکت‫داری با خطای تعمیم!
دانیل کانمن، برنده جایزه نوبل اقتصاد 2002، کتابی با عنوان «تفکر سریع و کند» دارد که خواندن آن برای هر سیاستمداری که خواهان اداره درست یک کشور است، واجب است. در این کتاب کانمن به بررسی خطاهای شناختی و همچنین دو نوع سیستم تصمیم‫گیری در انسان می پردازد که ما را با چالش های جدیدی در حوزه تصمیم گیری آشنا می کند. کتابی که به ما می فهماند چگونه در دو راهی های سرنوشت ساز اثرگذار ترین تصمیم را بگیریم. اینکه چرا در بعضی مواقع تصمیمات اشتباهی می‫گیریم ؟ و مهم تر آنکه نقش خطاهای شناختی در تصمیم‫گیری‫های ما به چه شکل است؟!بخش گسترده‫ای از رنجی که امروز گرفتار آن هستیم، عدم آگاهی سیاستمداران و مسئولان کشور درخصوص خطاهای رایج بر ذهن خود و عدم توجه و درک آنها به پراهمیت و پرچالش بودن این خطاها در زندگی روزمره …
زادروز /د‌‌وریس لسینگ، نویسند‌‌ه ضد‌‌‌استعمار
۳۳ ساعت قبل
زادروز /د‌‌وریس لسینگ، نویسند‌‌ه ضد‌‌‌استعمار
د‌‌وریس لسینگ، نویسند‌‌ه انگلیسی و برند‌‌ه جایزه نوبل اد‌‌بیات سال2007، 101سال پیش د‌‌ر چنین روزی از پد‌‌ر و ماد‌‌ری انگلیسی د‌‌ر کرمانشاه ایران‌زاد‌‌ه شد‌‌. پد‌‌رش، آلفرد‌‌ تیلور که د‌‌ر جنگ جهانی اول معلول شد‌‌ه بود‌‌، کارمند‌‌ بانک شاهنشاهی ایران و ماد‌‌رش امیلی ماد‌‌ تیلور پرستار بود‌‌. او د‌‌ر ۱۳سالگی مد‌‌رسه را ترک کرد‌‌ و از آن پس تحصیل را به‌صورت شخصی اد‌‌امه د‌‌اد‌‌. د‌‌ر سن ۱۵سالگی لسینگ خانه را ترک کرد‌‌ و به‌عنوان یک پرستار بچه مشغول به‌کار شد‌‌. د‌‌ر این زمان بود‌‌ که به خواند‌‌ن متون …
تغییرات در آکادمی اهداکننده نوبل ادبیات
۴۶ ساعت قبل / جایزه نوبل / ادبیات جهان / جوایز ادبی
تغییرات در آکادمی اهداکننده نوبل ادبیات
مهر نوشت: آکادمی اهداکننده نوبل ادبیات دو جای خالی خود پس از بحران دو سال گذشته را پر کرد.
آکادمی نوبل دو عضو جدید را انتخاب کرد/ کرسی‌های ۵ و ۱۴ پر شدند
۴۶ ساعت قبل / برنده نوبل ادبیات / جایزه نوبل / ادبیات جهان
آکادمی نوبل دو عضو جدید را انتخاب کرد/ کرسی‌های ۵ و ۱۴ پر شدند
وبینار بررسی نوبـل اقتصاد سال ۲۰۲۰
۲ روز قبل / باشگاه دانشجویان ایسنا / انجمن علمی اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد / جایزه نوبل / جایزه نوبل اقتصاد / پل میلگرام / رابرت ویلسون
وبینار بررسی نوبـل اقتصاد سال ۲۰۲۰
انجمن علمی دانشجویی اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد وبینار بررسی نوبل اقتصاد سال ۲۰۲۰ را برگزار می‌کند.
از مارکز تا شرلوک هلمز
۴ روز قبل
از مارکز تا شرلوک هلمز
آرش نهاوندی ـ مترجم  اقتباس ادبی یکی از مهم‌ترین سیاست‌های تولید فیلمنامه در کمپانی نتفلیکس است. به‌زودی تعداد قابل‌توجهی از این پروژه‌ها ساخته خواهد شد. «صد سال تنهایی» مهم‌ترین پروژه اقتباسی نتفلیکس که با اقتباس از اثر گابریل گارسیا مارکز، نویسنده کلمبیایی برنده جایزه نوبل ساخته خواهد شد، هنوز در مراحل اولیه پیش‌تولید است. اما به غیر از رمان مشهور مارکز، تعداد قابل‌توجهی از آثار ادبی کلاسیک و روز جهان به‌زودی در نتفلیکس به فیلم و سریال تبدیل خواهند شد. «پشت چشمانش» با اقتباس از رمان «در …
درباره «دانشنامه مختصر اقتصاد»
۵ روز قبل / اقتصاد / جایزه نوبل / zwnj / دانشنامه / مختصر
درباره «دانشنامه مختصر اقتصاد»
کتاب «دانشنامه مختصر اقتصاد» نوشته دیوید هندرسون، در واقع نوعی جمع‌آوری برترین نظریه‌های اقتصادی به شمار می‌رود. این کتاب به کمک حدود 150 تن از اقتصاددانان مطرح دنیا نوشته شده است.
نوبل هفته منحصربفرد خود را تجربه کرد
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ / انگلیس / فرانسه / سازمان ملل متحد / جایزه نوبل / ایالات متحده آمریکا / نوبل / کانادا / هپاتیت C
نوبل هفته منحصربفرد خود را تجربه کرد
تهران- ایرنا- شیوع پاندمی جهانی و پیامدهای آن موجب شد مراسم اهدای نوبل در سال جاری، یک هفته منحصر به فرد را تجربه کند.
شایستگی برندگان چه بود؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۴
شایستگی برندگان چه بود؟
بسیاری از افراد ممکن است چنین استدلال کنند که بحران مالی سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ به ما آموخته که نظریه‌های اقتصادی، نه تنها موثر نیستند، بلکه خطرناک نیز هستند. با این حال کمیته نوبل، جایزه امسال در رشته اقتصاد را به دو نظریه‌پرداز اقتصادی یعنی رابرت ویلسون و پل میلگرام اعطا کرده و علت این انتخاب، تحقیقات و دستاوردهای آنها در حوزه نظریه بازی و به‌ویژه حراج‌ها بوده است. به دو دلیل کمیته نوبل برای انتخاب این دو اقتصاددان جهت اعطای جایزه نوبل در رشته علوم اقتصادی درست عمل کرده است.
از «نش» تا «میلگرام»
۱۳۹۹/۰۷/۲۴
از «نش» تا «میلگرام»
روز دوشنبه جایزه نوبل در رشته اقتصاد به دو متخصص آمریکایی نظریه بازی‌ها اعطا شد. ۲۶ سال پیش جایزه نوبل به جان نش، استاد دانشگاه پرینستون برای تحقیقاتش در حوزه نظریه بازی‌ها اعطا شده بود. پل میلگرام و رابرت ویلسون برای ارائه طرح‌هایی از مدل‌های ریاضی که نظریه حراج را ارتقا می‌دهد و نیز معرفی فرمت‌های جدید حراج شایسته دریافت جایزه نوبل در رشته اقتصاد شناخته شدند.
افتادن جایزه از عرش
۱۳۹۹/۰۷/۲۴
افتادن جایزه از عرش
در روزهای اخیر جایزه نوبل سال‌جاری در رشته‌های مختلف به افراد برجسته در آن رشته‌ها اعطا شده و اجازه می‌خواهم دیدگاهی که تا اندازه‌ای نوعی بدعت‌گذاری محسوب می‌شود، بیان کنم. به‌نظر می‌رسد جایزه نوبل هر سال ارزش کمتری پیدا می‌کند و نکته دیگر این است که جوایز نوبل، دیگر مانند قبل جذاب نیستند و هیجانی به‌وجود نمی‌آورند. بیشترین اطلاعات من در حوزه اقتصاد است، بنابراین از همین رشته شروع می‌کنم.
۱۳۹۹/۰۷/۲۴
نوبل اقتصاد 2020
نخستین جایزه نوبل در رشته اقتصاد در سال ۱۹۶۹ اعطا شد. بنابراین طی یک دهه بعد یعنی تا اواخر دهه ۱۹۷۰ برجسته‌ترین برندگان این جایزه، پل ساموئلسون، میلتون فریدمن، کنث ارو، جان هیکس و فردریش‌هایک بودند که برجسته‌ترین اقتصاددان‌های سده بیستم محسوب می‌شدند. البته جان مینارد کینز هم که سال ۱۹۴۶ درگذشت، جزو بزرگ‌ترین اقتصاددان‌های سده گذشته است.
حراجِ نوبل
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / جایزه نوبل / توسعه اقتصادی / نوبل / ویدیوژورنال
حراجِ نوبل
برندگان نوبل اقتصاد ۲۰۲۰ را بشناسید.
۱۳۹۹/۰۷/۲۳
لوتر کینگ و صلح نوبل
سال 1964 در چنین روزی مارتین لوتر کینگ را برنده جایزه صلح نوبل آن سال اعلام کردند و استدلال‌شان این بود که جنبش مقاومت مدنی در ایجاد تغییرات مثبت و انسانی در ایالات متحده امریکا تاثیر مثبت زیادی گذاشته است. لوتر کینگ آن زمان 35 سال داشت و جوان‌ترین برنده این جایزه تا آن تاریخ محسوب می‌شد.   او آرمان‌های جامعه امریکا، یعنی برابری و شهروندی و عدالت و فرصت‌های یکسان برای همه را با آموزه‌های ناب مسیحیت درباره ارزش روح انسان‌ها و انسانیت فراتر از رنگ و نژاد پیوند می‌زد و چنان با مهارت و استادی سخن می‌گفت که حتی بسیاری از سفیدپوست‌های منفعل را به همراهی یا حداقل همدلی با جنبش ترغیب می‌کرد. جنبش مبارزه مدنی در آن سالی که لوتر کینگ جایزه …
معرفی برندگان جایزه نوبل اقتصادی 2020
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / برندگان نوبل افتصادی / نوبل 2020 / نوبل اقتصادی / نوبل اقتصادی 2020
معرفی برندگان جایزه نوبل اقتصادی 2020
دو اقتصاددان امریکایی، پاول میلگرام و رابرت ویلسون برای مشارکت مهمی که در «تئوری مزایده» و «ابداع قالب‌های تازه برای حراج» داشتند، برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۲۰ شدند. نوشته معرفی برندگان جایزه نوبل اقتصادی 2020 اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
جایزه ی نوبل فیزیک و سیاه چاله‌های برنده
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / اکتشافات فضایی / جایزه نوبل / فیزیک
جایزه ی نوبل فیزیک و سیاه چاله‌های برنده
این جایزه به پاس پژوهش‌های راجر پنروز، راینهارد جنزل، آندرا جز در زمینه درک سیاه چاله و کشف یک شی کلان جرم در کهکشان راه شیری به این سه نفر اهدا شد. راجر پنروز از دانشگاه آکسفورد ، انگلستان برای کشف اینکه تشکیل سیاهچاله پیش‌بینی قوی از نظریه نسبیت عام است، مستحق دریافت این جایزه شناخته شده است. سر راجر پنروز فیزیک‌دان و ریاضیدان برجستهٔ انگلیسی است. وی تز دکترای خود را در دانشگاه کمبریج نوشت و اکنون استاد بازنشسته دانشگاه "آکسفورد" است. وی نظریه جدید، فرضیه تویستر، را مطرح کرده‌ است. بسیاری از دانسته‌های بشر در مورد سیاهچاله‌ها مدیون کشفیات پنروز است. راینهارد جنزل یک دانشمند در زمینهٔ اخترفیزیک اهل آلمان است. او عضو انستیتوی فیزیک فرازمینیِ ماکس پلانک و استاد دانشگاه کالیفرنیا، برکلی است. وی …
جایزه نوبل اقتصاد «حراج» شد
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / بازار ثانویه / اوراق بدهی / جایزه نوبل / اتحادیه اروپا / سوئد / حراج / اقتصادی / ایالات متحده آمریکا / بانک مرکزی
جایزه نوبل اقتصاد «حراج» شد
تهران- ایرناپلاس- ممکن است برای برخی از ما کلمه حراج یادآور رضا کیانیان در حراج آثار هنری تهران باشد که با دقت به دست پیشنهاددهنده‌ها نگاه می‌کند که هر کدام در هر لحظه قیمت‌های بالاتری را نشان می‌دهند و در نهایت با اعلام بالاترین قیمت پیشنهادی برای یک اثر، چکش خود را روی میز می‌کوبد. چکش‌زنی یا حراج یکی از نظریه‌های پیچیده علم اقتصاد است که جایزه نوبل امسال را برای نظریه‌پردازان این حوزه به همراه داشته است.
ویدئو / برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۲۰ را بیشتر بشناسید
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / برنامه جهانی غذا / جایزه نوبل / سازمان ملل متحد / جایزه صلح نوبل / نوبل 2020
ویدئو / برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۲۰ را بیشتر بشناسید
جایزه صلح نوبل ۲۰۲۰ به «برنامه جهانی غذا» (World Food Programme) به سبب تلاش برای مبارزه با گرسنگی در سطح جهان اهدا شد. «برنامه جهانی غذا» یکی از نهادهای وابسته به سازمان ملل و بزرگترین سازمان مرتبط با فعالیت‌های بشردوستانه در سطح جهان است و یکصد و یکمین «برنامه» برنده جایزه صلح نوبل محسوب می‌شود. در این ویدئو، به معرفی اجمالی این برنامه و فعالیت‌های آن می‌پردازیم.
برنده جایزه نوبل صلح امسال کیست ؟+فیلم
۱۳۹۹/۰۷/۲۲
برنده جایزه نوبل صلح امسال کیست ؟+فیلم
نوبل اقتصاد به 2 استاد دانشگاه استنفورد آمریکا
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
نوبل اقتصاد به 2 استاد دانشگاه استنفورد آمریکا
دو استاد آمریکایی دانشگاه استنفورد با ارایه نظریه جدید در خصوص مکانیسم حراج برنده جایزه نوبل اقتصاد شدند.
جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۲۰ به دو تن از پیشگامان نظریه حراج رسید
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / نوبل / اقتصاد
جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۲۰ به دو تن از پیشگامان نظریه حراج رسید
آکادمی سلطنتی علوم سوئد روز دوشنبه ۱۲ اکنبر (۲۱ مهر) دو اقتصاددان آمریکایی به نام پل میلگروم و رابرت ویلسون را به دلیل مشارکت در «نظریه حراج»، برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۲۰ اعلام کرد.
جایزه نوبل در ایستگاه آخر
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
جایزه نوبل در ایستگاه آخر
شهروند آنلاین:  به گفته آکادمی نوبل، دو اقتصاددان دانشگاه استنفورد به دلیل تلاش‌هایشان در پیشبرد “نظریه مزایده” این جایزه پراهمیت را کسب کرده‌اند.
آمریکایی‌ها، نوبل اقتصاد را هم از آن خود کردند
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / نوبل اقتصاد / جایزه نوبل / نوبل
آمریکایی‌ها، نوبل اقتصاد را هم از آن خود کردند
جایزه نوبل اقتصاد که به طور رسمی به آن جایزه ریسک بانک سوئد در اقتصاد می‌گویند توسط بانک مرکزی این کشور ابداع شد و از سال ۱۹۶۹ به یاد دانشمند معروف آلفرد نوبل، به کار‌های برجسته در زمینه اقتصاد اعطا می‌شود.
شاعری که خود را در لفاف تمدن نمی‌پیچد
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / برنده نوبل ادبیات / جایزه ادبی / ادبیات جهان
شاعری که خود را در لفاف تمدن نمی‌پیچد
لوییز گلوک شاعر آمریکایی که مدت‌ها به دلیل قدرت، ابتکار و تقطیع شده بودن اشعارش و نیز برای احترامی که به نویسندگان جوان‌تر می‌گذاشت تحسین می‌شد، جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۰ را از آن خود کرد.
نوبلیست‌های اقتصاد ۲۰۲۰ معرفی شدند
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / نوبل اقتصادی / پل میلگرام / رابرت ویلسون
نوبلیست‌های اقتصاد ۲۰۲۰ معرفی شدند
پل میلگرام و رابرت ویلسون به خاطر تلاش‌هایشان در حوزه طراحی بازار و نظریه حراج و ابداع مدل‌های جدید حراج موفق به کسب جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۲۰ شدند.
اهل کشوری هستم که حالا محبوب نیست
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
اهل کشوری هستم که حالا محبوب نیست
نیویورک‌تایمز گفت‌وگویی مفصل با لوییز گلوک، شاعر، نویسنده و برنده جایزه نوبل 2020 انجام داده است که در ادامه بخش‌هایی از آن را انتخاب کرده‌ایم. این گفت‌وگو بعد از اعلام خبر برنده نوبل، انجام شده است. روز پنجشنبه، برنده جایزه نوبل ادبیات ‌سال 2020 اعلام شد؛ لوییز گلوک، شاعر و نویسنده آمریکایی. در این مواقع عموما مصاحبه‌ای با برندگان نوبل انجام می‌شود که خواندنی هستند؛ به‌خصوص شادی یا حیرت آنها در لحظه شنیدن خبر بسیار جالب است. نیویورک‌تایمز هم به محض اعلام خبر با لوییز گلوک گفت‌وگویی انجام داده که مفصل است. بخش‌هایی خواندنی از این گفت‌وگو را انتخاب کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:    صبح ساعت یک ربع به هفت بود …
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
کسب نوبل برایم دور از انتظار بود
لوییز گلوک که اخیرا به عنوان برنده نوبل ادبیات به جهان معرفی شده است در گفت‌وگویی درباره شعرهایش، گذر زمان و غافلگیرشدن از کسب جایزه نوبل سخن گفت.به گزارش ایسنا و به نقل از نیویورک‌تایمز، «گلوک» حالا در مرکز توجه‌ها قرار گرفته است. روز پنجشنبه (۱۷ مهرماه) او به پاس «صدای شاعرانه متمایز که به هستی فردی هویتی جهانی بخشیده» به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات معرفی شد و پس از آن صفی طولانی از خبرنگاران مقابل خانه‌اش واقع در «کمبریج» شکل گرفت. پس از ساعت ۷ بامداد (به وقت محلی) تلفن خانه‌اش مدام زنگ می‌خورد و این شاعر تمامی این هجمه توجه‌ها را «کابوس‌مانند» توصیف کرد.گلوک باید تاکنون به مورد تحسین قرار گرفتن خو گرفته باشد. او در پنج دهه دوران فعالیتش به عنوان شاعر بیش از ۱۰ جلد کتاب شعر منتشر کرده و …
«لوئیز گلوک» برنده نوبل ادبیات شد
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / ادبیات / جایزه نوبل / سوئد / طبیعت / والدین
«لوئیز گلوک» برنده نوبل ادبیات شد
پس از گمانه‌زنی‌های فراوان، «لوئیز گلوک» شاعر امریکایی به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۰ معرفی شد که به استفاده از داستان‌های اساطیری، تاریخ و طبیعت در بازنمایی تجربیات شخصی و زندگی مدرن در آثارش شناخته می‌شود.
شاعر اسطوره‌های امروزی
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
شاعر اسطوره‌های امروزی
آرش نهاوندی- روزنامه نگار جایزه نوبل ادبیات در روز پنجشنبه 17مهر (8اکتبر) به «لوئیز گلوک» یکی از سرشناس‌ترین شعرای معاصر آمریکا به‌دلیل «لحن بی‌نقص شاعرانه‌اش که همراه با زیبایی ساده و بی‌آلایش، موجودیت فردی را جهانی کرده است»، اعطا شد. به نوشته نیویورک‌تایمز، «آندرس اولسون»، رئیس کمیته اهدای جوایز آکادمی سوئدی نوبل در سخنانی لحن ساده شاعرانه «گلوک» را ستود و به‌ویژه اشعار وی که به بطن زندگی خانوادگی می‌پردازد را مورد تمجید قرار داد. او درباره اشعار «لوئیز گلوک» گفت: لحن وی بی‌نقص، بی‌ریا، بی‌آلایش …
گفتگو با برنده نوبل ادبیات | گلوک: من از کشوری می‌آیم که امروز چندان محبوب نیست
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / شعر و شاعر / نوبل
گفتگو با برنده نوبل ادبیات | گلوک: من از کشوری می‌آیم که امروز چندان محبوب نیست
لوییز گلوک که اخیرا به عنوان برنده نوبل ادبیات به جهان معرفی شده است، درباره شعرهایش، گذر زمان و غافلگیر شدن از کسب جایزه نوبل سخن گفت.
از رسوایی جنسی تا جایزه‌ای برای نسل‌کشی!
۱۳۹۹/۰۷/۱۹
از رسوایی جنسی تا جایزه‌ای برای نسل‌کشی!
شهروند آنلاین: سال 2018، سال آبروریزی جایزه نوبل بود. فضای مسموم جنسی در این جایزه کار را به افشاگری‌های مختلف رساند و در نهایت آکادمی نوبل از اعطای جایزه در این سال عذرخواهی کرد! ماجرا به عکاس فرانسوی 72 ساله به نام ژان کلود آرنو برمی‌گشت. همسر این عکاس، یکی از اعضای سابق آکادمی نوبل بود که گفته می‌شد در اعطای جایزه نفوذ داشت. حتا عده‌ای در همان زمان، پای شرط‌بندی و زد و بندها به وسیله این چهره را وسط کشیدند و از رفتن آبروی نوبل گفتند. به همین دلیل هم 7 نفر از اعضای آکادمی نوبل استعفا دادند. ماجرا یک رسوایی تمام‌عیار بود. چون 18 زن با پیوستن به کمپین Metoo (من_هم)، از آزار جنسی این عکاس پرده برداشتند. گفته می‌شد دختر ولیعهد سوئد (شاهزاده ویکتوریا) هم حتا از آزارهای جنسی آرنو در امان نبوده. در …
چرا نوبل به «قیچی ژنتیکی» رسید؟
۱۳۹۹/۰۷/۱۹
چرا نوبل به «قیچی ژنتیکی» رسید؟
عمادالدین قاسمی پناه ـ خبر‌نگار چهارشنبه هفته گذشته، 2دانشمند زن به نام‌های «امانوئل شارپنتیر» و «جنیفر دودنا» به‌خاطر ایجاد روش‌های ویرایش دی‌ان‌ای، جایزه نوبل شیمی سال 2020 را از آن خود کردند. کشف این 2 دانشمند که درباره فناوری ویرایش ژنوم تحقیق می‌کنند، به «قیچی ژنتیکی» کریسپر-کاس۹ معروف است. اهمیت این کشف در این است که امکان ایجاد تغییرات مشخص و دقیق در دی‌ان‌ای موجود در سلول‌های زنده را فراهم می‌کند. قیچی ژنتیکی به چه درد می‌خورد؟ سیستم کریسپر-کاس۹ از 2مولکول تشکیل شده است که در دی‌ان‌ای …
یادداشت مریم جعفری آذرمانی در مورد نوبل ادبی ۲۰۲۰
۱۳۹۹/۰۷/۱۸ / نوبل ادبیات / شعر
یادداشت مریم جعفری آذرمانی در مورد نوبل ادبی ۲۰۲۰
جایزه نوبل ادبیات به شاعر زن آمریکایی رسید. در این رابطه مریم جعفری آذرمانی، غزلسرا، صاحب ۱۶ مجموعه شعر و برنده دو دوره جایزه ادبی پروین یادداشتی را منتشر کرد.
جایزه صلح نوبل برای برنامه جهانی غذای سازمان ملل
۱۳۹۹/۰۷/۱۸
جایزه صلح نوبل برای برنامه جهانی غذای سازمان ملل
اهدای جایزه نوبل براساس وصیت آلفرد نوبل، مخترع سوئدی آغاز شد و اولین جایزه درسال ۱۹۰۱ به برندگان اعطا شد.
جایزه صلح نوبل به چه نهادی رسید؟
۱۳۹۹/۰۷/۱۸ / جایزه نوبل / صلح نوبل
جایزه صلح نوبل به چه نهادی رسید؟
فارس نوشت: کمیته صلح نوبل جایزه خود برای سال 2020 را به برنامه جهانی غذا(WFP) وابسته به سازمان ملل متحد اهدا کرد.
برنامه جهانی غذا برنده نوبل صلح ۲۰۲۰ شد
۱۳۹۹/۰۷/۱۸ / نوبل / برنامه جهانی غذا
برنامه جهانی غذا برنده نوبل صلح ۲۰۲۰ شد
ایلنا: جایزه نوبل صلح سال ۲۰۲۰ به برنامه جهانی غذا اهدا شد.
هفته ازیاد اخبار جوایز خارجی و معرفی برندگان نوبل و نویشتات
۱۳۹۹/۰۷/۱۸ / کتاب / موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران / جایزه ادبی / سازمان اسناد و کتابخانه ملی / درگذشت چهره ها / جایزه نوبل
هفته ازیاد اخبار جوایز خارجی و معرفی برندگان نوبل و نویشتات
هفته‌ای که گذشت از حیث اخبار جوایز ادبی خارجی به‌ویژه جایزه نوبل اهمیت دارد. این‌هفته نتایج نهایی یا نامزدهای ۶ جایزه بین‌المللی، آمریکایی و فرانسوی مشخص شدند.
نمی‌دانم برنده «نوبل» را از کجا پیدا کردند!
۱۳۹۹/۰۷/۱۸ / پیمان خاکسار / نوبل 2020 / نوبل ادبیات 2020 / جایزه نوبل ادبیات / لوییز گلوک
نمی‌دانم برنده «نوبل» را از کجا پیدا کردند!
پیمان خاکسار شعرهای لوییز گلوک، برنده نوبل ادبیات ۲۰۲۰ را ساده و معمولی می‌داند و معتقد است شعرهای شاعران جوان ایرانی از شعرهای او قشنگ‌تر است. او می‌گوید: نمی‌دانم این را از کجا پیدا کردند!
نوبل ادبیات به شاعر زن آمریکایی رسید
۱۳۹۹/۰۷/۱۸ / نوبل / شاعر
نوبل ادبیات به شاعر زن آمریکایی رسید
آکادمی سوئد «لوییز گلوک» شاعر آمریکایی را به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۲۰ معرفی کرد. جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۲۰ به دلیل "صدای شاعرانه متمایز لوییز گلوک که با زیبایی ساده تجربه‌های شخصی را جهانی کرده است" به این شاعر زن آمریکایی اعطا شده است.
خطر «نوبل» دادن به ترامپ هم وجود دارد
۱۳۹۹/۰۷/۱۷ / علی‌اصغر حداد / نوبل ادبیات 2020 / جایزه نوبل ادبیات / لوییز گلوک
خطر «نوبل» دادن به ترامپ هم وجود دارد
علی‌اصغر حداد با اشاره به توجه جایزه «نوبل» به آمریکایی‌ها می‌گوید: حتی این خطر وجود دارد که به آقای ترامپ هم جایزه صلح «نوبل» بدهند. 
پیشنهاد اعطای جایزه نوبل به سازندگان واکسن روسی
۱۳۹۹/۰۷/۱۷
پیشنهاد اعطای جایزه نوبل به سازندگان واکسن روسی "Sputnik V"
دانشمندان مرکز ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی گامالیا روسیه که اولین واکسن جهان علیه کووید 19 را تولید کرده اند، باید در سال 2021 نامزد دریافت جایزه نوبل شوند.
سازندگان واکسن روسی کرونا، نامزد دریافت جایزه نوبل
۱۳۹۹/۰۷/۱۷ / مسکو / ویروس کرونا / روسیه / جایزه نوبل / واکسن کرونا / واکسن کرونا، از نظریه تا عمل / هراس جهانی از ویروس کرونا
سازندگان واکسن روسی کرونا، نامزد دریافت جایزه نوبل
مسکو - ایرنا - دومای روسیه قصد داردسازندگان نخستین واکسن کرونا به نام واکسن اسپوتنیک-۵ را به عنوان نامزد دریافت جایزه نوبل معرفی کند.
اخبار«هفت عصر»۱۶ مهر ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / زندگی عشایری / گردشگری / سیستان و بلوچستان / بوشهر / پلیس راهور ناجا / کردستان / ایل بختیاری / موشک بالستیک / بانوان / آنفولانزا
اخبار«هفت عصر»۱۶ مهر ۱۳۹۹
اخبار«هفت عصر»۱۶ مهر معرفی برگزیدگان جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۰،آزمایش موفقیت آمیزموشک کروز مافوق صوت توسط روسیه،حراج اسکلت به جا مانده از یک دایناسور در نیویورک آمریکا،۱۱۵هزار نفر متقاضیان مسکن ملی تعیین تکلیف شدند،اصابت راکت به مرزهای ایران سهوی است ،توزیع واکسن آنفلونزای ایرانی در سال آینده به بازار،جزئیات بسته حمایتی جدید دولت برای بخش گردشگری اعلام شد
احساس شادی عجیبی داشتم
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / نوبل فیزیک 2020
احساس شادی عجیبی داشتم
راجر پنروز(Roger Penrose) از دانشگاه آکسفورد، انگلستان و یکی از برندگان جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۰ گفتگویی تلفنی با آدام اسمیت مدیر رسانه‌ای آکادمی نوبل پس از برنده شدن داشت که در زیر به طور خلاصه به آن پرداخته‌ایم.
نوبل شیمی ۲۰۲۰ به پاس کشف روش ویرایش ژن کریسپر برای نخستین‌بار به دو زن اهدا شد
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
نوبل شیمی ۲۰۲۰ به پاس کشف روش ویرایش ژن کریسپر برای نخستین‌بار به دو زن اهدا شد
امانوئل شارپنتیه و جنیفر دودنا به پاس توسعه‌ی فناوری ویرایش ژن کریسپر که امروزه تقریبا در تمامی علوم کاربرد دارد، جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۰ را از آن خود کردند.
واقعا انتظار شنیدن چنین خبری را نداشتم
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / نوبل فیزیک 2020
واقعا انتظار شنیدن چنین خبری را نداشتم
راینهارد گنزل از موسسه "ماکس پلانک" و یکی از برندگان جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۰ گفتگویی تلفنی با آدام اسمیت مدیر رسانه‌ای آکادمی نوبل پس از برنده شدن داشت که در زیر به طور خلاصه به آن پرداخته‌ایم.
نوبل ۲۰۲۰ و آکادمی سوئد در دوراهی انتخابی مردم‌پسند یا بحث‌برانگیز
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / ادبیات جهان / بنیاد نوبل / نوبل / جایزه نوبل
نوبل ۲۰۲۰ و آکادمی سوئد در دوراهی انتخابی مردم‌پسند یا بحث‌برانگیز
تهران- ایرنا- کمتر از یک روز مانده به اعلام نتایج نوبل ادبیات ۲۰۲۰، بازار پیش‌بینی درباره برنده این جایزه به عنوان جایزه‌ای مهم از جهات مختلف، داغ و متنوع است.
جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۰ برای زنان کاشف «قیچی ژنتیکی»
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / نوبل / ژن - ژنتیک / شیمی‌ علم
جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۰ برای زنان کاشف «قیچی ژنتیکی»
دو دانشمند زن فرانسوی و آمریکایی به خاطر کشف شیوه ویرایش رمزهای ژنتیکی برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۰ شدند.
برای توسعه مهندسی ژنتیک؛
۲ زن برای اولین بار برنده نوبل شیمی ۲۰۲۰ شدند
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
برای توسعه مهندسی ژنتیک؛ ۲ زن برای اولین بار برنده نوبل شیمی ۲۰۲۰ شدند
«امانوئل شارپنتیر» و «جنفیر دوندا» برای اولین بار به طور مشترک برای توسعه روش‌های مهندسی ژنتیک برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۰ شدند.
برنده نوبل ادبی ۲۰۲۰ فردا معرفی می‌شود/امیدواران چه کسانی هستند؟
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / جایزه نوبل / برنده نوبل ادبیات / نویسنده جهانی / ادبیات جهان
برنده نوبل ادبی ۲۰۲۰ فردا معرفی می‌شود/امیدواران چه کسانی هستند؟
آکادمی ادبیات نوبل در سوئد فردا اسم برنده ۲۰۲۰ را اعلام می‌کند اما در ۲۴ ساعتی که به معرفی این نام باقی مانده، حدس و گمان‌هایی وجود دارد.
نوبل شیمی ۲۰۲۰ به دست چه کسانی رسید؟
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / شیمی / کسانی / quot / سال / نوبل
نوبل شیمی ۲۰۲۰ به دست چه کسانی رسید؟
اقتصاد نیوز : برندگان جایزه نوبل رشته شیمی در سال ۲۰۲۰ مشخص شدند.
برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۰ تا ساعاتی دیگر معرفی می‌شود
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / آلفرد نوبل شیمیدان سوئدی / بنیاد نوبل / جایزه نوبل / سوئد / نوبل / جنگ جهانی اول
برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۰ تا ساعاتی دیگر معرفی می‌شود
تهران- ایرنا- برنده جایزه نوبل شیمی امروز چهارشنبه ۷ اکتبر (شانزدهم مهر ماه) ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه صبح به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (ساعت ۱۳ و ۱۵ دقیقه به وقت تهران) اعلام می‌شود.
پژوهش درباره سیاه‌چاله‌ها؛ برنده جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۰
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / جایزه نوبل / فیزیک / 2020 / سیاه چاله
پژوهش درباره سیاه‌چاله‌ها؛ برنده جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۰
پروفسور گز چهارمین زنی است که جایزه نوبل فیزیک را دریافت می‌کند. از سال ۱۹۰۱ تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر برنده نوبل فیزیک شده اند. ماری کوری در سال ۱۹۰۳، ماریا گوپرت مه‌یر در سال ۱۹۶۳ و دانا استریکلند در سال ۲۰۱۸ دیگر برندگان زن این جایزه هستند.
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
نوبل فیزیک به 3 دانشمند برای تحقیق درباره سیاهچاله‌ها رسید
[شهروند] جایزه نوبل فیزیک به راجر پنروز، فیزیکدان انگلیسی برای تحقیقات و اکتشافاتش در مورد سیاهچاله‌ها و راینهارد گنزل و آندریا گز فیزیکدان‌های آلمانی و آمریکایی به دلیل کشف «یک جرم بسیار سنگین و فشرده در مرکز کهکشان راه شیری» تعلق گرفت.طبق اعلان کمیته داوران، نیمی از این جایزه به پنروز تعلق می‌گیرد زیرا این دانشمند نشان می‌دهد که «نظریه عمومی نسبیت منجر به تشکیل سیاهچاله‌ها می‌شود.» پنروز کشف کرده که تشکیل یک سیاهچاله، پیش‌بینی دقیق از نظریه عمومی نسبیت است. نیم دیگر این جایزه نیز به گنزل و گز برای کشف «حاکم بودن یک جسم نامرئی و فوق‌العاده سنگین بر مدار ستارگان واقع در کهکشان» تعلق گرفت. آندریا گز چهارمین زنی است که …
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
پس از توفان «هانتکه»
آرش نهاوندی- روزنامه نگار پس از جنجال سال‌های گذشته امسال به‌نظر نامزدها یا نامزد دریافت جایزه نوبل ادبیات 2020در محیطی آرام و به دور از جنجال جایزه خود را دریافت خواهند کرد. در سال 2018به‌دلیل بروز رسوایی، جوایز نوبل ادبیات به سال 2019موکول شد و در این سال به 2کاندیدا جایزه نوبل ادبیات سال 2018و 2019اعطا شد که در این میان انتخاب پیتر هانتکه بسیار جنجال‌برانگیز شده بود. با این حال انتظار می‌رود روز پنجشنبه 8اکتبر(17مهر) مراسم اعطای جایزه نوبل به دور از جنجال‌ها و حواشی سال‌های اخیر برگزار شود. 2نامزد …
تجربه برندگان نوبل پزشکی برای شکست جهانی کرونا
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
تجربه برندگان نوبل پزشکی برای شکست جهانی کرونا
زهرا خلجی- خبرنگار 3دانشمند برنده جایزه نوبل پزشکی امسال در گفت‌وگو با سایت جایزه نوبل، علاوه بر تأثیر و کمک به شناسایی ویروس هپاتیت C در راه پژوهش‌های مهم در دوره پاندمی کرونا و شناخت بهتر این ویروس، قصه 50ساله‌ای که پشت کشف مهم دنیای پزشکی است را بازگو کرده‌‌اند. «چارلز رایس» یکی از برندگان مشترک نوبل پزشکی که یک ویروس شناس آمریکایی و استاد دانشگاه راکفلر نیویورک است موفقیت در مسیر کشف هپاتیت C را پیش درآمدی برای بررسی بهتر در شناخت کامل ویروس کرونا می‌داند. او می‌گوید: کار کردن با جامعه‌ای …
نوبل فیزیک ۲۰۲۰ به پاس پژوهش‌ها درباره سیاه ‌چاله به سه دانشمند اهدا شد
۱۳۹۹/۰۷/۱۵
نوبل فیزیک ۲۰۲۰ به پاس پژوهش‌ها درباره سیاه ‌چاله به سه دانشمند اهدا شد
سه دانشمندی که با پژوهش‌های خود درزمینه‌ی سیاه چاله، وجود این اجرام مرموز و تاریک را در عالم اثبات کردند، به‌طور مشترک برنده‌ی جایزه نوبل فیزیک امسال شدند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •