چهارشنبه, ۵ آذر, ۱۳۹۹ / 25 November, 2020
رباتیک
فیلمبرداری از موقعیت های حساس خطرناک با ربات جان سخت
۵۶ دقیقه قبل / ربات / رباتیک / فیلمبرداری
فیلمبرداری از موقعیت های حساس خطرناک با ربات جان سخت
یک شرکت تجاری از تولید ربات تازه ای خبر داده که با استفاده از آن می‌توان از موقعیت‌های حساس و خطرناک به طور زنده فیلمبرداری ویدئویی کرد.
راهکاری برای توسعه ربات‌های با قابلیت تشخیص حالت چهره انسان
۵ ساعت قبل / رباتیک / دانشگاه امیرکبیر
راهکاری برای توسعه ربات‌های با قابلیت تشخیص حالت چهره انسان
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تحلیل تصویر چهره با استفاده از فناوری هوش مصنوعی شدند که می‌تواند حالت چهره را به‌صورت مستقل از شخص در تصاویر کنترل‌نشده شناسایی کند و به گفته آنها این روش می‌تواند محققان را در ساخت ربات‌های با قابلیت تشخیص حالت چهره انسان و ارتباط انسان با رایانه یاری کند.
ربات باغداری
۲۷ ساعت قبل / باغداری / رباتیک / تکنولوژی / تکنولوژی های نو
ربات باغداری
یک شرکت تجاری رباتی به نام یاردروید تولید کرده که می‌تواند از باغ‌ها و فضای سبز به راحتی نگهداری کند و وظایف مختلفی که باغدارها انجام می‌دهند را تکمیل کند.ربات یاردروید دارای هوش مصنوعی است و از آن برای بررسی وضعیت کلی باغ، نابودی علف‌های هرز، آبرسانی و غیره استفاده می‌کند.این ربات برای آبرسانی دارای یک مخزن یک لیتری آب است و محفظه‌های علف کش و آفت کش بر روی آن نصب شده تا در صورت مشاهده آفت یا علف‌های هرز مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین تیغه‌های چمن زنی نیز در قسمت زیرین این ربات نصب شده و یک برجک کوچک دیده بانی همراه با دوربین برای مشاهده محیط اطراف در نظر گرفته شده است.دوربین یادشده از قابلیت فیلمبرداری برخوردار بوده و یک نورافکن ال ای دی فعالیت آن را در شب ممکن می‌کند. سه نازل جداگانه نیز …
استفاده از ربات‌ها برای بسته‌بندی لوازم پزشکی بیمارستان‌ها
۴۷ ساعت قبل / ربات / لوازم پزشکی
استفاده از ربات‌ها برای بسته‌بندی لوازم پزشکی بیمارستان‌ها
شرکت "رباتیکس آی ای ام"(IAM Robotics) اخیرا در حال توسعه ربات‌هایی است که می‌توانند لوازم پزشکی مورد نظر را از جعبه‌ها پیدا کرده و آنها را برای ارسال به بیمارستان بسته‌بندی کنند.
آزمایشگاه رباتیک دانشگاه تهران به دستگاه رهگیر چشمی تجهیز شد
۲ روز قبل / علوم شناختی / ستاد علوم شناختی / آزمایشگاه / دانشگاه تهران
آزمایشگاه رباتیک دانشگاه تهران به دستگاه رهگیر چشمی تجهیز شد
آزمایشگاه رباتیک پیشرفته دانشگاه تهران با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی به دستگاه رهگیر چشمی مجهز شد.
آزمایشگاه رباتیک در کانادا
۳ روز قبل / تکنولوژی / تکنولوژی های نو / رباتیک / ربات هوشمند
آزمایشگاه رباتیک در کانادا
در این آزمایشگاه تجهیزات مدولار و با دقت بالا برای شاخه ‌پزشکی ساخته می‌شود. ساخت این تجهیزات به صورت کامل توسط ربات‌ها انجام می‌شود.
ببینید | جابجایی مدرسه ۸۵ ساله در شانگهای با فناوری چینی
۳ روز قبل / چین
ببینید | جابجایی مدرسه ۸۵ ساله در شانگهای با فناوری چینی
مدرسه ۵ طبقه به طور کامل و با فناوری جدیدی به نام Walking Machine با ۲۰۰ تکیه گاه سیار نقل مکان شد. این تکیه گاه‌ها مانند پای رباتیک عمل می‌کنند و به تناوب بالا و پایین شده و از گام‌های انسانی تقلید می‌کنند.سنسورهای متصل به نحوه کنترل و حرکت ساختمان کمک می‌کند. در واقع عصا به ساختمان داده شده تا خودش از جا بلند شده و سپس راه برود. منبع: توئیت پرس
تاثیر رباتیک و هوش مصنوعی بر آینده مشاغل
۳ روز قبل / رباتیک
تاثیر رباتیک و هوش مصنوعی بر آینده مشاغل
تغییرات بزرگی ناشی از پیشرفت‌های تکنولوژیکی ایجاد شده است که انسان‌ها باید از آنها آگاه باشند و باید خود را با آن سازگار کنند. اگرچه انسان در آینده نزدیک به دلیل توانایی جسمی در انجام کارهایی که بسیاری از روبات‌ها به سختی می‌توانند آن را انجام دهند، ارزشمند خواهد بود، اما سیلی از نیروی کار آواره‌ای که توسط روبات‌ها و هوش مصنوعی مشاغلشان را از دست خواهند داد نیز به وجود خواهد آمد.
کارآفرینی با ربات‌های کودکانه
۳ روز قبل
کارآفرینی با ربات‌های کودکانه
شقایق عرفی‌نژاد  کارگاه نه چندان بزرگی در سرای محله مجیدیه و دبستان فعال است که در آن اسباب‌بازی و بازی‌های فکری و وسایل کمک آموزشی برای کودکان تولید می‌شود. این البته تنها مزیت کارگاه نیست، چراکه «امیر بهادری» از مؤسسان این کارگاه، افرادی را به کار گرفته که نیاز جدی به اشتغال دارند. بهادری متولد 66 است و لیسانس مهندسی رباتیک و فوق‌لیسانس مهندسی مکاترونیک دارد. او از سال 93 فعالیت در حوزه کودک و سرگرمی ‌و بازی‌های فکری و ابزارهای کمک‌آموزشی را شروع کرده است.  کارگاه کوچک امیر بهادری در …
تحویل دارو با خودروهای خودران سبز در انگلیس
۴ روز قبل / تکنولوژی / تکنولوژی نوین حمل و نقل / تکنولوژی های نو / آینده تکنولوژی
تحویل دارو با خودروهای خودران سبز در انگلیس
ناوگان خودروهای سبز یا پاک تحویل دارو که خودران نیز هستند، آزمایشات خود را در جاده‌های عمومی منطقه هونسلو در لندن آغاز کرده‌اند.این خوردوی سبز خودران موسوم به "کار-گو"(Kar-go) توسط یک استارتاگ انگلیسی به نام "آکادمی رباتیک"(Academy of Robotics) توسعه یافته است و اولین وسیله حمل و نقل خودران سفارشی ساخته شده برای تحویل محموله در جاده‌های عمومی انگلیس خواهد بود.خودروی "Kar-go" ظرفیت سفر با سرعت ۶۰ مایل در ساعت(۹۶ کیلومتر در ساعت) را دارد و می‌تواند تا ۴۸ بسته را حمل کند. تقریباً ۳ ساعت طول می‌کشد تا شارژ شود و از هوش مصنوعی برای محاسبه سریع‌ترین مسیر و همچنین مرتب‌سازی بسته‌های خود استفاده می‌کند.اولین آزمایشات نیمه خودران این محصول در جاده‌های عمومی هونسلوی لندن برگزار می‌شود. اگرچه وسایل نقلیه …
استخدام ۱۴۰ ربات توسط اف بی آی برای بازیابی اطلاعات
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / اف بی آی / ربات / رباتیک / ایالات متحده امریکا
استخدام ۱۴۰ ربات توسط اف بی آی برای بازیابی اطلاعات
پلیس فدرال آمریکا برای بازیابی برخی اطلاعات مورد نیاز از میان انبوهی از فایل‌های قدیمی از ۱۴۰ ربات هوشمند استفاده می‌کند.
۱۳۹۹/۰۸/۲۴
ابداع دستکشی که به حس لامسه مجهز است
پژوهشگران آمریکایی، نوعی دستکش ابداع کرده‌اند که از حسگرهای فیبر نوری ساخته شده و به حس لامسه مجهز است.به گزارش ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، پژوهشگران دانشگاه کرنل آمریکا، دستکشی مجهز به حس لامسه ابداع کرده‌اند که از حسگرهای فیبر نوری ساخته شده است و شاید بتوان از آن در حوزه رباتیک، ورزشی و پزشکی استفاده کرد.هدان بای، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما حسگری ساخته‌ایم که می‌تواند تعاملات لمسی را احساس کند. عملکرد این حسگر، به عملکرد حسگرهای پوست در تعامل با محیط اطراف شباهت دارد.بای و گروهش با استفاده از فیبرهای نوری که از کابل‌های باریکی از جنس پلی‌اورتان‌ با قابلیت انتقال نور ساخته شده‌اند، این دستکش را ابداع کردند. هنگامی که کابل‌ها خم یا کشیده می‌شوند و یا تحت فشار قرار می‌گیرند، انتقال نور …
ربات بازرسی و نگهداری سوار بر تیغه‌های توربین بادی
۱۳۹۹/۰۸/۲۲ / تکنولوژی / تکنولوژی های نو / رباتیک / ربات هوشمند
ربات بازرسی و نگهداری سوار بر تیغه‌های توربین بادی
در اواسط ماه اکتبر، یک ربات شش پا به نام "BladeBUG" بارها و بارها به منظور بازرسی و تعمیر، بر روی پره‌های یک توربین بادی در بریتانیا راه رفت. این اولین باری است که یک ربات به تعمیر و نگهداری پره‌های یک توربین بادی می‌پردازد.این ربات جدید حاصل یک پروژه همکاری یک میلیون پوندی بین شرکت تولید کننده "BladeBUG" و شرکت مسئول مزرعه بادی موسوم به "ORE Catapult" است که بخشی از بودجه آن توسط آژانس "Innovate UK" تأمین شده است.این ربات پس از تکمیل شدن در پایان سال آینده قادر خواهد بود تا سطح تیغه‌ها را از نظر ترَک و نقص اسکن کرده و یافته های خود را به مقر منتقل کند.اولین راهپیمایی این ربات روی تیغه توربین بادی اکنون بسیاری از توانایی‌های این ربات را اثبات کرده است. این ربات در طول این آزمایش، ۵۰ متر را روی …
"بوستون داینامیکس" توسط هیوندای خریده می‌شود
۱۳۹۹/۰۸/۲۱
"بوستون داینامیکس" توسط هیوندای خریده می‌شود
گفته می‌شود شرکت "هیوندای" در حال مذاکره برای خرید شرکت توسعه رباتیک "بوستون داینامیکس" است که در صورت موفقیت، سومین مالک این شرکت رباتیک در یک دهه گذشته خواهد بود.
یک چهارم ارتش انگلیس تا سال ۲۰۳۰ رباتیک می‌شود
۱۳۹۹/۰۸/۲۰
یک چهارم ارتش انگلیس تا سال ۲۰۳۰ رباتیک می‌شود
یک مقام نظامی انگلستان در مصاحبه‌ای گفت که تا سال ۲۰۳۰، یک چهارم ارتش این کشور را ربات‌ها تشکیل خواهند داد.
گیره رباتیک خرطومی سنگین‌ترین اشیا را بلند می‌کند
۱۳۹۹/۰۸/۱۹ / ربات / رباتیک / هوش مصنوعی
گیره رباتیک خرطومی سنگین‌ترین اشیا را بلند می‌کند
محققان استرالیایی با الهام از خرطوم فیل گیره ای رباتیک تولید کرده‌اند که علیرغم ابعاد کوچک می‌تواند سنگین‌ترین اشیا را به راحتی از زمین بلند کند.
سوسک رباتیک در امور خانه به شما کمک می‌کند
۱۳۹۹/۰۸/۱۸
سوسک رباتیک در امور خانه به شما کمک می‌کند
محققان در تازه‌ترین اقدامات خود، سوسک‌های رباتیک توسعه داده‌اند که می‌توانند کارهای مختلفی را در خانه انجام دهند.
گزارش مصاحبه با کارآفرین موفق حوزه رباتیک
۱۳۹۹/۰۸/۱۸ / فروشگاه اینترنتی روبویونیک / رباتیک / رشد فکری کودکان
گزارش مصاحبه با کارآفرین موفق حوزه رباتیک
این روزها روبویونیک، حسابی سر و صدا به پا کرده است. مجموعه‌ای از جوانان متخصص که دغدغه کارآفرینی داشته‌اند با مدیریت مهندس کیوان قاسمی و مهندس نغمه عامریان در حوزه رباتیک پا به عرصه گذاشته‌اند و تلاش می‌کنند تا فرصت‌های اشتغال و آموزش را گسترش دهند.
ایده‌های برتر جشنواره زیباسازی رباتیک شهری در تهران اجرایی می شوند/جزئیات جشنواره
۱۳۹۹/۰۸/۱۸ / سازمان زیباسازی شهر تهران / مسابقات رباتیک / رباتیک
ایده‌های برتر جشنواره زیباسازی رباتیک شهری در تهران اجرایی می شوند/جزئیات جشنواره
اولین جشنواره زیباسازی رباتیک شهری با عنوان «Tehran TEBO» از سوی معاونت فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار می شود و این سازمان از طرح‌هایی که در سطح شهر قابلیت اجرا داشته باشند، استقبال و اجرای آن‌ها را عملیاتی خواهد کرد.
کمک گرفتن در کارهای خانه از سوسک‌های رباتیک!
۱۳۹۹/۰۸/۱۸ / سوسک رباتیک
کمک گرفتن در کارهای خانه از سوسک‌های رباتیک!
محققان دانشگاه "تسوکوبا" موفق به ساخت سوسک‌های رباتیک موسوم به "Calmbots" شده‌اند که می‌توانند کارهای متنوعی انجام دهند و به نقاطی بروند که از دست ربات‌های دیگر برنمی‌آید.
قایق خودران با قابلیت جابجایی مسافر
۱۳۹۹/۰۸/۱۷ / تکنولوژی / تکنولوژی های نو / آینده تکنولوژی / تکنولوژی نوین حمل و نقل
قایق خودران با قابلیت جابجایی مسافر
محققان دانشگاه ام آی تی مشغول توسعه ناوگانی از قایق‌های خودران هستند تا آن‌ها را در کانال‌های آبی آمستردام به کار گیرند. البته سال گذشته آنها قایق‌های خودران رباتیکی رونمایی کردند که می توانستند خود را به سازه‌های شناور مختلف با کاربری‌های متفاوت تبدیل کنند و پروژه جدید نسخه ارتقا یافته آن است.هرچند هر قایق به تنهایی کوچک به نظر می رسد اما باید توجه داشت که آنها ماژولار هستند. به عبارت دیگر قایق‌ها به طور خودکار به یکدیگر متصل می شوند تا وسیله نقلیه آبی بزرگتری بسازند که توسط قایق اصلی رهبری می شود.محققان ادعا می کنند قایق رباتیک جدید به مدت ۳ ساعت به طور خودکار در کانال‌های این شهر مسیریابی و اطلاعات جمع آوری کرده است.
ابداع سینک ظرفشویی رباتیک برای کمک به شستشوی ظروف
۱۳۹۹/۰۸/۱۴ / سینک ظرفشویی / سینک ظرفشویی رباتیک
ابداع سینک ظرفشویی رباتیک برای کمک به شستشوی ظروف
یک مخترع اقدام به ساخت یک سینک ظرفشویی رباتیک کرده است که دارای قابلیت کنترل غیرمستقسم و از راه دور است و به ویژه می‌تواند به افراد معلول کمک کند.
اشتباه‌گرفتن سر طاس داور با توپ
۱۳۹۹/۰۸/۱۴
اشتباه‌گرفتن سر طاس داور با توپ
گلاسکو: دوربین هوش‌مصنوعی که کارش دنبال‌کردن توپ فوتبال بود، با اشتباه‌گرفتن سر طاس داور بازی با توپ، تماشاگران تلویزیونی را عصبی کرد. به‌گزارش آی‌ای، باشگاه اینورنس کالدونیان تیستل از تصاویر زنده تهیه شده توسط سیستم دوربین رباتیک موسوم به «Pixellot» نصب شده در استادیوم کالدونیان استفاده می‌کند. سیستم موسوم به «Pixellot» از دوربین‌هایی با فناوری هوش مصنوعی و توانایی ردیابی توپ و پخش تصاویر با کیفیت HD بهره‌می‌برد.
تاثیر ربات های بازیافت در طبقه بندی پسماند های شهری
۱۳۹۹/۰۸/۱۳
تاثیر ربات های بازیافت در طبقه بندی پسماند های شهری
بحران پسماند های شهری یکی از چالش بر انگیز ترین مباحث زندگی مدرن است که نیازمندیک سیستم مدیریتی جامع و جهان شمول است ، وبه نظر می رسد نیروی کار انسانی بدون مدد گرفتن از فناوری های رباتیک ازعهده این مهم بر نخواهد آمد.
توسعه یک حسگر انعطاف‌پذیر برای دستگاه های پوشیدنی
۱۳۹۹/۰۸/۱۳ / حسگر / فناوری
توسعه یک حسگر انعطاف‌پذیر برای دستگاه های پوشیدنی
محققان "دانشگاه ملی سنگاپور" در مطالعه اخیرشان حسگر انعطاف‌پذیر و باکیفیتی را برای دستگاه‌های پوشیدنی ردیاب سلامت و ادراک رباتیک اختراع کرده‌اند.
نخستین جشنواره رباتیک و زیباسازی شهری در پایتخت
۱۳۹۹/۰۸/۱۲ / معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران
نخستین جشنواره رباتیک و زیباسازی شهری در پایتخت
ایلنا: معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران اعلام کرد که نخستین جشنواره رباتیک و زیباسازی را با عنوان «Tehran TEBO» برگزار می کند.
سیستم جدید تعامل چشمی رباتیک طراحی شد
۱۳۹۹/۰۸/۱۰
سیستم جدید تعامل چشمی رباتیک طراحی شد
مهندسان سیستمی را برای نگاه واقعی ربات‌ها به انسان‌ها طراحی کرده اند. این سیستم رباتیک و جدید به حدی واقع گرایانه طراحی شده است که می‌تتواند بین انسان‌ها به راحتی ارتباط چشمی برقرار کند.
توانبخشی بعد از سکته مغزی با دستگاه رباتیک خانگی
۱۳۹۹/۰۸/۰۸ / توانبخشی / سکته مغزی / سنگاپور / رباتیک
توانبخشی بعد از سکته مغزی با دستگاه رباتیک خانگی
بعد از وقوع سکته مغزی، افراد نیاز به توانبخشی اعضای بدن در بیمارستان با دستگاه‌های گران قیمت دارند. اما یک دستگاه رباتیک خانگی می‌تواند جایگزین این روش شود.
ربات چرخ پره ای از هر مانعی بالا می‌رود
۱۳۹۹/۰۸/۰۶ / ربات / رباتیک / ایالات متحده امریکا / امداد رسانی
ربات چرخ پره ای از هر مانعی بالا می‌رود
پژوهشگران دانشگاه تگزاس از تولید ربات جدیدی خبر داده اند که چرخ‌های آن با تبدیل به پره های مقاوم زمینه بالا رفتن این ربات از هر مانعی را فراهم می‌آورند.
ساخت قایق‌های رباتیک خودران ۲ نفره در دانشگاه ام.آی.تی
۱۳۹۹/۰۸/۰۶
ساخت قایق‌های رباتیک خودران ۲ نفره در دانشگاه ام.آی.تی
پژوهشگران دانشگاه "ام.آی.تی" نوعی قایق خودران ابداع کرده‌اند که می‌تواند دو مسافر را با خود حمل کند.
قیمت انواع جاروبرقی در بازار +جدول
۱۳۹۹/۰۸/۰۶ / اقتصاد / پاناسونیک / خانواده / رشد / نرخ ارز
قیمت انواع جاروبرقی در بازار +جدول
اقتصاد نیوز : رصد بازار لوازم خانگی نشان دهنده آن است که ارزان ترین جاروبرقی که یک جاروبرقی سطلی است باقیمت ۸۳۷ هزار تومان به فروش می رسد و گران ترین کالا نیز یک جاروبرقی رباتیک فکر است که ۱۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است.
تقلید یک پهپهاد از بادکنک ماهی برای پرواز ایمنر
۱۳۹۹/۰۸/۰۵ / بادکنک ماهی / پهپاد رباتیک / پهپاد / هومن هدایتی
تقلید یک پهپهاد از بادکنک ماهی برای پرواز ایمنر
با تلاش "هومن هدایتی" مهندس ایرانی دانشگاه "کلرادو بولدر" یک پهپاد جدید با الهام از بادکنک ماهی ساخته شده است که قطر آن در صورت احساس خطر می تواند از ۲۰ اینچ تا ۳۳ اینچ تغییر کند و به منظور بهبود ایمنی هوایی برای پهپادها توسعه یافته است.
ساخت ربات‌های دُلفینی
۱۳۹۹/۰۸/۰۳ / ربات / دلفین / کوسه / دریا / شنت / شنا / فیلمسازی
ساخت ربات‌های دُلفینی
این شرکت می‌گوید انسان می‌تواند با انیماترونیک‌های واقعی‌نما، از جمله کوسه سفید رباتیک یا حتی حیواناتی که میلیون‌ها سال پیش دریا‌های دوره ژوراسیک را در اختیار داشتند، به شنا و غواصی بپردازد.
شرکت‌های خلاق حوزه رباتیک نیازمند حمایت بیشتر
۱۳۹۹/۰۸/۰۳ / شرکت دانش بنیان / رباتیک / صنایع خلاق
شرکت‌های خلاق حوزه رباتیک نیازمند حمایت بیشتر
تهران- ایرنا- شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلف همواره از تسهیلات و حمایت‌های معاونت علمی ریاست جمهوری بهره‌مند بوده و توانسته‌اند رشد کنند در این میان شرکت‌های فعال در زمینه رباتیک به جهت هزینه‌های بالای تجهیزات و امکانات نیازمند توجه و رشد بیشتری هستند.
آیا روبات‌ها جایگزین قضات خواهند شد؟
۱۳۹۹/۰۸/۰۱ / هوش مصنوعی / رباتیک
آیا روبات‌ها جایگزین قضات خواهند شد؟
روبات‌های قاضی مجهز به دوربین‌هایی خواهند بود که الگو‌های گفتاری نامنظم، افزایش غیرمعمول دمای بدن و حرکات دست و چشم را ضبط و شناسایی می‌کنند. سپس این داده‌ها توسط روبات‌ها مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند تا یک قضاوت بدون خطا درباره اینکه آیا یک متهم یا شاهد واقعیت را بیان می‌کند یا خیر، ارائه کنند.
ناسا برای اولین بار از یک سیارک نمونه برداری کرد
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / فضاپیما - کاوشگر
ناسا برای اولین بار از یک سیارک نمونه برداری کرد
فضاپیمای «اوسریس رکس» ناسا روی سیارک فرود آمد و با استفاده از یک بازوی رباتیک از سطح آن نمونه برداری کرد.
عرضه یک ربات بدون سر
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / تکنولوژی / تکنولوژی های نو / ربات انسان نما / رباتیک
عرضه یک ربات بدون سر
شرکت "اجیلیتی رباتیکز"(Agility Robotics) که توسط گروهی از پژوهشگران "دانشگاه ایالتی اورگن"(OSU) آمریکا بنیانگذاری شده است، اعلام کرده که علاقمندان می‌توانند برای خرید ربات شبه‌انسان این شرکت اقدام کنند. این شرکت در اوایل سال جاری، از نوعی ربات شبه انسان رونمایی کرد که می‌تواند کارهایی مانند برداشتن جعبه‌ها از قفسه و گذاشتن آنها در کامیون را انجام دهد.دیجیت کاملا به انسان شبیه است. این ربات، دو بازو و دو پا دارد و می‌تواند در محیط اطراف راه برود. پاهای دیجیت، بدون انگشت و صاف هستند و زانوهای آن به سمت عقب هم خم می‌شوند. این ربات، سر و دست ندارد اما از قدرت و دوام کافی برخوردار است و به رایانه‌ای مجهز است که به آن کمک می‌کند تا کارها را به صورت خودکار انجام دهد. دیجیت می‌تواند عملکرد یک کارگر انسان …
ردپای هوش مصنوعی ایرانی در رتبه های جهانی/ دانشگاههای پیشرو در علوم کامپیوتر
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / هوش مصنوعی / فناوری اطلاعات / برنامه کامپیوتر / دانشگاه های ایران / تحقیقات علمی / رتبه بندی دانشگاه ها / سایماگو / علوم شناختی / رباتیک
ردپای هوش مصنوعی ایرانی در رتبه های جهانی/ دانشگاههای پیشرو در علوم کامپیوتر
وضعیت رشته های مرتبط با «هوش مصنوعی» در ایران حاکی از آن است که به رغم نوظهور بودن این شاخه فناوری، ایران توانسته در رتبه بندیهای جهانی جایگاه قابل دفاعی از آن خود کند.
مریخ‌نورد جدید ناسا برای کشف دهانه‌ها دو نیم می‌شود
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / مریخ‌نورد / مریخ نورد دواکسل / ناسا
مریخ‌نورد جدید ناسا برای کشف دهانه‌ها دو نیم می‌شود
مریخ نورد رباتیک جدید ناسا موسوم به "دواکسل"(DuAxel) به گونه‌ای طراحی شده است که برای اکتشاف دهانه‌های سیاره سرخ به دو قسمت تقسیم شود و یک قسمت به سراغ دهانه رود و قسمت دیگر در نقش حامی ظاهر شود.
آموزش رباتیک را به روبویونیک بسپارید
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / فروشگاه اینترنتی روبویونیک / آموزش رباتیک / آموزش
آموزش رباتیک را به روبویونیک بسپارید
حتما شما هم شنیده‌اید که می‌گویند باید کار را به کاردان سپرد.
محقق ایرانی یکی از ۳۰ زن برتر دنیا در حوزه رباتیک معرفی شد
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / تحقیقات علمی / رباتیک / دانشمند ایرانی / فاطمه پهلوانی آقابابا
محقق ایرانی یکی از ۳۰ زن برتر دنیا در حوزه رباتیک معرفی شد
اولین ربات آتش‌نشان در آمریکا
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / آتشنشانی / تکنولوژی / تکنولوژی های نو / رباتیک / ربات هوشمند / شرکت رباتیک امریکا
اولین ربات آتش‌نشان در آمریکا
سازمان آتش‌نشانی لس آنجلس از عضو جدید این تیم استقبال کرده و یک آتش‌نشان رباتیک را برای اولین روز خدمت خود به کار می‌گیرد. Thermite RS۳ یک مریخ‌نورد با کنترل از راه دور است که قادر است هزاران گالن آب در دقیقه بیرون بکشد و این توانایی‌ها در اولین روز کاری آن آزمایش شده است.Thermite RS۳ توسط شرکت رباتیک تکستران مستقر در ماین تولید شده و یک ربات صنعتی ۳۵۰۰ پوندی (۱۶۰۰ کیلوگرمی) است که قادر به چرخش با سرعت ۸ مایل در ساعت (۱۲.۹ کیلومتر) است. این ربات به موتور دیزل ۳۶ اسب بخار مجهز شده و ۲۰ ساعت کار با هر مخزن را در اختیار شما قرار می دهد و در صورت نیاز موانعی مانند اتومبیل را می‌تواند به کمک یک تیغه از سر راه بردارد.
سگ رباتیک و هوشمند هوآوی؛ مجهز به فناوری هوش مصنوعی پیشرفته
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / چین / سرمایه / فناوری / مغز / هوش مصنوعی
سگ رباتیک و هوشمند هوآوی؛ مجهز به فناوری هوش مصنوعی پیشرفته
ایلنا: هوش مصنوعی را می‌توان گل سر سبد دنیای فناوری نامید که دستیابی به هر هدفی را ممکن خواهد کرد. این اهمیت ویژه موجب شده تا شرکت‌های بزرگ در سراسر دنیا توجه خاصی به آن نشان دهند و حتی تلفیق آن با صنایع دیگر بتواند افق‌های جذابی از پیشرفت در آینده را ترسیم کند. هوش مصنوعی رباتیک یکی از این زمینه‌هاست که هوآوی به موفقیت‌های خوبی در آن دست یافته و محصولات رده‌بالایی را نیز در این زمینه تولید کرده است.
آشنایی با دلفین رباتیک ۲۵۰ کیلویی
۱۳۹۹/۰۷/۲۵
آشنایی با دلفین رباتیک ۲۵۰ کیلویی
دلفین رباتیک یکی از جدیدترین دستاورد‌های یک گروه پژوهشگر آمریکایی است. دلفین رباتیک ساخته شده توسط متخصصان انیماتریکی طراحی شده است که سابقه فعالیت در پشت صحنه فیلم محبوب ویلی (دهه ۱۹۹۰) را دارند.
نجات دلفین‌های واقعی با کمک دلفین‌های رباتیک
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ / دلفین / ربات / فناوری / هوش مصنوعی
نجات دلفین‌های واقعی با کمک دلفین‌های رباتیک
یک شرکت آمریکایی، نوعی دلفین رباتیک طراحی کرده است که می‌تواند به جای دلفین‌های واقعی، به سرگرم کردن انسان‌ها بپردازد.
تولد ربات غول پیکر در ژاپن
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ / رباتیک / ربات انسان نما / نمایشگاه رباتها / تکنولوژی / تکنولوژی های نو / ژاپن
تولد ربات غول پیکر در ژاپن
عکس‌هایی از یک ربات غول پیکر ژاپنی منتشر شده که با الهام از شخصیت یک مجموعه کارتونی ساخته شده است. ساخت این ربات ۱۸ متری در شهر یوکوهاما ژاپن چند سال طول کشیده است.این ربات ۲۵ متری یک تن وزن دارد و قرار بود در ماه جاری میلادی در کارخانه «گان دام» یوکوهاما به معرض نمایش دربیاید اما به دلیل شیوع کووید۱۹ این مراسم به تعویق افتاده است.
جارو برقی های روباتیک شیائومی به مای شیائومی رسید
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ / مای شیائومی / جاروبرقی رباتیک / جاروبرقی
جارو برقی های روباتیک شیائومی به مای شیائومی رسید
در ابتدا موبایل های با کیفیت و قیمت مناسب شیائومی بود که برند شیائومی را مطرح کرد اما به تدریج محصولات کاربردی، خلاقانه و عموما هوشمند شیائومی بود که این برد را به اوج خود رساند.
ربات تخصصی برای سرخ کردن ۱۹ ماده غذایی
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / تکنولوژی / تکنولوژی های نو / صنعت غذایی / رستوران
ربات تخصصی برای سرخ کردن ۱۹ ماده غذایی
شیوع ویروس کرونا لزوم خودکار کردن فرایند طبخ مواد غذایی مختلف را افزایش داده و از همین رو رباتی عرضه شده که می‌تواند ۱۹ ماده غذایی را سرخ کند.شرکت آمریکایی میسو رباتیکس که قبلاً رباتی را برای پخت و پز همبرگر تولید کرده بود، این بار ربات سرخ‌کن انواع مواد غذایی را عرضه کرده است. این ربات فرایند سرخ کردن را به طور خودکار و بر مبنای خواست اپراتور انجام می‌دهد و می‌تواند این کار را با سرعت و دقت زیاد انجام دهد.برای افزایش دقت این ربات از نرم افزاری به نام ChefUI استفاده شده که تنظیم دمای محل پخت، مدت زمان سرخ کردن و نظارت بر کل این فرایند را تسهیل می‌کند. ربات یادشده انواع سبزیجات، مواد گوشتی، حبوبات و غیره را با توجه به تفاوت‌های آنها سرخ و آماده خوردن می‌کند. قیمت و زمان عرضه این ربات بعد از تکمیل …
ربات مبتنی بر هوش مصنوعی  کولونوسکوپی انجام می‌دهد
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / پرستار / پزشک / بدن / ربات / هوش مصنوعی
ربات مبتنی بر هوش مصنوعی کولونوسکوپی انجام می‌دهد
پژوهشگران انگلیسی، نوعی بازوی رباتیک ابداع کرده‌اند که مبتنی بر هوش مصنوعی است و می‌تواند کولونوسکوپی را به صورت خودکار انجام دهد.
ربات هوشمند کشاورزی را متحول می‌کند
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / گوگل / ربات / کشاورزی / رباتیک
ربات هوشمند کشاورزی را متحول می‌کند
آزمایشگاه ایکس آلفابت از سال ۲۰۱۸ تلاش برای استفاده از هوش مصنوعی به منظور ارتقای کشاورزی را آغاز کرد و این فعالیت‌ها بالاخره با تولید یک ربات به ثمر نشسته است.
آموزش ربـاتـیـک مقدماتی
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / باشگاه دانشجویان ایسنا / انجمن علمی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان / رباتیک / آموزش مجازی
آموزش ربـاتـیـک مقدماتی
انجمن علمی دانشجویی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان دوره آموزشی آموزش رباتیک مقدماتی را برگزار می‌کند.
برگزاری رویداد مجازی "ارائه نیازهای فناورانه نمایش عروسکی"
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / نمایش عروسکی / فناورانه / شرکت‌های دانش‌بنیان
برگزاری رویداد مجازی "ارائه نیازهای فناورانه نمایش عروسکی"
رویداد مجازی "ارائه نیازهای فناورانه نمایش عروسکی" در دو محور مواد و متریال ساخت محصولات فرهنگی و ساخت عروسک‌های رباتیک و مکانیکی به همت پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.
ساخت اولین خانه در انگلستان با ربات
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / رباتیک / تکنولوژی / تکنولوژی های نو / صنعت ساختمان
ساخت اولین خانه در انگلستان با ربات
یک خانه سه خوابه در شرق یورکشایر انگلستان در حال ساخت توسط یک ربات است. شرکت سازنده این ربات در گزارش‌های خود بیان کرده است ساخت خانه‌ها با این ربات‌ها سبب افزایش بهره‌وری ، ساخت خانه‌های با کیفیت بهتر و ارتقا بهداشت و ایمنی در سایت‌ها خواهد شد.اما در طرف مقابل اتحادیه کارگران نسبت به این موضوع اعتراض داشتند و نسبت به تهدید مشاغل موجود ابراز نگرانی کردند.
سگ رباتیکی که همزمان بازی می‌کند و آموزش می‌دهد +تصاویر
۱۳۹۹/۰۷/۱۵
سگ رباتیکی که همزمان بازی می‌کند و آموزش می‌دهد +تصاویر
سگ رباتیک و مینیاتوری موسوم به Petoi Bittle یکی از برترین محصولات دنیای فناوری است که می‌تواند در کنار سرگرمی، نکاتی جالب را نیز به کاربران آموزش دهد.
سگ‌های رباتیک به کنترل زوال عقل کمک می‌کنند
۱۳۹۹/۰۷/۱۴
سگ‌های رباتیک به کنترل زوال عقل کمک می‌کنند
نتایج بررسی‌های جدید مرتبط با دوران کرونا نشان می‌دهد که با توجه به کاهش تعاملات اجتماعی، استفاده از سگ‌های رباتیک می‌تواند به کنترل اثرات مخرب زوال عقل کمک کند.
حرفه ای‌ترین ربات قهوه چی جهان معرفی شد +تصاویر
۱۳۹۹/۰۷/۱۱
حرفه ای‌ترین ربات قهوه چی جهان معرفی شد +تصاویر
یک شرکت رباتیک چینی (OrionStar) نوعی ربات هوشمند طراحی کرده است که می‌تواند تمامی وظایف انسان‌هایی را که به عنوان باریستا کار می‌کنند، به طور کامل اجرا کند.
ابداع پارچه هوشمندی که به نرمی پنبه و به سختی سنگ می‌شود!
۱۳۹۹/۰۷/۱۰ / پارچه هوشمند / دانشگاه ییل / دفتر تحقیقات علوم نیروی هوایی آمریکا
ابداع پارچه هوشمندی که به نرمی پنبه و به سختی سنگ می‌شود!
محققان دانشگاه "ییل" یک پارچه رباتیک هوشمند ساخته‌اند که می‌تواند هم به اندازه کافی انعطاف‌پذیر شود و هم به منظور انجام وظایف خاص، سفت شود.
هیوندای بخش جدیدی برای توسعه خودروهای رباتیک معرفی کرد
۱۳۹۹/۰۷/۱۰
هیوندای بخش جدیدی برای توسعه خودروهای رباتیک معرفی کرد
هیوندای در راستای ایده خود برای تولید خودروهای رباتیک تبدیل‌شونده، بخش جدیدی را در قالب استودیو طراحی New Horizons تأسیس کرد. 
ابداع چکمه‌های رباتیک برای لمس بهتر دنیای واقعیت مجازی
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / واقعیت مجازی
ابداع چکمه‌های رباتیک برای لمس بهتر دنیای واقعیت مجازی
یک جفت چکمه رباتیک جدید ممکن است آینده رابط کاربری دنیای واقعیت مجازی(VR) باشد.
رباتی در خدمت ماشین‌ها
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / رباتیک / فورد / شرکت خودرو سازی فورد / تکنولوژی / تکنولوژی های نو
رباتی در خدمت ماشین‌ها
فلافی رباتی است که در کمپانی فورد کار می کند و می تواند راه برود ، بدود و حتی احساس خستگی کند. این ربات می تواند به وسیله‌ پنج چشم خود از ماشین‌های موجود در کارخانه فیلم و تصاویر جمع آوری کند و از این طریق به مهندسان در ارتقای محصولات و فضای کاری آن‌ها کمک کند. این ربات به وسیله یک دستگاه کنترل می شود و سرعت آن به ۳ مایل در ساعت هم می‌رسد.
گشت‌زنی سگ رباتیک "بوستون دینامیکس" در خیابانهای کانادا
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
گشت‌زنی سگ رباتیک "بوستون دینامیکس" در خیابانهای کانادا
تعداد زیادی از مردم کانادا به تازگی اولین رویارویی مستقیم را با یکی از ربات‌های مهم شرکت "بوستون دینامیکس"(Boston Dynamics) به نام "اسپات" در خیابان‌های شمال انتاریو تجربه کردند.
ارتش آمریکا حمله به روسیه را در «آریزونا» شبیه سازی کرد
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
ارتش آمریکا حمله به روسیه را در «آریزونا» شبیه سازی کرد
ارتش آمریکا به تازگی فیلمی را منتشر ساخته که پرسنل این کشور طی یک رزمایش در«آریزونا»، حمله به نیروهای مسلح روسیه را تمرین می‌کند. در این فیلم خودروهای رباتیک در پروژه‌ای به نام «Project Convergence» حضور دارند. مقامات ارتش آمریکا در این باره گفتند که فراگیری تهاجم با کمک هوش مصنوعی از نکات برجسته این رزمایش بود.
حیوان خانگی رباتیک+تصاویر
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
حیوان خانگی رباتیک+تصاویر
این روز‌ها بسیاری از افراد به ربات علاقه مندند. ربات‌های هوشمند می‌توانند برای برخی از افراد سرگرم کننده باشند و برای برخی نیز کارکردی آموزشی داشته باشند. حیوانات رباتیک نیز از محبوب‌ترین ربات‌ها محسوب می‌شوند.
کیسه بوکس روباتیک از راه رسید
۱۳۹۹/۰۷/۰۶ / ربات / ورزش / بوکس
کیسه بوکس روباتیک از راه رسید
یک کیسه بوکس رباتیک با ۴ بازو ساخته شده که می توان آن را برنامه ریزی کرد تا به طور فعال با بوکسور تمرین کند.
کفشدوزک، رباتی برای تسهیل فعالیت کشاورزان
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
کفشدوزک، رباتی برای تسهیل فعالیت کشاورزان
ربات خورشیدی کفشدوزک یکی از محصولات علم زیست تقلید است که با حرکت در میان گیاهان و محصولات کشاورزی و تحلیل زمین‌های کشاورزی، آفات کشاورزی را شناسایی کرده، آنها را وجین و با اسپری کردن سموم آفات و علوفه را از بین می‌برد. این ربات توسط دانشمندان علم رباتیک دانشگاه سیدنی استرالیا ساخته شده است.
ربات ۱۸ متری ژاپنی‌ها بدون کمک راه رفت
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / ربات / رباتیک / کشور ژاپن
ربات ۱۸ متری ژاپنی‌ها بدون کمک راه رفت
ژاپنی‌ها از ربات غول پیکر خود رونمایی کردند که حالا می‌تواند بدون کمک راه برود.
نخستین جراحی همزمان توسط یک ربات و ۱۴ جراح
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / سرطان روده / جراحی رباتیک
نخستین جراحی همزمان توسط یک ربات و ۱۴ جراح
اولین جراحی همزمان ۱۴ جراح انسان و یک ربات روی یک بیمار سرطانی که در بیمارستان دانشگاه "نورویچ" انجام پذیرفت، زمان جراحی و بهبودی را تقریباً یک سوم کاهش داد.
رباتی که مسیر شما را می‌چیند
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / رباتیک / ربات / تکنولوژی
رباتی که مسیر شما را می‌چیند
محققان ژاپنی دانشگاه Tsukuba موفق به ساخت رباتی شده اند که قدم بعدی شما را پیش بینی می‌کند و تجربه‌ی پیاده روی بی کران را تقدیمتان می‌کند که خود گامی بلند به سوی نسل بعد VR است.
ژاپنی‌ها اولین بازوی رباتیک فضایی بخش خصوصی را ساختند
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / ربات / ایستگاه فضایی بین المللی / ژاپن / اکتشافات فضایی
ژاپنی‌ها اولین بازوی رباتیک فضایی بخش خصوصی را ساختند
یک استارت اپ ژاپنی از تولید اولین بازوی رباتیک برای استفاده در مأموریت‌های فضایی خبر داده است. این اولین بار است که شرکتی در بخش خصوصی رباتی با این هدف تولید می‌کند.
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
"سوفیا" و کارهای خالق‌العاده او
"سوفیا"(Sophia) ربات انسان نمایی که توسط شرکت هنگ‌کنگی "هانسون رباتیک" طراحی و توسعه یافته‌ است و برای ظاهر و رفتار انسان مانندش شهرت یافته اخیرا نه تنها می‌تواند دقیقا مانند انسان‌ها بخندد و حتی اخم کند بلکه می‌تواند همانند آنها کارهای متنوع نیز انجام دهد.
آیا قوانین فعلی پاسخگوی سوالات مرتبط با «هوش مصنوعی» خواهند بود؟
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
آیا قوانین فعلی پاسخگوی سوالات مرتبط با «هوش مصنوعی» خواهند بود؟
در سایه پیشرفت فناوری و پیدایش مفاهیم جدید هوش مصنوعی، دانش رباتیک نیز وارد مرحله جدیدی از حیات خویش شده است. به گونه‌ای که امروزه امیدواری بشر برای تحقق آرزوی دیرینه‌ی ساخت انسان مصنوعی افزایش یافته است.ضرورت اتخاذ قواعد و ضمانت‌اجرا‌هایی که بتواند استفاده از این ابزارآلات فنی را در بستری امن تضمین نماید، از لوازم ورود در این مرحله است.
تشخیص و درمان بهتر بیماری‌ها با کمک یک دست رباتیک
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / دست رباتیک / پوست الکترونیکی / نیمه‌رسانا / تحرک
تشخیص و درمان بهتر بیماری‌ها با کمک یک دست رباتیک
پژوهشگران آمریکایی، یک دست رباتیک ابداع کرده‌اند که می تواند به پزشکان در تشخیص و درمان بهتر بیماری‌ها کمک کند.
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
«اسماعیل جَزَری»، پیشگام علم رباتیک جهان
ترجمه: عبدالله مصطفایی.عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه نیرو
پروانه‌های فستو نمونه‌ای عالی از علم زیست تقلید
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
پروانه‌های فستو نمونه‌ای عالی از علم زیست تقلید
بیومیمیکری یا زیست تقلید علمی است که از موجودات و فرآیندهای زیستی در طراحی و تولید مواد، سازه‌ها و سیستم‌ها تقلید می‌کند. پروانه‌های رباتیک فستو نمونه‌ای عالی از سیستم‌های اجرا شده در این علم هستند که مانند پروانه‌های واقعی به صورت دسته جمعی پرواز و با استفاده از دوربین فروسرخ خود که در ساخت آن از توانایی بینایی حشرات الهام گرفته شده است به پیشرفت روز افزون علوم زیستی کمک شایانی می‌کنند.
رفع انسداد و ترمیم چاه های عمیق آب با ربات ایرانی
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / پارک فناوری پردیس / شرکت دانش بنیان / تولید / رباتیک / چاه آب / ابوالفضل حسنی
رفع انسداد و ترمیم چاه های عمیق آب با ربات ایرانی
محققان یک شرکت دانش بنیان جک رباتیکی در راستای رفع و ترمیم چاههای عمیق آب به جای استفاده از نیروی انسانی ساخته اند.
کافی‌شاپ تمام رباتیک در دبی + فیلم
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
کافی‌شاپ تمام رباتیک در دبی + فیلم
شاید ۵۰ سالِ پیش حضور ربات‌ها در زندگی انسان تنها در قالب فیلم‌های تخیلی و روی پرده‌های نقره‌ای مقابل چشم بشر قرار می‌گرفت، اما امروزه این موجودات بی‌جان نقشی قابل انکار در زندگی انسان‌ها ایفا می‌کنند. ربات‌هایی که حتی پا به کافی‌شاپی در دبی گذاشته‌اند تا بدون دخالت انسان به مشتریان بهترین سرویس را ارائه کنند.
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
به خدمت گرفتن سگهای رباتیک نگهبان در ارتش آمریکا (فیلم)
در یکی از پایگاه‌های نیروی هوایی آمریکا سگ های رباتیک نگهبان به کار گرفته شدند.
سرویس تاکسی رباتیک در پکن آزمایش می شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / خودروی خودران / پکن / تاکسی
سرویس تاکسی رباتیک در پکن آزمایش می شود
شرکت بایدو طرح آزمایشی سرویس خودروهای خودران در پکن را با ناوگانی شامل ۴۰ اتومبیل در منطقه ای با ۴۳۵ مایل جاده با ۱۰۰ ایستگاه ارائه می کند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •